Land- en beschut Tuinbouw bedrijf wensen Kath. beroepskeuze gecentraliseerd indien nodig decentralisatie Regeringsverklaring over de besprekingen IN 'T KORT „Op belangrijke punten teleurstellend" Republiek wil onderhandeling en geen overgave Algemene vergadering van de N.C B Een verklaring van Katholiek Nederland Bevin over de buitenlandse politiek Perikelen woningbouw VHFDE JAARGANG No. 1251 VRIJDAG 10 DECEMBER 1948 RUIM 1000 BOEREN IN TILBURG BIJEEN ROOFRIDDER Minder zacht - °P 1354 UUr' Technisch Hoger Onderwijs In Overijssel pleit men voor twee nieuwe instituten t Nota aan de C. v. G. D. Kleinzoon van Bismarck ontvlucht Sovjet-zóne Hongaarse premier afgetreden Geen stagnatie in spoorweg- electrificatie Sjarifoeddin behield zijn waardigheid J O ALS reeds werd gemeld, zijn Sja- rifoeddin c.s. naar Djokja overge bracht en daar in de gevangenis in gesloten. Groot verlof militairen Armoede verdelen DIT zijn dus de cijfers van de offi ciële woningtelling per 31 Mei 1947. Sindsdien is er natuurlijk weer heel wat gereed gekomen. In geheel Nederland kwamen er klaar van 1 Januari 1947 tot 31 October 1948 bij na 30,000 woningen. Dit kost een kerstboom Uitgave n V Uitgeversmij Neerlandia Redactieraad: A. F. J. Aernoudts; C. J. van Hootegem; A. E. Langenhorst; Mr. Dr A. J J M Mes. Mr H B B de Rechter. Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling: f 3.90 p kwartaal; p. post f 4-75, p week (uitsluitend bij niet-postbestelling) 1 0.30. Losse exemplaren 8 cent. Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst, Dubbele Poort, 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage) f 0.10 per m/m; voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) f 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp f 0.25 en f O46O. Incasso wordt berekend. TJOE ZAL DE TOEKOMSTIGE LANDBOUWPOLITIEK er uit zien? Die vraag stelde zich de voorzitter van de N.C.B., de heer J. Zegers, op de gisteren gehouden algemene vergadering van de N. C. B. te Til burg, die zich in een grote opkomst mocht verheugen. En hij voegde er aan toe, dat de boeren de toestand van voor de oorlog met zijn doolhof van maatregelen, die voor niemand te overzien was, in geen geval terug wensten. PN TOCH bestaan de roofrid- ders niet alleen in oude mid deleeuwse verhalen: een houthan delaar uit Aerdenhout vond dat tij dens de oorlog een bijzonder aan trekkelijk beroep en in die merk waardige gemoedsgesteltenis trok hij als lid van de beruchte „Ein- satzgruppen" naar Polen Daar roof de hij uit de huizen van gefusil- leerdén alles wat waarde had. Een deel daarvan bracht hij naar Ne derland om het t.z.t. te verkopen. Na de oorlog werd onze roofrid der gepakt en gisteren kreeg hij z'n vonnis: verbeurdverklaring van de geroofde schatten, een boete van f 100.000 en drie jaar gevange nisstraf. (AME JOOP", die in September vo- rig jaar in Amsterdam met een aantal Zeedijkers probeerde een agent te omsingelen om hem in het water te duwen (wat mislukte) is tot drie jaar veroordeeld. OERLIJN heeft er weer twee „split- singen" bij gekregen: de brief- en pakketpost en de vuilnisophaaldienst. TTET INTERNERINGSKAMP te La- ren was weer eens voor de zo veelste maal getuige van een mis lukte poging tot brandstichting. De schuldigen, die kapok in de kachel pijp hadden gestopt zijn in de cellen barakken opgesloten. TXE MOHAMMEDAANSE Broeder- schapsbond is op last van de Re gering in Egypte ontbonden. De bond hield zich onledig met het verwekken van onlusten. jnE RAADSVERGADERING van Zaandam ging gisteren niet door: de C.P.N. had een „spoed vergadering" (binnen 14 dagen) aangevraagd om loontoeslag te be spreken. De andere fracties lie ten echter verstek gaan, zodat het vereiste aantal leden niet aanwe zig was.De burgemeester kon nau welijks de communistische pro testen „weghameren". De C.P.N. fractie werd bij het verlaten van het gemeentehuis door een me nigte met de „Internationale" toe gezongen! fk/JEVR. TSJANG KAI SJEK gaat vandaag met Mevr. Marshall bij de familie Truman op theevisite. Dan zal de hulpverlening van de V. S. aan China worden besproken. pROF. DR. G. BROUWERS, direc teur-generaal van de Prijzen, zal waarschjjnljjk dr. T. P. v. d. Kooy opvolgen als secretaris-generaal van het Departement van Economische Za ken. pRUMAN heeft de commissie inzake on-Amerikaanse activiteit een „dode commissie" genoemd. Hij zei: Deze commissie streeft slechts naar publiciteit voor zichzelf in de kran tenkoppen. TVE ALGEMENE VERGADERING van de V. N. heeft de ontwerp- conventie inzake „genocide" aange nomen, waarbij wordt veroordeeld: ..Hel geheel of gedeeltelijk vernieti gen van een nationale, ethnologische, radicale of godsdienstige groep". ^JAAR FRANKRIJK mag per maand per geadresseerde een geheel gra tis familiepakket worden gestuurd, mits het globale gewicht de 12 kg. met te boven gaat. JN AMERSFOORT wordt van 28 tot 31 December a.s. een retraite ge houden in het Retraitehuis S. Alfon- sus voor gedemobiliseerden en uit In donesië terruggekeerde militairen. I)\ BELGISCHE kunstexpert de Coen zal bewijzen, dat „De Em maüsgangers" van Vermeer en niet van Van Meegeren is. Prof. Coremans uit Brussel, zal even duidelijk bewij zen, dat het tegendeel het geval is! J)E ZOON van Prinses Elisabeth van Engeland zal Woensdag a.s. wor den gedoopt. REGERINGSJUBILEUM van H. M. Koningin Wilhelmina werd nog laat maar zeer intens Donderdag gevierd te Parijs door de vereniging Frankrijk-Nederland. ^JAAR SCHATTING telde de be volking van de Verenigde Staten op 1 October jl. 147.280.000 zielen. LACROIX, een romantische schil der uit de 19e eeuw. zal er wel nooit van gedroomd hebben, dat een doek van zijn hand in Parijs nog eens twee millioen francs zou opbrengen, Dat gebeurde gisteren. Weersverwachting, ma vond: geldig tot u|aar bewolkt met opklaringen i slechts enkele verspreide re- 'ti uiien. Aan de kust tijdelijk Ki whtige. overigens meest matige ind tussen Zuidwest en Zuid. 'e's minder zacht. Vandaag: zon onder 16.29 uur. P 8,38 uur- Maan onder 2.48 uur. DE BENELUX. UIEN VOORNAME factor bij deze politiek zal de Benelux worden, die de economische situatie van de Nederlandse landbouw grondig zal wijzigen. Maar vast staat dat Belgische zowel als Nederlandse landbouwers een vol waardige plaats willen innemen te midden van het overige bedrijfsleven met een bestaanszekerheid voor boer en tuinder. De vraag is: kan dit zon der maatregelen? Met het stellen van garantieprijzen zal men ook de con sequentie moeten aanvaarden, name lijk vrijheidsbeperking Een deskun dige commissie onder leiding van prof. Minderhoud is de mogelijkheden van de meest gewenste landbouwpolitiek aan het bestuderen. De Nederlandse land- en tuinbouw wenst, aldus de heer Zegers, een be schut bedrijf door middel van richt prijzen, die gebaseerd zijn op kost prijsberekeningen van het Landbouw Ecou. Instituut om zodoende niet ge heel afhankelijk van al te grote schom melingen op de wereldmarkt te zijn. 1300 EMIGRANTEN IN SPE. yAN DE andere problemen, die om een oplossing vragen noemde de voorzitter dat van de publiekrechte lijke bedrijfsorganisatie: in de raam wet zal de bedrijfsorganisatie voor de landbouw worden ingepast; voorts de sociale wetgeving: bedrijfspensioen voor werknemer en werkgever, de in het vooruitzicht gestelde wet voor wachtgeld en werkloosheidsverzeke ring; de kwestie van de inwonende knechts en de C. A. O. Ook met de emigratie houdt de or ganisatie zich intensief bezig; Uit het N.C.B.-gebied emigreerden in 1946 naar Frankrijk 6, naar Brazilië 3 en naar Canada 638 personen; voor 1949 staan er uit dit gebied alleen al ong. 1300 personen geboekt. Ten aanzien van de prijspolitiek merkte de heer Zegers op, dat de boe ren zich lang getroost hebben met de gedachte, dat zij in meer normale tij den ervan verzekerd zouden zijn, dat bij dreigende overproductie de nodige maatregelen getroffen zouden worden om tenminste de beloofde richtprijs te kunnen halen: maar gezien de aard appelmisère zijn we daar niet meer zo gerust op. Spr. wees er op hoe ge leidelijk aan de knellende maatrege len aan het verdwijnen zijn, uitgezon derd in de grensstrook, ondanks alle moeiten 'ervoor aangewend. Hij me moreerde, wat in het afgelopen jaar was gepresteerd en stipte aan, dat binnenkort in Princenhage een Tuin bouwschool geopend wordt. Op het moment zijn er 8 scholen en 40 cursussen met in totaal 1860 leerlingen draaiende en in 1949 ver wacht men nog meerdere lagere land bouwscholen te stichten en het land- bouwhuishoudonderwijs uit te breiden. RECHTSHERSTEL. TR. H. STEENBERGEN vertelde daar- op, hoe het stond met het rechts herstel. De Raad voor rechtsherstel heeft uitspraak gedaan en heeft de heren Steenbergen en v. d. Vleuten benoemd tot commissarissen-recon- structeur, die voor hun werkzaamhe den ver-gaande bevoegdheden kregen. Door hun werk is de C. H. V. weer in dezelfde toestand gebracht als voor de oorlog en zijn haar bindingen met de N.C.B. weer in volle omvang her steld. Datzelfde is geschied met een aantal C.A.V.'s. De andere coöp. aan koopverenigingen zullen moeten kie zen: ofwel aan- en verkoop als boe renbond, of als C.A.V:, waarbij het hoofdbestuur adviseert terug te ke ren naar de oude toestand. Daarna kwamen de voorstellen van de afdelingen ter sprake. De Kring Breda drong aan op zo spoedig mo gelijke wederinvoering van de orga nisatorische inspectie, en kreeg van het bestuur ten antwoord, dat het de bedoeling is om in samenwerking tus sen de standsorganisaties en econo mische instellingen één inspectie dienst te vormen. (Vervolg op pag 3) TONEELSUBSIDIES Blijkens de Memorie van Antwoord op de begroting van onderwijs wordt de subisdie-post voor het toneel ad f 300.000 voor 1949 verdeeld aller eerst onder de vier grote gezelschap pen. Het resterende bedrag wordt verdeeld onder het Nederlandse Volkstoneel en het Zuid Nederlands Toneel, Afwijzend is beschikt op aan vragen van o.a. Het Brabants Volks toneel en Het Zuider Toneel. TN AANSLUITING op ons bericht van gisteren inzake de T. H. te Delft, ontlenen we nog het volgende uit de M. v. A. van de Minister van O., K. en W.: De bestaande Hogeschool zal vol doende moeten worden ingericht op een capaciteit van omstreeks 3500 studenten; dit is volgens ondervindin gen in het buitenland het maximale getal waarmee een dergelijk instituut goede ingenieurs kan opleiden. Bij een behoorlijke organisatie zullen dan in Delft jaarlijks ongeveer 500 stu denten het ingenieursdiploma kun nen behalen. Indien kan worden vastgesteld, dat dit aantal o.m. met het oog op de ver eisten van de industrialisatie aanmer kelijk te klein is, zal tot decentrali- serihg van het Technisch Hoger On derwijs moeten worden overgegaan. Dit vraagstuk is in studie. r\E MINISTERS Sassen en Stikker en de gedelegeerde van het Op perbestuur, de heer Neher, die jl. Dinsdag in ons land zijn teruggekeerd hebben in de Ministerraad verslag uit gebracht over de informele bespre kingen welke zij in Indonesië hebben gevoerd. Daarbij is gebleken, dat hun contact met de vertegenwoordigers van de Republiek op enige belang rijke punten teleurstellend is ge weest. De Ministerraad heeft hierbij op nieuw de toeneming van de bestands schendingen onder ogen gezien. Na dat er een lichte daling in de be standsschendingen was ingetreden tij dens het eerste verblijf van minister Stikker in Indonesië, is sindsdien een sterke stijging van het aantal inci denten geconstateerd, zodat in de week van 1 tot en met 7 December in federaal gebied het droevig record van 307 incidenten werd gemeld, het hoogste weektotaal sedert de onder tekening van de Renville-overeen- komst en van het Bestand. Ernstig is, dat het aantal moordaanslagen en ontvoeringen, waarvan Indonesische bestuursambtenaren het slachtoffer zijn, de laatste weken toeneemt. Naar aanleiding van de in de Mi nisterraad gevoerde bespreking werd een instructie opgesteld bestemd voor de delegatie van het Koninkrijk te Batavia (de delegatie, welke sedert het optreden van de Commissie van Goede Diensten aangewezen is om via deze Commissie de formele be sprekingen met de Republiek te voe ren. „Ik kon niet zeggen wat ik geloofde" rjRAAF HEINRICH VON EINSIE- DEL, hoofdartikelenschrijver van het officiële te Berlijn verschijnende Sovjetru(ssische blad „Taegliche Rund schau" neeft zijn medewerking aan dit blad gestaakt en zich naar de Westelijke sectoren van Berlijn bege ven. Von Einsiedel, een kleinzoon van Bismarck, heeft in een interview met een correspondent van het Parjjse blad „Figaro" gezegd: „Ik kon niet langer zeggen, wat ik geloofde". Zes maanden geleden hadden de Amerikanen hem in hun zone gear resteerd en hem vele voordelen be loofd, indien hij het communisme vaar wel zei. Hem werd zelfs een reis naar de V. S. aangeboden. Von Einsiedel verkoos evenwel zes maanden gevan genisstraf orn „als vrij man zijn be sluit te nemen", 28 November keer de hij naar Berlijn terug en nam zijn plaats aan de „Taegliche Rundschau" v/eer in. Ingevolge deze instructie zal die de legatie een nota aan de Commissie van Goede Diensten overhandigen, waarin het Regeringsstandpunt vervat is. Zo dra de nota ter kennis van de Com missie van Goede Diensten gebracht is, kunnen over de inhoud nadere mededelingen verwacht worden. TAE HONGAARSE minister-president Lajos Dinnyes, heeft zijn ontslag aangeboden. Men verwacht, dat Dinnyes opge volgd zal worden door Istvan Doby, die lange tijd een vooraanstaand per soon in de linkervleugel van de par tij der kleine boeren is geweest. Dinnyes wordt door de linkervleu gel van de partij beschouwd als ver tegenwoordiger van de rijke boeren. Intussen onderzocht de z.g. Tweede Commissie Holst de mogelijkheden van het ..Hoe" en het „waar" van een eventuele decentralisering. Met grote belangstelling wacht de Minister het resultaat van de verschillende onder zoekingen af. BELANGSTELLING IN HET N.O. VEN ALS in het Zuiden is ook in het N.-Oosten van ons land een Stichting tot stand gektimen. die de vestiging van een nieuwe Technische Hogeschool wil propageren. De Com missaris der Koningin in Overijssel Ir. J. B. G. M. ridder de van der Schueren heeft tegenover „De Tijd" de bekende argumenten daarvoor aan gehaald, om dan te vervolgen: „Wij geven toe, dat deze argumen ten ook gelden voor Zuid-Nederland. En ons standpunt is dan ook: Begin hier en daar gelijk. Blijf met beide benen op de grond en start niet te groots. Een eenvoudig begin met een outillage voor 1300 tot 1500 studenten lijkt ons het meest juiste en wij gelo ven, dat dan voor beide hogescholen naast Delft een plaats is, zeker wan neer men overweegt, dat in de toe komst niet alleen research-ingenieurs maar ook bedrijfsleiders en andere meer sociaal en economisch georiën teerde functionarissen van gelijke be kwaamheid nodig zullen zijn". T/AN BEVOEGDE zijde vernam „Het Vrije Volk", dat in verband met de stroombesparing van een verdere electrifieatie van de spoorwegen in Brabant geen sprake kan zijn. De plannen om b.v. de lijnen Dordrecht- Roosendaal en Dordrecht-Boxtel voor 1951 geëlectrificeerd te krijgen zouden ernstige stagnatie ondervinden. Van de meest bevoegde zijde ver nemen wij echter, dat deze medede lingen van het Amsterdamse blad vol komen onjuist zijn en dat men er bij de Spoorwegen alles op zet om de plannen volgens schema uit te voeren. Van een stagnatie in die plannen is er bij de Ned. Spoorwegen niets be kend. Reeds volgende week b.v. hoopt men in Breda te beginnen met het verho gen van de perrons, waarvoor het ma teriaal reeds voor een deel is aange voerd. De bekende kunstenaar Willy Sluyters, oud-voorzitter van Pulchri Studio te 's Gravenhage. schilderde dit portret van H. M. Koningin Juliana, dat zo juist werd voltooid T\E REPUBLIKEINSE Minister van Voorlichting, Moh. Natsir. heeft verklaard dat de voornaamste hinder paal was de souvereiniteit de jure van Nederland gedurendè de over gangstijd in overeenstemming te bren gen met het de facto gezag van de Nationale Regering. Hy zeide, dat de Republiek alleen verantwoordelijkheid kan dragen voor een gezamenlijke interim-regering, waimeer concrete waarborgen gegeven zijn voor het de facto gezag ener Na tionale Regering in de overgangspe riode. De Republiek is bereid door onder handelingen tot een overeenkomst te komen en niet door overgave. Er zijn nog geen tekenen, dat de Nederlan ders tot de door de Republiek ge wenste regeling willen komen, aldus Natsir. HEBT U SPIJT VAN DE REVOLUTIE? Een correspondent van Antara, die de reis van „een zekere plaats" in het Noorden naar Djokjakarta meemaak te, meldt hierover o.m., dat ondanks zijn hardnekkige pogingen, hij 'geen onderhoud met Sjarifoeddin kon krij gen. Sjarifoeddin bleef rustig in het hoekje van de coupé zitten lezen in Shakespeare. Blijkens verklaringen van de republikeinse soldaten, die hem bewaakten, behield Sjarifoeddin zijn „waardigheid". De arrestanten kregen een goede behandeling en toonden zich onverza- JN DE LOOP VAN DIT JAAR heeft het vraagstuk van de principiële voorlichting bij de beroepskeuze wel een zeer actueel karakter ge kregen. Vooral sinds het Rijksarbeidsbureau is begonnen van overheids wege georganiseerde gelegenheid tot kosteloze voorlichting bij de be roepskeuze te geven. Ook wij schreven daar enige artikelen over. Op initiatief van de Landelijke Leiding der Katholieke Actie is nu Dinsdag jl. de grondslag gelegd voor een Katholieke Centrale Vereni ging voor Beroepskeuze Voorlichting, gedragen door alle bij de Katho lieke Raad van Overleg aangesloten standsorganisaties, de jeugdbewe gingen verenigd in de Katholieke Jeugdraad en het R. K. Centraal Bu reau voor Onderwijs en Opvoeding. CENTRALE VERENIGING. r\E REEDS bestaande centrale van R. K. bureaux heeft besloten ter- wille van het algemeen welzijn in de ze nieuwe centrale vereniging over te gaan. Een door een commissie van voorbereiding opgestelde beginselver klaring werd met algemene stemmen aanvaard. Wij laten hier de tekst volgen van deze verklaring, die dus terecht be schouwd kan worden als een verkla ring van Katholiek Nederland en wel ker inhoud inmiddels de hoge goed keuring en volle sympathie van het Hoogw. Episcopaat verwierf. Om de beroepskeuze-voorlichting zo spoedig mogelijk in het bereik te brengen van allen en tegelijk ver spilling van krachten te voorkomen, hebben alle reeds bestaande katho lieke bureaux en alle katholieke organisaties, die op het dit terrein reeds werkzaam zijn, zich aaneen gesloten tot een Katholieke Centrale Vereniging voor Beroepskeuzevoor lichting. De taak van deze centrale vereni ging is: cursussen inrichten voor de opleiding van beroepskeuze-advi seurs en over het gehele land bu reaux voor beroepskeuze oprichten of de oprichting daarvan bevorderen en deze bureaux in stand houden. De Centrale Vereniging vertegen woordigt alle katholieke bureaux en alle katholieke organisaties op dit terrein werkzaam bij de kerkelijke overheid, bij de regering en bij an dere instanties. Met behoud van eigen zelfstandig heid zal de Katholieke Beroepskeuze voorlichting streven naar een nauwe samenwerking met het Rijksarbeids bureau en de Gewestelijke Arbeids- bureaux, op punten niet strijdig met haar beginselen. De Katholieke Beroepskeuzevoor lichting stelt zich tot doel, aan alie daarvoor in aanmerking komende personen de gelegenheid te geven, een in geestelijk en stoffelijk opzicht ver antwoord advies te krijgen bij de keuze van een studierichting en-of beroep, resp. beroepsopleiding. Dit ad vies moet tot doel hebben: het wel zijn, in geestelijke en materieel op zicht, van de betrokken personen te bevorderen, rekening houdend zowel met de persoonlijke aanleg, begaafd heid, voorkeur enz., als met de eco- nomisch-sociale mogelijkheden. VOORLICHTING NAAR EIGEN KEUZE. TVAAR DE voorlichting bij de keuze van een studierichting of een be roep een belangrijke factor is in de ontwikkeling en het groeiproces van de jeugdige personen en de ouders van nature verantwoordelijkheid dra gen voor de opvoeding en het welzijn hunner kinderen, moeten de ouders de gelegenheid hebben, gebruik te maken van een beroepskeuzevoorlich ting van hun eigen keuze en zulks temeer omdat zich bij het inwinnen en het geven van dit advies factoren van strikt vertrouwelijke aard voor doen. De Katholieke Beroepskeuzevoor lichting stelt daarom als eis, dat het Rijk, hetwelk bureaux voor kosteloze beroepskeuzevoorlichting opricht en in stand houdt, naar maatstaven van evenredigheid financiëel tegemoet komt aan de bureaux van het parti culier initiatief. Aan het personeel en de werking van alle bureaux stelle 't Rijk alge mene eisen van deugdelijkheid. Het voorlopig secretariaat waar alle inlichtingen zijn te verkrijgen, is ge vestigd Heemraadsingel 38, Rotterdam telefoon 31124. fligbaar toen zij voor de eerste maal sedert de laatste vijf dagen van hun vrijheid weer voedsel kregen. Op de vraag of zij spijt hadden van hun revolutie, gaven zij glimlachend te verstaan „dat iedereen die gevan gen wordt wel een dergelijke opwel ling krijgt". Zij weigerden antwoord te geven op de vraag wie de verantwoordelijkheid draagt voor de opstand tegen de re publikeinse regering en om welke re den zij zo overtuigd waren van de zegepraal van hun revolutie. „Wij zullen voor niemand wijken" JJEVIN, de Britse Minister van Buitenlandse Zaken, heeft voor een tot de laatste plaats bezet Lager huis een uiteenzetting gegeven van de buitenlandse politiek. Voor wat China betreft zeide hij, dat Engeland niet onverschillig kan blijven tegen over het lot van zijn onderdanen of zijn uitgebreide handelsbelangen al daar. Ten aanzien van Berlijn zei hjj: „Onze politiek is niet veranderd. Komt er een „zonder meer begrijpe lijke regeling" voor geheel Berlijn, dan zijn we bereid mee te praten over het probleem „Duitsland". Inzake de Ruhr verklaarde hij, dat Molotof, Bidiault en Marshall het ab soluut eens waren over de kwestie, dat de trustschap van de industrieën van de Ruhr door de Duitsers zelf geregeld zou worden. Wij poogden niet de Franse regering te ignore ren. Over Oostenrijk was zijn mening, dat het niet in de huidige toestand mag worden gelaten: dit land moet zo spoed'g mogelijk zijn algehele vrijheid terug krijgen. Tenslotte sprak hij over een federaal samen gaan van de West-Europese landen. Het mocht niet het oprichten zijn van een loze fa?ade in de vorm van een Assemblee, waarin niemand vertrou wen stelde. Het moet een stevige constructie zijn, die het uit kan houden. W(j zul len voor niemand wijken bij ons streven naar dat einddoel, aldus ein digde Bevin. Bevin sprak ook nog over een Wes terse Militaire Veiligheidscommissie. Dit zal een lichaam zijn, waarin En geland, Frankrijk en de V. S. zitting hebben en dat vóór het einde van de controle-periode in West-Duitsland met zijn werk zal beginnen en moge lijk na het vredesverdrag in functie zal blijven. A AN ALLE dienstplichtige soldaten en soldaten le klasse, die niet buiten Europa dienen en voor 1 Jan. 1947 voor eerste oefening in werke lijke dienst zijn gekomen en onafge broken hebben gediend, kan indien de belangen van de militaire dienst dit toelaten, met ingang van 1 Januari 1949 groot verlof worden verleend. Zij, die op genoemde datum om rede nen van dienstbelang van het groot verlof moeten worden uitgezonderd, kunnen er rekening mede houden, dat aan hen het groot verlof uiterlijk omstreeks begin April 1949 zal wor den verleend. OTATISTICI op 't gebied der volks- huisvesting hebben geen gemak kelijke taak. Dat blijkt uit de sir.da kort verschener. mededelingen van t Centraal bureau voor de statistiek, behelzende de gegevens omtrent het woningtekort per 31 Mei 1947. Wij le zen daarin namelijk, dat dit tekort toen varieerde van 271.000 tot 357,000 woningen. Bij een splitsing van de huishoudens naar hun grootte en, naar hun behoefte-urgentie, kwamen, de statistici tot de conclusie, dat voor 150.000 echtparen met I of meer kin deren woningen op korte temvjn noodzakelijk zij,i. Deze wijsheid deden wij op uit de mededelingen van het centraal bu reau voor de statistiek inzake het be rekende woningtekort per 1 Mei 1947. en wie nu denkt, dat al deze getallen, alleen maar opgegeven zijn om het moeilijk te maken, vergist zich deer lijk. Kwestie is n.l., dat er gezinnen zijn en gezinnen, woningen en wonin gen. M.a.w. er zijn normale huishou dingen en eenpersoons dito, er zijn woningen, deelwoningen, blijvend of tijdelijk noodwoningen en nood- boerderijen. Met heel deze verschei denheid hadden de statistici rekening te houden toen zij het woningtekort wilden vaststellen. Naast dit tekort staat dan een wo- ningreserve van nog geen 0.7 pro cent, met name 6558 leegstaande wo ningen en 7156 tijdelijk door bescha diging onbewoonde woningen, terwijl een reserve van 2 procent noodza kelijk wordt geacht. Voor het overige blijken er in ons land dan nog 2800 woonschepen en 2900 woonwagens te zijn. Naar provincies onderverdeeld, le ren de cijfers ons, dat Zeeland een veronderstelde woningbehoefte van 69,000 a 70,000 kent tegen een ver onderstelde woning-voorraad van 60 tot 63,000. Voor Brabant is de behoefte bere kend op 239,000 tot 242,000 tegen een voorraad van 202,000 tot 209,000, Voor Zeeland worden op korte ter mijn nodig geacht 4000 en voor Bra bant 19,500 woningen. Doch de bevolkingsgroei, het stich ten van nieuwe gezinnen doet de woningbehoefte ook aanzwellen en 't schijnt altijd nog zó te zijn, dat we de achterstand niet eens kunnen in lopen. Wat er dezer dagen bekend werd gemaakt ten aanzien van de woningtoewijzing over 1949 voor een provincie als Noordbrabant, n.l. in totaal 3100 woningen, stemt nu niet bepaald tot optimisme. Men heeft in die provincie zo hard ge werkt aan het „aankweken" van bouwvakar beiders, dat men gemakkelijk twee keer zo veel woningen zou aan kun nen. Bovendien zit er in Jie 3100 wo ningen nog een flink percentage.mon- tagewoningen. En die vormen weer een hoofdstuk apart in het woningvraagstuk. Den Haag schijnt er erg voor geporteerd te zijn, doch het verliet de weg van de practische propaganda en rekent hun kubieke-meter-inhoud voortaan volledig mee bij het vaststellen van het kwantum. Het is intussen een feit, dat men deze woningen nu een maal niet overal kan neerpoten. Als men ze niet in de grotere bevolkings centra plaatst, doen ze in de regel monsterlijk aan. De innerlijke waar de, de levensduur van deze wonin gen zal slechts door de practijk ge toetst kunnen worden. En wat de speciale reservering van contingenten voor grootindustrieën aangaat Philips, Staatsmijnen, AKU, Fokker, KLM, Werkspoor enz. kan met reden de vraag gesteld worden: Waarom moeten deze aan tallen afgetrokken worden van de provinciale contingenten? Het natio nale belang, het werken voor de ex port is maatstaf bij deze speciale re servering. Opperbest. Maar wat wo ningbehoefte aangaat, komt de be trokken provincie voor extra-moei lijkheden te staan door deze grote in dustrieën. Waarom dan ook deze spe ciale reservering niet toegevoegd aan het contingent, dat volgens de voor alle provinciën gelden do formule wordt toegewezen? Niemand zal ontkennen, dat het Rijk hier voor bijzondere moeilijkhe den staat. Verdelen van armoede zal nimmer opgewekte gezichten kunnen opleveren. Het is ook goed gezien aan de Provinciale besturen geheel en al de verdeling van de contingen ten over de gemeenten over te laten. Maar er zijn tóch oneffenheden in de verdeling van de contingenten over de Provinciën, welke nader beraad niet overbodig zouden maken. Al was het maar als goede leer voor een volgende keer. JJE HOOGST geoorloofde prijzen voor Kerstbomen zullen dit jaar dezelfde zijn als die van 1947. Geme ten van 5 cm. beneden de onderste vertakking tot aan de kop en voor zien van een steunmiddel, zullen de bomen dus mogen kosten: tot 49 em. f 0.75, 50-69 cm f 1.—, 70-99 cm f 1.50, 100-124 cm f 2.—, 125-149 cm f 2.50, 150-174 cm f 3.—, 175-199 cm f 3,50. 200-249 cm f 4,25, 250-300 cm f 5.—. Indien een steunmiddel ontbreekt, dienen de prijzen met ten minste 35 cent per boom te worden verleaed. Boven 300 cm lengte moeten de prij zen in redelijke verhouding staan tot de bovengenoemde. 4

de Stem | 1948 | | pagina 1