De De Havenmeester van Axel Belangrijke publicatie Snelvries" Wat een Wonderlijke Wereld RADIO DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 6 JANUARI 1949 Een historische figuur met rechten en plichten Veertig jaar „Zonneveld" AGENDA De handel in consumptie aardappelen Politiek kansspel Een jubileum Duur soepvlees Nog geen verbetering Paulushoekse weg FILMPROGRAMMA Hieronder volgen de katholieke keu ringseisen voor de onderscheiden films welke deze week lopen. In de advertentiekolommen worden de rijks keuringseisen genoemd. Schouwburg Bioscoop Middelburg: Hellzapoppin (18 jaar). Electro Bioscoop Middelburg: Dwaalwegen (18 jaar). Grand Theater Goes: De Gier van Jamaica (onbekend). Alhambra Theater Vlissingen: Hell zapoppin (18 jaar). Luxor Theater Vlissingen: Iedere avond klokslag acht (18 jaar). ONDERSCHEIDINGEN Bij K. B. is benoemd tot Officier in de Orde van Oranje-Nassau ir. J. Ger- ber te Bussum, hoofd van het streek- bureau Walcheren van de wederop bouw. N.V.HOUTHANDEL V.H. ALBERTS TE MIDDELBURG In de buitengewone algemene ver gadering van aandeelhouders der N V. Houthandel v. h. G. Alberts Lzn. Co. te Midelburg were opnieuw tot directeur de heer ir W L. Ghij. sen. terwijl de heren ir. A A. Bre vet en C. M. Ghijsen, tot dusvei ad junct-directeur, evene:ns tot aire -, teui werden benoemd De heer E M. Alberts trad af, doch blijft aan de Vennootschap verbon den als Algemeen Adviseur. De aftredende commissarissen, de heren prof. dr. J. P. Wibaut en ir. E. J. Kempees werden als commissa ris herkozen. VOORSTELLEN KRING MIDDELBURG De Kring Middelburg der K. V. P. heeft indertijd een zevental voorstel len aangenomen ter behandeling in de Partijraad. De prae-adviezen van het Partijbestuur zijn nu verschenen. Accoord gaat het P. B. met het voor stel, dat de propagandaleider van de Kring ter Partijraadsvergadering uit genodigd wordt. Eveneens met het voorstel inzake spoedige indiening van de wet op de materiële oorlogs schade. Ongewenst acht het P. B. het voor stel erop aan te dringen, dat zo min mogelijk werken in D.U.W.-verband worden uitgevoerd en dat nagegaan dient te worden, of deze dienst nog in stand moet worden gehouden. Het P. B. is van mening, dat in verband met de stijgende werkloosheid juist uitbreiding van de D.U.W.-werken te verwachten is. Andere voorstellen van de Kring Middelburg verwijst het P. B. naar commissies of naar de fractie. EX-GENIE-ONDEROFFICIER BERECHT Het Bijz. Gerechtshof te Arnhem zette de behandeling voort van de zaak tegen de ex-genie-onderofficier M. B. Scheybeler. O.a. werd hem ten laste gelegd hulpverlening aan de vijand door werken te doen uitvoe ren op Schouwen en Duiveland voor de kustverdediging. De proc.-fiscaal mr. Kalff, requi- reerde negen jaren R.W.Ï. met af trek, ontzetting uit de kiesrechten en uit het recht, bij de gewapende macht te dienen of een overheids functie te bekleden, zomede een boe te van f 10.000, Mr. Rompu 'verdedigde verdachte op juridische gronden. Uitspraak 12 Januari, MIDDENSTANDSDIPLOMA BOEKHOVDES - Schrift prlv«- opleiding door leraren M.O. Zeer moderne cursussen met buitenge wone service. OokTALEN M.B.A. H.B.S - M.U.L.O. DA DDI A IkICT mauritsweg J9 rAKv/LA HOI. Rotterdam Erkend door Inspectie schrlf tel onderwijs «Het beste In 1949" Daarbij kwam het gebrek aan bewe ging en frisse lucht en het voortdu rend rondlopen in niet geheel droge kleren. Het gebrom en de ontevredenheid namen toe, vooral onder de beman ning van de „Chinook" en het gevaar van een aanval op de voorraadkamor was verre van denkbeeldig. Zegt u maar, wanneer we de boel gaan barricaderen, zei Payne tegen Brand, toen hij de dienstka- mer binnentrad. Vanavond nog niet, was het korte antwoord. Beneden kan de hel leder ogen blik losbreken. Is er Iets bizonders gebeurd? Ja. De boel loopt verkeerd. Een van de mannen heeft een hoevee' ïeid methylalcohol in de werkplaats ge vonden. DAME OVERLEED IN CON CERTGEBOUW VLISSINGEN Tijdens de 1ste acte van „Als ik het wilde" door de Haagse Comedie in net Concertgebouw te Vlissingen, werd een der bezoeksters, mevr. L. D. H„ plotseling onweL Een tweetal doktoren dr. J. J. Wolters en dr. J. v, Kooter. eveneens bij de uitvoering aanwezig, wilde geneeskundige hulp verleenen, doch moest constateren, dat mevr. H. reeds overleden was. De vermoede lijke oorzaak is hartverlamming. AANBESTEDING EN GUN NING TE HULST In opdracht van het bestuur der R. K. Middelbare Schoolvereniging (Jansenius-Lyceum) is op 4 Januari aanbesteed: het bouwen van een rec torswoning en twee doccentenwo- ningen op percelen a. d. Schoolstraat. Ingeschreven werd als volgt: J. F. de Waal te Hontenisse f 78200 A. de Potter te Hulst f 76200,—, Gebers. de Bruyn te Hulst f 76049, L. v. d. Walle en L. de Bruyn Hulst f 74990, Aug Strobbe te Axel f 68000. J. C. v. d. Walle Hulst en P. F. Voet te Kloosterzande f 65630, A P J. v. d. Poel te Lamswaarde f 65000 Tiet werk tot het verbouwen en uitbreiden der R. K. Ambachts school volgens ontwerp van het ar chitecten- ingenieursbureau Sturm te Roosendaal werd thans gegund aan de aannemers Gebrs. Verstrae- ten te Oostburg voor de bouwsom van f 129968.plus aantrekkingskos- ten vreemde arbeiders ad f 8000. Clinge Burg. Stand. Maria d.v J. Heye- Verbist; Ingrid d.v. A. van den Bran dende Guchteneire; Theodorus z.v. E. de KoningKindt; Julia d.v. J. LockefeerKindt; Lidwina d.v. A van HaelstFerket. Overleden: J. Verstraeten echtgen. van A. de Bodt; J. F d'Hondt echt- gen. van Phil, Meul. Kath. Thuisfront. Dezer dagen werd er in het café bij Cam Hoef nagels een haas afgedobbeld, waar van de opbrengst ten goede kwam van Kath. Thuisfront. De gelukkige winnaar van de haas was A. van der Kelen. Het dobbelen bracht f 69.25 op. De nieuwe weg Nog steeds wordt er druk gewerkt aan het leggen van de nieuwe weg in het dorp. Het trottoir is reeds aan de ene zijde van de weg gelegd en men treft voorbereidingen voor het leggen van het wegdek, waarmede dezer dagen een aanvang zal worden gemaakt 't Oude weggedeelte, voor zover het er nog ligt, levert een gevaar op, daar hierin verscheidene dwerssloten voorkomen. Goes CONTACT MET ENGELAND. Tonbridge en Goes. De laatste dagen heeft Goes be. zoek gehad van een der stadsbestuur ders van Tonbridge, de advocaat Clapham, die contact probeert te leg gen tussen zijn stad ('n gemeente van ruim 20.000 inwoners) en Goes. Mr. Clapham, die met zijn moeder logeerde in de Korenbeurs, interes seerde zich levendig voor de oude Ganzenstad, die ongeveer van het zelfde karakter is als de zijne en heeft met verschillende personen ken nis gemaakt en verscheidene officiële bezoeken afgelegd. Ook met de bur gemeester, mr. ten Kate, had mr Clapham een onderhoud, waarin de mogelijkheden om de relaties met Tonbridge levendig te houden, wer den besproken. Gedacht wordt aan uitwisselings- bezoeken tussen verschillende bevol kingsgroepen en mr. Clapham zal ook een poging ondernemen om in Tonbridge een inzameling van nieu we en goede boeken te houden. Bij zijn bezoek aan de openbare leeszaal alhier was hem gebleken, dat deze wel een uitgebreide serie Engelse lectuur bezat maar hij miste teveel de jongste uitgaven. Door een inzameling wil hij nu proberen in dit hiaat te voorzien. Mr. Clapham bleek opgetogen over het onthaal dat hij hier vond en stond ook te kijken over het wel varend aanzien der stad. Vrouw aangereden. Dinsdag avond is de 52-jarige mej. S., op de Middelburgse straatweg aangereden door een motorrijwiel. Zowel de bestuurder als de vrouw kwamen met de straatstenen in aar. raking en laatstgenoemde liep e«n lichte hersenschudding en een hoofd wonde op. Zij kon echter zelf naar Dat AXEL, nu hoofdzakelijk een welvarend landbouwstadje, eens een haven van betekenis heeft gehad, is af te leiden uit de nog altijd be staande straat-namen als: Kaaiwal, Gentse Vaartstraat en Zeestraat. Verder kent vrijwel iedere Axelaar het schilderij, dat in de vroegere raadzaal hing en waarop de oude Axelse haven stond afgebeeld. Weel is er veranderd sedert het schilderij werd vervaardigd! Het Axelse Kanaal, dat zo ongeveer van Kijkuit langs Axel en Sluiskil tot bij Mauritsfort in de Braakman liep, is verdwenen en nog slechts de Kleine en Grote Kreek bij Axel en het Axel se Gat in de Braakman bij, Hoek her inneren aan deze periode. Plaatsen als Hulst, St. Andries, Zwartenhock, Sas van Gent, Sluiskil, Vogelschorre, Mauritsfort, Philippine, Biervliet, enz waaruit vroeger vanuit Axel overzet veren voeren, zijn nu vlugger en ge makkelijker bereikbaar. Hoewel het reeds een dikke eeuw ge leden is, dat Axel havenplaats was, weten we uit oude voorschriften en reglementen toch nog precies, hoe toendertijd het één en ander daarop betrekking hebbend geregeld was en steeds weer blijken deze oude geschrif ten nog interessant genoeg, om te worden nageplozen. Behalve een haven was Axel toender tijd ook een havenmeester rijk, wiens taak het was er o.a. op te letten, dat de bevolking geen vuilnis van eniger lei aard in de haver, wierp, lat de schippers niet met volle zeilen de ha ven in- en uitvoeren, of hun vaar tuigen meerden aan de gordingen van de kade of aan de vloeipalen. Deden zij dit toch, dan werden zij oeboet, ten bate van de havenmeester! en wer den hun meertouwen zonder meer gekapt. Verder moest hij putten en gaten in de kade dichten met zand en steengruis en van tijd tot tijd de haven en de kil naar de haven uit baggeren. Te zijnen profijte mocht hij van alle vreemde schippers na ven- of kaaigeld ontvangen en wel volgens onderstaand tarief, waaruit ons vele oude namen van schepen en munten tegenklinken. „Van een poonschuyt, I schelling, van een jacht 1 schelling, van een pleyte 1 schelling, van een ferrey 1 schelling van een suy 8 groten, van een hengst 4 groten van een hoogaars 4 groten." HET ST. JANSGILDE ("kok de arbeid en het tarief van de sjouwers leden van het St. Jansgilde was gereglementeerd. Zo ontvingen zij b.v. voor het dragen van een hoed kool uit het schip in de stad: 4 schellingen (1 schelling was 30 cent) voor het dragen van 'n vaam gekliefd hout van de kaal tot voor de deur van een burgershuis: 1 schelling, Moest dit vracht/je echter op de zol der worden gebracht, dan kregen zij daarvoor 1% schelling. Om een oks hoofd wijn of sterke drank van de kaai in een kelder te werken ontvin gen zij 1 schelling, voor een vat ap pels of ajuin van de kaai in een wo ning 2 groten. Elke 100 pond kaas ol spek, die uit een schip in de balans en vandaar in een winkel moesten worden getransporteerd, leverden hen 4 groten op. Voor een ton vat) ta bak van kaai naar winkel gebracht, mochten zij 6 groten rekenen. Uit de ordonnantie, waarin de rech ten en plichten van deze heren zijn omschreven, blijkt ook, dat zij niet bang van een glaasje waren, want: „Nademaal dikwijls door de onacht zaamheid of dronkenschap van de meergemelde beëdigde arbeiders scha de aan de Burgers- of Koopluidengoed wordt veroorzaakt, statueeren en or- donneeren Heeren Burgemeesters en Scheepenen, dat zoodanig toegebrach te schade zal vergoed worden door de genen, die de goederen verwerkt hebben". Voorts was nog vastgesteld, dat deze arbeiders aan hun gildehulsje present moesten zijn om 5 uur 's-morgens in de zomermaanden en om 7 uur gedu rende de wintermaanden. Verder moes ten zij alvorens tot het gilde te kun nen worden toegelaten, zweren, dat zij het werk steeds trouw en eerlijk zouden verrichten. huis terug wandelen. De motorrijder is later doorgereden. In het belang van bet onderzoek vraagt de politie hem zich te melden a-Heerenhoek Uitslag schieting, op de liggende wip bij café Jansen werden de volgen de successen behaald: hoofdvogel: P. Schreurs, Zeelandia, Ovezande: le klep C. Bek, Soranus, Helnkenszand; 2e la, P. Koens, idem; 3e klep C. Westdijk, Zeelandia, Ovezande: le zijvogel C. Raas, Willem Teil, Ovezande; 2e zij vogel P. Driedijk, St. Sebastiaan, Hein- kenszand; le hoofdkal C. Westdijk; 2e hoofdkal C. Vermeulen, Soranus, Heln kenszand; le kleine kal P. Schreurs, 2e kleine kal A. de Jonge, Willem Teil Ovezande, Hoogste aantal vogels (5 st.) werden geschoten door W. Pantus van Zeelandia te Ovezande. Als extra prijs voor het hoogste aantal punten was uitgeloofd een vette gans, welxe ln het bezit kwam van P. Schreurs van Zeelandia, met 10 pnt. Professiefeesten. Deze week zullen twee oud-parochianen van 's Heeren- hoek haar professiefeest vieren in het Withof te Etten. Het zijn de Eerwaar de Zusters Bonaventura en Laurlna, in de wereld Catharina Boonman en Joanna de Jonge. Hulst Benoemd. Tot directeur van de Incassobank te 's Hertogenbosch werd met ingang van 17 Januari aangewe zen de heer W. van Waesberghe, mo menteel werkzaam in dezelfde functie hier ter stede. Kruiningen Benoeming De heer C. J. de Visser commies ter secretarie dezer gemeente is met ingang van 1 Januari 1949 be noemd tot gemeente-ontvanger van Waarde. Middelburg ONTHEFFING BOUWVERORDENING Burgemeester en Wethouders van Middelburg brengen ter openbare ken nis, dat door J. B. van Wuijckhuijse, q.q. M. Peterse te Middelburg onthef fing is verzocht van de bepalingen van artikel 26, sub 1 van de gemeen telijke bouwverordening betreffende overschrijding van d'e achtergevel- rooilijn ten aanzien van de herbouw van een bakkerij, winkel, lunchroom en twee bovenwoningen aan de Lange Delft, kadastraal bekend gemeente Middelburg, sectie L no. 168 ged. Het verzoek ligt voor een ieder ter 'nzage ter gemeente-secretarie van 5 ,X en met 20 Januari 1949 Middelburg, 3 Januari 1949. Burgemeester en Wethouders voornoemd, NOG GEEN AANBESTEDING NIEUWE PAROCHIEKERK Ook gister kon, tegen de verwach ting in, nog geen aanbesteding van de nieuwe parochiekerk plaats heb ben. doordat de officiële goedkeuring daarvan door de autoriteiten nog op zich laat wachten. Door ongewild verzuim schijnt een of andere ambtelijke instantie gepas seerd te zijn en men is druk bezig om dit formele bezwaar te overwin nen. Als verdere stagnatie uitblijft, be staat nu de kans, dat de aanbeste ding in de tweede helft van deze maand kan plaats hebben. Philippine Nieuwjaarswens Tet gelegenheid der jaarwisseling hoort men door groot en klein de nieuwjaarswens in alle vormen uitspreken. De groten en vooral de vromen zullen het met 'n „ZAlig Nieuwjaar" doen, anderen met een „gelukkig" enz. Ook de kinderen hebben wee; een eigen uitarukking. Dezer dagen hebben wij toch wel de nieuwste gehoord. Een kleine peuter ging zoals vele an deren ook zijn ronde maken. Het knaape had zijn versje goed geleerd, het deed zijn wens als volgt: „Geluk kig Nieuwjaar en dat ge Zaterdag mag sterven". Bedoeld was natuurlijk „Zalig sterven". Het werk van het zeehos pitium te Oostkapeüe. JTnige tijd geleden plaatsten wij een kort bericht, waarin gesproken werd over de Kerstviering van ae kinderen, die verpleegd worden in het Zeehospitium „Zonneveld" te Oost- kapelle. Ten onrechte is men over het algemeen onbekend met het werk van dit kindertehuis. De directrice, mej. v. Assen, deelde ons hieromtrent een en ander mede. Zo vertelde zij ons o.a, dat de veel verbreide mening niet alleen Zeeuwse kinderen in Zonneveld wor den verpleegd. Het meerendeel komt uit Holland en worden in het bijzon der uit Rotterdam en Schiedam, Om de kinderen het contact met de ouders te doen bewaren, laat de geneeskun dige dienst te Rotterdam om de vier weken op Zondag een autobus rijden om het bezoek aan de kleinen te ver gemakkelijken. Oorspronkelijk kon men 100 patiënten bergen, maar een der zalen heeft men opgeofferd om die in te richten voor school, opdat de lopende patiëntjes niet al te zeer met het onderwijs achter raken. Een hoofdonderwijzer en twee andere leer krachten nemen deze school voor hun rekening en geven ook invidueel onder richt aan de liggende patiëntjes. Goede resultaten. Weel wordt er dank zij ook de steun van het Irenefonds voor de kin deren gedaan en dit, gevoegd bij de verpleging en de gezonde lucht, maakt dat de resultaten buitengewoon goed zijn. Vele kinderen verlaten geheel genezen het zeehospitium. Binnenkort bestaat Zonneveld, een stichting van mej. v. d. Broeeke 40 jaar. We zullen dan nog wel gelegen heid krijgen er iets meer over te ver tellen. Vlissingen WEGDEK VAN BOULEVARDS WORDT HERSTELD. In het voorjaar zal worden begon nen met het herstel van 't door pra- naatbeschieting ernstig beschadigde wegdek van Boulevard De Ruyter en Boulevard Bankert. Hiervoor zal evenals vroeger "weer asphalt worden gebruikt. Wanneer nu ook nog de ver lichting iets royaler kan worden aan gelegd, zal men weer een „onge vaarlijk" wandelcentrum rijker zijn geworden. NAEREBOUT Het is nog niet bekend, wanneer men weer een nieuw standbeeld van deze Vlissingse zeeheld zal kunnen bewonderen. De commissie, die zich met deze zaak bezighoudt, bestudeert echter de mogelijkheid, het nieuwe standbeeld elders een plaats te ge ven, aangezien de „vreedzame" aan- b'ik van een middelgrote bunker, die voorlopig nog niet gesloopt kan worden, de tegenwoordige plaats minder geschikt maakt. Bovendien hoopt men dat het nieuwe monu ment iets groter en forser zal kunnen worden. VLISSINGEN. Donderdag 6 Januari. Feetavond van de Zeevaartschool in het Concertgebouw. Waarschuwing tegen niet- erkende handelaren T)E VEBENA schrijft ons: Het blijkt, dat er nog steeds te lers van aardappelen zijn, die hun consumptie - aardappelen verkopen aan handelaren, welke niet in het bezit zijn van een erkenning. Ook zijn er telers, welke voor de ver koop van hun consumptie-aardappe len gebruik maken van een niet- erkend tussenpersoon. De handel in consumptieaardappe- TIE VEILIGHEIDSRAAD zal zich binnen- kort weer wijden aan de dingen dezer onveilige wereld. In Palestina schieten de kanonnen alle mooie resoluties stuk. Maar over sancties tegen over geweldplegers praat niemand. In Indonesië is daarentegen het vuren gestaakt. Wat niet wil zeggen, dat de Veiligheidsraad tevreden zal zijn. Het lid India heeft zelfs op eigen houtje een conferentie be legd, om te zien, of er bepaalde sancties zijn door te voeren tegen Nederland. India is alvast begonnen met de hinderlijke vliegvelden-plagerij en men zal anderen daartoe zeker ook trachten over te halen. In Birma denken sommigen aan het uitrusten van „een bevrijdingsexpeditie". Dat zou dus zo iets wor den als de steun van Yoego-Slavië en Albanië aan de Markos-rebellen. Hoe de Veiligheidsraad over een en ander denkt, valt niet te peilen. Want niet de merites der zaak zelve zijn hoofdzaak, doch het po litieke machtsspel overheerst. We moeten helaas onze Belgische vriend afgelost zien door een vooralsnog ondoorgrondelijke Noor. Doch stiekum in ons hart bewaren we de hoop, dat de Fransman bij het aan breken van een kritiek ogenblik toch nog het veto- wÊÊËÊËËÊ. zwaard zal trekken. Als we er tijd en gelegenheid voor hebben, hopen we de wereld intussen duidelijk te kunnen maken, dat de koninklijke belofte van December 1943 ons nog steeds hoge érnst is. J£R ZIJN LEUGENS, er zijn gemene leu gens en er zijn statistieken. Aldus een zeer onvriendelijk Engels spreekwoord, dat echter niet bedoeld is tegen de statistieken als zodanig, doch wel tegen de lieden, die er zo vernuftig mee goo chelen. Het raakt dan ook niet het Centraal Bureau voor de Statistiek in Den Haag, dat Vrijdag a.s. zijn gouden jubileum viert. Daar doet men niet anders dan het verzamelen van objectieve gegevens volgens zich steeds meer moderniserende methodes. Thans worden er per jaar vijftien millioen kaarten geponst driehonderd millioen gesorteerd en vijfenzeventig millioen getabelleerd. Een enorm, ultra modern ma chinepark, gonst in deze cijferfabriek, waardoor de grondslagen in 1899 werden gelegd. En het zou heel wat moeilijker regeren en zaken-doen zijn. als deze fabriek er niet stond. Hoeden af voor Zijne Majesteit Het Cijfer! Mevrouw Buys, die in 'n dorpje bij Namen woont, is een echte vo gelliefhebster. Zij houdt van kanaries en merels, maar nog meer bewon dert zij prachtig bontge voerde Indische vogels, waarvan zij er een groot aantal in haar volière heeft. Toen mevrouw Buys de zer dagen haar beestjes wilde gaan voederen, mis te zij vier zeldzame In dische fazanten, die ie mand uit de Himalaya voor haar had meege bracht en die een waar de vertegenwoordigden van 120.000 francs. Alleen de Antwerpse dierentuin kon, wat deze vogelsoort betreft, met haar concur reren. Eerst dacht de dame, dat de fazanten waren weggevlogen, maar de kooi was potdicht en alle andere vogels zaten lustig op hun gewone plaats te kwetteren. Een teken, dat de fazanten niet ontsnapt konden zijn. Want als fa zanten er tussenuit gaan, smeren hem de kleinere vogels natuurlijk ook. De hele buurt werd afge zocht en alle vrienden en bekenden van mevrouw Buys kwamen in het ge weer. Tenslotte echter vond zij zelf de vermiste vogels terug. Zij lagen in de étalage van een poe lierswinkel, met omge draaide nek. En op hun buik hing een kaartje, waarop te lezen stond, dat men voor 80 francs de hele fazant, met kop, staart en poten, mee naar huis kon nemen. De win kelier zei, dat hij de fa zanten had gekocht van een dorpsgenote van de oorspronkelijke eigenares. Zij had hem verteld, dat het goudfazanten waren en hij had het geloofd. Want al zagen de vogels er een beetje vreemd uit, er zijn zoveel verschillen de goudfazanten, en aan een vogel zijn neus kan men niet zien, dat hij uit de Himalaya komt Hetty Uetty, de struisvogel van de Manchester- se dierentuin, is ook dood. Bij zijn lijkschou wing kwam aan het licht, dat hij de volgende voor werpen had ingeslikt: 6 muntstukjes van één pen ny, tien van een halve penny, een geldstuk ter waarde van zes pence, een golfbal, een stop van een kruik, een stuk van een kruik, een handvat van een mes, een kurketrek- ker, een blikopener, een schroevendraaier, zeven en veertig bouten, zes en dertig spijkers, een paar pond kiezelstenen, een hak van een dames schoentje en nog wat meer van die dingen. Rn als u nu denkt dat Hetty wel aan een maagkwaal gestorven zal zijn.... de veearts, die de lijkschou wing verrichtte, denkt er anders over. Doodgewoon ouderdom, zei hij, en anders niet. Haar spijs vertering was nog best in orde. 666 P|an had oom Nico nog 'n sterk verhaal. Hij had 't van 'n kennis ge' hoord, die het weer van zijn beste vriend had, die Enfin het ging over een man in Londen. Die werd in zijn slaap ge stoord door een gerucht op de benedenverdieping. Hij liep naar de telefoon en draaide het nummer van het politiebureau: 999. Tenminste dat dacht hij. Want toen hij weer een beetje bij zijn positieven was. kwam hij tot de ont dekking, dat hij in zijn zenuwachtighied 666 had aangeslagen. Nog was hij aan het bepeinzen, of hij opnieuw de hoorn van de haak zou nemen, toen er gebeld werd. HU schoof het raam open en keek naar beneden. Drie agen ten stonden er op de stoep. Alle drie op hun hoofd en keurig op een rijtje. „What's wrong?" zeiden zij. JOOOOOOOOGOOGOGOOGOGOOOOOOOG0OOO00OOOOOe)OOGOOO0OO len is echter gebonden aan de Aard appelverordening 1947, volgens welke verordening alleen die personen als handelaar of tussenpersonen mogen optreden, welke als zodanig erkend zijn. Hoewel tot dusver bij het consta teren van overtredingen soepel is op getreden, zodat in vele gevallen slechts waarschuwingen zijn gegeven, zal in het vervolg bij overtredingen streng worden opgetreden. Indien nu wordt ge -nstateerd, dat handel in consumptie - aardappelen met een niet-erkend persoon wordt gedaan, zal zowel tegen de teler als tegen de niet-erkende handelaar of tussenper soon proces-verbaal worden opge maakt. Beroep op onbekendheid met de Aardappelverordening 1947 zal niet meer kunnen baten, aangezien than' algemene bekendheid met deze Aard appelverordening kan worden ver wacht. Indien men dus zijn aardap pelen wil verkopen aan een hande laar en men is er niet zeker van of deze persoon in het bezit is van een erkenning, dient men allereerst de erkenningskaart van de handelaar te vragen, alvorens tot een transactie wordt overgegaan. Men zij dus gewaarschuwd Raad van Driewegen yAN Ged. Staten is bericht ontvan gen dat verbetering van de Paulus- hoekseweg voorlopig nog niet zal kun nen plaats hebben. Een verroek van de Zeeuwse Land bouw Maatschappij om subsidie in de kosten van de lagere tuinbouwschool te Kapelle wordt afgewezen. G.S. hebben bericht, dat de nieuwe gemeenschappelijke regeling voor het bouw- en woningtoezicht en voor het toezicht op gemeentewerken in Zuid- en Noord-Beveland door hen is goedge keurd. Een verzoek van de Vereniging tot verbetering van het geitenras in Zee land om subsidie wordt afgewezen. Besloten wordt de kasgeldlening ad f 10.000.welke op 31 December af gelost moet worden, met een half Jaar te verlengen. Tot leden van de vaste commissie van advies inzake de Woonruimtewet voor het Jaar 1949 worden benoemd de heren J. Timmerman, C. F. Schijf, Iz. de Dreu, C. de Jonge en F. J. Mol. Tot lid van het B.A. wordt herbenoemd de heer W. v. Loo. Besloten wordt bij het Algemeen Bur gerlijk Pensioenfonds te Den Haag een annuïteitslening aan te gaan, groot f 49.685.—, rente 3!4 pet. loop tijd 50 jaar, ter financiering van de woningbouw aan de Dorpsstraat. Aan mej Cath. de Vos wordt m.l.v. 1 Januari 1949 eervol ontslag verleend als schoolschoonmaakster; in haar plaats wordt benoemd mej. G. Kor- stanje-de Rijger. De regeling betreffende het verlenen van tijdelijke bijslag en tijdelijke loon- toelage wordt van overeenkomstige toe passing verklaard voor het gemeente- personeel. Aangeboden wordt de begroting van het B.A, voor het dienstjaar 1949. De inkomsten en uitgaven op de gewone dienst bedragen 3345.35, op de kapi- taaldienst 4744. De rekening van het B.A. voor het dienstjaar 1947 wordt goedgekeurd met aan inkomsten 3474.90 en aan uit gaven 1 2745.55, dus een batig saldo van f 729.35. De kapitaaldienst wijst als inkomsten en uitgaven aan f 6228.15. Aangeboden wordt de gemeente-re kening voor het dienstjaar 1947, welke een nadelig slot aanwijst van f7908.05. Vastgesteld wordt het voorlopig be drag der uitgaven enz. voor het open baar lager onderwijs in verband met vijfjaarlijkse afrekening. Over 1947 hebben de kosten het beschikbaar ge stelde bedrag met 114.79 overschre den. Over de jaren 1943 t/m 1947 heb ben de kosten bedragen 3943.95, ter wijl beschikbaar gesteld was 1 4890.40, zodat geen overschrijding heeft plaats gevonden. De begroting voor het dienstjaar 1949 wordt vastgesteld met aan inkomsten en uitgaven 48802.De kapitaal- dienst wijst als inkomsten en uitgaven aan f 51160.21, Het bedrag per leerling voor het open baar lager onderwijs wordt voor 1949 bepaald op f 39.19. (Vervolg van pag. 1) Meri moet hieruit niet de conclu sie trekken, dat het Centrum ge meend heeft de her en der bij ande ren verspreid voorkomende doelstel lingen bij elkander te moeten zoeken ten gerieve van belangstellender». In tegendeel. De toelichting op de vijf doelstellingen geeft blijk van een zo intensief beschouwen der onderwer- pelüke materie, dat de stellingen ie der afzonderlijk een rijpe vrucht zijn van deze beschouwingen. Het feit, dat én de Commissie uit het Cen trum, die deze proeve ontwierp, én al degenen, die elders over deze stof publiceerden, tot vaak vrijwel ana loge conclusies komen, wettigt m.i. een groot vertrouwen in de bekwaam heid der samenstellers dezer proeve. TVE door het Centrum ontworpen doelstellingen luiden; 1. Het nakomen van de verplichtin gen tot het vestigen en handhaven van de internationale vrede en veiligheid, welke voortvloeien uit het lidmaatschap van de Verenigde Naties, in het bijzonder het ter beschikking van de Veiligheidsraad stellen van gewapende Strijdkrach ten, zodra de in het Handvest voor ziene bijzondere overeenkomst of overeenkomsten tot stand zullen zijn gekomen; 9 Het ertoe bijdragen om het Ko ninkrijk te vrijwaren in een ge wapend conflict te worden betrok ken, indien deelnemen aan het conflict althans niet voortvloeit uit de verplichtingen van het lidmaat schap der Verenigde Naties of an dere door het Koninkrijk gesloten overeenkomsten; 3 Het waarborgen van de souverel- niteit en voor zoveel mogelijk van de integriteit van het rechtsgebied van het Koninkrijk bij een onver hoedse aanval, zolang het Konink rijk op eigen krachten is aanga- wezen; 4. Het in geval van een gewapend conflict, waarin het Koninkrijk i» betrokken, medewerken aan het bereiken van het bondgenootschap pelijk oorlogsdoel, naarmate de personele, financiële en materiële hulpbronnen dit ook maar enigs zins toelaten, teneinde aldus, voor wat het Koninkrijk betreft, in de eerste plaats de souvereiniteit en de integriteit van het rechtsgebied te waarborgen; 5. Het bijdragen tot de handhaving en zonodig het herstel van de or de en rust binnen het Koninkrijk. In een volgend artikel willen wij gaarne voor de lezer deze stellingen nader uiteenzetten aan de hand van de bij de stellingen gevoegde toelich ting, wellicht voorzien van anderer en eigen commentaar. Goede hemel! Heeft hij er van gedronken? Hij en zijn makkers hebben de bus leeggedronken. Acht zijn er stom dronken en de anderen zijn grom- merlg en recalcitrant. Ik vrees elk ogenblik een stormloop op de voor raadkamer. Maar waarom heeft de tweede officier me daar niets van gezegd? Hij dacht dat u al zorg genoeg aan uw hoofd had. Als hij zeker wist dat hij op de andere mannen rekenen kon, zou hij de ergsten vastbinden. Idioten, mompelde Brand. En juist nu het weer begint te veranderen! Wat bedoelt u? Luister! Stephen Brand wees naar de gla zen wanden van de torenkamer rond om. Zware druppels dropen er aan de buitenkant langs; het leek op schuim, maar Payne riep met onder drukte blijdschap in zijn stem: Is het regen? Ja. Ik was juist op het punt de mannen van de wacht te roepen om te helpen alle potten en ketels te vul len. We moeten er stukken zeildoek overheen leggen en als het hard blijf regenen, kunnen we voldoende voor raad opdoen. Bovendien zal de zee kalmer worden als 't blijft regenen. Weet je wat dat betekent, kerel? Dat betekent redding! Dus bind dat stelle tje zwakkelingen en laten al de nuch tere mannen je helpen. In een wip was Payne de deur uit. Op de trappen ontmoette hij Con stance, die naar boven kwam om haar vader goede nacht te zeggen, voor ze haar moede ledematen uit strekte op de harde keukenvloer. Ze heeft later nooit geweten wat er op dat moment eigenlijk precies gebeurde. Ze had het idee dat ze ste vig tegen iemand werd aangedrukt en Payne's gezicht dicht bij het hare voelde. Het regent!" riep hij opgewon den. Zorg dat alle potten en pannen buiten worden gezet! Zijn opwinding was overigens wel een beetje overbodig, want de regen bui duurde niet zo heel lang en er ■waren nog al wat moeilijkheden aan verbonden om het water te verzame len. De vuurtoren was er op gebouwd om het hemelwater Juist zoveel mo gelijk af te weren en het hele kwan- hun fris drinkwater dat ze konden opgaren bedroeg niet meer dan een halve gallon, dit is ongeveer 4>£ L. Maar toch deed die kleine hoeveel heid veel goed! Zij deed menig ge zicht opklaren; voor Brand was zij 'n soort voorteken dat er een kente ring op til was en het deed zijn hoop rijzen dat de reddingspogingen van de volgende dag meer succes zouden hebben dan die van de vorige. Later zaten Payne en Stephen Brand in het dienstvertrek genoeg lijk samen te praten. Vindt u dit leven prettig?" infor meerde de jonge Amerikaan. Ik heb de beste Jaren van mijn leven op deze manier gesleten. Payne rookte een pijp, die Brand hem geleend had. Roken was een troost en deed tegelijk de honger minder voelen. Dus met andere woorden wilt u zeggen dat u een soort raadsel bent? opperde Payne, terwijl hij dikke rook wolken uitblies. Je kunt me opvatten zoals Je wilt, maar de dienst bevalt me. O, maar dat kan lk me best voorstellen. Ik heb me nooit zo ge lukkig gevoeld als toen ik als vleide machinist een reis maakte op een vrachtboot in de Golf van Florida. Maar daarom had ik toch liever niet de rest van mijn levensdagen in de machinekamer gesleten. Ben Je scheepsmachltlist?" vroeg Brand belangstellend. Ik heb mijn diploma gehaald, alleen voor de grap. Ik heb altijd liefhebberij gehad voor techniek. Maar van mijn beroep ben ik leegloper! De vuurtorenwachter lachte zó hartelijk en natuurlijk dat de jonge man zich gevleid voelde. Beleefd on geloof kan een compliment zijn! Een leegloper? Ik geloof toch niet dat Je jezelf daarmee juist geclassifi ceerd hebt. Toch is het zo. Mijn grootvader is zo vriendelijk geweest een paar dollar te steken in een schapenfok kerij op de plaats waar nu Manhat tan Avenue is. Mijn oom erfde de ene helft; mijn moeder de andere. Zijn je belde ouders overleden? Ja, al Jaren geleden. Ook op zee omgekomen; met het jacht van mijn vader. Wat vreselijk! Ja, ontzettend. Ik was toen zes jaar. Mijn oom verloor ook zijn vrouw en kind, toen de „Esmeralda" verongelukte. Het heeft jaren geduurd voor hij het te boven is gekomen Maar sinds hij mevrouw Vansittart heeft leren kennen, is hij weer aan hertrouwen gaan denken. Maar zoals ik al heb verteld wil ze daar niet van weten, waarom weet mijn oom ook niet. Er schijnt iets geheimzin nigs in haar verleden te zijn dat het belet Maar dat neemt niet weg, dat mijn oom haai- toegewijde vriend is; het feit, dat hij hier ln de buurt is bewijst dat voldoende. {Wordt vervolgd.' DONDERDAG VRIJDAG HILVERSUM I, 301 meter Donder dag: 17.30 Vocale kwartetliteratuur; 18 L. d. Heils; 18.15 L. en tuinbouw; 18.30 Ned. str. kr.; 19 Nws; 19.15 Or gel; 19.30 Actueel geluid; 19.45 RVD antwoordt; 20 Nws; 20.05 Progr. pro loog; 20.15 Uitverkoop in Jubeldam; 21,30 Fam. competitie; 22 Gr,; 22.05 Vaart der volken; 22.25 Valerius' Ge- denckklanck; 22.45 Avondoverd.; 23 Nws; 23.15 Kwartet in cis van Beet hoven. Vrijda: 7 Nws; 7.15 Ochtendgymn; 7.30 Pianoduo; 7.45 Morgengebed; 8 Nws; 8.15 Pluk de dag; 9 Operette; 9,37 Lichte ork. muz.; 10.20 Muziek houdt fit; 11 Zopnebloem; 11.40 Ka mermuziek; 12 Angelus; 12.03 Zang en piano; 12.30 L. en tuinbouw; 12.33 Prom orkest; 13 Nws; 13.25 Prom. orkest; 13.80 Op de korrel; 14 Omr. a eapella koor; 14.20 Opera varia; 15.20 Me xicaanse muziek; 16 Zonnebloem; 17 Na school; 17.15 Karekieten; 17.45 Wat het buitenland leest? HILVERSUM II. 415 meter Don derdag; 17.35 Victor Sylvester en or kest; 17.50 Tong tong; 18 Nws; 18.15 Sport; 18.30 Skymasters; 19 Met de Eendracht op avontuur; 19.10 Avond school; 19.45 Serge Rachmaninoff; 20 Nws; 20.15 Conc. geb. orkest; 22.15 Vi ool; 22.30 Driekoningenavond; 23 Nws; 23.15 Reportage Bilj. kamp.; 23.20 Light Cargo; Vrijdag: 7 Nws; 7.15 Ochtendgymn.; ontbijt; 8 Nws; 8.15 Opera; 8.50 Huis vrouw; 9 Grieg; 9.30 W. st.; 9.35 Roth str. ork.; 10 Morgenwijding; 10.20 Ci nema ork.; 10.30 Vrouw; 10.45 Tenor en piano; 11.05 Vrouwentrouw; 11.25 Accordeola; 12 Kwintetspelers; 12.30 L. en tuinbouw-, 12.33 Sport; 12.45 Zi- geunerkl.; 13 Nws; 13.15 Mededelin gen; 13.20 Avroleans; 14 Kookkunst; 14.20 Solistenconc.; 15 Boekenschouw; 15.20 Operette; 16 Omr. kamerork.; 16.30 Tussen twaalf en zestien; 17 Orgel; 17.20 Wij en de muz. BRUSSEL. Vlaams, 321 meter Don derdag: 18.15 Syndicale kroniek; 18.30 Soldaten; 19 Nws; 19.30 Baeh; 19.50 Feuilleton; 20 Verz. progr.; 21 Cause rie; 21.30 Harp; 21.45 Actualiteiten; 22 Nws; 22.15 Gr.; 22.50 Nws; 22.55 Gr. Vrijdag: 6.30 Weerber. 7, 8, 9 Nws; 1.05 Gr.; 12 Zang; 12.32 Omr ork.; 13 Nws; 13.15 Kamerorkest; 14 Italiaan se muziek; 17 Gr.; 17.05 Nws. 17.17 Eng. les; 17.30 Muziek bij de thee. f\P ZONI v de kei- Juist aan die de gee: de kleine dorp. aan vroeg de c alarmeren, het antwo< „Er is de kapelaa komen. „Neen," „Er is g< „Maar w misschien En dan zich denke 't Slot ger< laatste oge ik echter bleek mij in het spel Katholieke mensen bi, van Uw kers. Nu gaan om mocht roej stemd, miti ik aan Uw anders is de terecht; Geen wo ken. Een toen klon den opgeh Het stoix eerst onm bezwaar Mijn v binnen, zongen. Ze stoel op, op 't Slot rechtgestel Leen Jonk hen om v Wat er zich niet ik door d« Ik dacht te, die op alleen ove dat nu ko Een ou< gesteld va naar huis kracht te en een B Het laa de kerk Allerlei gi oud vrouv houden, Er zou w en dan Toen er In 1951 74 Ion rijk volgens pl dat de rijk zijn nacht fee zocht bur Jacobsker stellen waarin e* wanneer zou de Gi juister nietwaar Kort en landse Vlissingei genheid deerden meer wai een nleui meegerek ken van zullen de lopen die len word Dit is wel niem eind zou kenloze Klokken veel te immer ee Wanneer ons i herinner en nabi rucbtighe nachteli, het voor xansteke we het ming vervloge toen het Tho jaarsbooi galmden gegaan. Nadat Ion van verwoest oorlog d zwijgen Thans 40, die ere zuil

de Stem | 1949 | | pagina 2