De binnen-restauratie en het dienstgebouw Laatste hand wordt gelegd aan de Westkappelse dijk MEDINOS Historiografie der ^Url^vlandpn Verschuift Uw Electriciteitsverbruik 1 Waf eén Wonderlijke Wereld Minister in 't Veld naar Zeeland RADIO 2 DE STEM VAN WOENSDAG 8 DECEMBER 1948 2 Middelburgs stads juweel II P.Z.E.M. - G.E.B. MIDDELBURG. Lambik maakt school fVf#| Fouten erkend De hete brei Vier appelsientjes Opruiming der Phoenix-caissons capillair actieve tandcream mei FLÜtïRGAAN legen tandbederf DE ZIELZORGER VOOR DE KERMISEXPLOITANTEN Naar pater Brokx, die werd aange steld als de „zielzorger" voor de kermis exploitanten, ons meedeelt, ligt het in de bedoeing, dat in de toekomst voor de kermisexploitanten een speciale pa rochie geformeerd wordt. Ook een rij dende pastorie is een toekomstdroom, welke echter nog wel enige jaren zaï vergen voor verwezenlijking. DE BURGEMEESTER VAN HANSWEERT In onze „Open Brief aan Sint Nico- laas" stond als wens van Hansweert op het lijstje: een nieuwe burgemeester, zijnde tesamen met een nieuwe straat verlichting dienstig de bevolking meer licht te schenken. Natuurlijk was dit geen nare opmerking aan het adres van de burgemeester van Kruiningen, tot wiens gemeente Hansweert behoort en die in zijn functie alom de grootste waardering geniet, Onze wens voor Hansweert was: een eigen burge meester. Misschien besluit de goede Sint wel, dat die eigen burgemeester dan de huidige maar moet zijn.... Goes BEZICHTIGING STADHUIS De Goese studieclub van schilders zal Zaterdagmiddag ons mooie stad huis grondig gaan bezichtigen, De gemeente-archivaris, de heer S. Sta- derman zal voor de nodige uitleg zorgen. Herwonnen Levenskracht. Öe speldjesverkoop ten bate van Her wonnen Levenskracht bracht hier 192 gulden op. Graauw Filmvoorstelling. Ten bate van ons plaatselijk R.K. Thuisfront werd de film „Door duisternis tot licht" gedraaid. Was de eerste voorstelling om 3 uur maar matig bezet, de avond voorstelling was des te drukker. Heel interessant was, dat eveneens de aankomst van de eerste O.V.W. uit Indië te Perkpolder werd vertoond. Men zag hier de eigen Graauwse jon gens op het doek, wat natuurlijk een attractie op zich zelf vormde. Pater Andreas komt. Van de kan sel werd meegedeeld, dat Zaterdag 11 December de blinde pater Andreas van de R.K. Blindenverzorging uit Grave hier in d- parochie een film voorstelling komt geven ten bate van bovengenoemde inrichting. (Vervolg van pag. 1). TVr Boeren noemt het eerste deel (tot 1477) „van Lotharingen naar Bourgondië", een benaming die voor de ingewijde èn voor de aandachtige lezer de juiste lijn aangeeft. Hij had geen betere naam kunnen kiezen, al is deze naam ook niet toereikend om het hele boek te dekken, dat begint met de praehistorie en over de Ro meinse en Frankische tijd eerst in de negende eeuw belandt bij Lotharin gen, de eerste staatkundige eenheids formatie van de Nederlanden. Het meest opvallende, treffende van de historische lijn, die Dr Boeren met zulk een vaste hand trekt, is de eeuwenlange doorwerking van die Lo- tharingse gedachte en de sterke wederopleving daarvan in de Bour gondische tijd. Het werk van Dr Boeren is intus sen niet alleen nieuw en fris wat de opzet betreft, ook de uitwerking, de stijl, de visie op vele onderdelen geeft blijk van een geheel eigen, van een zelfstandig geestelijk verkeer -n inleven in de Nedrlandse Middel eeuwen. Overal proeft men, dat de schrijver zijn wetenschap niet alleen en niet op de eerste plaats bijeenge gaard heeft uit detailstudies, maar rechtstreeks uit de oorkonden en oude teksten. Dat geeft aan zijn werk een bekoring, die men in de meeste an dere werken niet zal vinden. Hetzelf de kan gezegd woj-den van een goed deel van de illustraties. De bekoring van het geheel wordt nog verhoogd door de voortreffelijke verzorging van het boek door de uitgeverij „De Koe pel". Men klaagt, dat boeken duur zijn. Voor boeken, die men slechts een maal leest moge dit waar zijn. Voor boeken, die men telkens opnieuw met genoegen en tot verrijking van geest en hart ter hand neemt, kan men toch niet volhouden, dat f 12.50 per deel te duur betaald is. Het is geen ver- bruiksgoed, zoals vele romans, maar een blijvend bezit voor diegenen, die voldoende historisch ontwikkeld zijn om er in stille uren telkens en tel kens weer van te genieten. AUG. C. J. COMMISSARIS Wie zou niet graag zo'n instelling steunen, die zich tot taak heeft :e steld ie ongelukkigsten der mensen te trachten enige verlichting tê brengen in hun anders zo troosteloos leven? Nu men de Charitas kan be oefenen en tegelijkertijd genieten kan, is het wel zeker, dat ieder er prijs op zal stellen, aanwezig te zijn. Uitslag prljskaarting. In het eafé van Em. Janssens werd een grote prijskaarting gegeven voor prachtige karpers. Er waren 66 deelnemers. De prijzen werden achtereenvolgens ge.- wonnen door: le prijs: Jos Leeraert en P. de Caluwé, 2e prijs: P. Mat- theyssen en G. Kouyzer, 3e prijs: Cam. Picavet en A. Kindt, 4e prijs: P. de Smit en A. Streydonk, 5e prijs: C. Poppe en Des. Boënne, 6e prijs: A. Rens en P. Buys. 7e prijs: P. v. d Voorde en V. de Caluwé, 8e prijs: H. Bisschop en F. Mattheyssen. Heinkenszand Geslaagd. Voor het te Utrecht ge houden vak-examen ter verkrijging van het diploma Varkens-, rund- en lamslager, slaagde de heer D. A. v. d. Swaluw, Dorpstraat A 42, alhier. Konijnenfokkerij. Op de tentoonstel ling van Pluimvee- en Konijnen, welke op 3 en 4 December j.l. te Le- wedorp werd gehouden werd een fraaie inzending Wit Vlaamse Reu zen van de fokker Antoon Janse uit het Vlaandertje alhier door keur meester Verkade met het predicaat Z. G. bekroond. Twee ereprijzen, waaronder een medaille voor da mooiste Wit Vlaamse Reus-voedster jong deed de fokker verheugd met zijn konijnen huiswaarts keren. St. Jansteen Kinderfeest. St. Nicolaas, gezeten in een auto-wagentje trok met zijn gevolg deze gemeente door, verge zeld van een joelende jeugd. Na een rit door het dorp, Kapellebrug n Heikant, werden de „brave" kinde ren in het patroraatsgebouw ruim schoots op pakjes snoep onthaald. De harmonie St. Jan die hierbij haar medewerking verleende bracht er een ware feeststemming in. Sleutelbeen gebroken. Wij verne men, dat een lid der voetbalvereni ging alhier, bij het spelen een sleu telbeenfractuur heeft opgelopen. Burg. Stand. Geboren: Maria, dv R Martinet-Goossens, Johannes zv F A Bleyenbergh-Fassaert, Freddy zv P M de Maat-Saman, Overleden: M L Delloiter, 79 jaar. Kruiningen BEZOEK COMMISSARIS DER KONINGIN Maandag 13 December zal de com missaris der koningin een officieel bezoek brengen aan de gemeente. Om 9 uur des voormidd„gs zal de commissaris ieder ingezetene, die zulks wenst, in audiëntie ontvangen. Men wordt verzocht die dag de vlaggen uit te steken. 11 id delburg VERBETERING TENNISBANE B. en W. schrijven de raad: Voor een doelmatig gebruiken van de ge meentelijke tennisbanen is het nood zakelijk, dat het gr-s binnen de om heining wordt verwijderd. De beste oplossing hiervoor is o.i. het leggen van tegels op de vlakke gedeelten en het bekleden van de taludjes met oude keien. T\E RESTAURATIE van het stadhuis-interieur geschiedt in een ge heel ander tempo dan die van de buitenkant en het wordt bijna tumultueus als men in de bouwput komt achter het stadhuis, waar de grondvesten en de kelders moeten komen voor het nieuwe dienst gebouw en waar de concierge-woning gaat verrijzen. Beide werken zijn aangenomen door de firma Boel en van Eesten voor een bedrag van ongeveer zes ton en alles wordt er op gezet om begin 1950 ge reed te komen. Tiet stadhuis zelf zal geheel van ka rakter veranderen. Al wat zweemt naar gemeente--. Inünistratie wordt verbannen naar 't dienstgebouw; al les wordt bestemd voor de repre sentatie. Op grootscheepse wijze wil men dit verwezenlijken en dat de opzet formaat heeft wordt reeds duidelijk- als men alleen nog maar de zgn. Bur gerzaal ziet, die een. oppervlakte heeft van maar liefst 32 bij -9 meter, overdekt door een hoog tongewelf, zodat men bijna de indruk krijgt in een kerk te staan. Ook de raadszaal boven de grote hal krijgt indrukwek kende afmetingen. De bedoeling van een en ander is, om het stadhuis weer meer het mid delpunt te maken van de stedelijke gemeenschap. In het verleden was dit eveneens zo, zij het dan meer op een zakelijke wijze, want de Burger zaal was toen bestemd voor de han del, speciaal voor de lakenhandel en wat er In de Vleeshal thans bestemd voor Oorlogsmuseum) gebeurde, dat zegt de naam voldoende. In 1947 is men met de nieuwbouw begonnen door het opzetten van de kap en het aanbrengen van de vloe ren, die allen in beton werden uit gevoerd; de zolderingen daarentegen gaat men maken van eikenhout, ter wijl voor de vensters glas in lood is gekozen- Het geheel zal, vooral wanneer het in stijl „aangekleed" is, weer even monumentaal als in de 17e eeuw wor den. „Grond"-werk TJE rest van het bestek dat de fa. Boel en van Eesten heeft uit te voeren, bepaalt zich tot de onder bouw van het administratief gedeel te. Ook hier zit heel wat aan vast. Daar de kelders vier meter beneden de grond moeten komen, is het no dig 5000 m3 meter grond te verzet ten. „Grond" is dan wel heel zacht uitgedrukt want in die grond bevin den zich ook de grondvesten van de oude gebouwen en die weet, dat onze voorvaderen voor eeuwen plachten te bouwen, beseft wat dit verplaatsen betekent. Met mokers alleen komt men er niet; ook pneumatische ha mers zijn nodig om het trasraam klein te krijgen en murw te beuken. De kelders komen over de gehele breedte van het terrein en over een lengte van 42 meter. Zij zullen in le toekomst moeten dienen voor toilet ruimten, maar bovenal voor de ver warmingsinstallaties, werkplaats, op bergruimten enz. Blijf zoveel mogelijk uit de uren 7 tot 9; 11 tot 12; 16 tot 18 uur. (Adv 549—0) Toevallig keek Constance in de rich ting van het tafeltje, waarop haar vaders uitvinding stond. Kijk, uw instrument reageert wer kelijk op de stoomfluit, ilep zij ver baasd uit. Wat heeft de „Lapwing" voor een sirene? vroeg Brand. O, dat is het grootste stuk op het hele schip, en de trots van meneer Lawton. Ze zeggen wel, dat hij net zoveel stoom gebruikt voor zijn stoom fluit als voor zijn machines. Haar vader lachte. Ze vervolgen hun koers toch. merkte hij op. Ze hebben mijn sei nen toch gezien. Langzaam maar zeker kwam de „Lap wing" naderbij: de wind was wel te gen, maar het tij hadden ze mee, en als de wind niet weer plotseling om liep zouden zij ook op de thuisreis niet tegen wind en water hoeven te kampen. Maar in elk geval zou het nog wel een uur duren voor de „Lapwing" bij de vuurtoren was en Brand ging dus naar beneden om voorraden naar bo ven te halen, zodat hij op alle ge beurlijkheden voorbereid zou zijn, want bij deze wind was hij genood zaakt, het licht onder hoge druk te laten branden, en door het ongeluk Voor de verwarming -an het ge hele complex, zijn niet minder dan vier grote ketel-installaties nodig. Deze ketels zullen terstond na het gereedkomen van de kelders aange bracht worden, opdat het stadhuis van de verwarming dadelijk kan pro fiteren. Het administratie-gebouw zelf is nog niet in het bestek opgenomen, zodat de secretarie nog wel enige ja ren in de Wagenaarstraat zal moe ten blijven. Wel wordt volgend jaar reeds met de bouw van de concierge-woning begonnen, welke evenals de rest be gin 1950 gereed moet zijn. Zo zal het nog wel vier of vijf jaar aanlopen vóór Middelburgs pronk juweel compleet gereed en afge werkt is, maar nu er reeds zoveel te kening in de restauratie en opbouw komt, zal de burgerij der Zeeuwse hoofdstad het nodige geduld kunnen opbrengen om dit moment rustig af te wachten. TN MADE moest de Boerenleen bank vergaderen, daar 'n va cature moest worden aangevuld. Vanzelfsprekend diende er ge stemd te worden en dat gebeur de dan ook prompt. Een der can- didaten Was 'r zekere Dirven uit Geertruidenberg. De goede man verwierf tal van stemmen. Maar welk 'n vreemd verschijnsel open baarde zich in de kring van deze boerenleenbank-mannen. Een aan tal 'stembriefjes vermeldde de naam Dilven. Het stembureau constateerde dat er niemand, die naar de naam Dilven luisterde, in de zaal aanwezig was. weshal ve de stemmen ongeldig werden verklaard. En zo kon het gebeu ren. dat de heer Dirven de dupe werd van de wonderbaarlijke ziekte, die onze vriend Lambik 'heeft aangetast. Voorts is de wenselijkheid geble- muurtje. waarbij het o.i. nodig is om te voorkomen dat voortdurend op de goede banen wordt geoefend een verharding (tegelvloer ter groot te van een halve baan) en een hek werk voor het keren van de ballen aan te brengen. De beste plaats voor dit oefenbaan tje is naast de bestaande banen op het einde van het pad tussen de ten nisbanen en het voetbalveld, waar mede tevens wordt bereikt, dat de oefenbaan onmiddellijk bij de ten nisbanen komt te liggen en dat een deel van het bestaande hekwerk kan worden gebruikt. De kosten van deze werken wor den begroot op resp. f 1135 en f 2500. B. en W verzoeken de raad dit cre- diet toe te staan. NIWIN FILMCOLONNE Precies op het aangekondigde uur arriveerde op de markt de Niwin- Filmcolonne onder leiding van de heer C. de Witte, voorzitter van het landelijk Niwin Comité. In de boveVi- zaal hadden zich verenigd de plaat selijke Niwin Comité's, de besturen der Interkerkelijke Thuisfronten, en vele andere instanties. Onder de di verse autoriteiten merkten wij o.m. op de burgemeester van Middelburg, Jhr mr W. C. Sandberg tot Essenburg en de garnizoenscommandant majoor J. Pottenboom. De commissaris der koningin was wegens ambtelijke be-i zigheden verhinderd aanwezig te zijn. De heer van Kamer, voorzitter Niwin comité te Middelburg sprak een woord van welkom, in 't bijzon der aan c'.hr C. Witte voorzitter lan delijk comité en zijn staf van helpers en wees daarbij op het grote belang van deze zanding, om voor de ver strooiing van onze militairen deze actie te ontplooien en hij hoopte, dat deze actie moge slagen. De burge meester van Middelburg wenste de Niwin Filmcolonne op zijn tocht door Nederland veel succes toe. De heer Witte dankte voor de aan gename ontvangst en hij sprak zijn grote voldoening uit in Zeeland te zijn, alwaar zo grote activiteit wordt ontplooid voor het Niwinwerk. Hierna werd gedurende ruim een uur met de geluidswagen voorop door de 8 filmjeeps een tournee ge maakt door de stad en de buitenwij ken, onder veel belangstelling van 't Middelburgse publiek. Bij terugkeer op de markt stonden dikke hagen van mensen vooral de jeugd was goed vertegenwoordigd reeds te wachten om de openluchtvoorstelling te zien. De twee films die werden gedraaid toonden het leven van onze soldaten aan boord na hun vertrek naar Indië en hun dikwijls moeilijke werkzaamheden in de rimboe, alsme de de verstrooiing die hen wordt ge- Adv. 041-00 bracht door bemiddeling van de Ni win. De aansporing om de Niwin daarbij te steunen ontbrak uiteraard bij de film niet. Onder leiding van mevrouw Ederwyn hielden een 12- tal dames een collecte voor de Ni win. NIEUWE R.K. KERK WORDT AANBESTEED Het was een groot genoegen voor de parochianen van hun herder pas toor H. Snel te mogen vernemen, dat de bouw van de nieuwe R.K. Kerk en pastorie binnenkort zal worden aanbesteed. De nieuwe kerk zal eer lang verrijzen aan de Bachtensteene. Na de verwoesting van de R.K Kerk in de Lange Noordstraat, moeS% het Vincentiushuis sedert Mei 1940 als kerk dienst doen. doch deze ruimte is lang niet toereikend, waarom reik halzend wordt uitgezien naar het ontworpen nieuwe Godshuis. Sluiskil St. Nicolaasfeest. Zondag bracht in het parochiehuis St. Nicolaas een be zoek aan de KAB. Tot op de venster banken was het parochiehuis gevuld. Voor de KAB-kinderen bracht hij geschenkjes mee. Film. Op talrijke plaatsen in Z. Vlaanderen heeft de blinde pater Andreas een bezoek gebracht om door middel van een filmvertoning gelden in te zamelen voor zijn blin- denvereniging. Zondag a.s. doet hij ons dorp aan. Wij vertrouwen dat de belangstelling voor zijn werk groter mag zijn dan in de omgelegen plaat sen. Kaarting. Ter gelegenheid van 't St. Nicolaasfeest organiseerde de KAB een St. Nicolaas-kaartwedstrijd. Het aantal deelnemers overtrof alle voorgaande door de KAB georgani seerde avonden. Niet minder dan 80 strijdlustigen bonden in het Paro chiehuis de strijd aan. Terwijl de KAV de koffie serveerde klapten de kaarten op tafel en steeg de span ning met de minuut Het liep tegen middernacht toen de definitieve uit slag bekend was: 1. A. EggermontR. de Graeve, 2. J. de ConinckP. Ryckaert, 3 J MandersG Wullems, 4. C. v d Mu ren CznJ. Destombes, 5. A Bou- chauteCl. de Ridder, 6 D. Sandrini F Freyser, 7 C v d Muren—J de Waal, 8 Alb LafortE Goedemondt, 9 P. DhanisTh van Laere, 10 F WullemsW Gelderland. De extra prijs werd verdiend door D Jacobs J Vos. Zuiddorpe HOOG BEZOEK. Reeds vroeg deed het gerucht de ronde dat Sint Nicolaas vergezeld van twee Zwarte Pieten in een auto met lekkernijen in onze gemeente was aangekomen en alle huizen waar kinderen zijn zou bezoeken. Met ge zang en gejuich werd Sint Nicolaas door de kleintjes ontvangen. Ook de ouden van dagen in het gesticht van O. L. Vrouw van Lourdes werden niet vergeten en door Sint Nicolaas met een bezoek vereerd. Schieting. De uitslag van de St. Nicolaasschieting bij P. de Smet was als volgt: Hoogvogel A. Baert, Koe wacht, le Zijvogel A. Baert, Koe wacht; 2e Zijvogel M. Herman, Zuid dorpe, Extra vogel 1 tulband N. Cop- pieters. Zuiddorpe. Grootste aantal kleine vogels 4 stuks, Ch. ue Boeye, Zuiddorpe. - JN DE communistische propaganda en ook in de republikeinse voorlichting komt men telkens terug op gruwelijke feiten, welke door Nederlandse militairen in het begin van 1947 zouden zijn gepleegd op Zuid-Celebes. Minister Götzen heeft daarover nu inlichtingen verstrekt aan de Tweede Kamer. Hij schildert, hoe op Zuid-Celebes een on dragelijke toestand was ontstaan. Gewapende mili tairen werden geïmporteerd uit Java. Misdadigers werden in Zuid-Celebes zelf losgelaten. Onderlinge familieveten deden zich gelden. Het werd een geram- pok en geroot en gemoord, waartegenover het Ne derlandse gezag niet werkeloos mocht blijven. De staat van oorlog moest worden afgekondigd. Zeer streng optreden volgde tegen alle terreur. Echter is gebleken, zo gaat de minister voort, dat de verstrek kende bevoegdheden, door de nood der omstandig heden aan de gezagsorganen van de Overheid toege kend, aanleiding hebben gegeven tot betreurens waardige gebeurtenissen bij de acties bij een drietal plaatsen. Aan de legercommandant is nu opgedragen deze acties aan een nader onderzoek in strafrech telijke zin te doen onderwerpen. Er is nu dus ein delijk erkend, dat er fouten zijn begaan. Het heeft lang geduurd, maar het recht krijgt zijn beloop. Wat omtrent gruwelijkheden, van andere kant bedreven, niet steeds gezegd kan worden. £JE EERSTE STEM, welke van officiële Nederlandse zijde over de Schelde Rijaverbinding ten beste is gegeven, was naar aloud gebruik van orakelachtig karakter. Minister Spitzen zei in een persconferentie: „Het probleem van de Economische Unie ligt niet in de allereerste plaats op het terrein van concrete zaken als de waterstaats werken, al sluit ik deze daarbij niet uit. In het al gemeen betreft het hier meer de algemene economic welke niet op objecten betrekking heeft. Uiteraard zullen de gedachten wel eens uitgegaan zijn op ma nifeste objecten. Door de vc-ming van deze Unie in 1950 is het duidelijk, dat plannen voor waterstaats werken daarin niet concreet kunnen zijn opgenomen... Men zal in ons land nog moeten bezien, in hoeverre een nieuw Moerdijkkanaal in onze geöachtensfeer zal kunnen worden opgenomen". Het enige wat men hieruit concreet kan opmaken, is, dat Den Haag zich nog maar liefst op een afstand wil blijven houden van de hete brei. Of men daarmee in België genoe gen zal nemen?We betwijfelen het zeer. Cchip ahoi! riep Enid uit alle macht Daar komt de „Lapwing" om kaap Carndu. Meneer Lawton heeft het zeker gestuurd om uw assistenten te brengen. Dat vind ik aardig van hem. De „Lapwing" kan onmogelijk bij ons komen, ze iBrand; ik zal seinen „landing onmogelijk", dat bespaart hun een vergeefse reis. Uit een kastje nam hij de vlaggen, die hij nodig had om de „Lapwing" op de hoogte te brengen. Toen ze naar het schip keken, zagen ze door hun kijkers drie witte wolkjes uit de stoomfluit komen, die als signaal dienden dat zij begrepen waren. Maar door de wind hadden zij van de fluit niets gehoord. van die middag had hij nog geen tijd gehad iets uit de voorraadkamer naar boven te brengen. De belde meisje6, die niets anders hadden oim zich mee bezig te houden tuurden naar het schip en vonden, dat het verbazend langzaam opschoot Toen Brand zich weer bij haar voeg de kwam er wat meer afwisseling, want daar hij beter met zeekijkers kon omgaan dan zij. kon hij haar allerlei vertellen, wat zij zelf nog niet ontdekt hadden en anders pas veel later opgemerkt zouden hebben. Mijn twee nieuwe assistenten zijn aan boord, zei hij, maar Lawton zie ik niet. Vcor zover ik zien kan, zou ik zeggen, dat Stanhope aan het stuurwiel staat in de oliejas van Ben Pollard. O, dan heeft hij Lady Stanhope alleen gelaten, riep Constance uit. Hij zal wel helemaal niet naar haar toegegaan zijn, vulde Enid aan. De arme jongen! Morgen zou hij met ons uit gegaan zijn. Het Is erg aardig van hem, dat hij doorzet om Ons even te begroeten, want er is geen sprake van, dat hij hier kan kcrnien en we zullen ook wel niet veel tegen elkaar kunnen zeg gen: we heben hier maar een kleine scheepsroeper. /Gangsters zijn over het algemeen handige jon gens. Anders zouden zij trouwens niet lang gang ster zijn. Maar soms kun nen zij zich toch wel eens vergissen. Dat on dervond tot zijn voldoe ning de directeur van een grote petroleum-maat- schappij in Parijs. Om ongeveer 9 uur des morgens stopte hij met zijn wagen voor het kan toor van de onderne ming. En nauwelijks had hij een voet op de tree plank gezet, of zijn acte- tas werd hem uit de hand gerukt. De direc teur zag nog juist, hoe een man ermee wegholde en in een oud Fordje sprong, dat een meter of tien verder op hem stond te wachten. „Daar gaat mijn tas", zei hij tegen een pas serend agent. En deze bracht het politiefluitje aan zijn mond, om on middellijk alarm te slaan. Maar de petroleummag- naat trok zijn arm weer omlaag. „Laat maar", zei hij. „Het enige wat in de tas zit zijn vier appelsienen, die mijn vrouw me mee gegeven heeft. Over tien minuten ga ik het liquide geld pas naar de bank brengen-" Blondje rjet geblondeerde haar "van de 32-jarige Zwit serse Gestapo-spionne Alice Mackert is in de gevangenis weer gewoon licht-bruin geworden. Maar nu zij voor het Hof in Marseille moest ver schijnen bleek haar iden tificatie voor de getuigen moeilijkheden op te le veren. Daarom besloten de rechters Alice's krul len weer opnieuw koren blond te maken. De kos ten hiervan kunnen ech ter niet op normale wij ze worden verantwoord. Want in de voorschriften omtrent rechtbank-uitga ven wordt in het geheel niet over het blonderen van haren gerept. Om deze moeilijkhid te on dervangen, heeft men nu besloten het bedrag te boeken op de rekening: „Maaltijden voor politie agenten". Heet /""iharles Tanthorey ia 'n man met temperament. Toen hij in een straat te Chicago wandelde en iemand op zijn voet trap te, trok hij zijn revolver en schoot op des voorbij gangers benen, met het gevolg dat een hak van diens schoen en de stuk ken van de trottoir-te gels vlogen. Maar de man, die zijn schoen geschandaliseerd zag, was ook geen doetje. „Ik deed het per ongeluk" zei hij, maar jij doet het expres". En hij sprong op zijn aanval ler toe, griste de revol ver uit diens hand, schoot hem vervolgens een kogel door zijn hoed, stampte hem ten tweeden male op zijn grote teen - venijnig en hard - en wandelde daarna kalm verder.... 00000000<XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX>000000000<XXX>00000 ■RIJKSWATERSTAAT lept than, in samenwerking met de firma Dirk 4. Stoep, de laatste hand aan de Westkappelse dijk, die naar men weet In October 1944 door de bommen van de R.A.F. uit elkaar werd genikt. Hiermede Is dan het slot bereikt van de wel meest bewogen periode ht het bestaan van de Rijkswaterstaat. Deeds In de winter van 1944'45 wer- den de voorbereidingen getrof fen voor het gigantische werk der droogmaking van Walcheren en men weet hoe dank zij bovenmenselijke in spanning, geruggesteund door vakbe kwaamheid en gesteund door tech nische machtsmiddelen, stuk voor stuk de vier dijksgaten werden gedicht. Het meest aan geweld van water en wind blootgestelde deel van Walcherens zeewering is dat te Westkapelle, waar de duinstrook onderbroken wordt en met kunstmiddelen de zee buitengehouden moet worden. Hoewel het diikszat te Westkapelle reeds In October 1945 kon gesloten worden is men sinds dien on afgebroken bezig geweest om de nieuwe dijk te versterken en op oude kracht te brengen. Thans zet men het laatste stuk steenglooiing en verwacht wordt dat op het eind van deze maand het gehele werk opgeleverd kan worden Dan volgt de overdracht aan de polder Walcheren, die dan, gelijk weleer, met het onderhoud belast gaat worden. Zo althans stellen de autoriteiten zich dat momenteel voor. Vier bakbeesten. Wog één speciaal karwei heeft Rijkswa terstaat bij Westkapelle voor zijn rekening te nemen en dat is de oprui ming van de vier geweldige Phoenix- caissons, die destijds gediend hebben als onderdeel van de kunstmatige ha ven, welke de geallieerden bii de Inva sie In Normandlë gebruikten. Destijds zijn deze kolossen aange kocht van Engeland en Amerika om te dienen als golfbrekers bij Westkapelle, in de tijd, dat de nieuwe dijk nog te licht en te zwak was om aan het ge weld van Noordwesterstormen of springvloeden het hoofd te bieden. Hierin is een keer gekomen en nu worden de vier bakbeesten, welke eerst een beschuttend schild vormden juist een gevaar voor de dijk, omdat zij aan leiding geven tot de zo gevreesde on derspoeling. Het is echter geen kleinigheid deze caissons die ieder 3000 ton wegen, een inhoud hebben van 1200 M3 en op afmetingen van 60 x 12 x 12 M. bo gen, weer vlot te krijgen. Een van de monsters ls zelfs com pleet gezonken en daar de kleppen vastgeroest zijn moeten'de gaten eerst door duikers worden gedicht voor men het water er uit kan persen. Men kon ons nog niet vertellen, wat men met de vier caissons uiteindelijk gaat doen. Aanvankelijk was men van plan de „zware knapen" naar een diep gedeelte van de Noordzee te brengen om ze dan voorgoed te laten zinken. Hierop is men echter teruggekomen. Het ligt nu in de bedoeling om ze ergens heen te slepen en „In voorraad te houden" voor een bestemming, waar van de aard door de toekomst bepaald zal moeten worden. Zijn deze caissons „geborgen", dan is dit de finale van een epos, dat on vergankelijke bladzijden zal beslaan in de annalen van de Rijkswaterstaat. x/oor wij onze Informatiebron ver. lieten vroegen wij nog terloops naar de tot ale herstelkosten van Walcherens zeewering. „Veertig millioen gulden, is er aan besteed" hoorden we en daar bij komt dan nog een tachtig millioen voor landbouwherstel, herverkaveling, enz. Het zijn bijna astronomische ge tallen, die economisten zullen verbijs teren. Maar tenslotte is geld niet alles en was het behouden en herstellen van Walcheren, dat zich offeren moest voor Europa's vrijheid, een ereplicht voor Nederland. Hij komt Jeugdcentra te Aardenburg openen AAR WIJ VERNEMEN lal de Minister van Wederopbouw, Jr. In 't Veld, een bezoek brengen aan Zeeland. Vrijdagavond komt Z. Exc. naar Middelburg waar hij de gast zal zijn van de Commissaris der Ko ningin en in diens ambtswoning ook een onderhoud zal hebben met het college van Ged. Staten. Zaterdagmorgen vertrekt de mi nister naar West Zeeuwseh Vlaande ren om te Aardenburg het katholie ke Jeugdcentrum en dat van de an dersdenkenden te openen. Ook schijnt het nog in de bedoeling te liggen, dat dr. in 't Veld des middags een kort bezoek aan Oost Zeeuwseh Vlaanderen brengt. Zekerheid omtrent dit laatste on derdeel van het program konden .vij nog niet krijgen. WATERSTANDEN Keulen 62 val 0,02, Ruhrort -150 was 0,03, Lobith 835 val 0,02, Nijme gen 613 val 0,02, Arnhem 644 val 0,01, Eefde (IJssel) 176 onveranderd, De venter 101 was 0,01, Borgharen 4069 val 0,01, Belfeld 1118 val 0.12, Grave (beneden) 512 was 0,09, Lith 40 was 0,54, Vreeswijk 021 was 0,30, H „Lapwing" bleef inderdaad op eerbiedige afstand van de vuur toren. Toen het onmogelijk blees voor het schip om dichterbij te ko men kwamen de drie bewoners van de toren in oliejassen en zuidwesters naar buiten. Stanhope, die het roer aan een matroos overgegeven had, liep naar de voormast, waar hij zich stevig aan vastklemde, terwijl hij met zijn hoofd en de ene arm, die hij vrij had, heftige gebaren maakte. Waarom doet hij zo gek? riep Enid tegen wind in. Een schitterend systeem sema- phoor ja, die Jack is een slimme jongen schreeuwe Brand terug, waarop Enid beschaamd haar mond hield. Jack gebruikte het gewone Morse stelsel; voor de punten gaf hij een met zijn hoofd voor de strepen zwaai de hij met zijn arm. Nadat Brand geseind had, dat hij de beoeling be greep werd de vraag geformuleerd: Alles wel? Ja, was het antwoord. Bates en Jackson bereikten zie kenhuis, was het volgende bericht Bates gecompliceerde breuk. Bij be? ter weer komen wij morgen terug. In orde, seinde Brand, waarop de ander weer doorging Groeten aan Enid en Constance. Weer ziet er slecht uit. Weinig hoop op uitstapje met de „Lancelot" mor gen. Zal mijn best doen. Adieu! Adieu! seinde de toren terug. De boot koerste naar open zee om de gevaarlijke branding te vermijden. Toen ze weer met hun drieën in de 1 torenkamer waren, zorgden de meisjes voor thee en even later zaten Connie en Enid met Stephan Brand t|e converseren over het nieuws van de laatste twee maanden. Over 'n week was zijn diensttijd weer om en voor goed; het waren zijn laatste dagen op de vuurtoren en dat maakte Ste phan stil. Hij zou met zijn dochters naar het vaste land gaan, als ten minste Enid en Stanhope spoedig wensten te trouwen. Hij had het al lang zien aankomen, dat Stanhope Enid zou vragen zijn vrouw te worden. Hij had de jongen van kinds af. aan gekend en mocht hem erg graag lijden. De eventuele tegenstand van lady Stanhope vond hij hoogst onbelangrijk. Hij moest in wendig lachen, hoe het haar verras sen zou als hij de belangen van zijn aangenomen dochter zou komen ver dedigen; zij zou dan merken, dat hij nog niets anders was dan een vuur torenwachter. (Wordt vervolgd.) DONDERDAG 9 DECEMDER HILVERSUM n, 415 meter 7 Nws, 7,15 Ochtendconcert, 7,45 Morgenge bed, 8 Nws, 8,15 Pluk de dag, 9 Vrouw, 9,05 KI uit Balkan en Kauka- sus, 9.30 W. st., 9,35 Kinderkoor Ka- rekieten, 9,45 Schoolradio, 10 Orgel, 10,15 Margendienst, 10,45 Amsterd. vocaal ens, 11 Zonnebloem. 11,40 Schoolradio, 12 Angelus, 12,03 De Raatff SThutte, 12,30 Weerpr., 12,33 Walsen, 12,55 Zonnewijzer. 13 Nws, 13.2o Alt en piano, 13,45 Hors d'oeu- vre, 14 Musette, 14.30 La Traviata, 14,40 Vrouw, 15 Alma Musica, 15,25 Gr, 15,30 Amst. vocaal kwartet, 16 Bijbel, 16,45 Uncle Remus ballet, 17 Jeugdjournaal, 17,30 Piano, 17,50 Twee karbouwen en hun vriendjes, 18 Sans Souci, 18,15 Land- en tuinbouw, 18,30 Sans Souci, 18,45 Pientere Piekeraars, 19 Nws, 19,15 L d Hells, 19,30 Actueel geluid, 19,45 Orgel, 20 Nws. 20,15 Stu dio-steravond. 21.30 Familie compe titie, 22 Gr. 22,05 Vaar* der volken. 22.25 Valerius' Gedenckclanck, 22,45 Avondoverdenking, 23 Nws, 23,15 Avondconcert. DOET U WEER SMAKELIJK ETEN! Adv. 545-oq HILVERSUM I, 301 meter 7 Nws, 7,15 Ochtendpunn.. 7,30 Balalaika, 7,50 Dagopening, 8 Nws, 8,15 Amus. orkest, 8,55 Vrouw tot vrouw, 9 Rims- ky Korsakoff, 9,30 Een lied gaat om de wereld, 10 Morgenw, 10,15 Arb. vit, 10.50 Kleutertje, 11 Ravel, 11,15 Piano, 11,45 Nobel en zijn nalaten schap, 12 Bandi Balogh, 12,30 Weer pr, 12,33 Spionnetje, 12,38 Holl. lied jes. 13 Nws, 13,15 Mededelingen, 13,20 Metropole orkest, 13,50 Raie da Cos ta, 14 Telaga Warna, legende. 14.20 Kamerork, 15 Zieken, 16 Van vier tot vijf, 17 Verdwenen HBS-er, 17,20 Welk dier deze week? Dr Portielje, 17,30 Modelvliegtuigen, 17,35 Roman cers, 18 Nws, 18,15 Sport, 18,30 Ned. str. kr., 19 Radiostrip, 19,10 Avond school. 19.45 RVD antwoordt, 20 Nws, 20,05 Echo v d dag. 20.15 St Nic. can tate v Britten. 21,10 Shakespeare vervalsing, 22 Philh ork, 22.45 Intern vr st,"23 Nws, 23.15 Am. zangsterren. BRUSSEL, Vlaams,» 321 meter 12,40 Gr, 13 Nws, 13.15 Gr. 19 Nws, 19,30 Liederen, 19,50 Feuilleton, 20 Verz. programma. 21 Voor of tegen het fooienstelsel? 21.30 Symph. van Stamitz. 21.45 Actualiteiten. 22 Nws, 22,15 Moderne kamermuz., 22,55 Nws.

de Stem | 1948 | | pagina 2