I Vice-president Rakosi gat toestemming voor „zwarte handel Niet-aflatende verheerlijking de Sovjet-groten van len! IAER T Rumoerige dag in het proces Kravchenko rmast Steun Wettig n na s IN 'T KORT GEEN PRIKKEBEEN, MAAR MISTER TWISTER B.S.A. ijwielen itstrooiers Zn. ALENT >COMB A INN de hand luivel en Het schandelijke proces De president, die de Kardinaal toesnauwde, was vroeger een Nazi-aanhanger Proces strijdig met Vredesverdrag ELL personen moesten in het zie kenhuis te Roermond worden op genomen. daar zij in ernstige mate vergiftigd waren door 't eten van on deugdelijke kaas Daarnaast wordt nog een aantal minder ernstige gevallen thuis verpleegd. Sterfgevallen zijn nog niet te betreuren. Vrii zacht In 5 weken in Indonesië 212 doden en 11 Vermisten CHINA Vredesonderhande lingen definitief afgesprongen Twistgesprek met gewezen echtgenote Laffe overval om 2 gulden De priester en de Sovjet-kapitein Jk begrijp niets van rekenen, ik zal naar Voiodia gaan".... „de humorist" gen er ook op school; voor zingen! den aan de spits, bewezen, lem engegeert rop te vrezep! 425-oo reda, Telefoon 7517 ;ve Vrouw vangt op 1 Sept. '49 AMESCHILDEREN; UKETBAKKEN. den ;tcr van de Volks- indrecht N. Bi". N'G vanaf f 150 gekleurde uit- f 157 G rijwielen in f 108.25 :n Engelse len vanaf f 113 Terneuzen LNDEL 5VERENs i 4,60 M. OSS-o idijke Telef. 44 VAN ALLE EN IJZER- euw). :KENING 77930 ,ANDROLLEN, VNDENWAGENS /1ACHINES en Ruime keuze Graauw en Margaret Wild-West-film nnend! 14 jaar 610-O i Robert Mit- in land zonder 611-0 18 jaar. ïerard Philipe 1 corps) waarschuwing deren, die het rte gaat! 612-0 rstellingen: 7, DER STEEN ings de weg (laar wij we- neren ons die n! VIJFDE JAARGANG No. 1300 Uitgave; N.V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureau; Breda, Jteigerstraat 16, Tel.: Redactie 8181, Admini stratie 8778. Redactieraad; A. F. J. Aernoudts, C. J. v. Hootegem. A. E Langenhorst, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. B. B. de Rechter. Hoofd redacteur: J. J H. A. Bruna. Abonnements prijs bij vooruitbetaling 3.90 per kwartaal, per post 4.75. per week (uitsluitend bij niet- postbestelling) 0.30. Losse nummers 8 cent. Postrek. no. 278841. Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt Voor God, Koningin en Vaderland --- - Bureau voor Zeeuws-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7. Telefoon 102. (Bijbureaux: OOSTBURG, Njeu wstraafJ^JTelefoonJj^JTERl^ DINSDAG 8 FEBRUARI 1949 Advertentieprijs voor de gehele oplage: 0.25 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.60 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar dé desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 75. Telefoon 2236 Op HET OGENBLIK, dat deze krant in handen der lezers komt, is het vonnis over de Kardinaal en zijn metgezellen reeds geveld. Illusies hoeft men er zich niet over te maken. Reeds vóór het proces zei Minister-President Dobi, dat de schuld van de Kardinaal vaststond. Een bewijs temeer, dat de rechtszaak slechts een comedie was. pN WIL men weten, wat voor man de President van het Hof was, die de Kardinaal zo onhebbelijk toe snauwde, en in de rede viel? Een correspondent van ..De Tijd" vertelt het Deze president. Wilhelm Olty, was vroeger secretaris op het minis terie voor de industrie. Hij is nooit rechter geweest. Hij was een der ijverigste leden van de partij der Pijl kruisers (dat was de Hongaarse Nazi partij). Als zodanig was hij zwaar belast. De regering had een christen nodig, die zich bereid wilde verkla ren om de lugubere rol in dc poli tieke processen op zich te nemen. Ol ty stelde zich graag ter beschikking opdat hij niet ter verantwoording zou worden geroepen wegens zijn nazis tisch verleden. Noch de aanklager van het volk Alapi, noch dr. Bodonyi, die eerst enkele dagen geleden gepro moveerd werd tot hoofdaanklager, zijn christenen. Ex-minister getuigt DELANGRIJK is ook het volgende, door dezelfde correspondent me degedeeld: Enige maanden geleden ontsnapte uit Hongarije Dr. Nyaradi, minister van Financiën. Hij had lan ge tijd geloofd in de mogelijkheid van een verzoening tussen de (commu nistische) Staat en de Kerk. Toen hij echter merkte, dat het Kabinet van plan was te gaan optreden tegen Kar dinaal Mindszenty, was de maat zij ner teleurstelling vol. Hij nam de wijk. Deze dr. Nyaradi nu verklarde: 199 NAKOMELINGEN JN GELEEN woont een man die zich kan beroemen op 199 nog in leven zijnde nakomelingen. Het is de heer Jacob Pol, die gister zijn negentigste verjaardag vierde. Zijn nageslacht bestaat uit- 10 kinderen, 86 kleinkinderen en 106 achterkleinkinderen. Hoge leeftijden zijn overigens in zijn familie geen zeldzaamheid. Zijn vader werd 86 jaar en twee broers en een zuster van de heer Pol zijn resp. 82, 84 en 86 jaar Zijn oudste zoon is reeds 67 jaar. JAE EERSTE na-oorlogse boottrein naar Genua van de Maat schappij Nederland is te Amsterdam vertrokken. Het was een van de lang ste niet-militaire treinen, die het C.S. na de oorlog heeft verlaten. DIJ de British American Tobacco Cy. te Amsterdam, waar een staking uitbrak onder invloed van de E.V.C. zijn nu de ca. 400 stakers ontslagen. JJET ligt in het voornemen een di rectoraat-generaal voor de indus trialisatie in te stellen. Met de lei ding hiervan zal worden belast dr Winsemius, raad-adviseur bij het ministerie van Economische zaken. ^rEGENS fraude op het distributie kantoor te Winterswijk zijn door de directeur van dit kantoor en twee winkeliers gearresteerd. JN Rotterdam is een 27-jarige moe der met haar baby van de trap gevallen. Het kindje werd dodelijk gewond en stierf kort daarna. I T JAAR heeft de proc. gen. bij het Amsterdamse Gerechtshof geeist tegen de 3 verdachten, die bet okken zijn bij de moord op een oude v ouw in de Warmoesstraat te Amsterdam. De rechtbank had dezelfde straffen uitgesproken. jJJERLE COCHRAN, het Amerikaan se lid van de C. v. G. D., heeft gisterenavond met de ministers Drées Sassen en Stikker het Indonesische probleem besproken. DE, 21e Limburgse Bedevaart naar Lourdes zal dit jaar plaats heb ben van 3 t.m. 11 Juni a.s. „Als minister van Financiën had ik opdracht de in de laatste phase van de oorlog naar Duitsland gesleepte waarden en goederen op te sporen. Hiertoe behoort ook de kroon van de Heilige Stephanus. In opdracht van de Hongaarse re gering legde ik tegenover de Ameri kaanse autoriteiten in Duitsland de verklaring af, dat wij dt terugzen ding van de kroon voorlopig niet wensten. Dit gebeurde in de lente van 1947. Ik heb deze zaak met Mat- tl ias Rakosi persoonlijk behandeld en ik heb hem er van kunnen over tuigen, dat de terugkeer van de kroon slechts nadelig kon zijn voor het re giem. Hij deelde dit standpunt. Zo bleef de kroon in het bezit der Ame rikanen en ik deed verder geen stap pen om haar weer in Hongaars be zit te brengen. Wat betreft de valuta-zaak tegen Kardinaal Mindszenty verklaar ik dat niet slechts de Katholieke Kerk, doch ook de Evangelische, de Gereformeer de en de Joodse Kerken van de re gering verlof gekregen hebben, en wel reeds in 1946 om de deviezen, die zij uit het buitenland ontvingen, dus hulp-gelden voor kerkelijke doel einden, op de binnenlandse vrije markt te verkopen." Deze mededeling doet I* de minis ter van Financiën uit de regcring- Rakosi en hij is bereid dit voor elk onpartijdig gerecht onder ede te be vestigen". Protesten JJET IS ondoenlijk alle protesten uit de gehele wereld te vermelden. Bizonder indrukwekkend was een betoging wan duizenden katholieken in de Albert Hall te Londen. In de Amerikaanse senaat is een resolutie ingediend, verzoekend het proces aan de kaak te stellen. Volgens de „Nieuwe Gids" ver wacht men, dat Z. H. de Faus heden nog naar aanleiding van het vonnis een rede zal uitspreken. Ook in ons land worden uit tal van plaatsen protestbetogingen gemeld. Engeland veroordeelt proces JN HET Britse Lagerhuis heeft Hec tor Mc Neil, de minister van Staat, over het proces verklaard: „Het zou onrechtvaardig en onjuist zijn het proces, dat op dit ogenblik wordt gehouden, te scheiden van wat voorafging en voor mij staat het vast, dat de beschuldiging en de wijze waarop de inbeschuldigingstelling is geschied rechtstreeks strijdig zijn met de verplichtingen die de Hongaarse regering door het vredesverdrag zijn opgelegd". Ook heeft een deputatie van Britse parlementsleden een bezoek gebracht aan Bevin om hun afschuw over het proces tot uitdrukking te brengen. Bij deze gelegenheid heeft Bevin ver klaard, dat de Engelse regering de Weersverwachting, geldig tot Dinsdagavond: Meest zwaar bew olkt met plaat selijk enige regen. Matige en in het Noordwesten van het land tij deliik krachtige wind tussen Zuid en Zuid-West. Vrij zacht. Heden: zon onder 17.40 uur en maan op 11.42 uur. Woensdag: zon op 8.08 uur en maan onder 5.44 uur. procesgang met ernstige bezorgdheid gadeslaat. „Onbegrijpelijk" noemde Bevin de houding van de Kardinaal tijdens het proces, „maai- uniform aan het ge drag van andere gevangenen die voor communistische rechtbanken hebben terecht gestaan". Gezwollen taal JAE HONGAARSE regering heeft in- middels geantwoord op de Britse nota van 4 Februari, waarin gepro testeerd werd tegen het feit, dat geen Britse waarnemer bij het proces is toegelaten. In het Hongaarse ant woord wordt Engeland partijdigheid verweten. Ook de Britse persverte genwoordigers krijgen ervan langs, omdat zij „zwaar bevooroordeelde en kwaadwillige opmerkingen tegen de Hongaarse republiek en haar rege ring" naar hun couranten hebben ge seind. Het feit, dat Engeland de proces voering in strijd met het vredesver drag acht, vind de Hongaarse rege ring „een tegen de Hongaarse re gering gerichte daad en een poging om hulp te verlenen aan de fascis tische vijanden van de Hongaarse democratie". In dergelijke gezwol len taal wordt het Engelse protest van de hand gewezen en wordt er op gewezen, dat de Engelse rege ring geen recht heeft zich te men gen in „Hongaarse aangelegenhe den". Het hele episcopaat voor het gerecht DEN HOGE Hongaarse ambtenaar, die uit Hongarije wist te ontko- niet te Budapest maar in het Krem- te Wenen, dat de kerkelijke hoog waardigheidsbekleders aan een steeds sterkere druk en intimidatie worden blootgesteld. Zo heeft de Hongaarse Minister president Dobi de aartsbisschop van Kalacsa, Mgr. Grösz bij zich ge roepen en hem medegedeeld, dat het Hongaarse episcopaat in zijn geheel voor het gerecht zou wor den geroepen, indien zü niet tot Geheel vergrijsd en met starre glazige ogen volgt de Kardinaal het proces. Links achter hem zit zijn juridisch adviseur dr. Baranyai die ook „verantwoording" moet af leggen. een overeenstemming met de rege ring zouden komen. Opvallend is wel, dat dé zoon van Dobi het -.eerbeeld van zovelen heeft gevolgd en zijn ouders en geboorte land heeft verlaten. Hij is naar We nen gevlucht! Zoltan Pfeiffer, voormalig Minister van Justitie van Hongarije, die ge vlucht is en zich momenteel te New- York bevindt, heeft verklaard, dat niemand in Hongarije of daarbuiten de rechtszitting tegen Kardinaal Mind szenty als ernstig en rechtvaardig op neemt. De besliss:.:»:, zo zeide hij. valt niet te Boedapest maar in het Krem lin. Reeds in de zomer van 1946 had de Hongaarse gezant in Moskou van de plaatsvervangende Minister van Bui tenlandse Zaken van Rusland de op dracht gekregen aan zijn regering mede te delen, dat de Katholieke Kerk in Hongarije veranderd moest worden in een staatskerk. Op deze wijze kou men dan moeten proberen om tweespalt te zaaien tussen het Episcopaat en de gelovigen. Een correspondent van Associated Press bericht, dat de Hongaarse be volking wantrouwend staat /.-gen ei ver het proces. De bevolking ziet het proces als een grote zwendel en is van oordeel, dat de Kardinaal on mogelijk in een maand tijds zo kan veranderen en zich zo verschillend kan uiten, tenzij er zich zeer bijzon dere omstandigheden hebben voorge daan. Chili doet stappen bij V. N. TIET HOOFD van de Chileense de- legatie bij de V. N., heeft te Lake Success medegedeeld, dat hij op in structie van de Chileense president, zou verzoeken om tussenkomst van de V. N. inzake het proces tegen Kardinaal Mindszenty. TTIT OFFICIËLE gegevens blijkt dat in Indonesië van 2 Jan. tot 5 Februari 212 militairen zijn gesneuveld en dat er 17 vermist worden. Meer gedetailleerd zijn de ver liescijfers: Van 2 tot 9 Januari 64 doden en 8 vermisten; van 9 tot 15 Jan. 37 doden en 8 vermisten; 16 tot 22 Januari 40 doden en 3 vermis ten; van 23 tot 29 Januari 48 do den en 4 vermisten; van 30 Jan. tot 5 Februari 23 doden. JAE VREDESONDERHANDELINGEN in China zijn thans definitief af gesprongen. Van de zijde der natio nale regering is verklaard, dat de regering nooit accoord zal gaan met een onvoorwaardelijke overgave, ter wijl van communistische kant is ge zegd, dat men daar op het ogenblik weigert met de nationalisten vredes onderhandelingen aan te knopen. De tragedie van de burgeroorlog speelt intussen in alle hard nekkigheid verder. Chinese nationa listische troepen hebben zich in be weging gezet naar Nantoeng, 150 km. ten N.W. van Sjanghai, om deze stad trachten te heroveren en daardoor het verkeer op de beneden Jangtse veilig te stellen. ■yjyfAAR PARIJS zolang op heeft zitten wachten, is gisteren ge beurd. Dc eerste door Moskou af gevaardigde getuigen in het proces Kravchenko zijn aan het woord ge komen en onder hen was Zinaida Gorlova, Kravchenko's voormalige blonde echtgenote. Wat Zinaida vertelde was niet bijs ter mooi, want volgens haar had Krav chenko haar „zonder een cent" achter gelaten, hij was erg jaloers, smeet het aardewerk stuk en overlaadde haar met verwijten, „omdat zij geen bruid schat had meegebracht". Zij vertelde nog veel meer minder moois. Maar haar vroegere man ver hief zijn stem en verklaarde, dat Zi naida door de Sovjet-politieke politie gedwongen was naar Parijs te gaan en tegen hem te getuigen. Hij be weerde, dat de politie macht over haar had, omdat haar vader een voor malig Russische officier was en haar moeder naar Siberië was gezonden. Dit nu noemde Zinaida Gorlova al lemaal leugens en er ontspon zo'n he vig twistgesprek tussen de vrouw, de man, de verdedigers en de verta lers, dat er geen orde meer in de zaal te krijgen was en het tumult op een Babylonische spraakverwarring ge leek. Na ettelijke hamerkloppen kon de president zich tenslotte weer ver staanbaar maken, echter alleen om mee te delen, dat hij de zitting ver der verdaagde. „Onzin en leugens!' DOORDAT Zinaida Gorlova haar ge- tuigenisen aflegde, had eerst nog Romanof, een in Moskou wonend technicus gesproken. Deze zei Kravchenko reeds 20 jaar goed te kennen ais een lui, slordig en lichtzinnig iemand. „Een man met de staat van dienst van Kravchenko, met een leven van verraad en uitspattingen, moest zich schamen fatsoenlijke Sovjet-burgers in de ogen te zien", zo riep Romanof uit. Prompt daarop sprong Kravchenko op om de getuige strak in de ogen te starenen te verklaren, dat al hetgeen Romanof te berde had ge bracht „onzin en leugens" waren. Tijdens Romanof's verklaringen, sprong Kravchenko verschillende ke ren op om zich met gebalde vuisten en briesend als een leeuw op de ge tuige. die de rang van generaal heeft bekleed, te storten. Slechts met veel moeite kon men voorkomen, dat Romanof k.o. werd geslagen. Onze Parijse correspondent vernam nog, dat de tweede vrouw van Krav chenko, Irinia, van de Russische auto riteiten geen toestemming heeft ge kregen om naar Frankrijk te gaan. Men vermoedt, dat de Russische auto riteiten vrezen, dat ook zij de vrij heid zal kiezen, omdat er ook na 1944 nog contact is geweeste tussen Kravcenko en haar. Bovendien heeft zij nog verre bloedverwanten in Frankrijk. Amsterdamse lerares ernstig gewond DNKELE zilveren voorwerpen, een portemonnaie met 2 gulden en 'n sleutel van een schrijfbureau waren de buit van totnutoe 2 onbekende mannen, die in Amsterdam een over val hebben gepleegd op een 56-jarige lerares. De vrouw werd zodanig ge slagen, dat zij een schedelbasisfrac- tuur en andere verwondingen opliep DR IS IN AMERIKA een boek verschenen, ..Gods Under ground", dat verhaalt van de om zwervingen van een katholiek priester. Kroaat van geboorte, in Sovjet-Rusland en de satellietsta ten „Trouty", ontleent daaraan 'n merkwaardig verhaal omtrent een kapitein van het Rode Leger in Hongarije. Deze had de priester bij zich ontboden en was met hem in een apart vertrek gegaan. Daarop zeide de kapitein tot de priester: „Wij zijn hier geheel al leen. Beken hier nu maar, dat u nooit in werkelijkheid hebt ge loofd, dat Jezus Christus God was". De priester zeide, dat hij dit inderdaad geloofde, omdat dit de waarheid is. De Sovjet-officier trok daarop een revolver en dreig de te schieten, „tenzij u erkent, dat dit een leugen is". De pries ter weigerde zijn geloof te verloo chenen. Tot diens grote verbazing legde daarop de kapitein zijn re volver weg en omarmde hem, uitroepend: „Het is waar, Ik ge loof het ook, maar ik ben steeds in twijfel geweest, of men ook voor dit geloof kan sterven nu kan ik ook mijn leven geven voor Christus" JAEZE WEEK zal de K.L.M. weder om twee vluchten (Woensdag en Vrijdag) van Amsterdam via Mauri tius naar Batavia uitvoeren. O0* öe Sovjetkinderen hebben hun Prikkebeen en hun kabouter Lang- baard. Voor hen is dat dan Mister Twister, een schepping van de schrijver Marshak. Deze Mister Twister is een Amerikaans millionair, die hotel ..Angleterre" ontvlucht, omdat' daar ook een neger mag logeren. Daarmee begint de troosteloze omzwerving van Mister Twister, die van hotel naar hotel rent en tenslotte omdat alle portiers van alle hotels hem van de deur jagen vernederd maar weer aanklopt bij hotel „Angleterre"? In het kinderboek staat dan letterlijk: „Mister Twister, een Amerikaans Minister, bankier en eigenaar van zeeschepen, kranten en prachtige huizen, ontdekt het licht en deelt het standpunt van de Sovjets, die geen rassen-onderscheid kennen J)it is de lectuur, die de kleuters voorbereidt op wat ze allemaal moeten gaan verwerken ode school. Het gehele onderwijs is natuurlijk in gesteld op een niet-aflatende verheer lijking van de Sovjet-republiek, van Lenin, Stalin en Molotof. Daar zorgt de onderw-'jzer, daartoe eerst zelf drie jaar lang zorgvuldig opgeleid, met voorbeeldige ijver voor. Zijn af komst, indertijd doorslaggevend bij "t toelatingsexamen voor de kweek school, staat er borg voor, dat hij de kinderen de juiste levenshouding bij weet te brengen. Immers en dat is in Rusland een heel voornaam ding in de familie van een onderwijzer komen geen rijke boeren, kooplieden of priesters voor. Het zou een leugen zijn te bewe ren, dat de Sovjetkinderen on school ook niet een portie kennis of zelfs wetenschap meekrijgen. Daar staat echter tegenover, dat van godsdienstlessen natuurlijk geen sprake is. Daar komt de Sovjetleer echter ruimschoots voor in de plaats. De leer van de christelijke naasten liefde heeft de volgende tegenhan ger: „Het is noodzakelijk te leren, dat we niet alleen leren onze vijanden te haten, we moeten ons eveneens be kwamen in de middelen, waarmee we hen kunnen bestrijden en tenslotte, wanneer ze zich niet overgeven, to taal kunnen vernietigen." 000©000«0000000<&00<X>0000 ;Ó0<X><X><>«<>0<><X><>0<>00<><><><>0« Het systeem is eigenlijk heel erg simpel. Letterlijk ieder onderdeel van het leerprogramma is er op gericht de kinderen haat bij te brengen te gen het kapitaal en de kapitalisten, liefde tot het eigen land, verering voor Stalin. Voor Westerse begrippen is het niet te verwerken, dat zelfs school kinderen verhaaltjes slikken als de volgende: „Volodia Ulianov (de eigen lijke naam van Stalin) zat op de H.B. S. Kollia, een klasgenoot, zei: ..Ik be grijp niets van rekenen. Ik zal naar Volodia gaan. Hij weet alles." Kollia ging met zijn sommen naar Volodia, die aan allen zo toegewijd moeilijke dingen uitlegde. En weldra kon ook Kollia rekenen. Volodia ging meestal heel vroeg naar school om zijn ka meraadjes te helpen, voordat de les sen waren begonnen. Dit is een leeslesje met een „op voedende inhoud" (andere leeslesjes bestaan in Rusland trouwens niet). Zo is het ook met rekenen. Een som ziet er bv. aldus uit: „In 1913 bezat het tsaristische Rusland geen tractors, of schoon het 8900 auto's had. Op de 24e verjaardag van de Octoberrevolutie' a9+4+t 4+4+f 3+4+3 4+4+3 9+4+3 8+4+1 8+4+3 •+2+4 3+3+4 3+4+4 3+3+4 m. 3+3+4 1+4+3 •+3+3 •+3+3 4+4+1 1+3+4 3+4+3 3+4+4 8+1+4 4+3+3 •4*2+1 6+1+3 a «-«-I •—4—3 10—4—1 8-4-1 9-4-3 10-4—3 6-3-4 10-4-4 7—3—4 9-4-3 1-4-4 8-3-4 a o-t-4 0-3-3 0-4-3 8-4-3 0-3-4 10—9—3 10-4-3 0-3-2 6-3-3 a IO-4+9 0-4+9 9-3—4 6+3-4 0+2-3 6+2-4 6+2-8 7-3+4 W—4+3 - Een waarljjk „verfrissende" onder breking van een rekenboekje voor Sovjetkinderen wordt gevonden in af en toe een tank of mitrailleur als il lustratieve opvoedingsstunt hadden we 43 maal meer auto's dan in 1913 en 67.399 meer tractors dan auto's. Vraag: hoeveel auto's en hoe veel tractors hadden we toen?" In de rekenboekjes wordt evenmin vergeten stelselmatig propaganda te maken voor de doelmatigheid van al lerlei oorlogstuig. Mooie plaatjes wis selen de dorre cijferreeksen af en vormen een nuttige voorbereiding op de lessen, die worden gegeven in de wapenkunde, een normaal onderdeel van het lesrooster in iedere Sovjet- school. HOGERE WETENSCHAP. Vyanneer A.B.C. en de beginselen van de rekenkunde achter de rug zijn, krijgt het kind „hogere weten schap" te doorstaan. Dat ziet er in de tweede klas van de lagere school reeds uit als volgt: Op de tweede bladzijde van het leesboek vinden we staan: „We houden van ons moeder land en zijn bereid daarvoor ons le ven te geven; wij beminnen de hoge Russische luchten, de wijde zeeën en de rode vlag". Even verder staat de volgende vermaning: Je bent een van de zonen van Rusland. Stalin denkt ook aan jou, als hij in het Kremlin is. Hij denkt, dat jij gelukkiger bent dan ieder ander en hij denkt, dat jij de knapste bent van allemaal, je ziet er van allen het beste uit en dapper der dan jij is er niemand". Zien we nog even, hoe het staat met de aardrijkskunde. De stad New- York is al een heel dankbaar onder werp. Daarover lezen we: Die stad is het hart van het goud en het kapita lisme. Maar geen Sovjetleerling kan het op. de kaart aanwijzenDan is er nog een prachtig onderwerp waar bij propaganda te spuien is: de ko loniën, die het pas slecht kregen toen het kapitalisme daar zijn intrede deed. Met de mededeling, dat Londen een stad wordt genoemd, waar de rijken in paleizen wonen, terwijl ze mil- lioenen laten verhongeren in de ar melijke krotten, kunnen we dit on derdeel van het leerprogramma wel verder laten voor wat het is. Duide lijk menen we te hebben aangetoond met woord en foto, hoe listig het on derwijs druppel na druppel het gif van Sovjet-collectivisme, materialis- men en haat tegen alles wat uit het Westen komt in de maar al te ont- vonkelijke kinderhersentjes laat d< r- sijpelen. Wat het Marxistische onder wijs eenmaal goed te pakken kreeg, laat het nimmer meer los. IIET lijkt al weer een tijd geleden, dat de gebeurtenissen in Tsjecho- Slowakije, en niet alleen deze maar ook de roerigheden in Italië en Frankrijk, aanleiding gaven tot ern stige bezinning. In Tsjecho-Slowakije greep een minderheid naar de macht, om er een regiem te vestigen, dat deze niet wilde, de „democratie" der bolsjewistische levensbeschouwing. In Italië en Frankrijk werd een spel op gevoerd, dat kennelijk eenzelfde doel tot inzet had. Al deze gebeurtenissen hadden tot gevolg, dat niet alleen West Europa, maar heel de buiten de Sovjetsfeer vallende wereld, zich plotseling re aliseerde hoe het sinds lang verwor ven goed der geestelijke vrijheid ge vaar liep om onder de voet gelopen te worden. - In ons land kwam zulks tot uitdrukking in een door de rege ring opgericht „Nationaal instituut Steun Wettig Gezag". Een ieder, die onze vrijheid ter harte gaat en zich één weet met de regering kan zich daarbij aansluiten en zich verdienste lijk maken in een nationale, een grensbewakings-, een politie- en een bewakingsreserve. Voals het zo dikwijls met initiatie- ven gaat, bleek ook in dit geval de idee aanvankelijk de organisato rische mogelijkheden ver^vooruit te zijn. Kostbare tijd ging verloren al vorens de organen gevormd waren, die nodig zijn om de vrijwilligers- reserves op te vangen. Zoveel tijd, dat de warmte der overtuiging, die velen aanvankelijk doorgloeide. bekoeld leek toen het ogenblik rijp was om haar op te vangen. Hoe gaat het in een mensenleven. Het lijkt onderwor pen te zijn aan bepaalde wetten van traagheid, welke slechts onder meer dan normale druk der omstandighe den overwonnen kunnen worden. En is het tenslotte niet zó, dat Tsjecho- Slowakije, Italië en Frankrijk al zo lang achter de rug liggen? De eerste als verloren, de laatsten. althans voor lopig, als behouden schatten voor de Westelijke democratie? Wie doet ons wat? Zijn wij tenslotte niet veilig in het besef dat er op. het ogenblik toch eigenlijk niets gebeurt, dat óhze vei ligheid in gevaar brengt en óns tot daden aanspoort! Tiet is duidelijk, dat wie zo rede- neert. wel ver de verkeerde weg op is. Het is immers niet bepaald no dig, dat een acuut lijfelijk gevaar aanwezig hghoeft te zijn om tot daden aan te sporen. Men zie slechts naar Hongarije, waar een Prins der Kerk. Vorst Primaat van dit oude katho lieke land voor een rech bank staat om zich te verantwoorden. Hij wordt beschuldigd en veroordeeld op grorui van wetsovertredingen, die in één zin lijken samen te vatten te zijn: door zijn optreden zou de veiligheid van de volksdemocratie en de economie van het land in gevaar gebracht zijn. Nee, 't is maar een persoonlijke affaire, zegt de officier van Justitie, hele maal geen kerk- of godsdienstvervol ging en ogenschijnlijk heeft hij nog gelijk ook. Wie echter even nadenkt, realiseert zich, dat de democratie niet zo maar een uit de lucht geval len bezit is van onze Westelijke we reld, maar geinspireerd werd, bewust of onbewust, door de opvattingen van het Christendom omtreht de waarde der menselijke persoonlijkheid en de geestelijke vrijheid, die ons de Ver losser heeft gebracht. Die grote goe deren waren het, waarvoor de Kardi naal op de bres stond in dat deel van de wereld, waar de totalitaire Staat zijn tyrannieke dwang oplegt. Daar om moest deze stem kost wat kost ge smoord worden. En men moet zeggen: voor de op pervlakkige toeschouwer was de regie van „dit proces" indrukwekkend. Doch door de spitsvondige verhoren, de „bekentenissen" en dc laffe taal der z.g. verdedigers heen blijft klin ken dit woord van de Kardinaal, in November neergeschreven: Als ge hoort van bekentenissen, weet dan. dat ze van nul en gener waarde zijn En dit woord treft ook de „bekente nis", dat de Kardinaal nu tot een an der inzicht zou zijn gekomen. Het is in dit verband nog wel eens goed te herinneren aan het leerzame „Nacht in de Middag" van Arthur Koestier, Glathin. de rechter-commis- saris, voegt daarin Roebasjow, zijn slachtoffer op eentonige toon toe „Voor ons is de kwestie van subjectieve te goeder trouw van geen belang. Hij, die in het on gelijk is, moet betalen, hij die in het gelijk is4 zal worden vrijgesproken. (Vervolg op pag. 2) Ziehier (le Pioniers, leden der Sovji grote trots is, dat zij niet worden g< padvindersbeweging. Ze mogen met etjeugdbeweging. in volle actie. Hun ?leid door de bourgeois-prineipes der geweren en ander schiettuig omgaan.

de Stem | 1949 | | pagina 1