In 1950: Souvereine van Indonesië Ver. Staten Maar die kapotte voeten zijn de moeite waard! Leslie: Ik zal niet partijdig zijn Communisten eisen onvoor waardelijke overgave interim-regering binnen een maand Zij hadden pech IN 'T KORT Brie venactie voor Hongarije! Onze soldaat doet zijn werk niet geruisloos, wel foutloos! Dr. van Roy en in de Veiligheidsraad Derde kwartaal 1949 vrije verkiezingen Zacht Reizen naar België door militairen Geen bedrijfsvergun- ning meer nodig voor veehandel Gevallen voor het vaderland België wil de kanonnen gieten voor W. Europa Geen Benelux zonder Schelde- Rijnverbinding Brits-Franse overeenstemming over Duitsland De ramp van de ,JVijmegen" CHINA Geen offensieven meer in Palestina Voor onze duitien- liefhebbers OP PATROUILLE IN OOST-JAVA VLJFDE JAARGANG No. 1280 Uitgave: N.V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureau: Breda, Reigerstraat 16, Tel.: Redactie 8181, Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aemoudts, C J. v. Hootegem, A. E Langenhorst, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. B. B. de Rechter. Hoofd redacteur: J. J H. A. Bruna. Abonnements prijs bij vooruitbetaling 3.90 per kwartaal, per post 4.75, per week (uitsluitend bij niet- postbestelling) 0.30. Losse nummers 8 cent. Postrek. no. 278841. Prijzen van buitenlandse abonnementen worderi op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland ZATERDAG 15 JANUARI 1949 Advertentieprijs voor de gehele oplage: 0.25 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.60 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. ringschatting bezien wordt of nieuwe eisen wordt vergolden". met EN WEER kwam de Veiligheidsraad bijeen om over Indo nesië te praten en weer heeft dr. van Royen een voor die omgeving ongemeen klare taal gesproken. Nederland komt bij voorbaat tegemoet aan het Amerikaanse verlangen „data te noemen": onze vertegenwoordiger deelde mede, dat de Rege ring „alles zal doen wat in haar macht ligt" om in de loop van 1950 de souvereiniteit aan de V. S. van Indonesië over te dra gen. Binnen een maand, zo zei hij, zal een Interim-regering zijn ingesteld en nog voor het derde kwartaal van dit jaar- staan vrije verkieziingen op het programma. AMERIKA's WENSEN VERVULT. ANTWOORDEND op t Amerikaan- se voorstel, dat de souvereiniteit zal worden overgedragen „in een ver loop van maanden en niet van jaren" zeide dr. van Roijen, dat Nederland per 1 Januari 1950 de overdracht tot stand gekomen zou willen zien, doch dat het op 't ogenblik onwaarschijn lijk scheen, dat het practisch moge lijk zou zijn het gehele programma in zulk een korte tijd uit te voeren. Dr. van Roijen uitte krachtige erf tiek op de verklaringen van sommige leden van de Raad, die duidelijk blijk gegeven hadden, van „vooroordeel en onbillijkheid". De manier, waarop Nederland aan de resoluties van de Veiligheidsraad RODE KRUIS IJEEDS EERDER deze week we zen we op de actie van het Rode Kruis ten bate van Indone sië. De nood is daar zo klaarblij kelijk en zo groot, dat het nood zakelijk is op alle denkbare wij zen hulp te verzamelen. De P.T.T. gaat meehelpen; men kan f 1.— aan postzegels op een brief doen met het adres Ned. Rode Kruis, Princessegracht 27, Den Haag. De meerwaarde krijgt dan het Rode Kruis. Nog eenvoudiger is het voor ve len om eenvoudig een bedrag op Giro 8-5-4-0 te storten ten name van het Hoofdbestuur. Dan komt het geld tenslotte toch ook ten goede aan de zieken, zwakken en uitgehongerden onder de inlanders die na jaren door onze mannen eindelijk bevrijd konden worden. JJURBAN heeft een „oorlog" beleefd tussen Indiërs en Afrikaners. Er zijn tientallen gewonden gevallen. De Afrikaners hebben na een eerste „in cident" de winkelpanden van de In diërs bestormd en leeggeroofd. De po litie stond tegenover een overmacht. yANDAAG WORDEN weer twee vliegtuigen van de K. L. M. op bcluphol verwacht vanuit Batavia: de „Curagao" en de „Batavia". J)E GEMEENTERAAD van West- Berljjn kwam gisteren bijeen. Bur gemeester Reuter zei: „Dit is het enige Parlement te Berlijn". J^ELGIE produceert sinds zeer kort cellulose (voornaamste grondstof voor papter) uit vlasafval volgens 'n 'j °i'?e methode". Tot dan toe werd de afval verbrand. TWEE NOORSE REDERS werden b-?vorderd tot officier in de Orde Jan Oranje Nassau uit dank voor het fJïÜ tBa porl°g aan ons land ge schonken vertrouwen. Zij gaven on- dracht tot het bouwen van schepen. J)E „TABINTA" zal 31 Januari van Amsterdam naar Batavia varen, met 500 „werkers" aan boord. De pas sagiers gaan per boottrein 7 Februari naar Genua. EE*LK.IPBalkbrug moest twee- aL Jj? ®n_.:_In een ei van 200 ffi am had zij nog een geheel tweede ei geproduceerd. gaaf JAPAN houdt 23 Januari algemene verkiezingen. Er zijn 1368 candi dates waarvan de democratisch-libe- ralen er 420 hebben. jyjEVROUW ROOSEVELT zei, dat zij op de vergadering van de V N m Parijs geen vordering had gemaakt ui de persoonlijke omgang met Rus- sen. ERNEST BEVIN zou een „Anti-ko minform-conferentie" voor het etre Oosten hebben voorgesteld. PAUS PIUS XII heeft, bij gelegen- veld. van het Kerstfeest, een som ïcho ntTrge.maakt aan de Apostoli- p vm igat'e *e Batavia ten behoe ve van de armen. geldig tot Weersverwachting vanavond: Zwaar bewolkt met enkele op klaringen en hier en daar enige heh e regen of motregen. Matige en la er in de kuststreken weer krachje w.nd uit Westelijke richtingen. Aanhoudend zacht. Vandaag: zon onder 16.58 uur. Maan 0p 17.24 uur. Morgen: zon op uur. Maan onder 10.12 uur Zon onder 16.59 uur. Maan op nur- Maandag: zon op 8.40 uur. Maan onder 10.33 uur. Inzake dit probleem gevolg had gege ven „zou mjjn land aanspraak kun nen doen maken op een evenwichti ger en billijker waardering van zijn houding dan het ontvangen heeft". CONSTITUTIE EN UNIE. JJIJ verklaarde verder, dat Neder land hoopt, dat binnen een maand een federale Interim-regering in Indo nesië zal zijn ingesteld. Hij voegde er aan toe, dat terstond na de instelling van een interim-regering voorberei dingen zouden beginnen voor vrije al gemene verkiezngen. „Het gekozen vertegenwoordigend lichaam", aldus zeide hij „zal dan een Grondwet voor de Verenigde Staten van Indonesië opstellen. Deze constitutie zal daarna aan ilc deelnemende staten ter goedkeuring worden voorgelegd. De Interim-rege ring zal ook de administratieve orga nisatie van de nieuwe staat voorbe reiden. Tenslotte zal een rondetafel conferentie worden gehouden van de vertegenwoordigers van Nederland en Indonesië teneinde een ontwerp-sta- tuur te bespreken voor de Nederlands- Indonesische Unie." Ten aanzien van de verkiezingen zeide dr. van Roijen: „Het is de bedoeling van de Ne derlandse Regering de waarnemers PanTJb V. 77. bij"deze verkiezingen uit te nodigen. Met het oog op het feit. dat nog niet in alle gebieden algehc vrede en orde is gevestigd en vo met 't oog op de nodige admiui a- tieve en technische vooiberti ünven zal het practisch onmogelijk zi,n deze verkiezingen binnen zes maanden te doen houden. Mijn Regering zal ech ter al het mogelijke doen om de ver kiezingen nog in het derde kwartaal van dit jaar te doen plaats vinden. Over de kwestie van de vrijlating der politieke leiders sprekende vroeg dr. van Roijen de Raad wel te beden ken, wat de consequenties zullen zijn, als de Raad zich begint te mengen in de vraag of een lidstaat met of zonder goede redenen zekere maatregelen heeft genomen om zijn binnenlandse veiligheid te waarborgen. Daarmee ondermijnt de Raad de gehele struc tuur van de Ver. Naties door een van haar hoofdzuilen, ni. de stelling dat de Ver. Naties zich van inmenging in binnenlandse aangelegenheden zuilen onthouden, weg te breken. Dr. van Roijen verklaarde, dat de drie doelstellingen van de Veiligheids raad zover mogelijk gerealiseerd wa ren. Hij vond het van de Raad „een verkeerde manier tot vervulling van zijn wensen aan te moedigan, wan neer elke daad van onze zijde ter voldoening aan die wensen buiten be schouwing gelaten wordt of met ge- JJOEWEL Nederlandse onderdanen van 15 December jl. af op vertoon van een na 1 Januari 1946 afgegeven of verlengd paspoort dat geldig is of niet langer dan 5 jaar is verlopen, in België worden toegelaten, blijven de bepalingen voor 't verkrijgen van de ministeriële toestemming, die benodigd is voor militairen die een reis naar het buitenland maken onverminderd van kracht. METEN MET TWEE MATEN. TAR. VAN ROIJEN toonde o.m. met de resolutie t.o.v. India en met beslissingen van de Veiligheidsraad, die Rusland was voorbijgegaan aan hoe met twee gewichten wordt gewogen en met twee maten wordt gemeten, wat „mijn land, zoals elk zichzelf respecterend land,, moeilijk kan aan vaarden" (Vervolg op pag. 3) Wel erkenning van Bedrijfschap ■pHADAT REEDS het vorige jaar de handel in diverse producten bin nen de voedselvoorzieningssector werd vrijgelaten van de bepalingen in het bedrijfsvergunningsbesluit 1941, is thans ook voor de binnenlandse han del in runderen (inclusief slachtvee, vette- en nuchtere kalveren) varkens paarden en schapen ontheffing ver leend van de betrokken bepalingen in genoemd besluit. Deze ontheffing houdt in, dat bij nieuwe vestiging of uitbreiding van een handelsbedrijf in deze zin geen bedrijfsvergunning meer is vereist van het ministerie van Landbouw. De handel in genoemd vee is thans alleen gebonden aan een erkenning bij het betrokken Bedrijfschap, die ge baseerd is op objectieve eisen van haRdelsbekwaamheid en eredietwaar- digheid. Voor hen, die niet erkend .i blijft liet verhandelen van genoemde producten verboden. Deze vereenvoudigde procedure brengt geen wijziging in de bestaande verplichtingen ten aanzien van koop en verkoop, ontvangst en levering enz van de betrokken producten. Iedere door het bedrijfschap erkende hande laar moet uiteraard alle terzake die nende verordeningen en besluiten vol ledig in acht blijven riemen. T\E REGERING heeft bekend gemaakt, dat in de afgelopen week in Indonesië de navolgende verliezen zijn geleden: Drie letlen van de Kon. Marine, veertig manschappen van de Kon. Landmacht en dertien manschap pen van het K.N.I.L. Hieronder stond van de Kon. Landmacht vermeld: Soldaat M. P. C. de Bruijn uit Breda. Hij sneuvelde op 1 Januari 1949. TAE BESPREKINGEN der ministers van Defensie van de bij het pact van Brussel aangesloten landen en hun deskundigen, zijn gisterenmiddag voortgezet. Naar van bevoegde zijde wordt opgemerkt, heeft de rationali sering' en standaardisering van het materiaal der bij de verdediging van West-Europa betrokken landen niet alleen een militair doch ook een eco nomisch aspect. Van Belgische zijde bleek tijdens de besprekingen, op grond van de capa citeit der Belgisch-Luxemburgse zwa re industrie, te worden aangedrongen op de toewijzing van een belangrijk aandeel in de productie van bedoeld materiaal, waardoor de werkloosheid België op doelmatige wijze zou kunnen worden bestreden. De conferentie van Ministers van Defensie, die naar men verwachtte twee dagen zou duren, heeft haar werk in vijf uur beëindigd. Ramadier, de Franse minister van Defensie zeide bij het verlaten der conferentie: „De nodige organisaties zijn er. Het zal echter nog enige maanden duren voordat men zich een algemeen beeld zal kunnen vormen'/ Antwerpse K. v. K. wil vóór 1950 beginselbesluit r\E VOORZITTER van de Antwerpse Kamer van Koophandel, de heer Osterrieth, heeft op een bijeenkomst van het centrale comité van de Ka mer verklaard, dat, althans in begin sel, moet worden besloten tot verbe tering van de verbinding tussen de Rjjn en de Schelde, alvorens de eco nomische unie tussen België en Neder land tot stand komt. Allen, die be lang hebben bij de verbetering van de Rijn-Schelde verbinding, zo zeide hij, en dat zijn niet alleen de Antwerpe naars, doch alle Belgen, moeten zich ernstig afvragen, of het niet de voor keur verdient van de Benelux af te zien, wanneer de regeringen van Bel gië en Nederland geen principiële op lossing voor dit probleem kunnen vin den. JJEVIN EN SCHUMAN hebben nu ruim twee dagen geconfereerd, over wat werd genoemd „vrede en vriendschap van Frankrijk en Enge land". Er zijn geen persberichten ge geven. doch het staat wel vast, dat de West-Europese Unie, het Atlantische Verdrag en de houding tegenover Duitsland ter tafel kwamen. Robert Schuman heeft na afloop tijdens een prseonferentie verklaard: Er zijn geen fundamentele menings verschillen tussen Engeland en Frank rijk meer ten aanzien van het Duitse probleem. Ook zei hij nog. dat Italië en de Italiaanse koloniën de aandacht had den gehad. Er was overeenstemming bereikt over de instelling van een Europese Raad van Ministers en de vorming van een Europese Assem blee. Schuman zeide. dat in de afgelopen 24 uur „nieuwe factoren'' waren ge komen. waarvan-- K,. hoopte, dat zij zouden helpen een oplossing te bren gen in het Verre Oosten. Waarnemers meenden, dat dit betrekking had op verwachte verklaringen van Neder landse zijde in de Veiligheidsraad over de toekomst van de Indonesi sche onafhankelijkheid. Voortdurende sneeuwstormen uit het Westen TAE 25e GETUIGE was gisteren aan de beurt. Alvorens deze tc horen wenste de heer Leslie nadrukkelijk vast te stellen naar aanleiding van de niet-geproduceerde bewijsstukken (de logboeken), dat zeker van zijn kant geen kwade trouw in het spel was. Hij wilde integendeel alles doen om in de zaak „Prestwick" alle klaarheid te brengen. „Ik zal niet partijdig zijn en mij daartoe ook niet laten dwin gen", zo zei hij letterlijk. De heer Cameron (K.L.M.) zei he lemaal niet, dat hij daaraan twijfelde maar meende tóch te moeten wijzen bij herhaling en met klem, dat er in zake de voorbereidingen van dit on derzoek sprake is van nalatigheden. Hij liet evenwel terecht op dit moment buiten beschouwing, wie daarvoor verantwoordelijk zou zijn. Hij sprak TIENTSIN heeft door het zenden van burger-onderhandelaars twee maal gepoogd de communisten te be wegen de stad te sparen. Het antwoord is geweest: hevige bombardementen, waarbij talloze doden zijn gevallen, o. a. in de Italiaanse Club, die als hos pitaal was ingericht. In Nanking stijgt de spanning met het uur. De Regeringspartij, de Kwo Min Tang is gisteren in een geheime zitting bijeen gekomen. Daar werd vastgesteld dat Tsjang Kai Sjek moest aanblijven als president met Nanking als verblijfplaats. Wel wil men over vrede onderhandelen. De communis ten hebben inmiddels bij monde van generaal Mao Tse Toeng bijzonder duidelijk hun voorwaarden gesteld. Zij luiden: 1 Berechting van de „oorlogsmis dadigers". 2 Afschaffing van de huidige grondwet. 3 Aftreden van de Kwo Min Tang. 4 Reorganisatie van de nationa listische legers. 5 Verbeurdverklaring van het „bureaucratische kapitaal". 6 Agrarische hervormingen. 7 Opzeggen van de „misdadige verdragen". 8 Bijeenroeping van een politieke adviserende raad „zonder deelne ming van de reactionnaire elemen ten teneinde een democratische coa litieregering te vormen". TAE ISRAËLISCHE en Egyptische afgevaardigden die op het eiland Rhodos wapenstilstandsbesprekingen begonnen zijn, hebben Vrijdagavond over en weer de verzekering gegeven, dat geen militaire offensieven onder nomen zullen worden en dat de par tijen elkanders grondgebied zullen respecteren. Men kwam tot deze afspraak, ver vat in het eerste punt van de agenda der besprekingen, na een discussie van niet langer dan een kwartier. zelfs van „een onopzettelijke verzuim Hij sprak er zijn verwondering over uit, dat aan de enige technisch vol komen bekwame man ter zitting ver schenen, nl. gezagvoerder Snitseiaar, niet de vraag was gesteld, of hij het mogelijk achtte, dat de verkeerd aan gegeven hoogte op de kaart ooi-zaak van het ongeluk had kunnen zijn. De volgende getuige vertelde, dat hij om kwart over een in de nacht de eerste mededeling kreeg over de plaats waar het toestel was neergestort. Hij zond toen een brandweerauto en een ambulance naar het politie-station te Tarbolton. Andere getuigen, die wer den gehoord, brachten geen nieuwe gezichtspunten naar voren. TENEINDE tegemoet te komen aan de vele verlangens uit on ze lezerskring om van tijd tot tijd belangwekkende bijzonderheden te publiceren uit de duivenwereld, hebben wij besloten voortaan elke week een artikel aan dit onder werp te wijden. Wij hebben daar toe een zeer deskundig man be reid gevonden en vandaag voor het eerst zullen onze duivenlief- hebbers zijn pennevrucht op een der binnenpagina's kunnen lezen. Z. VL. JONGEREN MORGEN IN OOSTBURG BIJEEN De jongeren uit Zeeuwsch-Vlaanderen, die zich rond het tijdschrift „Karak ter" hebben verzameld, komen morgen in Oostburg bijeen. Ze zullen daar discussieren naar aanleiding van be togen, die door mej. A. Wijffels, en de heren J. Heessels en drs. J. v. d Pluym worden opgezet en de dag ver der kruiden met zang, dans, voo> dracht en muziek. OPENING MEDISCH CEN TRUM TE MIDDELBURG Gisterenmiddag vond te Middelburg in tegenwoordigheid van burgemeester jhr. mr. W. C, Sandberg tot Essenburg de officiële opening plaats van het Medisch Centrum, gelegen aan de Eigenhaardstraat, die werd verricht door de heer A. J. Berenpas, wethou der van Sociale Zaken. (Van onze speciale verslaggever). QE KUNT nu wel lekker in een colonne rijden en denken dat er dan niets kan gebeuren maar als ge van Blitar af naar Kediri wilt gaan en de kogels huilen over Uw hoofd, dan kunt ge heus Uw lach wel houden, al bezit ge een hart als Jan Pieterszoon Coen en een hand zo vast als van een bokser, de spuit die U toevertrouwd is bibbert heus wel een beetje, indien ge hem in de aanslag houdt met de kracht van de wetenschap achter U. dat ge orde en veiligheid in dit n toch. er komt zo'n merkwaardig gevoel in Uw botten te zitten en an omt brengen, bent ge bereid wat wij aan het front nogal plastisch eg„en er oven op te gaan. De rebellen echter blijven over het algemeen üüntt'1 Ve' 'deR,a en a'leon 'n een verraderlijke aanval blijken zij ten minste nog wat aan te „durven". ANGST VOOR REBELLEN. ^1 praat ge maar met de mensen, dan weet ge meteen wat het zeg gen wil in angst voor de rebellen tc moeten leven. Nu is de bevolking, wat men noemt, weer zeker van de zaak, dat de Blanda's niet weg zul len gaan en de 48-jarige mandoer Marrimin, die „opzichter" is van een ploeg koelies, die de gaten van de vermeende tankvallen dichten, raakt niet uitgepraat over de weelde, die hij en de zijnen kennen. De koelies krijgen een gulden per dag, een echte nieuwe gulden, die de mandoer met graagte bekijkt en zij behoeven maar acht uur per dag te werken. De mandoer voelt zich een toean besar, want hij verdient een rijksdaalder per dag en verheugt zich er telkens weer over, dat hij nu zijn vele kinderen behoorlijk te eten kan geven en van het nodige textiel voor zien. Nee, van de rebellen moet Marrimin niets hebben, want tot voor kort moesten zij leven van enige grammen rijst per dag en altijd bang zijn dat hun schamel boeltje gerampokt werd Marrimin en de zijnen zijn de man nen van 215 R.I. die zulk een voor treffelijk werk verrichten dat, even als dat met zoveel belangrijk werk over het algemeen gaat nauwelijks bekendheid geniet Want indien ge eens even op de kaart wilt kijken dan zult ge zien, dat het wel wat be tekent om rechts en links van oe hoofdgroep, die naar Blitar en Kediri trok, de zuiveringsacties tot een goed einde te brëngen. Je kunt nu een maal in de jungle en in de bergen geen zwaar geschut meenemen en niet in een auto blijven zitten of een carrier neen, ge moet per pedes apos- tolorum en als ge des avonds in uw spaarzaam verlicht „tampatje" komt en je zere voeten eens bekijkt dan denkt ge allicht, in de Kalverstraót in Amsterdam, de Grootestraat in Maas tricht de oude Gracht in Utrecht, de Heuvelstraat in Tilburg en de Grote M kt te Breda daór liept ge uw voeten niet kapot. En toch... en toch... als ge denkt aan al het moois wat ge op dc dagpa trouilles zag en de dankbaarheid van de bevolking, die ge aanvoelde, waarempel het was de moeite waard, ge hebt toch nog zo'n beetje het ge voel iets „groots" verricht te hebben.. DE SOLDAAT BOOT UIT BEEK Un de soldaat W H. Vergoossen uit de Brugweg 12 te Pey-Echt in Limburg, die met een baard als sin terklaas zijn wachtje aan de brug te Kepandjem klopt, en de soldaat P. A Boot uit Beek bij Breda, die hem hierbij gezelschap houdt en Frans Kieboom uit de Herstalsestraat te Hasselt bij Tilburg, die weer ergens anders op post staat, ze leveren net toch maar deze knapen en dan te weten, dat zij al lang en breed thuis hadden kunnen zijn als de demobili satie niet was stopgezet. De koffers van deze jongens staan ai in Neder land en Vergoossen en Boot staan nog te lachen als ze eraan denken, dat hun bulletjes al thuis geborgen zijn en zij' lachen nu. omdat de dèmooili- satie tóch in het verschiet ligt on achteraf bezien hebben zij in ieder geval ook nog het resultaat van hun werk kunnen zien... Waarlijk het zou de moeite waard zijn om de heren van de Veiligheids, raad eens naar Indonesië te halen en te laten zien wat die „koloniale Ne derlanders" in hun „koloniale schild" voeren Het zou wei eens aardig zijn om de mandoer van het boswezen Roebai te horen praten over de troep onver schrokken knapen die te voet naar de Kali Komto werken liepen. Roebai heeft anderhalve dag meegelopen en nog was hij niet op de helft van de afstand, die afgelegd moest worden Ook allemaal kolonialen, deze Indo nesiërs. Doch deze eenvoudige man is momenteel gedwongen om vlak bij de bezetting van Sebaloeh, bij de knapen van 35 R.I. te wonen, want de rebellen hebben beloofd hem te vermoorden als hij in de buurt van deze „helden" komt. „STEMMING". Tiet is niet overdreven, maar van hetgeen Uw verslaggever gezien heeft aan „stemming" bij de „X"-bri- gade. dat was voor Nederlandse be grippen. die immer van kankeren ge wagen, een openbaring. Het deert de knapen niet of zij een extra wacht moeten doen, indien zij zien dat liet tekort wordt gedaan aan de redelijk heid. Ge moet aan het Duitse front hebben gestaan, bij de geallieerde troepen wilt ge kunnen inzien dat „onze jongens" voor geen ander leger onder doen. al blaken wij dan niet van ijver en eerbetoon. Zij doen dom weg hun werk. zonder morren alleen vergeten zij de spot en de humor niet de ironie en nuchterheid, eigenschap pen overigens, die het gehêle Neder landse volk niet vreemd zijn. Het krij -sbedrijf is voor de Nederlander een noodzakelijk kwaad. Hij blijft er zo lang mogelijk buiten. maar als de omstandigheden soldaten wensen dan zet de Nederlandss militair de benen zó schrap dat er van geen wijken meer sprake kan zijn. De Nederlandse soldaat doet zijn werk niet geruisloos wél foutloos TAE DEMOBILISATIE der troe- pen in Indonesië is begrijpelij kerwijze tijdelijk opgeschort. Boven de persoonlijke belangen gaat de grote betekenis van het handhaven van vrede, rust en orde, opdat er de voorwaarden bestaan voor de stichting der vrije souvereine Ver enigde Staten van Indonesië. Toch zal te eniger tijd het vraagstuk der demobolisatie weer aan de orde ko men en dan is het van belang ie^ kening te houden met hetgeen hier onder door een medewerker wordt betoogd. TN de rubriek „Uit Uw Pen" in De Tijd van 14 December jl. slaat een zekere G. Schoenmakers op de grote trom en roert daarbij een niet onbe langrijke kwestie aan n.l. die van de terugkeer van oorlogsvrijwilligers. „Nog steeds worden", zo schrijft S. onder meer, „oorlogsvrijwilligers in Indië vastgehouden, die reeds vanaf Januari of Februari 1945 in dienst zijn. Aan deze jongens wordt groot on recht gedaan". De redactie van De Tijd heeft zich blijkens een noot aan bovenvermeld schrijven van S. toege voegd, zich over deze kwestie verstaan met het Ministerie van Oorlog. „Wij geven toe", zo deelde het Ministerie o.m. mede, dat deze jongens onbillijk zijn behandeld, maar het is een kwestie van force majeur. Men kan hen niet afzonderlijk demobiliseren, zonder de 7 December Divisie op es sentiële punten te desorganiseren. Zij zijn niet vergeten, de onbillijkheid wordt erkend, maar de omstandighe den zijn sterker dan de goede wil. Deze jongens hebben pech gehad". T°t zover „Uit Uw Pen" in De Tijd Toevalliger wijze zijn ons deze ge vallen ook bekend geworden. Wij hebben ons laten voorlichten, hoe een en ander in zijn werk is gegaan. En daarom moeten we terug naar het voorjaar van 1945. Het was n.l. bij schrijven van 28 Februari 1945 dat een aantal vrijwilligers werd opgeroe pen om opgeleid te worden tot officier. De opgeroepenen waren voor het overgrote deel studenten en ondanks de beloften, die uitdrukkelijk werden uitgesproken, volgde voor circa 600 van deze jongens nimmer de oplei ding tot officier. Want eenmaal in Engeland beland, bleek dat de oplei ding voor sommigen slechts liep tot sergeant, terwijl een groot aantal als doodgewoon soldaat of korporaal weer in Nederland terugkwam, waar zij werden belast met de opleiding van de inmiddels opgeroepen 7 December Divisie en de 2e Divisie. In October 1946 volgde de uitzending naar Indië van de 7 December Divisie, waarbij ongeveer 300 personen van bovenbe doeld opieidingspersoneel werden in gedeeld. Van de overige 300 leden werd een gedeelte met ontslag ge zonden krachtens de beslissing van de Adj. Generaal van de Koninklijke Landmacht, No. 758 d.d. 1-4-1947, iuncto legerorder 157 lid 2. Deze hiel den respectievelijk in, dat oorlogsvrij willigers op 14-4-1945 in dienst, niet dan met hun toestemming naar In dië zouden kunnen worden uitgezon den en dat oorlogsvrijwilligers langer dan 2 jaar in dienst, die naar In dië zouden worden uitgezonden op hun verzoek konden worden gedemo biliseerd. Zijn de jongens, aan wie einde Mei 1947 deze beslissing nog niet was meegedeeld, dan niet wederrech telijk naar Indië uitgezonden met de 2e Divisie, die tussen Maart en Mei 1947 vertrok? Is boven vermelde be slissing ter keanis gebracht aan de jongens vóór hun uitzending naar In dië? Of is hen zonder meer meege deeld, dat zij een verzoek konden indienen, zonder dat zij bekend waren met de rechten die zij hadden? Inmiddels is het Thuisfront zich met deze kwestie gaan bemoeien. Op I Juli van dit jaar kreeg het Thuis front van de Minister de mededeling dat de betrokken oorlogsvrijwilligers, behalve officieren, wanneer zij een verzoek zouden indienen om ontslag voor studieredenen (het zijn hoofdza kelijk studenten) voor 1 October 1948 zouden terugkeren en thuis zijn. Wan neer is deze beslissing en verzekering van de minister ter kennis van de betrokkenen gebracht? De demobilisatie van vrijwilligers- bataljons ging inmiddels voort en al werd onlangs verklaard, dat alle vrij- wiliigers-bataljons thuis zijn, de jon gens in kwestie zitten nog onder de tropenzon. Was het de Minister totaal onmogelijk om deze jongens, die in oorlogstijd alles hebben willen offeren, te doen vervangen door dienstplich tigen, welke hij toch te zijner be schikking heeft? TAe toekomst van deze jongens is ge broken. Vanaf 1943 zijn zij uit hun studie. De onbillijkheid wordt inge zien, maar het gaat moeilijk aan de ze vrijwilligers van het eerste uur met een dooddoener als „jullie hebben pech gehad" af te schepen. Wij wer pen de vraag op of tegenover de ge pleegde onbillijkheid die van over heidswege wordt erkend en die on danks moeilijke omstandigheden, wij geven dat gaarne toe, te vermijden zou zijn geweest niet een daad van rechtvaardigheid dient te worden gesteld door b.v. het beschikbaar stel len van studie-beurzen voor deze jongens. Want is de demobilisatie van de betrokken jongens niet al te licht vaardig en gemakshalve vergeten Het zou zijn voordeel kunnen hebben, indien door de betrokken instanties ten aanzien van deze kwestie, die van beslissend belang is voor de toe komst van een weliswaar kleine groep oorlogsvrijwilligers, klare wijn wordt geschonken. SCHOUWEN-DUIVELAND KRIJGT WEER BOMEN In het plantseizoen 1948-1949 worden overal op Schouwen-Duiveland weer bomen geplant om de door inundatie verloren gegane te vervangen. Te Bruinisse werden door de kinderen der beide lagere scholen 60 lindebo men geplant op plaatsen waar vroeger ook bomen hebben gestaan. In bijna alle gemeenten op het eiland ziin her beplantingen verricht of zal dit nog gebeuren. In het vorige plantseizoen achtte men de grond nog niet ge schikt.

de Stem | 1949 | | pagina 1