I DX I Indonesië weer in Veiligheidsraad 1 i-Cattoir K.L.M. heeft een nieuwe „liefde" metalen u IN 'T KORT Olie voor de feest dagen Regering Heeft begrip voor moeilijkheden der onderwijzers Zware dagen ZONEN hebt Tegenovergestelde meningén van Washington en Londen Uitbreiding Marine 9l°-IJ30 it allerbeste, het UNOX VIJFDE JAARGANG No. 1256 DONDERDAG 16 DECEMBER 1948 BRIEVEN NAAR DEN HAAG EN PARIJS Nieuw rapport van Cochran De man met 28 ver loofden DE. DOOR de communisten geleide troepen zouden Peiping zijn bin nengerukt, zonder dat verzet is ge boden. De ramp van de „Nijmegen" Westelijke wind Bezorgdheid over gezondheidstoestand De verkeersperikelen in O. Z.V1. Kiezers keerden zich tegen partij-genoot Nieuwe bonnen 1 ons kaas extra Een federatie van personenvervoerders Minister Rutten in Tweede Kamer: Maar onderwijzers moeten ook begrip hebben voor 's lands financiën P Ontvoering uit concurrentie-nijd Gehuwde onderwijzeres weer op 't tapijt Convair-liner belangrijke aanwinst voor de burgerluchtvaart Verderfelijke lectuur Haagse Brieven i worstelaren. aanbevelend. 73-0 'elefoon 2486 202-O Triple Sec 1 Apricot Brandy Cherry Brandy Crème de Cacao iok, w!e het ïeeft gedaan, e vleeswaren PNOX kunt zen, het zijn mee bezig de recepten wat UNOX grootste en ia wordt de ESWAR EN U 6-076 j. VAN DER STEEN ^arlijk dan ook voor izigers. kan in dit ge- 'edding betekonen In 't hun geestdrift schijnen er niets van te merken. Uitgave N V UitgeversmijNeerlandla Redactieraad: A. F. J- Aernoudts; C. J. van Hootegem; A. E. Langenhorst; Mr Dr A- J J M Mes. Mr H B B de Rechter. Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling: t 3.90 p kwartaal; p. post t 4.75. P week (uitsluitend bij niet-postbestelling) t 0.30. Losse exemplaren 8 cent Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Post rek 278841 Prijzen hnitenlandse abonnementen op aanvraag Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst, Dubbele Poort, 7, tele foon 102 (Bijbureau. Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35) Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Hoofdredacteur: J. J H. A. Bruna. Advertentieprijs (uit fluitend voor de Zeeuwse oplage) f 0.10 per m/m: voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) f 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp f 0.25 en f 0.60. Incasso wordt berekend. T>ALAR, de vertegenwoordiger van de republiek Djokja, heeft tot de Veiligheidsraad het verzoek gericht de situatie in Indoneste in behandeling te nemen, voordat de Raad uiteengaat, „daar de toe stand in Indonesië een l edreiging voor de vrede vormt De Raad was van plan vandaag de zittingen op te heffen, maar is op dit besluit teruggekomen. Nu zal Vrijdag weer vergaderd wor den om de toelating van Israël als lid van de V. N. te bespreken. Over de mogelijkheid, dat de Indonesische kwestie dan eveneens zal behandeld worden of dat de Raad dit jaar nog eens zal bij eenkomen lopen de meningen uiteen. Het hoofd van de Nederlandse delegatie, mr. van Roijen, heeft de Veiligheidsraad gisteren doen weten, dat de Nederlandse dele gatie thans werkt aan het bekend maken van haar zienswijze met betrekking tot het speciale rapport van de C. v. G. D. en hoopt, deze zienswijze zeer spoedig aan de Veiligheidsraad te kunnen voor leggen. OPMERKELIJK IS, dat Palars ver zoek aan de Veiligheidsraad direct gevolgd is op de merkwaardige uitla tingen van de republikeinse vertegen woordiger in Washington, Soemitro, aan welke uitlatingen weinig waarde is te hechten. Er zou uit kunnen blijken, dat de republikeinen op allerlei manieren trachten een verloren zaak te redden. Zo moet men ook zien een brief van Hatta, die via Cochran (het Ame rikaanse lid van de C. v. G. D.), die I?EN BERLIJNER heeft aan 28 verloofden trouwbeloften ge daan. Hij is door de Berlijnse rechtbank wegens aftroggelarij en diefstal tot 5 jaar gevangenisstraf en 9000 mark boete veroordeeld. De veroordeelde, die 46 jaar oud is, moest na het vonnis door de politie beschermd worden tegen zijn 28 verloofden, die hem allen te lijf wilden gaan. Hij was erin geslaagd juwelen, klederen en di verse voorwerpen in handen te krijgen van de vrouwen, die hij beloofde te zullen trouwen, doch hij bf-acht alles aan de man en de 100.000 mark die hij aldus bijeen kreeg, heeft hij verkwist. IN DE STAATSLOTERIJ is op no. 1 21359 f 15.000 gevallen. rpegen jhr. mr. S. M. S. de Ranitz, de voormalige wnd. secretaris-gene raal van het vroegere dep. van Volks voorlichting en Kunsten is 9 jaar ge- eist. TJET „Instituut Film en Jeugd" gaat op 14 en 15 Januari te Rotterdam een nationaal congres houden over 't thema ontspanningsleven, film en rij pere jeugd. Niet minder dan 10 inlei ders zullen dit thema belichten. JJET HAAGSE Bijzondere Gerechts hof heeft prof. Goedewaagen ver oordeeld tot 12 jaar gevangenisstraf met aftrek, levenslange ontzetting uit beide kiesrechten, alsmede levenslang ge ontzetting uit het recht ambten te bekleden. gPAAK verwacht, dat de Atlantische Unie in Januari of Februari 1949 een feit zal zijn. QISTEREN is de automatische ver lenging der paspoorten ingegaan. Het betreft de paspoorten, die 1 Jan. 1946 of later zijn afgegeven, Zij zijn voor de Benelux-landen 5 jaar geldig verklaard. De geldigheidsduur was eerste 2 jaar. Het merkwaardige is echter, dat wel de maréchaussée, doch de Invoerrechten en Accijnzen totnu- toe nog geen desbetreffende instruc ties heeft gekregen. yOOR ENIGE honderdduizenden guldens schade is ontstaan door een geweldige brand in een textielfa briek te Veenendaal. JN WARSCHAU schijnt een belang rijke bijeenkomst te gaan plaats vinden, die opgevat wordt als een Sovjet-reactie op de stap der Weste lijke landen in de richting van een Atlantisch Pact. |N ANTWOORD op de vragen van het Kamerlid de Kort (KVP) over de geestelijke verzorging van de slacht offers bij de vliegtuigramp van de ..Nijmegen" te Prestwick, deelt de mi nister van Verkeer en Waterstaat thans mee, dat onder de voorschriften san 't personeel der KLM gegeven ten opzichte van zijn gedragingen bij ram pen onder de allereerst te nemen maat regelen voorkomt het verzorgen van geestelijke bijstand. .Met de heer de Kort brengt de mi nister hulde aan de twee zonen van de ■Engelse mijnwerker, die mej. Elsie Fey '■Tilburg) en de heer van Overbeek (Breda) hebben bijgestaan op de plaats van de ramp. Weersverwachting, geldig tot donderdagavond: Meest matige Westelijke wind. ver het algemeen weinig bewol- king met plaatselijk een enkel buitje. Iets kouder. Heden zon onder 16.29 uur en ™?a» °p 16-M uur. Vrijdag: zon op^8.4a uur en maan onder 10.23 een veelvuldig contact met Djokja on derhoudt, den Haag heeft bereikt. Minister Sassen heeft aan A.P. me degedeeld, dat de nota was ontvangen zonder echter de inhoud ervan be kend te maken. Gemeld is dat dr. Hatta in een brief aan de Nederlandse delegatie had laten weten dat de republiek be reid is zonder voorbehoud de Neder landse souvereiniteit te erkennen voor de duur van de interim-regering. Men had verwacht, dat de rege ring gisteren haar decreet tot vor ming van een fderale interim-re gering zonder de republiek zou heb ben uitgevaardigd. Hatta's nieuwe nota betekent klaarblijkelijk een nieuwe ontwikkeling die de uitvaar diging van het decreet heeft doen aanhouden. Wat doet Jessup? T"\E hiervoor genoemde heer Cochran heeft zich gehaast een rapport sa men te stellen over de recente ont wikkelingen in Indonesië. Dit rapport is gisteren door Cochrans adviseur per vliegtuig naar Parijs gebracht. Deze adviseur zal in Parijs bespre kingen voeren met de Amerikaanse delegatie en dr. Jessup, Amerikaans lid van de Veiligheidsraad, om hen op de hoogte te stellen van Cochrans jongste stappen en zijn zienswijze op de situatie, zoals deze zich thans heeft ontwikkeld. Van officiële Amerikaanse zijde is medegedeeld, dat het van de con ferentie tussen dr. Jessup en Co chrans adviseur zal afhangen of Amerika de Indonesische kwestie in de Veiligheidsraad zal brengen. Niettemin heerst er in Amerikaan se kringen sterk de indruk, dat de brief van Palar ter sprake zal komen in de vergadering van Vrijdag, waar bij er goede kans zou bestaan, dat de gehele Indonesische kwestie vóór het nieuwe jaar in Parijs in behandeling genomen worden. De Britse mening TAE BRITSE mening betreffende de mogelijkheid van een hervatting vgn het debat over Indonesië is lijn recht in tegenstelling met deze Ame rikaanse opvatting. De Britse delegatie bestudeert de kwestie nog, daar Palars brief van 14 Dec. de Britse delegatie pas Woens dagmiddag zou hebben bereikt. Een In verband met de toestand in Indonesië jgIJ DE samenstelling van de Mari ne-begroting was er van uitge gaan dat de gemiddelde sterkte van het marinepersoneel, welke voor 1948 op 29.000 man was begroot, zou te ruglopen tot 24.500. In verband met de taak. welke in Indonesië op de Koninklijke Marine rust achtte de re gering na ampele overweging een zo danige teruggang momenteel niet ver antwoord en zijn maatregelen geno men om deze ten dele op te vangen. Deze maatregelen zullen omvatten het oproepen van buitengewone dienstplichtigen der lichtingen 1949 en 1948 en eventueel 1944, zomede het 4 tot 6 maanden langer in dienst heb ben van oorlogsvrijwilligers en mili tie-personeel der lichting 1946. Bo vendien zal waar mogelijk de oplei- dingstijd van enkele bestaande oplei dingen worden verkort. Het effect van een en ander is, dat in Indonesië in 1949 gemiddeld 1500 en in Nederland 660 militairen der zeemacht meer aan wezig zullen zijn dan oorspronkelijk geraamd. ^JEDERLAND genoot enkele tien tallen jaren geleden de beste ge zondheidstoestand ter wereld en een uitstekende naam op medisch-weten- schappelijk gebied. Thans teert het grotendeels op verouderde roem. De opleiding van toekomstige artsen wordt ernstig belemmerd en dreigt ver on der de maat te komen, de recente vooruitgang die de geneeskunde voor al in andere landen heeft doorgemaakt werkt in Nederland nog niet vol doende door ^n het medisch-weten- sc'nappelijk werk kwijnt. Indien dit n:et spoedig ten goede wordt gekeerd, zal het steeds moeilijker worden Je genee kunde in Nederland weer op peil te brengen en de toekomstige ge zondheidstoestand voor ernstige scha de te behoeden. In dergelijke pessimistische zin uit zich de medische faculteit te Leiden in een adres inzake de midsche op leiding. Het adres is gezonden aan de Tweede Kamer en de strekking is, dat slechts spoedige ingrijpende maat regelen op medisch onderwijsgebied de volksgezondheid in Nederland voor ernstige schade kunnen behoe den. Britse woordvoerder verklaarde, dat de Veiligheidsraad niet in de gelegen heid was een besluit te nemen om trent het Indonesische vraagstuk, ge zien het feit, dat geen der bijlagen van het vijfde rapport van de Com missie van Goede Diensten volledig was onderzocht door welke delegatie ook. Verder legde men er de nadruk op, dat volgens de reglementen van de Veiligheidsraad het uitgesloten is, dat er tussen 17 Dec. en 1 Jan. een bijeenkomst van de Raad zal worden gehouden, indien er geen sprake is van een bijzonder drin gend geval. De Britse delegatie be twijfelt het ten sterkste of de ar gumenten, die in Palars brief naar voren worden gebracht, aantonen, dat het zo*n geval betreft. Van Britse zijde is er voorts op ge wezen, dat bijeenkomsten van de Raad in Parijs na 17 Dec. op zeer grote moeilijkheden zouden stuiten, daar de verplaatsing van het secretariaat naar New-York, waarmede Zondag jl. een begin is gemaakt, reeds zodanig ge vorderd is, dat er nauwelijks vol doende personeel is, om voor de ver zorging van een bijeenkomst na deze week zorg te kunnen dragen. De En gelsen verwachten, dat de Indonesi sche kwestie in het begin van het volgend jaar in New-York zal wor den behandeld. 330 incidenten TAE „Dienst Legercontacten" te Ba tavia meldt, dat het aantal be standsschendingen steeds toeneemt (in de week van 8 t.m. 15 Dec. vonden er 330 incidenten plaats, waaronder 255 van roof en brandstichting en 67 moordaanslagen), en dat zich op ver schillende punten bij de bestandslijn republikeinse troepen hebben opge steld met de kennelijke bedoeling plaatsen in het federale gebied te over vallen na het bekend maken van een interim-regering zonder republiek. Deze acties worden in verband ge bracht met de onlangs door Hatta ge dane uitlating, dat een interim-rege ring buiten de republiek om zal falen en dat het volk dan in opstand zou komen. Verbetering voor Hulst-Terhole Van de hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat vernamen wij dat de op 8 September 1948 ingegane afsluiting van het gedeelte Hulst— Terhole van de rijksweg en de daar bij behorende verkeersomlegging, op 20 December 1948 gedeeltelijk zullen worden opgeheven. Het gedeelte RustwatTerhole blijft voor alle verkeer in beide rich tingen afgesloten en wel voor een periode van vijf maanden of zoveel langer als nodig of korter als moge lijk zal zijn. Het verkeer van Hulst naar Perkpolder en omgekeerd wordt omgelegd langs Havendijk en Provin ciale weg. Het verkeer Terneuzen— Hulst v.v. dient gebruik te blijven maken van de route over Axel Vlissingse V.V.D.'ers tegen minister Stikker |*V' AFD VLISSINGEN van de partij voor vrijheid en democratie is zeer ontstemd over de door minister Stikker gevoerde Indonesische politiek en nam de volgende motie aan: „De afdeling Vlissirigen van de V. V.D., in vergadering bijeen op 13 De cember 1948 overtuigd van de onmo gelijkheid om met de z.g Republiek Indinesië, die tot dusver blijk heeft gegeven elke overeenkomst stelselma tig te saboteren, tot doeltreffende over eenstemming te geraken nopens de hangende kwesties: Eist eer zelfbewuste Nederlandse politiek ir. Indonesië, verlangt afwij zing door de regering van elke bui tenlandse inmenging van welke ande re zijde ook; verlangt met name dat de regering van nu af de interventie van de Veiligheidsraad, op grond van diens incompetentie, met kracht van de hand zal wijzen en weigeren zal een delegatie ter zitting af te vaar digen; eist het uittreden van onze partij genoot minister Stikker ui de re- gering voor het geval de regering zou handelen in afwijking van het in deze motie gestelde." yOOR het tijdvak van 19 De cember t.m. 1 Januari geeft elk der volgende bonnen recht op het kopen van: BONNEN VOOR VLEES: 481, 483 vlees: 100 gr. vlees. 482 vlees: 300 gr. vlees. ALLE BONKAARTEN: 487 algemeen: 180 gr. spijsolie. 488 algemeen: 250 gr. boter of margarine of 200 gr. vet. BONKAARTEN KA KB KC 901: 491 algemeen: 250 gr. boter of margarine of 200 gr. vet. 492 algemeen: 300 gr. kaas of 375 gram korstloze kaas. B 505, C 507: 500 gr. boter of margarine of 400 gram t vet. BONKAARTEN KD, 497 algemeen: 125 gr. KE 901: boter of margarine of 100 gr. vet. 498 algemeen: 200 gr. kaas ol 250 gr. korstloze kaas. TABAK- EN DIVERSENKAAR- TEN QA, QC 901: 01, 02 Tabak, 04 Diversen: 2 rant soenen sigaretten of kerftabak BONKAARTEN ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MF, MH 901 (bijzondere arbeid, a.s. moeders en zieken): Geldig zijn de bonnen van strook A. Deze bonnen zijn 14 dagen gel dig. Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 17 December a.s. worden gebruikt. De niet-aange- wezen bonnen van strook 4 van de bonkaarten 812 kunnen worden vernietigd. (Van onze speciale verslaggever). TVE BUITENSTAANDER komt er niet zo gemakkelijk achter, hoe de organisatie van overheids- en par ticuliere, van personen- en goederen vervoerders eigenlijk werkt. Geen wonder, want na de vakgroep uit oor logstijd hebben zich meerdere vrije vakbonden ontwikkeld. Hoe het daarmee thans is gesteld, werd meegedeeld op een persconfe rentie, belegd dooi de pas gevormde federatie van «^rsonenvervoerders- vakbonden. Deze federatie berust op het puilen-beginsel en wordt gevormd door katholieke, christelijke en neu trale organisaties op het gebied van personenvervoer; men hoopt, dat de goederenvervoerders weldra zullen volgen. Omdat deze nieuwe federatie is be trokken bij de middenstandsbonden, bestaat er uiteraard attractie tot aan sluiting, en de nieuwe leiders koeste ren de verwachting, dat het spoedig ook met de Ned. organisatie van be- roepspersonenvervoerders en de bond van het bedrijfsautoverkeer in orde zal zijn. Intussen krijgen alle katholieke tou ringcars-ondernemers in de drie Zui delijke provincies een uitnodiging tot het bijwonen van een vergadering te Eindhoven op a.s. Dinsdag, waar zal worden gesproken over de vraag: waarom principiële organisatie voor het personenvervoer? Drs. G. W. J. Vlek, de secretaris van deze nieuwe bond. heeft een inzicht gegeven omtrent de wijze waarop die katholieke organisatie werd voorbe reid en tot stand is gekomen. ELECTRISCHE GEKWEEKTE GROENTE. De Nederlandse groenten- kweker staat voor niets meer. Het Brussels lof of witlof, dat normaal eerst in Februari of Maart aan de Markt komt, wordt thans reeds op de veilingen aangevoerd. Men heeft dit bereikt door in de bodem van de bak ken electrische elementen aan te brengen, die in de nachturen de nodige warmte leveren voor een snelle rijping van het product. De oogst van het electrisch gekweekte witlof. pi EN wel zeer ongewoon geval van ontvoering heeft zich voor gedaan tijdens atletiekwedstrijden te Moskou. Vladimir Izotov, trai ner van de Dynamo Sportvereni ging, presteerde het om de sprint ster Krapivnitskaya, lid van een concurrerende vereniging, vóór de start van het nummer waarop zij zou uitkomen, op zijn motorrijwiel mee te voeren om te voorkomen dat de Dynamo-meisjes het vuur te na aan de schenen zou worden ge legd. Izotov bracht zijn buit naar een plek in het bos, waar zij onder be waking werd gesteld. Toen wij dit hoorden, dachten wij aan het kinderliedje „Zó zijn onze manieren". N DE TWEEDE KAMER is gis teren uitvoerig gesproken over de salarissen bjj het onderwijs. „De salaris-geschiedenis is een onver kwikkelijke zaak geworden, waar uit veel misverstanden zijn voort gekomen" heeft minister prof. Rut ten gezegd. De regering heeft begrip voor de moeilijkheden der onderwijzers, maar men moet ook begrip hebben voor de nood van 's lands financiën. Wij al- eln moeten de lasten gelijkelijk dra gen. Het is een uiterst moeilijke zaak de positie der onderwijzers te verge lijken met om het even welke ambte naren. De regering zal voorzieningen tref fen om aan de onderwijzers ook ju bileumgratificaties (25 en 40 jaar) te doen uitkeren. Maar de regering acht zich niet ge bonden door bepaalde toezeggingen van een vorige regering waar het voorzieningen gold die voor een be paalde situatie passend waren aldus de minister. Twee moties T>IJ DE REPLIEKEN dient de heer R o o s j e n (A.R.) een motie in waarin gevraagd wordt het gratifica tie-besluit burgerlijke rijksambtenaren en het gratificatiebesluit jubilea, dat voor de ambtenaren geldt, ook voor de onderwijzers geldend te verklaren. Voorts wordt daarin gevraagd de 5 pet. verhoging der salarissen boven f 3000, welke de ambtenaren genieten, even eens voor de onderwijzers toe te pas sen, terwijl de maatregelen, welke wij ziging brengen in de positie der rijks ambtenaren, gelijktijdig voor de onder wijzers moeten gelden. De heer van Sleen (Arb.) dient een motie in, waarin de Kamer de wen selijkheid uitspreekt, gelet op het te kort aan leerkrachten de gehuwde vrou welijke leerkracht bij de verschillende takken van onderwijs te handhaven en voor benoeming in aanmerking te doen komen. De motie Roosjen, acht de minister praematuur. „Aanvaarding zou beteke nen, dat de regering niet bereid is te doen wat zij thans wil doen. Overleg is bedoeld als reëel overleg". Naar aanleiding van deze opmerkin gen trekt de heer Roosjen zijn motie in, doch prompt erop komt de heer Gortzak (CPN) met een motie van vrijwel dezelfde strekking. Deze motie wordt verworpen met 58 tegen 7 stemmen. Ofschoon de minister de motie van de heer van Sleen (betreffende de gehuwde onderwijzeres) overbodig achtte wordt ze toch aangenomen (35 st. voor en 31 tegen). (Van onze luchtvaart-medewerker) J)E KLM is geen trouw minnaar. KLM: is er weg van. Nauwelijks heeft de maatschap pij de zinnen gezet op een „bekoorlij ke verschijning" in de vliegwereld of de vliegende Hollander is ai weer ver liefd op een snellere, zuiniger of be trouwbaarder partner. Fokker was de eerste liefde, een beet je boers lomp primitief en hoekig, ook nog wat klein en gebrekkig, maar de KLM startte er de wereld- vrijage mee. En men zei: het is een knap paar. Daarna kwamen er vele anderen, waaronder de charmante miss Douglas. De KLM zwierf er ter kennismaking alle luchtlagen mee door en men ging af aan een huwe- welijk denken, toen eerst Lockheed zijn Connie (de hele vliegwereld noemt Constellation zo) naar Neder land zond en daarna een weinig be kende Amerikaanse neerstreek op 't toch al wankelmoedig geworden hart van de Vliegende Hollander en hem volkomen op hol bracht: Miss Con- vair uit San Diego Californië: de Natuurlijk zal de maatschappij de oude liefdes niet geheel ontrouw wor den. maar de nieuwe is toch wel heel bijzonder. SNUFJES |-y 2-motorige Convair-liner, waar- van er thans 12 zijn besteld, heeft talrijke nieuwe snufjes. De machine vervoert 3240 passagiers in een comfortabel ingerichte cabine en kan onafgebroken 1700 km. vlie gen. De snelheid is formidabel: 165 km. hoger dan die van de D.C.-3.Het zal dus mogelijk zijn tochten naar Scandinavië, Engeland, Frankrijk en andere nabuurstaten aanzienlijk te verkorten. De drukcabine gedoogt vliegen op grote hoogte waar het ook ondraaglijk koud is terwijl toch een aangename temperatuur in dé kajuit heerst. De stoelen zijn gemakkelijk verstelbare fauteuils, terwijl de stem mig beklede wanden van plastic, ge luiddempend zijn. Ook aan de technische apparatuur is veel verbeterd. De uitlaatgassen worden gebruikt om de snelheid te verhogen en de motoren te koelen. De schroeven kunnen bij het landen ogenblikkelijk in andere richting draaien, zodat het vliegtuig in enke le seconden stil staat. Daarmee is dus de uitloopbaan sterk verkort, terwijl de machine zeer snel kan op stijgen. GERIEFLIJKHEDEN TV keuken, het domein van de ste- wardess, zit niet in de staart, maar ligt vlak achter de stuurhut, zodat ook de bemanning gemakkelijk kan worden gelaafd en ge.snijzigd. Het keukentje is een wonderwinkel op zichzelf. De bemanning is er ook beter op geworden. De telegrafist zit nu voor een raampje en de cockpit biedt zelf wat meer ruimte. Is het een wonder, dat alle vliegende Hollanders er direct een firtation begonnen, die mogelijk in een dege lijke liefde kan worden omgezet? Over de prestaties van .Miss Couvair' komt men voorlopig niet uitgepraat en men zal haar straks herhaaldelijk op Schiphol kunnen zien flaneren. De huidige regeling voor de hoofd- acte-examens vindt de minister niet verwerpelijk; hij zal ze echter nader bezien. Ten aanzien van 't zevende leerjaar merkte hij op, het niet verant woord te achten deze maatregel te her zien. Te weinig scholen OPREKEND over het schoolruimtege- brek, is de minister het er mee eens, dat met alle kracht ernaar ge streefd moet worden zoveel mogelijk scholen te bouwen. In vele gemeenten worden thans „Finse scholen" gebouwd. De Finse scholen kosten f 15.000 per lokaal, de levensduur is 50 jaar. Se- mi-permanente schoolgebouwen kosten f 12.000 per lokaal met een levensduur van 25 jaar. Permanente scholen kos ten f 29.000 per lokaal, op het ogenblik althans. De kwestie der Finse scholen is te vergelijken met de handel in tulpen bollen. Het is een kwestie van handels transactie. Wat de onderwijzers-vacatures aan gaat, daarover deelt de minister mee, dat op 16 Januari 1948 er 1000 onder wijzersvacatures waren, maar dat bete kent niet, dat er 1000 onderwijzers te kort waren. De minister zal een over zicht doen samenstellen over de be hoefte aan leerkrachten.Is dat gereed dan zal een plan worden opgesteld tot aanvulling van onderwijskrachten ge durende de komende vijf jaar. Van een tekort aan verplichte on derwijzers kan niet worden gesproken, meent de minister, het aantal onder wijzers dat per jaar klaar komt voor hun taak, dekt de behoefte. Vandaag om 1 uur wordt de behan deling van de begroting van O,, K. en W. voortgezet. Ziekenfondsen TAE TWEEDE KAMER heeft ook een aantal kleinere wetsontwerpen goedgekeurd. O.m. het wetsontwerp om voor 1949 nog f 7.500.00 uit het Vereve ningsfonds te geven aan de afd. Vrij willige verzekering van de algemene ziekenfondsen. Deze verhoging is ge wenst om de tegemoetkoming in de kosten van sanatorium-verpleging te kunnen brengen van f 3 op f 4.50 per dag. Minister J o e k e s deelde mee. dat de ziekenfondswet voor 1950 tot stand zal komen. Dr. Mol (KVP) heeft erop gewe zen, dat er voor gezorgd moet worden, dat de geneeskundige verzorging van vrijwillig verzekerden niet te lijden zal krijgen van de moeilijke situatie waar in de ziekenfondsen zijn geraakt. Ook is aangenomen het wetsontwerp waarin het jaarlijks inkomen van prin ses Wilhelmina bepaald wordt op f 400.000. De communisten stemden te gen. yEN DAKOTA van de Columbiaanse Lansa Maatschappij is in de buurt van Bogota neergestort. 26 personen kwamen om het leven. Het vliegtuig dat op weg was van Bogota naar Bar- ranquilla is enkele kilometers van Fa- catativa aangetroffen. TIET GEHELE verkeer in het Suez- kanaal zal van 18 op 19 December a.s. gestopt zijn, zulks in verband met reparaties aan de El Ferdan-brug, waarover het spoorwegverkeer tussen Egypte en Palestina over het kanaal wordt geleid. T^AAR AANLEIDING van ons hoofdartikel van gisteren verna men we, dat aan het begin van deze week door het hoofdkantoor van de Spoorwegboekhandel aan de ver schillende stations is medegedeeld, dat het door ons bedoelde periodiek uit de verkoop moest worden geno men. Er waren trouwens al filiaalhou ders geweest o.a. te Breda die eerder eigener beweging het vod hebben achtergehouden. We maken van deze feiten niet zonder voldoe ning melding. We blijven ons echter afvragen, hoe het mogelijk is, dat dergelijke lectuur gedrukt en geëx pedieerd kan worden, dat ze ook maar één enkele dag of één enkel uur ergens ten verkoop uitgestald kan zijn. Waarom keurt de Spoor wegboekhandel zulke lectuur pis achteraf, als er reeds kwaad door ge sticht is? Die vragen zouden we nog graag opgehelderd krijgen. TVTEN kan niet zeggen, dat het Indo- nesische vraagstuk het Neder landse Volk weinig pakt, integendeel op bepaalde ogenblikken is de greep van dit probleem op de Nederlanders zo hevig, dat een spontane felle re actie niet uitblijft. Een voorbeeld hiervan hebben de deelnemers aan het K.V.P.-congres aan den lijve ondervonden, toen de voorzitter der partij op de slotzitting de „ernstige situatie", gevolg van de regeringsbeslissing na de terugkeer van de heren Sassen en Stikker, be sprak. Een beklemmende stilte viel in da enorme congreszaal, waar tot dan toe een sfeer van blijmoedige ernst heerste. En daar was alle reden toe. TAe regering heeft het duidelijk uit- gesproken: de republiek is terug- gekorSen op de aanvankelijk door haar minister-president Hatta (aan minister Stikker) uiteengezette in zichten. Verdere besprekingen hebben geen zin, zolang de republiek haar standpunt ten aanzien van het bestand en de Renville-overeenkomst niet ra- dieaal wijzigt. Maar hierop kan niet langer gewacht worden. En zo komt de conclusie: Nu de re publiek het bestand niet nakomt en de Renville-beginselen in feite niet aanvaardt, wenst de Nederlandse re gering de verdere verwezenlijking van de nieuwe rechtsorde in Indonesië niet door langer onderhandelen te vertragen of te belemmeren. De regering zal dus nu een Indone sische interim-regering instellen zon der de republiek. De kogel is door de kerk. De Commissie voor Goede Diensten heeft in een rapport aan de Veilig heidsraad te kennen gegeven, dat on derhandelingen „onder auspiciën van de Verenigde Naties in dit stadium nutteloos zijn." Het rapport bevat o.m. de opvattin gen der republiek en die der Neder landse delegatie. De Nederlandse argumenten zijn helder. Zij verklaren: De republiek heeft geen daadwerkelijk gezag over haar troepen, zij is onmachtig mee te werken tegen bestandschendingen. De opvattingen van de republiek t.a.v. de hoge vertegenwoordiger der Kroon en diens gezag over de troepen zijn in strijd met de Renville overeen komst. De weigering der Ned. Souverejni- teit tijdens de interim-periode ont kracht de aanvaarding door de repu bliek van de ontwerp-overeenkomst van de Amerikaanse gedelegeerde dei- Commissie van Goede Diensten. Alle redenen, waarom nu een in terim-regering zal worden ingesteld „ontworpen op basis van de uitslag der raadpleging van de vertegenwoor digers der federale gebieden". De republiek daarentegen spreekt over geen overeenkomsten, maar verklaart, dat zij bij de besprekin gen tot het uiterste ging met het doen van concessies. Zij verwijt de Nederlanders, dat zij zich slechts beperkten tot een onder zoek of de republiek de Nederlandse voorwaarden in principe wilde aan vaarden. Voor de republiek een bewijs, dat de N?d. regeering van plan was een interim-regering in te stellen zonder haar. TTit dit rapport blijkt, dat de argu- mentatie der Nederlandse delegatie steekhoudend is; de bewijsvoering is concreet en wordt door concrete ge gevens betreffende overeenkomsten gestaafd. Het betoog der republiek toont aan, dat zij zich niet baseert op wat reeds is overeengekomen, maar slechts op „goodwill' harerzijds bij gevoerde en mogelijk nog te voeren besprekingen. Objectief gezien zou dit rapport de Veiligheidsraad moeten overtuigen van het „gelijk" aan onze kant. Helaas is in deze hoge vergade ring de objectiviteit verre zoek. En niet alleen bij vertegenwoordigers van achter het ijzeren gordijn. De voorzitter van de Nederlandse V.N. delegatie, dr. van Roijen, heeft het wel zeer nadrukkelijk gezegd, hoe ongunstig enkele uitzonderin gen daargelaten in V.N. kringen en de Veiligheidsraad de stemming tegenover Nederland is. Van Amerikaanse zijde komen ver wijten hoewel er steeds nog op wordt aangedrongen, dat de onderhande lingen hervat worden. Deze sfeer kan niet alleen een ge volg zijn van het zo dikwijls en niet steeds ten onrechte vermelde gebrek aan goede voorlichting door onze regering. WAT zullen de consequenties zijn van het regeringsbesluit? In Indonesië zal het er zeker niet rustiger op worden. Integendeel, het is niet uitgesloten, dat vijandelijkheden op grote schaal zullen plaats vinden, zoals de C. v. G. D. veronderstelt. Indien dit gebeurt, zal dan een nieuwe politiële actie volgen en met instemming der federale gebieden? Zal de Veiligheidsraad zich spoe dig met de nieuwe situatie bezig houden? Zal hij ooit sancties toe passen Vragen van grote ernst, die in vele toonaarden worden gesteld. Vragen, die mogelijk binnenkort haar antwoord zullen ontvangen uit de loop der gebeurtenissen. Dat zijn zware dagen in het bi zonder voor het Kabinet, dat Dinsdag vrijwel de gehele dag in bespreking bijeen was. God geve kracht en wijsheid aan de mannen, die voor zulk een ver antwoordelijke taak staan. DIRECTEUR N.A.K. Met ingang van 1 Februari 1948 a.s. is benoemd tot directeur-secretaris van de keuringsdienst Noord-Brabant van de Nederlandse Algemene Keurings dienst voor Iandbouwzaden en aard- apelpootgoed (bureau te Roosendaal), ir. A. Hermans te Voorburg. DS. VAN DIJKE OVERLEDEN De onlangs bij de Geref. gemeente te Tholen beroepen predikant Ds. van Dijke is na e:-n langdurig ,-kte over leden. Ds van Dijke bereikte de leef tijd van 41 jaar.

de Stem | 1948 | | pagina 1