s Meningen botsen op elkaar Contact met Duitse sportlieden »<SM Kanalenkwestie komt aan de orde Nederlands schip vaart in mist op Poolse boot K.L.M weer naar Batavia K.VdP. en P.v.d.A. IN 'T KORT Kravchenko werd woedend \e zien tg uit. N DACHT: \m lacht lid niet?" Tfearut in c/ej% lucht'IVdt nu?}'* Indonesië in Veiligheidsraad Invloed van conferentie te New Delhi doet enige afgevaardigden scherpere maatregelen tegen Nederland vragen India dreigt Grootmoeder past op kleinkind Binnenkort nieuwe Benelux-conferentie Mededeling van Belgische Minister Voor het Parlement Weinia verandering Nieuwe politiecommis saris te Roosendaal Distributienieuivs Minder vlees, meer kaas Gesneuveld voor het vaderland Nederland en de erken ning van Israël Scheepsbotsing op de Schelde Een dode en twee gewonden Proefvluchten over Reunion en Tunis Toestand Kardinaal Mindszenty zeer slecht Onderhoud met Mr. VI. V. d. Grinten 11 Bedrijf ssport als sociale voorziening is volmaakt overbodig Ontzaglijk veel arbeid I [llllllllllllllllllll ;lde de tandartj haar, haar gebil weer echt Wen, omdat Solidox lerend surinol bevat pj graag en tonder erlijk (risse Solidox keer prachtig witte look van dichtbij I 'Tjfes. YAfl DER STEEN zolang saampjes rsbenden it: o on jkkig heboen die i meer Ai, Wiske nu? VIJFDE JAARGANG No. 1289 Uitgave: N.V. Uitgevers Mij. Neerlandia, Verschijnt elke werkdag. Bureau: Breda, Reigerstraat 16, Tel.: Redactie 8181, Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts, C. J. v. Hootegem, A. E Langenhorst, Mr. Dr. A. J. J- M. Mes, Mr. H. B. B. de Rechter. Hoofd redacteur: J. J H. A. Bruna. Abonnements prijs bij vooruitbetaling 3.90 per kwartaal, per post 4.75, per week (uitsluitend bij niet- postbestelling) 0.30. Losse nummers 8 cent. Postrek. no. 278841. Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland WOENSDAG 26 JANUARI 1949 Advertentieprijs voor de gehele oplage: 0.25 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.60 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 75. Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuws-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7. Telefoon 102. (Bijbureaux: OOSTBURG, Nieuwstraat 22. Telefoon 35; TERNEUZEN, Axelsestraat 166. Telefoon 2347) pvE INDONESISCHE KWESTIE heeft de Veiligheidsraad gister weer bezig gehouden. Van te voren waren reeds berichten doorgesijpeld, dat verschillende afgevaardigden voor de bijeenkomst van de Raad contact met elkaar hebben gehad en daarbij de verlangens, die tot uiting zijn gekomen op de conferentie te New Delhi, hebben besproken. Daarom is het niet te verwonderen, dat het „program" van New Delhi zijn invloed heeft gehad op de besprekingen van gisteravond. rvE Vrijdag in de Veiligheidsraad door Amerika en vier andere landen ingediende resolutie geeft immers enige verschilpunten te zien met de visie van New-Delhi. O.m. liet de re solutie niet uitkomen, dat de politieke actie in Indonesië een daad van agres sie geacht werd, terwijl in New-Delhi de Nederlanders er onomwonden van beschuldigd zijn de vrede verstoord te hebben. De resolutie van de Vei ligheidsraad stelt bovendien geen tijdslimiet voor'het terugtrekken der Nederlandse troepen uit „republikeins gebied", maar op de Aziatische confe rentie is gevraagd onmiddellijke te rugtrekking en algehele terugtrekking uit republikeins gebied vóór 15 Maart Voorts noemt de resolutie nergens de door New-Delhi genoemde „blokkade" van de handel der republiek. Schaakmat y ERBAZING heeft het niet gewekt, dat toen de vertegenwoordiger van India gisterenavond als eerste van de sprekers het woord kreeg, hij uitvoering inging op het te New-Delhi vastgestelde. Hij drong er op aan, dat de Raad de in New-Delhi tot uiting gekomen verlangens tot de zijne zou maken. En hij richtte tot de Neder landers de waarschuwing, dat zij met een „imperialistische politiek" sieehts weinig kans op succes zullen hebben, daar zij 19 staten van Azië en de Pacific verenigd tegenover zich heb ben. Ook als Nederland een overwin ning behaalt in militair opzicht, be staat de kans zei hij, dat zij zullen worden gesteld tegenover een bestrij ding met wapenen als de non-coöpe ratie en lijdelijke tegenstand, waarmee het Britse rijk in India is schaakmat gezet. Een ander geluid liet de N o o r horen. Deze drong aan op aanneming van de door de Ver. Staten c.s. inge diende resolutie. Hij deed op beide partijen een beroep tot het doen van concessies en waarschuwde ervoor, dat de Veiligheidsraad niet bij mach te is, voor de situatie in Indonesië 'n oplossing te vinden, het zeer wel mogelijk is, dat men zal komen te staan voor een situatie die veel meer gevaren biedt dan op het ogenblik al het geval is. Hij was van mening, dat een on middellijk terugtrekken der Neder landse troepen niet tot een vreedza me oplosing zal bijdragen. Daartoe is een overgangsperiode nodig. Scherper was evenwel de Egyp tenaar Fawi Bey. die in de resolutie opgenomen wilde zien ontruiming van het republikeinse gebied door Nederlandse troepen voor 15 Maart Hij verzocht de Nederlanders te dwingen Djokjakarta onmiddellijk TN VERBAND met het plan van het Koninklijk Gezin om zich in Februari voor enige weken naar de wintersport in Oostenrijk en Zwitserland te begeven, ligt het in het voornemen van Prinses Wilhelmina gedurende die tijd verblijf te houden op paleis Soestdijk. Zij zal daar op ver zoek van Koningin Juliana, tij dens afwezigheid van de ouders de zorg voor het jongste Prin sesje op zich nemen. Wat zal Ma rijke verwend worden door groot moeder! TIJDENS DE DUITSE bezetting is in ons land ongeveer 2.000.000 M3. hout extra geveld. Voor Nederland werd in Duitsland in 1945, 1946 en 1947 ongeveer 650.000 M3. rondhout geveld. yOLGENS „De Kruidenier" heeft niet één winkelier in Nederland in de eerste weken na het vrijkomen van thee en zeepproducten 50 pet. van zijn bonnenomzet kunnen bereiken. y CHT PERSONEN zijn gedood en 17 gewond door 't neerstorten van een vliegtuig van de „luchtbrug" in Duitsland. ^Oor df „Commissie uitwisseling inng^ ambachtslieden" van de hooP'cr'-oen ambneht, word' thans me dewerking verdocht bil het tewerkstel len yin innqe Oos+enriikse schilders bil Nederlandse natroons SI vis korte tijd verleent de Nederlandse regering aan deze mensen een verh i ifsvergunning voor de tijd van één jaar. aan de republikeinse over te dragen. autoriteiten Verwarrend en hinderlijk TTE Commissie van Goede Diensten heeft wéér een rapport aan de Veiligheidsraad ingezonden. Hierin wordt de correspondentie betreffende de status van de republikeinse leiders weergegeven en worden de kwesties van de republikeinse missie naar La ke Success en het federaal-republi keins overleg behandeld. Betreffende het laatste punt wordt gezegd, dat Sukarno en Hatta de Bij eenkomst Federaal Overleg geant woord hebben, de besprekingen tot vorming van een interim-regering al leen te kunnen bijwonen nadat de re publikeinse leiders zijn vrijgelaten en de republikeinse regering de gelegen heid heeft gehad de uitnodiging te overwegen. T~\R. MANSUB, de wali-negara van Oost-Sumatra, heeft zijn instem ming betuigd met de verklaring van Sultan Hamid van Borneo, ten aan zien van de Vrijdag ingediende re- solitie in de Veiligheidsraad, welke verklaring wij gisteren publiceerden Dr. Mansur vond de resolutie even eens onjuist Inmenging van de Vei ligheidsraad noemde hij „verwarrend en hinderlijk". De mening van de Chinezen op Ja va over een terugtrekking van de Ne derlandse troepen, blijkt duidelijk ge noeg uit een schrijven van de Chi nese vereniging te Madiun aan de be- stuurs-adviseur aldaar. In dit schrij ven wordt dringend verzocht de Ne derlandse troepen niet terug te trek ken. Het zou verstandig geweest zijn in dien een afschrift van deze brief aan de Chinese delegatie bij de Veilig heidsraad zou gericht zijn. J^AAR DE BELGISCHE MINISTER van Buitenlandse Handel Moens de Fernig gisterenmiddag tijdens de debatten over de begroting van het Ministerie van Buitenlandse Handel verklaarde, zal op de eerstvol gende conferentie der ministers van de Benelux-groepering die begin Maart in Den Haag zal worden gehouden, door de Belgische regering o.a. de kwestie van de Antwerpen-Rijnverbinding, het Kanaal van Terneuzen en de Stop van Ternaaien ter tafel worden gebracht. De minister merkte in dit verband nog op, dat de Belgische plan nen inzake het Moerdijkkanaal gesteund worden door enkele Zuid-Ne derlandse provincies en hij noemde met name Noordbrabant Aldus meldde ons het A.N.P. uit Brussel. Volgens onze inlichtingen heeft de minister niet gesproken van een bijeenkomst der Benelux-mi nisters in het begin van Maart, doch in de tweede helft van Februari. TYE opmerkingen, welke de laatste alinea van het A N.P.-bericht de heer Moens de Fernig in de mond legt, kunnen, dunkt ons. onmogelijk juist zijn. Er zijn drie Zuid-Neder landse provincies en geen dier pro vincies als zodanig, ook Noordbra bant niet, heeft een uitspraak gedaan over het Moerdijkkanaal. Prof. de Quay heeft wel een commissie be noemd, die hem van advies moet die nen over dit moeilijke vraagstuk, doch ook als deze commissie tot een eenstemmig advies zou komen, zal dit slechts dienen ter voorlichting van de commissaris, die op zijn beurt geldig tut Weersverwachting Woensdagavond.: Aanvanke'ijk zwakke, later toe nemende Zuidoostelijke wind. En kele overdrijvende wolkenvelden met hier en daar tijdelijk ochtend nevel of mist. maar overwegend droog weer Ongeveer aeze.fde tem peratuur als gister. Heden zon onder 17,16 u en Maan op 7.26 u Donderdag zon op 8.28 u. cn Maan onder 15.02 u. JXET MERENDEEL van de tijd, die gisteren in Parijs besteed is aan het getuigenverhoor bij de hervatting van het proces tegen het Franse commu- nistische blad „Les lettres Francai- ses is in beslag genomen door een woordenwisseling tussen de Franse communistische afgevaardigde en voormalig minister van Lüchtvaart Grenier en Kravchenko. Grenier zei, dat in de Franse editie van Kravchen- ko s boek „Ik verkoos de vrijheid" een pasage voorkwam, die een be- gaf van de 'plaats Asjcha- tift cTLI-uj,? omgedoopt zou zijn tot Stahnabad. De verdediging toon de een kaart van de Sovjet-Unie en verklaarde, dat Asjchabad nog nooit een andere naam had gekregen. Men verzocht Kravchenko de twee plaat sen op de kaart aan te wijzen. Hii wnnrrtH^ m terzijde en ant woordde. „Dit betekent allemaal mets. Namen van Sovjet-plaatsen wor den steeds veranderd". Toen Grenier een zin uit het boek van Kravchenko over de industriële capaciteit van de Sovjet-Unie tijdens de oorlog citeerde en naar aanleiding daarvan zelde dat het rode leger de strijd tegen Hitier had gewonnen met slechts 5 procent van de geallieerde hulp in uitrusting riep Kravchenko woedend: „Leuge naar, verrader, jij stelt het voor, als of de overwinning op het fascisme 'n wonder is, dat Stalin heeft verricht". Wild. corpschef Stuitje benoemd TAINSDAGAVOND is bij de bur- gemeester van Ro endaal de of ficiële benoeming door de Kroon binnengekomen van de heer H. Stuitje tot commissaris van politie in die gemeente. De heer Stuitje, die sinds 1 Mei '43 bij het Roosendaalse politiecorps werk zaam is vanaf de bevrijding als wnd. corpschef heeft zich zowel onder zijn personeel als bij de bevol king een uitstekende naam verworven niet in de laatste plaats door zijn ge moedelijkheid en vriendelijke tact. De nieuwe commissaris werd 25 Augustus 1915 te Oldemark (Over- ijsel) geboren. Hij doorliep de politie school te Hilversum was, geruime tijd werkzaam bij de politie-administratie in Hengelo, werd vervolgens naar Bussum gedirigeerd en kwam tenslotte naar zijn tegenwoordige standplaats. Het heeft lang geduurd (van eind 1944 af) vooraleer te Roosendaal in de vacature van commissaris van politie werd voorzien. Nu dit is geschied kan men zeggen, dat een bestaande leemte goed werd aangevuld. De benoeming is per 1 Januari 1.1, ingegaan. de regering in Den Haag weer van advies kan dienen. En de regering zal nog wel meer adviezen ontvan gen, alvorens haar standpunt te be palen. Overigens is er ook nog niets be kend geworden omtrent het advies, dat de Brabantse commissie aan Prof. dé Quay heeft verstrekt. Wat de publieke opinie in Brabant aangaat, is er duidelijk een tegenstel ling aan het licht gekomen tussen de opvattingen in Roosendaal en in Ber gen op Zoom. Wie dus zegt „Brabant steunt het Moerdijkkanaal." zegt meer dan hij verantwoorden kan. Intussen verwondert het ons niets, dat de Belgische regering de ge noemde kwesties op het tapijt brengt. Ze heeft er ook het volste recht toe. Den Haag moet in deze een stand punt durven bepalen. Als het gesprek in de ware Benelux-geest gevoerd wordt, kan het vinden van een op lossing ook niet onmogelijk zijn. DE DEBATTEN TTIT de debatten, die aan de'verkla- ring van de minister vooraf gin gen, bleek, dat enkele Belgische Ka merleden nog struikelblokken zien op de weg naar de verwezenlijking van de Benelux. De Waal Gregoire wilde in ieder geval een gelijkwaardige sa menwerking met Frankrijk, de CVP- er Scheynen ziet nog zoveel proble men, dat hij de verwezenlijking der Unie zeker niet per 1 Januari ver wacht. En de heer Lefèvre pleitte vooral voor de belangen van Gent, Buitenlandse firma's, die grond ge kocht hebben langs de oevers van 't Kanaal van Terneuzen, hebben, vol gens spreker, van hun plannen afge zien en zich in de omgeving van Rotterdam gevestigd. Slechts indien de problemen welke betrekking heb ben op de waterwegen, zijn opgelost, zo betoogde de heer Lefèvre ten slotte, zal de Benelux een hoeksteen kunnen zijn van het Europese geme nebest. r\E LEVERING van slachtvee op de binnenlandse markten alsmede de invoer blijven nog steeds beneden de verwachtingen. Daarom wordt met ingang van 28 Jan. het vleesrantsoen uitsluitend voor de A, B en C-groepen tijdelijk ver laagd tot 300 gram per veertien da gen. Ter compensatie zal aan dezelf de groepen een extra kaasrantsoen van 200 gram per veertien dagen wor den verstrekt. TAE REGERING maakt bekend, dat tot haar leedwezen de vol gende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: Kon. Marine: Gesneuveld 20 Jan.: Serg. C. Hes, uit Soerabaja. Korp. P. Lataster, uit Soerabaja. Kon. Landmacht: Gesneuveld 3 Jan.: 2e It. J. van Druten, uit Deil (Geld.). Gesneuveld 7 Jan.: sold. S. den Boer. uit Zierikzee. Sold. H. Timmerman, uit Amers foort. Korp. A. Verbeek, uit Eindhoven Gesneuveld 12 Jan.: sold. M. Pardoel, uit Kerkdriel (gem. Maas- driel). Gesneuveld 14 Jan.: sold. M. Aarts, uit Echt (L.). Gesneuveld 15 Jan.: Adj. onder- offic. A. te Hoonte, uit Aalten. Gesneuveld 17 Jan.: sold. A. Reeuwijk, uit Rotterdam. K o n. N e d.-I n d. L e g e 12 7 man uit Indonesië. ATINISTER STIKKER, gaat vandaag naar Londen om deel te nemen aan de vijf-mogendhedenconferentie, die Vrijdag en Zaterdag daar wordt gehouden. De erkenning van Israël zal een der voornaamste punten van bespreking uitmaken. Er schijnt een neiging te bestaan onder de vijf betrokken mi nisters om tot deze erkenning even tueel gezamenlijk over te gaan. Een van de moeilijkheden waarme de Nederland in deze materie heeft te kampen is het grote aantal Mo hammedanen in het Indonesische deel van het Nederlandse rijk, die te ver staan hebben gegeven, dat ze geen erkenning van i^.aël wensen, zolang de besprekingen tussen Israël en de Arabische staten voortduren. TAINSDAGMORGEN om negen uur zijn op de Westerschelde tengevolge van de mist de Poolse zeeboot „Polsky", die op weg .was naar Ant werpen, en het Nederlandse liberty-schip „Lissekerk" (ruim 10.000 ton dead weight), dat uit Antwerpen kwam, met elkaar in botsing geraakt. HE „Polsky" van de Gdynia-Ameri- kalijn, metende 7083 bruto regis- terton en komende uit Santos, kreeg een groot gat aan de boeg en aan stuurboordzijde. Het schip is, omdat het in zinkende toestand verkeerde, op de plaat van Ossenisse omhoogge- zet door een sleepboot. De botsing kostte aan een der leden van de bemanning, nl. de 33- jarige scheepstimmerman Sigismund Radonski, het leven. Verder zijn er onder de Poolse bemanning twee ge wonden, waarvan er een stervende is, die te Hans-veert aan wal is gebracht De andere heeft enige gekneusde ribben. De „Lissekerk", die 7232 bruto regis- t -rton meet, liep aan stuurboordzijde en onder de ankerkiuis schade op. Het schip is naar Vlissingen doorgevaren, waar het ligplaats koos in afwachting van de toestemming om door te varen naar Rotterdam. Gisterenavond is de boot daarheen vertrokken. Een bewogen morgen te Hansweert JTANSWEERT heeft gisteren een be- wogen morgen gehad. Ongeveer half tien klonken van de mistige Schel de af de bekende zes stoten, die, zoals ingewijden weten, betekenen, dat op een schip doktershulp nodig is. De ha venmeester waarschuwde dr. Arends, die onmiddellijk gereed was ter as sistentie te komen. Met de „Krammer" een sleepboot van de fa. P. Smit uit Rotterdam, die te Hansweert lag werd gevaren naar de plaat van Ossenisse, want onderwijl had men van de be manning van een binnenvallend schip vernomen, dat daar een ernstige aan varing had plaats gehad. Inderdaad vond men daar de „Lis sekerk" en de „Polsky", welk laatste schip veel water maakte. Het was ook aan boord van dit schip dat dokters hulp nodig was. Terwijl een deel der bemanning nl. binnen het schip aan het werk was, drong met kracht de voorsteven van de „Lissekerk" binnen De gevolgen waren zeer ernstig. Eén lid der bemanning was terstond dood geweest Zeer ernstig gewond, o.a. had hij een schedelbasisfractuur, was de 23-jarige Hyronimus Lansieckl en iets yANDAAG en Vrijdag vliegt de K. L. M. weer naar Batavia. Het zijn twee proefvluchten over vreemde rou tes. En van het succes dezer proef vluchten hangt het af of de frequen tie over een der twee routes zal wor den opgevoerd (3 maal per week). Het toestel dat vandaag vertrekt is de Constellation ..Franeker" onder ge zagvoerder de Haas. De route is Am sterdam, Khartoem, Reunion, Padang, Batavia. Het toestel neemt 3.5 ton post mee naar Indonesië. De vlucht duurt 4.5 dag. De vlucht van Vrijdag gaat per Constellation „Batavia" onder gezag voerder Moll. De route loopt over Am sterdam, Tunis, Sjarjah. Bangkok, Batavia. Ook dit vliegtuig neemt 3.5 ton post mee. De P.T.T. maakt alvast bekend, dat de aan het publiek gevraagde beperking om niet meer dan één brief per week te posten voorlopig kan vervallen. Landingen op Mauritius gNGELAND heeft nu de K. L. M. ook toestemming gegeven om tus senlandingen te maken op het eiland Mauritius. Dit is een meevaller. Maar van de toestemming is nog geen ge bruik gemaakt, omdat momenteel op Mauritius kinderverlamming heerst. Men vreesde, dat Engeland niet zou kunnen ingaan op het Nederlandse verzoek, omdat zoals men weet do Aziatische dominions een landings verbod aan de Nederlandse vliegtui gen hebben opgelegd. minder erg er aan toe bleek de 45- jarige Casimier Stoja. Nadat dr. Arends de eerste hulp had verleend werden de dode en de twee gewonden aan boord van de Krammer gebracht. Ongeveer half elf was de sleepboot terug te Hansweert. Omdat Stoja toen reeds stervende leek werd pastoor Figelet ontboden, die hem toen de H.H. Sacramdhten der Ster venden toediende. Daarna werden bei de slachtoffers vervoerd naar „St. Joanna". Toen wij gisterenmiddag informeerden naar hun toestand, ver namen wij dat zij alle twee nog leef den, maar dat het met Stoja nog al tijd ernstig gesteld was. Omtrent de oorzaak van de aanva ring was men zeer gesloten en hoor den wij afwijkende lezingen. Zowel de „Polsky" als de „Lissekerk" hadden Belgische loodsen aan boord, 'n Po ging om de loods van de Lissekerke te spreken mislukte. De man, die wat overstuur bleek, was, zodra hij te Vlis singen aan wal kwam, naar huis ge stuurd, om van de schrik te beko men. Ook koeien aan boord /GISTERENAVOND vernamen wij nog van de Hansweertse haven meester, de heer Hamer, dat de „Pols ky", behalve 2000 ton stukgoederen, ook 128 koeien aan boord had. Daar het onmogelijk was het schip vlot te krijgen, moest heel wat stukgoed wor den overgeladen. Ook de koeien gaan van boord. Daarmee was men giste renavond nog druk bezig. Vier zee sleepboten zijn in de nabijheid van de „Polsky". Radonski te Hansweert begraven pASTOOR FIGELET vertelde ons nog, dat, zo de justitie toestem ming geeft het stoffelijk overschot van Radonski Donderdag na een uitvaart dienst in de parochiekerk van Hans weert op het R. K. Kerkhof aldaar begraven zal worden. TAE TOESTAND van Kardinaal Mind- szenty is na de mishandelingen door de politie zeer slecht, vernam de Maasbode van een goed ingelichte re latie uit Hongarije. Hij ligt nog steeds in het ziekenhuis; hij eet niets en kan zelfs geen slokje water verdra gen. Onder de katholieken heerst de grootste bezorgdheid en er is hier een grootse gebedsactie georganiseerd. Wjj hopen vurig, dat onze Nederlandse vrienden zich bij dit smeekkoor zullen aansluiten. Een Nederlands echtpaar aan het werk op de boerderij van John Bracken In Nanotick (Ontario) op een Canadese farm. Met ruim 10.000 andere personen uit de landbouwqnde bevolking kwamen zij in 1948 naar Ca nada in het kader van het gemeenschappelijk Canadees-Nederlands vesti gingsschema voor boeren. (Van een bizondere sportmedewerker) JN ONS verdere onderhoud met Mr. W. v. d. Grinten, de nieuwe voorzit ter van de Ned. Katholieke Sportbond kwam een interessant on derwerp aan de orde: het contact met de Duitse jeugd. „De poging, welke het bestuur van de N.K.S. ten opzichte van het Duit se vraagstuk wil doen, is als een begineelpoging te beschouwen. Of die po- uitwisseling van sportbeoefenen en ideeën lukken zal is een anc ere vraag, maar wij willen in ieder geval een poging aanwenden". Tn dit verband, zei Mr. van der Grinten verder, zij er op gewezen, dat wij ons voortdurend gestoten hebben aan het standpunt van de Fifa (en derhalve ook van de K.N.V. B), dat tegen een dergelijke uitwis seling is gekant. Van 2428 Jan a.s. zal de Alten- berg (D.) een samenspreking plaat* vinden tussen afgevaardigden van de Ned. Kath Jeugdgemeenschap en lei ders van de R. K. jeugd in Duitsland. Van Duitse zijde is uitdrukkelijk ge vraagd om vertegenwotldigers van specifieke katholieke sportorganisa ties in Nederland mee te zenden. Als leider van de R. K. Duitse Sportjeugd zal Dr Wildt optreden en deze zal het ook zijn, die de problemen der uitwisseling aan zal roeren. Voor de voetballers zal uitwisse ling dus niet mogelijk zijn, wel ech ter voor do gymnasten en leden van andere takken van sport, zoals: ten nis, tafeltennis, athletiek, handbal, korfbal, wandelsport en zwemmen. Voorts zal het een uitwisseling worden van ideeën in katholiek sportverband, waaruit wederzijds veel lering zal zijn te trekken. De K.N.V.B. kan het door de N. K.S, ten deze ingenomen standpunt natuurlijk bestrijden, maar dit heeft slechts theoretische betekenis, want als de N.K.S. zich niet be weegt op technisch terrein, kan de K.N.V.B., die gebonden is aan de overeenkomstige bepalingen, geen bezwaren laten gelden. Een ander probleem Ten slotte was daar dan nog het vraagstuk bij van de Bedrijfssport, waarover we Mr. van der Grinten nader wilden informeren. Begin Mei zal vanwege de N.K.S 'n weekeinde worden gehouden, waarop de top-mensen uit onze Bond tezamen komen voor een bespreking en studie van het Bedrijfssport-vraagstuk dat alle factoren in zich draagt om het onverhoopt tot een kapitaal probleem voor de N.K.S. te maken. Wij zien het aldus, verklaarde de nieuwe Bondsvoorzitter: indien de werknemer niet uit vrije wil, maar gedwongen door welke omstan digheid ook lid van een bedrijfs- sportvereniging is, dan schuilt daarin een grote fout. Daar komt bij, dat wij het minstens als een bezwaar moeten beschouwen, dat die bedrijfssportver- enigingen neutrale verenigingen zijn, welke zich aan ieder toezicht ont trekken. En dan heb ik de maat schappelijke bezwaren, welke daar aan vast kunnen zitten, nog onbe sproken gelaten. Bedrijfssport als sociale voorzie ning acht ik volmaakt overbodig. Aanvankelijk kunnen de directies der bedrijven de bedoeling hebben gehad de bedrijfssport aldus te zien, doch thans is dat niet meer het ge val, waarbij nog komt, dat in Vele gevallen de kans aanwezig is, dat het bedrijf zich ten deze teveel be voegdheden toeeigent, hetgeen maatschappelijk niet is te recht vaardigen. U- begrijpt, aldus besloot Mr. van der Grinten het onderhoud, dat er ontzaglijk veel arbeid te verrichten valt, arbeid die de steun óók van on ze katholieke persorganen niet missen kan, vandaar dat ik uw bezoek aan mij op zo hoge prijs heb gesteld". HAAGSE BRIEVEN ij ET ZIJN VOORAL persorganen van de Partij van de Arbeid ge weest, die bij herhaling betoogd heb ben, dat de Katholieke politieke een heid slechts voeren kan naar een on bevredigend, naar een aarzelend beleid. Vooruitstrevende en conservatieve ele menten in één partij verzameld, zo is vaak gezegd, moeten die partij tot on vruchtbaarheid doemen. Een vooruit strevende politiek is onmogelijk. En de conclusie was dan veelal: Katholieken, die een progressieve politiek wensen, zij behoren toe te treden tot de P.v.d.A. Het bovenstaande is door de feiten nadrukkelijk weerlegd. De K.V.P., die mede omwille van haar grondslag een vooruitstrevende politiek noodzakelijk acht, in het bijzonder op sociaal-eco nomisch terrein, heeft in de jaren van haar bestaan èn door haar programs én haar beleid, èn door het beleid van haar Kamerfracties getoond een so ciale partij te zijn. In haar Indonesisch beleid heeft zij een vaste koers gevaren, gericht op de onafhankelijkheid der volken overzee en een duurzame Nederlands-Indonesi sche samenwerking onder de Kroon van het Huis van Oranje. In de so ciaal-economische sector heeft zij, naar een „nieuwe" toekomst strevend, o.a. de publiekrechtelijke bedrijfsorganisa tie verdedigd en bevorderd, daarmee haar „vooruitstrevendheid" demonstre rend, d.w.z. haar voortdurend pogen om het algemeen welzijn en dat van eenieder in het bijzonder te dienen. Haar gezinspolitiek is hiervan even eens een sprekend voorbeeld; indien de P.v.d.A. en de andere partijen niet zo afzijdig stonden, zou om één as pect te signaleren door een mëër progressieve kinderbijslagregeling en een dergelijke regeling voor zelfstan digen, het welzijn van het volk in zijn geheel ten zeerste zijn bevorderd. J7n de P.v.d.A.? Haar monopolie van vooruitstrevendheid uit de dagen van de doorbraak, de dagen van Scher- merhorn, wordt thans minder beklem toond. Haar perao.,a,.o.,..,„.i s- „e uit de eerste periode van haar bestaan is „weer" overgegaan naar het demo cratisch socialisme. Haar aanhang uit het Protestantse en Katholieke kamp is zeer verminderd, vooral voor wat de laatste groep betreft. Middelerwijl heeft zich in de partij een linkervleugel ontwikkeld aan vankelijk duidelijk vertegenwoordigd in de Baanbieke:sg:oep e.-i >r- groep, die zich steeds meer verbreed heeft en zich onlangs op net ai„„ue- sisch Congres vandeP,v.dA. krachtig demonstreerde onder aanvoering van de oud-minister Vos. De huidige rol van Schermerhom is in dit opzicht ook veelbetekenend. Het Parool is voor een groot gedeelte de spreekbuis van deze linkervleugel. Toch kan men zeggen, dat deze vleugel, die in de minderheid is geble ven, geen grote invloed heeft gehad op het „gematigde" beleid van de partij. De zeer vertrouwenwekkende figuur van Drees is hieraan zeker niet vreemd gebleven. Qver het beleid van K.V.P. en P.v. d.A. en de verhouding tot haar kiezerscorps, tot haar leden in het bijzonder, publiceert Vrij Nederland in zijn jongste nummer in de veelal belangwekkende rubriek „Parlemen taire bedenkingen" een merkwaardig artikel. Merkwaardig vooral om het oordeel, dat over de K.V.P. wordt uitgesproken en dat in Katholieke kring, vooral ia V tv. verdient en, van socialistische kant uit gesproken, waarschijnlijk diepere In druk zal maken dan indien het uit eigen kring zou zijn voortgekomen. De schrijver wijst er op, dat het de Katholieke partij bij herhaling gelukt is haar politiek te versterken, door initiatieven, die de inscnaxenng van haar leden en sympathisanten noodza kelijk maken. Zo b.v. het Centrum voor Staatkundige Vorming, dat een geslaagd middel gebTek°n is tof <é<»'n- geving aan de Katholieke politiek. Zo ook de menmgspening, u.e tn»n de K.V.P. gehouden wordt. De schrij ver is er van overtuigd, dat door de wisselwerking van kiezers en partij de K.V.P. op de plaatsen, waar zij haar politiek tegenover anderen zal moeten doorzetten, sterker voor de dag zal komen. Op deze beide instellingen doorgaan de zegt Vrij Nederland: „Bij de voor bereiding van de rapporten van het Centrum van Staatkundige Vornvng worden telkenmale jonge Katholieke politiek-geïnteresseerden Betrokken, die in fiet gezelschap van staatkundig, sociaal en economisch geschoolde, poli tieke rotten worden rijp gemaakt voor het politieke leven. Het nieuwe initia tief, de meningspeiling, dwing de af delingen van de partij evereens de voorgelegde actuele vragen in vergade ringen te bespreken, en ook daaruit zal op de duur een activering van de leden ontstaan." yrij Nederland stelt daarna de K.V.P. die de mogelijkheid opende om zich via de meningspeiling door haar leden krachtige injecties te laten geven om haar daardoor tot verhoogde „on buigzame" activiteit te prikkelen, als voorbeeld voor de P.v.d.A. In tegenstelling tot de K.V.P. zegt de schrijver „zoekt de leiding van de P.v.d.A. door het storten van olie, naar rustiger wateren, opdat zij haar gematigde koers kan vervolgen, zonder gestoord te worden door de hoger op lopende golven van onbehagen in de partij." (Vervolg op pag. 2)

de Stem | 1949 | | pagina 1