Scherper dan een guillotine Tweede Techn. Hogeschool in Eindhoven Hun voedsel bestond uit boomstammen Gevaarlijke goudkoorts in Sjanghai 0®k actie in West- Java begonnen [N 'T KORT Vijf sprekers in de Veiligheidsraad tegen Nederland Zo u)as de Republiek VIERT WAARDIG KERSTFEEST m VIJFDE JAARGANG No. 1263 V R IJ D A G 24 D ECE MBER_ 1948 RUSSISCHE RESOLUTIE Boycot van Ceylon en Australië BEROEPSEER Uchte vorst DistributienieuWs Gooi uw brandstoffen- kaart niet weg Zal Nederland resolutie terugtrekken troepen" negeren? Zeven doden bij run op een bank Gangsters in Emmer- compascuum Opleiding Katholieke gezinsverzorgsters Legerbericht Zuidelijke Stichting adviseert Rapport beredeneert op overtuigende wijze, waarom het Zuiden de voorkeur verdient Aangeboden aan Commissie-Holst Het Atlantisch Pact jL ke tech. It" Hdlsbl folk ate |i-Ia k!*»- originele |ns Fanny Monpost, Albanii. Les in Zon- 11-12 240-0 super Uitgave N V Uitgeversmij Neerlandia Redactieraad: A. F. J Aernoudts. C. J. van Hootegera; A. E. Langenhorst; Mr Dr A J J M Mes Mr H B B de Rechter. Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling t 3.90 p kwartaal; p post l 4 75. p week (uitsluitend bij niet postbestelling) t 0 30. Losse exemplaren 8 cent - Postrekening 378841 Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aandraag verstrekt. c Sr Voor God. Koningin en Vaderland etii Bureau voor Zeeuwsch Vlaanderen Hulst, Dubbele Poort, 7, tele- foon 102 (Bijbureau Oostburg, Nieuwstraat 22. telefoon 35) Bu reau voor .de Zeeuwse Eilanden Goes. WestsingeJ 75, telefoon 2236 Hoofdredacteur J J H A Bruna Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage) t 0.10 per m/m. voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) t 0.25 per m/m (Voor de gehele oplage resp t 0.25 en t 0.60 Incasso wordt berekend. /"JEYLON heeft Nederland officieel op de hoogte gesteld van boycot op Nederlandse schepen en vliegtui gen, die troepen of wapens vervoeren voor gebruik tegen de Republiek. De Australische havenarbeiders be sloten de Nederlandse schepen, die goederen vervoeren van Australische havens naar Indonesië, een boycot op te leggen. In de bekendmaking van deze maatregel, deelde de federale raac! van de federatie van havenar beiders mede, dat deze boycot direct in werking zou treden. TEDER BEROEP brengt toch zijn eigen „trots" mee, zelfs het be roep van inbreker. Dit bleek dui delijk, toen gisteren het Bijz. Ge rechtshof in Den Haag twee „zwa re jongens" moest berechten. Zij hadden in 1945 met „bekeerde" SS-ers overvallen gepleegd, zoge naamd voor de illegaliteit. Er wer den geroofde bedragen genoemd die tesamen dicht bij de ton lagen De beklaagden kwamen in op stand. De eerste zei: „Omdat ik een beroepsinbreker ben .had ik die „stunten" niet nodig. Dan had ik me veel beter bij m'n inbraken kunnen houden". Nummer twee riep uij: „Ik beroep me op mijn crimineel verleden, ik ben een dief maar geen verrader. Nu zit ik 22 maan den in de cellenbarakken tussen SS-ers en Landwachters. Dat is een hel voor me". En toch was de eis resp. 8 en 7 jaar voor beide heren. TT. m. KONINGIN JULIANA Is voornemens op Zaterdag 25 Dec. des middags om 13 n., over beide zen ders een Kerstrede uit te spreken. ryE JAPANSE PREMIER, Sjigeroe Yosjida, heeft gisteren het parle ment ontbonden en om nieuwe alge mene verkiezingen verzocht. gij TARRAGONA is een toestel neer gestort van de geregelde luchtdienst Madrid-Barcelona. Alle 27 inzittenden kwamen om het leven. A LBEN BARKLEY, de nieuwe vice- president van de V. 5. zal gedu rende het Kerstfeest verblijven bij het personeel van de Luchtbrug te Ber lijn. TtE E.C.A. wees Nederland aankoop- machtigingen toe voor een bedrag van 547.000 dollar. ttERSTMIS en oudejaar Zijn in Roemenië bij Regeringsdecreet of ficieel als feestdagen afgeschaft. O ET PRINS BERNHARDFONDS kende voor f 34.650 subsidies toe aan instellingen en personen Deze sub sidies bestrijken het gebied van we tenschap, kunst, volksopvoeding en jeugd. JAE EX-COMMISSARIS van Politie, Versteeg uit Wageningen, die vo rige week op Schiphol, toen hij uit Spanje terugkwam, werd gearresteerd is in Vught overleden. TSRAEL heeft het Bestand opgezegd. Dit als antwoord op de Egyptische weigering onderhandelingen over wa penstilstandsvoorwaarden te beginnen. De gevechten zijn weer in volle gang. gEN AMSTERDAMMER kocht van van een andere Amsterdammer, die beweerde naar de V. S. te zullen emigreren de totale inboedel voor ruim 8 mille. De emigrant vertrok, de koper ging de meubels halen en (oen bleek, dat de Belastingen zich daar al over hadden ontfermd. Oor zaak: belastingschuld van de emi grant. JN BELGIE wachten nog 245 ter dood veroordeelden op de voltrekking van hun vonnis. In de gevangenissen zijn nog meer dan 10.000 politieke de linquenten TAF- NEDERLANDSE kapitein YVij- ker won in een Australische lo terij de hoofdprijs ter waarde van f 48.000. Kapitein Wijker is 55 jaar en gaat dit jaar met pensioen. THJSSEN ZWAGERS is het niet steeds pais en vree. Althans de man in Deventer, die in de huiskamer van zijn zwager een handgranaat had ge worpen. zocht beslist onaangenaam heden. Er waren alleen gewonde rui ten. maar de man zit toch vast. HDEGEN WOUWENBERG, de ex-lei der van het X.A.F werd op 15 December de doodstraf geëist. Giste ren sprak het Biiz. Gerechtshof te Amsterdam als vonnis uit: levenslan ge gevangenisstraf en ontzetting uit de openbare rechten voor liet leven. Weersverwachting, geldig tot vanavond* Overdrijvende wolkenvelden, maar overwegend droog weer en plaatselijke nevel of mist. Meest 'wakke wind tussen Noord en Oost. In de kuststreken van het Noorden van het land lichte dooi tot temperatuur om het vriespunt. Klders in het land in de ochtend lichte vorst en in de middag tem- peratuur om het vriespunt. Vandaag: /,on onder 16.32 uur Maan onder 13.18 uur. Zaterdag: zon op 8.48 uur. Maan op 3.03 uur ?0n oncler 16.3? uur. Maan onder I uur. Zondag: zon op 8.48 uur Maan op 4.28 uur. Zon onder 16.35 uur Maan onder 13 38 uur. Maan dag: zon op 8.48 uur. Maan op 5.53 DE VEILIGHEIDSRAAD praatte gisteren verder: China, Australië, Syrië, India en Rusland hebben achtereenvol gens hun krachten ingespannen om met zo weinig mogelijk woorden zoveel mogelijk kwaad van Nederland te vertellen. Het minste als resultaat was al, dat zij zich behalve Rusland geheel schaarden achter de vlijmscherpe Amerikaanse reso lutie. Australië vond dat echter niet genoeg en diende een ver scherpend amendement in, dat door Syrië werd overgenomen. Tenslotte kwam Jakob Malik namens de S. U. met de aankon diging van een resolutie, die voor Nederland zo ongeveer het karakter draagt van een guillotine: Nederland moet als aan valler alle troepen onmiddellijk terugtrekken, Soekamo c.s. moeten in vrijheid worden gesteld en de C. v. G. D. zal voor taan uit elf leden bestaan (alle leden van de Raad één afge zant), die niet alleen toezien doch ook bemiddelen. De Veilig heidsraad komt ook vandaag weer bijeen. Wellicht zullen dan Engeland en Frankrijk het woord voeren. In Parijs wordt vernomen, dat vandaag Frankrijk, Engeland en België een gemeenschappelijke resolutie zullen indienen, waarbij wel het staken van het vuren doch niet het terugtrekken van de troepen zal worden geëist. A. F. P. meldt daarentegen, dat Engeland en Canada de Amerikaanse resolutie zullen steunen. AUSTRALIË: SOEKARNO MOET VRIJ! ALS EERSTE SPREKER vond Chi- na. dat eventuele geschillen met de Republiek door Nederland op een andere wijze hadden moeten worden opgelost Hij eiste een snelle actie van van de Veiligheidsraad en verklaar de tenslotte voor de door Amerika c.s. ingediende resolutie te zullen stemmen. De tweede spreker, kolonel Hodgson van Australië, was langer van stof en heftiger in zijn bewoordingen. Hij sprak van een rechtstreekse aanval van Nederland tegen de Republiek en tegen de Veiligheidsraad en beschul digde ons land ervan moedwillig iede re vorm van samenwerking met de Republiek reeds lange tijd te hebben gesaboteerd. Hij ging zelfs zover, dat hij beweerde: „Deze aanval na een ultimatum van 18 uren was erger dan wat Hitler in 1940 jegens Nederland deed". Hfi stelde op de Amerikaanse resolutie dit amendement voor. -«Dat-,. Ac president der Republiek Indonesië en de overige politieke ge vangenen, die op 18 December jl. wa ren gearresteerd, zullen worden vrij gelaten." Voorts zou de Raad aan de C. v. G. D. opdracht moeten geven toe te zien, dat er geen strafacties zonden worden ondernomen. Hij maakte ook melding van een telegram, waarin stond, dat de Nederlanders op bevel van een zekere „mijnheer Beel" aan alle militaire waarnemers van de C. v. G. D. gelast hadden zich naar Ba tavia te begeven. OOK SYRIË EN INDIA TAE GEDELEGEERDE van Syrië sloot zich aan bij wat Australië had betoogd en zegde toe het amen dement te ondersteunen. Dit is van betekenis, omdat Australië als niet- lid geen recht erop heeft amendemen ten in te dienen en dus afhankelijk is van een lid, dat zulks wil overne men. De vertegenwoordiger van India, waar onze K.L.M.-vliegtuigen, even als in Pakistan vanaf gisterenavond niet meer mogen landen, was vanzelf sprekend nogal anti-Nederlands. De heer Dessai sloot zich zo mogelijk nog vuriger dan Syrië aan bij de Ameri kaanse resolutie en het Australische amendement. Toen kwam Jakob Malik namens Rusland verklaren, dat hij de Ame rikaanse resolutie niet zou steunen Dit sloot tegelijk in, dat hij van plan was nog een paar grote stappen verder te gaan. wat bij dan ook met voortva rendheid deed! Zijn rede was zo op merkelijk gevuld met voor onze ogen en oren opzienbarende onthullingen, dat we niet kunnen nalaten onze le zers daarvan zover de ruimte van de ze kolommen het toelaat te doen mee genieten. DE „ONTHULLINGEN" VAN MALIK. TyADAT 57 millioen Indonesiërs zich uit de Japanse onderdrukking hadden vrijgevochten en een Repu bliek hadden gesticht, kwam er een periode van achtereenvolgens Britse en Nederlandse militaire druk. De be volking van de Republiek verminder de daardoor tot 36 millioen zielen Het veto van Frankrijk was hiertoe inder tijd de aanleiding. Toen kwam er na mens de Raad een c. v. g. D. Deze commissie was aan één stuk door de verdedigster van de Neder landse koloniale belangen, aldus de heer Malik en de onderdrukker kon zijn gang gaan. Zo werden o.a. schijn- regeringen, met verraders aan het hoofd, ingesteld. Dit was echter nog niet genoeg. De Nederl. hielden stelsermatig raids op de vertegenwoordigers van de Re publiek en daarom kon er met onder handelen geen overeenkomst worden verkregen. Intussen deed de c. v. g. D. of haar neus bloedde en sinds Mei heeft zij zich niet meer met onderhan delen bemoeid. Wel heeft Cochran ge probeerd op z'n eentje de Amerikaan se belangen veilig te stellen. Dit alles VERLOOP VAN DE ZUIVERINGSACTIE OP JAVA NEDERLANDSE OPMARS VLIEGVELDEN - SPOORLIJNEN 3 tOOkm ^oah gemeld, ligt het niet in het. voornemen de brandstoffen- industrie in de loop van dit stookseizoen op te heffen. Evenmin is het mogelijk reeds thans te beslis- en, of in het volgende stookseizoen de brandstoffen kunnen worden vrij gegeven. In verband hiermede ves tigt het C. D. K. er de aandacht op. dat de brandstoffenkaarten TA 806 en TB 806 met de daarop nog voor komende bonnen zorgvuldig moeten worden bewaard. „MEDERLAND zal vermoedelijk elke resolutie van de Veilig heidsraad, die het terugtrekken De- veelt van de Nederlandse en Indo nesische strijdkrachten op de stel lingen van de Bestandsovereenkomst van Januari 1948 negeren", aldus heeft dr. H. J. Friederichy. chef van de politieke afdeling van. het Ne derlandse Ministerie van Overzee se Gebiedsdelen te New-York ver klaard. Volgens dr. Friedericy, zo meldt Reuter, zou het terugtrekken van de troepen uit de door de nieuwe politinele actie verworven posities tot chaos leiden. was erop gericht de Republiek te dwingen aan Nederland concessies te doen. Daar staat tegenover, dat de Republiek moeite noch kosten heeft gespaard om 1. Bestand en verdragen na te komen en 2. een vreedzame op lossing te bereiken. De onderdrukking, de terreur en de exploitatie der gebieden hebben van Republikeinse zijde uiteraard gerecht vaardigd verweer en manifestaties van haat opgeroepen. Om zich te dekken verschuilt Nederland zich nu zeer on origineel achter een zogenaamd com munistische gestook. Daarna kondigde Malik een resolu tie aan: de Raad moet bevelen, dat de Nederlandse troepen onmiddellijk worden teruggetrokken achter de Be standslijn, de Raad zal de Nederland se aanval bestuderen en er zal een commissie uit alle Ipden-staten wor den samengesteld, die de maatregelen controleert en de - onderhandelingen van A t«t meen ..•kt. r\E GEACHTE afgevaardigde in de Veiligheidsraad van de Republiek, de heer Paiar heeft de infiltraties .een sociale aangelegenheid" genoemd. Hoe onbeschaamd dit is, moge blijken uit de ooggetuige-verslagen vanuit de nu door de Nederlandse troepen bezette gebieden Immers, de sociale toestan den in de Renubliek worden nog oij- ronder gematigd aangeduid, als we schrijven, dat ze „ten hemel schrei end" zijn. Zo wordt uit Solo gemeld dat de pa tiënten van het ziekenhuis om de an dere dag enig voedsel kregen, dat het straatvuil er huizenhoog ligt oogetast, dat de winkels zijn leeggeplunderd en dat de bevolking nijpend gebrek heeft aar. kleding en medicamenten. Uit Noord-Sumatra komen nog ern stiger berichten binnen: daar lijdt een groot deel van de bevolking aan verschrikkelijke ziekten (zelfs lepra), terwijl er van enige verzorging geen sprake is. Het voedsel bestond de laatste ti.id hoofdzakeMik uit de stammen van de pisangbomen. De .sociale infiltratie" van Nederland bestaat er dan ook voornamelijk In. dat een goed-nitceruste aparte co lonne met voedsel en medicamenten, om van de duizenden meters textiel nog niet te spreken, het leger op de voet volgt. Een militair waarnemer meldde uit Djokja o.a.: d gewezen republikeinse regering is down en zenuwachtig; zij waren zeer erkentelijk voor de correcte behandeling van de Nederlandse mili tairen. In de stad is de bevolking terughoudend uit vrees voor onderge doken T.N.I.-solaten, op het platteland is echter de bevolking uitgesproken enthousiast. Het' elfde kan worden gezegd van de Chinezen, wier toestand onder de repu blikeinse machthebbers vreselijk was. De bevolking van Djokja leeft op de rand van de hongersnood, terwijl de stad vergeven is van boobietraps. die echter geleidelijk door onze soldaten worden opgeruimd. In de meeste gebieden biedt politie. P.T.T. en ambtenarencorps vrijwillig hun diensten aan de Nederlanders aan. De „verschroeide aarde" wordt veel toegepast, hoewel tijdig ingrijpen vaak het ergste weet te voorkomen. ,KNOKKE HELPT SLUIS" Het comité „Knokke helpt Sluis" meldt, dat de ingestelde hulpactie ten •bate van Sluis fr. 150.000 heeft op gebracht. Dit bedrag zal op 8 Januari 1949 in de vorm van geschenken aan de inwoners van Sluis worden over handigd Bij deze gelegenheid zullen eveneens meer dan 300 paar lakens en meer dan 300 wollen dekens aan de inwoners van 't geteisterde stad je worden uitgereikt. uyOENSDAG heeft een menigte van verscheidene duizenden personen de Centrale Bank te Sjanghai be stormd om te pogen goudharen en zilveren dollars te kopen. By deze run kwamen zes mensen om het leven. Het bankgebouw is thans door bereden politie en militairen met gevelde ba jonetten afgezet. De goudkoorts, die van tijd tot tfjd te Sjanghai heerst heeft sedert de re gering in November jl. besloten heeft goud aan het publiek te verkopen, haar hoogtepunt bereikt. Sedert Woensdagavond heeft een menigte van 30 a 40.000 personen zich tijdens een ijskoude regen en ondanks het uit gaansverbod, dat door de Staat van Beleg is opgelegd, naar de banken begeven om, onmiddellijk bij de ope ning der kantoren op de volgende dag. Roofoverval op Boerenleenbank vy OENSDAGAVOND hebben twee gemaskerde mannen gewapend met stenguns en revolvers een over val gepleegd op de boerenleenbank te Emmercompascuum. Tegen 10 uur hoorde de heer IJ. Visser, de kantoorhouder van de Bank die met zijn a.s. schoonzoon in de huis kamer zat, enig lawaai achter het huis Op hetzelfde moment werd de deur opengegooid en traden twee gemas kerde personen binnen, die de beide mannen met wapens bedreigden en de heer Visser dwongen de brandkast open te maken. Een bedrag van f 23.000 werd ontvreemd. De inbrekers zijn bij deze roofoverval nogal haas tig te werk gegaan, daar er zich nog grotere bedragen in de brandkast be vonden. Nadat de telefoonleiding door gesneden was, werden de heer Vis ser en zijn schoonzoon in de kamer gebracht en met de dood bedreigd in dien zij om hulp zouden roepen. Na enige tijd heeft de heer Visser kans gezien zijn buren te waarschuwen, waarna ook de politie verscheen. On middellijk werd een onderzoek inge steld, hetgeen tot nu toe geen resul taat opleverde. TIET Hoogwaardig Episcopaat heeft de voorwaarden vastgelegd, waar aan alle opleidingen voor de Katho lieke gezinsverzorgsters zullen moeten voldoen. De naam van „Katholieke gezinsver zorgsters" mag door katholieke meis jes alleen worden gevoerd, wanneer zij een internaatsopleiding van zes maanden met goed succes hebben ge volgd aan een als zodanig erkende opleidingsinrichting. De opleiding tot Katholieke gezins verzorgster mag slechts worden ge geven door Katholieke verenigingen, stichtingen of instellingen, welker sta tuten door het Episcopaat zijn goed gekeurd en na verkregen verlof van de Diocesane Katholieke Gezinszorg, bekrachtigd door het Nationale Be stuur. R. K. Stichtingen, verenigingen, in stellingen en parochies mogen slechts het gezinszorgwerk uitoefenen met krachten, die aan hierboven bedoelde instellingen hun opleidingen hebben ontvangen en voltooid. „strategische posities" in te nemen. Deze menigte werd zonder incidenten door aanzienlijke strijdkrachten ver spreid, maar des morgens bij het ein de van het uitgaansverbod, bewoog een ware mensenzee zich opnieuw door de verlaten straten om haar plaats voor de deuren der banken weer in te nemen. In verschillende wijken van de zwaar door de oorlog geteisterde stad Berlijn beeft men, nu de winterkoude zich doet gelden, maatregelen genomen om de ergste nood te lenigen. In daar voor geschikte ruimten als bunkers, schuilkelders, vluchtelingenkampen en restauraties wordt de Berlijners gele genheid geboden zich bij de kachels te warmen. QFFICIEEL wordt gemeld, dat Ne derlandse troepen gisterenochtend de status quo-lijn in West-Java over schreden in de richting Bantam, o.m. vanuit de omgeving van Tangerang en ten Westen van Buitenzorg. Bala- radja, 25 km. ten Westen van Tange rang is reeds door Nederlandse troe pen bezet. De mariniersbrigade rukte op uit Babat (25 km. ten Zuidoosten van Toeban) in Zuidelijke richting, waarbij geen weerstand werd onder vonden. In de omgeving van Fort de Koek werden zuiveringsacties uitge voerd. Hedenochtend landden Neder landse troepen in watervliegtuigen op het Tobameer nabij Balige. De troe pen werden bü deze plaats aan land gezet, waarna het vliegveld van Sibo- rong Borong werd bezet. In Bantam bezetten Nederlandse troepen Maoek aan de Noordkust van West-Ja va. De opmars tn Bantam gaat gestadig voort. Weerstand werd niet ondervonden. In de wegen waren en kele vernielingen aangebracht. In Midden-Java werden in de om geving van Solo zuiveringsacties uit gevoerd. Op Sumatra bezetten Nederlandse troepen Taroetoeng, de voornaamste plaats in het binnenland van Tapa- noeli. In het gebied ten Noordwesten van het Tobameer overschreden Neder landse troepen eveneens de voormali ge status quo-lijn. WIE met een gelovig gemoed de tegenwoordige ontkerstening ook van de ons dierbaarste feestdagen gadeslaat, zal aan een pijnlijke ge waarwording met kunnen ontko men. Moesten we de reclames ge loven, die er rond het heilig kerst feest gemaakt worden, wij zouden de indruk krijgen, dat dit feest bestaat uit copieuse diners bij rode lampjes, metfonkelende dranken en gebraden ganzen en kalkoenen en andere heerlijkheden, die de hotels en restaurants hun klanten voorzetten. Niet dat we deze feeste lijke dingen veroordelen willen, ze kunnen immers in de huisgezinnen de blijde stemming vergezellen en vergroten, die de viering van zulk een hoog feest veroorzaakt. Maar wanneer zij enkel de Kerstdag moeten uitmaken, dan zijn we toch wel verschrikkelijk arm geworden en hebben evenals de heidenen geen vermoeden meer van het werkelijk gebeuren van de Kerst dag. TyE hoorden van reclame, die er werd gemaakt voor cabaret-mu. ziek in de Kerstnacht en toen daar van Katholieke zijde tegen werd ge protesteerd, werd er van officiële zij de op geantwoord, dat wfj moesten bedenken, dat er andere volksgroe pen zijn, die niet als wij denken en voor wie Kerstmis een andere bete kenis heeft dan voor ons. En daar mee moeten wij dan de ontheiliging van deze hoogheilige nacht aanvaar den en meent men, dat de zaak weer in het reine is. Maar men zal ons moeilijk kunnen kwalijk nemen, dat wij dit als een grievende belediging gevoelen van wat ons irnig dierbaar is omdat het verankerd ligt in onze diepste godsdienstige overtuiging. Wil men zich vermeien in nachte lijke cabaretmuziek en wat ermee sa mengaat, dat men dan een andere nacht kiest; we menen, dat reeds het meest eenvoudige gevoel van respect voor de christelijke overtuiging daar toe zou dringen, om van burgerlijk fatsoen nog niet te spreken. 2O tien we dus in de wereld van heden met zijn losgeslagen mens heid deze ontkerstening van een chris telijke feestdag bij uitstek, van een dag, die met een bovennatuurlijk licht is omgeven en waarop iedere mens, die gelooft, in de stilte zijner ziel denkt aan het ontzagwekkende gebeuren van de geboorte van de Zoon van God. En dit zij voor ons een aansporing, de Kerstdag te vie ren op de rade vertrouwde manier, ja we moesten in geestdrift staan 'voor het onvergelijkelij'-. feest. Jat er, plaats grijpt in onze ke.ken en in onze huisgezinnen. Welk rood licht kan er aan tegen de lichtglans, die deze nacht verheldert, en welke zang kan vergeleken worden me* de lie deren die de stilte dan verbreken en waarin mensen en engelenstemmen zich schijnen te vermengen om de grote vreugde uit te jubelen, die voor gans het volk is bestemd. Wie het Kerstfeest niet op christelijke wijze viert, hij i. arm en leeg en staat aan de deur van een feestzaal, zon der te vermoeden wat daarbinnen plaats grijpt. Wie ooit in de intieme innigheid van zijn eigen ziel de troostende rijkdom heeft gevoeld van Christus zelf, die onder schijn van brood komt tot de Zijnen, die in de wereld zijn, kan aan de bekoring van deze klare Kerstnacht niet meer ont komen. Hij '-oelt zich pis opgeheven boven alle verdriet en ellende, dat hem omringt en dat niet wordt ver. geten of verdreven door wereldse uit gelatenheid, maar dat wordt gemil. derd en geheiligd door het bezoek van Christus zelf, die als eertijds over de wereld gaat en de zielen ver lost, die naar Hem verlangen. jgR MOET een tweede Technische Hogeschool komen. Ze dient in het Zui den des lands gevestigd te worden. De beste plaats van vestiging is Eind hoven. Ziedaar in enkele regels de conclusies van een rapport, uitgebracht door de Stichting Technische Hogeschool in het Zuiden en gisteren aangebo den aan de Ministers van Onderwijs en van Economische Zaken alsmede aan de tweede Commissie-Holst. na's. We hopen gelegenheid te hebben er nog meermalen op terug te komen. Voor heden bepalen we ons tot de hoofdlijnen. INDUSTRIALISATIE NOODZAAK. uur. |-|et rapport heeft een voorgeschie denis. De Colleges van Ged. Sta ten in Noordbi abant en Limburg stel den eerst een commissie samen, die de gewenste uitbreiding van het Tech nisch Hoger Onderwijs zou onderzoe ken en zich over een plaats van vesti ging zou beraden. Voorzitter was Prof Cobbenhagen. Leden waren Dr. H Bienfait. Prof. Ir. J. Froger en Dr. Ir D. Ross van Lennep Die commissie noemde drie mogelijkheden: Den Bosch, Weert of Eindhoven. Inmiddels kwam de Stichting Tech nisch Hoger Onderwijs in het Zuiden tot stand, waarin de Commissarissen der Koningin van Brabant en Lim burg zaten, de Voorzitters van de Kamers van Koophandel der beide provincies, Ir. D. Ross van Lennep van de Staatsmijnen en Ir. F. Philips Secretaris was eerst Mr. Wagenaar er na diens overlijden Drs. J. Teppema Deze Stichting besloot in Maart ove het he'.e vraagstuk een uitgebreid re oort samen te stellen. Als deskun adviseur assumeerde ze zich Jhr. J. de Ranitz. Voort hebben de Ecoiu misch Technologische Diensten en Pla nologische Diensten, in het Zuiden als mede de betrokken gemeentebesturen alle medewerking verleend. Zo is er een bizonder goed doorwerkt en helder geschreven rapport met tal van bij lagen ontstaan, een voornaam uitge voerd werk van meer dan 500 pagi- IJet uitgangspunt is de noodzakelijk heid van industrialisatie. Kwali teitsproductie is nodig, om de export op te voeren. Hieruit vloeit voor de noodzakelijkheid van technisch zee: deskundig personeel. Ons land heeft op korte termijn behoefte aan 10.000 ingenieurs, waarvan er 6000 in de in- Justrie moeten werken. Thans werker T maar 2000 (van in totaal 70001 in - industrie. Vodig is. dat aanvankelijk jaarlijks tot 1000 ingenieurs afstuderen, na '0 jaar wellicht iets minder. Dit be tekent tenminste 6100 studenten. Delft heeft er thans 5200, doch het gewenste optimum is 3500. Ook een uitgebreid Delft kan het dus niet aan, Van belang is de vestiging van een tweede Technische Hogeschool in een der industriële Randprovincies. Delft ligt al in de Randstad Holland en verder is daar ook een concentratie van andere inrichtingen van Hoger Onderwijs. Bij vergelijking van het Oostelijk met het Zuidelijke industrie gebied moet de keuze op het Zuiden vallen. Daar is de sterkste bevolkings groei te constateren. Het industrieel klimaat is er gunstig. Een tweede Technische Hogeschool in het Zuiden zal vooral industrieel gericht moeten zijn en minstens de afdelingen Natuurkunde, Technologie, Werktuigbouwkunde, Electrotechniek Bouwkunde en de Algemene Weten schappen dienen te omvatten. De ca paciteit kan voorlopig gesteld worden op 2000 studenten, wat 100 professoren en een wetenschappelijke staf van 250 personen vergt. WELKE PLAATS? gij het zoeken naar de beste plaats van vestiging heeft men in volg orde van belangrijkheid de volgende criteria aangelegd: industrieel karate ter, gunstige ligging, cultureel leven stedebouwkundige voorwaarden, re- creatiemogeli j kheden. Naast de drie door de commissie- Cobbenhagen genoemde steden heeft men ook Maastricht als gegadigde erkend. Deel II van het Rapport beschouwt uitvoerig deze vier steden. Eindhoven zet men verre bovenaan wat de in dustriële betekenis aangaat. Maas tricht komt op de tweede. Den Bosch op de derde en Weert op de vierde plaats. Eindhoven ligt èn internatio naal èn regionaal gunstig. Den Bosch ligt regionaal minder gunstig, Maas tricht ligt nationaal ongunstig en Weert ligt nationaal iets minder gun stig. Van Maastricht moet de cultu rele betekenis het hoogst worden ge acht. 's Hertogenbosch volgt Maastricht op de voet. De culturele betekenis van Eindhoven is beperkt. De mogelijkheid om op doelmatige en fraaie wijze het Hogeschoolcomplex te situeren is in alle vier de steden aanwezig. In Eindhoven is die echter het gunstigst. De gemeente Eindhoven heeft een plan ontwikkeld, waarin de Hogeschool wordt gevestigd in een mooi tot groen park te ontwikkelen gebied langs het Dommeldal in Woen- cel Het complex reikt tot in het hart van de stgd tot vlak bii het station. In alle in aanmerk'ng komende ste den zün de recreatie-mogelijkheden gunstig Na langdurig en rijp besaad zijn de leden der Stichting eenstemmig tot de conclusie gekomen, dat voor vestiging van een Technische Hogeschool aan Eindhoven de voorkeur moet worden gegeven. QHRISTUS en Hij alleen vormt het wezen van de Kerstoag. En Zijn kribbe in de kerken en in de huis gezinnen. het is voor o -s meer dan een herinnering aan wat eenmaal olaats greep, het is voor ons eeis zin nebeeld van wat telkens herhaald wordt als de Kerstnacht v-eerkeert en de Verlosser op mystieke wijze in de zielen als in een ander Bethlehem wordt geboren. En daarom kan niets ter wereld ons Kerstfeest vervangen! wat kan men voor Christus zelf in de plaats stellen? Daarom ook gaan on ze gedachten naar die dag uit met popelend verlangen; Zijn licht zal ons omstralen en de rijkdom van Zijn «enade zal ons gelukkig maken, zo dat het ls alsof En-gelen zingen in onze ziel. Drie milliard dollar voor militaire uitrustingen ^yAARSCHIJNLIJK zal in het ka der van een nieuwe leen- en pachtwet 3 milliard dollar toegekend worden aan de Europese landen, die het Pact van Brussel hebben onderte kend en aan Canada, In het kader van het Atlantisch Pact, teneinde hun strijdkrachten van een moderner uit rusting te voorzien, zo verneemt het Frans persbureau A.F.P. in welinge lichte kringen te Washington. De verwachting is, dat president Tru- man in de eerste helft van Januari een officiële verklaring over het At- t>a„t 7ai afleggen. <XXXXXXXXXXXXXX>&»ooooooo degens het Hoogfeest van Kerstmis zal ons blad morgen, Zaterdag NIET verschijnen.

de Stem | 1948 | | pagina 1