Voorstellen die Djokja te veel eer geven Alies gauw=gauw in Monte Carlo Geen vrede in China C. v. G. D. is niet objectief IN'T KORT „De Telegraaf mag weer verschijnen FOTO-ALBUMS VOOR KONINKLIJKE FAMILIE Rallye of Rally Bezwaren en klachten J gramma's INDONESIË IN DE VEILIGHEIDSRAAD Sfeer van New-Delhi in Lake Success CHURCHILL HEEFT SEX-APPEAL T.E GOUDA is een familie verblijd met de geboorte van een drieling, alle di ie meisjes. Elk kindje woog on geveer vier pond. DE EERSTE die vroeg om zo ruim mogelijk gebruik te maken van de gedachten, die in New-Delhi naar voren zijn gekomen, is de republi keinse afgevaardigde Palar geweest. In zijn betoog, dat een goed uur duur de, heeft hij zich op het standpunt gesteld, dat de door Amerika, China Cuba en Noorwegen voorgestelde re solutie te zwak was en dat er niet van is uitgegaan, dat de Nederlanders agressie hebben gepleegd. Hïj heeft willen aantonen, dat de positie der Nederlandse troepen hachelijk was (zoals ook foutief door de C. v. G. D. werd aangetoond), maar toch drong hij aan op een spoedige terugtrek king der Nederlandse troepen (twee zaken die dus lijnrecht in tegenstel ling tot elkaar staan). Dit terugtrek ken zou volgens hem niet later dan 15 Maart moeten voltooid zijn. Hij vroeg ook de residentie Djokja on middellijk weer onder 1 republikeins beheer te stellen (zie de hiervoor ge noemde amendementen). Verder be hoorde volgens hem de repub'iek .een voldoende economische basis te krij gen" (zie ook de amendementen). tt Vliegtuig in Sumatra neergestort Griep wijkt nog niet Nieuw communistisch offensief te wachten Onenigheid in Oost- Europa Den Haag valt aan Onjuist en verwrongen beeld van de situatie in Indonesië Ruim 3800 stakers in Amsterdam Wpï ma roraoff°ring Champy, sandwiches en fruit, maar.... liever naar bed No# een zware proef baar voor verk? Br. Nijgh 351-oo |8 Jan. |Coothplein 22 )A enilc LELLINGEN Ij verjaardag) kvONDEN mals en niet uit proef zélf 2} cent Verkade uk. PER 7AK DEP STEEN VIJFDE JAARGANG No. 1291 Diteave- N.V. Uitgevers Mij. Neerlandi» Verschijnt elke werkdag. Bureau: Breda. Roerstraat 16, Tel.: Redactie 8181. Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts, r J v Hootegem, A. E. Langenhorst, Mr. Dr. Ij M Mes Mr. H. B. B. de Rechter. Hoofd redacteur: J. J H. A. Bruna. Abonnements- £üs bü vooruitbetaling 3.90 per kwartaal, ner post 4.75. per week (uitsluitend by met- postbestclling) 0.30. Losse nt™mers 8 cent Postrek. no. 278841. Pryzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland V R IJ D A G 28 JANUARI 1949 Advertentieprijs voor de gehele oplage: 0.25 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.60 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. - Bureau voor Zeeuws-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7. Telefoon 102. - (Bijbureaux: OOSTBURG, Nieuwstraat 22. Telefoon 35; TERNEUZEN, Axelsestraat 166. Telefoon 2347) AMERIKA, China, Cuba en Noorwegen de vier landen, die de ontwerp-resolutie in de Veiligheidsraad hebbel, ingediend over Indonesië, over welke resolutie de Raad het tot nu toe nog niet eens is geworden hebben in de zitting van gister enige amendementen ingediend op het oor spronkelijke ontwerp. Dr. van Royen, de Nederlandse afge vaardigde, heeft de Raad gevraagd de verdere zitting 24 uui uit te stellen om zich met Den Haag te kunnen verstaan over de amendementen. Eenzelfde verzoek deed Palar. De zitting werd verdaagd tot hedenavond 21 uur Ned. tijd. DE AMENDEMENTEN beogen aan de ene kant tegemoet te komen aan een verlangen van de deelstaten in Indonesië en van de andere kant aan wensen van Djokja. Naar het ons lijkt krijgt Djokja echter al wéér iets meer eer dan Nederland, en de deel staten. Geen wonder ook, want Jes- sup verklaarde onomwonden, dat hij bizondere aandacht heeft geschonken aan de in New-Delhi uitgebrachte mo ties. Trouwens het is in deze zitting weer overduidelijk gebleken, dat de invloed van de conferentie te New- Delhi de sfeer wel zeer beinvloedt. Maar nu eerst even de strekking der amendementen. De vier landen willen aan de ont werp-resolutie toegevoegd hebben, dat de republikeinse functionarissen niet aUeen het bestuur in de stad Djokjakarta mogen uitoefenen doch ook in de onmiddellijke omgeving daarvan, dus in het gebied van Djokja, dit in overeenstemming mei de republikeinse eisen, In verband met de door enige deel staten (o.a. Borneo) uitgeoefende cri- tiek wil men de vertegenwoordigers ook laten deelnemen aan de verschil- r)E FILMSTER Betty Hutton heeft een lijstje gemaakt van de „tien mannen met het meeste sex-appeal". Aan net hoofd daarvan staat Winston ChurchilL „Ik heb Churchill nooit ontmoet, aldus Betty, doch hij heeft veel sex-appeal in zijn stem. Het is niet bepaald „sex", doch iets dwingends, dat de vrouwen doet stilhouden en luisteren..." Betty kan het schijnbaar weten. £LAY, AMERIKAANSE militaire gouverneur in Duitsland, verklaart, dat de smokkelhandel in Duitsland dusdanige vormen aanneemt, dat zij een bedreiging gaat vormen voor de Duitse economie. 20 pet. wordt aan de normale handel onttrokken. J-^E BOODSCHAP aan de Hongaarse regering, waarin Ierland voor z(jn gezant te Boedapest toestemming ver zocht om in de gevangenis een be zoek te brengen aan Kardinaal Mind- szenty, is afwijzend beantwoord. J7EN GROEP van 55 Franse kinderen uitgezonden door de „Seeours Ca tholique de Paris" zal 2 Febr. te Hel mond arriveren om daar gedurende dne maanden bij pleegouders te wor den ondergebracht. J^ANS KAART en de zijnen hebben thans Adrar bereikt, de grootste oase van de Sahara. QNBEWOGEN hoorde de 35-jarige de Gruyter, een vroegere inspec teur van politie te Amsterdam, pee het Amsterdams Bijz. Gerechtshof het doodvonnis over hem uitsprak. De veroordeelde had zich schuldig ge maakt aan talloze arrestaties, H" trocpentransportsohip „Water man wordt in de nacht van Vrij dag op Zaterdag met plm. 300 uit de tropen terugkerende militairen aan boord in de Rotterdamse haven ver wacht. De ontscheping begint Zater dagmorgen te 9 uur. lende onderhandelingen, zij het dan dat de in te stellen commissie van de Veiligheidsraad, die de zo langza merhand berucht geworden C. v. G. D. zou gaan opvolgen: „de bevoegd heid zal hebben vertegenwoordigers van niet-republikeinse gebieden uit te nodigen". De hiervoor genoemde nieuwe com- misie zou volgens de vier voorstel lers ook bevoegdheid moeten krijgen om maatregelen te treffen voor ..de benodigde economische maatregelen". Waarmee dus f.lweer in de kaart van Djokja gespeeld wordt en vermoede lijk ook in die van de Amerikaanse dollarkoningen, die goedkope con tracten met de republikeinen hebben gesloten. Alles bij elkaar toont men zich in de Veiligheidsraad weinig op voedbaar. Hetge» n de zaak voor den -laag niet eenvoudiger maakt. Agressie Ook de Australiër Hood bleek vol ledig geinfecteerd door het in New- Delhi besprokene, hetgeen overigens niet te verwonderen valt. Speciaal legde hij de nadruk op het onmid dellijk terugtrekken der Nederlandse troepen. Het was toen al ruimschoots tijd voor een etentje geworden en waar ook leden van de Veiligheidsraad aan hun lijn moesten denken, pauzeerde men een paar uur. In verband met atmosferische sto ringen kwamen nadere berichten over de zitting niet goed door. Wel heb ben wij nog kunnen beluisteren dat de Canadese afgevaardigde zich voor de „gemengde resolutie" uitsprak, ter wijl Birma, Australië steunde in het verzoek om nog meer rekening te houden met de moties van New-Delhi. Wat doen de Scandinavisch, landen TAEUTER verneemt te Oslo, dat de ministers van Buitenlandse Zaken van Noordegen, Zweden, Denemar ken en IJsland, die heden te Oslo bijeenkomen om hun gemeenschap pelijke houding ten aanzien van in ternationale vraagstukken te bespre ken, de kwesties van Palestina en Indonesië op hun agenda zul len hebben. TAE RAAD VAN BEROEP voor de perszuivering heeft het aan de dagbladen „De Telegraaf" en „De Courant-Het Nieuws van de Dag" op gelegde naamsverbod vernietigd. Vol gens de Raad van Beroep zijn er voor dit naamsverbod geen termen. De Commissie voor de Perszuivering had bepaald, dat er 30 jaar geen dagblad mocht uitgegeven worden onder de naam „De Telegraaf" en 20 jaar geen dagblad onder de naam „De Courant- Het Nieuws van de Dag". Bij de overwegingen, die tot een wijziging van de uitspraak hebben geleid, zegt de Raad van Beroep o. m., dat bij het bezien van de couran ten van het najaar 1940 tot najaaf '44 tot de overtuiging gekomen moet wor den, dat in die tijd de couranten nim mer zo zijn geredigeerd geweest, dat de uitgave beter gestaakt had kunnen worden. Het zou niet als een dienst aan het courantenlezend publiek bewezen kunnen worden beschouwd, als „De Telegraaf" en „De Courant-Het Nieuws van de Dag" hadden opgehou den te verschijnen. Het publiek zou dan grotendeels aangewezen zijn op echte N.S.B.-bladen, die dan onder leiding van een N.S.B.-hoofdredac- teur door Duitse propaganda beheerst werden. Ten aanzien van J. M. Goedemans, die destijds hoofdredacteur van „De Telegraaf" was, is dè ontzetting uit de journalistieke functie terugge bracht van 4 op 1 jaar, ingaande 5 Mei 1945. Geruchten gaan er nu, dat „De Telegraaf" en „De Courant-Het Nieuws van de Dag" in Mei a.s. weer gaan verschijnen, onder hoofdredac tie van J. )VL Goedemans. oooooooooooo<xxx>cooooooc< Fraai werk van troepen in Indonesië TJUIM EEN JAAR geleden is door de Niwin een groot aantal film rolletjes naar de militairen in Indo nesië gezonden, alsmede een 1500 ca mera's. Naar aanleiding hiervan is 'n fotowedstrijd georganiseerd, waaraan door alle onderdelen in Indonesië is deelgenomen. Er werd besloten uit de foto's een selectie te maken en da: ■- van foto-albums samen te stellen, die ter gelegenheid van de troonswisse ling aan de Koninklijke Familie zou den worden aangeboden. Het lag in de bedoeling dat gene raal Spoor bij z'n dienstreis naar Ne derland in Augustus van het afgelo pen jaar deze geschenken zou over handigen. Door herhaaldelijk uitstel van deze" reis, werd uiteindelijk be sloten de kostbare zending te versche pen en over te dragen aan het Minis terie van Overzeese Gebiedsdelen. En gisterenmiddag zijn de zeven albums ten Paleize Soestdijk aan Hare Ma jesteit overgedragen. De zeer fraaie lederen albumbanden werden vervaardigd door diegenen, die niet in staat waren de beste fo to-onderwerpen op te zoeken, omdat zij patiënten waren in een hospi taal. Voor al de leden van het Ko ninklijk Gezin, dus ook de vier prin sesjes, is een album samengesteld. Tevens werd een oorkonde van het 3e bataljon van het 15e regiment .n- fanterie, gelegerd te Tandjong Poera bijgevoegd, gesloten een artistiek be werkte bamboekoker, die een betui ging van trouw behelsde aan Hare Majesteit ter gelegenheid van de in huldiging op 6 Sept. van het vorige jaar. 000<X>->C><>00<X>0<><><><>0<XXX><><>' r^E DIENST voor legercontacten te Batavia maakt bekend, dat een Piperclub van de militaire luchtvaart in Zuid-Sumatra is neergestort, waar bij de twee inzittenden gedood wer den. De Piperclub was voor een ver kenningsvlucht tot liet opsporen van een vijandelijke bende uit Lahat ver trokken. Het wrak werd teruggevonden in een moerasb'os. JgR VALLEN met betrekking tot de in ons land heersende infuenza gedurende de laatste dagen geen bij zondere veranderingen in de toestand te melden. In de laatste dagen zijn uit enige plaatsen mededelingen ontvangen over een sterk afnemen van de griep aldaar, terwijl weer uit andere plaat sen in het land een toenemen van het aantal griepgevallen gemeld wordt. Hetzelfde ziet men in bedrij ven, scholen en inrichtingen, waar vele person: r. bij elkaar zijn. TN NANKING vervaagt de hoop op vrede met het toenemen van de verwachting, dat een communis tisch offensief tegen de Jangtse rivier aanstaande is. Weinig leden van de Kwo Min Tang verwachten nog een gunstig) communistisch antwoord op het dringende verzoek om vrede van de regering. De communisten verzwaren via de radio steeds meer hun eisen en zij verlangen uitlevering van steeds meer „oorlogsmisdadigers". Op hun laatste lijst komt ook voor de Apostolisch Vicaris van Nanking. Reeds komen berichten binnen over hernieuwde militaire activiteit van de nationale regering. Regeringtroepen zijn opnieuw Jangtsjou, op 70 km. ten Noordoosten van Nanking, binnenge trokken. De stad, die 16 km. ten Noor den van de Jangtse rivier, ligt was twee dagen geleden ontruimd. Berichten uit Nanking duiden er op dat de legers van de commun. ge neraal Lioe Po Tsjeng 50 km. verder in Zuidelijke richting zijn opgerukt naar Losjan, ongeveer 190 km. ten Noordoosten van de grote haven aan de Jangtse, Hankou. Een verder op rukken in Zuidelijke richting schijnt op handen te zijn. Meer naar het Oosten zijn vijf com munistische colonnes, op de Noorde lijke oever van de Jangtse, 50 km. ten Oosten van Nanking, samenge trokken. Deze troepen zullen denke lijk trachten de rivier over te ste ken om de spoorlijn Nanking-Sjang- hai te verbreken. Wysjinsky voert geheime Besprekingen TAE Sovjet-Russische onderminister van Buitenlandse Zaken, Wysjins ky, houdt geheime besprekingen met Oost-Europese communistische leiders in een hotel, dat op een fort gelijkt en dat op een heuvel is gebouwd bui ten Karlovy Vary, het Spa van Bo- hemen. - Men is van mening, dat er onenig heid tussen de communistische lei ders in Oost-Europa bestond over po litieke en economische vraagstukken en dat Wysjinsky zijn arbitrage-be kwaamheden moet aanwenden om tot een oplossing te komen. DE WEDEROPBOUW VAN NEDERLAND WONINGBOUW IN 1949 VJAN OFFICIËLE ZIJDE is er in Den Haag krachtig stelling ge nomen tegen het rapport van de in Indonesië werkende „Commisie van Goede Diensten", dat 24 Jan, is uit gebracht aan de Veiligheidsraad. Het wordt eenzijdig genoemd en van de inhoud wordt gezegd, dat deze een verwrongen beeld geeft van de si tuatie. In het bewuste rapport heeft de C. v. G. D. gezegd, dat in de vroeger door de republiek gecontroleerde ge bieden nog geen orde en rust is ge vestigd, het Nederlandse leger niet voldoende troepen heeft om de re publikeinen te bestrijden en dat de bevolking niet voldoende beschermd kan worden. Het rapport dringt de conclusie op, dat zich in Indonesië een guerillastrijd aan het ontwikke len is, tegen welke de Nederlandse troepen niet zijn opgewassen. Oost-Java nog onveilig 1AEZE CONCLUSIE wordt door Den Haag ten enenmale als onjuist verworpen. Toegegeven wordt wel, dat in een enkel gebied, met name in Oost- Java, de ontwikkeling der situatie met teleurstelling is gadegeslagen, zonder dat deze nochtans kritiek kan worden genoemd. Over het algemeen heeft de situa tie met betrekking tot de onveilig heid zich ontwikkeld binnen de bij de opzet van de actie geachte grenzen, zegt den Haag. De Ned. troepen hadden en hebben na de actie nog een strijd te voeren tegen terreur, rampok, moord, en an der banditisme in 't gebied van naar Westerse begrippen enorm grote area len, gebieden bovendien die jaren lang door smokkelhandel en anders zins met clandestiene wapenen zijn gepenetreerd. Nog een zware taak /AP DE Ned. troepen rust een zware taak, die nog offers zal vergen, zonder dat dit iets afdoet aan de mo gelijkheid en de kracht van deze troe pen om orde en rust binnen een rede lijke termijn te vestigen en te hand haven. Een factor van het allergrootste belang is daarbij dat de Ned. troe pen in hnn optreden ten zeerste ge bonden zjjn door de zorg die hen is opgedragen om bi) het bestrijden geen nadeel te berokkenen. en uitroeien van rondzwervende benden, de goedwillende bevolking In vele nieuwe ontsloten streken zijn rust en orde teruggekeerd of zich herstellende, met medewerking van een bevolking die maar één angst heeft: dat de Ned. troepen zouden moeten worden teruggetrokken. Vele gebieden tonen de o b j e c- t i e v e waarnemer de energieke ar beid waarmede gewerkt wordt aan het herstel van het productie-appa raat, dat Indonesië voor zijn econo misch en financieel herstel zo drin gend behoeft en leveren bewijzen, hoe allerwegen en door vele instanties hulpve 'kring op een uitgebreid ter rein f.aats heeft om dc door terreur en verwaarlozing verzwakte en ver armde bevolking weer op de been te heipen. Klinkklare nonsens VTAN bevoegde militaire zijde wordt ten aanzien van het aantal re publikeinse strijdkrachten opgemerkt dat de Nederlandse legerleiding over uitstekende inlichtingen daaromtrent beschikt en dat het door de republi keinen genoemde getal 300.000 „klink klare nonsens" is. Het aantal officieren van de T.N.I. dat zich in Midden-Java meldde, is intussen gestegen tot 400. Tenslotte verklaarde men, dat thans de fase bereikt is van het opruimen der benden, die zich nog hier en daar ophouden en zich schuldig maken aan terreur tegen de bevolking. Deze operaties hebben het karakter van be schermingsoperaties. De bevolking verleent daarbij grote steun aan de Nederlandse militairen. J7EN STAKING is in Amsterdam uitgebroken, namelijk wederom bij de British American Tobacco Com pagnie, die, 600 arbeiders en arbeid sters omvat. De aanleiding tot deze staking is het afwijzen door het college van rijksbemiddelaar.? van een eis van 't personeel van winstdeling tot 4 pro cent van het jaaricon. Bij het schoonmaakbedrijf Cemsto wordt sedert Maandag jl. gestaakt. Hier hebben 250 werksters de bezems laten staan. Het aantal stakende gemeente-werk sters bedraagt 550. Het totaal aantal in Amsterdam, on der leiding van de bij de E.V.C. aan gesloten bmirijfsbonden, stakenden bedraagt nu ruim 3800 mannen, vrou wen en meisjes. E°OS VORRINK's toestand is goed De crisistoestand is voorbij. |N DE Eerste Kamer is gisteren het wetsontwerp „afwikkeling geld- zaïvering" z.h.st. aangenc .en. Ronder VAN, 'Ie vroegere comman- dant van de W A. en adjudant van "ssert heeft in Utreeht de doodstraf 8®n zich horen eisen. I)' '*rv BRAND te Wildervank groen%VvPernSdaatS gedr00gde ed dat hij in en dat de nog doze geest van bevat Water geldig tot Weersverwachting, Vrijdagavond: In de vroege ochtend >p vele plaatsen lichte vorst en hier en aar mist. Overdag nevelig of licht bewolkt, droog weer me' on geveer dezelfde temperatuur als gisteren. Zwakke tot matige wind tussen Zuid en dost. Heden: zon onder 17.20 uur en maan op 8.50 uur. Zaterdag: zon op 8-6 nnr en maan onder 17.30 uur. f^00<>00<>^<>«0000<>«0000<> ooooooooooooooooooooooooooS JS HET NU Rallye of Rally? Over die e is men het blijkbaar niet erg eens. Er zijn links en rechts grote dis puten over gevoerd. En het gevolg ervan is geweest, dat zich boven ons arm jonrna- listiek hoofd een telefonade n lezers voelden namelijk niemendal voor die e. Wij wel. Wonte Carlo0nifCVrankrHk |6n 1"®' 'n e Frans- En waar de sterrit naar ■Xïï™ r„. fun StarVt ,s de Officiële uitdrukking dan ook Rallye. Getuige ook de platen, die de deelnemers on hun auto's hebben bevestigden die ook door de Engelse deelnemers worden gebruikt. W ij hopen hiermede de gemoederen gekalmeerd te hebben Dan kunnen wij tenminste aan de eigenlijke Rallye beginnen. PN LATEN wij dan meteen maar vertellen, dat Monte Carlo de ge hele nacht boordevol enthousiasme gewacht heeft op het nieuws over de aan de kop zittende automobilisten. Want die Rallye is telkenjare 'n hy per-grote feestdag voor deze mondai ne badplaats. De plaats heeft zich getooid met de dundoeken van alle deelnemende na ties. Die vormen tezamen met het rood en wit van het kleine vorsten dom een vlaggenzee. Op de door een lekker zonnetje be schenen straten heeft men allerhande lekkernijen klaar gezet om de Rallye rijders te ontvangen op een manier zoals alleen Monte Carlo dat kan: champagne, sandwiches en fruit. Al leen om al dat heerlijks zou men Rallye-rijder willen zyn. Bij hopen bonloos MAAR lekker dat alles ook was rijders hadden er slechts een oppervlakkig oogje voor over. Om de doodeenvoudige reden, dat zij bek-af Ge,en.wonder na zo'n tocht van een slordige 3000 km. in 3 da gen. Gauw een slok champagne, gauw wat druiven of een sinaasappel (in Monte Carlo by hopen bonloos!) en gauw een sandwich en dan gauw naar bed. Ge ziet alles "even gauw; heel begrijpelijk als ge de af gelopen dagen alles gauw-gauw hebt moeten doen. Ex-koning Michaël van Roemenië, die met zijn vrouw de aankomst van de eerste ryders bijwoonde, bleek dat allemaal best in te zien. Hij klopte enige rijders eens heel vriendelijk op de schouder en hield hen niet te lang aan de praat. De bergen in TAE RUST hebben de ryders overi- gens hard genoeg nodig, want vandaag hebben zij die het parcours foutloos hebben volbracht, nog een zware klassementsproef te doorstaan. Zij zullen namelijk de bergen van de Cóte d'Azur in moeten om daar door een vernuftige combinatie van een snelheids- en betrouwbaarheidsrit uit te maken wie nu feitelijke de beste coureur is Het is een traject van „maar" 17 km„ doch het zit vol listi ge venijnigheden. De definitieve uitslagen zullen Za terdag pas bekend zijn. Zondag is dan de prijsuitreiking, die gevolgd wordt door een majestueuze optocht langs de feestelijk versierde boulevards. 82 zonder strafpunten TTIT DE laatste cijfers, welke be- kend zijn gemaakt, is gebleken, dat nog slechts 82 équipes zonder strafpunten waren. Belangstelling is er genoeg onderweg, maar de rijders hebben er niet veel oog voor. Monte Carlo moet zo spoedig mogelijk gehaald worden De eerste deelnemer, die gisteren het eindpunt van Monte Carlo haal de was de Fransman Taulelle met zijn Talbot. Hij was van Lissabon gestart. Ook de andere in die plaats van start gegane équipes zijn al gearriveerd, behalve een Franse en een Spaanse, die de strijd hebben opgegeven. Van de Nederlandse équipes reed- als eer ste de boulevards van de badplaats op die van Engelsma-Wynia met hun Austin-wagen. De eerste dame die ar riveerde was mevr. Greta Molder, de Noorse Dodge-rijdster. 23 van de 28 JJRIE EN TWINTIG van de 28 teams welke ons land in 9e sterrit ver tegenwoordigen, zijn te Monte Carlo aangekomen, maar lang niet allen zonder strafpunten. Naar men weet zijn 203 équipes in de diverse start plaatsen, Lissabon, Glasgow. Oslo, Stockholm, Praag, Florence en Monte Carlo vertrokken en hoewel de defi nitieve gegevens Donderdagavond 11 uur nog niet bekend waren, werd naar schatting aangenomen, dat 160 wagens de eindcontrole te Monte Car lo hebben gepasseerd. Meer dan 20 procent der deelnemers hebben dus om verschillende redenen onderweg de strijd gestaakt. Onze cracks, de équipes Mutsaerts Caspanni-Kouwenberg. (Tilburg) met Hillman en van Beeck Calkoen-van der Spek-Bedford met Ford kwamen zonder strafpunten bij de eindcon trole. Zeer belangrijk is, dat de Neder landse dames-équipe, welke evenals mevr. van Strien met Ford reed, de dames v. Limburg Stirum-Stahl-van Puyenbroek zonder strafpunten alle "Mannes hebben afgelegd en dus een goede kans maken voor de ..Come des Dames" Want s)p"V>t<5 drie danvd-ams rijn zonder strpfw-ten gearrive°r'' nl. het No?--1»"?— 'oom mpv Mo'sti'-: f7weJ"n) m°t Po^ge er mevr. Wisdom (Gr. Brittannië) met l Morris. (Van onze onclerwijsmedewerker.) ,.U schrijft heel aardig over samen werking van gezin en school en uw ideeën over vernieuwing en over op voedend onderwijs zijn wel geschikt, maar u moest eens naar het personeel op onze school komen kijken/' ,,Mijn jongen moet over een paar jaar naar de HBS en als de school aan het vernieuwen slaat, komt onze Jan nooit klaar voor zijn toelatingsexamen.-' „Ik ben heus zelf wel bekwaam om mijn kinderen op te voeden. De onder wijzers hebben alleen maar te onder wijzen en verder blijven ze met hun. vingers van do kinderen af." „Vroeger heb ik nooit een woord ge hoord over contact en vernieuwing en al die flauwekul en ik ben er toch wel gekomen." 1V/IEER aanhalingen hoef ik niet te doen. U kunt deze rij tot in het oneindige voortzetten. Pertinente on waarheden zijn er niet bij; het zijn stuk voor stuk halve waarheden, die met wat bravour of verontwaardiging tot regel en wet worden verklaard. Bijna zou men zeggen, dat het geluk kig is, dat opvattingen als boven staande nu en dan worden afgevuurd, want daardoor wordt het gemakkelij ker om het juiste midden te bewaren. Bijvoorbeeld die eerste, laconieke briefschrijver, die mij zo vriendelljn uitnodigt. Hij haalt de theoretici met één ruk uit hun hoge sferen en druKt hen met een smak op de concrete wer kelijkheid. Die briefschrijver behoedt ons voor zwevende idealisten, die groot se, maar onmogelijke plannen uitden ken, Inderdaad voortdurend moeten we ons er op bezinnen, wat in de concrete omstandigheden, met de ge geven mensen bereikbaar is. En dat is.de waarheid, die in zijn schrijven schuilt. Maar hij heeft ongelijk, wan neer hij meent, dat met het ten tonele voeren van enkele minder-geslaagoe onderwijzers het gehele idee van sa menwerking of van vernieuwing weer legd is. Trouwens, las ik nog laatst niet, dat men een man in zijn eigen arbeid moet zien, om zijn waarde te kennen Het is zo snel uitgemaakt, wat een onderwijzer waard is. Men ontvangt een ondeskundig gestelde brief, men hoort hem een ongelukkige opmerking maken in gezelschap, en klaar ligt de beslissing: beneden peil. Wellicht ja is hij geen goed causeur, is hij stuntelig in de omgang, maar even goed kan hij in de klas, in de arbeid waar hij zich zeker van zichzelf voelt, een volwaardige kracht zijl». Men oordeelt zo snel van een afstand. Reëel contact van gezin met school kan U beter inlichten. Ik betwijfel, of er in. heel Nederland ergens één school bestaat, met 50 pet. onbekwaam perso neel. En trouwens; samenwerking met de school geeft de ouders evervloets van gelegenheid om het personeel, waar nodig, ten gunste te beïnvloeden. TAe bezorgde moeder, .die bang is dat haar Jan niet op tijd naar de HBS zal kunnen, maakt zich onnodige zor gen. Volgens het vernieuwingsideaal zou er geen enkele lagere school meei moeten opleiden voor toelatingsexa mens, tenzij die ook totaal vernieuwd worden. Maar idealen blijven vaak in. de kast liggen en in de realiteit komt er water bij de wijn. Ik vind het jam mer en eigenlijk moest U het ock .jammer vinden, maar uw Jan wordt heus wel voor die HBS klaargestoomd, al is het nog zo'n raar toelatings examen. Maar zegt U vooral nooit, dat die rare schoolmeesters aan Uw jongen zoveel en zo idioot huiswerk opgeven. Anders komt hij niet klaar. Mevrouw! AJroeger nooit die flauwe kul gehoord; toch er gekomenPrachtig. Ik weet heel zeker, als ik U vroeg; „vond U het vroeger leuk op school?" dat U dan antwoordt: „Niets beroerder aan mijn kinderen het nu vinden." En daar hebt U half gelijk in. Want we zijn niet zo ver, en we zullen nooit zo ver komen, dat alle kinderen liever naar school dan naar de speeltuin gaan. Maar als het kind eenmaal in de school is, bestaat er groot verschil, of het zich interesseert voor zijn ar beid en voor de les, ofwel dat het on danks saaie stof en zware dril moes pioberen zich te amuseren. En de lol letjes, die U vroeger stiekum hebt uit gehaald, die herinnert U zich en nu zegt U het was vroeger leuk op school. Herinnerings-optlmisme! En d3n nog: U bent geslaagd in het leven, maar wellicht meer ondanra dan wel: dank zij Uw lagere school opleiding. /Anderwijzer-onderwijs! En ik voed zelf mijn kind wel opU zegt het wat sterk, mijnheer. Ongetwijteid bedoelt U: de onderwijzer kan opvoe dend werken, waar stof en omstandig heid dat nodig maken, maar.U hebt een afschuw van opzettelijke opvoe ding. Het gaat niet aan, om in enkele regels de absolute noodzaak van op voedend onderwijs aan te tonen. Maar twee dingen wil ik toch duidelijk stel len. Ten eerste U vreest, dat Uw dochtertje precies zo wordt als die onderwijzeres, die U zo onsympathiek vindt. Maar dat is niet haar taak! Die onderwijzeres zal Uw kleine meid niet voorhouden, dat ze „net moet worden als de juffrouw". Dat mag ze niet en ook: dat kan zij niet. Het kind kun nen we slechts beïnvloeden door cu lioge waarden van ons geloof en het leven en daaruit bouwt Uw meisje steen voor steen haar eigen overtui ging op. En ten tweede: vergelijkt U toch niet te veel Uw eigen gevestigde over tuigingen. met de vage, onvaste me ninkjes, waarmee in deze jaren Uw dochtertje thuis komt. Bent u verge ten, dat U ook door veel afwijkingen naar links en naar rechts slechts zeer langzaam tot een uitgebalanceerde- overtuiging gekomen bent? Iets meer vertrouwen in de goede bedoelingen van de onderwijzeres en vooral: veel meer vertrouwen in de overheersende kracht van de gezinsopvoeding zal een groot deel van Uw bezwaren te niet doen. B. /riARR, voormalig secretaris van de Canadese communistische partij is gearresteerd. Hij is één van de vo--naamste betrokkenen in een Sov jet-Russisch spionnage-complot in Ca nada.

de Stem | 1949 | | pagina 1