Er was geen andere mogelijkheid Niet allemaal in dezelfde week op reis Bijeenkomst tot Woensdag verdaagd De Regeringsverklaring 3 IN 'T KORT Zo sprak de Kamer zich usi: Zes doden, acht gewonden Kardinaal de Jong legerbisschop De actie Sneeuwstorm in New-York VIJFDE JAARGANG No. 1260 DINSDAG 21 DECEMBER 1948 „Wij betreuren diep, dat weer mensen levens in de waagschaal worden gesteld" Republiek wilde Indonesië overheersen PLAN Dm hvt rrrie^nnnt Indonesië nde Veiligheidsraad Legerbericht Een nieuw verdedi gingsplan van Sjang Kai Sjek Drie leden waren afwezig Een groentenhoopman Noodzaak en voordelen van spreiding in tijd en ruimte DE Uitgave N v Uitgcorsmü Neerlandia Redactieraad: A. F. J. Aernoudts. C J- van Hootegem; A. E. Langenhorst; Mr Dr A J j m Mes Mr H B B de Rechter. - Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling t 3.90 p kwartaal; p post t 4.75 p wee]5 (uitsluitend bi] niet-postbestelling) f 0 30. Losse exemplaren 8 cent - Postrekening 278841 Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God. Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst. Dubbele Poort, 7, tele foon 102 (Bijbureau Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden Goes. Westsingel 75, telefoon 2236 Hoofdredacteur: J. J H A. Bruna Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage) t 0.10 per m/m; voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) f 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp f 0.25 en f 0.60 Incasso wordt berekend. f RECHT EiV VRIJHEID NAJSNELLE MILITA ACTIE A KÜET alle wachtenden op het Binnenhof gelukte het giste- renmiddag om vier uur een plaatsje op de publieke tribune te veroveren om daar de Regeringsverklaring te beluisteren. Velen moesten genoegen nemen het arriveren van de Ministers, 15 in getal, en van bijna alle leden van de Tweede Kamer van nabij gade te slaan. Enkelen echter waren vasthoudend genoeg om daarna in de rij te gaan staan wachten, opdat zij tenminste de avondvergadering van 8 uur vanaf de tribune zouden kun nen volgen. Hun eerste waehtuur op het drukke Binnenhof is echter geenszins zon der afwisseling geweest: eerst werd door de politie een aantal demonstranten ongeveer even snel het gebouw van de Kamer uitgebracht als dat ze daar waren binnen gegaan: het publiek ontving hen met een honend fluitconcert. Dezelfde bejegening viel enkele vrouwen ten deel, die buiten van de gelegen heid meenden gebruik te moeten maken om tegen de Kegering te demon streren. Ook hier bracht de politie snel een afdoende rust en orde terug. Binnen het gebouw werden de aanwezigen, nog diep onder de indruk van wat Minister-president dr. Drees met kalme stem namens de Regering had verklaard over Indonesië, een ogenblik opgeschrikt door een felle com munistische stem, die uitriep „Weg met de koloniale oorlog. We willen de vrede". Door vaardige handen werd de man verwijderd. staan. Zij zullen echter ongetwijfeld de motieven voor het genomen besluit verstaan. Voorzover wjj op het ogenblik kun nen beoordelen, hebben de resultaten van wat ondernomen werd tot nog toe aan de hoogste verwachtingen vol daan. De wijze waarop reeds de eerste dag met een uiteraard beperkt aan tal parachutisten en luchtlandings troepen Djokja werd genomen, waar bij de opperbevelhebber van het Republikeinse leger gevangen is ge nomen, terwijl ook de President, de vice-president en vele andere auto riteiten onder bewaking zijn gesteld, getuigt van het inzicht, het beleid en de stoutmoedigheid, waarmede lei ding en troepen hun taak vervul len. Het zal daaruit ook duidelijk zijn geworden hoezeer er naar wordt gestreefd met zo klein mogelijke offers beslissende resultaten te ver krijgen. Het Nederlandse volk kan intussen niet verwachten, dat de noodzakelijk heid van de stap, waartoe na lange overweging en veel innerlijke strijd bij velen van ons is overgegaan, in ternationaal dadelijk algemeen worden begrepen, hoewel de regering de overtuiging heeft, dat haar con structieve pogingen van de laatste maanden om tot overeenstemming te komen betere waardering zullen doen ontstaan. ONS EERLIJKE STREVEN. TVR. DREES begon zijn verklaring met een klaar overzicht van wat rondom Indonesië gedurende de laat ste tijd was gebeurd, zowel van Ne derlandse als van Republikeinse zij de feiten en data noemend. Hij toon de aan. dat overgaan tot de Actie noodzakelijk en afgedwongen was en deelde nog als onbekend feit mee, dat tegen Kerstmis een Al-Indone sisch Congres was voorbereid, te hou den in Djokja op grondslag *van de verklaring van 17 Augustus 1945. d. w.z. van een heersen der Republiek over geheel Indonesië Alles, zo zeide dr. Drees, wekte twijfel aan nog be staande mogelijkheden. De Minister-president vervolgde de verklaring met erop te wijzen, dat de Nederlandse Regering zich ten volle bewust was van de ernst der geno men beslissing. Zij meent echter, dat IpR ZIJN in de geschiedenis van onze eeuw al heel wat vier- of vijfjarenplannen geweest. Nu is Engeland aan de beurt. Daar moet. even hard als in welk ander West-Europees land ook, worden gewerkt aan het economisch her stel Voor de eerste maal in zijn historie heeft Albion 'n vierjaren plan opgemaakt. In het korf komt dat neer op: 1. Algemene produc tieverhoging. 2 Handhaving sober- heidsbeleid. 3 Beperking invoer tot 80 procent van vooroorlogse peil. 4 Uitbreiding uitvoer tot 50 pro cent boven die van 1938. TITAURICE MAETERLINCK, de be- roemde Belgische schrijver, heeft van de Franse Académie de hoge on derscheiding gekregen: „Médaille de la langue frangaise. TN DE DOMKERK te Utrecht orga niseert 't radioprogramma „Neder landse Strijdkrachten" op 24 Decem ber a.s. te 13 uur een Kerstbijeen komst. J}E MARSHALL-GELDEN zullen steeds meer kunnen worden be nut voor het aankopen van industri ële goederen. Senator Taft voorspel de echter „een geringe verlaging" van de bedragen. TJEGKN FEBRUARI zullen de plaats- verv. Ministers van Buitenlandse Zaken te Londen bijeenkomen om het Oostenrijkse vredesverdrag te bespre ken. JZONING ABDOELLAH heeft sjeik Hoessan Meddin Jarailah. opper rechter van de Mohammedaanse reli gieuze rechtbank in Palestina, be noemd tot nieuwe moefti van Jeru salem. ^"ATHAN YELLIN, de leider van de Stern-groep, heeft onder ede ver klaard. geen deel te hebben gehad aan de moord op graaf Bernadotte. JN NOORD-ITALIE reden gisteren vanwege een staking nagenoeg geen treinen. In overig Italië werd aan deze 24 uurs-staking van over heidspersoneel slechts zeer matig deelgenomen. ryOLVEN vallen vee aan te Segovia 100 km ten Noorden van Madrid. De boeren houden klopjachten. yiJF AMERIKA ANSE releerden ziin b'lnd geworden tengevolge van een uitetra'ing van de machine voor atoomsplitsing. J)E ADVOCATUUR is in Tsjecho- "'owakiie genationaliseerd De n-~:.w.n van de advocaten, die ver- nli-M lid z>in van een organisatie wa-^-n verdeeld en de salarissen vast gesteld. Weersverwachting, geldig tot vanavond: Mc-st zwaarbewolkt, maar droog weer. Tijdelijk iets afnemende wind. hoofdzakelijk uit richtingen tussen Oost en Noord. Overdag temperatiiur om het vriespunt. andaav: zon onder 16.30 uur. Maan op 22.49 uur. Morgen: zon op 8.46 uur. Maan onder 12.42 uur. er geen keuze meer overbleef, tenzij Nederland Indonesië eenvoudig aan zichzelf overliet en er van afzag de voorwaarden te helpen scheppen voor een ontwikkeling in vrijheid, met waarborgen voor recht, orde en vei ligheid. Ging Nederland hiertoe over dan zou spoedig over geheel Indo nesië een chaotische toestand te ver wachten zijn, die op de duur vermoe delijk op een dictatuur zou uitlopen De Regering streeft geen ander po litiek doel na dan de verwezenlijking van de beginselen, die waren neerge legd in de overeenkomst met de Repu bliek en met andere deelstaten, tot welker verwezenlijking de Grondwet thans de mogelijkheid opent. Zij wil zo snel mogelijk een rechtstoestand doen ingaan, die een eigen Indonesi sche bewindvoering inleidt. BEROEP OP CONSTRUCTIEVE KRACHTEN. TT ET Indonesische vraagstuk, dat reeds jaren een zo grote druk op ons volksleven heeft gelegd, zal ons thans mogelijk voor nieuwe grote moeilijkheden plaatsen. Wij zullen die het best het hoofd kunnen bieden, in dien wij in onze houding tegenover Indonesië tonen, dat het ons volle ernst blijft met de wil recht te doen aan het vrijheidsstreven der Indone sische volkeren. Uit de gehele ontwikkeling van zaken blijkt aan Nederlandse kant het eerlijke streven om de vrijheid van Indonesië langs verantwoorde wegen van rechtsorde op te bouwen, tot de uiteindelijke figuur: de souvereine Verenigde Staten van Indonesië in ge lijkwaardige deelgenootschap met het Koninkrijk, Juist om die vrijheid voor Indone sië te waarborgen moet de Nederland, se Regering thans handelen gelijk zij zal jdoet. VIJ is er zich van bewust hoeveel waardevolle krachten er aan de zijde der Republiek te vinden zijn, wier medewerking voor Indonesië dringend noodzakelijk is. Strijd was onder alle omstandigheden te ver wachten, want wanneer ovei eenstem ming met de Republikeinse Regering bereikt was, dan zou bijna zeker een deel van het Republikeinse leger sa men met extremistische groepen in opstand zijn gekomen. Nu de overeen stemming niet is verkregen, doordat reeds tevoren de oppositie zich sterk heeft doen gelden, en uiterlijk de strijd zich moest ichten tegen de Re publikeinse Regering, kan da nawer king daarvan zonder twijfel, ernsti ger zijn. Wij hopen niettemin, dat spoedig de werkelijk constructieve krachten hun medewerking aan de opbouw van een vrij Indonesië op fe deratieve grondslag rullen willen ver lenen, en dat de uitschakeling van de overheersing dergenen die tot nog toe elke oplossing verhinderd hebben, aan die opbouw ten goede moge komen. Wij betreuren diep, dat weer men senlevens in de waagschaal worden gesteld, en wü geven er ons reken schap van, wat wij opnieuw vragen van onze jonge mannen, die reeds zo lang in Indonesië op post hebben ge- (TUJDENS DE AVONDZITTING kwamen bij de debatten over de Rege- ringsverklaring de volgende sprekers aan het woord: ROMME (K.V.P.): De houding van de K.V.P. is hetzelfde ais een 'aar geleden, naar geen windstreek is zü afgeweken. Om te komen tot het doel, nl. vestiging van een souvereine rechtstaat, is de Actie noodzakelijk. Moge God dt jeugd, die thans in Indië staat, het klare bewustzijn van haar grootse taak schenken. DE GROOT (Comm): Er is teveel politie in deze zaal (De voorzitter: „Ik wil geen critiek op mijn beleid"). Ons volk is slecht en te laat inge licht. De strijdkrachten moeten onverwijld worden teruggeroepen. (Hij dient een motie in) VAN DER GOES VAN NATERS (P v. d. A.): Ik voel me verbonden met de constructieve elementen in de Republiek. Het artikel van Romme in de Volkskrant (tegen Hatta) acht ik schadelijk in 's lands belang. Ik betreur het, dat staatslieden met verantwoordelijkheid als schrijvers vaak hun verantwoordelijkheid niet zien Er moet een Witboek komen over de Bestandsschendingen, opdat wij en het buitenland kunnen oordelen. Wij zullen opbouwend-critisch toezien. VONK (V.V.D.): Door het besluit van de Regering wordt een plicht vervuld, nu alle andere middelen falen. TILANUS (C.H.): Men moet eensgezind achter de Regering staan. WELTER: Ik meen, dat een nieuwe richting in de Regeerpolitiek is ingeslagen. Het is mij een eer de Regering daarbij te steunen. ZANDT (S.G.):Ik hoop, dat de Actie snel zal verlopen. SCHOUTEN (A.R): De besluiten der Regering hebben de volle instem ming van de A R fractie. MINISTER SASSEN beantwoordde de sprekers namens de Regering. De motie-de Groot werd verworpen met 80 tegen 8 stemmen (C.P.N.). Tegen middernacht werd de vergadering verdaagd tot vanmiddag 1 uur. POLITIONELE ACTIE OP JAVA HERVAT^ Onze troepen ondervinden weinig tegenstand \TOLGENS een te Batavia uitgege ven legercommuniqué zijn in de eerste 36 uur van de actie tegen de Republiek Indonesia aan de zijde der Nederlandse strijdkrachten zes doden gevallen en acht man gewond. In het communiqué werd geen gewag ge maakt van verliezen aan Republikein se zijde. Het communiqué bevestigde de ge vangenneming te Djokja van generaal Soedirman, de opperbevelhebber van het republikeinse leger, en maakte melding van de inneming van Poe- woredjo, een kleine plaats op onge veer zestig kilometer ten Westen van Djokja. Deze plaats was „onder wei nig tegenstand" ingenomen. Er werd geen gewag gemaakt van actie op andere fronten en er werd niet toegegeven, dat de Nederlanders gebruik maakten van zware wape nen of luchtbombardementen, zoals van sommige zijden was gemeld. In het communiqué werd verklaard, dat een Catalina-vliegtuig, dat op het vliegveld bij Djokja is buitgemaakt, had moeten dienen voor evacuering van de Republikeinse Re gering, van welke de meeste leden Zondag werden gevangen genomen. Het communiqué bevestigde, dat de Catalina door een Amerikaanse piloot werd bestuurd en verklaarde, dat de andere zeven personen, die zich aan boord bevonden, zes republikeinse of ficieren waren en een Indonesische tweede-piloot. Van officiële zijde wordt gemeld, dat Solok, in midden Sumatra, gele gen op 25 km. van het Sinkarakmeer, door de Nederlandse troepen is bezet. De Nederlandse mariniers, die Zon dagmorgen op de Noordkust van Ja va zijn geland staan thans aan de rand van Tjepoe. De Nederlandse troepen hebben Toeren, 24 km. ten Zuid-Ocoten van Malang bezet. Herderlijk schrijven aan militairen in Indonesië VEM. KARDINAAL DE JONG, is door Z. H. de Paus benoemd tot „Vicarius Castrensis", Legerbisschop over alle Nederlandse strijdkrachten. In een eerste herderlijk schrijven aan de militairen in Indonesië geeft de Kardinaal uiting aan zijn vreugde en zijn trots over het lichtende voor beeld, dat velen zijn voor een volk, voor wie daden meer zeggen dan woor den. Uitvoerig gaat Z.Em. vervolgens in op de bijzondere gevaren voor 1 et geestelijk leven verbonden aan het le ven in kazerne of te velde en spreekt in het algemeen over Zijn grote be zorgdheid over het geestelijk welzijn van alle soldaten. In het naderend Kerstfeest vindt de Kardinaal tenslotte aanleiding allen op te wekken de vrede des harten, die de wereld niet geven kan, als hoogst bereikbaar goed na te streven. Dit zal kunnen, wanneer de geëigende wa penen door de H. Kerk daartoe ten dienste gesteld voor de strijd in ons zelf en buiten onszelf altijd en overal worden gebruikt. Het plan zal onmiddellijk ten uit voer worden gebracht. De verdedi gingslinie zou zich over een lengte van 2500 km. langs de rivier uitstrek ken, bijna tot de stad Tsjoenking. On geveer 300.000 man, ingedeeld in 30 divisies, zouden worden gebruikt be halve het niet bekend gemaakte aan tal, ingedeeld in zeven legers, dat naar verluidt reeds is opgesteld tussen Nan king en Sjanghai. Het plan zou een oprukken van 33 km. ten opzichte van de thans ingenomen stellingen, langs de Noordelijke oever van de ri vier beogen. pENERALISSIMUS Tsjang Kai Sjek heeft een plan goedgekeurd om het front aan de rivier de Jangtse te verdedigen van de provincie Szjetsjoe- an tot de zee. T"VE Veiligheidsraad heeft gisteren de toestand in Indo icsië nde nieuwe vijandelijkheden tussen Ne derlandse "troepen en rle Republiek Tn- donesië in behandeling genomen. De raad kwam in spoedvergadering bijeen op verzoek van Philip Jessup de Amerikaanse vertegenwoordiger. Dr. Jessup, die pas kortgeteden is hersteld van een longontsteking, is. tegen het vo 'schrift van z'jn dokter in, uit Nice, waar hij rust h'eld, naar Pa-iis gevlogen Er was geen Sovjet-Russische af gevaardigde op de bijeenkomst aan wezig. De assistent-secretaris-generaal deed voorlezing van een telegram van Mo- lotov, waarin deze verklaart, dat 'n termijn van drie dagen nodig is voor het beleggen van een ve gadering van de raad, dat slechts 1 termijn van één dag in acht is genomen en dat vóór 26 December geen Sovjet- Russische afgevaardigde aanwezig kan zijn. Nadat Fernand van Langehovt (B.) de voorzitter, had medegedeeld, dat ook de afgevaardigden van Co'.um- b'a, en de Oekraine afwezig waren, verklaarde Faris el Choury, de Syri sche afgevaardigde, dat het vereiste quorum niet aanwezig was: Alle elf zetels moesten bezet ziin om het ver eiste quorum te hebben. De bijeenkomst van de Veilig heidsraad, waarop de lndonesiscne kwestie behandeld zon worden, is verdaagd tot Woensdag '.s. Jessup zeide, dat de bijeenkomst belegd was vanwege de zeer ernstige bezorgdheid, welke zijn regering koesterde over de gebeurtenissen ir Indonesië. Zich richtend tot de voor-itter, zei de Jessup: „Ik hoop, dat gij in staat zult ziin een dringend beroep te doen op de vertegenwoordigers van de Sovjet unie en de Oekrainische Republiek, te pogen morgen hier te zijn". De raad aanvaardde een voorstel van Jessup, Woensdagochtend in- plaats van Woensdagnamiddag vast te stellen voor de volgende bijeen komst, met het oog op „de grote ur gentie van de kwestie". De leiders van de communistische opstand in de Republiek Indonesië zijn thans allen of gedood of gevangen genomen. In de gevangenis van Djokja wachten de oud-premier van de Republiek Sjarifoeddin en de voormalige republikeinse vertegenwoordiger Soeripno, die in Praag de overeenkomst met de Sovjet-Unie tekende, op hun berechting. Faris al Choury stelde voor. dat de Raad het uitstel zou benutten voor 't inwinnen van verdere inlichting?" over de situatie in Indonesië Paul Falla, die plaat: va- sir Alexander Cadogan aanwezig wa als Brits vertegenwoordiger ond: 'eunde dit voorstel. Van I,..ngehove zeide -t voorste 'aarne te willen accepteren. V. S. BEREIDEN RESOLUTIE VOOR INR. VAN ROIJEN hëeft aan de Vei- ligheidsraad een memorandum doen toekomen, waarin de motieven van de Nederlandse Regering worden uiteengezet. Daarin wordt dank en hulde gebracht aan de C. v. G. D. om de nimmer aflatende pogingen een vreedzame oplossing te vinden. Uit Parjjs wordt bericht, dat de Amerikaanse delegatie contact zoekt met alle andere delegaties en hard werkt aan de opstelling van een ont- werp-resolutie. Deze zou ten doel heb ben de voormalige status-quo te her stellen en de vrijheid te hergeven aan Soekarno c.s. Amerika poogt een ge meenschappelijk indienen van deze resolutie door alle delegaties te ver krijgen. De voorzitter van de Raad, Van Langenhoven, heeft telegrafisch in lichtingen gevraagd aan de C. v. G. D. terwijl hij aan Nederland faciliteiten verzocht voor een spoedige bijeen komst van de C. v. G, D. De stemming van de V. S. wordt overigens reeds Ijverig door de Re publikeinse afgezant te Washington, daarbij geholpen door de gezanten van India en Australië, bij Lovett „be werkt". Op het punt van propaganda zijn Republikeinen als Soemitro trou wens van erkende begaafdheid! DIJZONDER sprekend in het ka der van de jongste gebeurte nissen is de brief, gedateerd 14 December, die we uit Indonesië van onze correspondent ontvingen en waaraan we het volgende ont lenen: Vorige week reeds, werd onze aandacht getrokken door een be richt, afkomstig van een gevangen T.N.I.-officier, als zouden in West- Java 20.000 man geinfiltreerd zijn, die slechts op een bevel wachten om de aanval op Nederlandse pos ten en sleutelstellingen te begin nen. En is de aanval die Garoet dezer dagen van 2000 soldaten te evduren had, misschien te zien als een kleine repetitie? Dan is het te hopen, dat ditmaal een slechte repetitie geen voorteken van een goede uitvoering is. Er is nog een ander bericht dat te denken geeft Op 9 December werd een als jroentenverkoper gearresteerde T. N.I.-kapitein gearresteerd. Hij verklaarde 8000 goedgewa pende mannen onder zich te heb ben, die op 1 Januari Tjikampek (omgeving Bandoeng) aan zouden vallen. Voorts zouden zich reeds 500 guerillastrijders (300 karabij nen) bij Poerwakarta bevinden. WONINGBOUW IN OCTOBER Volgens voorlopige cijfers over October werd er die ma„nU in Zee land begonnen met 81 woningen, vol tooid werden er 176, in uitvoering waren er ultimo Octob"- 3034. A AN het slot van het congres over vacantiespreiding in tijd en ruim te, dat Zaterdag op initiatief van het Centraal Werkcomité Vacantia in 's-Gravenhag» plaats vond, werd het bestuur van dit comité gemachtigd te trachten de onderwijswereld ertoe te bewegen volgend jaar 'fds een be perkt spreidingsplan door te voeren, voorts het bedrijfsleven te verzoe ken bij de vaststelling van collectie ve vacanties-spreiding te bevorderen en tenslotte te komen tot eer bureau dat de gedachte van de vacantie spreiding onder alle lagen van ons volk zal moeten propageren. Deze „mars-route" voor de naaste toekomst was het resultaat van de besprekingen, die naai aanleiding van een drietal inleidingen werden gehouden. Oud-minister ir H Vos be schouwde de algemene aspecten an de vacantie-spreiding: als we dc va- cantie niet over een langere tijd en I een grotere ruimte uitsmeren, wordt het een massaal verschijnsel dat in plaats \an een tegenwicht te vormen tegen urbanisatie samenballing van de mensen in de grote stéden me chanisatie en opvoering van het ar- beidstempo, :elf alle kenmerke- van deze. drie eigenschappen va" de mo derne tijd gaat krijgen. Tweehonderd millioen gulden aan vacantiegeneugten heer B. G. F. _uls ging bereke nen, hoe groot de sociaal-econo mische voordelen van vazantie-sprei- ding zijn: in 1948 gaven ."e Neder landers aan vacantie-geneugte' twee honderd millioen gulden uit waar van een achtste deel in het buiten land werd besteed. Van 't in Nederl. uitgegeven ^edrag kwam 45 procent terecht in de por tefeuille van de verkeersbedrijven, 35 procent in die van de hotelbedrij- ven en'de rest in die van divers: oorden des vermaaks" De heer Euis toont uitvoerig aan wat voor *oppen met name de ho- telbedrijven in de paar weken va- cantie te verwerken hebben. Sprei ding over enkele maan 'en zou een prijsdaling in deze bedrijven tenge volge kunnen hebben, zou zeer zeker de service kunnen doen verbeteren en zal ook het aantrekken van bui tenlandse ga..-en kunnen bevorderen. Voorstel van het onderwijs JJAARNA besprak de heer F. Th. van der Maden de spreidingsmo gelijkheden. bezien van de zijd- van het onderwijs. Menzal immers niet tot een spreiding op grote schaal kunnen overgaan, als het onderwijs zich eraan zou onttrekken Zestig procent der Nederlandse ouders heeft schoolgaana- kinderen en zal dus 'e vacantie richten naar die van de kinderen. De resterende veertig irocent zouden -eeds direct bewerkt 'lenen te worden om hun vacantie zeker niet In „de" vacantie- maand Augustus te nemen. De heer v. d. Maden wildr or- land in drie gebieden verdeler (in elk daarvan één van de grote steden) waarvan het eerste gebied ur.s'rerks half Juni op vacantie zou gaan, h> t tweede twee weken later en het der de vier weken later. Weersomstan digheden vormen voor een spreiding over Juni, Juli en Augustus geen be zwaar. De heer v. d. Maden meende in deze kwestie zeker geen dwang te mogen gebruiken, hij v rwachtte niet dat de onderwijs-inspecties te- zwaar tegen het onderhavige voorstel zouden hebben. Tijdens de discussies bleken overigens van onderwijszijde nogal moeilijkheden te rijzen. En dan was er tenslotte ir J. P. Fokker, die de vacantie-spreiding ir- de ruimte inleidde. Bepaalde gebie den geven een opeenhoping van va- cantiegangers te zien terwij'. daar naast gebieden staan die -iet zeer druk bezocht zijn. Ir Fokker bepleit te uitbreiding van het aantal ver- bliifsmogelijkheden. De watersport zal haar vleugels vt.der kunnen uit slaan na de indijking van de Berg- sche Maas die binnenkort begint, en een verdere inpoldering van het IJsselmeer. Ook propaganda zal tot spreiding in de ruimte bijdragen, die wel nodig is. als men weet, d vol gens s"h"*':T)g vs"! het Nationale Plan voor 1970 he* totale aantal vacantie- gangers 6,750,000 zal bedragen. Begrip in het binnenland, onbegrip in het buitenland INE REGERINGSVERKLARING door Dr. Drees afgelegd, kon uiteraard niet veel nieuws brengen. Ze zette echter nog eens klaar en syste matisch reeds bekende feiten naast elkaar, om te komen tot het klem mende diiemma: óf dit optreden óf onze taak in Indonesië helemaal op geven, de chaos achterlatend. De pre mier behoort ongetwijfeld ook tot de genen, die een zware innerlijke strijd hebben gevoerd alvorens het gezonde verstand het won van de weerzin te gen elk gewelddadig optreden. Er was ook geen spoor van hoera-patriottis- me in dit simpele proza. En het treft juist de stemming, waarin ook ons volk het grote besluit heeft aanvaard: Dit moest, het was onze bittere plicht. OITTERE NOODZAAK, is dan ook het opschrift, waarmede Prof. Romme in „De Volkskrant" het rege ringsbesluit behandelt en billijkt. „Het is de republikeinse soldateska, die 't zover heeft gebracht", aldus consta teert hij. „Het zijn de Tan Maiakka's, dit dit drijven politiek hebben ge steund". En Hatta noemt de katholieke frac tieleider, „de man, die met zijn po litieke persoonlijkheid deze ontwik keling noodlottig heeft gedekt en be vorderd. Ondanks alle risico's eraan verbon den ziet ook „De Maasbode" het re geringsbesluit als het enig juiste: „De geschiedenis zal uitwijzen, dat men de Nederlandse regering eerder kan ver wijten, dat zij te laat dan te vroeg is opgetreden" Dit besluit moest genomen worden, aldus het oordeel van De Tijd. „Wij zullen het moeilijk hebben en aan veie onaangenaamheden bloot staan. Doch wij zullen bewijzen, dat wij wel kleine mogendheid doch geen kleine vazal zijn".... Niet alleen in de katholieke hoek vindt men eenstemmigheid van oor deel ten aanzien van het regerings besluit, ook de liberale en anti-revo lutionaire bladen geven hun instem ming te kennen. Tweespalt is er echter in de P. v. d. A.-pers. Het Vrije Volk zegt: „Neder land heeft met dit besluit een risico op zich genomen. Het is er tenslotte toe gedwongen". Maar „Het Parool" jammert twee kolommen vol over „de levensgevaarlijke weg", die de Rege ring is gegaan en over de verdienste lijke heer Stikker, die de goede aan pak had, maar wiens werk door de Kabinetsdelegatie lees: Sassen weer zou zijn verbroddeld. Intussen wil het blad ook tegenstander zijn van „pogingen om tweedracht te zaaien en de Regering spaken tussen de wielen te steken". Wat niet wegneemt, dat zijn argumenten door de communis ten met gretigheid zullen worden uit gebuit. Ach ja, die communisten. Zij hebben natuurlijk weer de meest ori ginele vondst: „De hele kliek van Hatta met inbegrip van Soedirman, zat rustig in Djokja en heeft zich la ten interneren, kennelijk met de be doeling, om de Nederlandse koloniale reactie ook in de toekomst van dienst te zijn".... Een treurig figuur sloeg ook „De Nederlander" van Maandag. Dit blad wordt blijkbaar Zaterdag al gedrukt en weet dus ook nog niets te melden van de grote actie. De heer Lunshof speelde echter de profeet in een van van zijn befaamde philippica's. Hij schilderde de verdeeldheid in het Ka binet en voorspelde, dat er niets zou geschieden tenzij „om jonze vijanden op de troon te helpen". Ook de vol gende mooie zin lanceerde deze grote politicus: „Hier te lande geldt natio nale zelfmoord als staatsmanswijsheid en wedijvert men om voor de repu bliek in het stof te kruipen".... De C.H. Unie verdient werkelijk een se- rieuser pennevoerder! AkS VOLK kan niet verwachten, zei minister Drees, dat de nood zakelijkheid van onze stap interna tionaal dadelijk algemeen zal worc.cn begrepen. Nu, dat is dan ook wel ge bleken. Een vloed van pers- en radio beschouwingen is in alle landen ko men opzetten en in het algemeen zijn ze niet vriendelijk. Socialisten in En geland, België en Frankrijk veroorde len de houding van hun geestverwan ten hier te lande met de bekende val se argumentatie, dat wij het nationa listisch vrijheidsstreven met kracht van wapenen zouden willen onder drukken. Ook een blad als de „Man chester Guardian" is aldus van de kook In de Verenigde Staten zijn journa listen en radiosprekers ons zo onge veer over de gehele linie onwelwillend gezind. Het anti-koloniale sentiment schijnt de juiste onderscheidingen nog altijd niet te kunnen maken. Het is trouwens ook gebleken uit het optre den van Dr. Jessup, die vindt, dat er zo'n haast bij is, om de Veiligheids raad weer zijn neus in o n z e zaken te laten steken. Laten we hiertegenover zetten de volgende verstandige woorden van de militaire medewerker van de „Daily Telegraph": „De Nederlanders hebben als gevolg van hun verplichtingen in Zuid-Oost-Azië zeer veel minder sol daten ter beschikking kunnen stellen van de gemeenschappelijke defensie- pool der Westelijke landen, dan an ders het geval zou zijn geweest. Dit feit moet voor de defensie-commissie van de landen der Westelijke Unie een reden tot ernstige ongerustheid zijn gewêesL Het is in het belang van de defensie der Westerse Unie in haar geheel ten zeerste gewenst, dat er een snelle en stabiele regeling in Indone sië tot stand komtIndien de Vei ligheidsraad niet had ingegrepen, zou den de Nederlandse troepen ongetwij feld reeds vele maanden geleden in staat zijn geweest de orde te herstel len". Dat is pas verstandige taal! Reeds 17 doden "p EN GEVOLGE van de hevige sneeuwstorm te New-York en de omliggende staten in het afgelopen week-end zijn tenminste 17 personen om het leven gekomen. In New-York alleen kwamen vijf personen om. Er viel 50 cM. sneeuw en de sneeuw storm was op twee na de hevigste in de geschiedenis van de stad. De be drijvigheid vond .echter voortgang. De arbeiders van buiten de binnenstad kwamen op het werk. hoewel verlaat. Het zal dagen duren voordat de sneeuw geruimd is en het ziet er naar uit dat New-York een witte Kerstnis en een wit Oud en Nieuw zal hebben. I

de Stem | 1948 | | pagina 1