I /-/ Vastberaden houding van Nederland De valstrikken van de moderne oorlog Ondanks buitenlandse druk afkondiging interim-regering niet uitgesteld wordt Nader antwoord Indonesië niet in de Veiligheidsraad Minister Rutten belooft leraren een beter salaris b f CP elen Djokja wil arbitrage IN 'T KORT Thee spoedig vrij? Eenheid en tucht •to A' I w olie VIJFDE JAARGANG No, 1257 VRIJDAG 17 DECEMBER 1948 yyOnverwijlde bindende ver klaringvan Djokja geëist Een witte Kerstmis? Weinig verandering Vet wordt 38 ct. per kilo duurder Opcenten op bloem voor Bakkersnoodfonds? Volgend jaar worden 11 bijzondere en 7 neutrale nijverheidsscholen gebouwd Op bezoek in de Mijnenschool Er moesten 2Vz millioen mijnen geruimd worden MET HET OOG op de komende verkiezingen in België sprak Kardinaal Van Roey dezer dagen 't volgende: Rondom de K.N.P. feren BJES 4 364—0 •oooooooooooooo EL VAN OOST ZIJN ONDER- IE VIVO AANGE- ROENENDIJK 18, HtlAANSENS, 365—O in de trden olïen VAN DEP STEEN iluip mdd/ tossen myn <oo/poten!Ib zdl u be tussen zijn voorpoten it hij zich dat zien we - als een solide dijk op Laat nu het zand maar Uitgave N V Uitgeversmij Neerlandia Redactieraad: A, F. J. Aernoudts; C. J. van Hootegem; A. E. Langenhorst; Mr. Dr A J J M Mes. Mr H B B de Rechter. Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling- f 3.90 p kwartaal; p. post f 4.75. p week (uitsluitend bij niet-postbestelling) f 0 30. losse exemplaren 8 cent Postrekening 278841 Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst, Dubbele Poort, 7, tele foon 102 (Bijbureau. Oostburg, Nieuwstraat 22. telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Hoofdredacteur: J. J H. A Bruna Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage) f 0.10 per m/m: voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) f 0.25 per m/m (Voor de gehele oplage resp f 0.25 en f 0.60 Incasso wordt berekend. T\E AFKONDIGING VAN HET BESLUIT „bewindvoering Indone- sië in overgangstijd" (o.m. inhoudend het instellen van een in terim-regering vóór 1 Jan.) is binnenkort te verwachten. Aanvan kelijk heeft het in de bedoeling gelegen dit bsluit reeds eerder deze week af te kondigen. Dat dit toen niet geschied is, wordt in verband gebracht met de complicaties, welke zich hebben voorgedaan. (De brief van Hatta aan Cochran, de persconferentie van Soemitro in Washington, het laatste rapport van de Commissie van Goede Dien sten aan de Veiligheidsraad, de republikeinse poging om het Indo nesische geschil in de Veiligheidsraad ter sprake te brengen en een republikeinse regeringsverklaring van gisteren). Dat deze afkondi ging ook thans nog niet is geschied brengt men in verband met de laatste zinsneden van het gisterenmiddag uitgegeven Nederlandse communiqué, waarin gezegd wordt, dat alleen een „onverwijlde bindende verklaring van de republikeinse regering, dat zij instemt met de door Nederland gestelde voorwaarden, tot heropening der onderhandelingen zou kunnen leiden". Wellicht geeft de Nederland se regering hiermede aan de republiek nog een laatste gelegenheid om door middel van de C. v. G. D. of rechtstreeks deze „onverwijlde bindende verklaring" te geven. TUEW-YORK heeft gisteren zijn eerste sneeuwstorm van deze winter gehad. Het luchtverkeer naar en van de stedelijke lucht havens is geheel stopgezet. Het verkeer in de New-Yorkse straten ondervindt grote moeilijkheden. Ook in Wenen is er volop sneeuw gevallen. Zou het voor ons een 'witte Kerstmis worden? In het communique wordt ten stel- yEVENTIENDUIZEND leden van hef ljgst. ontkend, dat door de republiek u iï.>iinsniin „i opheftrt ;ng Zou zijn gegeven over TTET NEDERLANDSE communiqué hiervoor genoemd, is geschreven in klare taal. O.m. wordt erin gezegd, dat de brief van Hatta die via Co chran den Haag heeft bereikt, slechts een persoonlijke dad van Hatta is, waaraan de republikeinse regering zich, conform haar in het jongste ver leden meermalen aangenomen hou ding, in genendele gebonden behoeft te achten en waarvan zelfs Hatta al tijd terug kan komen. Belgische trampersoneel hebben zich uitgesproken voor een algemene staking, wanneer hun eis tot loons verhoging niet wordt ingewilligd. TN DE PLAATS van ir. Vos, die bedankt heeft als lid der Tweede Kamer, komt in aanmerking te wor den benoemd drs. G. M. Nederhorst la Gouda, die reeds lid der Kamer tvas in de vorige zittingsperiode. QP NO. 9317 van de Staatsloterij is een prijs gevallen van f 1000, daar bij wordt toegevoegd een premie van f 30.000. TN DEN HAAG vond men in een sloot o.m. 11 kisten geweermuni tie, 17 kisten geweergranaten, 6 para chutes, 2 kisten neveibussen en een lichtfakkel. TIET BEZOEK, dat minister van Maarseveen a.s. Zondag aan Brus sel zou brengen om daar zijn Belgi sche collega Vermeylen te ontmoeten is uitgesteld. JJANS KAART, en zijn tochtgenoten hebben wegens een cautie van frcs. 350.000 moeten afzien van hun tocht door de Sahara. Zij zullen nu via Egypte en Nairoh verder trek ken. op EEN bijeenkomst van de drie Westelijke militaire gouverneurs van Duitsland waar de betrekking tussen West-Berlijn en de toekomsti ge Westduitse regei-ing is besproken, is geen overeenkomst bereikt. JJE OUDE Berlijnse gemeenteraad heeft op zijn laatste bijeenkomst een resolutie goedgekeurd, waarbij de namen van Hitler en Goebbels van de lijst van ereburgers zijn geschrapt. TAE AFGEVAARDIGDEN van Enge- land. Frankrijk, België, Neder land en Luxemburg hebben hun goed keuring gehecht aan een plan tot vor ming van een Europees ministerska binet en een raadgevend parlement. ONGEOORLOOFDE praktijken zou- den Nederland, België eu Enge land bedreven hebben met uit het Marshall-plan verstrekte metalen, zo beweerde Bruce, de plaatsvervangend administrateur van het Marshall-plan. De drie landen protesteerden en rrn zijn de beschuldigingen weer inge trokken. Haastige spoed, is nooit goed. Oom Sam! JN DE STAD LEOPOLDINA in Bra- zilië is een wolkbreuk losge barsten. 110 personen hebben den dood gevonden. gVENALS het vorige jaar heeft ook thans de minister van Binnen landse Zaken goedkeuring verleend om aan oorlogsslachtoffers, waaronder ook de évacué's die een uitkering voor levensonderhoud ontvangen in de week van 19 t.m. 25 Dec. een toelage van 25 pet, als Kerstgave le verstrek ken. ng Zou zijn gegeven zekere factoren, die bij de Nederland se autoriteiten misverstand zouden hebben veroorzaakt en over welke opheldering Soemitro op de gerucht makende persconferentie te Washing ton met veel vertoon heeft gesproken. Hatta's brief toont geen houvast Weersverwachting:, geldig1 tot Vrijdagavond: Wisselende bewolking niet voor namelijk in de kuststreken nog enkele buien. In het binnenland overwegend droog weer. Zwakke tot matige Westelijke wind. Over- ag ongeveer dezelfde tempera tuur als gisteren. Heden zon onder 16.29 uur en maan op 17.05 uur. Zaterdag: zon op 8.44 uur en maan onder 11.12 T>IJ DE onderhandelingen, die kort geleden op zeer hoog niveau wer den gevoerd zijn van Nederlandse zij de enige concrete, voor geen twee erlei uitleg vatbare essentiële voor waarden gesteld. Had Hatta, inplaats van zich tot het ontvouwen van een aantal persoonlij ke gedachten te bepalen, in concreto de bereidwilligheid van de republi keinse regering uitgesproken om de republiek als deelgebied naast de an dere deelgebieden in het federale be stel in le passen, in de vorm, zoals deze in breed overleg met de federale deelstaten van Indonesië is ontwikkeld, had hij blijk gegeven van een ernstig besluit der republikeinse regering om de noodzakelijke maatregelen te tref fen tot het beëindigen der bestands schendingen en het doen terugvoeren, der infiltranten, dan ware een basis vnortzetting der besprekingen wellicht nog te vinden geweest. y?n e.en dergelijke onvoorwaarde- pelijke instemming echter ontbreekt lnt?schrijVen van Hatta ieder spoor Hatta bepaalt zich tot algemene zinswendingen, gelijkend op reeds meermalen van dezelfde zijde gege ven en getekende verklaringen, waar uit de republikeinse autoriteiten ech ter nimmer de concrete consequenties hebben getrokken. Slechts een onverwijlde bindende verklaring van de republikein se regering dat zij met de gestel de voorwaarden instemt zou tot een heropening der onderhandelingen kun nen leiden. In deze geest is van Nederlandse zijde een antwoord aan de heer Co chran gezonden, een antwoord, dat haastig naar Parijs is, overgebracht. Lovett vergaloppeerde zich TTOE WEINiG waarde aan de brief van Hatta gehecht moet worden, blijkt overigens uit een gisteren ge publiceerd republikeins communiqué. In dit communiqué wordt gezegd, dat arbitrage (door de Ver. Staten?) de enige weg is voor een vreedza me oplossing van het Nederlands- Indonesische geschil. Deze verklaring is geheel in strijd met de brief van Hatta. Daarom zien wij ook niet veel hoop in de „onver wijlde" verklaring, die Djokja door de Nederlandse Regering is gevraagd. Het komt ons bovendien voor, dat het de Nederlandse regering heel wat moeite heeft gekost om Djokja nog een aller-alleriaatste kans te geven om de onderhandelingen te hervat ten. De drang der omstandigheden (lees de aandrang van de Ver. Sta ten) heeft daarbij uiteraard een rol gespeeld, maar ook enig verschil van inzicht in het kabinet over de te ne men beslissingen. Het schijnt name lijk, dat de katholieke ministers het standpunt huldigen van een flink doortasten met voorbijgaan der bui tenlandse meningen (o.i. het enige juiste standpunt, waarvoor het bui tenland in de toekömst Nederland wel eens heel erg erkentelijk zou kunnen zijn), terwijl daarentegen de socialis tische ministers weer eens lankmoe digheid willen betrachten. Beloften moeten gehouden worden TJET DOET ons daarom genoegen, dat den Haag besloten heeft, dat de afkondiging van het besluit tot het instellen van een federale interim-re gering-zonder-republiek niet verder vertraagd zal worden. Dit in tegen stelling met hetgeen Lovett, de Ame rikaanse waarnemend minister van Buitenlandse Zaken op een perscon ferentie te Washington heeft verteld. Het zou ons niets verwonderen, in dien dr. Beel die zich in korte tijd in Indonesië opvallend goed heeft in gewerkt den Haag te dezer zake van dringend advies heeft gediend. Dr. Beel kan beter dan wie ook de meningen van de goedwillenden in Indonesië peilen. En wanneer van deze goedwillen de (federalistische) zijde gezegd wordt, dat Nederland voor altijd het vertrouwen van het Indonesische volk zal verliezen, wanneer de be lofte om een interim-regering te vormen vóór 1 Januari a.s. niet wordt nagekomen, dan menen wij, dat ook daarmee de spijker precies op z'n kop wordt geslagen! Nederland heeft de beloften gedaan aan het nog steeds in grote moeilijk heden verkerende Indonesische volk TNDONESIE zal vandaag door Ame- rika in de Veiligheidsraad in dis cussie worden gebracht, zo is giste renavond laat uit Parijs gemeld. Aan vankelijk zijn de Amerikanen wel van plan geweest dit te doen, is tegelijker tijd gebleken, maar het oorspronke lijke plan is naderhande gewijzigd, waarbij naar onze smaak het Neder landse communiqué een rol moet ge speeld hebben. In ieder geval is het zo, dat de Amerikaanse delegatie besloot in dit stadium niet tot actie over te gaan. Tegelijkertijd is uit officiële bron vernomen, dat de Australische de legatie eveneens besloten heeft zich van actie te onthouden. Dit Australische besluit moet o.i. gevallen zijn tijdens het onderhoud, dat Evatt, gisterenmiddag in de En gelse hoofdstad heeft gehad met mi nister-president Attlee, de Britse mi nister van Buitenlandse Zaken Bevin en de minister voor het Gemenebest, Noel Baker. Zoals wij gisteren lieten uitkomen hadden Londen en Washington tegen overgestelde meningen over het in de Veiligheidsraad brengen van de Indo nesische kwestie. Het grote diplomatieke spel om In donesië is buitengewoon interessant. Dat echter niet alleen. Want het wijst erop, dat Nederland en Indonesië veel belangrijker centra zijn als velen wel eens denken. na te komen, ondanks de te voorziene strubbelingen die eruit zullen voort vloeien. En Nederland kan dat ook doen, omdat er uitdrukkelijk in ver klaard wordt, dat de deur voor de republiek open zal blijven om toe te treden in het federale verband, in dien de republiek zich aan de een voudige regels van het faire spel houdt. Maar dit laatste willen de re publiek en sommige landen nog steeds niet beseffen. "^AAR „De Kruidenier" verneemt, zal in Januari a.s. ook de subsidie op bak- en braadvet worden inge trokken. Het artikel zal daardoor voor de consument met circa 38 cent per kilo in prijs stjjgen. Tegelijker tijd zal de rantsoenwaarde verhoogd worden van 200 gram op 250 gram. Het artikel bljjft op de keuzebon. Afgezien van de sla-olie zal de keuze bon derhalve worden 250 gram boter of 250 gram margarine of 250 gram vet. Komt de sla-olie eveneens op de keuze bon dan wordt een rantsoen sla-olie 240 gram. rpHEEPAKKERS mogen met ingang van Maandag thee aan de detail handel leveren, zon-'er dat hiervoor toewijzingen hoeven te worden inge leverd. Het is nog niet bekend, of dan ook voor de consument dr thee vrij van distributie zal komen. De prijzen zijn vooralsnog niet gewij zigd. TAOOR HET oorlogsgeweld zijn 363 bakkerijen totaal verwoest, 584 bedrijven kregen zware schade te in casseren en 1811 bedrijven liepen lich te beschadiging op. De Bakkersorga nisatie, heeft^iet initiatief genomen tot instelling van een Bakkersnoodfonds, tot ondersteuning van de bedrijfsge- noten. Van de zwaar beschadigde bedrij ven is 80 pet. thans definitief hersteld. In 293 gevallen werd mede door het Rijk gefinancierd. 90 pet. van de lich te gevallen is hersteld. In totaal is thans door het fonds voor ruim 2.5 millioen gulden uitgekeerd. Op het ogenblik zijn besprekin gen gaande tussen de Bakkersor ganisaties en de Maalindustrie, ten einde de mogelijkheid te onderzoe ken om het ontbrekende bedrag bij een te brengen door heffing op ema- len meel. Zou men b.v. 20 ct. per 100 kg. bloem heffen, dan zou het fonds in een half jaar tijds voldoen de geldmiddelen bezitten om de oor logsgetroffenen onder de bakkers naar evenredigheid te helpen. O PREKEND over de Ieraren bij 't voorbereidend en Midd. Onder wijs heeft min. Rutten in de Twee de Kamer meegedeeld, te verwach ten, dat een finantiëel hogere waar dering van het leraarswerk binnen niet al te lange tijd tot stand zal komen. Naar aanleiding van bij de replieken nog gemaakte opmerkingen deelt de minister mee, dat 't niet zijn bedoe ling is voor de salariëring als basis te nemen een volledige betrekking bij 29 lesuren. Hij geeft te kennen, dat 26 uur het basis-aantal is. Leraren bij het M.O. ontvangen ook de 5 pet. verhoging, de zgn. „ontknik- king" der regering. De 2 pet. vacantie- Dat is de eerste foto van de jonge Prins Charles en van de Koning van Engeland na zijn ziekte. Koning George VI van Engeland (zittend links), de Hertog van Edinburgh (staand), Prinses Elisabeth met haar baby, en de Koningin van Engeland. (Van onze bijzondere medewerker) QE Z1JT HIER ALS HET WARE OP GEWIJDE GROND, sprak de majoor D Wildeboer toen hij als directeur van de Mijnenschool de Neder- se Pers ontving bij gelegenheid van haar bezoek aan die school, gehuis vest in een deel van het beruchte vroegere concentratiekamp nabij Amers foort. Toen wij in een legerauto de poort binnenreden, hing de vlag halfstok; er waren namelijk lijken aangevoerd van mannen, die hier ooit hebben ge leden onder de beulen, die zo juist door het Bijzonder gerechtshof werden veroordeeld. Hun laatste tocht is, om te worden geïdentificeerd.... kam'n' !>^,nSer 'S het Amersfoortse dfepn verzamelplaats van ellen- lósaelat^n W'e de Duitse k™et was den li Jn Yaar heuse Moedhon- klldraad VSSen de r'J'en Prik- terhafen ri?m Vlu=htelindpn te ach- ont.nint' m aan -de bewakers waren officieren ,vmden Nederlandse hun nni dlt kamP een deel'van hun opleiding en telkens weer ko- dagen on bitlnen' enkele ven Mijnenschool te verblij- zettinL<^v»„enSel100' is de voortzet- Bereen on V"1 dergeI«k instituut te en °P zUn beurt ODleidine rii°P a°m geSr°pid uit de opieiaing, die de eerste officieren s?nie/e 2?n wherstf1Iende Nederland se leger W de winter van 1944 te Knoeke in België genotem VRIJ INGESPANNEN WERK negen dagen en omvat officieren, onderofficieren en soldaten, onderverdeeld in pio niers en militairen van andere wa pens. In deze enkele dagen wordt geleerd wat nodig is, beperkte stof weliswaar en vrij ingespann n; maar de cursisten zijn enthousiast. Vooral zij, die haar Indonesië of Japan wor den uitgezonden, doen hier hun voor deel. Thans reeds is cursus 82 aan de gang met een capaciteit van 120 leerlingen. De leerstof, zo heeft de hoofdin structeur le luitenant J. W. van Houten ons uitgelegd, betreft op de eerste plaats het leggen van mijnen en de wijze waarop, verder het rui men op hgen velden en het maken van een vrije doorgang in vijandelijk mijnenveld; bovendien wordt een overzicht gegeven van de opsporings middelen en geleerd, hoe men val strikken. de zogenaamde booby traps, moet plaatsen en opruimen. Natuurlijk is het steeds nodig, dat men op de hoogte is van de metho den en constructies, die bij andere naties gelden. Een grote plaats in het lespro gramma is ingeruimd voor de jrac- tijk, het zelfstandig leren handelen. Op deze school zijn de instructeurs op hun best; de heer Van Houten bindt hen steeds op het hart: bij het behandelen van mijnen kan men zich niet permitteren fouten te ma ken. Zoals gezegd: de opleiding wordt graag gevolgd en tenslotte kan men in negen dagen toch voldoende aan de weet komen, om mijnengevaar af te wenden. Negen dagen is altijd nog veel meer dan acht uur, waaruit ooit de stoomcursussen in Engeland heb ben bestaan. EEN MUSEUM VOL GEVAREN yyees nooit bang, maar steeds op Uw .ïoede, aldus luidt de waar schuwende tekst, waarmede de be zoeker het museum binnentreedt, waar in verschillende geëxposeerde stukken met elkaar een ton spring stof aanwezig is. 't Is Hier dus gebo den, liever niets aan te raken, noch zijn cigaret te laten branden. En we volgen de goede raad, die eveneens hier wer£ opgehangen: „kijk met je ogen, maar niet met je handen". Dat de Duitsers geraffineerd wa ren in hun wapens, blijkt wel uit de verschillende typen mijnen, die men hier van hen heeft verzameld, of uit de Goliafh-tank die zonder bestuur der op het vijandelijk doel afkwam, of uit de ontsteker, die eerst na drie weken afging, als men zoals ooit in het postkantoor te Napels geen gevaar meer vreesde. De Duitsers hadden zelfs cartonnen en glazen mijnen gelegd, omdat dvze niet rea geerden op de detector. WAT IS EEN DETECTOR? A/oor het opsporen van mijnen is een detector met op electrische zoemer werkende zoekplaat onont beerlijk. Komt deze zoekplaat in de buurt van metaal, ook al zit dat 70 c.M. onder de grond, dan werkt de zoemer en weet men, dat er een mijn ligt Met een prikker wordt die dan afgetast. En ook al is die mijn van hout, toch reageert de detector, om dat de houten mijn toch wel ergens met spijkertjes is bewerkt. Met een démonstratie „detector-zwaaien" heeft men ons een en ander duidelijk ge maakt. Het was interessant; e*- meer dan dat was de demonstratie, die volg de op Soesterberg, waar een regel matige gordel tegen voertuigen werd gelegd, gevolgd door de uitwerking van de mijnen. Men had drie mijnen ingegraven en deze laten exploderen; de springstof veroorzaakte een ge weldige knal en volgde een ware zandregen. Dat uitzetten van een mijnenveld ging wel zeer gedisci plineerd. Niet zodra klonk het sig naal van de officier, of de man schappen bleven staan in de houding waarin ze bezig waren. Als men tenslotte weet dat in ons land na de bevrijding 2'4 millioen mijnen moesten worden opgeruimd (dank zij Je gevonden archieven in Dessau konden ze alle vorden ach terhaald) en dat nog sh chts enkele exemplaren verscholen liggen onder duinverstuivingen of elders diep in het land Jjn weggezakt, dan moet men groot respect hebben voor de mijnendienst, die dit gevaarlijke werk uitvoerde en voor de Midden school die ie nodige kennis bij bracht, om tot dit resultaat te ko men. toeslag krijgen zij niet, omdat deze bedoeld was voor salarissen beneden f 3000. Het tekort aan leraren is z.i. een internationale epidemie. Hij zal zich laten adviseren door de faculteiten, inspecteurs en rectoren en directeu ren. Een der zorgen van het onderwijs acht hij de financiële nood van ver schillende schoolbesturen; een wets ontwerp tot verhoging der rijkssub sidies voor MO-scholen en handels avondscholen is ingediend. Het nijverheidsonderwijs T>IJ DE afdeling Nijverheidsonder- wijs is er door verschillende Ka merleden op gewezen, dat een uitbrei ding dier scholen noodzakelijk is in verband met de industrialisatie. De minister is het er mee eens, dat een krachtige industriële ontwikke ling een absolute noodzakelijkheid is. Een industrialisatie zonder voldoende vaklieden zou op niets uitlopen. Z.i. moet ervoor gezorgd worden, dat leerlingen niet behoeven te wor den afgewezen wegens gebrek aan ruimte. Het aantal leerkrachten legt beperking op ten aanzien van de ge wenste uitbreiding.. Hun aantal zal zo goed en zo vlug mogelijk moeten woren uitgebreid. De minister denkt zich de gang zo: na 6 klassen lagere school een jaar voortzetting voor algemene vakken waar, is een andere kwestie, en dan een tweejarige specialistische op leiding aan de ambachtsscholen. Voor de militaire diensttijd moet men op de bedrijfsschool kunnen zijn geweest. Onderzocht wordt thans, welke op name-leeftijden het meest geschikt ge acht moeten worden. Het gaat naar zijn oordeel niet aan, als er in een gemeente een ambachts school is. waaraan de gemeente bij draagt, daarnaast een andere school op te richten zonder de gemeente er in te kennen. In 1949 zullen 11 bijzondere en 7 neutrale scholen worden gebouwd. Alle aanvragen om rijkssubsidie zijn toegewezen. De toeloop naar bet N.O. is voldoen de om de industrialisatie te kunnen verwerkelijken. Wanneer de vooropleiding voor de ambachtsschool zal beginnen kan hij nog niet zeggen, doch hij verwacht dat het spoedig zal zijn. Op de M.T.S. zouden 3 a 4 maal meer leerlingen aanwezig moeten zijn De tweede T. H. TAE KWESTIE van een tweede Tech nische Hogeschool, waarvoor het Zuiden zo warm op de bres staat, is aangeroerd door de Kamerleden Wei ter en Schermerhorn. Volgens de heer Weiter moet niet aan een tweede Technische Hoge school gedacht worden, voor die te Delft goed is ingericht. Is Delft een maal goed uitgerust, dan kan men over een tweede waar die ook zou moeten komen gaan denken. Uitvoerig is de heer Schermerhorn de plannen voor Delft nagegaan. Heeft men zich wel eens afgevraagd, of het nuttig zou zijn elders een copie te stichten? vraagt hij. En hij vindt, dat Delft in ieder geval uitstekend ge outilleerd moet zijn. Vandaag wordt er weer verder ge sproken over O., K. en W. En wij zijn benieuwd wat minister Rutten over de tweede T. H. zal zeggen. Kardinaal van Roey vermaant de Belgische katholieken Een dwingende plicht vergt van alle katholieken en dit is ook een waarborg voor de overwinning eenheid en verstandhouding in ie geesten en tucht in de actie. Er zijn natuurlijk vele kwesties die tot me ningsverschil tussen geloofsgenoten aanleiding kunnen geven, maar thans is het uur gekomen dat boven al deze twistpunten uit, alle gelovigen en .1 dezen die de belangen van het chris telijk geweten voorstaan, eng moeten samenwerken om de verstandhouding op de essentiële beginselen te verster ken, derwijze dat zij zich op het ogenblik der verkiezingen als een gesloten en onsplitsbaar blok voor de publieke opinie voorstellen. Ik hoop dat alle katholieke dagbladen het zich tot een gewetensplicht zullen reke nen om aan dit onontbeerlijk strev naar eendracht een volle steun te geven. Vl/E HEBBEN onlangs gastvrijheid verleend aan de propagandalei der van het Comité-Weiter, om en kele opmerkingen te maken over de bestaansreden van deze aparte poli tieke groep van katholieken, inmid dels gedoopt met de weidse naam van Katholiek Nationale Partij. Daaraan hebben wij onze opmer kingen vastgeknoopt en nu vraagt men ons gastvrijheid voor een we derwoord, dat ongeveer anderhalf kolom druks zou beslaan. Daar kun nen wij dan ook onze kanttekeningen weer op maken, die nieuwe kantte keningen uitlokken er zo kunnen we wel de nodige weken door blijven gaan. We beginnen daar echter ni 't aan. Om begrijpelijke redenen. We zullen daarom me' enkele citaten met toegevoegde opmerkingen onzer zijds moeten volstaan. Allereerst wat de brief van het Hoogwaardig Episcopaat aangaat: Wanneer het Hoogwaardig Episco paat de wens uit, dat de politieke een heid bewaard blijve, dan legt dit aan de K.V.P de zware verplichting op die eenheid in de practijk mogelijk te ma kenDe bisschoppelijke %rief doelt dan ook slechts op een bundeling, een overkoepeling van de verschillen van inzicht. Wij zeggen: de bisschoppelijke brief spreekt over de onderge schikte betekenis van de me ningsverschillen over politieke vraag stukken tegenover het grote goed van het bewaren de. eenheid. Dus eerst die eenheid bewaren met het oog op de grote gevaren van de tijdi. Dan zien, in hoeverre men zijn af wijkende meningen tot gelding kan brengen in het partijleven, tot uit drukking kan brengen in het partij program. Daarvoor is het ook nodig inderdaad aan dat partijleven actief deel te nemen, de eigen gedachten daarin te doen doordringen. Bij de stembus sluite men echter de gelede ren, omdat dan het hoge goed der eenheid bovengeschikt moet zijn. De mogelijkheid, om afwijkende menin gen tot gelding te brengen zal straks nog worden verruimd door een Col lege van Beraad. Dit zijn feiten, die vast staan. rj1 woede opmerking: Onze bezwaren gaan overigens niet uit naar een deelnemen van de Partij van de Arbeid aan een kabinet, waar in zo veel mogelijk partijen Zijn ver tegenwoordigd, doch wel naar een coa litie K.V.P.p.v.d.AIn wezen is de P.v.d.A. dezelfde socialistische, in het voor katholieken onaanvaardbare Marxisme wortelende partij als de vroe gere S.D.A.P. Uiteriijk dient zij zich niet als zodanig aan en daarom is de P.v.d.A. veel gevaarlijker dan de S.D. A.P. ooit is geweest.... Onze kanttekening: Iedere partij, waarmee de KVP eventueel in zee zou gaan, wortelt in voor katholie ken onaanvaardbare beginselen, het zij de liberale, het zij de reformato rische, hetzij de "Marxistische of an dere beginselen. In de geestelijk ver deelde wereld ligger de zaken nu eenmaal niet anders. Doch we ver heugen ons, als de denkbeelden in andere kampen zodanig evalueren, dat ze dichter bij de onze komen te staan. En in 1931 constateerde Q.A. reeds:het is niet uitgesloten, dat de eisen van het gematigde socialis me hoe langer hoe minder gaan ver schillen van de wensen en verlan gen van hen, die streven naar een sociale hervorming op christelijke grondslag Natuurlijk b I ij v e n er verschillen. Ook Q. A. constateert dat. Er was echter in 1931 reeds evolutie en die evolutie heeft niet stil gestaan. Ten aanzien van de monarchie, de natio nale gedachte, de defensie, de Christe lijke levensbeschouwing is er een ont wikkeling ten goede geweest. Tenzij men alles van wat gezaghebbende socia listische zijde dienaangaande wordt gezegd voor huichelarij wil verslij ten. De KVP heeft intussen niet na gelaten de verschillen met de socia listen geregeld te markeren en haar invloed aan te wenden, om verkeerde plannen, te verijdelen. Men denke maar aan het voorontwerp-Vos inza ke de publiekrechtelijke bedrijfsor ganisatie. Ook op het stuk van de belastingwetgeving en de kinderbij slag is haar invloed merkbaar ge weest. Getuige de verwijten van „kapitalistische gezindheid". Zolang we echter geen meerderheid vormen, kunnen we onze wensen niet voor honderd proeent doorzetten. Dat kan bij geen enkele coalitie. "J"erzake Indië zegt r'e inzender: Tn een onwaardige slaafsheid heeft de K.v.P-leiding haar standpunt steeds naar dat van de P.v.d.A. willen toe- praten Een loze bewerirg, die evengoed omgedraaid kan worden. Parool en dergelijke bladen vei wijten de PvdA, dat ze zich te veel gevoegd heeft naar het standpunt van de KVP. De heren Weiter c.s. willen nu eenmaal niet inzien, dat er katholieken zijn die over de Indonesische aangelegen heden uit eigen, diepe overtji- ging anders kunnen denken dan zij. Als men hun half-koloniale stand punt niet aanvaardt, dan is men een meeloper van de P.v.d.A Met het aanstippen en becommen tariëren van deze kernpunten uit het ingezonde schrijven willen we vol staan. Een steekhouden motief voor afzonderlijke partijvorming hebben we er ook verder niet in gevonden. We betreuren het ten zeerste, dat bij de gemeenteraadsstembus de demon stratie van verdeeldheid wordt voor gezet.

de Stem | 1948 | | pagina 1