int Holst. Vandaag bijzondere zitting van de veiligheidsraad Nederland tot op het laatst tot onderhandelingen hereid m SOEKARNO, HATTA. SJAHR1R, SALIM ANDEREN GEÏNTERNEERD Grote actie onzer troepen op Java en Sumatra EN „Hun thuiskomst dichter voor de deur...' 4- HULST STBOOM temenhuis FLORA „„.o 1 r MEUL )NT Dr. Beel kondigde de Actie aan Een belangri jke mi jlpaal bereikt De K.A.B. zal zich tegen anti- Regeringsactie verzetten V. S. en Engeland gereserveerd Noodzakelijke Thee van de bon De officiële Regeringsverklaring operatie loiers orn 'oepen som versiering eschenken :h Bureau NGE VIJFDE JAARGANG No. 1259 MAANDAG 20 DECEMBER 1948 Te middernacht van Zaterdag op Zondag Indische tijdheelt de Ne derlandse Regering haar vrijheid van handelen ten aanzien van het Bestand in Indonesië hernomen en een daadwerkelijke act e ingezet. Parachutisten bezetten de Republikeinse vliegbasis Magoewo, 8 k.m. ten N. Oosten van Djokja. waarna luchtlandingstroepen konden worden ingebracht. Zondagmorgen te kwart voor zeven landden Nederlandse parachutisten in de omgeving van Djokja, dat in de loop van de dag geheel onbeschadigd in handen van onze troepen viel. Soekarno, Hatta, Sjahrir en andere republikeinse autoriteiten, die nog niet naar India waren aigereisd, werden geïnterneerd. Rede van Generaal Kruis: BMrBESim A Bedenkelijke verklaring van het N.V.V. Aanhoudende vorst DE Regering heeft zich daarom ge noodzaakt gezien om met gebruik making van de bevoegdheid in art. 10 van de Bestandsovereenkomst ver leend, deze op te zeggen en haar vrij heid van handelen te hernemen.* Zij is overtuigd, dat, èn in de republikeinse regering èn onder de bevolking van het republikeins gebied, zich velen bevin den, die niets liever willen dan con structief mede te werken aan de op bouw van de federatie, aan welke Ne derland zo spoedig mogelijk de souve- reiniteit wil overdragen Tegen hen is de actie, waartoe opdracht is gegeven, niet gericht. Zij is wel gericht tegen de terroristische en ongedisciplineerde ele menten in de Republiek, welke iedere constructieve arbeid onmogelijk maken. iuds bekende adres: Bel. aanbevelend TELEFOON 2213 EN MOOIE LCHTIGE HULST U HET BESTE IN I TERNEUZEN IDAG 19 DECEMBER KATHOLIEK THUIS- n de BENEDENZAAL Iwaar prachtige goe- gen der Huishoud- en en aangeboden. Ie ambachtsschool en alf 8. Overigens is de ja de Hoogmis tot half 's avonds 10 uur. rij. onze j'Ongens in Indië EEN PRACHT GELE- DS TE KOPEN. lie voor deze tentoon- lllen stellen,' worden aan het patronaat te 687—0 GBLIJVEN. 59-o HULST SLUISKIL rres, Telefunken radio-apparaten it f 415.00 kun- rd worden. 677-0 Uitgave N V Uitgeversmij Neerlandia Redactieraad: A. F. J. Aernoudts. G J. van Hootegem; A. E. Langenhorst; MrDr A J J M Mes. Mr H B B de Rechter - Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bü vooruitbetaling t 3.90 p kwartaal, p. post 1 4.75, p week (uitsluitend bij niet-postbestelling) t '0 30. Losse exemplaren 8 cent Postrekening 278841 Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst. Dubbele Poort, 7, tele foon 102 (Bijbureau Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden Goes. Westsingel 75, telefoon 2236. Hoofdredacteur: J J H A Bruna Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage) t 0.10 per m/m; voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) t 0.25 per m/m (Voor de gehele oplage resp f 0.25 en f 0.60 Incasso wordt berekend. Djokja in Nederlandse handen De Veiligheidsraad zal op verzoek van de Amerikaanse delegatie vandaag om half elf in een bijzondere zitting bijeenkomen om de Indonesische kwestie te onderzoeken. De Ne derlandse Regering zal in een vergadering van de Tweede Kamer vanmiddag om vier uur •en officiëlp verklaring afleggen. Men verwacht, dat de debatten over deze verklaring nog in de avondzitting zullen beginnen. J ONDER al die andere flinke kerels in Indonesië een grein tekort te doen, kunnen we zeggen: het eerste welslagen van de door Nederland te gen het terroristische gedeelte van de Republiek ondernomen actie is te danken aan de „Para's". We hoorden een ooggetuige-verslaggever naar aan leiding van wat hij zag van de laat ste voorbereidingen zeggen: „Aan de ze jongens is iedere goede gedachte welbesteed". Na twee uur lang instructies te heb ben verwerkt over de plannen, na uren van nauwkeurige voorbereiding, terwijl de klamme tropennacht en de begrijpelijke spanning hen tastbaar omgaven, stonden ze als een uit één stuk onherroepelijkheid gehouwen troep voor gen. Spoor bij de laatste in spectie. Op hun gezicht geen vleugje angst, hun sterke kaken in voortdu rende beweging vanwege de kauw- gummi, die ze met een air van schijn bare achteloosheid vermaalden. Nog op de valreep, vlak nadat Spoor tegen zijn jongens gezegd had: „Ik ga mee", terwijl ze hier en daar een klemmende gesp van de parachute wat verschoven, kregen deze kerels ieder een rieten mandje. Daar zaten zuurtjes, kauwgum en sigaretten in en een keurig getypt stukje papier: „Succes jongens". Het was een ge schenk van hen die niet „meemoch- ten". Een kort bevel, stramme hou ding en strakke gezichten onder de rode baretten: de Actie begon. Toen bleek eerst recht, wat organiseren betekent, wanneer daar heldere kop pen en betrouwbare mannen aan mee werken. Een goed half uur na de landing van onze parachutisten kon vanaf de grond aan generaal Spoor, die in zijn eigen vliegtuig boven Djokja vloog, worden geseind: „Alles O. K." Het is bijna niet te begrijpen dat 'n zo kor te spanne tijds voldoende was om het bijzonder ingewikkelde probleem „Het nemen van een vijandelijke vliegbasis" volkomen op te lossen. Generaal Spoor kon daarna in goed vertrouwen op zijn mannen met zijn toestel naar Se marang koersen, juist op tijd aanko mend om het aan boord gaan van de luchtlandingstroepen daar mee te ma ken. Rechtvaardigheid en veiligheid Gen. Spoor. te aanvaarden. Het Nederlandse volk zal daarin zeker de leiding van de in volle vrijheid gekozen Regering vol gen, ongeacht de offers, die van velen zo niet van allen in de naaste toekomst zullen moeten worden gevergd. De internering van Soekarno 1 missie voor Goede Diensten bijzonde re veiligheidsmaatregelen zijn geno men. De C. v. G. D. en de vertegen woordigers van de Republikeinse Re gering te Batavia werden een half uur, voordat de operaties een aanvang namen, op de hoogte gesteld. Kort na de bezetting van Djokja werd via Radio Indonesia, meegedeeld dat president Soekarno, vice-presi dent Moh. Hatta, oud-premier Soetan Sjahrir, de minister van Buitenlandse Zaken Hadji Agoes Salim en een 12- tal andere republikeinse autoriteiten werden geinterneerd. Zij zijn onderge bracht in de ambtswoning van de pre sident en zullen volgens de verklaring van dr. Beel worden behandeld met de aan hun rang verbonden onder scheiding. De republikeinse soldaten zullen aanvankelijk als krijgsgevangenen wor den behandeld, doch er zullen rege lingen worden getroffen, om hen zo spoedig mogelijk in het burgerleven te doen terugkeren. Officieel wordt bericht, dat presi dent Soekarno het voornemen had de zer dagen in gezelschap van enige mi nisters en adviseurs naar India te gaan Dit was in de eerste plaats op 16 de zer door hem openbaar aange kondigd in een dagorder. Het was de regering bekend, dat aan de republi keinse vertegenwoordiger van New- Delhi de komst van Soekarno op 20 December aldaar was aangekondigd. Soekarno zou 17 dezer vertrekken om via Fort de Cock, waar hij de 18de 's avonds 'een receptie zou houden, naar Rangoon in India te vliegen. Blijkens ontvangen persberichten is echter het toestel, dat Soekarno zou TAK BEEL, de Hoge Vertegenwoordi- komen halen, in Singapore onklaar ger van de Kroon, heeft Zondag geraakt. Hieraan is het toe te schrij- in een persconferentie o.m. meege- ven dat Soekarno niet uit Djokja deeld, dat voor de leden van de Com- heeft kunnen vertrekken. T^r. Beel heeft voor Radio Batavia mede deling gedaan van het besluit van de regering het Bestand met de Republiek op te zeggen en een „zuivering" te beginnen te gen de „terro risten" op repu blikeins gebied. Dr. Beel ver klaarde: „Deze zuivering zal vastberaden en grondig worden uitgevoerd. Wij zullen met alle ter beschikking staande politiële en militaire mid delen onver poosd de terro ristenbenden achtervolgen en wy zullen hen niet langer hun prac- tyken laten voortzetten. Hetzij in de gebieden welke reeds onder controle staan hetzy in gebie den welke wij thans op het punt staan te gaan bevrijden. Deze stap is gedaan omdat de Ne derlandse Regering, zich tenvolle be wust van haar plicht, tot de conclu sie is gekomen, dat geen vreedzame regeling meer mogelijk was. 'i !l;ll':lllllll!llllllllllllllllllllllllllllllli Het verloop der operaties ■yAN officiéie zijde woiai gemeldt, dat, in het zuidwestelijk deel van T.l-d- den-Ja-'a Nederlandse troepen m op mars Keboemen passeerden. In Oost- Java bezetten Nederlandse troepen Pe- pandjeng. In Noc^'d-Sumatra werden ongeveer KJ9 ki'ometer ten Zuiden /an Tandjongbalei de plaats Rantaupra, pat en ae onderneming Wingfoot bezet. Na de bezetting van het vliegveld van Djokja landde aldaar een Catalina- transportvliegtuig met zeven passagiers De piloot was een Amerikaan. De pi loot en de passagiers zijn ge-interneera voor verder onderzoek. Met ingang van 1 Januari 1949 wordt de theedistributie-op-bon opgeheven. De koffiedistributie blijft gehand haafd. In de officiële bij dit bericht ge voegde verklaring wordt o.m. gezegd: Partijen .Java-thee zijn aangekocht, die een aanzienlijke besparing op de aankopen elders tegen vreemde va luta mogelijk maken. Tevens is hier door een voorraad gevormd, die het opheffen van de rantsoenering van thee mogelijk maakt. Situatie-kaart van Java, zoals de toestand was vóór de jongste actie. T UIT.-GENERAAL Mr. H. J. KRULS. chef van de Generale Staf, heeft in een radiorede gisterenavond o.m. het volgende gezegd: Uit het feit, dat nu het besluit is genomen tot bredere militaire activiteit blijkt wel, dat in de afgelopen maanden de toestand niet toeliet, dat de be gonnen demobilisatie onverminderd werd voortgezet. De verlieslijsten zou den er langer door zijn geworden en gebleven. De demobilisatie moest worden gestaakt, omdat de toestand onzeker was. De activiteit van onze strijdkrach ten zal een einde brengen aan de toestand, waarin voortdurende waakzaam heid noodzakelijk was.. Daarom is de verwachting gerechtvaardigd, dat hun thuiskomst nu dichter voor de deur staat. U heeft zich vermoedelijk wel al gerealiseerd, dat nieuwe omstandig heden het voor de militairen moeilijker maken, om regelmatig contact met thuis te onderhouden. Er zal voorlopig minder gelegenheid zijn, om rustig brieven te schrijven, Al zult u misschien minder post krijgen dan u gewend was hun gedachten zullen nog meer bij u zijn. Schrijft u daarom vaker en inniger dan ooit. Het langer uitblijven van antwoord houdt de troost in van een spoediger weerzien. In verband hiermede meldt onze Haagse correspondent: Zowel in politieke- als militaire kringen te Den Haag meent men te weten, dat de militaire actie nagenoeg zonder bloedvergieten kan geschieden en ook weer slechts zeer korte tijd zou duren. Een autoriteit die wij vroegen wat hij onder „korte tijd" verstond, zeide ons, dat de actie er in ieder geval een zou zijn van dagen en niet van weken. Wel moet rekening worden ge houden met incidentele schermutseling van gewapende terroristen, die het binnenland in vluchten. Deze zullen vermoedelijk langer aan houden. Hoewel men Zondagavond te Den Haag nog slechts over zeer weinig militaire gege vens beschikte, was het al duidelijk, dat gevechten op grote schaal nog niet waren voorgekomen, doch dat integendeel de troepen van de „republiek" het hazenpad hebben gekozen. Ongecontroleerde geruchten doen de ronde over schermutselingen op diverse plaatsen. pE PARACHUTISTEN waren dus de eersten, die om met dr. Beel te spreken, „rechtvaardigheid en vei ligheid" aan de Indonesische bevol king binnen het republikeinse gebied gingen brengen. Onverwacht en krach tig is deze door de ontwikkeling van de gebeurtenissen der laatste maan den noodzakelijk geworden stoot ge geven: dit is de enige hoewel betreur de wijze, waarop de Nederlandse Re gering de belofte van ons volk aan Indonesië bij monde van H M. Konin gin Wilhelmina afgelegd, kan waar maken. Dit geschiedt met een élan en een toewijding de „rechtvaardigheid en de veiligheid" tegenover ruim 50 millioen mensen waardig. Hoe zal de wereld reageren op de beslistheid ten deze door onze Rege ring betoond? Elders op deze pagina kunt U de eerste reactie in het kort vinden Hier willen we er dit van zeggen het zal uiterst moeilijk zijn het juiste begrip voor de Nederlands- Indonesische zaak te kweken en te b^Konden Er is echter geen twijfel mogelyk, dat de mannen die deze stap aandurf den niet zullen terugschrikken, als h.ét erom gaat ook de consequenties Weersverwachting:, vauvond: geldig tot Droog weer met op de meeste plaatsen veel bewolking. Matige tiide'i.ik vrij krachtige Oostelijke wind Ook overdag bijna overal lichte vorst Vandaag: zon onder 16.30 uur: Maan op 21.21 uur Morgen: Zon op 8.46 uur; Maan onder 12.28 uur rVE voorzitter van de Katholieke Ar beiders Beweging, de heer A. C. de Bruyn, heeft te Arnhem een verklaring afge'egd over de Indonesische Kwestie Hij zeide, dat de daad der Regering om tot actie tegen de Republiek over te gaan in de DOlitieke sfeer ligt. Daar voor dragen allereerst de Regering en de Volksvertegenwoordiging de verant woordelijkheid. De arbeidersbeweging als zodanig heeft zich daarmee niet te bemoeien, daar zij daarvoor in geen enkel opzicht verantwoordelijk is. Voor het geval communisten, hier of daar, zouden .trachten de arbei ders in een politiek tegen de regering gericht avontuur te werpen, zal de K.A.B zich daartegen met alle haar ten dienste staande middelen verzet ten. Zij rekent daarbij ten volle op de beginselvastheid, de trouw en daadkracht van haar leden, zo zeide de heer de Bruyn. Het dagelijks bestuur van het Chris telijk Nationaal Vakverbond heeft het vertrouwen uitgesproken dat iedere Ne derlander zijn arbeid op een normale wijze zal verrichten. Mochten deson danks pogingen worden gedaan om een geregelde gang van het werk te belem meren. dan zal iedere bonafide arbeider rich tegen zulke pogingen met kracht di"r>en te verzetten Het verbondsbestuur van het NVV deelt mee dat 't in verband met de situ atie in Indonesië deze morgen een be stuursvergadering zal houden Het NW-bestuur wekt de werkers van Ne derland on in afwachting van «ben na dere verklaring de werkzaamheden ge woon voort te zetten en geen onbera- -'-n stappen te doen. Onze Haagse correspondent meldt: Wel iiogen communistische voorlie den munt te slaan uit de situatie en wi'de stakingen te organiseren, doch Zondagavond Iaat waren hier over nog geen afgeronde .gegevens bekend. Het schijnt evenwel, dat de communisten pogen stakingen uit te J^E FRANSE autoriteiten hebben be sloten de landerijen te Stolpe, die aan de grens van de Sovjet-zone lig gen. aan de Sovjet-Russische autori tten terug te geven. lokken in de havens. Men geeft hun achter weinig kans van slagen. De regering, aldus vernemen wij van officiële zijde, zal niet aarzelen om, indien er onverhoopt stakingen in de havens zouden uitbreken, onmiddellijk troepen in te zetten, teneinde te voor komen, dat de economische opbouw van Nederland door de rode obstruotie zou- worden geremd. QP DE WEG NAAR verwezenlij- king ener staatkundige hervor ming is thans een zeer belangrijke mijlpaal bereikt, nl.: de afkondiging van de eerste, op wet en Grondwet steunende regeling van het nieuwe bestel, het Koninklijk Besluit, dat aan gediend wordt als het besluit „Be wind Indonesië in Overgangstijd" en afgekort als „B.I.O.-besluit. Dit be sluit beoogt een bewind voor te stel len over geheel Indonesië en heeft Toen nog In functie, nu geinterneerd: Soekarno (midden), Hatta en Sjahrir ^ATERDAGAVOND OM ELF UUR heeft de Nederlandse Regering via de radio de mededeling uitgezonden, waarin allereerst nog eens een over zicht gegeven wordt van het verloop der gebeurtenissen in Indonesië. Na de brief van Hatta te hebben gememoreerd als mogelijke basis voor verdere be sprekingen en na te hebben vastgesteld, welke kansen de Ned. Regering de Republiek nog gaf voor het vinden van een oplossing langs de vreedzame weg der onderhandelingen, gaat de verklaring verder: Onwil bij de Republiek UOare de brief van Hatta aangevuld met de door de Nederlandse Re gering gevraagde bindende verklaring neergelegd in de bekende (reeds door ons gepubliceerde) vier punten, dan zou de Regering bereid geweest zijn de onderhandelingen te heropenen. Een antwoord van de Republiek is niet binnen de gestelde termijn bin nengekomen terwijl om verlenging van die termijn niet is gevraagd. Integen deel is gebleken, dat de Republikeinse Regering zich op dit critieke moment in de onmogelijkheid heeft geplaatst om een definitief antwoord te geven, doordat de president der Republiek, Soekarno, heeft aangekondigd met zes van zijn ministers Djokja te zullen ver laten met bestemming naar India, ter wijl de minister-president Hatta van dit presidentiële Kabinet zich voor de duur van twee weken heeft ziek gemeld Onder deze omstandigheden ontbrak dus elke mogelijkheid, dat op korte termijn verbetering zou worden ver kregen in de onhoudbaar geworden toestand in Indonesië. Hierbij moet er in het bijzonder op worden gewezen, dat het aantal be standsschendingen voortdurend stij gende is. Militaire commandanten op Republikeins gebied hebben duizenden Republikeise soldaten doen infiltreren in andere gebieden, waar in het bij zonder bij voortduring aanslagen wor den gepleegd op Indonesische bestuurs ambtenaren Sedert Augustus zijn bij na 300 van deze Indonesiërs vermoord, terwijl voorts velen gewond zijn of ontvoerd. Daarnaast bleek, dat de Republiek, in verband met de voornemens tot het instellen ener federale Interim regering tegen 1 Jan. voorbereidde, het ontketenen van grote acties in alle niet onder haar controle staande gebieden en dat hevige bedreigingen werden geuit tegen degenen, die tot samenwerking met Nederland bereid waren. Vrijheid van handelen hernomen De Nederlandse Regering zal haar toezeggingen met betrekking tot de staatkundige hervormingen en de stichting van een onafhankeliike souvereine Verenigde Staten van In donesië, in een Unie m^t Ne^er'and op voet van gelijkheid verbonden, volledig nakomen. ten doel zo dicht mogelijk tot de eind toestand te naderen, waarin Indonesië als een volkomen vrije en souvereine federale staat met Nederland in een Nederland-Indonesische Unie verbon den zal zijn. Voor een aanzienlijk deel wordt de ze eindtoestand reeds bereikt doordat het gehele inwendige bestuur wordt gelegd in handen van organen, ge vormd uit Indonesiërs, die het ver trouwen van hun landgenoten bezit ten. Deze organen die dus een zuiver Indonesisch karakter dragen zullen zijn: een federale Regering, een fede rale Raad, een federaal Vertegenwoor digend Lichaam en een Raad van Se cretarissen van Staat. De regeling bevat bepalingen krach tens welke de uitvoering van 'n be perkt aantal bevoegdheden door de Indonesische regeerorganen zal ge schieden in samenwerking met de H. V. K. Deze laatste zal overeenkomstig de door Nederland te dragen verant woordelijkheid het oppergezag uitoe fenen over alle in Indonesië aanwezige strijdkrachten en deze zo nodig onder één operbevelhebber kunnen stellen, in beginsel evenwel zal hij de federale strijdkrachten ten behoeve van de handhaving van recht en veiligheid, ter beschikking van de Federale Re gering laten, omdat deze in eerste in stantie daarvoor de verantwoordelijk heid draagt. Aangezien de feitelijke totstandko ming van de voor de uitvoering van de taak der Federale Regering nood zakelijke organen uiteraard enige tijd vergt, voorziet de regeling in de mo gelijkheid van een geleidelijke over dracht der bevoegdheden hierboven genoemd, al naar gelang de betrok ken federale organen hun functies zullen kunnen gaan uitoefenen. De in het BIO-besluit genoemde Fe derale Regering zal nog niet vóór 1 Januari 1949 kunnen tot stand ko men. De Nederlandse Regering is vast voornemens hierbij de spoed te be trachten welke de omstandigheden mogelijk maken. In een afzonderlijke bepaling wordt de mogelijkheid open gehouden tot in passing van die gebieden waarvan de vertegenwoordigers tot dusver niet hebben medegewerkt in het federale bestel. Parijs en Brussel tonen begrip MINISTER STIKKER heeft de bui tenlandse pers ontvangen. Hij verklaarde, dat het tijdstip van dg Actie niets te maken had met het tijdschema van de Veiligheidsraad Hij gaf toe, dat enige niet-republi- keinse staten zich bewust waren van de gevaren van activiteit van d» Re publiek, welke hen misschien deed aarzelen zich uit te spreken inzake J7EN KALME maar ernstige item heeft ons Zaterdagavond 11 uur de tóch nog verrassende mededeling gedaan: Het bestand in Indonesië i» opgezegd, de Nederlandse troepen zijn een nieuwe bevrijdingsactie op Java en Sumatra begonnen. De grote meerderheid van ons volk en van de volken over zee zegt: Ein delijk! Gelukkig! Niet omdat ze militair geweld zou den willen verheerlijken. Het tegen deel is getoond. Van Nederlands* zijde is een eindeloos geduld be tracht, zijn alle mogelijkheden van vreedzame onderhandelingen uitge put. Wie in de wereld kennis wil nemen van de feiten precies zoals z« zijn, moet dat beamen. De opeenvol gende Nederlandse regeringen hebben zich wars getoond van a'le koloniale en militaire scherpslijperij. Ze heb ben aan het Indonesische nationalis me alle recht doen weder/aren. Ze hebben tegenover de Republiek ook égards tot het uiterste betoond. Ze hebben haar alleen niet willen erken nen als de enige draagster van het Indonesische nationalisme. Haar pre tenties om de baas te spelen over heel het eilandenrijk heeft men af gewezen. De federale deelstaten, bui ten haar om gevormd, zijn mede in het overleg betrokken en dat over leg verliep vlot. Doch in de Repu bliek leefden anarchistische en terro ristische krachten, die ook de stre vingen van goedwillender en heider- denkenden verlamden. Drie en een half jaar zijn toch wel ruim genoeg als periode, om dat voldingend aan te tonen. -We kunnen ons heel goed het ongeduld indenken van hen, die al maanden en jaren geleden zeiden: Treed toch op! De plicht van orde herstel mag niet verzaakt worden! We weten echter ook, hoe een heel complex van nationale en internatio nale factoren het wenselijk maakte, toch maar telkens weer te beproeven, of de krachten van het gezond ver stand in de Republiek het niet zou den winnen van de krachten der ter reur. De laatste grootscheepse poging is echter ook mislukt. Nu moet ieder helderdenkende het billijken, dat met „wapenen en mannen" een hoogst noodzakelijke operatie wordt uitge voerd. Tegelijkertijd is het besluit af gekondigd, waarbij politieke opbouw- arbeid in de beste zin wordt bericht, een opbouw, waarbij een gezuiverde Republiek van harte welkom is. zijn aan onze zuiveringstaak begonnen met de wetenschap, dat er zowel nationaal als internatio naal de nodige deining door zal wor den veroorzaakt. De communisten zullen ratuurlijk het grootste kabaal cchobpen Voor de linkervleugel van da F. v. d. A is dit een zwaar te verteren pil „Parool" en „Vrij Ne derland" hebben zich in die afgelopen week uitgesloofd, om tegen militair optreden te waarschuwen Men nam tevens de gelegenheid waar, de ka tholieke Minister Sassen als de on handelbare af te schilderen in tegen stelling met de meer soepele Stikker. Het is een politieke legende, die slechts koren op de molen is van allen, die ons minder welgezind zijn in het buitenland. Laten we daar tegenover vasthouden aan het on wrikbare feit, dat het hier een te- sluit betreft van het hele Kabinet, dat vier socialistische ministers telt. waaronder de premier. Zulks moet toch ook voor de socialistische arbei ders welsprekend zijn. Het N.V.V heeft een ietwat zonderlinge verkla ring het licht doen zien, welke de mogelijkheid open laat, dat men de arbeiders tot actie tegen het rege ringsbesluit zou kunnen oproepen. Ze zal wel ingegeven zijn door de vrees voor de communistische agitatie on der de leden. Als men echter maar weet, dat slechts een ferme, resolut* houding indruk maakt en dat alle halfbakkenheid de E V.C. ten goede komt. De echt-nationale gezindheid van de socialistische vakcentrale wordt hier op de proef gesteld en we hopen, dat ze die proef zal doorstaan. (Vervolg op pag. 3). enigerlei bepaalde steun aan de Ne derlandse plannen. In dit verband zijn de volgende berichten veelzeggend: Anak Agoeng, de minister-president van Oost-Indo- nesië. heeft zijn kabinet in spoedver gadering bijeen geroepen. Later maakte de minister-president be kend, dat zijn kabinet was afgetre den. Op verzoek van president Soe- 'rawHt\ zal de regering de lopende 'aken afl andelen. Volgens Reuter heeft de minister- resident van West-Java, Peoradi- .edja, zijn functie neerge'agd. (Vervolg op pag. 3).

de Stem | 1948 | | pagina 1