Snelle vorderingen op Java en Sumatra 1 Mijn baby is ontvoerd Min. Joekes accoord met uitbreiding loon-bijslag Auto met arbeiders door trem gegrepen „Mijn jongens worden lastig" Wij en de wereld Grote diplomatieke activiteit IN 'T KORT it bouwt ons land in 1949 West-Europa eerste verdedigingslinie VIJFDE JAARGANG No. 1261 W O EN S D AG 22 DECEMBER 1948 NIEUWE LANDING VAN DE MARINE Lf Amerika zal staken van het vuren aan Veiligheidsraad vragen ZWARTE RIHUS Orerweaend droop oXms ZR47 "Ur maa" DistributienieuWs Evenveel vet, boter of margarine Een treinreis is niet altijd eentonig Vier moties in Ttoeede Kamer Verhoging van gas- en electriciteits- tarieven in zicht Onbewaakte overweg bij Deventer eist vier doden Drie-mogendheden- bestuur in BerlHn Volgend jaar nieuwe loonronde Kapitein der Stoottroepen schreef: Ze willen orde en rust brengen in het uitgestrekte Sumatra t Indonesisch allerlei IN ieder geval is de Indonesische propaganda nu al haar batterijen aan het afvuren. En een dier papie ren granaten behelst de :is aan pre sident Truman: Zet de Marshall-hulp voor Nederland stop! Waarbij als ar gument een leugen dienst doet: Ne derland :ou de Marshalldolllars en goederen gebruiken, om de vrijheid van die arme Indonesiërs te vermoor den. WE menen intussen opgemerkt te hebben, dat er toch ook wel iets var de ware betekenis der gebeurte nissen is gaan doordringen in de in ternationale sfeer. Wijziging Kieswet De onbezonnen daad van een 19-jarige Uitgave N V Uitgeversmij Neerlandia Redactieraad: A. F. J. Aernoudts. C J. van Hootegem; A. E. Langenhorst; Mr Or A J J M Mes Mr H B B de Rechter - Verschynt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling t 3.90 p kwartaal; p. post t 4.75. p week (uitsluitend bij niet-postbestelling) f 0.30. Losse exemplaren 8 cent Postrekening 278841 Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst Dubbele Poort, 7, tele foon 102 CBijbureau. Oostburg, Nieuwstraat 22. telefoon 35) Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden Goes. Westsingel 75, telefoon 2236 Hoofdredacteur: J. J H. A. Bruna Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage) t 0.10 per m/m; voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) f 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp f 0.25 en f 0.60 Incasso wordt berekend. QVER HET VERLOOP DER ACTIES in Indonesië komen slechts summiere détails door, maar het schijnt, dat zowel op Java als op Sumatra snelle vorderingen worden gemaakt. Van officiële zijde wordt gemeld, dat in Midden-Java Bandjar- negara, Rembang en Kalioerang zijn bezet en in Oost-Java Wlingi. Niet-officiële berichten melden, dat vanuit Semarang, Soerakarta (of Solo) de tweede plaats der Republiek is bezet en dat daar de gemechaniseerde brigades zich verenigd hebben met de lucht landingstroepen uit Djokja. Op Oost-Sumatra zijn marine-troepen geland bij de plaats Ba- gan Si Api Api. Zij hebben deze bezet. Het Zuid-Assahanse is vol ledig bezet. De Nederlandse troepen zijn hier overgegaan tot zui vering van het district Vanuit Padang Padang wordt verder opge rukt naar Fort de Koek, dat bijna bereikt is. De Republikeinen hebben rondgebazuind dat zij Djokja zouden heroverd hebben. Dit is niet waar. QVER de gehele wereld heerste er gisteren weer onverflauwde di plomatieke activiteit. De Nederlandse ambassadeur in de Ver. Staten, dr. van Kleffens heeft •en onderhoud gehad met de wnd minister van Buitenlandse Zaken, Lovett. Op de vraag, of het onder houd naar wens verlopen was, ant- ^FWARTE RINUS" is een van die erg linke jongens uit de omgeving van het Rembrandt- plein. Hij deed al jaren in textiel, d.w.z. niet per meter of lap, maar per bon en dan liefst nog per val- se bon, omdat daar meer winst van was te tellen. Toch zit die erge linke Zwarte Rinus, een van de „koningen" van de. Mokumse bonnenhandel nu achter slot en grendel. Een boer uit Kuinre kocht 7 Dec. in Sneek een costuum. Hij betaalde met nor male bankbiljetten maar gaf valse bonnen. Bij onderzoek leidde het spoor via Kuinre en Sneek naar Steenwijk en kwam zo in Amster dam terecht. De zaak ging rollen en nog dezelfde ddg werd Zwarte Rinus van de zwarte markt op gepikt Hij en zijn kornuiten heb- ben vermoedelijk tienduizenden bonnen vervalst. Bravo reeherche! XjjEN VLIEGTUIG van de R. A. F. stortte in Cheshire (N.W. Enge land) brandend neer. Alle zeven le den van de bemanning kwamen om het leven. PORTRETTEN EN ALBUMS, uit door de Europese bevolking ver laten woningen in Indonesië afkomstig liggen een maand ter inzage in „Ga leries Modernes" te Utrecht. AMERIKAANSE productie en winsten bereikten dit jaar een record-cijfer. Het nationale inkomen is 224 milliard dollars. gURGEMEESTER REUTER van W.- Berlijn heeft verzocht om ver hoging van de aanvoer per Lucht brug tot 8000 ton daags (thans 5000 ton). EDE RI. AND zal de accijns afschaf fen op sigarettenpapier, geslacht en zout, zulks als gevolg van een Benelnx-overeenkomst. QENERAAL CLAY, heeft aangekon- d'gd, dat de Duitsers in de drie Westelijke sectoren van Berlijn een speciale Kersttoewijzing van koffie, suiker en chocolade of suikerwerk' zullen krijgen. gEN COMMISSIE is ingesteld om de minister van advies te dienen over de wijzigingen, die aangebracht die nen te worden in de provinciale wet In de commissie is o.m. benoemd mr. van Geelen der provinciale griffie van Noordbrabant. T)RIE EN DERTIG personen zijn ver ongelukt bij het neerstorten van een Chinees vliegtuig. QNGERUST zijn de sigarenwinke liers over de gewijzigde winst marges, Zij hebben een telegram aan minister v. d. Brink gestuurd. TN DE Tweede Kamer is gisteren het nieuwe Kamerlid Nederhorst (P. v. d. A.) geinstalleerd. Hij vervangt ir. Vos. AIEEHTIG KISTEN wapens zijn enige tijd geleden getracht per vlieg- boot van de Philippijnen naar Djokja te smokkelen Tegen de Amerikaanse en Australische piloten zijn nu ge vangenisstraffen ran 6 tot 2 j. geëist J^ARÜINAAL INMTZER. de Aarts bisschop van Wenen zegt de tal rijke Nederlandse oleeeouëers harte lijk dank voor het fe't. dat enige dui zenden Oostenriik.se kinderen in Ne- der'sna 7<l'n prachtig onthaal hebben gevonden. |N ALMELO is 14 Juni 1945 een koop man gedood doo-dat een kwaadwil lige eoo goümn'-ovisee'Tle hom eebnbk- te Te»" deze kwaadwillige is nu 10 jaa" geëist SPAAK HEEFT verklaard, dat in Fe bruari epr» nieuwe ministerie con- rerent.iA rjer Bereiuxlanden zal worden geheTT^pn Weersverwachting tot Woensdag avond: Voor het Zuiden van het land meeri Twaar bewolkt en plaatselijV j Zwakke wind tusser r **n. ^ORt Temperatuur over dap om het vriespunt rf.wieden *°n ondcr 16 31 Don woordde hij bevestigend. Met nadruk ontkende hij, dat de Marshall-hulp was gebruikt voor zuiveringsacties in In donesië. Na een onderhoud met Truman gaf Hoffman, de administrateur van het Marshall-plan, geen commentaar op het Republikeinse verzoek om de Marshall-hulp aan. Nederland in te houden tot de wapenstilstand weer wordt gehandhaafd. Enige onrust in Londen THR. MICHIELS VAN VERDUYNEN de Nederlandse ambassadeur te Londen, bezocht de ambassadeur van de Ver. Staten te Londen, Douglas, voordat deze naar Washington ver trok, en gaf daarbij een verklaring voor de hervatting van de acties van Nederland op Java en Sumatra. Naar men verwacht, zal Douglas verslag over dit gesprek uitbrengen aan Tru man. In Londen heerst enigermate de on rust, dat de crisis in Indonesië, ten zij hieraan spoedig een eind wordt gemaakt door de Veiligheidsraad, de onderhandelingen voor een Atlantisch pact, die thans te Washington gevoerd worden, misschien zullen bemoeilijken. Waarnemers te Londen zijn van me ning, dat het afstaan van Nederlandse troepen voor een koloniale oorlog in Zuid-Oost-Azië indien de acties 'n aanzienlijke omvang zouden aanne men een verzwakking zou beteke nen voor de mogelijkheid van de Ne derlandse regering om haar bijdrage te leveren in de voorbereidingen voor de verdediging in het kader van de Westelijke Unie. Australië gaat ver VTA een lange kabinetsvergade- 'rftig sel de Australische presi dent Chifley: „Australië spreekt zich uit voor een onmiddellijk ophouden van het vuren, de terugtrekking van de Nederlandse troepen achter de demarcatielijn van voor het begin der actie en de nodige stappen van de C. V. G. D. om represailles en executies te voorkomen". De Australische havenarbeiders zijn weer van plan om Nederlandse sche pen te boycotten. Dit is een kunstje, dat zij zeer goed verstaan. In een telegram aan de Veiligheids raad heeft de secretaris-generaal van de Arabische Liga de Nederlandse ac ties bestempeld als een aanval op de onafhankelijkheid van de Indonesi sche Republiek en heeft de Veilig heidsraad gevraagd een einde te ma ken aan de acties. Niet alleen de Australische haven arbeiders spreken over boycotten, maar ook het Deense luchtvaartperso- neel. Het wil de K.L.M. de voet dwars zetten op het vliegveld Kastrup, in dien het kabinet niet protesteert te gen de actie in Indonesië. Protest-stakingen QE HOOFDBESTUREN van de bij het N.V.V. aangesloten bonden, hebben als hun mening te kennen ge geven, dat elke mogelijkheid, die tot een spoedige oplossing van het con flict kan leiden, behoort te worden aangegrepen. Men verwacht, dat de werknemers geen gehoor zullen ver lenen aan oproepen om het werk neer te leggen. Goede woorden, want vrjjwel te gelijkertijd maakten de commnnig- ten bekend, dat zij een 24-nurs- proteststaking in de havens gaan organiseren. De communisten zijn overigens erg actief. Enigen hunner plakten beledi gende biljetten aan in den Haag. Zij werden bij hun kraag gegrepen. Te legrammen van de communistische partij aan het wereldvakverbond, aan geboden aan het postkantoor te Am sterdam, werden door de ambtenaren geweigerd in verband met de inhoud der telegrammen. Ver. Staten niet zo ver TTITERAARD gaat vandaag grote be- langstelling uit naar de behande ling van de Indonesische kwestie door de Veiligheidsraad. Uit verschillende feiten, hierboven gegeven, heeft men al enige indruk kunnen krijgen over 'de sfeer in het buitenland. Uit de laatste berichten blijkt ons. dat de Ver. Staten van daag in de vergadering niet zo ver willen gaan als aanvankelijk bedoeld en door Australië nu nog graag ge wild wordt. Na de diverse contacten, die Jes- sup de Amerikaanse gedelegeer de met andere delegaties heeft gehad en een uitvoerig commentaar van de Nederlandse Regering op het laatste rapport van de C. v. G. D„ zal h(j met een „tamelijk gematig de" resolutie voor de dag komen, waarin gevraagd zal worden het vuren te staken, teneinde nieuwe onderhandelingen mogelijk te ma ken. Soedjatmoko, de woordvoerder yan de delegatie der Republiek heeft mee gedeeld, dat zijn delegatie de Raad zal ITUMORISTISCH is hetgeen het orgaan van de communistische partij in Oost-Duitsland fantaseert Volgens dit blad zou Nederland bij de acties.... hoofdzakelijk Duitse krijgsgevangenen gebrui ken, die men daartoe uit kampen in Engeland, Frankrijk en Italië heeft gehaald 1. Order „staakt het vuren" in In donesië. 2. Order tot het terugtrekken der troepen op de stellingen van 't Be stand. 3. Vrijlating der Republikeinse lei ders. Volgens Soedjatmoko, zal de Repu bliek niet om sancties tegen Neder land vragen, tenzij Nederland geen gehoor zou geven aan eventueel door de Veiligheidsraad gegeven orders. Het permanente Engelse lid van de Raad, Sir Alexander Cadogan, zal niet aanwezig zijn. Als zijn plaatsvervanger zal optreden Dening, van het Foreign Office, die gisterenavond te Parijs is aangekomen. UEGIN JANUARI 1949 zal de rant- soenwaarde van spijsvet van 200 ge- op 250 gr. worden gebracht, d.w,z., men zal naar keuze op de nieuwe bon voor voedingsvetten een gelijke hoe veelheid boter of margarine of spijs vet kunnen kopen. Er worden pakjes bak- en braadvet van 250 gram in de handel gebracht welke 41 cent zullen kosten. Aange zien ook het subsidiebedrag op vlees werd gewijzigd, moesten eveneens voor dierlijk vet de prijzen worden her zien. Ook voor dit product wordt, in verband met de verhoogde rantsoen- waarde een verpakking van 250 gram ingevoerd, waarvan de prijs 49 cent zal bedragen. Voor bak- en braadvet resp. gesmolten dierlijk vet in ver- pakking van 500 gram geldt een maxi- verzoeken zijn goedkeuring te hechtenmumverkoopprijs van 82 cent, resp. 98 aan de volgende punten: I cent per pakje. T\E MAN REISDE van Leopoldsburg naar Antwerpen, verveelde zich tijdens de lange reis per trein en was blij met de afwisseling, die een jonge moeder hem bood in de volgende vorm: „Wilt u even op mijn baby passen?", waarna de moeder zich enkele ogenblikken terugtrok. Middelerwijl kwam de trein bij het station van Berchem aan. Piepend en knarsend stond de trein stil, juist toen de moe der terugkwam. Wie schetst haar pijnlijke verbazing, toen zij de man uit haar coupé met baby en al naar de uitgang van het station zag snellen? Verontwaardigd zette zij de kinderrover na om bij de uitgang tot de ont dekking te komen, dat zij zich had vergisthet was een andere heer met een andere baby! Zij keerde zich om. wilde vlug haar coupé weer opzoeken, doch bleef hulpeloos staan, dewijl zij slechts de reeds weer vertrokken trein met betraande ogen kon nastaren. Weinig kon zij vermoeden, welk drama zich afspeelde in haar coupé. Daar zat de brave oppasser de lastig geworden baby met lieve woord jes te sussen, hetgeen helaas weinig baat bracht. Gelijk baby in derge lijke omstandigheden pleegt te doen: aan boven- en onderzijde produceert die kleine mens, een hoeveelheid vocht, daarmee zorgzame hulpe en toe verlaat rijkelijk besproeiend. Onze man kreeg het danig benauwd. Hij vreesde het slachtoffer te zijn geworden van een ontaarde moeder, die hem had beetgenomen. Bij aankomst in Antwerpen liep hij ijlings naar de stationsöhef, die hem op zijn beurt naar de politie verwees. De politie geloofde het verwarde ver haal aanvankelijk helemaal niet en zond het nog immer natte slachtoffer ongetroost heen. Zelfs had men hem beminnelijk „gratis logies" aangebo den.... Gelukkig kwam bij een tweede poging van de man een vergelijk tot stand: de baby mocht tot de volgende dag op het bureau bliiven, dan zou de man zich weer moeten melden. Dit nu bleek een overbodige clau sule te zijn geworden, want de moeder had inmiddels de verblijfplaats van haar lieveling ontdekt en zich stralend van geluk weer over de baby ontfermd. Uy diepe duisternis, die gis'termor- gen half acht heerste, werd oor zaak van een verschrikkelijk ongeluk te Deventer: op de onbewaakte over weg van de lijn Deventer—Zwo'.le werd een vraentauto met twaalf ar beiders en een chauffeur door de trein gegrepen. De wagen werd, hoewel deze niet om- sloeg, 350 meter meegesleurd. Vier arbeiders kwamen op de rails terecht drie van hen vonden onmiddellijk de dood. terwijl de vierde vrij spoedig overleed. Van de acht andere inzit tende arbeiders werden enige licht, andere zwaar gewond. De chauffeur bleef ongedeerd. Over het ongeluk werden nog de vol gende bijzonderheden bekend: door de duisternis had de chauffeur de trein, die van de richting Deventer kwam niet zien naderen. Het was 'n zwaar beladen kolentrein, die ie laadbak van de vrachtwagen, nadat deze de rails gedeeltelijk reeds was gepasseerd van achteren greep. Alle gewonden zijn naar het ziekenhuis van Deventer overgebracht. Drie schooljongens, die anders elke mor gen met de wagen meereden hebben geluk gehad, doordat zij gisterenmor gen te laat aan' het stationsplein aan kwamen om nog mee te kunnen gaai De namen van de overleden slacht offers zijn: de machinebankwerker J W. Hof (26 jaar), de draaier H. W. Versteege (19 jaar) de snvd H. W Steenbruggen (18 jaar) en de smid 'I. J. Broekman (57 jaarj. Later werd nog berend dat 't spoor wegverkeer tot 10 uur ln de morgen gestremd bleef. Na het ongeval wa ren zeer spoedig medische hulp en politie aanwezig. Drie arbeiders ble ven ongedeerd. QE DRIE COMMANDANTEN van de Westelijke sectoren van Ber lijn hebben officiëel een driemogend- hedenbestuur in de Britse. Franse en Amerikaanse sectoren van de stad ir- gesteld. Dit is meegedeeld door de Franse commandant Gen. Ganeval. De wei gering van de Sovjet-autoriteiten om de vergaderingen van het geallieerde militaire bestuur bij te wonen vormt een beletsel voor een behoorlijk wet telijk bestuur van Berlijn, zei hij. Dwaas en ongegrond, heeft de Brit se militaire gouverneur van Duitsland generaal Robertson de berichten, dat de Westelijke mogendheden van plan zouden zijn de Westelijke zones van Duitsland te militariseren genoemd. Qe Minister van Sociale Zaken, de heer Joekes, heeft gisteren bij de behandeling van zijn begroting tu de Tweede Kamer meegedeeld, dat de Regering bereid is de Loonbijslag van f 1.per week ook te verlenen aan gehuwden beneden 23 jaar. De regeling kan echter niet worden uitgebreid tot kostwinners. Tegen het verhogen van de loon grens van f 3700 tot f 5000 had de minister bezwaar. Sprekend over de gevoerde loon- en prijspolitiek merkte hij o^>, dat de ze gericht is op het behouden van een levenspeil, dat sociaal gerechtvaar digd en economisch verantwoord is. Uitvoerig ging hij na de verminde ring der subsidies op levensmiddelen en de verlening van een loonbijslag. O.m. merkte hij op, dat al zijn prijs verhogingen niet gelijktijdig met de bijslagregeling ingevoerd, ze toch deel uitmaken van de berekeningen voor de nieuwe regeling. Ook een verhoging der gas- en electriciteitstarieven is er in ver werkt. Men moet dus straks niet schrikken als deze verhoging komt, zei minister Joeks. Verhoging kinderbijslag? VXfAT de eventuele wijziging van de kinderbijslag aangaat, daarover deelde de minister mee, dat aan de Stichting van de Arbeid thans advies is gevraagd over de vraag of er aan leiding is voor verhoging vón de kin derbijslag. Het grote probleem is of het ele ment prestatiebeloning of behoefte beloning op de juiste wijze is uitge werkt. Het advies aan de S. v. d. A. is met spoed gevraagd. Het kabinet zal er zich dan over hebben te be raden. Op de begroting kan geen post wor den gebracht voor kinderbijslag ten behoeve van de ongehuwde moeders. Ten aanzien van de kinderbijslag aan zelfstandigen gaf de minister te ken nen, dat er een interim-rapport van de commissie van Rhijn aan hem is uit gebracht, dat thans in het kabinet aan de orde is. Uit de verdere mededelingen van de minister blijkt, dat hij spoedig zal komen met een voorstel tot verho ging van de sociale bijstand, dat er in November 43.000 werklozen waren (dat is 13.000 meer dan in Oct.) en dat er een grote commissie komt om de werkgelegenheden te bestuderen. Vier moties l^A zijn speech kreeg de minister drie moties te verorberen. De eer ste was van de heer v. d. B o r n QNZE Parjjse correspondent ontving Zaterdagavond een lange tnief van zyn zwager, die als kapitein der Stoottroepen op Sumatra vertoeft en waarvan diverse passages thans btfzonder actueel zyn... ^e stemming onder de troep gaat er doch sluipmoordenaars, die soms dagen nint am onnviill- Afnn „u irof/lnlri' linnnn nrurocfold rtwi „ntniif aa« niet op vooruit. Men verveelt zich. Je kranten en tijdschriften worden hier altijd met enthousiasme ontvan gen. omdat er vooral aardig geïllus treerd materiaal bij is. iets in het Frans, in het Engels, enz. Je weet nog maar half. hoeveel behoefte we hieraan hebben Wij. officieren, evengoed als de Jongens. Verveling is net ergste wat er bestaat. Je kunt het van de gezich ten scheppen en telkens, als een pa trouille beschoten is geworden, hoor je nieuwe verwensingen in twaalf dialec ten. De knapen houden dat niet uit, want dit is geen oorlog en geen vrede. Onze tegenstanders zijn geen soldaten, verdekt liggen opgesteld om vanuit een hinderlaag een zwakke patrouille on der vuur te nemen. Ik heb zo de idee. dat ons prestige in de troep met de dag daalt om de eenvoudige reden, dat wij geen commando's mogen geven om aan die terreur een einde te maken Je voelt je als een schietschijf waarop bet aardig mikken is Er doen weer geruchten de ronde, dat we er vandaag of morgen een eind aan gaan maken Geloof me. dat ik dan uit bea kom. om die orders zelf te geven. Ik wil het gejuich der knapen horen als ik ze kan vertellen, dat we oprukken, de moordenaars van onze kameraden onschadelijk gaan maken, orde en rust gaan brengen in de enor me uitgestrektheid van Sumatra. Hun schorre, droge kelen zullen het Wilhelmus zingen. Vals en lelijk. Maar die klank is voor mij zo heilig. En als de troep zich in beweging zet, als de onzen draden uitrollen, als we on e wagens starten en als de ransels op de rug worden gehesen, zal er een blijde stemming heersen. Niet omdat mijn jongens oorlogszuchtig zijn. niet om dat wij gaarne doden, doch omdat nie mand beter dan mijn knapen zelf hier dag in dag uit. week in week uit, maand in en maand uit de dringende noodzaak van een toekomstige actie hebben ge zien Ze weten, dat als ze oprukken dat eindelijk een oomars is voor Ne derland en ....naar Nederland. Want die stoere Friezen, smeuige Brabanders, hartelijke Limburgers, on vervalste Rotterdammers, de altijd goed gemutste Zeeuwen en ook de en kelen. die zo heerlijk Mokums kun nen brouwen, weten, dat Indonesië hun eerst kan nrssen. als ze de orde en rust hebben hersteld. Maar.zou het deze kee: inderdaad somen? Ik geloof het nog maar half We hebben er al zo vaak op gerekend Zo vaak ging er een golf van enthou siasme door de troep. DotSh even vaak werd het een tegenvaller.... (P. v. d. A.), die persé de loongrens voor de loonbijslag verhoogd wilde zien van f 3700 tot f 5000. De com munist Haken wilde per motie een Kerstgratificatie voor de D.U.W.-ar- beiders, hogere uitkeringen voor de ouden van dagen, voor iedereen loons verhogingen en vergroting der grati ficatie-mogelijkheden tot 4 pet. van de salarissen (thans 2 pet.). De heer v. d. Born trok zijn motie in na een nadere toelichting van de minister. Deze deelde ook nog mee, dat volgend jaar een nieuwe loonronde aan de orde zal komen. Dan wordt ook een wijziging der loon- en in komstenbelastingen onder de ogen gezien. Over de 4 moties Haken zal van daag worden gestemd. Bij de afdeling „Volksgezondheid" braken verschillende sprekers 'n lans voor een betere salariëring van het verplegend personeel. Dr. M o 1 (K.V.P.) merkte op, dat het van het verwerkelijken van de toezeggingen, welke de minister heeft gedaan, zal afhangen of het vertrou wen in de bewindsman zal worden bevestigd of versterkt. Hij wees erop, dat de minister basis verbreding voor de subsidiëring der particuliere gezondheidszorg afwijst. In dit verband merkte hij op, dat men nog steeds de wijkverpleegsters geen behoorlijke rechtspositie heeft kun nen geven. De heer Mol beval de ernst van de toestand van de ziekenhui-en dringend in 's ministers aandacht aan. Tevens verzocht hij als directeur-generaal van Volksgezondheid een medicus te benoe men een wens waarmee minister Joe kes al rekening zei gehouden te heb ben. Tevens zei de minister: „Het is de bedoeling, dat de regeling van het ver plegend personeel in overheidsdienst tegelijk tot stand komt als voor het overige rijkspersoneel." Nadat was goedgekeurd het wetsont- werp tot wijziging van de land- en tuinbouwongeval'.erwet 1922. van de ziektewet en van de kinderbijslagwet. ve"daagde de voor-itter de vergadering tot hedenmiddag één uur. QVER het bouwvolume, dat voor '49 aan Noordbrabant is toegewezen, hebben we al uitvoerig geschreven. Ziehier nu de cijfers voor alle pro vincies en voor de grote steden: Groningen 920 woningen Friesland 750 Drenthe 850 Overijssel 2000 Gelderland 3300 Utrecht 2100 Noordholland 3160 Zuidholland 2320 Zeeland 600 Noordbrabant 3180 Limburg 3100 Amsterdam 2050 Den Haag 3340 Rotterdam 3000 Totaal 30670 woningen Onder die getallen zijn begrepen de volgende speciale toewijzingen: 300 woningen N. O. Polder. 100 AKU. 100 Werkspoor on Demca, 150 Hoog ovens IJmuiden. 250 Daltex, 500 Phi lips. 1300 voor de mijnen, 300 Fok ker en KLM. Dit betekent iet. dat in 1949 niet meer dan bijna 31000 woningen ge reed zullen komen. Er zullen immers op 1 Januari a.s. naar schatting toch reeds ongeveer 42000 v-oningen ,n aanbouw zij Algemeen wordt reke ning gehouden met het gereedkomen in 1949 van 38000 woningen. TfANDAAG begint "de Veiligheids. raad zijn bes^rekiitgen over het Indonesische geval. Uit Parijs werd ons voorspeld, dat er wel niet vóór Vrijdag een besluit zou vallen. De gedelegeerden, die halsoverkop op hun schreden hebben moeten terug- keren, vragen tijd, om zich in de stukken te verdiepen. Vooral voor de Rus en zijn Oekrainische volgeling is het niet gemakkelijk hier een stand punt te bepalen. Drees c.s. zijn „fas cisten" en „kapitalistenkr echten", dat is duidelijk. Maar Hatta en Soekarno zijl het ook. Zal men er dan toe wil len medewerken, om hen weer in het zadel te helpen? Toch schijnt de Amerikaan er naar te streven, alle leden te verenigen op een resolutie, die de hele actie onge daan zou moeten maken en ons maar weer vrolijk aan het paiaberen zou zetten. Onderwijl onze soldaten en de met ons medewerkende Indonesiërs weer schietschijf zouden worden van rampokkers en gesubsidieerde ro vers. Dit alles dan onder het huma nistische motto: „Geen bloedvergie ten!" Het is waarlijk ondoorgrondelijk langs welke kronkelwegen der redenering de Amerikanen ons als vrede-brekers willen aanklagen. Het kan alleen maar een product zijn van onberede neerd sentiment en eenzijdige voor lichting. En wat dit laatste betreft moeten wij ons op de borst slaan: Onze schuid, onze allergrootste schuld. Laten we het daar nu echter niefc over hebben. Gelukkig heeft dit projectiel geen doel getroffen. De Amerikaanse am bassadeur in India heeft in New Del hi gezegd: „Ik kan u de verzekering geven, dat wij alles in het werk ge steld hebben wat mogelijk is om er zeker van te zijn, dat de Marshall hulp uitsluitend worc.l gebezigd voor vergroting van de Europese produc tie". Ook mogen de Ver. Staten zich niet bloot stellen aan e beschuldi ging, dat zij door middel' van deze hulpen trachten pressie uit te oefe nen op bepaalde landen. Aldus deze verstandige meneer, wiens woorden, naar we hopen, een voorreken zullen zijn van beter inzicht in Washington en Unozia. Het is trouwens duidelijk, dat in trekking van de Marsha'-hulp voor Nederland een moerbout zou los schroeven op een vitaal dee' van de Westerse Unie en daarmede het hele geval wankel zou maken. Neen door dat spookbeeld laten we ons niet op de vlucht jagen! We kregen nu wat oreer persstem men onder ogen, die begrip tonen voor het Npderlan' s< standpunt. De New York Times spreekt over „suc cessen van het Nederlands program buiten Batavia" en over „de zwakte van de Indonesische Republiek", wel ke beide erop duiden, „dat een mili taire Nederlandse overwinning, mits wijs gebruikt, een vruchtbare periode van stabiliteit en semi-autonomie voor Java zou kunnen brengen". Vervolg op pag. 2 gEN WIJZIGING van de Kies- en Gemeentewet is op komst ten aan zien van de in 1949 te houden raads verkiezingen De indeling in kieskringen wordt facultatief De raad kan. onder goed keuring van Ged. Staten, besluiten, dat de gemeente of niet, of slechts in twee kringen zal worden verdeeld. 1 JJE PERMANENTE militaire com missie, opgericht door de commis sie voor de defensie van de vijf lan den, die het Pact van Brussel hebben ondertekend, heeft met goedkeuring van de vijf ministers van Defensie be sloten, dat West-Europa de eerste ver dedigingslinie zal zijn, zo heeft de Bel gische minister van Defensie meege deeld. Er is een plan opgesteld voor het vormen van een gemeenschappelijk militair potentiëel, inclusief man schappen en economische hulpbron nen. België's bijdrage aan de militaire uitrusting zal bestaan uit de produc tie van vliegtuigen met straalaandrij ving, waarvan de romp uit Nederland zou komen en niet meer dan 10 lich tingen aan troepen. A J. Röper uit Grave tekende als 19-jarige voor de Waffen SS en was als zodanig zeer actief. Het IJze ren Kruis was daarvoor zijn loon. De procureur-fiscaal eiste vier ja ren met aftrek. Het Hof veroordeelde hem tot een jaar waarvan 8 maanden onvoorwaar delijk en 4 maanden voorwaardelijk. Mr. Chr. Hulsman uit Den Bosch was zijn verdediger. JQE HOEVEELHEID goederen en levensmiddelen. die tegelijk met de actie van het Schip voor Keulen, naar Wenen zijn geronderr, is 143.815 Kilogram Deze levensmiddelen zijn met zes dubbele vrachtwagens vei lig in de Oostenrijkse hoofdstad aan gekomen, vanwaar zij in deze Kerst week onder de noodlijdende bevolking worden verdeeld.

de Stem | 1948 | | pagina 1