Stad! en Land Walcherens „wederop'oouwer" nam afscheid Wat zijn Kerstveilingen? MIEP KRIJGT RADIO de stem van donderdag 23 december 1948 Dag in Eek Wat een Wonderlijke Wereld de laatste tjjd maken de Zeeuwse veilingen reclame voor de Kerstvéilipgen, wat een goed initia tief is. daar het prachtproduct van eigen bodem, het heerlijke fruit, tfjdens de feestdagen wel eens wat al te vaak op de achtergrond ge drongen wordt door andere ge schenken en lekkernijen. f Hncfdvlaat Minister In 't Veld bracht voor ir. Gerber een onderscheiding Nog te veel Democratie Ook in het koude jaar getij goed Nederlands fruit AGENDA FILMPROGRAMMA Hieronder volgen de katholieke keu ringseisen voor de onderscheiden films welke deze week lopen. In de adver tentiekolommen worden de rijkskeu- ringseisen genoemd. Electro Bioscoop, Middelburg: Bala laika (18 jaar.) Schouwburg Bioscoop, Middelburg De kampioen melkboer (volwassenen). Grand Theater, Goes: de Harem (volwassenen); Balalaika (18 Jaar.) Alhambra Theater, Vlissingen: Ba lalaika (18 jaar). De Harem (volw.) Luxor Theater, Vlissingen: Kam pioen melkboer (volw.) EINDLES FRUITTEELT- SCHOOL TE PHILIPPINE Te Philippine werd de eindles ge houden van de eerste fruitteeltschool voor Zeeuwsch Vlaanderen. Voor de ze les was zeel belangstellin. o.a van de zijde van de rijkstuinbouw- voorlichtingsdienst en de inspecteur van het tuinbouwonderwijs. Aanwe zig waren o.m. de rijkstuinbouwcon- sulent voor Zeeland en West Noord- Brabant, ir W. van Soest, alsmede de overige leraren, ir Vrijhof Klaasen en Philipse. Verder ir Ruys als ver tegenwoordiger van ir Honig, inspec teur van het tuinbouwonderwijs, het bestuur van de coop, vruchtenveiling te Terneuzen. de voorzitter van de afd Zeeuwsch Vlaanderen van de N FO, wethouder F. Barbé van Philip pine en enkele genodigden. Het voltallig bestuur was aanwe zig van de stichtin0 fruitteeltproef bedrijf Z Vlaanderen, dat bet initia tief nam voor deze school. Ir van Soest, directeur der school, was bijzonder tevreden over de ijver der cursisten en over de bereikte re sultaten. De cursus was zeer vlot verlopen en aan alle cursisten kon een diploma worden uitgereikt en wel in volgorde der behaalde cijfers" 1 L M Verburg, Hoek, 2 F van Dam me, Kuitaart, 3 J L Dieleman Phi lippine, 4 W A van Liere Groede, 5 J J van Waterschoot rmswaarde, 6 M Antonissen Philippine, 7 B uym Westdorpe, 8 L Heyens Vogelwaarde 9. R Hiel Hontenisse, 10 E Lauret Philippine, 11 C C Pieters Nieuw Na- ?een rimpels in haar voorhoofd over het Kerstmenu. Het zal fijn zijn en ongewoon Mevr. Lotgering-Hillebrand geeft een feestrecept: ZUURKOOL ROYALE 600 gr. zuurkool, 2 bouillonblokjes, 250 gr. pekelvlees of ham, 3/4 kg. lekkere aard- appelpurée, i/2 liter extra goede kaas saus. Kook de zuurkool in wateT met bouillonblokjes bijna gaar en laat uitlek ken. Verdeel ze in evenveel porties als er plakken ham of pekelvlees zijn. Wik kel in iedere plak een portie kool. Doe 1c een vuurvaste schotel eerst de purée, daarop de plakjes zuurkool en vervolgens de kaassaus. Strooi er wat kaas over heen, laat de schotel in de oven door en door heet worden en van boven even kleuren. Als nagerecht komt een verrassing KERSTPUDDING MET VERSE BESSEN EN FRAMBOZEN 3/4 liter melk, 60 er. vantllepuddingpoe- der, pl.m. 50 gr. suiker, 100 gr. bitter koekjes, 1 of 2 Iepels limonadesiroop, 1 pakje diepbevro: en bessen of frambozen (ev. gemengd). Breek de koekjes en be sprenkel ze met de limonadesiroop. Kook op gewone wijze pudding. Roer er de koekjes door en doe ze tn een pudding vorm. Laat intussen de vruchten ont dooien (pi m 5 uur). Stort de pudding op een schotel. Garneer de bovenkant met enige mooie grote vruchten en doe de icst rondom de pudding. Lafenis voor dorstige kelen is Appelsap, zuiver en heerlijk fris. men, 12 R Dierikse Schoondijke, 13 G Audenaerd Westdorpe, 14 R Jans- sens, Westdorpe, 15 G Michielsen. Stoppeldijk, 16 W Wullens Walsoor den. Na de uitreiking der diploma's werd nog het woord gevoerd door diverse sprekers. Tot slot dankte de voozitter der stichting, de heer A P E Rammeioo alle sprekers voor hun bemoedigende woorden en feliciteer de de cursisten met het behaalde succes. WONINGEN WORDEN INGEZEGEND Op Woensdag 29 December des na middags om 4 uur zullen in Lams- waarde een viertal door de R. K. Vlaamse Woningbouwvereniging ge zette woningwetwoningen plechtig door pastoor Froger uit Schoondijke worden ingezegend terwijl burgemees ter van Hoogstraten uit Hontenisse de eerste steen zal leggen. Deze organisatie, welke zeer actief is. heeft meer dan 10 aanvragen lopen terwijl momenteel woningen onder handen zijn in Philippine, Kloosterzan- de, Schoondijke en Hoofdplaat. GESLAAGD Op het 15 December gehouden exa men aan Instituut van Cuppens-Geurs te Eindhoven slaagden voor costumlère Agnes Lockefeer uit St. Jansteen, Nelle Lockefeer, idem. Fien de Booy uit Vogelwaarde; voor coupeuse: Ma rie Lambert met eer, uit Vogelwaarde en Martha Valent uit Koewacht. AANBESTEDING Te IJzendijke werd door de archi tect Jac. Faas te Biervliet aanbesteed het bouwen van een woning met café ten behoeve van de heer P. Gilles aan de Koninginnestraat. Er waren zeven inschrijvers, die resn. inschreven voor de volgende bedragen: Gebrs van Steenbergen, Philippine f 34 500.—Gebrs. van der Poel, te Lamswaarde f 33.200,Gebrs. Frey- ser. Hulst f 31.500.Bouwonderne ming „IJzendijke". IJzendijke f 28 400; P. de Ligny, Schoondijke f 28.300.—; Iz. de Blieck. Schoondijke f 28.183.—; en V. Verstraeten uit Hoofdplaat voor f 22.950,aan welke laatste het werk werd opgedragen. Vermeld zij nog dat de begroting f 32.000,— bedroeg. Biervliet weer een Kerstfeest voor de kleuters van de bewaarschool, ouders en belang stellenden. De kleuters hebben enkele stukjes ingestudeerd. Dtaaibrug „Fortuin" actief. De Rederij kerskamer „Fortuna" de enige plaat selijke vereniging, staat in de win termaanden in het middelpunt van de belangstelling. Jaarlijks wordt er een uitvoering gegeven en dan trekt heel Draaibrug naar de zaal van de heer J. Klompe om de Rederijkers op de planken ,e zien. Ditmaal werden opgevoerd et drama „Achter de wolken schijnt toch de zor en een viertal schetsjes. Een verloting bracht de kasmiddelen weer in een betere positie en de gezellige avond werd met een danspartij besloten. Tonee'uitvoering. De R. K. To neelclub St. Genesius gaf haar eerste winteruitvoering. Opgevoerd werd de revue „Wij zijn niet bang". Een Hul- sters strijkje gaf aan het geheel een aardige entourage. Zondag was de be langstelling groot, maar Maandag was de ODkomst inderdaad zeer slecht te noemen. Wel lammer voor onze jon gens, die zoveel vrije tijd offeren om hun dorpsgenoten een naar uur ont- scanning te bezorgen. Zij verdienen meer belangstelling. Goede jacht. Bij de vorge week in de AlsteinDoider gehouden klopjacht werden meer dan honderd hazen ge schoten. Ook in andere polders hier in onze gemeente is er heel wat te schieten dit jaar. Het lijkt wel een echt hazenjaar te zijn- Cursus E.H.B.O. Door de st afdeling Graauw van de R.K.E.H B O werd en wordt getracht te komen tot een nieuwe cursus. Hoewel er gelegen heid Was zich aan to melden geduren de de laatste maand kreeg men het ve-e'ste aantal niet bij elkaar. Op nieuw probeert het actieve bestuur der afdeling om voldoende cursusten te krijgen, nu door een uitnodiging aan de oersoonhike adressen. Laten we honen, dat het bestuur in z,ijn onzet moge slagen. Ieder is zeker wel overtuigd van het be'ang. dat het a'geme°n er bii heeft, in het dorp vol doende geschoolde E.H.P.O 'e-s te hebben. "ro»|r»ep(/(;J KERSTFEEST VAN DE R.K. BEWAARSCHOOL. De Zusters van Hoofdplaat organi seren ook dit jaar op tweede Kerstdag sen reclame en propaganda uiteen, KRINGVFR^ARWW'NG BESTUUR KAB. Na het kort openingswoord werd het strijdlied ge-ongen, waarna als snreker ontrad de diocesane voorzitter de heer Mertens met als onderwerp: Waarom deze vergadering. In breda trekken zette spreker het verschil tus- Spreker sprak vervolgens over ae toekomstige industrialisatie ten plat- telande, de invloed van de K.A.B. en de gevaren van het communisme, wel ke zowel in het Zuiden als in het Noor den van ons land zijn te vrezen. Als tweede spreker werd het woord gevoerd door de hoofdbestuurder van de Fabrieksarbeidersbond met als on derwerp: de wijze en de middelen der te voeren propaganda. Waarna de heer Saaiman. hoofdbestuurder en oud-pionier in gloedvolle woorden het tijdperk van de oprichting der organi satie te Klooster-ande aanhaalde, wat met een daverend applaus werd be groet. Tot slot van deze succesvolle avond, waren er nog enige ogenblikken tot gedaehtenwisseling over het gespro kene. H*er Arendskerhe Verloting. De trekking van de ver'oting van het Groene Kruis, afd.' 's Heer Arendskerk ten bate van de bouw van een wijkgebouw te 's Heer Arendskerke zal plaats hebben op 30 December 1948. des avonds 7 uur in het verenigingsgebouw. Mijnheer Klaproos. De toneel- groen van de muziekvereniging Stop peldijk gaf een toneelavond in de zaal van de Wed. D'ericks. welke goed bezet was Nadat de avond geonend was door de heer J. L. Eggermond (reg'e) speelde het gezelschap on voortreffe- lüke wijze het blijspel. Tussen de be drijven bracht dhr. P. J. Kentin en kele liedjes, waarvan vooral „Je moet mii niet, zo kriebe'en" in de smaak viel Tot riot zongen G. de Maave- en P. Kentin nog een zeemansliedje. Zii mochten na het einde een uttbunrtie annlaus van het publiek in ontvangst nemen. Na het slotwoord door dhr. J. L. Egeermond kee-rten allen voldaan huiswaarts. met de hoop. spoedig weer met de^e tcnecl^-nep kennis te kun nen maken. De grime was hij de heer van Kampen in prima handen. BEKENDMAKING De Burgemeester van Hulst maakt op verzoek van de Hoofdingenieur- Directeur van de Rijkswaterstaat in de directie Zeeland te Middelburg be kend dat de op 8 September 1948 In gegane afsluiting van het gedeelte HulstTerhole van Rijksweg no. 60 en de daarbij behorende verkeersom- legeing op 20 December 1948 gedeel telijk zijn opgeheven. Het gedeelte RustwatTerhole blijft voor alle verkeer in belde richtingen afgesloten en wel voor een periode van vi.if maanden of zoveel langer als nodig of korter als mogelijk zal zijn, Het verkeer naar Huist naar Perkpolder en omgekeerd wordt om- A/TET 1 JANUARI GAAT DE DECENTRALISATIE IN wat de wederop- bouw betreft en een der gevolgen daarvan is de opheffing van het Streekbureau Walcheren, dat onder directie van ir. Gerber in ruim drie jaar tijds heel wat ten goede voor dit getroffen eiland heeft verricht. Gisterenmiddag om 3 unr is officieel afscheid genomen van ir. Gerber in Schuttershof te Middelburg, op welk afscheid ongeveer alle autoritei ten van Walcheren aanwezig waren en een „bataljon" sprekers hun goe de gevoelens en waardering ten opzichte van de scheidende ambtenaar gelucht hebben. Zelfs de minister van Wederopbouw dr. In 't Veld was met zijn staf speciaal uit den Haag naar de Zeeuwse hoofdstad gekomen en een an dere hoge gast was jhr. mr. de Casembroot, de Commissaris der Ko ningin in Zeeland. Publ. Centr. Bur, v. d. Tuinb.veilingen. (Adv. 216-00) MET ZIJN HART EN ZIJN ENERGIE. De voorzitter van het huldigingsco mité, jhr. Sandberg, burgemeester van Middelburg, verwelkomde de vele aanwezigen en typeerde ir. Gerber als de stuwende kracht van Walcherens we deropbouw. Spr. schetste de geweldige taak, die ir. Gerber op de schouders Werd gelegd, toen men hem naar het verdronken en verwoeste eiland zond om hulp In de nood en orde in öe chaos te scheppen. Met grote voort varendheid en energie zette hij zich aan het werk en wtst zijn assistenten te bezielen en te prikkelen tot even grote inspanning als hij zichzelf ge troostte voor zijn ideaal om Walcheren op het water te heroveren en weer be woonbaar te maken. Systematisch ging ir. Gerber te werk; eerst liet hij de licht beschadigde huizen herstellen daarna de zwaar geschondene om dan aan de nieuwbouw te beginnen. Walcherens bevolking kan U dank- i baar zijn. zei spr., ook wijl U begreep dat bouwvolume het leven betekende voor Walcheren. Daarom was lr. Ger ber drager van de gedachte, dat her stel der oorlogsschade voor alles moest gaan en dat dit tot uitdrukking moest komen in het bouwvolume. Spr. benadrukte dat ir. Gerber, be halve zijn energie ook zijn hart aan Walcheren gegeven had en bood in ruil daarvan een schitterend, door de fa. Hennine vervaardigde foto-album aan dat Walcheren's herrijzing in beeld brengt. HOGE LOF VAN JHR. DE CASEMBROOT. Gerber zijn plannen naar den Haag joeg en voor de wijze waarop htj alles uitbuitte om voor Walcheren hét groot ste contingent er uit te slepen. „U vocht omdat U wist dat U streed voor een goedé zaak." Spr. prees de onver moeide wilskracht en ijver van ir. Gerber, welke deugden gepaard gingen met inzicht en begrip voor de noden der bevolkng. „Gij hebt de grondslagen gelegd voor een herrijzend Walcheren en uw naam zal met gouden letters in Walcherens historie opgetekend worden." DR. V. D. MEER AAN HET WOORD. J-|ierna gaf dr. v. d. Meer, secretaris generaal van het departement van Wederopbouw uitdrukking aan de gevoelens van waardering, welke men in den Haag koesterde ten opzichte van ir. Gerber. Wel zijn de degens soms gekruist, omdat ir. Gerber wel ee-s vegat, dat er ook andere getrof-' fen gebieden dan Walcheren waren, maar dat doet niets af aan de bewon dering, welke den Haag heelt voor deze werker, die veel tot stand bracht en het hart der bevolking heeft ge wonnen. Spr. zei, dat lr. Gerber de basis voor verdere opbouw van Wal cheren heeft gelegd. Spreker na spreker kwam daarna er kentelijkheid betuigen aan lr. Gerber en de lof die men hem toezwaaide was echt gemeend. Van hen die het woord vroegen noe men wij wethouder van 't Westende van Middelburg, burgemeester Kolff van Vlissingen, de heren van Eesteren namens de aannemers, lr. Rothuizen namens de architecten, Onc>rdijk, Verhagen, Ballentijn (namens Zeeuw se Journalistenkring), enz. KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING IJet hoogtepunt kwam, toen minister ln 't Veld zelf het woord nam om ir. Gerber te huldigen omdat hij voor Walcheren had gekampt alsof hij zelf een inwoner van dat eiland was ge weest. Ir. Gerber maakte Walcheren tot een lichtend voorbeeld voor de ge hele Nederlandse wederopbouw. Op spr.'s eigen verzoek was de heer Ger ber nog aangebleven tot nu om de ove gang van rijkszorg naar de nor male instanties te vergemakkelijken. De minister deelde daarop mede, dat H.M. de Koningin de heer Gerber had benoemd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau en spelde hem de on derscheiding op de borst. Zeer getroffen dankte ir. Gerber voor deze eer en beantwoordde daarna de sprekers. gelegd langs Havendi.lk en Provincia le weg. Het verkeer Terneuzen- -Hulst v.d. dient gebruik te blijven make van de rome over Axel. Hulst, 17 December 1948. De burgemeester van Hulst, B. A. Th. M. Truftino 206-O KATHOLIEK THUISFRONT. De m net groot patronaat genouu, tentoons^euurg, waai van ae oporangs voor de jongens in inaie was en waa.- voor verscnulenae scnoren praentig» werkstukken gemaasj, naaaen, neei frnantieei niet aan de veiwacuoing. beantwoord. Hoewel net bezoek niet tegenviel waren ei meer kijxeis dan kopers en opmerkelijk was net feit, dat de goed gesitueeiüen op deze ten toonstelling ontbraken. Het was weer de gewone man een enkele uitge.on- derd. die zijn penningske kwam offe ren. De meeste Jongens uit Hulst, die in Indlë zijn. komen uit de arbeiders- of middenstand, maar niét uit het milieu, dat in staat is iets meer te doen dan een ander. Zeker in deze moeilijke tijden, nu onze jongens hun leven wagen om ons land te redden, had men van die zijde we. wat meer belangstelling mogen verwachten. Dat men het enigsz.ns aanvoelde bleek wel uit het feit, dat een groepje mensen, dat ln een hotel hier ter stede bijeen was, een daad stelde, door onderling wat geld bij el kaar te leggen, waardoor aan h<" co mité nog een aardig bedrag ter nand gesteld kon worden. Alle beetjes helpen. Op de tentoonstelling hoorden we de mensen zeggen: „Het Thuisfront wordt door enkele actieve leden en met behulp van de arbeiders en de midden stand op de been gehouden." Voor ve len een beschamende en tekenenae uitlating. Moge hierin verandering komen. Bij gelegenheid van.Kerstmis en Nieuwjaar is een speciale kerstkrant „Van binnen voor bulten de Waller verscheren, welke naar Ind'S ®e"on- den Is. Velen werkten hieraan mee. Installatie. Vandaag zullen in on ze gemeente door Oehoe mej. Trees Wijnacker des avonds om 7 uur ln het clublokaal van de kabouters een 6 ta' kabouters geïnstalleerd worden, welke de ee-ste in Hu'st zu'len zijn. H'erop volgt een kabouterfeest, waar bij de ouders tegenwoordig zullen zijn. tan steen Biljartprijskamp. Aar. de biljaTt- prijskamp voor hazen en konijnen bij Th. van Heisland (Chassé) alhier, na men 58 liefhebbers deel: De prijzen behaalden de volgende personen: le prijs Br. Vergauwen alhier en M. de Letter Koewacht; 2e prijs Em. Goossens, Koewacht en Tos d'Hoog- he alhier; 3e prijs J. v. Kerkhoven alhier en A. Weemaes Heikant; 4e prijs Jul. Neve en Ferd. Vergauwen, beiden alhier; 5e prijs P. Herrewegh Heikant en G. Poppe alhier; 6e prijs Lev. Vergauwen alhier er Jos. Plui.im Heikant; De hoogste serie Alb. Braem, alhier 24 car. 2e hoogste Bid- dels, Graauw, S. Kegels, Sf Gillis en L. Matthijs, te St Gillis, allen 15 car. „De duivel In de toren" - De 1 K. Toneelvereniging „St. Jan" bracht in het patronaatsgebouw „De duivel in de toren" voor een goed bezette zaal en oogstte bij het publiek grote bijvaL Middelburg PAARDEN GINGEN ER VANDOOR Aan de Nadorst had de landbouwer A. B. te Grijpskerke zijn voor een ploeg gespannen paarden 'n ogenblikje onbeheerd gelaten. De paarden gingen aan het lopen en kwamen op de Sin gel terecht, waar er de gang werd In gezet De ploeg waren ze inmiddels al kwijt geraakt en holden steeds verder, op hun weg twee driewielers van melkslijters omver werpend, waardoor veel melk verloren ging. Voor ze op de Noordweg staande konden worden ge houden. zagen ze nog kans de bakfiets van C. de W. ernstig te beschadigen. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. BIJ GRAAFWERK GERAAMTE GEVONDEN. Bij graafwerk op de Markt voor het leggen van een telefoonkabel, werden een aantal geraamten gevonden. Ge zien in de naaste omgeving vroeger 'n kerk heeft gestaan, werd hier zeer zeker een gedeelte van een vroeger kerkhof blootgelegd. De beenderen werden elders weer begraven. rjaarna voerde de Commissaris der Koningin, spontaan als steeds, het woord en memoreerde het eerste contact dat hij als burgemeester van Westkapelle met ir. Gerber had en wat zeer aangenaam was. Bewondering had spr. voor het tempo waarmee ir. jpROF TINBERGEN heeft in een rede ge constateerd, dat ons volk nog altijd meer consumeert dan de economische toestand eigen lijk mogelijk maakt. De productie is weliswaar ge stegen, maar de consumptie nog meer. En dit be tekent, dat er nog altijd vermogen ingeteerd wordt. Het alcoholverbruik is in dit opzicht al bijzonder typerend. Er wordt anderhalf maal zo veel gebruikt als vóór de oorlog. Een zekere compensatie wordt gevonden in de cijfers van het verbruik van levens middelen, waarbij nog niet het niveau werd gevonden, n.l. vet, vlees en eieren enz. Er is intussen wel een neiging aan het komen in Nederland om meer binnen de grenzen van 't inkomen te leven. Dat blijkt uit 't enorm teruglopen van het roomboterverbruik na de jongste prijsverhoging. Met dat al zit in dit betoog de duidelijke waarschuwing, dat meer versobering het gebod van de tijd blijft. J^E EENSTEMMIGHEID in de volksver tegenwoordiging ten aanzien van het grote regeringsbesluit is een prachtige demonstratie ook tegenover het buitenland. Van Van der Goes van Naters tot Welter en van Schouten tot Romme stond daar één blok, om de regering haar steun te geven in de zware dagen, die gaan komen. En "het zijn niet de papagaaien van een fascistische dictatuur of van een volksdemocratie, maar vrij gekozen mannen, die zonder opdracht of instructie handelen, dragend de eigen verantwoordelijkheid. Hier toonde zich de De mocratie weer op haar best. Het achttal leden, dat protesteerde volgens voorschrift van een buitenland se megendheid, kan dit beeld niet schaden. Zy staan niet in, maar naast de natie. drie. En toen ging het zaakje de hoogte ln, met een geluld alsof een aan tal tanks met open vuur monden een pneumatische klirkerwerkplaats binnen rolde. Alles wat op of rond de schrothoop stond werd tegen de grond ge slingerd en toen de raket uit het gezicht was, ke ken de arbeiders elkaar een beetje verbouwereerd aan. „Wat was dat?" zei de man, die het geval had aangeraakt. „Een vliegende koffie molen, geloof ik", zei zijn maat. En toen gingen ze samen onderzoekén, waar het onding terechtgeko men was. Het bleek over de stad Glasgow heenge- vlogen te zijn. Tien kilo meter verder had het zich in een akker ge boord. Steen T\E ENGELSE minister van brandstoffenvoor- ziening, Hugh Galtskell, ontving van de Bond van Le^dse Huisvrouwen een pakket met een steen van drie kilo. Er zat een briefje bij, waarLn werd medegédeeld: ..Deze steen zat in een kolenrantsoen; misschien kunt U hem nog een keer gebruiken!" l^EN PRACHT van een vuurwerk was het, dat een aantal Schotse arbei ders in de buur van Glas gow mocht meemaker. En ze hadden er niet eens om gevraagd. De arbeiders waren be zig met het opruimen van een berg schroot, die uit Duitsland kwam en voor de Schotse sm Ite- rijen bestemd was. Een hoop oud ijzer, die niets aantrekkelijks had, be halve dan misschien het feit, dat er onder de va riërende voorwerpen, die hij bevatte, ook een oude Duitse raket was; een ra ket, waarvan mQn had verteld, dat hij al lang zo levenloos was als een steen Toen één van de oprui mers het projectiel ech ter aanraakte bleek die veronderstelde levenloos heid slechts een bedrie- gelijke sluimering te zijn. Want uit de staart schoot een vlam van een meter of x*>oc*>^<><><><>c<><><><><><><><>o<><><>oo<c><>c><>c><><^^ CRISP-LOOK De „New-Look" wordt oud, zeggen Ameri kaanse mr ontwerpers. Daarom heb ben ze tegen het voori^r de z.sr. Crisp- Look" aangev" Mgd, die overeenkomst vertoont met de damesklederdrachten rond 1890. Om te tonen, dat er ook in het kou de jaargetijde nog goed fruit aanwe zig is, organiseren de telers deze Kerstveilingen. Een gedeelte van 't winterfruit wordt bewaard in be waarplaatsen en koelhuizen. Daar door is het mogelijk, dat men de he le winter door tot ln het voorjaar Nederlands fruit kan kopen. De Kerstveilingen nu zijn bedoeld .>m ieders aandacht te vestigen op dit product van eigen bodem: flinke aan tallen mooi verpakte en mooi opge stelde -eisten appels 'en peren worden bijeengebracht. Een lust voor het oog om tezien. De handelaar koopt daar een gedeelte van en verkoopt dit weer in zijn winkel. Tijdens de feestdagen naast al het andere lus we! fruit in de winkels: mooi gesorteerd en verpakt, mooi van kleur en kwaliteit, en: heerlijk van smaak en voedzaam. U kent dit fruit toch? Goudreinetten, Jonathan. KERSTBOOM OP DE MARKT. De buurtvereniging „Markt" heeft op de Markt een grote den doen plaat sen, waarin de gebruikelijke kerstver siering zal worden aangebracht en die van Kerstmis tot Nieuwjaar 's avonds verlicht zal worden. Ter hole RKEHBO Alhier had een propar ganda-avond plaats voor het oprichten van een vereniging EHBO. Nadat het openingswoord was gesproken door pastoor Schoutens sprak dhr. Burm uit Olinge over enkele ongevallen waardoor een EHBO-er zijn mooie plicht van naastenliefde kan uitoefe nen. Daarna demonstreerde de heer Janssen uit Hulst het aanleggen van velband. Bij het sluiten hebben zich reeds een dertigtal jongens en meis jes opgegeven, zodat men kan aanne men dat men ook hier wel een ver eniging zal krijgen. Duiven tentoonstelling De postdui venvereniging „De snelle duif", ge vestigd bij de Wed. Christiaens hield haar jaarlijkse tentoonstelling. Er wa ren ongeveer 200 duiven ingebracht. De keurmeester, de heer v.d. Sand), keurde de duiven in vliegklasse. De uitslagen waren als volgt: Klasse oude doffersL. Christians 1 2 3 4, D. d. Vylder 5, E. van Overmee- ren 6. Klasse oude dulvinnen: P. Christians 1 4, D. de Vijlder 2. E de Cock 3, C. de Bot 5. Klasse jonge doffers: J. de Bot 1. C. de Bot 2. C. Christians 3 5. D. de Vijl der 4. L. Vlasveld 6. Klasse Jonge duivinnen: L. Vlasveld 1 L. Christians 2 5. D. de Vijlder 3, P. de Vree 4. P. Christians 6. De schoonste uitslag en schoonste duif L. Christians. Terneuzen Biljartwedstrijd. In hotel Pays- Bas te Terneuzen speelden de biljart clubs van Terneuzen en Lokeren een wedstrijd. Van de 14 partijen won Ter neuzen er 12>/2 en won dus glansrijk. Mooie opbrengst. De collecte wel ke Zondag tijdens alle HF. Missen werd gehouden ten bate van de te Breskens op te richten hulpkerk bracht ruim 800 gulden op. Golden Delicious, Doyenné du Co- mise, Comtesse de Paris. Dit is het doel van de fruitteler: het publiek moet fruit van eigen bo dem kunnen kopen en het moet dit weten. Voor producent en consument "VJET alleen in Zeeland (en dit is eigenlijk meer voor de fruittelers bedoeld) maar overal in ons land worden Kerstveilingen gehouden. In onze provincie, in Krabbendijke, Mid delburg, Goes en Kapelle. Bezocht u één of meer van deze Kerstveilingen? Heeft u daar rond gekeken in de eerste plaats om er mogelijk wat te leren? En vooral ge keken als u op een andere veiling dan de uwe kwam, niet naai het geen minder, m„ar vooral naar wat mogelijk beter was? W-nt een ge zonde concurentie is goed. Echter geen ongezonde naijver, dit is voor Zeeland te duur. - Immers, toen we verleden week op de Kerstveiling te Tiel aan een Zeeuw (uit Kapelle) naar zijn mening vroegen, was het antwoord: als we dit zien komen wij in Zeeland nog een heel stuk achter aan. Daar moet de aandacht der fruit telers op gericht zijn, op wat gebeurt in andere fruitteeltgebieden, welke dichter bij de grote consumptiecen tra liggen. Dan kunnen de Kerstveilingen naar twee kanten nuttig zijn: de fruitte lers moeten orachten eer steeds be ter product te telen en te verkopen; en net fruitkopend publiek raakt er steeds meer v:n doordrongen, dat er in Nederland werkelijk goed fruit groeit. EAU DE COLOGNE EEN ALTIJD WELKOM JESCHENK GRAAUW. Vrijdag 24 December. Dul- vententoonstelling bij E. de Caluwé. Met een wanhopig gezicht hief hij zijn handen op. Zeg haar maar, dat ik tot over mijn oren ln het werk zit. De olie lcopt niet zo heel goed en dus moet ik de pomp nakijken. Ik moet mijn dagboek bijhouden. Als er geen zon is, kan ik mijn eliograaf niet gebruiken en moet ik signalen klaar maken. Bovendien maar dat blijft onder ons we zitten hier zeker twee da gen vast. Zeg tegen mevruow Vansit- tart dat het mij zeer spijt, maar dat ik haar nu niet te woord kan staan Vraag haar maar of 't goed is als ik haar laat weten wanneer ik een ogen blikje de tijd heb. Ze kuste hem. Vadertje, vermoeit U zich maar niet te veel. Let op mijn woorden: Jij zult deze nacht langer voelen dan ik. En denk er om: maak geen ontbijt klaar voor ik kcm. Jullie hebben zeker de keu ken als verblijf hè? Jullie? Dat wil zeggen Enid en me neer Payne hebben er het grootste deel van de tijd gezeten. Is Payne daar ook. Ja. hij doet de was. Ik geloof dat 't een flinke jongen is, behulpzaam en verstandig. O. ja voor ik het vergeet: zeg hem. dat hij zichbij Emmett als mijn assistent kan opgeven, als hij tenminste iets voor het baantje voelt. IJ ij zag het licht in haar ogen niet, toen zij bedacht, dat meneer Payne dat wel heel gauw met de eer ste stuurman in orde zou maken. Toen zij op de plaats kwam waar zij mevrouw Vansittart verlaten had was deze verdwenen. Ik dacht wel, dat zij het hier niet zou uithouden zei Connie bij zichzelf en de kamer binnentredend vond zij daar de gez'ichte tegen de muur ge- leund staan. Vader. begon zij, maar de ander was haar voor. O. ik geloof, dat ik te haastig ben geweest hij heeft natuurlijk zijn han den vol. Misschien kan ik hem even spreken voor de boot morgenochtend komt. Ze zullen toch wel gauw een schip sturen om ons af te nalen? Zo gauw mogelijk, was het opge wekte antwoord. Om U de waarheid te zeggen, hebben we net met 'n schip in verbinding gestaan, dat tegen de morgen terug zou komen. Uit de kring vrouwen steeg een ver heugd gemompel op. Connie had de moed niet om haar te vertellen hoe verkeerd ze haar begrepen hadden! HOOFDSTUK X De volgende morgen Een zwak licht ln het Oosten kondig de de komende morgen aan en de kleine maatschappij op de vuurtoren was over het bericht hiervan zeer verheugd. De nieuwe wacht liep alle trappen op en af en zette ramen open en toen Brand zijn toestem ming had gegeven, ook de ijzeren toe gangsdeur. Volgens de zeealmanak was het nu 'aag water maar de sterke Zuidwes ten wind zweepte het water veel ho ger op dan het bij een normale vloed kwam. De „Falcon" poogde opnieuw de toren te naderen, maar moest op een eerbied'ge afstand blijven. De jonggeboren dag was grauw en mie zerig en waar de zon was. kon men alleen met behulp van kompas en horloge uitmaken. De heliograaf was ook niet te gebruiken en met behulp van een paar matrozen begon Brand naar Landsend te seinen. Zodra het jicht was, stoomde de „Fal con" weer' op de toren aan. Brand seinde een kort bericht: „Chinook", van New-York naar Sou thampton, liep tijdens storm op rots schroefas gebroken acht en zeventig overlevenden op de to ren kapitein en ongeveer 200 pas sagiers en leden bemanning met het schip vergaan. Terwijl Brand de kleine boot praaide waren op verschillende telegraafkan toren reeds mersen aan het werit ge togen om een huivering van ontzet ting te doen gaan over de gehele wereld. Volgens zijn belofte was Stanhope aan boord van de .Falconen met hulp van Emmett lukte het, een kort maar vrij volledig verslag van de ramp te geven. Het aap oei" gedrag van Payne werd niet vergeten en tenslotte seinde de boodschapper de naaien der geredden. Connie volgde de bewegingen van de „Falcon" door een zeekijker en pas toen zij Enld de kamer hoorde bin nenkomen en Payne vriendelijk goe de morgen wenste, keek zij even op. Jack ls aan boord, kondigde zij aan. Maar er zijn nog eet: hoop an deren: half Penzance! Enld voegde zich bij haar zuster en Payne volgde haar voorbeeld. Stanhcpe was duidelijk zichtbaar ln zijn oliejas. Wie is de kapitein van dat bootje informeerde Payne. De meisjes begonnen allebei te lachen. U bedoelt Jack? Maar die is de kapitein niet. Hij is een vriend van ons: een marineofficier. Jack is zeker zijn voornaam? vroeg Payne verder. We zullen U ever. voorstellen, de afstand hoeft geen beletsel te zijn. zei Oonnie luchtig. Meneei Payne, mag ik U even vooistellen: Luitenant ter-Zee Jack Pcrcival Stanhope. Een van de beste mensen op deze wereld. Het moet prettig zijn om een vriend van U te wezen Juffrouw Brand als U over al uw vrienden op die manier spreekt, zei de Amerikaan droog. (Wordt vervolgd DONDERDAG - VRIJDAG. HILVERSUM n 415 M.'. Donderdag: 17.50 Tante Pos. 18,15 L. en tuinbouw 18,30 De Raaf Schutte. 18,45 Pien tere piekeraars 18 Nws. 19,15 Kerstkl. 19.30 Actueel geluld 19.45 Orgel 20 Nws. 20.05 Kerstevangelie in Vlaan deren, 21,15 Ke.'kconc. 21.45 Fam. competitie 22,15 Vaart der volken 22,35 Piano 22.45 Avondoverdenking. 23 Nws 23,15 Gr. 23.45 Koor. Vrijdag: 7 Nws. 7.15 Balletsuite 7,32 Maria ter ere. 7.45 Morgengeb. 8.00 Nws. 8,15 Pluk de dag 9 Piano kwmtet 9.30 W. st. 935 Hansel und Gretel v. Humperdirvck 10,10 Muz. houdt fit 11 Zonnebloem 11.40 Kerststemming, 12 Angelus 12,03 Metropole ork. 12.55 Zonnewijzer. 13 Nws. 13.25 viool en piano 13.50 Op de korrel 14 Messiah 17 Kerstvacantie 17,15 Gregoriaans 17,45 Wat het buitenland leest. HILVERSUM L 301 M.: Donderdag: 17.35 Les Gars de Paris 18 Nws. 18.15 Soort. 18.30 Ned. strijdkrachten 19 Kobus Kwint. 19,10 Avondschool 19.45 RVD antwoordt, 20 Nws. 20.05 W. Eur, commentaar 20,15 Vertellingen. 21.35 Christkindlieder 21,35 Melodie en rhythme 23 Nws 23,15 gr. 23.50 o. get. Vrijdag: 7.00 Nws 7,15 Ochtendgymn. 7,30 Muz. bij het ontbijt. 8.00 Nvs. 8,18 Opera. 8.50 Huisvr. 9 Lichte mor- genkl. 9.30 Grillei str. kraitet 10 Mor- genw. 10,20 Gr. 10.30 Vrouw. .0 45 Spaanse kerstliederen 11 Voo.d:. 1.18 Lichte ork. werken 12 Bellevllk. gr. pL v. Dr. Merkelbach 12,30 L. en n- bouw, 12,33 Sport 12.45 De Raai en Schutte 13 Nws 13.15 Mededei ngen 13,20 Divertimento 13.50 Gr. 14 Kcok- kunst 14.20 In excelsis Deo 15,10 Om roeporkest 16 Ramb'.ers 16.30 Tu.'en twaalf en zestien t7 Joh. Jong orgel, 17,20 Wij en de muz. BRUSSEL VLAAMS 321 M Donder dag: 8 Nws. 9 Nws. 12 Carroll Gibbcns ork. 1230 Weerber. 12.40 Dans rle vingers 13 Nws. 13,15 Gr. 14 Cas'no 17 Gr. 17.05 Nws. 17.15 K'nderuurtjc 1" 15 A'g. Belg. Vakvei bond 18.30 so' "aten 19 Nws: 20 Verz. progr. 21 Vrije Radio T 'bune 21.30 Twee violen 21.45 Actu aliteiten 22 Nws. 22,15 Kamermuz. 22.55 Nws: Vrijdag 8 Nws 9 Nws 9.05 Gr. 12 Gr. !">.30 Wee:ber. 12.32 Omr. orke't 13 N'euws 13,15 Lunchmuz. 14 Gr. 17 Gr. 17,15 Eng. les 17.30 Fred. Hartley. 250-0

de Stem | 1948 | | pagina 2