Wanbegrip en onwil bij velen Doodstraf geëist tegen Woudenberg Hef Congres Zuidelijke ambtenaren bezinnen zich Dr. van Roijen stort zijn Kart uit IN 'T KORT Kloosterboer voorlopig in vrijheid w? willen tenslotte nog wijzen op het verblijdende verschijnsel, dat het jongerenelement zulk een levend deel van de partij blijkt te vormen. Talrijke groepen waren aanwezig. In de sectievergaderingen lieten ze hun woord ook ruimschoots horen Zó moet het zijn in een levende oartii. Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst. VIJFDE JAARGANG No. 1254 DINS DAG 14 DECEMBER 1948 Indonesië in de internationale mening Verrassing Op één lijn te stellen met Mussert en Blokzijl Historische noten"-regen Belgische schoolkwes tie schiep onhoudbare situatie Ook Belgische paspoor ten langer geldig De man, die op een valse pas van een Bredanaar naar Argentinië wilde O Vrij veel wind Hoffman wil China blijven steunen Br. Gielen professor van Nijmegen Vereniging van Transjordanië en Arabisch Palestina Op hun dienstbaarheid aan de gemeenschap Weekend op de Drakenburg-h Bakkers- en slagers gezellen in één bond Herdenkingsdag te Renesse Enkele kanttekeningen Uitgave N V Uitgeversmij Neerlandia Redactieraad: A. F. J- Aernoudts; C. J. van Hootegem; A. E. Langenhorst; Mr. Dr A. J J M Mes. Mr H B B. de Rechter. Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling: f 3.90 p. kwartaal; p. post t 4.75. p week (uitsluitend bij niet-postbestelling) f 0.30. Losse exemplaren 8 cent. Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst, Dubbele Poort, 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Hoofdredacteur: J. J H. A. Bruna. Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage) f 0.10 per m/m; voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) f 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp. f 0.25 en f 0.60. Incasso wordt berekend. DR. J. H. VAN ROIJEN, wnd, hoofd van de Nederlandse delegatie in de Assemblee heeft verklaard, dat de stem ming der grote meerderheid van de delegaties inzake het Indone sische vraagstuk voor Nederland ongunstiger is dan men zich in het algemeen in Nederland zelf voorstelt. Daar staat dan dus zwart op wit en met de woorden van een zeer officieel man precies hetzelfde als wat in „De Stem" van Zaterdag j.I. door onze Parijse correspondent werd betoogd. Merkwaardig is dat zelfs dr. van Roijen meent, dat er aan de Voorlichting iets hapert VOORLICHTING MOET VERBETERD. TTERVOLGENS werden aan onze ge- delegeerde een aantal vragen ge steld. In zijn antwoorden zei hij o.m. dat het werk van de UNO, Assem ble zowel als Veiligheidsraad, op een lange termijn moet worden be zien en tegen de achtergrond van de grote verdeeldheid, die bestaat tussen de grote Mogendheden. De UNO zal deze verdeeldheid kunnen helpen ver nietigen, zij zal echter eerst ten volle vruchtbaar kunnen werken, wanneer er tussen de Groten eenstemmigheid is gekomen. TEF KOOLS is al niet zo erg jong meer, maar bij het zaal- werk in het klooster van de Fran ciscanen-Tertiarissen, dat hij nu ai vier jaar doet, staat hij zijn mannetje. Het klooster kan men vinden in Baarle-Nassau en on langs kwam er de Generaal uit Rome op bezoek. En omdat Jef met aile broeders op vriendschap pelijke voet staat, kou hij het met de Generaal uiteraard ook best vinden. Zo goed zelfs, dat deze Jef de toezegging deed, voor een verrassing te zullen zorgen, wanneer hij weer terug in Rome was. En dezer dagen kwam die verras sing. Zij zat in een enveloppe met een dure postzegel en bestond uiteen rozenkrans, persoon lijk door. Z. H. de Paus gewijd. PEN GEMASKERDE MAN is de wo- ning van een bejaard echtpaar te Enschot binnengedrongen. Met een revolver gewapend kwam de rover de slaapkamer binnen. De buit was 500 gulden. TVE TOEWIJZINGEN voedingsvetten voor Horeea-bedrijven worden met 50 pet. verhoogd, zodat bijv. gebakken aardappelen weer op het menu zullen verschijnen. T\E TOESTAND van Koning George van Engeland, die lijdt aan een belemmerde bloedsomloop in de beide benen, is aanzienlijk vooruit gegaan. Ty OENSDAG komen de V. N. weer bij elkaar. Het verzoek van Israël als lid te worden toegelaten zal wór den besproken. De aanvragen van Ceylon en Haiderabad komen ook ter tafel. J)E MINISTERS Stikker en Spitzen ontvangen vandaag de Argentijn se. autoriteiten, die op uitnodiging van de K.L.M. thans een bezoek bren gen aan ons land. Het gezelschap trekt verder Friesland in, gaat het rijksmuseum in Amsterdam bekijken en in dezelfde stad de firma Lucas Bols! JN DE BOCHT van Koege drijft een complete meubelverhuiswagen op het water rond. De wagen is over boord gespoeld op een Nederlands transportschip tussen Kopenhagen en Kiel en is bestemd voor Nederland. R1LEY, stafchef van de V. N. is met de onderhandelin gen over een wapenstilstand in Pa lestina begonnen. JJLSSISCHE PILOTEN verklaarden op 7 December te Wiesbaden, dat zp gaarne aan de luchtbrug-operatie zouden deelnemen. JjENEMARKEN, Noorwegen, IJs land en Portugal zullen worden uitgenodigd tot het bijwonen van de besprekingen over het sluiten van een Noordatlantisch Pact, die thans te Washington gaande zijn. (V' JANUARI 1949 komt Amster dam 28200 woningen tekort Zou de stad in 5 jaar dit tekort, dat jaar lijks met 4000 woningen stijgt, willen inhalen, dan moeten per jaar meer dan 9000 woningen worden gebouwd rpUSSEN de Britse en Russische zó ne is een belangrijke zwendel ont dekt in staal en textielproducten. Sov jet-officieren. die in de zaak betrok ken ziin werden te Dusseldorf aan gehouden. J)E GEBRS. DE VILDER kwamen gisteren voor de Bijz. Raad van Cassatie. De proc -fiscaal eiste vernie tiging van de sententies en terugver wijzing naar het Hof van Arnhem. Uit spraak 10 Januari 1949. Met het oog op de invloed van de kleine mogendheden wees dr. van Roijen op het belangrijke werk, dat door de zg. neutralen is verricht ten opzichte van Berlijn. Hij vreesde ove rigens, dat de UNO geen universeel karakter zal kunnen krijgen in een nabije toekomst, daar Rusland star vast blijft houden aan het veto-recht t.o.v. de toelating van nieuwe leden. De Indonesische kwestie is slechts in algemene termen aangeroerd, zo zei dr. van Roijen. Daarna kwam de ontboezeming over de slechte stem ming bij de gedelegeerden ten op zichte van ons land. Men ontmoet juist voor wat Indonesië betreft veel wanbegrip en veel onwil om tot een beter begrip te komen, zo meende de spr. Helaas, zo moest hij zeggen, stuit men ook op veel twijfel aan onze op rechtheid om aan de Staten van Indo nesië volledige vrijheid te geven. In dit verband wees dr. van Roijen ook op de buitenlandse Pers, met name voor wat de commentaren op 't Vierde Interimrapport aangaat. Men schonk vooral aandacht aan wat voor Nederland ongunstig is en schonk wei nig aandacht aan onze ernstige pogin gen om tot een vreedzaam vergelijk te komen. Tenslotte kwam deze beken tenis: Wij moeten natuurlijk blijven werken aan de verbetering van onze voorlichting trachten zoveel mogelijk in gesprekken met delegaties en jour nalisten ons standpunt beter begrip te doen vinden. DIT ZEGT DE PERS. LAAT ons hopen, dat zulks inder daad op korte termijn zal staan te gebeuren! Inmiddels kunnen we melden, dat de Amerikaan Cochran terug is in Batavia. Hij voerde in Djokja besprekingen met de voor naamste Republikeinse leiders. De Re publiek zelf zwijgt tot nu toe in alle talen over het Nederlandse besluit. De C. v. G. D. heeft slechts mee gedeeld, dat er geen wijziging is ge bracht in het plan om morgen vol tallig naar Djokja af te reizen. De republikeinse pers is uiteraard bitter gestemd. Er staat niet minder in te lezen dan dat Nederland de Ren- ville-overeenkomst heeft gesehonden. De in Batavia verschijnende bladen geven ernstige tekenen van ongerust heid over de mogelijke consequenties van het Nederlandse besluit en daar mee staan ze dan op een gelijk stand punt als sommige Nederlandse bla den. De Amerikaanse pers spreekt on omwonden van een „gevaarlijk sta dium" en van „onheilspellende moge lijkheden", die door de Veiligheids raad niet langer kunnen worden ge negeerd. Merkwaardig is de mededeling, die gisteren in de N.-Y. Times staat van de hand van de Haagse correspon dent Anderson: de Nederlandse Re gering zou „de critici van haar be leid in Indonesië" gewaarschuwd hebben, dat tussenkemst van bui tenaf in het geschil lot gevolg zou kunnen hebben een verzwakking van de West-Europese structuur en af neming van de Westerse invloed in het Verre Oosten. Volgens deze correspondent zou de Nederlandse Regering bereid zijn ge heel en al de gevolgen van haar een zijdige hafiftdelwijze te dragen, „zelfs het risico zich daardoor de afkeuring van de buren op de hals te halen en het veroorzaken van zware ontberin gen van het volk". rvM vijf minuten voor half vier heeft gisterenmiddag de procureur-fis caal aan het Amsterdams Bijzonder Gerechtshof de doodstraf geëist tegen de vroegere leider van het voormali ge Nederlandse Arbeidsfront: H. J. Woudenberg. Aan het einde van zijn requisitoir zeide mr. A. H. van de Veen tot het Hof: „De ogen van de Nederlandse arbeiders zijn op U gericht in het verlangen recht te doen aan de man, die geruggesteund door de vijand, de vakbeweging heeft stuk gemaakt. Hij is op één lijn te stellen met mannen als Mussert en Blokzijl". De procureur-fiscaal schetste ver volgens de levensloop van Woudenberg die in 1933, toen hij „nog hoog en droog in de zeevishandel zat" bij de N.S.B. is gegaan, doch het niet ver der bracht dan tot kringleider in IJmuiden. Eerst in '37 heeft hij zich geschaard aan de zijde van de oppositie in de NS B., nl. aan de zijde van Rost van Ton ningen, die de totale assimilatie in de Duitse ideologie nastreefde. Rost van Tonningen is dan ook degene geweest, door middel van wie Woudenberg er in geslaagd is zich tot commissaris van het NVV te doen benoemen". Mr. van de Veen herinnerde eraan, hoe Woudenberg op Dolle Dinsdag is gevlucht als zg. „grenadier". Zelfs toen kwam in zijn aangenomen naam zijn front-complex naar voren: hij noemde zich „Frontenberg". Deze man, die millioenen aan de Neder landse vakbeweging heeft onttrokken, vroeg tijdens de hongerwinter extra kolen en levensmiddelen aan, omdat zijn zoon aan het Oostfront streed. Mr. van de Veen besloot zijn requisi toir met de hierboven aangehaalde zin. Op 27 December zal het Hof het vonnis uitspreken. A MERIKAANSE transportvlieg- tuigen gaan boven Bastogne in de Belgische provincie Lu xemburg driehonderd kilo noten uitwerpen, ter herdenking van het befaamd geworden antwoord van brigade-generaal" Anthony Mc- Auliffe, die op 22 December 1944, toen zijn 101ste luchtlandingsdi visie te Bastogne was ingesloten, aan de Duitse commandant op diens eis tot overgave slechts dit ene woord als tegenbericht deed toekomen: „Nuts". Hetgeen let terlijk „noten" betekent, doch fi guurlijk: „Loop naar de pomp". Belangrijke verklaring van Kardinaal van Roey TN EEN TOESPRAAK op het Twee- de Nationale Congres vaó de Waal se federatie der Katholieke Actie voor mannen, dat Zondag 12 Decem ber te Brussel werd gehouden, heeft Kardinaal van Roey, de volgende be langrijke verklaring afgelegd. „Wij betreuren het voor heel België te moeten verklaren, dat de tegen standers van de katholieken de strijd tegen de katholieke scholen opnieuw begonnen zijn". De Kardinaal gaf hierop een schil dering van de situatie, die is ontstaan. „De situatie, die hieruit voor ontel bare gezinnen is voortgekomen, is voor ons onaanvaardbaar. Zij kan op geen enkele wijze worden gerecht vaardigd en dient noodzakelijk veran derd te worden," De Kardinaal besprak vervolgens het standpunt van de autoriteiten, die afwijzend staan tegenover het stand punt der katholieken en de mogelijk heden hoe men tot een oplossing zou kunnen geraken. yOALS reeds eerder werd bericht, is de geldigheidsduur van de Ne derlandse paspoorten ten aanzien van reizen naar België verlengd. We ver nemen nu, dat hetzelfde geldt voor de Belgische paspoorten ten opzichte van ons land. Belgen kunnen worden toegelaten, op vertoon Van een na 1 October 1944 afgegeven paspoort (of verlengd). Dit paspoort 'moet dan ofwel geldig zijn ofwel ten hoogste sedert vijf jaar zijn afgelopen. Men zal zich herinneren, dat de Ne derlandse paspoorten moeten zijn af gegeven (of verlengd) na 1 Januari 1946 voor zover dit reizen naar België betreft. ONDERSCHEIDING Bij Kon Besluit is verlof verleend aan ir K Drok te Terneuzen, inge nieur van het waterschap Hulster en Axeler Ambacht, tot aanneming van het ordeteken van Ridder der Kroonorde van België, hem door de Prins-regent van België verleend. P 17 April 1947 kon de Bredase j gegeven over de vertrektijden en de tonnage van schepen uit Nederlandse havens. Daar niet alle getuigen aanwezig waren werd besloten de zaak aan te houden. Kloosterboer werd evenals zijn handlanger P. B. voorlopig in vrij heid gesteld. Weersverwachting, geldig tot vanavond: Over het algemeen vrij veel be wolking met plaatselijk enige re gen. Meest krachtige wind uit Zuidelijke richtingen. Weinig ver andering in temperatuur. Zon onder 16.29 uur. Maan on der 7.59 uur. Woensdag: Zon op 8-42 uur. Maan op 15.51 uur. pAUL HOFFMAN, de administra teur van de E.C.A.,, heeft bij zijn aankomst Zaterdag jl. te Sjanghai voor een inspectie-bezoek aan de pers verklaard: „Wij weten niet precies wat er gebeuren za] of wat voor een coalitie eventueel zal worden opge richt. Doch wanneer een toekomstige coalitie geheel het volk zal vertegen woordigen, zal ik aanbevelingen doen voor voortzetting van de hulpverle ning aan het Chinese volk". Hoffman zeide verder: „Wg zullen zeker niet in zee gaan met een coali- tieregering, welke de vryheid van godsdienst en pers zou onderdruk- ken". p referentie van Hoffman aan een rppfri'hf]6 .Pleuwe Chinese coalitie- munisW, blLwelke hi.i dan de com munisten klaarblijkelijk inbegrepen varf betek wor<ï door waarnemers als van betekenis beschouwd. JJET BESTUUR der Radboud-stich- tmg te Nijmegen heeft besloten, dc leeropdracht van dr. S. T. Stras- ser aan de R. K. Universiteit te Nij megen uit te breiden met theoretische dagogiek en hem te bevorderen tot adgogiek en hem te bevorderen tot gewoon hoogleraar. Tezelfdertijd is „L j hielen te Roosendaal be- hoogleraar in de faculteit der Letteren en Wijsbegeerte om on derwijs te geven in de paedagogiek, nrnf ZS7er is °Pgedl'agen aan prof. Strasser en mede met uitzon, dering van de kinderpsychologie en de psychologie van het abnormale Kina. Dr. Gielen was van 1 Juli 1946 tot 6 Augustus 1948 minister van Onder- ?n Wetenschappen in net Kabinet Beel. politie in samenwerking met Belgische collega's in Gent grijpen de NSB-er Kloosterboer, verdacht wegens spionnage ten voordele der Duitsers. Met een valse pas op naam v. d. Bredanaar v. Maagdenberg wil de h(j met een door hem gekocht schip naar Argentinië vluchten, waar zijn broer woont. Kloosterboer stond gisteren voor het Bijz. Gerechtshof te Amsterdam te recht, waar zijn doopceel uitvoerig werd gelicht. Hij werd er voor de oorlog van ver dacht de hand te hebben gehad in de torpedering van de Simon Bolivar" die 18 November 1939 vlak voor de Engelse kust bij het lichtschip Sunk in het Kanaal verging. 90 van de 400 op varenden verdwenen in de golven. In Januari 1940 werd hij gearresteerd, doch onmiddellijk na de capitulatie bevrijdden de Duitsers hem, doch na hun nederlaag werd hij weer gepakt en ter beschikking gesteld van het bureau Nationale Veiligheid. Hij zag echter kans tijdens zijn overbrenging uit de strafgevangenis te Scheveningen naar Groningen, waar hij ter beschikking werd gesteld van de procureur-fiscaal bij het Bij zonder Gerechtshof te Leeuwarden, te ontvluchten. Tijdens de zitting stelde de presi dent vast, dat K. niet de hand heeft gehad in de ondergang van de „Simon Bolivar". De Raad van Scheepvaart heeft uitgemaakt, dat dit schip op een mijn is gelopen. De verdachte bekende berichten aan de Duitse admiraliteit te hebben door- Transjordaans Parlement keurt besluit goed J>EIDE HUIZEN van het Parlement van Transjordanië hebben een stemmig een Kabinetsbesluit goedge keurd om Arabisch Palestina en Transjordanië te verenigen onder de souvereiniteit van Koning Abdoel- lah. Het besluit werd door het Kabinet genomen na de onlangs te Jericho gehouden conferentie van het Pales tijns Arabisch Congres dat Koning Abdoeliah verzocht zich tot koning van Arabisch Palestina uit te roepen. Naar men meent te weten, zou Transjordanië de genomen beslissing op de volgende bijeenkomst van de politieke commissie van de Arabische Liga ter sprake kunnen brengen om de andere zes leden van de commis sie in de gelegenheid te stellen hun standpunten uiteen te zetten. Deze leden zijn: Irak, Syrië, Libanon, Egyp te, Saoedi Arabië en Jemen. .1 Zaterdag vertrok van Rotterdam de „Volendam" met ongeveer duizend emigranten en transmigranten en ongeveer 500 D.P.'s naar Australië. Het schip, dat ook 250 gedemobiliseerde militairen meeneemt, vaart onder de vlag van de Kon. Rotterd. Lloyd. Aan boord bevindt zich ook een Vo- iendammer echtpaar met twee kinderen, die in Australië een bloemen- kwekerg gaan beginnen. De Volendammers moeten zich voor het ver trek aan het douane-onderzoek onderwerpen. T^en kern van katholieke ambtenaren, georganiseerd in de ARKA-afdelin- gen van de dirie zuidelijke bisdommen, was in dit weekend naar het Noorden gereisd, om in de harmonische sfeer van Drakenburgh het vraag stuk van de ambtelijke vorming te bestuderen. Telkenmale na een gehouden inleiding trok men zich terug voor gedachtenwisseling in werkgroepen en daarna onderhield men zich rechtstreeks met de inleiders. TYeze studiedagen, die aan de deel- nemers stellig physieke inspan ning hebben gekost kunnen alleen reeds daarom geslaagd heten, omdat zo grote actieve ontvankelijkheid is getoond. Hen heeft als 't ware aange stuurd op 't zoeken naar een synthe se tussen de uitoefening van het be roep en het persoonlijk leven. In drie grote delen kan men de dienstbaarheid van de ambtenaar aan de gemeenschap zien, namelijk de ambtenaar als mens tegenover mens, de ambtenaar tegenover de ge- organiseeide maatschappij en in ver band met de zending van de Kerk. De inleiders van deze onderwerpen hadden zo hun eigen inzichten, die in hoordzaak niet onvermeld mogen blijven. Met name de psycholoog, dr. Th. A. M Schreurs, heeft in een wijsge rig betoog het grote gebod van do dienende naastenliefde verklaard. Hij heeft duidelijk gemaakt, dat voor de verheffing van de ambtenaar niet van doorslaand gewicht is de aard van het werk, dat hij verricht, maai de wijze, waarop hij in zijn werk de beginselen beleeft. Een levende amb tenaar is dan ook hij, die een levend mens blijft op grond van de levens kracht, die hij put uit zijn gefundeer de en welbewust beleefde overtuiging In de plaats van zijn collega, prof. F, v. d. Ven uit Tilburg, sprak prof. dr. J. A. Veraart over de ambtenaar zoals deze staat tegenover de geor ganiseerde maatschappij. Hij herin nerde aan de evolutie van de abso lute gezagsstaat naar de parlemen tair-democratische staat, om daarna te wijzen op de tot standkoming van een organische opbouw van het eco nomisch leven met eigen ambtelijke staf.Maar dit kan volgens hem onmo- lijk een organisatie van het bedrijfs leven zijn, door de staat gehanteerd; dan zou de reeds overbelaste admi nistratie nóg zwaarder gaan drukken op de democratie. Deze spreker stond een zuivere kern voor, die als be stuurlijke ambtenaren objectief kan staan tegenover het bedrijfsleven. Derde inleider was Herman Die- vendal van de landelijke Katholieke Actie, die heeft gewezen op de plicht ook van de katholieke ambtenaar, deel te nemen aan de zending van de Kerk. Dat zijn beroep niet zonder ef fect was, bleek wel uit een van de conclusies, die door de deelnemers zelf aan het slot van dit weekend TAE SLAGERS- en bakkersgezellen hadden tot dan toe ieder een aparte R. K. Bond. Zondag jl. is door een besluit daaraan een einde geko men: opgericht werd de R. K. Bond van arbeiders (sters) in voedings- en genotsmiddelenbedrgven „St. Joris" Een gecombineerde vergadering keur de het besluit goed en benoemde de heer J. G. Voorn tot voorziter van de 8000 leden tellende bond. De ze tel van „St. Joris" is: Huis van Ar beid 12, te Utrecht. Mt. een enkele korte mededeling klonk het verleden Zondag van de preekstoel: „a.s. Woensdag Gul den Mis". En daarmee werd herin nerd aan een oud gebruik van een feestelijke H Mis ter ere van O. L. Vrouw van Quatertemper Woensdag voor Kerstmis. In onze gedachten zien we ze gaan, de oude trouwe ge lovigen, in de vroege morgenuren terwijl nog diepe duisternis over de wereld ligt, naar de Kerk. waar de piester die dag in feestgewaad naar het altaar treedt en waar feestelijke kianken van zang en orgel het kerk gebouw vervullen. Want het zijn de Adventsdagen voer Kerstmis en reeds gaan de gedachten inniger naar dit feest uit, we voelen het al naderbij komen. Het vervulde oudtijds de ge lovigen op veel dieper wijze dan thans. In hun godsdienstig medele ven zagen ze Maria gaan naar Beth lehem, op reis om zich aan te geven. Zij overwoog de woorden van de Engel, die tot Haar gezegd had, dat het Heilige dat uit Haar zou gebo ren worden, de Zoon van God zou zijn en ze droeg haar kostbare last verborgen onder het hart. En wie kon wel vuriger verlangen naar de komst van het Kindje, dan Zij, die door God tot Zijn Moeder was ver koren? En zo was Zij dus van ouds her de veiligste gids op de weg naar de Verlosser en kon niemand beter dan Zij in ons het verlangen ontste ken naar Hem. In de gedachten der biddende kerkgangers lag ook een in nig gevoel van medeleven met de ar moe en de nood van Maria en St. Jo seph: het was alsof ze zich in hun gezelschap schaarden om de weg naar Betlehem gezamelijk af te leg gen. En met zulke gev elens kwa men ze dan op d'e vroege morgen van deze Woensdag naar het ver lichte kerkgebouw, waar de talrijke kaarsen 'n gouden licht verspreidden waar de priester in gouden gewaad het H. Misoffer opdroeg als op grote feestdagen. Ligt er in dit oude ge bruik der Gulden Mis niet een heer lijke poësie verborgen, spreekt er niet een diep medeleven uit met de Liturgie? En zijn wij niet veel ar mer geworden, nu velen haastig naar hun werk, naar kantoor of werk plaats spoeden en geen tijd overhou den voor wat zo zinrijk in onze ker ken wordt gevierd? TWaar toch blijft het oude gebruik in ere en ik denk eraan, nu ik het kalenderblad in mijn hand houdt, dat me herinnert aan de Gulden Mis. En ik zie, hoe de bladen minder worden en er maar enkele meer overblijven voor de 25ste December. En het is een aansporing ze niet ach teloos te gebruiken, zoals men ach teloos de bladen van de kalender wegwerpt als er weer oen dag voor bijging. Want vandaag zie ik in ge dachten Maria en St. Joseph reeds op weg naar Betlehem en weldra zul len ook wij weer bg de kribbe staan. werden vastgelegd. Ais wij zeggen, dat de katholieke ambtenaar zijn dienstbaarheid moet funderen op de katholieke leer, is ongetwijfeld de doelstelling van het gehouden weekend duidelijk aange geven. VERSCHILLEN MET DE SOCIA LISTEN Min of meer in verwijderd ver band met de gehouden inleidingen stond een uiteenzetting van prof. Veraart over het wetsontwerp pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie. Dit ontwerp beschouwde hij als de grootste gemene deler van het ka tholieke en het socialistische stand punt. En hij vond hierbij gelegen heid, minister V. d. Brink te heke. len, die het beginsel enigermate had laten verwateren. Dr. W. Dijsselbloem, directeur van het Arka-bureau, is nader ingegaan op de controverse: katholiek en so cialistisch. Hij zeide: als een socia list of humanist spreekt over sociale rechtvaardigheid, bedoelt hij geheel iets anders als de katholiek. Hij waarschuwde zijn gehoor, dat men niet zal geraken op het hellend vlak van de socialisatie, doch steeds de eigen katholieke leer betrachten. En aan het slot van deze drie da gen wekte hij de zuidelijke ARKA- mannen op, het werk van de ambte naren-vorming te laten leven in de afdelingen. Een bijzondere commissie zou deze vorming permanent tot zich kunnen trekken. Als voorbeeld werd gesteld de afdeling Maastricht, die reeds een weekend aan de amb tenaren-vorming heeft gewijd. Stille omgang over de dodenakker /YP 10 December was het vier jaar geleden, dat te Renesse tien be woners van Schouwen en Duiveland na een schertsproces, alleen omdat zij gepoogd hadden naar Beveland te ontkomen, laaghartig werden ver moord. Daarom hingen uit de huizen te Renesse de vlaggen halfstok en stroomden honderden burgers en di verse autoriteiten naar de Grote kerk waar een herdenkingsbijeenkomst werd gehouden. TIEN HELDEN TYE secretaris der afd. Renesse Stichting 1940'45, de heer S. C. van den Hoek richtte zich na een welkomstwoord allereerst tot de na bestaanden en herdacht in zijn toe spraak deze tien mannen die hun le ven lieten in de strijd om de bevrij ding van ons vaderland. Zij zijn hel den en zich tot de jeugd richtend, ging hij dieper in op de betekenis daarvan. Hierna stelden zich allen op voor de stille omgang naar de dodenakker. Ter plaatse werden bloemen ge legd namens het gemeentebestuur van Renesse, d'e Stichting 19401945 en de jeugdbeweging. De predikant der Ned. Herv. Kerk, ds Cramer, sprak daarna naar aan leiding van de profeti van Ezechiël Wel is na de bevrijding alles in ons lang gereorganiseerd, maar toch meent men het nog te moeten vin den in zichzelf en zijn eigen kracht. Zolang wij niet beseffen dat alleen Gods geest ons kan brengen tot een nieuw leven zal van werkelijke voor. uitgang geen sprake zijn en blijft de vraag van de familieleden der slachtoffers gewettigd of hun jongens dit offer tevergeefs hebben gebracht. Als wij God niet zouden aanvaarden en niet tot Zijn belijdenis komen, dan zou dit alles tevergeefs geweest zijn In het stille vertrouwen, dat de Heere dit alles wat dood is we der levend zal maken hebben zij zich overgegeven aan hun beulen. Na de terugkeer in de kerk sprak de heer de Eoo, voorzitter van de afd. Renesse, Stichting 19401945. Hij hoopte, dat de bewoners van het eUanc' de betekenis van dit of fer mogen beseffen. "tpEN best denkbeeld is het geweest bij de K.V.P.-leiding, om naast de Partijraadsvergaderingen' ook ieder jaar een Congres te beleggen. De R.K. Staatspartij kende dit instituut niet. En dat was een gemis. Want naar binnen en naar buiten kan er van zo'n Congres veel uitgaan. Naar binnen: het massaal bijeen zijn, het onder linge debat, het bezinnen op actuele problemen los van allerlei organisato rische beslommeringen, kan verkwik kend en sterkend werken. Naar bui ten: andere bevolkingsgroepen zien en horen toe, de pers spreekt erover, de belangrijkste woorden klinken verder. Maar gelijk alles, moet ook con gresseren geleerd worden. We hebben alle bewondering voor het organisa torische werk, dat hier geleverd werd. Ook het tijdschema is over het algemeen goed aangehouden. Daar ha perde het vorig jaar nogal wat aan. De aparte Benelux-avond was, een uitstekende vondst. Doch het zwakke punt bleef: de sectievergaderingen. Die konden geen algemene bevrediging wekken. Er waren nu vooraf prae-ad- viezen verschenen. Ook al een verbe tering in vergelijking met het vorigs jaar. We kregen echter niet de in druk, dat die prae-adviezen vooraf in de afdelingen goed bekeken wa ren. Voor de belangrijke inleiding be treffende het industrialisatievraag- stuk was dat trouwens wegens force majeure ziekte van de inleider niet mogelijk geweest. Verder vragen we ons af, of het na het verschijnen van de prae-adviezfn nog wel nodig is, dat de inleiders eerst nog weer aan het woord komen. We waren op de sectievergadering Industrialisatie en hoorden een inleidende speech, die de aandacht verdoofde doordat ze niet meer deed dan een gebrekkig résumé geven van de brochure, die ieder in de hand had. Men had best onmiddel lijk het debat aan de orde kunnen stel len. om dan achteraf de inleider nog gelegenheid te geven uitvoeriger in te gaan op de gemaakte opmerkingen. Intussen hebben fre bij de gedachten wisseling ook weer eens ervaren, hoe weinigen de kunst verstaan om in een kort. kernachtig betoog tot uit drukking te brengen wat ze op het hart hebben. Wat dwaalt men gemak kelijk van het eigenlijke onderwerp af! Er waren uitzonderingen. Zo den ken we bijvoorbeeld aan het uitste kende speechje van Drs. van Helvoirt, de Burgemeester van Boxtel, die voor industriespreiding pleitte en ook de voldoening kreeg, dat de definitieve resolutie hierover veel duidelijker sprak. Alles bij elkaar willen we overi gens vaststellen, dat de drie resolu ties zwaar geladen zijn van interes sante gedachten en voorstellen. Na dere bestudering zijn ze overwaard. En de fractie heeft er een flink hou vast aan. TAit dan over de sectievergaderin- gen. Wat de algemene bijeenkom sten aangaat, denken we vooral met voldoening aan de Zaterdagavond- en Zondagochtendbijeenkomst. De voor zitter van de Belgische zusterpartij heeft een strak en stijlvol betoog opge bouwd. De barokke zwier, welke men van onze Belgische vrienden gemeen lijk verwacht, ontbrak er aan, doch door zijn heldere uiteenzetting straal de toch de ingehouden gloed van een diepe overtuiging en een groot idea lisme. Het verwarmt het hart, te ho ren, hoe ver we reeds gevorderd zijn op de weg van een innig samengaan der Lage Landen. K.V.P. en C.V.P. zullen er ook hun belangrijke deel toe kunnen bijdragen. Wat is het goed te bedenken, dat deze twee hechte en omvangrijke politieke partijen hand in hand willen gaan! En wat is het ook van belang, dat de grote massa der katholieken in de beide landen zich niet heeft verstrooid over ver schillende groepen! Tn de redevoeringen van de heer Andriessen en Pater Stokman is het grote goed der eenheid ook dui delijk belicht. Ze waren er nog niet van op de hoogte, dat in hetzelfde Utrecht de „Katholiek Nationale Par tij" ten doop werd gehouden, n.aar ze zouden ook mèt die wetenschap hun betogen niet anders hebben behoeven te kleuren. Historisch is het verschijn sel .trouwens niet onbekend. De N.K. P. richtte zich op als katholieke-con- servatieve groepering na de eerste wereldoorlog en er is nog slechts 'n meewarige herinnering van overge bleven. De boeiende rede van Pater Stokman heeft de ware progressiviteit aan de hand van Quadragesimo Anno weer duidelijk belicht. Zij kan ook aantonen, hoe de katholieke fractie wel degelijk de verschillen markeert met de socialisten en daarbij ook goede successen behaalt. Jammer was natuurlijk wel. dat de behandeling van het Indonesische probleem terzijde werd geschoven wegens de ziekte van Professor Romme. Alleen heeft de voorzitter over de jongste ontwikke ling nog een ertkel woord gezegd. We hopen met Pater Stokman, dat de fractievoorzitter s p o e d il g een ge legenheid zal vinden, om hierover het kiezersvolk voor te lichten. Daar heeft het recht op. pRINS FELIX van Luxemburg en ziin zoon Jean kwamen gisteren op Soestdijk aan. Woensdag gaan de gasten met Prins Bernhard op jacht in de omgeving van 't Loo.

de Stem | 1948 | | pagina 1