Soekamo c.s. komen vrij, mits ze de orde niet verstoren Solo werd verwoest, Madioen bleef gespaard IN 'T KORT De gedelegeerden betoogden Goede afloop KARDINAAL VAN R0EY PR VAN ROYEN IN DE VEILIGHEIDSRAAD: Dr Drees gaat constructieve op bouw in Indonesië bevorderen Bevolking is nog bang voor „de benden" K.L.M. toestel moet naar Nederland terug VIJFDE JAARGANG No. 1267 DONDERDAG 30 DECEMBER 1948 Nokrasji Pasja begraven KEIZER OREL \rOOR 1949-1950 heeft Europa een milliard ollar Marshallhulo min der aangevraagd dan het vorig jaar. De Nederlandse verklaring Zeppelins voor de luchtbrug? Meer wind hielp duizenden Hongaarse kinderen Dank van Hongaarse regering EEN LASTERLIJKE BESCHULDIGING Reisdeviezenboekje zorgt voor „schone pas" Chinese Regering bereid tot onderhandelen? TOCHT DOOR DE REPUBLIEK Er wordt reeds hard gewerkt aan herstel Israëlitische troepen vallen Egypte binnen Uitgave N V Uugeversmjj Neerlandi» Redactieraad: A. F. J Aernoudts. C J van Hootegem; A E. Langenhorst; Mr Or A J 1 M Mes Mr H B B de Rechter - Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 3.90 p kwartaal; p. pogt i 4.75. p week (uitsluitend bij met postbestelling) f 0 30. Losse exemplaren 8 cent - Postrekening 278841 Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch Vlaanderen Hulst Dubbele Poort 7. tele foon 102 (Bijbureau Oostburg, Nieuwstraat 22. telefoon 35) Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden Goes. Westsingel 75. telefoon 2236 Hoofdredacteur J J H A Bruna Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage) t 0.10 per m/m. voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) t 0.25 per m/m. (Voor dn gehele oplage resp t 0 25 en f 0.60 Incasso wordt berekend. Van Oud op Nieuw: Vrede op Java TVE Dinsdag vermoorde Egyptische premier Nokrasji Pasja is gisteren te Cairo ter aarde besteld. Ongeveer een half millioen mensen sloegen de rouwstoet gade. Koning Faroek was aanwezig in de Khekia-moskee, toen het stoffelijk overschot daar aankwam. Het was de eerste maal in de geschiedenis dat een Egyptische koning de begrafenis van een eerste-minister bijwoonde. VOOR HET LAATST IN 1948 kwam de Veiligheidsraad bijeen om over Indonesië te spreken. Dr. van Royen legde de vurig verbeide verklaring namens de Nederlandse Regering af, die we hieronder in zijn geheel laten volgen. Het staken der vijandelijkheden zal dus uiterlijk 31 December midder nacht op Java ingaan, op Sumatra enige dagen later. Soekarno c.s. zullen vrijgelaten worden, mits zij de orde en veiligheid niet in gevaar brengen. Dr. Drees zal dezer dagen naar Batavia vertrekken, om de constructieve opbouw van geheel Indonesië te bevorderen. Aan de militaire waarnemers van de V. N. zul len alle faciliteiten worden verleend. De gedelegeerden bleken nog steeds niet bevredigd. Engeland begint echter beter over Nederland te denken en in de Ame rikaanse houding is een lichte wijziging ten goede te bespeuren. Ook de inhoud van de betogen drukken we hierbij af. A LANGDURIGE voorbereidin- gen - werden dezer dagen de meterdikke muren verwijderd, die in de oorlog ter bescherming te gen bombardementen om de oude Koningstroon van Karei de Grote te Aken waren gemetseld. Nauwkeurig onderzoek bewees, dat de troon onbeschadigd is ge: bleven. Deze troon werd onder Karei de Grote opgericht, en 32 heersers hebben daarop gezeteld. De uit witte marmerplaten ver vaardigde troon werd door Theo- door Haecker genoemd „het hui veringwekkendste en waardevol ste nationale heiligdom der Duit sers, dat voor het lot van het Duitse volk meer betekent dan Weimar en Potsdam. TN OCTOBER kwanten 3600 nieuwe woningen gereed: de hoogste maand-prestatie sinds de bevrijding Met het behalen van dit record staat tevens vast, dat er over geheel 1948 meer dan dertigduizend nieuwe wo ningen klaar zijn gekomen. Door wo ningsplitsing konden in het tijdvak van 1 Juni tot 1 December nog 612 gezinnen een dak boven hun hoofd krijgen. TN DE SOVET-ZONE worden maan- deljjks 1000 leden van een verzets organisatie gearresteerd. T|E E.C.A heeft meegedeeld, dat bijt- iJ nenkort 1.450 millioen schilling zal worden vrijgegeven voor de ver mindering van de Oostenrijkse natio nale schuld. "DEN BRAND verwoestte In Bang- kok 1000 huizen, waardoor 10.000 mensen dakloos werden. jW-EGEN JAPANSE ex-officieren wer- i den door een Amerikaanse recht bank tot de dood door ophanging ver oordeeld wegens moord op 33 Ameri kaanse vliegers. F DE PELOPONNESOS bevalen de militaire autoriteiten de arresta tie van 3000 Griekse burgers, ver dacht van hulpverlening aan de gue rilla's. HP HET station te Salzburg werden een z.g. Journalist en een kinder juffrouw gearresteerd, die in hun kof fer een van diefstal afkomstige mons trans hadden. r\E KATH. PRIESTER pastoor Send- U jaja en de Eerw. fr. Bouwens S.J. zijn op 20 December jl. te Moentilan (tossen Dlokia en Ma-e'anffi door ter roristen vermoord. Nadere bijzonder heden ontbreken nog. ÏTORPORAALS en soldaten mogen buiten dienst lage bruine schoenen dragen Deze schoenen moeten aan de voorgeschreven eisen voldoen. T> OTTERDAM beleeft een suiker- oorlog. Jamin begon met de vast gestelde priis van 75 cent te verande ren in 72 cent. Nu ziet men al suiker gpnrösd staan voor 69 cent: nog een cent eraf en de winkeliers verdienen er niets meer op! f T\E MAN. di dezer dagen een jonge vrouw te Rotterdam door wor ging v=n het leven benam is gearres teerd P» dader is een kantoorbedien de van 28 jaar. die gehuwd is en eni ge kinderen heeft. rpE 16 UUR 55 ving de Veiligheids- raad aan met de behandeling van de Indonesische kwestie. Dr. van Roijen legde hierna onmid dellijk de volgende verklaring af: In aansluiting op de voorlopige me dedelingen die ik in de zitting van de Veiligheidsraad van Maandag 27 De cember heb afgelegd, verklaar ik thans gemachtigd te zijn de volgende verklaring af te leggen uit naam van de Nederlandse Regering: De Veiligheidsraad heeft sinds 22 December in zijn verschillende zittin gen een drietal resoluties aangeno men, waarbij de Nederlandse Rege ring betrokken was. Daarbij is van de partijen gevraagd: a. Het onverwijld staken van de vijandelijkheden. b. Het vrijlaten van de president en andere politieke gevangenen, die sinds 19 December in hun bewegingsvrij heid zijn beperkt. c. Aan de C. v. G. D. en de consu laire commissie, om verslag uit te brengen over de ontwikkeling van de toestand in Indonesië sinds 12 Dec. Naar aanleiding hiervan kunnen de volgende feitelijke mededelingen wor den gedaan: 1. Het staken der vijandelijkheden op Java zal ingaan niterfijk op 31 De cember te 24 uur. Met het oog op de bijzondere nood toestand op Sumatra zal dit daar eerst enige dagen later kunnen ingaan. Uiteraard blijft optreden nodig tegen ordeverstoorders, die, hetzij individu eel, hetzij collectief, de openbare vei ligheid in gevaar brengen dan wel de voorziening der zo noodlijdende be volking met voedsel en andere pri maire goederen verstoren of verhin deren. 2. Aangezien de beperking van de bewegingsvrijheidvan een aantal vooraanstaande persoonlijkheden het onvermijdelijk gevolg was van de ge troffen militaire maatregelen, welke binnenkort zullen worden beëindigd, zal de Nederlandse Regering hierna deze beperking opheffen ervan uit gaande, dat zij zich zullen onthouden van handelingen, welke de openbare veiligheid in gevaar brengen. 3. Ter bevordering van de samen werking voor de constructieve opbouw van geheel Indonesië heeft de Ne derlandse Regering besloten, dat de minister-president Drees zich dezer dagen naar Indonesië zal begeven. 4. Teneinde mede te werken tot de uitvoering van het door de Veilig heidsraad gedane verzoek om volle dig te worden ingelicht omtrent de toestand sinds 12 December, heeft de Nederlandse Regering reeds verklaard dat zij alle mogelijke faciliteiten zal verlenen aan de militaire waarnemers en hun staf. Ook aan de leden der consulaire commissie zullen de nodi ge faciliteiten worden verleend. BEROEP OP DE RAAD. TN VERBAND met punt 3 deelde dr. van Roijen nog mede, dat hij ge machtigd is hieraan toe te voegen, dat de Regering hoopt, dat spoedig na aankomst van de Minister-presi dent in Indonesië het mogelijk zal zijn, maatregelen te nemen voor de vestiging van een Federale Regering voor geheel Indonesië, die alle delen van Indonesië vertegenwoordigt. De heer van Roijen sprak de hoop uit, dat de Raad aan deze verklaring een meer onbevooroordeelde ontvangst zal geven dan aan zijn eerste verkla. ring, toen geen enkel lid van de Raad aandacht heeft geschonken aan de positieve punten, jweike die verkla ring bevatte. THR. MR. MICHIELS VAN VER DUYNEN. de Nederlandse ambas sadeur te Londen, heeft gisterenavond een bezoek gebracht aan Ernst Be vin, de Britse minister van Buiten landse Zaken, op het Foreign Office ter bespreking van zijn speciale mis sie naar Indonesië. Hij zal begin vol gende week vertrekken. Dr Hugo Eckener, de 8CF-jarige Duit se zeppelinbouwer, heeft aan Reuter verklaard dat men in de Verenigd Staten plannen onderhanden heeft voor de bouw van zeppelins ten be hove van de luchtbrug naar Berlyn. Een 25-tal van deze zeppelinj zou 't huidige luchtbrugtransport kunnen verzorgen. geldig tot tVeersverwachting, Va—avond: Aanvanko'ök overwegend droog weer met wisselende bewolking. Tater geteideltik toenemende be wolking en n'aatseiuk enige re gen. lWati«rn tot kra* ttee en langs de k"st titdetilk b Je wind tus sen Zuidwest en West. Ongeveer dezelfde temperatuur als Woens dag. Vandaag: zon onder 16 37 uur Maan onder 161» mir. Morden: zon op 8.48 uur. Maan op 10.18 uur. TN DE zitting van de Veiligheidsraad voerden achtereenvolgens de vol gende sprekers het woord. Het essen tiële van hun betoog vatten we voor u samen: REPUBLIEK: De behandeling van de Indonesische Kwestie was teleur stellend. Twee vooraanstaande Repu blikeinen, dr. Santoso en dr. AbduI- gani (beide secretaris-generaal) zou den tijdens de Actie zijn vermoord. Spr. wenst zijn nadere houding te re serveren. ENGELAND: De verklaring van de Nederlandse Regering is bijzonder be vredigend. Ook Engeland betwijfelt de competentie van de Raad. Er was een bereidheid de Raad om te vormen tot een Internationaal Hof van Justi tie of zelfs tot een Standgerecht. INDIA: De Nederlandse verklaring is duidelijk: Nederland wenst in ge breke te blijven. SYRIË: De verklaring is onvoldoen de. Hij wil horen, dat Nederland heeft voldaan aan de eisen van de Veilig heidsraad. SOVJET-UNIE: De Veiligheidsraad en de V. N. worden door „de aanval ler" met voeten getreden. Er zijn blijk baar nog twee of drie dagen nodig om de genadeslag toe to brengen. Dit kon gebeuren dank zij de bescherming die Nederland van de Raad geniet VAN ROIJEN: VINDT DE REAC TIE VAN DE LEDEN TELEURSTEL LEND. Acht het niet nodig Rusland te antwoorden. Tot India: bjj de actie tegen Hyderabad werden 2238 perso nen gedood en 3362 gevangen geno men. Hij vestigt de aandacht erop, dat nog zeer zelden in de historie van de Veiligheidsraad een zo duide fijke en concrete verklaring namens een Regering werd afgelegd als hjj thans heeft gedaan. AMERIKA: Is bezorgd over de eer van Soekarno. Nederland heeft niet aan de eisen voldaan. Uit het feit, dat dr. Drees naar Indonesië gaat leidt hij echter af, dat Nederland zich de ernst van de zaak realiseert. Een aan vullen resolutie acht hij onnodig. CHINA: Behoudt zijn standpunt voor tot aan de behandeling in 1949 te Lake Success. AUSTRALIË: Vree6t in Lake Suc cess tegenover de liquidatie van de Republiek te komen staan. Hij zegt niet onvriendelijk te (willen) zijn te genover Nederland. Hij' is overigens van mening, dat de Raad heeft ge faald. OEKRAÏNE: Is het met Rusland eens. SOVJET-UNIE: Drees zal gelijk Hitier indertijd nu het veroverde ge bied gaan bezoeken. VOORZITTER: (van Langenhoven) Vindt, dat de Raad de zaak nu maar tot in Lake Success moet laten rusten Dankwoorden heeft hij voor de gast vrije Franse Regering en sluit de zit ting (18 uur 35). TN BELGIE zullen bij wijze van proef 300 televisie-toestellen worden ge plaatst bij grote bedrijven en bij re dacties van dagbladen. Men hoopt bin nen afzienbare tijd tot massa-produc tie te kunnen komen. TYE „Nieuw-Holland'\ de, „Abbekerk" en de tanker „Cistula" zijn thans getroffen door de boycot van de Aus tralische havenarbeiders. Ze zullen moeten vertrekken zonder eventueel te lossen of te laden in Melbourne, waar ze momenteel liggen. D' Een bekoorlijke opname van Prins Karei, of zoals hjj voluit heet Z.K.H. Prins Charles Philip Arthur George van Edinburgh, de op 14 November geboren zoon van Prinses Elizabeth van Engeland. (Telefonisch uit Mechelen) TT AN de Secretaris van Kardinaal van Roey, Aartsbisschop van Mechelen, mochten wij de volgende telefonische mededeling ont vangen: „In het officiële Hongaarse Regeringscommuniqué aangaande de arres tatie van Kardinaal Mindszenty staat de volgende passage: „Hij stelde zich aanvankelijk via graaf George Pallavicini en naderhand door be middeling van de Belgische Aartsbisschop van Roey, in verbinding met Otto van Habsburg." Deze passage en het ge hele communiqué zijn zo door en door belachelijk en gemeen, dat de Kar dinaal het beneden zijn waardigheid acht een of ficieel dementi te ver strekken." „Heeft Kardinaal van Roey dan nooit In ver binding gestaan met Kar dinaal Mindszenty?" „Zeker wel. Onmiddellijk na de oorlog heeft de Kardinaal een groot scheepse actie op touw gezet om door bemidde ling van Kardinaal Mind szenty een aantal Hon gaarse kinderen in België gastvrijheid te verlenen. Ongeveer een jaar gele den is op bevel van de Hongaarse Regering deze menslievende actie stop gezet. Tot op dat ogen-' blik mochten we duizen den Hongaarse kinderen ontvangen en dankbaar want goed gevoed en gekleed weer naar huis terug doen gaan." „Was er dan ooit rechtstreeks contact tussen beide kardinalen?" „Dat kon niet anders. Er was hl. ook nog een andere omvangrijke actie, die hierin bestond voedselpakketten te zenden voor de ondervoede Hongaarse katholieken. Het gevaar was zeer groot, dat deze colli in verkeerde handen terecht zouden komen, wanneer nief rechtstreeks de Kardinaal-primaat van Hongarije ervoor zorgde, dat de gaven hun be stemming bereikten." „Gaat deze actie nog verder voort?" ..Jammer genoeg moeten we die nu ook stilleggen." „En kunt U ons ook nog iets anders over deze zaak meedelen?", „Alleen dit nog: Kardinaal van Roey en alle bisschoppen van België hebben dit telegram aan Z.H. de Paus gezonden: „De Kardinaal-Aartsbisschop van Mechelen en de Bisschoppen van België, die verontwaardigd over de aanhouding en de gevangenzet ting van Z.E. Kardinaal Mindszenty, de onverschrokken verdediger van de rechten der Kerk en van het Christelijk geweten, delen in de smart, welke de gemeenschappelijke Vader van de gelovigen treft, verenigen hun gebed met het Zijne voor dit edele slachtoffer der communistische dwingelandij en tekenen plechtig protest aan tegen deze smadelijke inbreuk op de menselijke vrijheid en waardigheid". Voor hen, die in 1948 minstens drie maal deviezen kochten tiet deviezenverkeer voor rei- zigers is geregeld in de Deviezen- reisbeschikking 1949, waarin voorna melijk de in de laatste jaren gevolg de practijk is vastgelegd. De voor naamste bepalingen kan men als volgt samenvatten: Reisdeviezen kunnen slechts wor den aangekocht op grond van een ver gunning bij een Bank of daartoe ge machtigd reisbureau. Bij de aankoop der deviezen reikt de Bank of het reisbureau aan de reiziger een in- en uitreisformulier uit of, indien de rei ziger t geregeld reisdeviezen nodig heeft, een reisdeviezenboekje. Dit reisdeviezenboekje, dat het plaatsen van de vele aantekeningen in het paspoort overbodig maakt, vol doet aan een lang gekoesterde wens van het reizende publiek. Het wordt uitgereikt aan ingezete nen die in 't afgelopen jaar minstens 3 maal reisrdeviezen hebben gekocht en voorts aan dezulken van wie in de toekomst hetzelfde wordt verwacht. Tsjang Kai Sjek zou aftreden TTEUTER meldt uit betrouwbare bron te hebben vernomen, dat de Chi nese Regering tracht tot directe on derhandelingen met de communisten te komen over een vreedzame rege ling van de burgeroorlog. Generaal Jen Hsi-Hsian, de gouver neur van de provincie Sjansi die er bekend voor staat, dat hij steeds de communisten heeft bevochten, zonder de mogelijkheid van een compromis uit het oog te verliezen is te Nanking aangekomen. Hij zou door Tsjang Kai Sjek ontboden zijn. Generaal Jen had een lange confe rentie het Tsjang. Naar verluidt heeft hij voorgesteld directe onderhandelin gen met de communisten te openen. Generaal Jens Jankomst te Nanking valt samen met het verblijf van gene raal Loeng Joen te Hongkong. Gene raal Loeng, die tijdens de oorlog af gezet is als gouverneur van de pro vincie Joennan en, naar bekend is, pro-communistische sympathieën heeft heeft besprekingen gevoerd met maar schalk Litsji Sen en andere dissidente elementen uit de Kwomintang. Welingelichte kringen te Nankin gelo ven, dat wanneer en indien onderhan delingen met de communisten zijn be gonnen, Tsjang Kai Sjek mogelijk zal aftreden en plaats maken voor de vi ce-president, Li Tsoeng-Jen. Een correspondent meldt uit Soe- rakarta (Solo): Soerakarta is na de acties een stad zonder grote gebouwen, zonder elec- triclteit, waterleiding en telefoonver bindingen. De Nederlandse troepen kwamen wel snel, doch toch nog juist enkele uren te laat. De Republikeinse troepen waren te voren weggetrokken, doch hadden de stad overgelaten in handen van ver nielingstroepen, die hun werk wel grondig hebben gedaan. Thans zijn ploegen experts en tech nici in de stad aangekomen en is men m°t man en macht bezig om de tehade te herstellen. De grote elec- triciteitscentrale en de telefooncen trale zijn vernield, terwjj] de water leiding op twee plaatsen is opgebla zen. In het algemeen meent men voor het herstel van de openbare bedrij ven drie maanden nodig te zullen heb ben. Alles wat met de spoorwegen sa menhangt werd drastisch vernield aangetroffen. De stationsgebouwen en dienstwoningen waren met de gj-ond gelijk gemaakt, de pompstations wa ren vernield, de rijtuigen werden in desolate staat aangetroffen. De baan is voorzover deze het So- lose betreft in orde. Soerakarta komt langzamerhand tot rust. Resident Linck zeide: „Och, de men sen willen wel, maar zü zijn bang" De mensen zijn bang voor terreur, bang als zjj 's avonds nog iets horen van gevechten aan de stadsrand. Zij staan voor hun huizen en be kijken de Nederlandse troepen. De winkels zijn gesloten. Rijst kost 300 roepiahs per liter. De arbeiders ko men nog maar weinig opdagen en als zij komen is het in het vooruitzicht vat} enkele liters rijst en textiel. In het Bantamse TvE OPMARS van de Nederlandse troepen in het Bantamse verliep geheel zonder tegenstand, zodat ge sproken kan worden van een bloed loze bezetting. Dat de snelheid van de opmars een volkomen verrassing was, bleek wel uit het feit, dat de Nederlandse mi litaire die het eerst Serang binnen trokken op de aloon aloon de gehele bezetting van de stad aantroffen, die daar was aangetreden, om ir.-tru-ties voor de verdediging van de stad in ontvangst te nemen. De stad Serang maakt een vrij ver zorgde indruk en nu de bevolking, die voornamelijk uit angst voor mogelijke gevechten doch niet voor de Neder landse troepen vluchtte, terugkeert wordt het leven weer spoedig nor maal. Reeds de dag voor Kerstmis was er in Serang een door Nederland ge schonken cantinewagen in gebruik, terwijl voavts een filmwagen het mo gelijk maakte de troepen een voor stelling te verschaffen. In hét moeilijke terrein van Zuid- Bantam bereikten de Nederlandse troe pen de goudmijn bij Tjisolok, die zwaar was ondermijnd, maar die ge heel intact bleek dank zij het snelle optreden van de Nederlanders. Ook hier was de bevolking zeer welwil lend gestemd jegens onze militairen. Madioen VERKLARING, namens de Ne derlandse Regering, gisteren in de Veiligheidsraad afgelegd, was tactisch van toon en verantwoord van inhoud. De doelstelling van de militaire actie op 18 December begonnen, is niet verloochend. Namelijk deze, dat er voorwaarden moeten bestaan, waaron der zonder intimidatie of terreur de vrije federatie van Indonesische sta ten zich kan vormen. Die voorwaar den zijn, voor zover de omstandighe den het toelaten, geschapen. Ook in het gebied der Republiek bestaat nu uitzicht op een geleidelijk-aan terug keren van ordelijke verhoudingen. In de bergen zwerven nog wel terreur- benden rond. Iemand als Tan Ma- lakka kan nog veel last bezorgen. Doch we hebben nadrukkelijk te ken nen gegeven, dat het „staakt het vu ren" niet slaat op rovers, moordenaars en geweldplegers. Ook het vrijlaten van de Republikeinse leiders is aan duidelijke voorwaarden gebonden. De vertrouwenwekkende persoon van Dr. Drees zal in Batavia zeker een be langrijke hulp kunnen zijn bij het vormen 'van een interim-regering voor geheel Indonesië. De Engelsman was er blijkbaar bizonder door getroffen, dat een socialistisch staatsman nu persoonlijk ter plaatse aan het beslis sende federaal overleg gaat deelne men. Er heerste in de Veiligheidsraad nu wel een heel andere stemming dan verleden week. Zelfs de heetgebaker de Australiër bond nu wat in. Welke politieke motieven er achter deze weersomslag zitten, zullen we maar niet onderzoeken. Men kan de Ame rikaan ook het goedkope genoegen gunnen te menen, dat de inmenging van de Veiligheidsraad zo vruchtbaar is geweest. Als hij het tenminste wer kelijk meent.... TTfE geloven, dat we de Nederlandse Regering feliciteren mogen met haar Indonesisch beleid in deze span nende weken. En niet alleen de Nederlandse Re gering. De volkeren van Indonesië zijn een flinke stap dichter gebracht bij vrijheid, vrede en welvaart. De voorwaarden voor de verdere Inlos sing der koninklijke belofte zijn ge schapen. Nu aan het opbouwwerk in ver sneld tempo! Wat het deelnemen van de Repu bliek aangaat, is het nu wachten op leiders, die constructief willen te werk gaan. Of de Regering daarbij ook denkt aan mannen als Hatta weten we niet. Jhr. van der Goes van Naters beeft gezegd, dat daaromtrent wel eens On enigheid zou kunnen ontstaan in het Kabinet en in de regeringscoalitie We zouden het echter niet verant woord vinden bij deze gunstige wen ding van zaken nu intern te gaan kib belen. Nederland heeft in deze moei lijke dagen een prachtige eenheid be toond. Die eenheid mag ook thans niet verloren gaan. Passagiers zwaar gedupeerd T\E REGERING van Irak heeft haar gezagvoerder Vickerstaff van de te Basra opgehouden KLM-„Constel- lation" PH-TEP doen weten, dat dit toestel naar Nederland moet terug keren. Dientengevolge zal de PH-T EP van daag uit Basra vertrekken en via Cai ro naar Schiphol vliegen, waar het toestel Vrijdag in de loop van de dag wordt verwacht Deze „Constellation" is vorige week Woensdag 's avonds van Schiphol naar Batavia vertrokken met twintig vol wassenen, zestien kinderen en achttien babies aan boord. Deze vlucht werd gemaakt in het kader van de gezins hereniging. De volwassenen aan boord, echtge noten ran reeds enige tijd in Indone sië verblijvende Nederlanders, héb ben vóór hun vertrek uit Nederland woningen verlaten en hnisraad ver zonden ol verkocht. Zjj aanvaarden de gedwongen terugreis met zeer ge mengde gevoelens. VTAN officiële zijde wordt gemeld, dat thans duidelijk is geb'eVen. dat Madioen voor vernietiging ge spaard is gebleven, doordat de Ne derlandse troepen de stad vroege1 be reikten dan de Republikeinen ver wachtten. Een Nederlandse colonne achter haalde 20 km. voor de stad een Re publikeinse vernielingsploeg. De be- volking was aangezegd de stad te ver laten en dezelfde avond zou de stad geheel vernield worden. Op vele plaatsen lagen vliegtuig- bommen van 500 kg. Een wachtmees ter van een pantser-jeep-colonne wist in de electrische centrale de branden de lonten te doven. Toen het station reeds door Nederlandse troepen was bezet, werd de volgende telefonische order van republikeinse zijde onder- schept: „Het tijdstip van vernieling is aangebroken". Op Sumatra DIJ DE bezetting van de haven plaats Sibolga (Sumatra) werd geen weerstand geboden aan de Ne derlandse troepen. De stad viel onbe schadigd in Nederlandse handen. De toestand is rustig, doch de bevolking is nog bevreesd voor terrorisme. In Balige bliezen terugtrekkende Repu blikeinse troepen de electrische cen trale op De Chinese bioscoop werd in brand gestoken. Alle gevangenissen waren verlaten en sterk verwaarloosd De voedseltoestand in Tanapoeli is vrij gunstig. Op de vlakte van Balige zijn de sa- wahs plantklaar. Alle in Tapanoeli bezette plaatsen bleken sterk ver waarloosd. De Veiligheidsraad: Staakt het vuren TN DE VEILIGHEIDSRAAD deelde gisteren de Britse afgevaardigde mee, dat de Israëlische troepen Egyp te waren binnengevallen. Deze mededeling wekte uiteraard, temidden van de debatten over Pa lestina de nodige sensatie. De Britse resolutie, die reeds eergisteren werd ingediend, had dan ook een vlotte kans aangenomen te worden, hetgeen geschiedde met 8 stemmen voor tegen 3 onthoudingen. In deze resolutie wordt aangedrongen op onmiddellijke staking van het vuren. Zoals we reeds gisteren meldden, zijn echter de gevechten in de Negeb in volle gang. Ook werd gemeld, dat het Iraakse leger de strijd in Palesti na aan de zijde van Egypte heeft her vat. Volgens Reuter zijn de allerlaatste berichten, dat Egypte bereid is onder handelingen over een permanent Be stand te openen, wanneer tevoren ge durende drie dagen het vuren zal wor den gestaakt Ook moeten de Israëli sche troepen zich dan terugtrekken on de op 4 November jl door de Vei- 1' idsraad vastgestelde bestandsli nies.

de Stem | 1948 | | pagina 1