™ABD(?SIRQOP De begroting voor het jaar 1949 vastgesteld Het stadhuis krijgt verruiming Overste van E.K.-Huis te Hulst gaat heen RADIO DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG II FEBRUARI 1949 AGENDA Raad van Vogelwaarde Medewerking aan belangrijke WegVerbelering AAN DE ORDE komt het voorstel van B. en W. tot verhoging van het crediet van f 2000,— voor premie voor woningverbetering Raad van Goes Bijz. bewaarscholen in de knel Turmac C&toé Kachelpasta Het ÏÏldsje dat rp haar f/lceder FILMPROGRAMMA Hieronder volgen de Katholieke keu ringseisen voor de onderschelden films welke deze week lopen. In de adver tentiekolommen worden de rijkskeu ringseisen genoemd. Centrum Bioscoop Axel: Op glad ijs, <18 Jaar). De Cobra afgod <14 jaar) Luxor Theater, Terneuzen: De witte duivels. (14 jaar), Bedriegers bedro gen (14 jaar). Concertgebouw Temeuzen: vier stap pen in 'e wolken. (18 jaar). Ledel Theater Oostburg: De woeste hoogt (volwassenen), Viet stappen in de wolken, (18 jaar). Bioscoop en Concertgebouw Hulst: Dag en nacht (voor personen met rij pe levenservaring). Slaven in opstand, (18 jaar.) Olympia Bioscoop te Sas van Gent: Sinbad .ie Zeeman, (14 jaar), Joan de onverschrokkene, (18 jaar). AUDIËNTIE Mgr. Bacten zal geen audiëntie ver lenen op 13 en 15 Februari. BENOEMINGEN Z. H. Exc. de Bisschop van Breda heelt benoemd tot geestelijk adviseur van de Kath. Maatschappel. Gezins zorg te Sas van Gent de Zeereerw. heer Pastoor Smeltzer, tot assistent Diocesaan Aalmoezenier van de Voor trekkers de weleerw. heer Fr. Bas- tiaensen, tot districts-aalmoezenier van de 'K.J.B. in het district Ooster hout de weleerw. heer kapelaan D. van Mechelen te Dongen, tot districts aalmoezenier van de K. J. B. in het district Bergen op Zoom de weleerw. heer kapelaan Douenburg te Bergen cp Zoom. Aardenburg K..V.1. V.K.A.J. De toneelgroep van deze Kath. Jeugdverenigingen hield een feestbijeenkomst. De avond begon met een kort woord van de voorzitter der K.A.J., waarna de kape laan een kort dankgebed sprak. Een koffiemaaltijd en een dansje zorgden voor de gezelligheid. Met het K.A.J.- gebed werd gesloten. Clinge Vergadering K.A.B. In het St. Aloysiuspatronaat had een belangrijke vergadering plaats van de K.A.B. Het voornaamste te behandelen punt was het aftreden van de voorzitter de heer L. Pilaet. alhier, die ruim vijftien jam deze functie naar beste kunnen en tot grote tevredenheid had vervuld. Tot rijn opvolger werd benoemd de heer J. DHaen. In verband met deze belang rijke bestuurswisseling werd besloten om dit niet onopgemerkt te laten voorbijgaan en een feestvergadering in elkaar te zetten. Als spreker voor de feestrede zou een aanzoek worden ge daan bij de Eerw. heer R. van der Heyden. kapelaan en oud-dorpsgenoot van Clinge. Verder werd besloten om in de aanstaande zomer een uitstapje te maken en wel naar Spa (België) of naar Amsterdam. Burgerlijke stand. Geboren: Gui- do René Maria zv Th. L. van Acker- v. Bunder. Emiel Petrus Jozef zv E de Wit-Bleyenberg. Huwelijken: Charles de Witte, De Klinge (België) en Eugenie van Broeck. Overleden: Marie C. Pauwels dv C. L. Pauwels-A. T. Hooft. Rosalia Ver meulen, weda van C. van der Krui sen. Jan de Jonge, echtgenoot van Maria J. van der Heijden. Film. Dezer dagen draaide In het St. Aloysius-patronaat alhier, de mooie film „Vivere in pace." Deze Italiaanse film viel bij de aanwezigen ten zeerste in de smaak. De talrijke aanwezigen keerden zeer voldaan huiswaarts. Goes „DE PARADIJSVLOEK". Voor de leden van de Kath. Vrou wenbeweging. H. Familie en Maria- congregatie, heeft onze hoogeerw. Deken, in „Slot Ostende" de „Paradijs vloek", het bekende dramatische to neelwerk van Laudy gedeclameerd. In zijn inleiding wees Z. Eerw. op de diepere zin en betekenis van het stuk. dat in veel de kracht heeft van een meditatie, daar het de mensheid confronteert met de oorzaak der men selijke ellende en tevens met de weg naar het geluk. Met veel gevoel voor de sterk wisse lende stemmingen in dit emotionele stuk en met de Juiste expressie en in tonatie heeft daama de Deken het spel vertolkt. Ook de majestueuze taal die slechts hier en daar wat te opge maakt is, kwam volkomen tot haar recht. De eerw declamator wist zijn gehoor te boeien en voerde ieders aandacht op naar het hoge plan, waarop de dichter zijn figuren laat handelen. De presidente, mevr. Bos, dankte z. Eerw aan het eind van de avond voor zijn optreden, waarna op haar insti gatie nog drie weesgegroeten werden gebeden voor de gemartelde Hongaarse geloofsheld, Kardinaal Mindszenty. Burgerlijke stand. Geboren: Din- genis W zv J. Sinke en J. van der Endt Hubrecht, zv. J. v. d. Visse en S. Sturm. Maatje dv W. de Vos en M. Schrijver. Jan zv J. Wondergem en A. de Pan. Jan zv A. Koolwijk en E. Bruggeman. Levinus J-, zv J. Bout te Wemeldinge en H. van Versem. Anna dv J, G. Chamalaun en L. In- ghels. Gerrit zv. A. de Jonge en M. van Riet. Nicolaas zv H. v. d. Laar en A. Houterman. Overleden: K. van der Pas, 56 jaar te Heikenszand. A. Bruel 70 j. wednr. van J. Janse. C. F. de Poorters 86 j. wednr. van C. J. Kien. A. Willeboer 80 j. man van S. Fokke. C. de Jonge 68 j. man van A. van Noorden te Goes Koewacht Lezing. In café de Schepper hield een veeteeltconsulent een lezing ovei de kunstmatige inseminatie. Voor deze lezing bestond een vrij grote belang stelling. Jaarvergadering. De plaatselijke Boerenbond hield zijn Jaarvergadering in Don Bosco. Vrijwel alle leden wa ren aanwezig. In de plaats van het af tredend bestuurslid N. Verbrugge, die zich niet herkiesbaar stelde, werd ge kozen H. de Waele. In café van Hove werd een gezellig samenzijn gehouden. Prijskaarting. Aan de prijsKaai- ting ten bate van het R. K. Thuisfront namen niet minder dan 150 spelers deel. De heren A. de Smet en M. Scholter wisten de eerste prijs in de wacht te slepen. Oostburg De zwarte schuur. Ten bate van hun clubgebouw gaven de verkenners der groep „St. Eloy" alhier een opvoe ring van het romantisch toneelspel „De zwarte schuur". Een en ander werd omlijst met zang en schetsjes door de welpen. Zowel door kapelaan A. v. Waes als door Deken A. Lievegoed werd gespro ken. Een tijdens de pauze gehouden verloting bracht een aardige duit in t iaadje. Amateursparade. Op de gehou den Amateurs-parade te Vlissingen be haalde onze plaatsgenoot de heer Pierre Leenhouts de 4e prijs met imi tatie en mondorgel. Gezien het aantal deelnemers (34) mag dit een pracht prestatie worden genoemd. BREDA PROTESTEERDE TEGEN DE VEROOR DELING VAN KARDINAAL MINDSZENTY. De koude, noch het late uur konden de duizenden weerhouden de Gebcdstonde op de Grote Markt bij te wonen. Heinkenszand Op de r Katho- Raadsbijeenkomst K.AJ. jarlijkse raadsbijeenkomst der lieke Arbeiders Jeugd, welke ditmaal in tegenwoordigheid van de ouders en verloofden der leden werd gehouden, voerde kapelaan Heemskerk uit Mia- delburg het woord over een zeer inte ressant onderwerp, n.l. „De ware Jacob" Op de hem eigen wijze wist hij de aanwezigen op boeiende doch leerzame manier iets mee te delen over het tijd perk waarin de keuze van de Jongen of het meisje op een levensgezellingezel) wordt bepaald. Maar al te dikwijls vergeten de jon gelui, dat, deze tijd de beslissing over het verdere levensplan in zich bergt, (vervolg van pag. 1) In 1937 kwamen de zgn. vormings- groepen voor de katholieke meisjes. Alles ging weer van het E. K. Huis uit en ze werden een succes. Een gees telijke tesamen met mej. Hoppenbrou wers gaf op aiie plaatsen cursussen en 97 pCt. der meisjes werd bereikt. Het was een groot succes. Sociaal werk IJet sociaal werk kwam in zwang en ook Z. Vlaanderen moest voor dit werk rijp gemaakt worden In 19381939 kwam de eerste sociale werkster en een catechist, dte gezins zorg deed. De financiën speelden weer een grote rol. Hulst gaf subsidie, het Burgerlijk en Parochieel Armbestuur werkten mee en een gedeelte der in komsten moest van bepaalde instel lingen en organisaties komen. De laatste groep bleef in gebreke en op wie kwamen de kosten neer? Natuurlijk op het E.K.-Huis dat de dames 9 maanden gratis onderdak en verzorging schonk. Op andere plaatsen snakte men naar goede krachten, zodat ze tenslot te gedwongen de gemeente verheten. 1938 bracht moederavonden van de KA. en in contact met de KA.B. ont spanningsavonden voor de werklozen. IJLO. Tn 1942 werd een Internaat voor huis houdelijke opleiding gesticht, met 3-maandelijkse cursussen voor persoon lijkheid, karaktervorming en een huis houdelijke opleiding aan de huishoud school te Huist, üit alle standen kwa men de cursisten, maar toen het Huis in 1913 gevorderd werd ging de oplei ding naar Brabant. In de geest van Bouvigne werden cursussen gegeven „Inleiding tot het volle leven" en „Van spel tot ernst". Toen de bevrijding kwam werd mee gewerkt aan de actie Zuid helpt Noord en naar het Noorden vertrokken 2 co lonnes, waarvan een onder leiding van juffr. Hoppenbrouwers. Hier (den Haag) werd het begin ge legd voor de ontplooiing van de gezins zorg in het bisdom Haarlem. Kinderen uit Schiedam, R'dam en andere plaatsen zakten al naar de Z. Vlaamse contreien en werden er gul en hartelijk ontvangen. Ook hier had het E.K.-Huis de leiding. Internaat vo.r Gezinszorg en voor Kraamverzorgsters burg, Sas van Gent, Groenendijk en IJzendijke sociale werksters met een of meerdere gezinsverzorgsters. Ook Steen volgt binnenkort. Twee groepen kraamverpleegsters werden reeds afgeleverd en de derde groep is in opleiding. Wensen C ezinszorg en Kraamverzorging ston- den in het middelpunt der belang stelling en twee internaten werden in het E. K. Huis ondergebracht om de opleiding ter hand te nemen. Ook dit kostte voorbereiding, zorg, moeite, financiële offers en hart. Alles kwam op de schouders van de overste neer. die steeds een oplossing wist te vinden. In samenwerking met het Gew. Co mité Gezinszorg werd reeds veel be reikt en nu werken ia Hulst, Aarden- Pr zijn tal van wensen en een ervan is een wijkhuis in Boschdorp (Hulst). Verder zullen in ons gewest Mater Amabilisscholen opgericht moeten wor den, waar fabrieksmeisjes met mede werking van de werkgevers huishou delijke en algemene ontwikkeling zul len moeten opdoen. Al met al heeft juffr. Hoppenbrou wers in Z. Vlaanderen een werkzaam leven achter de rug en mogen we haar dankbaar zijn voor alles, wat ze toe stand gebracht heeft. Veel is reeds voltooid, veel nog staat op stapel, maar vanuit haar nieuwe standplaats zal deze arbeidzame vrouw met belangstelling de loop der dingen volgen. Z. Vlaanderen verliest een moeilijk te vervangen kracht en zal haar in de komende dagen op 'n waarlijk grootse wijze huldigen. Zij vraagt geen dank, daar ze haar werk als plicht beschouwt, maar Z. Vlaanderen beschouwt het als een plich' haar in haar werk te eren. Moge het haar goed gaan, ze laat achter een herinnering aan een (pretti ge, fijn voelende en bezielende vrouw die velen tot steun en voorbeeld ge weest is. een verzuim dat hen vele moeilijkhe den kan brengen. Speciaal raadde zijn Eerwaarde a»n om toch veel te bidden tot God, opdat Hij het gebed verhore en ons bijstand verleent bij het kiezen van onze levens gezel (lia). De organisatorische punten werden afgewisseld met muzikale klan ken van Theo de Vries uit Middelburg, terwijl enkele kajotters gezorgd had den voor de opvoering van leuke schetsjes. Terneuzen Industrie-terrein. Op het terrein tussen Nieuwesiuis en Middensluis, dat zoals bekend is eerlang als ves tigingsplaats voor klein-industrie zal worden gebruikt, maar daartoe eerst moet worden opgespoten, is men nu met de voorbereidende werkzaamhe den zover gevorderd, dat de dijken, die de baggerspecie uit het kanaal binnen de perken moeten houden, klaar zijn. Naar de Rijkswaterstaat ons meedeelde, zal eind Februari met het opspuiten worden begonnen. Ondergronds reservoir. In de Roeiersgang is men reeds een heel eind gevorderd met het maken van de ijzerconstructie voor het aldaar te bouwen reservoir voor het riool water. In dit grote ondergrondse re servoir zal b.v. bij stortbuien tijdelijk het teveel aan rioolwater zich kun nen verzamelen, zonder zoals tot nu toe in de laaggelegen gedeelten der stad overstromingen te veroorzaken. Ziekenauto. Door de Stichting Protestantse Ziekenzorg is een nieu we en uitermate voor zijn doel ge schikte auto voor het vervoer van zieken enz. in gebruik genomen. Vlissingen GUIDO GEZELLE. Door de R. K. Vrouwenbeweging werd een culturele avond georgani seerd, waar mevr. F. v. d. Heijde— van Eygenhuyzen uit Utrecht de aan wezigen onthaalde op een uiterst leer zame en boeiende levensbeschrijving van de priester-dichter Guido Gezelle. Zij illustreerde haar lezing met het voordragen van enkele gedeelten uit de werken van dit begaafde „Zingende hart van Vlaanderen" in al zijn zijdigheid. De glanzende omlijsting werd ver zorgd door het R. K. Dameskoor o.l.v de heer A. Hollaers. Als soliste trad op mej. A. Burgs uit Goes die enkele Kleingedichtjes, getoonzet, door Cath. van Rennes, op uitstekende wijze ten gehore bracht. SAS VAN GENT. Zaterdag 12 Febr.: Wildschieting bij M. Meursen, café Noordstraat. Filmvoorstelling ten bate van Kath. Thuisfront. Toneelopvoering ten bate van de gymnastiekvereniging Thor, in de /aal Flora. WATERSTANDEN Keulen 0.72 (—0.04), Runrort —I.3J (—0.03), Lobith 8.66 0.06), Nijmegen 6.34 0.04), Araem 6.60 0.01), Eef- de 2.01 (onv.), Deventer 136 0.14), Borgharen 4087 0.39), Belfeld 11.15 (+0.17), Grave (ben.) 4.78 0.09', Vreeswijk 0.66 0.38), Lith 110 0.55). Advertentie Piept Uw borst bij het ademhalen. Verdrijf dan het slijm, dat hoest en benauwdheid veroorzaakt en zuiver Uw luchtwegen eens grondig met 's-Werelds beste Hoestsiroop Er zijn reeds drie aanvragen inge willigd, terwijl B. en W. nog 6 gevallen zouden willen toestaan van het totaal van 20 welke rijn mgeKomen. Deze toegestane gevallen zouden dan f 3240 van de gemeente vergen Het algemene stemmen wordt oe- sloten het maximum crediet op de begroting uitgetrokken te brengen op f 7200,—. Ingekomen is een aanvrage van de stichting Fruitteeltproefbedrijf te Philippine om een bijdrage in het exploitatietekort, waaromtrent B. en W. adviseren afwijzend te beschikken, omdat uit deze gemeente geen leerlin gen aldaar opgeleid worden. De heer de Cock meent, dat dit wel het geval is. Hierop stelt de voorzitter de vraag of dan wellicht de raad genegen is 25 gulden subsidie te verlenen, hetwelk met algemene stemmen wordt aange nomen. Door het niet-aannemen van de benoeming van E. G. M. de Waal, be staat nog een vacature als lid van de Commissie van advies voor de Woon- vuimtewet. B. en W. stellen voor hiervoor te be noemen de heer P. Kentin, waartoe ae raad met algemene stemmen besluit. yoOR 'n vrij magere agenda was de Goese raad bijeengeroepen, maar het duurde toch nog vijf kwartier voor hij er doorgewerkt was. Allereerst werd in de vacature-Goe man tot lid der Gascomissie benoemd de heer J. Roose met 10 van de 12 st. Een voorstel tot wijziging der veror dening op de heffing van vergunnings recht werd aangehouden tot een vol gende zitting, omdat de redactie niet geheel duidelijk was. Het voorstel tot het weren van min der gewenste straatfotografen werd becritiseerd door ir. Stoel, die de for mulering van de door de vakgroep naar voren gebrachte bezwaren niet gelukkig vond. Weth. de Roo zei, dat B. en W. zelf alles in de hand houden; zij beoor delen of een vergunning uitgereikt moet worden en niet de vakgroep. Het voorstel werd aanvaard. De heer Zuidema wees bij het voor stel om het stadhuis uit te breiden, veel- met een belendend pand, erop dat het plan tamelijk duur was. Hij vroeg of of het nu wel zo nodig was een speciale verbinding tussen het stadhuis en het bedoelde pand aan te brengen. Laat men dat na, dan wordt een vrij grote besparing verkregen. De voorzitter en weth. Buys bestre den dat de gewraakte verbinding zo mmm Australië en wij TPEN te Sydney verschijnend blad schreef onlangs: „Australië veroordeelt de Ne derlanders voor het feit, dat zij niet uit Indonesië wegtrekken. De Nederlanders zijn daar 300 jaar ge weest, gedurende welke tijd de inheemse bevolking is aangegroeid van 20 tot 70 millioen. Wij zijn 160 jaren in Australië geweest, en in die tijd hebben wij de Inheemse bevolking bijna uitgeroeid" Het is een oppositieblad, dat hier aan het woord is, maar de regering zal er niet veel tegenin kunnen brengen. De wonderlijke tegenstrijdigheid in de Australische houding komt nu weer tot uiting in het plan, om een uit Indonesië afkomstige dame, Mevr. O'Keefe, met haar acht kinderen het land uit te wijzen. Dit op grond van de streng-selecterende im migratiebepalingen. Sultan Hamid II heeft al ge zegd: „Als dat gebeurt en als de Verenigde Staten van Indonesië zijn gesticht, dan gaan' alle Austra liërs er hier uit". De betrokken minister heelt nu in het Australische parlement de schuld gegooid op Nederland, dat de repatriëring van deze dame had moeten bekostigen. Menzies. de leider van de oppo sitie, wreef de Minister echter onder de neus, dat duizenden Nederlanders bij de verdediging van Australië waren gesneuveld en dat het de minister oneer aandeed om de Nederlanders zo bitter aan te vallen De Nederlandse gezant te Canberra heeft inmiddels al een ernstig protest ingediend bij Evatt. piSTEREN zei de bonnenlijst: minder tabak. Met het verkrijgen van sigaret ten zal het wel helemaal huilen zijn. Tevens een be richt: aan de Turmac hebben de aan het werk ge togen arbeiders het werk weer neergelegd, omdat er molestaties waren te vrezen. Ziedaar de vruchten van communistische actie. De heren moesten zo iets eens in Rusland proberen. In een minimum van tijd zaten ze in Siberië Advertentie Een (\'ta-Berer product Eroote tube 20 ei. ^Jeek „Zeker," verdedigde Winifred zich bedeesd, „maar ik bleef staan kijken toen een politieboot voorbijkwam met het bootje op sleeptouw waaruit gis teravond de moord op het Lagerhuis terras is gepleegd." De stem van het meisje klonk won derlijk zacht en beschaafd. Ook haar woordenkeus was van iemand, die In deze omgeving misplaatst bleek. ,,'n Mooie boel", gromde de nijdige cht„wanneer moorden moeten dienst doen als excuus voor te laat komen!" „Kom, kom, juffrouw Sugg", mengde zich Mr. Fowle sussend in de discussie, „deze jongedame is toch niet zóveel over tijd, dat het de moeite waard is daar eer dergelijk spektakel over te maken!" Mr. Fowle behoorde tot de directie- staf der onderneming en het toezicht op de expeditie-afdeling was een deel van zijn taak. S'nds Winifred was bin nengekomen had hij met klemmende bewondering naar haar mooie gezichtje gestaard. „Jorgedame!" erauwde Miss Sugg en er lag een wereld van honende min achting in haar uitroep. Het scherpste scheldwoord zou haar verontwaardiging en ergernis niet zo afdoende hebben vertolkt. „Ja zeker.... ze is toch niet oud!" pareerde Mr. Fowle. „Het is in orde juffrouw Barlett. U kunt aan uw werk gaan." Hij gaf haar nog een brutaal-stre- lende blik en Winifred liep naar haar plaats aan een der lange paktafels. Ze had een beverig, duizelig gevoel.... was volkomen van haar stuk gebracht. Ze was minder bang voor de onbarm hartige juffrouw Sugg dan voor de honing-zoete onvriendelijke „mijnheer- van-het-kantoor-beneden" die veel va ker hier in de expeditieruimten rond zwierf, dan voor het werk nodig scheen E was iets in zijn manier van doen, i dat ze niet definiëren kon, dat haar onuitsp;-' '«k verontrustte. „Ik hoop, dat hij verder maar niets tegen me zegt", dacht ze. Haar wens was evenwel niet bestemd om in ver vulling te gaan. Vóór tien minuten verlopen waren had Mr. Fowle een voorwendsel gevon den om haar nabijheid te zoeken. Ze voelde, meer dan ze zag, dat hij haar aanstaarde en een vuurrode blos trok over haar gezicht toen hij het woord tot hrar richtte. HOOFDSTUK IV. Bezoek in het Warenhuis. „Heb ik goed verstaan,Miss Bart- lett", begon hij, „dat u bij uw binnen komen aan Miss Sugg vertelde, dat de politie de boot, die bij die Lagerhuis tragedie werd gebruikt, gevonden heeft?" „Dat heb Ik horen vertellen", ant woordde ze koel, met haar hele aan dacht schijnbaar bij haar werk. Ze zou Mr. Fowle niet de minste aanlei ding geven om de conversatie te res- ken, nam ze zich voor. Haar antwoord scheen hem niet aan te staan. Bovendien, het was een onge wone gewaarwording voor hem, dat zijn attenties zo onverholen afgewezen werden. „Van wie hebt u dat gehoord, als ik vragen mag 7" Zijn stem klonk een tikje scherp. „Dat kan ik u heus niet zeggen". Winifred hield haar ogen strak geves tigd op het stapeltje boeken, dat ze bezig was in te pakken. „Ik zag een oploop op het Embankment en ik hoor de een man zijn kameraad toeroepen, dat de boot gevonden was." Deze uiteenzetting voldeed Mr. Fow le beter dan Winifred's eerste ant woord Hij was geneigd geweest er uit af te leiden, dat dit aardige meiske hetgeen waarlijk niet te verwonderen zou zijn een vaste vriend had, dte haar elke ochtend naar haar werk en elke middag naar huis bracht en dat ze het nieuws van deze begeleider had- En deze veronderstelde complicatie strookte deinig met Mr. Foyle's nobele bedoelingen. Hij wist niet dat alle Jon gelui van de kantoren en de verkoop afdelingen achtereenvolgens hun goede diensten voor het bovengenoemde doei hadden aangeboden en op zo'n ont moedigende manier de kous op de kop gekregen, dait het plezier hun was ver gaan om de eerste acht dagen een meisje aan te kijken! „Het spijt me, dat ik ook niet op het Embankment was," Uemam hij, „spe ciaal op zo'n prachtige ochtend. Wan delt u elke dag langs de rivier, juf frouw Bartlett?" „Neen." Haar blos werd dieper bfj zijn aanhouden. ,Jk ga haast altijd rechtstreeks van huis hierheen." „En gaat u 's middags direct naar huis terug?" „Altijd." „En is er nooit een uitzondering op die regel?" Ze keek hem recht in het gezicht; haar verontwaardiging gaf haar moed. „Het is voorschrift hier op de afde ling, Mr. Fowle". ziel ze, „dat de meis jes tijdens de werkuren niet mogen praten, behalve als het voor het werk absoluut nodig ls." „Wat heeft dat te maken met mijn vraag?" „Wel, ik ben overtuigd, dat u niet wilt, dat ik moeilijkheden krijg, maar die zouden niet uitblijven als u mij er toe brengt, op deze manier cn> voorschriften te overtreden". De meisjes in Winifred's nabijheid 6pitsten de oren bij deze vrijmoedige ontboezeming. Maar Mr. Fowle werd niet boos. zoals deze luistervinkjes ver wachtten. Integendeel, hij lachte luch tig, met de gemakkelijke nonchalance van een man. die zich zeker van zijn zaak voelt. Jtfn beste kind," verklaarde hij ge moedelijk, „je schijnt vanochtend eei» beetje de kluts kwijt te zijn. Tenslotte ben ik hier de baas op de expeditie dus wie zou er aanmerking op kunnen maken als Je een paar beleerde vragen van mij beantwoordt?" Hij draaide zich om en wandelde verder zonder een woord te zeggen. Het duurde een poosje eer de arme Winifred haar zelfbeheersing weer terug had Het gesprek met mr. Fowle had haar in verwarring gebracht en beschaamd gemaakt Zodra de kust veilig was, brak, on danks de strenge orders, in Winifred's onmiddellijke omgeving een gefluister de, maar levendige gedachtenwisse- ling los. „Ik geloof, dat Je niet goed wijs bent, Winnie", oordeelde een lang meisje met slordige, rode sprietharen, „om de baas zo'n grote mond te geven. Ik zou maar wat toeschietelijker zijn als lk jou was en hem een beetje aan- halen"n blinde kan toch zien, dat hij gek op je ls en hij kan Je hier een alle-menselijk plezierig leventje bezor- i gen als je de vriendschap warm houdt." ..En 'n alle-menselijk zuur leven als je hem op stang Jaagt", viel een ander ginnegappend in. „Ik wou. dat ik ook zo'n sprookjesprinses was als jij. met gouden haren en vergeet-me-niet-ogen. Dan zou lk wel wetendat verze ker ik je." (Wordt vervolgd) kostbaar is. Het gemakkelijk bereiken van de afdelingen onderling ls dat of fer waard. De heer de Kok merkte op, dat het plan verantwoord is, maar de begro ting is aan de lage kant. Het voorstel werd aanvaard. Met de door G.S. voorgestelde sala riëring der gem. secretarissen, ging de raaa accoord. Naar aanleiding van enige wijzigin gen in de gem. begroting 1948 werd nong vrij lang gediscussieerd over de af gewezen gelijkstelling van het bewaai- schoolonaerwijs. De heer Zuidema vond het vreemd dat waar op initiatief ran het prov. bestuur de trom wordt geroerd voor bevordering van het kleuter-onder wijs, G.S. het aan de andere kant onmogelijk maken om bijzondere be waarscholen te laten voortbestaan. Weth. de Roo zette uiteen dat men achter dit alles meer 't departement moet zien dan G.S. De meerdere kos ten welke de gelijkstelling met zich bracht moesten geput worden uit de extra bijdrage van het Rijk. De ge meente heeft echter f 30.000 minder gekregen dan ze verwachtte en dat gaat ten koste van de niet noodzake lijke uitgaven, waartoe het bijz. kleu teronderwijs nu eenmaal behoort. Weet de raad straks op de begroting der gewone uitgaven f 5000.te bezuinigen dan kan de gelijkstelling wel doorge voerd worden. De heer Zuidema bleek nog niet erg enthousiast over dit bescheid omdat men voor 1948 de besturen der bijz. scholen met de strop laat zitten. Ern stig drong hij bij B. en W. er op aan zelf suggesties aan de hand te doen en reeds bij de samenstelling der be groting naar een oplossing te zoeken. Rapporten op komst. Ap de vraag naar het te verwachten geringere tekort bij het Gasbedrijf werd geantwoord, dat binnenkort het deskundig rapport verschijnt waarin opening van zaken wordt gedaan. Een voorgestelde begrotingswijziging van het Gasthuis gaf de heer Zuidemv aanleiding tot de vraag hoe het kwam, dat er volgens de toelichting 3000 lig dagen minder waren geweest dan men geschat had, wat dan f 15.000 minder opgeleverd had; volgens spr. werd er altijd geklaagd over een tekort aan ziekenhuisruimte 1 B. en W. zeiden dat het rapport van de econooom bijna klaar is. (Wij merken terloops op dat indien die f 15.000 wél waren ontvangen bij com plete bezetting, daar ook weer een stij ging der uitgaven tegenover had ge staan, omdat ook 'n patiënt niet van de wind kan leven). Nadat twee woonhuizei) in de Lelie straat waren verkocht aan de heren Jonkers en Korstanje, werd, na enkele aanmerkingen van de heer Roose, de verordening op de heffing van kade- geld gewijzigd. Tenslotte aanvaardde men de reeds vermelde schenking. Ingekomen is een ontwerp-weddere- goüng voor de secretarissen in de Pro vincie Zeeland, welk, wat de wedden aangaat is aangepast aan de normen, neergelegd in het rapport der Com- missie-Ublnk. De secretaris deelt hieromtrent me de, dat gisteren op een vergadering van Burgemeesters en Secretarissen werd besloten bij Ged. Staten aan te dringen op een gelijke bezoldiging van de burgemeesters en secretarissen in de kleinere gemeenten, zoals die vroe ger ook bestond. Zonder hoofdelijke stemming kan de raad er zich mede verenigen, dat ook in deze geest aan Ged. Staten zal wor den geadviseerd. B. en W. vragen machtiging tot ver koop van het oude brandspuithuisje aan de Bossestraat. Met algemene stemmen wordt be sloten. behoudens goedkeuring van Ged. Staten, tot verkoop van dit ge bouwtje. Ingekomen is een schrijven van Geo. Staten van Zeeland om de subsidiëring met 10 cent per inwoner ten bate van de Stichting Zeeland voor Maatschap pelijk en cultureel werk en het Econo misch Technologisch Instituut te be vorderen. B. en W. zijn van oordeel, dat Aeze belde stichtingen voor deze gemeente van weinig of geen belang zijn en stellen voor afwijzend op dit verzoek te beschikken, waartoe zonder hoofde lijke stemming besloten wordt. Vastgesteld wordt de gemeentebegro ting 1949 met de begroting van hel Burgerlijk Armbestuur voor datzelfde jaar. Ingekomen is een verzoek van di verse bewoners van Campensedijk en Zuiddijk om aansluiting aan de water leiding te willen bevorderea De voorzitter deelt mede, dat de Waterleiding Mij., nog met materiaal gebrek te kampen heeft. Hij zal dit verzoek ter kennis brengen van oie Maatschappij, zodat te zijner tijd de raad over eventuele garantie een be slissing kan nemen. Weg Vogelfort-Hontenisse. JLJedegedeeld wordt, dat op Dinsdag 1 Februari J.t. een vergadering heeft plaats gehad met een commissie uit Ged. Staten, B. en W. van deze gemeente en van Hontenisse en nc: Bestuur van het Waterschap Hengst en Rummersdijk ter bespreking van de mogelijkheid van doortrekking van Je weg Vogelfort naar Groenendijk. Voorlopige overeenstemming wera bereikt op basis van een bijdrage van 5 procent door Vogelwaarde en 5 pel. door Hontenisse. de Provincie 65 pro cent en het restant door de anoert» onderhoudsplichtigen. De totale kosten werden geraamd op f 300.000,—. ter wijl de aanlegkosten van de Vogelfoi\- weg geraamd zijn op f 100.000.—. die echter in de ruilverkaveling is begrepen en waarvoor het rijk 95 pet. oer ar beidslonen bijdraagt. Ei- werd ook overeenstemming be reikt t.a.v. de omlegging van een ai- takking door de kom van Hengstdijk, waarvoor het zandbed en het nodige aantal keien bij deze weg zou zijn ui- begrepen. Overigens blijft het plan tot vei be tering van de kom in Hengstdijk in ce- ginsel gehandhaafd. De ter beschik king komende keien zouden eventueel voor klinkerkeien kunnen worden geruild. Alle leden behalve de heer A. de Bakker, verklaren zich in beginsel be reid tot medewerking. MARKTEN KAPELLE. 9 Febr. 1949. Appelen: Goudreinetten 25-74, Jonathan 16—64. Golden Delicious 21-56, Zure Bellefleur 1248, Winter Cheer 2829, Princesse Noble 35, Baldwin 2742. Notarisappei 1141, Cox Oranje 14—69, Tutnzoet 5167, Zure appels 1031. Peren: St. Remy 960, Comtesse de Paris 960. Conference 6V264, Brederode 4865. Br. Alex Lucas 4957, Groenten: Prei 12—14. Rode kool 4V213, Uien I23'2 Spruit kool 8—38, Witlof 14—33, Knol selderij 48l/2. Breekpeen 2'/2—4, Di versen: Black Alicante 87, alles per kg. KOEWACHT, 10 Febr. Strovlas ongerepeld 8-17 ct. per kg. Gerepeld 11-20 ct. per kg. Vlaslint dauwroot 110 -120 per 100 kg. Putroot 152'/i-212l,i per 100 kg. Lokken ruw 17-21 ct., af gewerkt 45-65 ct. Lijnzaad gekeurd, geen handel. Ongekeurd 35-45 ct. Vlaszaad 30-35 ct. Weinig handel over het algemeen. VRIJDAG - ZATERDAG HILVERSUM I 301 M.: Vrijdag: 17.45 Sans Souci, 1815 Esperanto, 18.30 Ned, str, kr, 19 Nws, 19.15 Geestelijke liederen, 19.30 Actueel geluid, 19.45 CNV kwartier, 20 Nws. 20.05 Progr. proloog, 30.15 Youth for Christ, een jcugdbijeenkomst. 21.15 Een andere wereld. 22 Otto Dobrindt, 22.15 El som brero de tres picos v. De Falla, 22.30 NCRV kwartet, 22.45 Avondoverd, 23 l*ws, 23.15 Serenade, 23.45 John Cor- mack. Zaterdag: 7 Nws, 7.15 Ochtendgymn, 7.30 Maria ter ere, 7.45 Morgengeb, 8 Nws, 8.15 Pluk de dag, 9 Vrouw, 9.05 Graaggeh. platen, 10 Kleutertje, 10.15 Muziek houdt fit, 11 Zonnebloem, 11.45 Schoolradio, 12.15 Muz. mélange, 12.30 e tuinbouw, 12.33 KI. v Beeck, 12.55 Zonnewijzer. 13 Ned, str, kr, 13.30 Kro- amusem, ork, 13.50 Film en toneel, 11.10 Adagio en rondo v Mozart, 14.20 Eng, beginners, 14.40 Quatre mains. 15.10 Wonderland der muziek, 15.30 Lie", middagprogr, 16 Vliegende Hol lander. MO Will Glahé en ork, 16.30 Gregoriaans. 17 Wigwam. TILVERSUM II 415 M.: Vrijdag: 18 Nws, 18.15 Felicitaties, 18.45 Marsen 19 Denk om de bocht. 19.15 S.W.G., 19.30 Godsd, leven in Brabant, 20 Nws, 20.05 Violoncel en piano, 20.30 Jeugd in Nederl, 20.55 Zo Juist verschenen... 21 Men vr21.30 Mysterie v. d. Prin sengracht. hoorspel. 22 Buitenlands weekoverz, 22.15 Swing and sweet, 22.40 VPRO. 23 Nws, 23.30 Symph, conc. Zaterdag: 7 Nws. 7.15 Muziek bij het ontbijt, 8 Nws. 8.18 Gr, 9.30 W. st. 9.3 'hiladelphia ork, 10 Morgenw, 10.20 Feuilleton. 10.35 Arb. in con'.i- nubedr, 11.35 Mozart, 12 Lunchmuzlek, 12.30 L. en tuinbouw. 12.33 Jan Vogel. 13 Nws. 13.15 Kalender, 13.20 Gr, 14 Als een bonte vogelvlucht, 14.20 Jascha Heifetz, viool. 14.30 Kon, Mil. Kapel. 15 Zeeland. 15.25, 15.25 Zaterdagmid- dagconc, 16.10 Komt u binnen, 16.25 Musette, 16.45 Sport, 17 USA cabaret, 17.30 Om en nabij de twintig. BRUSSEL Vlaams 321 M.: Vrijdag: 18.10 Causerie, 18.20 Mandoline en banjo, 18.30 Soldaten, 19 Nws, 19.30 Filmmuziek, 20 "Liederen, 20.15 Film- overz. 20.30 Omr. symph. ork, 22 Nws. 22.10 Kroniek, 22.15 Amerikaanse mu ziek. 22.50 Nws. 22.55 Am. muz. Zaterdag: 6.30 Weerbev, 7. 8. 9 Nws, 9.05 Gr, 12 Salonork, 12.32 Licht ork. 13 Nws, 13.15 Opera, 14 Causerie, 14.10 Bluestone dansork, 14.30 Relais BEO. 15 Gr, 16 Kanjermuz, 16.15 Koor. 16 30 Amerik, kamermuz, 16.45 Gem. kco 17 Gr. 17.05 Nws, 17.15 Accordeon, 17.30 Piano. I newel ver/ het watl lijks wor rende e alle aai! morgan! in enkel geweld moest w stand v| gehaald I stellen f toestand de de ji dit mogl die de en waa waaruit L overzichl verlorenj vestigt L dan ook] Geconstf waterscll nog geel en sleclj nmg maf geboektI dit alles omstand senheugn men, gel gestadig I grote tal nomen fcr voor W. I langrijk I niet datl ten wordl tig publl geschap landen - steentje van meiL bedwlngl zee, de I slacht zl nen beif ingeland ren, die I worden, nen. ■yanzeli jar voelen schap. dat sle koming kunnen terschap] zou worfl tegenslag gevolgen zien en doel, vele poll vond, voT niemand wanneer! bereikt 1 trouwbai ooit ligg angstig stomen zwakte ingespan terleidin om de schonen echter f ten in ergste opgeruin de zeew< de bezel neels- ei den veri t igsperi kwam st de Levr beschlkb den aan len. Onr t -iaalpi met de tot stand ne:r bil niet ovei dragen kosten, voering dijkgescl stane at worden D Naar hebben

de Stem | 1949 | | pagina 2