Het proces tegen Kardinaal Mindszenty begon Truman verwerpt voorstellen van Stalin „Wat de uitslag ook zijn aan die van de „Ik beo de Prins-Primaat van Hongarije" is, zijn naam zal gelijk H. Thomas More" In een klein Parijs' hotel zetelt Garry DaVts Niet boven de 35... Churchill ontving Grotius-medaille IN 'T KORT „Ik zal geen beken-, tenis afleggen" Ontroerend massa-protest te Tilburg Hinderlijk „objectief" O. G komt Dinsdag in de Kamer DAPPER SKIP B™CHE, de wnd. vertegenwoordiger Uv„iaan 6e V. N. in Palestina, beeft A,?;, Transjordanië, Irak. Saeedi rvviiüj L'hanon en Vemen ui ge- I°-X'o' het houden van Egyptisch- Israellsche besprekingen. HEJ Noorse parlement heeft »4„"S Helder weer Deelneming bedrijfs pensioenfonds aangenomen Ontploffing in het ziekenhuis te Harlingen Treinongeluk op brug bij Culemborg Waardebonnen consumentencrediet worden ongeldig Eerste „wereldregering" geboren Duizenden brieven uit 35 landen stromen dag aan dag binnen Maar Rusland zwijgt Gouden feest der P.P. Capucijnen 7IJTDE JAAECjANG No. 1297 lüteave* NV. Uitgevers Mij. Neerland!» Verschijnt elke werkdag. Bureau: Breda, ReSraat 16. Tel.: Redactie 8181. Admini- ^tüe 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts, rit Hootegem, A. E. Langenhorst, Mr. Dr. j i'j M Mes. Mr. H. B. B. de Rechter. Hoofd- '-.i.Venr J. J H. A. Bruna. Abonnements- bU vooruitbetaUng 3.90 per kwartaal, £r oost 4.75, per week (uitsluitend bij niet- nostbestelling' S 0.30. Losse nummers 8 cent Fkttrek no. 278841. Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt Voor God, Koningin en Vaderland VRIJDAG 4 FEBRUARI 1949 Advertentieprijs voor de gehele oplage: 0.25 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.60 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 6.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek „t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 75. Telefoon 2236 v uur vruUf xhV(»nyti» ««vi w*»v- Bureau voor Zeeuws-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7. Telefoon 102. - (Bjjbureaux: OOSTBURG, Nieuwstraat 22. Telefoon 35; TERNBUZEN, Axelsestraat 166. Telefoon 2347) President truman heeft de voorstellen van Stalin voor een bilaterale conferentie verworpen. Hij verklaarde de minister-president der Sovjet-Unie voor een bespreking over een voorgesteld vredesverdi ag niet te zullen ontmoeten in Polen of Tsje- cho-Slowakije of op enig andere tot dusver door Stalin genoemde plaats. Truman deelde aan verslaggevers mee. dat Stalin's voorstellen gisteren na overleg met hem (Truman) volle dig door de minister van Buitenland se Zaken, Dean Acheson, beantwoord waren. Hij prees Nederlands vast beradenheid in Indonesië rvOOR Mr. Kappeyne van de Copel- U lo, voorzitter van de ver. vóór internationale rechtsorde, werd giste ren in tegenwoordigheid van o.m. Jhr mr. F. Beelaerts van Blokland, vice- voorzitter van de Raad van State, de gouden Grotius-medaille uitgereikt aan Winston Churchill „uit erkente lijkheid voor zijn verdiensten, aan de zaak van de vrede bewezen". In z(jn rede voor aanwezige voor aanstaande persoonlijkheden uit het Nederlandse en Britse openbare leven verklaarde Churchill o.a., dat de Ne derlandse Regering „vastbesloten er naar streeft, de werkelijke vooruit gang in Indonesië te vrijwaren voor de greep van het tweelingmonster van anarchie en communisme". Voorts zeide hij: „Er moet een Europees parlement zijn om dé idee van een Verenigd Europa in concrete en definitieve vorm aan te bieden". „Er moet een Europees Hoogge rechtshof zijn, waaraan inbreuken op de verklaring van mensenrechten welke door de Regeringen van zove le mogendheden op zo plechtige wij ze te Genève is geproclameerd, kun nen worden afgekondigd en verde digd". MEN MOET in zijn gedachten teruggaan naar de dagen, waarin het Sanhedrin zich zette aan de „rechtszaak" tegen de Koning der Koningen om voor het meest schandelijke proces van onze eeuw, tegen de Primaat van Hongarije Kardi naal Mindszenty een even afschuwelijke tegenhanger te vin den. Gisterenmorgen om negen uur ging voor het opvoeren van dit lugubere drama het doek omhoog: bleek en verwezen voor zich uitstarend betrad de Kardinaal de rechtszaal van de speciale volksrechtbank te Budapest. Hij was gekleed 'n een eenvoudig zwart priestercostuum. Tot tweemaal toe kwam er een sensatie, beide keren in de vorm van eep brief: 1. waarin de Kardinaal verzocht de actie tegen hem te willen staken op voorwaarde, dat hij zou aftreden als vorst-primaat en 2. waarin hij bekende enkele dagen voor het proces aan de Amerkaanse gezant te hebben gevraagd hem te helpen ontvluchten en hem daartoe dollars, een auto en een vliegtuig te willen geven. In beide gevallen „bekende" de Kar dinaal de brieven vrijwillig en eigenhandig te hebben geschre ven. Nadat de rechtbank het in de eerste brief gedane „ver zoek" had afgewezen, begon de ondervraging. UIER DIE KERELS zijn dap- per om met so een klein _skit> uit te vaar", zei een Zuid- Afrikaner, die zeven Nederlandse vissers in Scheveningen ter vis vangst zag vertrekken. De man nen gaan hun geluk beproeven 80 mijl ten Noord-Westen van Kaapstad en dat met een kotter van goed 67 ton. Als het lukt gaan ze voorgoed daar wonen! Van huis- uit zijn we toch nog altijd pioniers T)E PERMANENTE Commissie der Westerse Unie komt te Londen in besloten zitting bijeen. Agenda- bij eenroeping Europese Raad. TJE „Kruideniers-Vakcentrale" werd gisteren opgericht door üe Ned. Chr., de Algem. Nederlandse en de Ned. R. K. Kruideniersbond. J)E SCHOOLJEUGD van Brabant, Overijssel, de Veluwe en de Ach terhoek hebben vorig jaar 300.000 kg keukennootjes met vinger en duim byeengegaard. Hieruit wordt 100.000 kg- olie verkregen, bestemd voor de fgbncage van margarine. pERSONEN-AUTO'S moeten in Duitsland per dag 1 R.M. weg- belasting betalen met een minimum van 3 dagen. De KNAC heeft zich tot de Ministers van Finantlën en B Z gewend om te verzoeken stappen te doen opdat aan dit inconvenient een einde komt. Tlfl ANDARIJNEN, verpakt en ver duurzaamd roggebrood zijn niet meer aan vaste prijzen gebonden. gELCHER, die als Brits Regerings secretaris aftrad in verband met beweerde corruptie, heeft ook ont slag genomen als lid van het Parle ment. AglLLIOENEN RATTEN vreten aan 4 ons voedsel. Helpt mee het over al In ons land ingezette offensief te doen slagen! MGR. SERGIO PIGNEDOLI is uit Rome op Schiphol aangekomen, om besprekingen te voeren over de viering van het H. Jaar in Neder land. JJET DORP EEN in Drente is een uitvinder rijk. Daar heeft kapper vm Rooijen een haargroeimiddel uit stonden, dat uitstekend blijkt te berken. Hij kan niet eens zijn post »ver verken", laat staan zijn klanten. Atianu„5uS'ïe'tineen geopend over 't motie h Een communistische verword debat uit te stellen, word (behalve comme).aIgemene st«™en „SENSATIONELE" BRIEF. PRESIDENT VILMOS OLTY vroeg de Kardinaal naam, leeftijd en be roep te willen opgeven. Hij antwoord de met duidelijke stem: „Ik ben ge boren 29 Maart 1892, mijn vader was Johann Pehm en ik ben Vorst-pri- maat van Hongarije, Aartsbisschop van Estergom". De eerste brief werd voorgelezen. Daarin verklaarde de Primaat, dat hij 36 uur over de tegen hem ingebrach te beschuldigingen had kunnen na denken; hij moest toegeven, dat ze juist waren. Ik ben tot de conclusie gekomen, dat mijn activiteit de tot standkoming van een accoord tussen Kerk en Staat heeft vertraagd. Ik wens thans bij te dragen tot de alge mene vrede verzoek daarom de ge rechtelijke actie te staken. Terwille daarvan is hij bereid „een tijdlang uit zijn functie te treden" en hij was. volgens de brief, van gevoelen, dat de H. Stoel daartegen geen bezwaar zou hebben. Voor de leger verder gaat met het verwerken van dit relaas, zonden wij hem willen verwijzen naar de brief, dtc-de Kardinaal kort voor zijn ar restatie Schreef aan de Hongaarse bisschoppen en die we hierbij afzon derlijk afdrukken. Rijmt deze tweede „sensationele brief' dus heler-aal niet met die eerste (geschreven op een moment, toen men er zeker van kon zijn, dat de Primaat nog „normaal" was), ook die tweede brief zelf be vat een ongelofelijke onzin. Immers, het is bekend, dat de Kar dinaal als Aartsbisschop alleen kan verklaren te willen aftreden, nauat hij hiervoor aan Z. H. de Paus ver lof heeft gevraagd en er zeker van is, dat de Paus bereid is dit ontslag te accepteren. Tijdens zijn arrest is ech ter de Kardinaal met geen enkele kerkelijke instantie en zeker niet met het Vaticaan in contact geweest! TTARDINAAL MINDSZENTY, heeft viak voordat hij gear resteerd werd, aan de raad van Hongaarse bisschoppen een brief gezonden. Hierin schrijft hij: „Ik heb aan geen enkele samenzwe ring deelgenomen, ik zal geen afstand doen van mijn bisschops zetel. Ik zal geen bekentenis af leggen. Indien gij na deze brief zoudt vernemen, dat ik heb be kend of afstand gedaan heb en dat een dergelijke verklaring be zegeld is met mijn handtekening, beschouwt dit dan alleen als het gevolg van menselijke zwakheid. Bij voorbaat verklaar ik een der gelijke verklaring van nul en van gener waarde te zijn". „DE BEKENTENIS". TAE VOOR DE HAND liggende con clusie is dus: ofwel hij heeft de brief helemaal niet geschreven ofwel hij heeft hem onder dwang geschre ven. In het volle bezit van zijn ver standelijke vermogens zou de Kardi naal dergelijke onzin nooit hebben kunnen eerzetten. Nadat de rechtbank dan het ver zoek de actie stop te zetten had ver worpen, werden achtereenvolgens dr. Baranayi en de secretaris van de Kar dinaal dr. Zakar aaii een verhoor on derworpen. De eerste „bekende" na een kruisverhoor va% twee uur schul dig te zijn op alle punten en hij be- schuldigde de Kardinaal de royalisti- I sche beweging te hebben gesteund. De gevonden documenten waren JJE STAD TILBURG heeft massaal geprotesteerd tegen het onrecht Kardinaal Mindszenty, de Primaat van Hongarije, aangedaan. Gisterenavond waren naar schatting 15.000 mensen opgekomen naar het Heuveiplein en van negen tot tien uur in de avond stonden ze daar, ondanks de venijni ge koude, in onbewegelijke eerbied de plechtige woorden van protest, uitgesproken door drs. F. van Miert, te aanhoren. Nadat deken N. C. Na buur een kort gebed had gestort, ont wikkelde de predikant de drie vol gende gedachten: 1. De vrije meningsuiting is nim- 7 de historie dermate in het nr^Llg gekomen als bij dit schijn- cioenwaar men de beschuldigde het de moed^hiWtm de WGrelc* vertoont sterkt door onze overtuiging dat Christus uiteindelijk de wereld be oordelen zal en dat dan zal bliiken dat de katholieke Kerk de waarheM en de werkelijke vrijheid steeds heeft voorgestaan. Weersverwachting, geldig tot vanavond: Droog weer met weinig bewol king "-n weinig wind. In de och- 'end matigt vorst, in de middag temperatuur enkele graden bo ven het vriespunt. Vandaag: zon onder 17.33 uur Morgen: zon op 8.15 uur. Maan op 19.38 uur. TWEEDE KAMER TIET ONTWERP betreffende ver plichte deelneming in een be drijfspensioenfonds is door de Tweede Kamer gisteren aangenomen, nadat de Minister enkele amendementen in de vorm van aanvullingen had over genomen. Er waren 7 stemmen tegen. Daarna werd begonnen aan de al gemene beschouwingen over de be groting van Buitenlandse Zaken. Het woord werd gevoerd dorr de heren Gerbrandy (A.R.), v. d. Goes van Na- ters (P. v. d. A.), Korthals (V.V.D.) Bruin Slot (A.R.), en de Kadt (P. v. d. A.). Minister Stikker zeide, dat het Atlantische Pact de bekroning is van het vredeswerk. Het heeft dan ook zijn volkomen steun. De vergadering wordt vanmiddag voortgezet. TYE MENIGTE was zichtbaar ge roerd. In het flauwe avondlicht kon men op vele gezichten de vast beradenheid en de heilige veront waardiging aflezen. Tijdens het korte Lof, gecelebreerd door de Deken, met als zijn assistenten pastoors J. van Erp en J. v. d. Dungen, was het of het protest van iedere aanwezige af zonderlijk zich samenvoegde tot een masale uiting van levend Christen dom, waarvan de inwendige waarde is: Waar ge in Mijn Naam verenigd zijt, daar zal Ik bij u zijn. authentiek, zo zei hij. Na een derde wereldoorlog zou de Kardinaal tijde lijk het Staatshoofd worden en ten slotte zou Otto van Habsburg terug keren. Dr. Zakar sprak in détails over de betrekkingen, die de Primaat zou hebben onderhouden met Kardinaal Spellman, de Aartsbisschop van New- York en met Otto von Habsburg. Ook zou de Kardinaal met de Amerikaan se gezant te Budapest, Chapin, maat regelen hebben overwogen om de verkiezingen te beinvloeden. Ook sprak nij over uit het Vaticaan en uit Amerika ontvangen geldbedragen welke niet waren gewisseld of Inge leverd. De Kardinaal legde daarne 'n ver klaring af dat hjj zich „schuldig acht te". doch dat hij zich niet met de conclusies kon verenigen, dat zijn ac tiviteit, wélke hij erkende, zou zijn gericht geweest op „samenzwering tot omverwerping van het democra tisch regiem, de Hongaarse Repu bliek". VERDERE VERKLARINGEN. rplJDENS het verhoor, dat volgde op zjjn verdedigingsrede, zeide Kardinaal Mindszenty, dat al zijn plannen slechts betrekking hadden op de mogelijkheid van een derde we reldoorlog en de omverwerping van het'huidige regime door middel van een derde mogendheid. Nimmer had hij deel willen nemen aan enige directe poging oir de Re publiek omver te werpen. De Kardi naal legde zijn verklaring af voor 'n microfoon in het midden van de rechtszaal. Toen het verhoor een uur geduurd had vroeg de rechter of de Kardinaal vermoeid was. „Zo ja, dan kunt u gaan zitten", aldus de rechter. Eén wacht bracht een stoel voor de Kardinaal, die ging zitten om zijn verklaring voort te zet ten. Men liet de microfoon, waardoor het proces voor radio Budapest werd uitgezonden, zakken. Kardinaal Mind szenty begon met te zeggen, dat „in het voorjaar van 1947 het geloof aan een op handen zijnde oorlog in ge heel Europa zeer sterk was. Als gevolg van zulk een oorlog zou een wijziging van regiem ieder ogen blik kunnen komen. Prof. Baranayi (de tweede aangeklaagde) vestigde zijn aandacht op het geval van de Griekse Aartsbisschop en zeide, dat ingeval van een derde wereldoorlog een dergelijke toestand ook hier zou kunnen ontstaan. In dat geval, zo zeide hij, zou ik het zijn ais Primaat van Hongarije die de functie van tijdelijk staatshoofd zou moeten vervullen. Toen Baranayi en ik dit bespraken, werden wij het eens, dat wij persoonlijk geen deel konden nemen aan pogingen om het regiem omver te werpen, doch in zo verre dit door buitenlandse interven tie zou geschieden zouden wij het on ze doen". ALLEEN IN THEORIE. TTIJ BEVESTIGDE eveneens, dat de tekst van een monarchistisch pro- paganda-plan, dat Baranayi het Hof had voorgelezen, juist was en door hem was goedgekeurd. In dit plan werd o.m. de verdeling beschreven van Hongarije in propa- ganda-districten, in elk waarvan een royalistische leider, illegale activiteit moest voeren. Volgens de Kardinaal waren er alles bij elkaar ongeveer 300 van deze leiders. Al deze plannen bestonden slechts in theorie en hielden verband met de mogelijkheid van een nieuwe oorlog. Het Hongaarse volk zou uiteinde lijk moeten beslisen. Zinspelend op documenten, die in zijn kelder zouden ztjn gevonden, ver klaarde de Kardinaal, dat het altijd zijn gewoonte was geweest alle docu menten te bewaren. Het verdere ver hoor hield zich voor een groot deel bezig met de 1000 jaar oude kroon van de H. Stephanus, die naar de Kar dinaal verklaarde „aan het Hongaar se volk behoort", doch die hij sinds het einde van de oorlog buiten het land trachtte te houden. De kroon werd door de Duitsers uit Hongarije weggehaald. Met betrekking tot de brieven, die hij geschreven had aan Chapin en andere Amerikaanse func tionarissen, zeide de Kardinaal dat deze in drie categorieën waren on der te brengen. De eerste twee had den betrekking op politieke kwesties en de bestemming van de heilige kroon en o.a. een kwestie, waarbij hij verzocht had om gewapende Ameri kaanse interventie. „Ik betreur het deze brieven gezonden te hebben" zo zeide de Kardinaal. „In het vervolg zal ik de binnen landse en buitenlandse aangelegen heden beschouwen in het licht van de souvereinitelt van de Hongaarse staat, zoals ik heb geschreven in mijn brief aan de Minister van Justitie". De Kardinaal zeide dat de derde ca tegorie brieven betrekking had op Hongaarse krijgsgevangenen in de Sovjet-Unie. ,Ik moes! deze schrijven. Ik voelde het aan als een humanitaire taak". 0 WAT DE UITSLAG OOK ZAL ZIJN. rpOT ZOVER het „zakelijke verslag" van wat ons via de Persbureaux gewerd over dit schandelijke proces tegen de man, van wie Kardinaal In- nitzer heeft getuigd: „Wat ook de uitslag zal zijn, de naam van Kardi naal Mindszenty zal gelijk zijn aan die van de H. Thomas More". Geen enkele buitenlandse journa list heeft toestemming gekregen om bij het proces aanwezig te zijn. Men mag er geen getuige van zijn, hoe hier het recht wordt verkracht in een verschrikkelijke tragi-comedie. Men mag niet zien, hoe hier een vechter voor de vrijheid en de waarheid met helse middelen wordt vernietigd". Natuurlijk gelooft de wereld niet, dat een man, die zijn leven wil geven voor de verdediging van de Kerk, A LWIE door de luidspreker luis- terde naar de nieuwsberich ten, heeft bij de opsomming van de feiten aangaande het proces van de Hongaarse Kardinaal gis teren kunnen vaststellen, dat in de middaguitzending enige twijfel werd overgelaten aan de werke lijke „waarde" van dit proces. Dit kwam ook al, omdat de hier afzonderlijk afgedrukte brief, welke de Kardinaal voor zijn ar restatie schreef, werd ingelast. Des te pijnlijker is het geweest in de avond-uitzendingen van 7 en 8 uur. Daar demonstreerde de Nieuwsdienst een hinderlijke, om niet te zeggen ergerlijke „objec tiviteit'', waaraan niet slechts de katholieke luisteraars aanstoot hebben genomen. Bedenkend, dat nog dezer dagen alle grote par tijen in ons Parlement de protest motie van Serrarens hebben ge steund, kan men veilig aannemen, dat het Nederlandse volk in zijn geheel de grove aantasting van vrijheid en waarheid van de lie den, die zich in Budapest rechters durven noemen, verafschuwt en veroordeelt. Door de microfoon koelbloedig en zonder meer te horen zeggen, dat „de beklaagde volledig schuld bekend heeft" is daarmee allerminst in overeen stemming. alleen maar oog zou hebben voor de edelstenen in de kroon van Sint Ste- fanus, zo schrijft een dagblad in Rome De Osservatore schrijft: Heden is het tweede deel van de Kruisweg van de Kardinaal begonnén. Maar zijn ver volging zal uiteindelijk zijn roem zijn en van de gehele Kerk. Merle Cochran wil praten met Spaak, Drees en Stikker A.S. DINSDAG begint de Tweede Kamer met de behandeling van de Begroting van Overzeese Gebieds delen. Begrijpelijkerwijze zal hier voor bizondere aandacht bestaan. De Regering wacht, alvorens haar houding definitief te bepalen, blijk baar op de resultaten van het Bizon der Federaal Overleg en het' contact, dat dit opgenomen heeft met de re publikeinse leiders. Als dit contact spoedig tot resultaten leidt, kan ver moedelijk een versnelling in het voor genomen tijdschema worden aange bracht. Het verluidt, dat vdoral Dr. Beel daarvoor sterk geporteerd is. Hij hoopt, dat hierdoor de Commissie der V. N. met haar bemoeiingen min of meer in de lucht komt hangen. De Hoofdverpleegster ernstig gewond /"GISTERENMORGEN heeft zich in polikliniek van het Algemeen Ziekenhuis te Harlingen een ontplof fing voorgedaan, waardoor een hoofd verpleegster ernstige verwondingen heeft opgelopen. Een zaal waarin de verpleegster re cepten aan het klaar maken was, ge raakte in brand, waarschijnlijk omdat de verpleegster, de 36-jarige mej. C. Kolkman, aether inplaats van gedis tilleerd water verwarmd had. De oor zaak van de ontploffing kon nog niet worden vastgesteld, omdat de ver pleegster nog niet verhoord kon wor den. Voorbij komende arbeiders hielpen tesamen met het personeel van het ziekenhuis de brand blussen, zodat uitbreiding daarvan voorkomen werd. Mej. Kolkman verkeert in zorgwek kende toestand. republikeinse leiders zullen echter niet zo bijster veel voelen voor dit terzijde schuiven van de Commissie. Het welslagen van deze opzet is dan ook twijfelachtig. Vandaag komt het B.F.O. te Batavia bijeen, om op ver. zoek van Dr. Beelover de resolutie te braadslagen. Intussen is de heer Merle Cochran, Amerikaans lid van de Commissie der V. N. op komst. Hij heeft in New- York lang gepraat met Palar c.s. Nu gaat hij naar Brnssel, waar hj) met Spaak zal confereren. Vervolgens wil hij in Den Haag de Ministers Drees en Stikker ontmoeten. En dan vliegt hij naar Indonesië. TYONDERDAGMIDDAG sloeg op de brug over de Lek bij Culemborg een gebroken draad van de elêctri sche bovenleiding een gat in het dak van het laatste treinwagenstel van de electrische stoptrein, die om kwart over drie uit Utrecht naar Eindho ven was vertrokken. De gebroken drad kwam midden tusen de passa. giers terecht en veroorzaakte een be gin van brand, dat echter onmiddel lijk werd geblust. Enkele reizigers liepen schroeiplekken op hun kleding op, maar geen enkele bekwam licha melijk letsel. Het treinverkeer ondervond ernsti ge vertraging. ALLE GELDIG verklaarde waarde- bonnen van het Consumentencre diet dus zowel de oude als de nieuwe ongenummerde waardebon nen verliezen na 28 Februari 1949 hun geldigheid. Leveranciers van duurzame ge bruiksgoederen kunnen de op 1 Maart 1949 nog in hun bezit zijnde waarde bonnen tot en met 19 Maart 1949 op de gebruikelijke wijze bij de banken ter verzilvering aanbieden. JN EEN KLEIN, armoedig hotel in Montparnasse wordt een secretariaat op gebouwd, ftt is belast met de afdoening van wereld-omvattende zaken. Or.der leiding van Garry Davis, de man, die zichzelf tot „wereldburger" heeft uitgeroepen, werken twee-en-twintig vaste employé's en eeir groot aantal vrijwillige medewerkers aan'de vorming van een ambtelijk apparaat voor de eerste wereldregering in de historie. Garry Davis en twee van zijn discipelen, vastbesloten hun zaak het opgaan van alle souvereine naties in één federale staat aan sceptische millioenen te verkopen, legden enige weken geleden de basis in een kamer van het hotel des Etats-Unis. Nu gebruikt Davis' staf negen kamers werkt in twee ploegen vierentwintig 'r Per dag en ontvangt duizenden brieven van sympathiserende!! uit 35 l. nden. Het corps ambtenaren, gedu rende de laatste dagen en weken door arr-' Davis uit. de grond gestampt, omvat Amerikanen, Britten, Fransen, Italianen, Duitsers, Nederlanders, een indo-Chmees en enige statenlozen. GROTE BELANGSTELLING Jedere dag wordt het hoofdkwartier van de eerste wereldburger, die zen Amerikaanse burgerschap in Mei van het vorige jaar opgaf om te strij de' voor een wereldregering, over stroom'. met aanbiedingen van hulp uit bijna ieder deel van de aarde. Een speciale afdeling van het secretariaat heeft nu opdracht gekregen, zich be zig te houden met de brieven van mensen, die hebben aangeboden vrij willig elk werk te zullen doen, dat Ga Davis hun zou mogen opdra gen. De enorme hoeveelheid post, die Davis elke dag ontvangt, passeert voor zij hem bereikt, minstens drie verschillende afdelingen. Alle brieven worden gelezen door assistenten, die ze classificeren op basis van hun belangrijkheid of spoedeisend ka rakter. De leden van Davis" secretariaat be- vii, da: iedere brief, die aan de voormalige bombardeur van de Ame rikaanse luchtmacht gezonden wordt, zorgvuldig wordt gelezen en beant woord. Brieven van vooraanstaande lieden of die welke financiële bijdra gen Inhouden, worden naar een ande re afdeling gezonden, waar zij een nog nauwkeuriger bestudering onder gaan. Slechts een klein aantal, met zorg uitgezochte brieven komt terecht op het bureau van Davis, die ze in 'n kleine kamer, uitzicht gevend op de Boulevard du Montparnasse, leest. DE ALLURES ZIJN ER Oarry Davis, tezamen met Russell Benedict - zijn perschef. - Robert Sarrazac. Romain Letair en Jean Jacques Algapit, een hoge ambtenaar van het Franse Ministerie van Voor lichting, hebben een- corporatie on der de Franse wet gevormd, die hun het recht geeft giften in ontvangst te nemen van aanhangers der wereldre gering-gedachte uit alle landen. Be nedict heeft reeds een overeenkomst gesloten met "t Parijse dagblad „Com bat" over de uitgave van 'n wekelijks supplement, waarin het werk van Da- vis en rijn beweging beschreven wordt Deze bijlage, getiteld „Volk van de Wereld", bestaat uit een blad, dat aan beide zijden bedrukt is. Benedict hoopt het supplement te kunnen verkopen aan Franse, Zwitserse, Bel gische en andere kranten. Een grote wereldkaart, die een van de muren in het hoofdkwartier van Gar ry Davis bedekt, toont door middel van spelden met rode knoppen aan, uit welke plaatsen brieven ontvangen zijn. Er steken spelden binnen de grenzen van Polen, Tsjechoslowakije en de Russische zóne van Duitsland, maar de delen van de kaart, waarop de Sovjet-Unie en China staan aan gegeven, zijn nog onberoerd Het „wereld-secretariaat" is onderver deeld in zes departementen, belast met de correspondentie, de publiciteit, het beheer der vrijwillige bijdragen, het verstrekken van inlichtingen, de per soneelszaken en de administratie. Een aparte afdeling is verantwoordelijk voor de inhoud van de wekelijkse bij lage van „Combat". Davis' assistenten werken vele uren voor een klein sala ris. Zij zijn eensgezind in de warme on dersteuning van de zaak, waaraan üe jonge Amerikaan zich gewijd heeft In antwoord op het scept'sme en het ongeloof, dat zij nog zo dikwijls van de zijde van het publiek ontmoeten, wijzen Garry Davis en zijn medewer kers op het groeiende aantal brieven, da' hun secretariaat overstroomt en zij zeggen vast en zeker te geloven, dat hun hoofdkwartiei eens groter zal zijn dan het PalSis de Chaillot en de zetel van de Verenigde Naties in Lake Success. ALHOEWEL ik moet zeggen, dat ik zeer teleurgesteld ben in de kath. bewindsmannen, is mijn moreel nog onverzwakt. Alhoewel niet meer on aangetast. Met deze wonderlijke tegenstrijdig heid, die een aangetast moreel on verzwakt wil heten, besluit een onzer lezers een lange brief welke hij aan ons richtte. Aanleiding er toe vormde ons ar tikel over het vraagstuk der politieke delinquenten. Het is puik, meneer de redacteur, zo schrijft hij, dat gij voor ex-politieke delinquenten de liefde en barmhartigheid opeist, welke hen vol gens onze christelijke opvattingen toe komen, maar er zijn meer problemen in de wereld. Het mijne bijvoorbeeld. Ik ben n.l. de 40 gepasseerd en ik kreeg mijn congé wegens opheffing van een dienst, welke per ministe riële circulaire van 1945 tot een be- staansbron voor het leven was uit geroepen. Een circulaire welke later haar bevestiging kreeg in een direc- teurlijke dito, waarin de animo tot studeren en de studie met daarop vol gend diploma als waarborg geschetst werd voor een lang en gelukkig leven in bedoelde dienst. Dit was echter 't ergste nog niet. Na mijn ontsiag sol liciteer ik tevergeefs. M'n leeftijd, iets ouder dan 40, kan blijkbaar niet goed maken wat ik aan theoretische en practische vakkennis vergaard heb. Jonge krachten, zelfs zonder die ken nis. g?"n vóór. ook daar waar een kath. gemeentebestuur het maar om het zeggen heeft. Schrijft u ook hier eens over meneer de redacteur.... Wfel, wij geven aan dit verzoek graag gehoor. Ook al realiseren wij ons, dat wij er al enige malen de aandacht op vestigden in ons rubriekje „Van de hak op de tak". Er zijn na melijk drie punten in inzenders brief, welke ons min of meer kregelig ma ken. Die drie punten zijn: le. het ver wijt speciaal aan kath. bewindsman nen; 2e. de lichtvaardigheid waarmee blijkbaar een vaste dienstbetrekking in uitzicht werd gesteld zonder dat er voldoende gronden voor waren en 3e. het leeftijdsgewicht bij sollicitaties. Voor ons rijst dan in de eerste plaats de vraag of elke ministeriële hand - tekening een waarmerk is voor iemands persoonlijke verantwoorde lijkheid. Deze vraag lijkt ons daarom van betekenis, omdat juist na de oor log onze kabinetten, zichzelf karakte riseerden door het begrip „team" er aan te verbinden. Als dan zo'n team besloot tot de oprichting van een dienst, welke zijn verantwoording vond in uit de oorlog ontsproten be hoeften van lange duur. dan lijkt het met twijfelachtig te zijn, dat hier niet een minister, maar een kabinet aan sprakelijk was voor alles wat uit diens besluiten voortvloeide. Zo bezien heeft inzender waarschijnlijk een stuk regeringspolitiek gesignaleerd, welke om de een of andere reden een wij ziging heeft moeten ondergaan en hier rijst dan uitteraard de vraag in hoeverre er dan nog sprake kan zijn van verantwoordelijkheid jegens per soneel, dat openlijk of bedekt de toe zegging is gedaan een levenspositie te zullen vinden in de functie waar het voor aangesteld was. Tiet is voor outsiders natuurlijk be- zwaariyk om bij gebrek aan nauw keurige gegevens een ast omlijnd oordeel uit te spreken. In het alge meen lijkt het ons echter niet voor aanvechting vatbaar, dat als be paalde toezeggingen gedaan zijn. al is het dan ook maar bij wijze van sug gestie, er minstens een morele aan sprakelijkheid is ontstaan. Niet om 'n werker levenslang een bestaan te ga randeren, maar wel om hem te hel pen elders weer op gang te komen. In het onderwerpelijke geval leek zulks trouwens niet op al teveel bezwaren te moeten stuiten, al was 't maar, om dat hun die uit overheidsdienst stam men licht voorkeur kan verleend wor den voor soortgelijke functies als zfj bekleedden bij andere overheidsdien sten. VX/ij realiseren ons Intussen, dat dit alles slechts een principiële stel- lingname betreft. De practijk maakt de toepassing er van niet altijd even gemakkelijk, want gebonden ais de overheid is aan tal van sociale voor zieningen, die voor de massa gunstig zijn, kan het gebeuren, dat de enke ling er een slagboom in treft als het er om gaat zich een positie te ver werven. Wij denken hierbij aan de mogelijkheid, dat in diensttreding op oudere leeftijd een kapitaaltje kost aan pensioeninkoop. Zo groot, dat 't mogelijk nog te bereiken aantal dienst jaren daar geen voldoende compen satie voor biedt. Men kan in zo'n geval al evenmin een gemeentelijke overheid linea rec ta aansprakelijk stellen voor wat ken nelijk een hiaat is in alle sociale voor zieningen als een minister voor be sluiten en voornemens van een ge hele regering. Het is daarom goed, dat 'n klacht als de onderwerpelijke eens naar vo ren komt. Echter niet alleen om een dikwijls voorkomend misverstand uit de weg te ruimen, maar vooral ook om de aandacht van de overheid te vragen voor een groeiend probleem. Want tenslotte mag het een wantoe stand genoemd worden, dat mensen die de 35 gepasseerd zjjn maar die in de kracht van hun leven verkeren, geestelijk èn lichamelijk, zich niet meer nuttig zouden kunnen maken in de maatschappij om er uit dien hoofde er een bestaan aan te ontlenen. Hoe eerder dit vraagstuk uit de weg ge ruimd wordt, hoe beter het is. En dan veroorloven wij ons de slot-op- merking, dat wat voor de overheid geldt, ook op het particuliere bedrijfs leven van toepassing is. Meer nog dan op de overheid, want wie de bladen maar een paar dagen achtereen door leest, zal daarin telkens opnieuw stuiten op de annonce van de maxi maal 30 a 35-jarige krachten, welke gevraagd worden. Het is bedroevend maar waar! Zondag, 24 April, Beloken Pasen, z I het gouden bestaansfeest van de ke:' en het klooster der Paters Ca pucijnen te Sluiskil gevierd warden. Ter verhoging van het feest zal Z. H. Exc. Mgr. Jos. Baeten in de Paters kerk een pontificale H. Mis opdra gen.

de Stem | 1949 | | pagina 1