Rust op Java, actie op Sumatra Een twistappel van Italië en Yoego-Slavië De politie op jacht naar Onze valse munters Protest van de Katholieke organisaties Communistische groep in China wil vrede &SSSS-» ftssrst BÜAS«. Vandaag vertrekt dr. Drees Guerilla-plannen op grote schaal IN 'T KORT „Fanny ga niet" De Aziatische conferentie ingenieurs VERSPILLING Zelfs in Hoogezand kwamen biljetten terecht De drukpers verhuisde Tegels en tuinderglas van de bon regelmatig De arrestatie Van Kardinaal Mindszenty Van bandieten tot „heren" Mil. Bestuursbureau in Berlijn weer bijeen Congres over Indonesië van P. v. d. A. Iets zachter Vrijstaat Triest Achter de slagboom een wereld van willekeur en onrecht j DE toestand in de haven van Triest is absoluut normaaL De veiligheid der goederen wordt zowel door burgerlijke als door militaire politie ge waarborgd, verzekerde ons Dr Bernardi, directeur van de haven van Triest. VIJFDE JAARGANG No. 1270 Uitgave: N.V. Uitgevers Mij. Neerlandia Verschijnt elke werkdag. Bureau: Breda Relgerstraat 16, Tel.: Redactie 8181, Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts C. J- v. Hootegem, A. E. Langenhorst, Mr. Dr A.J.J. M. Mes, Mr, H. B. B. de Rechter. Hoofd redacteur: J. J H. A. Bruna. Abonnements prijs bij vooruitbetaling 3.90 per kwartaal, per pest 4.75, per week (uitsluitend bij niet- postbestelling) 0.30. Losse nummers 8 cent. Postrek. no. 278841. Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland - Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7. Telefoon 102. (Bijbureaux: OOSTBURG, Nieuwstraat 22. Telefoon 35; TERNEUZEN, AxelsestraaM66^T£efoon^234^ DINSDAG 4 JANUARI 1949 Advertentieprijs voor de gehele oplage: 0.25 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.60 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse aditie 0.10 per m/m. ingezonden Mede- lelingen 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 75. Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuws JHR. MICHIELS VAN VERDUYNEN is zelfs in het maken van reisplannen de terecht geroemde „voortreffelijke diplo maat",-terwijl dr. Drees zich daarin onbeschroomd de man toont van „doorzetten en recht-door-zee-gaan". Zij gaan, gelijk reeds werd bericht, allebei naar Batavia. De diplomaat koos een Australisch toestel om zijn doel te bereiken, omdat de K.L.M. niet over India en Pakistan mag vliegen. Onze premier daarentegen verzocht India toestemming toch over diens gebied te mogen vliegen en ziedaar: hij gaat per K.L.M. Dit kenmer kend verschil tussen beide voortreffelijke mannen moge voor ons aanleiding zijn het actuele nieuws over Indonesië van daag in te leiden. Voorlopig rustpunt T\E DERTIEN DAGEN Actie op Ja- va hebben immers slechts een voorlopig rustpunt gevonden in het bevel „Staakt het vuren". De Actie zelf was dan ook niet meer dan een door onze Regering betreurde nood zakelijke fase in het grote proces van de Indonesische Opbouw, waaraan thansmet meer vreedzame middelen even krachtig zal worden voortgewerkt Wanneer de weersomstandigheden Onder de Engelse en Franse kust onze premier iets gunstiger gezind willen zijn, zal de gisteren uitgestelde reis vandaag doorgang vinden. Het ligt voor de hand, dat dr. Drees geen rustig Indonesië zal vinden. Nu de grote Actie aan kant is, zullen vol gens mededeling van de C. v. G. D. de tevoren door de Republikeinen be- V"ERSPlLLüN(i van eigen geld is laakbaar, van staatsgelden is dat in zekere zin nog veel meer. Zo denkt ook de Franse Nationale Vergadering erover, die een on derzoek eist naar grove verspilling door of vanwege verschillende ministers. De beweerde verspil ling zou het inrichten van luxe flats voor die ministers en hun mannetjes betreffen, terwijl er vol op auto's, wijn, gedistilleerd en andere aangename zaken tot hun beschikking stonden. Dit alles op kosten van vader Staat! De wnd. Minister van ïinantiën heeft een onderzoek toegezegd „ongeacht de politieke gevolgen". (JEN AT OR WAGNER (Democraat), heeft de Amerikaanse Senaat ver zocht een onderzoek in te stellen naar de arrestatie van Kardinaal Mindszen- ty en naar het lot van Mgr. Stepinac. r\E AMERIKAANSE Arbcidsfedera- tie overweegt een werkweek van 30 uur te gaan nastreven, wanneer de werkloosheid mocht toenemen, JgEN JONGE MAN in Peking heeft gezegd op 30 Maart met branden de kleren boven de stad uit een vlieg tuig te zullen springen, als de vrede dan nog niet is gesloten. TAE „Johan van Oldenbarneveldt" vertrekt morgen naar Batavia met 1300 vrouwen en kinderen (waarvan 119 beneden de 3 jaar) aan boord in het kader van de gezinshereniging. raamde guerilla-plannen op grote schaal ten uitvoer worden gelegd. We weten uit het verleden maar al te goed, wat dit te betekenen heeft. Sluipmoord en overval, brandstichting en roof zijn de gewone begeleidende verschijnselen. Zwarte handel in medicijnen ZAP SUMATRA gaat de Actie door. Ten Z.O. van Sibolga werd Padang Siedempoean bereikt, terwijl Pagar Alam en Loeboek Lingau van terro risten zijn gezuiverd. Vermeldens waard is. dat overal Republikeinse eenheden zich vrijwillig melden, het voorbeeld volgend van 169 Republi keinse officieren, die zich te Djokja ter beschikking stelden van onze le- ger-autoriteiten. Andere berichten uit Sumatra klin ken minder prettig. Zo werden te Ta- roetoeng en in Rantao Prapat grote hoeveelheden kostbare medicijnen door onze soldaten aangetroffen, af komstig uitAustralië en Malakka Deze medicijnen werden door de Re publikeinse leiders in de genoemde landen geruild tegen handsproducten, omdat de medicijnen een prachtig ob ject waren voor zwarte handel! De bevolking van Asahan kon een in jectie kopen voor f 500 tot f 1000 per keer! Op Nieuwjaarsmorgen ÜANNY BLANKERS-KOEN is gisteren per vliegtuig naar Londen vertrokken, om vandaar- uit naar Australië te reizen in gezelschap van haar echtgenoot. In verband hiermee en met nog vele andere dingen is het merk waardig onderstaande .Jiartekreet" uit het Zondagochtendblad van „Het Dagblad", dat te Batavia verschijnt, hier af te drukken. Onder de titel: /Fanny ga niet" stond er: de Australische verte genwoordiger in de Veiligheids raad heeft het Nederlandse volk ten diepste beledigd door voor te stellen, dat Nederland als lid van de V.N. geschrapt moest worden vanwege het optreden in Indonesië. Dit heeft iedere Nederlander zich aan te trekken, ook Fanny',. Het blad vervolgt: „Het zou dan ook niemand verwonderen wan neer deze sportkampioene bij na dere overweging van haar positie als Nederlandse alsnog zou beslui ten van haar voorgenomen reis naar Australië af te zien. Het zou een daad zijn, die niet alleen haar zelve zou sieren, maar ongetwij feld ook het hele Nederlandse volk met grote voldoening zou ver vullen. Fanny, gij zijt in de eerste plaats Nederlandse en eerst daar na sportbeoefenaarster. Bedenk dit wel", t TAE Nederlandse Rode Kruis-colon- nes werken dag en nacht door om de zieken te helpen. Het lijdt dan ook geen twijfel, of zelfs de Amerikaanse pers zal bij het bekend worden van dergelijke bijzonderheden nog vrien delijker van toon worden tegenover Nederland dan de laatste dagen reeds het geval begint te worden. Hier zal overigens ook het argumejit, dat de meeste ondernemingen en industrieën onbeschadigd worden aangetroffen, 'n woordje meespreken. Hoe het kan gaan met de guerilla is af te leiden uit de Nieuwjaarsver rassing, welke aan de rubber-onder neming Pasir Maoeng hij Buitenzorg te beurt viel. Een bende van 500 man deed een aanval. Krijsend en brul lend had de menigte zich aangekon digd. De bewapening bestond uit enkele geweren en stenguns, de verdedigers, 16 man sterk, beschikten over kara bijnen. Na twee uur fel vechten kon den de aanvallers, die vier doden ach terlieten, worden afgeslagen. Gelukkig behoren dit soort verras- TN HEERLEN werd in October 19461 singen tot de uitzonderingen. Laat ons A een aangetekende brief met 6 'mil-1 h°Per„ dat het toenemen van macht le gestolen. Nu is een kantoorbedien-1en net uitbreiden van een gezonde de van het postkantoor aangehoudeninvloedssfeer onzer troepen ook hier- als de dader. Hu kwam in het nauw een gunstige wending op korte ter- omdat iemand, die „ervan afwist" hemml->n za' weten te bewerken, zwaar chanteerde. Australië en Nw.-Zeeland beraden zich TAE UITNODIGING van Padit Neh- roe, de minister-president van In dia, om te komen naar een Aziati sche Conferentie over Indonesië heeft reeds bij sommige landen weerklank gevonden. Turkije, Egypte en Syrië hebben evenals Burma reeds „gunstig" gerea geerd. Alleen het denkbeeld van de vroegere premier van Burma om een speciale brigade op te richten ter be strijding van de Nederlanders, is voor lopig door de Regering van de hand gewezen. De Philippijnen zijn ook bereid een afgevaardigde te sturen. Nieuw-Zee- land echter heeft tot dusver niet ge antwoord, terwijl Australië aan Neh- roe bericht heeft, dat de uitnodiging werd ontvangen en „in beraad is". Dit zou erop dulden, dat Chifley het toch wat bar vindt de Veiligheidsraad zonder meer te passeren om op een Aziatische Conferentie te gaan praten over de binnenlandse aangelegenhe den van Nederland! ltJET ingang van 3 Januari 1949 is het kopen, verkopen en afleveren van wandtegels, tulndersglas en draad- glas dus niet langer aan bonnen of machtigingen gebonden. Voor asbest geldt, behalve het bo venstaande nog, dat het bewerken en verwerken thans niet meer aan bon nen of machtigingen is gebonden. /AMTRENT de valse bankbiljetten- affaire waarover wij vorige week uitvoerig hebben bericht, vernemen wij thans, dat zich onder de arrestan ten ook de caféhouder en vlashande laar D. T. uit Maldeghem bevindt. Het bleek, dat men met zijn aan houding een goede greep had gedaan, want hij had niet minder dan 60 val se bankbiljetten in zijn bezit. T. be weerde aanvankelijk, dat hij het geld nodig had voor zijn bedrijf, maar hij zag zich spoedig gedwongen enige namen te noemen, waarop de aan houding van een tiental personen te Maldeghem en van enkele te Brugge volgde. Bij de verhoren bleek, dat de ge bruikte drukpers regelmatig was ver huisd naar andere adressen en dat sommige caféhouders de kleine ma chine in huis hadden gehad, zonder te weten, waartoe het apparaat dien de. Tenslotte kon de politie de chauf feur aanhouden, die met zijn taxi de machine het laatst had vervoerd. De ze chauffeur wist evenmin waartoe het apparaat diende, maar met zijn medewerking kon het tenslotte ont dekt worden in een bunker aan de weg van Maldeghem naar Knokke. Intussen is nog niet zeker, dat men de hoofdorganisator van deze valse munterij ontdekt heeft zo meldden wij reeds vorige week. Men meent nl. dat de leider van het complot in Antwer pen zou wonen. De caféhouder T., bij wie 60 biljetten werden gevonden is tegen borgstelling op vrije voeten ge steld. TIET KATHOLIEK BUREAU voor Maatschappelijk en Cultureel Overleg, waarin de landelijke katho lieke organisaties samenwerken, heeft een telegram gezonden aan de Hon gaarse Gezant te 's-Gravenhage. In dit telegram spreken de katho lieken van Nederland hun veront waardiging uit over de arrestatie van Kardinaal Mindszenty en zij achten TAE HOOP op vrede in China heeft voedsel gekregen door Chinese berichten, dat volgens een communis tische radio-uitzending met Nieuw jaar een groep in de communistische partij een vrede na onderhandeling voorstaat. Gemeenteraden en invloedrijke bur gers en organisaties in verschillende delen van het land hebben een direct verzoek gericht tot de communisten en de_ nationalistische leiders, waarin aangedrongen op onmiddellijk staken van de vijandelijkheden en het ope nen van onderhandelingen. In het telegram van de gemeente raad van Sjanghai aan Yenan worden de communistische leiders voor het eerst sinds drie jaar met „de heer" betiteld in plaats van met „bandiet", aldus meldt Reuter. „De weg naar de vrede is door de Re gering geopend. Nu moeten de com munisten beslissen of zij vrede wil len", zo verklaarde dr. Soen Fo, de Chinese premier, in zijn eerste ver slag tot de wekelijkse vergadering van de Kwomintang sedert de vorming van zijn regering. Na ernstig critiek te hebben geoe fend op het beheer zijner voorgangers heeft de eerste minister een reeks her vormingen beloofd, die ten doel heb ben de oorlogsinspanning te verster ken en de levenstandaard van het volk te verhogen. deze arrestatie een grievende schen ding van de rechten van de mens en een ondermijning van de zelfstandig heid der Kerk. Hieronder volgt een vertaling van de in het Frans gestelde tekst: De landelijke katholieke organisa ties, te weten: de St. Adelbertsvere- niging, de Algemene Katholieke Werk geversvereniging, de Katholieke Actie, de Katholieke Arbeiders Beweging, de Katholieke Boeren- en' Tuinders- Bond, de Nederlandse R. K. Midden standsbond, de Werknemende MBden- stand, benevens het Katholiek Vrou wen Centrum en de Katholieke Jeugd beweging, samenwerkende in het Ka tholiek Bureau voor Maatschappelijk en Cultureel Overleg spreken hun verontwaardiging uit over de arresta tie van de primaat der Katholieke Kerk in Hongarije, Kardinaal Mind szenty. Zij achten deze arrestatie een grie vende schending van de rechten van de mens en een ondermijning van de zelfstandigheid der Katholieke Kerk in de uitoefening van haar taak tot geestelijk heil der mensheid. Zij achten het noodzakelijk, dat aan deze onrechtvaardige vrijheidsberoving ten spoedigste een einde komt. Stroom van protesten TAE Osservatore van Maandag 3 Jan. gaat door met de publicatie van de stroom van telegrammen voor de H. Vader, waarin geprotesteerd wordt tegen de arrestatie van Kardinaal Mindszenty, afkomstig van tal van Kardinalen. Aartsbisschoppen en bis schoppen uit de gehele wereld. OOK GRONINGSE RECHERCHE ACTIEF. TAE GRONINGSE recherche had eveneens een aandeel in de ar restaties: Enige tijd geleden schreef de Hoo- gezandse kweker K. aan een Belgi sche debiteur, om zijn schuld af te lossen. Deze kweker had nl. nog een vordering van f 8100. K. ontving be richt dat de schuld wel in Belgische francs vereffend kon worden. Daar mee nam de kweker echter geen ge noegen. Later werd hem medegedeeld dat hij in België zijn geld in Neder landse valuta kon ontvangen. Hij toog daarop met een metgezel naar België en nam de f 8100 in briefjes van hon derd gulden in ontvangst. In Hoogezand teruggekomen zette hij het geld op een bank. Een klerk van een andere bank in Hoogezand, kreeg door transmissie een van de biljetten van de f 8100 in han den en constateerde dat het vals was. Het drukwerk was slordig afgewerkt en het geheel maakte een zeer rom melige indruk. De Groningse recherche werd ge waarschuwd en in samenwerking met centrale falsificatie van de afdeling politie van het ministerie van Justitie werd een uitgebreid onderzoek inge steld. Al gauw bleek, dat de f 8100 van de kweker afkomstig waren, doch deze was zich van geen kwaad be wust. Men zette het onderzoek toen in België voort, waarna in Gent en Brugge enige personen konden wor den gearresteerd. De Belgische politie zet thans het onderzoek voort. Men verwacht, dat nog arrestaties zullen volgen. De bil jetten van f 100 die in het Noorden van ons land in omloop waren, zijn onmiddellijk, op drie na, achterhaald. TIET - GEALLIEERD Militair Be stuursbureau (Kommandantura) dat 16 Juni zijn werkzaamheden staakte nadat de Sovjetrussische ver tegenwoordiger zich teruggetrokken had, doch 21 December door de drie Westelijke bevelhebbers weer werd opgericht, komt vandaag wëer voor het eerst bijeen. De vierde plaats aan de conferentie tafel wordt voor Kotikof opengehou den, wiens afbeelding nog in het hoofdkwartier van het Bestuursbureau hangt. Le centrale Sovjetcommandantura te Berlijn heeft bevel gegeven alle geladen vrachtauto's die in de Wester se sectoren zijn ingeschreven en zich hieruit naar de Sovjet-sector begeven in beslag te nemen. Deze maatregel heeft tot gevolg dat voorlopig geen vrachtauto's meer uit de Westerse sectoren naar de Sov jetsector zullen rijden. TTET BESTUUR van de Partij v. d. Arbeid heeft besloten een buiten gewoon congres te beleggen op 17 Ja nuari a.s. te Amsterdam ter behan deling van de Indonesische kwestie. Het Partijbestuur heeft reeds een standpunt bepaald in een langademige resolutie, waarin o.m. staat: Het P. B. heeft, met grote bezorgd heid voor de nationale en internationa le weerslag en voor de directe gevol gen van de gevechtshandelingen geen andere weg gezien dan die, welke door de Regering is ingeslagen. P>R IS EEN Commissie ingesteld voor de plaatsing van gedemobiliseerd leidinggevend personeel. Voorzitter is ir. A. Hacke te Voorburg. TAE COMMISSIE tegen on-Ameri- AA kaanse activiteit wordt zo impo pulair, dat onlangs 313 vooraanstaan de Amerikanen een motie indienden, haar af te schaffen. Daaronder waren de Nobelprijswinnaars Thomas Mann en Harold Curey. OEDELL SMITH, Amerikaans am- bassadeur te Moskou, heeft offi cieel ontslag aangevraagd. Hij vond drie jaar in de S.U. voldoende! T ORD PAKENHAM, de Britse Mi- nister voor Burgerluchtvaart, komt 7 Januari ons land bezoeken. Hij werd door onze Regering uitgenodigd. E „GROTE BEER" wordt met zie ken afgekeurde militairen aan boord Woensdag in Amsterdam ver wacht. Onts"heping 6 Januari om 9 D TAE TUCHTRECHTSPRAAK voor de voedselvoorziening legde in No vember jl. voor bijna een kwart mil- lioen aan boete op. Tien bedrijven werd gesloten en 20 vergunningen in getrokken. TAE INVOER van auto's schijnt in Londen tot onregelmatigheden te hebben geleid, waaraan hoge ambte naren schuldig zijn. Een onderzoek van Scotland Yard is in volle gang. geldig tot Weersverwachting, vanavond: Toenemende bewolking met la ter tijdelijk sneeuw of regen. Iets zachter. Vooral aan de kust weer aanwakkerende en naar Zuid of Zuidoost krimpende wind. Vandaag: zon onder 16.42 uur. Maan onder 22.12 uur. Morgen: zon op 8.48 uur. Maan op 11.50 uur. De Slavier vertelt hoe hij afgezon derd werd gehouden wegens zijn na tionaliteit. Men vroeg hem dagenlang uit over al wat maar van belang is in Triest en beloofde hem de mooiste baantjes als hij wilde blijven. De man had vrouw en kinderen in Triest en voelde er weinig voor Toen alle po- schiks gaat worden er wapens ge- gingen v?rgeefs bleken, belandde hij bruikt. De grens is aangeduid door 'n JLf'"L^«1T, burgers en U ™ogt het proberen maar ik raad derge^keltene^is hit beetje brood was het °"4°e eten" Des het u niet aan, zegt Capt Huet, >g "tf mee aergexijke stenen, is het nachts hoewel winfer en koud „U KUNT HET PROBEREN" als ik vraag om een praatje te gaan een Puzzle- een dun dekentje, maken aan de slagboom met de Joego- Onze politie-chauffeur die Slaviër De beschuldigingen bleken te zijn, Slavische grenswacht. is, bevond zich met nog drie Tries- dat de politiemannen tijdens betogin- Op 500 meter hoogte in een woeste taanse politiemannen in de nabijheid gen in Triest verschillende Slaviers omgeving van rotsen en dorre hellin- van de grens bij de achtervolging van „de kop hadden ingeslagen". Er was gen bezaaid met stenen, staan de twee een verdacht persoon. Op enkele me- een lijst van onleesbare hand*=kenin- grensposten. Geleund op de slagboom ter van de rij stenen hield men stop. gen van „getuigen". Geen van de vier A. v. MEERLE Maar op enkele kms. buiten de stad in de woeste bergen, klinken 's nachts plotse schoten.... Joegoslaven, Engelsen en Amerikanen patrouilleren er ij(o door een soort niemandsland. Gevangenen worden binnengebracht, mannen (van Triest) kijken we naar de andere Toen verscheen een Joegoslavische had echter ooit ordediensten verricht verdwijnenversperring 30 meter verder. Een patrouille, gewapend met mitrailleurs, tijdens betogingen. Na 5 weken ver klein houten hokje en een Joegosla- baalde de mannen van eigen bodem teIde men- dat alles op een vergissing „ZIVEL TITO" Het achterland behield zijn oorspron- vlsS1 soldaat m slordige uniform. weg, uet ben een marsje doen van 15 berustte en liet men hen vrij. kelijke bevolking. Aanvankelijk was "T,f ee ma^den ee eden kwam een k hi ld h g Jk gevangen y Triest een Romeinse vestine Met de Engelsman hier een kijkje nemen. Zo e B Jiangs de steile serpentine-bochten val van het keizerrijk verloor het zijn maar uit nieuwsgierigheid ging hij lain™™'de wagen omhoog van cap- betekenis. In de middeleeuwen kwam ook een praatje maken met de Joego- _Am?rlkaans Supermten- de stad onder de hertogen van Oos- Slavische grenswacht, zonder het land »nntmb" de Tnestaanse P°lltie- Dieper tenrijk. Hoewel gunstig gelegen bleef te wllle" binnentreden Aan de slag- ki,mt de blauwe baai van het toch lange tijd onbetekenend als boom gekomen, kreeg hy als begroe id-benf/dp;,n ons liggen en de haven. Pas in de 19de eeuw begonnen bng de !?°P vatV ae? P1^001, op de or, m? zee" ~rier ls *an<:* woest dacht te besteden aan de haven. Met ik SSen enor^ne rotsblokken de opening van het Suezkanaal ln 1869 innino stenen zijn heel kleine begint de opbloei van Triest tot we- lapjes grond. Hier en daar een arme- reldhaven. lijk boerderijtje. Hoe deze mensen le- yen uit een dergelijke bodem trekken R?nd dlt tijdperk begint op het zegt onze begeleider. „Zo gauw ze is me een raadsel. „Zivel Tito" Italiaanse schiereiland de strijd om de maar de minste schijn van een came- Leve Tito staat op enkele verval- een'lei.<* van Italië, waarbij ook Triest ra zien, verdwijnen ze in hun hokje Tndustrialisatie is nodig en de kwa- liteitsproductie, welke wij speciaal behoeven, vergt ingenieurs, die de technische leiding op verantwoorde wijze kunnen voeren. Hebben wij voldoende ingenieurs? Ziehier in het kort samengevat wat het rapport van de Stichting Tech nisch Hoger Onderwijs in het Zuiden ervan zegt: De Nederlandse beroepsbevolking omvat circa 40 procent van de totale bevolking. Van deze beroepsbevol king moet ongeveer 40 procent in de industrie werken, wil het Nederlandse welvaartspeil redelijk zijn. Gemiddeld zal er 1 ingenieur nodig zijn per 160 arbeiders. Dit is waarlijk niet over dreven. In de Verenigde Staten is op een groot aantal industriële bedrijven op iedere tien arbeiders één ingenieur werkzaam. In Zwitserland en Zwe den is in de industrie gemiddeld meer dan één ingenieur per 100 arbeiders werkzaam. Bij Philips vindt men op iedere 45 arbeiders een technisch aca demicus. Neen, een ingenieur op de 160 ar beiders is zeker niet overdreven. Als men nu aanneemt, dat Nederland al spoedig 10 millioen inwoners zal tel len, dan komt men tot 1.600.000 men sen in de industrie werkzaam en tot een behoefte aan 10.000 ingenieurs, waarvan er 6000 rechtstreeks in de in dustrie werkzaam moeten zijn. Er zijn thans ruim 7000 Neder landse ingenieurs. Daarvan waren er 2060 of een kleine 40 procent ln da industrie werkzaam. Er is in de in dustrie van ons land dus een zeer ernstig tekort aan ingenieurs. Bere kend kan worden, dat er ieder jaar 900 a 1000 ingenieurs bij moeten komen. Hetgeen tevens betekent, dat er 6100- 7000 technische studenten moeten zijn waaronder tenminste 1400 eerstejaars. Delft nu heeft een optimum van 3500 studenten. Het kan zo jaarlijks ongeveer 500 ingenieurs afleveren, waarvan er hoogstens de helft in de industrie gaan werken. Hieruit blijkt, dat Delft nog niet voor de helft kan voldoen aan de behoefte, die Neder land aan ingenieurs heeft. Thans telt Delft weliswaar ruim 5200 studenten Dit is echter een zware overbelasting en zelfs bij dit aantal kan voor nau welijks de helft aan de behoefte aan ingenieurs worden voldaan, afgezien nog van de vraag of deze overbelas ting gunstig is voor de intensiteit der studie. Aangezien Iedere inrichting van ho ger onderwijs een optimum heeft en dit voor Delft reeds is bereikt, kan men reeds aanstonds concluderen: spreiding is nodig. Die spreiding wordt ook gesteund door andere motieven. Het is van het grootste belang, dat een wetenschap pelijk centrum wordt gevormd ln een industriegebied. De wetenschappeliike instelling zal door haar onderzoekin gen de wetenschappelijke leiding der industrie stimuleren. De studerenden van Se andere kant zullen steeds meer komen uit de industriële sfeer. Het gevolg van een en ander zal zijn. dat de industrie op een hoger technisch peil komt en de Technische Hoge school meer bevolkt wordt door stu denten met een uitgesproken tech nische aanleg. In Delft komt nog geen 25 procent der studenten uit in dustriële kringen, terwijl er nog geen 30 procent der ingenieurs in de Nij verheid werkzaam is. Bij goede sprei ding zullen deze ciifers ongetwiifeld gunstiger worden. Het type ingenieur, dat ons Technisch Hoger Onderwijs opleidt, moet in sterkere mate worden gevarieerd, overeenkomstig de behoef ten van het bedrijfsleven in de ruimste zin. TAe conclusie, welke het rapport uit een en ander trekt, is tweeledig: 1. Het op peil brengen en houden van de Technische Hogeschool in Delft moet zo snel mogelijk geschie den, opdat de nieuwe Technische Hogeschool op dit verbeterde peil kan aanvangen. 2. Met de voorbereiding Voor een nieuwe Technische Hogeschool mag niet worden gewacht, totdat de reorga nisatie aan de Technische Hogeschool te Delft is voltooid. Deze voorberei dende arbeid moet ten spoedigste aan vangen. Wij zouden eraan willen toevoegen: Laat men op dit aambeeld blijven ha meren. Wie uit financiële overwegin gen dit voorbereidingswerk wil uit stellen, voert een kortzichtige politiek. Toekomstige budgetten zullen enorme schade ondervinden, als we dit voor 's lands toekomst noodzakelijk werk niet onmiddellijk aanvatten. mee te willen komen. Men "heeft hem sedertdien nog niet teruggezien." Prosit! Ik zie dan maar af van een gezellig praatje met de grenswacht. „U kunt proberen een foto te ne men, maar het zal u niet gelukken" len krotten. Kijk, dus toch niet 100 pet. hier is Italiaans, zoals alle Italianen in de stad me reeds trachtten wijs te ma ken. De samenstelling der bevolking in de vrijstaat Triest is op het eerste zicht nogal verward. We moeten ver teruggaan in Se geschiedenis om dit met zijn 90 pet. Italiaanse bevolking tot het gevaar geweken is." zich aansluit. In 1918 komt Triest de- Ook de grenswachters, hoewel dag finitief aan Italië. 0p dag op slechts 30 meter van eJ^aar Zo is nu (het probleem) Triest: Het verwijderd, wisselen nooit een enkel dankt zijn bloei en handel aan Oos- woord! tenrijk-Hongarije, het ligt practisch in een Slavisch (achter) land, de be volking is Italiaans! DE PATROUILLE-OORLOG IN NIEMANDSLAND. Zo weinig is ook nog heden de be te verklaren. De Romeinen verover- volking vermengd, dat dorpen en ge- A ls vergoeding voor het afgelaste den bu de uitbreiding van hun Impe- huchten in de bergen vlak buiten de praatje met de Joegoslaven, ver- rium deze landstreek: Istrie. Na de le- stad nog bijna geheel Slavisch zijn, tellen de Triestaanse grenswachters gers kwam de kolonisatie. Die be- de kustplaatsen daarentegen zuiver me enkele avonturen van hun pa- perkte zich uitsluitend tot de kust- Italiaans. Vandaar het „Zivel Tito", trouilletoehten langs de grenzen, streek, het dorre binflenland met z'n dat vreemd aandoet wanneer men Wanneer een patrouille ook maar 10 vreemde en vijandige bevolking bood zojuist in de stad zoveel mensen meter op het gebied van de andere weinig aantrekkelijks. Zo ontstonden sprak, die u allen hartstochtelijk ver- om niet te zeggen ,.tegen"-partij komt, zuiver Romeinse plaatsen als Triest, zekerden, dat Triest geheel Italiaans wordt ze onverbiddelijk gevangen ge- Pola, ïiume e.a., allen langs de kust. is. nomen, ofwel indien dit niet goed- DOUANE-CONTROLE. IN DE HAVEN VAN TRIEST.

de Stem | 1949 | | pagina 1