en Lend De nationale reserve in Zeeland FOTO HENNING Wanneer zal Boschkapelle uit zijn isolement verlost worden? DfiGMIT Wa! een Wonderlijke Wereld tl 948...% Nieuwe weg Hulst-Paal een feit DE STEM VAN VRIJDAG 31 DECEMBER 1948 ,£teunt het wettig gezag' Het wordt tijd, dat verandering plaats vindt Onderdeel der West- Europese Unie De Commissaris der Koningin bezoekt Graauw AG EN DA R Si D O P HOGRAIVStiflA'S FILMPROGRAMMA Hieronder volgen de katholieke keuringseisen voor de onderscheiden films welke deze week lopen In de advertentiekolommen worden de rijks- keuringseisen genoemd. Het Centrum, Axel: Nattigheid (14 jaar». Covergirl (18 jaar). Bioscoop en Concertgebouw, Hulst: Mannen van jongensstad (14 jaar). Twee zusjes uit Boston (18 j.) Ledei Theater Oostburg: Een onver getelijke melodie (alle leeftijden). De Rode Hengst (alle leeftijden). Concertgebouw Terneuzen: De Rode Hengst (alle leeftijden). Luxor Theater. Terneuzen: De zoon van Robin Hood (14 jaar). Ik weet van niets (14 jaar). Sas van Gent, .Olympia" Bioscoop: „Bascombo" (14 jaar). „Muziek voor millioenen" (14 jaar). „Stilte opna men" alle leeftijden). „De wet van de zweep". (14 jaar). Schouwburg Bioscoop, Middelhui g: Avontuur op de Martinique (14 jaar.) Electro Bioscoop, Middelburg: Ja maica Inn (14 jaar.) BENOEMINGEN Bij Koninklijk Besluit zijn benoemd in onze provincie: tot dijkgiaai van de Hollarepoider. S. J. Polderman te Oud Vossemeer: tot voorzittei van het bestuur dei waterkering van de calam:euze Leen dert Abrahampolder, J. S. de RegL te Kats. gemeen ie Kortgene; tot plaatsvervangend dijkgraaf van de St. Pieterspolder. (Z B.) J. de Rij ke. echtgenote van P. J. Dominicus. te Yerseke. JUBILEUM DIOC. KATH. ONDERWIJZERSBOND BREDA De K.OB. in het Bisdom Breda be staat op 9 Juli van het volgende jaar 50 jaar. Het Ugt in de bedoeling van bet bestuur er ten feestelijke herden king van te maken met in de och tend een plechtige H. Mis, een recep tie en een feestvrrgadermg. In de namiddag zullen dan leden van de Kath. Onderwijzersbond een toneel voorstelling geven waarvoor o.m. ge dacht wordt aan de opvoering van Marieken van Nimwegen. PASTOOR SMOOR BEDIEND Em.-pastoor Smoor, verblijvend in het St Elisabeth-ziekenhuis te Ouden bosch, is voorzien van de laatste H.H. Sacramenten der stervenden.'Zijn toe stand is vrij ernstig. Z.E. zou volgend jaar zijn 50-jarig priesterjubileum vie ren. De toestand van pastoor A. J. v. Raamsdonk. die op de Langeweg on der Kruisland een motorongeluk had is ernstiger geworden. DE RATTENBESTRIJDING IN Z. VLAANDEREN Van bevoegde zijde vernemen wij, dat de gezamelijke streekbestrljding van de bruine rat. waarover wij reeds eeider in ons blad berichtten, in Oost Zeeuwsch Vlaanderen zal plaats heb ben in de period; van 5—8 Januari 1949 De verdelgingsmiddelen, welke nuis aan nuis ia de diverse gemeenten zul len worden bezorgd, zijn praktisch on gevaarlijk voor mensen en huisdieren knaagdieren, als konijnen e.d. maken hierop een uitzondering, zodat 'net raadzaam is deze hiervan verwijderd te houden. Gezien het feit dat het middel slechts beperkt houdbaar is, zal net nodig zijn het gif terstond op de di verse plaatsen uit te ieggen. Verwacht wordt, dat de opruiming onder dit Jn gedierte, evenals vorig jaar. grondig z' zijn. mits de medewerking van de inwoners algemeen is. Hoofdzaak Is dat geen plekken of ruimten „onbe handeld" blijven, die zich later weer tot ..broedplaats' zouden kunnen ont wikkelen. .Poppen-moedertje 't Is zo prettig, iets te geven aan e?:i kind. En hoe mooi is het eigen lijk, dat het voor de moeder weg- g cgd is, haar kinderen het mooiste cadeau ter wereld te schenken: een stevig ruggetje en gave sterke tanden KALK PHOSPHOR VIIAMINE D OAGRA N.V. OIEMEN FRESCO'S GEVONDEN IN SLUIS Op het Sint Janskerkhof (de weide van de heer A. Jansen) te Sluis is men momenteel druk bezig met opgravin gen. Hier worden de fundamenten blootgelegd van de oude St. Janskerk die uit de 13e eeuw dateert en in 1811 dor brand grotendeels werd verwoest. De bedoeling is cp dit terrein een wandelpark aan te leggen Deze aan leg geschiedt op aanraden van de Ne derlandse Studentenverenigingen. In enkele van de geopende graven neeft men fresco's gevonden. ZIEKENHUISVERPLEGING IN Z. EN N. BEVELAND In de in de Prins van Oranje te Goes genouaen buitengewone veigadering van de Jeiemgmg voot ZieKennuisver- p.eg.ng z. en N.-Beveland swam aan de orae een voorste, van net bestuur om de contributie voot de collectieve sanatonumverzekenng met ingang van 1 Januari 1949 met één cent per week te verhogen. Na en,gc oesprekingen werd dit voor stel met algemene stemmen aange nomen. Daarna Kwam in behandeling een schrijven van een dei onder-alaelingen om aan die boden, welke hie: voor re delijke; wijze in aanmerking komen, een toelage te willen verstrekken. Het bestuur stelde vooi om met In gang van 1 Januari 1948 aan die on derafdelingen. welke aan haar boden minstens 8 procent van de ge-inde con tributies als vergoeding uitkeren, in plaats van 10 pet. 12 pet. korting op de contributies te verlenen. Daarbij merkte het bestuur op. dat onderafde lingen. welke hiertegen bezwaar moch ten hebben, de bestaande regeling kun nen handhaven. Nadat hierover enige bespreking was gevoerd, werd dit voorstel met 2 stem men tegen aangenomen. AANBESTEDING Uitslag van de aanbesteding, gehou den door de architect J. v. d. Avoird te Hulst voor het bouwen van een woning te St. Jansteen voor rekening van de fam. Colman, aldaar. Metselpost: Gebr. L. en C. de Bruyn Huist 11383.Jos. de Bot, Terhole ƒ10595.—; P de Potter, Hulst ƒ10387.— H. Mannens en J de Bruyn. St. Jan steen 10240.—; D. Freyser. St. Jan steen 10089.Jos. Pouwels, Groe nendijk 9800.Ch. Volleman, Graauw f 7680,— Timmerpost: G. Pouwels, Groenen dijk f 7175.A. en P. Durinck Graauw f 6015.—; R Bleijenbergh. St. Jansteen f 5883.P. Va'.ke en Zn., St. Jansteen f 5764.L. Polspoel, St Jansteen f 5250.— Timmer- en metselpost: J. v. d. Brande, St. Jansteen 14898.— Schilderpost: Th. de Koek. St. Jan- steen 1375.—: P. Woginger, idem 1100.—: A Hei-mans, idem f 1073.—: A Kuyks. Hu'st 1 883.—; Goossens. Hontenisse f 799.— Lood-, zink- en waterleiding; Vlek, Hulst 945—; v. d. Meulen, St. Jan steen f 688.20. Aanleg electrtsche verlichting; M. v d. Meulen. St. Jansteen 225. Massa: R B'eyenbergh, St. Jansteen 18700 D Freyser, idem f 17954. J. v. d. Brande, idem 16898. Clinge Overgeplaatst. De ambtenaar der Invoerrechten en Accljn-en B. Ver hoef alhier, is overgeplaatst naar Am sterdam Eveneens werd de ambtenaar A. Plasschaert alhier overgeplaatst naai Oostburg. Hoog bezoek. Deze week bracht de Commissaris der Koningin Jhr de Casembroot een bezoek aan onze ge meente Bit zi»n komst in de namid- dae verleende hij eerst audiëntie aan de mwoners der gemeente, waarvan een druk gebruik werd gniaakt. Ver volgens bracht hij een bezoek aan de vmmahaven en de Hedwighaven. Daarna keerde hii terug naar het ge meentehuis en hield een bespreking met B 'en W. om zich van de plaat- soiiike toestand op de hoogte te stel len. Hansweert Overplaatsing. Met ingang van 1 Jan 1949 gaan de Accijnzen, Omzet belasting. motorrijtuigenbelasting en tabaksaccijnzen over van Hansweert naar het kantoor Directe Belastingen en Acc. te Goes giro 4899. Dit geldt voor de gemeenten Kimningen, Yer seke. Krabbendijke. Waarde en Ril- land-Bath. JN het kader der beweging „Steunt het wettig gezag" is ook de militaire organisatie „Nationale reserve" geplaatst. Begin van deze maand is hiervoor een bureau gesticht te does, dat onder leiding staat van overste de Feyter, die niet alleen commandant wordt van het district Zeeland, maar ook de leiding krijgt van het Zeeuwse batal jon, dat hü hier moet vormen. JN een onderhoud dat wij met de overste hadden, deelde deze ons over het doel der nationale reseive het volgende mede; Deze militaire organisatie, gebaseerd op net vnjwi-üge,ssysteem, is onuer- deel van de strategie oei vVesi-uu.o- pese Ome. Bij een eventueel militair confüct zal ieder aangestoten iana zijn troepencontingent moeten leveren aan het gemeenschappelijk leger der Unie, dat mogelijk te ope.eren neeft vei buiten de gienzen van eeh of meet dei aangesloten landen, leder land moe. daarenboven zoigen voor de veiligneio binnen zijn eigen grengen en daa.vooi dient met de detachementen Grensbe scherming en de hulp-politie, ook de nationale reserve. Specaal zal de e re serve tot opdracht krijgen de strijd tegen eventuele parachutisten en vijf de colonnes en tot oewaking van vi tale bedrijven, strategische punten en objecten en sleutelposities. Waar de kracht der politie tekort schiet moet ook opgetreden worden tot behoud of herstel der openbare orde. DUIZEND MAN STERK. IJet bataljon zal bestaan uit zes a zeven compagnieën en ongeveer een sterkte moeten krijgen van dui zend man. De compagnieën worden uitgerust met moderne wapenen en de leden krijgen het gewone mili taire uniform. Zij, die lid willen worden van de Nat Reserve moe jen minstens 6 maan den in ons leger hebben gediend en mogen de leeftijd van 50 jaar niet ovei schreden hebben. Overste de Feyter denkt zijn man netjes vooral te recruteren uit de oor logsvrijwilligers, die volop getraind zijn en hun mannetje kunnen staan De vereiste getalsterkte is daarmee echter niet te halen en daarom zou MARKT TDDELBURG Wenst U EEN GELUKKIG EN VOORSPOEDIG NIEUWJAAR Adv.-284-0 de overste rijn rangen willen open steller! voor alle dienstplichtige Zeeu wen met een mobilisatie-bestemming. i Wanneer het mobilisatiebesluit zo zou worden gewijzigd, dat de leden der Nat Reserve vrij zouden zijn van an dere dierstplicht. dan wordt het toe treden zeer aanlokkelijk, omdat men dan bij eventuele oorlog in eigen ge- j west kan blijven. Overste de Feyter zal alles doen om het zover te krijgen. De wervingsactie 'al met ineang van het nieuwe jaa- door het instituut ..Steunt het wettig gezag" met kracht ter hand worden genomen. Aan het 'cnr" b'e-van staat de Commissaris der Konlnrin. die alle bureemeeste-s de ondrscht zal verstrakken om in hun gemeente e°n plaatselijk comite on te richten Dce nlaatsaUlke ecm'- të's menden weer uit in e-n nrrv'n-'aal com'té. waa-van 1b" Sa pd berg. burge meester van Middelbu-g. voorzitter is. Voor iedere gemeente is een contin gent vastgeste'd. gebaseerd op het aan tal inwoners. Star za' men zich daar echter met aan houden, hoofddoel is dat men het benodigde aantal man schappen kriiet. De nlaateeP'ke comlté's zullen p-o- oaganda moeten voe-en onder hen. die men ees-hikt acht voor toetreding. Voorl'cbtirs' en hulp verschaft desge- w'-st het bureau van overste de Feyter. 200 OEFENUREN. LIET is nu ruim een jaar geleden, dat de besturen van tal van vereni gingen in het dorp BoscnkapeUe, zien met een adres tot de raad van Bosciikapelle wendden, teneinde aan dacht te vragen voor de ei oaimeiijKe toestand waarin de wegen in en bui ten de kom van dit kerKaorp verkeren. Men zou om zich van de toestand te kunnen overtuigen, zelf ter. plaatse moeten zijn en wanneer men zich de moeite genoost heeft om een tocht naai dit kerkdorp te ondernemen, dan kan men zich overtuigen van de schadalige toestand, waar in de Bosschestraat, de Drie Gezusters en t Kerkpad naar Schapenhoek verkeren. Vooral in het natte seizoen is het zo erg. dat de schoolkinderen doorgaans een gehele dag met natte voeten lopen Het is dan ook niet mogelijk om een brief te posten zonder met natte voe ten thuis te komen Een gevolg van de slechte toestand dezer wegen is. dat het dorp totaal ge ïsoleerd wordt, terwijl het plaatselijk verkeer ernstige moeilijkheden onder vindt. Wat dit isolement betreft, 't spreekt boekdelen, dat de Z.-Vlaamse Tram weg Mij, die anders toch zeer actief is. het niet aandurft om zijn auto busdienst te verplaatsen van Stoppel dijk veer via Boschkapelle naar Rapen burg Tol. Voor de bewoners van Boschka pelle zou de verplaatsing een uit komst betekenen, daar men dan een rechtstreekse verbinding met de voor naamste buslijnen zou krijgen en geen kilometer of wat per fiets te voet over onbegaanbare wegen moet afleggen om elders van een busverbinding ge bruik te kunnen maken. Het is voor kinderen, die geen ge woon lager onderwijs kunnen volgen en die gebruik moeten maken van de B.L.O.-school in Hulst niet mogelijk om van hun woonplaats naar Hulst te vertrekken en men dient toch te be grijpen, dat men deze kinderen, die toch al zo veel te kort komen, onmo gelijk alleen over deze modderwegen kan laten gaan. Iemand die wil studeren of iemand die voor zijn werk naar een andere ge meente moet kan dagelijks door weer en wind maar zien, dat hij de plaats van bestemming bereikt. Het gemeentebestuur van Vogel waarde is wel geneigd om verbetering aan te brengen, maar de grote moei lijkheid zit hem hierin, dat de Bossche straat en de Drie Gezustersd'ik in beheer en onderhoud zijn bij de Stop- pe'dijkpo'.der. De gemeente stelde reeds pogingen in het werk om het polderbestuur tot medewerking, zo nodig met steun der gemeente te bewegen, maai' men was niet bereid om de helpende hand te bieden. Ook tot dit Do'derbestuur wendden zich de vererig'ngen die practisch ge heel Boschkapelle vertegenwoordigden. Geen polderbelangen. meen belang schijnt men daar niet te begrijpen en dat deze arbeiders ook oe- lasting betalen voor wegen, waarvan de ingelanden gebruik maken is maar van ondergeschikt belang. Waarom zou men geld spenderen aan iets. waarvan men zelf niet direct de baten plukt? Men heeft hier een veel oetere oplos sing gevonden. Het polderbestuur wil de weg we) afstaan, mits een andere instantie een nieuwe weg aanlegt ,Zo nodig wil men in 't onderhoud van zo n nieuwe weg wel bijdragen, maar die kosten mogen niet hoger zijn dan men thans aan de weg besteedt en dat is maar bitter weinig. Inmiddels heeft men deze aange legenheid bij Ged. Staten aanhangig gemaakt. Het College berichtte, dat het thans om verkeere-economische redenen niet mogelijk Is om de auto busdienst over Boschkapelle te laten gaan, maar dat Ingevolge art. 17 vaD de Wegenwet het polderbestuur dient te zorgen, dat de weg In goede staat verkeert. We vertrouwen erop, dat net College ter plaatse eens een onderzoek gaat Instellen en maatregelen treft om dit onwillige polderbestuur te dwingen zijn verplichtingen na te komen. Heel Boschkapelle zal het daarvoor erkentelijk zijn, terwijl voor de toe komst een mogelijkheid overblijft om uit 'zijn isolement verlost te worden. H polderbestuur berichtte aan de adressanten, flat- het bes-uur geen haast had om op een en ander in te gaan. daar hier geen polderbelangen bevorderd werden. Men best. eed daar, dat de wegen bij regenweer in een modderpoel ouden herschapen worden en bracht naar voren, dat het goed mogelijk was, dat de schoolkinde. en met natte voeter thuiskwamen daar die toch gewoon zijn in de plassen te spelen. De dijkgraaf z.elf ziet wel kans om bij regenweer tienmaal per dag een brief in Boschkapelle te posten, zon der natte voeten te krijg-r. Hij schreef ze'fs, dat hij daar geen laa:zen voor ncdig had. Nu, we kunnen dit best begrijpen, maar dan moet hij dat toch eker per wagen of te paard gaan doen. Nu moet men weten, dat in Bosch kapelle veel landarbeiders wonen en waarom zouden de ingelanden zich ai gelegen laten liggen aan de gezond heid van de mensen ais eigen belangen daa door niet behartigd worden. Dat er nog zoiets bestaat als aigo Axel NAT TENTOONSTELLING „TER VIRL'.rTEUING" De konijnen- en pliumveeverenigmg alhier heeft haar 22e nationale ten toonstelling erop zitten. Wethouder de Putter opende haar met een enkel woord. Als keurmeesters traden op. de heren Joh Schraven, Den Haag voor koniinen, J. van den Broeke, Haarlem voor pluimvee en P. Dik voor postduiven. Kampioen afdeling pluimvee werd P. Ramondt met goudpelhen. de mooi ste sierduif was die van Adr. Wesbe- ke, die een Engelse dwergkropper in zond. Kampioen afdeling konijnen werd F. de Jonge met seu inzending Alaska's, terwijl van de postduiven Arthus van Loenen met de erepalm ging strijken. Biljartuitslagen. Aan de biljart wedstrijd bij O. de Coninek namen 50 spelers aeel. De uitslag is als volgt: le prijs A. MattheeuwsR. Herman; 2e J. van Damme—J. de Feyter; 3e O. MoorthamerA. de Block; 4e F. SchouwaertC. Safort; 5e J. Heyns- dijkC. Markens; hoogste serie; O. Moorthamer, 18 car.; M. Jansens, 16 car. De uitslag van de biljartwedstrijd bij A. Mattheeuws is als volgt; le pr. Kr. van Hermon—O. Moorthamer', 2e C. van BendegemP. Rijck; 3e J. SippensJ. van Beek; 4e P. Groot- haertF. Dleleman; grootste serie C. van BendegemJ. Sippens; beiden 14 caramboles. Sas van Gent Wildschieting. In café Norma bij M. Meeusen werd een grote wildschie ting gehouden, waarvoor vanzelfspre kend veel belangstelling bestond. De hoogvogel bleef in Sas doordat A. Meuleman deze deed tuimelen. G. v. .1. Bergen uit Clinge nam beide zij vogels voor zijn rekening. W. Renique, W Meeusen en E. Re- nraue van Sas konden elk een haas mee huiswaarts nemen, terwijl de wil de eenden hun weg vonden naar de woningen van L. Mussche, W. Mc t- sen. P. Goethals, F. de Korte allen van Sas van Gent en J. de Rycke van Selzate. Geslaagd. Voor het diploma De tailhandel in melk, boter, kaas en eie ren, slaagde op een te Amsterdam ge houden examen onze stadgenoot H. M. van Assche. £)e vrijwilligers die zich melden, moe ten een verbintenis aangaan voor minstens één jaar. Maximaal rullen zij 200 uren per jaar moeten oefenen. Zij die voldoende geoefend zijn kun nen vermindering krijgen. Voor deze oefeningen, die verplicht zijn, wordt geen vergoeding betaald. behalve dan aan de instructeurs. Het vergoedingsstelsel treedt pas in werking wanneer de reservist langer dan 24 uur in dienst is. Minimaal be draagt die voor de manschappen /6.50 per dag. Zij die een verbintenis aangaan be loven trouw aan de Koningin en on derwerping aan de krijgstucht. Overste de Feyter deelde oog mee, dat de oefeningsuren worden vastge steld in overleg met de betrokkenen. Zoveel mogelijk wordt geoefend in eigen plaats en bij wijze van uitzon dering, in groter verband. De animo voor de nieuwe Instelling is er reeds en verschillende gegadigden kwamen zich al melden, hoewel de eigenlijke wervingsactie nog moet be ginnen. Met optimisme zag de overste de ontwikkeling der dingen tegemoet NIEUWJAARSVISITE. In enkele streken van Twente en de Gelderse Achterhoek wordt het oude gebruik van Nieuwjaar wensen nog In ere gehouden. Hier en daar komen de „Noabers" (buren) elkaar gelukwen sen met het juist aangevangen jaar. De mannen gaan op Nieuwjaarsdag zelf de „noaberschop" (buurt) rond, de vrouwen beginnen eerst na Nieuwjaar en gaan dan elke middag een andere buur opzoeken. Het kan dus gebeuren dat de vrouwen de hele maand Jannari nodig hebben om „Niejoarsfesietes" af te leggen. - Neen Zijn moeder, lady Margaret Stanhope, is de dochter van een graaf, maat zijn vader was alleen maar „knight". Hij neemt al meer dan een half jaar bizondere notitie van Enid, met mijn medeweten en tot zijn moe der geweldige e gemis, denk ik. Maar de menins van lady Stanhope heeft n Mtt btTondere .ndruk op me ge nvivtt! Met haat za ik wel afrekenen a - net znvei is. Voo.lop:g schijnt Jack de 'aak op zijn eigen houtje in orde te hebben gemaakt, terminste als 'k mc niet erg vergis. Hoe zou jij dit uit leggen? Hij overhandigde Payne een stuk papier waarop een tnatroos letter voor letter het signaal had geschreven, ter wijl Brand het aflas; Moeder zendt haar groeten aan Enid. Heeft „moeder" wel eens eerder groeten voor Enid gestuurd infor meerde Payne. Neen. Dan wil dat zeggen dat Stanhope en zijn mama een hartig woordje sa men hebben gepraat. Ik neem mijn pet voor die jongeman af! Brand steunde rijn hoofd op zijn handen, met de gebalde vuisten zijn oren bedekkend. Er was een tijdlang een tastbaar zwijgen ln de kamer, tot de torerwachter opstond om de lamp aan te steken. Payne sloeg hem met grote aandacht gade. Eindelijk verbrak hij het stil zwijgen Mag ik u heel eerlijk en op de man af iets vragen, meneer Brand? vroeg hij. Zeker. Wat bedoelde u daarnet met de woorden; a'.s alles hier goed gaat? Ls er een bijzondere reden waarom de dingen niet goed zouden gaan? Brand gaf openhartig antwoord op de vraag. Hoor je dat? vroeg hij, terwijl hij zijn hand uitstrekte in de richting van het rif. Ja. Dat kan weken zo doorgaan! Dat heb ik gehoord. Van wie? Van Emmett. Hij en ik hebben het er over ge had Maar ik geloof dat er hier op de toren niemand is behalve ikzelf, die zich de betekenis daarvan volkomen realiseert. Hij wachtte even en keek in het trap penhuis om te zien of er ook iemand aankwam Daarop kwam hij dichter op Payne toe en vervolgde: Het ls dwaasheid om er voor Jou doekjes om te winden. Ik heb alles lang en ernstig bij mezelf overlegd en ik zal le vertellen wat ik besloten heb Ik zal de wacht houden van acht tot twaalf Om twaalf uur kom le mij af lossen en ik zal naar beneden gaan om nroviand en wat water te halen om het leven van mezelf, van mijn doch ters en van jou wat langer te rekken dan dat van de anderen. Als ik mijn instructies volgens de letter zou opvol gen, zou ik alleen mijn eigen leven mogen redden. Een Spartaan zou dat misschien kunnen, maar ik zie er geen kans mijn meisjes te zien sterven zon der het verstand te verliezen. Ik ver trouw jou, omdat ik 'n vertrouwde makker hebben moet en omdat jij je een moedig man getoond hebt. Als het weer niet verandert vóór morgenavond moeten we de trappen barricaderen en vechten... als het niet anders kan. Zijn gezicht was scherp getekend en vertrokken, zijn ogen gloeiden. Hij hui verde alsof hij een aanval van koorts had. Juist. Zo heb ik het me ook voor gesteld. zei Payne rustig. Het is gek. nietwaar, om in zo'n toestand te zijn. terwijl alle soorten van hulp om zo te zeggen op roepafstand zijn. We konden net zo goed door een ontploffing in een mijn opgesloten zijn. En... ik wil u eerlijk zeggen... het doet me vooral leed voor u. Brand liet zich in een stoel ach- terovér vallen, het was alsof zijn kracht brak onder deze woorden van sympathie. Het is vreselijk, zuchtte hij. zo veel mannen, vrouwen en kinderen tot zulk een dood te veroordelen. Er kwam een trek van pijn op het gezicht van de jonge Amerikaan maar hij had zijn stem volkomen in bedwang toen hij sprak: U kunt in elk opzicht op mij rekenen, op één ding na. De oudere man keek hem vol ver wachting aan. Wat voor voorwaarde zou Payne verbinden aan de vervul ling van zijn vreselijke taak? Ik ben hier door puur toeval, ging Payne voort. Misschien heeft een van uw dochters u wel verteld dat me vrouw Vanslttart op reis was om mijn oom in Parijs te bezoeken. Ze zijn heel goede vrienden en mijn oom oe- wondert haar buitengewoon. Ze is we duwe en mijn oom heeft haar al meer malen ten huwelijk gevraagd en of schoon ze een grote vriendin van hem is, heeft ze om een duistere reden dat nooit gewild. Maar dat ze hem na aan het hart ligt hebt u uit zijn boodschap vandaag kunnen opmaken. Hij heeft haar om zo te zeggen aan mijn hoede toevertrouwd en ik kan haar niet in de steek laten. Het ls doodiammer. want ik voel geen sikke pit voor haar! (Wordt vervolgd.) „TV voorlaatste dag van dit wonderlijke Jaar," zei oom Nico, zijn inmid dels yolkomer onthaarde hoofd' betastend „zon ik niet gebruiken om te schrijven over levende lijken, excentrieke film sterren, sprekende hon - den en losgebroken wilde beesten Je moet de men sen gelegenheid geven zich een uurtje te bezin nen op de grotere won derlijkheden die iS48 te genieten gaf. Of niet te genieten natuurlijk, maar dat is een kwestie van persoonlijke smaak. Als je eens om Je heen staaft, zul je moeten toegeven, dat een onofficieel spre kend paard onmogelijk zo veel onzin kan uitkramen als 'n zeer officiële mens De goeden niet te na ge sproken, versta me goed. Dat de wereld vol dwaas heid ts, kon op zichzelf geen kwaad. Want de mensen houden van een goeie mop. En geluk en humor regeren nog altijd alles wat er aan mense lijks op deze aardkloot leeft en werkt. Maar er ger ls dat de dwaasheid met de waarheid wordt verward. De grootste waarheden worden als *n goeie soms als een flauwe mop beschouwd en loeiende onzin wordt Je als waarheid voorge houden; in sommige lan den zelfs door de over heid als zodanig aange prezen... Iemand die het gebit van zijn schoonmoeder van het nachtkastje haalt en er het kakebeen van 'n koe voor ln de plaatj legt, kan men als een leuke vent kwalificeren. Maar wanneer je hetzelf de gaat doen met waar den die het menselijk ge luk raken, dan ben Je precies niet grappig meer." Oom Nico trok aan zijn pijp. „Je hebt een filosofische bui'" zelden we. „Of je acht je aan je waardig heid verplicht het afge lopen j?ar op de traditio nele manier te bepein zen." „Ik acht me niets", zei oom Nico, „en als je me vraagt, nu iets over neefje Piet te vertellen, schuif ik je de deur uit." Toen begon hij te lof prijzen wat er aan goeds en prettigs was in de af gelopen 366 dagen. „En wens mijn vrienden een Zalig Nieuwjaar", zei hij, „dat spaart me een ad vertentie uit." OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCXDOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO cijferd, dat de haven dit jaar aan de gemeente een tekort bezorgde van 'n slordige f 6000. Bij controle der be scheiden bleek dit inderdaad waar te rvE COMMISSARIS der Koningin, bracht zijn eerste officieel bezoek aan Graauw. Om kwart vóór tien ar riveerde Zijn Excellentie vergezeld van zijn Griffier. Meegedeeld werd, dat de aanleg van de weg Hulst-Paal nn eindelijk definitief is Het wegvak Hnlst-Graanw (Dorp) was op het urgentieprogram 1949 geplaatst, zodat, onvoorziene om standigheden daargelaten, in het vol gende jaar de eerste spade in de grond zal worden gestoken. Veel belangstelling toonde Zijne Excellentie voor het woningvraagstuk. Ook de haven te Paal maakte on derwerp van bespreking uit. Wethou der Staal deelde mee, te hebben be- BOSCHKAPELLE, Zondag 2 Januari. Prtjskaarting bij P. Vonck om 6 uur LAMSWAARDE. Zaterdag 1 Januari. Schieting bij A. van Driessche, om 3 uur. HULST, Zaterdag 1 Januari. Schieting bij Ch. v. d. Voorde, café Nieuwe Wijk, begin 3 uur. Zondag 2 Januari. Schieting bij A. van Dorselaer om 3 uur. Maandag 3 Januari. Schieting bij Oscar Neefs om 3.30 uur. ST. JANSTEEN. Zondag 2 Januari Duivententoonstelling bij H. Stevens café Zondagsvermaak. Duivenhoktentoonstelling in café .De Zwaluw", Heerstraat. KOEWACHT. Zaterdag 1 Janu&ri. Duivententoonstelling van 10 tot 4 uur bij L. de Kind. Zondag 2 Januari Grote duivenver- koplng bij Cam. de Bock, om 2 uur bij L. de Kind. KLOOSTERZANDE. Zaterdag I Jan. Wildschieting bij C. van Maerman. Aanvang 3 uur. Zondag 2 Jan. Wildschieting bij C. v. Maerman, Aanvang 3 uur. IJZENDIJKE, Zondag 2 Januari. Prijskamp met jaskaart bij A. Mar tens om 5 uur. VLISSINGEN Zaterdag 1 Januari. Nieuv.sjaaisbal in het Concertge bouw. zijn. Wat de straatbelasting betreft zou voor deze gemeente een maatstaf van 2 pet. op het gebouwd worden aange nomen. Daarna werd een tocht door de ge hele gemeente gemaakt. Hontenisse BUS CONTRA AUTO. Donderdagmorgen om ongeveer 9 uur is ter hoogte van de Cathelijne- berg nabij Kuitaart, vermoedelijk doordat de stoomtram geen stoom dempte, de dienstbus van de Z.V.TA1. met een luxe auto in botsing gekomen De luxe auto werd zwaar beschadigd, terwijl de chauffeur ernstig werd gei wond en hevig bloedend in bewuste loze toestand tilings naai' het zieken huis te Hulst werd overgebracht. Bij de trambus kwamen de inzitten den behoudens enkele verwondingen van glasscherven met de schrik vrij. «-1st DUIVENTENTOONSTELLING VITESSE. Op de door de duiven mij. Vitesse, (gevestigd bij C. v. d Wiele te Hulst), gehouden tentoonstelling met keuring op schoonheid, werden 225 duiven in gebracht. De keuring werd gedaan door twee bekende Belgische keur meesters, n.l. de heren Alf. Noens en C. Messagie uit St. Nicolaas. Hieronder volgende de eerste prijswinnaars: Oude doffers: J. Jansen. St. Jan steen. Oude dtiirinnen: Gebr. Kra mers (de schoonste duif). Hulst. Jonge doffers: Joh. Koemans, Hulst Jonge duivinnen: Jan v. d. Walle, Hulst. Terneuzen Aanrijding. Or> de hoek Markt de Jongestraat kwamen een luxe auto bestuurd door de heer T. en een be stelauto van de fa. v. S„ beiden uit onze stad, met elkaar in botsing. Beide wagens liepen enige schade op. .xpDOOOOOOOOOOOOOrvDOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOC VRIJDAG 31 DECEMBER. HILVERSUM II, 415 M. Vrijdag 1745 Koperkwartet; 18 De Raaff- Schutte; 1630 Zending op N. Guinea, 1845 Geestel. liederen; 19 Nws; 1915 Gr.; 1930 Kerkd.; 21 NCRV-Koor; 2145 Wat veertig-acht ons bracht; 2245 Hol lands str.O'.k.; 23 Nws; 2315 Sombe.e mu-.; 2325 NCRV-kwartet; 2340 Het einde van het Jaar. HILVERSUM I, 301 M. Vrijdag: 1745 Nws; 18 Ned. str.kr.; 19 VPRO, 1920 Oudjaar; 1930 Oudej.dienst; 21 Wachter, wat is er van de nacht? 2240 Oudej-boodschap in Esp.; 2245 Avond wijd.; 23 Nws; 2315 Havenstad. BRUSSEL VLAAMS 321 M. - 1715 Gr.; 18 Piano; 1810 Oudejaarsavond: 1820 Beiaard; 1830 Soldaten; 19 Nws; 1930 Film; 20 Revue; 2115 Symph. ork 22 NIR-g.oet; 2210 Kroniek; 2zl5 Am muz.; 23 Nws; 2305 Gr.; 24 Gr. ZATERDAG 1 JANUARI 1949. Wisseling der golflengten. HILVERSUM I, 301 M. 0—005 Nieuwjaarswens: 005 Gr.; 030 Nieuw- jaarstoespr.; 035 Kaleidoscoop van KRO-favorieten; 8 Nws; 815 Arabes que v. Debussy; 825 Hoogmis; 930 Nws; 945 Nun danket alle Gott; 10 Kerkd.; 1130 Cantate; 115 KRO-amusem. oik.' 1245 Andrès Segovia, guitaar; 1255 Zonnewijzer; 13 Ned. str.kr.; 1330 Groeten aan zeevarenden; 1350 Philh. ork.; 1615 Masquerade; 1630 Gregori aans; 17 Wigwam; 18 Ned. str.kr.; 19 Nws; 1915 Prom. ork.; 1945 Nederl. in Duitsland; 20 Nws; 2005 Gewone man; 2012 Andante cantabile; 2020 Lichtbaken; 2050 Gr.; 21 Negen heit de kiok; 22 Wie neemt de handschoen on?; 2215 Nieuwj.-weekendserenade, 2245 Avondgeb.; 23 Nws; 2315 Res.ork. HILVERSUM II, 415 M. 0.00 Klok slag en haven geluiden; 0.02 Toespr.; 0.07 Gr.; 0.15 Naar een betere toe komst; 0.30 Ned. str.kr.; 1 Nieuwj- gr. uit Canada; 115 Gr.; 8 Nws; 818 Carmensulte; 930 Geiukw. aan opva renden; 10 Kerkd.; 1030 Cello; 1045 Voordr.: 1105 Gelukw.; 1130 Jonge Flierefluiters; 12 Gelukw.; 12 Accor- deo'.a; 1250 Platen; 13 Nws; Ramblers 1340 Orgel: 14 Als een bonte vogel vlucht; 1420 Selectie; 1430 Harmonie- muz. 1500 Tribunaal der gemeenschap 1550 Chooin; 1615 Balans: 1630 Ned in de steigers; 17 USA-cabaret; 1730 Agenda; 18 Nws; 1815 Stradiva succes sen; 1845 Koos Vorrink; 19 Artistieke staalkaart; 1930 VPRO; 20 Nws; 2005 Fantasie; 22 Omr. ork.; 23 Nws; 2315 J. Cordilwener; 2335 Intern, vrolijk heid. BRUSSEL VLAAMS. 321 M. 630 Weerb.; 7, 8, 9 Nws; 905 Vrolijk progr. 10 Symph. ork.; 1050 Gr.; 1030 Mis van Obry; 12 Ba'.ietmuz.; 13 Nws; 14 Piano; 15 Gr.; 1530 Omr.ork.; 16 Ca sino; 1705 Nws: 1715 Accordeon; 1730 Operette: 18 Accordeon; 1815 Neger- koor; 1830 Soldaten; 19 Nws: 20 Omr. o-k.: 21 Actualiteiten2115 Dansmuz.; 23 Nws 2330 Stemmige muz. ZONDAG 2 JAVUARL HILVERSUM I. 301 M. 8 Nws; 815 Studlodienst; 930 Nws; 945 Plano; 10 Hoogmis; 1130 Sibelius; 1140 Kla- vierconc. v. Mozart; 1215 Apologie; 1235 Gr.; 1240 Ork. z. Naam; 13 Nws; 1325 Ork. z. Naam; 1350 Buffalo Bril; 1405 Alma Musica; 1430 Kinderbe scherming; 1440 Harp; 1505 Reger- B uckner; 17 Kerkd.; 1830 Reg.uitz.; 19 Orge'.; 1915 Bijbel; 1930 Nws; 1945 Donna Diana; 1950 Boeekhuys: 2005 Gewone man; 2012 Uit en thuis; 2035 St.-ifd om het recht: 2050 Alleman en de wonderlamp2115 Ik zie. ik zie...; 2125 Mu" tombola'; 2207 Vlucht der wiizen: 2237 Actualite'ten: 2245 Avond geb.; 23 Nws; 2315 Avondconc. HTLVERSUM TI. 415 M. 8 Nws; RT8 Svmoh.; 830 Voor de tuin; 840 Barcarole; 912 Sport; 915 Gevr. muz.; 945 Geestel. leven: 10 Zondagshalfuur 1030 IKOR dienst; 12 A.bü.s. Bona- veptura; 1230 Zonrtagseltib; 1240 Jod- ler; 13 Nws' 1315 Mededelingen; 1320 Les ears de Paris; 1350 Even afrek°ren he-en...: 14 Twee fhrten: 1430 BeeL-en 1425 Ph('h n-k.: 1530 Fi'm: 1545 Thé dansant; 1"30 See-trevue: 1730 Avon turen van Ome Keesie: 18 Nws: 1815 Om en om' 19 Radiolym->us: 1°30 God- urn en sop-rman: 20 Nws: 2005 Pe- "o-taee: "015 Ooe-*a: 21 rTrr-ere! 2130 Music maestro o'ëese: 22 Fritsen en f-ntePT-; 2225 Bijnamen i.d. kamermuz. 2315 Gr. BRUSSEL VLAAMS 321 M. 630 O-htendkl.: 8. 9 Nws' 015 Casino: 10 Hooem's 11 1115 Vrolrike mor een: 1(4.5 Rad'olournaal- 12 VI. l'cnes IMS Piaro er ork.; 1"30 L. en tu'nb.; 13 Nws; 1315 Gr.: 1330 So'daten: 14 Orora en Bel canto: 16 Pooorteee: iets s-irmoh. danso-k.: 17 T»a rime: 1755 Snort: 18 K'artor- 1830 Go^sd. ppterur: 19 wrj; ipgo MllZ. voor ver- l'eCden: 20 T)e anterno rtnet: ^2 Nws: 2215 Kamermuz.; 23 Nws; 2305 Nachtconc. MA AND AO 3 JANUARI. ÏTLVERSUM I. 301 M. 7 Nws) 715 Ortiteodevmn. 730 Gr 745 Woord voor de dae- 8 Nws; 815 Te Deum T.nudamns' »45 Mo-eenkl.: 915 .Ton«re rieken: 930 Kon. Mil. Kaoel: 10 Oa'té Paristenne: 10 Moreend.: 1130 Str. kwartet: 11 °0 Oude er nieuwe r'Sr ve-s- ii40 7ane: 1°10 Fns Pans Po„rj into W-emr1"a? Fns La-Pmar: 13 Nws: 1315 Mandol'nata: 1,J5 V'-te,. Kviyester- 14 Va"anrie-va-te"'r.iT' 1435 Gr.: 15 Tneek. V"a 1 san "T- rrc vart aiie lantert- 16 R!(bpt: lazs r-—— q O-nsso: 17 Kleuterklokje; 1745 Orgel! 1745 Reg. uitz. HTT.WSTTM n. 415 M, 7 Nws' 715 Gr.; 730 Favoriete Dl.; 8 Nws: 815 Varia: 855 Vrouw: 9 Gr.; 930 W.st.; 935 Dansliedle: 10 Morgenw 1015 Arb. vit.: 1050 Patr. Rossborough; 11 On de nitkilk: 1115 Oreei; 12 Lv-a trio; 1230 L. en tu'nb.; 1238 P'erre Pai'a; 13 Nws: 131-5 Mededeiireen: 13"0 A/reiodte en rhvthme: 1350 G)gU; 14 "'at eaat e- om In de we-e'd?: 1415 BBC Lon den: 15 Bonbonnlère: 16 Omr. ork.; 1645 Musicalender; 1730 Padvinders. BRUSSEL VLAAMS. 321 M. 630 Weerb.; 7. 8. 9 Nws; 905 Den "ties i.d. moreen; 12 M'ddageonc.: lteO L. en tu'nb. 13 Nws: 1315 Cas'no: 14 Vrouw; 17 Gr.; 1705 Nws; 1715 Tea time. 231-o Door en 1 schap] Dr T werd onteigt genoeg heid j Zwols- te - ren ten

de Stem | 1948 | | pagina 2