De Ministers zijn terug Aan de boorden van de Braakman Valse bankbiljetten circuleren in Zeeland Neerlands industrialisatie Regering terughoudend inzake Europese eenheid Een Gezagsverhouding voornaamste geschilpunt Marshall ondergaat nieroperatie IN 'T KORT keerpunt VIJFDE jaargang No. 1249 WOENSD AG 8 DECEMBER 1948 DE CRISIS IN INDONESIË Wet „Bewind Indonesië in Overgangstijd" nog vóór Nieuwjaar „Wij zijn het volkomen eens" BOEKHOUDER Oc Prof. Reuter burge meester van Berlijn Reeds enige verdachten gearresteerd Drs. Zeegers brengt advies uit voor K.V.P.-congres P. A. Kerstens nam ontslag als gedelegeerde Schoonzoon van Tildy terechtgesteld Twee Belgische Kamer leden demonstreerden Koppelverkoop een ernstige overtreding Reis door Zeeuwsch-Vlaanderen Veel wind Hier liggen 400 H.A. grond rijp Voor inpoldering Retourkaarten voor militairen *1 Uitgave N.V Uitgeversmij Neerlandia Redactieraad: A. F. J- Aernoudts; C. J. van Hootegem; A. E. Langenhorst; Mr Dr A. J J M Mes. Mr H B B de Rechter. Verschijnt elke werkdag Abonnementsprijs bij vooruitbetaling: f 3.90 p kwartaal; p. post f 4.75. p week (uitsluitend bij niet-postbestelling) t 0.30. Losse exemplaren 8 cent. Postrekening 278841. Prijzen voor buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen Hulst, Dubbele Poort, 7, tele foon 102 (Bijbureau. Oostburg, Nieuwstraat 22, telefoon 35). Bu reau voor de Zeeuwse Eilanden Goes, Westsingel 75, telefoon 2236. Hoofdredacteur: J J H. A. Bruna. Advertentieprijs (uit sluitend voor de Zeeuwse oplage) f 0.10 per m/m; voor Re clames (Ingezonden Mededelingen) f 0.25 per m/m. (Voor de gehele oplage resp f 0.25 en f 0.60. Incasso wordt berekend. GISTERAVOND om even voor negen uur landde op Schiphol de Constellation „Franeker" uit Batavia, aan boord waar van zich bevonden de Ministers Sassen en Stikker, alsmede de heren Neher en Dr. Blom, die uit Indonesië terugkeerden, na hun besprekingen met de Republikeinse gedelegeerden. Direct na aankomst hebben de Ministers Sassen en Stikker aan 'een groot aantal journalisten een beknopt vraaggesprek toege staan, waaraan wij het volgende ontlenen. TAE AMERIKAANSE minister van Buitenlandse Zaken, George Mar shall, heeft in het Walter-Reed-zie- kenhuis te Washington een nierope ratie ondergaan. Marshall is in het ziekenhuis se dert zijn terugkeer van de vergade ring der V. N. op 22 November. In de afgelopen zomer werd door de dokters reeds tot operatie besloten, maar deze werd uitgesteld in ver band met de conferentie van de V. N. De autoriteiten van het Walter- Reed-ziekenhuis melden, dat de ope ratie geslaagd is. zijn OOEKHOUjjEjN is, zegt, men., een kunst apart. Maar H. van D., in Den Haag had er toch wel een heel aparte „kunst" van gemaakt. Hij zag kanrs om zo te e' hou den", dat hij van September tot November van dit jaar ruim 67 mille in zijn eigen zak kon ste ken. Hij kocht een Chevrolet van f 13.000.— cn een radiotoestel van f 1.500.-, waarna hij vacantia ging lemen in Noorwegen. Hij kwam per 1 December weer te rug, kocht weer een andere wa gen en verdween, toen de politit hem op het spoor kwam, weei naar Noorwegen. Maai op dat mo ment bleken zijn „boeken" niet te kloppen: in Bentheim werd hij ingerekend! Hij had nog dertig mille over plus twee wagens. Hi; zal daar wel nooit meer in rijden, vermoeden we. AOK IN GELEEN kampt men tegen het gebrek aan schoolruimte. Nu heeft men een bewaarschool voor 60 kinderen ingericht onder de tribune van het sportpark. LIET LAGERHUIS heeft bij wet de dienstplicht in Engeland van 12 op 18 maanden gebracht. TWAN SMIRNOFF heeft na een dienst van 33 jaar in de lucht het besluit genomen het vliegen aan jon geren over te laten. Hij blyft echter in dienst van de K.L.M. QP UITNODIGING van de K. A. in het Aartsbisdom Keulen zullen Dr. Ir. F. Ph. A. Tellegen, Mr. A Die- penbrock pr. en A. M. Jansen pr. een acht-daags bezoek brengen aan Keu len en het Roergebied. Zij zullen daar een reeks voordrachten houden over aard en werk van de Kath. Actie in Nederland. JJ1J MINISTERIEEL BESLUIT zijn met ingang van 15 November de Europese paspoorten, die na 1 Januari 1916 zijn afgegeven voor wat reizen naar België betreft geldig tot en met 1953, dus gedurende 7 jaar. Het besluit is een uitvloeisel van de Benelux-poli- tiek. p*RANKRIJK zal binnenkort een mis sie van twee leden naar Indonesië zenden om handelsmogelijkheden te bestuderen. OOSTENRIJK heeft de Grote Vier verzocht opnieuw over het vredes verdrag te gaan praten. Amerika heeft bereids in een nota daartoe de toezeg ging gedaan. [JAT H.M. KONINGIN JULIANA een volbloed paard aan generaal Fran co voor diens verjaardag zou hebben gegeven, is blijkens officiële medede ling een uit de lucht gegrepen bericht. r\E „TABINTA" loopt Donderdag de Amsterdamse haven binnen. De ontscheping begint om 13 uur. T\E I'RAMSTAKING in België zal wellicht Maandag a.s. weer voor 24 uur worden herhaald Het gaat om percent loonsverhoging. JN ENGELAND verwachten de art sen, blijkens een verklaring, bin nenkort een griep-epidemie, welke zich we'licht zal kunnen uitbreiden over ge heel Europa y MINISTER SASSEN opende verklaring met mede te delen, dat de Nederlandse delegatie meent, dat de besprekingen op een punt geko men waren, welke 't wenselijk maak te, een rapport aan de Nederlandse regering uit te brengen. .,Wij geloven: dat het bijzonder be langrijk is, dat tydig in ieder geval voor 1 Jan. '49 - de wet „Bewind Indo nesië in Overgangstijd" tot stand komt. Het voornaamste geschilpunt, dat aan het licht is gekomen tijdens de besprekingen, betreft de gezags verhouding tijdens de Interimrege ring" aldus minister Sassen. Minister Stikker vulde deze laatste mededeling aan met op te merken: „Dit is bepaaldelijk in afwijking met wat wij hadden mogen verwachten. Toen ik de vorige keer Batavia ver liet, werd mij door de heer Hatta een aide-mémoire overhandigd over deze kwestie. Wij hebben de indruk, dat nu allerlei tegenwerkende krachten in de republiek het Hatta onmogelijk maken de essentiële punten van zijn standpunt inzake de gezagsverhou ding te handhaven". Minister Stikker vervolgde met te zeggen: „Wij zijn gedrieën naar Indonesië gegaan en denken bepaaldelijk over verscheide ne feiten en gegevens verschillend. Ik meen echter te mogen zeggen, dat wij het thans, wat betreft ons rap port aan de Nederlandse regering, volkomen met elkander ee.is zijn". Minister Sassen onderstreepte met te zeggen: „Ik onderschrijf dit -volkomen".. - HET KABINET ZAL BESLISSEN jyjINISTER SASSEN verklaarde voorts, dat tijdens het verblijf in Indonesië verscheidene malen overleg is gepleegd met de federalisten. Het Kabinet zal beslissen of deze delega tie zich op een later tijdstip weder om naar Indonesië zal begeven. Tenslotte verklaarde de Minister nog: „Het zal nuttig zijn als de wet „Bewind Indonesië in Overgangstijd' wordt ingevoerd dat deze 'n overgangs bepaling bevat, waardoor het moge lijk wordt de „inpassing" van de Re publiek in het Interimbestel te ver gemakkelijken en te bevorderen. De ministers werden op het vlieg veld o.a. begroet door de Minister president, dr. W. Drees en minister Götzen. DE REPUBLIEK ZWAAR PESSIMISTISCH. TN REPUBLIKEINSE KRINGEN meent men, dat de huidige crisis weinig verschilt met de situatie vlak voor het begin van de Politiële Actie in Juli 1947. toen de Republiek de Ne derlandse eis inzake een gezamen lijke gendarmerie verwierp. Misschien zullen we aangaande het Nederland se standpunt over deze crisis meer vernemen, wanneer onze Regering eenmaal verslag heeft ontvangen van de Ministers en wanneer de Kamer leden teruggekeerd zijn op vaderland se bodem De heren Korthals en Ti- lanus zijn nu ook op weg naar Den Haag, Meijerink en de Goes van Na- ters vertrekken vandaag. Intussen verblijft Critchley, Austra lisch lid van de C. v. G. D. in Djokja. De twee andere leden zullen hem a.s. week daarheen volgen. Het is niet bü benadering te voorspellen, of er op nieuw plannen zuilen worden uitge werkt om nog te trachten een „aller laatste" verzoeningspoging te wagen. Gezien het optimisme van Minister Sassen is dat echter niet geheel denk beeldig. NA DE OPSTAND IN MADIOEN. TUTIL'ITAIRE KRINGEN te Djokja hebben verklaard, dat na de on derdrukking van de opstand te Ma- doen, ongeveer 3000 personen, groten- deelt leden van de Lasjkar Rakjats, zijn gearresteerd. Ongeveer de helft van de wapen- en munitievoorraden van de opstandelingen zijn in beslag genomen. De rest is vernield of ver borgen door de opstandelingen. De communistische leider Wikana, Se- tiadjit en Soemarsono zijn nog op vrije voeten. ZEVEN VROUWEN VERDRONKEN. HfATERDAG is in de Kali Tjidadane nabij Teloeknaga een prauw met zeven Indonesische vrouwen omge slagen, die allen verdronken. De prauw was reeds los van de wal, toen drie vrouwen, die nog meewilden, in de prauv^ sprongen, die toen om kantelde. De stoffelijke resten van zes vrouwen zijn geborgen. Naar de zevende wordt nog gezocht. pROF. ERNST REUTER, een der lei- ders van de sociaal-democratische partij, welke Zondag heeft gewonnen tijdens de gemeenteraadsverkiezingen in Westelijk Berlijn, is door de Wes telijke gemeenteraad eenstemmig ge kozen tot tijdelijk burgemeester van Berlijn. Prof. Reuter, die deze functie over neemt van mevr. Louise Schroeder, zal burgemeester blijven tot het mid den van de volgende maand, wanneer de nieuwe Westelijke gemeenteraad zijn eerste vergadering houdt. Reuter werd na de gemeenteraads verkiezingen in 1946 tot burgemeester gekozen, maar de Sovjet-autoriteiten spraken hun veto uit over zijn verkie zing. Bij zijn ambtsaanvaarding verklaar de Reuter, dat hij uitzag naar de dag, waarop „Berlijn weer een verenigde stad, de hoofdstad van een verenigd democratisch Duitsland" zou zijn. Dr. Ferdinand Friedensburg. die tijdens de ziekte van mevr. Schroe der als burgemeester was opgetreden, diende zijn ontslag als fungerend plaatsvervangend burgemeester in. OEDERT ONGEVEER EEN MAAND zün in Zeeland valse bankbiljetten van f 100.in omloop. De nasporingen van de Rijkspolitie hebben tot op heden in zoverre succes gehad, dat 24 van deze biljetten in beslag konden worden genomen. De meesten werden achterhaald in W.-Z. Vlaanderen en een paar op de eilanden, o.m. te Middelburg en Goes Aanvankelijk kon de politie geen enkel aanknopingspunt vinden, doch 14 dagen geleden deed zij een goede slag, toen zij een Belg aanhield, die opzettelijk een vals biljet aanbood. Deze Belg verstrekte geen nadere bij zonderheden en werd overgebracht naar het Huis van Bewaring. tjET EERSTE valse biljet te Goes werd gevonden in een geldzen ding. die van de hulppostkantoren binnenkwam. Men kon toen echter niet meer nagaan, van welke plaats deze zending kwam. Het tweede valse biljet in Goes werd in ontvangst genomen door de winke- 7ATERDAG EN ZONDAG wordt zoals bekend, te Utrecht een K.V.P.-congrres gehouden, dat be halve aan Benelux-problematiek, gew(jd zal zyn aan vraagstukken rond de cultuurpolitiek, de jeugd en de industrialisatie. T.a.v. het laatste onderwerp is thans het prae- advies verschenen van de inleider op het congres, drs. G. Zeegers. Het behelst een belangwekkende visie op liet vraagstuk, met dien ver stande, dat het bevolkingsvraagstuk een zeer ruim deel in het advies blijkt gekregen te hebben en de in dustrialisatie daarop als het ware vluchtig is opgetrokken. Na het onderwerp in het alge meen gesteld te hebben, ontwik- yiCTOR CSORNOKY, de 29-jarige vroegere gezant van Hongarije te Cairo en schoonzoon van de gewezen president van Hongarije, Zoltan Til dy, is gisteren terechtgesteld, nadat zijn beroep tegen de over hem uit gesproken doodstraf door* het opper ste Hongaarse Gerechtshof, dat tevens de gratie-verzoeken behandelt, was afgewezen. Csornoky, is vorige maand door een Volksgerechtshof te Boedapest op be schuldiging van hoogverraad ter dood veroordeeld. VTAN OFFICIËLE ZIJDE deelt men ons mee: „De heer P. A. Kerstens I die met de heren Albarda en Bruins) Slot deel uitmaakt van de Nederland se delegatie naar de Vijflanden-stu- diecommissie, welke te Parijs een stu die maakt van het vraagstuk der Europese eenheid, heeft te kennen ge geven niet langer als Nederlands ver tegenwoordiger te zullen optreden." In zijn plaats zal de heer P. J. S. Serrarens, lid der Tweede Kamer en secretaris-generaal van het In ternationale Christelijke Vakverbond worden aangezocht. Voorts is prof. mr. R. Kranenburg, oud-hoogleraar te Leiden en voor zitter der Eerste Kamer benoemd tot plaatsvervangend lid der Neder landse delegatie. Prof. Kranenburg zal Donderdag 9 December a.s. naar Parijs vertrekken". De heer Kerstens verklaarde, naar aanleiding vaft het bovenstaande des gevraagd, dat de Nederlandse delega tie zich de vorige week naar Parijs had begeven zonder instructies van de Regering. De delegatie wist niet, wat de Regering wel of niet wilde. De Nederlandse delegatie kwam te Parijs tegenover een strakke front lijn van volkomen op delegatievoet uitgezonden delegaties. De heer Kerstens, die o.m. organi sator was van het Haagse Congres en die derhalve mede verantwoorde lijk is voor het memorandum met voorstellen voor een Europese Assem- blée, welk memorandum door de stu diecommissie als leiddraad is aan vaard, heeft gisteren met zijn beide medeleden der delegatie met minis ter-president Drees een onderhoud ge had naar aanleiding van de te Parijs gebleken situatie. Het is de heer Kerstens tijdens dat onderhoud dui delijk geworden, dat de Nederlandse regering op zijn minst zeer terughou dend staat tegenover de voorstellen van de Europese beweging. Dit standpunt was voor de héér Kerstens, een der grondleggers der Beweging, aanleiding zijn mandaat ter beschikking te stellen. Hun parlementaire onschend baarheid opgeheven "VTET BETREKKING tot de ongere geldheden, die kortgeleden te Brussel hebben plaats gehad ter ge legenheid van de vertoning van de Amerikaanse film „Het ijzeren Gor dijn", heeft een bijzondere commissie van de Belgische Kamer besloten de parlementaire onschendbaarheid van de communistische volksvertegen woordigers Borremans en Jacquemot- te op te heffen. Beide Kamerleden hebben deelge nomen aan de demonstraties, die door de communisten als protest tegen de film waren georganiseerd. Zij worden ervan beschuldigd vuistslagen te heb ben toegebracht aan enige politie agenten. Zij zijn door de Brusselse gerech telijke autoriteiten terzake gedag vaard, doch zij beriepen zich op hun parlementaire onschendbaarheid. 1ITAX AMMAN, die „Mcin Kampf" van Hitier uitgaf en daaraan et telijke millioentjes verdiende, is tot 10 jaar dwangarbeid veroordeeld. r\E BLAUWE TRAM van Den Haag naar Leiden kraakte gistermorgen bij Leidschendam 'n vrachtauto. De be stuurder, de heer Remmerswaal was op slag dood. kelt drs. Zeegers enige er aan ver bonden aspecten. Wij laten ze hier onder volgen. Speciale aandacht wijdt de prae- adviseur nog aan de regionale aspec ten van de industrialisatie. Ook hier bij stelt hij het bevolkingsvraagstuk als uitgangspunt. Na een aantal be zwaren te hebben ontwikkeld tegen de hoofdlijnen van de huidige bevol kingsconcentratie in de grote steden ze is kostbaar vanwege de hoge bouwkosten, gevaarlijk vanwege de verhoogde kwetsbaarheid in tijden van oorlog en ze biedt bovendien wei nig recreatiemogelijkheden komt hij tot de kernvraag of het mogelijk is industrieën vooral buiten de zgn. randstad-Holland tot ontwikkeling te brengen waarbij 't vooral zal moeten gaan om de aglomeratievormen of kern-industrieën. Slechts, een klein gedeelte van deze kernindustrie, nl. een achtste deel is slechts vaag aan een bepaalde plaats of streek gebonden en komt dus in beginsel voor beinvloeding in aanmer king. Over het algemeen dient niet uit het oog te worden verloren, dat de vestigingsfactoren zich niet laten forceren. Zou de industrialisatie zich in Be nelux verband voltrekken, dan maakt het Zuiden een goede kans. B.v. voor bedrijven die in het zwaartepunt van de afzet willen liggen of wel Belgi sche grondstoffen nrdig hebben. Een andere mogelijkheid voor het Zuiden nog in nieuwe chemische industrie in de buurt van de mijnen. Door planologische maatregelen en voorts door versneld onteigenen, het bouwrijp maken en het prijsregelen van industrie-terreinen, door het aan leggen van een goed wegennet, het verbeteren van het nijverheidsonder wijs en andere maatregelen zal de in dustrie-vestiging zo veel mogelijk op de juiste plaats kunnen geschieden lier D., die ook geen inlichtingen kon verschaffen over de persoon, die er mee betaald had. Toen hij het biljet op het postkantoor aanbood, zag men het daar. Sinds de arrestatie van de Belg schijnt men echter meer houvast te hebben, want nadien zijn ook te Gent nog twee verdachten gearres teerd. Voor zover bekend is echter de drukkerij, die men in België zoekt, nog niet gevonden. Men vermoedt, dat de eerste valse biljetten op 3 No vember te IJzendijke in circulatie zijn gebracht. Op 7 November nl. werd daar het eerste valse biljet op het postkantoor aangeboden. Daar begon ook het onderzoek. VRIJ'GOEDE IMITATIE. r)E VALSE BILJETTEN zijn een vrij goede imitatie en bij een opper vlakkige beschpuwing moeilijk van echte te onderscheiden. De plaats van de handtekening van de president der Nederlandse Bank is niet op alle biljetten gelijk. Op de biljetten van de series AA tot en met AY staat zij namelijk boven het woord president, op de latere series gedeel telijk door dit woord heen. De plaats van deze handtekening op de valse biljetten was dus geen in 't oog sprin gende bijzonderheid. Wel zijn de woor den „Nederlandse Bank" aan de voor zijde van de valse biljetten uiterst flauw. Het watermerk heeft men hoogst gebrekkig getracht na te boot sen. In tegenstelling tot de echte bil jetten, waarop het watermerk bestaat uit een serie kubussen, die zowel ver ticaal als horizontaal over het hele biljet lopen, maakt het watermerk op de valse biljetten een vlekkerige in druk, hetgeen onmiddellijk opvalt. TVE LAATSTE TIJD komt het ver schijnsel meer en meer voor, dat bepaalde schaarse artikelen slechts verkrijgbaar zijn indien tegelijk an dere artikelen worden gekocht, waar aan het publiek minder behoefte heeft Zo worden hier en daar zeemleren lappen gekoppeld aan sponsen, cho colade aan suikerwerk, advocaat aan vruchtenwijn enz. In vele gevallen wordt dit zelfs openlijk aangekondigd. Het directoraat-generaal van de prijzen vestigt er de aandacht op dat, terwijl koppelverkoop in het alge meen reeds verboden is. gevallen waarin aan het publiek minder ge wenste goederen worden opgedron gen. als ernstige overtreding worden beschouwd. De prijscontroledienst zal hieraan in de naaste toekomst bijzondere aan dacht besteden. Reeds zijn vele pro cessen-verbaal terzake opgemaakt. In de bovenverdieping v*n een slagerij aan de Assenstraat te Deventer is Maandagochtend een felle brand uitgebroken, die aan 2 volwassenen en 4 kinderen het leven heeft gekost. De totaal uitgebrande bovenétage. Weersverwachting, geldig tot vanavond: Meest krachtige, langs de kust tijdelijk harde wind tussen Zuic en Zuid-West. Toenemende be wolking en op de meeste plaat sen enige regen. Weinig verande ding in temperatuur. Vandaag: zon onder 16.29 uur Morgen: zon op 8.36 uur. Maan op 13.44 uur. (Speciale reportage) JQA s NOU TOCH OOK WAT zei een belangstellend lezer, „da's nou toch ook wat. Je belooft een reisverhaal te schrijven, maar nauwe lijks ben je begonnen, of iedereen is de draad van dat verhaal al kwijt. Je komt met veel poeha in Hulst aan, en dan ineens zit je in Philippine." INGEWIKKELDE REIS „Ta; inderdaad' moesten we toege geven, zwaar geschrokken, meer overigens door het feit, dat iemand onze verhalen las, dan door de opge merkte systeem-loosheid ervan. „Ja, inderdaad, maan dat zit hem hierin] dat onze reis nogal ingewikkeld is ge^ weest; wij zijn zoals dat heet van hot naar haar gegaan en dan kun je moeilijk een systematisch verhaal verwachten. We hebben een paar da gen ir Hulst gezeten, maar het werd ons daar ze benauwd, temidden van de wallen, dat corsetje springt nog eens n keer, als het provinciaal be stuur niet gauw voor 'n grotere maat zorgt dat we ijlings naar Terneu- zen zijn gegaan. Daar liepen we prompt het rapport van dr Kuiler te gen het lijf en me dunkt, dat dat de aandacht wel heeft gehad, die het verdient. Daar wilden we het dus eigenlijk maar niet meer over heb rPreurt men in Philippine om de dichtslibbing van de Braak man en het daaruit voortvloeien de verlies van een rijke bestaans- bron, het is niet al somberte, dat deze streek karakteriseert. Men ziet er ook mogelijkheden. Inpol dering betekent bodemwinst. Niet minder dan 400 ha liggen er voor het grijpen. Ze te laten liggen, doet nogal slordig aan, meent onze reisredacteur en met hem is er in laodbouwkringen dan ook menigeen, die in de Braakman 'n klein dorado ziet. Als er tenmin ste aangepakt wordt. ben. We zijn nog wel even in West- dorpe geweest, want we wilden wel eens graag zien, hoe het er daar uit zag. Wie weet immers, wat voor een moeilijk bereikbaar eiland dat gaat worden, als die grote Gentse kanaal plannen waar de laatste tijd ook al weer veel over geschreven is doorgaan. We hadden nog gehoopt iets te horen over de strookartonfa- briek. Daar zitten ze in die hoek al lang over te dokteren. Maar veel wij zer zijn we niet geworden. Alleen hebben we wel begrepen, dat dat toch allemaal niet zo simpel is. Er komen grote kapitalen aan te pas en het is ook nogal bezwaarlijk blijkbaar om de eraan deelnemende boeren het zou een coöperatie worden te bin den aan de levering van bepaalde soorten stro. De boeren willen natuur lijk liever zelf bepalen wat ze in 'n bepaald jaar telen. En zo zijn er moeilijkheden te over. Maar er wordt nog steeds aan gewerkt. En vooral om het arbeidsoverschot tijdens de slappe periode in de landbouw op te vangen, zou het van grote betekenis zijn als een dergelijke industrie haar beslag kreeg. Ja, en dan zijn we nog even in Axel geweest. We zijn er met onze ogen dicht binnengekomen (hony soit qui mal y pense), dat moesten we maar doen, had men ons gezegd maar toen we ze opendeden vonden we het toch nogal een net plaatsje. Natuurlijk hebben we ook een bezoek gebracht aan Sluiskil. Het blijft al tijd een indrukwekkend gezicht Je machtige fabriekscomplexen daar te zien oprijzen uit het vlakke Zeeuwse land. Zoals trouwens al dat water vertier daar iedere voorbijganger boeit. Een beetje troosteloos zien al leen die ruines langs het kanaal er uit. Het zijn de droeve restanten van een machtige staalfabriek, direct na de vorige oorlog gebouwd, maar nooit gebruikt. Een droef exempel van ka- pitaalverkwisting. Kijk, en pas toen we dit alles gehad hadden, zijn we in Philippine terecht gekomen. EéNS EEN STROOM ^u zal dit verhaal dan ook verder systematisch blijven.. Want voortschrijdende vanuit Philippine in Westelijke richting en daar ligt ons grote doel passeren we de Braak man, eens een onstuimige en moeilijk bedwingbare watermassa, en nu Ja, en nu: bij laag tij een streek van zandbanken en begroeide slikvelden en schorren. Wat krijsende meeuwen en een eenzame herdersfiguur met z'n bewegelijke kudde. Zand, water en lucht. En veel eenzaamheid, veel troosteloosheid. Pas als het water stijgt en de kreken gevuld raken, be ginnen we te beseffen, dat het waar was, wat we vroeger op school leer den: dat de Braakman een zij-arm was var de Schelde. En een belang rijke ook, die door de Elmare in ver- bindig stond met het Zwin. Die Zeeuwich-Vlaanderen door zijn her haalde doorbraken voor catastrophen heeft geplaatst en door de eilanden vorming. die het gevolg was van die doorbraken, een verklaringsgrond biedt voer de geïsoleerdheid en anders geaardheid van streken van dit ge west. ONTWATERINGSPROBLEMEN TAok nu biedt de Braakman weer stof voor problemen. Hij vormt door zijn aanslibbing een bron van moeilijkheden voor Philippine. Zijn indijking zelf - die practiseh wel vast staat - is ook weer een vraag stuk. Want aan die indijking nie mand schijnt daarover, althans in Zeeland, het naadje van de kous te weten: Den Haag is wat dat betreft als een sfinx - zitten vele haken en ogen. Noemen we alleen maar de uitwate- ringspr'oblemen, die een belangrijk woordje mee te spreken hebben en die niet zonder meer zijn op te lossen. De Belgen immers hebben recht op afwatering in de Isabellasluis. Dat is weliswaar op dit moment ook wel niet mogelijk, maar waar de uitwatering, die ze op het ogenblik over Heyst hebben lopen, niet bevredigend func- tionneert, zullen ze stellig blijven aan dringen op voldoening aan hun oude rechten. Als de Braakman ingepolderd wordt, kan men een natuurlijke uit watering construeren door middel van et" suafiesluis en die maakt het ge makkelijk een doorgang te krijgen voor schepen, zodat daarmede de ver langens van Philippine naar verlenging van het kanaal bevredigd zouden kun nen worden. Maar natuurlijke uitwa tering schijnt weer niet zo gunstig te zijn voor de landbouw, want er ont staan bij dit systeem gemakkelijk schommelingen in de waterstand en daar stellen de boeren niet zo veel prijs op. Kiest men daarentegen me chanische bemaling, dan wordt het weer moeilijker aan Philippines ver langens tegemoet te komen. In dat ge val zou men dus kunnen overgaan tot het aanleggen van een haven aan de dijk. Maar afgezien van het feit dat dan Philippine zijn dorpskern zou moeten verplaatsen, bestaat ook nog zeer reëel de mogelijkheid, dat die ha ven spoedig verzandt. (Vervolg op pag. 3). HISTORIOGRAFIE DER NEDERLANDEN TJET is wel niet voor tegenspraak vatbaar, dat de geschiedenis in de laatste jaren in het centrum der be langstelling staat. Speciaal de Neder landse Geschiedenis. Telkens opnieuw worden wij verrast door de aankon diging en het verschijnen van nieuwe detailstudies en algemene werken over het verleden der Nederlanden. Nederlanders en Belgen wedijveren daarbij om de erepalm. Het meest frappante daarvan is evenwel niet de veelheid en voor treffelijkheid van de nieuwere ge schiedwerken, maar het nieuwe plan waarnaar men werkt. Zowel Neder landers als Belgen zijn zich bewust geworden van de historische eenheid der Nederlanders. Zozeer zelfs, dat beide groepen van historici zich ont worsteld hebben aan de eeuwenoude tra&itie van de gescheiden Belgische en Hollandse historiographie, die door een verkeerd begrepen of benadrukt „vaderland" in hun „vaderlandse ge schiedenissen" torso's of rompen schiepen in plaats van gave, gehele en ongeschonden beelden. Beiden con strueerden de geschiedenis, van de allervroegste tijden af, terug in hun eigen centrum: de Belgen in Vlaan deren en Brabant, de Noord-Neder landers in Holland. Nog in de dertiger jaren was men gevangen binnen de beide beperkte horizonten. Onder leiding van Prof. Brugmans verscheen toen nog een Nederlandse Geschiedenis in vijf zware delen, die zich bepaalde tot 't tegenwoordige Nederland. Tegelijker tijd verschenen de vijf zware delen van de Geschiedenis van Vlaanderen onder leiding van Dr van Roosbroeck, die zich alleen bezig hielden met het Nederlands-sprekende deel van België. lyiaar er verscheen óók nog een derde werk, dat een veel ruimer veld in zijn gezichtskring betrok: de „Geschiedenis van de Nederlandse Stam" van Prof. Geyl. Een Noord- Nederlander, die het geforceerde van de Hollandse of Klein-Nederlandse geschiedbeschouwing helder in het licht stelde door het volle licht te la ten vallen op Vlaanderen en Brabant als de belangrijkste delen van de Ne derlandse stam lang vóórdat Holland en de andere Noordelijke gewesten historische betekenis kregen in "het geheel der Nederlanden. Het baanbrekend werk van Geyl is dodelijk gebleken voor het Holland isme en de protestantse historie-tra ditie van Klein-Nederland, tot in de leerbanken toe. Maar het was geen geringe opgave voor de historici, om, naar het nieuwe plan, een harmoni sche geschiedenis op te bouwen van de Nederlanden in hun geheel. Het werk van Geyl kon daarbij slechts ten dele als voorbeeld dienen, daar Geyl niet de staatkundige en geographische eenheid als uitgangspunt genomen had, maar de taaleenheid. Dat was zijn goed recht en had zeer speciale verdiensten. Maar in de ontwikke lingsgang der Nederlanden als staat kundige, kerkelijke, culturele forma tie hebben de Franstalige delen een zeer belangrijke rol gespeeld. Ampu tatie van deze delen in een Geschie denis der Nederlanden zou wéér een torso opleveren. Het zal de lezers van dit blad in hoge mate verheugen, dat de eerste worp naar een wetenschappelijk-ver- antwoorde, niet te beknopte en ook niet te uitgebreide Geschiedenis der Nederlanden drie delen van elk ruim 300 bladzijden van de aller vroegste tijden tot heden, gedaan is door twee Noord-Brabanders West- Brabanders nog wel: Prof. Dr Ver- berne van Breda, die de algemene lei ding heeft en het derde deel voor zijn rekening heeft genomen en Dr P. C. Boeren van Etten, die het eer ste, thans verschenen deel geschreven heeft. JJet is wel geen toeval, dat juist twee Noord-Brabanders dit initia tief genomen hebben. Staatkundig op het Noorden georiënteerd, trekken de traditie en het levensgevoel de Noord- Brabanders naar het Zuiden. Door het Noorden lang beschouwd als 'n Rooms en achterlijk aanhangsel, brengen de huidige Noord-Brabanders zich op verrassende wijze tot gelding in het nieuwe geheel der Nederlanden, dat zich op velerlei wijzen en op vele ter reinen van het leven aan het vormen is. Het is voor de Noord-Brabanders een bemoedigende gedachte, niet ge heel vreemd van een schalks „het kan verkeren!", de nieuwe toenade ring te kunnen funderen met vele eeuwen geschiedenis; te kunnen aan tonen, dat het eigenlijk niet iets nieuws is, maar een herstel van de ene historische lijn, die drie eeuwen üiteengebogen was tot twee lijnen. De Brabantse historici, die dit hebben ondernomen, hebben daarop de zegen gekregen van Noord en Zuid, van een Hollands historicus uit Amsterdam en van een Belgische geschiedenispro fessor uit Leuven, zoals blijkt uit d« inleidingen van pastoor Nolet en professor Van der Essen. (Vervolg op pag. 2). fpER GELEGENHEID van het Kerst verlof 1948 worden door de N.V. Nederlandse Spoorwegen voor mili tairen retourkaarten verkrijgbaar ge steld, tegen betaling van de gewone enkele reisprijs, waarvan de geldig heidsduur is bepaald van 23 Decem ber 1948 t.m. 3 Januari 1949. Hierdoor zal o.m. 't nodeloos wach ten voor de loketten voor het ver krijgen van een plaatsbewijs voor d« terugreis worden vermeden.

de Stem | 1948 | | pagina 1