In Parijs is Djokja een slag voor C De Waarde Van persoonlijke gesprekken Nederland aan de beurt? Voetbalpool: kansspel berekening? of Het omroep bestel Belcher accepteerde cadeautjes vijfde jaargang IN'T KORT Churchill pleit voor Spanje als we spreken over „zelfstandige omroepverenigingen", dan den ken we aan de vier grote reeds jaren bestaande omroepen zonder een mo gelijkheid van evolutie in ogenschouw te nemen. De commissie heeft dat wel gedaan. En er is reden om dat te doen. Want de vraag rijst: Is het Nederlandse luisteraarsvolk volko men tevreden over deze vierdelige rubricering? 's Morgens ter dood veroordeeld.... No. 1252 ZATERDAG 11 DECEMBER 1948 EENSTIJVE OF EEN De invloed van de pers Kominform wil medio 1949 stakingen uitlokken Wind Bonloze textiel- itverkoop ui Brandstoffenbon ongeldig Zij vielen voor het vaderland De Indonesische pensioenen Nederlandse contra Engelse deskundige Verlaging- ziekenfonds premie Oproeping Buitengewoon dienstplichtigen 1944 „Beter hadden we ons het Beheersinstituut niet op de hals gehaald" Stembus vcor luisteraars? 's Avonds gearresteerd Uitgave N V Uitgeversmij Neerlandia Redactieraad: V F. J. Aernoudts; C. J. van Hootegem; A. E. Langenhorst; Mr. Dr A. J J M Mes. Mr H B B de Rechter - Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling- f 3.90 p kwartaal; p. post f 475. P week (uitsluitend bij niet-postbestelling) 1 0 30. Losse exemplaren 8 cent. - Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God. Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst. Dubbele Poort, 7, tele foon 102 (Bijbureau Oostburg, Nieuwstraat 22. telefoon 35) Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden Goes. Westsinge) 75. telefoon 2236. Hoofdredacteur: J J H A Bruna Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage) f 0.10 per m/m: voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) f 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp f 0.25 en f 0.60 Incasso wordt berekend. ONZE Minister van Buitenlandse Zaken, Mr. D. U. Stikker, vertrok gisteren voor een kort bezoek naar Parijs. Hij nam daar o.m. contact op met de voorzitter van de Nederlandse delegatie ter vergadering der V. N. en sprak over de jongste situatie in Indonesië. Wat hiervan het resultaat was, bleef uiteraard tot nu toe onbekend. Een andere zijde van de Indo nesische Kwestie werd belicht door de volgende mededeling van de Dienst Legercontacten: „Bij het republikeinse leger en het bestuur heerst volkomen wanorde". vyANNEER we deze twee schijnbaar van a11raar staanrlA hprinhtfr) BECMME r>E eerste Wereldburger, Garry Davis, zou geen slecht figuur slaan als schrijver van een „Suc ces-boek". Hij maakt tenminste wat men noemt behoorlijk furore. Zo sprak hij in Parijs gisteren 20.000 mensen toe van allerlei stand en rang. Een meisje ze was 20 lentes oud vertelde aan de menigte: „De geschiedenis van Garry is een wild-west-verhaal. Ik hoop, dat aUes gelukkig zal eindigen, dat de bozen zullen worden gestraft en de goeden beloond." De auteur André Breton (die ook wel wat reclame kan gebruiken) beweerde: „Davis is een soort Sint George, die zijn voet zet op de gouden draak, die V. N. heet". De geschiedenis verhaalt niet, wat Garry, die nu zonder natio naliteit is, zal gaan doen, als de V.N. weer uit Parijs verdwenen zal zijn. TTONING GUSTAAF van Zweden, die op aanraden van de genees heren het tennispel en de jacht heeft opgegeven, houdt zich thans bezig met het borduren van altaarkleden. pROF. PICARD weet niet alleen alles van duikerklokken af. De Duitse ingenieur Udo von Schulz gaat in Amerika een klok demonstreren die ongehinderd 5000 meter onder zee kan duiken. pROF. BROUWERS werd benoemd tot Secretaris-Generaal van Eco nomische Zaken. Hij blijft belast met de functie van directeur-generaal van de Prijzen. TSTVAN DOB1, eertijds bezitloze boer in Hongarije, is nu Minister president. Zijn Kabinet kwam in één dag tijd gereed. HE FRACTIEVOORZITTERS, Jhr. v. d. Goes van Naters (P. v. d. A.) en Meüerink (A.R.) zijn op Schiphol geland. Eerstgenoemde geloofde „zeer positief", dat de zaak in Indonesië niet mis zal gaan". los van elkaar staande berichten eens in een onderling verband be zien, dan zal blijken, dat ze intern- deel zeer veel met elkaar te maken hebben. Allereerst is duidelijk, dat Hatta en Soekarno de situatie niet meester zijn. Ten tweede kunnen we ook al uit de gisteren gepubliceerde Regeringsverklaring afleiden, dat minister Stikker geenszins zeker van zijn zaak is. Dit laatste geldt min stens evenzeer voor wat de opvatting in het buitenland aangaat! TN DIT VERBAND is het buitenge- woon leerzaam kennis te nemen van de openhartige ontboezemingen van onze Parijse correspondent, die in de afgelopen maanden Chaillot van binnen en van buiten terdege heeft leren kennen en doorgronden. Hij schrijft ons het volgende: De meeste bladen van wereldnaam hebben geen copijjongens naar Parijs gezonden, doch hun meest bekwame krachten, die niet alleen kennis en ervaring hebben, doch ook merendeels over voldoende vergelijkend mate riaal beschikken om zich een oordeel te kunnen vormen om nog niet te spreken van het feit, dat hun visie vaak tot de hoofdredactionele wordt gemaakt. Onze Djokjaziaanse vrienden hebben in de korte tijd van hun „diploma tieke loopbaan" geleerd de invloed van de pers op juiste waarde te schat ten. Ze hebben goed gezien, dat van uit Parijs de gehele wereld te bein- vloeden was en daaruit trokken ze hun consequentie In persoonlijke gesprekken met tal van niet onbelangrijke journalisten, die vaak voor een millioenenpubliek schrijven, hebben ze hun moeilijkhe den uiteengezet. Met alle charme, neerbuigende vriendelijkheid, beleefd heid" én voorkomendheid, de Ooster ling eigen heeft Djokja in de pers zalen van Chaillot, in de persbar, in het restaurant en overal elders een stuk gekleurde propaganda gemaakt, waarvan we straks de gevolgen zul- I^E-N HAARLEMSE huisvrouw ontdekte een nieuw brand- blusapparaat. Toen haar tapijt in brand raakte, ging zij in haar angst het vuur met de stofzuiger te lijf. De stofzuiger haalde gretig de brandende vezels naar binnen en de brand scheen geblusteven daarna stond de stofzuiger in brand Toen goot onze wakkere huis moeder het apparaat vol met wa ter en al het leed was geleden (op de kapotte stofzuiger na!). len ondervinden. Neen, men trapte niet in het kuiltje der persconferen tie. Immers, persoonlijke gesprekken zijn veel meer waard. ONJUISTE VISIE. TNDIEN men iets duidelijk heeft kunnen constateren in Chaillot dan is het wel, dat men in het bui tenland merendeels een volkomen juiste opvatting heeft van de Neder lands-Indonesische kwestie. Ik heb een gedelegeerde gesproken, die nog eerlijk en oprecht meende, dat de re publiek de gehele Indonesische archi pel omvatte. Dit geval zal vermoede lijk wel alleen staan. Beschouw het als een uiterste, doch afgezien, daar van kan ik honderd andere feiten noemen, waaruit onomstotelijk blijkt hoe weinig de buitenlandse journalis ten in het algemeen van de Indone sische kwestie afweten. Binnenskamers zjjn de republikei nen ons te Parijs wederom een slag voor! Als straks blijkt dat de meest invloedrijke (Amerikaanse) bladen nog steeds gekleurd schrijven en wa re DJokja-apostelen zijn weet en on ze diplomatie en onze voorlichtings dienst wederom, dat zij de boot te Parijs gemist hebben. Misschien leert men het dan! Misschien ook niet. Het bestuur van de Gemeenschap pelijke Actie der Nederlandse Vrou wen is ook naar Parijs getogen. De dames wilden een persconferentie houden als tegenwicht tegen de re publikeinse propaganda in Chaillot, hetgeen ongetwijfeld goed gezien was Vooral wilden zij de nadruk leggen op de Nederlanders die nog steeds gevangen worden genouden in de re publiek Djokja. De perschef van de Nederlandse delegatie, de heer Moor en ook dr. van Royen himself heb ben de dames (ihter van hun voor nemen afgebracht Motief: Men zou dr. van Royen in een moeilijk parket brengen enPaiar zou gewaar schuwd zijn. PAS OP: PERS. H aai om die gereserveerde houding Worden de „onderhandelingen" daar door bemoeilijkt? Zou het niet dui zend maal beter zijn geweest als Ne derland de tien UNO-weken even goed had besteed als Djokja? Voor lopig moeten we vrezen van wel. In Lake Success stond van Kleffens al bekend als de meest gereserveerde diplomaat. Het liefst zou hij alle journalistieke borsten en ruggen heb ben voorzien met een bordje (pas op: pers) aan zou hij zich tenminste al tijd tijdig uit dc voeten kunnen ma ken. Keurig volgde onze voorlich tingsdienst in de Nieuwe Wereld de zelfde gedragslijn. Resultaat: ver wrongen voorlichting. Ook Nederland se schedels schijnen soms verbazend hard te zijn, want blijkens het fiasco van Parijs heeft men niets geleerd. /AVER DE verhoogde kinderbijslag behoeft geen kinderbijslag te wor den doorberekend. TN TOPEKA (Kansas) ontplofte een electrische centrale. Er waren ze ven doden te betreuren. yOOR BARS EN CABARETS zijn de prijzen van ijs vrij gegeven. Voor café's en restaurants blijft de regeling gehandhaafd. QNGELUKKEN DOOR munitie, komen in ons land nog dertien maal per week voor. Men zij gewaar schuwd! JTENNETH ROYAL, de Amerikaanse Minister van Oorlog, zal a.s. Maan dag te Parijs besprekingen voeren met militaire en politieke leiders. TIET DUITSE RIJK" komt voor- lopig niet meer terug. De consti tuerende vergadering besloot gisteren voor West-Duitsland de naam .Duit se Bondsrepubliek" te behouden. QENERAAL CLAY heeft voor 1000 door de Amerikaanse Krijgsrad m veroordeelde Duitsers Kerstamnestie afgekondigd. Hierdoor hoopt hij de stemming van de bevolking te ver beteren. J1E BELGISCHE grensarbeiders in Frankrijk, 60.000 in getal, zullen Maandag het werk neerleggen. Ook hier gaat het om hoger loon. PERSONENAUTO'S en motorrijtui gen mogen de Zondagen 26 De cember en 2 Januari a.s. op de weg zjjn. (Van onze Parijse correspondent) UR is alle reden om aan te nemen, dat Nederland, dat tot dusverre van grootscheepse stakingen ver schoond bleef medir 1949 een poging tot 't ontketenen van de „koude oor log" zal beleven. In het prille begin van het komende jaar zal de Ko minform een nieuwe poging wagen om het verloren terrein in Frank rijk te herwinnen en tevens wil men pogen gelijktijdig stakingen uit te lokken in de Belgische mijnstreken. Over deze en tal van andere be langwekkende gegevens beschikt de Franse regering momenteel. Op een bijeenkomst in Noord-Italië van de Kominform, waarop o.a. aan wezig waren Letanovh, Rayskovskhy en Sznaydohr en vertegenwoordigers der Franse, Italiaanse en Belgische communistische partij, is ook het werkprogramma voor 1949 besproken. Voor zover "e beschikbare gege vens aantonen schijnt hier een rap port behandeld te zijn, samengesteld door de Belg Lallemand na overleg met de echtgenote van Maurice Tho- rez, die blijkbaar le Kominform-spe- cialiste is voor Be.gische en Neder landse aangelegenheden en waarin de mening wordt verkondigd, dat be gin 1949 het Belgische kolenbekken rijp zal zijn voor een stakingsgolf en dat grootscheepse stakingen in het rustige Nederland kans van slagen zouden hebben in het midden van 't komende jaar. Het laatste werd gebaseerd op de stijgende tendenz der levensmiddelen- prijzen in Nederland tengevolge van de gelijkschakeling met het Belgische niveau, de te verwachten stijgende invloed van buitenlandse mijnwerkers op de vorming van stakingskassen der niet-communistische arbeiders organisaties. De positie van Nederland en Bel- gie schijnt reeds uitvoerig te Moskou te zijn besproken, toen genoemde Lallemand in gezelschap van een ze kere Claessens geruime tijd geleden Weersverwachting, geldig tot vanavond: Matige tot krachtige later in de kuststroken tijdelijk harde wind uit Zuidelijke richtingen. Meest «waar bewolkt en voornamelijk 'n het Westen van het land plaat selijke enige regen. Zacht voor de tijd van het jaar. \andaag: zon onder 16.29 uur ♦laan op 14.04 uur. Morgen: zon °P 8.39 uur. Maan onder 4.01 uur. f.°" onder 1629 uur Maan op uur. Maandag: zon op 8.40 uur. Maan onder 5.17 uur. een bezoek heeft gebracht aan Mos kou. Ook is er reden om aan te nemen, dat enkele UNO-diplomaten van ach ter het IJzeren Gordijn in October een bezoek hebben gebracht aan Ne derland en België, teneinde aldaar de koude-oorlog-kansen te verkennen. Verder is het niet uitgesloten, dat ze toen de gelden, door de E.V.C. voor de Franse stakers ingezameld, hebben meegenomen "yrAN I tot 15 Januari a.s. zal waarschijnlijk weer een uit verkoop, zonder textielpunten, plaats vinden, gelijk dat enkele maanden geleden het geval was. Bijna hadden we inplaats van vinden" geschreven „plaats grij pen", zoals dat voor emotionele gebeurlijkheden betaamt. Welke huismoeder zou immers niet in gerechtvaardigde opwinding ge raken over dit bericht? .Wist ik nu maar alvast, wat er zonder punten zal worden ver kocht", -zei ons een moeder van zes kinderen. Waarop we belang stellend vroegen: ..Wat zou U dan het hardst nodig hebben, me vrouw?" Het antwoord kwam verbijste rend vaardig en afdoende: „Oh, van alles natuurlijk!" Hierop spra ken wij de taal van de wijzen: we zwegen, verschrokken en een beet je desolaat. TAE BON 02 van de brandstoffen- kaarten is na 18 December a.s. niet meer geldig voor het kopen van brandstoffen. Men moet de bon 02 dus uiterlijk 18 December a.s. bij de brandstoffenhandelaar inleveren. T\E REGERING maakt bekend, dat in de afgelopen week de navol gende verliezen zjjn gerapporteerd: Kon. Landmacht: Kapt. J. Boltjes uit Groningen. Sold, le klas J. P. A. van de Pol, uit Beverwijk. Sold. J. H, Schalm, uit Amsterdam. De Kon. Marine en het K. N. I. L. hebben geen verliezen gerapporteerd. FTIT DEN HAAG wordt van bevoegde zijde gemeld, dat het vraagstuk van de financiering van de Indone sische pensioenen nader zal worden bestudeerd op de volgende basis: De weduwen- en wezenfondsen zul len in beginsel als zodanig gehand haafd worden, terwijl, eveneens in beginsel, voor de eigen pensioenen het omslagstelsel wordt aanvaard, hetgeen betekent, dat deze pensioenen jaar voor jaar rechtstreeks ten laste van de begroting van Indonesië zullen wor den gebracht. Er is een commissie samengesteld, waarvan A. J. P. Koster, voorzitter van de Pensioenraad, voorzitter is. "yRIJDAG heeft Winston Churchill in het Lagerhuis gesproken. Hij zeide o.m.: ..De Luchtbrug heeft de bevolking aan beide zijden van het ijzeren gor dijn getoond, op een manier zoals met redevoering, noch argumenten of be loften gedaan kar worden, dat haar toekomst is gelegen in een steeds nau were aansluiting bij de Westelijke wereld". Naar aanleiding van Spanje zei hy: „Waarom moet men ons vertellen, dat de Spaanse bevolking behandeld moet worden als uitgestotenen, louter om dat zy door generaal Franco gere geerd worden? Wij moeten onze ge zanten naar Madrid terug zenden, zo dra wij de goedkeuring der V. N. kunnen verkrygen". Sprekende over de verhouding tot de Sovjet-Unie zei Churchill, dat een poging in het werk moet worden ge steld tot een overeenkomst met de Sovjet-Unie te komen, voordat zij over de atoombom beschikt. Churchill verklaarde verder, dat hij hoopte, dat de staten van Duits land „veel van hun eigen individuali teit en rechten zouden kunnen her krijgen, volgens de weg, waarop zo wel Engeland als Frankrijk het ge makkelijker zouden vinden voort te gaan". In dit gehele proces van verzoening met Duitsland bestond er de gelegen heid voor Frankrijk, zijn plaats onder de leidende landen van Europa te her overen. TN DE Staatsmijn „Emma" stegen de arbeiders S. en W. resp. 28 en 25 jaar en beiden gehuwd, in een voor het vervoer van materiaal bestemde ton omhoog. De kabel brak, zij stor ten naar beneden waren beiden on middellijk dood. TAE AMERIKANEN willen de staal- productie in de Ruhr opvoeren tot 14 millioen ton per jaar. De door de mogendheden overeengekomen grens lag 3 millioen ton lager. Nu is Frank rijk hevig ongerust! TAE AUTOMARKT van Bolsward heeft een „concurrent" gekregen in de tweede-hands fietsenmarkt. De stalen rossen brachten f 20 tot f 85 op. Voor op de autoped van zijn grote broer kykt dit kleine jongetje met ontzag en belangstelling naar de laatste voorbereidingen in de bewaar school, waar hij over 14 dagen zijn opwachting zal maken. Geleen kampt namelijk ook met tekort aan schoolruimte. Onder de tribune van het sport park wordt nu een ruimte in gereedheid gebracht, die 60 kleuters zal kunnen bergen. TAE KANTONRECHTER ,te Rotter- dam heeft gisterenmorgen in de voetbalpoolaffaires drie deskundigen gehoord. Het waren prof. Fred. Schuh uit Leiden, de vroegere internatio naal H'im Lagendaal en (op verzoek van de verdediging) de Engelse voet- balDooldeskundige Eric Johnstone (schuilnaam: Jack Boulder) van de London Sunday Dispatch. Wim Lagendaal, als voetbaldeskun- dige, verklaarde dat de uitslag van een voetbalwedstrijd afhankelijk is van vele factoren als de lichamelijke en geestelijke conditie van de spe lers. de weersomstandigheden, de be slissingen van de scheidsrechter, het uitval'en van de spelers e.d. De 73-jarige prof. Schuh verklaarde op een vraag van het O. M. dat de wiskundige hoop slechts zeer gering wordt beinvloed door het aantal per sonen. dat een bedrag inzet en dooi de grootte van die bedragen. ..Als je niet een systeem je kans opvoert", aldus de professor, „wordt je winst kleiner, daar het gewonnen bedrag niet in evenredigheid com penseert, wat je aan talrijke formu lieren hebt uitgegeven. Je kan wel met dit systeem zes van de acht wedstrijden goed voorspellen met het invüllen van 81 formulieren, maar wat schiet je er mee op als de mathematische hoop kleiner wordt?" IN NEDERLAND STRAFBAAR. TACK BOULDER zegt in zijn rap- port over het door hem uitge dachte systeem, dat het mogelijk is dat een speler zes van de acht mat ches correct kan voorspellen, hoewel er 6561 mogelijkheden zijn, waarin acht matches kunnen resulteren. Daar voor moet hij 81 formulieren invullen, gebruikmakend van het systeem, dat hij, Jack Boulder, aangeeft. Daarbij schakelt hij echter de kennis van za ken van de voetbalclubs en spelers niet uit. Factoren, als door de heer Lagendaal naar voren gebracht, oefe nen zeker enige invloed uit. In Engeland is een voetbalpool een spul van vaardigheid, berustend op AAET INGANG van 1 Januari 1949 wordt de premie voor, ingevolge het Ziekenfondsbesluit, verplicht-ver zekerden verlaagd van 3.8 pet. tot 3.6 pet. Zoals bekend moet de werkgever de helft van die premie op het loon van de werknemer inhouden. Het werknemersaandeel in de ziekenfonds premie wordt derhalve verlaagd van 1.9 pet. op 1.8 pet. De maximum-in houding, die voorheen f 4.96 (voor maandloon van f 260 af), of f 1.14 (voor weekloon van f 60 af), of f 0.19 (voor dagloon van f 10 af) bedroeg, wordt in het komende jaar resp. f 4.69 f 1.08 of f 0.18. ipENEINDE het tekort aan Marine personeel, dat voor een deel ook door het vertrek van de nog tijdelijk aangehoudenen veroorzaakt zai wor den op te vangen, heeft de Regering besloten, dat allereerst uit de lichtin gen 1948 en 1949 dit tekort zal wor den aangevuld Het valt echter te ver wachten, dat het aantal ingeschreve nen uit die lichtingen niet ten volle het benodigde aantal voor de zee dienst geschikte dienstplichtigen zal opleveren. Daar/>m heeft de regering besloten in de eerste helft van 1949 een aantal buitengewoon dienstplich tigen van de lichting 1944 in werke lijke dienst op te roepen. Zoals ge zegd, zal allereerst uit de lichtingen 1948 en 1949 worden geput. Opzichter Beel; ,Als iedereen nu kwamen we wel op tijd kltuxr". maar van harte meewerktedan kennis van zaken en systeem. Hier in Nederland wordt echter vereist, dat de speler door zyn kennis van zaken een overwegende invloed uit oefent, terwijl in Engeland slechts invloed werd vereist. Tegenover de verklaring van prof. Schuh, die de kans om de juiste uit slag te voorspellen aan de hand van kennis van zaken schat op 0.7 of 0.8, kon Jack Boulder geen percentage stellen. Mr. H. van Buuren, de ambtenaar van het O. M. zeide in zijn requisitoir dat het verweer van de verdediging, dat men aan de hand van systemen met wiskundige, zekerheid de uitslag kan bepalen ter zitting onjuist is ge bleken. Hij kon dan ook niets anders doen dan persisteren bij zijn requi sitoir van enige maanden geleden. Uitspraak 24 Dec. a.s. Vreemd gedrag van Brits Staatssecretaris CTANLEY, een Brit die zich beweegt aan de zelfkant van het zakenle ven, achtte het voordelig vriendschap te sluiten met Belcher, de eergisteren afgetreden Staatssecretaris van Han del in Engeland. Deze „vriendschap" is mr. Belcher duurt te staan geko men. Hü accepteerde successievelijk van Stanley kostbare souveniertjes, dure logeerpartijtjes en naar men zegt, doch wat door verdachte wordt ont kend tenslotte grote geldbedragen. Dit alle bracht de „edele" gever wel weer geld op, natuurlijk! De beweerde corruptie in de Rege- ringsbureaux, waarvan Belcher dan het middelpunt is, wordt reeds enkele dagen aan een streng gerechtelijk onderzoek te Londen onderworpen. Belcher gaf toe nog vóór zijn ontslag uit Staatsdienst giften te hebben aangenomen. Maar hij voegde daaraan toe, dat hij zich daardoor nooit ofte nimmer had laten beïnvloe den. Gisteren kwam zijn vrouw voor de balie. Zij werd ondervraagd, speciaal naar eventueel ten gunste verander de financiële omstandigheden in de laatste twee jaar. Zij ontkende eerst, gaf teen inlichtingen en begon ten slotte bitter te wenen! Door haar man werd ze weggeleid uit de zaal en viel op de drempel van het Huis der Ge rechtigheid flauw. Zij werd door een politie-auto naar huis gebracht. Minister Wijers: TAE BEGROTING van Justitie werd gisteren in de Tweede Kamer na der onder de loupe genomen. Voor de materiële belangen van de P.R.A.- mannen werd warm gepleit, over het al of niet wenselijk zijn van de dood- -strai en over het gevoerde gratie beleid werd van verschillende zijden gesproken. Uit de vergadering kwam ook 'n klacht, dat Rechtsherstel niet snel genoeg werkt. Minister Wijers zei, dat er in het algemeen naar ver eenvoudiging gestreefd zal worden. Hij meende, dat met Rechtsherstel nog wel een groot aantal jaren gemoeid zal zijn. Alle beheer van landverraderlijk vermogen zal binnen zes maanden worden opgeheven en hij verklaarde hel ermee eens te zijn, dat achteraf beschouwd het heel wat beter geweest was, wanneer men zich het moeilijke en ingewikkelde apparaat niet op de hals had gehaald. Daarna werd de begroting z.h.st. goedgekeurd. Nog werden 194 perso nen genaturaliseerd en tenslotte deel de de voorzitter mee, dat de begro ting van Buitenlandse Zaken a.s. Don derdag in de avondvergadering aan de orde zal komen. DE DIESELS VANUIT ZEE LAND NAAR ROTTERDAM Zoals reeds eerder werd medegedeeld zullen de dieseltremen, die binnenkort vanuit Zeeland naar Rotterdam zullen lopen ook in Kiuiningen stoppen. Na der is echter beslist, dat ze niet in Roosendaal en Dordrecht zullen stop pen teneinde een zo snel mogelijke ver binding met Rotterdam te verkrijgen In de a.s. zomerdienstregeling van de prov. boten is er rekening mede ge houden dat zonder veel tijdverlies een aansluiting verkregen wordt. MINISTER Rutten heeft verteld, dat de voorbereidingen inzake 't ontwerpen van een nieuwe Rad.o- onz roep Y/et gestadig vorderen. Wat nu precies zijn standpunt is ten op zichte van het omroepvraagstuk ont- huldt hij nog niet. Er hebben geruch ten gelopen, dat hij in tegenstelling me' zijn voorganger voorstander zou zijn van de „nationale omro'p", waarnaast de vrije omroepverenigin gen slechts een secundaire rol zou den vervullen. Niets is er nog, dat een grond van waarheid verleent aan dit gerucht. Het is en blijft nog af wachten. Doch dit afwachten kunnen we veraangenamen door het ter hand nemen van een rapport over het ra- diovraagstuk, uitgebracht door het Centrum van Staatkundige Vorming. Een interessant stuk werk, dit rap port. Het geeft een beknopte geschie denis van de radio-omroep in Ne derland, verwerpt de gedachte aan een zg, nationale omroep op o.i. steek houdende gronden, pleit voor een fe deratieve samenwerking van zelf standige omroep-verenigingen en spreekt als zifii oordeel uit, dat het uitdragen van de gewestelijke cul tuur beter kan geschieden door mid del van de nationale zendstations dan door de regionale omroepen. Dit laat ste oordeel hebben we reeds met eert kort, afwijzend commentaar be dacht. Voor de rest zou er over het rapport niet veel meer te zeggen zijn, als er ten aanzien van de zelfstan dige omroepverenigingen niet een nieuw, vernuftig denkbeeld in was opgenomen. De A.V.R.O. is ontstaan uit de ge dachte van een nationale omroep in „neutrale" zin Hij wilde heel het Ne derlandse volk omvatten en heel het Nederlandse volk bevredigen. De an dere omroepen, die er naast ontston den, werden als „sectarisch" bestre den. Toen in 1930 het bekende zend- tijdenbesluit werd afgeke nc'igd, jam merde alles wat „liberaal" en „neu traal" was in Nederland zeer luid over de snode behandeling van de A.V.R.O. De drie andere omroepèn stelden zich dadelijk op een princi piële grondslag, doch ook hier was verschil. De K.R.O. had de hechtste en meest homogene basis. In de N.C. R.V. moesten de nu en dan optre dende spanningen tussen Hervorm den en Gereformeerden geregistreerd worden De V.A.R.A, was nauw ver bonden aan een politieke partij en vond daarin meer vastigheid dan in de humanistische ethiek, welke ge lovigen en ongelovigen moest om spannen. iJ^OCH hebben alle vier de omroe pen als historische verschijnin gen zo langzamerhand hun vaste plaats gekregen ir de Nederlandse radiowereld. Ze werden ook naar elkaar toegedreven in de gemeen schappelijke afweer van de z.g na tionale omroep. Hoe hun sterkte in ledental zich momenteel onderling verhoudt, weten we niet. Ze worden wat de verdeling van zendtijd aan gaat in ieder geval op gelijke voet behandeld. Nu wil het rapport van ,'t C.S.V. daarin verandering brengen. De luisteraar zal op zijn aanvrage tot het bekomen van een luisterver gunning kunnen aantekenen, welke omroep zijn voorkeur heeft. Op grond van de aldus verkregen voorkeurs verklaringen zal de zendtijd naar even redigheid worden gedistribueerd en zullen ook de luisterbijdragen onder de omroepen verdeeld woi/den. Daar zit dus al muziek in. Bovendien kun nen volgens het ontwerp ook nieuwe gegadigden voor een brok zendtijd zich presenteren. Ieder, die 10 pro cent van het aantal luisteraars ach ter zich kan krijgen, ontvangt een evenredige portie van zendtijd en luisteraars-bijdragen. Maar om de omroepwereld niet in een permanente staat, van onrust te houden, wil het rapport telkens voor vijf jaar de eens verkregen toestand vastleggen Om de vijf jaar zouden er dus radio-verkiezingen moeten plaats vinden. (Zie voor vervolg pag, 2). TAE RIJKSPOLITIE is er gisteren avond in geslaagd Alexander Dirk Hogguer, lid van de colonne Hennei- cke, die enige tijd geleden uit het in terneringskamp te Laren wist te ont vluchten en gisteren door het Bijzon der Gerechtshof te Amsterdam bij verstek ter dood werd veroordeeld, te arresteren. Bij een wegcontrole op de Rijks straatweg Amsterdam-Bussum, nabij Diemen werd de auto, waarmee H. zich uit de voeten trachtte te ma ken. nadat hij kennis had genomen van zijn doodvonnis, aangehouden. De politiemannen herkenden Hog guer. die gesignaleerd stond en gaven hem ondanks zijn pogingen alsnog te ontkomen, veen kans. Hij is thans veilig opgeborgen. De bestuurder van de auto werd eveneens gearresteerd.

de Stem | 1948 | | pagina 1