Z.H. de Paus protesteert plechtig tegen veroordeling van Kardinaal Mindszenty Dr. Katholiek Nederland protesteert Beel onderweg naar Den Haag Het grote vraagstuk H Stoel verstrekte geen enkele instructie IN 'T KORT Vele bezwarende documenten waren vals Bevin zal Berlijn bezoeken Protest-telegram aan Hong. regering, huidetelegrammen aan president derV. N en Z.H-de Paus ft BUITENGEWOON GEHEIM CONSISTORIE J)E OUDSTE INWOONSTER van Nederland, mej. M. Janssen, meer bekend als „Tantje Mietje", is te Barneveld in de ouderdom van 105 jaar overleden. Meest eervol ontslag aan Minister Sassen Halla op zijn vingers getikt Manuscript wordt voor lopig- niet getoond Turkije wil Mediterrane Unie Een snelle reis WAT Spoorwegramp in Spanje sabotage Vaccinatie-razzia te Batavia VIJFDE JAARGANG No. 1306 Uitgave: N.V. Uitgevers Mij. Neerlandi» Verschijnt elke werkdag. Bureau: Breda, Reigerstraat 16, Tel.: Redactie 8181, Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts, C J. v. Hootegem, A. E Langenhorst, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. B. B. de Rechter. Hoofd redacteur: J. J H. A. Bruna. Abonnements prijs bij vooruitbetaling 3.90 per kwartaal, per post 4.75, per week (uitsluitend bij niet- postbestelling) 0.30. Losse nummers 8 cent, Postrek. no. 278841. Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland UET BUITENGEWOON GEHEIM CONSISTORIE, dat onmiddellijk na het uitspreken van de levenslange gevangenisstraf over Kardi naal Mindszenty is bijeengeroepen door Paus Pius XII, is gisterenoch tend te Vaticaanstad geopend. Zestien kardinalen woonden het Consistorie bij. Z. H. de Paus en de Kardinalen droegen paarse gewaden ten teken van rouw. Tijdens het Consistorie sprak de Paus van ziin „bitter ver driet" over de levenslange gevangenisstraf, die tegen Kardinaal Mind szenty is uitgesproken. Hij herhaalde zijn plechtig protest hiertegen. DE ZAAK DC VILDER QE GEBROEDERS de Vilder, directeuren van de Amst. Bat- lastmij., was ten laste gelegd, dat zij tijdens de oorlog vliegvelden hadden aangelegd voor de Duit sers. Het Haagse Hof had hen van rechtsvervolging ontslagen, waar tegen de proc.-fiscaal in cassatie ging. De Raad van Cassatie ver wees gisteren de zaak naar het Arnhemse Hof en vernietigde fle sententie. De gebr.. de V. hadden zich be roepen op een advies van dr. Hlrschfeld. De Raad meende, dat verd. rekening hadden moeten hon den met de mogelijkheid, dat het aanleggen van vliegvelden de oor logvoering van de vijand zou ver gemakkelijken. Daarom achtte /.ij de gebr. de V. niet verschoonbaar en gelastte een nader onderzoen naar de vraag, of zij zich strikt aan het advies van dr. Hirschfeld hebben gehouden en of zij zien later nog daarop hebben beraden. Dit onderzoek zou. aldus de Raad, van grote waarde zijn voor het be palen van de strafmaat. IIULDE aan de eerlijke vinder: mej T. uit Breda verloor gisterenmid dag een kostbare tas. die zij binnen een half uur kreeg thuisbezorgd. De vinder had zelfs geweigerd zijn naam te noemen! TN IIET CONGRES van de V. S. zijn stemmen opgegaan voor een ver laging van de Marshall-hulp in ver hand met de door Truman aangekon digde belastingverhoging. (JINDS 2000 JAAR kwam voor het eerste weer een Joods parlement bijeen. Minister-president Ben Goe- rion verklaarde o.a.. dat het lot van Jerusalem reeds 3000 jaar geleden werd beslist, toen het Joodse hoofd stad werd.. TN APRIL a.s. zal te Utrecht een ge denksteen worden geplaatst met de namen erop van alle gesneuvelden der Geneeskundige Troepen. Voor nadere inlichtingen: Van Sijpesteijn- kazerne te Utrecht. nE BELGISCHE mijnen herbergen momenteel 78.000 vreemdelingen 47.000 Italianen. 13.000 Polen. 3.500 Duitsers, 1.500 Arabieren, 1.400 Rus sen, 1,200 Fransen en 1.000 Joegosla- ven, benevens een aantal Nederlan ders en Hongaren. En dat, terwijl België te kampen heeft met een ver ontrustende werkloosheid MET INGANG van 1 Maart a.s. kun nen weer ongefrankeerde post pakketten worden verzonden. T)E „WATERMAN" vertrekt morgen uit Rotterdam naar Indonesië. Post voor de opvarenden, welke overmor gen op de bus gaat, wordt nog in Port Said bezorgd. yAN DE 500 schoonmaaksters der gemeente Amsterdam verschenen er gisteren 35 op het werk. Nu is de rest door een besluit van B. en W. ontslagen. ZONDAGMORGEN werd de Engelse coaster „Granny Susanne" dooi een Panainees schip overvaren en zonk. Van de uit 11 koppen bestaande bemanning werden 9 man gered, naai de 2 anderen is urenlang tevergeefs gezocht. Het gebeurde 7 mijl uit de kust bij Dover. QAMOUNA, die reeds 20 jaar presi dent ran Portugal was, is opnieuw gekozen. De enige tegencandidaat, g-— neraal de Malo, had zieli op het laat ste ogenblik teruggetrokken. £)E MIJNRAMP te Ostrava, die 19 slachtoffers eiste, heeft aan 5 nia>- van een reddingsploeg ook nog het leven gekost, toen een nieuwe ontplof fing plaats vond. ALLERERNSTIGSTE SCHANDAAL. JTJE PAUS zeide, dat het proces tegen de Kardinaal „niet te verklaren was tenzij men aan neemt dat er gebruik is gemaakt, van een geheime invloed, die niet openlijk blijkt". Als bewijs hiervoor kan worden aangevoerd het feit, dat een man begiftigd met rijke energie en een krachtige natuur, zich plotseling voordoet als een zo zwakke en geestelijk onevenwichtige persoon en dat zijn houding op zich zelf niet een beschuldiging van hemzelf lijkt doch van hen, die hem be schuldigden en veroordeelden." De Paus zeide voorts: „Gij zult maar al te goed de reden van ons verdriet begrijpen: zij betreft een allerernstigste schanddaad, die een diepe wonde heeft geslagen niet alleen in uw eerwaardig Col lege en de Kerk, doch .eveneens in eenieder, die de waardigheid en de vrijheid van de mens hoog houdt". ..Zo spoedig als wij wisten, dat onze geliefde zoon Josef Mindszenty. Kar dinaal van de Heilige Roomse Kerk. in de gevangenis geworpen werd met brute tarting van de eerbied, die men aan de godsdienst verschuldigd is, zonden wij een liefdevolle boodschap aan 't Hongaarse Episcopaat, waarin wij openlijk en plechtig protesteerden, zoals onze plicht eiste, tegen het on recht de Kerk aangedaan". „Op dit ogenblik, nu deze aller waardigste prelaat tot een meest on waardige staat gebracht is en ver oordeeld als een misdadiger, kunnen wij niet anders dan dit plechtig protest in uw tegenwoordigheid herhalen". IN STEMMING DE VRIJE VOLKEN. Tn de eerste plaats moeten wij dit doen ten behoeve van de heilige rechten der religie, welke deze dappe re prelaat met zo veel ijver en zo veel moed heeft uiteengezet en ver dedigd". ..Daarnaast is de unanieme instem ming van vrije volken, die tot uiting is gebracht in redevoeringen en ge schriften zelfs van leiders der naties en door hen. die niet tot de Katho lieke Kerk behoren, in het volste licht der publiciteit gesteld". „Doch wij weten, het volle licht der publiciteit heeft niet geschenen over het proces tegen deze prelaat, die zich zo verdienstelijk maakte bij de verdediging van de godsdienst zij ner voorvaderen en het herstel van de 'Christelijke moraal". „In feite, van het begin af ver oorzaakte het nieuws, dat verscheen, wantrouwen. Personen buiten Honga rije, die vergunning verzochten om bij het proces tegenwoordig te zijn, werd deze geweigerd als van hen ver wacht kon worden, dat zij onpartij dig zouden oordelen of een oprecht verslag zouden geven". „Dit heeft hen en alle eerlijke men sen ertoe gebracht te geloven, dat degenen, die het proces leidden, be vreesd schenen te zijn om alles, wat plaats groep, te laten zien". „In het bijzonder beschouwen wij het als onze plicht, de tijdens het proces gedane bewering, als volko men vals te brandmerken, dat de zaak waar het om ging was. dat deze Apostolische Stoel ten einde een plan voor politieke overheer sing van de natiën te bevorderen. instructies heeft gegeven om zich tegen de Hongaarse Republiek en haar regeerders te verzetten". ..Aldus zou alle verantwoordelijk heid deze zelfde Apostolische Stoel vallen". HET SOCIALE VRAAGSTUK. ,.T aten wij allen door de machtige bemiddeling van Gods maagde lijke Moeder tot God bidden, dat de genen. die vervolging lijden, mogen worden getroost door de nodige hulp der godelijke genade. „Laten allen, aan wie de regerings taak is toevertrouwd, inzien, dat de Staat van activiteit der Kerk niets heeft te vrezen, doch er de grootste voordelen van zal oogsten". „Dan zullen Eerwaarde Broeriers. de sociale vraagstukken worden opge lost op basis van rechtvaardigheid en gelijkheid, de positie der armen wor den verbeterd, zoals ook rechtvaardig is, rn onenigheid worden bijgelegd. Broederlijke liefdadigheid zal aan de menselijke geest vrede brengen en betere dagen zullen, zoals wij vurig hopen en waarvoor wij nederig bid den. aanbreken voor alle volken en rassen" DINSDAG 15 FEBRUARI 1949 Advertentieprijs voor de gehele oplage: f O.ö per m/'m. (Ingezonden Mededelingen 0.60 per m/m>. Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. - (B tl bureaux: OOSTBURG. Ni^wstraat 22. Telefoon 35; TERNEUZEN, Axelsestraat 166. Telefoon 2347) TT. M. DE KONINGIN heeft met in- gang van gisteren aan Mr. E. M. J. A. Sassen op zijn verzoek op de meest eervolle wijze ontslag verleend als Minister van Overzeese Gebieds delen onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten, door hem onder zeer moeilijke omstandigheden aan Haar en den lande bewezen. Het beheer van het ministerie van Overzeese Gebiedsdelen is tijdelijk op gedragen aan de minister van Binnen landse Zaken mr. J. H. van Maarse- veen. AAN DE HAND van een eenvoudig schriftonderzoek kan gemakkelijk bewezen worden, dat de door de Kar dinaal aan de Amerikaanse gezant te Boedapest, Chapin, geschreven brief werd geschreven, toen hij onder in vloed van een verdovingsmiddel ver keerde, aldus verklaarden de heer en mevrouw Sulner, schriftkundigen bij het Hongaarse gerecht, aan een vertegenwoordiger van de „Austria Presse Agentur" op hun doorreis te Wenen na uit Hongarije gevlucht te zijn. Vele voor de Kardinaal bezwarende documenten, aldus voegden zij er aan toe, zijn samengesteld aan de hand van woorden uit brieven, die hij wer kelijk beeft geschreven en die zijn sa mengebracht om aldus zinnen te vor men, die vervolgens zijn gefotogra feerd. De heer en mevrouw Sulner wezen er op, dat „slechts de fotocopieën der ocumenten op het proces werden over gelegd" KRACHTIGE BRITSE CONCLUSIE. TXECTOR MCNEIL. Brits minister van Staat, heeft in het Lagerhuis ver klaard, dat de Britse gezant in Hon garije .gekomen was tot een „krachti ge conclusie" waarmede Bevin het eens was, namelijk dat de wijze waar op het proces tegen Kardinaal Mind szenty was gevoerd, „geen gelijkenis had met een rechtvaardig proces zoals men dat in Groot-Brittannië opvat". Geruchten en speculaties over de komende Kamerzitting lke de Indonesi- feiten stevig de JN EEN ZEE VAN BESCHOUWINGEN en berichten, v sche kwestie thans overspoelt, steken twee nieuwe kop op. Het eerste is: Dr. Beel is met de directeur van zijn kabinet, Dr. Koets, in de Constellation „Curagao gestapt en hoopt na een ongemeen snelle reis zonder zelfs Mauritius aan te doen Woensdagmorgen al voet op Schiphol te zetten. Hij zal maar heel kort blijven en hoopt midden volgende week in Batavia terug te zijn. Het tweede is: Hatta heeft in de „News Week" voor de Nederlanders beledigende verklaringen afgelegd en een officieel commentaar heeft hem daarvoor scherp terecht gewezen. oplossing te vinden voor de toekomst .-an hc-t Indonesische volk, van de zij de an een der partijen de indruk wordt gewekt, dat men elke basis voor een werkelijk zakelijk en vruchtbaar overleg onmogelijk maakt. Men hoopt dat deze indruk alsnog door een dui delijke verklaring van de heer Hatta zal worden weggenomen. Dezelfde heer Hatta is ook ter spra ke gekomen in een antwoord van mi nister Götzen op vragen van de heer Tilanus. Volgens zijn verklaring is uit de te Djokja gevonden stukken geble ken, dat Hatta verantwoordelijk was voor het beruchte infiltratiebevel aan de T.N.I.. door Dr. van Roijen in de Veiligheidsraad ter sprake gebracht. Het proces Kravchenko JN PARIJS vecht Kravchenko door. Van hem werd bij deurwaarder-ex ploot geëist, dat hij binnen 24 uur zijn manuscript zou tonen. Hij liet per tegen-exploot weten, dat hij zelf zijn middelen en zijn tijd zou kiezen om aan te tonen, dat hijzelf de auteur was van „Ik verkoos de vrijheid". Generaal Ernest Petit, die in de oor log 3 jaar in Moskou was, beweerde, dat het Rode Leger wel degelijk ook terwille van Stalin en niet alleen „uit patriottisme" zo uitstékend had ge vochten. Hij roemde de uitrusting' van het Sovjetleger en zei. dat hij zich steeds in volle vnjheid overal had mo gen toewegen, hetgeen de publieke tri bune deed lachen. Tenslotte kwam een Rus, die al 25 jaar in Frankrijk woont, zeggen, dat hij het van Kravchenko niet mooi vond, dat deze het gastvrije Frankrijk misbruikte om Rusland verdacht, te maken. Hij noemde Kravchenko een gedeserteerd kapitein van het Russi sche leger. Frankrijk wil een verenigd Duitsland pROF. ERNST REUTER, burgemees- ter van „Westelijk" Berlijn, heeft in een vergadering van de gemeente raad verklaard, dat de Britse minis ter van Buitenlandse Zaken Bevin, „in de loop van de volgende paar maan den" een bezoek aan Berlijn zal bren gen. Bevin had hem gemachtigd te ver klaren. „dat een concrete beslissing over de vraag of de Westelijke Mark 't enige betaalmiddel in de Westelijke sectoren zal zijn, spoedig zal worden bekend gemaakt." Zodra dit probleem was opgelost zouden de andere pro blemen zich vanzelf oplossen. De vergadering juichte, toen Reuter mededeelde, dat de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Schuman, hem in Parijs verklaard had „uit naam van Frankrijk, dat de Franse regering een verenigd Duitsland wil". Hij voegde er aan toe: „Ik verliet Londen in de overtuiging, dat nu ein delijk het ijs tussen Londen en Berlijn is gebroken en een atmosfeer is ge schapen. die ons de hoop geeft, dat on ze moeilijkheden niet onopgemerkt zul len blijven". TUECMEDDlfiT SADAK. de Turkse minister van Buitenlandse Zaken heeft verklaard: „Turkije hoopt, dat het Atlantisch Verdrag zo spoedig mo gelijk gesloten zal worden". ..Hoewel Turkije geografisch niet tot de Atlantische groep behoort heeft dit land er belang bij. dat Vfest-Europa sterk is en' een goed georganiseerde verdediging heeft. Geen veiligheidsstelsel kan doelma tig vrede in Europa garanderen, in dien het alleen voor een deel daarvan geldt". Sadak wilde niet Dogen vooruit te lopen op de juiste formulie voor een Mediterrane Unie, doch naar zijn me ning zouden de volgende landen even tueel alle lid kunnen worden: Turkije Griekenland, Italië, Frankrijk en ook Engeland als een mogendheid, die di rect belang heeft bij veiligheid in het gebied van de Middellandse Zee. Zacht Weersverwachting, geldig tot vanavond: Meest zwaar bewolkt of nevelig met plaatselijk enige lichte re gen of motregen. In het Noorden van het land tijdelijk krachtige, overigens matige wind uit Zuid- Westelijke richtingen. Aanhou dend zacht. Vandaag: zon onder 17.53 uur. Maan op 21,02 uur. Morgen: zon op 7.54 uur. Maan onder 9.20 u. T\R. BEEL komt naar Den Haag, ge lijk het officiële bericht zegt, ten einde overleg te plegen met de Ne derlandse regering. In welke richting zal zich dit overleg bewegen? Dit hangt af van de vraag, hoe Dr. Beel tegenover het aftreden van Mr. Sassen staat. Is hij met dezen eensgezind, dan komt zijn ontslagaanvrage binnen de kring der mogelijkheden, gelijk we gisteren reeds zeiden. In dat geval zal echter de Regering hem zeker haar motieven en plannen nog eens willen uiteenzetten, om te trachten deze nieu we afbrokkeling te voorkomen. Doch ook als van ontslagvoornemens hele maal geen sprake zou zijn, is een over leg in deze omstandigheden begrijpe lijk en redelijk. Dr. Beel zal voor een belangrijk deel het beleid moeten uit voeren. dat de Regering nu van zins is. De mogelijkheid is geopperd, dat in deze omstandigheden de Kamerzitting nog een dag zou moeten worden uit gesteld. Onze inlichtingen luidden gis terenavond, dat dit niet waarschijn lijk is. De houding van de Kamer is immers een der factoren, die bij het overleg met Dr. Beel mede een rol speelt. WAT DOET DE KAMER? TA. die houding van de Kamer. Daar kan men nog heel veel over spe culeren. Het is mogelijk, dat de Re geringsverklaring inderdaad de scher pe contouren van een vast beleid zal vertonen. Het is echter evenzeer mo gelijk, dat ze niet veel verder komt dan de algemene stellingen, welke het communiqué van Vrijdagavond voorop zette met een verzoek om nu maar verder vertrouwen te stellen in het beleid der regering. In dat laatste geval mag men zeker verwachten, dat van enigerlei zyde, wellicht per motie, nader uitsluitsel wordt gevraagd. En dan kijkt iedereen allereerst naar de K.V.P.-fractie en haar houding. Zal ze mede de volle klaarheid-nü eisen of zal ze nog weer eens vertrouwen op crediet schenken? Wat men zo links en rechts hoort, geeft de indruk, dat de regering ten op zichte van de resolutie van de Veilig heidsraad een beleid van zeer subtiele aard wil gaan voeren: toegeven voor zover dat maar enigszins mogelijk is, doch altijd met de nodige voorbehou den. Zo'n beleid zou moeilijk te om schrijven zijn. Het houdt echter het grote gevaar van steeds verder afglij den in. Daartegenover zonder meer vertrouwen schenken, dunkt ons voor de K.V.P.-fractie toch wel erg moei lijk. Het alternatief is intussen een schier onoplosbare Kabinetscrisis. Want men vergete niet, dat dc noodzaak van een twee-derde meerderheid steeds een rol speelt. En P. v. d. A. en Communisten, dat is samen meer dan één derde. Alles bij elkaar is de situatie dus verre van eenvoudig. Een antwoord dat klaar en waar was. beloofde Mr. Sas sen Woensdagavond. Hij ging. Zal Mr. van Maarseveen nu behalve een waai' dat spreekt vanzelf ook een klaar woord geven? DE FIGUUR VAN HATTA. het tweede feit aangaat. Hatta zei tegenover de Newsweek o.m.. dat „de Hollanders nu bezig zijn om met iedere truc welke zij kunnen be denken de resolutie van de Veiligheid- raad te ontlopen" en voorts de opmer king. dat een voorstel van Nederlandse zijde om tot spoedige oplosing van het probleem te geraken „niet moeilijk is te herkennen als een duidelijke truc die bedoelt het volk van Indonesië en de U.N. te bedriegen en de publieke opinie van de wereld een rad voor ogen te draaien". Den Haag antwoordt nu: Dergelijke opmerkingen liggen niet meer op een peil, waarop uitspraken en nog wel als officiéél gekenmerkte uitspraken van een verantwoordelijk persoon behoren te staan. Van bevoegde zijde betreurt men diep dat in een ernstige zaak op een ogenblik, dat van alle betrokkenen wordt gevraagd, dat zij naar hun bes te weten en volgens hun geweten zul- 'en trachten door overleg een goede 3 WÊÈ. Prinses Beatrix (links) en Prinses Irene in volledige ski-uitrusting klaar voor de tocht. yRIJWEL het gehele Ned. Episcopaat woonde Maandagavond in het Con- eertgebouw te Amsterdam de protestmeeting inzake de veroordeling van Kardinaal Mindszenty bij. Slechts de Bisschop van Roermond was verhin derd. Breda was vertegenwoordigd door Z.H.E. Mgr. J. Baeten. Ook de Pau selijke Nuntius bevond zich onder de hoge belangstellenden Op indrukwekkende wijze werden de gezangen tussen de redevoeringen uitgevoerd door een koor van buitenlandse priesterstudenten KARDINAAL DE JONG BAD VOOR. pERSTE SPREKER was Z.E. Kavdi- naai de Jong. die het verheven gebed, dat de K.A. aan de keerzijde van Kardinaal Mindszenty's portret had laten afdrukken voorbad. On middellijk daarop voerde Pastoor H. Drost het woord. Hij begon met het stellen van de vraag waarom wij Nederlandse Ka tholieken ons bemoeien met deze „binnenlandse" aangelegenheid van Hongarije. Omdat, hetgeen daar ge beurt, aldus spr., God raakt en dlles wat ons heilig is. Zozeer zijn wij ver bonden met het mystieke lichaam van Christus dat wij met Haar lijden als Zij lijdt. Ook {tl is het slechts in een van Haar ledematen. Spr. schetste hoe het mystieke lichaam van Christus opnieuw aan het Kruis geslagen wordt nu grove handen zich vergrepen aan Kardinaal Mindszenty. Nu men hem treft, treft men ook ons en millioe- nen Christenen. Wij protesteren niet om haai te zaaien, maar om liefde en gerechtigheid te vragen in Chris tus Jezus. Als zijn rotsvaste overtui ging gaf spr. te kennen in de on schuld van Kardinaal Mindszenty te geloven. Zijn enige misdaad is ge weest dat hij als hoofd der Hongaar se Kerk opkwam tegen de rechtsver- krachters. de mensenvervolgers en de belagers die de Kerk in Haar instel lingen naar het leven staan. Daarom kreeg Kardinaal Mindszen ty levenslang. Als het werkelijk waar was dat hij beschuldigingen heeft toe gegeven en dat hij rouwmoedig onge lijk bekende en zelfs wilde aftreden, waarom gaf men hem dan deze ver schrikkelijke straf. Ik daag de Hongaarse regering uit Kardinaal Mindszenty te bevrijden opdat hU in volle vrijheid herhalen kan wat hij getuigd zou hebben. Spr. herinnerde aan het vonnis over Christus geveld. Toen men in Hem geen schuld vond wat leer en leven betrof, wreven zijn vijanden hem eveneens en met succes staat kundige bedoelingen toe. Met prachtige welsprekendheid be toogde Z.E.. dat wij niet mogen be rusten in de tergende terreur, die de communisten uitoefenen. Hier kunnen wij nog werken en proberen het roof dier aan banden te leggen. TT ET GROTE VRAAGSTUK in de Nederlandse politiek is al sinds enkele jaren: het Indonesische be leid. Een probleem, dat op dit ogen blik zonder twijfel alle andere vol komen overheerst, hoe belangrijk zij overigens mogen zijn. Het vindt zijn culminatie in het door de re gering in te nemen standpunt ten opzichte van de bekende resolutie van de Veiligheidsraad, juister nog in het te voeren beleid als gevolg van dit standpunt. Het is daarom geen wonder, dat vooral na het aftreden van minis ter Sassen de spanning hier en in parlementaire kring en niet min der in de kringen van de parle mentaire pers tot een grote hoog te is gestegen. ■REEDS gedurepde enige dagen hadden er de vorige week ge ruchten gelopen, dat er in het Ka binet moeilijkheden waren, dat er meningsverschillen waren gerezen. Zij traden officieel aan het licht, toen Vrijdagavond laat bekend ge maakt werd, dat Mr. Sassen aan H. M. de Koningin ontslag had ge vraagd als minister van Overzeese Gebiedsdelen, met de summiere motivering erbij. Het regeringsstandpunt betref fende de resolutie van de Veilig heidsraad, bij monde van Dr. v. Royen geuit en thans in het com muniqué weer onderschreven, houdt i dat deze resolutie in zo verre kan worden aanvaard als ze te verenigen is met de Nederland se verantwoordelijkheid ten opzich te van Indonesië. Als gevolg daar van kan de regering ev. geen her stel van de republikeinse regering toestaan en evenmin de bevoegd heden erkennen van de U.N.C.I. de commissie van de Veiligheids raad, zoals deze verstrekkend door deze raad zijn vastgesteld. Bevoegdheden die zich zelfs zouden uitbreiden tot het overdragen van de souvereiniteit. gOALS GEZEGD ligt het verschil van mening tussen Mr. Sassen e- het Kabinet (Mr. Schokking en de katholieke ministers incluis) niet in de doelstellingen, evenmin in het standpunt ten opzichte der meergenoemde resolutie. Het is een kwestie van beleid. Maar Mr. Sassen zou toch niet zijn heengegaan, als het beleid, de concreet te volgen gedragslijn, naar zijn mening geen groot ge vaar zou opleveren voor het hand haven van het ingenomen stand punt of erger nog voor de doelstelling, die in de Volkskrant van Zaterdag j.l. terecht genoemd wordt: de verwezenlijking van het staatkundig beginsel-program van Linggadjati. Inderdaad kan een beleid geva ren opleveren voor het standpunt waarvan men uitgaat of voor het doel dat men nastreeft. Het ver dient daarom nauwgezette bestu dering, het eist diepgaande kennis van de situatie, waarin men ver keert. In dit verband is de reactie van de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon van bijzondere betekenis. Geruchten omtrent diens opvatting zijn niet van de lucht. „Dr. Beel zal aftreden". „Dr. Beel zal zeker niet aftreden". Tot op dit ogen blik is hieromtrent echter niets met zekerheid te zeggen. Alleen weten we, dat hij momenteel er gens tussen Batavia en Amsterdam in de lucht hangt en Woensdag op Schiphol hoopt aan te komen, ten einde met de regering ov plegen. Op Woensdag a.s. zal Mr. van Maarseveen, als minister van Over zeese Gebiedsdelen ad interim hij wordt reeds gedoodverfd als de toekomstige werkelijke minister van O. G„ als gevolg waarvan een nieuwe katholieke minister van Binnenl. Zaken zal moeten optre den in plaats van Mr. Sassen voor de Kamer staan. Vervolg op pag. 2. Na een intens zelfonderzoek spoor de spr. aan tot gebed, ook voor onze vervolgers, maar bijzonder voor de gemartelde Kerkprins. opdat niets hem scheide van Christus' Liefde. Hierna werden vlammende pro test-telegrammen gezonden aan de Hongaarse Regering en aan de pre sident van de V. N., en een van hul de en trouw aan Z. H. de Paus. Zij werden via de Wereldomroep ter stond uitgezonden. DRE DE WOLF SPREEKT. Na DE PAUZE sprak Dré de Wolf. een even vurige protest-rede uit. waarin hij de Christenheid bezwoer Kardinaal Mindszenty niet te verge ten, zoals met Mgr. Stepinac is ge beurd. Met kracht van redenen rukte hij het schijnproces in flarden en brand merkte t als een vertoning, in scène gezet om de man, die voor de vrijheid van geweten en rechten van het volk de tol te laten betalen voor zijn moed. Spr. benadrukte positief te zijn in het protest tegen het communisme en ook de hand in eigen boezem te steken. Hij smeekte God. dat het mar telaarschap van de Kardinaal ons de kracht moge geven tot strijd, als die nodig is. Mgr. Knebel sprak een ont- roend slotwoord. yOLGENS een verklaring van Spaan se spoorwegdeskundigen is de ont sporing van de sneltrein Barcelona - Madrid op Zondagmorgen jl„ waarbij 28 doden zijn gevallen, te wijten aan weloverwogen sabotage. Twee dagen voor de ramp waren op de betrokken plaats nog nieuwe rails en dwarslig gers aangebracht. Uit een onderzoek zou gebleken zijn, dat aan de buiten kant van een scherpe bocht boven de waterkant waar de trein is omlaag ge stort, een rail was losgemaakt. BONDAG is er te Batavia, in samen werking tussen de politie, de Ge zondheidsdienst en het Rode Kruis een „vaccinatie-razzia" gehouden, waarbij in de omgeving van Pasar Senen, een drukke Bataviase volkswijk, 14.000 pe; sonen werden gevaccineerd. De politie hield de voorbijgangers aan, die daar na verplicht werden gevaccineerd. On der de behandelden was een aan pok ken lijdende patiënt. A USTRALIë gaat 20 atoomvrije on dergrondse hydro-electrische kracht stations bouwen, waarmee fabrieken voor oorlogsmateriaal zuren worcen gevoed. Hel plan, dat 185 millloen Australische ponden kost, zal over 2u jaar rijn uitgevoerd.

de Stem | 1949 | | pagina 1