INN TANYA EN Dr. Beel eensgezind met de regering spel Niet vermoede reacties H IN ZORRO KA (UIVEL TRAP IMAIGA F Barst in het vertrouwen der zegt Prof. Romme K. V. P.-f IN 'T KORT vrou- De politiek tegenover Amerika was m het geding Dc protestmeeting zal slagen Chapm doet een boekje open Crisis voorbij, maar... N 8 N ft m a j'j- m Mcs-Mr-H-B- o de RT„hter' Hoof.d' Indonesië voor de Tweede Kamer Aftreden van Mr. Sassen betreurd en Fotohandel MOTIE VAN WANTROUWEN MET GROTE MEERDERHEID VERWORPEN VACANTIE Waarom ging Mr. Sassen heen Enige regen DE BRIEF AAN JESSUP „Stuur al die hrieüen naar het Witte Huis VOORLICHTING Zij vielen voor het vaderland Onze Marshall-hulp in gevaar? Reclamestunt van Palar Proces, dat zich eindeloos voot sleept Geneugten van de Volksdemocratie VIJFDE JAARGANG No. 1310 Uitgave- N.V. Uitgevers Mij. Neerland». Verschijnt elke werkdag. Bureau: Breda, I o ff\.eiraat 16 Tel.: Redactie 8181, Admini- I ff* 6778 Redactieraad: A. F. J. Aernoudts, E., 1 ifv Hootegem. A. E Langenhorst, Mr. Dr. li UI m j'teur- J J H. A. Bruna Abonnements- I nrnfbii vooruitbetaling 3.90 per kwartaal, I r rost f 4 75 per week (uitsluitend bij niet- I postbestelling)' 0.30. Losse nummers 8 cent. I Postrek no. 278841. Prijzen van buitenlandse I abonnementen worden op aanvraag verstrekt Ingericht l MEESTE Voor God, Koningin en Vaderland ZATERDAG 19 FEBRUARI 1949 Advertentieprijs voor de gehele oplage: 0.25 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.60 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen at te geven, worden vernietigd. I bekendste Bureau voor do Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 75. Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuws-Vlaanderen: HULST. Dubbele Pqort ~7.""Telefoon 102 (Bijbureaux: OOSTBURG, Nieuwstraat 22. Telefoon 35TtERNEUZEN. Axelsestraat 166. Telefoon 2347) 751-c enstraat 2 - BRESKENS februari Aanvang 8 uur LINDA DARNELL in: I een heldhaftige gemas- lië. Flitsende degens en schotel in deze romanti- Toegang boven 14 jaar len 4'i uur. luari Aanvang 8 uur: en het hulpgeroep van |vêrloren gaat heerst er lugubere herberg aan Iminzaam monster vangt leugen en bedrog. 724-0 21 Februari. Aanvang pmma! MASSEY in: I voor-oorlogse Rusland, pische bewind een vro- bpstand smeult. U zult [mooie zang en muziek, uur. Toegang boven 723-0 120 Februari. Aanvang |lsensatiefilm: vol actie, hartstocht, Ipeelt zich of om ,.De Iet voor zijn bevolking litplundering. De strijd kvervallen en sensatio- Ifilm, die U niet moogt nvang 2 en 4'i uur. Toegang boven 14 jaar uur: De brillante gees- I'S, die in Warschau de l:en van de Gestapo en I voortreffelijke mimiek, raffinement en absolute 1-itheid van de Duitse |deze film niet!!! 710-O llmvoorstellingen voor of voor Particulieren met de grote Amc- 776-0 bn 9 uur en Zondag 20 |wij U een nieuw span- nzinnige jungle: In uit de jungle strijden |t was hun overwinning Toegang 14 jaar Woensdag 23 Februari ufde vertolking van de ^gde thrillers: BRENT en ETHEL |ten! Adembenemende 739-0 tondag 20 Februari om lom 7.30 uur: gant, minzaam monster veefsel van leugen en Daphne du Maurier: |„Jamaico Inn", de her eest duivelse complot verhaal dat reeds door alle verwachtingen als machtig filmwerk dat •ezocht. (14 jaar) insdag 22 Februari om 1 meest onherbergzame OMFIELD EN ALYCE suggestieve wijze van vormen!! „HARPOEN" uuropnamen en gewel- 763-0 VAN DER STEEN >Ah Tsedorushe mar niet in handen vdn die tien-tonner velt doen onze vrienden als- u Poze-khes-oep beslaat n ze zich in. Ze laten >udig door stroom en voeren. TAE TWEEDE KAMER kwam gisteren bijeen ter voortzetting /Ier be- JJ handeling van de begroting van Overzeese Gebiedsdelen. Min. van Maarseveen legde de volgende verklaring af: In verband met de verklaring van de Minister-president in de ver- (fjderin der Kamer van 16 Februari j.l. kan ik thans mededelen, dat de besprekingen, die gisteren in de vergadering van het Kabinet met de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon in Indonesië hebben plaats ge had, tot een volledige opheldering hebben geleid. De II. V. K. verklaarde zich geheel tc kunnen verenigen met het door de Regering in deze Kamer uitgestippelde beleid. Omtrent de uitvoering daarvan worden de besprekingen met de H. V. K. voortgezet". Tijdens de debatten werd door alle fractieleiders het woord gevoerd. Vim de zijde van de A.R. werd bij monde van Schouten, gesteund door enkele anderen in de loop van de avond een motie van wantrouwen ingediend. Deze werd verworpen met 76 stemmen tegen en 16 voor. Goedhart (Arb.) diende een motie in, waarbij verzocht wordt om een onderzo?k naar beweerde terreurdaden van Ned. militairen in Indonesië Minister-president Drees pareerde een via de persoon van Goedhart ie- hem door Schouten gerichte aanval over een ontmoeting, die Drees zou hebben in scène gezet met Hatta, waarna hij een explicatie gaf over het ontslag van mr. Sassen. Minister van Maarseveen verklaarde, dat de Re gering zal pogen een federale Interim-regering te vormen. om desnoods zonder de Republiek de Interim-regering door te zetten. Met nadruk zegt hij te menen, dat door het talmen van de Regering met het bepalen van haar standpunt t.o.v. de resolutie een onmisbaar vertrouwen van Indonesië verloor. Tenslotte zeg. de heer Romme in verband daarmee, dat abandonneren nu wel niet in het woordenboek van de Regering staat, maar daartegen over staat de vrees, dat het wellicht op zekere dag in haar vergeetboek boek zou kunnen komen te staan! TILANUS: GESCHOKT VER TROUWEN. T)E BURGEMEESTER van New- York, William O'Dwyer, doet thans voor de zevende maal in twee jaar tijds een poging om met vacantie te gaan. Sedert 1947 zijn O'Ddwyers vacantieplannen steeds weer door onvoorziene ge beurtenissen in de war gestuurd, respectievelijk een staking van havenarbeiders, een staking van transportarbeiders, de overvloe dige sneeuwval van de vorige winter, twee mijnwerkersstakin gen en tenslotte de financiële pro blemen van de stad. Nu is hij scheep gegaan op het vrachtschip „Agvviking" voor een tocht van elf dagen met bestem ming voor Havanna. „Ik ben moe zei de burgemeester, „ik ga 'n heleboel lezen en rusten". in het voornemen van indien mogelijk Dins dagavond de terugreis naar Indonesië te aanvaarden. TT ET LIGT Dr. Beel LIET TREINVERKEER tussen Lei den en Den Haag was gisteren enige tijd gestremd tengevolge van een ontsporing van een electrische <lege> trein te kwarl voor een in de nacht. De middelste steun van de seinbrug knapte af, waardoor de elec trische bovenleiding te laag kwam te hangen. Oorzaak: het verkeerd be dienen van een wissel. TN ROME, stad en provincie, is een algemene staking afgekondigd als protest tegen het optreden van de politie tegen arbeiders van een pa pierfabriek. JQE NEDERLANDSE ingenieur Ha- rinck, die in de V. S. verblijft, heeft een boorapparaat uitgevonden, dat door deskundigen wordt bestem peld als een „revolutionaire ontwik keling" op mijnbouwgebied. £)E VERKIEZINGEN in België bij voor de eerste maal de wen zullen stemmen, zullen waar schijnlijk op 24 Juli a.s. worden ge houden. TAc eerste spreker is de heer Rom me die namens de hele K.V.P.- fractie het woord voert. Htf betreurt het uittreden van Minister Sassen een man van groot karakter en van grote bekwaamheid. Dit ontslag ziet hij niet, geliik sommige persorganen als een opluchting" en meent, dat de rpden van dit wel een puzzle zal moeten bliiven. Spr. ver geleek het Kabinet met een door vah Schaik kunstig gevormde vaas, waar in thans echter een barst is gekomen Ook in het vertrouwen van de K.V. P.-fractie in dit Kabinet is daarmee een barst gekomen. Het stand punt van de KVP critisch toezien en constructief mede werken, tenzij de loop van dit debat tot een andere houding zou nopen. Hij vraagt verder, wat de Regering denkt te doen, wanneer de afwijzen de houding van de republikeinse lei ders blijft voortbestaan. Zou de Re gering ook zonder die leiders willen overgaan tot de vorming van een Interim-regering, zo vraagt .hij, en hoopt dan tevens, dat hij daar op 'n be vestigend antwoord zal krijgen. Aan gaande de V.N -commissie informeert hij, hoe de Regering het denkt klaar te spelen, dat deze niet de gehele leiding in handen neemt. Is de Rege ring wel in staat dit te voorkomen? Ook wil hij, dat de Regering ver klaart, dat in haax ogen de Republiek geen internationale status als partij in het geschil inneemt, ook al vindt de Veiligheidsraad het tegenoverge stelde. Met het Plan-Beel kan spr. zich verenigen, maar hp vraagt ook hier zag echter ondanks de critiek, die hij toch wel had. geen reden om de hem- ding van de Regering in de gegeven omstandigheden niet-te billijken. DE MOTIE VAN WAN TROUWEN. |Ae middagvergadering werd inge- zet met een rede van Tilanus (C.H.U.), waarin aan de Regering gevaagd werd nader te willen in gaan op de ontslag-reden van Minis ter Sassen, wiens heengaan ook door spr. werd betreurd. Hij verheugt zich over de overeenstemming tus sen dr. Beel en het Kabinet Hoewel hij het betreurt, dat de breuk in het Kabinet het vertrouwen heeft geschokt, verklaard hij namens zijn fractie het Kabinet te willen blij ven steunen: maar de Regering moet dit door haar daden mogelijk maken. Hij is geen bewonderaar van onze voorlichting in het buitenland en zegt, dat het overgrote deel van het Nederl. volk meent 1. dat de Veilig heidsraad geen recht heeft zich met Indonesi" te bemoeien en 2 dat geen verder overleg moet plaats hebben met mensen als Sukarno en Hatta. Hier komt een interruptie van v. d. Goes v Natèrs: „Js dit soms een on derwerp voor een volksstemming?" De heer Tilanus heeft verder cri tiek op het Plan-Beel, waarvan hjj o a. de Republiek" van de V. S. I, ongrondwettig meent te moeten noe men Ook wil hij het Unie-statuut tot stand gebracht zien vóór de over dracht van de souvereiniteit. Ook deze spr. wil duidelijk van de Re gering horen, hoe zij de Republiek ziet. De heer v. d Goes v. Naters zegt, dat het uittreden van Minister Sas sen het critisch element van de P. v. d A. in de houding tegenover de Regering iets heeft'verminderd. Wat Minister Sassen voor een plan had, is niet zo onbekend, als men zegt te geloven: in „De Linie" van deze week kan men dat plan wellicht vinden De heer Welter (K.N.P.) betreurt ook al het heengaan van de heer Sas sen, die van- de inheemse bevolking in Indonesië het vertrouwen had. Dat deze minister van O. G. de heer Stik ker alleen naar Batavia liet gaan. ziet hij als een beleidsfout. Hij zegt het niet in orde te vinden, dat de Ka mer in feite moet worden op de hoog te gebracht door weekbladen als De Linie of Elsevier. Iedere inmenging van de V.N. commissie wijst spr. van de hand evenals het vrijlaten van de republikeinse leiders. Nadat de heer Schermerhorn (Arb.X aan het woord was geweest, beklom de heer Oud (VVD» het spreekge stoelte om te vertellen, dat de samen werking tussen Nederland en de V. S. verstoord dreigt te worden door de Indonesische kwestie, omdat met de Amerikaanse belangen misschien te weinig rekening wordt gehouden. Hij JÖEGO-SLAVIE zal alle eisen op territoriaal gebied aan Oostenrijk laten vallen in ruil voor een zekere mate van zelfstandigheid voor de Slovenen in Oostenrijk. DE K.L.M. zoml voedselpakketten aan liaar staf in Londen, omdat bij het personeel gevallen van bloed armoede werden geconstateerd. £)E REGIONALE COMMISSIE tot uitzending van kinderen 1945 is in liquidatie. In 't buitenland werden tot dan toe circa 40.000 kinderen ge- Plaatst, in het binnenland ongeveer rjiWINTIG Z.-AMERIKAANSE lan den zijn betrokken b(j het over leg over de kwestie, of het proces tegen Kardinaal Mindszenty al of niet in de V.N. gebracht moet worden. ^CHESON ZAL. naar men verwacht, vandaag aan de Amerikaanse Se- naar een ontwerp Atlantisch Veilig heidsverdrag voorleggen. |)b LUCHTBRUG bestaat 235 dagen Gisteren kwam -lc milliocnste ton levensmiddelen in Berlijn aan. Veer tien Luchtbrugvliegtuigen zijn tot nu toe neergestort. Hierbij kwamen 26 Amerikanen en 10 Engelsen om het leven. Tot 1 Februari waren de kos ten van de Luchtbrug 106.750.000 dol lar. waar- 1 j v. Weersverwachting, geldig tot vanavond: Toenemende bewolking met tij delijk enige regen. Aan dc kust vry krachtige, elders inecst ma tige wind tusen Zuid cn West. Iets lagere temperaturen dan gis teren. Vandaag: zon onder 18.00 uur. Morgen: zon op 7.46 uur. Maan op 2.54 uur. Zon onder 18.02 uur. Maan onder 10.?,1 uur. Maandag: zon op 7.44 uur. Maan op 4.14 uur. Maan onder 11.05 uur. TN HET Tweede Kamerdebat is gis teren door verschillende sprekers het aftreden van Mr. Sassen aange roerd. Vooral kwam daarbij ter sprake een artikel in de Linie, dat uitvoerig het standpunt van de afge treden Minister weergaf en de reactie van de Regering daarop. Volgens dit artikel wilde Mr. Sassen direct over leg met regeringen, die in de Unci zijn vertegenwoordigd, speciaal met de V. S. En wel over het plan-Beel gekoppeld aan 'n plan op lange ter mijn, waarin wij onze bereidheid vast legden tot het voeren van een Azia tische politiek die geheel parallel loopt met die van de U.S.A. Deze po litiek zou behelzen het oprichten van een aantal souvereine staten in Azië. en dat terstond. Tevens zou gezorgd moeten worden, dat er een geëigende band met het Westen blijft bestaan, hetzij in de vorm van een Dominion hetzij in de vorm van een Unie. Bovendien zouden wij aan te bieden hebben: 1. een voorstel tot gemeenschappe lijke bestrijding van het Communisme in het Verre Oosten. 2. voordelen voor de U.S.A. op het gebied van leveranties van strategi sche materialen. 3. Amerikaanse medewerking in de defensie van Indonesië, b.v. door in schakeling van deze eilandengroep in het geheel van de gordel waarin Ame rika een veiligheid voor zijn eigen Veiligheid ziet. De meerderheid van de regering wilde daarentegen volgens de Linie de Unci aanvaarden zoals zij nu is en met de bevoegdheden die zij nu heeft, en dan maar van dag tot dag probe ren van het gehele probleem iets te maken DR. DREES VERKLAART. jyjINISTER DREES heeft nu in de Kamer gisterenavond gezegd, dat hij geen uitvoerige mededelingen kan doen over het uittreden van de heer Sassen. Tenslotte betrof het de vraag, zo zei hij, hoe met Amerika zou moe ten worden onderhandeld. Dit kon hij in 's lands belang niet nader aan duiden. „In het artikel van De Linie wordt wel het standpunt van Min. Sassen juist weergegeven, niet echter dat van de regering". Dr. Drees verklaart geen bezwaren tc hebben gehad te gen de voorstellen van Minister Sas sen betreffende de politiek tegenover Amerika. „Wij hadden alleen niet de zelfde verwachtingen hiervan. Op dit punt lag het verschil". Dr. Drees moet echter protesteren tegen de voorstelling alsof minister Sassen het sterke standpunt zou ver tegenwoordigen en de regering het zwakke. JTJE HEER Schouten- (A.R.) betoogde, dat het meningsverschil tussen het Kabinet en mr. Sassen ophelde ring vraagt Daarna leest hij een do cument van de republikeinse verte- gewoordiger bij de V. N., Palar, waar in deze zegt bezoek te hebben ge kregen van Goedhart <P. v. d. A.) en dat deze hem voorstelde een ont* moeting te arrangeren tussen Dr. Drees en Hatta. Inzake de Republiek is de Regering naar zijn mening op een heilloze weg Er bestaan ook principiële menings verschillen tussen de K.V.P. en de P. v. d. A. en diepgaande tegenstellingen in het Kabinet. In dit beleid kunnen de A.R. niet langer vertrouwen stel len en spr. dient dan ook een motie van wantrouwen in, welke mede-on dertekend is door Gerbrandy, Wei ter, Bruins Slot. ds. Zandt eh Algera. De motie luidt: „De Kamer, van oordeel, dat het beleid van het Kabinet tegenover dc resolutie van de Veiligheidsraad, tegenover de in feite verdwenen Republiek Indonesië en tegenover de leiders dezer voor malige Republiek in strjjd is met de belangen van de volken in Indonesië en met de belangen van Nederland, spreekt uit dat zjj in het beleid van het Kabinet geen vertrouwen heeft, en gaat over tot de orde van de dag." De heer Goedhart gaf uiting aan zijn ontstemming over het optreden in sommige gevallen van de Neder landse troepen tegenover republikein se gevangenen. Hij wil een onderzoek ingesteld zien en dient een motie in van de volgende inhoud: van oordeel dat een smet geworpen dreigt te wor den op de Ned. troepen, nodigt de Kamer de Regering uit op.korte ter mijn een onafhankelijk onderzoek doen instellen naar de berichten over wandaden en mishandelingen; hier toe moet een commissie worden ge vormd van .personen; die niet onder geschikt zijn aan ambtelijke of mili taire autoriteiten in Indonesië: het rapport van die commissie zal aan de Kamer worden overgelegd. De motie was mede do.or enkele partij genoten ondertekend, De Groot (Comm.) zegt, dat Neder land nog steeds terreur uitoefent en meent, dat alle overige Ministers de heer Sassen spoedig zulten volgen. De heer Gerbrandy spréékt over het schipperen, dat hoogtij viert in dit Kabinet en denkt, dat de Regering ;,iets heeft te verbergen". Hij is voor het radicaal afwijzen van de resolu tie. Nadat de heer van Dis (S.G.) en Gortzak (Comm.) nog het woord had den gevoerd, beantwoordde dr. Drees de sprekers. Hy verklaarde naar aan leiding van hetgeen do heer Schou ten voorlas, dat de heer Goedhart nooit met een opdracht van hem naar Parijs ging. Wel is op verzoek van Goedhart de republikein Sulahdrio üit Londen door hem (Drees) ontvan gen. Bü die gelegenheid sprak Sulan- drio over een ontmoeting van Drees met Hatta. Dr. Drees antwoordde daarop, dat, indien de Regering van de Republiek daartoe een voorstel deed, hij bereid was de heer Hatta in Nederland te ontvangen. Minister van Maarseveen verklaar de, dat de Regering zal pogen een Interim-regering te vormen. Het vraagstuk van/ de vrijlating van de republikeinse gevangenen is nog niet geheel met dr. Beel doorgesproken en vervolgens geeft hij Goedhart in over weging de motie terug te nemen. Als er feiten zijn, zal de Regering deze zeker onderzoeken. De heer Goedhart trok daarna zijn motie in Hierna kwam de Motie-Schouten in stemming en werd verworpen met 76 stemmen. Voor stemden 16 leden. De Begroting van O.G. werd z.h.st. goed gekeurd. De Kamer zal niet voor 15 Maart bijeengeroepen worden. f* isier hadden wij nog een onderhoud met de heer P. J. v. d. Dries te Goes, die de befaamde brief aan dr. Jessup schreef. Nooit had' het in zijn bedoeling ge legen dit feit wereldkundig te maken en des te meer verbaasd is hij thans over de reacties. Als ooit een daad gesproken heeft tot ons volk, dan is het zeker deze. Kwamen eerst de telegrammen, brie- ren, kaarten en kaartjes bij tiental len; de laatste dagen bracht de post ze bij honderden. Diep, zeer diep neeft het optreden van Amerika en andere landen de Nederlanders in. hun nationaal bewust zijn en rechtsgevoel gekrenkt. Het kookte in veler harten, welke zich nu lucht konden versohaffen, door in stemming te betuigen met de fiere daad, van een Zeeuw, die gelijk voel de met hen. Alle rangen en standen bevinden zich onder de adhaesie-betuigers en merkwaardig blijft de vorm waarin sommigen ze gieten. Een stugge Fries bekent openlijk tranen van blijdschap in zijn ogen te hebben gekregen toen hij van de ge retourneerde onderscheiding las. Ron andere zoon uit het Noorden zwaaide mild met zijn lof, doch kon het toch niet nalaten van zijn spijti ge bewondering te getuigen met de woorden: „Dat zoiets nu uit Zeeland moet komen en nog wel van een ka tholiek!" Een Brabantse dorpspastoor mede in het bezit van een Amerikaanse on derscheiding, schreef dat hij die even eens Jessup op het dak wil sturen. Daar hij echter niet al te vast meer is in de Engelse grammatica, verzocht hij het Goese schoolhoofd om een pittige Engelse tekst. Voor eenzelfde doel vroeg een Lim burgse verpleegster het adres van Jessup. Een man met 'n klinkende naam informeerde of hij soms iets voor de Jongensscchool van de heer v. d. Dries kan doen. Een Haagse dame liet haar geluk wens vergezeld gaan van een rook- kaart; 'n familie bood hem een ver blijf in het Gooi aan. We zagen brieven van professoren, «eestelijken, oorlogsweduwen en zelfs vafï een blinde, die excuses maakte voor schrift en spelling Eén briefkaart was ondertekend door een compleet gemeentebestuur en onder de telegrammen viel er een bij zonder op. omdat het ondertekend Was met de namen van vijftien Lim burgse Jagers. Een dér symphaMsanton, die een vermoeden moet hebben gehad van deze massale reactie, geeft het advies om heel de correspondentie op te stu ren naar het „Witte Huis", opdat men daar kan zien hoe men bij ons denkt over de politiek ran een oud-bondge noot. Zo heel gek is dit idee inderdaad niet! OVER de Nederlandse ijpor- Voorlichting aan het buiten land ihzake Indonesië is in de laatste tijd nog al eens een hartig woordje gevallen. Zo ook weer bij de zitting van de Tweede Kamer van gisteren. Niet geheel ten onrechte, lijkt ons toe, wanneer we verne men, dat de buitenlandse pers vereniging in Den Haag zich gedwongen zag een telegram aan dr. Drees te zenden van de volgende inhoud: We protesteren ertegen, dat door Regeringsautoriteiten bij vele gelegenheden persbijeen komsten met de Nederlandse journalisten worden gehouden, zonder dat aan de buitenlandse correspondenten dezeljde faci liteiten worden geboden. In het algemeen zal onze vereniging aannemen, dat elke persconfe rentie waarop buitenlandse correspondenten niet worden uitgenodigd, beschouwd moet worden als een poging om in lichtingen aan het buitenland se publiek te onthouden. TAE REGERING maakt bekend, dat tot haar leedwezen in In donesië zijn gesneuveld: 1 lid van de Kon. Marine, 6 leden van de Kon. Landmacht en 14 leden van het K.N.I.L. Van de Kon. Marine: Mar. Ill Z. M. B. van Steve- ninck, uit Rotterdam. Kon. Landmacht: Sold. G. N. Buren uit Oude Niedorp (N.H.). Sold. A. L. Bax, uit Amsterdam. Sold. G. L. Jan sen, uit Arnhem. Sold. W. van der Spoel uit Bolsward. Korp. H. G. Wijnands uit Soest. Sold. L. A. Wüsbeek uit Hengelo (O.). J)E BELANGSTELLING voor de pro- testmeeting van de jeugd in Am sterdam blijkt zeer groot. Gisteren avond hadden zich reeds meer dan 10.000 deelnemers aangemeld. Ook de Brabantse jeugd blijkt zich ervoor te interesseren, want voorlopig hebben zich reeds 1000 Brabantse jongeren opgegeven, waarvan er ca 250-300 uit West-Brabant komen Voor degenen, die onverhoopt geen gelegenheid meer hebben gehad om kaarten fe bestellen zij medegedeeld, dat er 25.000 mensen aan de meeting kunnen deenlemen en dat er nog een groot aantal kaarten voor hen in Amsterdam ligt gereserveerd. Voor de goede gang van zaken verzoekt het organisatie-comité aan alle deelnemers de reis zo uit te stippelen, dat ze om ongeveer 1 uur in de hoofdstad arri veren. De Amsterdamse jeugd zal zich eveneens naar de stations begeven, om gezamenlijk met de deelnemers van buiten de stad de tocht naar het RAI- gebouw te maken. TAE AMERIKAANSE Senator Brew- ster heeft dus, gelijk wij reeds eerder meldden, voorgesteld om in de wet op te nemen, dat geen mogend heid Marshall-hulp zal kunnen krij gen, wanneer niet eerst eventuele be velen van de V.N. zijn uitgevoerd. Ter verduidelijking heeft hij giste ren verklaard, dat hij hiermee voor al het oog heeft op Nederland. Het was bekend, dat hij de Amerikaanse zakenbelangen hoger aanslaat dan de Nederlandse rechten, hetgeen we be treurden zonder er door verontrust te worden. Erger wordt dit laatsteJ nu uit Washington wordt gemeld, dat men een debat over dit voorstel van Brew ster voorziet. In aanzienlijke mate zou men in Senaatskringen voor de be doeling van Brewster voelen. T>E HEER PALAR, afgezant van de Republiek bij de V. N., heeft weer eens een van zijn beruchte „re clame-stunts" uitgehaald. Hij pijpt daarin geweldig op over de activiteit van een sterke republikeinse leger macht, blijkbaar vergetend, dat hij daarmee rechtstreeks de Republiek zwaar beschuldigt: immers, er is vol gens deze bewering van Palar geen sprake van, dat de Republiek het be vel „Staakt het vuren" van de Vei ligheidsraad opvolgt! £JHAPIN, de Amerikaanse ambassadeur in Budapest, heeft de volgende verklaring afgelegd: Het Hongaarse volk wordt volledig overheerst door een groep in Moskou opgeleide communisten, die alleen het Krem lin trouw zijn. Iemand die niet zelf in Hongarije of een ander land achter het ijzeren gordijn heeft gewoond, kan zich on mogelijk een denkbeeld van het leven daar vormen. „De beschuldigingen van de zogenaamde Hongaarse rege ring en de communistische pers tegen mij en leden van mijn staf zjjn opzettelijke leugens. Als in Hongarije "Vrije verkiezingen zouden worden gehou den, zou de aanhang van de communisten waarschijnlijk veel kleiner blijken dan in sommige Westerse landen", aldus Chapin. HUWELIJKEN ONDER CENSUUR: Uit Boekarest vernemen we: Voortaan kan geen enkele militair in het huwelijk treden zonder goedkeuring van de bevoegde militaire overheid, luidt een verordening van het praesidium van de Roemeense Repu bliek, die gisteren in het staatsblad is verschenen. De goedkeuring voor het huwelijk kan slechts worden ge geven na een onderzoek naar „de sociale afkomst en de toe wijding jegens de Roemeense volksrepubliek van de toekom stige echtgenote en haar bloedverwanten". Dc beroepsmilitairen die zich niet aan dit Voorschrift hou den. worden uit het leger ontslagen. RET DIRECTE crisisgevaar is voorbij. De Regering krijgt nu kans de door haar gekozen weg te bewandelen. Dr. Beel vertrekt bin nenkort weer naar Indië om de ontworpen methode van verdere be handeling op het Bataviaanse plan uit te voeren. Er verluidt, dat hij as sistentie zal krijgen van de Leidse hoogleraar Asbeck. De Unci (dit is de thans gangbare benaming van de V.N.-commissie) heeft al een brief, waarin staat, dat de Neder landse regering alles in het werk stelt om er voor te zorgen, dat te gen 1 Maart a.s. de besprekingen een bevredigende voortgang zullen hebben gemaakt. Het ziet er na een week van zichtbare crisis en spanning dus wat zonniger uit. Maar dat er naast een zeker gevoel van opluchting nu ook een sfeer van tevredenheid over het politieke leven hangt, kan men moeilijk beweren. jpROF. ROMME heeft het duide lijk gezegd: er is een barst ge komen in het vertrouwen jegens het Kabinet. Deze uitspraak bete kende niet, dat de K.V.P.-fractie haar houding van critisch toezien en constructief meewerken heeft opgegeven. Wel echter, dat dit als het ware meer op een afstand zal geschieden. De A.R. oppositie (dit maal vergezeld van de heren Wei ter en Zandt) heeft in vorige sta dia van de Indonesische kwestie nooit een openlijk votum van wan trouwen aan de orde gesteld. Dit maal is dit wel geschied, waar schijnlijk zonder dat men er zich een voorstelling van heeft willen maken, hoe er een nieuwe meer derheid (die ook twee-derde van het stemmental moest halen) zou kunnen worden gevonden. De K.V. P.-fractie zag echter nog een grote afstand tussen een „barst in het vertrouwen" en „wantrouwen". Ze heeft haar stem aan de motie- Schouten niet gegeven. Daarbij zal het feit, dat Dr. Beel zo spoedig met de regering tot overeenstem ming kon komen, zeker ook wel zijn invloed hebben gehad. De H.V.K. was in een critische stemming naar Holland gevlogen. Dat kan men wel veilig aannemen, ook als men de vraag, of hij al dan niet ont slagvoornemens koesterde, terzijde laat. Hij heeft een betere indruk gekregen van de door dc Regering uitgestippelde koers dan in Bata via heerste. Hij ziet daarin een mo gelijkheid tot bereiking van het doel, dat allen nastreven: de nieu we staatkundige opbouw volgens het bekende schema. Dat een man als Beel er zo over denkt, was voor de K.V.P.-fractie zeker een kost bare aanwijzing. Men wilde in deze omstandigheden niet overgaan tot het kiezen van het alternatief: een schier uitzichtsloze Kabinetscrisis. De C.H. en V.V.D.-ers waren, als we hun woorden goed beluisterden, milder gestemd dan de in ieder ge val wat nors kijkende KVP-frac- tie. Zij hebben ook hun bedenkin gen, zij zien ook zeer wel de grote risico's in, doch het andere risico, verbonden aan het weg-stemmen der regering, leek hun veel ern stiger. De P. v. d. A. is daarentegen nog al in haar sas. Ze heeft nu min of meer de fractie-eenheid kunnen te rugvinden en de heer Goedhart vond voor een weinig opportune motie ook de steun van de fractie voorzitter. Deze heer is overigens min of meer in het gedrang ge raakt door het openbaren van zijn connecties met Palar. Ook Dr. Drees is daarin gemengd en hij voelde zich genoopt een en ander recht tc zetten. Toch zouden we nog wel iets meer over het geval willon ho ren. J)OCH hoe dit zij, de P. v. d. A.- fractie heeft aan sympathie voor het Kabinet gewonnen wat de K.V.P.-fractie eraan verloor. De hechtheid van de meerder heid waarop de regering mocht re kenen, is door deze verschuivingen niet versterkt. Dr. Drees heeft ontkend, dat de regering een minder krachtig stand punt voorstond dan Mr. Sassen, doch we menen er toch wel dit van begrepen te hebben, dat or een soe peler tactiek wordt gevolgd met als consequentie een telkens weer opduiken van moeilijkhe den met de Unci, met de repu blikeinen, met de federalen wel licht, waaruit dan ook telkens weer binnenlands-politieke spanningen kunnen resulteren. Dat is het waarom deze hele week van crisis met haar voorlo pige oplossing toch een gevoel van onbehagen achterlaat, Zeker, we kennen de wijsheid van de spreuk, die de stuurlui aan de wal ten tonele voert. We zien heel goed in, dat de regering haar weg moet zoeken, door een wier zee van historische gegevens, fei telijke omstandigheden, denkbeel den., invloeden en verschijnselen. Doch men zag toch liever een po litiek van grootser allure en verbeeldingskracht! LT' KOLONEL EDNER. die op 21 Januari bij de Griekse stad Kar- penissi een noodlanding maakte is blijkens een ingesteld onderzoek op gruwzame wijze door „bandieten" vermoord. Zo staat tc lezen in een officiéél Amerikaans protest.

de Stem | 1949 | | pagina 1