Suskc en Wiske in het poppenspel Mond- en klauwzeer nam in 1948 toe Viviane Romance geeft haar ogen aan een blinde SCHUDT UW LEVER WAKKER Het Zuiden staat op met een grap en gaat grinnekend naar bed Wal een Wonderlijke Wereld RADIO VIJFDE JAARGANG No. 1257— 2e BLAD VRIJDAG 17 DECEMBER 1948 EEN SCHATERLACH IN HOUT DE Regering raadt afweermaatregelen aan Met een ballon naar Indië Zelfs bij de negertjes Duizenden Fransen krijgen hun gezicht terug Ook plannen voor Nederland? Oorlogsgeweld Verloren Nederlanders HOCKEY Selectiewedstrijden te Eindhoven Geen melk 2oo aoed vSCHOON DERCANC IS"INDEREN van acht tot tien jaar hebben ontegenzeggelijk 1 reeds een zuiver ontwikkelde persoonlijkheid. Hun afkomsl en hun omgeving, hun bijzondere aanleg en hun karakter zijn allengs sterker waar te nemen in al hun doen en laten. Daar staat dan tegenover, dat het nog niet „volwassen zijn" van die persoonlijkheid oorzaak is van het feit, dat men bij kinderen gemakkelijker gemeenschappelijke reacties op gewone gebeur tenissen kan waarnemen dan bij oudere mensen. De grote uitzondering, welke daarop bestaat, is deze: tegenover gebeur lijkheden als circus en poppenkast worden we tot op zekere hoogte allemaal kind.... Daarom was het zo prettig, dat we daags voor Sint Nicolaas in een Vlaamse Openluchtschool een poppenkast-voorstelling van Suske en Wiske mochten bijwo nen, waarvan zowel kinderen als grote mensen openlijk en van ganser harte zaten te genieten! desnoods leut om de gezelligheid van I de leut zelf, daar staan ze op met 'n 1 grap en daar gaan ze bij wijze van I spreken grinnekend naar bed. Zo za- i ten we dan met „het geweten van een Zuiderling" te genieten van pop penspel „Pats" uit Antwerpen, waar de grollen en grappen zo maar over de rand van het kinderlijk-wijze to neel schuimden. Er was geen verschil tussen ons bartelijk-diep gelach en 't pret-geschater van de Vlaamse jon gens en meisjes, wanneer Suske of Wiske een geslaagde poets uithaalden of wanneer Lambik zich verwon derd of verbouwereerd over zijn hoogst-eigen grappigheid onder de eeuwige bolhoed krabde. Met een hoog-rode kleur VOORUITZICHTEN betreffende de gezondheid van de Nederlandse veestapel waren aan het begin van dit jaar gunstig. Toch is de toestand in de afgelopen maanden verslechterd. Had men in 1947 het zgn. mond- en klauwzeer in Nederland aardig onder de knie gekregen, gedurende de laat ste maanden is een stijgend aantal gevallen van besmetting waargenomen. In de maand October werden 60 nieuwe gevallen gerapporteerd, waarvan er in de provincie Zuid-Holland alleen al 48 voorkwamen. De smetstof, een vi rus. is ontzettend klein, wordt zeer gemakkelijk overgedragen en behoudt lang Zijn schadelijke werking. Tegen een ziekte met een hardnekkigheid als deze moet men permanent paraat zijn! SUSKE T\IE middag konden we ons voor- stellen,, hoezeer de mededeling van die missionaris in de Congo waar was! Wat die dan wel aan zijn vrien den in Vlaanderen schreef? Dat hij bij het doorzien van zijn krant altijd allereerst naar het verhaal van Sus ke en Wiske greep en dan tot ver bazing van de negertjes schokte van het lachen. Maar het mooiste komt nog: de negertjes wilden met alle ge weld de aanleiding van die hartelijke schaterlach ontdekken en toen ze eenmaal de smaak van Suske en Wis ke te pakken hadden gekregen, toen was er geen houden meer aan! De missionaris was niet zo goed, of h(j moest de leutige en spannende avonturen van onze „Stem-vriendjes" Van A tot Z verhalen. Dat hij daar aan een practisehe missionarissen- draai wist te geven en de echte blij heid in verband wist te brengen met de vreugden van het Christendom, laat zich „onder meer verstaan. Zo zouden we dus Suske en Wiske de apostelen van de blijheid kunnen noemen., ,vare het niet, dat deze grap pige mirakeltjes tegen die deftige be naming als eersten zouden gaan pro testeren, Nee. ze zouden er veel meer voor voelen de meneer met het effen gezicht uit het barre Noorden van ons land gelijk te geven, toen hij be weerde: „Suske en Wiske zijn juist geschikt voor het luchtige Zuiden, daar hebben ze nu eenmaal leut om niets" En zo is het, daar hebben ze Vye hebben meegezongen, school liedjes die we dachten lang ver geten te zijn. we hebben met glin sterende ogen de bokspartij tussen Jef Blaaskop en onze helden gevolgd en ook wij, net als alle kinderen, slaakten met een hoog-rode kleur van opwinding een zucht van ver lichting. toen Suske en Wiske als eindelijke overwinnaars uit 't strijd perk kwamen. En al dat heerlijke, ongecompliceerde kinderlijke ge not werd ons geschonken door een paar handen-vol kunstig gesneden poppen en een boertig verhaal van Willy Vandersteen uit Antwerpen. Maar nu zijn we toch niet helemaal eerlijk. Er was nog een zeer belang rijke factor: de heer Gijsels en zijn WISKE gelijk slechts begenadigden en kin deren zich kunnen indenken. Apostelen van het goede plezier ïyu komen we toch, ondanks formele protesten van Suske en Wiske, weer terug op onze eerste bewering in dit artikel: Suske en Wiske, als poppen nog meer vol maakt dan in tekening, zijn ware apostelen van het goede plezier, van de leut, die zo onbegrensd past in het Zuiden van ons vaderland. Zij zijn in deze poppen-gedaante als het ware een stuk van dit ernstige twin- tigste-eeuw-leven losgeslagen Carna- va'. En immerdoor loert' achter hun stijlvolle vreugde deze prachtige moraal: bevecht het kwade en min het goede, aan zult ge blij en onbe zorgd kunnen leven gelijk wij ENTEN GEEFT UITKOMST TIET percentage van de veebezet- ting in ons land is zeer hoog. Op iedere 100 h.a. grasland komen 188 st. vee voor. Daarbij komt, dat Nederland vlak is en doorsneden wordt door ve le kanalen en sloten, die de besmet tingskansen aanmerkelijk vergroten. Een druk vee-verkeer heeft plaats, dank zij de talrijke markten. Dat ondanks al deze factoren, die de verbreiding van het mond- en klauwzeer in de hand werken, deze ziekte weinig of niet voorkwam, is vooral toe te schrijven aan het feit, dat ongeveer 66 procent van de Ne derlandse veestapel met een vaccin geënt is, waardoor gedurende 8 maan den of langer een immuniteit ver kregen wordt. Zeer veel veehouders beschouwen de enting als een uit komst en doen hun dieren een behan deling ondergaan. TJe afdeling Voorlichting van het ministerie v. Landbouw kon dan ook aam het einde van vorig jaar me dedelen, dat mond- en klauwzeer zo goed als niet voorkwam. Gedurende het jaar 1948 is de toestand echter verslechterd. De geleerden zijn het er niet over eens of de smetstof een le vend of een dood organisme is. Dr Booy, die een speciale studie van het virus maakte, gaf aan zijn boek de titel: Aam de grens van het leven. Hij liet dus in het midden of de smetstof dood dan wel levenid is. Ee.i groot gevaar schuilt in de lang durige besmettings-mogelijkheid, die ongeveer gelijk is aan die van het zg. mozaiek-virus, dat in de tabak voorkomt en waarvoor ook tomaten bijzonder gevoelig zijn. Rookt iemand, die in de tomaten werkt, een sigaret, gemaakt van een mozaiek-zieke tabaksplant, dan kan hij de nog steeds werkzame smetstof op de tomaat overbrengen. Met het mond- en klauwzeer-virus is het soortgelijk. Iedere veehouder dient zich thans terdege af te vragen of hij alle maat regelen heeft genomen om de ziekte onder zijn vee te voorkomen. Op de eerste plaats zal dit bestaan in het doen enten van de dieren. Vervol gens dient hij de aankoop van vee te beperken en te waken tegen het sa menkomen van zijn vee met vreemde dieren. Veetransportauto's e.d. moeten afdoende gereinigd worden en evt. nieuwe gevallen van besmetting moe ten onmiddellijk worden opgegeven. Mocht blijken, dat de veehouders nalatig zijn, en de gegeven aanwij zingen niet opvolgen of dat de huidi ge maatregelen niet de gewenste uit werking hebben, dan zal de overheid niet aarzelen ingrijpender maatrege len te nemen. Verplichting tot enting en blokkering van alle veevervoer binnen en uit bepaa'de besmette ge bieden zullen dan noodzakelijkerwijze moeten volgen om de gezondheidstoe stand van de Nederlandse veestapel zo goed mogelijk te waarborgen. 70 drastisch als in Mexico bijv. zal men, indien de Nederlandse boe ren verstandig zijn en zijn ze daarom niet bekend? hier wel niet behoeven op te treden. Daar worden dieren, die aan deze ziekte lijden of kudden, waaronder Lijders voorko men, eenvoudig in een ravijn gedre ven, neergeschoten, tot kleine stuk ken gesneden, met gebluste kalk bedekt en onder de aarde gebracht met behulp van een „bulldozer". Dergelijke methoden liggen geluk kig de Nederlander niet. Helpen de maatregelen echter nietdan maar als in Mexico! "pten luchtballon, die aan één ruk een afstand aflegt, gelijk aan drie kwart van de aardomtrek, komt men niet elke dag tegen. Maar een exem plaar van de Haagse bal lonclub heeft het enkele weken geleden gepres teerd, zij het dan dat de ballon, met mand en al, zich aan boord bevond van een Constellation der K.L.M, die naar Ba tavia vloog. Vier leden van de Haag se club gingen demon straties geven op Java. Al lereerst werden te Bata via in het licht van schijnwerpers kabelopstij gingen gehouden, waarbij zelfs een hond en een aap in de mand mee om hoog gingen. Vooral de aap had er lol in, meer dan de hond, die met zijn ietwat zwaarmoedige oog opslag te kennen gaf, dat hij voortaan toch maar liever aan de grond bleef. Na drie dagen de monstreren In weer en wind. in tropische regen en felle zon, bleken en kele vitale delen van de ballon het begeven te hebben. Zo kwam het dat het technische bedrijf der K.L.M. op pet viegveld Kemajoran voor het eerst in zijn geschiedenis esn gas-vliegtuig in revisie kreeg. In west-Java beleefden de ballonvaarders een avontuurtje. Door de sterke thermiek schoot de ballon omhoog als een kiezelsteen uit een kata pult. Zo snel mogelijk trok men het ventiel open maar daardoor ontsnapte weer te veel gas. zodat het nu met gelijke snel heid naar beneden ging. Op 30 meter boven de grond moest nog in aller ijl ballast worden uitge gooid.... Na de beëindiging der tournee werd dezer da gen de 14000 km. lange terugtocht gemaakt. En toen de Constellation op Schiphol landde was er een einde gekomen aan de grootste ballon-expe ditie die ooit w#rd on dernomen. Bazax der toekomst Tn Chicago gaat men een winkel van de toekomst" openen. Dat wil zeggen een winkel, die alleen voor automo bilisten is bestemd. Geen zaak, waar zij onderde len voor hun auto kun nen krijgen, maar een bazar, waar zij allerlei Inkopen kunnen doen, zonder achter het stuur vandaan te komen. Na tuurlijk moeten de passa ges tussen de toonbanken nogal ruim zijn om geen verkeersopstroppingen te veroorzaken Maar daar houdt men rekening mee. Vanuit zijn wagen zal de automobilist in staat zijn, kruidenierswaren in te slaan, bloemen te ko pen. de familie-was af te halen, een film te zien. zijn schoenen te laten poetsen, te telefoneren, een telegram te verzen den en een diner van vijf gangen te nuttigen. Als de inzittenden van de auto erg veel tijd hebben of minder lui zijn dan de initiatiefne mers het zich voorstellen, kunnen zij echter hun auto parkeren en te voet de winkel afreizen. O' -I0O0OGOOOOOQO0QOOOOOOOOOGOGOOOOGOOOOOOOOOOOOOOOO (Vaa onze Paiijse correspondent) TN HET PAND RUE GUILLAUME TELL'. 29 is thans een nieuwe Franse „bank" gevestigd en wel La Banque Fran?aise des yeus, oftewel in goed Hollands.: de Franse ogenbank. Men werkt hier niet met cheques, wissels, goud, harde en zachte valuta, doch met iets wat veel kostbaarder is: ogen. De be kende filmster Viviane Romance was een der eersten, die hier persoonlijk haar ogen, die de mooiste van Frankrijk worden genoemd ter beschikking kwam, stellen, teneinde straks met haar bruin-zwarte kijkers een blind Frans meisje het gezicht terug te geven. Na haar zijn er al duizenden gevolgd en het laat zich aanzien, dat vele Franse blinden straks hun gezicht zullen terugkrijgen LAMBIK TANTE SIDONIE zeven toegewijde mede-spelers, hun voortreffelijk acteren, hun volledig „opgaan" in de door en door kinder lijke sfeer van het spel, hun uitste kende muziek en hun goed geschool de stemmen, hun zielvol enthousias me. hun op ons en de kinderen over gedragen liefde tot die merkwaardige schepping-in-hout: Suske en Wiske in de poppenkast. Als beeldverhaal is Suske en Wiske moeilijk te overtreffen en nog veel moeilijker te evenaren, maar in de poppenkast (in de poppenkast van „Pats" althans) kan deze creatie van Willy Vandersteen gemakkelijk op tegen een klassieke verschijning als Jan Klaassen We moesten tijdens de voorstelling, die ver uitgaat boven het normale „poppenspel", zoals we dat kennen van de Dam in onze hoofdstad of van de talloze kinder voorstellingen op scholen, hardnek kig denken aan die kinderlijke wens droom uit onze zeer jonge jaren: we zeulden toch zo dolgraag eens naar de Poesjesnelle-kelder gaan Welnu, op Koningshof in het dorpje Scho ten ging daags voor Sint Nicolaas, die wensdroom rijk in vervulling. Ke kwamen van aangezicht tot aan- iezicht te staan met het levend ge- 1 aorden sprookje, met de wonder wereld uit het rijk der verbeelding. TN MEDISCHE KRINGEN is het reeds langere tijd bekend, dat blindheid in vele gevallen ontstaat door de ondoorschijnendheid van het hoornvlies of de beschadiging daar van. Diverse Franse geleerden, waar onder dokter Lafay hebben ai gerui- men tijd proeven genomen met hoorn vlies-experimenten, waardoor zij in staat waren de wetenschap, dat blind heid in vele gevallen genezen kon worden door de patiënt de hoornvlie zen te geven van overleden personen, om te zetten in nuchtere uitvoerbare realiteit. Zonder veel ophef en wars van ieder uiterlijk vertoon werden de proeven voortgezet en aan diverse blinden heeft men inmiddels de meest kostbare schat van dit ondermaanse, de vreugde van het zien kunnen teruggeven. Ook zijn er reed? drie oorlogsblinden, de heren Colin, Pige- nelle en Houale behandeld en met succes. Hun vernielde hoornvlies werd verwijderd en daarvoor in de plaats monteerde men een hoornvlies van een zo juist overledene. Zij allen kre gen hun gezicht volledig terug. Met steun van de Franse regering heeft dokter Lafay, die tevens lid is van de Conseil de la Republique thans opgericht de genoemde Franse ogem bank. In een hartstochtelijk beroep op het Franse volk heeft hij allen, die over goede ogen beschikken uitgeno digd hun hoornvlies na hun dood ter beschikking te stellen van de bank, teneinde straks een blinde het ge zicht terug te kunnen geven. De op roep heeft in brede kring gehoor ge vonden. Toonaangevende Fransen, waaron der senatoren, ministers, bekende in dustriëlen, artisten van naam zoals Viviane Romance, Maurice Chevalier en Jean Murat zijn naar de bank ge togen om hun ogen af te staan. Het regent schriftelijke aanmeldingen en het succes is thans verzekerd. Tal van blinden hebben reeds op roepen ontvangen en men gelooft reeds voor 1950 aan honderden blin den het gezicht te kunnen terugge ven. De grootste moeilijkheid blijft, dat de gevers niet precies weten te vertellen wanneer zij het tijdige met het eeuwige verwisselen. yiVIANE ROMANCE, die wij naar aanleiding van deze mededelingen bezochten, vertelde ons, dat zij in derdaad de ogen had afgestaan, om dat thans bewezen was dat haar ogen na haar dood de eeuwige nacht van 'n blinde tot dag zouden kunnen ma ken. Zij voegde er aan toe: „Voor waarden heb ik niet gesteld. Ik heb alleen gevraagd om, indien zulks enigszins mogelijk is na mijn dood, mijn ogen te geven aan een jong meis je van Franse nationaliteit". Diverse Nederlandse geleerden, al dus vernemen wij, staan in direct con tact met dr. Lafay en men gelooft hier, dat ook Nederland straks zijn eigen ogenbank zal krijgen. TTET GRONINGSE ONS NOORDEN schrijft over Puzzles in de Woningbouw. Het heeft ook gelezen, hoe Brabant slechts goed 3000 wo ningen voor 1949 heeft toegewezen gekregen en merkt o m. op: „Wij weten niet of het aantal wonin gen dat aan Brabant toebedeeld is, als een rechtma tig deel onvoldoende is! In het Westen liggen de ste den Rotterdam en Den Haag, die door de oorlog zwaar geleden hebben en het is volkomen billijk, dat die uit de nationale huizenpot een groter deel krij gen, dan gebieden, waar wel grote woningnood is. maar minder groot dan in deze steden, omdat zij geluk kig voor het oorlogsgeweld grotendeel: gespaard zijn" Ho. ho! Dat is boud beweerd! Brabant zou een gebied zijn, dat niet zo erg door het oorlogsge weld geleden heeftMaar behalve de steden Den Bosch en Eindhoven, die het zwaar te verduren heb ben gehad, zijn er ook de gebieden langs de Maas, het oude Maasje, 't Hollandsch Diep en aan de Schelde- kant. Maandenlang lagen ze in de frontlinie. Ver scheidene dorpen zijn daar geheel of gedeeltelijk weggevaagd. In enkele ervan zijn ook verwoede ge vechten geleverd. Neen, men kan Brabant niet noe men onder de gebieden, die grotendeels 'voor het oor logsgeweld gespaard zijn. Het is een zwaar getroffen provincie. We willen /et misverstand, dat daarover elders blijkbaar bestaat, zo-veel mogelijk uit de weg ruimen. TTET GEVAL van de Nederlanders, die tegen hun zin in Rusland worden vast gehouden, is een bizonder ergerlijk geval. En de ma nier, waarop de Sovjet-autoriteiten onze vertegen woordigers terzake bejegenen, is van hetzelfde kaliber. Wat voor nu heeft het eigenlijk er ambassadeperso neel op na te hpuden, als daaraan wordt verhinderd een voor de hand liggende plicht te volvoeren? Men zou het stad- en landgeschrei eens horen, als aan de Sovjet-ambtenaren hier te lande zulke faciliteiten werden geweigerd! Pravda en Waarheid zouden wed ijveren in het aanklagen van dergelijke beledigende methodes. Nu hoort men niets. En in Russische fa brieken en arbeidskampen zwoegen Nederlandse dwangarbeiders, die zich verloren en vergeten voe len. Terwijl huji families door onzekerheid worden gemarteld. Dat is communisme in de practijk. Prins Charles, bij welke naam de zoon van Prinses Elisabeth door het En gelse volk'genoemd zal worden, werd gedoopt Charles Philip Arthur George tijdens een plechtigheid, die Woensdagmiddag in Buckingham Palace plaats had. De doop geschiedde door de Aartsbisschop van Canterbury. Onze foto genomen Woensdagmiddag na de doopplechtigheid, toont de gelukkige Prin ses Elisabeth met haar zoon Prins Charles. Te Eindhoven zullen Zondag a.s. op de velden der hockey vereniging EM HC selectiewedstrijden ter samenstel ling van het Zuidelijk Districtselfal gehouden worden. Daartoe zijn de navolgende ploegen samengesteld t.w.: Elftal A: P Kaanders (HTOC); J. Leenen en P. Nefkens ibeiden Venlo»; P. Lathouwers (MOP)F. Richter (Tilburg) en G. Kerckhoffs (Maas tricht)P. Brouwers (HTCC); T. v. d, Wildenberg (HTCC); F. v. Oss (Geel-Zwart)G. Reyntjes (Venloi; en J. W. Taminiau (Tilburg) Elftal B: P. Laurey (EMHC)H. Kuy- pers (EMHC) en A. Brouwers (HTCC) J. Sax (Venlo)J. v Roessel (De Hop bel) en C. Weyer (Eindhoven); C. de Jong (MOP); H. v. Gasselt (VHK)W. Nefkens (Venlo); J Brouwers (HTCC) en F. Penson (HTCC) Elftal C: J. Kerckhoffs (Maastricht) W. v Eerd (Den Bosch) en B. Enne- king (Tilburg)J. v d Sommen <HT OC)Th. Gerrits (Venlo) en B. van Manschot (EMHC); F. Jansen (Ven lo); J. Collin (Venlo); P. Grimbergen (HTCC); W. Donders (EMHC) en A. v. Veen (Breda) Elftal D: J. Derks (Tilburg); v. Lier (VHK) en J. v Tulder (Eindhoven»; F. Vissers (HTCC)H. Zebregts (For ward) en H. Drost (Venlo)T. Gim- brére (Tilburg); W. v. Beaumont (E MHC); F. Marijnen (MOP); J. Doe men (Eindhoven) en P. v. Meijgaard (Zwart-Wit) eu u zult morgens weer kiplekker uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw ingewanden doen stromen, anders ver teert uw voedsel niet, het bederft U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem tie plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJtS om die liter gal op te wekken en uw spijs vertering en stoelgang op natuurlijke wijzt te regelen. CONSERVEN LEIDEN i9u 1) meneer Payne riep de eer st r stuurman tegen de jongeman uit Philadelphia die met buitengewoon flegma een sigaar had opgestoken Ik geloot dat ik maar tegelijk met d< kapitein ral gaan. was het ant woord. Weg met nem riep de kapitein bevelend en liet volgende ogenblik wt rd meneer Payne aan de leerling- si nu: man vastgebonden .en met nog twee anderen naar de overkant gehe- S' u Maar even voor de vier mannen het chip verlieten greep de kapite'n do hond van de jeugdige m -sen-pd- oor en m t moe ie bracht hij uit: •.uank je, mijn jongen". Op het schip waren nu alleen nog maar de scheepsofficieren en de pur sers. De officieren smeekten de kapi- tm met hen mee te gaan, maar hun commandant bleef op znn recht en plicht staan om het sctiip. dat hij bijna twintig jaar gecommandeerd hathet laatste te verlaten. Toen de laatste officieren zonder de kapitein de omloop bereikten hadden zij werk om Payne er van terug te houden om naar het schip terug te keren en de kapitein te gaan halen. Toen van de toren geseind was dat de laatst en veilig waren aangekomen hoorde men op het wrak een slag en even later woei de kabel, die ruim 30 mensen het leven gered had, boven de nog steeds wiid-schuimende zee. Brand stelde voor om als laatste red middel een lijn naar het honeloos verloren schip te schieten. Juist toen hij de vuurpijl wilde gaan tialen sneed een gil door het luchtruim. He, long gevreesde ogenblik was gekomen Het schip werd in een wolk van schuim gehuld, de grote voormast viel met luid gekraak naar beneden en even later was er van de eens -0 statige moilstcmer niets meer dan 1e boeg en een deel van de zijkant te zien. De kapitein was mee in de diep te verdwenen! pik van de schipbreukelingen, die de toren binnenging, kreeg van Constance een glas cognac en nauw keurige aanwijzingen hoe hij lopen moest. Ook vertelde zij hun, dat ze spoedig met cacao en biscuits zouden worden gelaafd. De mannen wisten 't niet hoe ze hut hadden bij de ont vangst door een vrouwelijke vuurto renwachter! Een van de laatste, die haai passeer de was Payne. Haar gezicht verhel derde, toen ze hem in het ockreeg. Ik heb mij al afgevraagd wat er v:..i U geworde., was. zei ze hartelijk. Het was hem niet kwalijk te nemen dat hij verbaasd was. Bij een scheeps tamp op het kantje af aan de dood te, ontsnappen en dan midden in de nacht op een vuurtoren op een een zame rots dooi een knap en blijkbaar goed-opgevoed meisje als een volko men en lang verwachte bezoeker te worden ontvangen, is inderdaad ook wel heel ongewoon. Het doet mij genoegen dat U zich over mijn komst verheugt; mijn naam ,s Charles Payne, zei hij lang zaam. Het was nu de beurt van Constance om zich te verbazen over het feit dat hij haar niet herkende. O, wat dom van mij, riep zij uit. U herkent mij natuurlijk niet. Mijn zuster en ik zijn vannacht toevallig alleen met mijn vader op de vuurto ren. Wij waren het, die op de omloop standen en uw moedig gedrag zagen. U moet begrijpen, dat het licht net op uw gezicht viel en ik U daardoor herken. Ik ben blij, dat het nu op het uwe valt. zei hij galant. U moet twee verdiepingen lager gaan. Ik zal U zo gauw mogelijk ca cao en biscuits brengen, zei zij met 'n poging tot strengheid. O. maar ik ben helemaal niet moe. hield hij aan. haar maar steeds strak aankijkend. Ik wou dat ik dat ook kon zeggen antwoordde zij. maar ik ben blij, dat er zoveel mensen gered zijn Hoeveel zijn er bier binnenge bracht? informeerde hij. Acht-en-zeventig! Maar ik durt niet vragen hoeveel (J schat dat er omgekomen zijn. Ik ben bang dat als ik dat hoor. ik me niet '.angi?' zal kunnen op-houden en ik heb mijn krachten hier nodig op het ogenblik. Ais U werkelijk meent dat U mij hel pen wilt. wilt U dan misschien 'n blad met kopjes voor mij diagen? Met het grootste genoegen natuurlijk Connie hoorde haar vader haar naam roepen. Wat is er, vader? Och wil jij de eerste officier eens opzoeken en hem naar mij toesturen? Hij kan wel eten en drinken, terwijl wij praten. HOOFDSTUK VIII Intermezzo past L op, de trappen zijn hier erg steil zei Constance, terwijl ze haar lantaarn vlak bij de voeten van Paynce hield, toen ze «amen de bovenste trap afdaalden. Toen ze op de volgende verdieping kwamen zei het meisje: Wacht U hier even; ik moet even in ons ..zie kenhuis" zijn. De kamer bestemd voor de contro leur diende nu tot verblijf aan veer tien gewonden, waarvan twep vrou we:- de één pc- stewa^de-s pi lp an der een klein meisje. (Wordt veivolgd.) ZATERDAG 18 DECEMBER HILVERSUM II 415 M. 7 Nws, 7,15 Masqueraders. 7,30 Maria ter ere, 7.45 Morgengeb. 8 Nws. 8,15 Pluk de dag, 9 Vrouw, 9,05 Morgenconc. 9.30 W. st. 9.35 Gr. 10 Kleutertje, 10,15 Muz. houdt fit, 11 Zonnebloem, 11,45 Schoolradio, 12,15 Enesco en sextet, 12,30 Weerpr. 12,33 KRO-amu- sem. ork. 12.55 Zonnewijzer, 13 Nws, 13,25 Duetten. 14.50 Film en toneel 14,10 Kwartet. 14,20 Eng. beginners. t4.40 Tenor en orgel. 15,10 Naar het wonderland der muz 15.30 Gr. 15.50 Meningspeiling in KVP, 16 Harmo nie uit Gilze. 16,30 Gregoriaans, 17 Wigwam, 18 Kareol septet, 18.30 Journ. weekoverz, 18,45 Wie weet hoe deze plaat heet? 19 Nws, 19.15 Prom. ork. 19.50 Borneo en geheimzinnige Dajakwereid 20 Nws. 20.05 Gewone mar. 20.12 Scherzo. 20.20 Lichtba ken ?n 50 Pa"" muz Faust. 21 Ne gen -pit de klok ?1 Wie neemt, de handschoen op? 22 Weekendserena de. 22.30 Actualiteiten, 22,45 Avond- geb. 23 Nws, 23,15 Missa Papae Mar- celli. HILVERSUM I, 301 M. 7 Nws, 7,15 Ochtendgymn. 7,30 Joe Loss en ork. 8 Nws, 8,18 Lichte morgenkl. 9,30 Mozart, 10 Morgenw. 10,20 Feuilleton, 10.35 Arb. in continubedr. 12 Ope rette, 12,30 Weerpr. 12.33 Operette, 13 Ned. str. kr. 13.30 Jan Vogel, 14 Jeugdgemeenschap, 14.15 Orgel, t4,30 Gr. 15 Gronings, 15,25 Omr. kameror kest, 16 Zo tegen vieren, 16,15 Marsen en walsen, 16,45 Sport, 17 Nws, v. d. platenmarkt, 17,30 Om en nabij de twintig, 18 Nws, 18,15 Gem. Omr. koor, 18,30 Ned. str. kr. 19 Artistieke staalkaart, 19.30 VPRO, 19.45 Neder landers in Duitsland, 20 Nws. 20,05 Dingen v. d. dag, 20.15 Ramblers. 21 Soc. commentaar, 21,15 De bonte bal, 22 Stradiva sextet. 22.25 Mens en z. liefhebberijen, 22,40 Coröuwener, 23 Nws, 23,15 Gr. BRUSSEL VLAAMS 321 M. 12.32 Licht ork. 13 Nws, 13,15 Ctb«ret, 19 Nws. 19.30 Liederen. 20 Omr. ork. 21 Actualiteiten. 21.15 Moderne tijden. 22 Nws, 22.15 Kipssiek, 23 Nws. 23.05 Ork. Ted Heath, 23,3C Rustige muz.

de Stem | 1948 | | pagina 5