I Nederland verbruikt sigaretten per maand 890 „Marskramers" maakten Brabant en Belgische grensstreek onveilig Er blijven teveel kinderen zitten Een Chinees Regerings leger vernietigd Strijd om het gezin IN 'T KORT r Kinderbijslag tijdelijk verhoogd Minister v. Schalk naar de West I pak zeen geld? VIJFDE JAARGANG No. 1250 D ONDERDAG 9 DECEMBER 1948 W JiV ROOK Tabaksbon blijft voorlopig nog een vaste klant op de bonnenlijêt PERSCONFERENTIE Sassoon, de geheimzinnige Minister Rutten: De leerstof moet worden beperkt Op weg naar Europa Vrij zacht Uitbreiding T. H. Delft voorop in de plannen Maatregelen tegen plichtsverzuim Dr. Bunche stelt ultimatum Openbaar onderzoek ramp te Prestwick Prof. Romme terug Toelating nieuwe leden V.N. 160 INBRAKEN EN DIEFSTALLEN IN VIER JAAR Geraffineerde voorbereiding van hun nachtelijke arbeid Ernest Claes vrijgesproken bord, I af Uw liereen wens vervullen. TERNEUZEN. 591-0 ige, lange cröss fijnde werk va» >iste, fijnste, ge- n, die de naam stoffen zijn als krijgen. De ver tot ze op hut» ten maken, dan noegen nemen. LER ?n als op korte af- aan dit verschijn- k zich dus heel n. Maar weldra t verstoord. Uitgave N.V Uitgeversmij Neerlandia Redactieraad: A. F. J. Aernoudts; C. J. van Hootegem; A. E. Langenhorst; Mr. Dr A J J m Mes. Mr H B B de Rechter. Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling: f 3.90 p kwartaal; p. post f 4.75, p week (uitsluitend bij niet-postbestelling) f 0.30. Losse exemplaren 3 cent. Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst, Dubbele Poort, 7, tele foon 102 (Bijbureau: Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden Goes, Westsingel 75, telefoon 2236 Hoofdredacteur: J. J H A Bruna Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage) f 0.10 per m/m: voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp f 0.25 en f 0.60 Incasso wordt berekend. (Speciale berichtgeving) rpEN behoeve van de distributie worden maandelijks 410 millioen sigaretten gefabriceerd. Bovendien wordt per maand door de kerfindustrie ca 480 ton tabak tot shag verwerkt. Van deze shag wor den in hoofdzaak sigaretten gerold. Nemen we aan, dat in een zelf- gerolue sigaret ca 1 gram tabak gaat, dan komen uit deze 480 ton ongeveer 480 millioen sigaretten. Samen met de fabrieks-sigaretten beloopt het aantal, dat maandelijks in ons land in rook vervliegt maximaal 890 millioen stuks. De sigarenindustrie verwerkt ook een enorme hoeveelheid tabak en wel 400 ton per maand, waaruit ongeveer 60 millioen sigaren worden gemaakt. IAE SOVJET-RUSSISCHE offi- eieren Barsof en Kirosof, die in October jl. per vliegtuig de S.U. zijn ontvlucht hebben te Wiesba den een persconferentie gehouden, waarop zij o.m. hebben verklaard: „Oorlog is onvermijdelijk en kan 6lechts leiden tot de ondergang van de Sovjet-Unie. Dat is de mening van het Russische volk". De officieren zijn van plan naar de V. S. te gaan en de Amerikaan se nationaliteit aan te vragen. Volgens hun verklaringen zou 98 procent van de Russen het hui dige regiem haten, maar niemand zou iets durven zeggen of onder nemen. De officieren menen dat het Sov jet-regiem gewijzigd noch uit de weg geruimd kan worden zonder een actie uit het buitenland". I)E MOGENDHEDEN van het Brus selse Pact komen 10 December te Washington bijeen voor de besprekin gen over het Noord-Atlantisch Verdrag met Canada en de V.S. rpOEN MOSLEY, de Britse fascisten- leider, in een school te Londen wilde gaan spreken, vond hij deuren en ramen volkomen gebarricadeerd met kettingen. De politie heeft met zware versterking de zaal voor de fascisten vrij gemaakt. ITOLEN in papieren zakken mogen thans f 1.per H L. duurder kos ten dan kolen zonder meer. Voorheen was dat f 0.10. TAOOR BRAND werden in het Pa- lais de Chaillot twee kamers be schadigd. Binnen tien minuten waren de 150 uitgerukte brandweerlieden oe brand meester. t\E ITALIAANSE koloniën komen eerst in de tweede helft van April 1949 op de agenda van de V. N., die dan vergadert te Lake Success. TAE ENGELSE minister van Oorlog heeft meegedeeld, dat het Poolse Hervestigingscorps 24.965 personen be draagt, van wie 49 generaals en 6.432 officieren. t OVETT, de wnd. Minister van Bui tenlandse Zaken der V. S. heef verklaard, dat hij het terugreizen van de Nederlandse Ministers niet uitlegde als een breuk tussen Nederland en de Republiek. CPAANS is ingevoerd als 3e „werk taal" van de UNO. Men zegt dat er weldra een voorstel komt ook Russisch en Chinees als zodanig in te voeren! IN BUDAPEST verwacht men het aftreden van Minister-president Lajos Dinnyes, wijl zijn eigen partij (■Heine Boeren) felle critiek op hem oelent. QNZE LANDBOUW beschikt over on geveer 12.000 tractoren. Na de oor log kwamen er 10.000 bij. waarvan 60 procent uit de V.S. gEVERWIJK heeft twee directeuren van de Gasfabriek: de oude heeft, na ontslagen te zijn, rechtsherstel ont vangen en de Raad had inmiddels een nd... JK ZOU LIEVER de doodstraf hebben dan levenslange gevangenisstraf, beweerde de S.S.-er v. d. B. gisteren in Den Haag, toen hem gevraagd werd, waarom hij in cassatie was gegaan. De proc. fiscaal eiste 20 jaar. DAUTER zou 15 December voor de Bijz. Raad van Cassatie verschij nen om de uitspraak te vernemen. Dit is, naar we vernemen, tot een nog na der te bepalen datum uitgesteld Het Rijksbureau voor Tabak en Tabaksproducten heeft vastgesteld, dat na de oorlog de vraag naar si garetten is gestegen. Vooj- de oorlog verwerkten de drie tabakverwerken de industrieën aan uitsluitend geïm porteerde tabak: Sigarenindustrie ca 12000 ton Kerfindustrie ca 11400 ton Sigarettenindustrie ca 5800 ton De industrie verwerkt dit jaar aan importtabak: Sigarenindustrie ca 4800 ton Kerfindustrie ca 7700 ton Sigarettenindustrie ca. 6000 ton Men ziet uit deze cijfers dus, dat in 1939 bijna 30000 ton tabak in Ne derland werd opgerookt, tegen bijna 18,500 ton in dit jaar. Het aantal mannen met rokerskaart bedraagt momenteel pl.m. 3,062.000. het aantal vrouwen pl.m. 2,710.000. Theoretisch ontvangen de vrouwen per maand, aangezien zij één rantsoen per week toegewezen krijgen, pl.m. dertien der de x 20 x 2,710.00 is 235 millioen si garetten zodat er voor de mannen 655 millioen overblijven. De mannen ontvangen per maand bijna 11 rant soenen tabaksproducten op hun bon nen. Het vooroorlogse peil is dus nog lang niet bereikt en het zal .og wel even duren voor dat- de rookproble men geheel van de baan zijn. WERELDSITUATIE ONGUNSTIG TVIT komt door de ongunstige tabak- situatie in de gehele wereld. D„t. komt onder meer tot uiting in de hoge prijzen. In Nederland is de ge middelde prijs per pakje sigaretten vijftig cents, inclusief accijns en op centen, dat is 2Vs maal zoveel als voor de oorlog, maar in het buiten land is de prijs soms wel drie tot vier maal zo hoog als in 1939. In Nederland voelt men vooral 't ontbreken van regelmatige aanvoer van tabak uit Indonesië De sigaren- en kerfindustrie heeft zelfs met gro te moeilijkheden te kampen. Deze industrieën waren voor de oorlog practisch voor een groot deel op ta bak uit de tropen aangewezen. De sigarettenindustrie evenwel heeft voor de oorlog bijna uitsluitend N. Amerikaanse en Oriënttabakken ver werkt. Na de oorlog is Nederland naar verhouding belangrijk meer N. Amerikaanse tabak gaan verwerken, doch we zitten met betalingsmoeilijk heden. Dat kwam onlangs tot uiting toen de Amerikaanse tabaks-expert Hud son een bezoek aan Den Haag bracht. Hij wilde daar besprekingen voeren om de Nederlandse markt voor Ame rika te behouden, door e- op aan te dringen dat Nederland in plaats van vier millioen toch zestien millioen Marshall-dollars aan de tabak zou besteden. Nederland kan het niet met die vier millioen dollars redden, zei Hudson, want er is maar voorraad- tabak tot Februari 1949. terwijl 'Ie meeste rokers Virgina-tabajfr^nrefere- ren. Mr Harriman, de verfronwoor- diger in Europa voor het Marshall- ulan dacht er echter anders over. Nederland en Europa moeten hun dol lars maar iparen. zo lang Turkije met een enorme voorraad onverkoopbare fabak blijft zitten. Het is nog niet geheel tot een ac- coord gekomen tussen de Nederland se regefing en de twee Amerikanen, maar het ziet er toch naar uit, dat voorlopig de tabaksbon een vaste klan blijft van de bonnenlijst. Ook zal er van de voorgenomen verho ging van het rantsoen tot 3'i pakje per week voorshands weinig terecht komen. a piSTEREN AVOND Elias Sassoon, is de 55-jarige de Israëlitische „vredes-boodschapper", van wie be richt wordt dat hij te Parijs en te Genève „contact" heeft gehad met de Arabische vertegenwoordigers in Tel Aviv, teruggekeerd. Hij weigerde com mentaar te geven op de geruchten, als zou hij „aanzienlijke vorderingen" hebben gemaakt tijdens besprekingen met afgezanten van Transjordanië en Egypte. Sassoon's werkzaamheid is in geheimzinnigheid gehuld. lyiNISTER iT1 M. v. A. \1/1J vernemen zo juist, dat enige oude missionarissen van Scheut nog op tijd het bisdom Ningsia (in Mongolië) hebben kunnen verlaten. Zij zijn thans op weg naai Europa. Onder hen bevinden zich twee Ne derlanders: de 79-jarige pater J. Braam (uit Beek bij Nijmegendie reeds in 1894 naar China vertrokken is en daar onafgebroken tot nu toe gebleven is, dus ruim 54 jaar; en de 65-jarige pater F. van Vlerken (uit Mierlo-Hout) die in 1911 naar China vertrok; deze is een keer teruggeweest in Nederland. Weersverwachting, geldig tot vanavond: Aanvankelijk zwakke tot mati ge, later voornamelijk aan de kust weer tijdelijk tot krachtige toe nemende wind tussen Zuidoost en Zuidwest. Veranderlijke bewol king met plaatselijk enige regen Zacht voor de tijd van het jaar. Vandaag: zon onder 16.29 uur. Maan op 13.44 uur. Morgen: zor, op 8.37 uur. Maan onder 1.38 uur. RUTTEN heeft in zijn aan de Tweede Kamer hulde gebracht aan de productiviteit van zijn voorganger dr. Jos. Gielen, wiens beleid hij ten voorbeeld wil ne men. De Minister is van oordeel, dat de invloed der ouders op de school enigszins behoort te worden versterkt Zoals de toestand thans is, vormen de overladen programma's ook een ernstig punt van zorg. De Minister stelt zich voor naar wegen te zoeken om de leerstof te beperken. Daarna komt de Minister te spre ken over het „zitten-blijven". Soms zit daarin een prikkel ten goede, doch over het algemeen ziet hij daarin slechts nadelen voor de volkshuishou ding als geheel: veel geld en energie gaan nutteloos verloren. Ons onder wijs selecteert negatief, bepaalt waar voor een kind niet geschikt is en niet in dezelfde mate, waarvoor het wel geschikt is. Er is voor de Minis ter in elk geval voldoende reden om middelen te overwegen het zitten blijven te helpen verminderen. Hervorming van het schoolstelsel ligt niet op korte termijn in de be doeling, allereerst komt hernieuwing bihnen de bestaande organisatie aan de orde. In dit kader heeft het onder wijs onmiddellijk volgend op de La gere School en het Vakonderwijs de aandacht. Voor de kleuterzorg is wet telijke regeling in voorbereiding, het ontwerp Kweekschoolwet is om ad vies bij de Onderwijsraad. Wat de bouw van nieuwe scholen betreft het volgende: in 1947 kwamen slechts 20 scholen gereed, in het be gin van 1949 zullen echter 120 nieuwe scholen gereed komen, terwijl nog 50 houten scholen uit Finland zyn inge- Y?®rd- Er moeten er echter nog rond 800 bijkomen. De A. M. v. B. tot regeling van het buitengewoon Lager Onderwijs zal nog dit jaar haar beslag krijgen. Bin nenkort zal een wetsontwerp tot be- JQE OMVANGRIJKE arbeid van de Staatscommissie voor de reorga nisatie van het Hoger Onderwijs is met uitzondering van het wetge vend gedeelte nagenoeg voltooid. Dé uitbreiding en modernisering van de Technische Hogeschool te Delft staan voorop in de plannen tot ver betering van het Technisch Hoger On- derwys. De bestaande Hogeschool zal moe ten worden ingericht op een capaci teit van omstreeks 3500 studenten. In overleg met de Rijksgebouwen dienst en de gemeente Delft Iaat de Minister plannen uitwerken om op een daartoe uitgekozen terrein nieu we gebouwen voor de Technische Ho geschool te doen verrijzen.- Aldus de Minister van Onderwijs in zijn M. v. A. aan de Tweede Kamer. scherming van titel en beroep van architect de Kamer bereiken en ten aanzien van toonkunstenaars is met gelijke plannen een begin gemaakt De voorbereidingen t.a.v. het ont werpen van een Radiowet vorderen gestadig. Ten aanzien van de regio nale omroep is de Minister van me ning, dat deze voorlopig gehandhaafd dient te blijven. Tenslotte deelt de Minister mee, dat indiening van het ontwerp „Tuchtrecht in het Perswe zen" binnenkort tegemoet kan wor den gezien TUINLAND heeft de Staatspolitie, die door iedereen behalve de com munisten ongaarne werd gezien, door een Veiligheidspolitie vervangen. Dit nieuwe corps heeft dezelfde reglemen ten als de gewone politie. Dinsdagavond zijn per K.L.M.-Constellation „Franeker" de ministers Sas sen en Stikker en de gedelegeerde van het Opperbestuur Ir. L. Neher uit Batavia op Schiphol aangekomen. V.l.n.r.: Dr. W. Drees, Mr. D. U. Stik ker. Mr. E. M. J. A. Sassen, de heer L. Götzen en Ir. L. Neher. t^OLGENS betrouwbare bron te Nanking hebben de Regerings- strydkracliten ten Oosten van Yoeng- tsjeng op de grens van de provincies Honan, Anhwei en Kiangsoe 60.000 man aan doden en gewonden verlo ren. Volgens waarnemers is dit prac tisch het gehele onder generaal Soen Yoean Liang staande leger. Volgens not onbevestigde berichten uit Sjanghai* hebben de door de com munisten geleide strijdkrachten Hsoehsjou weer ontruimd. 75 leden van de Chinese wetgeven de vergadering (Yoean) vragen in 'n resolutie om de doodstraf voor hoog geplaatste legerofficieren en zware straffen voor ambtenaren, die hun post verlatep of in hun plicht tekort schieten tijdens de huidige crisis. In de resolutie wordt voorgesteld, dat dergelijke ambtenaren verder niet meer in overheidsdienst werkzaam zullen mogen zijn en dat hun bezit onder de troepen ^frdeeld wordt. Te gen functionarissen van het Ministe rie van Defensie, die Nanking trach ten te verlaten, zou een onmiddellijk arrestatiebevel uitgevaardigd moeten worden, terwijl afwezige leden van de wetgevende Yoean naar Nanking zouden moeten terugkeren op straffe van verlies van hun zetel. Tsjang Kai Sjek heeft „snode plannen" O "yOLGENS een telegram uit Nanking in de „Wenwei Pao" zou mevr. Tsjang Kai Sjek voor haar vertrek naar Amerika aan de commandant van de Chinese luchtmacht verzocht hebben „steeds volledige controle uit te oefenen over alle vliegtuigen voor geval van evacuering, indien nodig, van de president. Mevrouw Tsjang Kai Sjek zou de wenk gegeven hebben haar echtge noot, indien de toestand critiek werd en Tsjang Kai Sjek zou weigeren weg te gaan, onder dwang naar het bui tenland te brengen. Sommige Chinese bladen brengen dit bericht in verband met een ge rucht, als zou de generaal tegen een vertrouweling hebben verklaard: „Wanneer ik in de strijd tegen de communisten faal, zal ik zelfmoord plegen voor het monument van Soen Yat Sen" (de stichter van de Chinese Republiek). Wij kunnen overigens moeilijk aannemen, dat dit gerucht op waarheid zou kunnen berusten, daar een dergelijk plan niet in over eenstemming te brengen is met de le venshouding van een Christen als Tsjang Kai Sjek. Tweede Kamer TaE TWEEDE KAMER nam z.h.st. gisteren de wijziging van de Kin derbijslagwet aan. De bijslag be draagt: voor het eerste kind f 0.40. voor het tweede en derde kind f 0.44 en te rekenen vanaf het vierde kind f 0.54 per kind. De wet wordt geacht in werking te zijn getreden op 1 Oc tober 1948 en vervalt uiterlijk m.i.v, 1 Januari 1950. Daarvóór nam de Kamer het wets ontwerp tot afwikkeling van de geld- zuivering aan, nadat de heer Lucas (KVP) er nog door had gekregen, dat de rente van de beleggingscertifica ten tot 3V, procent werd verhoogd. Aan het slot van de zitting deelde Minister Joekes mee. dat het vraag stuk van de kinderbijslag nader onder het cog zal worden gezien. In het "begin van de vergadering nam de Kamer een aantal kleinere wetten z.h.st. aan. T\R. RALPH BUNCHE, de bemidde- laar van de V. N. in Palestina, heeft gisterenavond de regeringen van Israël en Egypte 48 uur tijd gegeven om te gehoorzamen aan het bevel van de Veiligheidsraad tot een Bestand en een wapenstilstand in Palestina. Wanneer aan het bevel geen gevolg wofdt gegeven, zou hij de kwestie voor de Veiligheidsraad brengen. Zoals eerder gemeld, heeft dr. Bun che de Veiligheidsraadscommissie voor de sancties doen weten dat zijn pogin gen om de kwestie van het Bestand en de wapenstilstand te regelen, wa ren doodgelopen. MAANDAG 10 JANUARI begint te Ayr (Schotland), het officieel openbaar onderzoek inzake het onge val met de Nederlandse Constellation bij Prestwick op 20 October, waarbij 40 personen werden gedood. Het En gelse Ministerie voor Burgerlucht vaart heeft Thomas Pringle McDo nald, raadsheer des Konings. aange wezen om het onderzoek te leiden. \TAN BEVOEGDE ZIJDE wordt het volgende meegedeeld: „Aangezien het niet mogelijk blijkt, op korten termijn te geraken tot een definitieve wettelijke regeling van de nieuwe door de Grondwet voorgeschre ven staatsrechtelijke vorm van het Koninkrijk (Nederland, Suriname en de Nederlandse Antillen), overweegt de Regering de invoering vap 'n voor lopige voorziening, in welke enige be langrijke onderdelen van de voorge nomen regeling reeds zullen worden verwezenlijkt. Alvorens hiertoe definitieve stappen te doen, zal een der leden van het Kabinet zich in de loop dezer maand naar Suriname en de Antillen bege ven, teneinde met de daarvoor in aan merking komende personen en in stanties vooroverleg te plegen. De Regering stelt zich voor daarna de zeer spoedige indiening van een desbetreffend wetsontwerp bij de Sta- ten-Generaal te bevorderen". Naar wij menen te mogen veron derstellen. zal het dë Minister zonder portefeuille, mr. \j§n Schaik zijn, die als lid van het Kabinet met het bo venomschreven doel naar de West zal vertrekken. /GISTERENMIDDAG arriveerde prof. Romme op Schiphol. Aan de Pers verklaarde hij, dat de reis naar In donesië ten doel had de te Bandoeng gelegde contacten met de federale deelstaten te vernieuwen. Het is nut tig geweest, dat wij als waarnemers met een adviserende stem deze reis hebben gemaakt, zo zei prof. Romme. Verder verklaarde hij, dat de enorme ontwikkeling, die de deelstaatsge dachte heeft doorgemaakt in twee jaar tijd, hem heeft getroffen. Deze gedachte is zo diep in het Indonesi sche volk doorgedrongen, dat men haar niet meer kan wegdenken. Met hetzelfde vliegtuig arriveeerdn ook de vier adviseurs van de Regering Vandaag of morgen zullen ook de an dere fractie-voorzitters uit Indonesië terugkeren. TAE ALGEMENE vergadering van de V. N. heeft zich gisterenavond of ficieel uitgesproken voor de* toelating tot de Ver. Naties van 7 nieuwe le den, nl. Italië, Oostenrijk, Ierland, Fin land, Portugal, Transjordanië en Cey lon. Tegen het lidmaatschap van deze landen heeft de Sovjet-Unie indertijd haar veto uitgesproken. DE JEUGD KAN HET OOK ANDERS Er wordt tegenwoordig veel ge sproken en geschreven over jeugd- verwildering en jeugdbaldadigheid. In schrille tegenstelling hiermee is het gedrag van een aantal Vlissingse jongens, die op hun eigen marner Sinterklaasfeest tot geef-feest maak ten. Zij verzamelden bij ouders tn kennissen oude flessen in en verkoch ten deze. Van de opbrengst kochten zij geschenken, waarmee zij zieke buurtbewoonsters en kameraadjes verrasten. "yAN 1944 TOT 1948 zijn Brabant en de Belgische grensstreek geteisterd door inbrekers, die het op alles wat los en vast is gemunt hadden. Aanvankelijk stond men bi) het oplossen van deze inbraken voor pro blemen, doch thans is de Rijkspolitie van het district Breda, in nauwe samenwerking met de districtsrecherche van dit apparaat en de recher che te Antwerpen erin geslaagd volledige klaarheid in deze duistere zaken te brengen en de schuldigen achter slot en grendel te zetten. Elf man uit St. Willebrord zijn gearresteerd. Enige verdachten, die minder „zwaar" werk bij de inbraken verricht hebben, zijn weer losgelaten. Twee andere hebben reeds terecht gestaan in Breda en hebben eisen gehoord van 5 jaar en 4 maanden en 4 jaar, voor resp. 41 en 27 inbraken, die zij op hun geweten hebben. Naast dit duo zitten nu nog 5 mannen uit St. Willebrord In de cel (C. H., J. H., C. M., J. v. Z. en A. van R.) Samen met hun reeds zittende en vrijgelaten makkers hebben zij het record van niet minder dan ongeveer 160 inbraken en diefstallen op hun naam weten te brengen, waarvan ongeveer 100 ernstige. Prachtig werk van de rijksrecherche VI/AAR de heren zich zoal over ont fermd hebben? Och, het is eigen lijk teveel om op te noemen, want al les was van hun gading: fietsen, vlees, geld, sieraden, bonnen, textiel, etc. etc. Zij bestonden het zelfs eens een varken uit een boerderij te halen, het te slachten en er daarna met het ver se vlees vandoor te gaan. Zoals gezegd hun „werkzaamheden" spreiden zich uit over de jaren 1944 1948. Voor een voornaam deel is de ontmaskering te danken aan het voortreffelijk neuzen van de in April 1947 opgerichte districtsre cherche van de Rijkspolitie te Bre da, die coördinerend werkt en die door het verzamelen van diverse brokken en brokjes heel wat inge wikkelde legpuzzles kan oplossen. Nacht-werk TUTEN MOET het respectabel aantal inbraken niet zó zien, dat zij het werk zijn van een „bende". Veel eer der moet men het zo bekijken, dat bij sommige gevallen bepaalde lieden hebben samengewerkt en in andere gevallen weer andere. De „combina ties" die zich bezig hielden met in braken en diefstallen zijn verschil lend van samenstelling. Wel is het echter zo, dat alle „combinaties" aan elkaar gewaagd waren en even brutaal tekeer zijn gegaan. Specialiseerde het tweetal (M. M. en d. Br.), dat reeds terecht stond voor de Bredase Rechtbank zich meer in het bijzonder in „daginbraken", de anderen hadden meer deskundigheid in „nachtwerk". De heren gingen daarbij uiteraard niet over een nacht ijs. Als ware ex perts verkenden zij eerst de situatie. En zij deden dan zo, dat zij overdag eerst eens bij de „cliëntèle" gingen neuzen, als marskramer waren te koop aanboden, of om zwarte bonnen vroe gen. Doorgaans slaagden zij er wel in zodanig met de huisvrouw aan 't pra ten te slaan, dat zij binnenskamers belandden, waar zij zo onopvallend mogelijk de bouw van de woning be studeerden en te weten kwamen waar de provisiekast was of waar bonnen, geld en sieraden werden opgeborgen. Hun slachtoffers zochten zij door gaans op het platteland. En waar de Brabantse plattelander over het al gemeen de gemoedelijkheid in per soon is, hadden de heren bij hun dag werk over het algemeen niet veel moeilijkheden. Hetgeen er dus op wijst, dat men op het platteland veel te vlug zijn vertrouwen geeft aan alle mogelijke vreemde marskramers en dergelijke menser^ Vertrouwen is een prachtig ding, maar zoals in de on derhavige gevallen is gebleken, kan men door onbekende lieden teveel 7e vertrouwen nogal eens bekocht uit komen. Door luiken JrtA VOLDAAN dagwerk maakten de heren dan een nachtplannetje, waarin meestal opgenomen was het forceren van een zolderraam of een kelderluik. Soms was zo'n ruitje erg klein, maar geen nood, er was een soort „slangenmens" bij de hand, die het zelfs bestond een raampje van 30 bij 40 cm. te „nemen". Doorgaans was Vrouwe Fortuna mét de heren, maar soms hadden zij ook wel pech. Een keer had het „slan genmens" zich -weer door een gebro ken ruit gewrongen en zich behoed zaam naar binnen laten zakken toen hij plotseling onder zich een vervaar lijk gebrom hoorde. Hij was terecht gekomenop de buik van een boer, wiens bed zich vlak onder het raam pje bevond. Een ander maal wilden zij een met een zeil bedekte wagen met shag aan randen. Eén man kroop onder het zeil om zijn collega's pakken shag toe te steken toen hij plotseling op vlees stootte. Het was de voerman, die letterlijk en figuurlijk onder zeil was gegaan Zwarte kommiezen LTET spreekt vanzelf, dat de heren ook verslaafd waren aan de zwar te- en smokkel-handel. Zij deinsden er niet voor terug om voor „zwarte kommies" (dat wil zeggen „valsee kom mies") te spelen als enige hunner makkers op stap waren. Kwamen deze met hun vrachtje van België terug, dan sprongen de „kom miezen" plotseling voor hun neus en hadden doordat de smokkelaars het hazenpad kozen het smokkelvracht- je slechts voor het oprapen. Zo hiel den de heren elkander onderling braaf voor de gek. Dat gebeurde ook met de gestolen goederen, die onder ling verdeeld werden en die ook re gelmatig van elkaar gegapt werden. Ja, leuke lieden waren het, die St. Willebrord, waar heus niet alleen slechte mensen wonen, weer e slechte naam hebben bezorgd. Wat met de gestolen artikelen ge beurde? Heel eenvoudig trok men er mee langs de deur als marskramer met -textielvergunning of men ging er de zwarte markt mee op. Van welk slag de heren waren en hoe verstokt zij waren aan de inbrekerij, blijkt wel hieruit, dat enige hunner in 1947 na liet uitzitten van een jaar gevangenis straf voor een „kraak" te Esschen di reet weer aan de slag zijn gegaan! HAAGSE BRIEVEN tn een van mijn vorige brieven heb ik gewezen op het verschil in houding ten opzichte van de Gezins politiek, met name betreffende de kinderbijslag, bij Dr Drees optre dende in zijn kwaliteit van minister president en van veel socialisten, zijn geestverwanten. De houding van Drees, sprekende uit naam van de regering, stak wel gunstig af bij die van zijn politieke vrienden, al was in een enkel opzicht ook zijn opvatting onbevredigend. In het geval n.l. van de zeer jong ge huwde arbeiders beneden 23 jaar, aan wie de loonsverhoging van één gul den niet wordt uitgekeerd. In feite verweet hij hun gebrek aan voor zichtigheid; blijkbaar krijgen de ze jonge gezinnen bij wijze van straf het hun toekomende guldentje niet. Fraai is anders. taE socialistische pers is de laatste weken, men zou haast kunnen zeggen, een stelselmatige campagne begonnen tegen een gezinspolitiek, zoals die van Katholieke zijde steeds werd en nu ook blijft bevorderd. In het bijzonder betreffende de progres sie in de kinderbijslag. Wij kenden deze campagne voor de oorlog ook, in het bijzondei van li berale kant. De argumenten zijn in de loop der jaren niet veel ver. n- derd, al komen ze nu ook van een heel andere zijde. Het officiële blad1 van de P.v.d.A. „Het Vrije Volk" be hoort tot de genoemde bladen; niet alleen in ernstige artikelen maar soms wat via zgn. grapjes wordt zijn bedoeling duidelijk. Het maandblad „De Katholiek in de P.v.d.A" ont komt zelfs niet aan het voor de par tij zeer actuele probleem. Het N.V.V# gaat via een commissie onderzoeken, of de grote gezinnen het langzamer hand niet al te goed krijgen. In verband hiermee is van belang te vermelden, dat de leiding der K.V.P. o.a. het Centrum voor Staat kundige Vorming heeft verzocht op korte termijn een rapport uit te brengen over deze materie. Als ik goed ben ingelicht, zal de opdracht van de te vormen commissie luiden; te onderzoeken hoe de situatie, ma terieel gez.en, is van de kleine, gro tere en grote gezinnen onder de ver schillende groeperingen in ons volk en- vast te stellen, welke regelingen (van belastingpolitiek, kinderbijslag enz.) de verhouding tussen deze ge zinnen beinvioeden en in welke mate. Dat wil zeggen: een objectief beeld te verstrekken van de financiële en daardoor materiële positie dér gezin nen. Het. lijdt geen twijfel of de K.V.P. zal het resultaat va-n dit onderzoek met gerust hart afwachten en daaruit straks mogelijk nog nieuwe argumen ten putten voor haar gezinspolitiek. JJET onafhankelijk overigens so cialistisch weekblad „Vrij I ;- derland" heeft enkele weken geleden een artikel over de kinderbijslag ge publiceerd, in de sfeer van de socia listische zusterorganen, dat echter wel bijzonder „cru" was. Vrij Neder land heeft daarover talrijke reacties ontvangen, hetgeen voor de redactie aanleiding, was in het volgende num mer een sussend commentaar te plaatsen. In het hoofdartikel op de voorpa gina van het laatst verschenen num mer heeft de hoofdredacteur van Randwijk het vraagstuk opnieuw aangesneden onder de titel: de socia le positie van het grote gezin, Hij verwijt „onze Katholieke vrien den" ongeduld en geprikkeldheid. Hij toont aan, hoezeer het behoefte-ele ment al een rol speelt en dat er toch heus wel „het een en ander" aan dit probleem is gedaan. Hoeveel zou er aan gedaan zijn zonder de onafgebroken activiteit der K.V.P. en der K.V.P.-fracties? En hoeveel zuiverder zou de situ atie nu niet zijn als in haar geest was gehandeld? De nieuwe regeling van de kinderbijslag van het vorig jaar is immers voor de kleinere gezinnen een verkapte loonsverhoging, terwijl onvoldoende progressie de grote ge zinnen in moeilijkheden houdt. Het slot van zijn artikel, klaarblij kelijk „actueel" bedoeld, is in feite komisch. De socialist van Randwijk wil met warmte en toegenegenheid de sociale positie van het grote ge zin erkennen, waarbij hij de figuur van St. Nicolaas, de kindervriend, ten tonele voert. En hij besluit: „Maar dat is nog wat anders dan de staat een bisschopsmijter op het hoofd te zetten en een staf in de hand te geven". Proost! Een socialist, die de Katho lieken verwijt van de staat een St. Nicolaas te willen maken. Commen taar is hier overbodig. TAE VLAAMSE SCHRIJVER Ernest Claes, de auteur van de verfilmde roman „De Witte", die ervan beschul digd werd tijdens de Duitse bezetting de politiek van de vijand gediend te hebben, is door de Krijgsraad vrijge sproken. Volgens de motivering van de uit spraak heeft Ernest Claes tijdens de bezetting vele diensten bewezen aan zijn landgenoten en is bü de bestu dering der tegen Claes ingebrachte beschuldigingen niets gebleken van kwade opzet. De Krijgsraad betreurt evenwel, dat de feiten getuigen van „kleinzielige zelfingenomenheid, gebrek aan vrant- w-i"rdelijkhoidsgevoel en begrip voor waardigheid bij een man. naar wie vooral in het Vlaamse landsgedeelte duizenden met verering opzagen". u

de Stem | 1948 | | pagina 1