Graauw vierde een diamanten bruiloft Na het St. Nicolaasfeest W1 RADIO Wa een Wonderlijke Wereld Gri DE STEM VAN VRIJDAG 10 DECEMBER 1948 filmprogramma de weg hulst—perkpolder bijz. gerechtshof 160 inbraken en dief stallen aanbesteding te kruiningen PUNSTILLENDE WATTEN „Met zorg bereid" SCHOONDERCANG benoemingen bij de prov. stoomboot diensten de mi jng as aan slui tingen Het feest van het echtpaar Roelands-Bisschop werd een volksfeest Wrijvingen in West Europa Assurantie-tussenpersonen Kleuren-revolutie? De middenstand kent vele moeilijkheden Miep zucht: P.vJ Goude Vetlc C. J Hieronder volgen katholieke keu ringseisen voor de onderscheiden films die deze week lopen. In de ad vertentiekolommen worden de rijks keuringseisen genoemd: Ledel theater Oostburg: Ali Baba en de 40 rovers (alle leeftijden), 0- lympiade 1948 (alle leeftijden). Luxor theater Terneuzen: Achter de wolken (14 jaar). Concertgebouw Terneuzen: Paul Vlaanderen trekt van leer (18 jaar) Het Centrum Axel: De Dolly Sis ters (afgekeurd), Zonder genade (18 jaar). Bioscoop- en Concertgebouw Hulst: Monsieur Vincent (14 jaar), Kaffles (14 jaar), Waar bemoei je je mee (alle leeftijden). Olympia Bioscoop Sas van Gent: Good-bye Mr Chips (alle leeftijden) Hoogste Roem (18 jaar). De weg Hulst—Perkpolder is thans zover gereed gekomen, dat zij binnen kort gedeeltelijk zal worden openge steld Men zal dan kunnen rijden tot ..Rustwat" vervolgens een kleine om weg moeten maken en dan weer od de grote weg kunnen komen. Het ligt in de lijn der verwachtingen, dat de ze weg 1 Januari geheel gereed is onvoorziene omstandigheden uitge sloten zodat hier een grondige ver betering tot stand gekomen is. De oe- voiking heeft lang gewacht, maar uit eindelijk komt nu eer einde aan de miserie van het omrijden over slech te polderwegen. Bij beschikking van de Raadsheer belast met de vereenvoudigde ge rechtelijke afdoening van strafzaken bij het Bijzonder Gerechtshof te 's- Gravenhage, Kamer voor Zeeland te Middelburg, is op 7 December 1948 veroordeeld: J. M. Ruster, koopman te Rotter dam, wegens: opzettelijk in tijd van oorlog de vijand hulp verlenen, meer malen gepleegd in het tijdvak Jan. 1944-April 1945 te Goes en te Lua- teren tot 6 jaar gevangenisstraf met aftrek voorarrest cinds 16 Mei 1945, met ontzetting kiesrechten voor de duur van het leven. In het verhaal dat we gister publi ceerden over de inbrekers uit St. Willebrord, die het slordige aantal van 160 inbraken en diefstallen op hun naam hebben weten te bren gen, is in ten tussenkopje een zetfout geslopen. Er staat „prachtig werk van de rijksrecherche". Dit behoort te zijn „Prachtig werk van de Rijks politie". Uit het verhaal is trouwens heel duidelijk te lezen, dat het de Rijkspolitie is geweest, die weer eens puik recherchewerk heeft verricht. De uitslag van de aanbesteding van verschillende straat- en riole ringswerken in de gemeente Krui ningen is als volgt: J. M. Dekker, Brouwershaven f 64.900.—, G van Oord, Kruiningen f 63.846.-, Sponselee en J. Lucasse te Walsoorden f 62.000.-, Gebr. Knuist, Goes f 61.120,-, K. Lucasse en G. Sponselee, Hontenisse f 60.900,-, F. Duijnhouwer, Goes f 59.600.- Het werk is gegund aan de laagste inschrijver. op do pijnlijke plek. bestrijdt GRIEP VERKOUDHEID 'SPIERPIJN RHEUMATIEK ENZ. dozen 50 en 75 et Adv.-720-00 Adv.-712-00 CONSERVEN LEIDEN Adv.-713-00 Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben benoemd bij de Provinciale Stoombootdiensten tot: machinist A. J F W Geijp en J Suurmond; hulp machinist 2e klasse O O Meinsma en N P Kruit, matroos J Harinck, W Jacobusse, C. van Fraeijenhove, E. v. Zweeden, M Schets, P Paulusse, C P Kuyk en E. J Klaassen Nu Roosendaal eenmaal op het mijngas is aangesloten, is voor een nieuw gedeelte van Brabant het hek van de dam. Volgend jaar zullen voor aansluiting in aanmerking komen Ber gen op Zoom, Oudenbosch en Zeven bergen. Met de gemeenten Waalwijk, Kaats heuvel en Veghel is inmiddels een overeenkomst gesloten. Wat Zeeland betreft, hier denkt men mettertijd Middelburg en Vlissingen aan te slui ten, zodat dan met recht heel het Zui den in de voordelen van het mijngas deelt. Driewegen Burgerlijke Stand Geboren: A. dv D. Thomassen a Thuessink *van der Hoop van Slochteren en H. barones se van Hoevell. Overleden: T. van Liere oud 76 jaren echtg. van P. van der Slikke. Clinge Burgerlijke Stand. Geboren: Ferdinand oon v. J. Braem-Boeck- ling; Maria dochter van O. Werkers- Bogaert; Guido zoon van A. de Nijs- Buijsrogge. Gehuwd: Richardus P. C. De Coene (Veurne België) Melsen, Maria B. Overleden: Praet, F. weduwnaap van L. Smet. Toneel. Dc fanfare „Weldoen door Vermaak" heeft besloten om dit seizoen wederom met haar toneel club v oor het voetlicht te verschijnen. Het bekende stuk „Leontientje" werd in studie genomen. Goes LEERDAMSE GLASKUNSTE NAARS. Over dit onderwerp heeft Woens dagavond de heer Stuvel in Schut tershof een boeiende lezing gehouden, welke toegelicht werd met kleureri- projectie en film. De belofte van de spreker om het talrijk publiek de wonderen te laten zien, welke de Leerdammers met zand en vuur verrichten, heeft hij gestand gedaan. Geboeid luister den en zagen allen toe naar het vakmanschap en de kunstgevoelig heid van de glasblazers, die toveren met een druppel gloeiende substan te en er van maken wat ze willen. Leerzaam was het gehele proces der glasbereiding en glasbewerking. Men zag niet alleen de vervaardiging van het eenvoudige gebruiksvoor werp, maar ook van fonkelende bo kalen en schitterende schalen. De heer v. d. Berg sprak het slot woord. Hulst „VAN DEN VOS REYNAERDE" Hoewel 't moeilijk schijnt te zijn om belangstelling voor culturele avonden te kweken, stelt de Kunstkring toch alles in het werk om de inwoners van het Land van Hulst iets goeds te bie den. De eerste avonden, die gehouden werden, trokken nog niet de belang stelling. die men verwachtte, maar 't bezoek vertoonde een stijging, zodat men vol vertrouwen de toekomst te gemoet ziet. Voor dit seizoen zijn nog de volgende avonden uitgestippeld: 20 Dec. Drs. A. Waterschoot „De Kunst van het Voordragen", 17 Januari „De Gouds bloem" uit St. Niklaas met een to neeluitvoering van „De Stroom". 2s Januari Trio Lia Palla piano, Dick de Reus viool en Piet Molenaar cello. 26 Februari Z. E. H. de Sutter Le zing met muzikale illustraties over Jeanne d'Arc au Bücher. 12 Maart Cor de Groot, een onzer grootste pianis ten en 27 Maart wordt er medege werkt aan de uitvoering van de Mat- theus Passion in de basiliek van Hulst Heikant Ernstig ongeval Het zoontje van de heer R. alhier had het ongeluk onverwachts met de linkerhand tus sen de braakmolen terecht te komen. Geneeskundige hulp was dringend TJET was een mooie dag, toen het echtpaar P. Roelands-Bisschop zün diamanten bruiloft vierde. Weten de ouderen onder ons, dat dergelijke buurtfeesten steeds meer van hun aantrekkelijkheid en be langstelling verliezen daar op Het Jagertje is een echt ouderwets buurtfeest gevierd. De buiteruversiering was keurig verzorgd. A&n de ingang van de Zeil- d'ijk was een grote erepoort opge richt. Hoog in de poort hing de gro te kroon, waarin het getal 60 domi neerde. In de straat stonden langs beide kanten sparren met guirlandes van groen en bloemen. Zo was het tot aan de woning toe, die natuurlijk ook in feestkleed was gestoken. 's Avonds kwam het geheel pas goed tot zijn recht, toen de electri- sche verlichting werd ontstoken. Bo ven de deur der feestelijk* versierde woning was een opschrift aange bracht met het eenvoudige, maar goed gemeende vers: Peet en Lone, diamanten paar. De buurt wenst u nog menig jaar. 's Morgens werd met één luxe au to en een grote bus van Nieuw-Na- men naar de kerk gereden. Meer dan 80 buurtbewoners woonden de heilige Mis van dankbaarheid bij, die door de pastoor om 9 uur werd opgedra gen. Na de heilige Mis trok alles naar het café van Loon Poppe, waar de geurige koffie uitstekend smaak te. Terwijl het gezelschap zich daar bevond kwamen de geestelijken der parochie de feestvierenden felicite ren. Na een uurtje werd de tocht naar huis aanvaard, waar een gulle weldoenster aan alle kerkgangers 'n koffietafel aanbood. De huldiging AM half twee begaf zich het feest- comité voorafgegaan door een aantal bruidjes en gevolgd door de hele buurt, naar de feestelingen. De voorzitter feliciteerde in een keuri ge speech, bruidjes in Axelse kle derdracht boden bloemen aan onder het declameren van een toepasselijk duetje. De voorzitter noemde zich gelukkig als feestgeschenk een. goed gevulde enveloppe te kunnen aanbie den Even later kwam het gemeente bestuur de oudjes en familie aan huis gelukwensen De hele dag werd doorgebracht met volksspelen, wedstrijden enz. Een prijsvlucht vanuit Steen, een gecostumeerde voetbalwedstrijd tus sen de veteranen van Jagertje tegen die van Schuddebeurs, welke wed strijd met 4-2 door de gastheren ge wonnen werd en een wedstrijd tus sen twee jeugdelftallen. Ook hier werd Jagertje de winnaar. De voor zitter overhandigde de wisselbeker en de medaille aan de gelukkige ploegen. Bij de stoelenwedstrijd in plaats van stoelen waren hier ■HEREN de zeer begeerde objecten werd de eerste prijs gewonnen door mejuffrouw Marie Verschuren van Jagertje. Tilly van Iteghem bleek de snelste in hardrijden op stoelen. Ondertussen gebruikte de hele fa milie thuis de feestmaaltijd. Opa Peet en zijn vrouw voelden zich niet weinig gelukkig tussen hun hele huishouden. Hij vertelde dat hij een 25-tal kleinkinderen heeft. Vermelden we nog, dat 's avonds om half acht in de restauratie van de speeltuin De Nachtegaal een ge zellige zang- en toneelavond werd gearrangeerd voor familie en geno digden. noodzakelijk. Fietsclub „De Valk" Deze hield haar jaarlijks uitstapje. Ditmaal was het naar Antwerpen om de IJsrevue te gaan zien. St. Jansteen Sluiting Middenstandsactie De 3t. Nicolaas-actie die door de R.K. Mid denstandsvereniging „St. Paulus" van af begin October j.l. gevoerd werd, is ten einde. In een bijeenkomst werd de uitslag bekend gemaakt. De deel nemers zijn over deze actie zeer te- weden en hebben hun omzet aanzien lijk zien stijgen. De waardevolle ar tikelen, die ten geschenke werden gegeven zullen zeker aan dit succes meegeholpen hebben. Er is nu weer eens temeer bewezen wat met een drachtige samenwerking ook in de kleinere, plaatsen kan worden bereikt. Dit moet een aahsporing voor vele nog niet Reorganiseerden zijn om in de toekomst niet achter te blijven, maar mee te helpen om de midden stand gezond en actief te houden. Koewacht Nieuwe fietspaden In verschillen de straten van de gemeente zal men overgaan tot het aanleggen van nieu we fietspaden. De Jaarmarkt Zoals telken jare werd St. Nicolaas-joarmarkt ook dit jaar weer goed gevierd. Lamswaarde Been gebroken Bij de in aanbouw zijnde nieuwe huizen had de metse laar P. J. het ongeluk zijn been ie breken, bij het plaatsen der stellin gen. Hij werd naar het ziekenhuis te Hulst vervoerd. weg cvci stak. De bestuurder der auto zag het gevaar tijdig en wist door han dig uitwijken eenv ernstige aanrij ding te voorkomen, zodat het knaap je slechts een wonde aan het been opliep. Nisse Middelburg DIEFSTAL VAN BOTER, THEE, KOFFIE EN LOOD. Zoals we reeds meldden werd bij de inbraak in het bodenhuis Schuifel straat boter en thee gestolen. Bij verder onderzoek blijkt thans dat de verdachten N. en D., uit Bussum cn Delft niet 5 doch 50 k.g. boter hebben ontvreemd en 3 kg. koffie. Bovendien hebben zij zich schuldig gemaakt aan diefstal van 200 kg. nieuw lood en doorverkocht aan de opkoper F., die geverbaliseerd is wegens heling. N. en D. zijn voor de officier van justitie geleid en ingesloten. Afstandsmars KNGV. Aan de marseisen van het KNGV (dames 4 marsen en meisjes 5 marsen) voor het Bondsonderscheidingsteiien vol deden van de Gymnastiekvereniging „Achilles" de dames: C. van der Voore, M. Bouwens, M. Vader, C. van der Vrede, C Rijk- se, L van Dijk, J. Jansen V. Roosen daal, R. van Loo, N. Hubrechtse, en E Kooman en de Meisjes: N. de Veij, H. van der Ven. K in 'tAnker, M. van Helleman, R. de Jong, A. Cor- nelisse, A. Wolders, B. van Dort, J. Kambier, N. Houtepen, r Vinke, J de Groene, E Cosijn, L. Brouwer, L- Bouman, N. Back, M. Ie Due, A La- brujère, F Fiegen, A. Fiegen en G. Hubrechtse Stijgend water verbruik Het waterverbruik te Middelbrug be weegt zich steeds in stijgende lijn, zodat er reeds lange tijd 'n oplossing van deze kwestie in studie is. De gemeenteraad van Middelburg is daarom goedkeuring gevraagd om meer watermeters bij de gebruikers te plaatsen. Stationsrestauratie - Men is thans in het station bezig 'n gedeelte der vestibule met een schot af te zon deren, om te dienen als kantoor. Dit is slechts een tijdelijke voorziening, daar het hoofdkantoor gerestaureerd moet worden. Aanrijding. Op de Veerseweg werd door een luxe auto een jonge tje aangereden, dat onverwachts de GEMEENTERAAD De verordening op de heffing van een straatbelasting werd gewijzigd in die zin, dat de belasting zal ingaan op 1 Jan. 1948 en het voorstel om de gebouwde middenstandswoning aan de Zuidweg no. 75 te bestemmen tot ambtswoning voor de secretaris en de vergoeding voor het gebruik van de ambtswoning te bepalen op f 360 's jaars, terwijl het water verbruik voor rekening van ver bruiker komt werden eveneens aan genomen. Ook werd aangenomen de geldlening groot f 8500.met de Vereniging voor Ziekenverpleging. Tot leden van de commissie tot wering van schoolverzuim werden gekozen J. A. R. Bommeljé, J C Bos, J Hoebeke, M Nieuwenhuize, W L J Harthoorn, tot leden van de commissie van advies ingevolge de woonruimtewet 1947 voor 1949. J. Mol, P. v d Guchte, J van Wel. J Boon man en J C Bos. Het voorstel tot vordering van de instandhouding van dc o.l. school gedurende de jarer 1949, 1950, 1951 werd goedgekeurd. In de gemeentebegroting 1949 wer den de posten voor het vernieuwen van de, Dorpstraat en het in orde brengen van Achterweg geschrapt. P. v. d. Guchte zei, dat de straat niet zo slecht is en J. Boonman meende dat buiten de kom der gemeente ook alles niet zo fijn in orde is Over deze post werd breedvoerig gepraat door voor- en tegenstanders. De voorzit ter zou het jammer vinden, dat deze post zou vervallen, maar bij stem ming bleek, dat de meerderheid er tegen was. De begroting 1949 werd daarna goedgekeurd. Sas van Gent Burg. Stand Geboren: E. dv A. Huljsmans-van Henrion, E. zv P. Kerêbulck-van Mollet. Gehuwd: P. Francke 41 jaar en M. de Caluwé 31 jaar. Overleden: P. Meloen 86 jaar. echtg. van B. de Meijer, M. de Bakker, wed. van P. de Groff. Sluiskil SLUITING W1NKA-WINKELWEEK Onder grote belangstelling had bij O. Stockman de sluiting der Winka- Winkelweken plaats. In zijn openings woord dankte de voorzitter voor de goede medewerking die zij van de be volking hebben mogen ondervinden. De uitgegeven Winkabonnen waren boven hun raming. In deze weken werden niet minder dan 73988 bonnen uitgegeven. De burgemeester van Ter neuzen maakte uit dit aantal bonnen een 50-tal nummers bekend die voor een waardevol cadeau in aanmerking komen. De organisatoren mogen op deze eerste na-oorlogse winkelweken met grote tevredenheid terugzien. Naar we nog nader vernamen heeft de Winkarvereniging nog nadere ac tiviteiten in haar mars. Vlissingen Ilse Meudtner treedt op De ver maarde solo-danseres Ilse Meudtner komt op derde Kertsdag naar Vlis singen. Deze begaafde kunstenares, die zich een wereldreputatie wist te verwerven vooral door haar originele komische danswijze, was in 1936 ver bonden aan de Berlijnse Staatsopera, waar zij naam maakte als ballet-dan seres. Ilse Meudtner behaalde In 1935 op de Olympiade te Amterdam te ti- tel van wereldkampioene kunstsprin- gen. Zij maakte haar eerste wereld tournee met de eveneens vermaarde dansmeester Harold Kreuzberg. JJE BRITSE regering heeft een Vierjaren plan opgesteld, dat bestemd is om Gr. Brittannië in 1952 onafhankelijk te maken van de Amerikaanse hulp. Aanvankelijk is dit document geheim gehouden, maar zoals zulks meestal gaat: de inhoud is uitgelekt en door een te Parijs verschijnend Amerikaans blad gepubliceerd. Hierop is grote dei ning gevolgd, niet zozeer in Engeland als wel in Frankrijk. Want uit de cijfers van het plan blijkt, dat Engeland, dat vóór de oorlog voor rond 600 millioen dollar per jaar meer op het continent placht te ko pen dan het daarheen exporteerde, niet van zins is op deze voet door te gaan. Integendeel het hoopt dit invoer-overschot te doen verkeren in een export overschot van 49 millioen dollar. Dit betekent voor West-Europa een verzwaring van haar exportpro blemen met ongeveer 600 a 700 millioen dollar. De Fransen zijn hierover ernstig boos en verwijten de Engelsen nu, dat deze bezig zijn zichzelf ten koste van anderen uit de moeilijkheden te helpen. Maar de Engelsen zeggen: Wij kunnen ook niet anders. Bo vendien is er in Bizonië nog een plan opgesteld, om de export naar het Westelijk halfrond geweldig op te voeren. Men spreekt zelfs van 125 procent van de gehele vooroorlogse Duitse uitvoer. Het is dui delijk, dat het spaak moet lopen met het economisch herstel van West-Europa in zijn geheel, als ieder de export uitzet en de import inkrimpt. QERUIME TIJD geleden hebben we eens melding gemaakt van een hooglopend geschil, gerezen tussen Minister Lieftinck en de as surantie-tussenpersonen. Zij hadden een zeer popu laire secretaris, die de Minister echter onwelgevallig was. Ze wilden die secretaris niet laten schieten. De Minister dreigde toen met opheffing der vakgroepen. Zulks is inmiddels geschied. Als beheerder werd aan gewezen de voorzitter van de Hoofdgroep Verzeke ring, een mail, die directeur is van een groot verze keringsconcern. Terwijl er al jarenlang een strijd gaande is tussen de concerns en de assurantie-tus senpersonen. Deze laatsten nemen dit nu niet en ze hangen in een groot adres aan de Tweede Kamer een onverkwikkelijk beeld op van de dictatoriale wijze, waarop in deze zou zijn opgetreden, van de wijze, waarop het apparaat der bedrijfsorganisaties is ver nietigd, het vermogen opgebruikt en het personeel ontslagen. De buitenstaander kan na deze inlichtingen vaonéén kant natuurlijk geen afgerond oordeel over deze kwestie vormen. Doch wel dunkt ze ons van zo'n belang, dat van de zijde van het parlement aan de Minister er opnieuw opheldering over wordt ge vraagd. Hier worden ernstige beschuldigingen geuit, die niet zonder meer mogen blijven rondzwerven. Tedereen is ervan over- tuigd", zegt de Franse hulsschilder Jacques Filla cier, „dat lawaai zenuw slopend is voor de mens. Maar schreeuwende kleu ren kunnen een minstens even funeste invloed uit oefenen. Zij moeten, evenals het kabaal in de grote steden, met kracht bestreden worden en ver vangen door kleuren, die een weldaad zijn voor 't oog en die bevrediging geven aan het schoon heidsgevoel". En Fillacier, die behal ve voor zijn schilders- werk een hartstocht heeft voor psychologische vraagstukken, verkondigt niet alleen deze theorie, maar hij werkt haar ook practisch uit> In het krankzinnigenge sticht van Ville Evrard is hij begonnen met het ver ven van kamers en loka len in een trant, die een merkbaar gunstige in vloed op de verpleegden uitoefent. Het eentonige grijs der muren werkte volgens hem hallucinaties in de hand. De kleuren- symphonie, die hij er nu echter op gecomponeerd heeft, geeft een tegen- ovelgesteld resultaat te zien. Dokters en ver pleegsters hebben kunnen constateren, dat de denk beelden van Fillacier geen loze fantasie zijn, ojjaar gezonde stellingen en het resultaat van jarenlange kleurenstudie Zij zijn enthousiaste -propagandis ten van zijn theorie ge worden. De slaapkamers van 't gesticht zijn reeds allen blauw geverfd, de speel zalen geel. En de krank zinnigen weigeren een voudig te vertoeven in lo kalen die nog niet door de schilder-psycholoog onderhanden genomen zijn. De grootste droom van Fillacier is: de op richting van een nieuwe „kleuren-school", waar men de kunst kan leren, de wereld te beschilderen op een wijze, die alle voorwerpen plaatst in een atmosfeer van rust, se reniteit en evenwicht. Adolfo "Tie kleindochter van Ri- chard Wagner, Wini fred, heeft voor de in stantie, waarbij zij in ho ger beroep is gekomen tegen het in Juni 1947 te gen haar uitgesproken vonnis, onthuld dat Adolf Hitler in zijn jonge jaren operazanger wilde worden ..Travelling Trumans" T^n tijdens een diner van de Amerikaanse persbond te Washington, waarop enkele familieva ders met hun dochters waren uitgenodigd, zijn bekende duetten opge treden, o.m. president Truman met zijn dochter Margaret, die „Jenney Lind Polka'' hebben ge speeld op de piano. Zij werden voorgesteld als de „Travelling Tru mans". 000<X><X><>0<><XNX>0<><>00<><><X>0<X>00<XK>00<>C^<>0<><><>0<><>0<X><> JUU Sinterklaas voorbij is kunnen we de ravage eens rustig gaan opnemen. Ja, zo is het nu eenmaal. De heer des huizes tuurt bij voorkeur met gefronste wenkbrauwen op het toch niet oninteressante Berlijnse verkiezingsrelaas, terwijl mevrouw bezig is met nijdige rukjes haar le ge geldbeursje binnenste buiten te keren. Maar niet alleen binnen de huise lijke wallen van de familiekring maar ook daarbuiten is men in de geme lijke stemming van-na-het-feest, die onze Oosterburen gewoonlijk met Katzenjammer plegen te omschrijven, begonnen de balans op te maken. Met een jaloerse blik in onze droef geestige ogen, bezien we in deze eer ste dagen na een dag als Sinterklaas alle eigenaars van scheer- en knip- salons met nevenverdiensten in reuk water-artikelen, alle exploitanten van speelgoedwinkels, alle bakkers en marsepein-producers, kortom al de genen, die wij verdenken ons op slinkse wijze van ons dure geld te hebben ontdaan, door tot alsmaar meer kopen te verleiden. Toch behoeven we, geloof ik, niet zo heel erg jaloers te zijn. Immers legio zijn de moeilijkheden waarmee onze huidige middenstand heeft te kam pen, en menig veldslagje van gene zijde van de toonbank moest worden geleverd, alvorens 'n redelijke winst marge kon worden geboekt. In het rijtje belastingen, waarmee de gewone middenstander heeft te m A n, neemt de onlangs pas ver hoogde omzetbelasting een veelbe sproken plaats in. Ongeveer tegelij kertijd dal de gulden van Joekes be gon te rollen en waardoor een groot aantal werknemer-consumenten een douceurtje kregen, werd deze be lasting met ti procent verhoogd. Zo doende betaalden de kleine onderne mers met 1 of meer arbeiders in SCHOLENTEKORT WORDT OPGEHEVEN Met een eerste zending van 13 scho len arriveerde dezer dagen het ma teriaal van twee Finse scholen, wel ke ten Oosten van de Watergang worden opgetrokken. Deze door Finse vrouwen vervaardigde scholen zijn zoals men weet van hout en kunnen, mits goed onderhouden, vijftig Jaar mee. Het ligt in de bedoeling het gebouw aan de Hoge weg voor een nieuwe Openbare school beschikbaar te stel len. terwijl langs de Watergang in t verlengde van de Rozengracht een Christelijke school zal komen. Op de plaats van de voormalige Oran jeschool wordt zeer binnenkort te vens begonnen met de bouw van een semipermamente schol Met de Finse scholen en de twee scho len aan de Grote Markt hoopt men in Maart van het volgende Jaar ge reed te zijn, zodat vier nieuwe scho len kunnen worden geopend. Kerst-oratorium De bekende Vlissingse Oratoriumvereniging heeft thans een Kerst-oratorium in studie, dat gecomponeerd 's door haar eigen directeur de heer Jan Kuiler. De eerste uitvoering van dit nieuwe toonstuk is bepaald op Dinsdag a.s., zij wordt gehouden in de St. Jacobs- kerk Walsoorden Smokkelaar gepakt Het speurend oog van de kommiezen aan de boot bij Perkpolder is voortdurend in actie. Dit bleek nog eens temeer, toen een vrachtauto werd onderzocht, die de kommiezen niet zuiver voor kwam. En inderdaad, onder de zakken aard appelen bleken verschillende baaltjes te zijn. die met amandelen gevuld wa ren. Wagen en lading werden in be slag genomen. Publ. Centr. Bur. v.d. Tuinbouwveilingen (Adv. 719-O0) Adv.-718-00 De lucht was vol schuim, maar de zee zag er betrekkelijk rustig uit. doordat al het water, dat opgezweept werd direct tot schuim verpoederde. Maar zo nu en dan werden er water massa's van vele tonnen opgenomen en met een kracht, veel groter dan van een kanonskogel, tegen de vuur toren aangeworpen. Als Brand ooit zou weten wat angst was. dan zou hij het nu leren, want hij wist. dat de toren wel als 'n blok graniet 'zou blijven staan, maar dat er grote kans bestond, dat de glazen lantaarn afgerukt zou worden en Dij zou worden meegevoerd. Zijn adem bleef In zijn keel stokken, toen hij aan de tiwee meisjes in het kamertje beneden dacht. Maar zijn plicht riep hem, de hevige druk had invloed op de lamp, die nu bijgesteld moest worden en Brand besloot bij 't verstellen der schroeven aan deze le venloze dingen een voorbeeld te ne men en onbewogen door gevaren tot het bittere einde zijn plicht te blij ven doen! En als hij op zijn post de dood vond: het licht zou in zijn laat ste flikkering misschien nog 'n schip voor de ondergang behouden. Hij hoorde het tikken van ijzer tegen ijzer en omkijkend, zag hij de beide meisjes ln de deuropening staan. Is dit weer normaal of heeft U 't speciaal ter ere van ons besteld? vroeg zijn dochter met een bewonde renswaardige poging tot scherts. Maar Enid, die moeite had haar tra nen te bedwingen, zei hulpeloos: O papa. ik ben zo bang. HOOFDSTUK VI De hondenwacht Drand was zich bewust van het gro- te gevaar waarin zij zich bevon den. Even voor de meisjes bovenge komen waren had hij een eigenaai- dige beweging van de lamp waarge nomen; het hele hecht en kunstig geconstrueerde bovendeel van de vuur toren had angstaanjagend geschud. Brand in de overtuiging, dat elk ogenblik het laatste kon zijn, beslooc een poging te doen om de meisjes in veiligheid te brengen zonder haar te verontrusten. Zelf kon hij het licht niet in de steek laten. Als hij meende dat het einde gekomen was zou hij naar buiten gaan en zich aan de ijzeren leuning, die aan het granieten lichaam van de toren was vastgeklon ken. vastklemmen en zo proberen zijn leven te redden en anders zou hij met de lamp het Kanaal in- geslingerd worden! Maar ln elk geval moesten de meisjes weer naar bene den, vóór zij iets van het gevaar dat hen bedreigde, merkten Ik moest jullie eigenlijk een stand je maken, begon hij, maar ik zal het maar niet doen. Kunnen jullie niet even naar de keuken gaan en wat cacao klaarmaken; ik heb wel zin ln een hartversterking. Wat het Brand kostte om op deze luchtige toon te spreken, is eenvoudig niet te beschrijven. Maar zijn verzoek had gelukkig de beoogde uitwerking. Even voor zij de kamer uitgingen draaide Brand zich nog eenmaal om en wierp een blik op de beide meis jes, misschien zijn laatste in dit le ven! Driemaal nog schudde de top van de toren zo. dat Brand meende dat het einde gekomen was en een maal stond hij op het punt zijn le ven aan de leuning toe te vertrouwen Plotseling verminderde het schijnsel van de lamp en terwijl hij' zich daar mee bezig hield hoorde hij weer het veel luidere en voor iemand die het voor het eerst hoort veel angstaanja gender geluid van hogê golven, die tegen de toren werden geslagen. Maar het fluitende geluid van de tornado was verdwenen. Goddank, het gevaar was geweken! De orkaan had iets langer dan een half uur geduurd. Na derhand hoorde hij dat deze wervel storm langs de zuidkust van Ierland gekomen was, een vloedgolf bij de Scilly-eilanden veroorzaakt had, die veel schade aanrichtte en tenslotte zijn woede ergens ln de Noordzee had botgevierd. Deeds kwamen Enid en Connie met de chocolade naar boven. Ik geloof, dat het nog veel erger geworden is. was het eerste, wat Enid zei. Dat zij dit meende was 'n gevolg van het feit, dat het gehuil van de wind het zeegeruis niet meer overheerste en men het oorverdovend geraas van de golven hoorde. Maar vader, wat bent U bleek! En uw voorhoofd Is kletsnat, wat heeft U gedaan? Brand veegde vlug zijn gezicht met zijn zakdoek af. -— Ja, ik moest even buiten zijn en toen sloeg er juist een grote hoop schuim tegen de toren. Ze keek hem onderzoekend aan en "t deed hem genoegen te merken dat zijn dochter zich niet zo gemakkelijk liet beetnemen. Is werkelijk alles ln orde? vroeg zij nog. Hij ging naar haar toe, en haar tegen zich aandrukkend, kustte hij haar ontstuimig. Sinds wanneer geloof jij je vader niet meer? vroeg hij half-schertsend. Neemt U mij niet kwalijk, vader, stamelde zij, maar ik dacht dat we m groot gevaar verweerden en om U de waarheid te zeggen, geloof ik dat het nog niet geweken is. Qp datzelfde ogenblik sloeg een hui zenhoge golf met donderend ge weld tegen de ramen van de vuurto ren. De beide meisjes konden haar ogen en oren niet geloven. Hier werd de zee tot op een hoogte van bijna veertig meter opgezweept. Nog sloeg een golf over de top van de toren en Brand moest weer aan het werk om ongelukken te voorkomen, maar zijn gedachten hielden zich onderwijl steeds bezig met de vraag hoe hij z'n doch ters gerust kon stellen. Hij begreep maar al te goed dat deze ontzaglijke golven op haar veel en veel meer in druk maakten dan de veel gevaarlij ker fluitende wervelwind van zoeven. Maar hij wist ook, dat hij niet meer hoefde te vrezen, daar hij dit al zo vaak had meegemaakt. Het was nut teloos om te probreen haar weer naar bed te krijgen: ze moesten hier olijven en hij moest haar gerust stel len. (Wordt vervolgd.) ZATERDAG 11 DECEMBER HILVERSUM H, 415 meter 7 Nws, 7,15 Gewijde muziek, 7,45 Morgengeb. 8 Nws. 8,15 Pluk de dag, 9 Vrouw, 9,05 Lichte Fr. ork. werken, 9.30 W. st., 9,35 Operettes, 10 Kleutertje, 10,15 Muziek houdt fit, 11 Zonnebloem, 11,45 Schoolradio. 12.15 Orgel. 12,30 Weerpr, 12.33 KRO amuserRonts ork, 12.55 Zonnewijzer, 13 Nws, 13,25 Gr, 13,50 Film en toneel, 14,10 Roemeen se fantasie, 14,20 Eng. beginners, 14,40 Piano, 15,10 Naar het wonderland ier muziek, 15,30 Jack Hilton tot Harry James, 15,50 Vliegende Hollander, 16 R.K. fanfare Onze Vrije Uren, 16,30 Gregoriaans, 17 Wigwam, 18 Plechtig Lof in de Dom van Keulen als dank voor het Schip voor Keulen. De aarts bisschop an Keulen spreekt. 18.30 Journ. weekoverzicht, 18.45 Cantus Populorum, 19 Nws, 19,15 Guus Jan sen en zijn solisten, 19.50 De school en de radio, 20 Nws, 20,05 Gewone man, 20,20 Lichtbaken, 21 Negen heit de klok, 21,45 Wie neemt de hand schoen op? 22 Weekendserenade, 22.30 Actualiteiten, 22,45 Avondgeb, 23 Nws, 23,15 USO. HILVERSUM I, 301 meter 7 Nws 7,15 Ochtendgymn, 7,30 Victor Syl vester en Jack Payne, 8 Nws, 8,18 Lichte morgenkl. 9,30 Koorzang, IC Morgeniw, 10,20 Feuilleton, 10,35 Arfc in continubedrijven, 11,35 Piano, 11 Lunchconcert, 12,30 Weerpr, 12,3' Liedjes van pleinen en buurten ir grote steden. 13 Ned. str kr, 13,30 Ma lando, 14 Als een bonte vogelvluch! 14,20 Zang en orkest, 14,30 Mariniers kapel, 15 Twente, 15,15 Philh. ork 16 Zo tegen vieren, 16.15 USA cabs ret, 16,45 Sport. 17 Vrolijke kl, 17,3 Om en nabij de twintig. 18 Nws, 18,1 W. Eur. commentaar. 18.30 Ned st kr, 19 Artistieke staalkaart, 19.30 VI RO, 19,45 Nederl. in Duitsl. 20 Nw 20,05 Dingen v d dag, 20,15 Pronr ork, 21 Soc. commentaar. 21,15 D winckel van Sinckel, 22 Vindebona' Schrammel, 22.25 De mens en zijr liefhebberijen, 22.40 Accordeola, 23 Nws. 23.15 Dansmuziek. BRUSSEL, Vlaams. 321 meter 12" Licht orkest, 13 Nws. 13,15 Licht pro gramma. 15,15 Relais met Ned omr 16 Gr, 16,30 Mil muz, 16 45 W. Eu commentaar, 17 Gr, 17,05 Nws, 17.) Accordeon, 17.30 Gr 18 Accordeon 18,15 Salonmuz., 18,30 Soldaten, 19 Nws. 19.30 Liederen, 19.50 Christel- Volks Partij. 20 Omr ork. 21 Actua liteiten, 21,15 Op het volksbal, 22 Nws. 22,15 Klassiek verz progr, 23.05 Jazz, 23,30 gr. dienst, de gulden van Joekes uit, plus nog eens 30 cent aan sociale las ten en vonden daarbij op een goede morgen in de dagen vol spanning vooi Sinterklaas, met een bundeltje aanslagbiljetten ook nog de verhoog de omzetbelasting in hun schoen, die ze met zoveel vertrouwen hadden klaargezet! Noch de f 1,30 van Joekes, noch deze verhoging mogen in de prijzen worden doorberekend en zijn dus een vermindering van de winst. Toch is het gezinsinkomen van de gemiddelde middenstander even groot als dat van de arbeider. En er moet nog een regeling komen voor kin derbijslag voor de grote gezinnen! En zo zouden wj kunnen doorgaan. Maar laten we er mee stoppen. Nauwelijks hebben we ons bevrijd van een tedere maar dure Sinterklaas omhelzing of het begint ons groen voor de ogen te schemeren van de hulst en sparretakken. Met beren muts en kaplaarzen, voorzien van 'n compleet dennebos, waarin het vol hangt met de aanlokkelijkste Kerst surprises. Tegen de tijd dat het Kerstmanne tje is begonnen ons grijnzend aan te staren, is onze portemonnaie weer vol, zijn we dus niet meer jaloers enbeginnen we weer van voren af aan. 's Winters is het toch altijd moeilijker met het eten. Gelukkig brengt Mevrouw Lotgering- Hillebrand een recept voor: RODEKOOL MET ROLPENS 1 kg rodekool (gesneden), plm. 1/4 1. wa ter, zout, 3 kruidnagelen, 1 laurierblad 2 lepels azijn en 25 gr suiker of 2 zure appelen, 35 gr boter. Zet de kool op met water, zout en kruiden en kook ze vlug gaar (plm 1 uur) Voeg azijn, suiker en boter toe en laat ze daarmee plm. 15 mtn. stoven of stoof een paar zure appelen mee en gebruik minder suiker. Verwijder voor het opdoen de kruiden. Neem rol pens bij rodekool (165 gr op bon van 100 gr.) en bak ze aan beide zijden mooi bruin. Vergeet niet op iedere plak rol pens een plak gebakken appel te leggen. Stoof rodekoolgerechten nooit lang na, de doordringende koolluchfc ontwikkelt zich het sterkst tijdens het stoven JJET aant voor zel| king geb minister-] Sociale werd ui 4 lijke kin uit nood: recht en| gemist telegran spoedige! ling vooi noodrege tFENSLO' over I waarbjj h| en Limbu waar dezd op Zab a.s. van MARKT Geweldige! prijzen, tnl levering v| de beste Doet Uw ons st. GOES. vraI 1

de Stem | 1948 | | pagina 2