MINISTERS VLOGEN VAN OOST NAAR WEST Joodse jagers toestellen schieten vijf Britsel neer 35.000 tot 40.000 woningen Ais Baronie wat eerder had aangepakt IN 'T KORT Stichting van nieuw ziekenhuis te Sluiskil „Ik zal geen beken tenis afleggen'5 En haar doelman fortuinlijker was geweest.... Engeland zond troepen naar Transjordanië „Engel der Kinderen' De IN?ersraad »„d dj 5 J5S 1. Ni.„mn»«ld',SSdS°S' cl, S- SOEKARNO: Jk haat de Nederlanders niet" Ziekenfondspremie voor vrijwillig verzekerden De vredespogingen in China Epidemie van „Italiaanse Griep" Vraagstuk van de huurverhoging dit jaar opgelost? Komt er geen eind aan? Toestemming tot uitbreiding van het ziekenhuis in Terneuzen BARON1E-BLEIJERHE1DE 2-3 's Middags zachter Bleijerheide benutte de kansen beter Vervoer per as en te water wordt geregeld LIJFDE JAARANG No. 1275 Uitgave; N.V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureau; Breda, Reigerstraat 16, Tel.: Redactie 8181, Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts, C. J- v. Hootegem, A. E. Langenhorst, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. B. B. de Rechter. Hoofd redacteur: J. J H. A Bruna. Abonnements prijs bij vooruitbetaling 3.90 per kwartaal, per post 4.75. per week (uitsluitend bij niet- postbestelling) 0.30. Losse nummers 8 cent. Postrek. no. 278841. Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor Cod, Koningin en Vaderland i-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7. Telefoon 102. (Bjjbureaux: OOSTBURG, Nieuwstraat 22. Telefoon 35; TERNEUZEN, Axelsestraat 166. Telefoon 2347) MAAND A G 10 JANUARI 1949 Advertentieprijs voor de gehele oplage: f 0.25 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.60 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 75. Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuws- VRIJDAGMORGEN werden twee Britse formaties uitge zonden om verkenningsvluchten uit te voeren aan de Egyp- tisch-Palestijnse grens, teneinde aldus een Brits communi qué vast te kunnen stellen welke diepte en welke omvang de Joodse inval op Egyptisch grondgebied had. De eerste formatie bestaande uit 4 spitfires, keerde niet terug. Een tweede formatie die op onderzoek uitging (een mosquito en 4 tempest-toestellen) werd door Joodse jagers aangevallen en keerde terug met verlies van een tempesttoestel. Het communiqué meldt verder, dat de RAF-toestellen strikte opdracht hadden de grens naar Palestina niet over te vliegen. Met het oog op deze ongeprovoceerde aanvallen hebben de Brit se vliegtuigen opdracht gekregen ieder Joods toestel, dat zij bo ven Egyptisch grondgebied tegenkomen, ais vijandelijk te be schouwen. TWEE ITALIANEN, Maner Lu^ aldi en Leonardo Bonzi, zijn Vrijdag in een kleine vliegmachi ne, genaamd „Engel der kinde ren" van Genua vertrokken voor het volbrengen van de tweede étappe van een vlucht naar Zuid- Amerika voor het inzamelen van gelden voor vijftienduizend in de oorlog gewond geraakte Italiaan se kinderen. De „Engel deT kinderen" is zo klein, dat alle beschikbare ruim te .gebruikt moest worden voor benzine-tanks en er zelfs geen plaats overbleef voor een radio apparatuur. De piloten zijn van plan hun vlucht te onderbreken in Madrid en Barcelona, Dakar en Natal. Het eindpunt van hun vlucht is Bue nos Aires. pLKE DAG komen tussen tien en twintig Hongaren Beieren binnen. In totalaa zijn nu al 16000 Hongare „ge- emigreerd". iJttVEE OMROEPERS van de Franse radio vroegen hun luisteraars ge scheurde en versleten bankbiljetten te willen opsturen om het dorp Epron te kunnen herbouwen. Zjj kregen bin nen enkele dagen meer dan een mil- lioen bankbiljetten. pROF. SUERMONDT zal op 5 Fe bruari a.s. een operatie verrichten die per televisie zal worden uitgezon den. Ruim 150 genodigden zuilen de operatie kunnen gadeslaan. YTEER DAN 82.000 Italianen emi greerden in '48 Hiervan ging ruim meer dan de helft naar België. Niet- officiëel gingen er echter tenminste nog 100.000 naar een nieuw vader land. QARRY DAVIS die te Berlijnt woont heeft de vier bezettende mogend heden verzocht zijn „Beweging voor het Wereldburgerschap" als politieke groep te erkennen. PROTESTEN VAN BEIDE ZIJDEN. ,e commandant van de eerste for matie heeft zich door middel van een parachutesprong het leven weten te redden. Hij werd echter gewond en door een bedouin nabij Birgabramir, ongeveer 24 K M. ten westen van Rafah, aangetroffen. Hij meldde dan ook, dat hij op een afstand van 24 kilometer binnen de Egyptische grens was gebleven en zich aan zijn beve len „om gevechten te vermijden" had gehouden. De Israëlische commentaren spre ken daarentegen van het neerschie ten van Britsche toestellen boven Z. Palestina. Het gevolg is dat zij even krachtig de protesten van Engeland verwerpen als dit land die heeft in gediend. Zowel Israël als Engeland heeft onmiddellijk een officieel pro test ingediend bij de Veiligheidsraad. Het protest van Israël bevat behalve dit „vliegtuig-incident" ook nog een belangrijke beschuldiging aangaande het Britse besluit om troepen te zenden aan Transjordanië. Dit zenden van troepen aan koning Abdoellah, die met Engeland een verdrag had gesloten, geschiedde naar aanleiding van de Joodse inval op Egyptisch grondgebied. Koning Ab doellah voelde zich daardoor zijde lings bedreigd en met een vingerwij- ring in de richting van het verdrag verzocht hij Britse hnlp. Die werd hem uiteraard bereidwillig verleend. V.S. ZIJN VERONTRUST. V/tTashington is over beide aspecten van de Palestijnse Kwestie na tuurlijk hevig verontrust en naar het ons wil voorkomen geenszins ten on rechte. Er komen dan ook gevaarlij ke nevenverschijnselen aan te pas Zo geeft het te denken, dat het eer ste convooi Britse burgers ijlings de haven van Haifa is uitgevaren Niet minder onprettig is het te vernemen, dat reeds een vijftal oorlogsbodems van heinde en ver door de Britse Ad miraliteit naar Cyprus zijn gediri geerd en dat van alle in het Midden- Oosten gestationneerde oorlogssche pen het verlof van de bemanning is ingetrokken. Sommige Engelse be richten fspreken al van „complete oorlogssterkte van de vloot". Tenslotte kan dan nog worden mee gedeeld, dat niemand minder dan Be- meente Rotterdam. J)E 200 RELIGIEUZEN uit Roeme nië, die aanvankelijk met trein en al als vermist werden opgegeven, ble- ken tenslotte aan de Italiaanse grens te zijn tegengehouden. De Oostenrij kers hebben de religieuzen per trein naar Muenchen gebracht. JJE PRINSESJES Beatrix en Irene konden Zaterdag onopgemerkt „als gewone meisjes" de gehele voorstel- ling van Circus C'arré bijwonen. Zij aren met twaalf vriendinnetjes. Hul de aan het publiek, dat onze prin sesjes „onopgemerkt" liet. gEN AMERIKAANSE Skymaster is "Sst<Lrt bij Stakehouse Hill (Engeland)De zes inzittenden von den de dood. rpWEE NEDERLANDSE vrachtwa gens met „liefdegaven" werden Zaterdag door de Russen terugge stuurd aan de grens van Oost-Berlijn Na protest werden de beide auto's later toch doorgelaten. QNGEVEER 500 DUITSE kinderen zijn dezer dagen in ons land aan gekomen. ]y[ORGEN BEGINT het proces te gen Wilhelm Albrecht, Kriminal- kommissar van de S. D. te Leeuwar den. Dezelfde dag zal Schreieder in Leeuwarden terechtstaan. Hij gaf Al brecht opdracht 13 Nederlanders te Dronrijp neer te schieten. het gehele Gemenebest, omdat de Britse legermacht zonder meer mo menteel niet sterk genoeg is. Ziedaar de droeve en voorlopig nog vrij verwarde gegevens. Nu het scheen, dat een verzoening in Pa lestina voor de deur stond, wordt plotseling de nood (schijnbaar?) bij zonder hoog. Waaruit we misschien de troost kunnen putten, dat dan ook hier de redding wellicht het meest nabij is! <XXXX><X>000<><X>0<><>00<><>0004 JJADJI AGOES SALIM, de Rep. Mi nister van Buitenlandse Zaken, de heer Sjahrir en president Soekarno hebben ieder een dankbrief geschre ven aan de bewakingscommandant. Beide eersten spreken van rustig ver blijf en aan de hoogste eisen beant woordende behandeling over beschaafd optreden en menselijke vriendelijk heid. De brief van president Soekar no drukken we hierbij geheel af: ,Een collega van U uit, Medan vroeg me: haat U de Nederlanders? Ik antwoordde: Neen. Mijn antwoord was oprecht. Ik haat de Nederlanders niet. Ik haat alleen de koloniale ver houding, het imperialisme. Waarom zou ik het Nederlandse volk haten? 95 pet. van het Nederlandse volk is evenzeer het slachtoffer van die ko loniale verhouding als het Indonesi sche volk, dat nu zijn vrijheid zoekt Ik droom van een wereldbroederschap van vrije volkeren. Een v r Neder land en een v r Indonesië echte vriendschap kan de twee verbinden. Het kolonialisme moet weg. Ik sta te genover de Nederlander als mens tot mens. Gods schepsel tegenover Gods schepsel. Waar geen haat tussen zit. U hebt mij goed behandeld, ik dank u daarvoor oprecht. U: de Officier. Maar bovenal, U: de mens. Moge God U zegenen. Met vriendelijke groeten, (w.g. Soekarno)" <x>o<x>o<>oo<><x>o<><>o<>o<x>oo<>c Met 13 cent per week verhoogd JyTOODGED WONGEN en onder ern- stig protest" hebben thans alle ziekenfonds-organisaties in principe besloten de premie van ieder betalend vrijwillig verzekerd lid per week, met 13 cent te verhogen. Voor de meeste verzekerden betekent dit, dat zij in plaats van 50 cent met ingang van 17 Jannari a.s. 63 per week zullen moeten betalen. Minister van Schalk is in de West aangekomen. De KLM-constellation „Roermond" arriveerde 3 Januari op Curaqao, waar de vice-president van de Nederlandse ministerraad werd verwelkomd door de gouverneur, ir. Peters, in gezelschap van enkele leden van de N.V.P. Inmiddels is ooit dr. Drees op Kemajoran te Batavia aangekomen, waar hij werd ontvangen door dr. Beel. Op de foto ziet U van links naar rechts: Jhr. Michiels van Verduynen, dr. W. Drees en Hoessein Djajadiningrat Santoso. Deze foto werd radiografisch overgebracht. riENERAAL TSJANG TSJOENG, mi nister zonder portefeuille, die Zon dag te Hankou is aangekomen, heeft verschillende besprekingen gevoerd met generaal Pai Tsjoeng-Hsi. opper bevelhebber in Midden-China. Men ge looft, dat generaal Pai onder invloed van het algemene verlangen naar vre de van de regeringszijde afdwaalt en een onafhankelijk optreden overweegt namelijk terugkeer met zijn legers nar zijn geboorteprovincie Kwangsi om de ontwikkelingen af te wachten. Waarnemers te Sjanghai geloven, dat van deze besprekingen de volgende stap van Tsjang Kai Sjek zal afhan gen: vredesvoorstellen aan de com munisten of aftreden. Geen gevaarlijk karakter UEN' EPIDEMIE, die door sommigen „Franse" en door anderen „Ita liaanse" griep wordt genoemd, teistert Europa. Nu is gelukkig het woord „teisteren" niet helemaal op zijn plaats, daar de verschijnselen tot na toe een tamelijk goedaardig karakter dragen. Alleen uit Turijn zijn drie sterfge? vallen gemeld, uit andere steden zo wel uit Frankrijk als Italië (waar de ziekte momenteel het ergste heerst) worden geen alarmerende berichten doorgegeven. Philips in Eindhoven is op beschei den schaal begonnen het personeel tegen griep in te enten. Het is nl. de laatste jaren, vooral in Amerika, ge bleken, dat een aanzienlijke bescher ming tegen griep kan worden ver leend door groepen met het infuenza- virus, van zijn ziekte-verwekkende eigenschappen or tdaan, in te enten. Kardinaal Mindszenty: TNE CATHOLIC HERALD publiceert een brief, die kardinaal Mindszen ty, vlak voordat hij gearresteerd werd, aan de raad van Hongaarse bisschop pen heeft gezonden. Hierin schrijft hij: „Ik heb aan geen enkele samenzwe ring deelgenomen. Ik zal geen afstand doen van mijn bisschopszetel. Ik zal geen bekentenis afleggen. Indien gij na deze brief zoudt vernemen, dat ik heb bekend of afstand gedaan heb en dat een dergelijke verklaring bezegeld is met mijn handtekening, beschouwt dit dan alleen als het gevolg van men selijke zwakheid. Bij voorbaat ver klaar ik een dergelijke verklaring van nul en van gener waarde te zijn". De 2e conferentie die Zaterdag tus sen de Hongaarse bisschippen en de regering zou plaats hebben is voor onbepaalde tyd uitgesteld. BOUWPROGRAMMA 1949 TVERTIENHONDERD millioen gul- den denkt de Regering in het jaar 1949 te besteden aan de uit voering van het bouwprogramma Daarvan zullen 400 millioen voor de woningbouw worden gebruikt. Het aantal bouwvakarbeiders is voor de uitvoering van dit plan voldoende. Echter moet daarbij gerekend wor den op de bonw van ongeveer 7000 montagewoningen. Zo vertelt Minister in 't Veld in zijn Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer. Hij zet uiteen, dat zijn beleid erop is gericht zo veel mo gelijk de lagere publiekrechtelijke lichamen in het werk van de weder opbouw en de volkshuisvesting te betrekken. Bij een aantal platte landsgemeenten is de geneigdheid om deze verantwoordelijkheid te dragen niet groot. In vele gevallen is door samenwerking van gemeenten echter de mogelijkheid geschapen een appa raat in het leven te roepen, waardoor die verantwoordelijkheid zonder be zwaar kan worden gedragen. Voor 1949 zal het aantal gereedko mende woningen liggen tussen de 35.000 en 40.000 Men hoopt, de pro ductie te kunnen opvoeren tot 60.000 in 1952 en volgende jaren, wat door de duplex-woningen zelfs 70.000 kan worden. De 800 Oostenrijkse wonin gen zijn alle geleverd. 700 zijn er reeds gemonteerd. Door woonsplifcsing hoopt men in 1949 het aantal wonin gen nog met 2000 te vermeerderen De grens van 500 M3 voor woning- en bedrijfsruimte kan niet verhoogd wor den. Het ligt' in het stellige voornemen der Regering het vraagstuk der hu ren in de loop van 1949 tot een oplos sing te brengen. Aan de eigenaren zal slechts een gedeelte van de huur verhoging ten goede kunnen komen Daarbij zal enerzijds gelet worden op de hogere exploitatiekosten (be'as- tingen, onderhoud), maar anderzijds op de dalende lasten (minder leeg staand, achterwege blijven van on derhoud) De berekening is, dat jaarlijks 1160 boerderijen moeten worden her bouwd. Een meerjarenplan voor scholen bouw zal worden opgesteld Door het buitengewoon hoge geboortecijfer in de jaren na de bevrijding zal het leerlingental gedurende enkele jaren een aanzienlijke toename vertonen. Daarvoor zulien ook tijdelijke voor zieningen nodig zijn. Aan de kerken is verzocht een hoog kerkelijk college in te stellen, dat van advies kan dienen bij de kerken bouw. TG'A AFLOOP van de gisteren ge speelde 4e klas wedstrijd Al- phense Boys-HiUegom is het tot ernstige ongeregeldheden geko men. De 1-4 nederlaag van de Al- phense Boys en het tijdens de wedstrijd wegzenden van 2 spe lers had de gemoederen zozeer in beweging gebracht, dat een twee tal supporters slaags raakte, ter wijl ook de scheidsrechter werd lastig gevallen. De inmiddels ge arriveerde politie verwijderde het opgedrongen publiek van het veld waarbij van de gummistok ge bruik werd gemaakt, Toen het terrein ontruimd was liep een der Alphense supporters de politie achterna en wierp een steen, die een der agenten zo zwaar aan het achterhoofd verwondde, dat hij bewusteloos raakte. Met een lichte hersenschuding werd hij wegge dragen. De „enthousiaste" voet bal-liefhebber werd gearresteerd. Met verwarre Alphen a.d. Rijn niet met het Zuidelijke Alphen. DE ELECTRIFICATIE VAN DE ZEEUWSE LIJN Minister Spitzen deelt in zijn Me morie van Antwoord mee, dat de elec- trificatie van Zeeuwse lijn zich thans in het stadium van studie bevindt. Zij zal zeker niet vóór 1953 kunnen wor den uitgevoerd. In Mei zal een begin worden gemaakt met het in dienst stellen van diesel-electrische treinen tussen Utrecht en Rotterdam ener zijds en Vlissingen anderzijds. MINISTER IN 'T VELD ontkent in zijn Memorie van Antwoord met beslistheid, dat door zijn departement aan verzoeken van niet-katholieke zijde om 'n ziekenhuis te mogen bou wen voorrang wordt gegeven boven Weersverwachting, geldig tot vanavond: Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enige lichte regen of motregen. Aanvankelijk meest zwakke. later toenemende wind tussen N. en W. Tamelijk koude ochtend, maar in de namiddag iets zachter dan gisteren. Vandaag: zon onder 16.50 uur. Morgen: zon op 8.45 uur. Maan op 13.16 uur. Maan onder 5.33 uur. (Van onze speciale verslaggever. ^LS JE EEN HOND WILT SLAAN, is er meestal vlug een stok te vinden maar het was in deze ontmoeting toch wel voor een belangrijk deel aan doelman Verschuren te wijten, dat Baronie er twee verliespunten bij heeft gekregen. Dure punten, want door de overwinning van Longa (bij Kerkrade) moesten de Bredase groen-witten naar de onderste plaats ver huizen. Erg zuur! namelijk eveneens aan het succesvolle schot. Het zou natuurlijk onbillijk zijn de schuld voor de eervolle en overigens kleine nederlaag alleen op Verschuren af te schuiven. Wanneer zijn mede spelers in de eerste helft n.l. zo uit stekend hadden gevoetbald als tijdens de tweede drie kwartier, zou dit zeer waarschijnlijk tot een gunstiger resul taat voor de thuisclub hebben geleid. Terwijl de Limburgers rustig en te gelijkertijd technisch en tactisch hun spel opbouwden, met dikwijls fraaie openingen, meestal over rechts hielden de groen-witten dit doorgaans te kort, althans in de eerste helft, waardoor de Bleyerheide-verdediging steeds gelegenheid kreeg met succes in te grijpen; temeer, omdat de doortas tendheid van de Baronie-aanval in goede kansmomenten veel te wensen overliet en van schieten al heel weinig kwam, althans van zuiver schieten Hoewel daar enige tijd na het begin nu en dan verbetering in kwam, labo reerde de aanvalslinie toch te ernstig aan de onmisbare goede afwerking der aanvallen, zodat van doelpunten voor lopig niets kwam. Een merkwaardig feit was, dat Bleyer- jleide evenmin tot scoren kon gera ken. ondanks de reeds genoemde be tere aanvallen in opbouw en afwer king mangelde het in die gelederen Baronie leidt. Oei was dus wel een grote verrassing toen na ongeveer tien minuten de thuisclub haar grote aanhang kon la ten juichen. Rechtsbuiten Lokhof bracht de bal tot aan de cornerlijn en zette toen rustig voor het Limburgse net. Van Raak had een schietkans, maar "op het goede moment ontdekte hij Graumans naast zich, die nog gun stiger voor het doel stond; van Raak liet het leder doorlopen en Graumans plaatste kalm maar zelfverzekerd naast keeper Walz <10). Dit succesje gaf de burger moed, maar het opende tegelijkertijd de ogen van de zwart-wltten, die meteen met een snelle tegenaanval antwoordden. Rechtsbuiten Hoenen kreeg een dot van een kans, hij kanjerde in, maar Verschuren greep klemvast. In de Bieijerheide-achterhoede liep lang niet alles op rolletjes; het wemelde nu en dan van gapingen in hun gebied, doch de Baronie-aanval wist er geen profijt van te trekken. Gelijk! <x de 16e minuut, juist nadat een Baronie-doorbraak niets had opge leverd, zetten de Limburgers over links een technisch goede aanval op. Links binnen Gilliam bemachtigde de bal, snelde er als een hazewind mee langs de lijn en loste van vrij ver af een kanjer in de richting van de linker benedenhoek. Verschuren reageerde negatief en... had het nakijken, waar door de partijen weer evenver waren als bij het begin. (11). Van Raak kon even later, bij een Baronie-doorbraak aller aandacht op zich vestigen door uitstekend doorzet ten, maar jammer genoeg belandde zijn besluitend schot in het zijnet. Links buiten Adriaansen, die in deze periode zich wat moeilijk verplaatste hoe veel beter was' hij in de tweede helft! volgde van Raak's voorbeeld met een venijnige kanjer, die Walz nog maar juist tot hoekschop kon verwer ken. De thuisclub bleef voortdurend de Bleijerheide-aanvallen met tegen-atta ques beantwoordden, doch de afwer king bleef onvoldoende, merendeels als gevolg van tekort aan zelfbeheersing. Limburg scoort opnieuw. Merkwaardig was zeker, dat dit te kort niet groter werd, toen Bleijerheide, door linksbuiten Haas, doelman Verschuren in de 30e minuut wist te passeren met een vinnig, kei hard schot. Wel ving V. de bal, maar er zat zo'n vaart achter, dat hij het evenwicht verloor, het leer liet vallen en dit over de doellijn zag rollen, zon der er iets tegen te kunnen onderne men (12). Er was dus reden voor de Baronie- ers om even de moed te verliezen, maar zij deden het tegenovergestelde, hiel den goed vol en bereikten met deze stand de rust. (12 dus). Slecht beloond. W/cliswaar waren het de Limburgers. die met een offensief herbegon nen, doch de thuisclub gaf onmiddel lijk het juiste antwoord, niet het minst door Adriaansen. die nu een veel gro tere activiteit zou gaan ten toon sprei den, en die, tezamen met de gehele voorhoede, voortdurend, meest door Dielemans, aan werk werd geholpen. De ene aanval volgde op de andere. zonder tastbaar succes evenwel. Dat kwam „dank" zij Verschuren aan de andere kant in de 15e minuut, toen de zeer snelle en handige Adang de Baronie-verdediging verschalkte. Hij zond een schuiver in, onder een scherpe hoek. Verschuren had deze moeten onderscheppen, doch hij viel iets te laat uit en was voor de derde maal gepasseerd (13). Even was de Bredase achterhoede confuus, maar zij herstelde zich schitterend en vanaf dit ogenblik heeft Bleijerheide in feite niets meer in te brengen gehad. De Baronie-aanval opende een offensief, dat het allerbeste deed verwachten. De Limburgse verdediging wist er moeilijk raad mee, maar de stand bleef voor alsnog ongewijzigd, omdat de ingezon den schoten slecht gericht óf gehouden werden. De druk nam echter toe en vaak bevond zowat het gehele Baronie team zich door een.ha.gvlcch((((ksl team zich op Limburgse helft, waar door een reeks van scrimmages ont stond. Bij één hiervan werd doelman Walz buiten gevecht gesteld, zodat een plaatsvervanger aan moest treden; Prins, dezelfde die in de ontmoeting tegen PSV zo van zich af beet. Eindelijk! Tezelfdertijd ontlastte zich een fikse hagelbui boven het terrein, het geen Baronie blijkbaar inspireerde, zij gooiden er althans nog een schepje op, zodanig zelfs, dat de meest hachelijke situaties voor Prins' doel plaats grepen. Toch duurde het tot aan de 38e mi nuut, vooraleer de thuisclub resultaat kon boeken. Adriaansen zette geweldig door, loste van flinke afstand een hoog gericht schot en stelde daarmede Prins, die nog hoog opsprong, maar misgreep, voor een voldongen feit. (2-3) Bleijerheide kwam er in de reste rende minuten nog minder aan te pas dan tevoren, maar de gelijkmaker, die de thuisclub in deze periode wel ver diend had, bleef jammer genoeg uit. Een van de zeldzame keren dat de Baronie-doelman foutloos ingreep tijdens de ontmoeting Baronie-DNLBleijerheide. overeenkomstige verzoeken van katho licke kant. Aan het bestuur van het nieuw te stichten ziekenhuis te Terneuzen werd door de minister van Sociale Zaken bericht, dat hij er zich mede kon verenigen, indien een ziekenhuis van 130 bedden te Terneuzen zou worden gesticht. Aan het bestuur van het ziekenhuis te Sluiskil berichtte hij dat tot uitbreiding van het zie kenhuis tot ca. 130 bedden kon wor den overgegaan. Beide beslissingen werden genomen op grond van ad viezen van de ziekenhuiscommissie Ten aanzien van het ziekenhuis te Sluiskil kan voorts nog worden me degedeeld, dat goedkeuring voor de bouw werd verleend, terwijl tevens goedkeuring voor de gunning werd gegeven. De voorbereidingen voor 't ziekenhuis te Terneuzen zulen nog we] enige tijd in beslag nemen. Voor dit ziekenhuis zal te zijner tijd eveneens goedkeuring kunnen worden tegemoet gezien, mits deze uiteindelijke plan nen uit een kostenoogpunt kunnen worden aanvaard. Zondagsrijverbod nog niet opgeheven Meister spitzen iS van plan -t wetsontwerp Autovervoer Perso nen zo spoedig mogelijk gereed te ma ken voor behandeling, in dat betref fende het Autovervoer Goederen als nog enige wijzigingen aan te brengen, vervolgens een ontwerp voor het ver voer te water gereed te maken en ten slotte een ontwerp voor te bereiden met betrekking tot de havens. Aldus staat in de M. van A. betreffende Ver keer en Waterstaat. Het Zondagsrij verbod kan nog niet worden opgehe ven, omdat de brandstoffenpositie het met mogelijk maakt. Ontheffing wordt steeds verleend aan hen, die gods dienstoefeningen leiden of daarbij 'n belangrijke functie vervullen en aan kerkbezoekers, die ziek, invalide of van hoge ouderdom zijn. Rijwielen met hulpmotor zullen voor het we genverkeersrecht gelijkgesteld word- den met rijwielen, mits ze door hun eenvoudige behandeling even berijd baar blijken en de snelheid hoogstens 20 tot 25 km. per uur bedraagt. Er zijn alsnog voorzieningen getrof fen, waardoor de reeds vergevorderde werken aan het Amsterdam-Rijnka naal, de Fries-Groningse kanalen en zijtak naar Almelo van de Twente kanalen in zodanig tempo wordt uit gevoerd, dat voltooiing slechts betrek kelijk weinig wordt vertraagd.

de Stem | 1949 | | pagina 1