Vijandelijkheden op Java zijn geëindigd Aziatische conferentie over Indonesië De wensen voor het nieuwe jaar Jaarwisseling in Indonesië NAC's voorhoede kon het tegen BW niet bolwerken Van Drees tot Davis Sassen laakt aangekondigde guerilla Gesneuveld: 66, gewond; 172 Tsjang Kai Sjek bereid lot aftreden Brits schip aange houden door „onbekenden" iya^i IN 'T KORT NIEUWJAAR INDIA VERLANGT HET DUIVELSEILAND waar de be roersd geworden Dreyfus gevan- beven Worc^ a*s strafkolonie opge- Gevallen voor vaderland het Distributieniemüs Vaticaan verwerpt Hongaars verzoek om overeenkomst Textiel: 35 nieuwe punten voor 4 maanden Honderd jaar Gelderlanderpers Geen demobilisatie troepen Overzee Aan onze Lezers. i J IPl TSC had aan Helmond geen gemakkelijke kluif Verontrustend groot verschil TSC haalde een 2*0 achterstand op VIJFDE JAARGANG No. 1269 Uitgave; N.V. Uitgevers Mij. Neerlandi». Verschijnt elke werkdag. Bureau: Breda, Reigerstraat 16. Tel.: Redactie 8181. Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts, C. J. v. Hootegem, A. E Langenhorst, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. B. B. de Rechter. Hoofd redacteur: J. J. H. A Bruna. Abonnements prijs bü vooruitbetaling 3.90 per kwartaal, per post 4.75. per week (uitsluitend bij niet- postbestelling) 0.30. Losse nummers 8 cent. Postrek. no. 278841. Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. ajgïlaft Voor God, Koningin en Vaderland MAANDAG 3 JANUARI 1949 Advertentieprijs voor de gehele oplage: 0.25 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.60 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 75. Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuws-VlaanderenHULST, Dubbele Poort 7. Telefoon 102. (Bijbureaux: OOSTBURG, Nieuwstraat 22. Telefoon 35; TERNEUZEN, Axelsestraat 166. Telefoon 2347) y.AN OFFICIËLE ZIJDE wordt het volgende meegedeeld: „De Leger commandant in Indonesië heeft aan de troepencommandanten op Java het volgende bevel gegeven: Op 31 December 1949 waren de militaire acties en daarmede de vij andelijkheden op Java beëndigd. De taak van onze troepen bepaalt en beperkt zich derhalve na die datum tot het optreden tegen nog rondzwervende groepen en benden of enkelingen, die ongeregeldheden trachten te veroorzaken. Ik draag U en en de onder uw bevelen staande troepen op deze taak binnen de haar ge stelde grenzen op strikte wijze en met grote naarstigheid tot uitvoering te brengen". £EN DERGELIJK BEVEL kan de- zer dagen eveneens voor de troe pencommandanten op Sumatra wor den verwacht, zo meldt een betrouw bare bron. BEZORGD EN VERONT- WAARDIGD. yOOR ONZE JONGENS, voor Ne derland en voor Indonesië zou met dit bericht een waarlijk „geze gend 1949" worden ingeluid en we zouden zonder enige terughouding on ze vreugde daarover neerschrijven op deze plaats, ware het niet, dat er nog ai te veel .maren" aan vastzitten. Dit bleek ook in het weekeinde, waarin de jaarwisseling viel weer overduidelijk. Zo is daar het interview, dat Mi nister Sassen aan een correspondent van Reuter toestond. Daarin wees de min. met nadrukkelijke bezorgdheid en verontwaardiging op de „ongelofelijke verklaring van Palar", waarin deze aankondigt, dat het Republikeinse verzet zal voortduren tot aan de vol komen uitputting van Nederland. Terecht zegt de Minister, dat dit niet wijst op veel respect ten opzichte van de bevelen van de Veiligheids raad. Hoopvol voor Nederland en min der hoopvol voor de toestand in het algemeen met betrekking tot Indone sië, zijn de volgend woorden: „De Ne derlanders zijn er absoluut zeker van, rist. de V. S. van Amerika, wanneer de n beter be- fair oordeel rites van de <p de juiste NJieuwjaar begint niet steeds en overal met vreugde: In Ame rika kwamen in het weekeinde meer dan 150 verkeersongevallen met dodelijke afloop voor. In Lon den staakte bus- en tramperso neel, waardoor velen gedupeerd werden. In Brunssum (L.) ont stond een hevige vechtpartij tus- een een groot aantal Polen: twee gewonden en 7 arrestanten. In Hoorn brandden op Nieuwjaars dag een woonhuis, een juweliers- zaak en een boerderij af. In Beu- ningen werd een garagehouder, in de nacht van Oud op Nieuw voor 3 mille bestolen. In Amsterdam- Noord ontstond een „veldslag" tussen politie en buurtbewoners die oude Kerstbomen in brand staken als vreugdevuur te midder nacht. Minister Sassen eindigt tenslotte met de volgende verklaring: „De verklaring van Palar is slechts de laatste toevoeging aan een lange serie van aansporingen tot geweld en sabotage, waarover de Nederlanders reeds boekdelen hebben gepubliceerd. Doch dit zal de Nederlanders niet doen afwijken van hun constructieve poli tiek en de instelling van een nieuwe regering voor geheel Indonesië". ANDERE LEDEN IN DE VEILIG HEIDSRAAD. JAR. VAN ROIJEN, de Nederlandse gedelegeerde in de Veiligheids raad, is wat we rustig zijn „veldtocht" kunnen noemen gaan voortzetten door nauwelijks half bekomen van de Pa- rijse vermoeienissen, weers koers te zetten naar Lake Success. Als af scheid stond ook hij een vraaggesprek toe, waarin hij als optimist van na ture zeide aan te nemen, dat hij meer waardering en begrip zal oogsten. We willen hem zijn prettig optimis me geenszins ontnemen, maar we moeten bekennen, dat juist in dit opzicht wij ons niet bepaald „zorgen vrij" voelen. Wellicht zit dat vooral in de wetenschap, dat de samenstel ling van de Veiligheidsraad veranderd is per Nieuwjaar en we zijn er niet gerust op, dat de wijziging geheel in ons voordeel is. Columbia maakt plaats vor Cuba, Syrië staat de zetel aan Egypte af en België wordt ver vangen door Noorwegen. Dat de Belgische stem uit het ka- kapittel verdwijnt zal zeker niet na laten invloed te hebben. En hiermee onderschrijven we dan ten voile de mening van dr. van Roijen, die echter ondanks dat toch optimist blijft. Onze troost is. dat diplomaten nu eenmaal een ondoorgrondelijk soort optimisme bezitten, waarvan gewone stervelingen aard, oorzaak en gevolg niet vermogen te bevroeden! NIET ONGUNSTIG. TV/JET DAT AL is Nederland weer A eens het gegeven woord getrouw geweest: de vijandelijkheden op Java zijn ten einde. Weldra zal Sumatra volgen en de reis van dr. Drees en Jhr. Michiels van Verduynen, een bij zonder ervaren diplomaat die inmid dels reeds naar Batavia afreisde, staan er ons borg voor, dat in alle ernst begonnen wordt aan de „constructie ve opbouw van geheel Indonesië". Dit nu geeft ons meer troost en zekerheid dan welke bespiegeling over de Vei ligheidsraad dan ook. T\E MINISTER-PRESIDENT VAN INDIA, Pandit Nehroe, heeft bekendge- maakt, dat zijn regering andere Aziatische regeringen heeft uitgenodigd een conferentie bij te wonen, waarop het Indonesische problaem in beschou wing zal worden genomen. De conferentie zal in de nabije toekomst te Delhi worden gehouden. DE „MINMUM'-EISEN. JGEHROE, die deze verklaring afleg de, terwijl hij een openbare ver gadering toesprak, zeide dat India er de voorkeur aan zou geven, indien de deelnemende landen ter conferentie door ministers zouden vertegenwoor digd zijn. Uitgenodigd om aan de conferentie deel te nemen zijn: Turkije, Egypte, Syrië, de Libanon, de Hedjaz (Arabie) Perzië, Irak, Afghanistan, Pakistan, Ceylon, Siam, Burma en China. Nehroe sprak de hoop uit dat de voorgestelde conferentie ook door ver tegenwoordigers van Australië en N.-Zeeland zou worden bijgewoond, verklarend.' „Ik ben van mening in de ze aangelegenheid het standpunt weer te geven van alle Aziatische landen", zeide Pandit Nehroe, dat de volgende maatregelen „het minimum vormden, dat kon worden gedaan: 1 Terugtrekking 'van alle Neder- JTEN HERDERLIJK schrijven van de Bisschop van Haarlem roept de gelovigen op tot een bijzondere gebeds actie in verband met de vervolgingen, waaraan de Kerk is blootgesteld. JJ.M. DE KONINGIN gaf de Javaan se kunstschilder Raden Basoeki Abdullah opdracht Haar portret te schilderen. JTJR. VAN ROIJEN vertrok gisteren naar Amerika met hetzelfde toe stel, waarmee de vier jonge winnaars van de opstelwedstrijd van de New- York Herald Tribune hun prijs-reis naar de V.S. maken. jyjI.VISTER VAN SCHAIK is naar de West vertrokken. Op Schiphol werd hij o.m. uitgeleide gedaan door prof. Romme. Met Minister van Schaik vertrok de nieuw-benoemde Staats-se- eretaris, Mr. C. v. d. Grinten. JN TEHERAN werden 73.000 mensen dakloos, toen honderden woningen instortten door het gewicht van een 25 cm. dikke sneeuwlaag op de daken, OORD-KOREA is door de Sovjet troepen veriaten, Zuid-Korea ls door Amerika officieel erkend. Q' ZAAK-RAUTER komt 12 Januari om tien uur in Den Haag voor. De Rijz. Raad van Cassatie zal dan uit spraak doen. p>' FRANKRIJK werd het ontwerp van wegen en middelen" der R'jksbcgroting voor 1949 na een we kenlange lijdensweg goedgekeurd. Overwegend droog Weersverwachting geldig tot van avond Wisselende bewolking. Overwe gend droog weer. Meest matige wand tussen West en Zuidwest en ongeveer dezelfde temperatuur als gisteren. Vandaag zon onder 16.41 uur; maan onder 21.00»uur. Morgen zon op 8.48 uur; maan op 11.40 uur. JJE regering maakte bekend, dat tot haar leedwezen in de week van 19 tot en met 26 December 1948 de volgende verliezen zijn geleden in Indonesië: Koninklijke Landmacht 29 man schappen, waaronder. Sold. W. A. Boons uit Raamsdonksveer; Sold. J. J. H. Clement uit Budel; Sold le kl C. van Delft nit Drunen; Sold Ie kl P. Th. G. Jonkers uit Oss; Sold W. Kuypers uit St Miohielsgestel; Korp J. J. P. v. d. Made uit Geertruiden- berg; Sold J. A H. M. Poulus uit Dir.teloord; Sold L. A. van Spaen donk uit Tilburg. Kon. Ned. Ind. Leger: zes man schappen, waaronder: Serg maj vlie ger-waarnemer ML J. Janssen uit Roosendaal. Kon, Mar.: geen verliezen. QFFICIEEL wordt meegedeeld, dat sinds het begin van de Actie aan Nederlandse zijde volgens tot dus verre ontvangen berichten sneuvel den 66 militairen en 172 militairen werden gewond. Uit militaire bron verneemt Ane- ta, dat bij de bezetting van de bank Negara te Djambi zeventig kilo opium werd aangetroffen bestemd om te dienen als buitenlands betaal middel voor republikeinse autoritei ten. De bevolking van Djambi die deels gevlucht was voor de komst der Ne derlanders begint nu in groten geta le terug te keren. Vele vroegere amb tenaren stellen hun diensten weer ter beschikking Te Teloekbetoeng werden de Ne derlandse troepen door de bevolking verwelkomd met rood-wit-blauwe vlaggen, die zes jaar lang zorgvul dig bewaard waren) aldus deze mi litaire woordvoerder. landse strijdkrachten op de linie, wel ke zij vóór de aanval bezet hielden 2. Een onderzoek naar de aanval. 3. Het stoppen van elke vorm van hulpverlening aan Nederland. 4. Het scheppen van voorwaarden, waaronder de Indonesische Republiek kan functioneren". De premier van India besloot met de woorden: ..Wij vertrouwen dat de Veiligheidsraad alsnog doeltreffende maatregelen zal nemen, om deze doel einden te verwezenlijken. Wij wensen met de Raad in de volvoering van de ze taak, ten volle samen te werken, en wij verwachten de samenwerking van alle andere landen, 't zij in Euro pa, in Amerika, of elders". BATAVIA VERBAASD. yAN gezaghebbende zijde te Batavia wordt vernomen, dat men met verbazing heeft kennis genomen van het bericht, dat Nehroe een conferen tie heeft bijeengeroepen ter bespre king van de toestand in Indonesië. Het is wel zeer ongebruikelijk om een conferentie te beleggen, ter bespre king van de interne aangelegenheden van een ander land. Hierbij komt nog, dat India in de gelegenheid is gesteld de beraadslagingen van de Veilig heidsraad bij te wonen en daar zijn stem te doen horen. Blijkens dit ini tiatief weigert India zich bij de be slissing van de meerderheid in de Vei ligheidsraad neer te leggen, aldus werd van gezaghebbende zijde mede gedeeld. Bemoedigend is ook, dat Australië reeds gedeeltelijk de boycot op Neder landse schepen heeft opgeheven: al leen de schepen die rechtstreeks goe deren vervoeren naar Indonesië wor den er nog door getroffen. De zuiveringsactie op Sumatra gaat noodgedwongen nog enkele dagen voort. Er wordt regelmatig opgetrok ken door onze troepen, die hier even als op Java weinig tegenstand onder vinden en vele gebieden vrijwel on beschadigd aantreffen. Er is dus ge gronde hoop, op een spoedig einde. Tekenend voor de goede afloop op Java is o.m., dat de afgetreden pre mier voor Oost-Indonesië, Anak Agoeng, op aandrang van alle frac ties weer het verzoek van president Soekawati heeft aanvaard om een Ka binet te vormen. Wanneer de voor tekenen ons niet bedriegen, ziet het er politiek voor Indonesië in 1949 niet ongunstig uit. Laat ons hopen, dat al het overige dan langzaam maar ze ker volgt Vredesgetuchten in China "JVANG KAI SJEK, de president van de Chinese Republiek, heeft in een Nieuwjaarsboodschap aan het Chi nese volk verklaard, dat hij bereid is af te treden, indien de communisten „oprecht" zijn in hun verlangen naar een vreedzame regeling van de burger oorlog. Tsjang Kai Sjek zeide, dat, tenzij de communisten oprecht zijn in hun verlangen naar een vreedzame rege ling, zijn regering hij „zal voortgaan met strijden tot t einde" en zal trach ten de gebieden rondom Sjanghai en Nanking „tot elke prijs" te verdedigen Indien de communisten slechts tonen dat zij oprecht een einde van de bur geroorlog willen, „is mijn persoonlijke status van geen belang", aldus Tsjang. Prins Teh, nationalistisch leider van Binnfen-Mongolië, is naar aanlei ding van een dproep van president Tsjang uit Peiping te Nanking aange komen. Waarneme-, zijn van mening, dat hem mogelijk worden gevraagd vredesonderhandelingen met de com munisten te openen. Prins Teh of Teh Wang, een rechts- streekse afstammeling van Djenghts Khan, is leider geweest van de door de Japanners in het leven geroepen autonome federale regering van Bin- nen-Mongolië. Zijn zoon, prins Du Gol- slan, is president van de huidige communistische volksregering van Bin- nen-Mongolië. De laatste berichten van het front in China wijzen er op, dat het oppe*- eommando van de door de communis ten geleide legers een aanval met on geveer 1 millioen man voorbereidt, om de regeringsposilies definitief uit el kaar te slaan. yOLGENS Radio-Vaticaan heeft het Vaticaan een Hongaars verzoek om een overeenkomst met de H. Stoel verworpen. De Hongaarse regering had uitdrukking gegeven aan de wens tot een overeenkomst „onafhankelijk van de persoonlijke kwestie van de Primaat van Hongarije". Het Vaticaan antwoordde: Onmogelijk" kan wor den ingezien, hoe de wens tot over komst met de H, Stoel gerijmd kan worden met de houding van de Hon gaarse regering jegens een Aartsbis schop, Primaat en Kardinaal een houding, die een belediging voor de H. Stoel zelf is". IJ ET C.D. deelt mee, dat 35 punten van de textielkaart VA 804 worden geldig verklaard. Met ingang van 1 Januari 1949 wor den geldig de bonnen gemerkt „textiel Q één punt" en „textiel R één punt", „textiel Q vijf punten", „textiel reser ve Q" ter waarde van 10 punten en „textiel reserve R" eveneens ter waar de van 10 punten. De aandacht wordt er op gevestigd, dat deze puntenaanwijzing practises geen verruiming betekent, vergeleken bij de voorgaande aanwijzingen van 25 punten, daar het niet in de bedoe ling ligt vóór 1 Mei 1949 wederom punten geldig te verklaren. De thans aangewezen punten zullen dus voor een periode van vier maanden inplaats van voor een kwartaal moeten strekken. LIET RIDDERKRUIS ill de Orde van de H. Gregorius de Grote is ver leend aan de heer Louis Fréquin, hoofdredacteur van „De Gelderlander", het gouden erekruis Pro Ecclesia et Pontifice aan de heer Schrievers, pro curatiehouder-administrateur van het blad. Een en ander werd medegedeeld door Mgr. W. Mutsaerts, Bisschop van Den Bosch in de plechtige feestvergadering ter viering van het eeuwfeest der Gel derlanderpers. Een tiental oud-gedien den van het overige personeel zijn onderscheiden met een eremedalliv, verbonden aan de Orde van Oranje- Nassau. Mgr. Huurdeman, vicaris-gene raal van het Aartsbisdom, bracht c« gelukwensen over namens Kardinaal de Jong. Minister Rutten sprak na mens de Regering. De Burgemeesters van Nijmegen en Arnhem hebben ook van hun waardering jegens het jubi lerende blad getuigd. Conflict Egypte-Israël wordt dreigend £EN ONBEKENDE vlag dekte twee „onbekende" korvetten, die op Nieuwjaarsdag een Brits schip, dat op weg was naar Haifa, enterden en door zochten. De kapitein van het Engelse schip verklaarde echter later, dat het twee Egyptische korvetten zijn ge weest, die zijn schip door middel van kanonschoten dwongen te stoppen en bij te halen. Wat de achtergrond van dit zonder enige twijfel „ware" bericht is, van, nog niet bij benadering te schatter.. De strijd tussen Israël en Egypte neemt dreigende vormen aan. Van beide kan ten worden overvallen en aanvallen gerapporteerd, vergezeld van de meest ernstige waarschuwingen. Dit is beden, kelijk voor Engeland, dat krachtens overeenkomst is gehouden Egypte bij te staan, wanneer het wordt aange vallen. Merkwaardig is, dat er tijdens het ongewenste bezoek op het geënterde Britse schip gelegenheid was zowel van de bezoekers als van de onvrien delijke korvetten foto's te nemen. In afwachting van de te verwachten „onthullingen" gaat de strijd vooral i n en rond de Negeb steeds feller dooi. Misschien echter, dat de Brits-Ameri kaanse besprekingen, die momenteel over Palestina te Washington worden gevoerd, aan het bericht alleen reeds voldoende materiaal hebben om een gezamenlijke houding te bepalen! Voorlopig spreken ook de Egyptische legerberichten over „vliegtuigen, pant sertroepen en oorlogsbodems", hetgeen geen vredestaal is. TN aansluiting op het bericht, af- komstig van Directoraat Ver keerswezen, waarin o.m. medegedeeld werd, dat troepenschepen uit Indo nesië zullen blijven vertrekken, wordt er van de zijde van de direc- terur voor de demobilisatie de aan dacht op gevestigd, dat uit boven staand bericht niet de conclusie mag worden getrokken, dat de demobili satie der troepen overzee, welke on langs werd stopgezet, thans voort gang zal vinden. De troepenschepen, welke van In donesië naar Nederland varen, ver voeren uitsluitend zieke en afge keurde militairen. Omtrent het tijd stip van de repatriëring van de troe pen in Indonesië is nog niets bekend. Met ingang van dit nummer treft U in de kop vaj: het blad een gewijzigde naamsaanduiding aan. De naam „Dagblad De Stem" zal de naam „De Stem", die gebruikt werd van het eerste nummer na de bevrijding af, vervangen. De bedoeling van deze naams wijziging is duidelijk te doen uit komen, dat „De Stem" een dagblad is. Er verschijnen in ons land verschillende periodieken, die het woord „Stem" of „Stemmen" in de kop dragen. Om misverstand met onze uitgave voor de toekomst uit te sluiten wordt thans het woord „Dagblad" aan de ver trouwde naam „De Stem" toege voegd. De Directie. lis N.A.C.—B.V.V. Ook het prachtige werk van Saris en Krijgh verhin derden NAC een tegendoelpunt te maken, (0-2). TJE JAARWISSELING is voor ieder mens in zijn eigen gedachtensfeer en leefwijze aanleiding zich te bezinnen op wat onherroepelijk verleden tijd is geworden. Aansluitend daarop zal hij trachten zich een voorstelling te ma ken van wat de nabije toekomst voor -hem wellicht brengen zaL Er zullen niet veel jaren in de historie zijn geweest, waarvan men zeggen kon: Bij de ze Jaarwisseling zagen „de groten" het verleden en de toekomst met gelijke voldoening en verwachting onder het oog. Maar ook zal wellicht zelden of nooit het verschil tussen hun zienswijze zo verontrustend groot zijn geweest als juist bij de overgang van 1948 naar 1949. Enkele opvallende passages uit „Nieuwjaarsboodschappen" zullen deze stelling maar al te gemakkelijk bewijzen: HET IS WAT WAARD OM NEDER LANDER TE ZIJN. JYR. DREES: Nederlanders, waar ook ter wereld, ik wil thans getuigen: t is wat waard om Nederlander te zijn Ook al worden wij tijdelijk misver staan, we rekenen het ons een ere- plicht b(j te dragen tot het waarbor gen van recht, vrijheid en vrede. DR. BEEL: Welke richting ge ook waart toegedaan, weest allen een, slaat de hand aan de ploeg teneinde ge zamenlijk in het komende jaar het nieuwe Indonesië geestelijk en mate rieel op te bouwen. GENERAAL SPOOR: Ook in 1949 zal ons leger opnieuw tonen, dat het een leger des vredes is, met de op rechte wil bezield vrede en veiligheid te brengen. MINISTER SCHOKKING: Neder- landse militairen, ik dank U voor uw plichtsbetrachting en geduld in 1948. Wij werken hier hardnekkig door. Bij uw terugkomst in Nederland hopen we u te bewijzen, dat ook wij hier niet hebben stil gezeten. GEEN MIDDENWEG TUSSEN DEMOCRATIE EN DICTATUUR. FRANCO: Andere landen zullen al leen tot ons komen, wanneer ze hulp nodig hebben en niet uit rechtvaar digheid of goede trouw. Dat komt, om dat Spanje weigert te flikflooien met het communisme. J£ARDINAAL SPELLMAN: E'r is geen compromis mogelijk tussen het katholicisme en het communisme, geen middenweg tussen democratie en dictatuur. ST. LAURENT. (Canada): Wij leven gelukkig in een land, waar volkomen vrijheid van godsdienst bestaat. Bidt tot God. opdat 1949 de verwezenlij king van een duurzame vrede mag zien. JOSJIDA (Japan): Onze regering moet sterk zijn. Japan moet opnieuw zijn plaats innemen in de gemeen schap der volken. GENERAAL ROBERTSON: Het Duitse volk zal in 1949 een eigen West-Duitse Regering hebben. PHILIP MURRAY (Amerika): In het komende jaar moeten we alles doen om het eigen huis beter in orde te brengen. HARRIMAN: Dank zij het Europese herstel-programma is er nieuwe hoop ontstaan voor de toekomst. OPHEFFING VAN ALLE BELASTINGEN. J2-OLONEL HOWLEY: Berlijn heeft getoond, dat het zich nooit aan het communisme zal verkopen. SOKOLOVSKY: In de strijd voor 'n vredelievend Duitsland zijn er nog vele en grote moeilijkheden te over winnen. GARRY DAVIS: Wjj eisen ophef fing van alle belastingen. GENERAAL MARKOS: Onze troe pen brachten de Regeringstroepen in het afgelopen jaar 97.000 man verlie zen toe. DR. SOEN FO (China): Officieren en soldaten moeten ondanks de vre- desgeruchten op hun post blijven. FRIESE JONGEREN: De ouderen zijn ontzettend traag en hebben wei nig idealisme. Wij laten ons echter door hen het recht niet ontzeggen te ar beiden, zoals wij het willen. TAE strijd tussen NAC en BW in hun opmars naar de eerste plaats is ten gunste van de Bossche club uit gevallen, doordat laatstgenoemde de Bredanaars met 0-2 wist te verslaan. Doordat H. Mattheeuwissen wegens een ongeval niet kon uitkomen, ver scheen NAC met Bindels op de rechts buiten- en Lacor op de middenvoor- plaats. Het is echter vooral Lacor ge weest die absoluut teleur stelde en er tot aal niet aan te pas kwam. En waar ook Chr. Beenhakkers als rechtsbin nen een slechte dag had, was hierme de een zeer belangrijk deel van de NAC-voorhoede lam gelegd. Dit moest natuurlijk fataal worden tegenover 'n solide verdediging als BW heeft. Het beste deel van de Bredase voor hoede werd ook nu weer gevormd door H. Bouwmeester en Rijvers, van wie de laatste weer prachtige dribb les liet zien en de BW-verdediging nogal eens uit elkaar speelde. Van al het mooie werk van Rijvers wisten de anderen helaas niet te profiteren. Bindels die geen buitenspeler is, deed het voor op de hem vreemde plaats niet slecht, In totaal was de NAC-voorhoede het slechtste deel van het elftal. De beide halfspelers Lussewburg en K Bouwmeester (vooral de laatste) speelden een prima wed strijd. Op de NAC-verdediging viel evenmin iets aan te merken. In het veld was NAC niet bepaald minder dan BW, al hielden de Bre danaars het spel te kort en hielden zij de bal te lang bij zich. Vooral Chr Beenhakkers maakte zich hieraan schuldig. Dit alles in tegenstelling töt BW De Bosschenaren plaatsten steeds on middellijk door en waar in dit elftal immers elke speler op z'n plaats stond spreekt het vanzelf, dat zodoende meer effect werd bereikt. BW pakte van stond af goed aan en kwam al aanstonds enkele malen gevaarlijk voor Kools te staan, doch resultaat leverde dit niet op. NAC werkte zich los en na tien minuten kreeg H. Bouwmeester een juweel van een kans. Hij wachtte echter te lang met schieten- Twintig minuten waren gespeeld, toen van Beurden met een uitstekend schot van de zij lijn af Kools passeerde (0-1). Hierna zette NAC enkele goede aanvallen op doch Krijgh c.s. konden deze gemak kelijk afslaan, doordat de NAClers hiertoe alle tijd lieten. Eenmaal schoot H. Bouwmeester juist naast, andermaal plaatste dezelfde speler naar Bindels, die eveneens naast schoot. Rijvers loste een prachtig schot, dat Sarls slechts ten koste van een corner wist te keren, welke ech ter niets opleverde. Ruststand 0-1. Dadelijk na de hervatting schoot Rijvers hoog over. Kort nadien speelde hij na prachtig individueel werk de bal naar de geheel vrij staande Lacor, doch deze verknoeide de hem geboden kans hopeloos. NAC bleef aanvallen en BW trok meer malen alle spelers in de verdediging terug. Bindels ging nu midvoor en Lacor rechtsbuiten spelen, doch veel verbetering bracht zulks niet. Een vrije schop door H. Bouwmees ter even buiten het beruchte gebied genomen, redde Saris eveneens ten koste van een corner. Doch ook deze bleef voor NAC zonder resultaat Het laatste kwartier sloeg NAC een vol komen beleg voor het Bossche doel. do bij een plotselinge uitval, 9 mi nuten voor het einde, kwam de bal bij Overbeek die Kools met eon pracht schot passeerde on de BW- overwinning veilig stelde (0-2). NAC had o.i. minstens een tegenpunt ver diend. TAE verwachte revanche van NAC op BW is uitgebleven. Haar voorhoede kon niet op dreef komen, tegen een goed spelend Bosch' elftal, zij het dat min stens een-1-2 uitslag de verhou ding beter weergegeven zou heb ben. Met dat al is Limburgia mid dels een nipte overwinning op VW er in geslaagd aan het hoofd van de ranglijst te komen. TSC moest in Helmond zwoegen om gelijk te maken en handhaafde zich zodoende op de vijfde plaats. District IV NAC—BW 0—2 Helmond—TSC 2—2 BrabantiaWillem XI 0—1 VWLimburgia 01 MWDe Spechten afg. De stand is nu: Llmb. 12 9 2 1 19 27—14 NAC 13 8 2 3 18 28—20 BW 11 8 1 2 17 22— 8 VW 12 6 1 5 13 18— 9 TSC 12 3 6 3 12 21—18 Willem II 13 5 2 6 12 20—17 Brab. 12 4 3 5 11 13—20 MW 11 3 3 5 9 23—23 Juliana 10 3 1 6 T 13—26 Helmond 12 2 3 7 7 18—31 Spechten 12 2 1 9 5 14—36 Een wedstrijd met twee volkomen van elkaar verschillende speelhelf- ten. Stond de wedstrijd voor de rust op behoorlijk peil en wist de thuis club in deze periode een volkomen verdiende voorsprong te behalen dooi de uitstekend spelende midvoor van Stiphout, na de rust was het ver toonde spel het aanzien nauwelijks waard. De thuisclub geleek haar ini tiatief te hebben opgeborgen. TSC wist dit dankbaar te benut ten en door doelpunten van naar linksbuiten en linksbinnen in de laatste twintig minuten een verdiend gelijk spel binner te halen. Vooral het harde werken in de 2o helft leidde voor TSC tot succes. In deze periode ging het initiatief van TSC uit waardoor Helmond naar ei gen helft werd teruggedrongen. Het begin was veelbelovend en de snel op en neergolvende strijd be loofde een spannende ontmoeting. De thuisclub wist het eerst het ini tiatief te npmen en de Oosterhoutse verdediging moest alle zeilen bijzet ten om het gevaar te keren. Dit be lette de geelzwarte aanval echter al lerminst om keer op keer doelman Baeter, te belagen. Tot twee keer toe moest deze voor de rust zwichten voor uitstekend gerichte schoten van de Helmondse midvoor van Stiphout. 2-0 De hervatting liet al spoedig zien dat TSC zich geenszins gewonnen gaf De gehele Oosterhoutse ploeg zwoegde om tot succes te komen. Na 20 minuten spelen in de tweede heift kwam de West-Brabander weer opzetten en in de 23e minuut had Stadhouders succes met een scherp geplaatst schot 2-1. Dit succes prik kelde de TSC-ers tot nog grotere in spanning en toen er nog ongeveer 12 minuten gespeeld moest worden, wist van Halderen de stand gelijk te maken. Aan beid- zijden ontbrandde toen de strijd om het winnende doel punt. doch in de stand kwam geen verandering meer. (Verdere verslagen pag. 2)

de Stem | 1949 | | pagina 1