Infiltraties zijn betaald via opiumsmokkel Werkwilligen geterroriseerd door communisten Tsjecho-Slowakije als wapensmidse en uitvalspoort IN 'T KORT Weer een K.L.M.-toestel uit Batavia Oorlog „Een groot bedrag is zo moeilijk te krijgen' Kloof tussen Engeland en de Ver Staten De ramp van de „Nijmegen" Terreur breidt zich uit over Hongarije Geheime wapendepots in vele landen jj&j, IINES dERS LMA'S lag ORESQUE SHANNON'S IE JAREN NGSGEZINDEN Republikeinse documenten: „Verbrand deze brief PRINSES ALICE DE SCHOENMAKERS te Eastbour- ,no 'Sussex) hebben geweigerd to te renareren. die zij vm6en. Ze wensen geen on- Cubaanse resolutie in de maak DislributienieuWs Rantsoenbonnen textiel Weer aanvragen werk kleding Staking in Amsterdam DE Griep-epidemie niet kwaadaardig Wie zijn de Maffers? Nanking voelt zich bedreigd Moord op Zandvoortse winkelier berecht STALINS VREEMDELINGENLEGIOEN II vrii zacht Tito zoekt ook )t Dagblad De Stem |<wartaal. Verschijnt 881 «o |e ge- 5 TOL, het dat Uw kind rstoffen toevoert. mtwikkeling van nodig heeft, 3 steeds fit, want eerstandsvermo- jekten. Laat dus J - voor Uw kind |m-moeilijkheden naak. Eén k drie lag ie voldoende. ^NGEN WIJ EEN "zware ca Jt57 OOSTBURG lomperd. 935-0 - Loretta Young - in: BEZOEK. 3ishop's Wife) litchell Knapenkoor. Goldwyn sublieme alle leeftijden, ondvoorstelling: 8 u. ondagvoorstellingen uur. 944-0 rd - John Garfield t in: rote film. die zonder k ondenkbaar was Bros-Film! ang 18 jaar. ondvoorstelling 7- u Aanvang Zondag- li 3.30 - 7— 9.15 u en Dr. Olsen voor ZAPOPPIN rolder en superieure in deze grandioze ijdag en Maandag 8 g 6 45 en 8.45 uur, 45 en 8,45. Voorver- iks van 11—12 uur 948-0 irn - Tom Drake en rell in de grandioze green years) uwe boek van Dr. A. anvang 7 en 9 uur. g 3 uur. Voorver uur. 14 jaar. 947-0 trais, Marcel Herraud 'obinson een mach- ijpend filmwerk, ijdag en Maandag 8 r- 7 en 9 uur Zon- uur. Voorverk. 10-11 948—0 VAM DER STEEN S verwonderd af wat iemschicht op klaar- betekenen heeft. Zij niets van de mono- VlJFDE JAARGANG No. 1279 Uitgave: N.V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureau: Breda, Reigerstraat 16. Tel.: Redactie 8181, Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts. c J. v. Hootegem. A. E Langenhorst, Mr. Dr A J. J. M. Mes. Mr. H. B. B. de Rechter. Hoofd redacteur: J. J H. A. Bruna. Abonnements prijs bij vooruitbetaling 3.90 per kwartaal, per post 4.75, per week (uitsluitend bij njet- postbestelling) 0.30. Losse nummers 8 cent. Postrek. no. 278841. Prijzen van buitenland^ abonnementen worden op aanvraag verstrekt.Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 75. Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuws-VlaanderenHULST, Dubbele Poort 7. Telefoon 102. V R IJ D A G 14 JANUARI 1949 Advertentieprijs voor de gehele oplage: 0.25 per .m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.60 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke lard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse ■ditie 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede- lelingen 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent ier m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,t Kleintje'* wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. (Bijbureaux: OOSTBURG, Nieuwstraat 22. Telefoon 35; TERNEUZEN, Axelsestraat 166. Telefoon 2347) DE C. v. G. D, gaat Moh, Hatta en diens lotgenoten op Bangka een bezoek brengen. Een rapport over het bespro kene zal, behalve aan de Veiligheidsraad, niet worden bekend gemaakt. Republikeinse autoriteiten, w.o. minister Natsir, brengen op hun beurt een bezoek aan Batavia, daarheen ge bracht door een Nederlands vliegtuig. Dr. Drees had inmid dels Informeel contact met de republikein dr. Soepomo en ten slotte kan als belangrijk rondom Indonesië worden meegedeeld, dat twee documenten, aangetroffen in Djokja, voor publicatie zijn vrijgegeven: zij onthullen hoe handel in verdovende middelen de Republiek aan contanten hielp om de infiltraties op door de Nederlanders bezette gebieden te kunnen betalen TYAT IS dus weer heel wat nieuws f bjj elkaar ever de Oost. De be richten spreken eigenlijk voor zich zelf, alleen het laatste, die documen ten-geschiedenis, vraagt eigenlijk om nadere bijzonderheden. Welnu hier zijn ze dan: Het eerste document, gedateerd 15 Juni 1948, is getekend door de Lt.-ko- lonel Abimanjoe en gericht aan de vice-president tevens minister van De fensie a.L Van de inhoud het vol gende: flP HET Griekse eiland Tinos leeft prinses Alice van Grie kenland. Zij is de moeder van Prins Philip, Hertog van Edin burgh. Het merkwaardige is, dat zij daar leeft als non (Grieks- orthodoxe ritus). Zij is 63 jaar en bewoont een villa tesamen met een mede-zus ter, Sophia Dimitrou Averti. In deze orde (van de H. Maagd van Tinos) krijgt iedere kloosterzus--. ter per jaar een maand vacantie, welke de prinses dit jaar hoopt tc gebruiken om haar zoon, schoon dochter en kleinzoon in Londen te bezoeken. QP 30 APRIL wordt een stadionspel opgevoerd onder leiding van Ca rol Uriels, waaraan misschien de drie oudste Prinsesjes een actief aandeel zullen nemen. Het is een „Ganzen bordspel" met talloze figuranten in nationale klederdracht. MAC ARTHUR gaf via de Japanse Regering de door de Jappen tij dens de oorlog gestolen juwelen van de sultans van Mampawa en Pontia- nak terug. T>IJ JONGERIUS in Utrecht kwamen in 1946 de Nederlandse legerau to's in revisie. Door malversaties werd de Staat voor enige tonnen bena deeld. Gisteren werden de bedrijfs- chef en de procuratiehouder tot vier maanden voorw. veroordeeld. Hierte gen kwam de Officier van Justitie in beroep. TIET EERSTE internationale congres voor de Europese eenheid zal van 25 tot 29 Februari a.s. te Brussel wor den gehouden. Churchill, de Gasperi en Spaak zullen er spreken. r\E DUITSE generaal Franek is door Rusland naar Oostenrijk gezonden als militair adviseur van de com munistische partij. pOBERT SCHUMAN en Ernest Be vin voeren momenteel tc Londen „besprekingen voor de vrede en vriendschap van de beide landen". Er aal geen communiqué worden uitge geven. J7EN HAARLOK van Beethoven en 2 brieven van Mendelssohn wer den gisteren tesamen in Haarlem ver kocht op een veiling voor f 150. Waar schijnlijk zal de koper, een Fries, zijn aanwinst schenken aan de filmster Deana Durbin. "C^EN influenza-commissie zijn we sinds gisteren ook al rijk. Zij heeft tot taak eventuele ernstige ejüde- miën te bestreden. JgEN JONGEMAN in Berlijn plaatste een advertentie met zijn eigen overlijdensbericht om van zijn schuld eisers af te komen. Hij werd echter thuis getroffen, toen men een krans bij hem afleverde. OCATEN en rechters in Tsje oho-Slowaküc moeten voortaan examen aflesrgen (met goed gevolg) In de Marxistische leer. g kige voeten te bevorderen! „Op grond van het operatiebevel van de legercommandant nr. 1-48 en ons marsschema naar West-Java heb ben wij gedurende bedoelde mars per man tien kilo rijst nodig. Onze nood- stock kan feitelijk hiervoor gebruikt worden, indien de Juni-toewijzingen ineens en niet bjj gedeelten kunnen worden verstrekt. Teneinde gedurende enige maanden verzetsacties te kunnen voeren zon der daarbij het volk nadeel te bezor gen, verzoeken wjj voorts om 4.320.000 gulden Ned.-Ind. courant, op grond van de berekening, dat een man per dag 3 gulden nodig heeft, of 200 kilo gotid of 1.000 kilo opium, dan wel 4.000 ton sniker als deviezen in de bezette gebieden ten behoeve van voorzieningen van de manschappen (in Republikeins geld 129.600.000 ru- piahs". De brief was voorzien van de aan tekening: „Gelieve na lezing te ver branden" en droeg als stempelafdruk „T-N.L Divisie Siliwangi". HET VERVOER EN DE PRIJS. TIE TWEEDE BRIEF was afkomstig van de Minister van Defensie, na mens wie zij was ondertekend door de chef-staf van de weermacht, kolo- lêl Hidajat. Zij' is gedateerd 12 Juni en gericht aan de vice-president. In de brief wordt gezegd: „Behoevens te treffen voorbereidingen in de bezette gebieden en de vorming van voorra den voor de eenheden, die in de be zette gebieden een taak hebben te vervullen, heeft de intendance toezeg ging gekregen van een fonds groot 2,500.000 gulden Ned.-Ind. courant. Bovenbedoeld bedrag is zeer moeilijk ineens te verkrijgen. Teneinde de intendance in de gele genheid te stellen zo spoedig mo gelijk aan de voorbereidingen te kunnen werken in afwachting van het bedrag van 2.500.000 gulden van de minister van Financiën, gelieve Uwe Exc. er uw goedkeuring aan te hechten, dat de intendance 50.000 tubes opium toegewezen krijgt". De brief vermeldt dan de opium- prijzen, zeggend, dat de regerings prijs 60 rupiahs per tube bedraagt en cue te Batavia 5 gulden per tube. Over de wjjze van ontvangst wordt gezegd, dat het vervoer geschiedt „op zeer voorzichtige en geheime wijze o.a. met de trein, die familieleden van K.N.I.L.- militairen vervoert". DE VERKOPERS. QVER DE PLAATS van de verkoop wordt medegedeeld: „De verkoop geschiedt voornamelijk buiten repu blikeins territoir (federaal gebied, Ba- tavia-Singapore). Verkopers zijn: a. bonafide handelaars, die goederen ten behoeve van de dienst van de buiten landse handel van het ministerie van Welvaart invoeren met medeweten en goedkeuring van het hoofd van de dienst van de buitenlandse handel en bijgestaan door een liaison-officier van net ministerie van Defensie, afdeling intendance, b. Een liaison-officier van net ministerie van Defensie, bij de QUBA HEEFT blijkbaar het plan opgevat om een „goede en- trée" te maken in de Veiligheids raad: dr. Alvarez zit al sinds Woensdag te zwoegen op een ont- werp-resolutie inzake de Indone sische Kwestie, die hij dan van daag wil indienen. Veiligheidshalve gaat Cnba in de schoenen staan van de stevige Uncle Sam, in de hoop althans in de ogen van de Westerse volken genade te vinden. Waarnemers zjjn van mening, dat een scherpe resolutie toch zou uitlopen op een Frans veto. Vandaar dat dr. Alvarez zich zal bepalen tot de vrijlating van de Republikeinse leiders als noodza kelijke voorwaarde tot het schep pen van orde en rust en vervol gens zal hij gewagen van het zelf beschikkingsrecht van de Indone sische volkeren. Men neemt aan, dat er met geen woord zal worden gerept van terugtrekken van troe pen. De Amerikaanse mening is overigens wel, dat de Nederlan ders zich geheel uit de Archipel moeten terugtrekken, nadat de V. S. van Indonesië het bestuur van Nederland zullen hebben overge nomen. Hoe dit ook zij: vanavond zullen we het weten! dienst van de buitenlandse handel, bijgestaan door medewerkers te Ba tavia. Het plan voor het gebruik van de deviezen (Nicageld) luidt: L Bekosti ging van de brigade Tirtajasa (Ban- tamse brigade). 2. Het aanleggen van oorlogsvoorraden in de bezette gebie den, voor het gevat zich een „clash" voordoet, en voor de voorbereidingen in de bezette gebieden". Palestijnse kwestie TIE BRITSE ambassadeur té Was hington, sir Oliver Franks, heeft een onderhoud gehad met President Truman, teneinde te trachten wat hier wordt beschouwd als een groeiende kloof tussen de Britse en Amerikaan se politiek ten aanzien van Palestina te overbruggen. Functionarissen te Washington be vestigden de berichten uit Londen, dat de ambassadeur, op instructie van de Britse minister van Buitenlandse Za ken, Ernest Bevin, een zo volledig mogelijke uiteenzetting zou geven van de Britse politiek ten aanzien van Palestina, in verband met bet wij dere probleem van stabiliteit en vei ligheid in het gehele Midden-Oosten. De wnd. bemiddelaar der V. N. in het Palestijnse conflict, dr. Ralph Bunche, opende de Israëlisch-Egypti- sche vredesbesprekingen op Rhodos. Uit betrouwbare bron wordt ge meld, dat zowel Joden als Egyptena- ren bereid zijn af te wijken van hun oorspronkelijke aanspraken op de ge hele Negeb. Ontbrekende logboeken ALS ACHTTIENDE van de 79 ge- tuigen in het onderzoek naar de ondergang van de „Nijmegen" ver klaarde gisteren de werktuigkundige de Jong van de K L M. o.m., dat hij geen documenten bij het verbrande toestel had gevonden, dan enkele half verbrande visitekaartjes van gezags voerder Parmentier, wiens lijk hij aantrof in de linkerstuurstoel van de cockpit. Daarna ontstond er een heftig de bat tussen Leslie en Cameron over het ontbreken van opgevraagde log boeken: hij protesteerde heftig tegen deze nalatigheid van de zijde van het Engelse Ministerie van Burgerlucht vaart. Op grond van een document, waar bij de 18-jarige Simpson betrokken was, werd besloten deze opnieuw te doen verschijnen. Ook kwam vast te staan, dat de code om de weerberichten te ontcij feren, niet in handen was „van de- geen, die het nodig had". Hierdoor kwamen onjuistheden voor! T\E RANTSOENBONNEN voor tex- tiel, voorzien van de opdruk „D 81" zijn na 27 Februari a.s. niet meer geldig. De rantsoenbonnen voor tex tiel met de opdruk „E 81" blijven tot nader order geldig. QP NADER plaatselijk te bepalen dagen tussen 16 en 30 Januari a.s. kunnen weer aanvragen om werkkle ding worden ingediend. Personen, die werkzaam zijn in een zelfstandig beroep of in bedrijven met minder dan vijf werkkleding dragen de arbeiders moeten hun aanvraag in dienen op een formulier MD 393-10. Personen, werkzaam in bedrijven, waarin 5 of meer werkkleding dragen de arbeiders(sters) werkzaam zijn, moeten zelf geen aanvraag indienen. Inplaats daarvan moeten deze bedrij ven voor al hun werkkleding dragen de werknemers per formulier MD 333- 28, vergezeld van een formulier MD 333-29, een aanvraag indienen. van verdacht worden communisten te zijn. Zij mogen ook deel hebben in hun rechtsvervolging.- TIENTSIN. TN DE Oostelijke voorstad van Tien- tsin, waar volgens het garnizoen de toestand „gespannen" is, deden de door communisten geleide troepen 'n aanval met een sterkte van ongeveer een divisie. Het is duidelijk, dat de toestand daar een climax nadert. Een toenemend aantal politiemannen met helmen en bajonetten op het geweer patrouilleerde de straten. •L' X ^aar aanleiding van het feit, dat door geheel Nederland berichten worden verspreid, dat griep in ons land epidemisch zou heersen, heeft de geneeskundige hoofdinspecteur van de Volksgezondheid het volgende mee gedeeld: De griep heeft in het Zuiden des lands een epidemisch karakter aange- namen. Tot nog toe kan de aard der ziekte niet kwaadaardig genoemd worden, zodat er dus op het ogenblik geen reden tot angst is. LASSERS van de Amsterdamse Ned. Dok- en Scheepsbouwmaat schappij (330) zijn grotendeels (270) reeds 'n paar weken in staking, om dat de z.g. omstandighedentoeslag van 20 pet. is verminderd tot 10 pet. Deze toeslag werd 2 jaar geleden inge voerd, omdat fietsbanden en andere noodzakelijke artikelen voor een nor male arbeidersbeurs te duur waren. Reeds toen werd overeengekomen, dat de toeslag geleidelijk zou worden verminderd. De communisten geven nu voor, dat de lassers een werkelijke loonsver mindering te dragen kregen. Over de achtergrond van deze staking hebben de hoofdbestuurders van de afdelings unie in de metaalnijverheid op een persconferentie een en ander verteld. Voor een goed begrip van de stand van zaken zij meegedeeld, dat in deze Unie de Chr. Metaalarbeidersbond sa menwerkt met de andere bonafide vakorganisaties. Volgens „Trouw" werd op de perconferentie o.m. dit gezegd: Helaas verhinderen terreur en inti midatie van communistische zijde, dat het gezond verstand onder de arbei ders zegeviert. Van de Unieleden zijn er thans nog een 60-tal aan het werk Het is niet te beschrijven, wat deze werkwillige arbeiders moeten door staan. Zij staan met recht in de front linie! De één krijgt per ongeluk een verf pot op zijn hoofd. Op weg naar huis wordt men uitgescholden en afge snauwd. Een lid van de Chr. Bond heeft beneden en op zij tegenstanders als buren. Af en toe kan hij geen voetstap buiten zijn kamer zetten of het lieve leven is gaande. Deuren van werkwilligen worden met opschriften besmeurd en van plakkaten met het woord „Maffer" voorzien. Wjj zullen straks eens zien, wie de maffers zijn, zegt hoofdbestuurder Roolvink van de Cbr. Metaalarbeiders- bond, als dit conflict ten einde is. Een voorbeeld daarvan is wat dezer da- i gen gebeurde bij de N.V. Evenblij te j Koog a.d. Zaan, waar de voorzitter van het stakingscomité in een soort gelijk conflict met hangende pootjes b(j zijn patroon terugkwam om op de normale arbeidsvoorwaarden aan het werk te gaan! Bovendien is er nu een staking in de Amsterdamse haven, waar het al niet veel beter toegaat. Het aantal arbeiders betrokken bij deze staking, die het gevolg is van een conflict over de samenstelling der werkploegen en die mede ten doel heeft een loonsverhoging voor de ar beiders van het Amsterdamse haven bedrijf en de uitkering van een nacht toeslag evenhoog als door andere maatschappijen wordt uitgekeerd aan de arbeiders van de S.A.B. sa menwerkende havenbedrijven heeft zich weer uitgebreid. Ongeveer 150 man van de S.H.B., die zich vanmor gen naar hun werk wilden begeven zijn onderweg door de stakingsleiding be dreigd met het gevolg, dat zij niet aan het werk durfden gaan. Daarmee is het aantal bij dit conflict betrokke nen gestegen tot ca. 330. QE gamizoens-commandant van Nanking, generaal Tsjing Yao Ming, heeft heden opdracht gegeven, iedereen, die de vrede in het centrum van de stad zou verstoren, onmiddel lijk te laten neerschieten. De militaire politie is na de wanor delijkheden, welke Dinsdag jL waren veroorzaakt door naar Nanking uitge weken studenten, versterkt en pa trouilleert door de straten der Chi nese hoofdstad. Door het hoofdkwartier van het garnizoen is aan de burgers opgedra gen melding te maken van elke acti viteit door communistische spionnen. Aan burgers zal worden toegestaan, deel te nemen aan het onderzoek naar de handelingen van personen, die er OADIO VATICANA meldt dat steeds meer arrestaties in Hongarije wor den verricht en zich over het gehele land een terreur uitbreidt, die v zijn gelijke niet heeft. Priesters en leken in het bijzonder van de Katholieke Actie worden gevangen genomen om verklaringen af te leggen tegen Kar dinaal Mindszenty, wiens proces bin nen enkele dagen wordt verwacht. Volgens Radio Vaticana bericht Ra dio Moskou, dat „in geheel Honga rije grote vreugde heerst over de ar restatie van de „spion en volksvijan- delijke" Kardinaal Mindszenty, die zich verkocht heeft aan het buiten landse kapitalisme en imperialisme. Moskou meldt verder, dat talrijke telegrammen binnenkomen uit geheel Hongarije, waarin men eist, dat er energieke maatregelen zullen worden genomen tegen de priesters, de wer kelijke vijanden van het Hongaarse volk. TN OCTOBER jl. werd door de poli- tie het lijk ontdekt van de Zand- voortse winkelier Boer, te Rotterdam achter een winkelpand in Maart 1945 van f 27.000 beroofd, vermoord en op een binnenplaatsje begraven. Het vinden van het lijk leidde spoe dig tot de aanhouding van drie lie den: J. Herschbach (27 jaar), H. Knip- scheer (33 jaar) en A. Molenaar (27 jaar). Uit het verhoor bleek, dat M. de plannenmaker van dit edele trio was geweest. Men zou aan Boer 200 liter genever verkopen, die deze te gen contante betaling in Rotterdam in ontvangst kon nemen. Boer toog naar Rotterdam, boog zich op een gegeven moment over een der aangeboden flessen om de inhoud op de geur te keuren en werd toen neer geschoten. Al het geld, dat hij bij zich had werd hem ontroofd, de moorde naars deelden het samen- De Officier vond in de toedracht van deze misdaad aanleiding tegen alle drie een gelijke straf te eisen: 15 jaar met aftrek. Uitspraak 27 Januari. QISTEREN konden we in een deel van onze oplage reeds melden, dat in de nanacht de K.L.M.-Constellation „Eindhoven" met enkele pas sagiers en ruim 1000 kg. post aan boord vanuit Batavia op Schiphol land de. De piloot had in de recordtijd van 36 uur de vlucht volbracht Giste renavond om half zeven arriveerde op Schiphol weer een K.L.M.-toestel, au de „Delft". Ditmaal was er 2500 kilo post aan boord. Er worden dezer dagen nog enkele toestellen uit Indonesië verwacht Op de foto: aan komst van de „Eindhoven". Weersverwachting, vanavond: geldig tot Matige, in de kuststreken vrij krachtige Z.W. vind. Hier en daar nevel of mist, overigens zwaar bewolkt met enkele plaatselijke opklaringen. Overwegend droog Vrij zacht. Vandaag: Zon onder 16.56 uur. Maan op 15.57 uur. Morgen: zon op 8.42 uur. Maan onder 9.44 uur. (Van onze Parijse correspondent) Qpleidingskampen zoals in Presov, zijn er vele in de Oost-Europese lan den. Men vindt ze in Polen, Oost-Duitsland, Slowakije, Roethenië, Roe menie on zeker ook in Bulgarije. Hun aantal laat zich slechts gissen. Het aan tal manschappen van het vreemdelingenlegioen eveneens. Doch de perfecte organisatie, het strijden op vele fronten, de enorme bewapening, dat alles wijst op een machtig apparaat, waarvoor we de ogen niet mogen sluiten. Qoodgewone Russische spionnen zjjn reeds gearresteerd in Canada Amerika, België, Frankrijk, Spanje Italië en vele andere landen. De le den van het Vreemdelingenlegioen daarentegen zijn geen Russen. Dat is tevens hun grote kracht. TIENLEDIGE TAAK pr zjjn documenten gevonden, waar- *-i uit de taak van het Legioen dun delijk blijkt. 1. De aanwerving van medestrijders, 2. Het onderhouden der aanmeldings- bureaux, en verbindingscentra, 3. Op leiding van het kader, 4. Uitwerken van de voorgestelde acties, 5. De ver zending van oorlogsmateriaal, 6. Het tevoren verkennen der operatieterrei nen, 7. Het vervoer der provocateurs en strijdkrachten, 8. Voorbereiding der gevechten, 9. Leiding nemen en versterken van revolutionaire groe pen in vreemde landen. 10. Het co- ordineren van gezamenlijke rode ac ties van militaire en para-militaire aard. Het coördinatiebureau, de ziel van het legioen is gevestigd te Praag en het was daar ook voor de omwente ling gevestigd. Bij de administratie worden de legionnaires in drie groe pen verdeeld: de groep, die in oplei ding is, de groep die op steunpunten vertoeft (wapenopslagplaatsen, vlieg velden, bureaux, enz.) en de groep, die reeds in het „operatiegebied" vertoeft De namen van de meeste leiders zijn onbekend, ook bij de meeste contra- spionnagediensten. Wel is duidelijk, dat het knappe militairen en organi satoren zijn. De manier, waarop bv. de verbindingen worden onderhouden tussen de steunpunten en de diverse operatiegebieden getuigt van vakman schap. Onomstotelijk vast staat, dat het rode Vreemdelingenlegioen, be halve in de door Rusland gecontro leerde landen, o.a. wapendepots had of heeft in Italië en Frankrijk. Men waagt zich dan niet op het pad der ge vaarlijke veronderstellingen indien men zegt, dat de kans wel heel groot is, dat ook in diverse andere landen dergelijke depots zijn. Zeker is het ook wat betreft Joego-Slavië. Tito, die in voortdurende angst leeft voor Stalinistische infiltraties heeft niet al leen wapendepots kunnen ontdekken, doch ook arrestaties kunnen verrich ten. Onomstotelijk kwam hierbij vast te staan, dat men enkele onderdelen van het rode Vreemdelingenlegioen had opgerold. SPECIALE VLIEGTUIGEN ■yoor het infiltreren van manschap- pen en materialen gebruikt men speciale vliegtuigen en wel de UTA-4. Het is een klein transportvliegtuig met slechts 2 motoren, doch een zeer hoge kruissnelheid. Deze UTA-4 is een product van een speciale Skoda-afde- ling, die overigens slechts een klant heeft: het rode legioen. Veel gebruik wordt bovendien in de opleidingscen tra gemaakt van de zg Skoda-jeeps, 'n combinatie van de Amerikaanse jeep, de Duitse amphibiwagen en een Tsjechisch vrachtwagentje. Overigens is de rode armée goed voorzien van Skoda-wapenen en Skoda-voertuigen. Doch ook de nieuwe Fiat-producten o.a. de bekende 2-motorige Fiat-vlieg tuigen, die ook in gebruik zijn bij het Egyptische leger, spelen een rol van betekenis in de organisatie van het Rode Vreemdelingenlegioen. HET ONDERGRONDSE VLIEG VELD Tn de buurt van Zlinia, aan de rand van het Tatragebergte is het on dergrondse punt ZA-254. Op het eerste gezicht ziet ge niets bijzonders: tus sen de bossen ligt een bergweide, zo als ge er tienduizend kunt vinden in het land van Benesj en Masaryk. Bjj nadere beschouwing ontdekt ge ech ter, dat de bergweide iets te goed is onderhouden. Iedere oneffenheid is weggewerkt. Dat is ook nodig, want de vliegtuigen van het Rode Vreemdelin genlegioen moeten hier starten en lan den. De ruimte is slechts beperkt en ook de piloten moeten vaklui zjjn om liier hun kist neer te kunnen planten. Trouwens, de UTA-4 heeft slechts een kleine startbaan nodig. Zodra een vliegtuig geland is, taxiet het naar 'n bepaalde plaats op de weide, die zich ook weer door niets van de omgeving onderscheidt. Daar zakt het in de bo dem. Punt ZA-254 is nl. een onder gronds steunpunt: hangars, munitie opslagplaatsen. wapendepots en slaap plaatsen voor de bezetting, alles onder gronds. En zo zjjn er tientallen steunpun ten in Tsjecho-Slowakije, want het is de uitvalspoort van het Rode Vreem delingenlegioen voor alle acties in het Westen. SKODA OP VOLLE TOEREN TAe Skoda te Pilsen draait op volle toeren. In Puchov werd een rij- wielfabriek omgebouwd in een wapen fabriek, die zich specialiseert in de Mauser-geweren. In Hanska Stiavnica verrees een fabriek voor de vervaar diging van een geheel nieuw machine geweer. Hoewel nog geen 9 kg we gend is het apparaat bijzonder doel treffend. Het ontwikkelt een zelfde moordcapaciteit als de zwaardere ty pen, die in de jongste oorlog werden gebruikt. De wapenfabriek Zbrojavka, heeft zich thans geheel gespeciali seerd op de automatische 6-schoten- geweren en op het gevaarlijke lange- afstandsgeweer, dat met zijn inge bouwde verrekijker trefzekerheid heeft op 1000 meter. Een derde pro duct van deze industrie is tenslotte 't automatische 36 schoten-geweer. Mo- ravska Ostrava fabriceert tenslotte 'n nieuw model pantservuist en enkele bijzondere pistolen. Bovendien is Tsjecho-Slowakije het vliegtuigmoe derschip voor honderden UTA-4 ma chines, die hun verderfelijke lading bij nacht en ontij uitstrooien over West en Zuid-Europa. MODERNE UITRUSTING. Tiet vreemdelingenlegioen beschikt ook over speciale parachutetroe - pen, die gedeeltelijk onder leiding staan van een Spanjaard, zich noe mende Selino. Deze heeft zijn hand werk geleerd in het Britse leger en het schijnt zelfs, dat hij heeft mede gedaan aan de invasie-poging in Dieppe. Evenals alle legionnaires zijn ook de para-troepen slechts uitgerust met lichte wapenen, waarin het 5 kg we gende machinegeweer een voorname rol speelt. O.m. beschikken zé allen over een geluidloze revolver met in gebouwde microcamera. In een frac tie van een seconde nadat men het wa pen afvuurt wordt het doel gefotogra feerd. De opdrachtgevers hebben via deze micro-films altijd een bewijs of hun geschoolde bandieten de opdracht ook inderdaad hebben uitgevoerd. De) trekker dient dus tevens als afsluiter. HAAGSE BRIEVEN In China rukken de communistische legermachten vrijwel zonder op houden, onweerstaanbaar op; de na tionale regering weet geen effectieve weerstand te bieden. Ten einde raad gaat zij over tot eerste pogingen om een vergelijk te bereiken, wat toch het begin van het einde zou zijn, Oost-Europa kent daarvan de voorbeel den al te goed. Amerika heeft hulp verstrekt, zelfs in belangrijke mate. Het mocht niet baten; de Moskou-satellieten hebben zich meester gemaakt van het Ame- Kranse materiaal; het wordt nu ge bruikt tegen de nationalisten zelve. Pogingen tot een ve: gelijk zijn blijk baar mislukt. Aan een communisti sche of een communistisch ge-oriën teerde regering zal straks niet meer te ontkomen zijn. De politiek van Amerika schijnt in het enorme China een ernstige nederlaag te hebben ge leden. Sovjet-Rusland is een belang rijke slag vóór. De toekomst is donker, al zal een effectieve a,muiiui-,..-^e overheersing, een Sovjetisering in het „oneindige" Chinese rijk zelfs voor een macht als Rusland haast onmoge lijk zijn. Jn Indonesië, in de republiek gelukte het de regering van Soekarno en Hatta nog niet zo lang geleden de communistische opstand van Madioen te onderdrukkendat waren de commu nisten, tevens volgelingen van Mos kou. Maar deze onderdrukking ge schiedde onder meer met behulp van die republikeinse groepering, die na- t ionaal-communistisch genoemd kan woraen en welker overgang naar de Kominform toch niet meer dan een stap behoeft te zijn. Een inschakeling der republikeinse gebieden in de interim-regering in In donesië wordt door ons met vurigheid gehoopt. Maar vergeten wij niet, dat de genoemde communistische groep blijft bestaan en dus zal zijn; een per manent gevaar in de toekomstige fe derale staten van Indonesië. Ook zij kan een koude oorlog ontketenen. ^oals deze thans gevoerd wordt tus sen Amerika en Rusland in ons werelddeel Europa, dat, naar wij ho pen, eens een echte troisième force, een derde wereldmacht zal worden, die het wereld-evenwicht in stand zal weten te houden. De koude oorlog woedt nu al gerui me tijd. Elke dag bij w'izp van spreken vinden gebeurtenissen plaats, die vóór i9*ü als een omu.n„el- lijke casus belli zouden zijn beschouwd Zal een dergelijke consequentie ook nü ooit getrokken worden? Het valt niet te ontkennen, dat de gebeurtenissen der laatste maanden minder wijzen op een Russische aan valsoorlog. dan laten we zeggen een Jaartje geleden. Krachtig is de houding van Amerika, krachtig ook de taal, zoals van Truman. De Marshall hulp Is een machtig en onmisbaar middel ter economische gezondmaking van Europa, de te verwachten militaire steun zal Europa's positie aanmerkelijk versterken. De gunstigste tijd voor een Russisch aanvallend optreden is langzamerhand voorbij. Maar de dreiging blijft, en wij ziging in de Amerikaanse politiek zou haar onmidoellijk vergroten. Een drei ging, direct voor Europa, maar indi rect ook voor Amerika, dat zich hier van klaarblijkelijk terdege bewust is. Een werkelijke aanvalsoorlog van Rusland is helaas niet het enige ge vaar, dat Europa bedreigt. Hij is mis schien voor de Sovjets niet eens de geëigende manier om hun overheersing te vestigen. Deze is veeleer gelegen ln de ondermijning van het gezag in de bedreigde landen, in de versterking hunner vijfde colonnes, die vooral een gunstige economische ontwikkeling door staking en chaos zullen trachten te voorkomen, die armoe en honger be ogen, waardoor het communisme pas wezenlijk vat krijgt op de massa's. Vandaar de heftige bestrijding van het Marshall-plan. En ln verband met het bovenstaande ook: de bestrijding der Kerk, de be vordering der godsdienstloosheid, waa:- door het volk een te gemakkelijker prooi wordt van het materialisme, van het communisme. West-Europa is ln gevaar. Denken wij aan Italië, waar weliswaar de Christen-Democraten het vorig Jaar een machtige positie verwierven, maar de communisten toch nog een derde deel der stemmen behaalden. De Christen- Democraten zijn sedertdien zeker niet sterker geworden. De communisten roeren zich geducht, hebben in bepaal de industriële gebieden onbetwist de leiding. Denken wij aan Frankrijk, waar de communistische partij stabiel blijft en ook een derde deel van het volk achter zich heeft. Haar leiders zijn zéér ge vaarlijk; een geluk is het. dat het Franse volk sterk nationaal voelt, dus zich niet zó gemakkelijk voor het Rus sische karretje laat spannen. |7n ons eigen land? Bij de verkiezin gen leden de communisten een ern stig verlies. Hun aansporing tot sta kingen, ook in verband met het Indo nesische beleid, heeft tot dusver wei nig succes. Maar elke winst, die zij ver krijgen, doet het gevaar heel wat meer dan procentsgewijze stijgen. De Bij belse zegswijze klinkt niet zonder reden: De kinderen der duisternis zijn m hun soort listiger dan de kinderen des lichts. (Vervolg op pag. 2.) J^EDERLAND kreeg een ECA-toe- wijzing van 4.330.000 dollars voor de aankoop van Industriële uitrusting

de Stem | 1949 | | pagina 1