Zachtere" resolutie nog veel te hard 5 doden door ontploffing Helpt het Rode Kruis Antwerpen klaagt SAM Madre JIM IN 'T KORT Bangka, het pijnlijke geval Op de bres voor Zeeland Bouwmeester Cuypers overleden Tsjang Kai Tsjek verlaat Nanking an Goes. B. H. G. M. to LKEN .LAND Indonesische kwestie weer in Veiligheidsraad 99 D jok ja zou bestuur en gebied moeten terug krijgen - Nederlandse troepen slechts tijdelijkbehulpzaam bij herstel van rust Politieke gevangenen direct vrij Minder wind Bende-activiteit op Java Gevallen voor het vaderland Tragisch ongeluk in Amsterdamse haven Bestrijding werkeloosheid Meer witte bloem Internationale Bidweek Sen, 831—o ■aaiBBH» ASTINGZAKEN antoor SCHOOT WESTKADE 63 AANGIFTEN BB9BIDBBIBI 30NDAG 23 JANU- rlKEY BOGAKT en ood's grootste pres waarin goud wordt zo'n dramatische ortleven rolen in zijn Toegang 18 jaar ANDAG 24 JANU- om 7,30 uur tici en het publiek romantiek en sen- treffende tafei"elen Toegang 14 jaar AG 24 JANUARI iste, aantrekkelijk- akt is. IVAN JANDL. van deze tijd; de inderen. uizenden verdreven En uit al die dui naar voren komen llende etappen van zich aan een tot veel jaar verschijnt zien! 4,30 uur. Toeg. 14 jr 3 8 UUR DRAWFORD locument, zich gro- issenaar. piel" roegang 18 jaar nvoorstelliugen voor f voor Particulieren met dc grote Ame- 776—0 iRI. Aanvang 8 uur CRAWFORD, document, zich gro- assenaar. el". 774-0 ANVANG 2,30 UUR 'oegang 18 jaar DAG 23 JANUARI. satie van het jaar n Rebecca geeft U e werkkring van de nerverende. opzien- rijfelijke spannende ndeels in Nederland Aanvang 2 en 4,30 IJ SDAG 26 JANUARI INO CERVI jn een spel, boeiend door zijn eed van wraak n zijn hart volgen, en 14 jaar. 773O uur en 9.30 uur en ur brengen wij U dc SPENCER TRACY EM5STAD ivontuur. Jaren giri- nnen, maar Jongens- eeft gezien zal zeker Toegang 14 jaar. DAG 26 JANUARI nieken, ABBOT en 5 tijd: Y met zijn beroemde Toegang 14 jaar. VAN DEP STEEN ■zicht kijkt Sidi ben nieiiwsgierig naar de van de reuzenzeef die bonst precies ach- ïenden op de grond. VIJFDE JAARGANG No. 1286 Uitgave: N.V. Uitgevers Mij. Neerlandia Verschijnt elke werkdag. Bureau: Breda, Reigerstraat 16, Tel.: Redactie 8181. Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts, C. J. v. Hootegem. A. E. Langenhorst, Mr. Dr. A. J. J- M. Mes, Mr. H. B. B. de Rechter. Hoofd redacteur: J. J H. A. Bruna. Abonnements prijs bij vooruitbetaling 3.90 per kwartaal, per post 4.75, per week (uitsluitend bij niet- postbestelling) 0.30. Losse nummers 8 cent. Postrek. no. 278841. Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland ZATERDAG 22 JANUARI 1949 Advertentieprijs voor de gehele oplage: 0.25 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.60 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de ZeeuwseIhla^d^TGOES, Westsingel 75. Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuws-VlaanderenHULST, Dubbele Poort 7. Telefoon 102. (Bjjbureaux: OOSTBURG. Nieuwstraa^22. Telefoon 35: TERNEUZEN, Axeisestraat 166. Telefoon 2347) DRIEMAAL is scheepsrecht Nadat de zitting van de Veiligheidsraad twee keer is uitgesteld, omdat er totaal geen eensgezindheid was over een resolutie met betrekking tot de Indonesische kwestie, heeft de Raad gisteravond in Lake Success het weer gepro beerd. En nu is dan toch een resolutie op de tafel gekomen, zulks met steun van Amerika, China, Cuba en Noorwegen. Het was gisteravond 9.35 uur, toen de voorzitter, de Cana dees McNaughton de Raad in kennis stelde van deze nieuwe formulering- De resolutie is een lijvig stuk geworden wellicht de langste resolutie sinds het bestaan van de Veiligheidsraad. De resolutie houdt rekening met de bedoelingen der Neder landse regering inzake de tijdstippen van de verkiezingen en het instellen van de verenigde staten van Indonesië. Maar aan Djokja wordt toch weer te veel eer gegeven. BRANDENDE BAARDEN TYABOUTERS zijn vriendelijke mensjes. Maar kabouters met brandende baarden zijn kwaad aardig. Dat heeft men in het plaats je Goor wel gemerkt. Trappelend van ongeduld stonden daar enige kinderen klaar om op te treden in de kinderoperette ..Goudmuiltje". Heel echt droegen de peuters een brandende kaars in de hand. Het was een heel lief tafereeltje, dat echter in een paniek veranderde toen een der kaboutertjes iets liet vallen. Het kind bukte zich wat onhandig met de brandende kaars in de hand om het gevallene op te rapen en daarbij kwam de baard in aanraking met de vlam. Het kind sloeg zo ontzet om zich heen dat ook de baarden van enige an dere kinderen in brand raakten. Het werd heel gevaarlijk, maar toegeschoten helpers konden ge lukkig erger voorkomen. Vier kin deren liepen vrij ernstige brand wonden op en... „Goudmuiltje" ging niet door. 7WAAR PECH heeft een autodief in Epe gehad Hij reed met een ge stolen auto tegen een boom, waarbij de autodief ernstig gewond en de wagen vernield werd. ■TWEE NEDERLANDSE SS-ers. die in 1943 en 1944 deel uitmaakten van liet Sonderkommando van Feltmeyer, «ijn wegens het uitvoeren van z.g. Sil- bevtannemoorden tot de doodstraf ver oordeeld. Het zijn de 31-jarige Slop uit Voorburg en de 33-jarige Polak uit Utrecht. r\IT JAAR zal het 250 jaar geleden zijn dat op de Smakt te Venray de eerste' steen werd gelegd van het ka pelletje ter ere van de H. Joseph. Tot nu toe is dit het enige bedevaarts oord van deze heilige in Nederland. T")E 34-jarige Regina Seeldrayers is de eerste Belgische blinde, die het gezicht heeft teruggekregen volgens Amerikaanse methode uitgevoerd in Luik. Het hoornvlies van beide ogen is weggenomen en vervangen door dat i van een overledene. rjH. DE PAUS heeft tot bisschop van de Sahara benoemd, Monseigneur Georges Mcrcier, een Frans geeste- liikc. Het Bisdom de Sahara is het grootste ter wereld, ongeveer 2 mil- lioen vierkante kilometer. ttET ONDERZOEK naar de ramp van de „Nijmegen" te Prestwick is gisteren gesloten. Dit onderzoek heeft 10 dagen geduurd, waarin 52 getuigen zijn gehoord. Rapporten zul len worden uitgebracht aan de Engel se minister van Burgerluchtvaart. V/IET INGANG van 1 Februari kun- nen weer brieven met aangegeven waarde worden verzonden naar St. Lucia. Het maximum bedrag der aan gegeven waarde is vastgesteld op 500 gulden. tTIT DE door de hoofdinspectie van het brandweerweden gepubliceer de gegevens blijkt, dat in ons land in December de schade als gevolg van brand wordt geraamd op f 1.721.425. 8 personen zijn gedood en 17 gewond door branden. RADIO VATICANA meldt, dat Cos- lv tarica een officieel protest inge diend heeft bij. de Ver. de arrestatie van szenty. SAMENVATTEND komt het door Amerika, China en Cuba en Noor wegen voorgestelde op het volgende neer: 1. Alle militaire operaties behoren onmiddellijk te worden afgebroken. Op de Indonesische republiek wordt een beroep gedaan de guerilla-oorlog te staken. 2. Invrijheidsstelling onmiddellijk en onvoorwaardelijk -f van alle po litieke gevangenen. Aan de officiële personen van de republikeinse regering moet toege staan worden onmiddellijk naar Djokja terug te keren; zij behoren hun functies in volle vrijheid (o.m. het bestuur van de stad Djokja) uit volle vrijheid uit te kunnen oefe- te kunnen oefenen. 3. .Qpjzo-kont-mogelijke termijn be horen onderhandelingen tussen Ne derland en. derepubliek te beginnen voor het instèllen van een federale onafhankelijke en souvereine Verenig de Staten van Indonesië op basis van de beginselen van Linggadjati en de Renville-overeenkomst. Het instellen van deze federale interim-regering behoort plaats te vinden vóór 15 Maart 1949. De ver kiezingen voor een constituerende vergadering behoren voltooid te zijn vóór 1 October 1949 cn de over dracht van de souvereiniteit aan de Verenigde Staten van Indonesië be hoort niet later dan 1 Juli 1950 te geschieden. (Wat de twee eerste data aangaat, deze komen overeen met de Neder landse bedoelingen. Ten aanzien van de laatste heeft Nederland echter 1 November 1950 genoemd). 4. De Commissie van Goede Dien sten zal veranderd worden in een Commissie der Verenigde Naties voor Indonesië. Deze Commissie zal optre den als vertegenwoordigster voor de Veiligheidsraad in Indonesië en zal alle functies bezitten die aan de C. v. G. D. zijn gegeven. Naast deze commissie zal een con sulaire commissie werkzaam blijven. De Commissie der V. N. zal alle on derhandelingen moeten bijwonen tus sen de Nederlanders en de republiek, zij is gemachtigd aanbevelingen te doen en zal „behulpzaam zijn" bij het yahomen van de diverse bepalingen, totdat de souvereiniteit zal zijn over gedragen aan de Ver. Staten van In donesië. De commissie zal de verkie zingen kunnen observeren (vrijheid van verkiezingen en vergadering, en XJET PIJNLIJKE GEVAL-Bangka heeft nog duistere kanten. De laatste publicaties versterken de drang naar algehele opheldering. Daar is allereerst een gesprek, dat de resident van Bangka heeft gehad met de heren Hatta en Pringgodigdo. Zij vertelden: „Onze behandeling is bepaald goed ge weest. Men is ons steeds op correcte wijze tegemoet ge treden. We hebben dat ook aan de Commissie van Goede Diensten medegedeeld. Wc hadden alleen klachten over de aanvankelijk Aiet toegestane bewegingsvrijheid en de daaruit voortvloeiende maatregelen. We hebben die nu wel. Er staat zelfs een auto tot onze beschikking". Vrage: Waarom heeft de C. v. G. D. de verklaringen omtrent de correcte behandeling niet in haai* rapport opgenomen? De woordvoerder der commissie zei tegen over Aneta: „Ons rapport bevatte niets dan feitelijke gegevens". Dat kan zo zijn, maar het bevatte dan toch- maar de halve waarheid. En een halve waarheid kan zo veel zijn als een hele leugen. QPHELDERING vereist ook het volgende. De Haagse correspondent van de Nieuwsgier' seinde: Het was allerminst de bedoeling de republikeinse leiders als ge vangenen te behandelen. Ze behoefden slechts te belo ven het Indonesisch grondgebied niet te verlaten zonder voorafgaand overleg met de regering te Batavia. Wat zegt nu „een bevoegde zijde" in Batavia? Het is be paald onjuist te noemen, dat men in Den Haag niet zou geweten hebben van de beperking der bewegingsvrijheid, nadat de Indonesiërs hadden geweigerd te beloven zich van politieke activiteit te onthouden. Hier staan dus ^wee verklaringen dwars tegenover elkaar. Wat is de waarheid? republiek door Nederland niet juist was behandeld. Ook stipte hij aan, dat de Nederlandse troepen op hun plaatsen kunnen blijven totdat de rust is hersteld. Deze visie van Jessup doet toch wel grappig aan. Hij wil de Nederlandse jongens netjes het bedje voor de republikeinen laten spreiden in een gebied waar het onder gezag van de republiek nooit rustig is geweest. Nog al een kinderlijke visie, lijkt het ons. Na Jessup sprak de Chinese gedelegeerde, die de nieuwe resolutie geschikt achtte, omdat dit een midden weg is tussen verschillende meningen. „Zuster Anna, zie je nog geen strenge winter komen?' De Rus in contramine HPEGEN de resolutie was de Russische afgevaardigde Malik, niet omdat hij de Nederlanders zo sympathiek vindt, maar wijl hij de resolutie niet voldoen de achtte om bescherming aan de republiek te geven. Volgens hem be tekende de resolutie in feite een steu nen van de Nederlandse „agressie". Trek de Nederlandse troepen terug en herstel de republiek, dan is orde en rust verzekerd, riep Malik uit. Dr. van Royen: Wachten op instructie Naties over Kardinaal Mind- Weersverwachting, geldig tot Zaterdagavond: Jlalige. langs de Waddenkust krachtige, naar Zuid of Zuidwest draaiende wind. Aanvankelijk wisselend bewolkt met later toe nemende bewolking en plaatselijk enige regen, voornamelijk in het Westen van het land. Weinig ver andering in temperatuur. Heden: zon onder 17.09 uur en maan op 2.16 uur. Zondag: zon op 8.34 uur en onder 17.11 uur. Maan op 3.41 uur en onder 12.03 uur. Maandag: zon op 8.32 uur en Maan onder 12.29 uur. Ook behoort de commissie behulp zaam te zijn bij een zo spoedig mo gelijk herstel van het burgerlijk be stuur van de republiek. Zij zal er op toezien, dat de gebieden oor spronkelijk behorende tot het ge bied van de republiek, successieve lijk terugkeren onder 't bestuur van de republikeinse regering „in over eenstemming met de redelijke eisen van leven en veiligheid". De commissie zal aanbevelingen doen met betrekking tot een eventu eel t ij d e 1 ij k stationneren van Nederlandse strijdkrachten in enig ge bied om behulpzaam te zijn bij hot handhaven van wet en orde. België ertegen gIJ DE discussies bieek al direct de Westerse solidariteit. Mant dc Belgische gedele geerde trok de bevoegdheid van de Raad in twijfel om te oordelen over dc Indonesische kwestie. Hij bleef bij het reeds in Parijs gebleken standpunt, dat deze kwestie voor gelegd zou moeten worden aan het Internationale Hof van Justitie te Den Haag. Pal daartegenover stond echter de Cubaanse afgevaardigde, die de resolutien nog niet scherp genoeg vond, mar er toch zijn steun aan wil de verlenen. En natuurlijk was ook Jessup van Amerika voor de grotendeels door hem zelf klaargemaakte formulering. Volgens hem was het aan geen twijfel onderhevig of de Veiligheidsraad tot oordelen bevoegd is. Hij vond, dat de TYR. VAN ROIJEN verklaarde, dat de resolutie was doorgestuurd naar Den Haag en dat hij wachtte op verdere instructies. Hij behield zich het recht voor om later commentaar te leveren. Met betrekking tot een zinsnede in de rsolutie. dat de vertegenwoordi gers van niet-republikeinse gebieden zouden worden toegelaten bij de be sprekingen tussen de Nederlanders en de republikeinen, zeide dr. v. Roijen: „Ik vrees, dat dit een pijnlijke in druk zal maken op de federalisten. De niet-republikeinse gebieden zou den rechtens behoren te worden uit genodigd aan de besprekingen deel te nemen". De zitting werd verdaagd tot Dins dag a.s. 21 uur Nederlandse tijd. N ONS BLAD van gisteren heeft x men kunnen lezen, dat het vol-, gens gen. Spoor op Java hier en daar' nog onrustig is door het optreden van benden. Thans bereiken ons nieuwe berichten daarover. Extremisten heb ben op het station Sengon de laatste trein van Malang naar Soerabaja aan gevallen en de pasagiers de trein doen verlaten. Zij hebben de onbemande trein weer op gang gebracht, doch later kon deze „spooktrein" zonder on gelukken weer worden bemachtigd. In Oost-Java is c«n onderneming aange vallen, waarbij de administrateur is gedood. Een truck van de marine is tus sen Tretes en Pandan eveneens op Oost-Java aangevallen door een bende, gewapend met mitrail leurs. Zeven inzittenden van dc truck zijn gedood en zes zwaar ge wond. In het Djemberse zijn drie Europenanen door een bende ont voerd. JAE REGERING maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezer, in Indonesië zijn gerapporteerd: Koninklijke Marine: Op 18 Jan.: mar. W. de Boer, uit Amsterdam. Koninklijke Landmacht: 3 Jan.:. sold. H. Lichtenberg, uit Velp. 10 Jan.: sold. C. Borger, uit Arnhem, sold. J. van Moorsel. uit Putten tGld.b 12 Jan.: Sol. P. Schumans, uit Sittard. 13 Jan.: sold. A. Veenman uit- Zaandam sold. C. Bergman, uit Genemuiden. 14 Jan.: huzaar A. Broekmaat, uit Bathem, sold. A. Hoogerdijk, uit Buitenzorg, wachtmeester O. Ponssen uit Winchester (Eng.)., 14 QJan.: sold. J. v. d. Weijde uit Dreischor, sold. P. Wielhouwer, uit Rotterdam, sold. J. Demenint, uit den Haag, serg. S. Goudswaard uit Oud-Beijerland, sold. N. P Ob- dam, uit Lisse, sold. F. Thelsen, uit Amsterdam, sol. J. Veldman uit Amsterdam, sold. Th. Wanders uit Nijmegen, sold. H. van Zelm, uit Sassenheim, 16 Jan.: sold. W. Dijkman, uit Haarlemmermeer. Kon. Ned.-Ind. Leger: 17 Jan.: korp. J. Brinkman, uit Indonesië. 18 Jan.: sold. J. Bout, uit Indonesië. Tweede Kamer TUJDENS de debatten in de Tweede Kamer over de begroting van Verkeer en Waterstaat hebben enige sprekers .Engelbertink KVP en v. d. F e 1 t z C.H.) de aandacht er op gevestigd, dat er in Zeeland ontstemming heerst over de wederin voering van het veergeld op de Wes- terschelde. Zij waren van oordeel, dat het passagiersvervoer hier vrij moet zijn. De heer Posthumus (P, v, d. A.) stonod op de bres voor verbete ring van de spoorwegverbinding van Viissingen met de rest van het land. Critiek is er uitgeoefend op het stopzetten van de kanaalwerken en op de concurrentie van de spoorwegen in zake het vervoer. Minister Spitzen trad voor de eerste keer voor het forum der Ka mer. Hij bepaalde zich tot enige al gemene opmerkingen doch Dinsdag zal hij uitvoeriger op verschillende kwesties terugkomen. MSTERDAM is gisteren opge- ïs schrikt door een hevige explo sie op een schip, dat doende was, de laatste stukken omhoog te bren gen van het in de bezettingstijd door de Duitsers tot zinken ge brachte dok „Prins Hendrik". Vijf doden, een zwaargewonde en een lichtgewonde zijn hij deze ramp te betreuren. Het schip bevond zich op een 50 meter afstand van de wal en het is slechts aan het toevallig ter plaatse liggen van een drijvende bok van de Amsterdamse Droogdok Maatschappij te danken, dat het schip met de slachtoffers niet is gezonken. Aanvankelijk stond men voor een compleet raadsel, daat men geen en kel vermoeden had van de oorzaak der ramp. Later is evenwel gebleken, dat zich aan boord van het schip kg. springgelatine bevond, die door totnutoe onbekende reden tot ontplof fing is gekomen. Op het moment van de ramp be vonden zich 6 mannen uit Amsterdam 3 duikers en 3 arbeiders aan boord in een houten keetj.e, dat als kantoortje dienst deed. Zij waren daar bijeengekomen om een boterham te eten cn een kop koffie te drinken en hadden zich vrolijk pratend om een kacheltje geschaard. Vier der mannen de duikers en een arbeider zijn op slag gedood. Zij waren bijna onherkenbaar ver minkt. Kort na de aankomst in het ziekenhuis is nog een arbeider over leden aan zijn ernstige verwondingen. Regering neemt maatregelen JLTET HET OOG op de mogelijkheid dat ons land door de wisselingen in de conjunctuur nog weer eens zal worden bedreigd door massawerkloos heid, heeft de regering besloten reeds thans te dien aanzien maatregelen voor te bereiden die in werking kun nen worden gesteld, indien onver hoopt opnieuw tekenen van een con junctuuromslag voelbaar zouden wor den. In verband daarmede is overgegaan tot instelling van een interdeparte mentale commissie voor de werkgele genheid, waarin alle ministeries zijn vertegenwoordigd, die op het voorko men van werkloosheid invloed kun nen uitoefenen. Deze commissie zal omtrent voorgenomen maatregelen re gelmatig overleg plegen met de stich ting van den arbeid. Als voorzitter is aangewezen mr. dr. A. A. v. Rhijn, secretaris-generaal van het ministerie van Sociale Zaken. (TIE MEERSSEN bü Maastricht is in de ouderdom van 87 jaar over leden ir. Jos. Th. J. Cuypers, dc bouwmeester van de St. Bavo-ka- thedraal in Haarlem, van de Am sterdamse Effectenbeurs cn van veie kerken in Nederland. Ir. Cuypers werd, als zoon van de eveneens zeer bekende architect P. J. H. Cuypers, op 10 Juni 1861 te Roer mond geboren. Hij bouwde o.a. de Rozenkranskerk te Amsterdam, bedehuizen te Steen bergen 's-Bosch, Ginneken. Breda, Utrecht, Haarlem, Dongen. In Rangoon bouwde hij een kathedraal. Zijn meest bekende werk is wel de Kathedrale kerk St. Bavo te Haarlem. Behalve de effectenbeurs te Amster dam bouwde hij verder o.m. het Je- zuieten-college. Te Nijmegen: de phi losophische school der Jezuieten. Hij leidde talrijke restauraties van stad huizen en kerken. Ir. Cuypers was leraar aan de rijks- I /rmaalschool voor tekenonderwijzers, de kunstnijverheidsschool en de mu- seumscholen te Amsterdam en was do cent aan de cursus voor voortgezet en hoger bouwonderwijs. Zijn verdiensten zijn onder meer erkend door zijn benoeming tot rid der in de orde van de Nederlandse Leeuw, officier in de orde van Oran- je-Nassau en ridder in de orde van' de H. Gregorius de Grote. TV/IJ ONTVINGEN een hele1 serie berichten uit China, doch uit al deze berichten is het niet dui delijk of gen. Tsjang Kai Tsjek afgetreden als president der natio nale Chinese regering. Hij heeft gisterenavond wel een af- scheidsboodschap tot het Chinese volk gericht, maar daar bij er niet over ge sproken, dat hij was afgetreden. Vast staat wel. dat Tsjang Kai Tsjek Nanking verlaat en naar het eiland Koeloen. 16 km buiten Amoy gaat, In zijn boodschap zei hij vurig te ho pen, dat de com munisten vredes onderhandelingen zouden beginnen. Hij legt dus in ieder geval zijn func tie van president cn bevelhebber tij delijk neer. Sommigen zien het zo, dat het heengaan van Tsjang Kai Tsjek ten doel heeft het voeren van vredesbesprekingen met de commu nistische leiders te vergemakkelijken. Tsjang Kai Tsjek isin deogen dei- communisten namelijk een zware oor logsmisdadiger". De 62-jarige Tsjang Kai Tsjek een man met Spartaanse opvattingen is meer dan 25 jaar politiek en mi litair leider van een vijfde der be volking der aarde geweest. In 1931 trad hij toe tot de kerk dei- methodisten, drie jaar nadat hij was gehuwd met Mei Ling Soeng, de vrouw aan wie hij zoveel steun heeft gehad. J^EZE kinderen in het bevrijde In donesië staren U aan. Honger en ziekte hebben hen uitgeteerd. Ver schrikkelijk zijn de kwalen, welke op 't ogenblik woeden onder de Indone sische bevolking. Een der ergste is de framboesia een uitermate besmette lijke huidziekte. Zij wordt veroorzaakt door z.g. spyrochaeten die door de huid naar binnen dringen en die verzwerin gen doen ontótaan die dikwijls een groter oppervlakte hebben dan een flinke mannenhand. Het komt veelvuldig voor (lat dc framboesia-zweren de ledematen tot driemaal de normale dikte doen op zwellen en vergroeiingen veroorzaken. Framboesia is echter te genezen door inspuitingen met alasphine, een salversan-preparaat. Een patiënt kan met drie tot acht injecties geheel ge nezen worden. 1 K.g. alasphine kost echter f 1200. en uit één kilogram kunnen 35004000 doses bereid worden. Voor één rijksdaalder kunt U dus één framboesia-patiënt geheel genezen. En dat niet alleen: het geneesmiddel vermindert gelijk ongaand met de ge nezing de besmettelijkheid. U voor komt met die ene rijksdaalder dus ook de uitbreiding van deze plaag. En zo kunt U met Uw gift ook andere ziekten helpen bestrijden. Stort nog heden op giro no. 8540 ten name van het Hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis Den Haag. Het is ook mogelijk om een brief of briefkaart beplakt met een bedrag tot één gulden aan postzegels te zenden aan het Hoofdbestuur van het Neder- „andse Roode Kruis Prinsessegracht Den Haag met vermelding: „Rode ven de porto geplakt is aan 't Neder- Kruis hulp aan Indonesië". Dc P.T.T. betaalt dan alles wat bo- landse Roodc Kruis terug.. IN enkele Belgische bladen stonden de laatste weken artikelen soms gevolgd door ingezonden stukken - waarin melding werd gemaakt van ontstemming in Antwerpse rederskrin gen over een door Ned. firma's ui de Antwerpse haven aangenomen hou ding. De laatsten zouden voorkeurta rieven voor zich opeisen, welke zelfs voor Belgische firma's niet bestaan. Zij /ouden tradities schenden door uitschakeling van zekere tussenperso nen, zij zouden Ned-, personeel aan stellen in plaats van Belgisch... En het effect van dit alles zou zijn, dat 1de verwezenlijking der Benelux, waar mee men in Antwerpse havenkringen toch al niet bijzonder ingenomen is, er eer door vertraagd dan door ver sneld zou worden. Nee... 't is geen storm in optima forma, maar het is ook geen kwestie om achteloos aan voorbij te wandelen. Want al zou het waar zijn, dat al deze klachten op gevoelsoverwe gingen berusten, dan nóg zou er reden zijn om klaarheid le scheppen ter- wille van een verhouding die in snel tempo aan hechtheid en warmte moet winnen. IJet is voor een krant een ongemak- i kelijk karwei zich te verdiepen in de werk- en handelsmethodes van een grote haven. Voorschriften t-n tradities en bepaalde uitleggingen spe len daarbij een grote rol. Toch hebben we het van belang geacht ter plaatse, d.w.z. te Antwerpen inlichtingen in te winnen. Niet alleen om enig nader in zicht te krijgen in de gerezen moeilijk heden, doch ook om eens te verkennen wat men in de Sinjorenstad nu eigen lijk denkt over de Benelux-gedachte in het algemeen. UUat wij vernamen t.a.v. de gerele veerde klachten, komt neer op de mededeling, dat van een tarieven- dumping bezwaarlijk sprake kan zijn om de eenvoudige reden, dat deze of ficieel vastgesteld zijn. Ontduiking er van is wettelijk strafbaar en als ont duiking wordt geconstateerd zal die straf stellig niet uitblijven. Waar het op aankomt, is tenslotte de concrete klacht en niet een vage beschuldiging, welke geen houvast biedt. Dit stand punt wordt zowel in Nederlandse als in Belgische kringen ingenomen. De tweede klacht is al even moeilijk te omgrenzen. Het schijnt ergens voor gekomen te zijn -r- doch niet in de Antwerpse haven dat een Neder landse tussenpersoon een Belgische confrère verdrongen heeft, maar om nu een algemene klacht over verbroken tradities op te stellen, lijkt nogal ge waagd. Te meer, omdat men in Ben gië als vreemdeling nu eenmaal niet zo gemakkelijk een beroepsvergunning veiwerft, d.i. een vergunning om zich als zelfstandig werker te vestigen. Als loontrekkende ontmoet men die vestigingsbezwaren niet. Deze soepele houding zou er dus toe kunnen leiden, dat de Nederlandse firma's Nederland se werkkrachten „en massa" zouden „invoeren" en te werk stellen in het Antwerpse havenbedrijf. Wat is echter de werkelijkheid? Het aantal Neder landers, dat in dit havenbedrijf werk zaam is, overtreft geenszins het getal, dat in het verleden werkzaam was, zowel bij de oude Nederlandse als bij een in Belgische kringen genoemde nieuwe Nederlandse firma. Slechts een ongelukkige uitlating van een der be trokkenen heeft een ogenblik aan deze veronderstelling voet gegeven. Maal ais men dan verneemt, dat die hele firma minder dan 10 man personeel in haar dienst had, dan is het duidelijk, dat er geen reden is om daarop een ge bouw op te trekken van louter grieven en klachten. Redelijk denkende Ant werpenaren glimlachen dan ook, als dit onderdeel ter sprake wordt ge bracht. Glimlachenen toch zij ont kennen niet, dat er geen reden zou kunnen bestaan tot wenkbrauwfronsen. Die redenen ontspruiten echter voor lopig niet aan handelsmanipulaties. Deze worden zeker in grote lijnen wel gedekt door het Belgische fundamen tele handelssysteem en de eventueel daarop gebouwde voorschriften. Een zeker misnoegen komt echter voort uit feiten en feitjes, stemmingen en stekeligheden, welke verband hon den met de tegenstelling in geestelijke structuur tussen Noorderling en Zui derling. Daarover in een tweede ar tikel. jyrET INGANG van Maandag a.s. wordt witte-bloem in ruimere ma te ter beschikking gesteld. De bakkers zijn evenwel wettelijk verplicht steeds in voldoende mate gewoon brood beschikbaar te hebben, zowel in de winkel als bij bezorging aan huis. zodat niemand gedwongen wordt het uit de aard der zaak duur dere wittebrood tegen zijn wil te ko- *">en. Intentie voor 23 Januari Mogen de Katholieken alles vermijden, wat de terug keer der afgescheidenen zou kunnen belemmeren. Intentie voor 24 Januari Mogen de Joden en Mo hammedanen zich bekeren.

de Stem | 1949 | | pagina 1