I HEI! Een federale regering binnen weinige weken Niet dromen, maar werken is het parool Nk KONINGIN JULIANA WENST: Minister-President Drees had een goede reis Luchtpost voor Indonesië mag weer gepost worden Iwee Koninginnen, eén belofte Wal ons in 1949 wacht iLLING L'S Republikeinen in federale regering? IN 'T KORT Sociale bijstand wordt verhoogd Emigratie naar Canada I l_J ken it >PPIN EGEN amaica PPIN ond acht Distributienieuws Bonnen voor werk kleding Per auto naar Nederland-België Egypte en Israël bereid het vuren te staken Perzië en Ceylon aanvaardden Nehrus uitnodiging Uitsluitend postbladen en luchtpostbrieven Van max. 5 gram Australië boycot alle Nederlandse schepen Brabander vertelt van zijn reis door het land van onbegrensde afstanden en mogelijkheden Kath. Nat. E.H.B.O. Bond opgericht i |>'n echte VINK is hag Uw ok worst op hct Iren jassen, jek- lia rundboxieder lnen en renkap- pn, fietspijpen, rubberknie- ps is: 250-O Tel. 2804 I Januari 226-0 alle kwalen! komieken laye, Mischa film, gespeeld voortreffelijke die leeftijden. irstelling: 8 |agvoorstellin- 245-0 Walter Fid- i: leart) haal met een ;iek en tege- edige humor, jaar stellingen: vang Zondag- 7 00 en 9.15 246-0 am monster 'fers in een a bedrog. DN in Leslie Bank ar de roman er. iaandag 8 .45 u. Zon- ur Voorver- ir). 247-0 alle kwalen; Olson Scha- chrijven U ioit op het ■oond, Zondagmid- op 10—11 u. Ie leeftijden Bowman en lm rnd met een verhaal. laand. 8 uur, Zondag 3, 7 011 uur. lang 14 jaar ATERS C.V. BEVERWIJK iger WOON- ing. Gedeelte itand te Voor- Oosteinde 265 'EP STEEN dóf WK d hetddn wfljuskeh De rovers id bedolven Bagdada. En plot- VIJFDE JAARGANG No. 1273 Uitgave: N.V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag Bureau: Breda, Keigerstraat 16, Tel.: Redactie 8181, Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts c, J. v. Hootegem, A. E. Langenhorst, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. B. B. de Rechter. Hoofd redacteur: J. J H. A. Bruna. Abonnements prijs bij vooruitbetaling 3.90 per kwartaal, per post 4.75. per week (uitsluitend bij niet- postbestelling) 0.30. Losse nummers 8 cent Postrek. no. 278841. Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 75. Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuws-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7. Telefoon 102. (Bijbureaux: OOSTBURG, Nieuwstraat 22. Telefoon 35; TERNEUZEN, Axelsestraat 166. Telefoon 2347) aWati Voor God, Koningin en Vaderland VRIJDAG 7 JANUARI 1949 Advertentieprijs voor de gehele oplage: 0.25 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.60 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. -Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Lovett vraagt concreet bewijs J-JET ENIGE commentaar op de rede van Koningin Juliana kwam tot nu toe uit Indonesië, waar Neder landse zegslieden de spoedige vorming van een interim-regering beklemtoon den. Zij achtten daarbij de medewerking van een of meer der Republikeinse leiders nuttig, gezien de internationale critiek op de militaire actie en de bij eengeroepen Aziatische conferentie. Men oordeelde, dat Mohammed Hatta en Sjahrir, indien zij hun medewer king zouden willen verlenen, accepta bel zijn. De wnd. minister van buitenlandse zaken van Amerika. Lovett, verklaarde gisteren te hopen, dat de Nederlandse regering „de huidige gelegenheid zou aangrijpen om een concreet bewijs te leveren van haar voornemens, het wet tige streven van de Indonesiërs naar zelfbestuur te bevredigen. Hij hoopte, dat de Nederlanders een Indonesische regering zouden samenstellen, waarin alle partijen vertegenwoordigd zouden zijn. In een brief aan de C.I.O. wees Lovett er op, dat door Nederlandse verzekeringen tja.v. zelfbestuur de thans heersende grote bezorgdheid on der de Republikeinse leiders en sym- pathiserenden zouden kunnen worden verhinderd en een guerilla-actie daar door zou kunnen worden voorkomen. Dat Lovett voorts nog schreef over het „werkelijk democratisch karakter van SoekamO's regering", die hij prees om „haar resolute actie tegen de com munisten", bewijst, dat hij de ware aard van de Republiek nog niet door grondt. Overigens: Lovett en de C.I.O. had den geen waardevoller Nederlandse verzekering kunnen krijgen dan giste ren uit de mond van Koningin Juliana. Haar rede schijnt wel op het Juiste moment gesproken. GRIEP rrilOOST U griep-Hjdenden! Ook in Frankrijk zijn mede-slacht offers, Twintig procent der Pa- rijzenaars ligt te bed. Italiaanse griep heet het daar. Ook Brussel heeft een lichte griep-epidemie te doorstaan. En nu maar grocs drin ken! 'MU VOOR JUBILEA weer horloges beschikbaar zijn, gaat Hunninks vleeswarenfabriek te Deventer maar liefst 45 personeelsleden, die de laat ste acht jaren hun zilveren dienst- jubileum zonder het traditionele gou den horloge moesten vieren, met een tikkertje verblijden. A/rR. N. ESVELD. voorzitter van de 1 Raad van Arbeid te Dordrecht, gaat zes maanden naar de Nederland se Antillen om de opbouw van een geheel nieuwe sociale verzekering voor te bereiden. TAE SCANDINAVISCHE minister- j presidenten en hun ministers van Buitenlandse Zaken zijn in Karlstad I Zweden, bijeengekomen, waarschijn-i lijk om de Amerikaanse uitnodiging i toi deelname aan een conferentie over de Atlantische Unie en Scandinavi- j sche defensie-plannen te bespreken. I TJET EERSTE contingent Italiaanse arbeidevs, bestemd voor de Ne derlandse steenkolenmijnen is giste ren in de mijnstreek gearriveerd. ZAP HET traject DendermondeSt. Niklaas kwam de „Micheline" in botsing met een goederentrein. Vier personen werden gedood. pEN GEZAGHEBBEND Belgisch woordvoerder heeft onthuld, dat Denemarken, Noorwegen, Portugal, Ierland en IJsland zijn gepolst ever 'n eventueel toetreden tot het Atlantisch Pact, als dit tot stand is gekomen. Men verwacht, dat dit pact eind Januari getekend zal worden. LI M. KONINGIN JULIANA heeft gisterenmiddag voor de radio de volgende rede uitgesproken: Reeds in 1942 sprak Mijn Moeder de hoop uit, dat Indonesië en Nederland, na de gemeenschappelijke overwinning op de vijand, vrijwillig en in vrijheid en gelijkwaardigheid zouden samenwerken tot herkrijging van vrede en geluk. Haar woorden gaven toen niet alleen uitdrukking aan een verwachting, maar hielden ook een belofte in. In Februari 1948 herhaalde mijn Moeder die belofte. Zy verklaarde toen, onder herinnering aan de woorden van de grote vrijheidsstrijder Roosevelt, dat het gemeenschappelijk streven ver behoort uit te gaan boven het verkrijgen van onafhankelijkheid, doch mede gericht moet zijn op de verwerkelijking van de vrijheid van geloof, de vrijheid van het woord, en vrijwaring van vrees en gebrek. In wederzijds vertrouwen zou een nieuwe samenwerking moeten groeien ter vestiging van een vrij en souverein Indonesië, in gelijkwaardig deelgenootschap met Nederland verbonden in de Nederlands-Indonesische Unie. Zij besloot toen met de woorden: „Zowel Nederland als Indonesië zien uit naar de dag, dat de Verenigde Staten van Indonesië, op voordracht van Nederland, de hun toekomende plaats zullen innemen temidden van de Verenigde Vol keren". Van de aanvang van mijn regering af is mijn streven erop gericht ge weest, de belofte, door mijn Moeder gegeven, ten volle ten uitvoer te leggen en mee te werken om aan de volken van Indonesië vrede, geluk en welvaart in een eigen souverein staatsbestel te verzekeren. Met vreugde heb ik mogen vaststellen, dat grote delen van Indonesië bereid waren aan dit doel mee te werken. Helaas bleken in andere delen krach ten, die geweld en wanorde verkozen boven een ordelijke samenwer king, de overhand te hebben over de ook daar aanwezige personen, die in goede verstandhouding met Nederland de nieuwe rechtsorde uilden opbouwen. Daardoor werd een militaire actie ten laatste onvermijdelijk. Het doel daarvan was geenszins terug te komen op 't woord, dat door mijn Moeder en door het Nederlandse volk als geheel met betrekking tot Indonesië plechtig is gegeven, het doel daarvan was uitsluitend de mogelijkheden te openen, om nu eindelijk aan Indonesië orde, welvaart, vrijheid, zelfstandigheid en souvereinitbit te kunnen geven in een fede rale rechtsstaat. m Thans is, door de afkondiging van het besluit ..Bewind Indonesië In Overgangstijd", een belangrijke schrede gezet op de weg naar de vestiging van een eigen Indonesisch staatsbestel. Het is mijn oprechte wens, dat binnen weinige weken een Indone sische federale regering wordt ingesteld, die de verantwoordelijkheden en plichten, welke zyn verbonden aan een democratisch bestel, zal uitoefenen en vervullen. Deze federale regering zal onverwijld ingevol ge de haar toekomende bevoegdbeden verdere voorbereidingen treffen tot de overgang naar en de vestiging van de nieuwe rechtsorde. Zo zal ijj zodra Je omstandigheden dit zullen toelaten in overeenstem ming met de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon vrije verkiezingen in Indonesië doen houden. Aldus zullen, naar ik hoop. spoedig de Souvereine Staten van In donesië werkelijkheid worden. Indonesië en Nederland zullen dan. in de Unie verenigd, in een harmonisch samengaan al hun krachten kun nen geven aan een goede en gezonde ontwikkeling van beide landen en aan het toenemen van de welvaart in de wereld. Dan zal zoals mijn Moeder het wenste een betere en gelukkiger toekomst gegrondvest zijn. ANGETEKENDE briefpakjes moch- ten tot nu toe niet zwaarder dan 500 gram wegen. Na 17 Januari wordt het hoogst toegelaten gewicht 2 kilo. rpER BEVEILIGING van het Rijks- A museum is een lichtgordel van na- triumbuizen rond het gebouw aange bracht. HET troepentransport-hospitaalschip „De Grote Beer" is gisteren met ruim 800 passagiers aan boord in Am sterdam aangekomen. |>IJ EEN drijfjacht onder de gemeen- 13 te Roggel zijn twee wilde zwij nen geschoten. Een woog er 130 kilo. "LTARRIMAN heeft medegedeeld, dat hij geen verlaging van de Mar shall-hulp verwacht. pRANKRIJK gaat weldra weer dou- ane-controle op buitenlandse va luta invoeren. Rustig weer Weersverwachting, geldig tot vanavond: Plaatselijk nevel of mist, ove rigens zwaar bewolkt met enkele opklaringen. Overwegend droog weer. Zwakke tot matige wind tussen Zuid en Zuidwest. Weinig verandering in temperatuur. Heden: zon onder 16.46 uur. Maan onder 0.31 uur. Morgen: zon op 8.46 uur. Maan op 1221 u. Overbruggingsregeling voor werklozen gewijzigd TAE overbruggingsregeling voor werkloze arbeiders wordt in gaande 17 Januari gewijzigd. Tot nu toe gold de bepaling dat een werkloze die 13 weken uitke ring had genoten niet opnieuw voor een zodanige uitkering in aanmer king kon komen, vooraleer hij ten minste 13 weken achtereen door arbeid in het vrye bedrijf in eigen onderhoud had kunnen voorzien. Thans is deze bepaling in dier voe ge gewijzigd* dat genoemde 13 we ken niet-aaneengesloten in een pe riode van 26 weken mogen vallen. Het uitkeringspercentage volgens deze regeling voor thuis-inwonenden boven 30 jaar wordt verhoogd van 40 pet. tot 60 pet van het geldende loon. T.a.v. de sociale bijstandsregeling zal gelden, dat de normen van deze regeling, welke onlangs in verband met het wegvallen van bepaalde sub sidies op de levensmiddelen reeds met f 1.werden verhoogd, opnieuw een verhoging ondergaan en wel ene van f 2.voor een echtpaar en van f 1.10 voor kostgangers en alleenwonenden. De gezinsledenbijslag welke thans 2.40 per gezinslid bedraagt wordt van het 4e gezinslid af op f 3.gebracht. Teneinde aan de moeilijkheden in de gezinnen met geringe inkomsten tegemoet te komen zal voortaan een bedrag van f 10.per week per ver dienend gezinslid buiten beschouwing worden gelaten. TAE BONNEN voor werkkleding H 10 en L 10 zijn tot nader order geldig voor het kopen van werkkle ding. Op de bonnen H 10 kan men kopen: een overall of een werkpak van drill, keper of satijn, een lange stofjas, een lange witte jas, een labo- ratoriumjas of een mouwschort. Op de bonnen L 10 kar, men kopen: een werkbroek of werkjasje van keper, drill, satijn, beaverteen, Engels leer, Manchester of pilow, een korte witte jas. een koksbuis of een korte stofjas. De bonnen H 11 en H 12 en L^ll en L 12 zijn nog niet geldig. De bonnen H 1 t.m. 9 en L 1 tan. 9 en de rantsoenbonnen FC en FD blij ven voorlopig geldig. /AP ZONDAG 13 MAART kan aan houders van plaatsbewijzen voor de interland voetbalwedstrijd Neder land-België door de Rijksverkeersin spectie ontheffing van het Zondagsrij verbod worden verleend. Bij uitrei king van een ontheffingsbewijs wordt het entrée-bewijs van de aanvrager aan de achterkant var een stempel van de betreffende Rijksverkeersin spectie voorzien. yOWEL ISRAEL als Egypte hebben zich bereid verklaard het vuren te staken met ingang van gisteren 15 uur. Beide partijen hebben de wnd. bemiddelaar dr. Bunche hiervan in kennis gesteld. Het bestand zal worden gevolgd door onmiddellijke onderhandelingen •tussen vertegenwoordigers der beide regeringen. s? OPMARS NAAR SOLO. Een Nederlandse colonne trekt over de West- brug van Soerakarta. Op het laatste moment kon nog worden voorkomen, dat deze brug. werd opgeblazen, waarvan de uitgegraven vliegtuigbom (links) een duidelijk bewijs vormt. A/riNISTER-PRESIDENT Dr. W DREES is gisterenmiddag in de Constella- tion „Delft" op het vliegveld Kemajoran aangekomen, waar hij o.a. door generaal Spoor, vice-admiraal Pinke, dr. Koets en twee leden van de C. v. G. D. werd begroet. Dr. Drees verklaarde naar Indonesië te zijn gekomen om besprekingen te voeren met de vertegenwoordigers der Nederlandse regering en dat het van deze besprekingen zal afhangen, met welke personen hü verder contact zal opnemen. TAR. DREES verklaarde naar Indo- nesië te zijn gekomen om bespre kingen te voeren met de Hoge Ver tegenwoordiger van de Kroon en de leden der voorlopige Federale Rege ring, „opdat er tussen Batavia en Den Haag een volledig begrip heerse". Van deze besprekingen zal afhangen, met welke personen dr. Drees verder nog contact zal opnemen. Dr. Drees zei, dat hij een goede reis hpd gehad. Het vliegtuig had landin gen gemaakt op Malta, te Sjarja en te Bangkok en had tijdens de vlucht het TIET K.L.M.Tvliegtuig, dat op 4 Ja- alles in verband met het feit, dat zo- nuari met drie ton post naar Indo- dra luchtpostvervoer mogelijk zal zijn, nesië is vertrokken, heeft de voor- dit vervoer toch een zeer beperkt ka- handen oude post meegenomen. Zoals de toestand nu is, kan nog niet on middellijk op een luchtpostvervoer per K.L.M. naar Indonesië worden gere kend. Om echter direct tot het vervoer van luchtpost te kunnen overgaan, zo dra een definitief vervoersplan zal zijn vastgesteld, bestaat de mogelijkheid thans een begin te maken met het posten van luchtpostcorrespondentie voor Indonesië. Het betreft hier dus zuiver een voorraadvorming. Er mogen echter tijdelijk uitsluitend postbladen en luchtpostbrieven, bei den tot een maximum gewicht van 5 gram, worden gebruikt, terwijl tevens wordt verzocht zoveel mogelijk hoog stens 1 brief per week te posten. Dit rakter zal dragen. Wordt de op deze wijze gevormde voorraad te groot, dan zal wederom worden verzocht de luchtpostcorres pondentie met Indonesië tijdelijk niet te posten. De verzending van luchtpostpakket ten moet helaas voorlopig worden ge staakt. ZEEPOST NORMAAL. Het vervoer van correspondentie en pakketten per zeepost vindt normaal voortgang. Het s.s. „Zuiderkruis", dat op 14 Januari a.s. vertrekt, neemt zee post mee. Post, hiervoor bestemd, moet uiterlijk 10 Januari, op de bus gedaan worden. grondgebied van India, Pakistan en Birma gemeden. De minister-president vertrok van Kemajoran met een stoel auto's, ge ëscorteerd door motorrijders, recht streeks naar het Paleis Koningsplein, war hij werd begroet door dr. Beei en de leden van de voorlopige fede rale regering. VEILIGHEIDSRAAD TOCH VANDAAG BIJEEN ÏJIT LAKE SUCCESS komt de tij ding, dat de zitting van de Vei ligheidsraad over Indonesië toch vanmiddag gehouden zal worden, omdat er een grote kans bestaat, dat alle leden aanwezig kunnen zijfr:""®e Russische afgevaardigde Malik heeft te Londen een vliegtuig genomen, de Engelse afgevaardigde Cadogan gaf de voorkeur aan een reis per „Queen Mary", maar heeft Beeley gemach tigd hem te vervangen. Met deze her nieuwde behandeling in de Veilig heidsraad zal ook wel in verband staan her feit, dat het Amerikaanse lid van de C. v. G. D„ Cochran, naar Washington is ontboden tot het voe ren van overleg met zijn regering. Uit Indonesië zelf is het volgende nieuws van belang: Even. buiten Kediri is een Jeep met 4 inzittenden op een landmijn gere den. Dadelijk daarop werden de inzit tenden beschoten en tenslotte met steekwapens vermoord. Twee der slachtoffers waren Nederlanders. JXET Australische Verbond van Zee lieden heeft Donderdag onver wacht de boycot van alle Nederland se schepen weer ingevoerd en gewei gerd sleepboten ter beschikking te stellen van de Nederlandse vracht boot Nieuw-Holland. Het schip moest zonder sleepboothulp uitvaren. Tot nu toe werden sinds 31 Decem ber alleen die Nederlandse schepen geboycot, die lading voor havens in Indonesië, aan boord hadden. IMMIGRATIE is voor velen een to verwoord. Men staat te dringen voor de bureaux van de instanties, die zich met landverhuizing bezig houden, men maakt zich de nodige illusies over het nieuwe leven, dat men zich elders denkt te gaan op- bonwen en men hunkert ernaar vaak om de meest uiteenlopende re denen het vaderland te verlaten. Onder de landen, die het wijdst hun poorten openzetten voor de emi granten neemt Canada een vooraan staande plaats in. Aileen al uit het gebied van de N.C.B., zo hoorden we op de laatste jaarvergadering, emigreerden ruim zeshonderd per sonen het afgelopen jaar naar dit land: a land of magnificent distan- ces and illimitable possibilities, een land van grootse afstanden en on begrensde mogelijkheden, zoals het lang geleden eens werd omschre ven. JN de naaste toekomst schijnt dit ge tal eer toe dan af tc nemen. Juist om die grote belangstelling voor dit land was het zo prettig, dat we de heer C. Hermus, die na de bevrijding als burgemeester van Made en Drimmelen zon grote activiteit aan de dag legde ten behoeve van de wederopbouw van deze zwaar getroffen plaats, bereid vonden ons te vertellen van zijn er varingen in dit land. De heer Her mus was n.l. juist enkele dagen te voren teruggekeerd van een reis van drie maanden door Canada, naar hij zich speciaal op de hoogte stelde van emigratie-mogelijkheden en -moei lijkheden, een reis, waarbij ook de N. C.B. was geïnteresseerd. Hij heeft in die paar maanden een schat van er varingen opgedaan, die voor hen, die van plan zijn te emigreren waarde volle lessen inhouden. Wij zullen in enige artikelen zijn ervaringen ver werken. Uiteraard zullen deze lessen vaak evenzovele waarschu#ingen blij ken te zijn en daarom is het goed van te voren op te merken, dat dergelijke waarschuwingen en adviezen niet be doelen een domper te zetten op de emigratielust, die velen bezielt, maar hen slechts er voor willen behoeden de emigratie te zien als een prettig avontuur, dat tot ongekende mogelijk heden leidt. Emigratie is in zekere zin steeds 'n avontuur: men verlaat de vertrouwde omgeving van de eigen plaats, men snijdt de banden door, die binden aan alles wat dierbaar is en vertrouwd en men gaat in den vreemde naar een omgeving die men niet kent om daar te trachten zich een nieuw bestaan op te bouwen. Maar daarom hoeft dit avontuur nog niet prettig te zijn: ves tiging in den vreemde is een expe riment, waarvan succes heus niet bij voorbaat verzekerd is. Er wacht ie dere emigrant een zware strijd, er wacht een overwinnen van talloze moeilijkheden, eer hij zich werkelijk geslaagd weet. Dit eist zeer speciale eigenschappen van wil en karakter, die lang niet iedereen bezit. Men moet niet emigreren met de idee binnen de kortst mogelijke tijd rijk te worden en zijn schaapjes op het droge tc heb ben. Als men het land verlaat met de gedachte het elders, in dit geval Canada, eerlang tot zelfstandigheid te brengen, dat wil zeggen een eigen boerderij te verwerven, waarvan men met zijn gezin een verzekerd bestaan gaat genieten, dan is dat een heel wat gezondere en meer op de werkelijk heid gebaseerde instelling, die in de meeste gevallen ook snel tot het be oogde doel zal leiden en die al di rect teleurstelling voorkomt omdat te hoog gespannen verwachtingen niet in vervulling gaan. oooooooooooooooooooooooo oooooooooooooooooooooooo Teleurstelling is in zeer veel geval len de oorzaak van mislukking. En dat is dan zuiver een gevolg van het feit, dat men zijn verwachtingen dus danig opgeschroefd heeft, dat de wer kelijkheid wel tegen moet vallen. Men houde dit bij alles, wat nu vol gen gaat goed in het oog: Canada biedt voor emigranten uitstekende mogelijk heden: maar het is geen paradijs, waar alle rijkdommen vanzelf in iemands schoot neervallen, maar net zo goed als ieder ander land een tranendal, waar men door werklust, spaarzaam heid en wilskracht zich een goed be slaan kan opbouwen. AAR de heer Hermus de reis naar Canada in dezelfde omstandighe den heeft gemaakt als waarin de emi granten dit doen hij is op 7 Sep tember j.l. met het emigrantenschip Kotah Inten naar Quebec vertrokken daar ging onze belangstelling uiter aard in de eerste plaats naar zijn er varingen tijdens de overtocht uit. On verdeeld gunstig bleken deze niet te zijn. De emigranten gaan weliswaar weg met grote verwachtingen over wat hen aan de overzijde te wachten staat hun stemming zou men kun nen vergelijken met die van de Joden op hun tocht naar het Beloofde Land ze nemen daarom ook tijdens hun reis daarheen veel voor lief. wat een gewone passagier op reis zeker niet zou accepteren, maar het kan ook te primitief zijn. De Kotah Inten is een schip, dat ingericht is voor troepen transport. Maar een transport voor troepen is heel iets anders dan een transport voor emigranten. Bij het eer ste gaat het om het vervoer van al leen mannen en dan nog op jeugdige leeftijd bij het tweede om het ver voer van gehele gezinnen, mannen, vrouwen en kinderen en dat stelt wel enigszins andere eisen aan de acco modatie van een schip. Wellicht de meest rake typering van het schip gaf een der meereizende A- merikanen, toen hij het definieerde als a very nice boat outside, but not in side, een heel aardig* boot van buiten maar niet van binnen. Dat hij daar een beetje wrevelig over was, was overigens niet te verwonderen, waar hij dank zij propaganda, die wel wat van boerenbedrog heeft en als zo danig onze naam in het buitenland zeer zeker niet zal dienen in de mening verkeerde de overtocht op 'n luxe-schip te maken. Maar dit tus sen haakjes. Deze opmerkingen bedoelen natuur lijk niet een verwijt te maken aan de bemanning van het schip, die zich juist zeer beijverde het de passagiers zo goed mogelijk naar de zin te ma ken. OELANGRIJKER nog dan behoefte aan wat meer materieel comfort tijdens de overtocht, is het feit, dat de emigranten ook zeer sterk de be hoefte gevoelen aan een geestelijk leidsman tijdens het transport. Men moet deze behoefte niet onderschatten zoals men in het algemeen bij het ge hele emigratie-probleem het geestelijk element niet moet onderschatten. (Vervolg op pag. 3) HAAGSE BRIEVEN LIET is de Tweede Kamer-voorzitter niet gelukt de gehe'.e begroting '49 vóór het einde van het oude jaar af te werken. De omstandigheden hebben dit belet; maar ook zonder deze zeer bijzondere omstandigheden, gevolg van het Indonesische vraagstuk, zou zijn poging wellicht gefaald hebben. De uitvoerige, tijdrovende en in de openbare zittmgen der Kamer vaak weinig efficiënte en zich zichzelf her halende methode van behandeling ver zet zich nu eenmaal tegen een redelijk snelle afwikkeling van zaken. Beper king van de spreektijd ziet de voorzit ten der Tweede Kamer terecht als een geëigend middel tot verkorting en dus tot verbetering dezer methode. begrotingen van enkele departe menten zullen na het Kerstrecès nog aan de orde moeten komen. En zal daarop spoedig de openbare behande ling van het wetsontwerp tot regeling van de vergoeding der materiële oor logsschade kunnen volgen? Het heeft wel heel lang voor vele gedupeerden al veel te lang geduurd, eer het zo ver is kunnen komen. Een lange lijdensweg is afgelegd. Aanvankelijk bleek de minister ai wei nig geneigd aan de rechtmatige eisen tot herstel van het beschadigde of ver loren gegane te voldoen. Toen sprak o.a. de K.V.P. zich uit over dit pro bleem, dat tienduizenden zozeer ter harte gaat. in haar partijcongres van 1947. En zij herhaalde haar standpunt in het verkiezingsmanifest 1948: Zij wil uitgaan van integraal herstel, van volledige vergoeding, met buiten sluiting echter van alles wat in de sfeer der- luxe ligt. Het ontwerp van wet van minister Lieftinck, minder gunstig voor ode ge troffenen dan gehoopt werd, heeft veel critiek ontmoet. En het voorlopig ver slag der (oude) Kamer verscheen wel bijzonder laat. Is er van bepaalde zijde met opzet getreuzeld? Hoe het zij, vóór de verkiezingen verscheen er geen Memorie van Antwoord van de minis ter. En ook na de verkiezingen bleef 't uit. In December werden in de parle mentaire kringen de geruchten bijna tot zekerheid, dat de minister nog vóór Nieuwjaar zijn memorie aan de Kamer zou toezenden. Aangenomen mag in elk geval worden, dat zij niet lang meer op zich zal laten wachten. Zal de minister in zijn Memorie v. Antwoord nog belangrijke concessies doen? Of zullen de geopperde bezwa ren in de vorm van amendementen, dus krachtiger, moeten worden her haald? Voor de minister is de dekking en het dekkingsplan wel een zeer be langrijke factor. Maar ook de Kamer en dus straks eveneens het Neder landse volk zal daarmee terdege re kening hebben te houden. Een vergoeding der geleden oorlogs schade, die rekening houdt met de verdelende rechtvaardigheid, zal zon der twijfel zeer zware offers vragen van heel het volk. Men vergete dit niet. jyiJOGE de vergoeding der Oorlogs schade dan al tot het „oude zeer" behoren, de consequenties ervan zul len we nog vele jaren ondervinden, èn wat de financiële gevolgen betreft èn wat herstel en wederopbouw aangaat. Tegenover dit oude zeer staat ons een stoutmoedige, maar reële nieuw bouw te wachten: het wetsontwerp op de publiekrechtelijke bedijfsorgani- tie. Niet meer en niet minder dan een omwenteling in onze maatschappij zal de aanvaarding hiervan ten ge volge hebben. Het gaat echter bijlange niet alleen om de politieke kant van dit onder werp. al is natuurlijk een meerderheid in de Kamer noodzakelijk en een zo groet mogelijke meerderheid vóór dit ontwerp gewenst. Het komt er vooral op aan dat de maatschappij meewerkt dat in het bijzonder want zij blij ven nog achter of zijn recalcitrant de grote „liberale" werkgevers met- werken. Men mag echter hopen, dat zoals Stikker over deze èn andere ze ker meepraat en mee-oordeelt in de regering,, de hem verwante werkgevers in het bedrijfsleven zullen meespreken èn meewerken. De commissie van de Ven heeft zeer lang aan haar rapport ten behoeve van de regering gewerkt, de minister heeft dit plan met beperkte wijzigin gen aanvaard. De Kamers zullen het naar mag worden gehoopt en ver wacht kracht van' wet doen geven, al of niet tevens als instellingswet, maar de maatschappij zal voor uitvoe ring moeten zorg dragen en daarvoor moeten èn werkgevers en werknemers rijp zijn of rijp worden. Dit is een conditio Sine qua non. jyjOCHT ik aan beide bovenstaande onderwerpen een korte beschou wing wijden, andere problemen van dit jaar, ten dele even belangrijk, ten dele nog belangrijker door hun grote draagwijdte, kan ik met het oog op de omvang van mijn brief nauweliJKs meer dan vermelden. Aansluitend op de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie van minister v. d. Brink denk ik aan een wet op de On dernemingsraden, die we moeten ver wachten van de minister van Sociale Zaken, zij het via de voorbereiding door zijn ambtsvoorganger Dr. Drees. (Vervolg op pag. 2) Een schilderijtje van de vruchtbare Canadese provincie Ontario. Niet alleen in deze provincie maar ook elders in dit onmetelijke land werken onze emigranten om zich een nieuw bestaan op te bouwen. ^ONDAG jl. werd te ytrecht opge richt een Katholieke Bond voor E.H.B.O. Het E.H.B.O.-werk in Katholiek verband was ondergebracht in het Wit-Gele (voor Limburg R. K. Groe ne) Kruis, doch is thans, na verkre gen Kerkelijke goedkeuring van het Hoogwaardig Episcopaat als geheel zelfstandig werk in de Bond onderge bracht,^ welke Bond aangesloten is bij het Wit-Gele (voor Limburg R. K. Groene) Kruis. Het bestuur is geves tigd Postbus 19, Overschie, XTEDERLAND kreeg voor het vierde kwartaal 1948 van de E C A. aan koopmachtigingen tot een totaalbe drag van bijna twee en een half mil- lioen dollar.

de Stem | 1949 | | pagina 1