mm Sociale Zaken gaat verhuizen Wal een Wonderlijke Wereld RADIO DE STEM VAN DINSDAG 14 DECEMBER 1948 Loods te Vlissingen aangereden L.T.B. en L.T.J. vergaderden Axelse jaarmarkt werd een succes 1 Goed vee en een uitstekende keuring Raad van Hontenisse (200.000 voor de haven van Walsoorden Verplichte bijdrage voor de reinigingsdienst GOED, GOED!, AGENDA D° E'1 Gemeenteraad Middelburg De vleeshal Wordt oorlogsmuseum Indonesië Twee Voorheelden TANDPASTA Zijn lijk langs de weg gevonden f)E POLITIE te Vlissingen vond aan de Weststraat aldaar het stoffe lijk overschot van de 35-jarige loods J. A. de Ruysscher, van het Neder landse loodswezen. De lijkschouwing wees uit, dat de R. overleed aan een schedelbasisfractuur. Een nauwkeurig onderzoek door de politie leidde tot de conclusie dat net slachtoffer vermoedelijk door een he vige stoot was komen te vallen en dat de eerste aanraking met de grond 5 meter van ae vindplaats was geschied. Het bleek, dat het slachtoffer 's nachts van zijn dienst was geko men en de politie vermoedde, dat hij op weg naar huis door een auto was aangereden. Men ging na welke au to's die nacht ter plaatse waren ge passeerd en 's avonds laat heeft men in een garage een huurauto aange troffen. waaraan sporen werden aan getroffen van de kleding, die het slachtoffer droeg. De chauffeur is door de politie verhoord. Het is echter wel waarschijnlijk, dat hem geen schuld treft. De man heeft geen erg in de aanrijding ge had en is te goeder trouw doorgere den. Hij is dan ook niet gearresteerd geweest. Goes E. G. MIDDELMAN f Na een langdurige ziekte overleed de heer E. G. Middelman, leider van het informatiebureau der Spoorwegen, al hier. In de ruim tien jaren welke de heer Middelman hier als speciaal vertegen woordiger der spoorwegen in Zeeland doorbracht, kwamen wij vele malen met hem in contact en leerden hem, behalve als hulpvaardig mens, kennen als een ambtenaar, die met evenveel ijver als bekwaamheid zijn zaken deed. Zijn populariteit beperkte zich niet tot Goes; bijkans heel Zeeland kende deze actieve spoor-propagandist die rei zen organiseerde, lezingen hield en films afdraaide. In zelfspot noemde de thans over ledene zich weieens „de middelmatige Middelman van de Middelburgsestraat" doch in waarheid blonk hij op zijn ter rein uit en de Spoorwegen zullen lang moeten zoeken naar een betere vertegenwoordiger. St. Jansteen HET NIEUWE BADHUIS MAG ER ZIJN Dezer dagen is te St. Jansteen de ge meentelijke badinrichting voor het publiek opengesteld. Wij zijn dadelijk eens een kijkje gaan nemen en we moeten onmiddellijk zeggen, dat voor deze inrichting slechts één uitdruk king paste „grootsteeds" en wel in de beste zin van het woord. De badmeester, dhr. W. J. Krutzen, die in Meester Cornelis reeds aan 't hoofd van een dergelijke inrichting heeft gestaan, en dus volkomen op de hoogte is van de exploitatie en de ad ministratie van een badhuis, leidde ons rond. Alles is met de meeste zorg en met materiaal van de beste soort afge werkt. Links van de gang bevinden zich de 10 douche-cellen geheel in crème kleurige tegels en bestaande uit twee delen, waarvan het eerste de eigen lijke douche-cel en het andere een kleedhokje vormt. Daarnaast de W.C.'s en urinoirs en een tweetal vaste wastafels. Op het einde van de linkerkant bevindt zich „het hart van het gebouw" n.l. de oliestookin richting, die voor het warme water zorgt en tevens voor de centrale ver warming. Aan de rechterkant van de gang is er eerst een keukentje, ver- dei' een scheidsrechterskamer en ver volgens het grote clublokaal, dat als wachtkamer voor het publiek dienst doet en dat Zondags, bij voetbalwed strijden, als kleedkamer wordt ge bruikt. Tenslotte bevindt zich aan de rech terkant van het gebouw een grote bergplaats. We troffen in het badhuis, dat niet alleen een aanwinst voor St. Jansteen maar voor de gehele omgeving bete kent. reeds enkele personen uit Hulst Clinge en Koewacht aan, die even opgetogen waren als de Stenenaren.. Burg. Stand Geboren: Annelies dv E. Swinne-Peeters. Terneuzen Verkeersregelingen. Zodra dé verkeersborden zullen zijn geplaatst zal de Noordstraat op Zaterdagmid dag voor alle rijverkeer zijn verbo den, in de Nieuwstraat op Woenisdag- midd. niet meer mogen worden ge parkeerd 'n parkeerverbod in de de Jongestr. worden ingesteld en op de Smidswal éénrichtingsverkeer wor den ingevoerd. Al deze voorzieningen waren nodig geworden voor het ver krijgen van meer verkeersveiligheid. Nieuw raadslid. Door de voorzit ter van het centraal stembureau is tot lid van de gemeenteraad benoemd de heer J. Huyssen in de plaats van de heer P. J. van Strien, die, zoals men weet, kortgeleden is overleden. Gepromoveerd. Aan de Rijks- Universiteit te Utrecht promoveerde tot doctor in de Veeartsenijkunde de heer A. W. Brons, dierenarts alhier. Contactavond. Op de bovenzaal van hotel „Centraal" werd vnl. ten behoeve van de landbouw door de Stichting Ned. Handel en Industrie een contactavond gehouden. Doel en streven van deze stichting werd door een spreker nader toegelicht, terwijl er tevens een film werd vertoond over de landbouw in Canada en Amerika. Ook was er gelegenheid tot het stel len van vragen. IJzendijke TRAM BOTST TEGEN VRACHT AUTO. De tram, welke 19 wagons bieten meevoerde kwam in de draai aan de Markt in botsing met een uit de Ko ninginnestraat komende grote vracht auto met aanhangwagen geladen met stenen. De auto kon doordat aan de kant een andere auto geparkeerd stond, niet meer genoeg uitwij ken om een botsing te voorko men. Gelukkig had de tram niet veel vaart, zodat het met enige materiële schade aan de auto afliep. De chauf feur en mede-inzittende kwamen met de schrik vrij. AUTO RIJDT OP RIJTUIG IN. Op de wijk Turkije had een aan rijding plaats tussen de vrachtauto van de molenaar Volmer van Water landkerkje en de landbouwer Buysse van IJzendijke, welke met paard en rijtuig kwam aangereden. Het rijtuig werd zwaar beschadigd. Wonder bo ven wonder kwajnen de landbouwer alsook het paard met de schrik vrij. Voorzitter G. W. Kampschoer herkozen Tn het Concertgebouw te Haarlem werd een algemene vergadering ge houden van de land- en tuinbouw- bond. De algemeen voorzitter roerde m zijn openingswoord verschillende pro blemen aan, o.a. de emigratie, waar voor bij de overheid 'n toenemende be langstelling blijkt te bestaan. De uit voering daarvan dient echter geheel in handen te komen van het bedrijfs leven. Over het aardappeldrama zeide hij, dat het verkeerd is. dat de regering de prijzen in de hand houdt. Ir. C. Staf, directeur-generaal van de landbouw sprak vervolgens over de mogelijkheden voor uitbreiding en afzet, vooral in verband met de Bene lux-overeenkomst. In de middagvergadering werd ge sproken door voorzitter Kampschoer over de R.K. tuindersorganisatie ïr. van de Helm over wetenschappelijke opleiding van boeren- en tuinders jongens, terwijl rector J. v. d. Hoog te de noodzaak van principiële orga nisatie belichtte. De heer Jac. Groen sprak over de landbouwpensioenrege- linp. Mgr. Huibers op bijeenkomst L.T.I. TV; Zaterdag daarvoor vergaderden de land- en tuinbouwjongeren, even eens in Haarlem Kanunnik L. Engelen, algemeen proost van de boerenjeugdbond in België droeg met assistentie van rec tor H. van Dael en rector J. van der Hoogte een H. Mis op in de St. Jozef kerk. Mgr. Huibers, bisschop van Haarlem en de burgemeester van Haarlem luis terden de bijeenkomst met hun te genwoordigheid op. Gesproken werd o.m. door dr. A. Cornelissen, sociaal adviseur van de A.B.T.B., die o.m, de land- en tuin. bouwpolitiek der regering aan een bespreking onderwierp. Kanunnik L. van Engelen belichtte speciaal de Benelux-overeenkomst en mgr. Huibers spoorde de jeugd aan de huidige problemen te toetsen aan de algmene grondslag van het chris telijk leven. In de middagvergadering voerde mejuffrouw L. Miltenburg het woord, evenals Theo van der Steen, leider van het boerencentrum „Ons Erf". Aan H. M. de Koningin werd een telegram van hulde gezonden. T/"oor de le maal na de oorlog heeft Axel weer eeras een jaarmarkt gehouden en we kunnen zeggen: deze is in alle opzichten geslaagd. Burgemeester van Oeveren heeft de jaarmarkt geopend, met een korte inleiding! Er Werd door de juryleden op emi nente wijze gekeurd. En het was een zware, zeer zware keuring, vooral bij het vetvee. Zelden dat men zulke pracht exemplaren op de markt krijgt. Vooral de eerste prijswinnaars van de vette runderen met 4 tanden van H. Verstraeten, Axel, die tevens kampioen werd. Bij het fokvee was de keuring al even zwaar. Hier haalde C. A. Dek ker uit Axel het kampioenschap in de rubriek koeien „meer dan 2 maal gekalfd" met een prachtig gebouwde en goed gelijnde melkkoe. Een bijzonder woord van lof komt het Gemeentebestuur van Axel toe, voor de royale medewerking en de keurige verzorging van het terrein. De eerste prijzen vielen als volgt: Vetvee. Vette runderen 4 tanden T H. Verstraeten Axel, Kampioen vet vee. Vette vaarzen zonder tanden Fa. Moelaert v. Hijfte Schoondijke Groede. Schotten met 6 tanden 1 fa. Moelaert- v Hijfte Groede Vette afge wisselde koeien 1 L. v. Dorselaer Clinge Ossen met tanden 1 B. Blanck- aert Axel; zonder tanden 1 T. de Feyter. Dikbillen 2 tanden 1 Gebr. v. Duysse St Jansteen Dikbillen 4 tan den le H. Verstraeten Axel Fokvee koeien m.-dan 2x gekalfd 1 C A Dek ker Axel kampioen fokvee. Koeien minder d. 2x gekalfd 1 P v Duysse Clinge. Kalfvaarzen meer dan 4 tan den 1 H. Picavet Clinge; Kalfvaar zen 2 tanden 1 Jac. de Putter West- dorpe. Runderen 1 H. Picavet Axel. 1-jarige runderen 1 H. Picavet West- dorpe. Graskalveren 1 H. Picavet, Westdorpe. Springstieren meer dan 2 tanden 1 A. v. Kerckvoorde Terneu zen. Stieren z. tanden 1 A. Schul. Axel; Stierkalveren 1 L. de Feyter, Axel; Nuchtere kalveren 1 R. Blanck- aert, Axel. Paarden. Koudbloed: 3-jarige en ou dere merriën 1 H. de Feyter Axel; 2 tot 3-jar. 1 Cyr. -de Maat Hulst; 1 tot 2-jar. 1 C. A. Dekker Axel; 1 tot 2-jar. hengsten 1 W den Hamer, Axel Veulens, merriën 1 P de Putter Axel, veulens hengst 1 W. den Hamer Axel, Ruins 2,5 jar. 1 Cyr. de Maat Hulst, 3-jar. 1 A de Feyter Axel; Warmbloed merriën 3 j en ouder 1 A. de Putter MA goedkeuring der notulen van de vorige vergadering, bleek uit de ingekomen stukken, dat de begroting 1948 door Ged. Staten was goed gekeurd. Op een verzoek van E. Blommaert, wonende aan de Zeildijk om eenrich tingsverkeer langs zijn woning te krijgen in verband met het gevaar, dat ontstaat, wanneer twee richtings verkeer op dat punt wordt toegestaan, wordt welwillend beslist, mits de ge meente Graauw de helft van de kos ten voor het plaatsen van borden wil dragen. Voor de nieuwe weg te Kloosterzan- de, die volgens raadsbesluit Juliana- straat zal genoemd worden, wordt éénrichtingsverkeer vastgesteld. Een nieuw uitbreidingsplan werd even onder de loupe genomen en in principe goedgekeurd. Het gaat nu naar een commissie ter nadere uitwer king. Een voorstel tot het heffen van voorzieningen bij de Molenberg aan het einde van de Cloosterstraat, in verband met het aanleggen van een stuk nieuwe weg werd goedgekeurd.' De raad ging ermee accoord dat voor het gratis ontvangen van een stuk grond een gedeeltelijke bestrating zal worden aangelegd ten behoeve van de heer Waterschoot. Bij de firma Eysbouts te Asten zal 'n luidklok aangekocht worden, welke bestemd is voor het uurwerk op het gemeentehuis. De kosten bedragen f 606, terwijl van het rijk vermoedelijk nog f 140 kan worden terugontvangen. Voor toepassing van art. 1 der woonruimtewet, zullen regelen vast gesteld worden, eveneens wordt een verordening vastgesteld tot het heffen van rechten voor inlichtingen uit de bevolkings- en het verblijfsregister. Op het verzoek van de Eerste Zeeuwse Vlassersschool te Koewacht, voor uitbetaling van de in 1941 vast gestelde bijdrage van f 300, werd daar het een streekbelang is, welwillend beschikt. Met de Bank voor Ned. Gemeen ten werd een rekening-courant-over eenkomst afgesloten. 't Cornelius Jansenius Lyceum te Hulst kreeg een bijdrage van f 25,- voor het oprichten van een gedenkte ken. Voor de centrale verwarming in de ambtswoning van de burgemeester werd een nieuwe kachel aangeschaft. De voorlopige vaststelling van de gemeenterekening 1947 werd goedge keurd, evenals die van de dienst voor sociale zaken en gecombineerd arm bestuur. DE BEGROTING 1949 daar praten we niet meer over: Onbetwist de beste tandpasta (Adv. 119-00) TJieruit bleek, dat een 2e gemeente- werkman zal worden aangesteld op een salaris van f 1800. De ge meente-werklieden zullen in de toe komst het openbaar kerkhof in or de houden. Voor het maken van een graf zal f 30 vergoeding gegeven worden. Met de tegenwoordige func tionaris, die de graven onderhoudt, zal op voorstel van de heer Ivens overleg gepleegd worden. Wil hij tot zijn 65ste jaar aanblijven, dan bestaat daartegen geen bezwaar. GEEN STRAATBELASTING ■yolgens thans geldende rijksvoor schriften, moet er in de gemeenten, die armlastig zijn een straatbelasting geheven worden. Wil de raad hier niet toe overgaan, dan wordt de helft van de geraamde belasting die geschat wordt in totaal op f 4000, dus f 2000,- van de rijksbijdrage aan de gemeente afgetrokken. B. en W. waren van oor deel, dat er in Hontenisse geen straat belasting geheven dient te worden, ondanks deze stok achter de deur. De raad kon zich hier volkomen mee verenigen en besliste afwijzend. EEN REINIGINGSDIENST Ur werd een verordening op de reini- gingsdienst vastgesteld, waarbij door de inwoners der gemeente zonder onderscheid f 5 per jaar zal moeten betaald worden voor het afhalen van hun vuil, tuinvuil inbegrepen. Een al gemene verplichting dus. De heer Stallaert verklaarde zich tegenstander, maar de voorzitter wees op de plicht van de gemeente om de hygiëne en de volksgezondheid te bevorderen. Bij hoofdelijke stemming ging de ver ordening er met 1 stem meerderheid door. Krachtens art. 55 der L.O. wet werd de vergoeding voor leerlingen der bijzondere scholen op f 35.50 per leerling vastgesteld. DE HAVEN VAN WALSOORDEN y oals wij in het kort reeds mededeel- den, werd voor verbetering van de haven voorgesteld een bedrag van f 200.000 uit te trekken. Het blijkt, dat het rijk het belang van de haven niet inziet, daar het meent dat hier hoog stens een streek of plaatselijk maar geen rijksbelang gediend wordt. In overleg met de provincie zal men trachten alsnog een rijksbijdrage te bekomen. De heer Stallaert ver klaarde zich tegenstander van deze post als het rijk geen bijdrage wil ge ven. Hij wees erop, dat de haven al tijd een zorgenkind geweest is. De burgemeester daarentegen betoogde, dat, wil men industrie aantrekken ert Hontenisse vooruitbrengen, men dient te zorgen, dat de haven in orde is. De heer Ivens wil ook afwachten of een rijksbijdrage verkregen kan wor den. Wethouder Ahrends pleitte voor dit voorstel in verband met de aantrek king van industrie, waar later de landarbeiders, die zeker na verloop van tijd door de mechanisatie over tollig zullen worden, kunnen ge plaatst worden. Met 7 stemmen voor en 2 stemmen tegen wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. DE RONDVRAAG evraagd werd of het waar was, dat op Perkpolder een patates-frites- kraam zou komen. Het antwoord luid de, dat, daar Rijkswaterstaat bezwa ren had, de aanvraag was afgewezen. Opgemerkt werd, dat nimmer door de Waterstaat was vastgelegd, dat be halve de wed. Huysmans niemand be paalde vergunningen krijgt. Zaamslag 2 tot 3 jaar 1 T. Dieleman Terneuzen; 1,5 jaar 1 T. Dieleman Terneuzen, merriën 1,5 jaar 1 Tè Die leman Terneuzen. Warmbloed mer. riën binnen 1 jaar 1 B. Plasschaert Graauw, Ponny 1 C. Missen Zaamslag Shetland ponny 1 T. Dieleman Ter. neuzen. Varkens Biggen 1 Far. de Mey Zuid dorpe. Vetvarken 1 A. Audenaerde Axel. Schaap 1 M. H. Moerman Hoek Aangevoerd werden plm. 400 stuks hoornvee, 50 paarden, 75 varkens. 1 schaap. Afgenomen werden voor de centrale 176 stuks slachtvee. Middelburg Benoemd. De heer L. Schluter, leider van het tehuis voor politieke delinquenten „De Clinghe" te Bloe- mendaal, is benoemd tot hoofdleider van het jongenshuis van de kinder- zorg der Ned. Herv. Gemeente al hier. O PLANTDAG IN NIEUW-MIDDEL BURG In het Van Epenpark in Nieuw Middelburg had een herbeplanting plaats, georganiseerd door de Buurt- ver. Nieuw Middelburg. Van het ge meente-bestuur waren aanwezig de wethouders L. J. v, 't Westende, L. Geers en A. J. Berenpas. Het park, dat tevens is ingericht voor speeltuin was rondom rijkelijk met vlaggen versierd en ruim 200 kinderen van de buurt waren aanwezig om de eer ste bomen en planten in de grond te plaatsen. Dhr. v. 't Westende, wet houder van gemeentewerken, sprak voor de aanvang een kort woord en noemde het een goed initiatief van het bestuur v. d. Buurtvereniging, om ook hier de kinderen in de her beplanting te betrekken, en bij hen daarmede de liefde aan te kweken voor hun eigen natuurschoon. Met de daaraangepaard gaande goede wensen, besloot hij z'n korte speech. Ook de voorzitter van Kon, Ver. Uit het Volk voor het Volk, dhr. Mazu- re sloot zich gaarne aan met 'n kort woord aan het gesprokene van de vorige spreker® Voorzitter van de buurtvereniging Nw. Middelburg, dhr. Suurmond dankte voor het ge sprokene waarna onder de vrolijke wijsjes van een draaiorgel het plan ten een aanvang kon nemen. Na het planten werden aan de kinderen ver snaperingen uitgedeeld. De kinderen van de inrichting konden niet aan wezig zijn, doch daarvoor Z|1 Woens dag 22 December a.s. gelegenheid worden gegeven de beplanting te voltooien. Heropening R. K. Leesbibliotheek Zondag 19 December zal de R. K. Leesbibliotheek in de Bogardstraat 7 worden heropend. Deze bib. is ver reikt met 150 nieuwe boeken, die wachten op lezers. De bib. is nu meer centraal in de parochie gelegen, zodat het voor 'n ieder mogelijk is. zonder extra moeite en tijd goede boeken te lenen en te lezen. Nationale Reserve. Bij het Dis trict Zeeland van de Nat. Reserve standplaats Goes is benoemd tot Luit. Adjudant van de Comm. Luit. Kolo nel W. K. de Feijter, de Reserve le Luitenant P Kloosterman, die voor dien werkzaam was bij de Generale Staf. Filmavond. De vereniging Ere schuld en dankbaarheid gaf voor 'n zeer uitgebreid publiek in het Schut tershof een filmavond. E-,- werd de film vertoond van de militaire ver richtingen van onze jongens in Indo nesië en van de schoonheid van de Oost. De propagandaleider van deze vereniging, dhr, P. Kroes vroeg aan dacht, om deze vereniging in haar werk te steunen. Een collecte bracht ƒ280.op. VLISSINGEN. Woensdag 15 Decem ber. Ledenvergadering van de KA B in het Bondsgebouw. Zwaar, maar geen goud kokter Glanz In Parijs wilde zijn geld be leggen. Liefst in goud. Maar goud groeit tegen woordig niet aan de bo men en hoe de dokter ook pogingen in het werk stelde, er kwam niemand die hem het gele metaal kon leveren. Althans niet de eerste maanden. Eerst toen de dokter zijn pogin gen had gestaakt, leek 't er op dat het geluk hem plotseling 'als een rijpe appel in de schoot zou vallen. Want op een goe de dag kwam er een patiënt bij hem, die zei: .Dokter wilt u een par tijtje goud kopen?" „Goud?" zei de dokter. „Ik hoorde dat u er in teresse voor had", zei de patiënt; „daarom heb ik maar wat meegebracht." En met een moeizaam gebaar hees hij 'n hand koffertje op tafel, terwijl hij met de andere hand in zijn broekszak greep. Een partijtje gouden du katen smeet hij noncha lant over het tafelkleed. Die munten waren zoveel als een monster van de koffer-inhoud. Even werd er gewikt en gewogen letterlijk en figuurlijk en toen duurde het geen vijf minuten meer of de koop was gesloten. De heer Abamos zo heet te de patiënt stak twee en een half millioen francs in zijn portefeuille groette beleefd en wan delde naar buiten. Even daarna maakte dokter Glanz de koffer open. Hij was van onder tot boven ?evuld met keien. Zelfs het handvol echte duka ten had mijnheer Abamos weer terug in zijn broek zak laten glijden. Op één na Xfijf en dertig gezinnen. die een tijdelijk ver blijf hadden toegewezen gekregen, in een aantal barakken te High Ercall (Engeland), kregen aan zegging, dat zij al hun kippen en honden op moesten ruimen, omdat men die beesten niet in het kamp wilde nebben. Toen de politie de vol gende dag ging controle ren, of de bewoners zich aan de verordening ge houden hadden, ontdekte zij, dat alle kippen en honden verdwenen waren Of beter: alle honden op één na. Die ene hond was een formidabele bull dog en hij stond breed uit voor de omrastering te grijnzen toen de agen ten arriveerden. Zwart het toppunt van brutaliteit: Enkele zwarthandelaren ver schaften zich stiekum toegang tot het Parijse hoofdbureau van politie, forceerden de kluis en wandelden weg met vijf millioen francs, bestemd voor de bestrijding van de zwarte handel OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOGOOOGGOOOOOOGGOGOOOOOOG0O rjVER het jongste nieuws omtrent Indo- nesië valt heel veel te zeggen en ook heel weinig. Men kan de historie gaan ophalen en trachten vast te stellen, hoe het allemaal zo gelopen is. En dat is een heel lang verhaal, waarin men naar voorkeur zijn zondebokken kan uitkiezen. Weinig valt echter nog te zeggen over de allernaaste toekomst. De Regering sprak duidelijke taal; Wij kunnen niet ver der. Onze plicht en onze roeping vereisen het schep pen van mogelijkheden voor de inlossing der konink lijke belofte. Dus er moet een einde komen aan de terreur en de bestandsschendingen, op en langs het republikeinse gebied. Djokja wil onze jongens daarbij wel gebruiken, mits ze onder het Nederlandse opper bevel vandaan gehaald worden. Dat doet Nederland niet, dat kan Nederland niet. Aan een schijn-souve- reiniteit in de interim-periode hebben we niets. Het gaat hier om zeer reële dingen: de beveiliging van le ven en goed tegen rampokkende benden.... De Vei ligheidsraad zal nu zeer vermoedelijk weer aan het redekavelen gaan. Voor Sovjet-Rusland wordt het niet gemakkelijk. Het heeft Hatta voor een „lelijke fascist" laten uitschelden en zal nu voor hem in de bres moeten springen. Die acrobatiek is echter minder belangrijk dan het onbegrip, dat nog altijd aan Ameri kaanse en Engelse zijde schijnt te leven. Intussen zullen wij samen met de federalen in ieder geval bin nen een paar weken de interim-regering klaar kun nen hebben. Laten we hopen, dat Pasoendan en Oost- Indonesië niet aan het wankelen worden gebracht door republikeinse invloeden. (YP het K.V.P.-congres heeft de heer An- driessen enige malen de noodzaak van onze eenheid beklemtoond. Hij deed dit tegenover de zonderlinge uitlating van de heer Schouten betreffen de de Roomse machtspolitiek. Het geldt hier een man die zegt geen anti-papisme te willen, doch die ons ver wijt anti-papisme op te roepen. Het is net als met de anti-semieten, die zeggen: de Joden staan zelf schul dig aan het anti-semitisme. Maar wij hebben de heer Schouten goed verstaan en weten, dat men ons onze groei en rechtmatige invloed misgunt. Een ander voor beeld leverde de heer Andriessen door eens na te gaan, hoe Minister van der Leeuw aan O. K. en .W. zo goed als alle leidende functies met P. v. d. A.-mensen be zette: drie directeuren-generaal, 7 van de 9 nieuwe af delingschefs, 3 van de 4 bestaande vacatures, alle sous chefs, 3 persoonlijke adviseurs, de 4 directeuren van de Radio in Overgangstijd. En ga zo maar door. Bij de ministerswisseling aan O., K. en W. is dat wel anders geworden. Doch als wij er eens niet waren in geslo ten formatie, hoe zou het dan gaan? HE BURGEMEESTER begon met de officiële mededeling, dat geen ex tra brandstof meer beschikbaar wordt gesteld voor het droogstoken van wo ningen. De heer Wattel tekende hier protest tegen aan omdat sommige destijds ge ïnundeerde woningen nog zeer vochtig zijn. De voorzitter beloofde nog eens stappen te ondernemen. Een verzoek van de groentenhande- laren om het verbod van druivenver- koop op de markt, anders dan bij ge wicht, werd afgewezen. Ds. Elderenbos kreeg eervol ontslag als leraar gymnasium. Tot concierge gymnasium benoemde men de heer Thierssen. Herbenoemd werden de aftredende leden der commissie van toezicht op het L.O.; in de vacaturev. Woerden, koos men mevr. Luyendijk. Na enige hamerstukken werd beslo ten om de dienst van Sociale Zaken onder te brengen in het gebouw der Nutsspaarbank in de Bogardstraat. De voorgestelde veranderingen in het ix>litie-bureau ontmoetten geen be denkingen. Zonder debat besloot men tot verdere invoering van de watermeters. Vrij lang werd gekeuveld over de ^verbetering der tennisbanen. De heer Hesselink zei, dat de aanleg van een grasband om de banen apert onjuist was. Hij ried aan dat Gem. werken voortaan deskundigen raadpleegt. Wet houder van 't Westende zegde dit toe. De aanvraag woningwetvoorschotten voor herstel en onderhoud der 149 wo ningen van de „Alg. Wonigbouwver- emging werd ingewilligd. Dit houdt in dat het destijds voor het herstel der oorlogsschade verleende credet verhoogd wordt met f 12.800 to» f 116.000 en dat voor het inhalen van achterstallig onderhoud een crediet wordt verleend van f 83.650. Kwam aan de orde een voorstel van B. en W. om, teneinde verder verval van het woningcomplex Bagijnhof te voorkomen, aan de Alg. Woningbouw vereniging een geldlening te verstrek ken van f 25.000 met een looptijd van 10 Jaar tegen een rente van 2.5 pet. Het voorstel werd verdedigd door wethouder Kögeler. De heer Luyenduijk vond het rente type te laag en vroeg welke garantie de vereniging de gemeente kan geven; Wethouder Kögeler zei, dat het hier om hulpverlening gaat. Ook de ge meente kan tegen 2.5 pet. lenen. De credietwaardigheid der vereniging achtte spreker voldoende; er is nog een geblokkeerd tegoed van f 8000,—. Het voorstel werd aanvaard. Het voorstel tijdelijke biisL? aan personeel in gemeentedienst werd aan vaard evenals dat van onname kas-' geld 1949. De Vleeshal. Tl^ederom werd uitvoerig gedebat- teerd over de bestemming van de in restauratie zijnde Vleeshal in het stadhuis. Nadat de voorzitter had mee gedeeld dat ook de C.B.T.B. verzocht had de hal te bestemmen voor agrari sche ruimte, becritiseerde de heer van Loo de snelheid waarmee B. en W. op nieuw met dit voorstel zijn gekomen en zei alle argumenten van B. en W. niet te kunnen onderschrijven. De heer van Hoek was iets huiverig voor het voorstel omdat er het ver strekken van een renteloos voorschot van f 10.000 aan vastzit. Spr. geloofde niet, dat het museum zich in de toe komst bedruipen kan. Plaatst men het museum in de hal, dan krijgt men het er moeilijk meer uit, ook al komt er een betere bestemming in de toekomst. De voorzitter verdedigde het voorstel en zag wel perspectieven voor het oor logsmuseum, waarvan er slechts twee gelijksoortige in Zeeland zijn, n.l. te Westkapelle en te Cadzand. In bijzon dere gevallen kan de hal vrijgemaakt worden. Mr. van Empel drong aan om de maquette van Walcheren, waarvoor f 10 000— wordt uitgetrokken, door deskundigen te laten vervaardigen en niet door goedwillende knutselaars. De voorzitter beloofde dit en wethouder v. 't Westende lichtte dit nader toe. Een ervaren maquettebouwer is aangewor ven en iets zeer merkwaardigs kan men verwachten. Bekende architecten zullen het toezicht houden evenals per soneel van de Waterstaat. De heer Wattel zei niet tegen het renteloos crediet te zijn, maar wel te gen het afstaan der hal aan het mu seum; 'n agrarische bestemming vond hij beter, omdat Middelburg tot nu toe de slechtste marktplaats is in Zeeland, daar men een overdekte ruimte mist. Ook voor andere doeleinden leent de hal zich goed. Na nog wat heen en weer gepraat, werd het voorstel tot veler verrassing met de grote meerderheid van 16 tegen 2 stemmen aangenomen. Tegen stem den mevr. de Vlieger en de heer Wat tel. Bij de rondvraag klaagde men over de smeerboel op de Loskade bij het bietenladen en over het prikkeldraad langs het Balansplantsoen. B. en W. beloofden dit draad op te ruimen, daar velen hun kleren er aan scheuren. Vlissingen Philatelica. Het was met een tikkeltje nieuwsgierigheid dat we ons naar, door de plaatselijke afd. van de landelijke vereniging „Philatelica" georganiseerde tentoonstelling bega ven. Een oppervlakte van 70 M2 aan postzegels, onder glas en op schragen toonde ons althans een gedeelte van de schatten van deze club. En inderdaad wat de momenteel 70 leden tellende vereniging ons liet zien. stelde geenszins teleur. Ver schillende landverzamelingen en o.a,. een zeldzame Rode-Kruis-collectie, die ieder warm postzegelverzame- laarshart wel moet hebben doen kloppen. 's Avonds belegde men een avond, die ons via een accordeon-potpourri, en Mr. Zawadski's (zelf een harts tochtelijk verzamelaar) goochelnum- mers en met Hawaiiklanken aan het slot brachten van deze voor Philate lica wel geslaagde dag. HET KOMISCHE IN DE MUZIEK In Concordia besprak Casper Höwe- ler het komische in de muziek. Aan de hand van bevattelijke voorbeelden en geïllustreerd met gramofoonpla- ten van fragmenten uit werken van grote en kleine meesters der muziek toonde spreker aan hoe op verschil lende wijzen een komisch accent ook in muziek kan worden gelegd. Tech niek en psychologie spelen hierbij een grote rol. „Humor in de muziek" wordt meestal slechts beloond met een „onderhands" glimlachje, of schoon dit geenszins als een ongun stiger resultaat behoeft te worden opgevat dan het gegrinnik na een „succes de cabaret". KERSTMIS IN GERESTAUREERDE KERK. Het is zo goed als zeker dat de restauratie van de O. L. Vrouwekerk alhier vóór Kerstmis voltooid zal zijn. IX laatste vensters worden ingezet terwijl met het afwerken van de be schildering o.a. de twee abses achter de zijaltaren nog deze week wordt begonnen. Hiermee is dan tevens het einde gekomen van een moeizaam maar succesvol stukje wederopbouw. (Adv. 151-oo) Rollend en stampend kwam het schip recht op hen aan. De vuurtoren stond op het hoogste gedeelte van de rots. die van het Zuidwesten naar 't Noordoosten liep. Bij laag water echter kwam een groot deel van de grondvesten van de granieten kolos bloot. Wat als dit grote schip, dat toch zeker tienduizend ton groot was, tegen de toren aan botste? Het hing er maar van af, of het op het laatste ogenblik opgetild zou worden of neer- gedrukt. Werd de voorsteven op het laatste moment omlaag gedrukt, dan zou het schip tegen de rots lopen, daar een stuk afslaan en waarschijn lijk zelf in tweeën breken; in het an dere geval zou het schip met zijn vol le gewicht tegen de vuurtoren oplo pen en deze hopeloos vernielen. Zo dat én schip én toren van dit aard rijk zouden verdwijnen, met al de opvarenden en bewoners! Drand staarde naar het op en neer dalende schip met halfversufte ogen. Hij zag als in een droom dat de officieren en bemanning al hun krachten inspanden om een botsing met de rots te voorkomen. Maar het gelukte hun niet het schip ook maar een centimeter naar stuurboord te laten draaien, daar juist van die kant getij en water hun verenigde aanval op het hulpeloze vaartuig richtten. Toen het schip misschien nog maar twee scheepslengten van de toren verwijderd was meende Brand een donkere gedaante op de brug een sig naal naar het kaartenhuis te zien ge ven. Het volgende ogenblik draaide het schip om, maar was nu tevens een volkomen machteloze speelbal van de golven geworden, van de gol ven die er vermaak in schenen te vinden het schip op de rotsen te plet ter te werpen. Het schip werd opgenomen en op 'n hoge punt neergesmakt en alsof dat nog niet voldoende was werd nog maals het achterschip opgeheven. Zo kwam de mailboot, op zij liggend ein delijk tot rust. Brand vond zijn stem terug, want hij wilde uiting geven aan de eerbied die hij voor die onbekende kapitein voelde, die, toen hij merkte dat zijn schip verloren was, het liever op een ongunstiger plaats van de rots had gezet, dan gevaar te lopen de vuur toren te beschadigen of te vernielen. Daar gaat een mooi schip, riep hij uit, onder bevel van 'n nobele kerel! Dit waren de eerste woorden van het requiem voor de kapitein. HOOFDSTUK VII Een moedig man Rauwelijks hadden de woorden Brand's lippen verlaten, toen 'n grote golf over het schip sloeg en het voor een ogenblik geheel aan het oog onttrok. Het was zeker dat deze golf een aantal opvarenden het leven zou kosten, even zeker als het feit, dat het schip voor hun ogen in tweeën zou breken. De wind. die nog steeds hevig was. het gedonder van het stij gende water tegen-de rotsen en de wolken schuim, die alles in een waas hulden, maakten dat men niets nauw keurig kon onderscheiden. Maar toen de donkere watermassa zich terugtrok, gebeurde het vreselij ke, wat Brand zeker voorzien zou hebben als zijn geest niet reeds met zoveel andere dingen vervuld was geweest Nu 't achterschip niet meer door het water ondersteund werd moest het schip öf van de rots af glijden óf in tweeën breken. Het laat ste was wel zo waarschijnlijk als 't eerste. En zelfs als het schip nu aan de vernieling ontkwam, zou dat slechts uitstel van executie betekenen De laatste golf had ook de positie van het voorstuk van het schip iets gewijzigd; het lag nu met een zijde naar de zee gekeerd en de hoge voor mast bevond zich op betrekkelijk ge ringe afstand van de omloop waarop Brand met zijn beide dochters stond te kijken. Doordat de machinekamer vérnield was, beschikte de boot niet langer over stoom en kon ook de dynamo niet meer werken, zodat alles aan boord in het duister gehuld was. wat aan de beide meisjes een afgrijselijk schouwspel bespaarde. De meeste eerste klasse passagiers hadden zich in de salons verzameld, terwijl een ander deel zich voor de deuren en in de gangen verdrong, daar de toegang tot het dek hen op last van de eerste officier ontzegd was. pindelijk brak de romp als een lu- cifershoutje in tweeén en met donderend geweld stortte ae achter ste helft in de diepte, meer dan de helft van de opvarenden meeslepend. Gelukkig voor de overigen en de toe schouwers op de torenomloop werden de doodskreten van al die mensen overstemd door het geraas van de storm en de woedende zee. Constance en Enid schreeuwden het uit van ontzetting. Brand, die vrees de, dat het overgebleven deel van hét schip nu tegen de toren geworpen kon woiden.' trok haar achteruit. (Wordt vervolgd.) WOENSDAG 15 DECEMBER HILVERSUM II 415 m: 7 Nws„ 7.15 Te Deum, 7.45 Woord v. d. dag, 8,- Nws., 8,15 En nu aan het werk, 9,- Zieken, 9.30 W.st., 9.35 Morgenconc., 10.30 Morgend., 11 Bach, 11.15 Het wuivende koren, 11.50 Ens. Donaukl. 12.30 Weerpr.. 12.33 Adventsstonde, 13 Nws., 13.15 Ens. Lachman, 13.45 St. Stephan Dom koor, 14 Gr., 14.30 Win- tersnoei van heesters en druif: Her wig, 15 Conc.geb. kwintet, 15.30 Love songs, 15.40 De Varianten, 16.15 Jon gens en meisjes, 17.30 Walsen, 17.45 Nieuw Guinea, 18 Ned. koren en korp sen, 18.30 Stokowski, 19 Nws., 19.15 Indonesië, 19.30 Actueel geluid, 19.45 Eng. gevorderden. 20 Nws., 20.15 NCRV, kwartet, 20.35 Ons Christelijk Geloof, 21 Eur. concert. 22 Busch str. ork., 22.30 Sopraan, 23 Nws., 23.15 Fairy Queen, v. Purcell, 23.35 Sere nade v. Mozart. HILVERSUM I 301 m: 7 Nws., 7.15 Gymi^, 7.30 Muz. bij het ontbijt, 8 Nws., 8.15 Guus Deloof en ork., 8.50 Huisvr., 9 Kamermuz., 10 Morgenw., 10.20 Onze keuken, P. Kers, 10.30 Als de stofzuiger zwijgt, 11 Pop. non stop, 12 Ens. Accordeola. 12.30 Weerpr., 12.33 Platteland, 12.38 Kilima Hawaiians, 13 Nws., 13.15 Kalender, 13.20 Prom.- ork., 14 Jan Greshoff, 14.15 Jeugd- conc., 15 Kerstmis der ijdelheid, 15.30 Regenboog, 16 Roodborstjes, 16.15 Het stond in de krant, 16.45 Vragen staat vrij, 17.15 De Leur en Schifferstein, 17.35 Spirituals suite, 18 Nws., 18.15 Varia, 18.20 Prima Ballerina, 18.30 Ned. strikr.. 19 Socialisatie en opvoe ring van de productiviteit, 19.15 An drew Sisters, 19.30 VPRO, 19.40 Jeugd 19.45 Bijbel, 20 Nws., 20.05 Dingen v. d. dag, 20.15 Conc.geb ork., 21 Marnix van St. Aldegonde, hoorspel, 22 Operettekoor, 22.15 Metropole ork. 22.45 In den tuin der poëzie, 23 Nws., 23.15 Zang en orgel, 23.35 Alb. Sand ler. BRUSSEL VLAAMS 321 m: 19 Nws.. 19.15 Gr., 20 Omr. ork., 21 Actualiteiten. 21.15 Gr., 22 Nws., 22.15 Gr., 22.50 Nws., 22.55 Gr.

de Stem | 1948 | | pagina 2