„proces van deze eeuw" in KRAVCHENKO Katholieke Nederlandse Sportbond Ned. Jeugdgemeenschap en Frankrijk wijzigt zijn politiek tegenover Duitsland Onbetrouwbaar rapport van C, v G D over Indonesië Biertje wordt goedkoper Voetangels DE MAN DIE DE VRIJHEID VERKOOS Sensationele rechtzaak te Parijs met Sovjet-autoriteiten als getuigen Communistisch blad op 't matje IN 'T KORT ONVRIENDELIJKE UITNODIGING Kraal in het oor Witte bloem ook voor het huishouden Voorzichtige toenadering Vredesonderhande lingen in China MINISTERRAAD BIJEEN West-Borneo bedankt voor de eer Grote protestmeeting1 in Amsterdam Vaccin tegen de griep Onderhoud met mr. W. 0. d. Grinten Rustic/ weer Onderhandelingen worden niet zonder hoop voortgezet K.N.S. kan 300.000 leden tellen Mgr. Pessers O.F.M. weer grotendeels hersteld Technische dagen in Breda en Goes VIJFDE JAARGANG No. 1283 Uitgave: N.V. Uitgevers Mij. Neerland!» Verschijnt elke werkdag. Bureau: Breda, Reigerstraat 16, Tel.: Redactie 8181, Admini- „tic 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts, r J. v. Hootegem. A. E. Langenhorst, Mr. Dr. J. J. M-Mes, Mr. H. B. B. de Rechter. Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Abonnements prijs bij vooruitbetaling 3.90 per kwartaal, per post f 4.75. per week (uitsluitend bij niet- poatbestelling) 0.30. Losse nummers 8 cent. Postrek. no. 278841. Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland - Bureau voor Zeeuws-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7. Telefoon 102. - B ij bureauxOOSTBURG, Nieuwstraat 22. Telefoon 35; TERNEUZEN. Axelsestraat 166. Telefoon 2340 DINSDAG 25 JANUARI 1949 Advertentieprijs voor de gehele oplage: 0.25 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.60 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen i 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 75. Telefoon 2236 F VERKOOS DE VRIJHEID". Het is het boek in zijn opvallende omslag en zijn opvallende inhoud, dat zo'n geweldige opgang heeft gemaakt, omdat het de Sovjet-methodiek aan de kaak heeft gesteld als geen ander. Kravchenko, de Russische schrijver, is er met één slag over de gehele wereld door bekend geworden, Maar door dat boek betrad hij een uiterst doornig pad, zó doornig dat hij meende zich stevig te moeten laten bewaken: bewaking aan de trap, lift, ramen en deur. En nn staat deze Kravchenko enige dagen voor de Parijse recht bank. Niet als verdachte, doch als aanklager. Het communistische weekblad „Les lettres Frangaises" heeft hem namelijk beledigd. Het proces, dat gisteren is begonnen, zal waarschijnlijk vier dagen du ren en Parijs verwacht heel veel sensationeels te horen in „het pro ces van deze eeuw". keerde en ik anti-Sovjet was gewor den. Bestaat Thomas 7 vyAT gLes lettres Franchises" pu bliceerde is inderdaad ruimschoots beledigend geweest. Het blad consta teerde, dat Kravchenko in zijn Rus sische jaren malversaties heeft ge pleegd, dat hij een losbandig leven heeft geleid en aan biga mie doet, dat hij liegt als geen ander, dat hij krank zinnig is en dathij het boek „II verkoos de vrijheid" nooit en te nim mer heeft geschreven, doch dat iemand anders een overledene, de auteur is. Dat alles bij elkaar is rijkelijk crü en geen won der dus, dat Kravchenko bijna uit zijn vel is gesprongen en een aan klacht wegens smaad heeft inge- dined. Politburo stuurt getuigen ylJF EN TWINTIG getuigen zijn door beide partijen opgeroepen. Kravchenko haalde zijn meeste men sen uit Duitse kampen: het zijn men sen die niet meer naar de Sovjet- Unie terugwillen. Of zoals Kravchen ko het gisteren voor de Parijse recht bank zei: „Zij verkiezen honger, kou de en duisternis boven de Sovjet-poli tiestaat. Velen van nen zijn arbeiders boeren, intellectuelen, Russen, Wit- Russen en Oekrainers. Zij verschillen in leeftijd, maai- zij zullen U allen hetzelfde vertellen. Velen van- hen kenden mij en werkten met mij. Zij zullen getuigen dat alles wat ik in mijn boek gezegd heb, waar is". Het spreekt vanzelf, dat het Mos kou er veel aan gelegen is Kravchen ko schaakmat te zetten. Daarom heeft Moskou dan ook 11 visa aangevraagd voor Sovjet-auto riteiten. O.m. zal naar Parijs komen gen. Rudenko, dezelfde die aankla ger te Neurenberg was toen de gro te Nazi-misdadigers daar terecht hebben gestaan. De door het „Politburo" naar Parijs gedirigeerden heeft Kravchenko die in het Russisch sprak doch na elke paar zinnen het gesprokene in het Frans vertaalde als volgt ge schetst: „Zij denken er net zo over als ik, maar zij zullen gedwongen worden het tegenovergestelde te zeg gen van wat zij denken. Zij hebben vrouwen, kinderen en naaste verwan ten achtergelaten als gijzelaars en hebben de gehele macht van een po litiestaat tegen zich". In het verdere deel van zijn mede delingen deed Kravchenko een felle aanval op de heersers van het Krem lin en verklaarde daarna verder niet geschreven te hebben tegen Frank rijk, de Franse regering en het Fran se volk, doch tegen de Sovjet-Unie Daarom moesten ook de Franse com munisten hun vaderland de Sovjet- Unie trachten te verdedigen. De schrijver gaf een uitvoerige schets van zijn levensloop en van zijn succesvolle loopbaan in de Sovjet- Unie. Een dronkaard of een verrader heeft men mij pas gaan noemen, zei hij, toen ik de Russische nationaliteit prijsgaf, bet communisme de rug toe „ALS je hier komt, schiet ik je V voor je raap". Deze weinig vriendelijke uitnodiging kreeg iemand in Wildervank tot zich ge richt toen hij 'n inbreker achter volgde. En de achtervolger had begrijpelijkerwijze zo'n ontzag voor het vuurwapen, dat hij de invitatie niet accepteerde. De in breker had, gemaskerd en wel, met een collega een „onderzoek" ingesteld in de woning van een veehandelaar. Het duo werd ech ter gestoord en nam de benen. Een lid van het tweetal is nader hand toch nog gearresteerd. Hij had zijn masker en revolver nog bfj zich. rtOOR een koudegolf in het Westen van de V.S. wordt de toestand daar hachelijk. Ongeveer twee mil lioen stuks vee dreigen om het leven te komen. Het is de strengste winter, die men in deze streken heeft be leefd. TN de Staatsloterij, le klasse, le lijst viel de prijs van f 20.000 op num mer 20681. TJezer dagen is de benoeming van een regeringscommissie te ver wachten, die zich met emigratie zal bezighouden en waarin naast het ambtelijk element ook de vrije organisaties zitting zullen ne men. LIET ARTIKEL in Les lettres Fran- gaises was ondertekend door Sim Thomas. De directeur van het blad, Claude Morgan, deelde ter zitting mee, dat deze Thomas de correspon dent van het blad in de Ver. Staten is. „Ik heb destijds niet onthuld wie deze Thomas was, zei hij, uit vrees voor Amerikaanse represailles, omdat daar dergelijke activiteit ge kenschetst wordt als anti-Amerikaan- se activiteit". Opmerkelijk is het echter wel, dat Sim Thomas niet op de lijst der ge tuigen voorkomt. Er lopen dan ook geruchten, dat deze Amerikaanse me neer in 't geheel niet bestaat. rpOEN dezer dagen 'n Zeeuwse jongen door een militaire arts te Utrecht voor de dienst plicht gekeurd werd, bleek, dat er iets aan het oor-orgaan ha perde. Bij nader onderzoekbevond er zich een kraal in de oorholte, die jaren geleden spelenderwijs daarin was terecht gekomen! LJINNENKORT zal wittebloem ook voor huishoudelijk verbruik be schikbaar komen, zij het dan dat per keer ten hoogste twee kilogram aan een verbruiker mag worden verkocht Sedert de afschaffing van de bloem- bon kon het publiek bij de kruide nier alleen tarwebloem van dezelfde samenstelling als de voor het normale brood bestemde bloem betrekken. Voor wittebloem gelden de volgende maximumverkoopprijzen: 42 cent per kilogram (34), 17 cent per zakje van 300 gram (15), 23 cent per zakje van 400 gram (19) en 27 cent per zakje van 500 gram (22). Tussen haakjes de overeenkomende prijzen voor tar webloem van gewone samenstelling. 74 JARIGE FIETSER AANGEREDEN De 74-jarige J. Schenk van Zegge werd Maandagvoormiddag op de Bredasebaan gegrepen door een luxe auto. afkomstig uit Zeeland. Sch. sloeg door de voorruit van de luxe wagen heen en werd zwaar gewond naar het ziekenhuis Charitas te Roo sendaal overgebracht. Omtrent de toedracht van het on geval vernamen wij, dat Sch. hoogst waarschijnlijk de achteropkomende auto niet heeft bemerkt en daardoor plotseling het rijwielpad verliet en de rijksweg wilde oversteken om in de richting van Zegge te rijden. De totaal verraste autobestuurder kon, ondanks het feit dat Schenk dwars door de voorruit vloog, de wagen op de weg houden. Het rijwiel van Sch. werd vrijwel geheel veie-lei Later op de dag' vernamen wij dat de toestand van Sch. niet direct le vensgevaarlijk is. J)E COMMUNISTEN in China gaan vredesonderhandelingen beginnen met de nationale regering, zo wordt thans uit Sjanghai bericht. De door de communisten gestelde voorwaarden houden o.m. in berechting van de „oorlogsmisdadigers" en nietigverkla ring van de grondwet. Tsjang Kai Tsjek's „terugtrekken' als president betekent in werkelijk heid dat hij is afgetreden zo wordt nu tevens bericht. De term „terugtrek- ken" was gekozen met het oog op de grondwettelijke bepaling, dat een „af treden" van de president door de na tionale vergadering moet worden goed gekeurd. Voordat de communisten de vredes onderhandelingen met het wankelen de Nanking-bewind beginnen, willen zij hun kracht nog eens nadrukkelijk aantonen door het inzetten van een nieuw offensief over de gehele front breedte, waarbij zij meer dan 100.000 man in de strijd hebben geworpen. De voorste communistische troepen zijn 60 kilometer ten Oosteir van Nan king. door de langs de Noordelijke oever van de Yangtse gelegen regering stellingen gebroken. De Yangtse is de laatste natuurlijke defensie-linie voor Nanking. Door paniek aangegrepen Chinezen te Nanking, die verwachten dat de hoofdstad binnen 48 uur onder communistisch granaatvuur zal ko men te liggen, vochten om plaatsen in naar het Zuiden vertrekkende evacu atie-treinen (Van onze Parijse correspondent). yAN WELINGELICHTE zijde ver nemen wij, dat de na-oorlogse po litiek van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken ten aanzien van het Duitse probleem thans in haar tweede stadium is getreden: verzoe ning met Duitsland, instellen van een Duitse regering, samenvloeiing der drie Westelijke zones tot een nieuwe Duitse republiek enz. De vroegere Franse gezant te Berlijn, Francois Poncet, gaat naar Duitsland om samen met Britse en Amerikaanse politici contact op te nemen met de Duitse leiders. De naam van Poncet wordt ook weer genoemd in verband met de aanstaande benoeming van een gezant te Frankfurt. Tijdens de laatste besprekingen, tus sen Bevin en Schuman. aldus verne men wij van uitstekend geïnformeerde zijde, heeft Schuman zekerheid ge kregen, dat de Amerikanen en Brit ten de bezetting niet vroegtijdig zul len staken, dat de Franse economische wederopbouw prioriteit zal krijgen en dat de Westerse mogendheden ook na dat er een Duitse regering zal zijn geformeerd, nauwlettend zullen toe zien dat het nazisisme en het mili tairisme niet opnieuw hun hoofden omhoog steken. Schuman heeft toe zeggingen ontvangen, dat om het laat ste te voorkomen, een internationaal bewakingslichaam zal worden gefor meerd. Deze garanties, genomen bij de wij zigingen in de bestemming van de Roer, heeft de Franse regering er thans toe gebracht, haar tweede sta dium in te treden: toenadering tot de Duitsers. QM HET STANDPUNT te bepa- len tegenover de in de Veilig heidsraad ingediende resolutie van vijf landen is de Nederlandse mi nisterraad gisteren bijeen geweest. Over de besprekingen is niets na ders bekend gemaakt, doch 't lijkt ons zeer wel mogelijk, dat de Ne derlandse gedelegeerde bij de Vei ligheidsraad, dr. van Roijen, heden op de bijeenkomst van de Raad het Nederlandse standpunt zal bekend maken ten aanzien van de resolutie. TIE Commissie van Goede Diensten heeft een nieuw rapport aan de Veiligheidsraad overhandigd over de militaire toestand in Indonesië. In dit rapport wordt o.m. gezegd, dat de Ne derlandse troepen onmogelijk voor hun taak zijn opgewassen Guerilla-benden ontplooien grote activiteit en in het binnenland is het onrustig. Vele In donesiërs voelen zich niet op hun ge mak, omdat zij menen dat de Neder landse troepen niet sterk genoeg zijn om de orde in het republikeinse ge bied te herstellen. Ook de economische toestand noemt de C. v. G. D. verward. Dat is geen prettig rapport. Maar als het zo objectief is als het vorige, dan doet de Commissie die goede diensten zou moeten verrichten er slechts kwade diensten mee. Want het is wel opmerkelijk, dat het in de boezem van de in Indone sië „operende" Commissie van Goede Diensten niet helemaal koek en ei is. De N. R. C. komt tenminste met het opvallende nieuws, dat het „College van oudste militaire waarnemers van de C. v. G. D." te Soerabaja ernstige critiek heeft uitgeoefend op het door de Commissie bij de Veiligheidsraad ingediende jongste rapport over de toestanden op Java. In deze critiek komt tot (kiting, dat het bewuste rapport onbetrouwbaar is, daar het niet gemaakt is door ter zake kundigen en door lieden die gerapporteerd hebben over ge> bieden waar zjj zelfs in het geheel niet zijn geweest. De critiek legt er de nadruk op. dat het onbetrouwbare rapport moet wor den ingetrokken door de C. v. G. D. en vervangen moet worden door een dat wel behoorlijk is overwogen en gecoördineerd met andere waarne mingen. Als wij zoiets frappants horen daalt het beetje respect dat wij voor de C. v. G. D. hebben overgehouden nog met ettelijke graden. Dat is nu de instantie die volledig objectief en des kundig de Veiligheidsraad moet voor lichten en van wiens rapporten de Veiligheidsraad zijn oordeel en beslis singen laat afhangen.... Pijnlijke bevreemding T>ELANGWEKKEND is ook een me- dedeling van Sultan Hamid van West-Borneo. Deze zei met „pijnlijke bevreemding" kennis te hebben geno men van de nieuwe in de Veiligheids raad ingediende resolutie. Deze be vreemding slaat dan o.m. op de pas sus, dat aan vertegenwoordigers van andere delen van Indonesië dan de republiek kan worden toegestaan deel te nemen aan de verschillende onder handelingen Terecht noemde Sultan Hamid dit bevreemdend omdat en deze be vreemding zal ook door andere deel staten in Indonesië worden gedeeld omdat deze deelgebieden tweederde gedeelte van de bevolking en meer dan driekwart van de oppervlakte van Indonesië uitmaken. ,Ik acht het - zo zei de Sultan - een tegenover deze gebieden zodanig denigrerende formulering, dat ik kan verzekeren, dat althans West- Borneo van een op dusdanige wijze gestelde gelegenheid tot deelneming aan de besprekingen geen gebruik zal maken. Dit voorbeeld zal onge twijfeld door andere deelstaten wor den gevolgd". Volgens Aneta is het de bedoeling, dat Sjalirir en een zekere Leimena naar Lake Success voor de republiek zullen gaan. Tegen arrestatie van Kardinaal Mindszenty 0P MAANDAG 14 Februari des avonds om 8 uur zal in het Con certgebouw te Amsterdam een grote protestmeeting der Nederl. Katho lieken tegen de arrestatie van Kardi naal Mindszenty worden gehouden. Op deze meeting, welke is belegd door de Katholieke Garde van Am sterdam en de Katholieke Actie van Nederland, zullen spreken Pastoor H. A. J. Drost en Dré de Wolf. Op deze protestmeeting zullen o.m. aanwezig zijn Z.Em. J. Kardinaal de Jong, en de Apostolische Nuntius Mgr. Paolo Giobbe. Het proces tegen Kardinaal Mind szenty is ook tegen die tijd. Het heeft lang geduurd voor de geleerden inzicht hebben verworven in het ziektebeeld van de griep, vooral omdat men niet in staat bleek de verwekker van deze, elke 30 jaren in sterke verbreiding optredende, ziekte aan te wijzen Meende men oorspronkelijk, dat de oorzaak te vin den was bij de bacil van Pfeifer, thans weet men, dat een virus als griep- verwekker moet worden aangewezen. Dit virus ontwikkelt zich het best in kippenembryonen, dus in bebroede eieren. Nadat dit virus is gedood, kan men er een vaccin uit bereiden, dat voor een bepaalde tijd immuni seert. Dit vaccin wordt thans in Nederland gemaakt. Na de tweede broedingsperiode van twee dagen, waarin het virus jot het honderdduizendvoudige zich heeft kunnen ontwikkelen, wordt de virus- houdende vloeistof uit het ei genomen. Deze vloeistof vormt het uit gangsmateriaal voor het te bereiden vaccin. LIET Bijzonder Gerechtshof te Am- sterdam heeft de 51-jarige vroe gere waarnemend hoofdredacteur van het Algemeen Handelsbl"d (Hoogterp) veroordeeld tot een gevangenisstraf van 10 jaar met aftrek van voorarrest en ontzetting uit de openbare rechten voor de duur van het leven. INE DEMOCRATISCH-liberale par- tij van premier Yosjida (conser vatieven) heeft bij de algemene ver kiezingen in Japan met een grote meerderheid gewonnen (262 -zetels). piRANKRIJK besloot Israël de facto te erkennen. RADIO VATICANA verneemt t Warschau, dat de Poolse Minister- President in een rede tijdens een ver gadering scherpe aanvallen heeft ge richt tegen de Katholieke Kerk. Het begin der openlijke vervolging der .Kerk in Polen? Weersverwachting, geldig tot Dinsdagavond: Zwaar bewolkt met enkele op klaringen. Geen neerslag van be tekenis Zwakke veranderiyke wind Weinig verandering in tc~pera- tnur. Heden: Zon onder 17.14 uur en maan op 6.21 uur. Woensdag: zon op 8.30 uur en maan onder 13.57 uur. JJUN, DIE DE JEUGD ter harte gaat en in de sport meer zien, dan alleen ontspanning en attractie, tijdpassering of anderszins, zullen met grote belangstelling hebben kennis genomen van het onlangs in dit blad gepubli ceerde bericht over de Katholieke Nederlandse Sportbond. (Van onze bijzondere sportmedewerker) "Tij zullen ongetwijfeld verbaasd hebben gesta-1 over het feit dat hij reeds het geweldige aantal van 175,000 leden telt, verkregen in de slfechts twee jaren van zijn bestaan. Het moet hen ook zijn opgevallen, dat de onlangs geïnstalleerde voorzit ter van het eerste bestuur van de K. N.S., Mr. W. M. van der Grinten uit Eindhoven, uitermate belangrijke, prin cipiële kwesties onder de loupe geno men heeft in diens maidenspeech; kwesties, welke naar het ons voor kwam een nadere beschouwing méér dan waard zijn. In allereerste instantie komt de jeugd daarvoor in aanmerking. Daarom was de eerste vraag, die wij dezer dagen ln een vraaggesprek met Mr. van der Grinten aan hem stelden: hoe liggen precies de verhoudingen in de Neder landse Jeugd Gemeenschap (NJG) Uit zijn antwoord vernamen wij, dat de NJG voorlopig slechts schoorvoe tend da NK6 erkent. Hiermede kan de NKS niet tevreden zijn; hij wil volledig worden erkend en stelt zich daarbij op het standpunt, dat de sar tholieke aangesloten jeugd recht heeft op een volledige katholieke opvoeding. Wij willen, zo preciseerde Mr. van der Grinten, onze jeugd op door ons uit gekozen avonden bijeenroepen, waar hen ontspanning geboden wordt en tevens op de vorming wordt gewerkt, DE DEUR IS NOG OPEN Tot nu toe heeft de NJG de deur nog niet dicht gedaan voor onze verlangens in deze, zodat onderhan delingen over dit vraagstuk mogelijk bleven. Binnenkort, zo vervolgde de voorzitter van de NKS, zal ik bespre kingen voeren met Mr. Oals, voorzit ter van de Katholieke Studieraad, over deze aangelegenheid en ik hoop van harte, dat te dier gelegenheid de grondslag zal kunnen worden gelegd voor een uitgangspunt onzerzijds, dat met de NJG tot vruchtbare bespre kingen en zo mogelijk tastbare over- eenstemr..i op dit punt zal leiden. Voorlopig willen wij het aldus zien, dat het door de NJG gehanteerde standpunt voortvloeit uit haar onvol doende bekendheid met wat in de NSK leeft. Daarom durven wij straks op een bete: inzicht van NJG-zijde hopen. Dit zal dan het eerste optreden zijn van het bestuur der NKS, die vóór mij geleid werd door pastoor Th. W. M. van der Lugt, uit Den Haag, voorzit ter en secretaris tegelijk! Het zwaartepunt van het NKS-leven ligt in de werkzaamheden van de Di ocesen. Die werkzaamheid strekt zich niet in de eerste plaats uit op tech nisch terrein, doch is ideëel. De tijdens de bezetting tot stand ge komen fusie met de KNVB is door de NKS automatisch overgenomen; daar naast worden onderhandelingen ge voerd met de Wandelsportbond, met de Handbal-organisatie wat het da- i -handbal betreft, kwam in Noord- Brabant reeds een gedeeltelijke fusie tot stand doch wat Limburg en 't Westen betreft, zal het niet tot een fusie komen: de R.K. clubs blijven namelijk op zich zelf, om velerlei redenen. Is in het algemeen zoals bij voet bal de NKS niet met een tech nisch apparaat ten dienste staand, wordt dit van NKS-wege wel Inge steld, zoals bij handbal. Bovendien be schikt de R.K. Gymnastiekbond over een eigen technische organisatie. Overigens is de tijd van fusies wel zo'n beetje voorbij, antwoordde Mr. van der Grinten op onze desbetref fende vraag. We willen eerst eens af wachten hoe de dingen zich ontwik kelen. Intussen bestaat er goede hoop, dat die ontwikkeling zich in gunstige zin zal voortzetten. De verwachting mag worden gekoes terd, dat het aantal leden, mits alle Katholieken zich zullen aansluiten, de NKS in de toekomst op een aantal van 300,000 leden kan rekenen. Met dit aantal zou de werving dan zo goed als zijn uitgeput. Een volgende vraag was deze: hoe denkt U zich in het eerste zomer kamp voor juniores van de R.K. Voet balclubs te organiseren En hoe is U op dit denkbeeld gekomen PRINCIPIEEL STANDPUNT E'en der fusie-bepalingen met de KN VB luidt, dat R.K. juniores niet mogen dëelnemen aan door de KNVB georganiseerde jeugdkampen. Nu de KNVB tot de organisatie van zulk 'n kamp heeft besloten, kon de NKS daar niet mee mede gaan en besloot daarom tot het houden van een eigen jeugdkamp. He zal worden georgani seerd dooi- de landelijke afdeling der NKS, waarvan Ir. Hopster voorzitter is. Deze afdeling heeft leiders aange wezen voor het eerste zomerkamp, waarvan het de bedoeling is om te trachten sterk vormend werk te ver richten. Bij alles staat dit principiële gegeven voorop: nu méér dan ooit de R.K. jeugd te beschermen en te bewaren tegen de ontelbare gevaren, welke op de jeugd van tegenwoordig van zo tal rijke zijden aanstormen. Nog andere belangrijke vraagstukken waren aan de orde, waarover in een vervolgbe- schouwing. TTIT CHINA in Nederland terugge- keerde missionarissen brengen gunstiger berichten dan tot dusverre over de situatie der Kerk in China. Mgr. Pessers O.F.M,, Apostolisch Prefect van Kiangchow in de provin cie Sjansi, die op 7 November 1947 door comm. gevangen werd geno men te zamen met Pater Dositheus Ruys en vier zusters, maakt het thans weer veel beter. Tot begin Mei 1948 verbleef hij in de gevangenis. Na zijn vrijlating is hij weer zoverre hersteld dat hij de H. Mis weer kan opdragen. Ook de vier zusters van de Kleine Zusters van de H. Joseph uit Heerlen genieten thans een goede gezondheid. Het zijn de Overste: Moeder Joseph (van der Meer), en de zusters Jorisca (Houben), Anastasie (de Bont) en Herina (Postma). Zij bevinden zich allen nog in het communistisch gebied. Zij beschikken weer over enige bewegingsvrijheid en hebben zelfs het hospitaal kunnen her openen. Voor de missie in Noord-Cnina is de toestand na de hevige vervolgin gen thans veel rustiger geworden, vooral in de laatste twee maanden Verscheidene missionarissen zijn op verzoek van Mgr. Riberi, apostolisch internuntius in China, op hun post gebleven. WE KUNNEN binnenkort een goed koper glas bier gaan drinken. Want seen verlaging van de bier-ac cijns slaat op stapel. Zo kondigt het bij de Tweede Kamer ingediende wets ontwerp tot goedkeuring van het tus sen Nederland, België en Luxemburg gesloten verdrag tot unificatie der ac cijnzen aan. De overeenstemming over de bieraccijns tussen de drie landen zal tot gevolg hebben, dat deze ac cijns in ons land verlaagd zal wor den van f 3.70 per hectolitergraad tot een gemiddeld bedrag van f 1.80, waar mede dan tevens de door de bezetter ingevoerde 100 opcenten, de zgn, „Kriegszuschlag" komen te vervallen. De overeenstemming tussen de drie landen heeft ook tot gevolg afschaf fing van de accijnzen op koffie, ben zol, azijnzuur, azijn, margarine, ande re met vetten bereide producten en zout. Voorts wordt verlaagd de be lasting voor gouden en zilveren wer ken. De budgetaire gevolgen van een en ander zullen zijn, dat door het be- lastingloze zout 7 millioen minder in de schatkist komt. door de verminde ring van de bieraccijns 11 millioen minder en door de verlaging van de belasting op goud en zilverwerken 0.1 millioen minder. Dit wordt echter ge compenseerd door de opbrengst van de tabaksbelasting (20 millioen). VLISSINGSE MIDDEN STAND EN „DE ZEELAND" In een ve-ga^eriog van de Midden standscentrale met vertegenwoordigers van de V.V.V. werd ï.v.m. de a.s. „oe- ristendienst Vlissingen—Folkestone door de Stoomvaart Mij. „De Zeeland' besWen dai w^aojjstand V.V.V. gezamenlijk een propaganda- actie zu.iei) gaan voe.en voo, zittaauu om voor deze provincie weer de oude belangstelling te verkrijgen, welke het voorheen bij toeristen en vreemde lingen placht te bezitten. Om deze propaganda zo goed moge lijk te doen slagen zal men zich m verbinding stellen met diverse andere middenstandsorganisaties in Zeeland, waartoe door de Prov. V.V.V. een con tactvergadering zal worden uitge- schreven. i voor do Benelux ALS er in Antwerpse havenkringen een zeker misnoegen heerst jegens Rotterdamse rederijen dan valt dat, althans voorlopig, zakelijk niet te mo tiveren. Maar het algemene misnoegen werkt niet met strikt-zakelijke bewij zen. Daarin spreekt het gevoel een sterk woord mee. Wij onmoetten een belangrijk en ernstig man, één die Nederland kent èn België, die met een peinzende blik in zijn ogen de verzuchting slaakte dat alle handelsmanipulalies latende voor wat zij zijn er toch zo'n ver schil bestaat tussen Noord en Zuid. En dan komen we tot datgene wat van Duinkerken in verschillende zijner lezingen globaal karakteriseerde als de tegenstelling tussen het Calvinistische, 't streng, punctueel en organisatorisch denkende Noorden en het warmbloe dige, spontane, gemoedelijke Zuiden. De inleiding tot het gesprek was zakelijk geweest, Even zakelijk als de vele schrijfmachines in de grote kan toorruimte achter de gesloten deur van de spreekkamer ratelden. Even zake lijk ook als de vliegtuigen, die het luchtruim en de schepen die van Ant werpen uit de oceanen doorklieven. Maar dat zakelijke gedruis werd spoe dig verdrongen door gedachten en ideeën van andere aard. Kijk eens hier, zo zei onze gastheer, wij hier zijn niet in alle opzichten te vreden over jullie Nederlanders. Mis schien is dit wat ruim genomen en moet ik zeggen over de bewoners boven de rivieren. Maar het begint toch al aan de grens. Na het „Novemoev schandaal", toen duizenden automo bilisten bij Zundert urenlang moesten wachten, beleven we nu weer de pe riode, dat er al weer eens nieuwe for mulieren ingevuld moeten worden, die het oponthoud aan de grens wéér wat verlengen. Niet zo heel veel noordelijker pro beerde een mijner vrienden logies te krijgen in een Nederlands hotel, maar deze rechtstreekse poging mislukte, tot dat mijn vriend de bemiddeling van een Nederlander had ingeroepen. Nog weer wat noordelijker, in het hartje van het Hollandse centrum kon hij geen borrel in de eetzaal laten serve ren, die hij in het restaurant besteld had. Ik weet het, het is een kwestie van organisatie, maar het werd als hinderlijk ondervonden. In ongeveer dezelfde contreien ondervond een an der mijner zeer goede bekenden, dat O. L. Heer er blijkbaar als een scherp rechter zijn suisse als n„ hm... uitsmij ter en zijn koster, wel, laat ik er over zwijgen en alleen maar zeggen dat de plaatsen er duur en gevarieerd waren. En 't belangrijkste van al Is dan mis schien nog wel, dat de Noord-Neder lander niet zelden zijn Belgische buur behandelt op een wijze, die hij niet veel minder dan als vernederend aanvoelt. „Hé, zunne manneke!!" IJet waren niet helemaal onbekende klanken welke wij vernamen. Wij in de grensgebieden hebben ze al meer gehoord al beseffen wij dat de werke lijkheid niet zo spits is. Een drukke grenspost is nu eenmaal een barrière, zeker zoals te Zundert, waar een be perkt personeel circa 2000 auto's per dag moet in- en uitklaren. Niet elk hotel is naar omvang en aard altijd in staat en bereid om alle zich meldende gasten op te nemen. De borrel in een restaurant besteld kan men niet in de eetzaal laten serveren, omdat niet één maar twee kellners dit terrein bewer ken en elk dier kellners zijn eigen be stellingen aan de kassa moet afrekenen De sfeer en de usances in onze kerken is anders, zo heel anders dan in België dat het lijkt of men met twee werel den te maken heeft. Maar Jursr daarom en niet alleen wegens onze ver wantschap in gevoelens en gedachten, begrijpen wij ook, dat men zulke klach ten niet veronachtzamen mag. .Zomin wij tevreden mogen zijn met onze eigen visie op de aanspreektoon met onze zuidelijke buren. Want al moge het waar zijn, dat wij praten van ,awel zunne manneke", als niet zelden een uiting van appreciatie wegens de gemoedelijke en tegelijkertijd „heitere" klank welke in die op zijn Vlaams uit gesproken woorden opgesloten ligt, er zijn er inderdaad die ze bezigen op een toon welke niet aanvaardbaar is we gens de meerwaarde, welke zij er wellicht onbewust in neerleggen. Mee, Benelux is niet alleen een kwes tie van economie, verklaarde een hooggeplaatst ambtenaar ons, die wij over hetzelfde onderwerp spraken Het is ook een kwestie van cultuur, het is zo'n belangrijke kwestie, dat als men niet oppast, er een tweede 1830 uit vol gen kan, economisch.... Wij schreven het al, wij vernamen deze klanken niet voor het eerst. Noord en Zuid hebben twee karakters, leven anders, denken anders, doen anders. Nuchtere logica staat tegenover warme spontaneïteit. Hetgeen niet wil zeggen, dat de zakelijke nuchterheid, de onde- nemerslust er aan ontbreekt. Men her innerde ons er aan: Wie fundeerde de O. I. Cömpagnie, wie richtte zo menige waterleiding-, gas- en tramwegmaat schappij in Nederland op, wie...! Maar toch spreekt méér het hart, datzelfde hart, dat Nederland na de oorlog zo graag hielp! En als ik dit alles dan zeg, zo eindig de onze zegsman, dan bedoel ik daar mee niet afbreuk te doen aan de be staande en groeiende verhoudingen, want ondanks de geluiden uit dit ge- voelsregister waarderen wij onze noorderbuur als een goed organisator en doortastend werker. Wij kennen zelfs onze eigen zwakheid val al te grote gemoedelijkheid, en daardoor ontstane vertraging in de afdoenmg van zaken, maar.... (Vervolg op pag. 2> JJET BESTUUR van de K.N.V.B. heeft besloten op Zondag 27 Februari een technische dag te organiseren teneinde een over zicht te verkrijgen van het be schikbare spelersmateriaal. Op die dag zullen verschillende dist iets- elftallen in een vijfstal steden te weten Nijmegen, Breda, Haarlem, Leeuwarden en Goes, elkaar ont moeten. De competitie staat op die dag stil.

de Stem | 1949 | | pagina 1