Den Haag wijst partijdig rapport van C. v. G. D. af Zonder Vrouwe Fortuna gaat het niet Een Engels document over Koning Leopold Ie )PJES Jimmg Wettelijke bescherming van zedelijke volksgezondheid Nieuwe, gevoelige nederlaag van Baronie tractoren KINDT Het „oncomfortabele comfort" van Hatta c.s. IN 'T KORT ifrÏE >er; inten rting INDONESIË GEBED TEGEN KERKVERVOLGING BELONING DR: E. Ileidrich, secr. generaal van van Buitenlandse Zaken „Sterk gekleurd en eenzijdig" Iets kouder De eerste Roemeense DE martelaar Controle op de leesbibliotheken Fransen en Britten lieten Belgen in de steek En... Bleijerheide zette zegetocht voort Internationale Bidweek Baronie's voorhoede miste stootkracht N.O.A.D. schoot beter Bleijerheide kreeg het niet cadeau N .A.C.-LIMBURGIA 1-2 c regen van corners bracht thuis- club geen enkel voordeel j Toch wonnen de gasten welverdiend Slordig spel in mijnstreek-derby In Eindhoven werden veel kansen gemist In Durban is het weer rustig Tientsin door commu nisten bezet li op punten |SN ANDERE 5EN. f, elegante nieuwste 261-0 laaf voor het be- le uitslagen. Jraag 22 Januari i Pool", t Goes. i. VVASMA- lokgelegenheid IVEEVOEDER- eerde binnen- |E PO'S 1ST, TEL. 132 ONTVANGEN jaar I werking in wollen slip- bren borstrokken aan, wij doen al 277-0 E 20.00—f 27.00 ijs. f 1.35 ten en prijzen f 12.50 oL chtige koopjes njs. 134-o HULST aakt U plannen >t het aanschaffen an een tractor '5EN chillende tractoren likt voor aanbouw inschaffingsp. .js is 270-O ÏLOOSTEUZANDE VIJFDE JAARGANG No. 1281 Uitgave- N.V. Uitgevers Mij. Neerlandia, Verschijnt elke werkdag. Bureau: Breda, Eeigerstraat 16, Tel.: Redactie 8181, Admini stratie 8778. Redactieraad: A. P. J. Aernoudts, C. J. v. Hootegem, A. E. Langenhorst, Mr. Dr. A. J.J. M. Mes, Mr. H. B. B. de Rechter. Hoofd redacteur: J. J H. A. Bruna. Abonnements prijs bij vcnruitbetaling 3.90 per kwartaal, per post 4175, per week (uitsluitend bij niet- postbestelling) 0.30. Losse nummers 8 cent. Postrek. no. 278841. Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland MAANDAG 14 JANUARI 1949 Advertentieprijs voor de gehele oplage; 025 per m/m. (Ingezonden Mededelingen O.o» per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. j~Telefoon 102. - (Biibureaux: OOSTBURG, Nieuwstraat 22. Telefoon 35: TERNEUZEN. Axelsestraat 166. Telefoon 2347) TN geen 50 jaar is er in één nacht zoveel hemelwater in Batavia neerge- stroomd als van Vrijdag op Zaterdag. De eerste tram bleef troosteloos in de waterzee steken, het Koningsplein was onbereikbaar geworden voor het verkeer. Het leek, alsof de tropenhemel een eindeloze stroom tranen schreide om de ellende, die de Archipel moet doorstaan. De 56 Nederlandse jongens, die in de afgelopen week terwille van het brengen van orde en rust hun leven lieten, de schier bovenmenselijke taak, waarvoor de Rode Kruisteams zich zien geplaatst in de bevrijde dessa's, de roofovervallen in stadswijken en op afgelegen ondernemingen door snipers en benden, de afmattende pogingen van de Nederlandse staatslieden, dr Drees aan het hoofd tesamen met dr Beel, om althans enige orde in die chaotische toestand te scheppen: dit alles geeft een trieste realiteit, waarop alle berichten van de laatste dagen schijnen te zijn afgestemd LTierbü denken wij aan het laatste rapport van de Commissie voor Goede Diensten en het daarop gegeven felle en duidelijke afwijzende commentaar uit Den Haag. Dan denken we eveneens aan het droeve feit, dat de waardige en comfortabele omgeving, die de onzen aan de republikeinse leiders had den gewaarborgd, in werkelijkheid niet zo waardig of comfortabel is ge weest. 7°ndag weid in het Bisdom Breda de volgende Kanselbrief van Z.H. E. Mgr. P. Hopmans voorgelezen. „Beminde Diocesanen. Het is U allen overbekend, aan welke felle vervolgin gen de Katholieke Kerk in verschil lende landen is blootgesteld. Onze priesters, onze religieuzen en onze ge lovigen hebben om wille van het hei lig geloof veel lijden te verduren. Als trouwe kinderen der H. Kerk delen wij in het bitter lijden van onze zwaar beproefde medebroeders en me dezusters. Wij mogen dat niet aanzien zonder blijk van medeleven en meelij den te geven Wat Z. H. de Paus ons heeft voorgehouden, komen wij hier herhalen, dat al onze gelovigen bid den: Hart van Jezus, maak dat de Hatholieken die vervolgd worden, standvastig blijven in het geloof. Om nog meer kracht bij te zetten, schrijven wij voor, dat van Zondag 16 Januari af tot het aanstaande Paas feest in iedere H. Mis, waarin dit vol gens de Rubrieken geoorloofd is, het gebed tegen de Kerkvervolgers zal worden ingevoegd (oratio imperata contra persecu tores Ecclesiae simpli- citer imperata) en dat op Zondagen onder het lof het Paree Domine drie maal zal gezongen worden door alle aanwezigen. Ook mogen we er op wij zen, dat het gebed ter ere van de H. Aartsengel Michaël na iedere gelezen H. Mis met volle aandacht en innige godsvrucht door de- aanwezige gelovi gen zal worden meegebeden. Moge dc God van vrede en liefde, op dc voorspraak van dc Allerheilig ste Maagd Maria, de Moeder van God en ook onze Moeder, een einde maken aan de schrikkelijke Kerkvervolging en de mensen in vrede en eendracht doen samenleven." VI/tE meldden onlangs, dat een meisje uit de omgeving van Helmond. Ria v. d. Broek, een portefeuille vond met f 100 er in. Van de eigenaar kreeg ze bij te rugbezorging als eerlijke vind ster twee hele biscuitjes voor de moeite 1 Dit bericht kwam ook in de in ternationale pers. Zo kon het. dat de Engelse conducteur tussen twee ritten door in zijn krant dit be richt las. Na de dienst stapte hij rechtstreeks naar het postkantoor en maakte aan Ria, die hij bij ver gissing „Vandael" noemde, een chèque van 10 shilling over „om er iets voor te kopen". Onze P.T.T. wist handig het raadseltje van 't verkeerde adres op te lossen en bezorgde de eerlijke Ria deze gift van een „verre bewonderaar". Uet gerucht gaat, dat koning Faroek van Egypte ingevolge de verwar de politieke toestand overweegt het land tc verlaten. ]yA 1 Maart 1949 worden geen be weerde collaborateurs of verra ders meer uit de Britse zone aan bui tenlandse mogendheden uitgeleverd, "yAN de zes communistische Staten leden, die in Friesland werden ge- kezen, hebben er al vier bedankt. Nummer 9 van de lijst van 17 candi daten is nu fractieleider. ÖOPHOELIS, de Griekse premier, is Zaterdag afgetreden. De leiders van de vier grote partijen zijn het inmiddels eens geworden over de vor ming van een nieuw kabinet. yiJFTIEN vrachtauto's braken de blokkade: zij reden vanuit de Sov jetsector naar de Amerikaanse sector. Eerst waren de controlerende politie agenten ontwapend en aan een boom gebonden. QENERAAL Montgomery is Zater dag voor een kort bezoek in ons land aangekomen. Hedenmiddag om 12 uur vertrekt Ii(j vanaf Ypenburg. PEN stof, die de vermenigvuldiging van kankercellen vertraagd, werd door twee Amerikaanse geleerden ontdekt in de menselijke urine. Deze stof werd genoemd vitamine B 14. TTET comité voor Zomertoerisme vraagt aan dc N.V. Ned. Spoor wegen weer in te stellen: goedkope zomerretours, avondretours, vacantie- kaarten, gezelschapstarief en sportta- rief. QARRY DAVIS is wereldburger nr. 1. hij benoemde do Keulse actrice Gisela Schleuter tol wereldburgeres 2 en in Wenen vechten nu Gustav Krisch en de componist Hinterhofer om dc titel van nummer 3. an rsjecho-Slowakije, die November uit zijn land verdween, is te Was hington aangekomen. Tyat het rapport van de C.v.G.D. be- treft: Den Haag noemt het zonder meer misleidend en in flagrante tegen spraak met de bekende feiten. Boven dien is het eenzijdig en partijdig. Le lijke woorden voor een rapport, dat heet te zijn uitgegaan van een boven de partijen uitstaande commissie. Er wordt dan in het rapport gesproken over vernielingen. Den Haag stelt vast dat reeds in April 1947 met die ver nielingen is begonnen en dat er in het republikeinse gebied van Oost-Java al 5000 vernielingen (waarvan vele lucht foto's voorhanden zijn) werden aange richt, voor de Nederlandse troepen daar ook maar een voet zetten. Voor zover de commissie spreekt over Midden-Java, gaat het alleen maar over zaken „van horen zeg gen", want in het betrokken gebied zijn de leden of waarnemers zelfs niet geweest. Dit belet hen echter niet om een serie beschuldigingen aan het adres van ons land neer te schrijven ter attentie van de Veiligheidsraad. Het rapport concludeert dus volko men ten onrechte, dat Nederland niet in staat is de orde te handhaven, geeft een sterk gekleurd en partijdig beeld en wordt dan ook door de Nederlandse autoriteiten in zijn geheel afgewezen. Een deurloze slaapkamer 'Minstens even erg in onze ogen is echter het tweede geval: de be handeling althans de huisvesting van Soekarno c.s. Bij herhaling heeft Ne derland in officiële verklaringen, ook in de Veiligheidsraad, de verzekering gegeven, dat de republikeinse autori teiten overeenkomstig hun staat en waardigheid, zijn geinterneerd. En het is alweer de C.v.G.D. die hierover rapporteert. De leden zijn immers een dag op bezoek geweest in Bangka bij Hatta, en diens lot genoten. Daar zagen zij een groot gebouw, waarin de ministers wor. den gevangen gehouden. Zij heb ben een deurloze slaapkamer, waar in zes bedden zijn geplaatst. Oor spronkelijk konden ze beschikken (daarnaast dus) over een met touw afgezette ruimte van 40 vierkante meter. Later is dit touw weggenomen en kregen de heren een ruimte van 16 bij 19 meter. Alle ramen zijn afgesloten met kippengaas. Toen de commissie op bezoek moest komen, kregen ze twee tafels en twee stoelen extra als meubilair. Minder kon het dan ook al met. Nu een paar minder ongunstige za ken: zij kregen kranten en kunnen naar de radio luisteren. Via de com missie hebben ze nu ook de nodige Sft11?11 en raPP°rten gekregen. KruSJ! Japuan hunnen ze regelmatig =n=J a<;hrijven aan hun familie. Dit deCvGn in het rapport van Eens'mrt j' rapp°rt we overi- fk we hLv nodige reserve bezien, als we denken aan het partijdige rap port van de militaire waarnemefs Aan de andere kant moeten we melding maken van een brief van de heef Elmk Schuurman, voorzitter van de Nederlandse delegatie. fisch dc instructies zijn herhaald cn dat twee hoge functionarissen per vliegtuig op weg zyn naar Bangka. Deze zullen er op letten, dat er geen hinderpalen in de weg worden gelegd aan de bewegingsvrijheid van Hatta en de anderen. Dit wordt te meer urgent, waar ook Hatta onder de personen hoort, met wie officieel contact zal worden op genomen overeenkomstig art. 5 van 't BIO-besluit. De „prominente perso nen" zijn: Abdulkadir, Widjojatmotjo, Assat, Darmasetiawan, de sultan van Djokja. Hatta. Urip. Kartodirdjo, Agus Salim, Sjahrir, Sukarno en Su- pomo. Als voorzitter van de contact commissie zal optreden sultan Hamid II, als opvolger van de overleden Bahriun. Het zijn oriënterende bespre kingen. Vergissen we ons niet, dan lijkt het er op, dat na de zware tro pische regenval hier dus ook alweer de zon achter de sombere wolken komt doorgluren! avond,VenVaCll*'nf" Kcldig van' ro!ïiSSeI^nd hewolkt met enkele regen- 0f hagelbuien, voorname- ,'n hel N.Oosten. Langs de krffutV harde, overigens meest NVVW,f;<T ,wind tussen West en *>.nest. Later geleidelijk wat af- ?etTekouede"f!"d UU W richtingen. Vandaag IOn onder 17.01 uur, maan op uur. Morgen zon op uur, maan onder 10.49 uur. Bevel niet uitgevoerd JfÜ *cgt daarin tot zjjn verrassing te hebben vernomen, dat aan de be velen met betrekking tot de persoon lijke vrijheid van Hatta en de anderen op Bangka geen gevolg is gegeven. Hii zegt verder, dat dit een betreurens waardig misverstand is, dat telegra >E rode kerkvervolging in Roe menië heeft een eerste slacht offer geëist: de communistische politie heeft een pas gewijd pries ter na diens eerste H. Mis dood geschoten. Deze jonge priester was gewijd door mgr Johannes Suciu, de apostolische administrator van 't Aartsbisdom Fagaras. Hij was ge zonden naar een dorpsparochie, die zonder pastoor was. Toen hij in zijn eerste parochie kerk zijn eerste H. Mis opdroeg kwam dc communistische politie de kerk binnen en eiste, dat hij een document zou tekenen, waar in hij verklaarde vrijwillig over te gaan tot de schismatieke na tionale kerk. Zijn antwoord op de bedreiging van de politie was: „Schiet, want ik zal nooit mijn geloof verloche- ik zal nooit mijn geloof verlooche- geschoten, terwijl hij zijn Mis gewaden nog a&n had. Hij stierf enkele ogenblikken later. Een zonderling geval tijdens de ontmoeting NAC-Limburgia. Vier spelers maken zich erg druk over de hal die.... er niet is! Wat zou er gebeurd zijn met die bolle blaas? jyteer en meer doet zieh de behoef te gevoelen bij de wet enige voorschriften te geven inzake uit winstbejag geëxploiteerde leesbiblio theken, met name ter bestrijding van de pornografie en ter bescher ming van de jeugd tegen hare ze delijke gezondheid bedreigende lec tuur. Zo luidt de inleiding op wets ontwerp „voorschriften inzake lees bibliotheken." Dat op het gebied van de z.g. win kelbibliotheken grote misstanden heer sen, was reeds sedert jaar en dag bekend. Toen mr. J. H van Maarseveen zich na zijn optreden als minister van Binnenlandse zaken van deze materie rekenschap gif en zich ae vraag stelde, over welke bevoegdheden de gemeentebesturen te dezer zake dienen te beschikken, kwam hij na rijp beraad tot de conclusie: E'EN TELEGRAM van Churchill. waarin deze na de Duitse inval van Mei 1940 koning Leopold van België drin gend uitnodigt met zijn gezin naar Engeland te komen, heeft de Koning nooit bereikt, aldus meldt het Be'gi- sche R.K. blad „La Libre Belgique". Van dit telegram wordt melding ge maakt in een 40 bladzijden tellende brief, die volgens „La Libre Belgique 12 Juni 1940 door wijlen admiraal Lord Keyes, toenmaals Brits verbindings officier bij de Belgische generale star, werd gezonden aan Lord Gort, vooi- malig bevelhebber van de Britse expe ditionaire macht. De brief, waarvan het blad thans een Franse vertaling geeft, werd tot nog toe „geheim ge houden". aldus het blad. Churchill had admiraal Keyes ver zocht alles te doen wat in zijn ver mogen lag, om koning Leopold te overreden naar Engeland te komen, doch admiraal Keyes ontving het telegram niet, voordat hij zelf reeds enkele dagen in Engeland terug was. „Toen ik de minister-president en het Kabinet onmiddellijk na mijn te rugkeer te Londen ontmoette, was er geen sprake van. dat koning Leopoiu gelaakt werd. de wapens te hebben neergelegd. Hoe kan men hem laken, daar het telegram, dat koning Leo pold 36 uur, voordat hij een besluit nam, had moeten bereiken, duidelijk vaststelde, dat wij op het punt ston den, de Belgen in de steek te laten. Het schijnt mij afkeurenswaardig on eerlijk, alle schuld op de Belgen te schuiven en te trachten hun Koning tot een zondebok voor de Fransen en Engelsen te maken. Wanneer de wereld al de feiten (7e v"—"vwnordelïikheid voor het lijden, dat uw leger moest doo»- s en voor ae ueueriaag van het Belgische leger zeker on andere schou ders gelegd worden dan op die van Koning Leopold", aldus Keyes in zijn brief aan Gort. dat de gemeenten, die daarop prijs stellen, in de gelegenheid moeten zijn ook in de toekomst een vergunning stelsel in het leven te roepen, hetwelk de mogelijkheid opent, bepaaldelijk hen, die in zedelijk opzicht slecht be kend staan als exploitant van een leesbibliotheek te weren. B. en W. moeten voorts in de gele genheid zijn aan de vergunning ver- plichtigen voor de vergunninghouder te verbinden. Deze verplichtingen mogen en be hoeven met betrekking tot de inhoud of strekking der boeken niet verder te gaan dan rmdig is tot wering van die boeken, welke naar het oordeel van B. en W. aanstotelijk voor de eer baarheid zijn. De ministers van Bin nenlandse zaken, Onderwijs, Kunsten en wetenschappen en Justitie achten het voorts uit een oogpunt van jeugd bescherming volkomen verantwoord, ja zelfs noodzakelijk, de mogelijkheid te scheppen aan alle vergunningen de verplichting te verbinden, dat aan een minderjarige geen boeken worden ter hand gesteld, welke naar het oor deel van B. en W. schadelijk zijn voor de zedelijke gezondheid van minder jarigen. Tenslotte ligt het naar het oordeel van de ministers op de weg van het rijk om door instelling van een com missie, waarin verschillende geestelij ke stromingen zijn vertegenwoordigd en waarin ook aan het regionale en gemeentelijke element de nodige stem zal worden verleend, de mogelijkheid te openen de gemeentebesturen en an dere autoriteiten, aan wie ter zake enige bemoeienis toekomt, van voor lichting te dienen bij de toepassing van deze wet. De ministers denken hierbij bepaaldelijk ook aan het oor deel omtrent de vraag, welke boeken schadelijk zijn voor de zedelijke ge zondheid van minderjarigen. Intentie voor 18 Januari: Mogen alle dwalenden tot de éne ware schaapstal van Petrus terugkeren. IN EEN door de Baronie zeer slecht gespeelde wedstrijd heeft zij twee kostbare punten af moeten staan aan haar collega in de gevaarlijke zóne: LONGA. De LONGA-midvoor J. van Roessel wist wel raad, toen men bij de Baronie wat slordiger ging spelen nadat de rust met 1—0 voorsprong was ingegaan voor Spoordijkbewoners. De eerste drie doelpunten werden door de LONGA-man J. van Roessel gescoord. Toen was het gedaan met de weer stand van de Bredanaars. De linksbin nen Storimans kreeg de beloning voor •zijn hard werken gedurende de gehele wedstrijd in de vorm van een doelpunt waarmee hij de eer redde. In de eerste heift ging een prachtige scoringskans voor Velthuis verloren toen doelman Merks resoluut ingreep. Na 20 min. was het van Roessel, are uit voorzet van Velthuis, na misser van Franken de score opende (1—0). Doelman v. d. Velden van LONGA, die de geblesseerde Luytelaar verving, viel over de bal bij een vrije trap, doch Baronie had pech, dat deze bal juist naast ging. LONGA trok zich teveel terug en Baronie wist de thuisclub op de eigen helft terug te dringen, zon der daar succes uit te trekken. In de tweede helft Is het weer van Roessel, die, reeds na 2 min. uit ee?-i door Broeders veroorzaakte vrije trap, en door v. d. Hout keurig voorgezet, prachtig in weet te koppen <20). Een doelpunt van Baronie wordt wegens buitenspel afgekeurd. Storimans valt steeds op door zijn hard werken, doch spil Massuger is hem altijd te vlug af. van Roessel vangt na 15 min. de bal op zijn borst, laat hem op de grond komen en schiet onhoudbaar in (30). Velthuis doet even later hetzelfde uit een schermutseling (4-0). Grauwmans schiet wat later uit een vrije trap juist tegen de lat. Velthuis straft met een strak schot een aarzeling van Merks (50). Enkele min. voor het einc» krijgt Baronie twee corners te nemen, welke echter niets opleveren. Stori mans weet dan even voor het fluitsig naal .de eer te redden (51). QESTEUND door de wind had NOAD onmiddellijk het beste van het spel. De geel-blauwe voorhoede was evenwel wat te langzaam, waardoor legio kansen door de versterkte Lim burgse voorhoede in de kiem gesmoord konden worden. Door het stug en suc cesvol verdedigen van Haagmans en W. Lensen kreeg Aretz het niet te moeilijk, wat Kerkrade zeer te pas kwam. daar hun doelman evenmin av die der geelblauwen, geen al te veilige indruk maakte. Een plotselinge uitval der bezoekers werd NOAD na 15 min. bijna noodlottig, toen den Turck gesla gen was en v. d. Sanden in doel het schot van Strolenburg wist te keren. Na 20 min. scoorde Vrlens onhoud baar (10). In de tweede helft was het v. Hees- wijk, die na 3 min. wist te doelpunten (2-0). Uit een strafschop wegens hanaa was Vondelhoff de man, die de eer wist te redden. Even voor net emce maakte van Heeswijk er 31 van uit een kopbal. |}E STRAFFE, van doel tot doel staande wind sprak een niet on belangrijk woord mee in deze ontmoe ting, welke zich kenmerkte door grotu spanning in de eerste helft. Toen na een kwartier in de tweede helft de K. /ANDER een schoongeveegde hemel, op een uitstekend bespeelbaar veld en in tegenwoordigheid van 'n massa toeschouwers, heeft NAC opnieuw teleurgesteld, door van een robuust Limburgia met 1-2 te verliezen. De be scheiden kans, die de Bredanaars nog konden koesteren, voor de bovenste plaats, is daarmee dus volledig verkeken. Ucn robuust Limburgia. inderdaad en vooral wat de achterhoede betreft. Kerels, een of twee koppen langer dan het merendeel der Bredase ploeg, vormden voortdurend een bijna niet omver te stoten blok. dat bovendien geweldig trapvast bleek en de NAC- voorhoede verplichtte met klein spel te attaqueren, in plaats van met hoge voorzetten van de vleugels, die alle dezelfde weg opgingen, als daarmee eens geprobeerd werd. De Limburgia-defensie ranselde nl. elke hoge voorzet terug het veld in, zodat de thuisclub-voorhoede wel ver plicht was het meer in de korte pas ses te zoeken. Jammer genoeg was het aanvalsquintet daarin niet genoeg be dreven, met uitzondering van Kees Rijvers, die een lust voor het oog was. Hij genoot echter te weinig steun van zijn medespelers, terwijl bovendien de vele schoten, waaronder kanjers die gevaarlijk waren, zo niet tegen paal of lat. in de lange armen van de ste vige doelman Jacobs terecht kwamen, dan wel onschadelijk werden gemaakt door de trapvaste verdediging: Bruist- van Huizen-J. van Lübeck. Betere defensie J^eze indruk was overheersend: Limburgia speelde beter en bo vendien geruster omdat het in zijn verdediging zoveel gesmeerder liep dan aan de overzijde, waar vooral Pogge en Groos in snelheid tekort schoten tegenover met name dc rech tervleugel de Graaff-Pryswiszeck doch Machielsen en Lussenburg óók hun handen overvol hadden aan de niet minder snelle linkerwing: C. van Lübeek-Theunisse. Het begon al direct geducht te rammelen voor Kool's veste, omdat onvoldoende werd afgedekt. De Graaft vooral wist dit euvel goed uit te bui ten, maar het eerste doelpunt (ver rassend genoeg, doch een honderd procent meevaller!) kwam tóch via de linkervleugel. C. van Lübeck gaf nl goed, hoog voor naar rechts de Graaft schoot verrassend snel toe, bemach tigde het leder en kopte in. De bal kwam tegen de paal enstuitte daarvan in het Bredase doel (0-1). NAC gaf het rationele antwoord Bijna ononderbroken was de serie aanvallen, welke op het vijandelijke doel volgde en waarin steeds Rijvers zich de grote, kundige bezi der toonde, zij het dat hij z'n solospel wel eens wat te lang voortzette, óf iets te lang wachtte met schieten, waardoor de Limburgia-defensie er meestal een gemakkelijke prooi aan had. Een telraam a.u.b. Tpr zou een telraam nodig zijn ge weest, om het aantal hoekschop pen te tellen, dat tot aan de rust bij Limburgia werd geforceerd, maar geen énkele leverde winst op. waar door wel héél erg veel van de zenu wen plus het doorzettingsvermogen der Bredanaars werd gevergd. We me nen zelfs, dat dit uitblijven van suc ces in de tweede helft op Rijvers' ac tiviteit o.a. heeft doorgewerkt. De gasten gingen zich natuurlijk kip-lekker voelen, toen het N.A.C. als maar niet lukte en zij deden herhaal delijk de massa rillen en beven bij hun snelle, goed opgezette aanvallen, die grotendeels het kenmerk van doorbraken droegen, vanwege het ver rassende optreden der aalylugge bui tenspelers en het te kort schieten van de thuisclub-defensie. Na een half uur, toen de stand nog steeds 0-1 was, omdat een keer Aarts ook al misfortuin had gehad, toen hij uit een goed door H Bouwmeester ge nomen hoekschop prachtig hoog had ingekopt, maar op zijn beurt keeper Jacobs óók op zijn weg had gevonden in die dertigste minuut, moest rechtsbuiten Bindels bij NAC vervan gen worden (wegens een blessure). Mathewissen was zijn opvolger, een speier met toekomst waarschijnlijk, maar met deze zwaargewicht-tegen- standers vóór zich, niet capabel ge noeg. Nummer twee lijn kwam het ding terecht, zodat we ons konden voorstellen, dat de thuis club met genoegen het half-time fluitje hoorden opklinken.... Nog geen verbetering Tntussen neigde het in de NAC-de- fensie nog steeds niet naar verbe- téring er, toen derhalve in de 32e mi nuut de Limburgers opnieuw Kools konden verschalken, kon men dit de vrucht noemen van beter en produc tiever spel. Dit tweede doelpunt werd ongeveer op dezelfde manier geboren als zijn voorganger. De Limburgia-aanval bracht Beenhakkers en zijn beide partners in hevige moeilijkheden; van afdoende dekken kwam niets terecht en toen midvoor Cox de bal in bezit kreeg, op tamelijke afstand, kanjerde hij meteen op geringe hoogte in de linkerbenedenhoek (0-2). NAC antwoordde ook ditmaal met een energieke tegenaanval, besloten met 'n schot, zó keihard, dat doelman Jacobs even z'n evenwicht verloor en zelfs de opgevangen bal liet vallen, maarvóór cn niet achter de doel- TAe aan spanning zo rijke eerste helft werd vervolgd met eén aanvan kelijk vrij saai herbegin. Karei Bouw meester begon al met voor open doel jammerlijk naast te schieten. De af werking der NAC-aanvallen dreigde steeds minder goed te worden; een rmmende factor daarbij was het zo veelvuldig terugspelen; de halflinie voedde te weinig; het spel ging te veel over één vleugel, de linker (be grijpelijk wel, maar dus te eenzij dig) enzovoort. Verheugend daarente gen was het betere verdedigen van de achterhoede, die nu met méér re sultaat de Limburgia-aanvallen be streed. Hét doel der gasten werd in middels „bestookt", zij het in mindere mate dan voor de rust, door Mathe wissen, die huizenhoog overschoot door Bouwmeester, die ook al geen succes boekte (zijn schot ging vlak langs de paal achter) en zo verstreek snel de tijd, zonder dat dus verande ring in de stand kwam. Dc eer gered TAat gebeurde dan eindelijk in de 40e minuut. Uit een vrij'e schop door ten val brengen van Groos aan de thuisclub toegekend, kon Lussenburg Jacobs voor een fait accompli stellen De kanjer, die NAC's rechtshalf af vuurde, kreeg Jacobs wel te pakken, maar hij liet de bal vallen en ditmaal rolde deze in het doel (1-2). Misschien zou de eindstand er even anders, dat wil zeggen gunstiger heb ben uitgezien, voor de thuisclub, als dit tegenpunt eerder was gescoord. Nu was Limburgia te zeer op haar qui vive. om dc zege nog uit handen te geven. Er is in de beste verstandhouding gespeeld, fors nu en dan. maar nie' ruw. Scheidsrechter Luntjens. Roer mond, had het niet erg moeilijk. District VI. PSVEindhoven 0-0: NOAD-Kerk- rade 31Bleijerheide—Helmondia 3—1; Spel. Emma—Maurits 1—1; LongaDe Baronie 51. Bleijerheide NOAD Eindhoven Helmondia Sitt. Boys PSV Longa Sp.cl. Emma 14 Kerkrade 15 Maurits 13 Baronie DNL 12 4 21 30—18 3 17 24—14 1 17 23—17 4 15 19—18 5 13 18—22 6 13 16—17 6 12 19—20 6 12 15—20 8 12 25—33 5 11 15—15 7 9 26—36 "pJONGE, jonge, wat is dat een lelijke nederlaag geworden voor de Baronie en hoe extra donker gaat het er nu uitzien'. Zeker. Longa moest worden ge vreesd, temeer omdat ook zij nog lang niet veilig waren (en nu nóg niet zijn), maar 51 is toch wel wat veel. Moed houden, Baronie! Bleijerheide kreeg harde noten te kraken tegen Helmondia, maar won niettemin toch weer, zodat het kampioenschap reeds dichtbij begint te komen. In de stede lijke derby tussen PSV en Eind hoven is de stand dubbelblarfk gebleven, waarvan de leiders ex tra hebben kunnen profiteren. NOAD, dat Kerkrade er met over tuigende cijfers onderhield, blijft intussen een zeer ernstige concur rent voor de titel, zoals een blik op de standenlijst duidelijk aan toont. Dat gaat misschien wel naar een nek-aan-nek-race toe! Sport club Emma en Maurits hebben ge lijk gespeeld, een uitslag welke voor Baronie nog als het gunstigst kan worden beschouwd. thuisclub de stand tot 31 had weten op te voeren, werd die beduidend min der. Wel was Helmondia's tegenstanu ook toen nog allerminst gebroken, maar Bleijerheide bleef sterker en verdiende zege door beter spel, vooral in de tweede helft. Met de rust was de stand 1—1, na een gelijk opgaande strijd. Na de thee was het vooral de thuis club, die de toon aangaf. Reeds vrij spoedig bracht Koelver dit met een uitstekend doelpunt tot uitdrukking en weer had Bleijerheide de leiding (2-1). Een kwartier later beslechtte van de Haaf de strijd door de stand op 31 te brengen. ÏAEZE mijnstreek-derby stond op een laag peil, met name voor rust. Vooral de thuisclub toonde slordig spel en was slechts sporadisch op het ge bied van de gasten, wier aanvallen beter verzorgd waren. Hieruit wist Maurits de leiding te nemen, welke achterstand eerst na rust werd inge lopen. In de tweede helft werd aan vankelijk niet meer vuur gespeeld, doch na de gelijkmaker verviel men weer in mat spel. TAE WEDSTRIJD tussen de grote Eindhovense clubs PSV en Eind hoven eindigde zoals hij begon 00). De ploegen wogen volkomen tegen el kaar op, zodat ze beide tevreden kun nen zijn. Aan beide zijden zijn kansen geweest, maar deze werden steeds door de resoluut ingrijpende verdedigingen en in laatste instantie door de beide keepers onschadelijk gemaakt. Scheids rechter Ausums leidde resoluut en had het spel volkomen in handen. Van dw gin af aan werd er fel gestreden en het tempo was behoorlijk. Relletjes kostten aan 85 men sen het leven TAE relletjes in Durban hebben, vol- gens de mededeling van de Zuid- Afrikaanse regering, aan 85 mensen het leven gekost. Onder hen bevond zich één Europeaan. In het ziekenhuis werden 309 Afrikaners en 249 Indiërs opgenomen, waarvan na behandeling in totaal 312 gewonden weer naar huis konden gaan. De toestand is rustig. Het is er nogal heet aan toegegaan in Durban. De Afrikaners trokken in grote groepen naar de kampen van de Indische refugie's en richtten daar 't grootste onheil aan. In de Indische wijk, waar practisch alle huizen ver laten waren, stonden hele straten in brand. Generaal Smuts heeft verklaard, dat de regering thans de eerste vruchten plukt van de eeonomische politiek, die dc gekleurde rassen onderdrukt. Hij waarschuwde: „Dit kleine vuurtje zou wel eens tot 'n verschrikkelijke brand kunnen oplaaien." TJIT China werd de val van Tientsin bevestigd. Bij het binnenrukken van de communistische troepen ston den vele wijken nog in brand. Nader werd gemeld, dat ook Pengpoe in communistische handen is. Generalissimus Tsjang Kai Sjek, die ondanks alle geruchten nog altijd niet is afgetreden, bracht een bezoek aan het graf van Soen Yat-Sen. Het mau soleum werd tijdens dit bezoek als een fort bewaakt door tanks en pantser wagens. Dc generaal hield een toespraak tot de aanwezige soldaten, waarvan slechts bekend is geworden: „Houdt als een man stand en wist alle verne deringen uit." JAE persfotograaf Jac. Hooghuis in Groningen, wilde zijn nieuwe auto l>i: zijn huis parkeren. Hij reed daar- i'i, m hét' water. Toen hij vrij spoe- di- daarna op het droge werd ge naaid. bleken de levensgeesten te zijn geweken.

de Stem | 1949 | | pagina 1