Wereldprogram van militaire bijstand Ned. en Belg. politie op jacht naar valse munters Hulp aan ieder vrij land" dat het nodig heeft IN 'T KORT Olievelden van Djambi onbeschadigd Na de arrestatie van Kardinaal Mindszenty Anthraciet, cokes en gas duurder Tien huizen in Cidenzaal afgebrand Maldeghem in rep en roer wegens de arrestatie van tien personen De vluchiige tijd VIJFDE JAARGANG No. 1268 VRIJDAG 31 DECEMBE R 1948 De gaande en komende visite Gelukkig Nieuw jam van de V. S.: KNIKKEREN Dank zij parachutisten Pas ook langer geldig voor Luxemburg Regen en wind De eerste Staatssecretaris: De moord op de twee geestelijken te Moentilan Dr Drees Maandag naar Indonesië Republiek wil guerilla-oorlog Allen die meewerkten in de ban Teveel hysterische nonsens over Indonesië Wie zijn kostwinners? Felle brand te Kruiningen Uitgave N V Uitgeversmij Neerlandia Redactieraad: A. F. J. Aernoudts C. J van Hootegem: A. E Langenhorst; Mr Dr A J J M Mes Mr H B B de Rechter - Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling t 3.90 p kwartaal; p. post f 4 75. p week (uitsluitend b() niet posthestelling) f 0 30. Losse exemplaren 8 cent Postrekening 278841 Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God. Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch Vlaanderen Hulst. Dubbele Poort. 7 tele foon 102 (Bijbureau Oostburg. Nieuwstraat 22. telefoon 35) Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden Goes. Westsingel 75. telefoon 2236 Hoofdredacteur J J H A Bruna Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage) t 0.10 per m/m. voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) t 0.25 per m/m (Voor de gehele oplage resp f 0 25 en f 0.60 Incasso wordt berekend. .,Ik hoop maar, dat onze volgende gast opgewekter gezelschap is" |~\E Verenigde Staten gaan blijkbaar ernst maken met het ten uitvoer brengen van de plannen om te komen tot een doeltreffende militaire organisatie tot bescherming van alle „vrije volken". Een wereldprogram is gereed gekomen, alle voorbereidingen zijn teneinde; Congres en Senaat zullen in deze het beslissen de woord spreken. Het geheel past zich in aanleg volko men aan bij de West-Europese Unie (in wording) en het Atlantische Pact. Nog beter past het als afweermiddel tegen de steeds ver der opdringende communistische infiltraties over de gehele wereld en het program is dan ook op de voornaamste plaats als zodanig be doeld. WEST-EUROPA, GRIEKENLAND, TURKIJE EN CHINA. lyAAR REUTER uit kringen van de Amerikaanse De partementen van Buitenlandse Zaken en Defensie ver neemt, zal de Amerikaanse Regering het nieuwe Congres reeds de volgende week vragen een wereldprogram voor militaire bijstand goed te keuren, volgens hetwelk de V.S. hulp kannen verlenen aan eik „vrij land", wanneer het deze hulp nodig heeft. In het program zullen de programs voor militaire hnlp aan West-Europa, Griekenland, Turkije en waar schijnlijk China worden opgenomen.' In het wetsontwerp zullen geen namen worden ge noemd en de Regering zou daardoor ruime bevoegdheid hebben om elk land uit te kiezen, dat volgens haar op een bepaald ogenblik hulp nodig heeft. Het program zal in vele opzichten overeenkomen met het Leen- en Pachtprogram tijdens de oorlog, toen ondanks krachtige tegenwerpingen van het Congres de President de bevoegdheid verkreeg om „hulp te zenden aan elk land. welke verdediging de President van vitaal belang acht voor de verdediging van de V. S.". TAE 78-JARIGE Sol Bloom, de- mocratisch afgevaardigde van New-York, heeft al zijn politieke tegenstanders, te beginnen met de gouverneur van New-York, De wey, uitgedaagd voor een knik- kerpartij. Bioom heeft hen uitgedaagd tij dens een toespraak, die hij giste ren heeft gehouden voor de za kenlieden van New-York, die hem zes pakjes knikkers hebben aan geboden als huldeblijk voor zijn bedrevenheid in dit spel. A AN dr. H. M. Boon, chef der di rectie politieke zaken van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken is de titel van Gevolmachtigd Minister verleend. lyrARIE KOENEN zal op 19 Januari te Maastricht officiëel worden ge huldigd bij gelegenheid van haar 70e verjaardag. TN TOKIO kwam als artikel aan de zwarte markt: twee vroegere oor logsschepen, die als vermist waren op gegeven. Ze werden als „staalplaat" verkocht. AYARCELLO MARTINEZ, oud 118 jaar en wonend te San Antonio (Texas), informeerde, of hij oud ge noeg was om voor ouderdomspensioen in aanmerking te komen. r>EDELL SMITH, de Amerikaanse ambassadeur te Moskou, zeide, dat Stalin „charmant kon zijn en ruw, al naar hij verkoos". TARIE HONDEN overvielen bij Am- iJ sterdam een kudde schapen en beten er 12 dood. Twee honden wer den neergeschoten, de derde wist „de poten te nemen". TTALVE GULDENS, bronzen en zin- ken Zli centstukken en bronzen halve centen zijn na vandaag geen wettig betaalmiddel meer. Leeg uw spaarpot en breng de inhoud, voor zo ver nodig op het postkantoor. riMIGRATIE-voorlichting wordt ge- decentraliseerd. Alle adspirant- emigranten behalve landbouwers kunnen inlichtingen krijgen bij het Gewestelijk Arbeidsbureau. Voor land bouwers blijft het: Raamweg 28, den Haag. rpE MIDDELHARNIS brandde giste- ren de historische Ned Herv. Kerk af. Alleen de toren bleef be houden. De kerk dateert van 1467. Ook in 1964 werd de kerk door brand verwoest. Een jaar later werd ze her bouwd. TAE UNESCO wordt door het Engel- se Genootschap van accountants in een felle critiek beschuldigd van ..cocktail-partij-sfeer". Legerbericht •yAN officiële zijde wordt te Bata via gemeld: Op 29 December heb ben de Nederlandse troepen de oil terreinen nabij Djambi veilig ge steld. De terreinen werden over tiet algemeen in onbeschadigde staa' - getroffen. Pogingen tot brandstich ting resulteerden slechts in enkele onbelangrijke branden. De tegenstand was gering. Op Midden-Java werd de stafchef van de Siliwangi-divisie. Daanjahja, die o m. verantwoordelijk is voor de infiltraties naar federaal West-Java, gevangen genomen. Bij locale zuive ringsacties op Java werden o m. de plaatsen Poerwodadi en Djombang bereikt. Nader wordt vernomen, dat de olie velden van Djambi dank zjj de Ne derlandse parachutisten onbeschadigd in bezit konden worden genomen. TIET MINISTERIE van Buitenland- se Zaken deelt, ons mede, dat met de Luxemburgse Regering een rege ling is getroffen krachtens weike van 15 Januari 1949 af Luxemburgse on derdanen in Nederland kunnen wor den toegelaten op vertoon van een na 1 Augustus '45 afgegeven of ver lengd paspoort, hetwelk geldig is of wel ten hoogste sedert vijf jaren is afgelopen, terwijl Nederlandse onder danen in Luxemburg kunnen worden toegelaten op vertoon van een sedert 1 Januari 1946 afgegeven of verlengd paspoort, hetwelk geldig is of wel se dert ten hoogste vijf jaren is afgelo pen. Weersverwachting, geldig tot vanavond: Geleidelijk weer tot krachtig toenemende wind uit Westelijke richtingen. Zwaar bewolkt met la ter enkele opklaringen. Tijdelijk regen of sneeuw, hier en daar in de vorm van buiten. Weinig ver andering in temperatuur. Vandaag: zon onder 16.38 uur. Maan onder 17.16 uur. Nieuw jaar: zon op 8.48 uur. Maan op 10.49 uur. Zon onder 16.39 uur. Maan onder 18.31 uur. Zondag: zon op 8.48 uur. Maan op 11.11 uur. Zon onder 16.40 uur. Maan onder 19.46 uur. Maandag: zon op 8.48 uur. Maan op 11.27 uur. Mr W. C. L. v. d, Grinten DIJ DE jongste herziening der Grond- wet, in hoofdzaak de reconstruc tie van het Koninkrijk betreffende, heeft men o.m. ook van de gelegen heid gebruik gemaakt om de invoe ring van het instituut der staatsse cretarissen mogelijk te maken. Ofschoon bij de besprekingen, aan deze nieuwe politieke figuur in de beide Kamers der Staten-Generaal ge wijd, ruimschoots is komen vast te staan, dat omtrent de betekenis en waarde van het instituut voor de Ne derlandse staatsrechtelijke verhoudin gen nog geen concrete en positieve overtuiging heerst, zou, naar wij ver nemen, thans eerlang de benoeming door H. M. de Koningin te verwach ten zijn van mr. W. C. L. v. d. Grin ten, directeur van het Beheersinstituut en voorz. van de KVP-raadsfractie te Rotterdam, als eerste dignitaris in de ze nieuwe functie, en wel aan het de partement van Economische Zaken, aldus meldt de Maasbode. Geiijk bekend treedt de staatssecre taris in alle gevallen, waarin de mi nister dit nodig acht, in diens plaats als minister op. Hij is uit dien hoofde ook verantwoordelijk tegenover de volksvertegenwoordiging, onvermin derd de verantwoordelijkheid van de minister. yOOR DE „GROTE BEER" zal op Nieuwjaarsdag tussen 18 en 19 uur op 301 meter een speciale uitzending zijn. f.imilicicdcn van opvarende mi litairen zullen persoonlijk voor de microfoon groeten uitspreken. TAE KRIJGSRAAD te Medan veroor deelde vier vroegere Japanse ge neraals tot de doodstraf wegens mis handeling van krijgsgevangenen. Hun komst was zo verrassend, dat dc Japanners, die het beheer over de velden hadden, niet in de gelegenheid waren de reeds lang tevoren aange brachte springstofladingen te ontste ken. Seminarie werd door bende overvallen JTIT Semarang wordt over dc moord 'op de R.K. geestelijken in Moentilan vernomen dat leden van 'ie Hizboel- lah (Mohammedaanse strijdgroep in de Republiek) het klein-s^mmarié al daar zijn binnengedrongen en geëist hebben, dat alle paters zouden mee gaan. De regent van het seminar ie, pater van der Putte, weigerde. De bende voerde tenslotte de Indonesi sche pastoor Sendjaja, frater Bouwens en een Indonesische lekenbroeder mee. De lekenbroeder kee"de spoe dig terug, waarschijnlijk dachten de ontvoerders, die hadden aangekondigd dat de geestelijken de volgende mor gen weer teruggebracht zouden wor den, dat hij geen geestelijke was om dat hij gekleed was in een werkpak. Woensdagavond 22 December heeft men de lichamen van de vermoorden die van alles beroofd waren, gevon den. Frater Bouwens werd op 4 Juni '20 te Maastricht geboren en na zijn voor bereidende studies trad. hij op 7 Sep tember 1938 in de Jezuietenorde. In 1939 vertrok hij naar Java waar hij als leraar en surveillant in het klein seminarie te Moentilan werkte. TAE „WATERMAN" zal vermoedelijk 4 Januari a.s. met troepen uit In donesië naar Nederland vertrekken. A/TOND- EN KLAUWZEER is vrijwel tot staan gebracht. Het aantal ge vallen schommelt rondom de 500. /CITROENEN, ook de Surinaamse, kosten allemaal 76 cent per kilo. TIET VERTREK van Minister-presi dent dr. W. Drees naar Indonesië zal vermoedelijk worden bepaald op Maandagavond 3 h yfari. Hoelang de Minister-presinem tn 'Indonesië zal vertoeven is niet te voren te bepalen. Tijdens zijn afwezigheid zal minister van Maarseveen als minister-president optreden. Naar wij voorts vernemen ligt het in de bedoeling dat de Minister-pre sident zal vergezeld worden door de heren Mr. Blom en Mr. de Pont als adviseurs. DE KOSTEN. UR ZAL geen afzonderlijke program voor de West-Europese militaire verdediging zijn, geen afzonderlijk program voor Griekenland en Turkije en geen afzonderlijke plan voor Chi na, aldus deze kringen. Voorlopige bijzonderheden over de behoeften van deze landen zullen in de loop van de debatten worden ge geven, maar zij zullen niet in de uit eindelijke wet zijn opgenomen. Volgens officieuze schattingen be dragen de kosten van het program in het eerste Jaar ongeveer 2% milliard dollar. Zoals de minister van Defensie, James Forrestal, eergisteren zei, zal het program „op bescheiden voet" be ginnen ongeveer 2 milliard dollar voor West-Europa, 350 millioen dol lar voor Griekenland en Tnrkije en 125 millioen dollar voor China hoe wel dit geheel afhangt van bet resul taat van de huidige gebeurtenissen al daar. MISSCHIEN CHINA.. TAEZE LAATSTE zinspeling slaat dan kennelijk op de hardnekkige „vredesgeruchten" rondom China en de berichten over het vermoedelijke heengaan van generalissimus Tsjang Kai Sjek. Opvallend is, dat naar aan leiding van deze geruchten goud en buitenlandse valuta gisteren in Sjang- Ïiai op de vrije markt een in het oog opende scherpe daling vertoonden. De waarschijnlijke opvolger van Tsjang zou vice-president Li Tsjoeng Jen zijn. die reeds gisteren druk con fereerde met persoonlijkheden, van wie men weet, dat ze de sympathie genieten van de communisten. Hieruit leidt men af. dat het mogelijk moet worden geacht een Zakenkabinet te formeren en daarna vrede te sluiten. Gaat dit door. dan is er nauwelijks enige twijfel over de Amerikaanse houding meer mogelijk: China zal dan ingeschakeld worden in het wereld program, waarover we hierboven schreven. H ET IS de vooropgezette bedoeling van de Nederlanders om de in druk te wekken, dat de vijandelijk heden in Indonesië binnen enige da gen tot het verleden zullen behoren, zeide de heer Palar. Maar de guerillastrijd, zowel op het Republikeinse als op het overig ge bied neemt toe en zal in heftigheid toenemen, daar de door ons leger toe gepaste tactiek niet is gebaseerd op het behoud van onze grote steden. jyjET INGANG van 1 Jan. '49 zal de prijs voor anthraciet stijgen met 60 ct. per H.L. Eierkolen blijven gelijk in prijs. De prijs van gas-cokes, voor zover betreft kleine huisbrandleveringen, zal met 25 cent per H.L. worden ver hoogd. In verband met de stijging der ko- lenprijzen zullen de gastarieven in 't algemeen met ongeveer 2 cent per M3 worden verhoogd. Met de verhoging der kosten van levensonderhoud, welke gevolg is van de bovengenoemde prijsstijgingen, werd bij de bepaling van de loontoe- slag van f 1.en bij de toekenning van de verhoging van de kinderbij slag rekening gehouden, aldus deelt het ministerie van Economische Za ken mee. TAEGENEN, die de arrestatie van Kardinaal Mindszenty hebben be raamd en degenen, die de Kardinaal hebben gearresteerd, zijn in de ban gedaan, krachtens een decreet van de Congregatie van het Heilig Consisto rie. De Vaticaanse Radio meldde giste ren, dat in brede kringen de opvat ting heerste, dat de arrestatie van Kar dinaal Mindszenty en andere katho lieke dignitarissen wat uitgevoerd „op last van Moskou". De „Wiener Tageszeitung", orgaan van de Oostenrijkse Katholieke Volks partij, meldt, dat Pater Paulus, een secretaris van Kardinaal Mindszenty enige uren voor de arrestatie van de Primaat naar Oostenrijk is ontsnapt. Het blad haalt een verklaring aan van Pater Paulus, dat de Hongaarse communisten voornemens zijn een aantal priesters uit de lagere geeste lijkheid naar han kant over te halen om hen in een concilie een „vrije ka tholieke kerk van Hongarije" te laten proclameren. Verder zou Pater Paulus hebben verklaard, dat de „kleine groep gees telijken", die in oppositie tegen de Kardinaal was „bovenal bang was ge worden door de communistische be dreigingen, dat de gelden van de Kerk in beslag genomen zullen worden, waardoor de priesters niet langer in hun levensonderhoud zouden kun nen voorzien". Australische bladen: TAE AANWEZIGHEID van de Ne- derlanders in Indonesië is nood zakelijk voor de voortzetting van de „blank Australië" politiek, zo schrij ven verscheidene Australische bladen De Sydney Sun schreef te hopen, dat de democratische landen, in het bijzonder Engeland en Nederland zich bewust zouden zijn, dat de plompe uit vallen van Hodgson de meningen weergaven van dr. Herbert Evatt, de Australische minister van Buitenland se Zaken, en niet die van de meeste Australiërs. De bladen verklaarden, dat te veel hysterische nonsens over de Neder landers in Indonesië gezegd was. „De politiële actie tot een zware veld tocht tegen weerloze Indonesiërs te verdraaien is fantastisch", aldus de Sun. Twee Hongaarse Bisschoppen zfjn gisteren ondervraagd in verband met de tegen Kardinaal Mindszenty uitge brachte beschuldigingen. De twee bisschoppen zijn mgr. Lagos Shvoy van Szekes Fehervar in West-Honga- rije en mgr. Joseph Peteri van Vacz, ten Noorden van Boedapest De minister-president, Istvan Dobi, heeft het Episcopaat opgeroepen voor een bijeenkomst op Dinsdag aanstaan de „ter br -reking van kwesties, voortkomeno uit de verklaring der Bisschoppen van 16 December". (So lidariteit met de Primaat). Zeventig personen dakloos /EVENTIG INWONERS van Olden- zaal zijn gisterenavond dakloos geworden, toen een blok van 10, zeer oude en kleine arbeiderswoningen, vlak achter het terrein van de gasfa briek aldaar gelegen, tot de grond toe afbrandde. Een R. K. schoolge bouw is reeds gevorderd en getroffen gezinnen, waarbij zeer veel kinderen, zullen daar vannacht worden onder gebracht. Vijf minuten voor. zes werd de brandweer gealarmeerd, doch zij heeft tengevolge van de krachtige Zuiden wind (30 km. per uur) phactisch niets kunnen uitrichten èn er zich toe moe ten beperken de nabij gelegen wonin gen, welke door de verzengende hitte en de vonkenregen gevaar liepen met twee stralen nat te houden. Tegen kwart over zeven was er van de 10 woningen nog slechts een smeulend restant over. „Gelukkig", zo deelde de zoon van burgemeester Bloemen mede, „heb ben wij het huisraad van 6 a 7 wo ningen bijna geheel naar buiten kun nen slepen. Met bijlen en andere voorwerpen sloegen wij de ramen van de woningen in. 'M'AAR aanleiding van gerezen vra- gen in verband met de medede ling, dat kostwinners in de zin van de Wachtgeldregeling 1946 (evenals gehuwden) beneden de 23 jaar in aanmerking komen voor de tijdelijke loon bijslag van f 1.deelt dt socia le voorlichtingsdienst mede, dat de wachtgeldregeling als kostwinner be schouwt hem wiens normale inkom sten tenminste tweederde deel vor men van de totale inkomsten, waar onder begrepen uitkeringen ingevolge sociale verzekeringtn, van het gezin, waar toe hij behoort. (Van onze redacteur). TAE BELGISCHE RECHERCHE heeft de laatste dagen te Brugge een aantal personen gearresteerd, die valse bankbiljetten van honderd gulden had den vervaardigd, zo meldt men ons nit Brussel. Zelfs zou zij erin geslaagd zijn in een café te Maldeghem de hand te leggen op het materiaal, dat voor het drukken der valse biljetten gebruikt was. Onze redacteur seinde ons hier over de volgende bijzonderheden: ANGSTVALLIG ZWUGEN, TOTDAT A/TALDEGHEM, Belgisch plaatsje on- de rook van Eede in West-Z.- Vlaanderen, staat momenteel in het middelpunt der belangstelling in deze streek. Maanden geleden doken in het grensgebied geruchten op. dat een valse muntersbende valse f 100 bil jetten in omloop bracht, waarvan er verschillende in beslag werden geno men. De politie bewaarde echter, han gende het onderzoek, angstvallig het stilzwijgen totdat een reeks arresta ties, aanhoudingen en gevangenhou ding de publieke aandacht trok. Toen kwamen de verhalen los. TN HET GEBIED van Maldeghem bestaat een levendige smokkel handel in geld. Duizenden guldens worden er regelmatig in francs om gezet. Een zekere B. uit Aardenburg, zou als tussen persoon zijn opgetre den bij het omwisselen van geld en op zekere dag zette hij voor frs 80.000 in guldens voor 'n opdrachtgever om. De gelden werden hem toen ver strekt door een mysterieus persoon, een kleine zwarte man met een bril. Later bleek, dat de f 100 bil jetten die voor de francs ontvangen waren, vals waren. Hoewel zij zeer kunstig en deskun dig waren nagemaakt kwam hun vals heid uit doordat enkele Belgische ar beiders Nederlandse bankbiljetten ter inwisseling bij een bank aanboden en toen had men een spoor. Het effect was overigens, dat elk biljet van f 100 men met wantrouwen ging aankijken en men nauwelijks nog een biljet wilde accepteren. Dit bemoeilijkte natuurlijk het on derzoek. Toch groeide de reeks ge gevens, die de centrale falsificatie- dienst te Amsterdam tezamen met de gewestelijke politie te Gent verzamel de en als thans 10 verdachten zich in arrest bevinden, zit er slechts één te leurstellende kant aan nl„ dat de hoofddader tot nu toe buiten schot wist te blijven. IN MYOSOTIS. TN MALDEGHEM zelf verwekte de affaire nogal wat sensatie. De gek ste verhalen doen er de ronde. Volgens mededelingen van de po litie is echter het materiaal waar mee de biljetten vervaardigd wer den nog niet gevonden. Wel bevinden zich, zoals verteld werd, enige caféhouders met hun echtgenoten onder de gearresteerden en in een der café's brachten wij ten slotte een bezoek op hoop van zegen iets meer te vernemen. „Myosotis" is een dier gelegenheden, die indertijd in de grensstreek als paddestoelen uit de grond verrezen en waar men voor geld alles kan kopen. Luxueus inge richt. voorzien van schemerlampjes, muziek en wat er verder bij komt, leek het een ideale zaak om er zonder op zien te verwekken samen te komen. Er waren maar weinig mensen, maar juist van dat slag dat veel op de baan is en gemakkelijk in de gelegenheid om geld uit te geven. Wij voelden dat wij niet welkom waren en als onge wenste gasten beschouwd werden. BIJ KAPPER ANDRE. OIJ KAPPER ANDRE in de buurt van de Markt, waar we later nog even een praatje gingen maken, trof fen we toevallig de advocaat van enkele verdachten, die tevens burge meester van Maldeghem is. Het ge sprek kwam natuurlijk op de bank biljetten-affaire en toen een der klan ten naar voren bracht dat de caéhou- der van Myosotis nog voortvluchtig zou zijn, zei hij laconiek „ik heb hem in de gevangenis gesproken", daar mee te kennen gevende, dat ook hij gearresteerd was. Vast staat, dat er op grote schaal met valse bankbiljetten gewerkt is. Maar ook staat vast, dat men nog lang niet alle ('raden die tot ont dekking van de hoofddaders moet leiden in handen heeft. Wat de volksmond en enkele Bel gische kranten beweren, berust, zo als we van de goedmoedige politie chef der rijkswacht mochten verne men, grotendeels op fantasie. |7R BLIJFT geen twijfel over aan de juistheid van wat de kalender aan geeft, anders zouden velen met mij durven twijfelen, of het oude jaar in derdaad reeds is afgelopen. Het is alles zo vlug voorbij gegaan, dat we ons slechts met moeite kunnen voorstellen dat al die maanden weer zijn ver bruikt en versleten en dat we op de drempel staan van een nieuwe serie uren en dagen en maanden. Ja, wat is het leven lang. als men het van voren beziet en wat is het vluchtig en kort als het voorbij is! 365 dagen zijn .nets, in een oogwenk zijn ze voor bij en we zijn oud voor we er erg in hebben. „Zeg. weet je nog", vragen v.-e aan onze huisgenoten of vrienden en we roepen herinneringen op, die mooi en dierbaar zijn, maar die toch steeds meer vervagen. Zeg. weet je nog toen we trouwden; weet je nog, toen ons eerste kindje kwam? En ondertussen werd ons haar grijs en het eerste kindje werd volwassen en kwam zelf tot zijn levensstaat. En toch was het alsof het gisteren begon en of het gis teren plaats greep. En zo vliegen de maanden en jaren voorbij en nooit staat de tijd stil. Als water glijdt hij door de vingers, als de wind beroert hij je gezicht en is weg, en niemand is er, die hem terug kan roepen. Toch is die vluchtige tijd een dei- grootste gaven van God, want Hij geeft hem ons als een gelegenheid om ons eigen geluk te maken, niet voor nu alleen, maar vooral voor later. Ho kunnen we zeggen, dat ons eeuwig ge luk of ongeluk in minuten en seconden wordt bewerkt. Er zijn mensen, die deze waarheid liefst niet horen en er ook nooit aan denken. Ze smijten met hun tijd als met oude rommel en ze maken hun tijd kapot zonder er enig nut van te hebben. Dit is feitelijk een verschrikkelijk iets: mensen, die hun tijd niet beschouwen in het licht dei- eeuwigheid, waarvoor hij een voorbe reiding is; mensen, die hooghartig be weren, dat ze wel zonder God kunnen leven, zijn als schepen in de mist; ze kunnen misschien kostbaar zijn en een dure lading in hebben, maar als ze de koers kwijt raken, baat hun dit alles bijzonder weinig. De gelovige mens begroet de tijd. die hem gegeven wordt als een geschenk van God, hij is er dankbaar voor, dat God hem in het leven heeft behouden en zal on geacht zijn zwakheden toch de rechte koers niet gemakkelijk verliezen, maar boven de zee van de tijd de lichtende ster van zijn Godsgeloof zien stralen. I^u is het opmerkelijk, dat hoewel de Kerk in haar liturgie op 1 Jan. niet het begin van het jaar viert en dan alleen het burgerlijke jaar begint deze liturgie toch bijzonder ge schikt is om ons met goede gedachten te vervullen en het nieuwe jaar onder Gods zegen te stellen. Hebben we nlev juist acht dagen geleden In gedachten gestaan bij de'Kribbe van Christus en werden we niet. in het bezit van bet Kindje, tot Christusdragers en tot ver kondigers van de blijde boodschap ge roepen? En terwijl we nu in deze dagen verder voortgaan en aan het begin van het .nieuwe (burgerlijke) jaar komen, worden we eraan herin nerd, dat de naam van het Kindje is: Jezus! Een naam waarin onze verlos sing, onze redding en ons heil is sa mengevat; we plaatsen hem aan het einde en aan het begin van alles en hij is ook onze geleide voor het nieuwe jaar, dat we binnentreden in de nachtelijke uren van heden. Deze- naam en alles, wat we in de voorbije Kerstdagen hebben herdacht, is toch zeker in «staat om indruk op ons te maken Tegen de Godvergetenheid van velen van deze tijd willen we aan Jezus vasthouden en Zijn grote l'efde ons herinneren, die het beste genees middel Is tegen de kwade dagen, die we beleven. pjet nieuwe jaar staat voor de deur en wat het brengt weten we niet, in elk geval we zijn in Gods handen en we nlaatsen de heil-ge naam van Zijn beminde Zoon op de eerste blad zijde van het nieuwe hoofdstuk in ons levensboek, dat we morgen weer gaan beschrijven. Café geheel vernield ONDERDAGAVOND tegen zes uur uur is door nog onopgehelderde oorzaak een felle brand ontstaan In het café van de heer Stokman „Het Wapen van Zeeland" te Kruiningen. Aangewakkerd door de stormachtige wind nam het vuur snel in hevigheid toe, tozdat er ernstig gevaar voor da belendende percelen ontstond. De Kruiningse brandweer liet zich ech ter van haar beste zijde kennen en trad zo doortastend op, dat tegen ze- vén uur het gevaar van uitbreiding bezworen was. Het café zelf brandde geheel uit. Van inventaris en inboedel kon slechts weinig geborgen worden. DE PRIJZEN VOOR DE HULSTER JAARMARKT Voor de veetoondag, die op Maan dag 3 Januari gehouden wordt te Hulst zullen in afwijking van het vroeger bepaalde geen medailles dcch geldprijzen beschikbaar gesteld wor den. daar gebleken is, dat het laatste aantrekkelijker is dan het eerste. De belangstelling voor deze veetoondag is enorm. Wegens Nieuwjaarsdag zal ons eerstvolgende nummer eerst a.s. Maandag ver schijnen.

de Stem | 1948 | | pagina 1