iermuis ;huis Stuurt brieven naar Minister president Dobi AR AN I MARSHALL legt zijn functie neer Republikeinse leiders in vrijheid Asahan wenst aansluiting bij Sumatra Timur IRACHT eermuis Protestactie van Katholiek Nederland Ibüb IBIN HOOD :ity etectives rZADEL F DE HONGAARSE KERKVERVOLGING IN 'T KORT Egypte en Israël stellen voorwaarden Van vier is die vrijheid beperkt tot het eiland Banka E DER.LAND-REPUBLIEk 1-0 Het licht breekt door letectives N STAD Schreied°r komt 18 Januari voor Tijdelijk regen Gevallen voor het vaderland ACHESON WORDT ZIJN OPVOLGER Geen wijziging in buitenlandse politiek INDONESIË IN DE VEILIGHEIDSRAAD „Nederlanders hebben ons Van een schrikbewind verlost" Fanny tóch in Australië Luchtroute over Mauritius? Bi Hand D 49 door B voorzien van riddelen aan n N M B IIIBI B |C» 9 JANUARI. Aan- en James Graig' in: Nederland gebracht, een vulkanische uit- I ceremoniën, sluipende en wijze die de adem lien van een moedig Te wereldeel een strijd et verscheurend wild (en 4t4 uur. legang boven 14 jaar. JNSDAG 12 JANUARI Williams in: velke zich afspeelt !n ■oorlog. 353-0 MD AG 10 JANUARI. Iramma. Cornel Wilde lijn jeugdige durf. Deze m onstuimige minnaar de onstuimigheid van I Toegang boven 14 jaar. |:n 4!i uur. Aanvang 8 uur. Itanische rollen in: sa tie zoals alleen Bela 2de film: Ken Wild-West geschle- 1. veediefstallen, knock- 18 jaar. 303-O |0 en 9 uur en ZONDAG vij U: |over de meest opwin- de straten van New- |ote New-Yorkse detec- Toegang 18 jaar |ur en WOENSDAG 12 ott en Loii Costello in: ds allergrootste komie- of U wilt of niet. met ng 14 jaar, 355-0 FARI. Aanvang 8 uur: sche rollen in: satie zoals alleen Bela 2e film: Sen Wild-West geschie- veediefstallen, k-nock- 18 jaar. Zondagmid- 354-o RI om 7 30 uur. om 2.30, 5.15 en 8 uur n in de geheimzinnige nda Joyce in: een betoverend fantas- en Stad", waar ze heih - TARZAN's grootste FANUARI om 7.30 uur. NUARI om 7.30 uur. eheel nieuw soort Wild- uw die alle mannen op spanning en avontuur., de progr. 14 jaar) 356-0 W VAM DEP STEEN a maai weer n uit bik zijn halve-paardei «ft behouden. Dit bevor- izienliik de snelheid. VIJFDE JAARGANG No. 1274 Uitgave- N.V. Uitgevers Mij. Neerland!». Verschijnt elke werkdag. Bureau: Breda, Reigerstraat 16, Tel.: Redactie 8181, Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts, C. J. v, Hootegem. A. E. Langenhorst, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. B B, de Rechter. Hoofd redacteur: J. J H. A. Bruna. Abonnements prijs bij vooruitbetaling 3.90 per kwartaal, per post 4.75. per week (uitsluitend bij niet- postbestelling) 0.30. Losse nummers 8 cent Postrek. no. 278841. Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland ZATERDAG 8 JANUARI 1949 Advertentieprijs voor de gehele oplage: 0.25 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.60 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. JJE communistische regering van "Hongarije sloeg de hand aan Kar dinaal Mindszenty en schaamde zich niet vergezochte beschuldigingen te fantaseren. Heel de katholieke wereld heeft te- scn deze misdaad geprotesteerd. De besturen van de Katholieke sociale or ganisaties en van de Kath. Actie in ons land zonden reeds een protestte legram aan de Hongaarse gezant. Maar we mogen het hierbij niet laten. De Hongaarse regering zelf zal overdui delijk te weten komen, hoe katholiek Nederland over haar denkt. Daarom zullen de katholieken van Nederland een protestbrievenactie .ondernemen bij de Hongaarse regering. De St. Adelbertsvereniging, de Al gemene Katholieke Werkgevers Ver eniging, de Katholieke Actie, de Ka tholieke Arbeiders Beweging, de Ka tholieke Boeren- en Tuindersbond, de Ned. R. K. Middenstandsbond, de Werknemende Middenstand, benevens het Katholiek Vrouwen Centrum en de Katholieke Jeugdbeweging, samen werkende in het Katholiek Bureau voor Maatschappelijk en Cultureel Overleg, bevelen hun leden dringend aan, met deze actie mede te doen. Tijdens de Italiaanse verkiezingen hebben de Katholieken van Neder land veel goed gedaan door hun brie ven. In even groten getale sturen wij nu een protestbrief rechtstreeks naar Hongarije. WAT U MOET DOEN. TEDEREEN die zich bi) dit protest van 1 Katholiek Nederland wil aanslui ten, schrijve de Franse tekst over van de- protestbrief, die u hiernaast vindt afgedrukt en ondertekene die met zijn (haar) naam. Op de enveloppe zet u het volgen' de adres: Aan de Minister-President Dobi Miniszterelnökség Boedapest (Hongarije). Vervolgens plakt u twintig cents aan postzegels op de enveloppe, als por to. Mocht iemand verdere inlichtin gen over deze brievenactie wensen, dan kan hij zich wenden tot het Lan delijk Secretariaat der Katholieke Ac tie, Postbus 2, Heemstede. Son Excellence le Ministre Président Dobi. Miniszterelnökség BOEDAPEST. Hongrie. Monsieur le Président, Pendant de longues années nous autres Hollandais, avons en des relations intimes avec les nombreuses families hongrolses, dont les enfants ont été recueillis en grand nombre dans nos foyers. Les vicissitudes du peuple hongrois nous ont toujours tenu a coeur. Aussi, plus que personne, nous nous croyons autorisés a pro tester sérieusement contre le fait que vous, Excellence, avez ravi aux catholiques de Hongrie leur prince et chef spirituel. Lors de la nationalisation de l'enseignement libre dans votre pays les dirigeants de nos organisations catholiques, au norit t de plus de cinq cents mille membres, se sont inscritsen faux contre une pareille violation du droit élémentaire. La mesure n'était pas encore comble alors, semble-t-ïl A présent vous n'avez pas reculé devant un attentat au primat de Hongrie, au prince de l'Eglise, au cardinal Mindszenty en personne. Vous n'auriez pu asséner de coup plus douloureux aux peuples hongrois et hoHandais Eüt-on pu croire que vous iriez a justifier cette arrestation par des arguments mensongers Sachez qu'on ne s'attaque pas impunément a l'Eglise. L'histoire a prouvé que ceux qui s'attaquaient aux autorités et dignitaires ecelesiastiques couraient toujours leur perte. Votre crime inégalé de mémoire d'homme fait frisonner les justes, les indigne et les révolte. Que Die u vous éclaire et qu'Il vous dom te Ie courage d'abandonner cette voie de perdition fatale. le janvier 1949. HU. IDENBURG, directeur van het Centraal Bureau voor de Statis tiek. dat gisteren zijn vijftig-jarig be slaan vierde, is bij die gelegenheid benoemd tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. VOOR ALLE sinaasappelen is thans een uniforme maximum consu mentenprijs van 90 cent per kilo vast gesteld. JJE PRIJZEN van appelstroop, ap pelmoes en appelpulp zijn vrijge laten. JJE „ATOOMKLOK", waaraan de zer dagen in Amerika de laatste hand werd gelegd is een der eerste vredestoepassingen van atoomkracht. 2' H. DE PADS heeft een groot aan tal zeldzame boeken uit de Vati caanse bibliotheek aan de zwaarge- troffen universiteitsbibliotheek van Munster geschonken. TVTR. J. C. BRONS heeft ontslag ge vraagd als gezant in Cuba. J>ELGIE HEEFT ZICH candidaat ge steld voor de post van secretaris van het Ruhr-orgaan. Nederland en België zullen deze candidatuur steunen. T)E COMMUNISTISCHE legers zijn het verwachte offensief tegen de regeringstroepen in het gebied i Nanking en Sjanghai begonnen. J^E ACTIE „Een schip voor Keulen" heeft de stoutste verwachtingen overtroffen. In totaal zijn 604310 kilo aan goederen opgehaald, benevens 1,895.064 rantsoenbonnen. De verkoop van Pauskaarten bracht een bedrag van f 109.C47.op. yiCTOR FLEMING, regisseur van bekende films als „Captain cou rageous .Test Pilot" en „Jeanne d'Arc' is gisteren plotseling aan een hartaanval overleden gCHREFEDER zal op 18 Januari voor het bijzondere gerechtshof te arden terecht staan. Hem wordt A-'ie gelegd, dat hij opdracht zou v'?n gegeven tot het neerschieten l 1:' ghzelaars te Dronrijp. In de auk zijn 14 getuigen gedaagvaard, o. w. enkele Duitsers. IV eersverwachting, geldig tot van avond: Zwaar bewolkt met tijdelijk eni ge regen, aan de kust krachtige, overigens meest matige Zuid-Wes tenwind, later ruimend naar West. Weinig verandering i„ tempera tuur. Heden zon onder 16.47 uur, maan onder 1.42 uur. Zondag zon op 8.46 uur, maan op 12.34 uur. zon onder 16.49 uur, maan onder 2.55 uur. Maandag zon op 8.46 uur, maan op 12.51 uur. DE VERTALING TÏIERONDER volgt de uit het Frans vertaalde tekst, van de te schrijven brief. Deze vertaling moet natuurlijk niet verzonden worden. Jarenlang heeft er een innig contact bestaan tussen ons, Nederlanders, en talloze Hongaarse gezinnen,, wier kin deren in zo groten getale in onze ge zinnen hebben vertoefd. Het wel en wee van het Hongaarse volk is ons steeds ter harte gegaan. Meer dan wie ook menen wij daarom het recht te hebben een ernstig protest te laten horen, nu u de katholieken in Hon garije van hun hoogste geestelijke leidsman hebt beroofd. De besturen van onze Katholieke organisaties hebben in naam van meer dan een half millioen leden krachtig geprotesteerd, toen u het bijzonder on derwijs ir uw land hebt genationali seerd Nog was schijnbaar de maat toen niet vol. Nu hebt U de hand durven slaan aan de primaat van Hongarije, aan zijn Kerkvorst, aan Kardinaal Minds zenty zelf. Smartelijker had U het Hongaarse volk en ook ons niet kun nen treffen. En wie had ooit durven en kunnen denken, dat U zijn arres tatie zoudt proberen goed te praten met zulke drogredenen? V/eet wat ge begonen zijt. Zij, die de handen sloegen aan waardige ker kelijke autoriteiten, bleken altijd hun ondergang nabij te zijn. Uw sinds mensenheugenis ongekende misdaad wekt bij alle weidenkenden huiver en verontwaardiging op. God geve U inzicht en moed om te rug te keren van deze kwade en nood lottige weg. T~)E REGERING maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelo pen weck de navolgende verliezen z(jn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht: achttien ge sneuvelden, waaronder: sold, le klas P. T. M. v. Asten, afkomstig uit Leen de en sold. P. A. van Riel, afkomstig uit Tilburg. Voorts veertien leden van het Kon. Ned. Ind. Leger en twee leden van de Kon. Marine. Binnenkort vredesonderhande lingen op Rhodos? Tj'GYPTE en Israël zijn beiden be- reid het vuren te staken, maar ze stellen daarbij beide zekere voor waarden. Egypte eist, dat bij de wapenstil stand wordt voldaan aan de eis, die de Veiligheidsraad stelde: terugtrek ken naar de posities van midden Oc tober. De Israëlische troepen echter hebben bevel gekregen hun posities van het ogenblik te blijven innemen. Intussen duurt in de Negeb. met na me In het gebied van Hafah bij de Egyptische grens, de strijd nog voort. Dat was 't geval nog 3 uur na het of ficiële bevel het vuren te staken. Dr. Ralph Bunche, wnd. bemidde laar sprak in Lake Success als zjjn me ning uit, dat de wapenstilstand inder daad van kracht geworden was. HU heeft voorgesteld op 11 of 12 Janu ari directe vredesonderhandelingen aan te vangen op het eiland Rhodos in de Middellandse Zee. Egypte aanvaardt Amerikaanse bemiddeling 1\/TARSHALL is om gezondheidsredenen afgetreden als minis- ter van Buitenlandse Zaken van de Verenigde Staten van Amerika Hij wordt in de functie opgevolgd door Dean Acheson. Diens benoeming gaat in op 20 Januari a.s., de dag, dat Truman zijn tweede presidentsperiode officieel begint. rpOT opvolger van Lovett, ondermi- nister van Buitenlandse Zaken, die tegelijk met minister Marshall af trad, is benoemd James E. Webb, di recteur van het Bureau voor de be grotingen. T2EORGE MARSHALL, wiens naam in de geschiedenis zal blijven voortleven, verbonden als hjj is aan het grootste steunplan aan Europa, is 68 jaar oud. Hij maakte een succes volle militaire carrière en was van '38 tot '45 chef van de generale staf van de Verenigde Staten. In 1945 werd hij als speciale vertegenwoordiger van Truman naar China gezonden om te trachten daar een oplossing in de be staande moeilijkheden te vinden. In 1947 werd Marshall door Truman be noemd tot minister van Buitenlandse Zaken als opvolger van Byrnes. Truman huldigt Marshall TtE Cairo is gister bekend gemaakt, dat Egypte een aanbod van de A- merikaanse regering tot bemiddeling om een eind te maken aan de strijd in de Negeb heeft aanvaard ,op voor waarde, dat de nodige maatregelen worden genomen om uitvoering van de besluiten van de Veiligheidsraad te verzekeren". De nieuwe Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Dean Acheson (links op de achtergrond), als toe schouwer bU de beëdiging van Bern. Baruch, Amerikaans ambassadeur in ons land. jPvE VEILIGHEIDSRAAD heeft gisteren haar zittingen te Lake Success hervat met een bespreking van de Indonesi sche kwestie. Het verzoek van België, dat sinds 1 Januari geen lid meer is van de raad, om toelating, als „belanghebbende partij", omdat het nog steeds lid is van de C. V. G. D. en de consulaire com missie, werd ingewilligd. TJAARNA kreeg als eerste spreker dr, van Royen het woord, die ver klaarde, dat nu Nederland de „werke lijke vrede" in Indonesië heeft her-I steld, het zal overgaan tot instelling j Nederlandse verliezen T\R van Royen zei, dat de Nederland- se verliezen bij de campagne tot 3 van een federale regering voor ge- Januari 66 doden bedroegen, een op heel Indonesië, vasthoudend aan de principes neergelegd in de overeen komsten van Linggadjati en de Ren ville. De eerste stap inzake de vor ming van een federale interimrege ring vormt de reis van de minister president Drees. Deze regering zal het bestuur over Indonesië dienen over te nemen overeenkomstig het BIO-be- sluit, ze zal de laatste voorbereidin gen hebben te treffen voor de instel ling van de onafhankelijke Verenigde Staten van Indonesië en in samen werking met Nederland voor de con stitutie van de Ned. Indonesische U- nie. Daartoe zullen verkiezingen voor een representatief lichaam op demo cratische basis gehouden dienen te worden. Daarna zal de souvereinlteit over Indonesië door Nederland wor den overgedragen aan deze nieuwe staat, die naar wij ons voorstellen dan een zelfstandig lid van de Ver. Naties zal worden. Dit nieuwe land zaI ook levensvat baar zijn en immuun voor de Invloed van sommige extremistische groe pen, die maar al te veel succes heb ben in sommige andere onafhanke lijke staten in dat deel van de wereld. ter, „dat ver ligt beneden het aantal vreedzame Indonesische burgers, dat gedurende de aan onze actie vooraf gaande maanden door republikeinse in filtranten is vermoord". „Vergeleken bij het aantal slachtoffers van het republikeinse terrorisme is 't aantal slachtoffers van deze militaire zuivering laag. Vier republikeinse leiders, Soekar- no, Hatta. Sjahrir en Agus Salim zijn in vrijheid gesteld, doch, aangezien de openbare veiligheid in gevaar zou kunnen worden gebracht als hun al gehele beweginSvrijheid door geheel Indonesië zou worden toegestaan, is die vrijheid voorlopig beperkt tot het eiland Banka. Zp genieten op het eiland volledige vrijheid en kunnen hun gezinnen la ten overkomen als zij zulks wensen. Dr van Royen zei, dat „de Neder landse regering door deze daad en door de vrijlating van andere leiders in de republikeinse hoofdstad een edelmoedige en liberale houding aan de dag had gelegd". TK weet, dat sommigen sceptisch te- genover onze plannen staan, maar ik voorspel, dat over korte tijd het NederlandsIndonesische deelgenoot schap zal worden erkend als een be wijs, dat samenwerking tussen Oost en West mogelijk is en als een bol werk van stabiliteit in het Verre Oos ten. Dr van Royen zei, dat de Neder landse troepen in het gehele voorma lige republikeinse gebied de gevech ten hadden gestaakt. Hij voegde daar echter aan toe. dat Nederland de ver antwoordelijkheid zou afwijzen als de jongste verklaringen van twee repu blikeinse leiders zouden leiden tot nieuwe botsingen met verspreide groepen. De tweede spreker, de heer PALAR zei, dat Nederland het bevel van de Veiligheidsraad het vuren te staken naast zich had neergelegd, totdat het zijn militaire doelen had bereikt en dat het Ook niet had voldaan aan de resolutie om de president van de re publiek en andere politieke leiders onmiddellijk vrij te laten. Hij drong er op aan de Nederlanders te dwin gen dit alsnog te doen. (Vervolg op pag. 3) rpRUMAN, die Marshalls aftreden be- kend maakte, noemde hem de „In het oog vallende fignur uit de oorlogs- tfld". HU ontkende, dat er enig ver schil van mening tussen hem en Mar shall zou hebben bestaan over de bui tenlandse politiek. De benoeming van Acheson zou geen wUziging met zich meebrengen in de buitenlandse be trekkingen der Ver. Staten. Niet alleen Truman stak de loftrom pet op Marshall hij noemde hem „een der weinigen, die onmisbaar zijn", ook Bevin stak zijn bewonde ring voor de aftredende minister niet onder stoelen of banken. Meer dan wie ook, zo verklaarde Engeland's pre mier, heeft Marshall ertoe bijgedragen, de oorlog te winnen. Acheson IVTARSHAL wordt nu afgelost door Dean Acheson, die 55 jaar is en die het meest bekend is geworden door zijn werkzaamheden als onder-minis ter van Buitenlandse Zaken in de ja ren onmiddellijk na de oorlog, 1945 tot 1947, toen hij een belangrijke rol speelde bij de leiding der Amerikaan se buitenlandse politiek. Hij trad in 1947 af, omdat zijn eigen kapitaal in de twee jaar regeringsdienst met klein salaris geslonken was en hij dat door hervatting van zijn advoca tenpraktijk weer moest herstellen. Acheson wordt door velen als een even groot inspirator van het Europe se herstelprogram beschouwd als Mar shall zelf. Als onder-minister heeft hij her haaldelijk en onomwonden „Sovjetrus- sisch expansionisme" veroordeeld. Men ziet in Washington dan ook in zUn benoeming zelf al een weerleg gen van de veronderstelling, dat Pre sident Truman een gematigder politiek ten aanzien van Sovjet-Russische ex pansie en agressie voorstaat. Men ziet hier Marshall in zUn functie als Minister van Buitenlandse Zaken, zUn grote tegenspeler in de wereldpolitiek, Molotov formeel vriendschappe lijk toeklinkend. y ERTEGENWOORDIGERS van nage- noeg alle kampongs van Zuid Asa han, dat zopas door Nederlandse troe pen van Republikeinen is gezuiverd, zUn in Medan aangekomen en eisten een onmiddellUke hereniging van hun gebied met Sumatra Timur. De 254 hoofden vragen een offici ële inwilliging van hun eis en weige ren naar hun kampongs terug te ke ren, zolang ze geen uitsluitsel hebben ontvangen. De Wali Negara van Oost- Sumatra, die op het ogenblik voor be sprekingen met de federale regering te Batavia vertoefde is in verband hiermede telegrafisch naar Medan te ruggeroepen. HU zal waarschijnlijk reeds vanmorgen vertrekken. Nederlandse supporter: „Aan uielke kant zouden die invallers meespelen?" tfanny Blankers-Koen is giste ren met haar echtgenoot in Darwin gearriveerd, vanwaar ze de reis naar Sydney zal doorzet ten. Vandaag wordt ze daar ver wacht. Na een korte trainingstijd zal ze aan de wedstrijden deelne men. Tekenend is wat de woordvoerder der hoofden zei: De Nederlandse troe pen hebben ons verlost van een schrik bewind. WU wensen voor de toekomst niet anders dan de orde en de rust, die Sumatra Timur reeds langere tijd bezit. Dr Drees begon besprekingen TN Batavia is dr Drees zijn bespre kingen begonnen. Hij woonde met jhr Michiels van Verduynen een ver gadering bij van de voorlopige fede rale regering. Vanavond zal dr Drees aanzitten aan een diner met het Ba- taviase corps consulair. Behalve de walinegara van Oost-Sumatra dr Man soer, is ook de commissaris van de Kroon, dr M. Brouwer, voor het hou den van besprekingen in Batavia 'ge arriveerd. Het te Batavia verschijnende Repu blikeinse blad „Berita Indonesië" is voor onbepaalde tijd verboden. Twee Nederlandse priesters te Soe- rabaja, afkomstig uit Tegelen en Mont- foort, worden vermist. Men vermoedt dat ze op weg naar Malang door ter roristen zUn overvallen. Bij een aanval van Nederlandse vliegtuigen op twee Chinese schepen zouden 12 Chinese zeelieden zijn ge dood en drie gewond. De eigenaar heeft een officiële klacht ingediend. rvP 23 December van het vorig jaar schreef Murray, de voorzitter van de C.I.O., een der grote vakbonden van de Ver. Staten, een grote brief naar Washington. Hij bleek erg be zorgd te zijn over de militaire actie in Indonesië en gaf te verstaan, dat zijn vakverbond wel een of andere boy cot-actie zou willen beginnen. Het State Department (Ministerie van Buitenlandse Zaken) te Washing ton heeft die brief wat laten betijen. Want het wist zelf nog niet goed zijn houding te bepalen. Nu is dan echter het antwoord verschenen in een lan ge brief, ondertekend door de inmid dels afgetreden onder-minister Lovett. Een merkwaardige brief, die dui delijk in twee gedeelten uiteenvalt. In het eerste deel gaat de vermanende en bestraffende vinger nog tegen Neder land omhoog. De Amerikaanse verte genwoordigers in de C. van G. D. wor den geprezen om hun bemiddelings voorstellen (die echter do onderhan delingen danig vertroebeld hebben). De republikeinse regering krijgt ook een pluim op de hoed, omdat ze „re soluut was opgetreden tegen een com munistische opstand, gearrangeerd door een door Moskou getraind en on der Russische directieven staand communistisch agent". (Maar Tan Mg- lakka, de Trotzkiist, liet ze vrij). Lo vett neemt de gelegenheid te baat, om het internationale communisme met „zyn lippendienst aan het nationalis tisch ideaal" nog even aan de kaak te stellen. En hij wijst tenslotte met trots op de verklaring van Jessup in de Veiligheidsraad en het stopzetten van de Marshallhulp aan Indonesië, niet langer verhelend dus dat dit stop zetten op politieke motieven is ge schied. Tot zover is het voor ons een ver velende en nare brief. TUT AAR het tweede deel schijnt als door een ander geschreven te zijn. Plotseling blükt het State Department vertrouwen te hebben in de verzeke ring van Dr van Royen, dat zijn re gering wordt gedreven door de wens om recht en orde in geheel Indone sië te zien gehandhaafd en om demo cratische, onafhankelijke federale Ver enigde Staten van Indonesië tot stand te brengen. Verder meent het op goede gron den te kunnen aannemen, dat de Ne derlandse regering er zich van be wust is, dat de vrede niet zal kun nen worden bereikt, zonder het ver trouwen en de medewerking van de bevolking van Indonesië met inbegrip van dat deel der republikeinen, welke in de voorhoede van de nationalisti sche beweging hebben gestaan. Het drukt dan de hoop ui{, dat de Nederlandse regering een Indonesi sche regering zal weten te scheppen, waarin alle partijen vertegenwoor diging zullen willen hebben en deze ook verkrijgen in overeenstemming met hun aanhang onder het volk, een regering, die tot stand zal komen langs vrije en democratische weg. jyjERK WAARDIG samenvallen en merkwaardige samenklank van deze woorden met hetgeen Koningin Juliana in haar sobere, maar toch in houdrijke radiorede zei! Dat is het nu juist wat wij steeds beoogd hebben, ook door onze militaire actie, de vrij heid van vrees en dwang, de orde en rust, onmisbare voorwaarden voor de vestiging van een bewind langs vrije en democratische weg. Het State Departement heeft een paar stappen gezet op de weg van een realistische beoordeling der Indonesi sche aangelegenheid. Hopelijk zullen nog meer stappen volgen. Het C.I.O. is ook afgehouden van onberaden optreden. Intussen verzekert een A.N.P.-Anetp.-bericht, dat deze ver klaring nog geen garantie biedt, dat dezelfde houding ook onmiddellijk door de Amerikaanse vertegenwoordi ger in de Veiligheisraad tot uiting zal worden gebracht. De wet der traag heid schijnt hier te werken. We zul len dus nog wel wat benauwde uur tjes in Lake Succes beleven. Wel licht is dat gisteravond reeds ge schied. We hebben echter goed vertrou wen in het uiteindelijk doorwerken van de oprechtheid onzer bedoelingen tot in de gedachten van buitenlandse beoordelaars. In een tweevoudige vraag stelt do Daily Telegraph het dilemma zeer duidelijk: „Is het de bedoeling de vorming van vrije Oosterse staten aan te moe digen, ,die in staat zijn de wereld we derom te voorzien van onschatbare voorraden voedsel, rubber en olie Of is het, integendeel om de Neder landers te straffen voor het ingevoerd hebben van beschaving en democra tische ideëen in een groot achterlijk gebied en deze weldaden te vervan gen door een terugglijden naar pri mitieve anarchie, waarin het 1 ndi- tisme zal tieren onder de naam van nationalisme en millioenen ter plaatse zullen verhongeren, terwijl de rest van de wereld te kort heeft?".... Viruly in Saoedi-Arabië aangekomen ver van de J^EDERLAND heeft Engeland zocht de KLM toe te staan Mauritius gebruik te maken bij dienst op het verre Oosten. Het Britse ministerie van Buiten landse Zaken bestudeert het verzoek. Men betwijfelt echter, of de facilitei ten op Mauritius voor de KLM vol doende zouden zijn. Het postvliegtuig onder gezagvoer der Viruly is gisteren op het vliegveld in Saoedie-Arabie aangekomen.

de Stem | 1949 | | pagina 1