Alle belangrijke Nederlandse strategische punten in handen Onze ministers offerden aan beraadslagingen hun Kerstfeest Vier kenmerken van de ware vredeswil Waar staan wij? De debatten in de Veilig heidsraad „Wij zijn allen in Gods Hand" KERSTBOODSCHAP van de Moeder des Vaderlands aan alle Nederlandse moeders Tot dusver 19 doden IN 'T KORT Mijnramp Saarbekken Eieren van de bon Kerstboodschap tot het College van Kardinalen Middenstands- wetten in de maak VIJFDE JAARGANG No. 1264 MAANDAG 27 DECEMBER 1948 Legerbericht Madioen bezet Televisie Het blijft vriezen NA DE BESLISSING VAN DE VEILIGHEIDSRAAD Rapport C. v. G. D.: Wij zien geen kans Bestandsschendingen vast te stellen Hoe keurig dr. v. Royen India aftroefde Zij vielen voor het vaderland in het Twintig arbeiders omgekomen D°°Ri CANADA werd een resolu tie ingediend met amendementen daarop van Australië en Syrië; bij de stemming werd echter dit alles ver worpen. De heer Palar kwam er ten slotte voor de Republiek nog een ste vig schepje opdoen, wat hem, toen het eenmaal op stemmen over de Ame rikaanse resolutie aankwam, helemaal niet bleek te hebben geholpen. DistributienieuWs Puntenvrije textiel- uitverkoop Distributie motorvoer tuigen opgeheven De f 1.- bpslag voor kostwinners beneden 23 jaar PAUS PIUS XII OVER: H» Uitgave N V Uitgeversmij Neerlandia Redactieraad: A. F. J. Aernoudts, C. J. van Hootegem; A. E. Langenhorst; Mr Dr A. J J M Mes. Mr H B B de Rechter. Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling: t 3.00 p kwartaal; p. post 1 4.75. p week (uitsluitend bij niet-postbestelling) f 0 30. Losse exemplaren 8 cent Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch- Vlaanderen Hulst. Dubbele Poort, 7, tele foon 102 (Bijbureau Oostburg. Nieuwstraat 22, telefoon 35) Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden Goes, Westsingel 75, telefoon 2230. Hoofdredacteur: J J H A. Bruna Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage) t 0.10 per m/m. voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) f 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp f 0.25 en f 0.60. Incasso wordt berekend. T/AN OFFICIËLE ZIJDE te Batavia wordt het volgende gemeld: „In West-Java bereikten de Nederlandse troepen de Westkust, en bezetten het plaatsje Anjer, 28 km. van Serang. In Midden-Java werden Tawamangoe 35 km. ten Oosten van Solo en Wonogiri 60 km. ten Oosten van Djokja bezet In Oost-Java werd Kediri bezet. Op Sumatra viel Sibolga m Nederlandse handen. Eén Neder - 'andse jager is niet teruggekeerd van ■>en. vlucht boven Midden-Java". Zaterdagavond werd gemeld: In West-Java hebben de Nederland se troepen Pandeglang (20 km. ten Zuiden van Serang), Rangkasbitoeng (30.km. ten Zuid-Oosten van Serang) en Ba.ia (aan de Zuidkust) bezet. In Midden-Java werd Sragen bezet en werden rond Magelang en Solo zui veringsacties uitgevoerd. Ill Oost-Java werden Magetan, Nga- wi en Madioen bezet, alsmede ver scheidene plaatsen in de vlakte van Kediri. Op Sumatra werd Sidikalang (ten Noordwesten van het Tobameer) bezet Reeds zijn de Nederlandse troepen overgegaan tot de zuivering van het in de afgelopen week bezette gebied. Tot dusver werd het verlies van IS doden gemeld, terwijl 34 militairen werden gewond. TN EINDHOVEN wordt bij Phi lips druk geëexperimenteerd met televisie. Dezer dagen trad daar een bekend valkenier op met een valk en een havik. De havik was onrustig en toen de voorstel ling begon, nam het dier een sprong en vloog luid krijsend door de studio. Niemand had natuurlijk meer oog voor de uitzending: men was voor de vogel bijna even bevreesd als voor een heuse duikbommen werper. Achtereenvolgens zette de havik zich op de camera en de microfoon, die kletterend naar be neden kwam. Dat brak de span ning: iedereen zocht buiten de deur van het lokaal een goed heenkomen, de valkenier alleen gebleven kon met weinig moeite de vogel tot bedaren krijgen en aan de rest van het televisiepro gramma werkte de havik op volle kracht mee JgGYPTE heeft telegrafisch aan de Veiligheidsraad gevraagd onmid dellijk Palestina te willen behandelen „daar er gevechten op grote schaal zijn begonnen". Nog vandaag zal dit ge schieden. gUMNER WELLES, de voormalige onderminister van Buitenlandse Zaken van de V. S., is te Washington bewusteloos nabij zijn huis aangetrof fen. Hij is naar een ziekenhuis over gebracht. Zijn toestand is zorgwek kend. £)EZE UITVINDING, gedaan te Delft, is van groot belang voor de bouw nijverheid: zij bestaat uit een instru ment, waardoor men de draagkracht van de grond kan meten. Tevoren is nu te zeggen, hoe lang (of kort) de heipalen onder jen gebouw moeten zijn. TE ROTTERDAM werd eergisteren een jonge vrouw geworgd in haar kamer aangetroffen. Van de vermoe delijke dader, een man die de avond tevoren met de vrouw was gezien, heeft men een "nauwkeurig signale ment. J^E ENGELSE KONING zeide in zijn Kerstboodschap o.a., dat hij in het afgelopen jaar het koningschap had leren zien als een pool van de ver houdingen der mensen onderling. 'pUUMAN verklaarde in zijn Kerst boodschap. dat hij met alle kracht zal blijven werken voor de wereld vrede. ^ELKbVfcKrv ACHTING geldig tot vanavond: Droog weer met weinig bewolking, maar plaatselijk vorming van nevel of mist. Meest matige wind hoofdzakelijk tussen Oost en Zuid- Oost In de vroege ochtend matige, op enkele plaatsen strenge vorst. M'dden op de dag meest lichte vorst. Vandaag: zon onder 16.34 uur; maan onder 13.59 uur Morgen: zon op 8.48 uur; maan op 7.17 uur. T~\E VEILIGHEIDSRAAD heeft verschenen Vrijdag door het aannemen van de gedeeltelijke, door Australië geamen deerde, Amerikaanse resolutie, een beroep op beide partijen gedaan het vuren te staken. In Den Haag vergaderden dr. Drees met de ministers Sassen en Drees vrijwel de gehele eerste Kerstdag over het in te nemen standpunt, dat overigens tot nu toe nog niet is bepaald. In Batavia heeft de C. v. G. D. de tekst van de resolutie offi ciéél overhandigd, waarna deze tekst onverwijld naar Den Haag werd doorgezonden. Met deze gang van zaken is van „Staakt het vuren" in Indonesië uiteraard nog niets te bemerken. De laatste berichten zeggen slechts, dat „alle punten van strate gisch belang" in Nederlandse handen zijn. In de resolutie werd aan de C. v. G. D. opgedragen onmid dellijk telegrafisch een rapport aan de Veiligheidsraad te zen den over de gebeurtenissen sedert 12 December. Dit rapport is^ inmiddels binnengekomen. Indonesië blijft een agendapunt van de Veiligheidsraad, die vandaag weer bijeenkomt en er dus, desgewenst, over kan gaan debatteren. verschillende Nederlandse colonnes op zeer bepaalde punten en ner gens op enig breed front zijn op gerukt. Nergens is sprake geweest van grote omsingelingsbewegingen ter vanging en vernietiging van de repu blikeinse strijdkrachten of van min of meer grote „pitched battles". Slechts op enkele punten (bijv. Bandjarnega- ra), waar een Nederlandse colonne stootte op een sterke infiltratiecon centratie van de Siliwangi-divisie TNI, hebben enige korte, werkelijke gevechten plaats gehad. Als gevolg hiervan en omdat de TNI, ondanks grote numerieke supe rioriteit en vrij goede bewapening, zeer spoedig gedemoraliseerd weg vluchtte zijn de persoonlijke ver liezen aan beide kanten uiterst ge ring gebleven en is ne"s'ens sprake geweest van slachtingen of bloedba den. Het aantal verliezen aan de zijde van de TNI is dan ook zeer klein. Er is niet veel gevochten e. dit werd ook niet beoogd. Grote hoeveelheden olief' in voedsel, kleding en medicijnen zijn terstond achter de troepen aange gaan en worden terstond door de or ganisatie van het Roode Kruis aan de bevolking gedistribueerd. Pe be volking is rustig en kennelijk opge lucht. Uit Djokja werd een bericht ontvangen dat het republikeinse ori- geld door de bevolking niet meer -ordt geaccepteerd en dat men het Ned.-Ind. geld verlangt. De bevolking verleent ook spontaan medewerking aan de Nederlandse troepen en de verwachting is geheel gerechtvaardigd, dat deze medewer king in steeds groter mate ook bij de verdere bestuurliike pacificatie zal worden verkregen. De bevolking is de terreur van de TNI en het corrupte wanbestuur van de republiek grondig moe en beseft volkomen, dat de Nederlandse troe pen haar weer orde, veiligheid en be staanszekerheid komen brengen. Het moge nogmaals mei de meeste nadruk herhaald worden, d„ t dit ook het enige doel is van de Nederland se militaire actie, dus het scheppen van die voorwaarden, nodig voor een onbevreesd, vrij en zeker bestaan van de millioenenbevolking. DE VEILIGHEIDSRAAD: „STAAKT HET VUREN" TtE passage in de Amerikaanse re- solutie betreffende het terugtrek ken der trotpen wjrd Vrijdag ver worpen met 5 stemmen voor en zes onthoudingen (Canada, Argentinië. België, Frankrijk, Rusland en de Oekraine). Opvallend, is dat de af gevaardigde van de Oek-aine afwe zig was en nog opvallender is, dat "Se S. U.-afgevaardigde dr iVIalik, be weert, dat deze afwezigheid zijn oor zaak vond in het feit, dat Ockrai- ner niet uit Berlijn kon afreizen, om dat de Fransen weigerden hem een visum te verstrekken Hoe dit ook zij, de be Jissing' is te Parijs gevallen: Staakt het vuren, 'n rapport van de C. v. G. D., vrijlating van Soekarno c.s., en toezicht van uit lichaam op het naleven van het nieu we Bestand. Het reeds binnengeko men rapport boezemt ons om de op merkelijke inhoud momenteel het meeste belang in. Na een overzicht der gebeurtenis sen vangt het rapport aan met de typische zin: „Er zijn moeilijkheden op te lossen als „gevechten moeten plaats maken voor onderhandelin gen". De commissieleden verschillen alleen van mening betreffende het betrekkelijke gewicht, dat zij aan de ze moeilijkheden geven". In drie punten gevat zijn dan de moeilijkhe den: de ene partij mag niet onder militaire dwang staan van de ande re, wil er onderhandeld kunnen wor den. Vervclgens zal de partij, waar van het grondgebied door gevechten is verminderd, slechts aarzelend, even tuele onderhandelingen als bona fi de" kunnen aanvaarden. Tenslotte is er deze practische moeilijkheid: Als de demarcatielijnen niet langer bestaan, wordt het vrijwel onmoge lijk om de positie van de republi keinse troepen vast te stellen. 1 e commissie ziet geen mogelijkheid, dat haar waarnemers in staat zijn be trouwbaar onderscheid te ïaken tus sen maatregelen voor binnenlandse veiligheid door de Nederlanders en vijandelijkheden tussen partijen. Nergens georganiseerd verzet T\E republikeinen hebben volgens mededeling aan afzonderlijke le den van de Commissie hun troepen bewaard voor de guerilla. De Neder landers hebben dan ook, uitgezon derd van de Siliwangi-divisie, ner gens georganiseerd verzet ontmoet. Betreffende de bestandsschendingen zegt het rapport o.m.: Er waren in filtraties op grote schaal en een over matig groot aantal incidenten, veelal op Nederlands gebied. Welke hiervan inderdaad Bestandsschendingen kun nen worden genoemd, zal hier niet worden napeeaan We mei ken hier bij op, dat het minstens eigenaardig klinkt de C. v. G. D. dit te horen zeggen. waar luist het vaststellen van ^estan^schendingen tot net meest ^igenliike van de haar opgedragen taak schijnt te behoren! J^E REGERING maakt bekend, dat in de week van 10-17 December 1948 de volgende verliezen zijn gerap porteerd KovrnMiike Landmacht: res. 2e It. P W Bastianen uit Eindhoven; K N.ï.ï,.: sold. 2e kl. S. Mongilala uit Indonesië. Kon. Marine: geen verliezen. QOK BOVEN BURMA mogen onze vliegtuigen niet meer komen. De K.L.M. overweegt, op welke wy- ze via een andere route naar Indo nesië kan worden gevlogen. Totdat 'n beslissing is genomen wordt men ver zocht geen Luchtpost voor Indonesië aan te bieden. Tot zover dan dit rapport. We zul len nu in korte trekken nog weer geven, wat een militaire woordvoer der te Batavia op de tweede Kerst dag heeft meegedeeld. „In het bijzonder uit reacties van de buitenlandse pers is gebleken, dat grote misvatting bestaat ten aanzien van doel, inhoud en methoden van de huidige Nederlandse actie. In meerdere landen en bladen blijkt de voorstelling te leven, dat een Ne derlands leger, uitgerust met alle modern wapentuig, een aantal vrij wel onbewapende republikeinse strijdkrachten te lijf is gegaan en onder deze grote slachtingen aanricht. Geen beeld is echter van minder toepassing op de huidige Nederland se actie dan juist dit. Het doel van de Nederlandse actie is, om zo snel mogelyk het republi keinse gebied onder de controle van het Nederlandse militaire apparaat te brengen, opdat weer zo spoedig mogelijk door een zuiver en be kwaam bestuur een toestand van or de, recht en veiligheid wordt gescha pen. Om dit doel te bereiken, was het nodig, dat zo snel mogelijk de be langrijke centra in het Republikeins gebied, de grote en grotere steden werden bezet. Daar bij moest het verband van de republikeinse strijdkrachten, voorzo ver dat al aanwezig was, worden verstoord. Wij hebben nu gezien, dat TN DE Duhamel-mijn bij Ensdorf in het Saargebied zijn tengevolge van een mijnbrand 20 mijnwerkers om het leven gekomen, zo wordt of ficieel meegedeeld. Theaters en bios copen in het gehele Saarbekken wa ren op Kerstmis wegens rouw geslo ten. De Regering heeft besloten open bare melding te maken van de naam van de 20-jarige Edmond Veher, die het leven verloor bij een poging om een kameraad te redden. TTE VERGADERING, welke de Vei- ligheidsraad Vrijdagmorgen hield ze eindigde om half drie zal wellicht eens in de annalen staan ge boekstaafd als een interessante kant tekening bij de wordingsgeschiedenis van de Unie. Daar immers verdedigde dr. van Roijen het Nederlandse stand punt tegen negen van de elf afge vaardigden (België was het met ons eens en Frankrijk niet geheel oneens) op waarlijk gloedvolle wijze. Dat hij ondanks geen „zieltjes wist te win nen" had andere oorzaken dan het niet volkomen gerechtvaardigd zijn van zijn zienswijze of de manier waar op hij deze naar voren wist te brengen Hoe origineel wist hij een van de felste aanvallers, nl. India, te over troeven door een passage aan te ha len van diens eig o rede, uitgespro ken enkele maanden geleden, toen de kwestie Hyderabad door de Raad werd behandeld. „Ik zou dit citaat uitste kend kunnen gebruiken, indien ik het woord „India" door „Nederland" en het woord „Hyderabad" door „Indone sië" verving", zo zeide dr. van Roijen De heer van Langenhoven sprak namens België en toonde zich een ware „Benelux-broeder". Hij wees op de onmacht van de Veiligheidsraad in vroegere conflicten en wees op de noodzakelijkheid de competentiekwes tie voor het internationale Hof van Justitie te brengen. DE STEMMING. De Raad heeft de passage in de Amerikaanse resolutie, die terugtrek king der troepen op de vroegere po sities eiste, verworpen met 5 stemmen vóór en 6 stemden blanco. Voor stemden: de Ver. Staten, Co lumbia. Syrië. Engeland en China. De eis tot het stoppen der vijande lijkheden werd aangenomen met 7 stemmen en 4 blanco (Frankrijk, België de Oekraine en Rusland). De gehele resolutie is tenslotte met diverse wijzigingen aangenomen met 7 stemmen voor en 4 blanco (Frank rijk, België, de Sovjet-Unie en de Oekraine). In ons artikel „Na de be slissing van de Veiligheidsraad" kan men de inhoud van de aangenomen resolutie volledig vinden. OP BEHOORLIJK PEIL. •JGA DE VERGADERING verklaarde dr. van Roijen. dat de debatten over het algemeen op een behoorlijk peil hadden gestaan. Een uitzonde ring maakte kolonel Hodgson van Australië, die het een keer, zo bont maakte, dat onze afgevaardigde moest verklaren, dat het beantwoorden van diens opmerkingen beneden de waar digheid van spr. lagen. Over de houding van Engeland had dr. van Roijen weinig lof en van Rus land zende hij, dat het Malik niet om eventuele resoluties ging, doch slechts om het voeren van propagan da. Van China was de houding te leurstellend, vooral daar de Chinezen op de eerste plaats van de zuivering in Indonesië groot voordeel ondervin den. We kunnen dit korte overzicht be sluiten met de vermelding, dat men in Parijs en elders grote waardering had voor de wijze, waarop dr. van Roijen het Nederlandse standpunt heeft verdedigd. UET Ministerie van Landbouw deelt mede. dat de rantsoenering van eieren met ingang van 28 December 1948 zal worden beëindigd. Van die datum af mogen detaillisten eieren zonder bon aan de consuir I :t afle veren. De bestaande maximumprijs regeling wordt voorshands ongewijzigd gehandhaafd. TN de periode van 17 t.m. 29 Januari 1 1949 zal de detailhandel weer ge legenheid krijgen op punten gewaar deerde textielgoederen puntenvrij of tegen verlaagde puntenwaardering, zulks naar keuze van de handelaar, te verkopen aan het publiek. mit6 een korting van minstens 10 pet. op de verkoopprijs wordt toegepast. TUT ET ingang van 24 December zijn de distributie-voorschriften voor mo torvoertuigen opgeheven zodat deze thans zonder vergunning mogen wor den gekocht verkocht en afgeleverd Hieronder vallen mede de rupsband- tractoren en landbouwjeeps. De rups bandtractor was op het gebied van landbouwwerktuigen nog het enige distributieobject. Aan het vrijgeven is de voorwaarde verbonden, dat de importeur, fabri kant of wederverkoper niet tot vrije verkoop overgaat, voordat de door hem vóór het vrijgeven in ontvangst genomen aankoopvergunningen zijn ge honoreerd. Het Ministerie van Verkeer en Wa terstaat vestigt er voor de goede orde de aandacht op. dat door deze ophef fing de Rijksverkeersinspecties geen bemoeienis meer hebben met de toe wijzing van motorvoertuigen. Voor het verkrijgen van een rijver- gunnng, welke vooralsnog gehand haafd blijft, diene men zich als tot dusver te wenden tot de Rijksver keersinspectie. UET COLLEGE van Rijksbemidde laars heeft een beschikking ge troffen krachtens welke de loonbijslag van een gulden, te rekenen van 1 No vember 1948 af, ook zal worden toe gekend aan gehuwde mannelijke werk nemers beneden 23 jaar. alsmede aan mannelijke en vrouwelijke kostwinners in de zin van de Wachtgeldregeling 1946 beneden die leeftijd. TJ" ONINGIN JULIANA heeft op de eerste Kerstdag om één uur voor de Nederlandse radio de volgende Kerstgroet uitgesproken: „Het is mij een behoefte een groet te brengen aan allen, die vandaag op Kerstmis in zorg zijn om iemand, die zij lief hebben en om samen aan hen te denken, die in dat verre goede land aan het strijden zijn. Het kan niet anders, of onze gedachten gaan ook uit naar degenen, die zij daarbij tegenover zich vinden. Onze zuiverste wensen gaan naar hen allen uit. Het is het tragische, dat onze mensenmaatschappij zo is, dat geweld zo vaak weer een krachtdadig optreden daartegen nodig maakt. We weten het uit de jongste geschiedenis, die van het Verzet in ons vaderland tegen onze overweldigers. Onze jongens hebben hier de opdracht onze beloften in te helpen lossen, die we aan alle inwoners van Indonesië deden" bij monde van mijn Moeder op 7 December 1942 en op 3 Februari van dit jaar. Zij willen de vrijheid brengen in de vierledige vorm van de vrij heid van het Geloof en van het woord de vrijheid van vrees en van ge brek. Zii zijn allen in Gods Hand en geen haar zal hen gekrenkt worden zonder Zijn weten. Ik wens tl en hen toch een werkelijk Kerstfeest. Het is niet in de vertrouwde zin, dat dit gevierd kan worden, maar misschien in diepere zin. De Kerstnacht is schoner dan de dagen en uw nacht van zorg maakt de tegenstelling tot het komende licht van Kerstmis des te scheller. Kerstmis is zoveel ruimer, lichter, groter, dan dat, waar aan het dagelijks leven met zijn beslommeringen ons zo vaak maar even laat tippen. Maar niets dringt zo diep en ver door in onze levens met hun moeilijkheden. En zo mogen we dan de eeuwenoude woorden in onze oren laten kinken: „Ere zij God in de hoogste hemelen, vrede op aarde, ln de men sen een welbehagen". Dank U. F\E GESCHIEDENIS der Kerk bewijst dat Zij steeds de voorvechtster en de moeder is geweest van alle goede en vernieuwende krachten, aldus Paus Pius XII in zijn Kerstboodschap aan het College van Kardinalen. Het is de duidelijke plicht van de gelovige mens, alles in het werk te stellen om in het sociale leven te komen tot de oplossing van de problemen, die vooral liggen op het terrein van de sociale rechtvaardigheid, evenzeer als op die van het internationale recht en van de vrede. TTE CHRISTEN mag zich niet opslui- ten in een gevaarlijk nationalisme maar moet acht slaan op de noden en ellenden van zijn broeders. Hij moet economisch zwakkeren helpen, vol doen aan de rechtvaardige eisen van zijn arbeiders volgens de christelijke levensopvattingen en hij dient op de hoogte te zijn van de misbruiken en verkeerde economische opvattingen. Hij heeft ook plichten wanneer zijn land afdwaalt in een nationalistisch streven, de saamhorigheid der volke ren ontkent of verkracht, terwijl die saamhorigheid toch ieder plichten op legt tegenover de grote gemeenschap der volkeren. Vier kenmerken gaf de Paus aan, waardoor de Christelijke vredeswil zich openbaart. 1. Deze christelijke vredeswil komt van God, want Hij is de God van de vrede. De christelijke vredeswil heeft ook zijn wapenen, maar de voornaam ste zijn deze twee: het gebed en de liefde. Nooit kan een kwestie van prestige of nationale eer reden zijn tot oorlog of zelfs maar om met oorlog te drei gen. Wel kan het zijn dat men met kracht van wapenen 't recht wil doen gelden, maar hoe rechtvaardig deze ook zij, 't doen gelden van dit recht moet opwegen tegen het gevaar om dc brand te ontsteken met al zijn ontzet tende gevolgen op geestelijk en stof felijk gebied. 2. Iedere schender van het recht, moet als 'n vredesverstoorden worden prijsgegeven aan de onterende een zaamheid van de zijde van alle be schaafde volkeren. Moge ook de orga nisatie van de UNO de volledige en zuivere uitdrukking worden van de in ternationale vredessolidariteit en mo ge uit haar instituten en instellingen verdwijnen de spoor die zij nog draagt van haar oorsprong, die noodzakelijk een oorlogssolidariteit was. 3. De christelijke vredeswil is prac- tisch en op de werkelijkheid afge stemd zij heeft tot doel alle spannin gen terug te nemen en de oorzaken van deze spanningen. De oorzaken zijn o.a. vooral de betrekkelijke beperkt heid van het nationale grondbezit en het gebrek aan grondstoffen. Laat men de emigratie en de immi gratie van gehele gezinnen vergemak kelijken. Laat men de volkeren in de gelegenheid stellen te kunnen produ ceren, Iaat men ze in de gelegenheid stellen om zelf hun dagelijks brood te verdienen, beter dan het als aal moes te moeten ontvangen. Laat me ook de grondstoffen open stellen voor degenen die er behoefte aan hebben. 4.e De christelijke wil tot vrede is sterk Hij is geen zwakte en ook geen willoze gelatenheid, hij is als de vre deswil van de eeuwige en almachtige God. Iedere aanvalsoorlog, die in gaat tegen de krachten van het god delijk gebod, schendt ook de gemeen schap. De krachten van de goddelijke wet en ook de wet zelf moeten ge ëerbiedigd worden en het schenden daarvan en het overtreden moet altijd bezien worden als een zonde en als een misdaad. Steunend op God, is de christelijke wil tot vrede sterk als staal. Hij is van een geheel andere aard dan alleen maar een louter begrip van humani teit, wat zo vaak ontaardt in zuivere gevoelsopvatting, een gevoelskwestie, welke de oorlog verafschuwt wegens zijn verschrikkingen, gruwelen en zijn gevolgen en niet bovendien als een onrechtvaardigheid. Dit is een utili teitsoverweging en houdt alle bedoe lingen ten spijt, het gevaar in voor compromissen en het gevaar voor oor log. De Paus zegt dan: „Laat men er toch aan denken, ter wijl men de wereld overziet, welke de smarten zijn en de rampen, die voort kunnen komen uit een oorlog, wanneer we deze van de voorbije oor log nog voor ogen hebben. Laten we toch zorgvuldig afwegen de daad en h<-t gevolg. Laat men trachten uit te maken of de oorlog moreel geoorloofd is in bepaalde omstandigheden of ver beden, als er een andere kans is op succes, dan de aanvallen met geweld te keren. TN d)fc Veiligheidsraad is Vrijdag dan een beslissing gevallen. Het had erger kunnen zijn. De onmogelijke clausule, dat onze troepen terug moes ten naar de oude demarcatielijn, io tenminste geschrapt. Merkwaardig genoeg hebben twee afgevaardigden van het Slavische blok mede gehol pen aan het uittrekken van deze gif angel. Terwijl ze zelf -eel scherper maatregelen hadden voorgesteld. Wonder ijk zijn de wegen der volks- democratische logica. Doch wij heb ben er een® een keer van geprofi teerd. Overigens zijn er Vrijdag wel wat meer verstandige voorden ge hoord dan in de voorafgaande dagen. De Fransman heeft terecht de com petentiekwestie op de voorgrond ge steld en daa.aan een ernstige waar schuwing verbonden. De F.elg bleek weer 'n trouwe vriend, die ons recht vaardige standpunt geheel deelde. Zelfs de Engelsman kon de zaak wat breder zien, al schaarde hij zich ten slotte toch onder onze tegenstanders. De aangenomen resolutie is overi gens nog bedenkelijk genoeg. Ze draagt aan de Commissie van Goede Diensten een onmogelijke taak op, gelijk ze zelf reeds uit Batavia sein de. De resolutie maakt geen onde.- scheid tussen politieel optreden en militaire acties. Ze zegt eenvoudig: Niet schieten! Ook als er gemoord en geroofd wordt: Niet schieten! Ook als een bevolking, verkommert onder 'n caricatuur van een bewir.d: Stil staan! Rustig laten gebeuren! Vele persstemmen kwamen ons on der ogen. Een ervan willen we cite ren, die van de Parijse Pei.ple: „De waarheid is niet zeer eervol. Zo de Veiligheidsraad zich streng betoont tegenover Nederland, dan is zulks doodeenvoudig, omdat het een klein land betreft, dat niet over de ver dedigingsmiddelen noch over de „klan. dizie" der groten beschikt. Waarlijk, de UNO heeft dit jaar niet willen la ten verstrijken zonder de volle maat te geven van haar gebrek aan conse quentie, en van een even duidelijke onderschatting van zijn rechter, en van zijn hulpmiddelen...." Zo is het. De meerderheid heeft t overstelpend bewijsmateriaal van Nederlandse zijde domweg genegeerd. Ze heeft zich belachelijk opgewon den, terwijl ze oij vele gevallen van flagrante schending van de grondbe ginselen van het Handvest zwijgt of hoogstens formele protestwoorden uit. In naam van het internationale recht werd ons grotelijks onrecht ge. daan. We zullen het onthouden. JNMIDDEI-S rijst de vraag: Wat doen we? De zuiveringsactie is op Java wat de voornaamste centra be treft zo goed als voltooid. Op Suma tra is het republikeins gebied zo veel groter. Als we nu stilhouden, zullen we zeker nog duizenden naar recht en orde snakkende Indonesiërs te leurstellen. Mogen we dat doen, om groter gevaren af te wenderf? Die grotere gevaren zouden kunnen be staan in een verder doortasten van de Veiligheidsraad door het afkon digen van economische sancties bij voorbeeld. Is dat werkelijk te duch ten? De regering beraadslaagt. Za kent de feiten en omstandigheden in alle finesses. Ze weet ook beter wat er zich eigenlijk achter bet interna tionale scherm heeft afgespeeld. Zondagavond was er nog geen be sluit gevallen. De militaire actie ging voort. We hebben de laatste weken ver trouwen gekregen in de besluitvaar digheid en de tact van deze Neder landse regering. Niet zonder vertrouwen wachten we nu ook haar bislissing af. Winkelsluiting, vestiging, cadeaustelsel JJET voorontwerp Winkelsluitings wet, dat nu aan«de Economische Raad om advies gezonden is, houdt in hoofdzaak het volgende in: Alle winkels moeten gesloten zijn op Zondag en Dinsdagmiddag na 1 uur. Joden en Zevende-dags-Adven. tisten kunnen een aanvrage indienen om Dinsdagmiddag hun winkels ge opend te houden. De sluitingsuren zijn gesteld op Maandag, Woensdag, Vrijdar en Za terdag om 19 uur; op Dinsdag om 13 uur; op Donderdag om 21 uur. Venten na winkelsluitingstijd is verboden behalve op Dinsdag voor zacht fruit, ijs, patates-frites en kran ten. Als Dinsdag marktdag is, kan in overleg met B. en W. de vrije mid dag op Donderdag gesteld worden. B. en W. krijgen het recht om ge durende 21 dagen van het jaar uit zondering toe te staan. Dus voor het geval van kermis, feestelijkheden enz Voor het winkelpersoneel zal het totaal aantal werkuren niet groter mogen zijn dan het momenteel be draagt Nag twee andere vóórontwerpen, zijn in behandeling 'n wijziging van de Vestigingswet, waardoor het voor winkeliers ten plattenlande ingeval van plaatselijke behoefte kan worden toegestaan naast de branche, waar voor ze bevoegd zijn, een andere tak van winkelbedrijf uit te oefenen. Het behoefte-element wordt ove rigens in dit ontwerp niet ingescha keld. Alleen in bijzondere gevallen kan dit bij K. B geschieden. Het tweede voorontwerp betreft 't cadeau-stelsel. Dit laat slechts het geven van geschenken van weinig waarde toe. Een commissie zal over deze toelaatbaarheid oordelen.

de Stem | 1948 | | pagina 1