I Minister Sassen vraagt ontslag Russen kwamen om oorlogs-schepen zelf 1st witter Een Goesenaar leest dr. Jessup de les - tralend wit IN 'T KORT D-trein ontspoord Sancties tegen Nederland? Alle Italiaanse bemoeiïngen waren vergeefs Prijzen en hun beheersing a Koffers HARTPLAT PLASTIC n goed ontbijt )r minder geld korter tijd {IPS'eens!.. Als Jem ij soms] wil uitlachen, dan. DE INDONESISCHE KWESTIE HET PROCES MINDSZENTY Belangrijke documen ten over grens gesmokkeld VIJF IN TWEE JAAR J'E 's-GRAVENHAGE zijn wederom een aantal posthume onderschei dingen nitgereikt aan nabestaanden van burgers en militairen van de land- en luchtmacht, die in de strijd tegen de Duitse bezetter zijn gesneu veld of gefusilleerd. MENINGSVERSCHIL OVER DE VERDER TE VOLGEN GEDRAGSLIJN Aan de verklaring van dr. van Roijen wordt vastgehouden Zij vielen voor het vaderland Nederland toegedekt door de mist HONGAARS RECHT Ongewenste medaille op het Witte Huis Onderscheiding geretourneerd uit protest tegen houding der V. S. in Veiligheidsraad Diep geschokt r AUGUSTA UIT DE DOMMEL GEWEKT jC"-'- M boenen, stampen J TerwijJ het sop Bonder hulp, want trstofbelletjes, die I dezelfde stralend I als zon en frisse 1 schadelijk bleek- Ikt zacht en veilig; Padvinder Riemen Dames- Portel. Tassen tasjes mannen en hard leren moeten meteen in hun maag de en gaan. Geef ze een ort met suiker of veegt op tegen vijf met belegging en >innen gewerkt, vlug gaar. Niet eerst gewoon *n uurtje opzetten. Kook een I en maak van wat overhoudt een voed» oor het avondmaal» afwisseling, die U ïspaart. ie zelfs nog niets be- zijn lofrede-op-zichzelf luguber, door merg en nd gelach, onderbroken VIJFDE JAARGANG No. 1304 tntgave N.V. Uitgevers Mij, Neerlandia VMschiJnt elke werkdag. Bureau: Breda, Relgerstraat 16, Tel.: Redactie 8181, Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts, r j. v. Hootegem. A. E. Langenhorst, Mr. Dr. /i 3. J. M- Mes, Mr. H. B. B. de Rechter. Hoofd redacteur: J. J H. A. Bruna Abonnements prijs bij vooruitbetaling 3.90 per kwartaal, per post i 4.75, per week (uitsluitend bij niet- postbestelling) 0.30. Losse nummers 8 cent Postrek. no. 278841. Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland ZATERDAG 12 FEBRUARI 1949 Advertentieprijs voor de gehele oplage: 0.25 per m m. 'Ingezonden Mededelingen 0.60 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie i 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, weike de uit levers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd- Bureau voor do Zow» Eilanden: GOES, Westsingel 75. Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuws-Vlaanderen: HULST. Dubbele Poort 7. Telefoon 102. (Bijbureaux: OOSTBURG. Nieuwstraat 22. Telefoon 35: TERNEUZEN. Axelsestraat 166. Telefoon 2347) Mr. M- j. A- Sawen Protestmeetiiig te Amsterdam "rvESKUNDIGEN te Wenen bestu- deren op het ogenblik micro films en documenten, waaruit zou blijken, dat Kardinaal Mindszenty gedwongen werd vóór zijn proces, een schuldigverklaring te tekenen. Deze documenten zijn naar de Amerikaanse zone gebracht door een Hongaars echtpaar, die verklaren handschriftdeskundigen te zijn, ver bonden aan het gerechtshof, dat de zaak van de Kardinaal behandelde, Voigens het echtpaar Sulner heeft men van de Kardinaal verklaringen los gekregen, toen hij onder invloed van verdovende middelen stond. Trygve Lie, algemeen secretaris der V. N., heeft meer dan 1000 brie ven ontvangen, waarin verzocht wordt om actie der V. N„ in de zaak Mind szenty; Nog geen regering heeft zich in dezen tot hem gewend. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de terug roeping geëist van de eerste secretaris van de Hongaarse legatie te Washing ton, „daar hij niet langer in de V.S. gewenst is." Kortgeleden heeft de Hongaarse re gering de terugroeping geëist van 2 Amerikaanse diplomaten. 20 Februari zal in Amsterdam in bet R.\I-gehouw door de diverse ka tholieke jeugdorganisaties een natio nale protest-meeting worden gehou den legen het proces Mindszenty. VIJF KINDEREN in twee jaar. Dat is een zeldzaamheid zult U zeggen. En wij zijn geneigd U gelijk te geven. Die uitzonderlijke gezinsaanwas heeft plaats gevonden in het Bra bantse plaatsje Haps. Dit jaar is daar de familie van Haren-Kool verblijdt met een drieling, allen meisjes. Het vorige jaar is in deze iamiiic een tweeling geboren. |y/ VOORGENOMEN verhoging van de omzetbelasting van 3 op 3.5 pet. zal naar schatting de opbrengst van de omzetbelasting ongeveer 19 pet. doen stijgen. pOSTZEGBLAUTOMATEN van de P.T.T., die voor de tweede wereld oorlog reeds vrij algemeen waren inge burgerd, zullen weer in ere worden hersteld, zodra het nieuwe geld in vol doende mate in circulatie is gebracht. ]n een HERDERLIJK schrijven heeft Kardinaal van Roey bevolen, dat ter intentie van Kardinaal Mind szenty in geheel België op 20 Febr. een grote dag van openbare smeekbeden zal worden gehouden. QNDERHANDELINGEN worden ge- voerd met de Britse bezettings- autoriteiten in Duitsland om Schreie- der over de grens te zetten als „on- gpwenste vreemdeling, die men zo spoedig mogelijk kwijt wil zijn". JJERICHTEN UIT TOKIO, waarin de voorstelling wordt gegeven, dat de Amerikaanse strijdkrachten in geval van oorlog Japan spoedig zou den verlaten, zijn te Washington te gengesproken. JAE „KOTA INTEN" is met 1300 mi litairen naar Indonesië vertrok ken: 300 leden van de Kon. Marine en Mariniers en 1000 leden van de Kon. Landmacht. Ook 21 militaire art sen bevinden zich aan boord. r|'E DOORNENBURG in de Over Betuwe zijn twee zoontjes van een gezin, jongens van negen en vijftien jaar door 't ijs gezakt en verdron ken. rp EN GE VOLG F, var de dikke mist zijn te 's-Gravenhage een vracht auto en een personenauto met elkaar in botsing gekomen. De bestuurder van d" personenauto is op slag ge dood Een passagier liep een hersen schudding pp.. 1V/IINISTER SASSEN heeft aan H. M. de Koningin ontslag gevraagd als Minister van Overzeese Gebiedsdelen. In de boezem van het Kabinet is geen principieel verschil gerezen over de staatsrechtelijke doelstellingen met betrekking tot de hervormingen in Indonesië. Dc reeds bij herhaling kenbaar gemaakte doeleinden van de regering zullen dan ook onveranderd worden nage streefd en voor zover dat van de regering afhangt op korte termijn worden verwezenlijkt. Terwijl ook het gehele Kabinet wenste vast te houden aan de verklaring van dr. J. II. van Roijeu op 28 Januari j.l. in de Veiligheidsraad afgelegd namens de regering, rees meningsverschil tussen de overige leden van het Kabinet en Minister Sassen, over de te dezer zake verder feitelijk te volgen gedragslijn. Botsing met vrachtauto op onbewaakte spoorweg J^OMENDE uit Praag, is gistermor gen de D-trein op het traject Venlo-Eindhoven ter h 1 e vin Horst-Sevenum en Heyershoeve (L.) bij een onliewaakte overweg in bot sing gekomen met een vrachtauto en ontspoord. Er zijn geen daden ve betreuren. Alleen de 53-jarige chauf feur uit Venio is licht gewond. Voordat de chauffeur de gevaarlijke onbewaakte overweg overstak, had hij zijn wagen wegens de mist tot sru sland gebracht en was'er uit gestapt, teneinde zich ervan te overtuigen of het baanvak vrij was. Hij zag geen trein en startte zijn auto weer. Bijna was hij de spoorbaan gecasseerdtoen de vrachtauto aan de achterzijde ge grepen werd door de locomotief van de D-trein. Meegesleurd door de trein, raakte de auto bekneld tussen de loco motief en eerr naast de spoorbaan staande ij-eren paal en werd volkomen gekraakt. Tot geluk van de chauffeur bleef de cabine intact. Hij zelf liep slechts een lichte hersenschudding en enkele builen en schrammen op. De zware locomotief werd uit de rails gewrikt. Desondanxs reed ut trein nog 200 meter voort. REGERING maakt bekend, dal tot baar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië 1 zijn gerapporteerd: Kon. Landmacht: Serg. G. Lubbi (Borger, Dr.). j Sold. R. Jansma (Anjum, Fr.) Sol daat E. den Hartog (Sliedrecht). Sold. E. Dobbenberg (Dieren). Sold. J. Gieben, (St. Antonis),. Sold. J. de Groot (Rotterdam). Korp. H. Bosman (Leiden). Sold. G. Ilarthoorn Cs-Gravenhage) Sold. P. van Poelgeest (Hilver sum). Sold. A. Verlaan (UitWorn) Sold. C. van Hoof (Hoogerheide Brab.). Kon. £Jed.-Ind. Leger: Korp. A. Martens (Rotterdam) Res. It. A. Reket (Bussum). QISTERAVOND was Nederland met uitzondering van twee kleine hoekjes bij Maastricht en Vlissingen volledig toegedekt door een witte ondoordringbare mist. Een mist zo dicht als wij lang niet zagen. Op de meeste plaatsen was het zicht niet meer dan een goede vijftig meter. Alle vliegvelden zaten potdicht en op de verkeerswegen schoven de auto's met een slakken- gangetje door de wolken. Ook het verkeer te water leed onder het slechte zicht. De vooruitzichten zijn echter gunstig. Vandaag in de loop van de dag zal overal de mist optrek ken. Hier wat eerder en daar wat later maar voor Zaterdag voorbij zal rijn, is Nederland zeer waar schijnlijk aldus het K.N.M.I te de Bilt weer „bevrijd". De oorzaak moet worden gezocht in het plotseling wegvallen van de wind, de heldere hemel, welke uit straling bevordert, en de zwakke aanvoer van vochtige lucht. J)E AZIATISCHE LANDEN, die de conferentie over Indonesië te New-Delhi hebben bijgewoond zal wellicht spoedig worden gevraagd economische sancties tegen Nederland toe te passen, aldus Sumitro, de In donesische republikeinse afgevaardig de bij de V. N., die zo juist uit New- Delhi te New-York is teruggekeerd. Vandaag gaat de Commissie van de Ver. Naties voor Indonesië op uitno diging van Hatta naar Pangkalpinang op Banka voor besprekingen met Su karno en andere republikeinse leiders inzake de resolutie van de Veilig heidsraad van 28 Januari. Typisch is intussen wel, dat de re publikeinse „noodregering", die zich op Sumatra vestigde, bekend heeft gemaakt nooit en te nimmer accoord te zullen gaan met de resolutie van de Veiligheidsraad, daar deze niet ver genoeg gaat. Hetgeen betekent, dat het onder de republikeinen ook niet alles koek en ei is. JOSJIDA IS ALS PREMIER van Ja pan herkozen. Het oude kabinet ia afgetreden om de weg vrij te maken voor een nieuwe conservatieve coalitie. yiJFTIEN BULGAARSE predikan ten, die ervan beschuldigd wor den voor Engeland en Amerika ge- spionneerd te hebben zijn gearres teerd. EER ONTSTEMD over de houding, welke Amerika in de Veiligheidsraad ten opzichte van Nederland bij de behan deling van de Indonesische kwestie aannam, heeft een inge zetene van Goes aan Jessup, de vertegenwoordiger van de U.S.A. in die raad, de decoratie geretourneerd, welke hij enkele jaren geleden van president Roosevelt ontving voor het redden van verschillende Amerikaanse piloten in de Zak van Zuid- Beveland. LIij deed deze zending vergezeld gaan van een geharnast schrijven, waar van wij de voornaamste passages vrij vertaald weergeven: „Wij in Holland zijn diep geschokt over uw optreden in de Veiligheids raad tegenover 'n klein land, dat vol gens uw eigen woorden niet in staat zou zijn rust en orde te bewaren in Nederlandse!» Oost-Indië. Wij Ut Holland waren zeer dank baar jegens uw land en we toonden dit op vele manieren, voor al hetgeen het tot 1947 voor ons deed.. Maar nu juist zijn het de Ameri kaanse politici geweest, die Holland vernederd hebben voor het front van de hele wereld. Waar hebben wij zum een houding aan verdiend? Het is ons niet duidelijk boe wij na een schitterende staat van dienst in Indië plotseling aangewezen worden als onderdrukkers van een onschul dig volk. Vergeet a!s 't u blieft nief. dat ook wij iets weten van het ge drag der Ver. Staten tegen hun eigen zwarte burgers. Zozeer spijt mij deze gewijzigde hou ding van uw land jegens ons, dat ik geen prijs meer stel op mijn onder scheiding, hoe blijk ik .ook geweest ben haar te ontvangen. Nog houd ik van uw land en zijn dappere soldaten, die bevochten voor ons wat een mens het kostbaarst js: de vrijheid. De vrijheid welke wij ook willen brengen aan de volken in Oosi- Indië en niet wat gij. voorhebt: onder steuning van het communisme en hulp aan die Heden welke samenspanden aan dié Heden, die duizenden van uw soldaten sneuvelen deed". JESSUP REAGEERDE. r\eze week ontving de schrijver anl- .woord van dr. Jessup zelf. Deze zegt daarin te betreuren „Jat afzender zijn zo welverdiende onder scheiding retourneerde, temeer daar de bemoeienis van de Amerikaanse regering met het Indonesische pro bleem geen verloochening, ia van de dankbaarheid welke het Amerikaanse volk heeft voor uw daperheid en me van uw landgenoten". Om de houding van Amerika te rechtvaardigen sloot dr. Jessup i>ij zijn brief de tekst in van twee rede voeringen, welke hij in de VeiUgheids- raad over het Indonesische vraagstuk hield. Dr. Jessup schrijft dan verder, dat de laatste resolutie, welke mede ondertekend werd door China, Noorwe gen en Cuba duidelijk erkent de gestes welke Nederland maakte voor het vc» tigen van een rechtvaardige vrede in de Indonesische republiek, maar dat de Raad bewust van haar grote ver- antwoordelijkeid voor de handhaving der internationale vrede en veiligheid de speciale stappen eiste welke gezet zijn. Dr. Jessup zegt dan te hopen dat de Verzoeningscommissie er in slagen zal met de medewerking van de Neder landse en Indonesische leiders een be vredigende oplossing te bereiken in het ernstige probleem-Indonesië. Tenslotte schrijft dr. Jessup dat de geretourneerde onderscheiding op zijn bureau bewaard zal blijven en te ver trouwen dat de afzender hem spoedig terug zal vragen. De Goese ingezetene deelde ons mee niet overtuigd te zijn geworden, dat rijn ontstemming ongegrond was (hij heeft volgens ons het grootste gelijk van de wereld!) en hij daarom de decoratie zal laten waar zij momen teel ligt. TN DE TWEEDE KAMER zal spoe- dig een wetsontwerp verschijnen betreffende de herziening (verlichting) van een aantal belastingen die over de Winst en het vermogen van on dernemingen worden geheven. Heden: zon onder 17.48 uur en maan op 16.20 uur. Zondag: zon op 8 upr en onder 17.49 uur. Maan' op 17.56 uur en onder 8.35 uur. Maandag: zon op 7.58 uur en maan onder 8.52 uur. (Van onze Romeinse correspondent) JN de provincie Syracuse, op Sicilië, waar de meester-bandiet Giulliano de ongekroonde koning der bergen is, ligt het stadje Augusta te dromen van vergeten tijden. En het stadje heeft heel wat te dromen. De bewoners doen u hele verhalen, als ze horen dat ge Nederlander bent, over de grootste zee held aller tijden, Michiel Adriaanz. de Ruyter, die hier op 29 April 1676 sneuvelde. Waar Nederland precies ligt, weten velen niet. Sommigen me nen het ten Westen van Engeland te kunnen vinden; anderen zien er Dene marken voor aan en weer anderen geloven, dat het de Westelijkste pro vincie van Duitsland was. die tegen Hitler in opstand kwam en thans weer onafhankelijkheid heeft gekregen. Als ge hen dan uitlegt, dat Nederland ai bij Roosendaal begint, al een paar honderd jaar een staat is en een paar honderd kilometer boven Frankrijk ligt, kijken ze je ongelovig aan. Voor gepensioneerde ambtenaren van Nederlandse departementen moet het hier ideaal wonen zijn: goed koop, vrij en een heerlijk klimaat, dat zich niet eens leent voor overplan ting van de ItaUaanse griep. Niette min herinneren tal van gaten, muur brokken en geïmproviseerd herstelde gebouwen aan de wereldoorlog. Wat daar ook nog aan herinnert is het overblijfsel van de Italiaanse vloot, dat sedert jaar en dag statig in de Haven van Augusta ligt verankerd om uitgeleverd te worden aan de Rus sen Vooral bij zonsondergang is het een fantastisch gezicht om te zien hoe de slanke contouren van de ranke vaartuigen, met de monsterpijpen van hun %cheepsgeschut, hun hoog oprij- JJet volkje ruikt hier naar de zee, want Augusta is een niet onbelang rijke havenstad, die haar spiegelbeeld in het blauwe water van de Middel landse Zee ontwaart en waar de tem peratuur u uitnodigt Nederland met zijn overjassendrama de rug toe te keren. De meeste bewoners hebben gepoogd de bombardementen in de tweede wereldoorlog te tellen, doch op de duur zijn ze de tel kwijt ge raakt. Het heeft er hier ook inder daad hard gespannen en nog zijn de Augustenaren of moeten we zeg gen Augustijnen, er trots op, dat de geallieerden hun stad zo belangrijk vonden, dat zij in het kader der Hus ky-operatie op 10 Jiili 1943 direct be zet werd. zende geschutstorens hun spiegèlbeeld in de Middellandse Zee leggen. Effen, dreigend en strak, ondanks de speelse golfjes DE RUSSEN KWAMEN 4 ugusta, is in haar slaap gestoord. 25 Russische officieren zijn geko men, hebben hun intrek genomen in het beste hotel. Augusta's lievelingen: het moderne slagschip Giulo Cesare", de kruiser „Garibaldi", zijn broertje „Duca d'Aosta", de duikboten „Mare" en „Niehellio", het schitterende oplei dingschip „Colombo" plus een stevig aantal hulpvaartuigen worden door de Russen geïnspecteerd, onder stoom gebracht voor hun reis naar Odessa. Immers de overwinnaars zijn destijds overeengekomen, dat Moskou een goed deel val» de moderne Italiaanse oorlogsvloot als herstelbetaling zou ontvangen. En naarmate het ogen blik nadert, dat Augusta's schatten gaan vertrekken, neemt de deining toe. Niet alleen in het havenstadje, niet alleen in Sicilië, doch in geheel Italië. Koloniën, Triest en de Vloot zijn slechte onderwerpen om als bui tenlander met een Italiaan over te spreken. Doe het nooit, als ge geen ru zie wilt hebben. Iedere gedachtenwisseling met Ita liaanse zeelieden over de uitlevering van de vloot, werkt als een rode lap op de stier. Blauwe ogen, bullen en gekneusde ledematen heeft dit onder werp gekost. Het volk van Angusta en het volk van Italië saboteren de uitlevering dan ook met een passivi teit, die we in Italië niet voor mo- gelljk hielden. Hoewel op 15 Jan. 1.1. de uitlevering een voldongen feit had moeten zijn. bleven Augusta's lievelingen nog voor anker liggen. Nu eens mankeerde er hier iets. dan daar weer. Met de moed der wanhoop hebben de 25 Russen naar een bemanning gezocht om de oorlogsvloot naar Odessa te varen, doch zelfs bekende communistische zeelieden waagden zich er niet aan. SFORZA VING BOT TVoch uiteindelijk moest deze laatste poging om de schepen in Italië te houden, evenzeer mislukken als de of ficiële onderhandelingen. De Italiaanse regering heeft het mogelijke en het onmogelijke gedaan om Londen en Wastington te overtuigen van de on billijkheid der uitlevering. Doch om dat zowel Amerika als Engeland on middellijk na het staken der vijande lijkheden een aantal bodems aan de Russen in bruikleen hadden gegeven met de afspraak, dat ze die van Mos kou zouden terug ontvangen, zodra Rusland zijn aandeel had ontvangen van de Italiaanse vloot, kon Rome zo wel bij Bevin als bij Marshall geen spijkers met koppen slaan. Men heeft zelfs gepoogd de Wes terse mogendheden bang te maken voor deze uitbreiding der Russische vloot, doch ook deze vlieger ging niet op, omdat beschreven staat dat de uit levering in Odessa moest geschieden. En tussen Odessa en een eventueel strijdtoneel ter zee liggen nog steeds de Dardanelien. Goed, zei Sforza.. dan klamp ik Ankara aan. Toen de Turkse minister van Buitenlandse Zaken door Italië reisde had hij een langdurige bespreking met Sforza, die niets min der wilde dan dat Turkije de door vaart van de uitgeleverde ItaUaanse vloot zou verbieden. Ook hier evenwel ving hjj bot, om dat de Zee-engtenconventie van Mon- treuif heeft bepaald, dat Turkije niet het recht heeft oro in vredestijd door vaart te belemmeren. De Russen kun nen volstaan met Ankara in kennis te stellen, dat zü op die datum zullen passeren, doch behoeven niet eens ant woord af te wachten. Ook Turkije staat machteloos. En de belangrijke versterking vén de Russische Zwarte Zee-vloot is toch op de eerste plaats iets, wat Ankara aan gaat p EN BELANOHIJK onderdeel vari dc economische regeringspolitiei: be.taat in het vasthouden van de prij zen. Deed men diwiici. dan zou- men spoedig voor de producten, waarin schaarste bestaat, tot een opbieden ko men. dat ze alleen maar bereikbaar maakt voor mensen met, dikke porte- monnaies. Daaruit zou dan ooi: prompt de drang naar verdere loonsverhogin gen voortspruiten en dan kwamen we in de fatale inflatiespiraal terecht. Aan de andere kant is het zeer gewenst, dat dc m asen met ce dikke portemon- naies trachten de oude, goede gewoon te van sparen te herstellen, een ge woonte, die op onze hele welvaart be vruchtend zou werken en bijvoorbeeld het proces der industrialisatie zou ver gemakkelijken. Hier horen we meteen de opmerking Maar werkt de fiscale politiek niet afschrikwekkend op de oude goede ge woonte van sparen? Belemmert ze niet in hoge mate de investeringen? Dit is indrdaad een chapiter, dat nog lang niet uitgeput is. Hier zit een zekere tegenstrijdigheid 'in de rege- nngspoütiek, al moet men erkennen, dat iedere Minister van Financiën in deze dagen voor een schier hopeloze taak staat. Populair Is er nooiteen geweest FA och dit chapiter terzijde gelaten, prijsbeheerslng is er nog nodig. En dat betekent tevens prijscontrole, dat betekent het constateren van overtre dingen en het betalen van boetes. Er bestaan in ons land 19 Tuchtgerech- ten voor de prijzen en ze hebben in 1948 niet minder dan 55457 zaken moe ten afdoen. Daarvan zijn er ruim 40.000 óf door een vonnis óf door een schik king óf door een waarschuwing ge volgd. En er is in totaal 10.3 millioen aan boetes betaald. Blijkens de vergeUjkende cijfers over de voorafgaande jaren neemt het aan tal prijsovertredingen wat af, dóch het totaal aan opgelegde boetes is verhou dingsgewijze niet verminderd. Dat kan hieraan liggen, dat de afzonderlijke overtredingen zwaarder zijn of ook dat de Tuchtrechters strenger zijn gewor den. In Noordbrabant waren er een kleine 4000 zaken, die met vonnissen of schikkingen zijn afgedaan. Dc schatkist kreeg uit deze provincie 1.6 millioen aan boetes. Dat was verleden jaar heel wat meer: 4400 zaken en -2.7 millioen aan boetes. Voor Zeeland zijn de cijfers: 1300 zaken met 126 mille aan boetes tegen het vorig jaar een kleine 1100 met 108 mille aan boetes. A Hes bij eikaar zien deze cijfers er niet extra verontrustend urt. Men vergete ook niet, dat de prijsvoor- schriften, door een centrale instantie uitgedokterd, vaak stroefheden verto nen ja moeten vertonen die wel eens de overtredingen in de hand werken. Het is nu eenmaal een zeer moeilijke materie en iemand als Mi nister vpn den Brink zal er zeker niet doctrinair aan willen vasthouden, om dat hij naar socialisatie-vergezichten wil voortschrijden. Dc geleide economie is in veel ge vallen nog harde noodzaak, omdat ze het tegenstuk is van de schaarste en de nationale armoede. Dit feit nu willen velen nog niet er kennen. Ze verlangen naar het consumptiepeii van vroeger en kom,- dan tot het opzoeken van de zwar e markt en het stimuleren van prijsover tredingen in onder-onsjes of onder-de- toonbankjes. Aan de mensen met de smalle beurs wordt aldus tekort gedaan. Deze kun-' nen bij de plaatselijke Prijzencommis- sies terecht, als ze menen, dat ergeiri met de prijzen wordt geknoeid. Doch dit systeem ..ligt" het Nederlandse volk blijkbaar niet erg. In hét hele land, in alle 1080 gemeenten, zijn er namelijk maar 8463 klachten binnen gekomen en daarvan bleken er 4232 gegrond te zijn. Dit is natuurlijk maar een fractie van het werkelijk aantal prijsovertredingen. Overigens is er in die 4232 gevallen een aardig bedrag terugbetaald, bijna 84000 gulden. Dat ls dan tenminste bespaard op het volksir.komen, waaraan een andere nuttiger bestemming kon worden ge geven. Over het geheel bezien, geloven we niet, dat het met de Prijsbeheersing dat noodzakelijke kwaad in ons land slecht marcheert. Als we trouwens op merken, hoe België, waar men het er niet zo nauw mee nam, thans in de economische nesten verkeert, dan is er tóch wel reden tot dankbaarheid. A'. M3ÉLl„. ZIJ PIKKEN EEN GRAATJE MEE. Ais de trawlers en loggers hun kostbare last bij de veilinghallen van de Umuidense vissershoven heb ben uitgeladen en de kade verlaten hebben, verschijnen de meeuwen in dichte drommen om hun deel van het afval op te eisen of misschien een verdwaald klein visje te verschalken.

de Stem | 1949 | | pagina 1