Hoe Zeeland reilde en zeilde in het voorbije jaar In Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen was overal opleving mm§ Revue over de Zeeuwsche eilanden West Zeeuwsch-Vlaanderen is op de goede weg DE STEM lAudenaert- Himschoot Janssens - 1LLE - de Ridder OUDEJAARSNUMMER 1948 13 BIJLAGE DAGBLAD DE STEM Eert vruchtbaar jaar achter de rug 1948 bracht vele verbeteringen, maar er zijn nog tal van wensen D® badplaatsen zoals Cadzand, Groede, en jNïëuwvliët stonden in het middelpunt der belangstelling. Hoog bezoek. - Wisseling Commissariaat der Koningin. - Middelburgs nieuwe pa rochiekerk. - Veel exposities. - Woning bouw in het groot van Dam tswaren, manufac- Igistarti kelen Westdorpe Inten. familie en len gelukkig en Za- laar. 50CK-v Bastelaere Handel in kruid, suik.w. Allen Z.N. bEIJE-van Dam, I melkhandel, wenst \ERT-Groothaert J herenkapper, West- fiu-t allen G. en Z.N. COOKER Zn. Ijn varkensslagerij B 33 Z.N. |IETERS, petroleum- A. COPPIETERS. Aan vr. en cl. Z.N. F. DEHULSTERS, Hendrik, Westdor- Z/N. Iioek B 143. Tel 20 l'HERT-Lammens Itoverh. voor b. en Ireizen, wenst vr. en |en Z.N. Westdorpe |)UMEZ-BUYSSE lidel Westdorpe I rienden en begunsti- G. en Z. N. GILLISSEN laat 4, Westdorpe. Z.N. IDETHALS-Pieters, lie. Groenten en fruit- Z.N. llJSSEL-Vervaet en li, kleermakersbedr., pe B 8, wensen G.Z.N. iemelsoet, West- Lenst abonné's en vr. |kk. en Zalig Nieuwj. HEIJMAN-De Smet, 'estdorpe. huish. art. en en radio's. Z.N. nsmiddelenbedrijf Drogisterij Ysebaert aat a 196, telf. 25 je, wenst clientèle, ■n vrienden gelukkig Nieuwjaar. V. DE HULSTERS, andel en schoenmak., Vestdorpe. z.n. lULSTERS-Ingels, pe. brood- en bank.- wenst G. en Z.N. Bakkerij dehulsters- v. d. Vijver vrienden en cl. Z. N. .str. 8 Westdorpe HURCKde Bouver Westdorpe 'amilie, clientèle en een voorspoedig en lieuwjaar. :d. m. janssens rpe. Manufacturen en lierswaren, wenst cl.. familie en vrienden lig Nieuwjaar. .NSSENS-Tops, West kruidenier en vishan- ■nsen allen Z.N. DE ROCKER Vishandel Westdorpe cliënten, familie en mi een gelukkig en Za- uwjaar. I- en banketbakkerij Westdorpe cliënten, familie en een gelukkig en ledig 1949. KAMOEN-de Smet en Westdorpe, rund- en G. en Z.N. EBOOM—WULFAERT ïakerij. Manufacturen- Westdorpe aan al onze klanten en fam. G. en Z.N. ,AERE-Vernaeve en Zn nemers - metselaars Westdorpe A 126 i fam.. vrienden en beg. N. 3E LARVELLE-Aude- kolenhandel, West- A 47. wenst G. en Z.N. LAUREIJS-Dumez, acturenhandel, West- wenst G. en Z.N. KERIJ MARKUSSE Westdorpe G.N. PAEMELEN—Kindt del in manufacturen Westdorpe B 131 vrienden en clientèle en Z. N. t'LASSCHAERT-Pladet olenaar te Westdorpe 3n vrienden en clientèle ;elukkig en Zalig Nieuw- -UYM-de Ridder. West- B 204. tabak- en kruid. l Allen ZN. EMERY-Hamerlinck. iorpe. A 189, timmerm elhandel, wenst Z.N. v. d SPIEGEL en Zoon, dorpe B 177. handel in waren wenst G. en Z.N. lie. vrienden en begun- Z. N. SPUEcENS-de Bakker elhandel Westdorpe 'HOMAS-de Bakker, handel. Westdorpe, w. ■n cl. G en Z.N. 'OLLENAER-Verpaele tdorpe A 71. petroleum- lel. wenst allen Z.N. DE TROIJE-Trampen en' Westdorpe, smederij, >t allen een vrsp. nwj. D. VERLAET. Westdorpe 16, kruid.waren, wensen vr. en cl. G. en Z.N. VE -NAEVE-BRACKE. ïslager. Westdorpe. Aan en vr. 'n gelukk 1949.^ ERSCHET DE melk lijter tdorpe, wenst vr. en cl. G. en Z.N. Y^^ANNEER we in het afgelopen jaar door O. Z Vlaanderen Teisden en we spraken er met de bewoners dan kwamen we al spoedig tot de con clusie, dat evenals in 1947 overal alles in het werk gesteld werd om dit ge bied tot groter bloei te brengen. Er waren wel eens moeilijkheden, maar waar zijn die nu niet? Over het algemeen kan O. Z. Vlaanderen terugzien op een vruchtbaar jaar. Op ieder gebied was opleving te bespeuren en al zijn voor sommige industrieën de vooruitzichten niet zo hoopvol er is in ieder geval de wil om te werken en vooruit te komen. Het spreekwoord zegt niet voor niets „Waar een wil is is een weg" en deze weg zal dan :n 1949 ook wel gevonden worden om komende moeilijkheden te overbruggen. De Benelux is nog geen werkelijkheid en velen vragen zich af, wat deze Benelux voor dit gebied in de toekomst brengen zal. De meningen zijn verdeeld, maar laten we niet op de historie vooruitlopen. Pastoor J. Huygen te Ciinge werd in 1948 hartelijk gehul digd bij gelegenheid van zijn 40-jarig priesterfeest. m. goede verbetering was het t;ot stand ''omen van betere busver bindingen. Velen hebben in de afge lopen maanden kunnen m-ofiteren van de activiteit der Z.V.T.M. op dit gebied betoond en al zijn er nog wensen, we dienen allen zender uit zondering te erkennen, dat or op dit terrein goede verbeteringen tot stand gekomen zijn. Enkele plaatsen dienen ,og uit hun isolement verlost te worden en n dit verband denken we aan Boschka- pelle, dat tot op hed van een 11- hoorlijke busdienst versto'-.en bleef. De wegen zijn van invloed op de be- slissingen van de directie e'er Z.V T j M. en het is enigszins te begrijpen, dat men er weinig voor voelt om du re en goede russen op slechte wegen totaal kapot te rijden. zorgingsorganisaties voor onze jon gens in Indië waren zeer actief en deden alles wat in hun vermogen lag om daadwerkelijk te helpen. Dat lit gewaardeerd werd bleek uit vele brieven. Het al of niet vrije vervoer op de Schelde bracht de gemot, eren ook in het Oosten danig in beroering en nog steeds is de beslissing niet ge vallen. Het is te hopen, dat m »n de minister in 1949 van de billijkheid en rechtvaardigheid van dit vrije ver voer zal kunnen overtuigen. De EHBO werd gereorganiseerd en is nu i en zelfstandige organisatie ge worden. Baas in eigen huis was hier het devies, al is men vol erkentelijk heid voor de medewp-'-' in het verleden van het Wit-Gele Kruis on dervonden. HULST, het centrum voor het land van Hulst, hield ook dit jaar zijn naam op ieder gebied hoog. Belang rijke vergaderingen werden er ge houden, de Mattheus Passion uitge voerd door het Amsterdams Orato riumkoor -n de Haarlemse Orkest vereniging was een unicum op cultu reel gebied en zal in 1949 herhaald worden. Er waren tal van jubilea. We denken an zuster Godefrida. zuster Salomea, het 75-jarig bestaan der fa. Wilking, het 25-jarig bestaan der Amsterdamsche Bank, het gou den jubileum van de musicus Aug. Eeckhout en aan het jubileum van ..Boontje" die evenals de organist L. Ivens geridderd werd. Ook broeder Justinus will-n e niet vergeten. Rector A, Brouwers ging naar el ders, eVenals kapelaan C. van Don gen. Velen vragen zich of nu de plannen voor de Volks Hogeschool en voor een Convict tot het verleden behoren. Twee gemeente-ambtenaren ver wisselden het tijdelijke met het eeu wige, i.l. de gemeentesecretaris R. Adria. nsens en de gemeentebode Peet de Kort. beiden figuren die bij Hulst bel, -,rden. De heer v. Dende ren volgde de oude secretaris op. Zuster Claudia, die jaren in het ziekenhuis d<_ scepter zwaaide, ver trok naar Breda en liet een grote leegte achter. Op onderwijsgebied kwam de ver bouwing van het Jansenius Lyceum tot stand en ook de Ambachtsschool krijgt zijn beurt. Het eeuwenoude stadhuis wordt ge restaureerd en de oude jaarmarkt zal in are hersteld worden. STEEN ziet met angst en vrees de uitbreidingsplannen van Hulst tege moet, maar zo'n vaart zal het nu toch wel niet lopen. De ineelvereni- ging St. Tan vierde haar 25-jarig be staan en vele gezelschappen namen aan het georganiseerde concours deel. De oprichting van het Jos. Everaard- monument was een fijne geste ten opzichte van wijlen de heer Ever- aard, die '■eze verenigi-g groot maak te. Het badhuis is een aanwinst voor het dorp, maar ook voor de omge ving. Velen zullen er gebruik van maken. In AXEL ging het crescendo met de woningbouw en hoewel niet ie dereen geholpen kon worden, is men daar toch op dit gebied op de goe de weg. Er werd zelfs een gemeen telijk woningbedrijf in het leven ge roepen Over het Poolse monument is veel omsihreven. Terecht waren de katholieken van mening, dat zo'n mo nument in deze omgeving niet pas te De gemeentesecretaris, de heer J. Maris vierde zijn zilveren jubileum en heel Axel kwam deze sympathieke ambtenaar complimenteren. KLOOSTERZANDE had een hon- derdjarige n.l. de weduwe Pauwels, zelfs de Commissaris der Koningin kwam haar feliciteren. Hier waren de jubila tr< L Dokter Cammaert vier de zijn 40- en dokter Hermans zijn zilveren ambtsjubileum. De fanfare St. Cecilia herdacht haar 80-jang bestaan. De gemeenteraad is voor uitstrevend en zal de haven ga„n verbeteren. De in heel Zeeuwsch-Vlaande- ren bekende plattelandsgenees heer C. Cammaert vierde onder overweldigende belangstelling zijn veertig ambtsjubiié. Oostburg kreeg een nieuwe school, staande foto van de autoriteiten. Bjj de opening maakten we boven- Er werd maar eventjes twee ton voor uitgetrokken, maar wie niet ver vooruit ziet, zal later achter blijven staan. Jammer was het dat bi® een ramp op de Schelde de vrouw van een Finse machinist verdron' In Lamswaarde kwam een nieuwe pas toor en met veel praal werd hij in gehaald. Pastoor G. Bongenaar te Hengstdijk vierd zijn zilveren pries terjubileum. Ook hier toonde men, dat men wist wat feesten is In CLINGE is men maar wat trots op het nieuwe uurwerk, het enigst verlichte in Zeeland. Weldoen door Vermaak bestond 60 jaar en de heer A. Hageman vierde er zijn gouden ju bileum bij Pastoor J. Huygen was 40 jaar priester en zijn parochianen be reidden hem een onvergetelijke dag. SAS VAN GENT herdacht het 20- jarig bestaan der C.H.V. Niet minder dan 1500 boeren en boerinnen kwa men bij deze gelegenheid bijeen en werden met extra trams aangevoerd Mej. v. d. Heuvel kwam er als so ciaal werkster en verrichtte daar reeds pioniersarbeid. De industrie vertoonde opleving de bietencam pagne was uitmuntend, de glasfabriek floreert en men wacht vol belang stelling af. wie de strocellulose-fa- briek .al krijgen. Westdorpe of Sas van Gent? PHILIPPINE kreeg een sportter rein, het 'nterieur van het gemeen tehuis werd vernieuwd en 6 woning wetwoningen konden in gebruik ge nomen worden. KOEWACHT kreeg een vlasmarkt. kapelaan Verdurmen werd overge plaatst en velen betreurden zijn heen gaan. De weg HazelarenhoekBonte Koe raakte gereed en door het inge- bruiknemen van de nieuwe weg Ste- keneKoewacht werd het grensver keer bevorderd. In NIEUW-NAMEN overleed pas toor Vermeulen, hij werd opgevolgd door pastoor J. Mangnus. De haven kwam weer in het middelpunt der belangstelling te staan. Particulier initiatief zorgde ervoor, dat ze weer in gebruik genomen ko- worden. In GRAAUW vierde parii or J. Sie- belink zijn zilveren priesterjubileum. Een unicum was het diamanten hu welijksfeest van het echtpaar Roe- lands-Bisschop. TERNEUZEN kreeg bezoek van minister Wittemari. De oud-direeteur van het Gewestelijk Arbeidsbureau werd niet herbenoemd, directeur van maatschappelijke zorg werd de heer J. Stenvert, op de schoien kwam na discussies in de raad schooltandver- zorging, cr werd een veemarkt inge steld, die veel belangstelling trok, de Pavilion d'Or zorgde voor het aan trekken van vreemdelingen evenals de winkeliers en VVV-week. terwijl de bioscoopkwestie tot veler genoe gen werd opgelost. Op cultureel ter rein was er afwisseling genoeg en ook hier toonde men zich buitenge woon actief op ieder gebied. Kloosterzande had dit jaar een honderdjarige, nl. de weduwe Pauwels. In SLUISKIL zal de l'Azote bin nenkort weer grotendeels hersteld zijn. Belangrijk voor Terneuzen was het industrialisatierapport van 'dr Kuiler, dat in geheel Z. Vlaanderen met belangstelling ontvangen is. Het gemeentebestuur kan men hiervoor niet erkentelijk genoeg Zijn. En ten slotte werd er aan een eenvoudig meisje uit Vogelwaarde, mej. de Schepper de St. Willebrordusprijs uitgereikt. Oost Z. Vlaanderen kan met vol doening op het afgeloper jaar terug zien. Er is activiteit, er wordt ge werkt, men smeedt plannen voor de toekomst en men tracht ze uit te voeren. Het laatste alleen al stemt tot tevredenheid. YyEST-ZEEUWSCH-VLAANDEREN beleefde ondanks veel moeilijkheden, die overwonnen moesten worden in 1948. toch een periode van opbloei. Ir tegenstelling met het voorafgegane jaar schijnt men meer begrip gekre gen te hebben voor de nood, waarin dit gebied verkeert en hoewel het niet mogelijk was in alle gevallen te helpen, zijn r toch veel veranderingen tot stand gekomen, die van beslissende invloed cp de vooruitgang van dit ge bied zullen zijn. De bezoeken van de diverse Excellenties in 1947 hebben voor 1948 toch wel resultaten afgeworpen en men kon horen, dat ook de ambtenarij wel wat soepeler geworden is. Hoe kan men immers vooruitgaan, wanneer men zich alleen maar gebonden acht aan starre voorschriften en geen aandacht wil schenken aan de bedoeling van die voorschriften! Er is op dit gebied wel een en ander veranderd en gelukkig maar zouden we willen zeggen. De autoriteiten zijn actiever geworden, de bevolking tracht met alle middelen die haar ten dienste staan aan de wederopbouw mede te wef'in hoewel ze het niet altijd eens kan zijn met de bedoelingen van diegenen, die aangesteld zijn om leiding te geven. TYE inpoldering van de Braakman is een kwestie, die de gemoederen bezig houdt, ook 't toekomstig vlieg veld staat in het middelpunt der be langstelling. Wat er van Philippine worden. Zal het gedoemd zijn om als mosselcentrum te verdwijnen en er toe over moeten gaan om het in de tuinbouw te zoeken? Op dit gebied bereikte men er al aardige resulta ten, maar hiermede kunnen slechts enkelen geholpen worden. Op indu strieel terreinzijn er maar weinig vooruitzichten. Het Westen is en blijft een landbouwgebied, waar de industrie practisch geen mogelijkhe den kan uitbuiten. Inderdaad er' is een vlascentrum in Eede en nu de vlassers zich verbon den hebben tot een coöperatie kan er economischer gewerkt worden, maar zal men straks, als de Benelux doorgang vindt aan de concurrentie weerstand kunnen bieden? We zul len dat moeten afwachten. Het wegennet werd verbeterd, ver schillende nieuwe wegen werden aan gelegd en momenteel worden er weer aanbesteed. Dit probleem, een der ergste behalve dan de woning bouw, schreeuwt om oplossing en door het verkrijgen van goede we gen, zal dit gebied uit zijn isolement verlost moeten worden. Evenals in het Oosten stonden vee en fokdagen. keuringen enz. in het middelpunt der belangstelling en we mogen gerust naar .voren brengen, dat onze boeren zeer ac' ef zijn. Ook de middenstand liet zich van haar beste zijde zien en organiseerde mid denstandsweken teneinde de bewo ners van dit gebied er op te wijzen dat men niet elders moet gaan zoe ken, wat men hier ook kan krijgen. Vreemdelingenverkeer Vele vreemdelingen kwamen in 't zomerseizoen verpozing zoeken en het prachtige hertenkamp in Groede lokte vele Belgen, De vraag is alleen maar, of dit in de toekomst zo zal blijven. We hopen het van harte en we bewonderen de moed van dit gemeentebestuur om Wegverbeteringen QVER wegen gerproP-ïn, er kwamen goede verbeteringen en als we denken aan de weg "erkpolder Hulst, de /eg ClingeNieuw-Namen en zovele andere wegen, d'3 verbe terd of opnieuw gelrgd werden, dan moeten wij de gemeentebesturen en ook het provinciaal bestuur wel zeer erkentelijk zijn, dat ze hun medewer king verleend Lebben om Z. Vlaan deren vooruit te helpen. De beste stuurlui staan aan wal, maar dikwijls vergeten we. dat om iets te bereiken heel wat papier verwerkt moet wor den. En dat kost tijd, dat ondervin den we zelf wel. als we na It dis tributiekantoor moeten. Als van ouds rtonden de fokdagen en keuringen in het middelpunt der belangstelling en hoewel h met d paarden niet -o gaat als men wel zou wensen de mechanisatie van de landbouw speelt hierbij een be langrijke rol ons vee is nog steeis gewild en de uitvoer naar •-clgië Hulst zorgde voor een behoorlijke hoeveelheid deviezen. Militairen hielpen weer b>' de oogst en werden overal met hatelijkheid en Zeeuwse gul" ei^ ontvaren Laus Deo concerteerde op verschillende plaatsen in het Oon bracht op deze wijze een belangrijk bedrag voor het seminarie Ypelaar bijeen. Jammer is het dat d? klompenin dustrie met zoveel moeilijkheden te kamoen had. Weinig houf bracht hier werkloosheid en dit is ten zeerste te betreuren. Het zou een ramp zijn. wanneer deze oeroude industrie er op de lange duur uet loodje bii zou moe ten neerleggen Tussen beurtvaé-rt en wegvervoer kwam een combinatie tot s^and om de bo1angen der ver voerders te behandelen. De RK Z Vlaamse Woningbouw vereniging was zeer actief en bouwt momenteel in Philippine Schoondij- ke. Hoofdplaat. Kloosterzande en an dere Gemeenten. Meer dan 100 aan vragen ziin 1'ians in belandeling en dit bewijst, dat men vertrouwen in deze organisatie stelt Eer merkwaar dige dag was de inzeeeVnp van de eerste 4 woningwetwoningen te "_«aiis- waarde f.oor pastoor F oger uit Schoondijke. Juhi'fMim en kronir ^00°ton wer den met groot, enthousiasme gevierd Qe Nederlandse Spoorwegen zul len een gede.lte van d ti.r Meche- len -Terneuzen. dat op Nederlands grondgebied ligt, overnemen er hei daarop betrekking hebbend wetsont werp is reeds i.i bebandelin De ver- YY'IDD hebben de golven der dage lijkse gebeurtenissen in het Zeeuwse eilandendeel niet geslagen. Behalve enige hoge kammen, die uit het waterveld oprezen, was het over het algemeen een niet al te ontstui- mige kabbeling en meestal was het niet meer dan een impeli p die het gladde vlak beroerde. Het voornaamste feit was wel dat in het laatst van November niemand minder dan Wilhelmina, de Prinses der Nederlanden naar Walcheren kwam im te West-Kapelle, dat Hacr bijzonder lief is, de eerste boom in het zo geschonden dorp te planten. Jhr. Quarles van Ufford eind Januari zijn functi. commissaris der koningin legde Wat dit spontane bezoek nog meer reliëf "af. was wel et feit. dat Zü daaraan een kort verblijf te Middel burg koppelde, van welke sta I uit enige uitstaojes werden gemaa'-t, die niet alleen werden ondernomen uit kunstzinnig oogpunt, maar ook om kennis te maken met enkele eenvou- digen uit het gewone volk, dat Haar zo na is komen te staan. Ook over belangstelling van onze regeerders hadden wij niet te klagen in Zeeland. Reeds in de eerste maand van het jaar 15 Januari kwam minister Mansholt naar Walcheren om te Middelburg met enig ceremo nieel de Herverkave'"'"'Commissie te installeren en 26 Augustus zag men dezelfde bewindsman wederom op Walcheren en ook op Tholen. Op 13 April was het de minister van Binnenlandse Zaken, mr Witte- man, die de tocht naar ons gewest ondernam, minister Gielen betrok Goes in zijn verkiezingstournee en minister in 't Veld reisde driemaal, z'n ambtsgenoot Mansholt tweemaal naar Zeeland. Op 17 Juni opende bij -1. de grote tentoonstelling te Middel burg, die bekend werd als Zeto II en in December kwam hij confere ren met Ged Staten en de gemeen tebesturen van Middelburg en Vlis- singen over het bouwvolume. dat voor Zeeland zo laag was v stgesteld; veel troost liet Z. Exc. niet achter. Tot de belangrijkste feiten behoo-t mede dat jhr Quarles var Ufford, de algemeen geachte Commissaris der Koningin eind Januari zijn functie neerlegde wegens het bereiken oer gestelde leeftijdsgrens. Het hartelijk afscheid, dat de pro vincie hem bereidde zal deze zo met Zeeland vergroeide figuur goed heb ben gedaan. Voor het Zeeuwse vol - werd dit heengaan lichter gemaakt, doordat de Koningin de om zijn spontaniteit en eenvoud zo populaire burgemeester van West-Kapelle, jhr de Casem'-root als opvolger aanwees. Drie neomisten QOK het ke-kelijk leven had enke le hoogtij dagen. Allereerst me moreren wij het heugelijke feit, dat op 22 Mei door Mgr Huibers niet minder dan drie Zuid-Bevelandse zo nen tot priester werden gewijd. Te Goes kregen 'n Februari zeven leden van de K. A de zending. Op Maria Geboorte vierde het schipperskinderen-internaat „Maria- oord" te Hansweert zijn 10-jarig be staan en op 8 December kon de alge meen overste. Moeder Antonita, de eerste steen leggen van de kapel, welke naast het nieuwe Maria-oord verrijzen gaat. Nieuwe tehuizen kregen te Goes, dank zij een magnifiek samengaan van alle katholieke groepen, de Gid sen, de Verkenners en de Kajotters. Daags voor St, Nicolaas, welkome surprise, vertelde pastoor Snel zijn Middelburgse parochianen, dat op 5 Januari eindelijk de nieuwe kerk. waar men acht jaar naar uitzag, aan besteed kan worden. Lewedorp en Zierikzee kregen weer klokken in hun kerktorens en Dom- burgs kerkje een fraaie beschilde ring. De gehele 's Heerenhoekse paro chie tenslotte, vierde 12 December met pastoor Kramer het uubbele feest mee, dat de grijze herder beleven mocht, n.l. zijn 12% pastoiaat te 's- Heerenhoek en zijn 75e geboortedag. Tentoonstellingen AAN tentoonstellingen is er in 1948 geen gebrek geweest in Zeeland. De Zeto noemden we reeds. Niet minder deed de Goese „Nijtengo" van zich spreken en de Indische exposi tie, die onder de naam van „Tisna" o.m. Middelburg en Goes aandeed, mocht ook gezien worden. Dan was er nog een rijwielbeurs. een prov. streekbeurs (beide te Gops) en een tentoonstelling „Nieuwe Kerkbouw" te Middelburg, waarmee we dan al- Burgemeester C. van Horsigh te 's Heerenhoek vie-de in het afge lopen jaar zijn zilveren ambts jubiié. Jhr. de Casembroot verwelkomde waar bomen werden geplant. 1L ti-, 5 prinses Wilhelmina te Westdorpe, leen de voornaamste exposities noem den. Land- en tuinbouw hebben ook data, die in het geheugen bleven ha ken. We denken aan het afscheid van ir Bakker, de tuinbouweonsulent in Januari; aan de opening van de la boratoria van '.e Gezondheidsdienst voor dieren en van de Alg. Keurings dienst te Goes; aan de opening van de lagere tuinbouwscholen te Oost- Kapelle en Kruiningen en ook aan de sympathieke landbouwconsulent, ir Droogendijk, die 24 October plotseling uit het leven werd weggerukt. De feestelijkheden gevierd ter ere van het regeringsjubileum van onze Koningin en die der troonsbestijging van Koningin Juliana.zijn op de Zeeuwse eilanden in elke gemeent gevierd. Middelburg opende de rij reeds op 24 Juli met een groot open luchtspel .n optocht en zo duurde het tot eind Septem' voort. Op Maatschappelijk gebied er ook een hele film te ontrollen van hetgeen daarop geschiedde. Het prov. opbouworgaan kreeg be gin van het jaar een toegewijd di recteur in de persoon van de heer Lijnzaad en een jong econoom nam aan het Eti het stu -rad over. Sociale Zondagen werden door de katholieken te Kwadendamme en te 's-Heerenhoek gehouden. Voor laatstgenoemd dorp werd '48 temeer een bijzonder jaar. omdat de zo geziene burgemeester ervan, de heer van Horsigh, zijn 25-jarig ambts jubileum vierde, wat een geweldige weerklank vond bij zijn vemeentena- ren. In September opende Goes zijn openbare leeszaal; ontvinger, de ei landen bezoek van dr Baruch, de Amerikaanse ambassadeur; hield ihr de Casembroot zijn eerste officiële re ceptie aan boord van de „Prins Hen drik ontstond er grote beroering over de bedreigde vrije veren en fladderden een 'aantal parachutisten, die uit een defect superfort waren gesprongen over Z. Beveland. Terloops noemden wij reeds de we deropbouw; 1948 was wel wat de wo ningbouw betreft een top-jaar Te Vlissingen, Middelburg en Goes stampten de aannemers honderden huizen uit de grond en verschillende dorpen lieten zich evenmin onbetuigd; jammer, dat de regering voor het nieuwe jaar zo'n grote domper op deze bedrijvigheid kwam zetten. 't Slot van onze .vue "de jongens in Indië" weder om van zich spreken coen. wil- ien we niet nalaten te herinneren aan de golf van medeleven, die de sere- patneerden in 1948 tegensloeg. Op 10 Januari spraken we té Goes do eerste oorlogsvrijwilligers die weerkeerden en precies 'n maand la ter arriveerde het geheL Zeeuwse bataljon en vlogen de vlaggen uit Ie huizen en was 't feestelijke ontvang sten wat de .klok sloeg. En nu we toch in de regionen der landsverdedigers kwamen, roepen we tevens de gedachte terug aan het im ponerende défilé, dat ter ,c van het regeringsjubileum van H. M. de Ko ningin p 29 Juni te Goes werd ge houden door niet minder dan 800 jon. ge militairen. En met dit martiale sluiten we dar., geheel in stijl, onze revue 1948 der Zeeuwse eilanden af. Groede meer leven in te blazen Het badpaviljoen in Nieuwvbet had ook niet over belangstelling te klagen en naar Cadzand redien zelfs vanuit het Oosten regelmatig bussen. In Oostburg werden 152 woning wetwoningen gezet, maar deze ble ken nog niet voldoende te zijn om in de bestaande behoefte te kunnen voorzien. Er was ook een bioscoop kwestie, maar uiteindelijk ..reeg ook deze haar beslag, zodat men nu weer enige ontspanning kan krijgen. Het watertorenplan werd afgekeurd, maar toch is men al met de bouw van een andere watertoren bezig. IJzendijke. dat erg geteisterd is en welke gemeente door hogere instan ties een bepaalde bouwtrant wordt opgedrongen kreeg een katholieke landbouwhuishoudschool, de tweede in het Westen, welke ongetwijfeld in een bestaande behoefte voorziet. De katholieke HBS kreeg na veel wikken en wegen subsidie, maar is tot op heden nog maar beroerd on dergebracht. Het kan nu eenmaal niet anders, dus moeten we er voor lopig maar in berusten. Aardenburg, de stad van Sjef van Dongen, had grootse plannen, welke gedeeltelijk werden uitgevoerd. Er kwamen nieuwe woningen, de coöpe ratieve vlasserij werd werkelijkheid, sportpark en tennisbanen zijn in ex ploitatie, terwijl het burgerweeshuis een der mooiste gebouwen van dit stadje gerestaureerd wordt. Katholie ke kerk en Kaaipoort werden ge restaureerd. Breskens sukkelt nog steeds met zijn haven. Ze verkeert in een de plorabele toestand, maar het mocht nog niet gelukken de verantwoorde lijke autoriteiten enig begrip bij te brengen van een allernoodzakelijkste verbetering. Bij de maatschappij de Schelde werken een 50-tal arbeiders, maar nog steeds voelt men het ge mis van van Melle. Een nieuwe ka tholieke kerk zal nu ook werkelijk heid worden. De pastoor heeft an ders lang genoeg moeten wachten. Eede kreeg een nieuwe pastoor t. w. de zeereerw. heer Adriaansen en met veel pracht en praal heeft men hem ingehaald. Niet altijd zet men daar de bloemetjes buiten, maar voor deze ene keer mocht dat wel. Voorts werd het dorp verblijd met de bouw van 36 gemeentewoningen. De Bree- versweg werd bestraat en de verka veling na veel moeite geregeld. In Retranchement werd e Her vormde Kerk gerestaureerd, terwijl ook de beide oude molens hun vroe ger aanzien herkregen. Op katholiek terrein was vooruit gang te bespeuren. Pastoor Froger en zijn medewerkers werken dag en nacht om ook het Westen wakker te maken en het katholicisme daar te doen beleven. Een zware taak. die echter later zijn vruchten wel zal op brengen. Sluis leeft weer op QLUIS hoopt, dat het oud Belfort weer in ere hersteld mag wor den, Het zou jammer zijn. wanneer hiervoor niet de benodigde gel den beschikbaar gesteld werden. Het herbouwt en goed. want wie Sluis bezoekt, zal verstomd staan over wat hier in het afgelopen jaar bereikt werd. Het meubelbedrijf van de fa. Dufossé werkt thans ook weer op volle kracht. Er bestaan zelfs plannen voor een rijwielfabriek. Nu een beetje industrie kan n.en in dit toeristenplaatsje best gebruiken. Mi nister Witteman bracht er een be zoek en ook H.M. Koningin Wilhel mina behoorde er tot de gasten. Zij kwam een geschenk der Nederland se studenten in ontvangst nemen. Het vreemdelingenbezoek was be vredigend. maar de accomodatie nog onvoldoende. Waar vroeger de St Janskerk stond zal nu een wandel park komen en met een sportterrein is men ook al bezig. Al met al dus gunstige vooruitzichten en het is te hopen, dat 1.949 de voltooiing van een en ander zal brengen. Bijna zouden we nog een uniek feit vergeten te memoreren, r.l. de pries terwijding van 2 reguliere kanunni ken van de H. Augustinus. welke door Mgr Lagae verricht werd en plaats vond in de parochiekerk van Sluis. Dit was in ons bisdo n jarenlang niet meer voorgekomen en dus een zeld zame gebeurtenis. De bevolking van het Westen is over het algemeen niet ontevreden ze heeft geleerd in bepaalde dingen te berusten, maardat moet ge zegd worden, ze staat op de bres voor de verwezenlijking van haar belan gen. Het particuliere initiatief wordt aangemoedigd en velen stek< nu zelf de handen uit de mouwen. Een kwestie, die om oplossing vraagt is de behandeling van de Bel gische pachters, die oorlogsschade gekregen hebben en voor wie de ver goedingen in het algemeen zeer on gunstig zijn. Ook zij behoren tot de bewoners van het Westen en aan hen dienen de autoriteiten meer aan dacht te besteden. Laten we hopen, dat de wensen, die nu nog niet vervuld zijn. in de komende maanden werkelijkheid mogen worden. W. Z. Vlaanderen is paraat en verstaat zijn taak.

de Stem | 1948 | | pagina 13