KAHREL' Een duister geval in de Oostenrijkse hoofdstad THAS-jas Valse getuigenis Oude Proever IN 'T KORT Publieke Tribune Noodzakelijke operatie De donkere dagen DE STEM VAN MAANDAG 20 DECEMBER 1948 Het oude lasterpraatje Ross en Dana Superina Dame in een ziekenhuis wordt zonderling streng bewaakt V. S. en Engeland gereserveerd Boehenplanh Dr. Klein Sw or mink afwezig. »°- 280 A-J. BOUMAN JONGEDAMES MANTELS NNEtêÊ ISlLlt In .s5eGejièvff 'n tcAtVaMóvndti bottel A°i?jo K O n F I I m E N T H E LU P. PLACIDUS. O.F.M. CAP, VERKEERSCONFERENTIE TE ZIERIKZEE Op Woensdag 22 December zal in het gemeentehuis te Zierikzee door de Ver. van burgemeesters en secre tarissen op Schouwen-Duiveland een bespreking worden gehouden over de problemen, die verband houden met autobus- en tramverkeer, voor zover verzorgd door de RT.M. o. het eiland, over de aansluiting op de prov. boot, mz. Een lid van Ged. Staten zal deze verkeersconferentie bijwonen. AMBACHTSSCHOOL TE HULST KRIJGT SUBSIDIE De ministe: van O. K. en W. heeft aan het bestuur van de ambachts school te Hulst laten weten, dat hij accoord gaat met de vefbouwmg van het schoolgebouw welke aan de gebr. Verstraeten te Oostburg voor ƒ129.968.- gegund is. Wanneer men bij de We deropbouw de nodige materialen en vergunningen beschikbaar stelt, dan zal door deze, verbouwing spoedig in een dringende behoefte worden voor zien. 40 JAAR PRIESTER Het zal de lezers van „De Stem" en de vele vrienden van de bekende his. toricus, vooral op 't gebie der plaat selijke geschiedenis van Breda, ge noegen doen te weten, dat het giste ren de dag was, waarop Pater Placi- dus vóór 40 jaar priester werd riew:;d. P. Placidua was een der eersten, die aan de Leer gangen te Tilburg op uitnemende wijze slaag de voor het examen Ge schiedenis M. O. Het was vooral de te vroeg gestorven Prof. Dr Huibers, die in hem een geschiedkun dige ontdekte met fijne speurzin. Naast een zegenrijk professoraat aan het Seraf. Seminarie te Lange- weg en de meer strikte zielzorg o.a. in de Dieststraat, te Hoge Zwaluwe, Dongen en elders, heeft deze ijverige vorser heel wat jaren doorgebracht tussen de archieven van Breda, 's Bosch, Brussel en elders. Hij publiceerde zijn vondsten in menig gedegen artikel, o.a. ook in ons blad, „De Oranjeboom" heeft in hem een zeer gewaardeerd lid. MR. JOLLES OVERLEDEN Na een ziekte van slechts twee da gen is te Middelburg overleden, op 71-jarige leeftijd, mr. W. -J. G. Jol les, oud-president van r"e arrondis- sements-rechtbank te Middelburg. De heer Jolles werd op 16 Februa ri 1877 te Amsterdam geboren. In 1917 kwam hij naar Zeeland als rechter van de toenmalige rechtbank te Zierikzee. Ir 1923 kwam mr. Jolles naar Middelburg, waar hü vier jaar later bevorderd werd tot vice-presi dent en in 1934 tot president der rechtbank. Tijdens de bezetting werd hij ontslagen en ingaande 3 October 1945 werd hem eervol ontslag ver leend. BEVORDERING BIJ PROV- WATERSTAAT In verband met de invoering van de rang van hoofdingenieur-dire-teur bij de Prov. Waterstaat is de tegen woordige hoofdingenieur, ir. H. D, J. Swaters te Middelburg als zodanig benoemd. SCHUUR AFGEBRAND TE WATERLANDKERKJE Zondagmorgen om 8.45 uur brak door onbekende oorzaak brand uit in de schuur van landbouwer B. Pieters te Waterlandkerkje. De brandweer rukte uit. maar kon niet voorkomen, dat de gehele inboedel o.m. een dors machine, een combine, een jong rund en een grote partij vrachten en gra nen jn de vlammen opgingen. OOK EEN GROTE BRAND TE HENGSTDIJK Zondagmiddag brandde te Hengst dijk vermoedelijk door kortsluiting een kapitale boerenschuur af, toebe horende aan de heer L. v. Esbroeck. Een hangar en het wagenhuis werden gedt-ltelijk een prooi der vlammen. Het vee kon gered warden, maar de gehele voorraad graan, benevens alle machinerieën, waaronder twee dors machines en een tractor verbrandden. De brandweer uit Vogelwaarde rukte uit, maar moest eerst een sloot graven voordat water gegeven kon worden. Eerst om 5 uur kon zij gaan spuiten. De schade loopt in de duizenden gul dens. STREEKBUREAU WEDER OPBOUW WALCHEREN Op 1 Januari 1949 wordt 't streek- bureau Walcheren van de wederop bouw te Middelburg opgeheven. In verband hiermee Heeft zich een co mité gevormd ten einde het hoofd, Ir. J. Gerber, een afscheid te berei den. Woensdag 22 December wordt een afscheidsreceptie gehouden. Clinge K. V. P.-vergadering. Dinsdag wordt er in het St. Aloysius-patro- naat alhier een zeer belangrijke ver gadering gehouden van de K.V.P. De vergadering zal geopend worden met een paar films o.a. over Zwitserland. Vervolgens zullen de heren Loekefeer uit Hulst en Ed Lansu uit Zuiddorpe de vergadering toespreken. Laatstge noemde zal in het kort bt handelen: „Lonen en Prijzen" en „Industralisa- tiemogelijkheden in Zeeuwsch Vlaan deren". De heer Lockefeer zal een uiteenzetting geven over de werking van Ged. Staten, terwijl hij de door de vergadering gestelde vragen zal beantwoorden. De vergadering is voor iedereen toegankelijk en men verwacht een grote opkomst. 's-Gravenpolder RAADSVERGADERING Bij de ingekomen stukken wordt een schrijven voorgelezen van dhr. J. Koodenburgh architect te Am sterdam, waarin deze er op aan dringt om d- bomen in de nieuwe straat niet in de trottoirs, zoals in de vorige raadsvergadering was aan genomen, maar in de voortuintjes te plaatsen. Bij stemming hierover staakten de stemmen. Op grond van de „Premie regeling woningverbetering en woningsplit sing", wordt aan enkele verzoeken voldaan. De kosten voor gemeen te worden geraamd op f 1435.95. De gemeente-werkman wordt een tijdelijke bijslag toegekend van f 4.50 per maand. Hierna wordt het vorstel van B. en W. om de nieuwe straat in het bouwplan te benamen met „School straat" en het scholencomp. c met „Koningin Juliana-school" met meer derheid van stemmen aangenomen. In de vacature ontstaan door de af treding van dhr. J. de Dreu als lid van het B. A, wordt voorzien door het kiezen van J, op 't Hof. Op voorstel van Ged. Staten wordt zonder hoofdelijke stemming aange nomen een straatbelasting wegens ge bouwde eigendommen m.i.v. 1948 te heffen Gezien de geringe werkzaamhe den van de gemeente-geneesheer wordt diens jaarwedde terugge bracht tot f 250in het jaa-, en wordt de heer A. P. Kole te Hoede- kenskerke vóór de tijd van 3 jaren herbenoemd. V Hierna wordt de begroting 1949 aangeboden. De gewone dienst geeft een totaal aan inkomst, en uitg. van f 138.299,79 aan en een post „Onvoorz. uitgaven" van f 4164.03. De kapitaaldienst in totaal aan in 'omsten en uitgaven van f 39007.21. De heer Grim heeft bezwaar tegen de post subsidie aan de Bijzondere Kleuterschol. Dhr. Tissing sluit zich hierbij aan. en vindt tevens de post „reiskosten gemeente-personeel" te hoog. Nadat de voorzitter beide sprekers heeft ge antwoord, wordt de begroting met algemene stemmen aangenomen. TEN lezer uit het land van Schou wen, zond ons een knipsel uit het in Zeeland verschijnende kerke lijke blaadje „Daniël" waarin een oud lasterpraatje in 'n nieuw jurkje is gestoken, dat helaas ook van infe rieure stof is. Onder het lokkende opschrift: „Pas op voor Rome", volgt dan het onder staande fraaie verhaal: „In deze rubriek hebben We er al meer op gewezen, hoe Rome tracht ons land te overheersen. Nederland moet weer Rooms worden! Aller- wege worden ook ziekenhuizen ge sticht, waarin het een machtig mid del ziet. om Protestanten tot het roomse geloof t'. trekken. Soms vindt men roomse ziekenhuizen in geheel protestantse streken. Er wordt dan ook vaak door protestanten gebruik van gemaakt. Ook wei, als het geheel anders kan. Een onzer predikanten bezocht een patiënt van de Ger. Gemeente, die in het roomse St. Joanna-ziekenhuis te Gdes werd verpleegd. Aan het einde van het bezoek verzocht hij stilte, om een gebed te doen. De roomse patiënten hoorden dat ook aan. Toen de dominé weg was vroe gen de roomse patiënten: Wat kost dat nu als die dominé voor je bidt?" „Kosten" antwoordde de protes tantse patiënt? ,JDat kost Ml ons niets!" De roomse patiënten stonden daar verwonderd over, want rij moeten de pastoors voor de gebeden betalen". Nu heeft het roomse ziekenhuis te Goes het volgende besloten: „Het be stuur van het Roomse St. Joanna- ziekenhuis te Goes besloot niet meer toe te staan, dat on de kamers aan de zieken uit de Bijbel voorgelezen wordt, woorden van troost gesproken worden en gebeden wordt door Pro testantse voorgangers." Rondkijker weet niet of deze be kendmaking een gevolg is van het geen hij hierboven heeft meegedeeld, maar dit weet hi.i wel, dat het tot nadenken stemt. Laten wij als pro testanten er goede nota van nemen". Indien Rondkijker inderdaad na gaat denken moet hij ook eens overwegen of het een christen betaamt te lasteren 1 Om met „St. Joanna" te beginnen: Het besluit dat hij citeert is volmaakt verzonnen; is nooit genomen en zal ook nooit uitgevaardigd worden. Men moest na twee jaar met dezelf de leugen te hebben gewerkt toch eens iets nieuws bedenken! Origineel is wèl het verhaaltje over de betaalde gebeden, maar de fantasie waaraan het ontsproot is niet al te gezond. 't Bijbelwoord dat wie het altaar be dient, ook van het altaar leven mag, wordt inderdaad door de katholieken in ere gehouden, maar het geschiedt toch op minder zakelijke basis dan bij de protestantse kerken, die met aanslagbiljetten werken om hun ge nootschap in stand en hun voorgangers in leven te houden. We zullen dit systeem laten voor wat het is .maar vragen dan tevens dat men van het onze, dat kieser is, geen voorstelling geeft, welke een aanflui ting van de feiten is. St. Jansteen Moederdag. In het Meisjespa tronaat vond voor de Moeder der Katholieke Actie een bijeenkomst plaats. De opkomst was talrijk en er werd zeer genoten. Kapellebrug Uitbreiding straatverlichting De zer dagen werd aan de drukke ver keersweg Hulst Kapellebrug een lichtpunt meer aangebracht aan de buurtschap Roskam. Sas van Gent De K.A.V. bijeen U hoort ook bij onswas de uitroep die klonk van uit het R.K Verenigingsgebouw aan de Noordstraat de wekroep tot alle arbeidvrsvrouwen van Sas van Gent Want hier hield de K.A.V. haar con tact- en praatavond, met in haar midden de diocesane leidster mej. van Kessels. Nadat de geestelijk adviseur de veie opgekomen vrouwen welkom geheten had, gaf hij aan wat allen samenbindt: de liefde voor onze ar beidersstand. Prettig was het dat ook de vertegenwoordigers van de KAB en XAJ tastbaar lieten voelen dat ieder op zijn terrein en do chris telijke idealen van rechtvaar digheid en naastenliefde wil door voeren. In een zeer spontaan en onderhou dend „praatje aan de deur" vertelde mej. van Kessels waarom zij als moeders een band gaan vormen. Hier tekenden de Moeders protest aan tegen de vrouwenarbeid in de fabrieken, waarmee het op enkele plaatsen reeds zover gekomen ls, dat kindepbewaarplaatsen bij de fabriek worden gebouwd. Om een gezond dus Christelijk ge zinsleven op te bouwen - een ge zellig thuis voor man en kinderen, hoort de vrouw in de huishouding. Dit zijn zo enkele grepen uit de echte huiselijke sfeer die in de zaal ning waartoe de mooie ''ederen en voordrachten en rijdansjes van de meisjes en de Zonnekinderen onder leiding van mej. Baart, die de ad- ventsgedachte op schitterende wijze naar voor brachten, zeer veel bij droegen. De tot slot gehouden gratis tom bola deed de velé aanwezige moe ders in opgeWekte stemming huis waarts keren. Tt/TERKWAARDIG is het, hoe betrekkelijk rustig de vier bezettende mogend- heden naast elkaar leven in de Oostenrijkse hoofdstad. Dit in tegenstelling met Berlijn, waar de Russen beslist ruzie zoeken, om de drie andere bezetten de mogendheden het leven onmogelijk te maken. In Wenen vraagt men zich echter wel af, of die betrekkelijkerust nog lang zal duren. Het geval van Dana Superina acht men er een veeg teken. W 'aarin bestaat dit geval-Dan Su perina? Een medewerker van El- seviers Weekblad beschrijft het aldus: Enige dagen geleden bracht de we reldpers een mededeling, dat Irviiig Ross, een hoge ambtenaar van de missie van het Marshall-plan in Oos tenrijk, in zijn auto buiten Wenen in de Russische zone vermoord werd aangetroffen. Zijn schedel was ver pletterd door slagen met een geweer kolf. Het niet ongewone feit, dat alle vier wielen aan de auto van de Ame rikaan ontbraken, wekte aanvanke lijk het vermoeden, dat het hier om gewone straatrovers in Russisch uni form ging, die er geen vermoeden van hadden, wie Irving Ross precies was en die het slechts gemunt had den op de Amerikaanse autobanden. Een van de gebruikelijke Oosten rijkse tragedies dus, waarnaar geen haan kraait, wanneer het een Oos tenrijker en niet toevallig een Ame rikaan betreft, en dan nog wel een van het Marshall-bureau. Nu was Irving Ross echter niet al leen, toen de overval plaats vond. Naast hem zat Dana Superina, een 42-jarige Oostenrijkse dame, die met Irving Ross bevriend was. Beiden had den een bezoek gebracht aan kennis sen in de Russische sector. Juist toen ze in hun Crevrolet gestapt waren, sprongen twee mannen in Russisch uniform uit een jeep, sprongen in de Chevrolet en dwongen Irving Ross met het pistool op de borst de stad uit te rijden. De jeep volgde. Op een landweg moest Ross stoppen en de mannen vielen hem en mevrouw Su perina aan en sloegen met geweerkol ven op hun hoofd, tot ze geen teken van leven meer gaven. Maar Dana Su perina was niet dood. Ze was, ondanks zware verwondingen aan het hoofd, bij volle bewustzijn en zag, dat de mannen Irving Ross meerdere bajo netsteken toebrachten en daarna aan de wagen begonnen. Toen de moorde naars er in de jeep vandoor waren gegaan, sleepte mevrouw Superina zich naar het dichtstbijzijnde dorp en werd vervolgens naar het Franz-Jo- sef-hospitahl gebracht. VARIANT tiet Franz-Josef-hospitaal ligt echter in de Russische sector van de stad Wenen. En nu komt de variant op het geval van mevrouw Kozjen- kina in New York. Nadat de zwaar gewonde mevrouw Dana Superina het ziekenhuis was binnengebracht, werd het hele complex door Russische poli tie omringd. Voor de deur van haar ziekenkamer en in de ziekenkamer zelf werden wachten geplaatst. Nie mand werd tot haar toegelaten. Waar om? Maar dat was niet genoeg. Want nadat de operatie gelukt was en er merkbaar verbetering was ingetreden in de toestand van de patiënte, kreeg een Russische arts de opdracht haar verder te behandelen en werd haar 'n Russische verpleegster toegevoegd. Waarom? Toen een ziekenauto van de ge neeskundige dienst die 's nachts een patiënt had afgeleverd in het Franz- Jozef-hospitaal de tuin van het zieken huis wilde verlaten, vuurde de Rus sische militaire politie elf schoten op de ziekenauto af. Dacht ze, dat Dana Superina ontvoerd werd? En toen ge- neraal-majoor Winterton, plaatsver vangend Britse hoge commissaris voor Oostenrijk de vertegenwoordiger van een Britse autofirma in de Inzerdor- ferStrasse wilde bezoeken, werd hij door opgewonden soldaten aangehou den en met machine-pistolen bedreigd. De Inzerdorfer Strasse ligt tegen over het Franz-Josef-hospitaal. Dach ten de soldaten, dat generaal-majoor Winterton de ziekenkamer van me vrouw Superina wilde binnensluipen? Waarom deze nervositeit? Waarom deze opwinding? Wat weet Dana Su perina? BEDENKELIJK ITet geval is duister. De Sovjets zou- 1 den het gemakkelijk hebben, wan neer ze zoals in honderden andere ge vallen gewoon zouden beweren, dat 't hier ging om een overval van mis dadigers, die Russische uniformen hadden weten te bemachtigen. Daar mee zou de zaak in het reine zijn Maar de Russen hebben dat in het ge heel niet beweerd. De zaak is niet in het reine gebracht. Mevrouw Superina leeft. Als op commando brengen twee Oostenrijkse communistische kranten het „Tagblatt am Montag" en „Der Abend" bijna gelijktijdig de ver rassende mededeling, dat mevrouw Superina een spion geweest was, die verbindingen onderhield met Tito. Ir ving Ross was haar helper geweèst en had alles geweten. En dit is het bedenkelijke, het raad sel. Waarom laat de Sovjetmacht de Oostenrijkse communistische bladen een dergelijke opmerking lanceren Waarom legaliseert ze de overval op de „Tito spion" en haar „Amerikaanse helper"? Wil ze een conflict uitlok ken? Zal het nu losgaan op Wenen? Stalin hoeft maar op de knop te druk ken, Anders dan in Berlijn, waar hij de Westelijke mogendheden weliswaar moeilijkheden maar geen nederlaag bezorgen kan, is hij in staat hen 'i Wenen gevoelig te slaan. In Wenen heeft hij alle troeven in handen. Maar als hij Wenen verslindt, dan volgt 'n blokkering van de Dardanellen, het Suezkanaal. Gebeurt dit, dan staan wij voor een nieuwe wereldramp. Het meest gevoelige punt in Euro pa is momenteel ongetwijfeld Wenen niet Berlijn. De Berlijnse chaos is latent geworden. Maar Wenen, de enige plaats waar Oost en West nog voeling met elkaar hebben, wordt 'n criterium De besliss;ng ligt in Sta lin's handen Gaat het er op los, dan gaat het er op los in Wenen. En dat is het wat de Weners angst en slapeloze nachten bezorgt. Men kan er over denken zoals men wil. Maar slechts hij, die op een kruitvat zit, zal de gevoelens van de Weners begrijpen. Niet voor de eerste maal zou het lot van Europa in Wenen beslist wot- den. j»IJ DE UITGEVERIJ „De bezige bij" zal omstreeks Kerstmis een persoonlijke Nieuwjaarsboodschap van H. M. Koningin Juliana verschijnen in haar eigen handschrift, gereprodu ceerd. TVE TITEL van het in Januari ver- schijnende boek van de vroegere luitenant-gouverneur-generaal dr. H. J. v. Mook zal luiden: „Indonesië, Ne derland en de wereld". TU'OG 10 DAGENDenkt U erom, dat er na 31 Dec. a.s. geen gele genheid meer is, op de postkantoren muntstukken van H ct„ 2'/j ct. en 50 cent in te wisselen! TN DE PLAATS van ir H, Vos is be- noemd verklaard tot lid der Twee de Kamer drs. G. M. Nederhorst te Gouda. T\R. SOEN FO heeft Tsjang Kai Sjek officiëel medegedeeld, dat hij de benoeming als premier niet kan aan vaarden, daar zijn pogingen om een sterk kabinet te vormen geen succes hebben gehad. TnE AANGEKONDIGDE weeldebe- lasting op personenauto's zal Maandag 26 December in werking tre den, waardoor de lasten op de per sonenautomobielen met ongeveer 10 a 20 pet. op de verkoopprijs worden verhoogd, meent de KNAC. TVE SOVJET-UNIE heeft medege- deeld. dat zij „niets tegen" een hernieuwing van de onderhandelingen over een vredesverdrag met Oosten rijk heeft. De drie andere grote mo gendheden hadden reeds bereidheid getoond tot het heropenen der onder handelingen. ZESHONDERD PERSONEN zijn om het leven gekomen en duizenden dakloos geworden tengevolge van de overstromingen in het dal van de ri vier de Parnaiba in Brazilië. AMBTENAREN EN RENTENIERS Als getrouwe lezer van de Stem is het me meermaals opgevallen hoe U de onredelijke eisen van de erg egoïs tische ambtenaar stijft en steunt, alsof het bestaan van uw olad er van afhing. Ook nu weer: de onderwijzers gaan het menen. Wat bezielt de on dankbare ambtenaar dan toch wel? Heeft Mr. Lieftinck niet van de daken verkondigd, dat we arm geworden waren? En dat die armoe eerlijk moest verdeeld worden? Ais men dan hoort van salarissen van 500 gld. en krepeergevallen van werknemers van 370 gld. per maand, wat dan te den ken van de vóór-oorlog se rentetrek ker? Er zijn er vele duizenden, die met 60 en 80 gld. per maand moeten rondscharrelen en van dezen zijn me gevallen bekend (ik zelf ook) die van dit pover inkomen nog inkomstenbelas ting (ofschoon geheel wederrechtelijk) moeten betalen. De te verdelen koek is nu eenmaal te klein, ook zij weten dat. Waarom dan nog door hun onre delijke eisen de kruimelen er van ont houden, aan een volksklasse, die in haar tijd nog niet tot de slechtste soort behoorde en nu in de hoek ge trapt wobdt? Hulst. G. L. Wauters Kanttekening der redactie. Iede re werker is zijn loon waard volgens staat en stand. Als er bezuinigd moet worden, dan over de hele linie. En dc ambtenaarssalarissen zijn over het algemeen bij de algemene loonstijging achtergebleven. Daarom zijn wij op grond van simpele rechtvaardigheids motieven voor bepaalde eisen, die men met het woord „egoistisch" beslist on billijk betitelt. De nood van de kleine renteniers is een vraagstuk apart. Ock te hunnen aanzien willen we het op nemen voor alles wat recht en billijk is. J^yat (Vervolg van pag. 1). de internationale weerslag aan gaat, moeten we afwachten. De Veiligheidsraad onderbreekt heden reeds zijn vacantie om over de Indo nesische kwestie voor de zoveelste maal te redekavelen. Zal zijn belang stelling weer net zo hinderlijk wor den als in Augustus 1947? Het doet niet prettig aan, dat het juist de Amerikaanse gedelegeerde is, die deze bizondere zitting heeft aange vraagd. Heeft men in Washington de ware aard van het Djokjase bewind nog steeds niet doorzien? Engeland mag ongehinderd door enige Uno- bemoeienis met kracht van wapenen orde óp zaken stellen in Malakka. Frankrijk voert al maanden lang. zonder dat er een internationale haan naar kraait, een verbitterde oorlog met z.g. nationalisten in Indo-China. Waarom dan Nederland zo beschool- meesterd, nu het na het uitgeput raken zijner lankmoedig,he;'" einde lijk een voor de hand liggende plicht vervult? We vertrouwen er op, dat onze Regering naast de nodige tact hiertegenover ook de nodige beslist heid zal tonen Aan half werk hebben we niets. Het gezwel moet nu defi nitief weg gesneden worden, om aan de krachten van het herstel vrij baan te geven. ^ye willen tenslotte met een enkel woord onze jongens over zee gedenken, die omwille van hun plicht nieuwe gevaren tegemoet gaan. Als ze ooit ons gebed ven node hebben, dan is het nu. (Vervolg van pag. 1). Walinegara Mansoer van Oost-Su- matra verklaarde, dat de drastische stappen van de Nederlandse Rege ring betreurenswaardig zijn doch noodzakelijk voor het herstel van de rust en de orde in geheel Indonesië. Volgens onze Parijse correspon dent zijn de Regeringen te Parijs en te Brussel volledig op de hoogte en tonen zij een goed begrip voor het Nederlandse standpunt. Ditzelfde kan niet worden gezegd van Londen, waar de relaties met India en Austra lië (die beide uiteraard tamelijk pro republikeins denken) de openbare en de officiële mening ten nadele van Nederland beïnvloeden. Washington toont zich uiterst gereserveerd, al moet worden opgemerkt, dat het juist de Amerikaanse delegatie ls geweest, welke verzocht de Veiligheidsraad vandaag te doen bijeenkomen. Dit alles wordt des te belangrijker, als we bedenken, dat In tea kan ver bieden over zijn gebied te vliegen, dat Amerika door middel van de Marshall-steun sancties kan toepas sen en dat de Britse regering het Suez-kanaal zou kunnen afsluiten. ZATERDAGNACHT reed tussen Die- men en Weesp een Amsterdamse auto. die het water van de Keulse vaart inreed. Wachtmeester P. uit 's- Graveland wist de vier inzittenden te redden. ONDERDRUKKING EN VERZET Regelmatig gaat het verschijnen van de afleveringen van dit Standaard werk verder. Aflevering 9 behandelt in een interessant artikel van Mr. Wljckerheld Biodom de Duitse straf rechtspraak, waarbij hij niet alles even zwart ziet. Dr. van Hoe.se! tracht de psychologie der Duitse methoden te schetsen. Hij noemt de bezetter „een individu, dat geen zeggenschap meer had over eigen daden, doch een willoze schakel vormde in een van hogerhand geregeld en bijna feilloos werkend apparaat, dat slechts de Staat als eerste doel erkende". Met grote vreugde en dank baarheid aan God geven wü U kennis van de ge boorte van ons zoontje ^tlNUS Bij liet H. Doopsel ontving hij de namen Marinus, Josephus, Arnoldus Petrus, Gerardus, Maria Rinus Driessen Mientje Driessen-Dusart Temeuzen, 17 Dec. '48 Bernhardstraat 5 896-0 INTERNIST 21 24 28 31 December AANGESLOTEN ONDER BAKKERIJ „DE VOORUITGANG" J. ELENBAAS Steenstraat HULST. 883-0 Telefonisch aangesloten onder no. 3339 Middelburg. Pakpapier, °aDierwaren, Paktouw en Bindgarens. 887-0 N.V. ZUIDER STOOMTRAMWEG MAATSCHAPPIJ BREDA Ingevolge besluit van de Algemene Vergadering van Aandeelhouders gehouden 26 November 1948 zal over het boekjaar 1947 worden uitgekeerd 1 pet. dividend te gen inlevering van dividendbewijs no. 63. Dividendbewijs no. 63 van een aandeel van f 500 is betaalbaar met netto f 4.25, van een aandeel van f 250 met netto f 2.13, van een aandeel van f 50 met netto f 0.43. 754-00 Dividendbewijzen kunnen uitsluitend ter verzilvering worden aangeboden bij de Nederlandsche Handel Maat schappij N.V. te Breda. De directeur voor Kerstmis. Druk met inkopen voor komende feestdagen. Hondeweer. Wat kan het U schelen, in een de fcH.J_ - TElff Zzftj Wilt U deze winter slagen, Kcmt U binnen even vrageit Vanaf f 32.50 f 30 pnt. 866-0 Verkoopzaken; J. v. Olphen, Veemarkt 34, Breda J. v. Mill, Grotestr. 243, Waalwijk 562-00 De edelste grondstoffen een eeuwenoud recept het meesterschap van de vakman zij schenken U een superieure genever, waaraan reeds acht ge slachten de voorkeur gaven. Velen van jullie zullen het eerste num mer van KahrePs stripblad hebben ont vangen en wij denken dat jullie er wel blij mee waren f Maar nu wil je zeker ook de volgende nummers hebben. Vraag moeder of ze een pak heerlijk geurige Kahrel'8 koffie neemt op baar bon. Zij krijgt dan bei tweede nummer engeheel MOEDER! Neem op Ut» a.s. bon een pak van de bekende KahreP* koffie. U krijgt er dan ge heel Gratis bet aantrekkelijke Kahrels stripblad bij. Winkeliers welke Kahref8 koffie en thee verkoper» hebben een duidelijk raambiljet met deze adver- tentie-j maar dan vele malen vergroot, aangeplakt- Tracteer Uzelf en verras Uw kinderen I

de Stem | 1948 | | pagina 3