c PRODENT de deóée/ Benelux-Beurzen te Bergen op Zoom Meer industrie Kersttentoonstelling van pluimvee en konijnen te Goes Wat een Wonderlijke Wereld RADIO op DE STEM VAN DINSDAG 28 DECEMBER 1948 (Dag in BH TANDPASTA Abadale Nieuwe woningen Het kerkkruis wordt verlicht Axel Biervliet Clingt Coea Mooi materiaal aanwezig Pantserauto reed door railbarrière Iraauw a-Heerenhoek Mr. F rederiks WE.: Een arrestatie Dodelijkevergissing jo Plannen voor grootscheepse tentoonstelling in 1950 DE Halat Kloosterzande Nieuw-Namen MEP VOND Pri« VLIEGENIER M. JANSEN VERONGELUKT Daags voor Kerstmis is de 29-jarige vliegenier M. J Jansen uit Roosen daal bij een verkennlngsv.ucht met n Jager boven Java verongelukt. Hij maakte zich oa. verdienstelijk Dij de bevrijding van Nederland en vloog in dienst van de R.A.P. op Duitsland. L. VAN VESSEM f Op 76-Jarige leeftijd overleed te 's Heer Arendskei ke de heer L. van Ves- sem. die van 1896 tot 1936 m die ge meente de functies van gemeente-se cretaris en ontvanger ve; vulde. De thans overledene was ridder in de orde van Oranje-Nassau. PASTOOR VAN RAAMSDONK IN „CHARITAS" Op Tweede Kerstdag, des avonds tussen half zes en zes uur is pastoor A. van Raamsdonk van Kruisland met zijn lichte motorfiets op de Langeweg tegen een aldaar wandelend drietal personen opgereden. De pastoor kwam daarbij zo ongelukkig te vallen, dat hij het bewustzijn verloot en verwon dingen opliep. Uit voorzorg werden hem de H.H. Sacramenten (Jer Sterven den toegediend, waarna hij naar het ziekenhuis „Charitas" te Roosendaal werd vervoerd, waar hij Maandagmor gen weer tot bewustzijn terugkeerde Zijn toestand is thans naar men ons van de zijde van het ziekenhuis me dedeelde iets vooruitgaand. De aangereden persoon bekwam geen noemenswaardig letsel. 20 JAAR WARD-IN STITUUT Het Ward-Instituut, dat in 1928 door de Nederlandse St. Gregorius- vereniging werd opgericht, teneinde het muziekonderwijs op de katholie ke scholen te verbeteren, viert op 6 Januari as. te Helmcnd zijn 20- jarig jubileum. ZEEVAARTSCHOOL TE VLISSINGEN De plannen voor een nieuwe Zee vaartschool te Vllssingen verkeren in een vergevorderd stadium. Weliswaar Om de tweede T. H. (Vervolg van pag 1). In België vinden wij, dat de grond- stoffennijverheld zich langs de Maas vallei bijna cirkelvormig om hot centrum Brussel Antwerpen uit strekt; een vorm, die nog versterkt wordt door de zeker spoedig te ver wachten groei in het jonge Belgische kolenbekken t en MaastrichtTen- geren - Hasselt - Eindhoven - Weert - Maaseyk. Binnen deze cirkel liggen de zandgebieden, waarop zich de i- dustrle gericht op de arbeidsmarkt kan vestigen en hierbij sluiten de zandstreek in Brabar.t en Limburg met hun sterk groeiende bevolking aan. Binnen deze twee cirkels ligt Brussel met zijn typisch centrale functies en zijn daarbij behorende industrie, onmiddellijk geflankee_d door de verkeersnijverheid en alles wat daarbij behoort te Antwerpen Het agrarische gebi d, maar dan ook nog sterk geïndustrialiseerd, in het Vlaamse land in het Westen, sluit hierbij aan. Het geheel vormt een unieke situatie. Met het oog op de Beneluxgedachte kan er dus van een uitermate gunstig industrieel klimaat gesproken worden. Het zeer dichte spoorwegen- en wegennet, de talrijke rivieren en kanalen, de moderne vliegvelden bevorderen dit alles nog. De noodzaak en de mogelijkheid van verdere industrialisatie gaan hand In hand. Dat is het wat het rapport aller eerst betoogt. zijn die piannen nog niet door de mi nister van onderwijs, kunsten en we tenschappen goedgekeurd, doch dit komt doordat men nog niet de be schikking over de benodigde grond heeft. In de eerstvolgende raadsver gadering zal de raad besluiten omtrent het voo, stel tot verkoop van een perceel grond voor de herbouw der Zeevaartschool en de uitbreiding van de werkplaats en het machine-labora torium BEGRAFENIS DIRECTEUR P.Z.E.M. 'n Grote stoet van autoriteiten, vrienden, personeel en collega's bracht met de familie, gistermiddag half drie wijlen de heer J. Slooves, directeur der der P.Z.E.M. naar zijn laatste rast- plaats op de alg, begraafplaats te Middelburg. Een schat van bloemen dekte de Kist, die van de ingang der begraafplaats gedragen werd naar het graf door per soneel van de P.Z.E.M. Aan de groeve werd allereerst het woord gevoerd door de Commissaris der Koningin, jhr. de Casembroot, voorzitter van de raad van bestuur der P.ZE.M. die zich vol waardering uitte over de kwaliteiten van de overledene. In het bijzonder prees spr. de arbeidzaamheid van de heer Slooves die de rechte man op de rechte paats was. Woorden van troost richtte de Commissaris tot de weduwe. Namens het dag. bestuur van de P.Z.E.M. sprak het lid van Ged. Staten mr. v. d. Weel, die de heer Slooves roemde als de geestelijke vader van het grote uitbreidingsplan, dat hij he laas niet uitgevoerd mag zien. Gevoelige woorden van erkentelijk heid werden gesproken door de heer Baan, hoofdboekhouder van de P.Z.E.M en door de heer C. van Hoek namens de personeelsvereniging. Als goed collega prees een lid der directeurenvereniging de overledene. Tenslotte heeft een zoon van de heer Slooves, namens de familie allen har telijk bedankt voor de laatste eer aan zijn vader bewezen. DE „JOSHUA THOMAS'' WEER VLOT Het Amerikaanse stoomschip „Joshua Thomas" dat van Norfolk op weg was naar Antwerpen, doch bij Walsoorden is gestrand, kwam Maandagnacht zonder assistentie weer vlot. Het schip heeft de reis naar Antwerpen voort gezet. Duivententoonstelllng. De uitslag der gehouden duivententoonstelllng bij L. L. Schout is: Oude duivinnen'. le prijs Vic. Thijs-Kijkuit tevens kam- Gemeenteraad 's Heerenhoek MA de ingekomen stukken werd be handeld het subsidie-verzoek van het nieuwe muziekgezelschap. De raad bleek sympathiek te staan tegenover dit verzoek maar besloot eerst de defi nitieve oprichting af te wachten. De voorzitter deed mededeling der aanbesteding van 4 woningwetwonin gen in deze gemeente tegen een prijs van f 40.554.— (f 33.35 per M3) aan ce aannemers Engelbert—Brand en geeft Uitleg waarom ene openbare aanbeste ding is achterwege gebleven. Deze vier woningen zullen worden gebouwd m het nieuwe bouwplan tegenover de thans in aanbouw zijnde vier woningen Wanneer deze klaar zijn, zijn in totaal dan tien woningwetwoningen gebouwd Dit is nog niet voldoende, maar toch een goed begin en wellicht een stimu lans voor particuliere bouwers om in het nieuwe bouwplan te gaan bouwen. Ten behoeve van de eventuele ver lichting van het kruis op de toren van de R. K. Kerk wordt ene eenmalige suhsidie verleend van f 100,—. Een garantiebesluit wordt genomen voor afname van water voor een totaal bedrag van 160,— per jaar geduren de tien Jaren In bet nieuwe bouwplan ten behoeve van de aldaar te bouwen woningen. Daartoe gedwongen door Rijksvoor schriften werd ene Verordening vast gesteld op de heffing en invordering van een straatbelasting. Geraamde op brengst f 1000, Voor het verbeteren van de Hoofd straat (vanaf de grens Ovezande tot aan de afrit naar de dorpstraat) werd aan burgemeester en wethouders een crediet verleend van l 2000,—. Bij de rondvraag werd door wethou der Raas de noodzaak bepleit der ver betering riolering Burgemeester Ti- mansweg verder dan het nieuwe bouw plan. B. en W. werd dan ook opgedra gen hiervoor een begroting en plan te doen opmaken. De Voorzitter dankte op het etnae dezer vergadering alle raadsleden voor de prettige samenwerking dit Jaar on dervonden en wenste de leden en hun ne hulsgenoten een Zalig einde van t Jaar toe. Namens de Raad dankte wet houder Raas de voorzitter. Ook memo reerde de voorzitter het conflict in bet Oosten. Zolang de toestand ln Indiê zorgwekkend blijft zal door hem geen dansvergunnlng ln de café's verleend worden, ook uit piëteit tegenover on e jongens die daar htm leven moeten wagen. pioen; 2 Gebr. Danckaert, Absdale; 3 A. Pieters, Absdale; 4 A. Schalkens, Absdale; 5 A. Pieters, Absdale; 6 A. de Vlieger. Absdale Oude Doffers: 1 J. Hulshout; 2 Sa Pie ters; 3 A v. d. Ve.'de; 4 Th. Verstrae- ten; 5 A. Pieters; 6 A. Pieters; Jonge Duivinnen: 1 Ser Pieters; 2 Th. Verstraeten; 3 J. Hulshout; 4 Gebr. Danckaert; 5 Cam. v. Acker; 6 M. de Block koewacht Jonge Doffers: 1 A. Pieters; 3 Ser Pieters 3 Gebr. de Beul; 4 Ser. Pieters 6 Vic Thijs Kijkuit; 6 Gebr. Danckaert „Een moeder". De R.K. toneel vereniging Thalia" trad voor een matig bezette zaal op de planken met het drama „Een Moeder' in 3 bedrij ven door Cor Hermus Hoewel de rollen veel van speelsters en spelers vergden werden zij zeer goed vertolkt Vooral Mej. J. van Male en de neren A. van der Linde en R. v. d. Berg. u, de rollen resp. van Josien. Domien en Derk Schepers gaven zeer goed spel te zien. De regie was in handen van de heer A v. der Linde voorn De grime was in de vaardige handen van dhr R. v. d. Berg. Laat ons nopen, dat de toneelver eniging „Thalla" onder leiding van dhr. A. van der Linde nog dikwijls vooi het voetlicht moge treden. Uitvoering. De voetbalvereniging Biervliet hield een geslaagde uitvoe ring voor een overbezette zaal. Opge voerd werd het blijspel in 3 bedrijven: „Pension Zonneschijn" verzorgd door de Blervltetse Toneelvereniging „Jacob van Lennep. Een geslaagd bal besloot de avond. Kerstavond. In verband met het Kerstfeest werd alhier, door de leid sters der Katholieke Actie een Kerst avond georganiseerd voor de Moeder» der Zonnekinderen en voor de Moeders van de Katholieke Actie. Het is een zeer gezellige avond geworden. De weleerw. heer Willemen opende de avond met een welkomstwoord, waarna een sociale werkster. Juffrouw Baert uit Sas van Gent, een over zicht gaf van het werk en doel der Zonnekinderen. Juffrouw Saverneye van het E.K.-Huis uit Hulst sprak een woord over het Kerstfeest. Ook deden de Zonnekinderen enkele voordracht les. welke ten zeerste ln de smaak vul len. Al de aanwezigen werden ge- tracteerd met snoep, terwijl aan het eind van de avond een gratis verloting plaats vond. Voor de Moeders was er een taart beschikbaar gesteld, terwijl er voor de Zonnekinderen een Kerst stalletje te verloten was. De leidsters der K A. zagen hun werk beloond en honen in de toekomst nog meerdere gezellige avonden te organiseren. GOESE HULPVAARDIGHEID De weth. van Sociale zaken, de heer Buys, deelde ons mede dat, zodra het in de stad bekend was, welke ramp 't gezin Kuypers door de brand was over komen hulp van alle kanten werd ge boden en Sociale Zaken bleef natuur lijk ook niet in gebrek. Hen die nog verdere hulp willen bie den raadt de wethouder echter aan dit te doen vla het bureau van Socia le Zaken omdat dit weet wat de fami lie reeds kreeg of nog nodig heeft. QEDURENDE de Kerstdagt.. is door ..Zeelandla" in de zalen van de heer Krijger te Goes een grote ten toonstelling van konijnen en pluim vee gehouden, waarop prachtig ma teriaal aanwezig was en die vee! be langstelling trok Niet minder dan 700 konijnen en kippen waren inge bracht en de keurmeesters hadden 't niet gemakkelijk. De medaille van H. M Koningin Juliana werd gewonnen door dhr C van Nimwegen te Nieuw- en Sint Joosland vooi het hoogst aantal pun ten grote hoenderen, één ras en één kleur met Wit Wyandotten; de me daille van Z. K. H. Prins Bernhard voor het hoogst a-ntal punten, één ras. één kleur in de afdeling konij nen door dhr 3 van Lare Dierx te Schoondijke met Klein Chinchilla; de medaille van de Commissaris der Koningin in Zeeland voor het hoogst aantal punten in dwerghoenderen, één ras, één kleur door dhr C. v3n Nim wegen te Nieuw- en Sint Jocsland met Zwart Wyandottekrielen; de wisselbek°r voor het mooiste konijn der tentoonstelling was voor dhr J C. v. d Boudt te Middelburg met een Roodoog Pool; de beker oor mooiste dier grote rassen konijne: won M. A. Stroosnijder te Kruiningen met een witte Vlaamse Reus; de beker voor het mooiste dier middenrassen was voor dhr M. van der Slikke te Middelburg met een Blauwe Wener; de beker voor het fraaiste dier klei ne rassen was voor de heer G de Bokx te Zaamslag; de beker voor 't mooiste dier dwergrassen was voor dhr J. S v. d. Boudt te Middelburg met een Pool-Roodoog; de beker voor het fraaiste dier in de kort- of lang harige rassen won F. H. Schuyt te Souburg met een Castor-Rex en het hoogst aantal punten van één ras werd behaald door de heer J van Lare Dierx te Schoondi'ke met KI. Chinchilla; de collectieprijs in de 100 tapijten vielen douane in handen UEN zo goed als nieuwe pantser- auto is op de Meerseweg onder Zundert met dusdanige kracht op 'n aldaar aangebrachte railversperring gereden, dat de rail als een tang de motor indrong, waardoor de wagen letterlijk in de val zat en voor noch achteruit kon. De inzittenden hebben daarop overhaast de wagen in de steek gelaten en zijn er vandoor ge gaan. Bij het onderzoek, dat door ambte naren van de invoerrechten en ac cijnzen werd ingesteld, haalde men honderd tapijten uit de laadbak, ter wijl duidelijk te zien was, dat men getracht bad de wagen te redden door haar te demonteren. Hierin is men echter niet geslaagd. De wagen had een zogenaamde achterkap, zodat zij ook voor het ver voer van vee was ingericht Het reeds ingestelde onderzoek heeft vastgesteld, dat men van plan was met vee naar België terug te keren Het verdere onderzoek wordt met kracht voortgezet. grote rassen konijnen was voor de heer M. Korstanje en de heer M. Melieste gezamenlijk, belden in Goes woonachtig; de collectieprijs voor de mooiste inzending middenrassen was voor de heer A A. Clement met wit te Weners en de collectieprijs voor de "raaiste inzending kleine, dwerg- kort- of langharige rassen was voor de heer J van Lare Dierx te Schoon dijke wederom voor zijn inzending KI Chinchilla. In de afdeling hoenders en dwerg hoenders waren de hoofdprijzen bij na allen voor de heer C. van Nim wegen te Nieuw- en Sint Joosland Door het tentoonstel'ingsbestuur is, onder leiding van de heer Lavaay 'r massa werk verzet om het geheel te doen slagen. Bijzonder mooi was ook de stand waarmee de fa. Geljon de expositie 'ipslerde. „Zeelandia" kan op goed geslaagde dagen terug zien. Kath. Jeugdbeweging. Hoorden we sinds larig niets meer van onze Kajotters, nu schijnt er weer leven in de Beweging te komen. Men heeft zelfs plannen om op Zondag 2 Januari een toneelvoorstelling te ge ven. Er zal om. worden opgevoerd ..De Stem van het Veld". We zullen hopen, dat dit weer het begin is van een bloeiperiode. Gouden bruiloft. Op 28 Jan. '49 zal het echtpaar Aug. Lievens-van Buiten zijn gouden bruiloft vie ren. De buurtbewoners van het Ach tereind hebben reeds een feestcomité opgericht met als voorzitter de heer Jo's. LeeraerL Uitslag prijsbUjartlng. In het café van Leon Poppe werd een prijs- biljarting gehouden voor 25 kilo karper Er namen 45 spelers deel. De prijzen werden achtereenvolgens gewonnen door: le prijs: Fr. Mattheyssen en Jos van Laere; 2e prijs Leon Poppe en Aio. Schillmans; 3e prijs: L. Rocken en J. Bruggeman, 4e prijs Jos Verdurmen-P. de Smet; 5e prijs: Th. Kindt en P. Biddeloo; 6e prijs: Alfr. Poppe en a. Schlllemans. le serie: Pr. Bruggeman met 15 pun ten; 2e G. Reyns met 13 punten en 3e G. Schillemans met 13 punten. R. K. MUZIEKVERENIGING OPGERICHT. In de jeugdhoeve ls men tot oprich ting gekomen van een R. K. Fanfare corps. Onder de aanwezigen waren pastoor A. Kramer en kapelaan A. J. H. Drost. De burgemeester, was wegens raadsvergadering afwezig.' zodat later het ere-voorzitterscbap werd aangebo den. Vele oude leden van het vroegere corps waren aanwezig en werden allen weer lici .Het voorlopig bestuur bestaat uit de heren E. Bordul, G. Bordut L. J. v. d. Linden, J. Rijk en J. Stokx. Als directeur is benoemd de heer P. Bos. Daar er onder de Jeugd verschil lenden zijn die gaarne wilden toetreden Ls bet mogelijk zich bij een der be stuursleden op te geven. Men hoopt over ongeveer drie maanden over de instrumenten te kunnen beschikken. Ongetwijfeld zal dit voor 's Heeren hoek een vreugde zijn. HEBBEN al eens iets verteld over het jongste geval: Fredcriks. Deze oud secretaris-generaal had ln Elsevier een artikel ge schreven over geldverspilling aan Landbouw en had daarvoor de medewerking verkregen van een paar hoge ambtenaren van Financiën. Minister Lieftinck heeft nu precies verteld wat er aan de hand is ge weest. Mr. Frederiks had het hoofd van de afdeling Inspectie der Rijksfinanciën enkele inlichtingen ge vraagd zonder erbij te vertellen, dat er publicistische doeleinden achter zaten De hoofdambtenaar ant. woordde: „Ik ben in le zaak niet zo erg thuis, maar ik zal een jonge thesaurie-ambtenaar uitnodigen het te doen. Die ambtenaar is een paar keer bij Mr. Frederiks thuis geweest. Deze had hem gezegd: Deel niets mede wat onder de geheimhoudingsplicht valt. Dit is strikt genomen ook gebeurd. De thesaurie-in specteur had ook nog altijd niet door, dat publici teit het doel was. Dat begreep hij pas, toen Mr. Fre deriks hem een getypte schriftuur ter correctie toe zond. Hij heeft toen een paar verbeteringen aange bracht en het geheel teruggestuurd met de opmer king, dat er onjuistheden in scholen, waarover hij nog eens graag met Mr. Frederiks wilde spreken. Deze gaf daaraan geen gevolg en publiceerde het artikel. De jonge ambtenaar heeft zelf ontslag ge vraagd, waarbij hem het predicaat „eervol" ls ver leend. Ziedaar in het kort de historie, die niet bepaald wereldschokkend ls, maar die toch voor Mr. Frederiks niet prettig klinkt. Speciaal daar waar hij de publicatie doorzette zonder het signaleren van onjuistheden af te wachten. JJET BOLSJEWISTISCH BEWIND ln Hongarije heeft dap gedaan wat een Hitier zelfs niet aandurfde: de Kardinaal-Primaat is gearresteerd. Zijn „misdaden"-reglster stond van te voren vast. Zijn veroordeling is ook zeker. Er zullen belastende „documenten" en „verklaringen" zijn. Wellicht heeft men zijn onlangs gearresteerde secre taris wel inet beproefde martelingen een zogenaam de bekentenis afgeperst. Maar de wereld kent het motief voor deze arrestatie en voor het straks uit te spreken vonnis: bet was de enige stem ln Hongarije, die nog spreken kon en nog spreke wilde voor de eenvoudigste mensenrechten, voor de vrijheid van godsdienst en geweten. Met leugen en laster, ftet martelingen en een rechtscomedie zal men deze stem nu smoren. Doch, gesmoord, blijft ze spreken. Blijft ze getuigen en blijft ze aanklagen. Zal ze ook aanklagen de lieden, die ln Parijs de hoeders van het interna tionale recht heten te zijn, die een klein land op grond van een politiek intrigespel veroordelen, doch die nu rustig deze misdaad achter het ijzeren gordijn zullen laten gebeuren. Want daar staat een der groten op de achtergrond. Voor zo'n priester, zo'n kardinaal kan men zich toch niet opwinden, kan men geen vuisten op de lessenaars slaan. Dat past niet ln de politieke situatie van het ogenblik. Zo staat het er voor in deze wereld van 1948. flinke tube zeer grote tube V y "C*en 83-jarige inwoner van het Belgische plaatsje Evere bij Brussel werd dezer dagen dood in zijn huiskamer gevonden. HU was overleden aan gasvergiftiging. Althans, dat constateerde de dok ter. die onmiddellUk door de buren verwittigd werd. De stoffelijke resten werden naar het lUken- huisje gebracht en de fa milie ging voorbereidin gen treffen voor de begra fenis. Toen echter de be grafenisondernemer 36 uur later ln het dodenhulsje kwam, om de kisting te voltrekken, zat de over ledene boven op het dek sel van de kist in zUn handen te wrUven. ZUn jullie gek", zei hU, „om me hie; op te slultenT Ik heb een kou, dat het niet mooi meer is en ik sterf van de hon ger". De begrafenisonderne mer rolde zowat door de «leur naar bulten van de schrik en zette het op een lopen. Maar toen hU nog naar adem snakkend, de treurende familieleden zUn verhaal stond te doen kwam ook de dode bin nen. HU gooide de rouw kransen ln een hoek, pakte de koffiepot van de plattebulskachel en zei „En rou is het uit met die flauwe gUntjes". Op het ogenblik gaat de 83-jarlge, ondanks zUn 83 Jaren, weer elke dag een wandeling maken. Houten long. rpwee Duitse geleerden, dr. Rindfleisch en dr. Brünner van het phy- sisch-medisch instituut Ier Universiteit te Gdttin- gen, hebben een „hou ten long" uitgevonden voor de behandeling van kinderverlamming, van de verlamming der lucht wegen en de vergiftiging der ademhalingsorganen. De houten long heeft een aantal voordelen, vergele ken met de IJzeren long. die ettelUke Jaren terug opgang maakte. De zieke bevindt zich slechts tot aan de schouders, erin, zodat het hoofd vrU bUJft. Men hoopt binnenkort alle ziekenhuizen in de Britse zóne van het ap paraat te kunnen voor zien. O0000000000000000<>0^0000000000c>0000000000000000$ Die heb ikal naar beneden ge bracht. legde hij uit. Er was lets in de hele manier waar op Payne zich gedroeg, dat haar on middellijk bij intuïtie deed voelen, dat er iets niet „ln de haak" was. Waar beneden? vroeg ze. In elk geval niet in de keuken. Daar ben ik niet vandaan geweest sinds U uw ontbijt en dat van vader op een blad heb meeg-remen. Ik heb alleen ontbeten, bracni Stephan Brand ln 't midden meneer Payne heeft dat al eerder gedaan Maar dat heeft hij niet. nleld Con stance vol. lk wil dat hij Zij hield opeens op. Deze vrijpostige Amerikaan had zich de vrijheid ge permitteerd. haar een knipoogje te geven, "n stmaal dat moest betekenen „Maak Je niet bezorgd over mij!" D hebt uw thee en beschuit aan iemand anders weggegeven, viel ze opeens uil. Wie was het? Zegt U het alstublieft! Wel zei hij, op een toon die wei nig leek op zijn gedecideerde manier van spreken van gewoonlijk; ik hadniet zo bijzonder veel honger en toen kwam Ik -die arme kleine meisjes tegen, die om een extra'tje liepen te schooien... En ik dacht bij mezelfhet hindert niemand als Vader, zei Constance verontwaar digd. hij heeft geen korrel eten gehad. Dan neem je hem mee naar be neden en geef hem wat, zei Brand. U moet mijn conversatie overigens heel interessant gevonden hebben, terwijl ik at! Maar nu alle gekheid daargelaten, meneer Payne; U zult me een genoegen doen door in uw goedhartigheid geen verdere inbreuk meer te maken op de regels. We staan of vallen met elkaar; een wet voor allen! Payne, met het gevoel van een be trapte misdadiger, legde Constance uit, waar zij de lege theekop zou kunnen vinden. Ik zal ra het vervolg een wakend oog óp U houden, zei ze, terwijl ae naar beneden liepen. Gaat uw gang. zei hij opgewekt; dat is alles wat ik begeer! HOOFDSTUK XI Mevrouw Vamdttart krijgt een boodschap De kwellingen en ontberingen, die in deze ellendige uren ais bijen zwerm den om de vuurtoren op de rots. wa ren veel en velerlei. Vochtige kleren, gebrek aan voedsel, bedompte atmos feer in de kleine ruimten en tegelij kertijd koude tocht zodra er een deur openging, eer. toenemend aantal 'zie ken zonder mogelijkheid om him ge neeskundige hulp of geneesmiddelen te verschaffen en het groeiend besef dat de verlossing uit al deze ellende eer een kwestie van dagen dan van uren was. De taak van Constance en Enid was bovenmenselijk zwaar. Zij moesten de voedselvoorziening voor een kleine negentig mensen bewerkstelligen met kook- en eetgerei, dat bestemd was voor het gebruik vsn drie en tegelijk zorgen dat ieders kleine rantsoên zo was. dat het in geen enkel opzicht de afgunst van een ander kon opwekken Maar ze slaagden erin, zo goed en zo kwaad als het ging, voor deze pro blemen een oplossing te vinden! Met behulp van lege jampotjes en sardi neblikjes konden ze twintig personen tegelijk bedienen. Dat betekende dat ze achtereenvolgens vier maaitijden moesten bereiden, die per stuk een uur werk vereisten. Tegen dat ze met de vierde klaar waren, was het lang zamerhand weer tijd om met num mer een van de volgende reeks te beginnen. En het resultaat van al haar moeite was nog niet eens dat de schipbreukelingen een gevulde maag hadden. De vrouwen klaagden nog het minst, maar de mannen werden als ze met roken, zingen en het ten beste geven van beschouwingen over weer en wind, de tijd niet meer konden kor ten, ontevreden en mopperig. Kort om de toestand van de kleine bevol king op de toren was verre van ple zierig. En de pogingen van de „Falcon" om de toren te bereiken waren nog steeds vruchteloos! Het liep tegen de avond. De derde en laatste maaltijd werd zwijgend en somber genuttigd. Alle aanwezige lampen waren naar de keuken gediri geerd. daar Brand, bij een nauwkeu rige inspectie van de voorraden in gezelschap van Emmett en de pureer, ontdekt bad dat er nog maar eeu angstwekkend-klelne hoeveelheid wa ter in de regenbak aanwezig was. In de vroege ochtenduren vol haast en verwarring, hadden ze zich in de berekening van de watervoorraad gru welijk vergist. En nu was het nodig otn alles wat geschikt was om warm- yOALS we reeds in het kort heb ben gemeld, zal binnenkort te Bergen op Zoom een Benelux- beurs worden gehouden op Initia tief van het bestnnr der Westbra- bant's Zeenwse streekberrs voor handel en Industrie. Tal van teke nen wijzen er op dat deze stap in de toekomst van grote betekenis zal zijn, niet alleen voor Bergen op Zoom. maar ook ver daarbuiten. Immers, herhaaldelijk is reeds ge wezen op de belangrijke schakel, welke 3rab. en Zeeland vormen ln de economische samenwerking tussen België, Nederland ei» Luxemburg. En Berger, op Zoom. dat slech*-, op ge ringe afstand ls gelegen van de grote Belgische handelsstad Antwerpen, kan in deze samenwerking een be langrijke bijdrage leveren. Dat het 't bestuur van de W.Z.S.B. is geweest, dat de schouders onder 't werk heeft gezet, wekt geen ver wondering, gezien de ervaring, wel ke dit bestuur bij de organisatie van de 36 te Bergen op Zoom georgani. seerde streekbeurzen heeft opge daan De streekbeurzen in ons land zijn gegroeid uit de nood van de tijd met het -oei de door het gebrekkig verkeer verloren gegane contacten zoveel mogelijk te herstellen. Sedert de tijd. dat de eerste beurzen ver schenen, is er echter heel wat ten goede veranderd op verkeersgebied met het gevolg, dat voor verschillen de beurzen de grond voor hun be staan is weggenomen. Behoefte san een beurs beurs te Bergen op Zcom ech ter voorziet nog steeds in een behoefte, in het bijzonder voor de nu niet bepaald met verkeersmidde len verwende Zuid-Hollandse en Zeeuwse eilanden, die op handelsge bied voor een niet gering deel op Bergen op Zoom zijn georiënteerd. Doch behalve aan deze eilanden, biedt de beurs ook nog steeds kansen aan allen in Nederland, die in West brabant en Zeeland zaken wensen te doen. Het was mede daarom, dat de beurs te Bergen op Zoom het eerst een wettelijke erkenning kreeg en de verworven uitstekende reputatie zal er zeker niet vreemd aan zijn, dat men thans ook bij het realiseren van de Benelux-beurs van hogerhand de volle medewerking ontving, in het bijzonder van het Benelux-comlté te Den Haag. De bedoeling is het groot aantal beurzen, dat ieder jaar in Bergen op Zoom werd georganiseerd, te redu ceren tot twee Benelux-beurzen per jaar. Begonnen wordt met de inschake ling van Belgisch Oost en West- Vlaanderen. Er zijn daar reeds ver schillende contacten gelegd en men heeft goede hoop, dat door de eerste beurs een stevige basis zal ontstaan voor een verdere nitbouw. In verband hiermede moge wor den gewezen op de plannen om in 1950 te Bergen op Zoom te komen tot een grootscheepse tentoonstel ling, welke men geheel wil baseren op de Benelnx-gedaehte. Aantrekkelijke entourage 7LTET de voorbereiding voor de eer ste Benelux-beurs ls men thans reeds zover gevorderd, dat de data konden worden vastgesteld. Deze zijn: Maandag 7, Dinsdag 8 en Woens dag 9 Maart 1949. De opening vindt plaats Maandagavond 7 Maart om 7 uur. De beurs is die dag verder ge. opend tot 10 uur des avonds. De tweede dag zal de beurs open zijn van 9 tot 6 uur en de laatste dag van 9 tot des middags 3 uur. Er worden pogingen in het werk gesteld om rond de beurs een aan trekkelijke entourage te scheppen door middel van lezingen en een Be- nelux-cabaret. teneinde op deze wijze aan de Benelux-gedachte meer be kendheid te geven. Wie over de or ganisatie van de beurs meer wil we ten, kan inlichtingen Inwinnen op 't secretariaat, Burgemeester de Roock- laan 14 te Bergen op Zoom. MOEDERAVOND. Vanwege de Katholieke Actie werd voor een voile zaal, waar meer dan 300 huismoeders bijeen waren een bij eenkomst gehouden, welke geopend werd met een kerstspel, dat door de kabouters werd opgevoerd. Kapelaan Fassaert hield een inlei ding over „De Vrouw in het Gezin". Deken Rops nam vervolgens hefc woord om afscheid te nemen van me vrouw Dijkstra, die Hulst gaat ver laten en ln de tijd dat ze er woonach tig was zoveel voor de Katholieke Actie gedaan had, waarna koffie met koekjes geserveerd werd. Mej. Hoppenbrouwers sprak vervol gens over de betekenis van het Kerst feest. Met een verloting van een kerststal en een taart kwam het einde. Een der ge lukkige winnaressen was een moeder van 9 kinderen. Schieting. In de binnenzaal bij de heer C. Moerman had een scnieilns plaats waaraan 24 schuttere deelnamen Reeds ln de le ronde viel door een welgemikt gehot van Petrus Pauwels te Groenendijk de hoogvogel ten offer, terwijl deze door een sportman nog maals op de prang geplaatst werd en reeds ln de tweede ronde het door Baas van Gapen uit de Hooglandpolder het weer moest ontgelden. De le zijvogel schoot Jac. Sorber uit de Cloosterstraat, terwijl de 2e zij- vogel geschoten werd door Petrus Pau wels voornoemd. Het grootste aantal kleine vogels, n.l. 3 stuks, was voor O- de Waal van Groenendijk. Uitvoeringen. Zag het er voor uitvoeringen op het gebied van zang muziek en toneel deze winter niet al te rooskleurig uit, thans zijn wij heel wat hoopvoller gestemd. Op 16 en 17 Januari brengt 't plaatselijk ge mengd toneel ons Heernonkel en ln Februari vergast de toneelafdeling der fanfare „De Scheldezonen" de Kan ten met het succesvol taferelenspel „En waar de sterre bleef stillestaan". In besloten kring speelt de jonge Boe renstand het blijspel „Aardappelen". de Kerstdagen «ebt gezellig, maar druk! Daarom doet se een paar dagen „plano- Ze kreeg een een^odlg recept van Mevr. Lotgering-Hillebrand voor: SPRUITJES MET TOMATENSAUS kg. schoongemaakte spruitjes, een klein stukje ui, L dunne tomaten saus, 20 gr. boter extra, wat zout. Was de spruitjes, snipper het stukje ui héél fijn. Smoor eerst de ui ln de bo ter en voeg er dan de spruitjes en het zout bij. Laat ze onder af en toe schudden 15 min. zachtjes smoren. Maak intussen de tomatensaus en doe ze bij de spruitjes. Maak hierin de spruitjes verder gaar en bind zo no dig de saus wat na als de groente gaar 16. Adv.-699-00 Vandaag geeft Miep, ln plaats van pap, Een appel of wat appelsap. Publ. Centr. Bur. v, d. Tuinb,veilingen te op te wekken, te gebruiken voor de distillatie van drinkbaar water. De vuurtoren bezat daarvoor geen toesteL Met behulp van zeildoek en een wijde geverniste buis werd een toestel za goed en zo kwaad als het ging nage maakt; er werden vochtige doeken omheen gewikkeld om de condensatie van de stoom te bevorderen. Behalve alle aanwezige lampen werden ook alle beschikbare ketels en potten voor dit distillatie-proces gerequlreerd Cacao kon nu alleen nog maar voor de vrouwen bereid worden en de smaak van het water bleef, ondanks het zuiverings-proces. afschuwelijk. Er konden zelfs geer. aardappelen in worden gekookt en die waren juist nog het meest substantieel van de hele aanwezige voedselvoorraad. En rauw konden ze moeilijk gegeten wor den! Het verse water in de regenbak, waarvan nog een geringe hoeveelheid aanwezig was, was ook niet in prima staat en moest vóór het geiruik ge filtreerd worden. Brand besliste, dat het uitsluitend mocht gebruikt, wor den voor de ernstige zieken. Het ..hos pitaal' was overvol en alle nieuwe patiënten moesten verder blijven waar ze waren. (Wordt vervolgd.) DINSDAG-WOENSDAG. HILVERSUM II 415 Mr Dinsdag: 17,45 Septet Johnny Ombach, 18,10 Sport, 18,20 MGM ork. 18.30 Dit is leven, 18,45 Zeven Sp volksl. 19 Nws. 19.15 Harp en fluit, 19.3C Lietghesel- len, 19,45 Night and Day, 20 Nws, 20,05 Gewone man. 20,12 Gljsbrecht van Aemstel uitgev door Amst. To- neelgezelsch. onder regie van van Dalsum. 22.37 Actualiteiten, 22.45 Avondgeb. 23 Nws, 23,15 Moderne componisten, Woensdag: 7 Nws, 7.15 Te Deum Laudamus. 7.45 Woord voor de dag. 8 Nwt 8,15 En nu aan het werk. 9 Zieken, 9.30 W. st 9 35 Pi .no en ork. 10.30 Morgend. 11 Harp. 11,15 Het kostbare kledingstuk, 12.0 Notenkra kersuite, 12.30 L en tuinb. 13 Nws 13.15 Orgel, 1343 Chausson, 1430 Snlibloemen en planten i. d. Kerst dagen: Herwig. 15 Zang, 1520 Mo. sart. 15 35 Res. ork 16.15 J. en meis jes, 17,31 Ierse liederen. HILVERSUM I, 301 M. Dinsdag: 17.30 Orgel, 17.45 Overzeese kroniek, 18 Nws, 18,15 Tom Erich, plano. 18-30 Ned. str. kr. 19 Kobus Kwint, 19,10 Aohter het voetlicht, 19,23 Amst. trio. 19,45 NI WIN, 19,50 Wederop bouw, 20 Nws, 20,05 Echo v. d. dag. 20.15 AVRO's operette theater, 21 30 Allerlei 21,35 Ik zou zo graag, 22,15 Don Quischotto suite. Woensdag: 7 Nws. 7,15 Ochtend- gymn. 7,30 Muz. bij het ontbijt, 8 Nws. 8,18 Filmselecties, 8.50 Huisvr. 9 Kamermuz. 10 Morgenw. 1020 On ze keuken, P. J. Kers,, 10.30 Als de stofzuiger zwijgt, 11 Populair non stop, 12 Accordeola, 12 30 L. en tuin bouw. 12.33 Platteland. 1238 Kilima Hawaiians. 13 Nws, 13.15 Kalender. 13.20 St Muz Amst. Pol. 14 Macken- zie King. 1415 Jeugdconc, 15 Kermis der üdelheid. 15.30 Regenboog. 16 Roodborstjes, 16.15 Het stond in de krant, 16 45 Vragen staat vrij. 17,15 Orgel, 17.30 Ramblers. BRUSSEL VLAAMS 321 M. Dinsdag: 17.40 Ork. fantasieën. 18 Ravel. 18 26 Victor de Mey»re, 19 "0 Sn'daten, 19 Nws. 19.30 Lied°ren. 19 50 Soc. Partij. 20 Mys'er'esne). 21 30 Omi ork. 22 Nws. 2215 Jazz 22 30 Rhythmische muz. 22,50 Nws. 22 56 Serenade for strings. Woensdag: 6.30 Weerber 7. 8, 9 Nws 7.15 Gr. 8.15 Ochtendeore 12 Vro'üke muz 12 30 Wee-bor 1?33 Gr. 13 Nws 13 15 gr. 17 Gr 17.05 Nws. 17,15 Latijns Am. 17,30 Schoon heid der poëzie. tenaar 50 Ja: H. Exc van Ha' 60 Jal Waterre trecht. I 50 Jal Blaricuil Hollen b? rend; a| blijvend dusgestil 40 Jail pastoor I Abt); >1 (Z.H.); I Graven! I Haarlem I wijk; A.I dorp; Pi venhagel Beemste I Den Hol Marck, J let, past I Outerter I van Rui, J. Schil dam; J. I P. Verwl Dec. Ch. Ziekenh" 25 Jaa;l ker, pasll Bangert, I Beynen, I Cleophas I van Diesl Dijk. pasfl Gastele, selaar, p de. pasto Kleef, pil B. W Kl Koopen, Amstel; Lugt, pa] Luken, rector te| toor te pastoor Officiaal van der Vollaertsl F. Wolff, daal. ree Dulnzigtl 12% Ji A. Duyvi| Switzar. te Naald I pelaan t.| kapelaan I TAE afd.1 derbo- van de M der leidi heer C. Sint Jooe eni gingen zonden, a was reed| trekken, zijn open ganisatie, landelijke kers eeé sloten ma provincial! land een sprak dt van de nii derrassen ding van Zeeuwen heren J. en Joos Joosland secretaris bleek, ia! voor staat den voorz penningmi werden al in de te Middel! zaamhedi schikbaar werd pg Souburg, vormd wo wegen. N zittcr, J. cretaris. :ens pent an L. vai leden. In de kas ei meester daarvoor vraag we den j Vo te V'.issin vraagd v< en een op de heer J in die rit door de v Tenslotte aller aan\ heid verle Sing „Zeel

de Stem | 1948 | | pagina 2