CHINES Het stoute jongentje Nederland moet in de hoek staan Dosko op eigen terrein nog ongeslagen IG Walle Hele Zondag en Dinsdag middag gesloten Aanvankelijk 150.000 thans 6700 geinterneerden Kardinaal Mindszenty moest 82 uur staan tractoren '900 Cindt EISS 5 - KINDT IN'T KORT Invaller Hendriks grondlegger der meeste doelpunten ELEN [OORDEEL )ETHEM bouwwerker nz NA DE RESOLUTIE IN DE VEILIGHEIDSRAAD Maar volgens Drees en Stikker zal een zo scherpe resolutie mannelijk van de hand worden gewezen IS HAD cm AUTO Tijd is betrekkelijk Uw kant, mijn kant en de juiste kant CHINA De moeilijke weg naar vrede De Koninklijke Familie naar Oostenrijk Voorontwerp Winkelsluitingswet Donderdagavond wordt inkoopavond Rechtvaardigheid en liefde, kurk Waarop politieke delinquenten moeten kunnen drijven Weinig verandering R.B.C. met 5-1 in Bergen op Zoom geklopt Internationale Bidweek Een proces tegen de Katholieke Kerk irofiteren vain onze avrije verkoop van >NDE°GOEDEREN IEREN ENZ. tNZ. Wij hebben reeds ontvangen: tlleilogrammen haren of zijmessen oogde prijs van plm. n is in stevige bouw 948-o verplicht u tot niets. 959-0 Kheid. U bent te- kopen. Wij, door- onden aanbieden. vanaf 1 uur, bv. !oen, tricot en zij jurken, 'n par- damesmantels en en zonder punten bij: laakt U plannen ot het aanschaffen ran een tractor GEN 'verschillende types s. hikt voor aanbouw anschaffingsprys is 949-0 KLOOSTERZANDE OOOOOOOOOOOOO* 5EL S 310-o <xxxxxxxxxx>oo. (ring hebben in BOODSCHAP. Inz. St. Jansteen repareren wij op 317-0 JtX-A-A ii i A XXOOC-X) VIJFDE JAARGANG No. 1287 Uitgave: N.V. Uitgevers Mij. Neerlandia, Verschijnt elke werkdag. Bureau: Breda, Reigerstraat 16, Tel.: Redactie 8181, Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts, j. v. Hootegem, A. E Langenhorst, Mr. Dr. A J J-M. Mes, Mr. H. B. B. de Rechter. Hoofd redacteur: J. J H. A. Bruna. Abonnements prijs bij vooruitbetaling 3.90 per kwartaal, per post 4.75, per week (uitsluitend bü niet- postbestelllng) 0.30. Losse nummers 8 cent Postrek. no. 278841. Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 75. Telefoon 2236 Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuws-Vlaanderen: HULST. Dubbele P^rt 7. Telefoon 102. (Bybureaux: OOSTBURG, Nieuwstraat 22. Telefoon 35; TERNEUZEN, Axelsestraat 166. Telefoon 2347) MAANDAG 24 JANUARI 1949 Advertentieprijs voor de gehele oplage: 0.25 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.60 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. rpE LAKE SUCCESS verwacht men een meerderheid van zeven stemmen te krijgen voor de ontwerp-resolutie, die werd opgesteld met de duidelijke bedoeling om Nederland als een schooljongen, die straf verdient, in een hoek te zetten en hem ,,'t speelgoed" af te nemen. Dat Nederland hierover bitter is gestemd, blijkt duidelijk uit het korte commentaar van dr. van Roijen in de Veiligheidsraad, uit de woorden van dr. Drees bij aankomst op Schiphol en uit de rede van Minister Stikker, uitgesproken op een feestelijke bijeenkomst van de correspondenten der buitenlandse pers in ons land. We hebben dus naar schatting de volgende landen tegen ons: Amerika, Noorwegen, Cuba en China (die de resolutie opstelden) en waarschijnlijk Engeland, Egypte en Canada. De resolutie kwam nog niet in stemming. Het is dus nog altijd mogelijk, dat Frankrijk in tijd van nood een veto uitspreekt, of zelfs dat Rusland dit doet. Over „het buitenland" en diens persorganen heeft overigens Minister Stikker enkele harde noten gekraakt. Naast dit alles en eigenlijk er dwars doorheen loopt dan de conferentie in New-Delhi, waar een drietal resoluties zijn aangenomen. Dat hier van enige vriendelijkheid ten opzichte van ons land geen sprake is, ligt voor de hand. WIE DRAAGT DE VERANT WOORDELIJKHEID? Ara dan maar te beginnen bü de aan- komst van dr. Drees: „Wat ons steeds weer heeft getroffen is, dat in het buitenland volkomen genegeerd wordt al wordt het niet ontkend dat gedurende 6 maanden lang van republikeinse zijde het bestand stel selmatig is verbroken", zo zei deze. Drie honderd lagere ambtenaren z\)n vermoord, duizenden zijn ont voerd in deze periode. Politiek over leg kan lang duren. Een dergelijke toestand, welke een groot gevaar In houdt, echter niet. Dat men dit in in ternationale kringen volkomen voor bijgaat, noem ik een zeer grote on evenwichtigheid in de beoordeling der feiten". Dit zijn de woorden, die rustig zijn als de persoon van dr. Drees zelf. Geen nAT KLINKT beroerd genoeg: „ik had". En toch zün er de iaatste tijd vooral in Amsterdam nogal een paar mensen, die dit 1 tegen zichzelf moeten zeggm. Zo ook de garagehouder uit Eibergen, die met zijn splinternieuwe Ford naar Amsterdam ging en daar sloot hij vriendschap met een onbeken de. Deze liftte mee en pikte later, toen de eigenaar even bij kennis sen binnen moest zijn, de auto in. De „vriend" werd in -een café te ruggevonden en vertelde aan de garagehouder, dat diens auto door de politie in beslag was genomen. Ijlings ging de man informeren en ^.oen bleek, dat de auto in wer kelijkheid tegen een boom was ge reden en zwaar beschadigd was aangetroffen. De „vriend" is tot nu toe „onbekend' Het devies zij: „Let op uw auto". J^E .SIBAJAK" is Zaterdag met 1000 passagiers, vrouwen en kinderen, naar Indonesië vertrokken, T\E NEDERLANDSE PROVINCIE van de E.E. Paters Jezuieten hei dacht gisteren het honderdjarig te- staan. Mgr. Mutsaerts droeg in Nij megen een plechtige Hoogmis op. JJE UITVINDER van een toestel, ma chine of middel, die kunnen die nen voor nachtvorstbestrijding of voor net opruimen van snoeihout in de fruitteelt, kan by bekroning een pre mie van f 1000 verdienen, uitgeloofd door de commissie „Fruitteelt" van de St, v. d. Landbouw. QNDERZOCHT zal worden in hoe verre het gewenst en noodzake- ljjk is, vestigingseisen te gaan stellen j voor het stichten van landbouwbedrij ven. PNGELAND zal waarschijnlijk de zer dagen Israël „de facto" erken nen. J)E NEDERLANDER Jan van Eyze- ren uit Amsterdam is In Eupen gearresteerd verdacht van moord op eert- tolbeambte aan de Ned.-Duitse grens te Strass. Hij was op weg naar Frankrijk om zich te melden voor het Vreemdelingenlegioen, gEN INDIAAN, 44 jaar oud, wilde de „vrije Indiaanse Regering van N.-Amerika oprichten, lly werd ge arresteerd wegens samenzwering en aanzetten tot opstand. De gedachte aan de Amerikaanse resolutie inzake Indonesië wi' ons bij het lezen van dit bericht maar niet uit het hoofd! ^USTRALIE en Nieuw-Zeeland wil len zich bij India, Pakistan en Cevlon aansluiten om te komen tot een Defensieraad voor het Verre Oos ten. WANNEER Transjordanië Israël „de faoto" erkent, zal Amerika Trans jordanië „de jure" erkennen. vuurwerk of een lading los kruit uit een alarmpistool: het was een met vaste hand afgevuurd schot midden in de roos. Trouwens, onze minister van Bui tenlandse Zaken schoot op de verga dering van de buitenlandse persver eniging Zaterdagavond ook een kei harde twaalf. Hij zei zo losjesweg, dat hij niet kon geloven, dat de V. S. van Amerika van plan zouden zün de verantwoordelyk- heid voor het handhaven van orde en rust in Indonesië gedurende de over gangstijd van ons over te nemen. Aan nemende, dat zulks niet de bedoeling is, dan krijgt het indienen van de na drie dagen al berucht geworden re solutie, volgens onze Minister enige merkwaardige aspecten. „UITERST GEVAARLIJK". <70 MERKTE hü op, dat binnen af- - zienbare tijd de militairen moeten worden teruggetrokken op aanwijzin gen van de Commissie, die overigens niet verantwoordeiyk is of zijn kan voor het bewaren van de orde en rust in de zeer kritieke overgangsperiode. Zonder over machtsmiddelen te be schikken zouden dus de Nederlandse autoriteiten (of de Indonesische auto- rrOE BETREKKELIJK de tyd wel is, heeft Minister Stikker op de vergadering van de buiten landse persvereniging voortreffe- lyk aangetoond, toen hü het had over de eis (vooral'van de Aziati sche landen) om nog dit jaar in Indonesië vrije verkiezingen te doen houden. Hij gaf uit de vol gende landen deze staaltjes: CHINA: de republiek bestond 35 jaar voor er een verkiezing werd gehouden, INDIA: overweegt de mogelijk heid van verkiezingen in 1950, doch men aarzelt, wijl er twijfel bestaat, of het raadzaam is „zoveel haast te maken". PAKISTAN: Er is zelfs bü bena dering geen datum voor verkie zingen vastgesteld. DE PHILIPPIJNENburgers, die kunnen lezen en schrüven, genie ten stemrecht. De ongeletterdheid is echter groot. Overigens werden In 1946 voor het eerst na een pe riode van tien jaar verkiezingen gehouden. SIAM: de helft van de leden der Wetgevende Vergadering wordt gekozen de andere helft wordt door de Koning benoemd. Oppo sitie is niet toegestaan. Vorig jaar ging minder dan een derde der bevolking naar de stembus. DE AMERIKAANSE pers heeft bekwaamheid en nauwkeurigheid bericht in het apsopren en weergeven van feiten, die „vast gesteld, bevestigd, kort geformu leerd, ingeblikt, verpakt en ver kocht worden". Doch deze feiten zijn noodzakelükerwyze kleine stukjes van de gehele waarheid- er zün millioenen minder in het oog lopende gebeurtenissen, feiten en daden, waarvan enkele zeer belangrijk, die niet te eniger tijd op de verbeeldingskracht van de journalist werken en daarom niet op de nieuwsmarkt genoteerd staan." Dit zeide Minister Stikker tegen de vertegenwoordigers van de bui tenlandse pers naar aanleiding van alles wat er over Indonesië wel en niet werd gepubliceerd. Tenslotte zeide hy: „We zouden het thans over een formule eens kunnen worden, naar de aard van de goede diplomatie ke gewoonte, en ik stel voor. „Er zün niet twee kanten, maar drie kanten aan iedere zaak: uw kant, mijn kant en de juiste kant". riteiten) die verantwoordelükheid moeten dragen. En wat wil de V.N. nu eigenlijk zo vraagt de Minister zich af. Zü beschikken niet over een leger of vloot, over vliegtuigen of 'n politiemacht Zü kunnen er dus. ook niet voor zorgen, dat de beslissingen van de door de V.N. zelf benoemde Commissie zullen worden uitgevoerd. Deze situatie noemde spr zonder meer „uiterst gevaarlük". Dit laatste ook al omdat ongetwijfeld de besprekingen om te komen tot het instellen van een Interim-regering bij eventueel aanne men van de resolutie gedoemd zijn tot een roemloos (en gevaarlük) „blüven steken": niemand anders zal immers meer de grenzen van de eigen ver antwoordelükheid kennen! Het kan bezwaarlyk duidelijker ge zegd worden, dat Nederland de ont werp-resolutie, waarvoor in de Raad blijkbaar zeven voorstemmers te vin den zullen zjjn, in deze vorm zonder meer verwerpt. Ons land zal dan wel prefereren om van bestraft stout jon gentje, dat niet meer met soldaatjes mag spelen, een nog veel stouter jon gentje te worden dat „'t ondanks alles tóch doet". Natuurlijk is dat geen prettige situatie, maar de zaken lig gen nu eenmaal zo, dat alleen het jongentje alle hoekje en gaatjes kent van die speelkamer Indonesië. Hij weet dus ook, dat er inplaats van een speelkamer een verschrikke lijk gevaarlijke werkelijkheid bestaat, waarvan de baatzuchtige vingers van welk land dan ook in het belang van de inlanders, van de Nederlan ders en tenslotte van de hele wereld netjes af moeten blüven. Hier past dus de houding van een sterk man: blijkens de woorden van onze Ministers, blijkens de voorlopige com mentaren uit Den Haag en uit kringen te Lake Success ook, heeft Nederland die houding welbewust aangenomen voor nu en voor altijd. DE DRIE RESOLUTIES TE NEW-DELHI. alles wat maar theoretisch te eisen kan vallen: vrijlating van de republ. lei ders, terugtrekken van de troepen, teruggave van alle gebieden aan de Republiek op uiterlijk 15 Maart a.s., spoedige terugtrekking van alle troe pen uit geheel Indonesië. Totdat dit is gebeurd zouden de V. N. aan ons land moeten bevelen de troepen niet meer te gebruiken voor het handha ven van orde en rust, uiterlijk per 1 October a.e. moeten er verkiezingen komen en per 1 Januari a.s. moet In donesië geheel van Nederlandse in vloed zün gezuiverd. Wanneer dit al lemaal niet aldus gebeurt, wordt de Rad gevraagd onmiddellijk daadwer kelijk in te grijpen. De twee andere resoluties zijn be doeld om met betrekking tot de eer ste resolutie de zekerheid te verkrij gen, dat de bijeengekomen landen blij vend contact zullen behouden via di plomatieke kanalen en door middel van hun vertegenwoordigers bij de V. N. De drie resoluties zijn naar Lake Success gestuurd met 'n begeleidend schrijven van Pandit Nehroe, waarin dan vooral wordt betoogd, dat de Azi atische landen deze drie resoluties ais „aanbevelingen" zien voor de Veilig heidsraad, waarvan zü het gezag vol komen erkennen. Dit laatste zal dan wel betekenen: zolang die Raad het met de Aziatische landen eens is.... NIEUW BADPAVILOEN TE VLfSSINGEN In 1940 vernielde een storm de bo venbouw van het oude badpaviljoen en ln 1943 deden de Duitsers de rest. Thans stellen B. en W. voor aan de raad voor het het paviljoen te herbou wen wat ongeveer f 40.000,kosten moet. Het nieuwe paviljoen zal heel wat meer gerief bieden dan het vorige. Zo komt er o.m. een terras en een overdek te ruimte voor een orkest. Ook een keu ken is geprojecteerd evals een ruimte voor garderobe en toiletten. TAAAR kan zelfs een conferentie van Aziatische volken in New-Delhi niets aan toe of af doen al zün er dan ook drie hevige resoluties aangenomen. De eerste noemt de Nederlandse Ac tie een schending van het Handvest van de V. N. en eist van Nederland FILMPROGRAMMA Hieronder volgen de katholieke keu ringseisen voor de onderscheiden films, welke deze week lopen. In de advertentiekolommen worden de rijks keuringseisen genoemd. Grand-Theatre, Goes: Op naar 't Westen: (onbekend). Alhambra-Theater, Vlissingen: Ba thing Beauty (ontoelaatbaar) Luxor-Theater, Vlissingen: Geef 'm de ruimte (14 Jaar). Electro Bioscoop, Middelburg In misdaad getrouw (volwassenen). pEIPING is door de Regeringstroe- pen ontruimd en door de commu nisten bezet. Shao Li Tse, een bekend advocaat en voormalig ambassadeur te Moskou, is benoemd tot leider van de Chinese regeringsdelegatie, die met de communisten over de vrede zal onderhandelen. De beslissing om een delegatie samen te stellen werd genomen binnen 24 uur na het besluit van Tsjang Kai Sjek om „zich terug te trekken". JT. M. KONINGIN JULIANA zal in de maand Februari enige weken doorbrengen in Sankt Anton in Vor- arlberg. De Koningin bracht als kroonprin ses verscheidene wintervacanties in Oostenrijk door. Koningin Juliana zal vergezeld worden door Z. K. H. Prins Bernhard en de Prinsesjes. Na informatie te bevoegder plaatse werd vernomen, dat de Koninklijke Familie inderdaad het voornemen heeft enige tijd in de Alpen te ver blijven, doch dat dit verblyf geheel zal afhangen van de ontwikkeling der politieke toestand. Minister-President dr. W. Drees is Zatera. .middag per Constellation „Til burg" van de K. L. M. op Schiphol teruggekeerd van zijn reis naar Indo nesië. Op het vliegveld werd hij welkom geheten door zijn collega-minis ters. Van links naar rechts: de Ministers Mansholt, Schokking, Drees, van Maarseveen en Lieftinck. TJET voorontwerp Winkelsluitings- wet is nu aan verschillende in stanties ter advies gezonden. De in- hond hebben we onlangs reeds in grote trekken medegedeeld. We ge ven hier een en ander wat uitvoe riger weer: Winkels zyn Zondag de gehele dag gesloten, op Donderdag na 21 uur en op andere dagen na 19 uur. Verder op Dinsdagmiddag na 13 u„ doch wegens plaatselüke omstandighe den kan door de gemeenteraad ook 'n andere gesloten middag of morgen worden aangewezen (behalve de Don derdagmiddag) Deze vrüe middag ver valt in de weken, waarin algemeen er kende Christelijke feestdagen vallen, op enkele dagen vóór Sint Nicolaas en P>R ZIJN minstens 150.000 politieke delinquenten geïnterneerd ge weest, want in 1946 waren er nog 100.000, zo werd tijdens een studie congres op de Drakenburgh verteld. Momenteel is hun aantal echter terug gelopen tot 6700, van wie er 2300 nog op berechting wachten. Het hierboven genoemde congres was gewijd aan het vraagstuk van de heropname in de maatschappü der po litieke delinquenten. Twee dagen duurde het, vier inleiders belichtten enige facetten van het onderwerp en honderd geinteresseerden luisterden met gespannen aandacht. Het waren maatschappelijke werkers van diver se pluimage, figuren uit de büzondere De inleiders behandelden resp. de communis opinio in de christelyk ge oriënteerde illegaliteit, welke de daad veroordeeld, maar de persoon barm hartig behandeld wenst te zien, de ju ridische zijde van het vraagstuk met haar goede en onvolkomen kanten, de houding van de kath. vakbeweging en het geestelijk welzijn van de delin quenten. Uit de gedachtenwisseling bleek, hoe omvangrük en ingewikkeld de stof is en hoe moeizaam een voor ieder aanvaardbaar standpunt verkre gen kan worden, maar ook hoe recht vaardigheid en liefde de kurken zijn waarop de politieke delinquenten bij de berechting kunnen drijven. De dis cussies hadden overigens tot resultaat dat aan het einde der bijeenkomst een nieuwe in uitzicht werd gesteld, waar- rechtspraak, leiders van grote orga- jn qe onderwerpen in concreter vorm wsataes en tenslotte ook enkele ex- behandeld zullen worden, politieke delinquenten. Weersverwachting, geldig tot vanavond: Voor het Zuidoosten van het land: aanvankelijk weinig, maar later toenemende bewolking. Over wegend droog weer. Zwakke tot matige wind tussen Zuid en Zuid west. Weinig verandering in tem peratuur. Vandaag: Zon onder 17.13 uur. Maan onder 12.29 uur. Morgen: Zon op 8.31 uur. Maan op 6.21 u. OPANNING, spanning en nog eens spanning heerste er in de Bergse heksenketel. En onderwijl wij, diena- ten van Koning Voetbal, „kookten" op deze frisse Zondagmiddag, moeten de straten van Bergen op Zoom en Roo sendaal wel uitgestorven zijn geweest. Want er was een legioen zo groot van omvang als men maar zelden ziet op De Raayberg. Na een 10-voorsprong bij de rust zijn de rood-gele Bergenaren er ten slotte in geslaagd met een ruime 5-1- overwlnning de puntjes thuis te hou den. En daarmede zijn de Krabben op eigen veld nog steeds ongeslagen. Een prestatie, die bijzondere vermelding verdient. Wie zal de eerste zijn, die hier een eind aan maakt? Gemakke lijk zal het niet gaan, zeker niet als de Dosko-anen hun kansen blijven be nutten, zoals ze ln deze wedstrijd deden. Toch zag het er aanvankelijk niet naar uit dat RBC zo'n geweldige neder laag te slikken zou krijgen. Immers de Roosendalers verschenen in hun nor male opstelling, terwijl bij Dosko twee Invallers stonden opgesteld: Hendriks voor Hopmans en H. Versluys voor Bernaards. Let wel voor Bernaards, die de laatste tijd zulke goede dingen deed! En nu was het wel bijzonder merk waardig, dat de aal-vlugge Hendriks f" EWELDIG spannend wordt die eindspurt toch in 2 B. Laat nu Dosko het Roosendaalse RBC met formidabele cijfers kloppen. Zowel in Roosendaal als in Bergen op Zoom had men nooit gedroomd dat het 51 zou worden. RBC is door deze nederlaag van de tweede plaats gedrongen, welke plaats thans wordt ingenomen door de Bergenaren. En het gevolg is met een ook, dat Alliance, de andere Roosendaalse club, belaagd wordt door Dosko, zoals uit het standen lijstje op pag. 2 duidelijk blijkt. de ster was van het veld en door zijn uitstekende passes en onver moeid zwerven de grondlegger was van de meeste doelpunten. Wat in valler Versluys betreft, deze depo neerde het leder tweemaal achter IJiermans en droeg zodoende een flink steuntje bij voor de overwin ning. Van veel krachtsverschil is ln de eerste helft geen sprake geweest. Er werd aan beide zijden hard gewerkt, doch voor doel werd meestal slecht geschoten, zodat de doelwachters niet veel zwaar werk te verrichten kregen. Reeds had men zich verzoend met «en blanke ruststand, toen in de laatste minuut van de eerste helft Hendriks het leder voor de voeten van rechtsbin nen Verdaasdonk plaatste. Deze be dacht zich geen moment en liet de Dosko-aanhang naar hartelust juichen (1—9). GELIJK UIT EEN VRIJE TRAP. TVjch nauwelijks was herbegonnen of het was de beurt aan de Roosen dalers om met hoeden en petten te zwaaien. Gillissen zond het bruine monster nA uit een vrije trap zuiver voor de Dosko-doelmond. De Bergse achterhoede stond daarby plotseling als aan de grond genageld en mid- voor J. Pirard had zodoende weinig moeite om het ronde ding met zijn hoofd in de touwen te zenden. (11.) Lang hadden de Roosendalers hiervan echter geen plezier, want nog geen 10 minuten later benutte H. Versluys met een hard onhoudbaar schot een fraaie kans, hem door Gilissen geschonken. (2-1), Dezelfde Dosko-speler zond niet lang daarna een schuiver in, waarnaar IJzermans wederom tevergeefs greep. (31). RBC liet zich daardoor echter niet ontmoedigen en ondernam enkele gevaarlijke aanvallen, waarbij rechts buiten Vermunt weinig steun had van Vrouwe Fortuna, toen zijn fraaie kop bal tegen de paal belandde. UIT HET VELD GESTUURD. Qndanks dit kort Roosendaals offen- sief kwam succes weer aan de over zijde, dank zij een voorzet van Hen driks, welke Verdaasdonk een kwar tier voor het einde in een doelpunt omzette. (41.) Tengevolge van een klein incident zond scheidsrechter v. d. Heijden uit Rotterdam doelman IJzermans H. Versluys van het veld. Rechtshalf Beens nam de plaats van de RBC-keeper in. Hoewel van goede wil, kon hij toch niet voorkomen, dat rechtsbuiten Deuling hem kort voor het einde liet vissen, waarmede de rood-gelen zich geheel in veiligheid stelden. (51). Twee doelpunten van Dosko, een van Zandboer en een van Deuling, werden in deze wedstrijd ge annuleerd. Aan de strijd ging een minuut stilte vooraf voor de MOC-speler Hoender vangers, die Vrijdag vrij plotseling overleed. Kerstmis en, voor bepaalde winkels, op 30 of 31 December. Voorts wordt door B. en W. vrijstelling van sluiting verleend aan winkeliers, die uit gods dienstige overwegingen hun winkels gedurende Sabbath of Zevende Dag gesloten houden. WINKELEN IN DE AVOND TTet sluitingsuur van 7 uur 's avonds geeft' voldoende gelegenheid om nog inkopen te doen of naar een kap per te gaan na het einde van de dag taak. De langere Donderdagavond is vooral bestemd voor het aanschaffen van duurzame gebruiksgoederen, zo als huisraad en kleding, waarvan het kopen geruime tijd vergt en welke vaak door man en vrouw tezamen worden gekocht. Deze spreiding zal in niet onbelangrijke mate de des Zater dagmiddags meestal overvolle winkels kunnen ontlasten. Van niet te onderschatten belang wordt geacht de verlevendiging, welke het stadsbeeld op deze avond zal ondergaan, hetgeen niet alleen aan de winkelstand, maar tevens aan ca- fé's, restaurants en dergelijke inrich tingen ten goede zal komen. BEVOEGDHEDEN VOOR DE GEMEENTERADEN cantie van het personeel; afwükingen van de regeling gedu rende ten hoogste 21 dagen per jaar (meerdere dagen behoeven goedkeu ring van de Kroon). Het afleveren van waren aan de huizen (met uitzondering van brood en melk), mag volgens het vooront werp ook niet geschieden tijdens de winkelsluitingsuren. Dan is venten ook verboden met uitzondering van de Dinsdagmiddag. Voor openbare middelen van vervoer, hotels restaurant, kof fiehuizen e.d. apotheken en enkele an dere groepen van winkels, alsmede voor venters van enkele artikelen, geldt een algemene uitzondering van de voor winkels geldende bepalingen, uit hoofde van verkeers- en derge lijke belangen. Verkoop door middel van automa ten is altyd toegestaan, maar ze mo gen niet worden bügevuld gedurende de winkelsluitingsuren. Intentie voor 25 Januari Mogen alle heidenen tot het ware geloof gebracht wor den. HERBOUW POLDERHUIS TE MIDDELBURG Het bestuur van de Polder Walche ren heeft toezegging ontvangen, dat 't Polderhuis te Middelburg mag wor den herbouwd. Hiermee werd in 1941 een begin gemaakt, doch in verband met het bouwstop in 1942 kon men het niet voltooien. Alleen de funderingen waren toen gereed. Na de bevrijding is VTolgens het vóórontwerp worden aan herhaaldelijk gepoogd toestemming Aa mogefüktfèden^oégestaan'6 vo^en" rtTed.f tfve^efï Tensions nu de vSchte shhting op éte dag der vergunning gegeven onder voorwaarde, week van restaurants, koffiehuizen, I dat de bouw over twee jaar za ver ee e I worden. Hierdoor zal een lelijke open sluiting van bepaalde groepen vanl plek midden in de stad ^ev- winkels gedurende hoogstens 12 da» I dwijnen en een monumentaal gebouw gen per jaar ten behoeve van de va-I verrijzen. ■yOLGENS een Hongaarse politie autoriteit werd Kardinaal Mind szenty. aldus meldt de Maasbode, ge durende 82 uur verhoord. Die gehele tijd moest de Kardinaal staan. Toen desondanks zyn weerstandsvermogen niet was gebroken heeft men hem z. g. verversingspillen ingegeven, die tenslotte de verwachte resultaten be werkstelligden. Deze verversingspillen veroorzaken GEHARREWAR VOOR HET ROOSENDAALSE DOEL. De Bergenaar die in de knoop zit is van der Sluys. een verlammende hoofdpün en een onduldbare dorst, terwijl ze tenslotte leiden tot volledige verlamming, al dus de politie-autoriteit, die geduren de tijd van het verhoor actieve dienst had. Uit welingelichte bron te Ankara verneemt het K.N.P., dat de Hon gaarse regering met het oog op het proces tegen Kardinaal Mindszenty, stappen heeft gedaan bij de satelliet staten van de Sovjet-Unie, om haar te voorzien van gegevens, feitenma teriaal en documenten, die zouden kunnen bewijzen, dat het Vaticaan zich zou hebben gemengd jn de bin nenlandse aangelegenheden van die landen. Hieruit wordt geconcludeerd, dat de Kominform het plan heeft, het pro ces tegen Kardinaal Mindszenty te maken tot een proces tegen de Ka tholieke Kerk. TSJECHISCHE BISSCHOPPEN WAARSCHUWEN. TN Tsjecho-Slowakije gaat het wei nig beter dan in Hongarüe. Daar werden nl. dezer dagen niet minder dan 70 priesters en religieuzen „we gens verraad en spionnage" gevangen genomen. De Tsjechische bisschoppen hebben hun communistische regering bü voor baat gewaarschuwd, dat zü een zul len zijn met de geestelijkheid en dat zij met het oog op de steeds groeiende aanvallen, gereed zijn om elk offer te brengen. Deze moedige en rechtstreekse ver klaring, die zo snel volgt op de van geen compromis wetende houding van Kardinaal Mindszenty in Hongarije, maakt het duidelük, dat de leiders der Kerk in Oost-Europa de plechtige communistische verklaringen van godsdienstvrijheid doorzien. Door deze houding hebben de Tsje chische bisschoppen het feit aan hun regering medegedeeld, dat zijn niet van plan zün te marchanderen voor kortstondige voordelen.

de Stem | 1949 | | pagina 1