3 Voorkomt overbelasting O.Z.-VIaanderen heeft een Kroniek R X E H B O* in Zeeland gereorganiseerd Boerenleven W* een Wonderlijke Wereld electrische lascursus RADIO DE STEM VAN WOENSDAG 15 DECEMBER 1948 Winterzitting der Prov. Staten theelepels per dag doen wonderen li Het werk komt zelfstandig te staan P.Z.E.M.-G.E.B. MIDDELBURG Radar op de prov. vloot Ouder dan veertig Zeven en tien Glazen huis D' Er werden veel moelijkheden voor overwonnen Voor een verenigingslokaal te 's Gravenpolder De Jaarmarkt in Hulst Mi I MGR. SWEERE AANGE REDEN Toen de Regent van het Seminarie Ypelaar, Mgr P. Sweere, per rijwiel van Breda naar Dongen terugkeerde werd hij ter hoogte van het Pensio naat te Dongen door een wielrijder aangereden. Hij kwam hierbij te val len en brak zijn pols. Nadat genees kundige hulp was verleend werd Mgr Sweere naar het Ignatiusziekenhuis te Breda overgebracht. BURGEMEESTER VAN RUCPHEN OVERLEDEN In „Charitas" te Roosendaal over leed, 50 jaar oud, ir. A. C. J. van Me- chelen, burgemeester van Rucphen. Een nobel mens en een voortreffelijk bestuurder Is met hem heengegaan. DUIVENKAMPIOENENDAG Het is weer de duivenmaatscli„ppij „De Vrede" uit Sas van Gent die ook dit jaar de Zeeuwse duivenliefheb- bers een hoogtijdag bezorgt. Voor de 3e maal zijn de organisatoren er in geslaagd om op 19 December een In ternationale kamn:"-"?" '-ia den. Op die dag zullen ruim een 300- tal duiven te bezichtigen zijn van Belgische- Zeeuwse- en Hollandse kampioenen. REORGANISATIEPLAN VOOR DE KAPPERS Op de te 's-Hertogenbosch gehouden en zeer goed bezochte bondsvergade ring hebben de afdelingsafgevaardig den van de Ned. Kath. Kapperspar troonsbond met algemene stemmen een reorganisatieplan goedgekeurd. De vrije veren mogen niet worden opgeheven (Slot van pag 1) De electriciteitsvoorziening bespre kend. hoopte spreker dat het fonds voor de onrendabele gebieden zo sterk mogeüjk zal worden gemaakt. Gehoopt wordt dat over een paar jaar gas over lange afstand kan worden geleverd. Krachtig beval spreker verdere verbe tering van het wegennet aan, toege vende dat er in het kader van het 3- jarenplan reeds vee! gedaan is. Bezorgd zei spreker te zijn geworden over de sombere berichten over de sta- tionsbrug te Middelburg. De hulpbrug is zo'n verkeersobstakel dat een nieuwe brug er zo vlug mogelijk dient te komen. De inpoldering van het Sloe zal weldra beginnen, maar even urgent is de droogmaking van de Braakman en het land van Saeftinge. Spr. drong aan op bespoediging der onderhandelingen met België; het belang van verdere in poldering is groot. Bij de subsidies vroeg spreker aandacht voor de aan vrage van het W. Gele Kruis en hand having van het subsidie voor de paar denfokkerij. DE VLIEGVELDEN rje heer v. Boggende ssprak na een compliment voor G.S. zijn teleur stelling uit over de mededeling van dit college over de Zeeuwse vliegvelden. Inkrimping van de Planol. dienst zou hij gaarne zien en sterk kantte hij zich tegen opheffing dei- vrije veren. Na ruimere subsidiëring van vissers- belangen en paardenfokkerij bepleit te hebben informeerde spreker nog naar de terugkeer van de Zeeland naar Vlis- singen. EEN MOTIE een geharnast betoog over het voornemen der regering om de vrije veren op te heffen, diende de heer Stemerding, namens verschil lende fracties 'n motie daartegen in. De heer Kaan vroeg of het juist was, dat de Spoorwegen de bus Hoedekens- kerkeGoes willen opheffen. De heer Kodde (S.G.) had zich ge specialiseerd op de financiën der pro vincie en bekeek ook de prov. bedrij ven uit die gezichtshoek. Ook vroeg hij stopzetting in het algemeen van de bootdiensten op Zondag. Spr. propa geerde een directer toezicht op de Planol. dienst. BEGROTING AANVAARD. Ma langdurige besprekingen was des avonds om half tien de provinciale begroting in veilige haven. Wegens een algemeen gerezen verzet tegen verlaging der subsidie voor de paardenfokkerij namen G.S. dit voor- stel t€ru§j. Het voorstel om de provinciale V.V. V. een subsidie te geven van f 6000,—, werd met 24 tegen 4 stemmen aange nomen. Het levertraqnprodyct met echt sinaasappelsap Adv. 207-00 AANBESTEDING Ten kantore van het Bureau Weder opbouw Boerderijen te Oostburg werd aanbesteed: het wederopbouwen van een landbouwerswoning en de herstel ling der oorlogsschade aan bedrijfsge bouwen der hofstede van de heer J. van Overloop aan de Beeckmanstraat te Aardenburg, volgens ontwerp van het architecten ingenieursbureau Sturm te Roosendaal (bestek Oostburg 122). Ingeschreven werd als volgt: S. de Vries te Breda (Ginneken) f 47.000.2 L. de Bruyn en Zn. Aar denburg f 46.000,Gebrs. de Maayer Stoppeldijk f 45.000.—; Th. van Hoo- rikx Heille-Sluis f 44.526,E. Ceule- naere te Eede (Aardenburg) f 41.980, nomen. Aardenburg Katholiek Thuisfront-avond. In de toneelzaal van de R. K. Landbouw- huishoudschool in de Brouwerijstraat werd de eerste van een serie filmavon den gegeven ten bate van het Katho liek Thuisfront. De voorzitter van de afdeling Aardenburg heette het jam mer genoeg niet talrijke aantal aan wezigen welkom. Vertoond werden eerst enkele voorfilms waaronder een nog niet alhier vertoonde film over het regeringsjubileum en de troonswisse ling. In de pauze hield burgemeester van Dongen nog een gloedvolle toe- praaka Daarna werd de film: „Door duisternis tot licht" vertoond, waarin een overzicht wordt gegeven van de historische gebeurtenissen, die door de oorlog, Japanse bezetting en capitula tie geleid hebben tot de chaotische toe standen die uiteindelijk 't zenden van Nederlandse troepen naar Indonesië noodzakelijk hebben gemaakt. Het was een interessante filmavond. Toneelavond van „De Gazelle". Gedurende de winterperiode worden door de diverse verenigingen toneel avonden gehouden om him kas enigs zins aan te vullen. Ditmaal was het de athletiekvereniging „De Gazelle" die het seizoen opende met het blijspel: „Tante Jutta". De eerste avond die ge houden werd voor leden en donateurs, viel in de smaak. A.s. Zondag zal het stuk opgevoerd worden voor 't publiek. Onteigening. In het kader van 't wederopbouwplan wordt nu het 2e deel van de onteigening or.de: han den genomen. Het betreft hier voor namelijk een gedeelte van het ter rein rond de Sint Baafskerk waar onder het Ruiterskwartier en een strook langs de Kaai en de Haven, n.l. de Belgische wissel, alsook hier en daar verspreid liggende perceel tjes, waar de eigenaren niet meer terugbouwen. Van het terrein aan 't Ruiterskwartier zal een gedeelte worden toegewezen aan de Ned. Herv gemeente, waarop dan diaconie-wo ningen en een kleuterschool zullen worden gebouwd, terwijl het terrein aan de Kaai ook als bouwterrein zal worden gebruikt. Breskens Dienstjubileum De opperwacht meester Chr. Overbeeke, brigade commandant der Kon. Maréchaussée alhier, herdacht 't feit, dat ij 24 jaar in dienst was. Hiervoor werd hem door de Districtscommandant, kapi tein van Haersma Buma, de zilveren medaille uitgereikt. Ontspanningsavond. De perso neelsvereniging van de N.V. Kon Mij „De Schelde" te Vlissingen gaf een toneelavond in het gemeentelijk ont- spainningsgebouw. Opgevoerd werd het blijspel „Het Wespennest" in drie bedrijven. Er werd een vlotte ver tolking gegeven, waarbij de lachspie ren der toeschouwers danig in bewe ging kwamen. Na afloop werd een Breskense afdeling van de personeels vereniging opgericht en volgde er nog een bal tot in de kleine uurtjes. Goes DE UNAC-ACTIES De acties vatt het Goese UNAC Comité hadden tot nu toe het volgen de resultaat: In totaal werd voor de noodlijden de kinderen bijeengebracht een rond bedrag van ƒ2500.— Ruim 1500.— hiervan werd bijeen gebracht dank zij de medewerking van de directie van het Grand Thea ter bij collectes in de bioscoop. De padvindsters, padvinders en de A.J.C. bereikten bij de Kroningsfeesten, o. a. met de schoenpoetsactie, als resul taat een bedrag van bijna ƒ300. terwijl voorts nog als zeer sympa thieke actie mag worden genoemd de actie van de Vakschool voor Meisjes wier leerlingen met huishoudelijk werk verdiende gelden ter beschik king stelden van de UNAC. Ook de Nijtengo leverde een belangrijke bij drage. In enkele bedrijven werd ook reeds overgewerkt ten bate van de UNAC of werden gelden beschikbaar gesteld Deze laatste acties vinden nog voort gang en 't UNAC-comité hoopt in de toekomst met de zo bijeengebrachte gelden nog veel noodlijdende kinderen te kunnen helpen. Burgerlijke stand. Geboren: Rastiaan zv B. Schaal je en M. Buis, Dénise dv L. Coppens en A Blomme, Jacobus zv L van Apeldoorn en S. v. Liere. Francina dv C. Snoep en G. de Nooijer, Ben zv J. Dekker en G. <x>00<x>0<x>00<x>0<><>0<>000<>0<: van het yOOR EEN BESPREKING van die reorganisatie dier EHBO in Zeeland wa ren de afgevaardigden bijeen gekomen in „het Bonte Hert" te Hulst. Op 1 Januari zal deze reorganisatie zijn beslag krijgen. In een vóórvergadering waren de nieuwe statuten reeds besproken, welke met enkele wijzigingen werden goedgekeurd. TAe nieuwe toestand houdt in, dat het EHBO-werk zelfstandig zal worden en dat de organisatie geen onderdeel meer zal zijn van het Wit- Gele Kruis. 17 Jaar geleden werd de eerste afdeling opgericht en toen oor deelde het Hoogwaardig Episcopaat, dat het werk ondergebracht diende te worden bij het Wit-Gele Kruis, d'aar het als onderdeel van de ge zondheidszorg te beschouwen was. Jaren lang heeft men voor zelfstan digheid gevochten, welke nu einde lijk bereikt is. Vast staat echter, dat de EHBO veel dank aan het Wit- Gele Kruis verschuldigd is en er steeds de volle medewerking van ondervonden heeft. De nieuwe EHBO Bond verbreekt de band niet, maar treedt toe als lid tot de Nationale Federatie van het Wit-Gele Kruis. Hierdoor wordt verkregen, dat men gemakkelijker toestemming voor goedkeuring der Statuten zowel van bisschoppelijke als van koninklijke zijde zal kunnen verkrijgen. De werkzaamheden van de 210 afdelin gen waren zo omvattend', dat zelf standigheid een gebiedende eis ge worden was. VOORLOPIG BESTUUR BENOEMD. TAeze werd geleid door dokter Her- mans uit Kloosterzande, die niet kon nalaten ook hier nog eens zijn dank te betuigen voor de cadeaux, hem aangeboden bij zijn zilveren ambtsjubileum. Op deze vergadering was ook de heer Bergers uit.Over- schie aanwezig een bekende figuur in EHBO-kringen, die op verzoek van dokter Hermans de leiding der ver gadering overnam. De heer BergeTS dankte de leden der voormalige Pro vinciale Commissie voor alles wat ze in 't verleden gepresteerd hadden waarna werd overgegaan tot contro le van het werk van d» penning meester, de heer van Hauwe. Er was een nadelig saldo van f 133.49. Hij werd na i.. orde bevinding der stuk ken gedechargeerd. Het nadelig sal do zal door de Nationale Federatie gedragen worden. Het nieuwe dis- trictsbestuur zal dus met een schone lei kunnen beginnen. Het Hoofdbe- U VOORKOMT HIERMEDE STORINGEN. Adv. 203-O 20 Toen het schip doormidden brak, werd ook een wand van de salons af gerukt en de zee die hier een nieuwe gelegenheid vond onheil te stichten, haalde met lange grijparmen talloze slachtoffers naar zich toe. Toer, de passagiers merkten, dat zij in de salons niet meer veihg waren bestormden zij de deuren om tenmin ste ruimte te hebben en niet als rat ten in een val te moeten omkomen. Brand, die door jarenlange training ook in het donker meer kon zien dan de meeste andere mensen, meende de kapitein en enige officieren achter de overeindstaande wanden van de bi bliotheek te zien vluchten. Een lan ger verblijf op de brug zou een onno dig spelen met de dood geweest zijn. TAe passagiers bereikten het dek u doordat een hunner de sloten van de deuren met zijn revolver ka pot schoot. Op hetzelfde ogenblik wierp zich weer een huizenhoge golf over het schip en sleepte behalve een aantal passagiers het zeil van het pro menadedek mee. Daardoor zagen de opvarenden de granieten kolos plot seling en spookachtig in zijn volle lengte voor zich oprijzen. Veel hoop gaf hun dit echter niet, daar er tussen het schip en de toren een maalstroom van een meter of vijftien was. En zelfs als ze hier over heen zouden komen, wat zou het dan nog baten? De ijzeren deur van de vuurtoren was op het ogenblik ruim tien meter boven de zeespiegel en de ijzeren klinken, die als trap fungeer den werden telkens met zo'n kracht door het water overspoeld, dat het niet mogelijk was zich daar aan vast te houden. stuur heeft een advies uitgebracht, ten gunste van de benoeming van Dr. Hermans Kloosterzande, bene vens de heren Ivens en Daelman uit dezelfde gemeente, de heer Jansen uit Hulst, mevr. Schlüter uit Graauw, mej. Lansu en de heer Burm uit Clinge. de heer de Maat, Steen, de heer van Hauwe Terneuzen. en de heer de Koene uit Sas van Gent. Bij informatie door de hëer Jansen bleek, dat Koewacht, Zuiddorpe, Sluiskil en N.-Namen niet aangezocht waren voor een bestuursfunctie en wel om de volgende redenen. N.-Na men wist niet dat het eandidaten kon stellen, Koewacht had het verzuimd en in Zuiddorpe en Sluiskil waren nog geen aangesloten verenigingen. De heer v. d. Heyden uit N.-Na men heeft voorgesteld, .t het dis- trictsbestuur zal bestaan uit afge vaardigden van iedere afoeling, welk voorstel werd aangenomen. Het voorlopig bestuur bestaaiuit dokter Hermans, die bij acclamatie tot voorzitter gekozen werd, de he ren de Koene, de Maat, Jansen, v. Dam, de Schutter en Burm en me vrouw Schlütter. Tot hoofdbestuurslid werd aange wezen dr. Hermans pl.v. lid mevr. Schlütter. De afdelingen zullen per jaar f 2.40 moeten betalen. Het ddstrictsbestuur zal zijn geldmiddelen van het hoofdbestuur ontvangeh. TN landbouwkringen spreekt men na tuurlijk, hoe kan het anders, over de vergadering van de N.C.B. De rede van voorzitter J. Zegers, wordt krach tig genoemd, ofschoon er weinig posi tieve elementen in voorkomen. Kro niekschrijver heeft daarop nog eens uitvoerig de rede nagelezen en bij zich zelf gezegd: ,Ja. het is toch eigenlijk waar wa beeft de voorzitter nu posi tief gezegd?" De heer Zegers stelde zich de vraag'. „Hoe zal de toekomstige landbouw politiek er uit zien? Op deze vraag kan alvast niemand een positief antwoord woord geven. Dat kan de voorzitter óók niet. Hij kan alleen maar zeggen, dat de boeren de toestand van voor de ooroig met zijn doolhof van maatrege len, in geen geval terug wensen. De voorzitter kan daarna gerust zeggen, dat er bij de N.C.B. en bij de andere boerenorganisaties eenstemmigheid be staat over de mening, dat men niet moet streven naar een landbouwpoli tiek. waarbij de beloning van boeren (en landarbeiders!) wordt overgelaten aan het vrije spel der economische krachten. Integendeel, het sterke stre ven van de N.C.B. en de verdere orga nisaties is, (en dat heeft de voorzitter toch wel positief naar voren laten ko men!) een acieve landbouwpolitiek, welke boer en arbeider een redelijke bestaanszekerheid geeft. Het doel hier bij is het betrachten van de sociale rechtvaardigheid, zowel In de landbouw als tussen de landbouwer en andere bevolkingsgroepen. De landbouw vraagt m.a.w. eer. niet-overdreven be staanszekerheid, die de bestaanszeker heid van andere bevokingsgroepen niet in de weg staat. Kroniekschrijver wil in dit verband nog eens graag de alinea aanhalen, die De Stem reeds in haar verslag gaf De Nederlandse land- en tuinbouw wenst een beschut bedrijf door middel van richtprijzen, die gebaseerd zijn oo kostprijsberekeningen van het Land bouw Economisch Instituut om zodoen de niet geheel afhankelijk van al te grote schommelingen op de wereld markt te zijn. Duidelijker kan voorzit ter J. Zeger^ zich naar Kroniekschrij- ver's mening niet uitdrukken-. Want wat vraagt de voorzitter tenslotte met nadruk? Bestaanszekerheid! En wat willen de boeren? Bestaanszekerheid! Als dat de N.C.B bereikt is het „po sitief' goed! OOOO^OOOOOOOOOOOOOOOOO^O Koppejan, Pieternella dv A. Bakker en A. van Gorp, Maria dv C. Post en L. Ilmer, Tonnis zv Tl Mulder en E. Hauber. Gehuwd: J. Nauss, 30 j. te Amster dam en E. K. van Luijk, 30 j.; Q van Dalen, 45 j. en P. Vermeule, 38 j.; M. Markusse, 26 j. en J. Jasperse 25 j. Overleden: F Dhaen, 60 j. echtg. van P. van de Visse; A. J. Weeze- poel, 10 mnd: Graauw R. K. BLINDENZORG. De blinde pater Andreas heeft in het patronaatsgebouw een mooie film vertoond, waarin het leven en werken der blinden in het instituut te Grave werd vertoond. Alhoewel de opkomst nog wel beter had kun nen zijn, was de pater toch uiterst tevreden met de goed bezette zaal. Het leven der blinden te Grave werd door de pater uitvoerig verteld. Tot slot werd besloten ook i-n onze paro chie te trachten leden en donateurs te werven voor de Kath. Blinden zorg „St. Antonius van Padua". Een zevental dames stelde zich spontaan beschikbaar ais zelatrice en begon reeds de volgende dag met de rond gang aan de huizen, die al onmiddel lijk een groot succes bleek te zijn. Prijskaarting. In het café van P. Leeraert te Zandberg werd een prijs- i kaarting gehouden. Er waren 42 deel nemers. De prijzen werd behaald door le prijs: Jos. Leeraert en P. van de Voorde; 2e prijs A. Neve en Ch. Jans sens; 3e prijs. A. Koek en C van Gas sen; 4e prijs, Jos. de Bakker en F. de Caluwé; 5e prijs, Al van Itegham en H. Bisschop; 6e prijs, Al. Leeraert en L. van Laere; 7e prijs, B. Assel- man en J. Magnus; 8e prijs. J. Strob- be en Al Buysrogge. Heikant Toneelavond, Veel werd er ge praat en gebabbeld over toneeluit voeringen in Heikaint, eindelijk is men hierin geslaagd. De gezamelijke R. K. Jeugdverenigingen hebben het voornemen omstreeks Kerstdag een Kerstspel tot uitvoering te brengen afgewisseld met enkele kluchten. En naar het blijkt zijn de leid sters erin geslaagd dit spel goed in gestudeerd te krijgen bij de jeug dige meisjes. Pater Eug, van Ackeren heeft zijn medewerking verleend, om op deze avond een inleidend woord te spreken. Hoofdplaat Behouden thuiskomst. De heer Jan Lecluyze is na li/t jaar diensttijd in Indië weer behouden thuisgekomen. Ter verwelkoming hadden de buurt bewoners de vlag uitgestoken en voor zijn woning een feestboog geplaatst De muziek bracht hem ter verwelko ming een serenade waarvoor door Le cluyze hartelijk dank werd gezegd voor de van vele zijden ondervonden belangstelling. Hulst Kaartavond KAB De pl. afdeling van de K. A, B. hield haar tweede kaartavond. De prijzen vielen als volgt: le H. EveraardP. Schelfhout, 2e M. C. GeertsD Versfcraeten, 3e Jo BlommaertL. van Dorselaer, 4e Jo HerrewijersAlph. Schauwaert, 5e Em. VermeerenAlw, van Helsland, Troostprijzen werden gewonnen door: 1 Andr. BlommaertF de Wit 2 Vict, van WaesAiph Pengeut Er waren 46 deelnemers Het was, zoals gebruikelijk, 'n gezellige avond Thuis uit Indië. Met de Tabinta keerde behouden uit Indië terug de oorlogsvrijwilliger J- Rombout uit 't Houten Kwartier. De buurt had zich uitgesloofd om er een waar feest van te maken en hem werd een bedrag aangeboden, dat hij naar wens mocht besteden. Katholiek Thuisfront kwam ook feliciteren en bood 'n taart ut een shaal aan. Het was een komen en gaan van vrienden en belangstellen den welke allen van hun medeleven wilden laten blijken. Auto in brand - De melkhandelaar J. de Rijk, die op Schuddebeurs in een woning vertoefde oir melk af te leveren, merkte, toen- hij buiten kwam dat zijn auto in brand stond, vermoedelijk tengevolge van kort sluiting. De -.uto brandde geheel uit. De rijkspolitie stelt een onderzoek in. Kapellebrug Schoolverzuim. Een persoon, die zijn dochtertje een halve dag thuis hield, werd dezer dagen door de po litie een „bonnetje" uitgereikt. Kloetinge Bazar V.I.O.S. De wielerclub V.I O.S. houdt Zaterdag in de gemeente- herberg een bazar ten bate van de kas Kloosterzande GISTERAVOND deelde de com- missaris der Koningin op het eind van de Statenzitting mede, dat op de prov. boten, die de dienst op de Oosterschelde on derhouden, een radarinstallatie zal worden aangebracht. De nieu we boten voor dt dienst op de Westerschelde krijgen in de toe komst eenzelfde installatie. Harmonie St. Cecilia, Het toneel spel „De verschroeide aarde" werd Zondag nogmaals opgevoerd. Vermoe delijk ten gevolge van het gure weer was deze keer de zaal maar matig be zet.' Schieting Aan de wildschieting bij C. F. Moerman namen 37 schut ters deel. De hogevogel, schoot de Witte, Heikant, terwijl de le zijvogel Jac. Sorber alhier voor zijn rekening nam. De 2e zijvogel trof René Du- rinck te Walsoorden. Het grootste aan tal kleine vogels plus een haas was voor J. de Waal. Sint Kruis Bakkerij. In Sint Kruis was er tot op heden nog geen enkele bakkerij. De broodvoorziening geschiedde door de bakkers van Aardenburg. Nu is door de heer A. v. d. Linde, bakker te Aarden burg een filiaal alhier gesticht. Dezer dagen vond de opening plaats waarbij burgemeester en wethouders aanwezig waren. yEERTIG JAREN en opzij gezet.We hebben op dit bedroevende verschijn sel al eens de aandacht gevestigd. Ook bij de schrif telijke behandeling van de Begroting van Sociale Zaken is het ter sprake gekomen. Minister Joekes vertelt, dat het reeds geruime tijd de aandacht der Regering heeft. Aan deze mededeling, die zo vaak een gemeenplaats blijkt te zijn. voegt zich gelukkig nog iets meer toe: „In overleg met de Centrale Com missie van Bijstand en Advies voot de directeur- generaal van het Rijksarbeidsbureau zijn omtrent deze materie maatregelen overwogen, welke ten doel hebben in deze ongewenste toestand zoveel mogelijk verbetering te brengen. In overleg met de Stichting van de Arbeid zal binnenkort een algemeen beroep worden gedaan op de werkgevers om bij vacatures van deze arbeidskrachten, die aan de vereisten vol doen, niet achter te stellen bij jongere krachten"..,. Maatregelen worden dus overwogen, een uitdrukking, waarvan we ook een beetje schrik heb ben. Laten we hopen, dat de feiten deze schrik voor ongemotiveerd verklaren. Een oproep komt ze ker en dat is tenminste ai iets. £)E KATHOLIEKE BISSCHOP van Lancaster, Mgr. Flynn, is gewoon zelf de plechtigheden van de doop te verrichten, als er in een gezin het zevende kind geboren wordt. Het zevende kind! Dat schijnt dus in Engeland ai iets merkwaardigs te zijn. En dat geeft te denken Kardinaal Cerejeira, de Patriarch van Lissa bon, wil ook aldus eer bewijzen aan de ouders van grote gezinnen. Hij kan echter niet ieder zevende kind dopen. Het zou hem te veel tijd vergen. Hij doet het, als het tiende kind in een gezin geboren wordt. Pr was nog maar één middel om de opvarenden te redden en 't was geen zeeman, die het probeerde. Het eerste wat Brand van deze poging zag was dat een jonge man de voormast inklom. De dappere jonge kerel, die nu het middelpunt van alle belangstelling was. had een lijn met zich mee ge nomen. Langzamerhand begreep Brand wat zijn bedoeling was. Hij wilde niets meer of niets minder dan de top van de voormast bereiken en van daar een lijn naar de omloop van de vuurtoren werpen. Er bestond werkelijk een grote kans dat dit hem zou lukken, want er wa ren ogenblikken, dat de top van de mast niet meer dan 'n vijftal meters van de rand van de omloop verwij derd was en de wind zou zeker de lijn in de goede richting sturen. Het kwam er dus slechts op aan haar goed te werpen. Enkele sterke mannen zouden zich zeker wel langs dit lucht veer weten te redden. In elk geval waren er dan een paar minder, die door deze ramp om 't leven kwamen. IJoger en hoger kwam de jongeman. Eindelijk bereikte hij de top van de mast en een zwak gejuich van be neden vermengde zich met de opge- wonde kreten van Enid en Constance De onverschrokken klimmer legde zijn armen over de top en bleef zo 'n ogenblik zitten, voor hij zijn worp waagde. Hij werd net door de onderste stra len van de vuurtoren beschenen en de drie hadden dus de gelegenheid te zien. dat het een jongeman was met flinke trekken, zwart haar, dat door de wind in wanorde was gebracht en met een bijna vierkante wilskrachti ge kin. Pas op de lijn! hoorden ze hem duidelijk roepen, want zijn stem werd door de wind naar hen toegedragen, maar het was duidelijk, dat hij niets verstond van Brand's antwoord: Zal haar vastmaken! Ik kan geen woord verstaan riep hij, nadat Brand nog tweemaal een poging gedaan had de afstand te over schreeuwen. Als U mij verstaat, steek dan uw hand op. Ohüip Johnson, een ar- chitect uit North Stam ford in de Amerikaanse staat Connecticut houdt niet van klassieke bouw stijlen. Daarom heeft hij in zijn woonplaats voor iichzelf een huis gebouwd, dat even modern als on gewoon is, of beter onge woon modern. Niet alleen vloekt het om zijn vorm met alle woningen in een straal van 2000 km, maar bovendien is het hele maal van glas. Een En gels journalist, die het bouwwerk bewonderd heeft, schreef dat het tussen de oude witte hui zen van de streek een in druk wekte als een mo derne divan in Bucking ham Palace. Mr. Johnson houdt van zon en licht. Hij wil geen zonnestraaltje uit z'n huis bannen. Maar de onbe scheiden. blikken van voorbijgangers moet hij op de koop toe nemen. Alles wat zich rond het huis bevindt, kan naar binnen gluren, voor zover het althans van ogen is voorzien. De katten in de bomen gluren nieuwsgie rig de keuken in en pilo ten van helicoptères kun nen waarnemen, wat de heer Johnson op zolder uitvoert De muren zijn van glas, de deuren zijn van glas en de plafonds zijn van glas. Alleen de vloer van de beneden verdieping en de schoor steen zijn van baksteen gefabriceerd. Toen de heer Johnson zijn huis drie dagen in gebruik had, moest de po litie ingrijpen. Want er ontstonden lastige ver keersopstoppingen in zijn straat. Automobilisten uit New-York, Chicago en Philadelphia kwamen speciaal naar North Stamford om naar de gla zen woning te kijken. En al houdt de bewoner nog zo erg van zonlicht, hij heeft nu toch maar een spoedorder verzonden voor bamboe-gordijnen. Want een enkel keertje heeft hij óók behoefte aan intieme huiselijkheid Kip Uin een man, die trek had in kippensoep, haalde een kip weg uit een kooi in Garton End (Peterborough) maar speldde 'n bankbiljet van 1 pond aan de deur van de kippenren. Ter vergoe ding van de schade. Concerto HPoen miss Eilleen Joyce dezer dagen in Al- bert Hall te Londen een litvoering gaf van Tschai- kowsky's Concerto no. 1, sprong er een snaar van haar contra-bas en zwiep te als een zweep langs haar oren. Miss Eileen werd er bleek van. ,,Het klonk als een pistool schot", zei ze, ,.en de snaar sloeg me bijna een oog uit". Na van de schrik bekomen te zijn begon ze met een ander instrument weer maar van voren af aan. Baby baby van Prinses Elisabeth moet een wonderkind zijn. Nog niet veel mensen hebben haar kunnen zien, maar de gravin van Granville, zuster van de Koningin, beschrijft haar als volgt: Het is een Engeltje met gouden haar en met een prachtige teint. Voor zijn leeftijd heeft het kind bewonderenswaardige fij ne trekken. t OOOGO0OOOOQOOOOOOOOOOOOOOO0GOOOGOO0OOOOOOO0OOOOOO TIET IS ONGETWIJFELD een „oe- de gedachte gewe st van het be stuur van de R. K. Smeden Bond af deling Hulst om te trachten een elec trische lascursus voor smeden in het leven te roepen. Ondanks de daaraan verbonden moeilijkheden is men» er toch nog in geslaagd, dank zij de me dewerking van de directeur der Am bachtsschool in Hulst de heer Win- nubst, die zijn school beschikbaar stelde, de directie der PZEM die .en speciale kabel liet aanleggen om de transformatoren, die welwillend door de fa. Willem Smit te Nijmegen ter beschikking gesteld waren, aan te sluiten. Tal van smeden waren in de am bachtsschool aanwezig, waar deze cursus zal gehouden worden, om de opening mede te maken en het ge hele bestuur van de RKSB gaf blijk van belangstelling. Het woord werd gevoerd door voorzitter J. Weemaes uit Zandberg, secretaris Th. Kindt uit Lamswaar- de, de heer B. Hillebrand van de Zeeuwse Combinatie, die ook na mens de vakgroep sprak, de direc teur der Ambachtsschool en'de heer van Wagenvoorde, die de cursussen zal geven. NOODZAKELIJKE MODERNI SERING. A/Ten wees op het feit, dat het feit, dat het autogeen lassen thans grotendeels vervangen is door het electrisch lassen, zodat het ge- 'n Bazaar op komst TE 's GRAVENPOLDER is een co- mité van actie opgericht tot stichting van een verenigingslokaal. Als eerste daad werd een circulaire opgesteld en rondgezonden, waaraan wij het volgende ontlenen: „In October 1944 werd het Zuid- Bevelandse dorp 's Gravenpolder van Zeeuwsch Vlaanderen uit, door de ge allieerde troepen hevig beschoten, ge volgd aoor een bombardement met duikbommenwerpers. Hierbij werd 10% van de huizen totaal vernield. Dit was de prijs, die 's Gravenpolder gaf voor de vrijheid, ook in het belang van het gehele land. Bij de vernielde gebouwen behoorde ook ..De Kolfbaan", die als vereni gingslokaliteit door alle verenigin gen werd gebruikt. Tot heden toe be zit 's Gravenpolder nog geen vereni gingslokaal Hierdoor zijn alle vereni gingen zeer gehandicapt, 's Graven polder wil graag vooruit en zit niet bij de pakken neer. Er zal een ver enigingslokaal moeten komen. De ge- meente-financiën zijn echter reeds zodanig belast, dat financiële steun moeüijk te veritrijgen is. Bovenvermeld comité wil nu door een te houden grote bazaar proberen gelden bijeen te brengen voor de her en verbouw tot verenigingsgebouw van twee schoollokalen, welke begin 1949 vrij zullen komen." Het comité, waarin alle schakerin gen der gemeentelijke bevolking zijn vertegenwoordigt-, vraagt nu goederen en zaken af te staan, die als prijzen op de bazaar beschikbaar worden ge steld. Voorzitter van het comité is de heer Tissing, secr.-penningmeester A. Geense en leden de heren W. Hart- hoorn, Zwartepoorte, Clarijs. P. Hart hoorn, de Dreu en Westveer. De burgemeester gaf de circulaire een sympathiek woord mee; laten we hopen dat dit zijn uitwerking heeft. Brand gaf onmiddellijk aan dit ver zoek gehoor. Vang de lijn, riep de andere weer. Er zit een blok aan. Haal in en maak vast. De scheepsroeper! riep Brand tegen Constance, die ogenblikkelijk het ver langde ging halen en toen de man in de mast met goed gevolg de lijn over- geworpen had kwam zij met het in strument terug. Waarom komt U hier niet langs? riep Brand er door. Ei- zijn vrouwen en kinderen, die eerst gered moeten worden, was het antwoord. In orde maar stuur mij een paar zeelui, we komen hier mensen te kort. Goed riep de andere opgewekt, of schoon hij niet begreep hoe het mo gelijk was dat drie vuurtorenwachters het werk niet afkonden. Terwijl de moedige jongen zich liet zakken, haalden Brand en de meisjes het touw naar binnen. Het was geen licht werk om een zwaar blok en bij na honderd meter kabel op te hijsen. (Wordt vervolgd.) DONDERDAG 16 DECEMBER 1948 HILVERSUM II, 415 M.: 7 Nws. 7.15 Licht progr. 7,45 Morgengeb. 8 Nws. 8,15 Gr 9 Vrouw 9,05 Orgel 9,30 W.st. 9.35 Ballet d'Isoline 9,45 Schoolradio 10 Elgar 10,15 Morgend. 11 Zonnebl. 11.40 Schoolradio 12 Angelus 12.03 Metropole Ork. 12,55 Zonnewijzer 13 Nws 13,25 Karin Dana Kwant zang 13,45 Hors d'oeuvre 14 Canzonetta 14,40 Vrouw 15 Philh. ork. 16 Bijbel 16,45 Str. Kwartet v. Richter 17 Jeugd journaal 17,30 Vijf Zapakara's 17.5C Indonsisch sprookje 18 Musette 18.15 OMB kwartier 18.30 Boerendansen 18.45 Pientere piekeraars 19 Nws. 19,15 L. d. Heils 19,30 ctuee! geluid 19.45 Orgel 20 Nws 20.05 Progr. proloog 20,15 Vrij en blij 21.30 Familiecom petitie 22 Gr. 22.05 Vaart der volken 22.25 Valerius Gedenckclanck 22.45 Avondoverd. 23 Nws. 23,15 Prokofief. HILVERSUM I. 301 M.: 7 Nws. 7,15 wenst is zich de nodige vakkennis op diit gebied te verwerven, wil men met zijn tijd meegaan. Ook in d» metaalbedrijven heeft men zich aan moeten passen en het is vam 't groot ste belang, dat vakmensen op de hoogte blijven van de eisen des tijds. Gelukkig hebben de patroons dit ook ingezien en stellen zij het op prijs, dat hier een gelegenheid ge boden wordt om zich verder te be kwamen. De belangstelling was zo groot, dat 3 cursussen geformeerd konden worden. Uit alle delen van O. Z. Vlaanderen waren de leerlin gen gekomen en zelfs van de over kant waren er enkele bij. De cwsus duurt normaal 3 maan den Z. Vlaanderen toont zich te wil len aanpassen en stelt alles in het werk om bij te blijven. Thans definitieve plannen. TAE PLANNEN om te komen tot 'n jaarmarkt voor Hulst hebben thans vastere vormen aangenomen. In een druk bezochte vergadering in „de Korenbeurs" waren handels,reru boeren en belanghebbenden bijeen gekomen om de mogelijkheden te be spreken. De bijeenkomst werd ge opend door de heer L. de Jong, die een overzicht gaf van wat men wenste te bereiken en de aanwezi gen aanspoorde een comité te vor men, dat zou trachten ovei te gaan tot herinstelling van de jaarmarkt, waarvoor ongetwijfeld veel belang stelling bestaat. De heer de Maat lichtte een en ander toe en ook de heer van Doorn, die het gemeentebestuur ver tegenwoordigde, gaf enkele toelich tingen. De heer Colsen uit Sluiskil, 'n bekend deskundige op het gebied van jaarmarkten gaf een technische uit eenzetting en enige goede raadgevin gen, die de kern der zaak raakten. Men zal zich in verbinding stellen met verschillende autoriteiten en organisaties om te bevorderen, dat een en ander zo spoedig mogelijk tot stand gebracht zal kunnen wor den. Daar de eerste Maandag i: Ja nuari te kort nabü is om aan de plannen uitvoering te geven, wil men voor dfie datum een toondag organiseren en al vast voorbereiden de maatregelen treffen voor de toe komstige jaarmarkt. Een comité werd samengesteld, dat als volgt luidt: Voorzitter C. de Maat, Hulst; Se cretaris G. Reyns, Clinge: Penning meester P. v. Duysse, Clinge; Lid D. B„ W van Poppel Hulst en A. Pica- vet, Steen Ovezande Schieting. Uitslag van de schie ting op de liggende wip, gegeven door Willem Teil bij C. Verbeek. Hoogvogel: C. Koens. Zeelandia te Ovezande; le zij vogel: C. Baas. Wil lem Teil te Ovezande; 2e zijvogl, ld. le kal: A. de Jonge, Willem Teil te Ovezande, 2e kal: idem; 3e kal: C. Westdijk, Zeelandia te Ovezande; «e kal: J. Corstanje, Zorgvliet te Elle- woutsdijk; le klepprijs: C. Koens, Zeelandia te Ovezande; 2e klep: L. de Haas, Batavieren te Goes; 3e klep A. Sorber. Batavieren te Goes. De meeste vogels werden behaald door P. Rentmeesters, 4 stuks. Er werd deel gtnomen door 8 Sociëteiten met 29 schutters. De heer C. Koens werd tevens Koning van Zeelandia. De heer Math Koens van Spes Nos tra. Alles had een gezellig verloop al was het weer niet gunstig. Ochtend gymn. 7,30 Franse amusem. muz. 7.50 Dagopening 8 Nws. 8.15 Gr. 8,55 Vrouw tot vrouw 9 Gr. 9,30 Een lied gaat om de wereld 10 Morgenw. 10.15 Arb. vit. 10,50 Kleutertje IX Or gel 11,45 Lichtpunt in de verte 12 Gr. 12,30 Weerpr. 12.33 Spionnetje 12.3£ Maria Zamora en haar Z.Am. ork. 13 Nws. 13.15 Mededelingen 13,20 Fin- landia 13.50 Jerome Kern 14 Het Lampje, voordr 14,20 Solisten 15 Zieken 16 Assortimento 17 Verdwe nen HBS-er 17.20 Welk dier deze week Dr. Portielje 17,30 Modelvl. bouw 17,35 Kwintet Meyer 17.55 Mededelin gen 18 Nws. 18,15 Sport 18.30 Ned. str. kr. 19 Kobus Kwint 19.10 Avond school 19.45 RVD antwoordt 20 Nws. 20.05 Echo v. d. dag 20,15 Kamerork 21 De reis naar de maar. 21.45 Diver timento ork. 22,15 Intern, vr. st. 22,30 Songs of sorrow 23 Nws. 23,15 Ned kamp. biljarten 23.20 Gr. BRUSSEL VLAAMS. 321 M.: 12.40 Orgel 13 Nws. 13,15 Orgel 19 Nws 19.30 VI. gem. koor 19.50 Feuilleton 21 Wonderlijk Tibet 21.30 Gr. 21,45 Actualiteiten 22 Nws. 22,15 Moderoe kamermuz. 22,55 Nws. BurJ Midi kenJ suml burg" bepal de treffl rooiif wenl Het inza| tot Burd Mid3 kenit huijl burg[ bepa de treffl tergl aan te Hetl inza| tot Midi Bur. Midi verzf perd bekq tr

de Stem | 1948 | | pagina 2