Kennismaking met Brazilië op een snikhete Kerstnacht 0p jacht Bergen naar aardolie op Zoom rond De groie tocht Dr. Drees op weg naar Batavia Opvoering der productie in Marshall-landen IN 'T KORT „We zien de Nederlanders graag komen" i Amerikaanse druk op Israël GEEN HISS FRANCE Als een pijnlijke dissonant EMIGRANTEN NAAR ZUID-AMERIKA Drie ton post naar Batavia Activiteit van de C.C.D. Curacao had een voorspoedig jaar De Aziatische conferentie Terreuractie op 1 Januari ging niet door Plannen voor de komende vier jaren Kleine textielgoederen spoedig vrij? Veranderlijk weer Men moet niet verwachten, dat nu binnenkort een olieveld zal worden ontdekt „Queen Mary" remt de Veiligheidsraad VIJFDE JAARGANG No. 1271 fritsave* N.V. Uitgevers Ml), Neerlandia. v»r«ihiint elke werkdag. Bureau: Breda, SSt K, Tel: Redactie 8181. Admini- S" Redactieraad: A. F J. Aernoudts, C j v Hootegem. A. E Langenhorst. Mr. Dr. a JJ M Mes, Mr. H. B. B. de Rechter. Hoofd- j I. ..*- I T H A Bruna. Abonnements- prtfbi) vooruitbetaling 3.90 per kwartaal, £r oost 4.75. per week (uitsluitend bij met- nnstbestelling) 0.30. Losse nummers 8 cent. F^trek. no. 278841. Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt Voor God, Koningin en Vaderland WOENSDAG 5 JANUARI 1949 Advertentieprijs voor de gehele oplage: 0.25 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.60 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. FR ZIJN blijkbaar nog verstan- dige lieden op onze aardbol. De Parijse politie-prefect, Roger Leonard, is er zeker een van. Hij heeft nl. een schoonheidswed- strijd verboden, waarbij twee meisjes elkaar de titel van „Miss France" zouden betwisten, „jonge Franse vrouwen, zo be-argumen- teerde Leonard zijn verbod, horen te leren, hoe zij goede huisvrou wen moeten worden. Hun levens doel hoort niet te zijn het ver krijgen van de titel van schoon heids-koningin". Dat is verstan dige taall TAE NEDERLANDSE en Vlaamse ge- organiseerde boekhandel gaan een overeenkomst sluiten, die beoogt tot een bredere samenwerking op het terrein van het boek te komen. TAE consultatieve raad van de Wes- terse Unie, samengesteld uit de ministers van Buitenlandse Zaken van Engeland, Frankrijk en de Benelux- landen, zal zijn vierde periodieke bij eenkomst op 26 Januari as. te Lon den houden. RLTINISTER JOEKES installeerde gisteren in Den Haag de Zieken fondsraad. jDINNENKORT zullen onze soldaten onderricht gaan krijgen op het gebied van huisvlijt, met name leder- bewerking, fineerwerk, houtsnijwerk, boetseren en kleedjes maken. JJE EERSTE KAMER keurde giste ren een aantal wetsontwerpen goed, waaronder dat tot wijziging van de kinderbijslagwet, dat betreffende het inkomen van prinses Wilhelmina en tot samenvoeging van de gemeen ten Hoogezand en Sappemeer. JJET door Radio-Vatieaan omgeroe pen bericht, afkomstig van het Italiaans Katholiek Nieuwsbureau, dat de moeder van Kardinaal Mindszenty zou zijn aangehouden, wordt in Boe dapest tegengesproken. ^TEUWJAAR was voor Luxemburg een prettige dag: brood en boter gingen van de bon en daarmee gingen de distributiediensten van de baan. TJE VIJF Franse Kardinalen en de Duitse Kardinaal Frings hebben geprotesteerd tegen de gevangenne ming van Kardinaal Mindszenty. JPEN DOOR de Nederlandse Heide maatschappij ingestelde commis sie gaat een goede landschapsverzor ging propageren. T^E K.N.A.C. heeft bij de minister aangedrongen op verhoging van het tempo b\j verstrekking van natio- nallteitsbewijzen voor auto's. LANGZAAM school de Copacabana de baai van Rio de Janeiro binnen, in de late avonduren was een licht briesje ontstaan, dat met de lichten der Braziliaanse hoofdstad ieder naar de dekken lokte. Men tuurde door de nevelige nacht, bukte zich over de reling om voorbijstomende schepen i* bewonderen en vloog met zijn gedach ten over oceanen en landen, iets wee moedig misschien en een tikje senti menteel, omdat het aan de vooravond van Kerstmis was, dat in zijn gehele sfeer zo sterk aan thuis, familie en vaderland herinnerde. In de eetzaal van het schip Weer klonk dansmuziek. In de rookzaal wer- den voorbereidingen getroffen voor de Nachtmis. De Copacabana was hec niet toegestaan vóór de morgenuren aan de kade te meren, zodat de passa giers de Kerstnacht aan boord moes ten doorbrengen. Men slenterde wat over de dekken, liep eens de in een balzaal omgetoverde eetzaal binnen, doch zocht dan weer de eenzaamheid op. Men wilde alleen zijn zonder dans muziek, alleen met zijn gedachten en gevoelens, het nakende Kerstfeest, de symboliek van het nieuwe leven. Na de Nachtmis ontwaakte de nieuwe dag gehuld in grauwe nevelen, die dooi de opkomende zon echter spoedig werden opgezogen. De baai van Rio onthulde nu al haar pracht en schoonheid. Fel schit terde het kruis op de top van de Co- cavada. Talloze kleine eilandjes rezen op uit de blauwe zee. Fijn genuan ceerd en indrukwekkend tegelijk was hier de majesteit der natuur. Rio zelf had zich hiertussen genesteld met haar kubiekvormïge, gele monster- huizen als een pijnlijke dissonant in dit verheven panorama. „Wilde" emigranten. ^aHSr^r^rwse Eilanden: ^jOES,~ Westsingel 75. Telefoon' j« - Bureau voor Zeeuw»-Vlaanderen: HULST. Pubb^T Poort 7. Telefoon 102. - (Bjjbureaux: OOSTBURG, Nieuwstraat 22. Telefoon 35; TERNEUZEN, Axelsestraat 166. Telefoon LL; (Van onze bijzondere correspondent). ALS EEN VURIGE oranjekleurige bol was de zon op de vooravond van Kerstmis ondergegaan aan de einder van de onmetelijke oceaan. De gehele dag hadden haar stralen zinderend gebrand op hoofd en schouders van de passagiers van het emigrantenschip, de Copacabana. Nu werd zij, begeleid door een symphonie van goud, zilver en oranje, doorweven met marine-blauw, afgelost door een weifelende maan en vriendelijk twinkelen de sterren. Er ging een zucht van verlichting op onder de passagiers der Copacabana Reeds achttien dagen waren zij onderweg. Vijf dagen zware storm hadden zij achter de rug. Sinds tien dagen hadden zij geen land meer gezien. Eindelijk zou de eentonigheid van hun dagelijks bestaan worden ver broken en voor velen zou zelfs de dag van een geheel nieuw leven aanbreken. TAE K.L.M. laat zich niet afschrik- ken door landingsverboden. Gisterenmorgen is een „Constella tion" van Schiphol vertrokken met A. Viruly als gezagvoerder. Be stemming: Batavia. De machine heeft drieduizend kilo post aan boord. Omtrent de route, die Viruly zal nemen, konden nog geen nadere mededelingen worden gedaan. Gezicht op Rio. Terwijl ik even met de Braziliaanse immigratie-autoriteiten sprak, trok het gehele gezelschap, gefankeerd door negers en mulatten, naar de douane loods. „We zien de Nederlanders graag ko men," zei een der olijfkleurige man nen in uniform. „Ze zijn harde wer kers en eerlijk. Er komen hier ook vele avonturiers en gelukzoekers, doch hieraan heeft Brazilië geen behoefte. En trots wijzend naar de talrijke afzichtelijke huizenblokken, voegde hij er aan toe: „Brazilië is een land in opkomst. Wie werken kan en werken wil, is hier welkom en kan een goed bestaan vinden. Vaklieden hebben we nodig op ieder terrein. Onze industrie in opkomst heeft hen dringend, drin gend nodig." Een ijzeren wil HPE BOEDAPEST kwamen gisteren tien Hongaarse bisschoppen en leden van de Hongaarse regering bij een „ter bespreking van hangende kwesties tussen Kerk en Staat", zo als het in de uitnodiging van premier Dobi stond omschreven. TN PLAATS van de heer Kerstens, die zich terugtrok, zal de heer Serrarens deel uitmaken van de dele gatie naar de studieconferentie over Europese eenheid. TAE BRITSE MINISTER voor de Burgerluchtvaart, lord Pakenham is gisteren op Schiphol aangekomen. Hij komt zich oriënteren over de Ne derlandse burgerluchtvaart en de Brit se continentale lijnen. TfNGELAND en Frankrijk hebben be- zwaar gemaakt tegen het program van het plan-Marshall, dat een be perking beoogt van de ontmanteling van Duitse fabrieken. TAE verhoging van de gas- en elec- triciteitsprijzen mag in het alge meen niet worden doorberekend, al dus heeft de minister van Financiën bepaald. J)E OVEREENKOMST inzake de fu sie van de Britse en Amerikaanse zone is met drie maanden verlengd, met het doel de voorbereidingen voor de fusie met de Franse zone te kun nen voltooien. 'l'EGEN NEGEN UUR 's morgens gtn gen de passagiers aan wal. Voor velen was dit de eerste kennismaking met het Zuid-Amerikaanse vasteland, voor velen ook de eerste stap op de bodem van het nieuwe vaderland. De Nederlandse emigranten vormden een vrij heterogeen gezelschap. Er waren arbeiders onder, die met enkele pak jes sigaretten als enig bezit het nieu we leven ingingen. Er was een juwe liersfamilie bij, een gezin van een aannemer, enkele ingenieurs, perso nen die in de oerwouden van Brazilië een houtzagerij gingen oprichten, en enige vertegenwoordigers van een Bel gische machine-fabriek, eveneens Ne derlanders, die de mogelijkheid gin gen onderzoeken om op Braziliaanse bodem een dochtermaatschappij te stichten. Het waren allen eigenlijk ..wilde" emigranten, die buiten ieder officieel verband de sprong over de grote oceaan hadden gewaagd Men was er op goed geluk op uitgetrokken, handelend volgens de optimistische stelregel: .Lukt het in Brazilië niet, w™i»k rwi?enCUS OVer granen, zaden en peulvruchten, 4356 Venezuela, Chih, Uruguay en Argen-, kg. vlees en spek, 22.944 stuks eieren en 151 varkens. IK KNIK, alhoewel lk met gemengde gevoelens de voorttrekkende groep emigranten natuur. Nog enkele ogen blikken en zij zullen alleen en geheel op zichzelf aangewezen in dit reus achtige land worden neergezet, tw strijd om het bestaan zal voor hen spoedig een aanvang nemen. En hoe veel idealen en dromen zullen in de"e strijd worden uiteengeslagen, verplet terd worden op de harde werkelijk heid? Kennis heeft men hier nodig, maar ook doorzettingsvermogen, een ijzeren wil om de traagheid van de natuur te overwinnen, de eigenschap om zich snel aan te passen aan vreem de zeden, gewoonten en toestanden. De maatstaf „Holland" kan hier nog niet worden aangewend. Het is inder daad een geheel nieuw leven, dat de emigranten hier beginnen moeten. Een kromming van de Rua Branco onttrekt het gToepje Nederlanders aan mijn oog. Welke toekomst zou de drie arbeiders beschoren zijn, die met wat sigaretten, een paar stevige handenen wat gezond verstand de onmetelijk heid van het Braziliaanse land bin nenstapten? Hun ervaringen later eens te vernemen zou inderdaar inte ressant en leerzaam zijn! TN NOVEMBER 1948 maakten ambte naren van de Centrale Controle Dienst in totaal 2604 processen-ver baal op tegen 3839 verdachten. De meeste overtredingen werden geconstateerd op het gebied van vee en vlees, nl. 1476, op akkerbouw- en zuivelgebied 435 en 387 In 552 gevallen werd tot inbeslag neming van goederen overgegaan. In- beslaggenomen werd o.m.: 21.006 kg. Min. v. Schaik blijft 3 weken in de West TAE GOUVERNEUR van Curagao, dr. Peters, heeft in een Nieuwjaars rede gesproken over de nieuwe plan nen, die gevormd zijn, om het zelf bestuur op korte termijn tot verdere ontwikkeling te brengen: daartoe wil de regering op grond van de nieuwe grondwetsartikelen een interim-rege ling vaststellen, waarin de resoluties van de Rondetafel-conferentie zijn verwerkt. Optimistisch was gouverneur Peters over de sociale en economische toe stand van Curacao in het afgelopen jaar, die gekenmerkt werd door voor spoed. Om naast de olie-industrie een grotere verscheidenheid te krijgen, dienen de industrie, de landbouw en het havenbedrijf te worden bevor derd. Minister van Schaik, die op weg naar Curagao in New-York aankwam, deel de daar mede, dat hij eerst bespre kingen zou gaan voeren in Curagao en daarna in Suriname. Hij verwacht te, dat zijn verblijf in de West drie weken zou duren. Zeven landen aanvaardden reeds de uitnodiging /AP 16 JANUARI a.s. zal de Aziati- atische conferentie over Indone sië, die door Pandit Nehroe is bijeen geroepen, aanvangen. Tot nu toe hebben zeven landen aan de uitnodiging gevolg gegeven: Pa kistan. Egypte, Syrië, Libanon, Irak, Saoedie-Arabië en Iran. China beraadt zich nog over zijn houding en ook Australië is nog in het stadium van overweging. Hoewel het vertrek van minister-president dr. W. Drees op het laatste ogenblik wegens het slechte weer werd uitgesteld, legde hU in het restau rant op Schiphol toch voor de pers, radio en film een verklaring af. De minister-president te midden van de andere leden van het kabinet en autoriteiten op Schiphol. A/TINISTER-PRESIDENT DR. W. DREES is op weg naar Batavia. Gisteren- morgen per vliegtuig vertrokken, kwam hij tegen de avond op Malta aan, vanwaar hjj in de loop van de nacht zijn reis zou vervolgen. Tussen Malta en Batavia zal de Constellation nog twee landingen maken en wel te Sjarjah aan de Perzische Golf en te Colombo op Ceylon. Trygve Lie heeft, naar later werd gemeld, India telegrafisch verzocht „vrijgeleide te verlenen" aan het Nederlandse vliegtuig, wat door Pandit Nehroe werd toegezegd, als tenminste „de Veiligheidsraad daarmede accoord gaat." onze souvereiniteit kunnen overdra- ■yOOR zijn vertrek uit Nederland legde minister-president Drees 'n verklaring af, waarin hij zei, dat hij wilde trachten zo spoedig mogelijk terug te keren. Zijn eerste doel is om in Batavia de gehele situatie onder de huidige moeilijke omstandigheden te bespreken. De belangrijkste doelen, die naar de mening van dr. Drees voor ogen moeten worden gehouden, zijn de vorming van een volledige Indone sische interim-regering, die waarlijk representatief is voor Indonesië en de voorbereiding van een zo spoedig mo gelijke vorming van de Verenigde Staten van Indonesië, waaraan we TAE RAAD van de organisatie voor Europese economische samenwer king heeft zijn eerste rapport gepu bliceerd over het gezamenlijk pro gramma op lange termijn van de lan den, die aan het Marshall-plan deel nemen. Deze landen hebben het plan om hun gezamenlijke industriële pro ductie in de periode tot 1953 met 30 procent en de waarde van de geza menlijke voedselproductie met 4 mil liard dollar op te voeren. Dit zal overigens niet vanzelf gaan, maar zware inspanningen vereisen Het welslagen van de plannen Is afhanke lijk van een verhoging van de pro- j ductie. per man-uur in de komende vier jaar met ongeveer 15 pet. Het rapport acht het waarschijn lijk, dat het noodzakelijk zal zijn om de voor 1952-1953 voorgenomen in voer van West-Europa met naar schatting 10 tot 15 pet. te verminde ren: de betalingen aan Noord-Ame- rika zullen vermoedelijk de grootste moeilijkheid vormen. Het dringt er dan ook op aan, dat de deelnemende landen zich concentreren op produc tie-plannen, die de behoefte aan im port uit het dollargebied zullen ver minderen. De agrarische productie van geheel West-Europa zal in 1952-1953 onge veer 15 pet. groter zijn dan voor de oorlog. De export en de her-export van de Beneluxlanden wordt voor dat jaar geraamd op 122 pet. van het ni veau van 1938. In 1949-1950 zal dit 97 pet. bedragen. (Van onze Haagse correspondent). TIET LIGT in de bedoeling om in dien zulks maar enigszins moge lijk is, in het begin van de zomer di verse kleinere textiel-artikelen op de vrije markt te brengen. Overigens is het thans nog niet geheel zeker of de textieldistributie vóór 1 Januari 1950 zal kunnen worden opgeheven. Weersverwachting, geldig tot vanavond: Aanvankelijk zwakke en veran derlijke wind, later meest matige wind tussen West en Noord. Meest zwaar bewolkt met nog enige re gen of sneeuwbuien. Weinig ver andering in temperatuur. Vandaag zon onder 16.43 uur. Maan onder 23.22 uur. Morgen: zon op 8.48 nur. Maan op 13.00 o. 2<>ALS we enige tijd geiet)cll reeds in het kort hebben ge meld, worden door de N.V. Ne derlandse Aardolie Maatschappij voorbereidingen getroffen voor 'n bodemonderzoek in de omgeving van Bergen op Zoom ten behoe ve van de winning van aardolie. Wie echter zou verwachten, dat die onderzoekingen binr.en korte tijd zullen voeren tot de ontdek king van een olieveld, slaat de plank mis. Het onderzoek in Westbrabant wordt verricht in een gebied, dat zich uit strekt tussen Woensdrecht en de Moerdijk. Hier wordt, om het popu lair uit te drukken, met behulp van een fijne apparatuur diep m de grond gekeken om te zien hoe de bouw van de ondergrond is Of wetenschap pelijk gezegd: er worden waarnemin gen (geen boringen!) verricht om 'n beeld te krijgen van de structuur van de dieper liggende lagen. Voor een leek ligt een sluier van ge heimzinnigheid over het werk van de groepjes mannen, die zich met het ondrzoek belasten, en om een tip van deze sluier op te lichten hebben we ons in verbinding gesteld met de Ned. Aardolie Mij., die ons over het on derzoek m Brabant een uitvoerige uiteenzetting gaf. MET EXPLOSIES Dij de seismische waarnemingen waarmede hier binnenkort wordt begonnen, wordt een geringe hoeveel heid springstof betrekkelijk dicht on der het aardoppervlak tot explosie gebracht, de aldus opgewekte mecha nische trillingen planten zich in de aarde naar alle richtingen voort en worden door dieper liggen lagen van andere samenstelling dan de hogere, weerkaatst zodat ze op een bepaalde afstand van het schotpunt weer de oppervlakte van de grond bereiken. De „echo" wordt geregistreerd door een aantal opgestelde seismografen, die door eleetrische geleidingen met een registratietoestel zijn verbonden, waar de waarnemingen van de seis mografen op één papierband wórdt vastgelegd. Uit het tijdsverloop tus sen explosie en de aankomst in de echo kunnen de deskundigen gegevens afleiden met betrekking tot de diepte, waarop de reflecterende laag gelegen is. Door een groot aantal waarnemin gen over een uitgestrekt genied ver krijgt men aldus een inzicht in het verloop van die laag. Minder spectaculair is het werken met een gravimeter. Dit instrument, drt in principe een uiterst gevoelige veerbalans is, wordt ergens neergezet, waarna de stand van 'n wijzer wordt afgelezen. Na gedane waarneming, gaat men verder en doet weer een af lezing. Ook hier zijn een groot aan tal waarnemingen nodig voor een uit gestrekt gebied om uit de veranderin gen van de aantrekkingskracht van de aarde (die uiterst gering zijn) ge volgtrekkingen te kunnen maken over de wisselende diepte, waarop de ondergrondse lagen zich bevinden. A ls resultaat van de waarnemingen met de seismografen en de gra- vimeters die men met andere toestel len samenvat onder de naam geophy- sische apparaten, verkrijgen de des kundigen een kaart van de onder grond van een gebied. Er kan dan worden uitgemaakt, welke (ondergrondse) bodemvor- men voor aardolie-aanzamelingcn geschikt zouden kunnen zijn. Nooit kan een geoloog zeggen: daar zit olie. Hoogstens kan bij zeggen: als er in dit gebied olie verborgen zit. dan zou dat het gunstigste punt zijn. De beitel moet daar dan het antwoord op geven en men doet dan Inderdaad verkenningsboringen om de theo rie aan de werkelijkheid te toet sen. De juiste diepte en de sa menstelling van de ontdekte structuur worden aldns vastge steld. Als regel wordt bij zo'n ver kenningsboring niet direct olie aangetroffen, zodat men zijn ge luk weer op een andere plaats moet zoeken. Uit het vorenstaande blijkt wel, dat olie-exploratie een zeer kostbare on derneming is, waarbij het geenszins zgker is, dat de „baet" de ,.cost" zal goedmaken. Verder moet de onder neming over de nodige wetenschappe lijke en geroutineerde krachten be schikken. De Mij., die thans in Brabant het on derzoek verncht, exploiteert ook het boorterrein in Drente. gen. Daartoe zuUen vrije verkiezin gen moeten worden gehouden. Over de figuren, waarmee dr. Drees besprekingen gaat voeren, liet hij zich niet uit. Het Chinese blad, de „Keng Po, meende het te weten en meldde, dat voor de komst van minister-pre sident Drees reeds contact zou zijn gelegd met president Soekarno en de andere Republikeinse leiders. Dit con tact zou gelegd zijn, door middel van tussenpersonen. In Den Haag wist men van een dergelijk contact echter niets af en achtte men het onwaarschijn lijk, dat zulk overleg heeft plaatsge had. GEN. SPOOR NAAR DJOKJA. WAT HET NIEUWS uit Indonesië zelf aangaat: men verwacht jhr. mr. Michiels van Verduynen vandaag te Batavia. General Spoor vertrok gisteren met een aantal staatssecretarissen per vliegtuig naar Djokja en Solo. Hij gaat zich daar persoonlijk van de toestand op de hoogte stellen en onderzoekt dan tevens, hoe de militaire actie versneld kan worden. GEEN GROOTSE TERREURACTIE. TAE grootscheepse terreuractie, die voor 1 Januari door de Republi keinse organisatie was aangekondigd, is niet doorgegaan. Wèl kwamen op Nieuwjaarsdag en ook daarna inciden ten voor, maar die komen noch in aantal noch in betekenis uit boven de dagelijkse gebeurtenissen. In de buurt van Tasikmalaja werd op enkele plaat sen de. spoorlijn vernield. De bevol king was overal rustig. Een clandestiene Republikeinse ra dio-zender hangt heftige verhalen op van grote activiteit van guerilla-ben- den, die drie dorpen in het gebied van Soekaboemi bezet zouden hebben en talloze plantages en fabrieken in brand gestoken zouden hebben. Er zou ook een Republikeinse gue- rilla-regering gevormd zijn door de vier Republikeinse ministers, die niet door de Nederlanders zijn geinterneerd waaronder zich dr. Soekiman bevindt. MET VLAG EN WIMPEL. TI/TET vlag en wimpel zijn de Neder- landers op het eiland Bawean bin nengehaald. Het garnizoen van de T. N.I. kwam zich met wapenen en al overgeven. De bevolking bleek al haar vertrouwen in het Republikeins be wind verloren te hebben, toen ze als maar geen voedsel kreeg. De Neder landse hulpexpeditie, die met kleding en voedsel op het eiland landde, were met groot enthousiasme ontvangen. Het dessa-hoofd had zich gesierd met zijn voor-oorlogs kruis van verdien ste en de prauwen waren gepavoi- seerd met de Nederlandse kleuren, 's Avonds werd er al gevoetbald tussen de Nederlandse mariniers en de po litie van het eiland.... De Nederlandse bodem wordt verkend. Onderzoek met de gravimeter. Republiek is, wat Pruisen in Duitsland was TIET VERTREK van de „Queen Ma- ry" is wederom 24 uur uitgesteld. Het schip moet na het aan de grond lopen op jl. Zaterdagavond nog nader onderzocht worden. Dit betekent, dat de Veiligheids raad nog even zal moeten wachten op de diplomaten, die met het schip de overtocht naar Amerika zullen ma ken: de Russische afgevaardigde Ma- lik en de Engelsman sir Alexander Cadogan. De heer Palar en dr. van Roijen zijn gisteren kort na elkaar per vliegtuig in New-York aangekomen. Palar stak zijn teleurstelling over de resoluties van de Veiligheidsraad, niet onder stoelen of banken. De Indonesische kwestie is door de grote mogendhe den behandeld als een politiek voet balspel, zei hij. Dr. van Roijen. dig iets later aankwam, noemde Palars verklaring belachelijk en vergeleek de Republiek met de staat Pruisen in het voormalig Duitsland, waarin een minderheid der bevolking woonde, die het gehele land door geweld en mili tair optreden wilde beheersen. Bij een eventuele behandeling van de Indonesische kwestie in de Veilig heidsraad zal de heer P. Ursone als adviseur van dr. van Roijen optreden. ALS EEN majestueus mausoleum verheft zich de beroemde Dom van Keulen boven de relieken der H.H. Driekoningen. Nadat Frederik I in 1158 de stad Milaan had ingeno men, bracht hij de kostbare overblijf selen naar Keulen en het bezit ervan binnen de veste aan de Rijn was een vortdurende aansporing in die dagen om aan het grootse werk van de bouw der kathedraal te beginnen. Jaar na jaar trokken duizenden op naar deze stad om degenen te vereren, die op zo wonderbare wijze door God zelf waren geroepen naar de kribbe; ko ningen kwamen en brachten hun ge schenken mee, het verheven voorbeeld indachtig van de drie Wijzen, wier wondere woestijntocht zijn bekroning vond in de devote en geheimnisvoUe aanbiddingsdaad in Bethlehem's Gods- verblijf, Gelegen aan de natuurlijke verkeersader van een machtige rivier en aan een knooppunt, waar de we gen van Oost en West voorbijvoer den, trokken ontelbaren door deze geheiligde stad en zagen van verre de ster die de Domtoren bekroonde en vereerden in pieus gedenken deze trekkers naar de kribbe Gods. 'M'U kan men desnoods, zo men daar aan behoefte gevoelt, de echtheid der relieken in twijfel trekken, doch moeilijk zal men kunnen twijfelen aan de Invloed die deze verering op de geest der gelovigen heeft gehad, die 't sirene voorbeeld der drie Wijzen be schouwend begrepen dat ieder mensen leven feitelijk 'n tocht is naar de woon plaats van onze God en Verlosser. Zevenhonderd jaar zijn verloren se dert men aan de bouw van de Dom begon, de geschiedenis schreef blad zijde na bladzijde in haar zo vaak tra gische annalen en een verschrikke lijke moderne oorlog verwoestte de stad aan de Rijn en bracht zware schade toe aan de indrukwekkende Domkerk, maar het altaar der Drie koningen bleef ongeschonden en het kostbare schrijn vertoont geen enkele beschadiging. En meer dan dit alles: het voorbeeld der Driekoningen heeft ook ons moderne mensen iets te zeg gen. Het is deze eenvoudige levensles, zoals Kardinaal Frings bij de Dom- feesten van vorige zomer dat zeide, dat wij allen Christus moeten trach ten te vinden. Niet op de schittering en Oosterse pracht van de stoet der Wijzen, niet op de gouddoorstikte gewaden of de glans der geschenken, niet op het ge heimzinnige dat door het volksgeloof geweven werd rond deze koninklijke figuren, valt onze aandacht, maar op het onvergankelijke voorbeeld dezer bewonderenswaardige Godszoekers, vanwie de heilige Boeken vermelden, dat ze vol vreugde huiswaarts zijn gekeerd toen ze het Godelijk Kind hadden gevonden. De ruinenstad, die als een onafzienbaar dodenveld zich uitstrekt rond het monument der Drie koningen, en zoveel andere steden in de landen van het Christelijke Wes ten, zijn wel een zeer wrange vrucht van een Godvergeten wereld, die de stille prediking niet meer verstond van de drie grote Godszoekers, die wij op 6 Januari gedenken. TjyAAR het eenvoudige geloof niet meer leeft in wat God ons open baarde, daar sterft de liefde voor God en evenmens en wordt de mens on bekwaam de sterren vol hoop te zien, die lichten aan de wijde koepel van Gods hemel. Daar wordt de mens ver wijderd van de bronnen van het le ven, zichzelf en anderen tot verderf en vloek. In zulk een wereld blijft de daad der Drie Koningen 'n beschou wing waard, want ze is al de ster, die zij zagen en die bij de moeitevolle tocht een veilig Godsgeleide werd naar de kribbe. Deze tocht, deze weg terug, voor velen wellicht een terugtocht uit een woestijn, willen de drie geheim volle figuren bij de kribbe ons leren en ze wijzen daarmee de weg naar het licht en de vreugde. Eis: stopzetten van agressie A MERIKA zal Israël niet langer steunen, als het zijn politiek van agressie voortzet. Deze mededeling heeft het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken aan de re gering van Israël overgebracht, naar aanleiding van de Britse klachten over het betreden van Egyptisch grondge bied door Israëlische troepen. De Britse consul-generaal te Haifa. Cyril Marriott, meende, dat Engeland door Amerika te verzoeken zijn in vloed in Israël uit te oefenen, ver meden heeft, dat het geschil een recht streeks twistpunt zou worden tussen Groot-Brittannië en Israël, waardoor nieuwe verwikkelingen zouden ont staan. Hij verklaarde bovendien, dat Engeland niet voornemens is oorlog met Israël te voeren. Bevin heeft Maandag met de opper bevelhebbers van de Britse strijd krachten de militaire gevolgen van de aanwezigheid van Joodse troepen op Egyptisch gebied onder ogen gezien, vooral in verband met het Brits-Egyp tische verdrag, van 1936, dat Engeland verplicht in geval van nood Egypte bij te staan. Overigens heeft Egypte zich nog niet op dit bedrag beroepen. Wel heeft het zich opnieuw tot de Veiligheidsraad gericht en daarbij op het nemen van sancties aangedrongen ALGEMEEN JOODS OFFENSIEF? J£EN woordvoerder van het Egypti sche ministerie van Oorlog heeft Dinsdagavond medegedeeld, dat de Joden langs het hele front in Zuiri- Palestina te middernacht op Maandag- tot de aanval zijn overgegaan en de strijd voortduurt.

de Stem | 1949 | | pagina 1