Stad en Land Een jaar Keuringsdienst Zeeland Rederijkerij in de Middelburgse Concertzaal SILHOUET De 7oouwse groentetelers hielden hun eerste jaarvergadering DE STEM VAN VRIJDAG 17 DECEMBER 1948 De dodelijke aanrijding te Vlissingen AGENDA Begrote knoeierij met valse certificaten en labels Belangstelling voor de vakschool DE eerste jaarvergadering van bo vengenoemde organisatie werd te Middelburg gehouden In de Bo- gardzaal. Met een groot aantal le den waren ook de tuinbouw con sulent, ir W. van Soest en de heer Phaff van de Plantenz eklenkundi- ge dienst tegenwoordig. Winterzitting Prov. Staten Hliep durft Vlissingse flitsen yo. FILMPROGRAMMA Hieronder volgen de katholieke keu ringseisen voor de onderscheiden films, die deze week lopen In de ad vertentiekolommen worden de rijks- keuringseisen genoemd. Ledel-Theater Oostburg: Grote ver wachtingen (.14 jaar). Luxor Theater Terneuzer;Zigeu- neradei Destin talie leeftijden). Het Centrum, Axel: Achter de wol ken U4 jaar) Bioscoop- en Concertgebouw Hulst: Frieda. Het gevangen hart (alle leeftijden). Olympia-Bioscoop, Sas van Gent: Hawaii Colls talie leeftijden). TERREIN VOOR BALLON- SPORT TE BREDA Te Breda zal een terrein voor het opstijgen van ballons in gereedheid worden gebracht. Het ligt achter de gashouder aan de Speelhuislaan. Het gemeentebestuur beeft de Haagse club toestemming gegeven van het veld ge bruik te maken. Gas heeft men bij de hand en ook het terrein ais zodanig biedt blijkbaar goede mogelijkheden. Wanneer het practised in gebruik ge nomen gaat worden is nog niet bekend. KON. NED. ZANGERS VERBOND Het Kon. Nederl. Zangersverbond zal in den Bosch de eerste officiële ver bondswedstrijd houden en wel in du grote hal op het veemarktterrein op 26 en 29 Mei aa. 7ERBODEN WAPENHANDEL? De eerste-luitenant Th. D„ die vroe ger aan het hoofd stond van het kan toor Zeeland van de Sociale Dienst van het Ministerie van Oorlog, dat tegen woordig .te Middelburg gevestigd is, wordt verdacht van verboden wapen handel. Door de marechaussee wordt een onderzoek ingesteld. ONTPLOFFING OP EEN MOTORSCHIP Het Belgisch motorschip „Rosa", groot 1136 bruto registerton, van ae rederij Hermans te Antwerpen, komen de van Valencia, bestemd voor Ant werpen, ligt bij boei N.F. 9 bij Oosten de voor Anker. Er is een ontploffing geweest in de machinekamer. Van Vlis- singen is een sleepboot ter assistentie vertrokken. AANMONSTERING IN KRUININGEN Deze week werd te Kruiningen de volledige Demarming van het te Hans- weert liggende Nederlandse m.s. ,.Fi- ducia" van de rederij Nieuwpoort te Groningen aangemonsterd. Dit schip maakt reizen van Nederland naar alle Europese havens met inbegrip van de Middellandse Zee en Noord Afrika. Hansweert is dus weer evenals- voor de tweede wereldoorlog opgenomen als één der vele Europese zeehavens. WIJZIGING SCHEEPVAART WEG Tep aanzien van de vaart op het kanaal van Terneuzen en de daarbij behorende havens wordt ter kennis van de scheepvaart gebracht, dat in verband met de uitvoering van wer- ke t aan de brug voor gewoon- en spoorwegverkeer te Sluiskil de vaart door deze brug vandaag zal zijn ge stremd van 7,30 uur tot 17 uur f zoveel langer als nodig of korter als mogelijk zal blijken. GEDEELTELIJKE AFSLUI TING WEG HULST-TERHOLE De op 8 September ingegane afslui ting van het gedeelt. HulstTerhole van rijksweg no 60 zal, op 20 Decem ber gedeeltelijk worden opgeheven. Het gedeelte Rustwat—,Terhole blijft nog voor een periode van vijf maan den afgesloten. Het verkeer van Hulst naar Perkpolder e" omgekeerd wordt langs Havendijk en provincia le weg. Het verkeer Terneuzen Hulst en omgekeerd dient gebruik te blijven maken van de route over Axel Goes LIEDEKEN—AVON D JO VINCENT. Een volle Schuttershofzaal vormde het auditorium van de gevierde zan geres Jo Vincent, die, geassisteerd door de pianist Gerard Hengeveld, een uitgebreid en aantrekkelijk program ma afwerkte. Na zich ingezongen te hebben op 'n vijftal liederen van Schubert, bereikte ze de volle hoogte van haar- imposant kunnen weer met vier rijkdoorwerkte compositites var, Grieg Vóór ze met „Des prières" van Cu piet begon welke ze twee jaar geleden hier £ok zong. stelde de zangeres de zaal voor de keuze het programma te volgen, dan wel enige Kertsliederen te zingen. Daar op verschillende wijze werd gereageerd nam ze de Salomons- beslissing om zowel het aangekondig de nummer te geven als en dat bij wijze van toegift de Kerstliederen, wat een dankbaar applaus ontlokte, van de toehoorders In lichter toon werden na de peuze zes melodieuze volksliederen ver klankt en met vier composities van Hugo Wolf de belooide toegift. Het was eer. hoogstaande avond, waarmee de Z.V.D. haar leden aan zich verplichtte. OPENBARE LEESZAAL In de gisteravond gehouden leden vergadering werd in de vacature Po- ley benoemd mevrouw Flinterman. De aftredende leden, de heren v d Berg en mr Bouwman werden her kozen. De begroting 1949 vertoont 'n tekort v«n f 500, dat echter uit de reservekas wordt gedekt. Voor aankoop van nieuwe boeken werd voor 1949 f 1200 uitgetrokken Het aantal leden steeg tot 23( Zodra de catalogus gei eed komt. zal met de ledenwerving begonnen worden. Graauw Geslaagd. Bij h tven- hage gehouden examt voor radio-technicus onze do >t de heer Alb. Weemaes. Geslaagd. Bij het te Amsterdam gehouden examen voor hoofdverple- ger aan het Wilhelmina Ziekenhuis slaagde onze dorpsgenoot J. J. de Rijcke. Kanellebrug Vlas-smokkel. De grenskommie- zen hebben een paar balen vlas in be slag genomen. St. Jansteen Gouden bruiloft. Het echtpaar Vonck—Uijtdraegers alhier vierde zijn gouden huwelijksfeest. Door de R. K. Harmonie St. Jan werd het krasse paar een serenade gebracht. Arbeidsongeval. De 14-jarige zoon van F. W. alhier had het ongeluk met de hand tussen de vlasmachine te ra ken, waardoor een vingerlid werd afge draaid. Uitvoering. De toneelvereniging „St. Jan zal binnenkort „De duivel in de toren", onder leiding* van de heer A. Mertens, alhier, uitvoeren. Vertrek bij I. en A. De beambte der I en A. Meerstadt gaat de dienst verlaten. Kruiningen NUTSAVOND Het Nutsdepartement „Krabbendij- ke" gaf een nutsavond in „De Ko renbeurs" te Kruiningen. De spreker van deze avond was Dr W. G. N, van der Sleen, die van zijn wederwaardig heden op zijn reizen door Caua /er- haalde. POSTD11 VEN TENTOONS TELLING De Postduivenvereniging „De Vrij- heidsduil" organiseerde een postduiven- tentoonsteliing, waarvoor grote oelang- stelling bestond. Meer dan 400 duiven •waren tentoongesteld, 't Kampioensch. dofiers werd toegek. aan L. Nieuweu- huize, Schore, terwijl het kampioen schap voor duivinnen toegekend werd aan L. Lobbezoo, Rilland. De keur meesters de heren Wassen en van der Leek uitsRotterdam, hebben het niet gemakkelijk gehad. De beste inzendin gen waren van 1. W. M. van Haver Yerseke, 2 J. de Witte, Goes, 3 L. Nieuwenhuize, 4 D. van Luijk, Krab bend! jke 5 A. Blok, Kapeile. Er werd gekeurd in 6 klassen t.w.: Klasse I oude doffers: 1 L. Nieuwen- huijze, 2 D. van Luijk, 3 W. M. van Haver, 4 Gebr. Minnaard, Krabben- dijke, 5 J. de Witte, 6 J. Bruijnzeel, Schore, 7 W. M. van Haver, 8 P. J. Schrijver, Kapeile. Klasse II. oude duivinnen: 1 L. Lob bezoo, 2 Gebr. Snoeck, Sluiskil, 3 G. de Bruine. Kruiningen, 4 J. Bruijnzeel te Schore, 5 A. Blok, 6 G. de Bruine, 7 J. de Witte, 8 J. A. van Langevelde, Krabbendijke. Klasse III: jonge doffers: 1 W. M. van Haver, 2 L. Nieuwenhuize, 3 W. M. van Haver, 4 H. Wemmei slager, Hans- weert, 5 L. Nieuwenhuize, 6 P. West- dijk, Hansweert, 6 J. A. van Langevelde 7 C. van Koeveringe, Kruiningen. Klasse IV: Jonge duivimien: 1 J. Bruijnzeel. 2 J. de Witte 3 L. Nieuwen- huijze 4 W M. van Haver, 5 J. de Witte, 6 idem, 7 G. de Bruine Klasse V.: late jonge doffers: 1 J. A. van Langevelde, 2 J. de Witte, 3 Eversdijk, Kapeile. Klasse VI: late jonge duivinnen: 1 W. M. van Haver, 2 F. Bauer, Krui ningen, 3 H. Wemmerslager. Des avonds werden er vele duiven verloot en verkocht. Het was een gezel lige drukte en een lust voor de ogen de diverse vogels te bezichtigen. Op deze tentoonsteilng was tevens aanwezig de bekende wichelroedeloper dhr. Doovers uit Lieshout. Deze hield een kleine lezing van de resultaten en mogelijkheden over het wichelroede lopen Spr. vertelde op duideüjke wijze welke oorzaken geweten worden aan wateraders en z.g. aardstralen. Vele mensen en dieren zijn er zeer gevoe lig voor, waardoor zij er bevattelijk zijn voor diverse ziekten. Dhr. Doovers gaf hierna nog een demonstratie en constateerde, dat ook in het gebouw de wichelroede reacties gaf, die er op we zen, dat ter plaatse wateraders in de grond zaten. Sas van Gent Rectificatie. In een rechtbank verslag. dat dezer dagen geplaatst werd, is sprake van de 37-jarige broer van de transportarbeider J. M., die beiden voor ruim f 500,aan leesboe ken over de streep hadden gebracht. Achteraf blijkt echter, dat de broer van J. M. niets met deze zaak uit staande heeft gehad, zodat wij hem gaarne in ons blad rehabiliteren. Schoondijke RAADSVERGADERING. Een annuiteitslening. De Raad kwam in openbare verga dering bijeen teneinde zich uit te kunnen spreken over het aangaan van een 50-jarige annuiteitslening, waarbij door de geldgeefster, de Rijksverzeke- rigs bank voor de eerste 10 jaar een rente wordt bedongen van 3 procent en voor de verdere duur een rente van 3.5 pet. 's jaars. Weliswaar had de raad zich in de vorige vergadering uit gesproken voor het aangaan van een 50-jarige annuiteitslening, aan te gaan tegen 3,25 pet. 's jaars, maar aangezien de rente niet overeenstemde met dit besluit werd het vorige raadsbesluit ingetrokken en een nieuw besluit ge^ nomen. Het oesluit luidt nu: „Het aangaan van een 50-jarige annuiteits lening groot f 325.000,— tegen een rente van 3 pet. s-jaars voor de eerste 10 jaar en voor de verdere looptijd een rente van 3.5 pet. 's jaars." Sluiskil Hoog tijd. Ruim 4 jaar zijn wij bevrijd en nog steeds staat er de bunker, het pronkstuk der Duitse Weermacht, als waker over het Stationsplein en omgeving. Het is niet alleen een sta-in-de-weg maar o.i. een object geworden dat lijn recht in strijd is met de volksge zondheid. De bunker is gedeeltelijk gevuld met vuil troebel water, waar nog bijkomt dat hij vaak gebruikt wordt als urinoir. Uit betrouwbare bron vernamen wij dat de gemeenteraad reeds enke le malen een verzoek aan de Rijks waterstaat heeft gericht. De dorpe lingen vragen zich af of de Rijks waterstaat wel de urgentie van deze opruiming inziet. Prijskaarting. Aan de priiskaar- ting om 20 kilo karper in het Hotel Jacobs namen 48 personen deel. Het was een harde strijd en eenieder pro beerde een vis te verschalken. Tenslot te vond de karper zijn weg naar: le J. Aarsen—C. Dekker. 2 E. Hemel- soetV. David. 3 SandriniA. Ver- poorte. 4 M. Buyze—J. Schooff. 5 P. Doeselaar—R. van Kouteren. De extra prijs werd gewonnen door J. Destombes L. Durinck. Film. In het parochiehuis werd een propagandafilm gedraaid van de katholieke Blindenzorg „St. Antomus van Padua." De blinde Capucijn pater Andreas dankte de velen die aan de uitnodiging gehoor hadden gegeven om op deze manier de Katholieke Blinden zorg te steunen. Als eerste film werd vertoond „Levenslang", waarna pater Andreas sprak over de Blindenzorg. In „Ziende handen hebben we gezien, dat Blindenzorg aan deze mensen een op leiding geeft die him leven veraange naamt. We zagen allerlei ambachten Ook in sport en spel kunnen deze men sen zich vermaken. Maar we hebben ook gezien, dat wij voor die gave, die wij nog bezitten een grote dankbaar heid moeten tonen en dat wij alles in het werk moeten stellen om hen, die hun gezicht hebben verloren, het leven zo aangenaam mogelijk te maken en hen een passende werkkring te bezor gen, door middel van de katholieke blindenzorg ..St. Antonius van Padua" te Grave. Pater Andreas deed een beroep op zelatrioen en wij veronder stellen dat, gezien de grote belangstel ling betoond, ook dit mooie werk in onze parochie opgang zal vinden. Zuiddorpe St. Nicolaaspiering. De uitslag van deze traditionele thans een week verlate piering in café „Centraal" bij P. de Smet was als volgt: 1 Frans Moerdijk, 2. C. Stroowinder, beide een tulband. 3. L. de Mey, 4 Jos Bracke, beide boterletter. 5. Alois de Mey. 6. Alf. de Neve, 7 L Talboom. 88 P Talboom, 9 J Belaert, 10 R de Mey, deze laatsten allen speculaas Terneuzen VERPAKKJNGS- EN SORTE RINGSCURSUS Voor deze cursus, die op de veiling gegeven werd bestond zeer grote be langstelling en na het beëindigen er van vond een korte plechtigheid plaats, waarbij door een jury be staande uit de heren Ir. W. v. Soest, rijkstuinbouwconsulent, Robijn en de Wilde werd nagegaan, wie in aanmer king kwam voor 't diploma, terwijl te vens prijzen werden toegekend. Voor het verpakken van een kist werd ten hoogste 20 minuten be schikbaar gesteld. De diploma's en prijzen werden behaald door: Cam. Pieters le prijs, Nieuw-Na- men; F. van Damme 2e pr. Kuitaart; Mej. W. Herhelst 3e prijs Hoek; Me vrouw Huissen-de Feyter Terneuzen; Mevr. Tatenhove-d. Exter, Terneu zen; Mej. A de Doelder, Terneuzen. Mej T. van der Veen. Terneuzen; Mej. J. van Tatenhoeve, Terneuzen; N. Antonisse. Philippine; A. van Durme, Philippine; L Hiel, Walsoor den; D. Heyens Vogelwaarde. C. Kos ter, Hoek; M. Klaassen, Terneuzen; J Neels, idem; H. Pladdet, Hoek; H. J. Pladdet idem; A. Schieman, Phi lippine; C. de Zwarte, Hoek. Aan allen werd een diploma uitge reikt De heer P. Klaassen van Hoek, ass. van het Rijkstuinbouwcoasulenit- schap in Z.V1. en leider van de cur sus, sprak waarderende woorden tot zijn leerlingen over de medewerking en 't prettig samenwerken en sprak de wens uit, dat ze van dit onderricht en diploma veel plezier zouden mo gen beleven. Ir. van Soest en de voorzitter der Veiling, de heer de Koning onder streepten aan het slot dezer eind- les nog eens met klem, het grote nut dezer cursussen en wezen op het be lang dezer cursussen voor Z. "Vlaan deren in het algemeen en in het bij zonder voor de veiling. Het fruit was beschikbaar gesteld door de heer L. Huissen te Terneu zen. Lezing van de KAB. De heer J Mertens uit Breda sprak in het kader van het programma van de Kath. Ac tie voor de KAB en genodigden over Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie. In een enthousiast uitgesproken rede wist de heer Mertens dit belangrijke onderwerp zijn toehoorders helder voor ogen te stellen, zodat de aanwe zigen na afloop zeker een betere kijk op dit onderwerp zullen hebben ge kregen. Concert van „Onder Ons' Het symphonieorkest Onder Ons gaf een concert op de bovenzaal van La Bel le Vue. Als steeds wisten de heer Harte en zijn medewerkste. en me dewerkers een goed progiamma te bieden. De avond werd besloten met een gezellig bal. Geslaagd. De heren W. de Lege en L J. de Lege slaagden te 's Graven- hage voor het Machinisten-diploma Kleine Vaart Begrafenis van het slachtoffer ^MSTERMIDDAG vond onder gro te belangstelling te Vlissingen de begrafenis plaats van de zee- loods der le klasse van het Nederl. Loodswezen J. A. de Ruysscher, slachtoffer van de zo tragische aan rijding op j.l Zondag Meer dan 80 loodsen w.o. ook leden van het Belgisch Loodswezen namen deel aan deze plechtigheid om zo hun collega en makker met corpseer naar zijn laatste rustplaats te begeleiden. Voorafgegaan door het vaandel der Sociëteit bereikte de sombere stoet om even over drieën de geopend groe ve op de Algemene Begraafplaats, waar Overste J. Knps namens de di rectie van het Ni. het heengaan van loods de Ruysscher als een zwaar ver lies betreurde. Verdei sprak nog de heer K. Lugtenburg. zeeloods, nam s zijn colega's die naast een woord van medeleven ook dankte voor de verte genwoordiging van 't Belgische Loods wezen, waaruit bleek dat men ook el kanders leed weet te delen. De heer Bqdke spiak als vriend. Ds. Sickesz. Nederduits Herv. Pre dikant hield hierop een korte slotrede en eindigde met gebed, waarna een zwager van de overledene dankte. Aan het graf merkten we nog op de heer L. Stroobauts, Inspecteur van het Belgische Loodswezen. Er waren kransen o.a van de directeur van de Sociëtei, van het Nederlandse Loods wezen en van de Belgische staats-,, zee- en rivierloodsen. HULST. Zaterdag 18 December. Ver gadering van de Ned. Postduiven- bond aid. Oost Z.-Vlaanderen in café „De Kerstklok". VLISSINGEN, Zaterdag 18 December D.O.U.-uitvoering in bet Concertge bouw. /"IVER de periode Mei 1947—April 1948 ontvingen wij van de Keu ringsdienst Zeeland het jaarverslag. Begonnen wordt met de vermelding dat in de bestuursvacatures is voor zien door de benoeming van de he ren ir. D. v. d. Hare te Kapelie en M. Verbrugge te Waterlandkerkje. Dan wordt de bouw van het nieu we laboratorium te Goes gememoreerd en vermeld dat het personeel van de binnendienst bestaat uit 28 personen. Meer uitvoerig wordt bericht over de knoeierij op grote schaal met ver valste certificaten en nagemaakte la bels van de Keuringsdienst en plom bes van de N.A.K. „Door het onvermoeide speurders- werk van de heren v. cL Zande en Heyens, de gróte medewerking -van de bijz. opsporingsbrigade der Belgi sche rijkswacht en ambtenaren van de Belg. alg. keuringsdienst werden drie drukkerijen opgespoord waar val se labels werden gedrukt. Niet min der dan 13 personen, 10 Belgen en 3 Ngfierlanders, werden achter slot en grendel gezet. De knoeierijen zijn hoofdzakelijk in België bedreven en het waren dan ook in hoofdzaak Belgen die bij deze knoeierijen waren betrokken. Doch ook enkele Nederlanders wa ren er in betrokken, waaronder een functionaris van de Keuringsdienst Zeeland. Zowel door de Belgische als door de Nederlandse autoriteiten werd met grote gestrengheid tegen de knoei ers opgetreden en de gevangenisstraf waartoe betrokkenen werden veroor deeld, zal voor hen en anderen ho pelijk een waarschuwing zijn. De naam van het Zeeuwse poot- goed in hel buitenland, met name in België, heeft door het „werk" van gewetenloze individuen, die Belgische aardappelen van het plombe en cer tificaat van de Keuringsdienst Zee land voorzagen, zeer geleden, vooral als men in aanmerking neemt dat van ongeveer 500.000 kg. de frauduleuze herkomst kon worden opgespoord. Niet alleen werd aan de naam van het Zeeuwse pootgoed, dus aan de telers en de handel onberekenbare schade toegebracht, doch de Belgische afnemer leed grote schade, omdat hij hoge prijzen moest betalen voor waar die als goedgekeurd Zeeuws pootgoed aangeprezen, doch in werkelijkheid rommel was, dat van het N.A.K.-plom- be en -certificaat werd voorzien. De Keuringsdienst Zeeland en de N.A.K_ zelve moesten zich grote gel delijk "offers getroosten om deze duis tere practijken aan het licht te bren gen. Voorts lezen wij dat na uitvoeri ge besprekingen door het bestuur van de N.A.K. een reglement is vastge steld voor de erkenning van stam- selectiebedrijven voor pootaardappe- len, dat in het bijzonder gericht was en verder nog de tuinbouwbeurs. Een excursie naar Ami rdam werd gemaakt, lezingen werden gehouden en zaden werden aan de telers aan geboden. Spreker zei tenslotte, dat men door zaltrachten te gaan met de aanleg van proefvelden en dat er naar ge streefd wordt, een proeftuin aan te leggen. Pogingen, die daartoe in het werk zijn gesteld, konden nog niet tot slagen komen. BODEMVERWARMING De voorzitter, de heer Ton, wees er in zijn openingswoord or, dat de vereniging in een behoeft blijkt te voorzien en klaagde vervolgens over de slechte voorziening van de be drijven met waterleiding. Weinig me dewerking van overheidszrde om dit te verbeteren moest hij constateren. De tweede secretaris, de heer Wat- tel, gaf een overzicht van de werk zaamheden in het afgelopen jaar en memoreerde de geslaagde demonstra tie met landbouwwerktuigen. De groentetecltvakschoel gaat erin als boter. Langzamerhand meldden zich zoveel leden aan, dat verdere uitbreiding ampri mogelijk bleek. Onder de practische resultaten, die bereikt zijn. noemde de heer Wattel nog het uienproefveld, dat in samen werking met de Ned. Üienfederatie tot stand kwam om te trachten bete re exportmogelijkheden te verkrij gen. Ook een proefveld voor vroege aardappelen werd op Tholen geëx ploiteerd, hetgeen echter minder goed tot zijn recht kwam. Voor de handel en tuinbouw sa men waren van belang de proefvel den met zaden van diverse firma's Voorts wees spreker nog op de bo demverwarming ,wae rbij momenteel door electrische stroom hetere resul taten worden geboekt, terwijl de PZ EM voor de stroomlevering en het tarief de medewerking heeft toege zegd. De vereniging zal overgaan tot aankoop van een apparaat, dat op een van de bedrijven zal worden ge plaatst, zodat men kennis kan ne men van de resultaten. De penningmeester, de heer Kwel- dam deelde mee, dat er een batig saldo is van f 937. De contributie werd vastgesteld op f 5; het aantal leden bedraagt 125. Het definitief bestuur dat werd ge kozen bestaat uit de heren P Ton (voorzitter) W v d Velde (Schou wen), D Dormaar (Tholen). Jac de Jonge (Z Beveland), J Wullems (Z Vlaanderen) en M Ton (Walchc. Als bestuurs-adviseurs treden op de heren Kweldam, ir van Soest, M Wattel en Phaff. op 't zg. X-virus, dat op 't veel veelal slechts zeer moeilijk is waar te nemen doch welk virus voor onze export en de z.g. complex-ziekten, die er het ge volg van kunnen zijn, onze aandacht verdient. De pootgoedteelt in Nederland en dus ook in Zeeland kan slechts op een hoog peil staan wanneer van uit stekend uitgangsmateriaal gebruik wordt gemaakt. Er werden in 1947-1948 ruim 21.000 H.A. met gewassen gekeurd waarvan er ruim 16.000 werden goedgekeurd. Totaal is 24 millioen kg. granen en zaden geplombeerd tegen 23 millioen in het vorige jaar. Voor poot-aardappelen waren deze cijfers resp. 52 en 45 millioen kg. Aan de voorlichting werd veel zorg besteed. Deze cursussen in aardappel teelt en selectie werden door 126 per sonen gevolgd. Aan 25 personen kon een diploma als aardappelselecteur worden uitgereikt. Vlissingen GELSLAAGDE INZET WINTERPRO- GRAM K.V.B. Het gmg er geanimeerd toe in een van de zaler. van het Bondsgebouw alhier, toen de K. Vrouwenbeweging n.l. een uitermate leerzame avond or ganiseerde. Ieder van de bezoekers had reeds tevoren een Quantum ingre diënten doen bezorgen voor het berei den van de meest uiteenlopende kou de en warme maaltijden. Een duide lijk waarneembaar resultaat hiervan was, dat men na de interessante cau serie over de bereiding van spijsolie i.e. Calves slaolie door mej. L. Boen ders, naar hartelust kon proeven, hoe men met deze olie in diverse combma- tles wonderen kan verrichten. Zodoende kunner. wij niet anders concluderen, dan dat mej. Boenders bijzonder lekker koken kan, en dat alleen al hierdoor deze K.V.B. als ge slaagd moet worden beschouwd. OPLEVING VAN BUNKERSTATION? Woensdagmorgen liep het Finse s.s. „Valborg", komende van Sas van Gent, met een lading kunstmest aan boord voor MMityluoto (Finl.) de haven van Vlissingen oinnen om te bunkeren, ook de volgende nacht arriveerde even eens een Fins schip in de haven voor hetzelfde doel. Zou dit het begin kun nen zi.in van een hervatting van het kolenbunkereu door zeeschepen in on ze haven? Mede aan het bunkerstation was het te danken, dat er voor de oor log zoveel meer vertier was in onze haven dan thans het geval is. De „Valborg" had het stoffelijk overschot aan boord van de Zondag jj. in Sas van Gent zo jammerlijk verdronken Finse matroos. LEDENVERGADERING K.A.B. In het Bondsgebouw vergaderde de K.A.B. Na voorlezing der notulen door de heer L. Sterrenbach, waaraan wij ontlenen de uitzending van twee moe ders naar het rusthuis der K.A.B. „Sonnehaard" volgde de mededeling der benoeming van de heer Mijer tot reservebode. De voorzitter, de heer F. Schets, bracht hierna dank aan de commissie Kinderfeest voor hetgeen zij gedaan heeft om het St. Nicolaasfeest te doen slager. Spreker feliciteerde de woning bouwvereniging „St. Willibrord" in de persoon van de heer A. Andriessen, voorzitter van deze vereniging en ere voorzitter van de K.AJB.-afdeling alhier met het gereedkomen van de eerste wonngen, die inmiddels reeds hun be woners hebben gekregen. Naar aanleiding hiervan werd nog even het onderwerp wederopbouw aan geroerd i.e. het onlangs aangewezen woningcontingent van 600 woningen voor Zeeland. Men beginne niet aan stonds de regering verwijten te maken, immers oorsponkelijk was ons slechts een quantum van 200 woningen toebe deeld. Een ingekomen brief handelde over het in September j.l. gehouden E.V.C.- congres te Amsterdam. De voorzitter betrenrde het zeer. dat dit congres als volledig geslaagd moet worden be schouwd. doordat zowel van Katho lieke als Christelijke zijde, zowel als uit de rijen van het N.V.V. hieraan was deelgenomen. Aan de bestuursleden de heer J. A. Somers en C de Ruijter werd op hun verzoek eervol ontslag verleend. Door de K.A.B werd medewerking verleend aan de Jubileum-collecte voor Kankerbestrijding (tot. opbrengst f 1643.50) en aan de gezamenlijke col lecte „Herwonnen Levenskracht" „Draagt elkanders lasten" met een tot. opbrengst van f 1018.—. De rondvraag werd een zeer lang- EDURENDE de urenlang durende drie zittingen welke de Staten Dins dag hielden om de provinciale begro ting te behandelen, zagen wij 'n enkel lid voortdurend met-zijn zakdoek het voorhoofd afwissen als wilde hij te kennen geven, hoe zwaar hem de zaak viel. 'n Ander der aanwezigen maakte in de middagzittng 'n gezellg dutje, waarin we het symbool der verveling zagen. Met deze twee zijlichtjes is deze zit ting goed getypeerd. Ze was inderdaad zwaar en vervelend. Ook was ze veel te lang en we begrijpen hoe iemand er toe kwam ons de grimmige vraag in het oor te fluisteren of het hier gmg om een winterzitting dan wel om een overwintering. \I7ie een zitting als deze bijwoont, komt inderdaad tot de overtuiging, dat we in ons land veel praters maar zeer weinig sprekers hebben. Neem bijvoorbeeld een man als de heer Kod de, die radheid van tong niet ontzegd kan worden maar die zó bij Keulen en Aken omgaat, dat men op het laatst niet meer weet waar hij heen wil, noch waar hij vandaan kwam. noch waar hij terecht zal komen. Ook de heer van Oorschot omspoelt zijn onderwerpen met zulke woordenvloeden, dat ze dik- wiils niet meer waar te nemen zijn. Het ergste was Dinsdag weer dat er niet alleen voortdurend herhaald werd wat er egzegd werd, maar ook dat men vol brio zegde, wat reeds herhaald was. Vol verbazing mocht men onder meer constateren hoe vol de harten van velen waren over de paardenfokkerij; zó vol, dat hun monden er stuk voor stuk van overliepen. Ook de vrije ve ren kregen een zeer ruime aandacht en tenslotte zelfs een motie die zonder De- zwaar door G8. werd overgenomen. Het grootste deel der bespreking leek gewijd aan de subsidieëringen, weike G. S. voorstelden of beter gezegd aan de paar voorgestelde subsidie-vermin deringen. De paardenfokkerij-animo memoreerden we reeds, maar ook de Zeevaartschool kreeg ovatie op ovatla Haast mateloos was de heer van Oor schot in zijn pleidooi-lust en het duel. waarin hij tenslotte met zijn stadge noot, de Gedeputeerde heer Schou, de degen kruiste, was wel amusant, maar veel te gerekt. In ieder geval genoot eerstgenoemde het succes, dat hij het gemeentebelang van Vlissingen voor 100 pet. zeker wist te stellen. f^elukkig waren er ook heel wat spreker, die korter en puntiger voor de dag wisten te komen, want anders zou het werkelijk een overwin tering geworden zijn. Zakelijk is in het algemeen gespro ken over de grote Zeeuwse kwestie, ais de wegen, de bootdiensten, de calaml- teuze polders, gas, water- en electrici- teitsvoorziening de inpolderingen, vlieg velden, bouwvolume enz. Ook op enkele belangrijke onderde len werd wat dieper ingegaan en dan denken we aan de critiek op de nogal kostbare Planologische dienst, welke ook stroefheid werd verweten; perso neelsbelangen en een contact-commis sie voor de bootdiensten. De leden van gedeputeerde Staten, die tegen de woordenstroom op moes ten roeien, hebben dit vaardig en be knopt gedaan. Mr. v. d. Wiel, die het eerst de handschoen opnam deed dit zeer ele gant en zette eerst fijntjes de heer v. Oorschot in het zonnetje, omdat die het college naast voorzichtigheid ook wijsheid had toegewenst om daarna de heer Kodde, die een neuswijze toon be lieft aan te slaan tegen G.S. heel speels bij de neus rond te leiden. Overtuigend verdedigde hij het be leid van Ged. Staten dat trouwens al leen maar in een der afdelingen aoor de heer Kodde was aangevallen. Ook enkele provinciale „onderdelen belichtte deze spreker op afdoende wij ze. Zo verdedigde hij de Planologische dienst,, die hij even nodig vond als 't Eti en het z.g. opbouworgaan. Later vulde de heerHamerlink not aan, dat de dienst niet meer uitgebreid zal wor den en Ged. Staten de touwtjes in han den houden. Tegen 1950 verwachtte de heer mr. v. d. Wiel gas over lange afstand. Nog wel niet in voldoende hoeveelheid voor het gehele gewest, maar toch in zo'n mate dat het gastekort opgeheven wordt. Bij electriciteit waren het voorna melijk de onrendabele gebieden, die onder de schijnwerpers kwamen, maar mr. v. d. Wiel wees de suggestie, dat er niet veel gedaan werd van de hand. Vreemd genoeg werd niet veel gezegd over schaarste aan stroom en de Dlan- npn voor de uitbreiding der centrale. Wel werd vrij uitvoerig ingegaan op hetgeen de heer Schets had gezegd over de pensioenen van het destijds overgenomen personeel. De heer Raas die nog eens begonnen was over de onbillijke behandeling der kerken, kreeg een ontwijkend en nietszeggend antwoord. Met de wederopbouw ziet het er niet heel vrolijk uit voor Zee land In het getal 600 zit wel enige speling, maar al wordt die volkomen uitgebuit en komt men er tot 700, dan is het nog een pover beetje; alleen kan er nog iets gedaan worden t.a.v. van de bedrijfspanden in de verwoeste stadskernen. Met 1 Jan. krijgen G.S. de verdeling met die beperking dat er aan bepaalde gemeenten industriewo ningen moeten worden gegeven. J\e heer Lockef eer nam de bootdien sten voor zijn rekening en wees al terstond de door de P. v. d. A. voorge stelde oommissie van bijstand van de hand daar die z.i. geen reden van be staan had en ook een wettige basis miste. De pech met de grote veerboten schilderde hij levendig, alsook de vele zorgen van G.S. en de gemakkelijke critiek van de stuurlieden aan de wal. Ten opzichte der vrije vercr, op de Wester-Bchelde gold de troost, dat den Haag niets meer had laten horen over eventuele tarieven. Aan vrijdom der veren op de Ooster-Schelde - wat ile prov. zou moeten bekostigen - was niet te denken, daar dit tonnen vordert en de financiën niet al te stevig staan voor Zeeland. De heer Kodde, die wederom 't oude paardje „stopzetting bootdiensten op Zondag' van stal haalde krees geen haver voor het beestje. £)e voorzitter, die doorgaans de zwij gende rol vervult, reserveerde voor zich het primeurtje van de rada -u't- rusting welke de orov. boter krijgen, om de mist te trotseren. De heer Phiüpse deelde namens G.S. mede, wat er zoal aan de wegen was gedokterd en kon de heer Vercauteren die de inpolderingen na aan het hart liggen mededelen, dat het Sloe in 1949 droog komt en dat over de Braakman gesproken is tussen Nederlandse en Belgische deskundigen Gemakkelijk zijn de hangende kwesties niet, temeer daar een groot Belgisch landbouwge bied momenteel, daar Isabellasluis nog niet werkt, op het Leopoldkanaal af watert. Dat gaat echter gebrekkig en men haakt er naar daarvoor de Braak man te gebruiken, waarop men trou wens recht heeft. Over Saeftinge klonk een nog som berder geluid en werd -er van enkele jaren wachten gesproken; dan weet men wel hoe laat het is. ïyir. Mes nam de vele paardenfok- vrienden even in het ootje om daarna een optimistische klank te laten horen over de terugkeer der „Zeeland" naar Vlissingen. waartegen dhr. van Ooi-schot oomerkte dat bet nog te Vlissingen wonende personeel onvewekt is wooniu'mte in en om Rot terdam te zoeken. Hij vond het wijs om bij de regering aan te driingen haar belofte gestand te doen. Alle en soms zeer brede uitweidin gen ten soijt. hielden de Statenleden zich over het algemeen binnen de oro- vinciale perken, 'n Uitzondering daarop maakte de communistische afgevaar digde. de heer Kremers, die een groten deels nationaal en soms zelfs interna tionaal betoog on"ette. On dat geb'ed volgde de rest hem ge'ukk'g niet. want dan was het e'nd h»'omaal weg geweest van deze uit zi'n kracM woe'de" bileenkom" 'v,r "*eemr-e staten, die 'eer soepel geleld doe.- de voorzitter ""slote ;n '1e Vipov 7<N-r- erf .-«.f) <-7"''i'- d "vsnc:Ye b$?-'ottng voor het komende jaar. z au weer witlof op tafel zetten. Man en krooet zullen niet meer pre ien van: bitterlol. Mevr. Lotgering-Hillebrmnd heeft een fijn recept voor de Zondag: WITLOF MET KAASSAUS EN HAM (OF HAMWORST) 3/4 kg Brusselslof, 200 gr ham of ham worst (grote plakken), 4 dl melk, 30 gr bloem, 30 gr boter, zout, 75 gr oude kaas (geraspt). Ontdoe gelijke struikjes lof van het stronkje en het bittere merg, was ze en kook ze in water met zout bijna gaar. Laat ze goed uitlekken en rol ieder struikje in een plakje ham of hamworst. Leg ze vlak naast elkaar In een stoofscho tel. Maak op de gewone wijze gladde saus van boter, bloem, zout en melk. Roer er de ge:aspte kaas door en mzik op smaak af. Giet de saus over het lof en laat alles op een zacht vuur of in de oven door en door heet worden. Voor toetje, geeft Miep weer, Ren lekkere halve peer. (Adv. 456-00) Publ. CentrBur. v. d. Tuinb.veilingen durige kwestie. Tal van punten pas seerden de revue. Een lans werd ge broken voor de nog maar kort be staande K.A.J die momenteel uit 18 leden bestaat en binnenkort voor het forum der publieke opinie zal ver schijnen (als er tenminste publiek is!) met een toneelspel, waarvoor tenmin ste alle K.A.B.-leden propaganda be horen te maken. Men kwam overigens tot de dwingende conclusie dat oqk deze avond een toneel annex dans avond moét worden! Omtrent de personeelsvereniging werd nogmaals vastgesteld, dat de K. A.B. tégen de personeelsvereniging is. Men was van mening met de ken nelijke bijval vanuit de vergadering dat de personeelsvereniging in haar huidige vorm móet worden ver oordeeld als zijnde een neutrale alsook kapitalistische Instelling, die in han den van de ondernemer een machtig wapen en voor de onderscheidene (confessionele) stands- en vak-orga nisaties een dodelijke dreiging kunnen vormen. Nadat studieavonden in het voor uitzicht waren gesteld over Publiek rechtelijke Bedrijfsorganisatie, over personeelsverenigingen en de mogelijk heden die er (met een KA.B. van 400 leden toch moeten) zijn Inzake de stimulering van het, eigen katholieke culturele leven, sloot de voorzitter do- ze belangwekkende en druk bezochte vergadering, welke ruim 2.5 uur had geduurd. Vogelwaarde Burg. Stand. Geboren: Alphonsus Petrus zv E van Damme-de Schep per, Mar go Maria dv E Lambert-v d Bergen, Lucie. Rosalia Josephus dv C Pieters-Reijns, Remond Joseph Marie zv F Morres-cte Roover. Gehuwd: de Block, Alphons 31 j, en van Trappen Odilia Petronella, Christiana 33 jaar, De Booy Joseph, 27 jaar en Schuren Annie Paulina, 26 jaar. Van Laare, Honore 30 jaar en van Kruyssen Irena An gele Maria 23 jaar, Fruytier, Josephus Jacobus Pe trus 33 jaar en van Leemput Maria Louisa 25 jaar, Perdaen, Augustus 31 jaar en Vereecken, Gerarda, 29 jaar. Overleden: Verdurmen, Jacobus 82 jaar echtgen. van van Jole E M, Mor- res Remond Joseph Marie oud 8 da gen. U'ANNEER men van de Noordzee de riviermond van de Schelde binnenvaart .heeft men aan de lin kerkant een prachtig gezicht op de Walcherse duinen. Breed in hun hoge toppen bij Domburg en allengs smal ler wordende naarmate men verder rivieropwaarts komt. schijnen ze uit te monden in' de massieve vijtien- eeuwse vestingmuren van die aloude stad Vlissingen. Daarboven ziet men de boulevards met zijn wit-glinsteren^e hotels, pen sions en hoge herenhuizen. Niets echter domineert in dit panorama meer dan de krachtige contouren van de gevangen toren, die, naar de kro nieken uitwijzen, reeds omstreeks 1400 werd gebouwd. Men noemde het toen de Kruidto ren. Deze Kruidtoren stond daar een zaam en verlaten totdat Philips van Bourgondië in 1489 het bevel gaf, Vlissingen met muren te omringen, aan land en zeezijde. Van die tijd af was zijn naam Westerpoort of ook wel Gevangenpoort. Want een ,.ge- vanghhuis" met rosmolen en pijn bank, was de toren inmiddels gezel schap komen houden. Wat zouden de Vlissingse poorters die Zondagsmiddags gewis en zeker via de Duinpoort de stad verlieten, om langs de Duinpoortweg (Komme- dijkje!) naar de duinot te wandelen (voor het ondergaan van al de ge neugten verbonden aan 'n niet al te langdurig zonnebad?), wel zeggen, als ze hun oude poort, de oudste en enig overgebleven poort van Vlissin gen, na bijna vijf en een halve eeuw, nu konden terugzien?. Vermoedelijk niet veel bijzonders. Nee, het werd de hoogste tijd, dat aan het herstel van dit historisch bouwwerk werd begonnen. Begon nen dit is eigenlijk verkeerd. Er werd reeds verscheidene malen her steld en bijgewerkt, laatstelijk nog aan de „romp" in 1940. Maar toch valt er afgezien van de beschadiging door de oorlog een zekere verwaarlo zing te constateren, die. wanneer men meer zorg en liefde voor het eigen- historische had kunnen opbrengen, voorkomen zou zijn In ieder geval is men nu bezig met de borstwering te vernieuwen. Geen gemakkelijke opgave. De aan de landzijde wegge schoten kgintelen zijn van een an „ere soort dan hun voorgangers; de zg. Zeeuwse moppen werder. n.l. uitver koren en het meest passend geacht om bij het nieuw te metselen ge deelte gebruikt te worden. Of ook het gedeelte aan de zeezijde uit der gelijke moppen zal moeten wor den. om zodoende een gehee' te krij gen, is nog niet zeker. Wel staat vast, dat het moeten wegbreken van een 30 c M. dik be tonnen dek, alsmede van drie ka mertjes onder dit dek, beiden vr - Duitse makelei, mitsgaders het e'oop- werk verricht aan het hierop ge- p'aatste luchtdoelgeschut geen poed hebber gedaan aan hetgeen van deze trotse Vlissingse torentrans nog is ov'rg-bleven. Verz. hist gegevens v^^ J. L'uwerse uit het Oud-Archief an Vlissingen). zijn

de Stem | 1948 | | pagina 2