Grandioze manifestatie op St. Pietersplein Nonchalante Eindhoven=keeper bezorgt Noad kampioenschap Vurige geloofsbelijdenis van de katholieke jeugd 4 9621 Kwart millioen katholieken getuigden van hun trouw aan Kerk en Paus Dosko krijgt een bittere pil in Vlissingen te slikken Geen M A'S IN 'T KORT in Spoorwegramp Oost-Frankrijk Noorwegen wil bij Atlantisch Pact Overval van gemaskerde bende bij Medan Driemaal per week naar Batavia v.v. optimisme Acht minuten na de rust viel de beslissing 8 ie gaan D A M Rede van Z. H. de Paus eva mm 18000 jongeren verklaren zich frontsoldaat tegen het communisme DE vonk, die het enthousiasme bfj Weinig verandering De leugens van Palar officieel tegen gesproken De koperen bruiloft van het Koninklijk Paar Aanvrage huis slachting voor 20 Maart R.B.C. KOMT GELIJK MET ALLIANCE B. en W. van Antwer pen naar Spaak TILBURG STOND OP Z'N KOP Spanning volop x 10 m2 met of zon- atic, voor het gehele aat 47. den Haag. rouw; 10.45 De Regen- se volksliederen; 11.40 rich Kastner; 12 Accor- de landbouw; 12.38 Or- it. 13 Nieuws; 13.13 Ka- mblers; 13.45 Pianoduo; dn; 14.30 Over de maan, Die Walküre, le acte, oorspel, De Oranje Or- L paardenhoofdstel enz.; uit; 17.30 Songs; 17.40 is. 322 m. Z a t e r- aprice espagnole" Rims- .30 Voor de soldaten; 19 ■deren; 19.50 Christelijke populair programma; 21 15 „Moderne tijden", ge- fma; 22 Nieuws; 22.15 programma; 22 Nieuws; van de Antwerpse pa- Gram.; 6.50 Gymnastiek; gymnastiek; 7.50 Gram.; tchtige gram.; 8.30 „Dag- ~]old und silber', Léhar; 9 Nieuws; 9.15 Gram.; D Handel; 2. Concert in orkest, Haydn; 3. Sym- mann: 10 Muziekgeschle- 11 Vrolijke gram.; 11.43 Vlaamse liederen; 12.13 .30 Weerberichten; 12.32 Nieuws; 13.15 „The Gol- ■t"; 13.30 Voor de solda- i zangplaten; 15 Orkest tal; 16.45 Melachrino or- lie orkest; Bach, Franck; tdsdienstig halfuurtje; Ï9 rnte Zondagavond; 21.30 15 Dansmuziek; 22 Nws; in instrumentale mees- euws; 23.05 Dansmuziek. 9 Nieuws; 9.05—10 Lich- varieerde gram.; 12.30 2.32 Voor de landbouw; m.: 13 Nieuws; 13.15 enburgs concert no. 5, "1 g voor hobo en piano, nenten uit het motet sum", Couperin: 14-15 17 Gram.; 17.05 Nieuws; de thee; 17.45 Leopold VIJFDE JAARGANG No. 1311 I Uitgave: N.V. Uitgevers Mij. Neerlandia, Verschijnt elke werkdag. Bureau: Breda. Reigerstraat 16, Tel.: Redactie 8181, Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts, C J v. Hootegem, A. E. Langenhorst, Mr. Dr. jé J J. M .Mes, Mr. H. B B. de Rechter. Hoofd redacteur: J. j H. A. Bruna Abonnements prijs bij vooruitbetaling 3.90 per kwartaal, oer post 4 75, per week (uitsluitend bij niet- nostbestelling) 0.30. Losse nummers 8 cent. F^strek no. 278841. Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor Co3, Kon wurm en Vaderland MAANDAG 21 FEBRUARI 1949 Advertentieprijs voor de gehele oplage: 0.25 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.60 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Dubbele Poort 7. Telefoon 102. (Bijbureaux: OOSTBTJRG, Nieuwstraat 22. Telefoon 35; TERNEUZEN, Axelsestraat 166. Telefoon 2347) UFT PROTEST van de Romeinse Katholieke Actie tegen de behande- 11,, vpmordeling van Kardinaal Mindszenty, Primaat van Hon- line en veroordeling 1 tot een grandioze manifestatie geworden van trouw aan de H. i"i'„ van kinderlijke onderwerping aan de H. Vader. Meer dan een kwart millioen leden van de Katholieke Actie en gelovigen waren Zon- rtaeninreen na tochten door de stad samengestroomd op 't St. Pietersplein voor de H Mis. die de Viceregens van Rome Mgr. Traglia opdroeg aan een altaar,' geplaatst op de trappen voor de St. Pieter. De leden der K. A. voerden grote borden met zich mee, waarop ge schreven stond: „De martelaar voor het 'geloof, Kardinaal Mindszenty, zij ere en glorie!" en „De machten der duisternis zullen de Kerk niet °V 'precies om twaalf uur werd de komst van Z. H. de Paus aangekon digd Toen de witte gestalte van de H. Vader op de buitenloggia van de St Pieter verscheen, werd hij begroet met een minuten lang aangehouden Evviva" en „Viva il Papa", gevolgd door een machtig „Christus vin- cit, Christus regnat, Christus imperat!" „Christus overwint, Christus re geert, Christus heerst!" A, Eerst om tien minuten over twaalf na een herhaald aangekondigd „At- tenzione. Attenzione!" bedaarden de toejuichingen en kon de Paus Zijn rede beginnen. Wie herinnert zich niet de eerste Romeinse martelaren, die eveneens aan de wereld als misdadigers werden voorgesteld? De moderne vervolgers z\Jn opgevoed in de school van deze vervolgers. Zij hebben hun systeem geimiteerd, ja dit nog veel erger gemaakt. Zij tonen een uiterste han digheid om de nieuwe uitvindingen van de moderne wetenschap te gebrui ken teneinde hun wil te doen domi neren en van de mensen slaven te maken en zij doen dit met een sluw heid nog groter dan in vroegere tij den. "DOMEINEN, Gij zijt hier samenge- komen naar de H. Mis van Eer herstel om uiting te geven aan de ge voelens, waarvan Uw ziel vervuld is. De veroordeling, ondanks de afkeu ring van de gehele beschaafde wereld uitgesproken aan de oevers van de Donau tegen een Kardinaal van de H. Roomse Kerk, heeft aan hen. die wonen aan de oevers van de Tiber een kreet van verontwaardiging in de mond gelegd, die waardig is aan deze StDit feit heeft ons getroffen, omdat Wij weten, dat de Primaat van Hon garije, Z.E. Kardinaal Mindszenty zo hoog in ere staat bij de grote massa van het Hongaarse volk. De karakteristiek, eigen aan de vervolgers van alle eeuwen is niet alleen dat zij hun slachtoffers doden, maar ook, dat ze hen verachtelijk trachten te maken bij het volk, het vaderland en de maatschappij. DE KERK KAN HAAR ZENDING NIET ONTROUW ZIJN. TVE vrouw van president Peron van Argentinië, Eva Duarte, werd van filmster, presidents vrouw, en dat is haar wellicht nog niet voldoende Er is n.l. een lelie campagne tegen haar ingezet door de militaire autoriteiten, die wil. ion. dat Eva zich geheel uit het openbare leven zal terugtrekken. Men spreekt ervan, dat „haar gro te populariteit bij de arbeiders penibele en mogelijk bloedige ver wikkelingen zou kunnen doen ont staan". Maar de dertigjarige Eva Duarte heeft niet alleen veel in vloed in de linkervleugel van de Partij: ook haar man wil, dat zijn echtgenote haar invloed blijft be houden. Mocht de ingezette cam pagne doorgaan, dan dreigt hij te zullen aftreden. TpEN VLIEGTUIG van de Brittish European Airways en een Anson van de R.A.F. botsten bij Coventry tegen elkaar op. Alle inzittenden, to taal 14. zijn omgekomen. niENSTPLICHTIGEN van de lich ting 1949 kunnen tot een beperkt aantal worden toegelaten tot een eer ste vrijwillige verbintenis als beroeps militair met bestemming voor het Wapen van de Kon. Maréchaussee. NEDERLANDSE dirigent Paul van Kempen heeft in Rome 3 con certen gegeven. Hij werd in de loge van President Einaudi ontvangen. Eveneens werd hij door Z. H. de Paus in audiëntie ontvangen. JN HET ERECOMITE, dat voor de viering van het vijfde lustrum van de R. K. Universiteit is gevormd, namen zitting Z.E. Kardinaal de Jong en alle leden van het Ned, Episco paat. QENERAAL MARKOS zou volgens Reuter in Moskou gevangen zit ten. Hij werd naar de stad Stolnik gelokt en door de Bulgaarse politie aan de Sovjets uitgeleverd. yOOR VACANTIEREIZEN naar Oostenrijk worden aan houders van een geldig Ned. paspoort onmid dellijk visa uitgereikt. J^ADIO MOSKOU maakte bekend, datColumbus Amerika niet ontdekte. Dat deed n.l. indertijd een Rus. Een Rus vond ook het vliegtuig, de helicoptere en de duikboot uiti DOMEINEN! De Kerk volgt met gro- te ontroering hetgeen thans ge schiedt. Maar toch blijft Zij rustig, omdat Zij weet, dat Zij nooit kan on dergaan. Zij bedelt dan ook niet om gunsten Bedreigingen en vervolgin gen jagen Haar geen vrees aan. Zij zoekt voor zover het van Haar af hangt met allen in vrede te leven. Zij geeft aan de Keizer wat aan de Keizer rechtens toekomt. Zij kan en mag echter aan Haar zending niet on trouw worden door verraad te plegen aan 't geen alleen aan Haar toekomt Welnu 't is bekend hetgeen 'n anti godsdienstige en totalitaire staat eist: dat de Kerk zwijgt, wanneer Zij eigen lijk dient te spreken. Deze anti-gods dienstige staat eist een kerk, die het recht van God verzwakt door de ver langens van deze staat in te willigen. Deze anti-godsdienstige staat wil met een Kerk te doen hebben, die zichzelf losmaakt van de basis, waarop Chris tus deze Kerk gebouwd heeft. Deze staat wil een Kerk, die geen gehoor geeft aan de eisen van het geweten, een kerk, die zich angstig opsluit binnen de muren van het kerkgebouw en Haar rechten en plich ten vergeet. Vervolgens richt zich de H. Vader tot de menigte en stelt de volgende vragen: „Is het zo'n Kerk, die gij eert en liefhebt!" (De menigte antwoordt: liefhebt!" (De menigte antwoordt: gij zult terugvinden de kentekenen van de ware Kerk! Kunt U zich voorstellen, dat de op volger van Petrus zich buigt voor zulke verlangens? DE GODDELIJKE BELOFTE. TtE PAUS bezit de goddelijke belofte en daarom zal Hij steeds blijven de onverschrokken getuige voor de waarheid en de rechtvaardigheid. De stem van de Paus zal steeds de dwa- ïlingen en de verafgoding aan de kaak stellen en hij zal steeds liefhebben del iefde en de rechtvaardigheid. De de Paus zwijgen, wanneer men in 'n staat de kerken losscheurt van het centrum der Christenheid, dat Rome is? Kan hij zwijgen, wanneer men in de gevangenis werpt alle Grieks- Katholieke bisschoppen, alleen omdat zij niet hebben willen afvallen? Kan Hij zwijgen, wanneer een staat de grenzen van zijn bevoegdheid te bui ten gaat cn zich de macht aanmatigt om de bisdommen weg te vagen en de bisschoppen uit hun ambt te ont zetten? Kan hij zwijgen, wanneer aan de ouders het recht wordt ontnomen hun eigen kinderen op te voeden, en de kinden worden losgerukt van hun ouders door een klein aantal mensen van dat bewind, dat de macht In han den heeft? Kan hij zwijgen, wanneer men straft met gevangenis de priester omdat hij niet heeft willen schenden het heilig geheim van de biecht?" (Hier protesteert het volk). En de H. Vader anwoordt: „Uw luide uitroepen hebben reeds een voldoende antwoord gegeven op deze vragen en op alle andere, die Wij U nog hadden willen stellen. God geve U kracht om vast te houden aan Uw geloof. Hij schenke u licht kracht en moed. Moge God u in staat stellen om waakzaam te blijven te gen de vijanden van God, die ook uwe vijanden zijn. En moge God de gewe tens verlichten van hen. die ver van Hem en van de waarheid verwijderd zijn. Moge God hun de genad schen ken, opdat zij in volle overtuiging mogen terugkeren tot het geloof". Na deze toespraak gaf Z. H. de Paus Zijn Apostolische Zegen. I KEULEN hebben zich 4115 per sonen gemeld voor de titel ■Wereldburger" ^yASIL ZIAPKOF, een van de 15 gearresteerde Bulgaarse bisschop Pen van de „Congressionele Kerk" keeft volgens radio Sofia bekend spionnage voor de V.S. te hebben ge Pleegd. Bulgarije heeft van Hongarye de methode afgekeken! ROKEN ME UIT en „Men tracht mij te doden" luidde een geheim, zinnig S.O S. van een Amerikaans schip^, de „William Phipps" Later bleek dat de marconist overspannen was, de ruim 18.000 Katholieke jonge ren gisteren uit het gehele land in het ruime RAI-gebouw in Amsterdam samengestroomd, hoog deed oplaaien, werd geslagen door Michel Debats, viee-voorzitter van de jongeren-orga nisatie der KVP Hij trok voor de jeugd de lessen uit het infame proces tegen kardinaal Mindszenty en hij gaf die in het devies: ontmaskering en uitbanning van de communistische vijfde colonne. Hij tartte in, felle bewoordingen ie dere communist, die aanwezig was, te logenstraffen, wat hij zelf had gezien achter het ijzeren gordijn aan elienide en misère. Hij schilderde als groot ideaal de verlossing uit die el lende van de millioenen onderdrukten achter het ijzeren gordijn en trok scherp de conclusies uit de situatie van het ogenblik: West-Europa is front; de houding van ons, de jeugd, moet zijn die van een frontsoldaat, een christensoldaat, die zich zet aan de uitbouw cn verdieping van de godsdienstige, maatschappelijke en politieke organisaties, die zijn plicht doet tegenover zijn land in leger of in „Steun Wettig Gezag", die ijvert voor een federatief West-Europa. Wie zich van die taak afzijdig houdt is een deserteur. Dit wordt een nieuwe kruistocht ter verdediging van de waarheid en het geloof. DIJ deze vurige woorden, allen uit het hart gegrepen, bleef geen, en kele der tienduizenden, of ze uit Lim burg of Friesland, uit Zeeland of Overijssel kwamen, of ze nu gids wa ren, of verkennershoed droegen, dan Weersverwachting, geldig tot vanavond: Meest zwaar bewolkt met later hier en daar enige lichte regen of motregen. Zwakke tot matige vind tusen Zuid en West. Onge veer dezelfde temperatuur als gisteren. Vandaag: zon onder 18.04 uur. Morgen: zon op. 7.42 uur. Maan op 5.23 uur. Maan onder 11.51 uur. wel fier in de Kajottersuniform ge kleed waren, bleef geen enkele onbe roerd en brak de begeestering voor de geschetste idealen los. Een begeestering, die was in gehouden bij de waardige betogen van mr Jan Derks de tot een sta melende zwakke gemaakte kardinaal blijft onze voorman, in hem herken nen we Christus en van Pater Jelsma wij zullen kardinaal Minds zenty nooit vergeten, in hem zien we de gestalte van de gekruisigde Chris tus maar die ztch nu, nu de con clusies getrokken werden in alle he vigheid openbaarde. Dit was het Credo van. de Katho lieke jeugd, die protesteerde en te gelijk getuigde. Die van haar afschuw blijk gaf in telegrammen aan Paus en kardinaal de Jong, maar daarin te vens beloofde het Christendom op nieuw te beleven; die de grote ruimte van de RAI-hallen, waar de commu nisten hun meetings plachten te hou den, deed daveren van een vurig ge beden tientje van de Rozenkrans en die geschaard,rond de beeltenis van de nobele Hongaarse primaat met vol le overtuiging hun Credo uitzong, die tenslotte neerknielden op de grond om van mgr G. v. d. Burg, de deken van Amsterdam, de zegen te ontvan gen, „opdat juist als bij kardinaal Mindszenty ook bij u allen het hart trouw blijve aan Christus". 2-A-TERDAG meldden we een „recla mestunt" van Palar, de republi keinse afgezant bij de V.N. Officieel wordt thans uit Batavia meegedeeld, dat al zijn verhalen klinkklare leu gens zijn. Er is geen censuur op de pers, er is nimmer muiterij geweest onder de Ned. troepen, er bestaat geen „geregeld" republikeins leger, er zijn geen 1500 doch overeenkomstig de gepubliceerde lijsten ruim 300 Ned. militairen gesneuveld en er wordt op geen enkele wijze getracht represail les tegenover de burgerbevolking te nemen. De officiële mededeling ein digt dan met de woorden; wat Palar zei kwam van een „Noodregering' die zich de weelde meent te kunnen veroorloven met de waaheid en met de wereld een loopje te nemen. Reeds 50 doden, 35 zwaar gewonden TN Oost-Frankrijk Departement Hau te Saone, reed Vrijdagavond nabij Port Datelier een locomotief, bediend door een jonge leerling-machinist, op een personen-sneltrein. De machinist had een waarschuwingssein en 'n on veilig signaal niet opgemerkt. Dit kostte (tot nu toe) aan 50 personen 't leven, terwijl nog 35 ernstig gewon den in het ziekenhuis van Vesoul zijn opgenomen. Over 't aantal licht gewonden bestaat nog geen zekerheid; sommige berichten spreken van 150. <XX><X>0<>0<><X><><><><><><><>0<>0<>0<' Geschenk van ons volk Parkaanleg bij Huis ten Bosch ÜR worden plannen beraamd om aan Koningin Juliana en Prins Bernhard ter gelegenheid van hun ko peren bruiloft als geschenk een nieu we parkaanleg bij Huis ten Bosch aan te bieden Aan deze aanleg zou ons volk eventueel provinciegewijs kun nen medewerken. Men is op deze ge dachte gekomen, omdat de regering voornemens is Huis ten Bosch te res taureren. H.M. de Koningin en de Prins gaven reeds blijk van instem ming met dit voornemen. >oo<xx><>c<><>oo<xx>o<><x>o<x>oo Zal Denemarken volgen, terwijl Zweden neutraal blijft JJE NOORSE Minister van Buiten landse Zaken heeft na zijn reis naar de V.S. en Engeland blijkbaar besloten een politiek te voeren, die er op is gericht de aansluiting van Noor wegen bij het Atlantisch Pact te be vorderen en daarentegen het sluiten van een „non-agressiepact" met Rus land van de hand te wijzen. Tijdens een driedaags Congres van de Noorse regeringspartij, de Arbei derspartij, is gebleken, dat hij in deze politiek met grote meerderhei'i (400 aanwezigen en 329 voorstem mers), wordt gesteund. Denemarken zou thans pogingen doen om deel te mogen nemen aan de bespre kingen over een Noordatlantisch Pact, terwijl Zweden zich strikt neutraal wenst te houden. Hiermee zijn dus de pogingen om te komen tot een zelf standige Scandinavische veiligheidspo litiek ten einde. Drie doden en vier gewonden J)RIE NEDERLANDSE planters werden gedood en vier personen gewond bij een aanval door een ge maskerde bende op de ondernemin gen „Klumpang" en „Klambir Lima" van de maatschappij „Rendsburg" bij Medan. De gedoden zijn: de hoofdadmini strateur van „Arendsburg", de heer J. L. F. de Meyere, de secretaris K. J. Fortanier en de administrateur van „Klambir Lima", de heer C. H. K.L.M.-machines met slaap- accomodatie J)E KLM heeft 12 Februari j.l. bij wijze van proef op de Amsterdam Batavialijn een zgn. „sleeper" inge. zet, dit is een constellation met slaap- accomodatie voor 16 passagiers. Ge n de uitstekende resultaten zal vermoedelijk 22 Februari a.s. weer „sleeper" vertrekken. Aan boord van de machine zal zich waarschijnlijk dr L. J. M. Beel bevinden De KLM opent 28 Februari a.s. een geregelde driemaal wekelijkse dienst AmsterdamBatavia v.v.. Elke Maandag vertrekt een machine met slaapaccomodatie voor 16 passa giers. elke Woensdag een van alle overbodig meubilair enz. ontdane con stellation. welke uitsluitend post ver voert. Elke Vrijdag vertrekt een con stellation, welke post en 20 passa giers zal vervoeren. Deze machine heeft geen slaapaccomodatie In alle bovengenoemde gevallen is de route Amsterdam Karthoum Mauri, tius Batavia v.v, De vliegtuigen zullen na 2 dagen verblijf in Batavia de terugtocht aanvaarden. Oldings, wiens vrouw en drie ployé's wertieu gewond. De overval had plaats Donderdag avond half elf op de ondernemingen, die ongeveer 20 K.M. buiten Medan liggen. Toen de heren de Meyere en Fortanier in Medan.de vuurgloed za gen van de brandende tabaksschuren, reden zij per auto naar de onderne mingen, doch vielen op Klambir Lima in een hinderlaag, werden door de bende gevangen genomen en vermoord. Er zijn vele tabaksschuren verbrand. De gewonden zijn opgenomen in zie kenhuizen te Medan. Van militaire zijde zijn geëigende maatregelen ge nomen. A ANVRAGEN voor opneming in de huisslachtingsregeling voor het seizoen 1949-'50 moeten voor 20 Maart a.s. bij de plaatselijke Bureauhouders worden ingediend. Het principe van de regeling is niet gewijzigd VLISSINGEN DOSKO £)F, Bergen op Zoomse man nen hebben tegen Vlissingen een overtuigende ne derlaag geleden. Voor de rust ging de strijd gelijk op en werd door beide ploegen om beurten gescoord. Reeds na 16 min. strafte Hendrikse een fout in de DOSKO-verdediging af (10) Versluys schoot na 35 min. onder de bovenlat en maakte de stand gelijk. DOSKO kwam er iets beter in. doch het technisch beter spel van de thuis club overwon. Kort voor de rust zette v. d. Kasteele voor naar Wygman, die onhoudbaar inschoot. Direct na de hervatting ging Ver sluys er alleen vandoor en maakte de stand wederom gelijk (2-2). Vlissingen speelde nu zeer goed samen en DOSKO zakte af. Van de Kasteele scoorde uit een voorzet van Roosevelt het derde doelpunt. Direct hierna vergrootte Wygman de stand tot 42, na een mislukte doeltrap van Hendrikse. De bezoekers kwamen er nu verder wei nig meer aan te pas en Vlissingen voerde de score door middel van Roo sevelt en Hendrikse nog op tot 62. Doelman Struiwigh keepte een goede partij, doch het telkens weer uit lopen kon op de duur wel eens fataal worden. BBC 4 RAUWELIJKS was de RAC 2 wedstrijd enkele mi nuten oud of linksback van Hal van RBC trapt over de bal. De rechtsbuiten van RAC is er als de kippen bij en de jongens uit Gilze leiden (01.) RBC geeft hierop maar één antwoord spervuur op het doel van de gasten! Een voorzet van C. Vermunt uit vrije trap. wordt inge schoten, enkele henen redden. Weer komt de bal terug, corner; ook deze blijft zonder resultaat. Kort hierop schiet rechtsbuiten C. Vermunt zelf in, maar vindt RAC's keeper op zijn plaats. Knobel schiet tenslotte over... De thuisclub blijft zonder onderbre king vuren uit alle wapens. Corners blijven niet uit en uit een hiervan „caramboleert" de bal langs een drie tal RAC-spelers over de doellijn (1-1) De 'balans is in evenwicht, maar niet lang. Ondanks dat RAC goed com binerend en uitstekend voedend, de toegeworpen handschoen resoluut op neemt, is het RBC dat de lakens uit deelt. J. Kempenaars zendt een keu rige boogbal in. Jan Pirard zet zijn hoofd er onder en buiten bereik van de keeper verdwijnt de bal in de rechterhoek (21). Het is even later wederom J. Pirard die RAC verrast (31). RAC stelt vervolgens het min der solide backstel van RBC op de yOOR Bergen op Zoom was gister een zwarte dag, want DOSKO kreeg namelijk een bittere pil te slikken in Vlissingen. Dat is erg, want daardoor raken de Ber- genaren zo zeer ten achter bij de twee Roosendaalse clubs, dat zij niet meer gevaarlijk kunnen wor den. Zo blijft het in 2 B dus gaan tussen Alliance en Roosendaal, die door de overwinning die RBC gister behaalde oo RAC thans evenveel punten hebben. Breskens blijft onderaan, gister verloren de Bressianen oo eigen veld van Goes. De stand is: Alliance18 12 4 2 28 43—16 RBC 18 13 2 3 28 60—26 DOSKO 19 11 4 4 26 61—32 Vlissingen 18 10 3 5 23 4634 Goes 19 10 3 6 23 14—44 Internos 17 6 4 7 16 22—33 Hero 18 6 2 10 14 31—37 RAC 19 6 1 12 13 37—43 Middelburg 19 6 1 12 13 2944 Zeeuwen 18 5 2 11 12 23—44 Breskens ...19 2 2 15 6 24—66 proef. Doelman IJzermans weet eeo zeker doelpunt te voorkomen door zich reso luut op de bal te weipen. Nadat J. Pirard uit een strafschop het leder van grote afstand egen de lat knalt, laat RBC's keeper even voor rust een reeds gegrepen bal glippen en het is 3—2 Na de thee weer 'tzelfde tik-takspel van RAC. waar de oranje-witten na goed 10 min. een stokje voor steken. C. Ver munt zendt een vlotte voorzet in en niet assistentie van Sep moet de RAC keeper missen. (42). De vermoeidheid begint parten te spelen. RAC krijgt meer gelegenheid haar aanvallen op te zetten. Voor het doel weet RAC echter te weinig varia tie in haar systeem te leggen en het blijft 42. J^AT de Antwerpen - Rynverbinding in Antwerpen tot de brandende kwesties blykt te behoren, valt af te leiden uit het feit, dat burgemeester en schepenen van deze stad heden door minister Spaak in audiëntie zul len worden ontvangen. Onderwerp van gesprek zal zijn de bovengenoemde verbinding. ]^A DE haastige kanttekeningen, welke we Vrijdag in het nach telijk uur nog konden maken bij de uitslag van het grote Kamerdebat, moeten we toch nog enkele aanvul lende opmerkingen geven. Er is aan de hand van een arti kel in De Linie veel gesproken over het plan-Sassen. We hebben daar omtrent ook het een en ander ge meld, doch moeten er nog aan toe voegen, dat dit plan tevens inhield een mededeling aan Amerika: als ge niet in onze voorstellen kunt tre den, dan zullen we Indonesië met ons machtsapparaat moeten verla ten en dan zult ge wel zien wat er van komt. Dit nu, zo zei Dr. Drees met na druk, wensten wij niet. Hadden wij deze gedragslijn gevolgd, dan zou men ons inderdaad hebben kunnen verwijten slap te zijn, omdat we de indruk zouden willen vestigen In donesië aan zijn lot over te la ten". Het is natuurlijk erg jammer, dat dit punt dat eventueel een onderdeel van diplomatieke tactiek had moeten zijn nu zo onver bloemd in de publieke discussie is terecht gekomen. Het toeluisterende buitenland, ook de republikeinen, heeft er ongetwijfeld de oren bij gespitst. Het gevoel van journalis tieke verantwoordelijkheid is bij alle pennevoerders niet even sterk ontwikkeld, naar het schijnt. T>IT min of meer tot sensatie ge maakte punt was intussen maar 'n onderdeel van 't conflict. Het hoofdmoment ligt hierin, dat de re gering het niet mogelijk achtte om bij voorbaat tot een min of meer vast accoord te komen, om de uit breiding der bevoegdheden van de Unci af te dammen. Ze wil van dag tot dag, van geval tot geval dui delijk trachten te maken, waar haars inziens de Nederlandse sou- vereiniteitsrechten ontoelaatbaar werden aangetast. Dit zal, zoals we Zaterdag reeds opmerkten, een bron van telkens opduikende moeilijkheden worden met de nodige binnenlands-politie ke spanningen erbij. De katholieke fractie heeft dan ook duidelijk te verstaan gegeven, dat ze met geschokt vertrouwen de toekomst tegemoet gaat. Geschokt vertrouwen ook, om dat er de laatste ti.id m weinig wordt gesproken over de Unie-ge dachte, Men krijgt de indruk, dat die naar de achtergrond wordt ge duwd, terwijl de man, die daarvoor steeds onvervaard op re bres stond, nu uit het Kabinet is verdwenen. De „zakenman" Stikker is het vooral, die de aandacht meer wil concentreren op het weder aankno pen of verstevigen van de financi ële of economische betrekkingen met het overzeese gebiedsdeel zon der zich wellicht voldoende te re aliseren. dat de politieke en cultu rele kant minstens even belangrijk is, waarom' de Unie-gedachte tel kens en telkens bij de besprekin gen aanwezig moet zijn. Zal nu in het Kabinet zijn invloed zich niet sterker gaan doen glden? We willen natuurlijk hopen, dat dit alles te somber is gezien en dat uit de nieuwe tactiek toch nog het heil voor de volkeren van Indone sië en Nederland zal worden gebo ren. Maar vooralsnog is aan de stand van zaken moeilijk een optimistisch "vooruitzicht te verbinden. QË BESLISSING in het zesde dis trict is dan gevallen. Het kam pioenschap is in Tilburg terecht ge komen bij het aloude NOAD. Na enige tegenslagen boekten de Tilbur- gers in de competitie de eerste on opvallende successen. Zij wilden Niet Ophouden maar Altijd Doorspelen. En dus kwamen er meer successen; deze bieren niet opvallend, maar om dat zij zich aaneenrijden tot een mooi dozijn kregen de Tilburgers gister de lauwerkrans op het hoofd gedrukt. Wel sneu voor Bleyerheidc, dat zo lang bovenaan heeft getroond Maar Tilburg vond dat gister niets sneu en stond op zijn kop. Want voetbalkampioenen zijn belangrijke lieden. NOAD 2 QPANNING is er ge- EINDHOVEN 1 noeg geweest. Tot het einde toe moest de NO AD-aanhang de vreugde bewa ren, daar ieder ogenblik een schot van de Eindhovenploeg die vreugde zou kunnen verstoren. Het is echter niet zo ver gekomen; NOAD heeft de 8 min. na hervatting verkregen voorsprong kunnen behou den en daarmede beslag gelegd op het kampioenschap. Bij het verlaten van het terrein werden de spelers door voorzitter Panis in een kort woord ge luk gewenst, waarbij de heer Panis ook het Tilburgse publiek dankte voor de sportiviteit en hoopte ook dat dit bij de komende kampioenswedstrijden het geval zal zijn. De aanvoerder Engel kreeg een lau werkrans en daarna verdwenen de spe lers in de kleedkamers. Later werden zij onder grote belangstelling naar het Gemeentehuis gereden, waar B. en W. de spelers en 'bestuursleden ontving en des avonds werd in de bovenzaal van. „Riche" een feestdiner gebruikt. Over de wedstrijd het volgende; J^EEDS enkele minuten na het begin passeerde Louer de Eindhovense achterhoede, geeft goed door en Vriens (in buitenspelpositie) scoorde. Dit ont ging de arbiter niet. Opnieuw komt NOAD terug, nu is een corner het enige resultaat. Aan de andere zijde krijgt Kaasjager een kans, maar Da niels brengt redding. Langzaam komt NOAD in het offensief. Na 20 min. geeft Engel een goede pass naar Walhout, die meteen door geeft aan Louer, welke hoog op doel schiet. Keeper v. d. Ende grijpt naar de bal. maar de snelle van Heeswijk kopt in de bovenhoek en NOAD heeft de leiding. Voordat de vreugde in het NOAD- kamp tot bedaren is gekomen, heeft Melis aan de overzijde met een laag hard schot de stand weer gelijk ge maakt. (1-1.) De spanning is hierdoor gestegen. Voor diverse overtredingen moet on derbroken worden, wat niet wegneemt dat NOAD iets meer in de aanval blijft. Walhout geeft op het juiste moment door naar Vries, die Verbaal handig passeert en Louer in staat stelt in te koppen, maar de bal gaat juist naast. Eindhoven zit niet stil en vooral Kaas jager is actief. Ofschoon NOAD ge vaarlijk is, blijft Eindoven het accent op de aanval leggen. Door het buiten spelvalletje worden aan beide zijden goede aanvallen teniet gedaan. Qnmiddellijk na de hervatting krijgt Wagemakers een vrije schop te ne men. Van Tuyl is er bij om te redden. NOAD wordt sterker, een vrije schop door Wagemakers genomen, wordt door keeper v. d. Ende opgevangen. Hij trapt de bal nonchalant weg, welke bij Rombouts belandt, cn eer de keeper weer in zijn ksoi terug is heeft Rombouts met een beheerst schot de bal over de doelman heen in het Eindhovense doel getrapt. Hiermede neemt NOAD 8 min. na de rust opnieuw de leiding. Met deze kleine maar voldoende voor sprong gaat NOAD thans tot verdedi gen over. De achterhoede wordt ver sterkt. Hoe goed de aanvallen van het steeds sterker wordend Eindhoven ook mogen zijn. tot doelpunten brengen het de blauw-wittcn niet meer. HET KAMPIOENSELFTAL VAN Daniëls en P. v. d. Sanden (achter) NOAD: J. den F. Engel (aanv) Turck (doel), W. Gvd Gender en XV Wagemakers (midden); J Walhout A van Heeswijk, J Rombout, H Vriens en F Louer (voor). Noad is 5 Juli 1910 opgericht en heeft thans de tweede maal beslag gelegd op het kampioenschap. voor

de Stem | 1949 | | pagina 1