De Fransen niezen, doktoren zwoegen Terneuzense veiling ook ingesteld op West - Zeeuwsch -Vlaanderen 132.000 volt joegen de vlam in de „Nijmegen" Amerika doet felle aanval op Nederland Het vrouwelijk jeugdwerk in Middelburg op z'n best Hef Ierse voorbeeld Goed achterland en druk verkeer IN 'T KORT De grenscorrecties Spoedzitting Veiligheidsraad Er is een tijd geweest, dat deze te lers de mening waren toegedaan, dat hun belangen op de Neuzense vel ling niet goed behartigd zouden wor den. maar vooral in het laatste jaar schijnt hierin toch wel kentering ge komen te zijn. UW GEZONDHEID Verblijfplaats der republikeinse leiders Geen officiële landingskaart Can Prestwick Iets kouder Indonesië in de Veiligheidsraad Vaststelling van data geëist Benelux-besprekingen Distributienieuws Eind Januari rijst Israël vraagt: De stijlvolle Driekoningenavond Militaire Veiligheids raad voor West Buitsland IN DE GREEP VAN DE GRIEP Niet kwaadaardig, maar lastig Binnenkort tekening Ruhrovereenkomst Otto van Habsburg ontkent contact met Kardinaal Mindszenty 1 yufdE JAARGANG No. 1277 Uitgave: NV. Uitgever* Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureau: Breda, beerstraat 16. Tel.: Redactie 8181. Admim- I stratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts, i r J v Hootegem, A. E. Langenhorst, Mr. Dr. 1 1 j'j M. Mes. Mr. H. B. B. de Rechter. Hoofd- 1 redacteur: J. J. H. A. Bruna. Abonnements- prijs bij vooruitbetaling 3.90 per kwartaal. per post 4.75. per week (uitsluitend bij ruet- postbesteUing) 0.30. Losse nummers 8 cent. Postrek no. 278841. Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag versir Voor God, Koningin en Vaderland WOENSDAG 12 JANUARI 1949 Advertentieprijs voor de gehele oplage: 0.25 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.60 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.25 per m/m). Staat werk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling met verlangen al te geven, worden vernietigd. A*/ANNEER MEN in Z- Vlaanderen over „de veiling" hoort spreken dan 7» a tt men onmiddellijk aan Terneuzen, omdat het begrip Terneuzen onafscheidelijk aan de veiling verbonden is. E is een tijd geweest, dat men van het standpunt uitging, dat deze r poor O. Z. Vlaanderen bestemd was en gedurende lange tijd kwamen1 er dan ook hoofdzakelijk producten, die uit het Oosten werden non FPVOCrP' Het veilingbestuur Is echter van het standpunt uitgegaan, dat ook het Westen onder de invloedsfeer van Terneuzen gebracht kon en gebracht moest worden en daarom is het reeds twee jaar geleden begonnen met een actie om te trachten de telers uit dit gebied aan te trekken. Een goede ruggesteun Toen de veiling ertoe overging om voor het Westen een ophaaldienst te organiseren, leidde dit er toe, dat verschillende telers uit het Westen Terneuzen als afzetgebied voor hun producten kozen. Het Is begrijpelijk, dat in een ge bied. waar de verbindingen moeilijk zijn en het vervoer in de regel grote kosten met zich mee brengt, de telers /GEZONDHEID is een kostbare schat, die door velen helaas pas wordt gewaardeerd, wanneer ze verloren is gegaan. Hoe be treurenswaardig dit is, komt weer eens duidelijk uit in de vol gende mededeling: „Van de 1000 zich gezond voe lende mensen hebben er 4 tuber culose, van wie 2 in besmettelijke vorm". Dit zeide dr. Dwarshuis, de voorzitter van het fonds tot opsporing van t.b.c.-lijders. De stichting is nu begonnen aan een „massa-onderzoek" met behulp van kleinbeeldfotograiie. Drie per sonen maken ieder kwartier nu ongeveer 30 röntgenfoto's. Deze actie is begonnen in district Delft en zal zich, naar men hoopt, over het gehele land gaan verspreiden. J?EN NOORSE EXPEDITIE zal deze zomer een poging wagen om de hoogste top van de Himalaya te be klimmen. Alle voorgaande pogingen, meest Duitse, zijn mislukt In de meeste gevallen gingen vele mensen levens daarbij verloren. 70DRA DE COMMUNISTEN bereid zjjn droog brood te eten en steeds opnieuw hun kleren te verstellen, hebben ze recht in oppositie te gaan tegen het Marshall-plan, aldus de pre mier van Noorwegen. TAE STAD AMSTERDAM maakt een staking mee van de stads-werk- vrouwen. In het stadhuis kwam er zelfs niet een opdagen. De vrouwen eisen een uurloon van 86 cent (ze krijgen 60). TTE1ZER HIROHITO is generaal Mc Arthur gaan bedanken voor diens gegeven raad niet aan te denken. troonsafstand TAE „PAROOLGROEP" eist van de journalist Lunshof wegens aan tasting van eer en goede naam een schadevergoeding van ..maar" 380.000 gulden. Op 25 Januari komt de zaak voor. JJERRIOT (radicaal soc.) is met 274 stemmen opnieuw tot voorzitter gekozen van de Franse Nationale Ver- gadering. er weinig voor gevoeld hebben om deze extra kosten te maken maar nu de veiling hen tegemoet gekomen is. hebben zij in ieder geval een goede ruggesteun gekregen en dat de?e me dewerking op prijs gesteld wordt blijkt wel uit het feit, dat in liet afgelopen Jaar reeds een goede 25 telers uit hei Westen zich op de veiling hebben in gesteld. Deze hebben hun eigen belangen begrepen en door hun toetreden bou wen zij mede aan een organisatie, waaraan de streek nu en zeker nog meer in de toekomst grote behoefte heeft. Een veiling in het eigen cen trum is van het allergrootste belang en niemand zal dit durven en kun nen ontkennen. Het is toch algemeen bekend, dat, wanneer weiöig fruit wordt aange- ;rd, dit een slechte grondslag voor ae prijzen is. De practijk wijst dit uit. Een veiling, die min of meer ver is afgelegen moet over een behoorlijke aanvoer kunnen beschikken om van afzet verzekerd te kunnen rijn, maar vanzelfsprekend dient naar voren ge bracht te worden, dat ook de kwali- tiet een grote rol speelt. Goed fruit geeft een goede 'naam en hierdoor verwerft men het vertrouwen en wat nog meer zegt bierdoor verkrijgt men een behoorlijke afname van hetgeen aangevoerd wordt. De service van de veiling Tn W.Z. Vlaanderen treft men nog vele z.g. boerenboomgaarden aan en wil men In de toekomst het peil handhaven, dan zal aan deze boom gaarden de speciale aandacht be stemd moeten worden. In een periode dat er weinig fruit is, gaat de ver- kcoo gemakkelijk, maar wanneer de aanvoer behoorlijk is, zal de kwaliteit de doorslag moeten geven. De veiling zelf wil ook vooruit, maar daartoe is de medewerking van alle telers zowel in West als Oost noodzakelijk. We denken in dit vel band aan de plannen, die bestaan voor nieuwbouw en vbör een be:er geoutilleerd koelhuis. P'.annen, die nos niet verwezenlijkt zijn, maar In ds nabije toekomst toch uitgevoerd zullen worden. Er mag gerust eens de aandacht op gevestigd worden, dat de veiling een behoorlijke service biedt. Zo worden de producten reeds al- gehaald in Sluis, Aardenburg, Bres- kens, Oostburg enz. Uit het Westen werden veel zwarte en rode bessen gehaald, maar ook hard fruit werd er geleverd. Niet minder dan 9000 kisten met een ge wicht van 200000 kg. kwam dit jaar uit deze streek. Er waren weken, dat 500 tot 600 kisten werden aangevoerd. Het is voor de teler nauurlijk pret tig, dat hij 'n goede prijs of beter ge zegd DE prijs voor zijn product krijgt, maar een feit is, dat de prijzen nim mer stabiel zijn. Als we naar Holland kijken dan zien we, dat zelfs de prijzen van vei lingen die vlak bij elkaar liggen nog verschillen. Er zijn hiervoor wel oor zaken aan te wijzen maar deze ver schillen zijn zo miniem dat we daar nu niet op in willen gaan. Het afzetgebied is gunstig TAe Terneuzense veiling, en dit heeft de practijk bewezen, heeft een goed afzetgebied. De Z. Vlaamse pe ren worden veel in Holland gevraagd en de ligging ten opzichte var! België Is zo gunstig, dat in de toekomst op een behoorlijke export gerekend wordt. Waarheen de afzet ook gericht is. men dient steeds in t oog te houden, dat goede verzorging en een behoor lijke behandeling van het fruit eer ste vereisten zijn om van een goeue afzet verzekerd te zijn. Een goed ge sorteerd en verpakt product trekt de koopman en lokt uiteindelijk ook de verbruiker. In dit opzicht gaat Ter neuzen met zijn tijd mee en de ver pakkingscursussen. waaraan ieder Jaar veel jonge telers deelnemen, staan in net middelpunt der belangstelling. Het is te hopen, dat zowel in het Oosten als in het Westen de telers hun eigen belangen zullen begrijpen en eraan zullen medewerken, dat de Terneuzense streekveiling een der bes te van ons land wordt. Nederlandse eisen gedeeltelijk goedgekeurd TAE DIPLOMATIEKE medewerker van „Reuter" vernam, dat de door de regeringen van Engeland, Frank rijk, de Ver. Staten en de Benelux- landen ingestelde werkcommissie zich bepaalde tot behandeling van een ge deelte te eisen tot kleine grenswij zigingen. Behandeld zijn de eisen van België en Luxemburg en slechts een kleine gedeelte van de Nederlandse eisen. De werkcommissie heeft genoemde eisen goedgekeurd en de aanbevelin gen van de commissie worden door de regeringen van Groot-Brittannië en van de Benelux-landen onderschreven. OOEKARNO, Hadji Agus Salim en Sjahrir bevinden zich te Prapat aan het Tobameer in een parti culiere villa van de wali negara van Oost-Sumatra, dr. Mansur. Hatta, Roem en de Republikeinse minister van Onderwijs, Sostro-admid- jojo, bevinden zich reeds op het eiland Bangka, waar zij zijn ondergebracht in een villa van de tinmaatschappij. De voorzitter van de Republikeinse veiligheidscommissie, dr. Leimena, de Republikeinse minister van Verkeer, Openbare Werken en Jeugdzaken, resp. dr. Juanda, Laoh en Kusnan, en Hihadjar Dewantoro bevinden zich te Djokja. waar zij volledige bewegings vrijheid genieten. J^E SECRETARIS van de vakgroep Brood- en Banketbakkerij, de heer Schrijvers, is benoemd tot directeur van de bouwkasonderneming Rohyp. J£ONING GUSTAAF van Zweden heeft gisteren de Rijksdagzitting geopend. Zijn Minister van Finantiën mende een begroting in met een sur plus van 721.128.800 kronen. J)E CHINESE TOEAN (controleren de Raad) besloot eenstemmig te verzoeken om onmiddellijke staking van het vuren in de strijd tegen de communisten. jyrlNISTER SCHOKKING zal ons land vertegenwoordigen op de bij eenkomst van de defensie-ministers der W.-Europese Unie op 14 en 15 Januari a.s. te Brussel. TAE „ZUIDERKRUIS" vertrekt 14 Jannari met troepen naar Indo nesië. De op diezelfde dag geposte brieven knnnen de militairen In Port Said in ontvangst nemen. JJE NED. RADIO UNIE organiseert een radio-conferentie, waaraan Engeland, Frankrijk en de Benelux- landen deelnemen. Voor de K.R.O. heeft prof. Kors zitting. DE PROFESSOREN Kuhn en Bute- nandt uit Duitsland kregen in 1939 de Nobelprijs voor chemie. Zij moesten deze op bevel van Hitier wei- eren. Dit jaar zal aari beiden de >rys opnieuw worden toegekend. Weersverwachting, geldig tot vanavond: Wisselend bewolkt met plaatse lijk enkele buien. Aan de knst krachtige of harde, in het bin nenland vrij krachtige Westelijke wind. Iets konder. Vandaag: zon onder 16.53 uur. Morgen: zon op 8.44 uur. Maan op 14.45 nnr. Maan onder 8.05 uur. /AP DE tweede zittingsdag van het onderzoek naar de ramp van de Constellation „Nijmegen" verklaarde de controlerend ingenieur van het ge neratorenstation te Kilarnock, John Nisbet, dat vroeg in de morgen van 21 October jl. een sterke afwijking werd geconstateerd in de voedingslei ding van Kendoon. Men was in de controlekamer niet in staat te ontdek ken, waar de storing zich bevond. De ingenieur Stevenson verklaar de, dat arbeiders later hadden ont dekt, dat drie draden van de hoog spanningskabel bij Tarbolton wa ren gebroken en dat de aardleiding was beschadigd. Volgens Mair was de spanning op die plaats 132.000 volt. Aangenomen, dat het toestel onder de drie gebroken draden is doorgevlogen en tegelijkertijd de aardleiding raakte, meende Mair, dat het toestel onmiddellijk onder stroom is komen te staan. Daar de voile kracht van de stroom zich aan het toestel zou meedelen, zou het metaal van de vleugels vlam kun nen vatten. Daarna kwam het laden van het vliegtuig op Schiphol ter sprake. Pas sagiers en lading waren gewogen. C. *Jan Loon, de chef-ladingmeester van de K L.M. verklaarde, dat het tijdens net Iaden donker en rumoerig was op het vliegveld. Dit had echter geen na delige invloed op het laden, dat cor- £Ü,C.„ IS Seschied. Een stuk vrachtgoed T e?n, 1,311 uur le laat' waardoor net toestel te laat vertrok. Parmen- ru^i^! i^aar 31165 van- omdat de Iadinglijst daarna tekende. "Rmg. van de afd. route-voor- w ïan Se KLM-- verklaarde, dat het Amerikaanse handboek voor piloten geen onderdeel van de navi- gatie-uitrusting der K.L.M. uitmaak te. Ditzelfde verklaarde hij van een hem getoonde half-verbrande kaart. Ook zei hij, dal de waarschuwings- lichten aan de radiomasten op Prest wick onklaar waren, doch Parmentier wist dat De navigatte-chef van de K.L.M., van Houwelingen, zei vertrouwen té stellen in de Amerikaanse gegevens, ontleend aan kaarten van de leger- luchtmacht. Hij was ervan overtuigd, dat de kaart in kwestie ongetwijfeld persoonlijk aan Parmentier was ter hand gesteld. Belangrijk was zjjn ver hij blaring, dat de Britse autoriteiten voor December 1948 geen officiële lan dingskaart voor Prestwick hader uit gegeven. Het verhoor van de weerkundige, die op het vliegveld Prestwick op de noodlottige dag dienst had, vergde en kele uren. De jongeman (hij is 18 jaar en eerst enkele weken in dienst) verklaarde geen enkele waarneming te hebben kunnen doen aangaande wolkendek en zicht, omdat de beno digde lampen ontbraken. Op de vraag hoe hij de waarnemingen gewoonlijk verrichtte, antwoordde hij: „Met het blote oog", hetgeen de heer Leslie als zelf-overschatting bestempelde. Dat de windsterkte in hoge mate zou zijn toegenomen, wat dan niet door de in strumenten zou zijn aangegeven, be streed deze getuige. CHARLES LINDBERGH IN DUITSLAND. De eerste Oceaanvlieger, thans bijzonder adviseur van de stafchef der Amerikaanse luchtstrijd krachten, overste Charles Lindbergh, brengt op het ogenblik een bezoek aan de Amerikaanse bezettingszone van Duitsland. Bij aankomst op Neu- biberg bij Miincben wordt Lindbergh begroet door de commandant van het vliegveld. TAE VEILIGHEIDSRAAD behandelde in Lake Success gisteren opnieuw de Indonesische Kwestie. Allereerst werd Birma toegelaten aan de conferentietafel, zodat thans naast de elf leden ook zeven niet-Ieden mee praten: Birma, België, India, de Republiek, Nederland, Australië eb de Philippijnen. De eerste spreker was dr. Jessup namens Amerika. Hij viel Neder land fel aan, zeggend, dat een succesvolle snelle militaire actie nog niet betekent, dat die op zichzelf kan worden goedgekeurd. Amerika vond geen voldoende rechtvaardiging voor deze actie en blijft op het stand punt staan, dat de Raad dient in te grijpen. TESSUP eiste van Nederland defini- *- tia.m -ictnl 1 i„<T van ppn datum tieve vaststelling van een voor het houden van de verkiezin gen voor geheel Indonesië en wenste eveneens een datum vastgesteld te zien, waarop de overdracht van de souvereiniteit aan de Verenigde Fede rale Staten van Indonesië zou plaats vinden. GEEN JAREN, MAAR MAANDEN. TAE verkiezingen, aldus zeide Jes- sup, moeten worden gehouden bij geheime stemming. Jessup drong verder aan op terug trekking van de Nederlandse legers „zo spoedig mogelijk" en zo snel als de handhaving van recht en orde het toelaten. „De bezetting" aldus zeide hij „moet geheel beëindigd zijn, voordat de ef fectieve overdracht van de souverei niteit kan geschieden. Mijn regering is van mening, dat de periode welke nog moet verstrijken tussen thans en de datum, waarop de verkiezingen zouden moeten gehouden worden als mede de overdracht van de souverei niteit, berekend behoort te worden in maanden en niet in jaren". Dr. Jessup critiseerde de Sovjet- Russische regering wegens haar aan deel in de Indonesische kwestie. „Niemand twijfelt ar aan, dat de communisten in Indonesië, evenais de communisten in de gehele wereld, zich moeten houden aan en handelen over eenkomstig instructies van Moskou", aldus zeide hij. Dr. Jessup zeide: „De Sovjetrege ring heeft geen enkel belang bij steun aan de Republikeinse regering of herstel van de vrede in Indonesië. Integendeel. Zij wenst een Indonesië onder de heerschappij en de controle van een communistische minderheid, die haar orders van Moskou ontvangt. Overal in de wereld waar een com munist het raam binnenklimt wordt de onafhankelijkheid de deur uitge trapt". Jessup drong er bij Nederland op aan de Republikeinse regeringsleiders riPE BRUSSEL wordt vernomen, dat de voorzitters van de verschillen de raden van de Belgisch-Nederlands- Luxemburgse Tolunie Dinsdag in Den Haag bijeen zijn geweest onder voor zitterschap van de heer Hirschfeld, teneinde de laatste hand te leggen aan het verslag over de uitvoering van de beslissingen, die de ministers op 8 Juni 1948 in het „Chateau d'Ardennes" hebben genomen. gehouden moeten worden voor het vormen van een assemblée, welke zo wel een voorlopige wetgevende ver gadering zou zijn als een constitue rende vergadering voor het opstellen van een grondwet, aldus voegde Jes sup er aan toe GUNDE JANUARI zal aan alle leef- tijdsgroepen weer rijst beschik baar worden gesteld. In de bonnen- lijst van 27 Januari zal een bon wor den rpgenomen, recht gevende op het kopen van 250 gram rijst. Deze ver strekking en die van begin December 1948 (100 gram voor iedereen) zijn mogelijk gemaakt door de aanvoer van 6000 ton rijst uit Siam. Zoals reeds is medegedeeld is voor 1949 aan Nederland toegewezen 18.000 ton. Voor de aankoop van deze hoe veelheid is contact opgenomen met Siam en Birma. Het zal van de prijs afhangen of de gehele toewijzing (al locatie: cpgenomen zal worden. Gezien deze onzekere factoren is het niet mogelijk, een enigszins regel matige distributie van rijst in te voe ren. Het ligt echter voor de hand, dat in de naaste toekomst nog verdere verstrekkingen zullen volgen. ooooooooooooo<x>ooooooooc TAE ISRAËLISCHE REGERING heeft haar vertegenwoordiger bü de V. N. instructie gegeven te verzoeken om een spoedzitting van de Veilig heidsraad, ter behandeling van een Israëlische klacht tegen Engeland we gens „eenzijdige interventie in de Pa lestijnse toestand". Volgens een woordvoerder had het „tragische incident" zich als volgt toe gedragen: 1. De gevechten hadden „definitief' boven Israëlisch grondgebied plaats gevonden. Dit was, naar hij zeide, door neutrale waarnemers bevestigd. 2. Toegegeven was, dat de Britse vliegtuigen „een verkenningsvlucht uitvoerden, teneinde zich op de hoog te te stellen van de positie der Israëli sche strijdkrachten". 3. Elke dergelijke vlucht boven een gebied, waar werd gevochten, valt niet te onderscheiden van een oorlogshan deling. De woordvoerder verklaarde ten slotte nog dat de taak der vliegtuigen „een definitief vijandige" was. *7 O ALS wij in een kort bericht schreven bezette op Driekoningen avond heel Katholiek Middelburg, dat belang stelt in het Vrouwelijk Jeugd werk, de zaal van de Stads-Schouw- burg tot de laatste plaats, voor de vie ring van een Jeugd-avond. Het was een avond, die een nadere beoordeing alleszins verdient. In zijn inleidingswoord wees Aalmoe zenier Heemskerk er op, dat het geen kunst is uit een hondeid meisjes een tiental favorieten naar voren te schui ven en de rest achter de schennen te houden; doch deze avond wil juist to nen, dat er in onze Jeugdbeweging zo veel gezonde gemeenschapsgeest leeft, dat ze gaarne v.fcc uiterlijk succes of fert om aan allen een kans te geven. Hierna kwamen de Kabouters voor het voetlicht met hun vronjxe een-accer van G. Bomans, hun spel en hun lied De grote verdienste van de leidsters in deze is. dat zij, ondanks de serieu ze voorbereiding, waarvan het spci ge tuigde. toch de blijde en ongedwon gen natuurlijkheid in hun kabouters wisten te behouden. Een klaterend ap plaus bewees de waardering van de aanwezigen hiervoor. Na het kampvuur waarin zang en schetsen elkaar afwisselden, brachten de gidsen een moderne bewerking van Beatrijs, de bekende middeleeuwse lo gende. Het was een lust te zien en te horen met hoeveel vurigheid de don ker ridder pleitte voor zijn zaak te genover Zustei Beatrijs. Naderhand ontsponnen zich diepzinnige disputen of dit schouwspel wel paedagogisch verantwoord was. Gelukkig werd deze zwaarwichtigheid bedolven onder het hartelijk gelach om het costuum, waarin de berouwvolle Beatrijs terug keerde. Degenen die meenden, dat de Vrou welijke Jeugdbeweging slechts bestaat uit Gidsen en Kabouters, keken ver rast op, toen de J.G. naar voren trad en de Zeemeeuwen en Animato haar zang lieten weerklinken. De dirigente. Mevr. Kuiler moet wel over een be wonderenswaardige mate van geduld en bekwaamheid beschikken om met ongeschoolde krachten zulk een re sultaat aan zangtechniek en stem- vorming te bereiken, als waarvan in 't bijzonder Animato getuigde. Voor de pianobegeleiding van de heer Kuiler hebben wij slechts één woord: het was een feest voor het oor. Het deed ons genoegen te bemerken, dat de Gdsen onze opmerkingen vorig jaar over de reidansen en de te lan ge pauzes zo ter harte hebben geno men. De tussenruimten waren nu veel korter en bij de reidansen was de gun stige invloed van de bekende dans- leraar Bildeibeek zeer merkbaar. Pastoor Snel vevulde de aangename taak de dank van heel de zaal over te brengen aan alle medewerkenden. Gaarne zouden wij rien, dat als vol gend jaar de Vr. Jeugdbeweging haar eerste lustrum viert, de kroon op deze eerste vijf Jaren vol voorspoed zou be staan in een stijlvolle hulde aan O.L. Vrouw van de Polder, de Moeder van Walcheren, yAN WELINGELICHTE zijde is ver nomen, dat komend weekeinde door Groot-Brittannië, Frankrijk en de V. S. een decreet zal worden uit gevaardigd tot instelling van een mi litaire veiligheidsraad voor West- Duitsland. De militaire veiligheidsraad zal hoofdzakelijk verantwoordelijk zijn voor het verhinderen van herbewa pening of andere maatregelen van een toekqmstige Westduitse Regering, die de vrede in Europa in gevaar zouden kunnen brengen. De raad zal nauw samenwerken met het internationale lichaam voor het Ruhrgebied. (Van onze Parijse correspondent), JK NIES, JIJ NIEST, HIJ NIEST. Parijs niest, Frankrijk niest. En Noord- Spanje, Zwitserland en België beginnen al even aardig mee te niezen. Vermoedelijk zullen de actieve douaniers te Roosendaal niet in staat zijn deze infiltratie van nies-bacillen tegen te houden met het feit, dat ook Ne derland bezoek zal krijgen van de Italiaanse griep, zoals de nieuwe epidemie is gedoopt. TA W A AD AARDIG is de ziekte niet, doch niettemin geeft ze veel on gerief. In onze flat. waarin tien gezin nen huizen op vijf étages met totaal 56 personen, liggen 38 personen te bed. Op het nachtkastje een fles cog nac of rhum. De gezonden lopen rond met doeken voor neus en mond, die honderd maal per dag gedrenkt wor den in ontsmettingsmiddelen. De run op de bekende anti-gripine en an dere dergelijke producten is zo enorm geworden, dat diverse apotheken zon der voorraad zitten en „nee" verko pen. Anderen zweren trouw aan as- perine, waarmee ze opstaan, de dag zoek maken en naar bed gaan met als gevolg, dat hun benen de andere dag „verduizeld" zijn en ze ook te bed moeten blijven. De artsen zitten er ook mee. Zelfs de Parijse docteur kan niet overal tegelijk zijn. Vandaar dat zelfs de arts zonder noemenswaardige prak tijk thans rijke zaken maakt en van de vroege morgen tot de late avond in de weer is. De regering heeft zelfs een beroep moeten doen op de me dische studenten. Maar ook met deze knapen ter assistlntie kunnen de dok ters het werk niet aan. Merendeels begint het met een paar keer flink niezen. Men krijgt een vreemd dui zelig gevoel in zijn hoofd, water in de ogen, begint zich onpasselijk te voe len. Dat zijn de eerste symtomen. Reeds na enkele uren heeft de Itali aanse griep volledig beslag gelegd op 's mensen lichaam en men kan niet anders of men moet naar bed gaan, vergezeld van cognac of rhum of phar- maceutische producten. Maar de ge middelde Fransman is al net als de Nederlander. Hjj neemt liever een stevige groc met weinig of geen wa ter dan poedertjes of drankjes. Het verloop van de ziekte is zeer ver schillend, doch men is er minstens acht dagen zoet mee. Over het ontstaan van de epidemie tast men nog volkomen in het duis ter. Het opmerkelijke is, dat zij zich gelijktijdig In diverse streken van Frankrijk aanmeldde en direct snel om zich heen greep. Deze snelheid is zo groot, dat men vermoedt te doen te hebben met een nieuwe besmet tingsbacil, waarvan men de aard nog niet kent. Ook beschikt men nog nieL over een serum, dat in de practijk afdoende is gebleken. HOGE PERCENTAGES. VTAAR al met al zit West-Europa er mee te kijken. In de Metro staan alle reizigers met een in het een of ander stinkend vocht gedoopte zak doek voor mond en neus, de biosco pen trekken belangrijk minder bezoe kers en op mijn postkantoortje moet je een uur in de rij staan, omdat ze ven van de negen Franqaises, die hun zegels hier aan de man pogen te bren gen, thans op het ziekenrapport staan. In een grote schoenfabriek is 53 pet. afwezig wagens ziekte en bjj een der Parijse dagbladen is het ziekenpercen- tage nog ongunstiger. WIE PROFITEERT. jyjAARde een zijn dood is de an der zijn brood. Een steenworp verder dan mijn derde verdiepinkje staat een huis. En in dat huls woont een drankhandelaar. Hij loopt niet meer, doch hij zwaait door zijn win kel, omdat hij op de been moet blij ven in het belang van Frankrijk. Hij zwaait en verkoopt. Nimmer maakte hij zo goede zaken als deze eerste twee weken van 1949. Als dat zo door gaat, monseur dan kan ik over 'n half jaar wel faillissement aanvragen i.v m. de belastingaanslag,... ATA SPANJE IERLAND. Ook een spreekwoordelijke katholiek land. Slechts 7 pet. der bevolking is Protes tant. Alleen in 't uiterste Noorden liggen zes Graafschappen met sterke Protestantse groepen. Zij behoren nog steeds niet tot de onafhankelijke staat Eire en staan onder rechtstreeks be stuur van de Britse Kroon. Toch is ook in dit Noord Ierland nog altijd 38 procent der bevolking katholiek. Nu is het uiterst leerzaam de ver houding tussen Katholiek en Protes tant in de beide staatkundige delen van Ierland vergelijkenderwijs te be schouwen. De eerste President van het oyer- wegend katholieke Eire was een Protestant, Dr. Douglas Hyde, die een stemmig door alle partijen in de volksvertegenwoordiging werd aange wezen. In Noord-Ierland daarentegen kan een katholiek onmogelijk een officiële positie krijgen. Sir Basil Brooke, premier van Noord-Ierland, verontschuldigde zich er onlangs in een openbare vergadering over, dat er zich onder 't personeel van 't par lementsgebouw twee katholieke por tiers bevonden. In Eire bestaat onderwijsgelijkstel- ling. Protestantse kinderen, die ver van hun school wonen, krijgen de transportkosten door de Staat ver goed. Op de Protestantse diocesane synode in Dublin zei dominee Bur rows: „Wij Protestanten mogen dank baar zijn, dat we een regering heb ben, die ons veroorlooft onze kin deren in hun eigen atmosfeer op te voeden". In Noord-Ierland daarentegen moe ten de katholieken door hun belas tingcenten mede betalen aan het in standhouden van de Protestants-ge kleurde openbare scholen, terwijl ze daarnaast hun eigen scholen nog voor een groot deel zelf moeten be kostigen. In iedere commissie, door de rege ring van Eire ingesteld, hebben de Protestanten altijd een ruimere ver tegenwoordiging dan waarop ze strikt genomen recht hebben. In het grote-zakenleven bekleden de Protestanten zelfs een overwegen de plaats en de katholieken aanvaar den dit zonder verzet. In Noord- Ierland daarentegen is het voor een katholiek bijna onmogelijk iets te gaan betekenen in de grote wereld van handel en industrie. Zij zal ka tholieken slechts aanvaarden voor de geringste betrekkingen. Evenals dit trouwens met de regeringsdienst het geval is. Enige jaren geleden is het ge beurd, dat een Engelsman werd be noemd in een der hoogste ambten van de stad Belfast. Toen werd evenwel bekend, dat zjjn vrouw katholiek was. Onmiddellijk werd de benoe ming ongedaan gemaakt. De Engels man bracht de zaak in het publiek en er werd veel over geschrevei. en ge wreven. Maar de betrekking kreeg hij niet 1 Zo iets zou in Eire niet kunnen ge beuren. Er zitten in het Hoge Ge rechtshof bijvoorbeeld verscheidene Protestantse rechters en telkens als een dezer aftreedt, wordt weer een Protestant benoemd, vyaarom zou men toch altijd maar naar Spanje kijken als het land, dat het type van het echte Katho licisme zou vertegenwoordigen, ter wijl met het in-katholieke Ierland over het hoofd ziet? En hoe kijkt men dan nog naar SpanjeDoor de gekleurde bril van een berichtgeving, die om het zacht te zeggen ons katholieken niet steeds even welgezind is. Spaak verwacht: TAE BELGISCHE PREMIER SPAAK verklaarde op een pers-conferen tie te verwachten, dat de Zesmogend- heden-overeenkomst, waarbij werd be sloten een internationale autoriteit de bevoegdheid van controle over het Ruhrgebied te geven „in de eerstvol gende dagen" zal worden getekend. Spaak bevestigde, dat België, met de volledige steun van Luxemburg 'n Belg candidaat had gesteld voor de functie van permanent secretaris-gene raal van het internationale controle rende lichaam voor het Ruhr-gebied. Hij verklaarde dat, hoe ook het bezet tingsstatuut in de toekomst zou wor den vastgesteld, de positie van Bel gië als bezettende mogendheid geen verandering zou ondergaan. A ARTSHERTOG Otto van Habsburg de pretendent voor de Oostenrijk se kroon, heeft aan de International News Service verklaard, dat de be schuldiging van een complot tussen Kardinaal Mindszenty en hemzelf over een herstel van de Habsburgse monari chie, volkomen ongegrond is. Hij verklaart vervolgens, dat de arrestatie van de Kardinaal en de vervolging van de Katholieke Kerk mede door vroegere, reeds bekende feiten en met het oog op het terro risme aantonen, dat de Kerk in Hon garije een nationale macht is, en dat de vernietiging van de Kerk ook de vernietiging van Hongarije betekent en omgekeerd. Dat de Kardinaal met hem in Chi cago een onderhoud zou hebben ge had tijdens diens bezoek aan Ame rika, heeft hij eerst vernomen, aldus luidt zijn verklaring, uit de couran ten van de laatste dagen.

de Stem | 1949 | | pagina 1