Niet plaatselijk, maar regionaal denken Smokkel-gangsters beroofden elkaar Kravchenko wil Nederland ook bezoeken IN 'T KORT Kwesties van nationaliteit Duizenden tapijten gingen door hun handen Vrijspraak voor de vader van Martens „verloofde" Om de toekomst van Zeeutüsch'Vlaanderen In zaken ten algemenen nutte mag en moet iedereen het zijne zeggen Gezond land 1 Maart meer sigaren Dr. Beel Woensdag terug naar Batavia Manuscript van het boek ingediend Herrie om „Oliver Twist" Weer een overval in Indonesië Wanneer komen de zware jongens voor 9 Minder zacht De goede eigenschappen van de Brabantse boer misbruikt Ruim twintig veroor deelden VIJFDE JAARGANG No. 1312 TMeave: N.V. Uitgevers Mi). Neerlandi» Verschijnt elke werkdag. Bureau: Breda, Relgerstraat 16. Tel.: Redactie 8181. Admini- «tratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts, r J v Hootegem. A E Langenhorst. Mr. Dr. A J J M Mes, Mr. H. B B. de Rechter. Hoofd redacteur J. J H. A Bruna Abonnements- rrits bil vooruitbetaling 3.90 per kwartaal, «er oost S 475, per week (uitsluitend bij niet- «Mtbestelling) 0.30. Losse nummers 8 cent ?S«lrek no 278841 Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt Voor God, Koningin en Vaderland DINSDAG 22 FEBRUARI 1949 Advertentieprijs voor de gehele oplage: 0.25 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.60 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt vorwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. - Xr^Z^Tëilanden: GOES." Westaingel 75. Telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuws-Vlaanderen: HULST. Dubbele P^rt 7. Telefoon 102. - (Bjjbureaux: OOSTBURG, Nieuwstraat 22. Telefoon 35; TERNEUZEN, Axelsestraat 166. Telefoon 2347) Bureau voor qe ^ccuvv^ ÜL— (Speciale correspondentie) rzFFUWSCH-VLAANDEREN moet zich bewust worden van eigen kracht; het mag niet in een hoek gaan zitten en zeggen, dat het ich achtergesteld voelt, maar het moet opkomen voor de ontplooiing van de mogelijkheden, die het in zich bergt, en daarbij is van groot be lang dat men regionaal gaat denken, dat men Zeeuwsch-Vlaanderen niet'blijft zien als een samenstel van een aantal plaatsen, maar als een streek, waarin een aantal problemen op hetzelfde vlak liggen, waarin 'n aantal noden hetzelfde zijn, een streek, die zich kan beroepen op een rijk verleden en waar het samenwonen op een bepaald omsloten opper vlak en het ondergaan van bepaalde lotgevallen en mensen een bepaald stempel hebben opgedrukt. Dat sluit niet uit, dat er in die streek ook nog verschillen leven, ver schillen in religie, in aard, in belan- 1 gen; we willen die verschillen ook niet verdoezelen of ontkennen; maar over die verschillen heen spant zich het streekbelang en wil Zeeuwsch-Vlaan deren meetellen, dan is het van groot gewicht in streekteimen te praten en te denken; dat sluit ook niet in, dat IJIT THANS gepubliceerde statis- tleken blijkt, dat in 1948 het sterftecijfer per 1000 inwoners van ons land 7.4 was. Dat is het laagste cijfer, ooit in ons land Waargenomen en meteen een re cord voor alle landen en alle tijden. De gemiddelde leeftijd van de inwoners van Nederland be draagt thans ca. 30 jaar en 9 mnd. Het inwonertal steeg in 1948 van 9.716.000 tot 9.870.000. Eind 1949 of begin 1950 zal de 10.000,000 worden bereikt. QP NUMMER 12696 van de Staatslo-" terij is een prijs van ƒ25.000 ge vallen. £EN 9-METER HOGE MUUR is op een der Kaap Verdische eilanden op een menigte mensen terecht geko men, die in de rij stonden voor maal tijden, die verstrekt werden. 300 men sen werden gedood, velen gewond. I7EN KLEIN NOORS motorschip is tijdens een dichte mist aan de Westkust van Noorwegen aan de grond gelopen, waardoor zeven mensen het leven hebben verloren. JN DIERGAARDE BLIJDORP zag gister een tijgertje het levenslicht. De moeder liet 't dier tje links liggen. En daarom klonk gister een stem door de radio, die een voedster voor het tijgerjong zocht. Uit alle oorden van Neder land boden zich mensen aan, die hun hond tijdelijk wilden afstaan. Ergens uit Friesland, kwam zelfs een telegram. Het slot was dat men in Blijdorp een idyllisch tafereeltje kon bewonderen: een kleine herdershond, zelf pas moe der geworden die voor het tij gertje zorgde, alsof het haar eigen baby gold. YyiJZIGING IN DE melkprijs is tot Nov. '49 niet nodig, heeft de minis ter van Landbouw vastgesteld. Dit naar aanleiding van een klacht van de Stichting van de Landbouw, die de Prijs te laag vond. ■yOLGENS de plannen van het At lantisch pact zullen meer dan drie milliard dollar aan wapenen aan Europa worden geleverd. gu SAINT-SILVESTRE in het Wes- ten van midden-Frankrijk is men begonnen met het delven van Ura niumerts. Het erts blijkt 20 pet. ura- nitim te bevatten, het hoogste percen- tage ter wereld. bouwwerkzaamheden te Maas tricht is een belangrijke vondst gedaan. Er zjjn beenderen gevonden, dit bleken na een onderzoek van pr dr van Giffen de tot nu toe oudste lichamelijke menselijke over blijfselen te zijn, die in Nederland aan het daglicht zijn gekomen. j)oor een ongeluk met een fornuis pot is brand uitgebroken in een grote boerderij te Olst. De behuizing ging geheel in vlammen op evenals 12 stuks rundvee. [)e bruto behoefte aan klei- aardappelen wordt voor het con- sumptiejaar 1949—1950 geschat op 1.614.000 ton. Hiervoor zal ongeveer '0.01)0 hectore nodig zijn, waaruit hlijkt, dat het met aardappelen be idde klei-areaal in vergelijking met 1048 met 18.700 hectare zou moeten teruglopen. Provinciale staten van Lim burg hebben na een uitgebreide discussie een plan tot financiering van een vliegveld in Zuid-Limburg aan vaard. Dc kosten bedragen plus minus 3.3 millioen gulden. Zeeuwsch-Vlaanderen zich zou afslui ten van de provincie, waartoe het be hoort; maar dat wil alleen maar zeg gen, dat het in dat samenspel van ver schillende tonen, dat ieder eigen-ge aard deel van de provincie voortbrengt zijn eigen toon zingt, maar dan ook op zo'n manier, dat het niet wordt overstemd, maar een harmonisch ge heel vormt met de andere tonen. Dat regionale denken en werken ontbreekt nog voor een zeer groot deel Er is nog al te veel verbrokkeling, nog al te veel eng plaatselijk kijken. Vandaar dat we grote waarde hechten aan de invoed die bestuursorganen op dit punt kunnen uitoefenen. Zeeuwsch-Vlaanderen telt een groot aantal gemeenten, vaak zeer klein van omvang en daardoor niet in staat om de belangen, die aan een modern ge meentelijk apparaat worden toever trouwd naar behoren te behartigen. Daar is samenwerking mogelijk op het stuk van wegenaanleg en onder houd, van brandweer, van vuilnisop haaldienst om maar enkele zeer con crete punten aan te roeren. Er is al eens gesproken van samenwerking tussen gemeenten op het gebied van de strandexploitatie, in de vorm van een strandschap, en van de beharti ging van havenbelangen in de kanaal sector, een havenschap; er is samen werking mogelijk op het stuk van on derwijs de oprichting van de streek HBS in West-Zeeuwsch-Vlaanderen gaf er in eerste instantie een mooi voorbeeld van; en zo zijn er nog tallo ze terreinen op te sommen het geza menlijk scheppen van ontspannings mogelijkheden, sportterreinen en re creatie-oorden, inter-gemeentelijke voorzieningen inzake maatschappelijk werk en jeugdleiding waarop de ge meenten de handen ineen kunnen slaan om gezamenlijk iets tot stand te brengen. Juist dergelijke dingen bevorde ren het regionale denken en voelen; maar daar ontbreekt nog veel aan. Nog al te veel trekken gemeenten hun eigen plan en nog al te weinig voelen ze voor gemeen overleg inzake aller lei punten. Deze samenwerking tus sen gemeenten onder leiding van het provinciaal bestuur kan een belang rijke bijdrage leveren tot ontplooi ing van het gewest. Scheel aankijken Lloe gaat het vaak nu? Als een ge meente iets Wil gaan doen, cn ontwikkelt zij 'n initiatief, dan wordt ze soms scheel aangezien door een buurgemeente en als een plan getor pedeerd kan worden, laat men het niet. Als er een plan van streekbete- «mis uitgevoerd moet worden, dan ontwikkelt zich een ongezonde rivali teit tussen de gemeenten, die er uit eindelijk toe leiden moet, dat het hele plan keldert. Waarmee we niet willen zeggen, dat er geen rivaliteit mag zijn, maar wel, dat rivaliteit geen ongezon de proporties mag aannemen. Ook het werk van het Katholiek Zeeuwseh Centrum en van de Stich ting Zeeland hebben een zeer be langrijke taak. Zij kunnen de pro blemen van de gehele provincie overzien en zij kunnen via de orga nisaties, die zij in hun werk betrek ken het gehele Zeeuwse volk active ren en richten op de gewestelijke belangen. Ze kunnen er met name zorg voor dragen, dat het juiste evenwicht bewaard blijft, dat Zeeuwsch-Vlaanderen, waar wc het hier speciaal over hebben, zich niet al te exclusief in zijn eigen gebied, met zijn speciale zorgen en proble men opsluit, maar die leert zien in het brede verband van de provin ciale problemen en die weer opge nomen in de landelijke sfeer. We hebben hier met name het oog op het katholiek Zeeuws centrum, dat zich op het moment aan het ont plooien is en dat vooral ten aanzien van de situatie in Zeeuwsch-Vlaan deren en van een ontspruitende be wustwording daar zoveel goed kan doen. Maar ook en vooral ligt hier een taak voor de Zeeuwsch-Vlamingen zelf. Meer dan tot nu toe zal daar een activiteit dienen te ontstaan, meer dan tot nu toe zal men moeten voorko men „achteruitgesteld" te worden, want als dat het geval is, dan is men daar steeds zelf bij betrokken en dan ligt een deel van de schuld ook zeer vaak bij degenen, die zich dat laten doen. Dat is nu ook weer niet een pre diking van de revolutie maar wel een betoog om „voor de dag te komen" zich niet telkens op de achtergrond te houden of zich in een hoek te laten drukken, maar met alle energie zich in te zetten voor de bereiking van be paalde doeleinden ten algemenen nutte Taak voor de jongeren Cpeciaal 't onderwijs en voorts allen, die met de leiding over de jeugd zijn belast, hebben hierbij èen grote verantwoordelijkheid. Zij kunnen de jeugd liefde bijbrengen voor hun streek maar ze kunnen haar er ook afkerig van maken. En zou een steeds maar weer herhaald „wij tellen toch niet mee" en „in dit landje is toch niets te beginnen" erg bevorderlijk zijn voor het aankweken van die liefde? En is het niet juist die stemming die vaak de besten er toe brengt benoorden de Schelde hun heil maar te gaan zoe ken? Vooral van de jongeren zal Zeeuwsch-Vlaanderen het in de toe komst moeten hebben. Hun denkwij ze is nog niet vastgeroest, ze kun nen nog altijd verder leren zien dan hun plaatselijke neus lang is. Zij kunnen vooral het streekbesef aan zienlijk stimuleren, zij kunnen een naar elkaar toegroeien bewerkstelli gen tussen O. en W. en tussen ge heel Z.-Vlaanderen en de eilanden. Leer hun op de allereerste plaats liefde voor hun streek, leer hun het schone ervan kennen, leer hun het verleden en het heden en wijs hun op dc taak, die ze ten opzichte van hun gewest bezitten. Het zal Zeeuwsch-Vlaanderen ten zege zijn Liet staat vrijwel vast, dat de pro- ductie van sigaren voor binnen lands gebruik, die tot dusverre 36 pCt. van die van 1939 bedroeg, per 1 Maart op 40 pCt. van dit kwantum gebracht zal worden. A ANVANKELIJK was het de bedoe- ling, dat dr. Beel vandaag naar Batavia zou terugvliegen. De terugreis vindt echter Woensdag plaats. Gister heeft dr. Beel weer geconfereerd met de ministers van Maarseveen en Stikker. Het parlement van Pasoendan (West- Java) heeft een motie aangenomen, waarin de politiële actie wordt afge keurd. vrijlating der politieke gevan genen wordt verlangd en de resolutie van de Veiligheidsraad als basis voor de besprekingen in het B.F.O. wordt genoemd. OOGSTVOORUITZICHTEN Nu het voorjaar zo ver gevorderd is, dat de kans op strenge vorst ge ring is, kan gezegd worden, dat de stand van de wintertarwe in Zee land en Westelijk Noordbrabant goed is. Na de slechte financiële opbreng sten van aardappelen en uienoogst 1948, aarzelen vele landbouwers nog met het opstellen van hun zaaiplan. Verwacht wordt, dat veel gerst zal worden verbouwd, terwijl vermoe delijk ook het suikerbietenareaal uitbreiding zal ondergaan. HOOG BEZOEK De Commissaris der Koningin, t jzoekt op Maandag 28 Februari de gemeenten Waterlandkerkje Zuidzande en Breskens. Fanny Blankers-Koen is van haar Australische reis, die ze tezamen met haar man heeft gemaakt, in ons land teruggekeerd. Wij zien hier het gezin verenigd: Fanny Blankers-Koen (de pleister in de hals, waar ze een verwonding had opgelopen, is nog zichtbaar) met haar kinderen en echtgenoot ende beide kangoeroetjes, die ze voor haar spruiten mee bracht. (Van onze Parijse correspondent). j^RAVCHENKO ontvangt dagelijks duizenden brieven van vrienden of vijanden. De meeste zijn geadresseerd aan Mr. Kravchenko te Parijs, doch de Parijse P.T.T. weet hem wel te vinden. Hoewel hij thans in het cen trum der belangstelling staat, ont vangt de schrijver minder anonieme dreigbrieven, dan in Amerika het ge val was. Diverse enthousiaste brieven van bewonderaars hebben hem ver zocht een wereldbeweging te stichten voor de bestrijding van het bolsje wisme. Blijkens zijn eigen verklarin gen zal de schrijver deze gedachte in overweging nemen. Doch ook voordat deze plannen be stonden had Kravchenko naar eerst heden blijkt al intenties om een reis door de vrije landen van Europa te maken. Hierbij zal hij ook Neder land bezoeken. Hij zou met deze Europese reizen willen beginnen na dat hij na zijn terugkeer in Parijs zijn linkeroog heeft laten behande len door een Parijs specialist. Krav chenko lonkt n.l. vrij sterk. Hij heeft gisteren een met de hand geschreven tekst in de Russische taal van „Dc verkoos de vrijheid" bij de rechtbank ingediend, alsmede een ge typt exemplaar in de Engelse taal en TJEEL WAT HERRIE heeft de Brit se film „Oliver Twist" in Berlijn veroorzaakt. Een aantal joden zijn de bioscoop binnengedrongen waar de film draaide en eiste dat de film voorstelling verboden zou worden. Volgens hen was de film anti-semie- tisch. Te hulp geschoten politie maak te stevig van de gummiknuppel ge bruik. De ongeregeldheden zetten zich op straat voort, waar de demonstran ten inmiddels aangegroeid tot een menigte van 5000 man - stenen naar de politie wierp. De demonstranten hebben van de Britten geëist, dat de film uit roulatie zou worden geno men, hetgeen geweigerd is. verbeterde drukproeven van de Engelse uitgave. De met de hand geschreven tekst is gedeeltelijk in potlood en ge deeltelijk in inkt. Deze documenten worden thans onderzocht. De Sovjet-Unie heeft aan de Fran se regering om uitlevering gevraagd voor berechtiging als oorlogsmisdadi gers van drie getuigen. De nota is door de Sovjet-ambassadeur te Pa rijs, aan Schuman, de Franse minister van buitenlandse zaken, overhandigd Acht doden V/an militaire zijde uit Batavia wordt medegedeeld, dat acht personen zijn gedood 5 burgers en 3 militai ren toen een herstelploeg van de waterleiding nabij Poerwokerto in een hinderlaag viel. Onder de gedode bur gers is het hoofd van de waterleiding te Poerwokerto. Bijz, Politierechter Middelburg In Fort d'Atelier in Oost-Frankrijk is een locomotief op de stilstaande exprestrein Metz-Dyon gereden, waarbij vijftig personen om het leven kwamen. Ruim dertig zwaar gewonden moesten in het ziekenhuis van Vesoul worden opgenomen. JN HET KADER van het cultureel accoord met Frankrijk is binnen kort een tentoonstelling van Franse landschapschilderingen in Nederland te verwachten cn ook zullen over niet al te lange tijd Franse studenten to neelvoorstellingen hier te lande ko men geven. 'M'AAR ALGEMEEN gevoelen zal het Bijz. Gerechtshof te Middel burg ongeveer half Mei gereed zijn met zijn werk en onwillekeurig vraagt men zich af wanneer nu eindelijk de allerzwaarste gevallen voorkomen. Vast staat dat Jan Dekker uit Goes in de laatste zitting terecht zal staan. Een van zijn voornaamste handlan gers, de beruchte Klooté sr. komt be gin Maart onder 't mes en ook Mar- tien Beversluis, moet nog een beurt krijgen,. Het schijnt echter dat deze er lichamelijk en geestelijk slecht aan toe is. Ook verschillende Duitsers wach ten nog op berechting. De z.g. Beauftragte, Münzer, is en kele maanden geleden de grens over gezet, omdat hetgeen hij had mis dreven, al genoeg gestraft was door zijn langdurig voor-arrest en zijn rechterhand, Korte, is naar Duitsland Weten te ontkomen. Klüner, de S.D.-er en zijn mede misdadigers Hoffman en de Haas, die resp. opereerden in Middelburg en Terneuzen heeft men wel te pakken Ook zij zullen zich in de eervolgen- de zit'ingen hebben te verantwoor den. Lamm, de chef van de Zeeuwse S.D. is voortvluchtig. Weersverwachting geldig tot Dins dagavond: Tijdelijk veel bewolking met voor namelijk in het Noorden en mid den van het land enige lichte regen of motregen. Meest matige en langs de Waddenkust vrij krachtige wind tussen Zuid en West. Op de meeste plaatsen minder zacht dan gis teren Heden zon onder 18.06 uur en maan op 5.23 u. Woensdag zon op 7.40 u. en maan onder 12.52 u. JPR IS IN DE GROTE TAPIJTENZAAK nog geen enkele Martens voor ge weest, maar het was alsof gisteren bij ieder verhoor voor de Bredase Bijz. Politierechter een of andere Martens grijnzend en onzichtbaar (gelijk een ras-smokkelaar betaamt) ergens aanwezig was. Dat was het meest voel baar, toen boer Romme in sobere woorden de tragedie vertelde van zijn dochter, die op een kwade dag „vaste verkering" kreeg met „een zekere Fons Martens", die dan voor de toekomstige huishouding zo het een en ander bij zijn meisje „opsloeg". Tenslotte bleek het, dat bij die „uitzet" bedenkelijk veel tapijten waren „Die verkering is nu allang uit", zei Romme zacht en de Politierechter beantwoordde de eis tegen dit Martens-slachtoffer van f 5.prompt met: „Ik spreek u vrij". Het was tastbaar, dat iedere aanwezige in de rechtzaal bij deze bijzonder menselijke uitspraak geneigd was te applaudiseren. 2 O ALS WE REEDS schreven: er is in deze Martens-affaire nog geen enkele Martens voor geweest. Giste ren werden een dikke twintig tapij ten-dragers, bewaarders en doorgevers veroordeeld. Van de meeste verdach ten kon de Officier naast zijn mis prijzende beoordeling van de feiten ook nog vermelden: Hier staat dan weer zo'n goeie, gast vrije en hulpvaardige Brabantse boer die z(|n beste eigenschappen door 'n stel listigaards geducht liet misbrui ken. Moge deze ies ertoe bijdragen, dat onze al te goedgelovige Brabant se boeren eerst gaan nadenken alvo rens iemand te „helpen". Dan wel licht zullen de smokkelaars bij ge brek aan lieden, die al dan niet be wust hand- en spandiensten verlenen nog minder succesvol kunnen optre- ren dan thans reeds het geval is. Zo kwamen ze dan gisteren een voor een voor het hekje, jongens cn mannen, waarvan een goed gedeelte onder de „bezielende leiding" van „Het Kraaike" een minderjarige jongeling uit Chaam vanaf de mo len van het Belgische dorpje Meerle naar allerlei boerenhoeven vrachtjes tapijten hadden gebracht in opdracht van Martens, die weer werkte voor een duister heerschap uit Den Haag. En zo gingen er duizenden tapijten de zwarte handel in, een niet te schat ten bedrag aan kostbare deviezen ging verloren. „LIFTERS". Y/OOR WE tot de zitting komen, die in deze grote zaak gisteren eigen lijk alleen het „kruimelwerk behan delde", moeten we eerst iets vertel len over de grote man, die hier ach ter stalr: de Hagenaar. Die man werk te zo groot, dat hij geen enkele con currentie naast zich duldde. Hij liet gepantserde en niet gepantserde wa gens dag en nacht non-stop rijden en wanneer iemand het waagde ook iets van die aard uit te dokteren, dan zorgde de Haagse tyran prompt voor een verraderlijk telefoontje. De ster ke arm had dan alleen maar tijdig toe te slaan en de alleen-heerschappij was weer verzekerd. Dat het soms nog veel brutaler ging, bewijst het vol gende staaltje: Een „concurrent" was met een zwa de anto, afgeladen met kostelijke ta pijten, onderweg. Op een gegeven moment liep het zo, dat twee lifters zich melden, waarover op advies van de chauffeur de begeleider van de vracht zich ontfermde. Eenmaal in de auto, werd het hevige ruzie met een nietig voorval als aanleiding. Het liep zo hoog, dat de begeleider een der lifters uitnodigde om het op straat even uit te knokken: de chauffeur stopte, maar nanwelijks had de be geleider een voet op de treeplank gezet, of een stevige schoen in zijn rug kwam hem een beetje helpen met het uitstappen. Onmiddellijk daarna werd vol gas gegeven, het portier klapte venijnig dicht en de smokke laar had zijn eigen vracht voor het nakijken. Dit relaas tekenden we op naar aan leiding van de authentieke gegevens van een „deskundige'die erbij zei. dat hij niet alleen voor de waarheid van dit verhaal instond, maar dat hij ons nog veel meer onvervalste gang- ster-histories zou kunnen vertellen. „En geloof me, meneer", zo zei hij de grote Pieten zitten heus niet in het Zuiden. Dit laten we uiteraard verder voor wat net is, al moet er van ons hart, dat ook hier de grote financier, de man die een monopolie in de tapij ten-smokkel najoeg, van boven de Moerdijk bleek te komen. FIKSE STRAFFEN. JMSTEREN stonden dan Beneden- Moerdijkers voor de rechter. Het begon met boer B. uit Wagenberg, 'n man die er om met de Officier te spreken was ingetippeld. Hij verborg voor de smokkelkoningen 'n paar keer een partij tapijten en kreeg daar 500 pop voor. Omdat hij later, toen hij al wist met smokkelwaar te doen te hebben, hiermee doorging, eiste de Officier een flinke boete (f 1000) en deed de rechter tenslotte deze uitspraak: f 600 boete en 3 mnd. voorw. gevangenisstraf. De „drager B." die ook nog had gezegd „Ik weet wel een bietenkuil om ze zolang in te verbergen", kreeg een maand onvoorwaardelijk en de drager J. C. van A. hoorde als straf evenveel als zijn voorarrest tegen zich uitspreken. Toen kwam er een boer, die van niets meer wist niet eens, of hij nu eigenlijk bij het eerste politieverhoor gelogen had of de waar heid gesproken een zekere C. S., en hij kreeg twee maanden voorw. toebedeeld en f 50 boete. H. J. van A. zei tegen twee getui gen in, dat hij er helemaal nooit bij geweest was en dat de getuigen het maar eens probeerden, omdat „ze een hekel aan me hebben". Toen hem werd gevraagd, waarover ze dan wel ooit ruzie hadden gehad bleek, dat ze helemaal nooit ergens een kwestie over hadden.... De uitspraak was vijf maanden, waarvan 2 voorw. De Offi cier zei van deze verd., dat hij ty pisch de mentaliteit vertegenwoordig de van „Met bekennen raakt de ge vangenis vol" en „Ik wil me voor de toekomst bü de smokkelaars niet on mogelijk maken". BIJNA EENTONIG. ryO GING het maar door, bijna een tonig om de eendere gang van zaken. P. V. kreeg, omdat bij een paar maal was meegegaan, 2.5 maand onvoorw., P. van Z. uit Oosterhout, die ook weer al te toeschietelijk was geweest, f 100 boete en 2 maanden voorw. en J. in 't G„ die dacht, dat hij voor het hekje moest komen „om dat hij een groot huishouden had", kreeg f 100 boete en drie maanden voorw. Daarna kwam een knechtje M. M. opbiechten dat hij en niet de baas de schuldige was waarna de rech ter vond, dat een baas een grote mate van verantwoordelijkheid draagt en aldus vonniste: de baas, J. D., kreeg f 40 boete en de knecht een maand voorw. De man, die de wagens stal de kwam er met f150 boete en 4 maanden voorw. af en P. P.. die de rhad meekreeg: .Blijf maar boeren en ga niet vulpennen" (hij had zich behalve met tapijten ook met vulpen smokkel ingelaten) moest het doen met f 40 boete en een maand voorw. Nadat C. de J. nog f 100 boete en een maand voorw.. had gekregen en H. F. uit Oosterhout f 50 boete en een maand voorw., kwam boer Romme met zi.in triest-menselijk verhaal over de dochter, die verkering kreeg met Fons Martens. „We zullen maar niet spreken van verloofden", zo klonk 't van achter de groene tafel, „want dan zou waarschijnlijk Fons Martens zijn „verloofden" in heel Nederland heb ben zitten" De vrijspraak voor R. kwam aan het einde van deze lange rij als een prettige verademing, hoe wel het 'moet gezegd zijn, dat tegen over alle verd. een toon van echt- warme menselijkheid, zowel in het voordeel als in het nadeel wanneer dat pas gaf, te beluisteren viel. (Ingezonden'. /ANLANGS is in ons blad een arti- keltje opgenomen betreffende de nationaliteit van vele reeds lang in Nederland wonende Belgen. Het al lesbeheersende feit, waarom het hier gaat, wordt echter onaangeroerd ge laten. Wanneer we ons n.l. de vi;aag stellen, welke nationaliteit iemand heeft, bevinden we ons op het gebied van het personele statuut. Het terrein van dit onderdeel van het recht wordt beheerst door de wetgeving van het land. waartoe men behoort. Dit rechtsbeginsel treffen we t>ij ons b.v. aan in de wet van 15 Mei 1929, houdende algemene bepalingen der wetgeving van het Koninkrijk. Wan neer iemand dus beweert het Neder landerschap te bezitten op grond van het in Uw artikel geciteerde artikel 2a van de Wet op het Nederlander schap en het Ingezenschap, hebben we na te gaan. of de wetgeving van het land, waartoe deze persoon be hoort, hiermede niet in strijd is. Dit is met de onderdanen van de Belgi sche staat wel het geval, want vol gens het door U eveneens geciteerde le lid van artikel 1 van de (Belgi sche) wet op de verwerving, het ver lies en de herkrijging van de nationa liteit (zoals dit na de laatste wijzi ging thans l-iidt) is Belg: ,,'t Wettig kind geboren, zelfs in 'n vreemd land, uit een vader die tijdens de geboorte Belg was". Deze bepaling laat m i, aan duidelijkheid niets te wensen over en schakelt de toepassing van de bepaling Van artikel 2a van onze nationaliteitswetgeving op onderda nen van de Belgische staat, automa tisch uit Wanneer het inderdaad zo is, dat verschillende gemeentebestu ren er een andere mening op na hou den, dan handelen zij volkomen in strijd niet alleen met de Belgische wet, maar ook met de Nederlandse wet. Algemeen wordt immers aan vaard 't beginsel, dat met betrekking tot de personele staat de wet van het land, waartoe de betrokken per soon behoort, moet worden toegepast In de Nederlandse bepaling van ar tikel 2a, staat ook woordelijk te le zen: „tenzij blijke dat het kind als vreemdeling tot een ander land be hoort." TTiermede wil ik allerminst ontken- nen, dat de tegenwoordige rege ling niet zou voldoen. Eigenlijk be hoort het zo te zijn, dat ieder, die in Nederland is geboren en getogen, die zich Nederlander voelt, de Neder landse taal spreekt en schrijft, hier te lande zijn familie, vrienden en kennissen heeft enz., ook werkelijk de Nederlandse nationaliteit bezit. De wetgever kan zich met dergelijke vage criteria natuurlijk niet tevreden stellen Aan de hand van duidelijk omlijnde bepalingen moet worden vastgesteld, wie Nederlander is en wie niet De nationaliteitswctgeving kent twee hoofdbeginsels, n.l. het ius sanguinis en het ius soli. Bij de toepassing van het eerste stelsel let men hoofdzakelijk op de afstamming, bij het 2e stelsel op de geboorteplaats. Het eerstgenoemde stelsel wordt thans vrijwel algemeen aanvaard. Het 2e stelsel werd vroeger meer toege past Een consequente toepassing van één van beide stelsels is niet mogelijk; steeds zullen ook enkele bepalingen, voortvloeiende uit het andere stelsel moéten worden aanvaard Ook onze tegenwoordige nationaliteitswetge ving gaat. in tegenstelling met de vóór 1 Juli 1893 geldende regelingen voornamelijk uit van het afstam- mingsstelsel. Dit is ook met de Bel gische nationaliteitswetgeving het geval Het is duidelijk, dat hierdoor moeilijkheden kunnen ontstaan, niet alleen met betrekking tot België, maar ook met andere staten en het is eveneens duidelijk, dat dit voor de betrokken personen b.v. i.v.m. dienst plicht, actief, en passief kiesrecht, politiemaatregelen t.a.v. vreemdelin gen, zeer onaangename gevolgen kan hebben. Tuist om deze reden zijn vele staten er in 1930 toe overgegaan verdra gen te sluiten ter voorkoming van gevallen van dubbele nationaliteit en staatloosheid. Ook Nederland is tot deze verdragen toegetreden; België echter niet. Het valt te betreuren, dat ook nog andere staten niet zijn toegetreden, want een afdoende re geling van deze materie is uiteraard slechts mogelijk, wanneer alle staten toetreden. Het betreft hier echter een zeer tere kwestie, zodat mag worden betwijfeld of een definitieve en een ieder voldoening gevende regeling wel ooit zal tot stand komen. Ook de verdragen, waarover hierboven sprake was voorzien slechts in enkele ge vallen en laten vele moeilijkheden onopgelost. F. E. F. NaschriftvandeRedactie; In bedoeld artikel hebben wij ons niet verdiept in het feit hoe het staat met de nationaliteit van vele in Nederland woonachtige Belgen. Dat die nationaliteit in zeer vele gevallen aanvechtbaar is, is ons bekend, maar wij gingen van de gedachte uit, dat de hier bedoelde personen inderdaad de Belgische nationaliteit bezitten. Daar zich t.o.v. deze personen moeilijkheden hebben voorgedaan, was het goed om de aandacht op bepaalde toe standen te vestigen. Enerzijds om de betrokkenen de weg te wijzen, die gevolgd moet worden om tot het doel te geraken, anderzijds om de autoriteiten aan te sporen een en ander in een bepaald licht te willen bekijken. Toch is bovenstaand ingezonden stuk zeer interessant. In de geval len, waar het nationaliteitsbeginsel meespreekt, kan het zeer zeker tot voorlichting dienen. Ook dit is een kwestie die in onze gewesten in het brandpunt der belangstelling staat. jyjEVR. ABDULKADIR gaat ette lijke landen bezoeken in het ka der van de steunactie voor Indonesië. De K.L.M. heeft haar op alle lijnen gratis vervoer aangeboden.

de Stem | 1949 | | pagina 1