Minister Sassen pas Dinsdag aan het woord De Russische jeugd is Staatsbezit Geen onderhandelingen, slechts gedachtenwisseling eginpunta buiten- De H. Vader roept gewoon Consistorie bijeen D' Weer winst voor Kravchenko De Partij is belangrijker dan het gezin IN 'T KORT Nieuwe bonnen Documenten naar het buitenland d rnieuwmg INDONESISCHE KWESTIE IN DE KNOOP? ProfRomme wil vasthouden aan de lijndoov Dr. van Royen namens de regering uitgestippeld Wenk aan de P. v. d. A. DE A.R. leider, de heer Schou ten heeft weer zware registers opengetrokken. Hij was diep teleur gesteld over hetgeen er sinds 20 Dec. is geschied. Hij vindt, dat de repu bliek en ook de republikeinse rege ring niet meer bestaat. Voor de vor ming van een interim-regering moet ze z.i. dan ook niet worden gehoord. De a.r. zijn niet bereid in een oplos sing te treden, welke de weg zou openen tot bestendiging van anarchis me en communisme. Maar wel wil men van harte meewerken tot vorming van deelstaten in de gebieden der voormalige republiek, een federale interim-regering en een staatsrechte lijke en staatkundige ordening, welke DODELIJKE ST0RMWlND~ Minder rookwaar Sukarno en Hatta willen praten, maar.... Amerika waarschuwt tegen eigen plan De Economische Unie mr „Kardinaal Mindszenty verdient de hoogste lof" De wereld oordeelt Sigaretjes van Stalin VAN HELDEN EN HELDINNEN Wisselend bewolkt IS het kind eenmaal veertien jaar geworden, dan komt de dag, waar op de beslissende keuze moet worden gedaan voor de toekomst. In theorie mag ieder kind verder gaan stude ren, in de practijk komt het neer op werken in een of andere fabriek, ter wijl alleen de uitblinkers vergunning krijgen nog verder te leren. Wel moe ten ze zoveel mogelijk een handels- en of industrieschool bezoeken voor een tijd, die varieert van zes maan den tot twee jaar. Daar studeren jon gens en meisjes bij elkaar. Zo bestaat bijv. een derde deel van de (techni sche) Spoorwegsehool uit meisjes leerlingen. VIJFDE JAARGANG No. 1302 Uitgave: N.V. Uitgevers Mij. Neerlandia Verschijnt elke werkdag. Bureau: Breda, Reigerstraat 16, Tel.: Redactie 8181, Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts, C. J. v. Hootegem. A. E Langenhorst, Mr. Dr A. J. J- M. Mes, Mr. H. B. B. de Rechter. Hoofd redacteur: J. J H A. Bruna Abonnements prijs bij vooruitbetaling 3.90 per kwartaal, per post 4.75. per week (uitsluitend bij nlet- postbestelling) 0.30. Losse nummers 8 cent Postrek. no. 278841. Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt ajgblai) Voor God, Koningin en Vaderland L3NDERDAG 10 FEBRUARI 1949 Advertentieprijs voor de gehele oplage: 0.25 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.60 rer m/mi, Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, -tengel 75. Telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuws-Vlaanderen: HULStT Dubbele Poort 7. Telefoon 102. - (Bijbureaux: OOSTBURG, Nieuwstraat 22. Telefoon 35; TERNEUZEN. Axelsestraat 166. Telefoon 2347) lE TWEEDE KAMER heeft gistermiddag 'nog tot vier uur speeches over het Indonesische vraagstuk aan de Rege ring toegestierd. Minister Sassen vroeg daarop met zijn sonoor geluid, of hij het antwoord in de volgende veigadeiing mocht geven. Iedereen dacht, dat dit hedenmiddag zou losko men. Maar later op de avond werd bekend, dat er op verzoek van de regering deze week niet meer vergaderd zou worden. De eerstvolgende vergadering is nu bepaald op de volgende week Dinsdag des middags 1 uur. rjIT UITSTEL moet wel tot de con- clusie leiden, dat de regering nog geen kans ziet onmiddellijk een stand punt te bepalen in de Indonesische kwestie. Dit kan zijn oorzaak vinden in het feit, dat er zich achter de schermen weer nieuwe ontwikkelin gen voordoen, zowel in Indonesië als internationaal. En ook is het niet on mogelijk. dat de P. v. d. A.-ministers onder druk staan van de hun invloed versterkende linkse stromingen in de fractie, waarvan de heren S c h e r- morhorn en Goedhart de woordvoerders zijn geweest. Hoe dat zij, de heer Romme heeft gisteren in zijn beschouwing namens de katholieke fractie, ook een dui delijke wenk gegeven aan deze lie den, toen hij betoogde: Wat de heer van Roijen in de Veiligheidsraad zei ten aanzien van de resolutie is dui delijk. Hij staat er helemaal achter. Een nadere verklaring is niet nodig. Maar omdat in Indonesië blijkbaar telkens weer onrust groeit is het ge wenst dat een duidelijke voor Indo nesië verstaanbare herhaling van deze uiteenzetting van het rege ringsstandpunt ten opzichte van de resolutie van de Veiligheidsraad wordt gegeven. Niemand, die mede verantwoorde lijk is voor de actie in Indonesië (dus ook de P. v. d. A. niet. Red.), is ge rechtigd deze lijn te verlaten, tenzij zich nieuwe omstandigheden zouden voordoen. Prof. Romme hoopte ook van harte, dat de termijn, waarbinnen de inte rim-regering zou worden gevormd, (15 Maart) niet zou worden overschre den De samenwerking met alle con structieve elementen in Indonesië is ook nodig. Tegen een versnelde pro cedure. waarvan de persberichten ge waagden, zou hij geen bezwaar ma ken. Met het fabeltje, dat het Vaticaan iets met zijn standpunt te maken zou hebben, rekénde de heer Romme in de aanvang af. A. R. teleurgesteld jyOOR DE STORM van gisteren- „?vor>d zün van een bakkerij te Vlaardingen twee schoorstenen elk van ruim acht meter hoog omvergerukt. Zij stortten door het dak van de aan deze bakkerij grenzende vispakkerij, waar een zestal arbeiders bezig was met T pakken van vis. Een 19-jarige ar beider werd door de vallende brokstukken zodanig gewond, dat hij ter plaatse overleed. Twee an dere arbeiders, liepen verwondin gen op. JN AUGUSTUS 1950 zal in Amster dam het wereldcongres van Pax Ro- mana gehouden worden, waarbij voor het eerst de kath. studenten en de kath. oud-studenten van de gehele we reld gezamenlijk zullen congresseren. Y'ALSE boterbonnen had een Am sterdamse kunstschilder vervaar digd. Hij is nu veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf. J)E PRIMAAT van Spanje, Kardi naal Pla y Deniel, heeft in een toespraak de Verenigde Staten ver zocht om Spanje volledig te erkennen en aan Spanje economische steun te verlenen. ^MSTERDAMS gemeenteraad heeft de begroting voor het jaar 1949 in inkomsten en uitgaven sluitend met een bedrag van f 172.024.684 goedgekeurd, met de stemmen der communisten tegen. het verband handhaaft tussen Indo nesië en Nederland in beider belang De heer S t u f k e n s (P. v. d. A.) heeft het nog even gehad over de schadevergoeding aan de slachtoffers van dé Japanse bezetting en een paar communisten,hebben tenslotte wat ge schetterd) Waarna men nog steeds niet veel TK ZAL U morgen laten horen, dat ik wel degelijk directeur van een fabriek in de Sovjet-Unie ben geweest, riep Kravchenko eergisteren uit toen twee uit Moskou naar Parijs gezonden ingenieurs het tegendeel be weerden en de auteur een klein on beduidend mannetje noemden. En prompt heeft de auteur gisteren de bewuste bewijzen meegebracht, die er geen twijfel over laten bestaan, dat hij inderdaad directeur van een buizen- fabriek is geweest, zoals in ..Ik ver koos de vrijheid" ook beschreven staat Zelfs werd zijn aanstelling door Molo- tov, gepubliceerd in „Prawda", het of ficiële Sovjet-orgaan erbij gehaald. Kravchenko heeft bovendien een getuige naar voren kunnen brengen die kon bewijzen, dat de vader van zijn gewezen vrouw. Zanaida Gorlo- va inderdaad naar Siberië is verban nen, terwijl de vrouw verteld had. dat haai- vader dood was. Kravchen ko wilde daarmee o.m. aantonen, dat aan de verklaringen van zijn vroe gere echtgenote niet al te veel waar de moet gehecht worden, maar ook dat zij verkeerde verklaringen onder pressie en uit angst heeft afgelegd. Een andere getuige, een vroegere leraar in de wiskunde te Charkof, deelde mee. dat Kravchenko een zij ner beste leerlingen was. Eergisteren had een ingenieur uit Moskou komen vertellen, dat de schrijver -nimmer te Charkof had gestudeerd Het proces heeft dus weer winst voor Kravchenko gebracht en verlies voor Moskout Woensdag deden, volgens onze Pa- rijse correspondent hardnekkige ge ruchten de ronde, als zou Les lettres Franpaises, voornemens zijn een „vre desaanbod" te doen, waarschijnlijk om veroordeling alsnog te voorkomen en de totale kosten van het proces, die straks door de verliezende partij vergoed moeten worden, te beperken. De advocaat, mr. Nordman, ontkent dit evenwel. STADSAUTOBUSDIENST IN TERNEUZEN Nadat in de gemeenteraad reeds ter sprake was gekomen de instelling van een stadsautobusdienst overweegt het gemeentebestuur van Terneuzen thans het verlenen van een vergunning voor de uitoefening van een autobusdienst binnen de gemeente. wijzer uiteenging tot Dinsdag. Als de regering dan tenminste een, een heidsstandpunt heeft kunnen vinden... Een soort hordenloop (Van onze Haagse correspondent). yOALS te verwachten was willen de vroegere leiders van de v.m. re publiek ten koste van alles de Ver enigde Naties inschakelen in alle za ken weike Indonesië betreffen, doch men ziet het als een ontactische stap van Rum om te pogen de interventie van de Ver. Naties ook te betrekken in het federaal overleg. Afgezien nog van het feit, dat aldus deelde ons een politieke zegs man Woensdagavond mede de deel staten geen neiging vertonen in hun besprekingen met de Nederlanders en de republikeinen buitenlandse inmen ging te dulden, aangezien men in de ze kringen een juist begrip heeft voor het feit, dat dergelijke inmenging waarschijnlijk belemmerend en ver tragend zal werken, kan men ook niet verwachten, dat Den Haag en Batavia bereidheid zullen tonen de Ver. Naties bij monde van de com missie te laten mede spreken in het federaal overleg. Men verheelt zich niet, dat hier aan zowel voor Nederland als voor de deelstaten onaangename conse quenties verbonden kunnen zijn, die het overdragen der souvereiniteit wel zouden kunnen vertragen, doch niet bespoedigen. Politieke kringen geloven, dat er een soort hordenloop is ontstaan tus sen Den Haag, dat zekere plannen heeft om de Veiligheidsraad de wind uit de zeilen te nemen zonder noch tans klakkeloos de resoluties uit te voeren, en zekere buitenlandse groe peringen. die gaarne zien, dat de ge hele archipel in de invloedsfeer van de Ver. Naties zou geraken. TTOOR HET TIJDVAK van 13 Februari t.m. 26 Februari, geeft elk der-volgende bonnen recht op het kopen van: BONNEN VOOR VLEES: 001, 003 vlees: 100 gr. vlees. 002 vlees: 200 gr. vlees. ALLE BONKAARTEN: 005 algemeen: 250 gr. boter, mar garine of vet. BONKAARTEN KA, KB 903: 006 algemeen: 250 gr. boter, mar garine of vet. 007 algemeen: 400 gram kaas of 500 gr. korstloze kaas. 012 algemeen: 500 gr. boter, mar garine of vet. 614 algemeen (bonkaarten 901): 500 gr. sinaasappelen (reeds aangewezen) BONKAARTEN KI> 903: 014 algemeen: 125 gr. boter, mar garine of vet. 015 algemeen: 100 gr. kaas of 125 gram korstloze kaas. 619 algemeen: (bonkaarten 9011, 1 kg. sinaasappelen (reeds aan gewezen). TABAK- EN DIVERSENKAAR- TEN ENZ. QA, QC 903: 61 tabak: 2 rantsoenen sigaretten of kerftabak. 63 tabak: 1 rantsoen sigaretten of kerftabak. BONKAARTEN ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MF, MH 903 (bjjz. ar beid, a.s. moeders en zieken): Geidig zijn de bonnen van de strook E. Deze bonnen zijn 14 dagen geldig. Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 11 Februari wor den gebruikt. De niet-aangewezen bonnen van strook 4 van de bonkaarten 901 kunnen worden vernietigd. De reeds aangewezen bonnen 614 algemeen (500 gr. sinaasap pelen) en 619 algemeen (1 kg. sinaasappelen) moeten uiterlijk op 12 Februari bij een handelaar worden ingeleverd. OUKARNO EN HATTA gaan contactcommissie van het B. de I F. 1 O. (buitengewoon federaal overleg) ontmoeten op Banka. Uitdrukkelijk wordt er echter door het persbu reau Aneta bij gezegd, dat dit slechts een oriënterende gedachten- wisseling zal zijn en dat er dus geen onderhandelingen plaats zullen vinden. De republikeinen stellen onderhan delingen namelijk afhankelijk van het aannemen door Nederland van de re solutie van de Veiligheidsraad. Zjj hebben er bovendien bezwaar tegen dat de Nederlandse regering de repu blikeinse leiders niet erkent als de leiders van d e republikeinse regering doch als regeringspersonen van een nog te vormen republiek. Bovendien zeggen de republikeinen tot de con clusie te zijn gekomen, dat de Neder landse regering Sukarno en andere republikeinse leiders eerst volledige vrijheid van beweging zal geven, wan neer onderhandelingen tot overeen stemming hebben geleid. De republikeinse regering streeft naar de vorming van de vrije en sou- vereine republiek der verenigde sta ten van Indonesië, waarin de repu bliek Indonesië gelijkgerechtigd zal zijn met de andere deelstaten, niet m e e r en ook niet minder. Geen eigen plan TNTUSSEN wordt er van Ameri- l-iovir/. m' 1 rl rt „4n*.l-kt. derland uitgeoefend de resolutie van de Veiligheidsraad uit te voeren. Amerikaanse functionarissen, waarschuwden Nederland ervoor 'n eigen plan uit te voeren, dat on verenigbaar zou zijn met de formu le van de Veiligheidsraad. Dit zou voor de Nederlandse regering meer en meer moeilijkheden tot gevolg kunnen hebben, zo verklaarden Amerikaanse functionarissen tegen over A<gfta. Zij verklaarden ook. dat Amerika grote verwachtingen heeft van de re sultaten der Nederlands-Indonesische Unie. Doch voegden eraan toe. dat de vooruitzichten van een samenwerking tussen Nederland en Indonesië in ge vaar zouden kunnen worden gebracht door het psychologisch effect in In donesië zelf en van een eventuele in transigente houding van Nederland ten aanzien van de aanbevelingen van de Veiligheidsraad. "JTJDENS de vergadering van de per manente economische commissie van het comité Benelux te Luxemburg is met algemene stemmen besloten de drie regeringen te doen weten, dat de totstandkoming der volledige econo mische Unie geen uitstel gedoogt en uiterlijk op 1 Januari 1950 verwezen lijkt dient te zijn. In deze zin zal de commissie bij de betreffende regerin- 'jijganger V vagen nodn V vroeg 1 Aldus worden de Sovjet-scholieren ingewijd in de geheimen moderne wapenkunde. (Zie het artikel onder aan de pagina). van de 2* H. DE PAUS heeft een buitengewoon geheim e...„s.storie bijeengeroepen tegen Maandag aanstaande. Men neemt aan, dat Z. H. de vergaderde Kardinalen op de hoogte zal brengen van alle rapporten, welke Hem ter beschikking staan aangaande het proces en de veroordeling van Kardinaal Mindszenty. De H. Vader zou bij die gelegenheid protest uitbrengen tegen het proces. kaanse zijde sterke drang op Ne- gen stappen ondernemen. DEN CONSISTORIE is een plechtige bijeenkomst van Z. H. de Paus en de Kardinalen, waarop besluiten wor den genomen, die van belang zijn voor de gehele Kerk. Consistories worden herhaaldelijk gehouden, maar een buitengewoon Consistorie is een zeldzame gebeurtenis in de ge schiedenis van de Kerk. De vorige Paus riep een dergelijk Consistorie bijeen om de encyclieken tegen het nationaal-socialisme en het commu nisme te bespreken. Wanneer de H. Vader dus thans 'n buitengewoon Consistorie bijeenroept, kan het alleen betekenen dat er za ken van het hoogste belang voor de Kerk gaan behandeld worden. De „Osservatore Romano" heeft thans de iekst gepubliceerd van de brief, de Z. H. aan het Hongaarse Episcopaat heeft gezonden. In deze brief zegt Z. H., dat de arrestatie en de veroordeling van de Kardinaal Hem met ontzetting en diepe smart vervult. Kardinaal Mindszenty is het slachtoffer geworden van de strijd te gen de rechten der H. Kerk, zegt de H. Vader, de heldhaftige strijd van de Kardinaal voor het behoud van de scholen, de katholieke organisaties is geen misdaad, doch verdient de hoog ste lof. De H. Vader spoort de Bisschoppen van Hongarije aan om stand te houden en verzekert hen, dat zij met Gods hulp en kracht alles zullen overwin nen. Czaky ontsnapt QRAAF ZOLTAN CZAKY, een leidende Hongaarse monar chist. die tezamen met Kardinaal Mindszenty had moeten terecht staan, is - zoals eerst thans uit be richten uit Wenen blijkt, kunnen ontsnappen en bevindt zich thans te Salzburg. Volgens de berichten heeft hij belangrijke documenten over hei proces en brieven van de Kardinaal bij zich. Binnenkort gaat hij naar Amerika. De Hongaarse regering heeft een felle aanval gedaan op Bevin. de Brit se minister van Buitenlandse Zaken, DEAN ACHESON (Am. minister van Buitenlandse Zaken): Amerika overweegt het voorleggen van de zaak aan de Ver. Naties. De Hongaarse beschuldigingen aan het adres van die Am. gezant te Budapest zijn ge heel vals. De Hongaarse autoriteiten hebben bij het proces geen der in een politiestaat gebruikelijke metho des ongebruikt gelaten. KARDINAAL. SPELLMAN (New- York): Ik roep alle Amerikanen op te protesteren. Alle communistische cellen uit onze regering moeten ver wijderd worden. KARDINAAL SUHARD (Parijs): De veroordeling' heeft de verontwaardi ging en afkeer gaande gemaakt van allen die eerbied voor de menselijke waardigheid hebben behouden. OSSERVATORE ROMANO: De Kar dinaal is een der eerste grote slacht offers van de strijd voor de rechten van de mens. CANADA: Wij gaan overleg plegen met de landen die het vredesverdrag met Hongarije hebben ondertekend. die het proces-tegen Kardinaal Mind szenty sterk becritiseerd heeft. Boeda pest vindt Bevin's verklaring „weer zinwekkend en onkies". In Rome is onder geweldige belang stelling in alle kerken 1 uur open aanbidding gehouden voor het H. Sa crament. TAE NEDERLANDSE sigarenwinke liers, zijn in verband met de moei lijke toestand in de sigarettenindus trie. minder dan ooit in staat aan de vraag naar sigaretten te voldoen. Door de moeilijke toestand in de sigaret tenindustrie is de productie bijna ge halveerd. Het publiek zal voor zijn bonnen voor het grootste deel met kerftabak genoegen moeten nemen. Bij de „Turmac" in Amsterdam, waar de stakende arbeiders weer aan de slag waren gegaan, is opnieuw het werk neergelegd. Dit op advies van het NVV, in verband met te vre zen molestaties van de werkwilligen door communistische oproerkraaiers. De laatste krijgen misschien 'n ex tra sigaretje van Stalin-himself ge stuurd. Weersverwachting, geldig tot Donderdagavond: Wisselend bewolkt met voorna melijk in het Noorden van het (and enkele verspreide buien. Af nemende wind uit Westelijke rich tingen Iets kouder Heden: zon onder 17.44 uur en maan op 13.28 uur. Vrijdag: zon op 8.04 uur en maan onder 7.37 u. WIJFTIEN millioen Sovjetkinderen tussen tien en zeventien jaar dragen de rode halsdoek van de Pioniers. Aan de kampvuren luisteren zij naar verhalen, zoals dat bijzonder geliefde verhaal over Pavlik Morozov: hij wordt voorgesteld als de Pionier bij uitnemendheid, een ware held. Dit is zijn ge schiedenis: Zijn vader hield graan achter en Pavlik bracht dat aan bij de ovjetautoriteiten. Door de contra-revolutionaire kulaks (rijke oeren) werd hij vermoord. Moraal: als er een conflict ont- s aar, waarbij de partij en het gezin betrokken zijn, dan weet e goede Pionier, dat zijn plicht ligt aan de kant van de Partij. De Russische Jeanne d'Arc QM tot deze mentaliteit te komen, moet de jongen natuurlijk eerst een degelijke „vooropleiding" hebben gehad. Daarvoor zorgen de onderwij ze- en de jeugdleiders. Iedere jon gen probeert waardig te worden in een graad, voldoende om te worden aangenomen als student van de Su- vorov of de Nakhimov-school. Daar- tc behoren ongeveer 10.000 uitver korenen, die zieb de ganse dag bezig houden met een intense training. Uit hun midden komen de „grote" schrij vers. de generaals en admiraals, de d plomuten en hoge ambtenaren. Ook de meisjes hebben hun heldin m de persoon van Zova Kosmndemy- anskaya die tijdens de V» wereld oorlog als partisane door de Duitsers werd gevangen genomen, gemarteld en tenslotte opgehangen. Zü wordt aan de jeugd voorgesteld als de Jeanne d'Arc van de Sovjet-Unie. Aan haar zijn reeds bijzondere nummers gewijd van 't meest gelezen jeugd-tijdschrift Murzika, waarin ook verhalen staan te lezen over de laatste wereldoorlog. Amerika wordt daar o.a. als volgt af geschilderd: Tijdens de oorlog verloor Ameri ka niet meer manschappen dan er in de USA normaal omkomen bij ongelukken op de weg door het veTkeer. Amerika kwam de oorlog uit met een groot leger en met een industrie, die niet slechts onbescha digd was doch die integendeel zich sterk had uitgebreid. Dit wil niet zeggen, dat het rij ker geworden Amerika, waaraan de meeste landen grote schulden moe ten betalen, ook' gelukkiger is dan voor de oorlog. De arbeiders wor den er onderdrukt en uitgebuit door de kapitalisten. Daar heerst een vol komen tegenstelling met de Sovjet republiek, waaj- iedere vooruitgang van de industrie ten voordele komt aan de werkman. Naar de fabriek Is de school doorlopen, dan kan de Staat, waarvan zij evenzeer als ge bouwen, machines of werktuigen in de strikte betekenis „een bezit" vor men. hen sturen naar ieder stukje grond in het moederland. Daartegen is geen beroep mogelijk; integendeel zou een weigering gelijk staan met vragen om een flinke portie straf kamp. Een enkel woord nog over de toe gestane ontspanning. Naast de nor- logsspelletjes. waarvan gisteren een suggestieve foto werd geplaatst en waarvan u vandaag weer een onder deel (het aankweken van de uniform ziekte) kunt bewonderen, bestaan er ook volksspelen en geoorloofde dan sen. Vroeger was bijv. de foxtrot als een verfoeilijke uiting van Ameri kanisme en bourgoisie verboden. Thans echter kan practisch iedere veertienjarige in de S. U. de foxtrot, de wals en de tango dansen. Er zijn overal veel openlucht-bals. Hierbij valt het op, dat meisjes gewoonlijk met meisjes dansen. De Komsomol "TENSLOTTE nog iets over de Kom somol, na de Partij de grootste politieke organisatie. Wanneer een jongen of een meisje 16 is geworden, dan „mag hij óf zij als lid worden gekozen". In werkelijkheid is dit „mogen" natuurlijk maar om het mooi te maken: 9 millioen Sovjet-kinderen zijn lid van de Komsomol. Wat niet alleen maar is om 't mooi en aantrekkelijk te maken: bij iede re sollicitatie wordt er nauwkeurig op gelet of de gegadigde Komsomol is; zo niet, dan is er geen enkele kans aangenomen te worden. Hun hand boek spreekt daarvan naast en tussen vele opgesomde ondeugden van het kapitalisme en deugden van de Sov jet-republiek. Als dogma wordt allen voorgehou den, dat de productie de welvaart, materieel en geestelijk, van het land bepaalt. Vanuit dit dogma tot een rechtstreekse aanval op het kapita lisme is maar een kleine stap: deze productie moet allen dienen en niet een kleine groep bevoorrechten. Dit klinkt allemaal lang niet zo kwaad, alleen de wijze waarop het wordt toe gepast en tot in de meest duivelse consequenties wordt beleefd, maakt van de Komsomols gevaarlijke mede burgers op deze aarde. Maar daar is het Stalin nu juist met zijn systeem van opvoeding om begonnen. Dat iets dergelijks bij gebrek aan een waar achtige kern, zoals aangegeven in de twee aan elkaar gelijke geboden die als eerste gelden van de Christelijke Leer, slechts tijdelijk succes kan heb ben. wil men in de S. U. liever ver geten. Gelukkig zijn er buiten hun grenzen nog genoeg anderen, die ons daaraan regelmatig helpen herinne ren. Dit is de conclusie, welke we trek ken na de lezing van de zeer in structieve artikelen in Colliers. We hebben er onze lezers slechts vluch tig een indruk van kunnen geven en ook van het overstelpende en authen tieke foto-materiaal. Je Kin-eren van ue „helden van het Rode Leger" genieten bet voorrecht een speciale training te ontvangen en een daarbij passend pakje te mogen dragen. Het knaapje rechts is gedecoreerd als partisaan (Van onze onderwijsmedewerker) Jn een vorig artikel sprak ik over de grondstroom van de onderwijs vernieuwing en nu vraagt mij een be langstellend lezer, wat voor soort grondstroom de huidige vernieuwing bezielt. Want, zo vervolgde hij, wan neer ik goed begrepen heb, moeten we alle franje rond „De Grote On- derwijs-Vernieuwing" maar niet te zwaar nemen en kunnen we beter wachten op de resultaten van stille, ernstige denkers. Derhalve deze vraag: moeten we nog lang op die lui en hun bedenksels wachten? Af gezien van de lichte spot, heb ik mijn vriend moeten wijzen op 'n klein misverstand. Het is meestal niet zo, dat een eenzaam denker een aan tal jaren in diep gepeins verzonken zit, en dan plots te voorschijn stormt met de uitroep: „dat onderwijs moet veranderen!" Ik heb me eens een plastische ver gelijking laten opdienen: de onder wijzers lopen met hun leerlingen volgens een bepaald paadje door het land der wetenschap en als die kud de dan wat al te ver van de goede weg afwijkt, of als het een erg traag sukkelgangetje wordt, dan springt er van hier of ginder een filosoof (of zo) te voorschijn en die legt er de zweep over «n dan gaat de hele stoet in een drafje in de aangewezen rich ting. Voila, dat is onderwijsvernieu wing. Me dunkt, het is iets voor een tekenfilm. Maar dan ook even on werkelijk als Sneeuwwitje en de ze ven dwergen. Want het zijn meestal de ervaren, bestudeerde mensen uit de praktijk die langzaam tot de ver nieuwingsideeën komen. En als die ideeën dan doorgevoerd worden, gaat men in zijn ijver wat te ver door slaan naar één kant en daarmee is de kiem gelegd voor een volgende ver nieuwingsbeweging in tegengestelde richting. Thans wil men op het gebied van het onderwijs een correctie van be gin- en eindpunt en ook nog van het geen daartussen in ligt. De vernieu wing van thans wil bij het begin van het onderwijs directer aansluiten bij het milieu en het leven van de nieu we scholieren. Daarom wil men niet meer het kind, dat nooit anders heeft gedaan dan belangstellend rond kij ken en spelend de dagen doorrolde, direct binden aan een kunstmatige rooster van een uur rekenen, een uur lezen, enz. Ook wil men 't. kind niet meer forceren tot gedwongen belangstelling voor een plaatje met beesten, die het absoluut niet kent, Thans wil men uitgaan van de din gen, die het kind wel kent: het eigen huis, de straat waarin het woont, de poes thuis, de winkel op de hoek. Daarvoor interesseert de kleine zich wel. En alle vakken, die anders zo streng gescheiden werden gehouden, worden nu in verband gebracht met die vertrouwde gegevens uit de om geving van het kind. Op deze manier werd er al jaren lang gewerkt, maar toch wil men thans meer doortastend zijn. Vroeger werd er bv. in de klas gesproken ovei de parochiekerk. Om half tien stond er dan op de lesrooster: rekenen! En prompt werden er sommetjes ge maakt over 6 ramen links en 6 ra men rechts is 12 ramen. Maar wel licht waren de kinderen op dit mo ment in het geheel niet geïnteresseerd in het aantal ramen. Volgens de ver nieuwingsgedachte moet men dan een gunstiger moment afwachten en even tueel zelf ongemerkt in die richting sturen. Het kan dus zijn, dat er in totaal op een dag maar een kwartier zou gerekend worden. Vroeger stond er op de rooster: een vol uur rekenen. Wat zullen die kinderen dan weinig leren! Neen, toch niet. Want eerstens kunnen kinderen vaak in een kwar tier met volle interesse meer leren dan in een heel uur zonder belang stelling. Maar tweedens kan op een andere dag het kind plotseling gewel dig plezier krijgen in tellen van ra men en deuren en dan wordt in één dag de schade van de vorige dag in gehaald. Wel moeten we hierbij in het oog houden, dat het geenszins de bedoe ling is, dat dus de hele leerstof dooi de belangstelling van de kinderen be paald wordt. Integendeel: de leer kracht houdt stevig de leiding en moet tactisch de aandacht richten op punten, die nodig zijn. TT/at is dan het nut? Men heeft al sinds eeuwen ervaren, dat kin deren boven verwachting goed leren, als de zaak hufi ter harte gaat. Het is dus zaak, te zorgen, dat men het kind minstens de illusie laat, dat het zich geheel uit vrije wil met de leer stof bezig houdt. Vrijheid dus, ja, maar ondanks alle schijn, stevig ge bonden vrijheid. Nodig is natuurlijk, dat de onder wijzer terdege weet, wat hij behan delen wil en waar en hoe ver hij met de kinderen wil komen. Na de eer ste schooljaren maakt dit systeem plaats voor de lesrooster zoals die al tijd gebruikt was. Maar dan nog legt men veel meer contact tussen de verschillende vak ken dan tot heden gebruik was. Wan neer men in de aardrijkskunde Zwit serland behandelt, wordt er in de leesles over dat land en de bevol king gelezen, in de geschiedenisles bekijkt men de rol van de Zwitsers, in de tekenles tekent men een berg landschap, kortom: alle vakken ko men met elkaar in verband te staan en de leerling leert begrijpen, dat hi.i ieder vak ook werkelijk te pas kan brengen. En nog: hoeveel gemakke lijker zal het onthouden geschieden, als er tussen de droge weetjes een levend verband ontstaat Mijn schets van één facet van de vernieuwing is wat lang geworden. Want eigenlijk wilde ik alleen aan tonen, dat op deze vernieuwing een tegengestelde zal volgen. Nu willen we meer aandacht voor de belang stelling van het kind en weinig schei ding tussen de leervakken. Het is dus wel zeker dat over enige tientallen jaren naar scherper scheiding ge streefd zal worden! B

de Stem | 1949 | | pagina 1